c Buitenlandse Zaken formuleert een antwoord op Sjahrir's rede Eén vrouw vecht tegen de armoede en ziekten van honderden Chinezen Nederlands deviezenpositie Erroll> de Heer voorlopig wat gemakkelijker Wereldnieuws ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 AMSTERDAMS CHINATOWN In de opiumkitten van de Binnen-Bantammerstraat dromen de Cantonnezen van het Hemelse Rijk (Van een onzer verslaggevers). Een aantal Nederlandse scheepvaartmaat schappijen zag zich in het jaar 1929 ge dwongen een deel van hun schepen op te leggen en toen de vuren op de platen ge doofd waren, kregen de Chinese stokers, de Wangs en de Lings en hoe ze verder heten mogen, een loonzakje met drie maan den gage in de hand met de boodschap er bij, dat ze verder maar moesten zien, hoe zij het zouden klaren. Zo verschenen in de Nederlandse straten de pinda-mannen met hun „pinda-pinda lekka-lekka" en al vond die kleverige lek kernij in het begin zo grote aftrek, dat zelfs familieleden dezer venters uit het verre China overkwamen om hier hun geluk te beproeven, de rage ging voorbij, de aardig heid was er gauw af en voor de gele kerel tjes brak een tijd van grauwe ellende aan. Zij stonden te kleumen in de winkel portieken met hun trommeltje, waaruit bijna niemand meer iets kocht, hun don kere, ondoorgrondelijke ogen starend in een vreemde verte, en het was een raad sel, dat zij er het leven bij hielden. In de oorlog is dat wel veranderd. Het mannetje, dat vroeger in lompen gehuld zat te huiveren, is nu gekleed in een net colbertje, hij heeft er een fleurig dasje bij aangetrokken en op zijn hoofd prijkt ge meenlijk een zeer behoorlijk hoedje. Waar hij vroeger moeite had 'n stukje pinda voor een paar centen aan de man te brengen, gaan nu de rolletjes drop voor 75 cent en de stukjes kauwgom voor vijf cent vlot van de hand. De politie valt hem maar niet lastig, want al is het in feite zwarte han del. de hoeveelheden zijn zo gering en die arme pinda's hebben het zo beroerd gehad, dat 't leven en laten leven" voor een keer tje het strenge „mag niet" heeft ver drongen. Rattenholen. En toch is er eigenlijk niet veel veran derd. Zij mogen dan via hun zwarte han del .,en détail" het hoofd wat makkelijker boven water kunnen houden, de omstandig heden waaronder velen van deze circa tweeduizend Chinezen leven, zijn nog steeds zo verschrikkelijk dat men de „rat tenholen" waarin zij meestal huizen, gezien moet hebben, om dat goed te beseffen. Natuurlijk zijn er. die het beter gerooid hebben, die eigenaars zijn van restauranten of kleine bedrijven, maar dat is een gering percentage. Zij wonen voornamelijk in Amsterdam en Rotterdam, al hebben den Haag, Leiden, Utrecht en Haarlem ook hun Chinese ko lonies. In Amsterdam bij de Zeedijk en in Rotterdam op Katendrecht. Zo'n Chinees, die de hele dag of met zijn koffertje geleurd heeft, of gezwoegd heeft in een wa'sserïj, of welk bedrijf hij dan ook met zijn spreekwoordelijke ijver heeft uitgeoefend, komt 's avonds thuis en als wij „thuis" schrijven, dan is dat omdat wij er nu eenmaal geen ander woord voor weten. Het is een kamertje met een soort bed, een soort tafel en een paar wrakke houten stoelen. Verder niets, behalve mis schien een kaart aan de muur van zijn geliefde China of een foto van Tsjang Kai Tsjek. Meestal is het een keldertje of een zolderkamertje en het is er bedompt en troosteloos om koude rillingen te krijgen. Slopende ziekten. Het vertier dat zij hebben is een partijtje Mah-jongg of een of ander Chinees gok spelletje en als gij die gezichten om de ta- Achttien jaar Het is nu achttien jaar geledendat de jrote crisis de wereld op haar economi- iche grondvesten deed schudden en bij ille ellende, die ook in ons land het den ken van de mensen ging beheersen, was ?r nauwelijks gelegenheid enige aan dacht te besteden aan het lot van een jroep vreemdelingen, de Chinezen, die 'Vel heel erg zwaar getroffen werd. IVat er in die achttien jaar ook gebeurd nag zijn, in dit opzicht is weinig ver. mderd. Ook nu hebben wij aan onze ngen zorgen genoeg. Zo ploeteren deze lympathieke kereltjes voort in hun arm zalig bestaan en dromen van hun China, iat door allerlei omstandigheden voor ien zo verschrikkelijk ver weg is. De radio geeft Zondag HILVERSUM I 301 M.: 8. 