Staking der bakkers niet algemeen Taxi? Bel 1.2.3.4.5. Resolutie van de Partij van de Arbeid Er komt nog geen eind aan deze zomer T1 Het Reichswald staat in lichter laaie Haagse zege in hef zéskringentournooi Kort en Bondig Matig Czaar Peterspel in Zaandam Laandag is augustus 1947 Haarlems dagblad llc Ir. Haarlem wordt Hoorgewerkt Daar de minister van Landbouw. Vissc- fij en Voedselvoorziening geen aanleiding iceft gevonden, zijn besluit van enige te verkopen, eken geleden te wijzigen, waarbij het an de bakkers verstrekte rijkssubsidie op iet meel met f 1.70 per honderd kilo werd trlaagd, welke verlaging, neerkomende ipéén cent per brood, niet aan het publiek nag worden doorberekend, hebben in vele ilaatsen des lands de bakkers besloten hun icdrilven vandaag, Dinsdag en' Woensdag c sluiten. Op het distributiekantoor in de hoofd stad heeft zich hedenmorgen nauwelijk 10 procent der kleinere kruideniers vervoegd voor het in ontvangst nemen der voor schottoewijzingen voor bloem. De grote filiaalzaken maken ook geen gebruik van de gelegenheid om bloem op broodbonnen A1WSTERDAMSCHR RIJTUIG MIJ Over slangen gesproken Zaterdagmorgen werd de brandweer door bewoners van de Van Dordtstraat gealar meerd wegens de aanwezigheid van een tien meter lange slang. De gehelmde mannen verschenen, zoals zij gewoon zijn. onmiddellijk op de plaats des onheils en bevonden, dat zy met een tuinslang uit de verzameling van de dienst van „Hout en Plantsoenen" te doen hadden. De jeugd had het „dier" reeds als speel kameraadje geadopteerd en de sloot in ge werkt. De brandweer heeft het exemplaar bij haar verzameling gevoegd, tot de recht matige eigenaar het komt opeisen. In Haarlem zullen de bakkers niet sta len. Er is hier ook geen reden toe, want :og s'echts enkele weken geleden gold in tearlem de minimumprijs van 20 cent per jezorgd brood van 800 gram. Daarna is pen echter algemeen tot de maximumprHs ran 22 ct. overgegaan, zodat, wann°ei hans een regeringstoeslag van één cent ier brood komt te vervallen, de Haarlemse iskkers toch altijd nog een cent voordeel ebben boven de prijs, waartegen zij ge- lurende enkele maanden brood hebben ge- verd. In de hoofdstad waren heden ruim zeven irocent der bakkerswinkels niet gesloten, ilwerd alleen brood verkocht aan dc eigen •lientèle. Ook de grootste Amsterdamse «operatie ,.De Samenwerking" doet niet ian de staking mee. De Amsterdamse distribütiedienst heeft naatregelen getroffen, opdat de huismoe- iers in de hoofdstad bloem op de brood- ionncn kunnen kopen bij de kruideniers, toorts laat het gemeentebestuur de cen- rale keukens in gereedheid brengen. De bakkerspatroons in Den Haag en imgeving hebben zich solidair, verklaard piet hun Amsterdamse collega's, maar zult en eerst Dinsdag beslissen, op welke wijze ij de actie der Amsterdamse bakkers zul- en steunen. Zij namen voorts een motie ian waarin aan de hoofdbesturen van de andelijke bonden in het. bakkersbedrijf lordt verzocht onmiddellijk de onder- landelingen met de bedrijfsunie van de lersoneelbonden te staken. Door de ingrij- lende regeringsmaatregelen aldus de ïotie kan niet aan de rechtvaardige loon :?en van het personeel worden voldaan a de hogere kosten kunnen niet door het iedrijf worden gedragen. De hoofdbesturen van de Nederlandse toreniging van Werkgevers in het Bak- lersbedrijf, de Nederlandse Bakkersbond, lc Nederlandse R.K. Bakkerspatroonsbond de Bond van Chr. Bakkersphtroons n Nederland hebben zich over de toestand n de broodbakkerij beraden. De hoofdbe sturen betreuren het, dat de minister van landbouw, Visserij en Voedselvoorziening liet heeft voldaan aan de naar hun mening [«rechtvaardigde eis dat de kostprijs van iet grootbrood bepalend moet zijn voor le verkoopprijs van dit brood. Zij besloten ;ieh te stellen achter het Landelijk Comité -sn Actie, dat zich verwerkelijking van leze eis ten doel stelt. Amsterdamse kruideniers verkopen geen bloem op broodbonnen. Iet. ziet er niet naar uit, dat de kruideniers n de hoofdstad veel belangstelling zullen Buitengewoon congres stemt in met regerings- politiek inzake Indonesië Op het in Amsterdam gehouden buiten- j ertoe kunnen leiden, dat inderdaad aan gewoon congres van de Partij van de Ar- weerszijden daden van geweld achterwege beid, waar het Indonesische probleem is blijven en zo spoedig mogelijk de rust en besproken, hebben bijna veertig van dc j veiligheid zullen worden verzekerd door ruim vijfhonderd afdelingsgedetegeerden burgerlijke politie en dat daardoor aldus O O Het ziet er naar uit, dat het warme en droge weer nog wel deze gehele week zal aanhouden, aldus