9.30, 13.00, 19.30 en 22.30: nieuws; 8.15 Van man tot man: .8.30 Morgenwijding; 9.45 Platen; 10.25 Hoogmis; 12.00 Angelus; 12.03 Klank beeld; 12.08 Platen; 12.15 Boekbespreking; 12.30 Vaudeville-orkest: 12.55 Zonnewij zer; 13.15 Welk boek? 13.40 Apologie; 14.00 Chopin; 14.05 Klankbeeld; 14.30 Kurhaus- concert; 15.15 Koorzang; 15.35 Vervolg Kurhausconcert; 16.20 E.H.B.O.: 16.30 Zie- kenlol'; 17.00 Ned. Herv. Jeugddienst; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Gewijde muziek; 19.45 Sport: 20.00 Actualiteiten; 20.07 De gewone man; 20.15 De zilvervloot: 21.00 Luister spel ..Maria van Reigersberg"; 22.00 Orgel; 22.23 Hoe de Van Rooyens het rooien; 22.50 Negende symphonie van Beethoven. HILVERSUM II 415 en 1375 M.: 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws: 8,15 Platen; 8.30 Voor het platteland: 8.40 Orgel: 9.00 Pla ten: 9.12 Postduiven: 9.15 Geestelijk leven; 9,30 Platen: 10.00 V.P.R.O.-klankpanorama; 10.30 Doopsgezinde kerkdienst; 11.45 Gees telijke wederopbouw; 12.00 Postduiven; 12.03 Platen: 12.30 Zondagclub: 12.40 Haar lems Postaal Mannenkoor; 13.15 Aeolian- sextet: 13.50 De Spoorwegen spreken: 14.00 Dr. P. H. Ritter 65 jaar: 14.05 Boekbespre king; 14.30 Philharmonisch orkest; 15.30 Filmpraatje: 15.45 De Skymasters; 16.30 Sport: 17.00 Gedichten: 17.30 Mannenkoor; 17.50 Platen: 18.15 Sport: 18.30 Metropole orkest 19.00 Luchtvaart: 19.30 Stradiva- sextet; 20.05 Actualiteiten: 20.15 Orkest en piano: 21.15 Luisterspel „De blauwe sma ragd": 21.40 Muziekbarade: 22.15 Platen: 22.30 Muziek-mozaïek; 23.15 Walsen. Maandag HILVERSUM I 301 M.: 7, 8, 13. 19, 20 en 22.30 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord voor de dag: 8.15 Ge wijde muziek; 9.00 Handel; 9.15 Zieken bezoek: 9.30 Platen; 10.30 Morgendienst; 11.00; Platen 11.15 Voorlezing; 11.35 Pla ten; 12.00 Amati-trio; 12.30 Weeroverzicht; 12.32 Zang; 13.15 Orgel en orkest; 13.45 Platen; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Cinderella; 15.00 Platen; 15.30 Clavecim- bel; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Platen; 17.00 Orgel 17.30 Sport; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Schutz-Monteverdi-cyclus; 18.20 Platen; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Leeslatnp; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Ex-politieke gevange nen; 20.05 Proloog; 20.15 Geestelijke liede ren; 20.45 Wijdingsuur in internerings kamp; 21.15 Platen; 21.45 Busch-orkest; 22.45 Overdenking: 23.00 Platen. HILVERSUM II 415 en 1875 M.: 7, 8, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek: 7.30 en 8.15 Platen; 8.45 Haydn: 9.15 Mor genwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor dc vrouw; 10.35 Zangplaten: 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Symphonische muziek; 12.30 Weerbericht; 12.32 In 't spionnetje; 12.37 Stafmuziek Amsterdamse politie; 13.50 Koorwerken; 14.20» Dr. P. H. Ritter Jr.; 14.35 Viool en piano: 15.00 Bonbon- nière; 16.00 De meneer en de kioskjuf frouw: 16.10 De Happy Days; 16.30 Zang platen: 17.00 De Skymasters; 17.30 Voor padvinders: 17.45 Symphonische muziek; 18.15 Renovaseptet: 18.45 Orgel en zang: 19.15 De antiquair; 19.30 Kwartet: 20.05 Vraaggesprek; 20.15 Kurhausconcert: 21.15 Luisterspel ..De jacht op Bob Vrolijk"; 21.50 Platen: 22.30 Tsjecho-Slowaaks pro gramma; 23.15 Platen- fel zo eens onder het lamplicht bekijkt, dan bekruipt u een bang vermoeden, het geen door medici trouwens bevestigd wordt, dat hun gezondheidstoestand niet erg best is. Inderdaad, het t.b.c.-percentage is ont stellend hoog, niet te verwonderen trou wens na de ontberingen die zij geleden hebben. Dit houdt niet in, dat men in iedere pindaman op straat een geval van zware tuberculose hoeft te zien, vooral niet in Haarlem waar de toestand gunstiger is. De onhygiënische toestanden waarin zij vaak leven dragen het hunne bij tot ver spreiding van deze en andere ziekten en de meeste Chinezen voelen er weinig voor zich te laten behandelen. Maar, naast deze ziekten, die al erg ge noeg zijn is er een ander kwaad. Een kwaad, waarvan de naam onverbrekelijk verbonden is met China. Opium. Want, in het land waar voetballen op Zondag, het sluitingsuur van de cafés en het gearmd lopen van personen van bei derlei kunne op buitenpaden der gemeente steeds punten van bespreking uitma ken voor de magistraten, in dit Nederland, zijn straten te noemen, waar zowat om het huis een opiumkit te vinden is. Nu weten wij wel, dat er uitsluitend Chi nezen in die kitten komen. Wij willen ook niet beweren, dat opium schuiven in prin cipe immoreler is dan alcohol drinken, maar het feit blijft, dat indien men het in die mate doet, waarin deze mensen het doen, het onherroepelijk tot de dood leidt, een dood, waaraan veel narigheid vooraf gaat. En het feit blijft ook, dat de politie die er zeer wel van op de hoogte is, er vrij wel niets aan doet. Dat dit waarschijnlijk uit onmacht is, kan gevoeglijk buiten be schouwing blijven. Wij zijn er laatst geweest op een zomer avond, waarin het goed was door de vrien delijke straten van Amsterdam te lopen. Wij hebben welgeteld zeven opiumkitten bezocht in gezelschap van een verpleegster, die hier haar gruwelijk moeilijke maat schappelijk en geestelijk werk verricht. Opiumkitten in de Binnen-Bantammer straat, waar de Cantonnezen (de Sjang- haïers bezondigen zich er niet aan) a rai- son van vijf gulden hun opiumpijp roken om voor een paar uur te ontvluchten aan de grauwe realiteit en in hun dromen te vinden, wat zij verlangen. Men komt binnen door een deur, die vreemd genoeg altijd open is, klimt don kere trappetjes op, gaat door even duistere gangetjes en vindt tenslotte een min of meer gecamoufleerde deur, die toegang verschaft tot het eigenlijke hol. „Fu Manchu", denkt ge onmiddellijk en het is alles zo onwezenlijk, dat ge moeite moet doen om te beseffen, dat ge in Am sterdam bent en dat de zustex-, die midden in de licht-bittere rooknevel in het Chinees staat te zingen, dezelfde is als degene met wie ge zojuist in de tram hebt gezeten. Ge kijkt rond in de kamer, die alleen verlicht wordt door de vlammetjes in de lampen, waarmee de rokers hun pijp aan steken. Ze liggen languit op de bankeix aan de kant, sommigen slapen al, anderen zijn nog half bij en ijlen wat. In de hoek zitten er een paar, die net begonnen zijn. Hun gele, magere gezichten staan ontevre den en ze schelden in het Chinees met een enkel obsceen woord in het Hollands of Engels op de vrouw die hun rust komt verstoren. Ge verbaast u over de moed van de zus ter, die nu op haar knieën ligt en in het Engels hardop bidt voor het zieleheil van de zondaren. Zeg niet, dat zij beter wat anders kon doen, want dat doet zij óók. Wanhopig gevecht. Zuster van Zeijl uit Zandvoort is de enige, die zich het lot van de Amsterdamse Chinezen aantrekt. Met haar beperkte krachten vecht zij daar een wanhopig gevecht. Zij sleept de zieken naar het ziekenhuis of neemt hen in haar eigen huis op. Zij heeft soms vier patiënten tegelijk met de meest afzichte lijke besmettelijke ziekten zelf thuis ver pleegd, zij heeft in de oorlog alle kinderen van de Chinezen naar het Noorden ge transporteerd, zij zoekt werk voor hèn, die het zelf niet kunnen vinden. Nu wil zij een ziekenhuis en een clubhuis voor. hen stichten. Dit maatschappelijk werk is dan ook de enige reden, dat haar religieuze agressie in de opiumhuizen wordt getolereerd, want meer dan tolerantie is het niet. Het getal van haar twintig bekeringen op het totaal van tweeduizend Chinezen spreekt in dit opzicht boekdelen. Het werk, dat zij doet is prachtig, maar één vrouw is niet bij machte een sociaal probleem van deze omvang op te lossen. En een oplossing van deze kwestie is dringend gewenst, al was het alleen maar uit een oogpunt van volksgezondheid. Wij maken ons geen illusies. Ook nu, net als achttien jaar geleden, heeft iedereen het te druk met eigen moeilijkheden om zich te bekommeren over deze tweeduizend vreemdelingen. Maar de Chinezen, de zonen van een volk dat eeuwigdurend in de ellende schijnt te zitten, verdienen beter. iJoegoslavisch protest bij Turkije en Syriè Joegoslavië heeft bij Turkije en Syrië geprotesteerd tegen hun besluit asyl te verlenen aan een belangrijke groep Mo hammedaanse vluchtelingen en verplaat ste personen Deze laatsten zijn uit Joego slavië naar kampen in Italië. Oostenrijk en Duitsland gevlucht en zouden voor een deel oorlogsmisdadigers zijn. Overal in Nederland of het nu in rijke of arme buurten is, vindt men oude mannen, die samen met hun poes plezier beleven van het mooie weer. Maar de man en de poes op dit plaatje hebben Chinese namen en de deur op de achtergrond verbergt geheimendie men in ons land niet zou zoeken. 1 Hij zat het terras van een kt Op de Amsterdamse beurs is de door de Wereldbank aan Nederland toegestane le ning van 195 millioen zonder invloed ge bleven, hoewel de betekenis van deze transactie niet mag worden ondersdhat We zijn langzamerhand aan grote bedragen gewend geraakt, maar een lening van c.a. een half milliard gulden is toch geen alle daags verschijnsel en zij helpt ons voorlopig weer uit de nood. ook al begint deze Ameri kaanse „liefdadigheid" overeenkomstig het Franse spreekwoord, bij zich zelf in zoverre dat een rente van totaal 454 moet wor den betaald, plus IVz voor het bedrag, dat niet aanstonds wordt opgenomen.Voorts is bepaald, dat de opbrengst alleen mag dat de Eximbank erin heeft toegestemd dat de aflossing van genoemd crediet voor zover betrekking hebbend op het in 1948 en 1949 aan de bank terug te betalen ge deelte van ca. S 92 millioen zal worden verschoven naar de jaren 1950. 1951 en 1952, in dier voege dat per uit. December van elk dier jaren een evenredig deel van genoemd bedrag dient te worden gedelgd. Maar ook de rente van dit crediet wordt nu verhoogd van 2'/ tot 3 overeenkomstig de algemene stijging van het rentepeil, welke ook in de V. S. merkbaar is. En toch zijn we er met dit nieuwe crediet ook nog niet. De preciese cijfers van de Nederlandse deviezenpositie zijn weliswaar worden gebruikt voor de wederopbouw van nïet bekeixd, maar op grond van de jongste het Nederlandse productie-aoparaat. Be- Deviezennota wordt het tekort op de Neder- denkt men hierbij dat van de Nederlandse landse betalingsbalans voor dit jaar (dat invoer over Juni ad 470 millioen, niet nog moet worden overbrugd), op minder dan 214 uit Amerika afkomstig J r milheno geschat, een bedrag was en een groot deel der uitrustingsstuk- dat a'-hent voor een groot deel zal kunnen ken en grondstoffen, zomede een aantal worden gevoixden door de verkoop van schepen, dat de U. S. Maritime Commission Amerikaanse waarden, welke in de eerste ter beschikking heeft, in de V. S. zullen ?ev®n maanden Van 1947 70 millioen, dat worden aangekocht, dan blijkt wel dat ook 1S f 133 millioen heeft bedragen, de Amerikaanse exportbelangen met deze bezien, zijn de grootste zorgen op dit leningstransactie gemoeid zijn. De bezorgd- voorbij, maar het volgend jaar zal, heid, welke in vele Amerikaanse kringen, Wl1 men de invoer op peil houden, opnieuw bestaat ten aanzien van de exportmogelijk- i f.en ?tr<? deficit op de handels- en beta- heden in de naaste toekomst, is ongetwij-l hngsbalans laten zien. zodat dan weer feld een prikkel geweest om Nederland aan I 2ieXrw® credieten nodig zijn. Men weet dat nieuwe dollars te helpen, vooral ook omdat de Nederlandse regering bij de Wereldbank de bestaande credieten, door de „Exim- 535 millioen heeft aangevraagd, wat wil op 1 Mei 1946 tot een bedrag van' zeggen dat nog een bedrag van 340 mil- 0 millioen verleend, op korte termijn ,hoe"- dat is 900 million van de Wereld- bank' 200 moeten worden afgelost. Het is daarom van niet minder betekenis, Regering is zich diep bewust van de gevolgen ener niet-vreedzame oplossing Het departement van Buitenlandse Zaken 1 groeide de verwachting, dat men met deze heeft lieden een verklaring het licht doen j nieuwe staatkundige verschijning tot over zien. die beschouwd kan worden als een i eenstemming zou kunnen geraken. Wat Ne- categorisch antwoord op de rede. van j üerland betreft kan men op dit ogenblik Sjahrir in de Veiligheidsraad. Dc verkla ring geeft uitdrukking aan het leedwezen der Nederlandse regering over Sjahrir's betoog, dat de Nederlandse regering in ge breke is gebleven tegenover het volk van Indonesië en over het feit, dat de rede van dc heer Sjahrir een voorstelling van de toestand en hel verloop der zaken heeft ge meend te moeten geven, welke in haar grote lijnen en haar detailpunten niet geheel in overeenstemming met de feiten en het wer kelijke verloop der zaken genoemd kan worden. De verklaring zegt verder: „De heer Sjahrir heeft in zijn uiteenzet ting geappelleerd aan het verleden en aan het rijk van Modjopait. Wat de Nederlan ders bij hun komst op Java drie en een halve eeuw geleden in werkelijkheid aan troffen, was een door burgeroorlogen ver zwakt en chaotisch land.- Daden in het vel leden moeten worden gezien met hun histo rische achtergrond, doch van één ding is de wereld overtuigd en wel dat de Neder landers, hoewel groot geworden door hun overzeese gebieden, anderzijds deze gebie den hebben herschapen tot egn der meest welvarende streken van de Zuid-Pacific. Dit feit vond internationale erkenning. Brak niet in het begin van deze eeuw een nieuwe tendens door in het koloniale be leid, waarvan een van onze grote Neder landers getuigde, dat het de bedoeling was om met deze nieuwe politiek het land op te voeden lot volledige onafhankelijkheid? Sindsdien hebben de Nederlandse rege ringen in hun daden steeds meer tot uit drukking gebracht, dat zij het Indonesische volk zijn rechten wilden geven. Dit culmi neerde in de rede van H. M. de Koningin van 7 December 1942. De Japanse bezetting bracht het Neder landse streven tot stilstand. Zij stond tegenover een op 17 Augustus 1945 uitgeroepen republiek, die enerzijds de omwenteling belichaamde, welke zich had voltrokken in het politieke leven der Indonesiërs, doch die anderzijds de trekken droeg van het Japanse systeem, dat hier drie en een half jaar lang met geweld aan de bevolking was opgedrongen. Met de vorming van het kabinet Sjahrir, Frans vissersschip aangevaren Twaalf personen worden vermist sinds de zestien opvarenden van een Frans vis sersvaartuig dat in botsing was gekomen met het Britse stoomschip „Mooncrest" Donderdagavond laat even buiten de kust van de Scilly-eilanden, in zee waren ge spoeld. De „Mooncrest" is na een nacht zoeken naar de overlevenden met vier overleven den doorgestoomd naar Penzance. Gistermorgen vroeg kwam er een ~adïo- boodschap van de „Mooncrest" dat 't schip buiten de kust van de Scilly-eilanden in botsing gekomen was met een onverlicht vissersvaartuig. Bij het aanbreken van de dag zond de „Mooncrest" opnieuw een radioboodschap, waarin werd gezegd: „In different" na een botsing gezonken. Regel alles voor de ontvangst der overlevenden". zonder aarzeling constateren, dat de zeer grote, zo niet overgrote meerderheid van het Nederlandse volk instemt met de begin selen, die zijn neergelegd in de overeen komst van Linggadjati. Wanneer daarna de onderhandelingen op een ernstige teleurstelling zijn uilgelopen, dan moet dat aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. In de eerste plaats heeft de financiële en monetaire ontwrichting in de republiek er toe geleid, dat meer en meer degenen, die de wapens in handen hadden, daarmede tevens zich het grootste aandeel in de over heidsinkomsten en requisities konden ver zekeren. Daardoor is de tegenstelling tus sen de militaire bevelhebbers en de civiele regering, en daarmede het gebrek aan auto riteit van het burgerlijk gezag over de lei ders der gewapende organisaties, met de maand toegenomen. Wanneer de Nederlandse regering er niet temin in langdurige en moeizame onder handelingen naar heeft gestreefd om op vreedzame wijze met de regering der repu bliek tot overeenstemming te komen, dan is dit omdat zij zich diep bewust was van dc ernstige gevolgen, die aan een andere oplossing verbonden zouden kunnen zijn. De gendarmerie De heer Sjahrir doet het voorkomen alsof een diepe kloof zou bestaan tussen de Ne derlandse en de republikeinse interpretatie van de overeenkomst van Linggadjati. Dit is onwaar! Medio Juli was terzake over eenstemming bereikt op slechts één punt na, n.l. de voorziening in de handhaving van orde en veiligheid, welke Nederland toevertrouwd wenste te zien aan 'een ge meenschappelijke politionele organisatie. De republiek heeft echter geweigerd de Nederlandse samenwerking te aanvaarden, doch Nederland kon op dit punt onmogelijk toegeven daar de toestanden, welke heer sten in gebieden waar geen Nederlandse troepen aanwezig waren, onomstotelijk hadden aangetoond, dat de republiek niet in staat was aldaar de veiligheid te ver zekeren. De oorzaak van het conflict was dus niet het verschil in interpretatie van de overeenkomst van Linggadjati maar de gebleken onmacht der republiek, zelfstan dig en zonder hulp de veiligheid en de orde op eigen territoir te handhaven. De republiek heeft tenslotte niet durven over te gaan om het bevel te geven tot staking van vijandelijkheden, in welke vorm ook, aangezien zij zich bewust was van het feit geen daadwerkelijk gezag uit te oefenen over haar militaire bevelheb bers. Macht bij terreurgroepen Dit alles heeft geleid tot desorganisatie van het bestuursapparaat, economische ont wrichting, terrorisatie van de bevolking en van minderheidsgroepen, vooral de Chine zen; vernietiging van economische objecten enz., hetgeen bewijst, dat de werkelijke macht sedert geruime tijd niet langer be rust bij deze republikeinse regering, na mens welke de heer Sjahrir spreekt, doch bij terreurgroepen. Het is geen vraag, of in afwachting van bank verwacht wordt. Onze financiële en economische afhanke lijkheid wordt door deze cijfers wel-duide lijk geïllustreerd. Wij hebben reeds in het kort gemeld dat de A.K.U. haar twee belangrijke Ameri kaanse dochtermaatschappijen: de American Bemberg en de North American Rayon aan het Office of Alioen Property te Washington moet afstaan, omdat een deel van de aan delen Aku zich in Duitse handen bevond en de eigendommen der Aku in Amerika derhalve als .vijandelijk bezit" worden be schouwd. De Aku verliest een belangrijk dollarbezit dat op S 12 millioen wordt geraamd, terwijl tegelijkertijd een niet minder belangrijke deviezenbron verloren gaat. In de oorlogs jaren boekte de Aku 20 millioen als baten van de Amerikaanse dochters en het jaar lijkse nadeel mag wel op ca. 500.000 dollar worden geraamd. Is het wonder dat aandelen Aku deze week van 194 tot 177 terugliepen en dat de gehele beurs, onder invloed van de twee 'hier genoemde factoren, een ongeanimeerd koffyhuis. en lusteloos aspect had? koffyhuis. Ik dacht: hij is tussen de vijf-en-twintig en dertig. Ik dacht: een kleine overheids baan. Arbeidscontractant. Niet bijzonder intelligent. Niet bijzonder vlijtig. Niet bij zonder veel belangstelling voor de politiek, de wereldgeschiedenis, de letterkunde, de wetenschap, de mensen. Niet bijzonder veel van wat ook. Niet bijzonder. Maar een heer, Dat kondet gij zien aan zijn uiterlijke ver schijning. Een regelmatig gezicht. Maar niet bij zonder. Verzorgde handen. Maar niet bijzonder. En juist de handen van mensen kunnen zo bijzender zijn. Zijn ogen: helemaal niet bijzonder. En vooral de ogen van mensen kunnen heel bijzonder zijn. Maar zijn kleren wel. Zijn kleren waren misschien juist een beetje te bijzonder. Een neer moet er verzorgd uitzien. De kleren van deze heer waren iets te verzorgd. Men wordt dan iets te veel heer. En daarom net iets te weinig. Alles waar te voor komt is net niet goed. Behalve te-vreden. En te vreden leek deze heer niet. Ik dacht dat er een on verwezenlijkte wens in zijn leven moest zijn. Een lange slanke auto. Of een baan in Hollywood. Deze heer, dacht ik, zou heel goed passen in een lange, slanke auto, En in een baan in Hollywood. Waarom Er- roll Flynn wel en deze heer niet? Zo is de wereld. De één afgod op alle witte doeken en in alle duistere zalen der wereld. De ander arbeidscontractant, zittend voor een koffyhuis. Zo wordt de strijd hopeloos. Ja, hopeloos. Ge laat uw nagels manicuren. Ge draagt een smetteloos overhemd. Ge hebt een zacht-koffie-kleurige pantalon van uw oom; uit New York gèkregen en een beige jasje van tante uit San Francisco; ge draagt een parelgrijze das, die ge zeer zorgvuldig knoopt niet te klein en niet te breed, die knoop en ge hebt schoenen aan met dikke, flauw-gele rubberzolen. Maar ge blijft arbeidscontractant bij Wederopbouw en woont in een kleine kamer in een hoog, duister huis in een lange, stille straat. Ge droomt van Hollywood. De zon speelt in al het nikkel van uw lange, slanke wagen. Ge glijdt door de wereld. Naar uw landhuis in Beverley Hills. En de mensen blijven staan en zeggen: „Daar gaat hij; kijk 'ns; de op volger van Erroll Flynn; hij is nog mooier, nog eleganter, nog meer heer dan Erroll Flynn." Maar ge zit maar te zitten voor het de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië uitsluitend bij Nederland de sou- vereiniteit berust. Dit impliceert Neder lands verantwoordelijkheid niet slechts voor de miilïoenen Indonesiërs, doch tevens voor de millioenen minderheden van vreemde oorsprong, zoals Nederlanders, Chinezen. Arabieren, Indiërs en vele an dere nationaliteiten, welke in Indonesië, leven en werken. Bovenal staat Nederlands verantwoordelijkheid jegens die groepen van Indonesiërs, welke duidelijk te kennen hebben gegeven, dat zij zich niet kunnen en willen verenigen met de aspiraties, wel ke de republiek heeft om namens alle In donesiërs dus ook voor hen. die buiten Java en Sumatra wonen te spreken. Het zijn juist die groepen, welke zelf wensen te beslissen over hun politieke toekomst en niet door de republikeinse regering zulks te laten doen. Tot deze groepen behoren groie gedeelten van Java en Sumatra, als mede Borneo en de staat Oost-Indonesië. Het is daarom, dat deze groepen ontsteld zijn over de uitnodigingen door de Veilig heidsraad gericht aan de republiek. Het is dan ook gerechtvaardigd, dat de regering van Oost-Indonesië in een volledige kabi netsraad besloot naar de Verenigde Staten te reizen om te trachten rechtvaardigheid te verkrijgen en mede te worden gehoord in de Veiligheidsraad. Wij wijzen erop, dat het kabinet van Oost-Indonesië verant woordelijk is aan een op democratische wijze gekozen parlement. Ook hier heeft men een verschil met de republiek, waar een parlement bestaat uit aangewezen leden, hetwelk kwalijk als een volksver tegenwoordiging kan worden beschouwd. Invitatie De zo even genoemde gebiedsdelen zetten hun poorten wijd open voor internationale waarnemers, die zullen constateren, dat aldaar in tegenstelling tot de republiek de facto wordt geregeerd door Indonesiërs over Indonesiërs en alle andere bevolkings groepen. Zij zullen tevens constateren, dat aldaar de vier vrijheden: „freedom from want, freedom from fear, freedom of religious worship and freedom of speech" geen woor den, maar feiten zijn. Zij zullen constate ren, dat deze gebieden belangrijke bijdra gen leveren aan de wereldbehoeften aan grondstoffen. Op Java en Sumatra vertoont zich in tegenstelling met het bovenstaande de chaos. Onmacht tot regeren naar binnen en naar buiten, moord, terreur en brand stichting omfloerst door subjectieve propa ganda. Nederland wil de met de Indonesiërs ge sloten overeenkomst nakomen. Daartoe is voorwaarde herstel van orde en rust en Nederland zal als verantwoordelijk voor Indonesië optreden, waar men daartoe on willig of onmachtig is. Nederland d«>ed dit immer, ook tijdens de .jongste wereld oorlog, waarvan zijn hondgenoten kunnen getuigen. Nederland zal zijn gegeven woord nakomen. Met het laatste doosje cigarelten van de bon. Een kopje koffie. En een parelgrijze das. En parelgrijze sokken. En een parelgrijze wereld, waar ge In zit te staren naar de verwezenlijking van uw dromen. Zuster Anna, waar blijft die wagen nu? En waar zijn die lange, gladde wegen om over te glijden naar dat landhuis van mij? Zo zit die heer. Ik zou naar hem willen toegaan. Ik zou mijn hand op zijn iets te vierkante schouder willen' leggen en zeggen: „Vent, 'kijk nou 'ns hier, dat gaat zo maar niet; al die heerlijkheid wordt je zo maar niet op een presenteerblaadje nagedragen; er zijn zoveel koffiekleurige pantalons en beige jasjes in de wereld en die dikke zachte zolen en die prachtige das, die zijn heel dik en heel prachtig, maar ze zitten daar overal mee, voor alle koffyhuizen van de wereld; allemaal heren als jij, met een beetje bitterheid in hun mondhoeken en een beetje wanhoop in hun ogen; allemaal heren in 't parelgrijs; in een kleine.kamer; in een groot huis; in een stille straa't. Alle maal heren met heren-dromen achter een kop koffie. Die allemaal lange, slanke auto's berijdenin hun dromen. Vuur rode auto's, met veel nikkel voor de zon om in te spelen. Vent, kijk nou 'ns hier, dat komt zo maar niet. Ze komen zeker niet uit Hollywood helemaal naar dit terras en dit tafeltje en deze heer toe om hem het baantje van Erroll Flynn aan te bieden Ik zou naar hem toe willen gaan. En hem dit willen zeggen. Maar ik doe het "maar niet. Hij zou zeggen: „Waar bemoeit u zich mee? Wie geeft u het recht mijn dromen binnen te dringen? U kent mij helemaal niet en u komt mij de bittere werkelijkheid aanbieden. Dat is heel onbetamelijk van u. U bent geen heer." Ik laat hem maar. Ik blijf zitten. En hij blijft zitten. Met zijn verzorgde handen verschikt hij wat aan zijn verzorgde das. Erroll. de heer van voor het koffyhuis. ELI AS. Het leven van Mozart moet weer verfilmd worden, ditmaal in Hollywood. De film zal „The triumph of music" de triomf der muziek heten, en gewijd zijn aan een liefdesgeschiede nis tussen de componist en de blinde pianiste Maria Theresa. Panda en de Meestervlieger 24. Oehoe en Panda gingen aan het werk. Ze keken de motor na, ze laadden olie en benzine, hechtpleisters en jodium, be schuitjes en koude koffie en na een paar uren waren ze met alles gereed. „Naar het vliegveld!" riep Oehoe. Naar de startplaatsleerling! Jij mag vlie gen! Op! Voorwaarts! Ik zal je eens tonen hoe men zo'n wedstrijd wint! Zet je beste beentje voor, jonge Panda! Let op en vraag je zelf af: ls er genoeg benzine? Heb ik ge noeg ruimte om te starten? Hoe is de wind? En dan er op los! Komaan!" Nu, Panda lette goed op en hij kwam op een behoorlijke manier van de grond. „We hebben toch nog een paar dingen vergeten, baas!" riep hij naar achteren., „We hebben geen kompas en geen kaar ten.' Zo verdwalen we toch?" Hij kreeg geen antwoord en toen hij ach ter zich keek. zag hij, dal zijn leermeester in slaap gevallen was. Intussen kwam het vliegveld in zicht en Panda zag met schrik, dat het vol machines stond Boze verdachten. Het proces tegen de industrië len. dat over nvee weken zal beginnen, zal in dezelfde zaal worden gehouden, waar Goe- rïng en de andere grote oorlogsmisdadigers zijn berecht. De verdachten toonden zich gebelgd over het feit. dat zij op de zelfde plaats als de grote oorlogsmisdadigers moes ten terechtstaan en ontkenden heftig alle schuld. Begrafenis. Tn een met purper brokaat beklede kist werd het stoffelijk overschot van prinses Hermine Vrijdagmiddag naar zijn voorlopige laatste rustplaats gereden. De begrafenis was zeer eenvoudig: een grijze .vrachtauto werd gevolgd door een aantal rammelende oude automobielen. Rusland tegen de Rest 0—2. De politieke com missie van de commissie voor de atoom energie heef! met 0 tegen 2 stemmen besloten dat het Russische plan voor internationale controle op de atoomenergie tn zijn huidige vorm niet kan worden aanvaard. Verdwenen verschijning. Het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken deelt in een com muniqué het volgende mede: Op de eerste Augustus vernam het ministerie van buiten landse zaken, dat de Russische militaire assistent attaché. Alexis Bakourski, zonder vergunning drie dagen had vertoefd op de Zweedse eilanden Utoe en Ornoe, welke verboden gebied zijn voor buitenlanders, in velband hiermede is de Sovjet-Russische zaakgelastigde verzocht op 2 Augustus op het ministerie van buitenlandse zaken te ver schijnen. Enige dagen daarna stelde de Sov jetlegatie het ministerie van buitenlandse za ken ervan in kennis, dat Bakourski Zweden zou verlaten. Probleem. De hertogin van Windsor die door haar huwelijk met de vroegere koning Edward in de Engelse koninklijke familie is gekomen, vormt thans bij de voorbereidingen van het huwelijk van prinses Elisabeth, een nieuw probleem vooi het Bntse koningshuis. Volgens de laatste berichten zal de hertogin niet worden uitgenodigd ter bijwoning, van het huwelijk Bijgevolg zal de hertog van Windsor, die weigert bij het huwelijk aanwe zig te zijn zonder zijn vrouw, eveneeng

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2