deelt het K.N.M.L in De Bilt mede. De kans op onweersbuien blijft gering, daar de lucht nog te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets ge temperd worden, doordat de wind af en toe naar het Noord-Oosten draait en daardoor over Zweden iets minder warme lucht aan voert. In deze warme dagen denken velen terug aan de in dit opzicht beruchte zomer van 1911. In dat jaar werd ook een aantal hitterecords gebroken en was aan het einde van de zomer op zeer vele plaatsen het gras totaal versohroeid. Wanneer men de zomer van nu vergelijkt met die van 1911 dan blijkt, wat de warmte betreft, dat dit jaar 1911 ver achter zich zal laten. In 1911 werden in De Bilt tot en met September 42 dagen met een maximum temperatuur van meer dan 25 graden (z.g. zomerse dagen) opgetekend. krijgt nu weer versterking doordat een crukstijging van de Atlantische Oceaan zich in Oostelijke richting uitbreidt. De hoogste luchtdrukwaarden worden over Midden-Noorwegen aangetroffen en bedragen thans meer dan 1030 miliibaar (772 millimeter). Van Noorwegen strekt zich een rug van hoge luchtdruk in Zuidwestelijke richting uit over Schotland naar de Oceaan. In de afgelopen twee dagen naderde ech ter over Amerika een nieuw krachtig maxi mum, dat zich langs de 53ste breedtegraad reeds verenigd heeft met het Europese. Het hogedrukgebied strekt ziah nu dus uit van Zweden tot nabij New York. Alle depres sies moeten een zeer Noordelijke baan vol gen over Groenland naar Spitsbergen. Langs de Zuidzijde van dit geweldige hogedrukgebied waaien bijna overal Oos telijke winden. De lucht, die naar ons land wordt aangevoerd, komt langs een omweg over het Oostzeegebied uit Noord-Scandi- navië en heeft daar bij het stromen over de bergen een groot deel van haar water- het woord gevoerd. In een mededeling van het. partij bestuur werd medegedeeld „dat prof. W. Schermerhorn en minister W. Drees waardevolle inlichtingen verstrek ten met behulp waarvan de aanwezigen zich zorgvuldig rekenschap hebben kunnen geven van de actuele verhoudingen in Indonesië en die op internationaal gebied. Aan het einde van het congres werd met 22 stemmen tegen en twee blanco een reso lutie aangenomen, waarin wordt gezegd: „Diep betreurende, dat het niet gelukt is het gebruik van de militaire macht tegen de republiek Indonesia te vermijden en ernstig bezorgd over de gevolgen daar van voor de toekomst van Nederland en geheel Indonesië, constateert het congres met voldoening, dat de Nederlandse re gering onverminderd blijft vasthouden aan het staatkundig program van Lingga- djati. Het stelt met instemming vast, dat de regering zich bereid heeft verklaard om voor een vreedzame oplossing opnieuw van de goede diensten van derden gebruik te maken en spreekt het vertrouwen uit dat de regering bereid zal zijn, daar waar dat nuttig en mogelijk is, ook van arbi trage gebruik te maken. Het stelt voorts met instemming vast. dat de regering de militaire actie beperkt heeft naar omvang en doel en dan ook on middellijk bereid is gevonden op verzoek van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties deze actie te staken. Het spreekt de hoop uit, dat de conse quente doorvoering van dit beleid, dat rechtstreeks gericht is op de ordelijke li quidatie van de koloniale verhouding, door de Verenigde Naties zal worden verstaan en aanvaard en de republiek Indonesia aanleiding zal geven zich weder tot samen werking met Nederland en met de andere Indonesische staten bereid te verklaren. Diep doordrongen van de ernst der si tuatie acht het congres noodzakelijk, dat duidelijk wordt uitgesproken, dat de een maal erkende territoriale omvang van de republiek Indonesia en haar eigen politieke leven niet worden aangetast door de mili taire bezetting: dat gewaakt zal worden onen voor de mogelijkheid bloem in te tegen misbruik van de artikelen 3 en 4 van laan, welke afgeleverd mag worden aan het accoord van Linggadjati, iet publiek tegen inwisseling van brood- lonnen. Enerzijds lopen zij daarbij het isico met overtollige hoeveelheden bloem e blijven zitten, wanneer de bakkerssta- spoedlg tot een einde mocht komen, inderzijds is een vrij algemene sympathie •aardoor de vrije, onbeïnvloede wil van het volk niet tot uiting zou komen; dat de interim regering zo spoedig mogelijk worde ge vormd, in samenwerking met de republiek Indonesia en met de andere Indonesische staten; dat de regering zal willen mede- net de stakende bakkers waar te nemen, werken tot alle redelijke maatregelen, die Dit wordt nog bevestigd door een beslis ig. welke het werkcomité van het Lan- lelijk Actie-comité der kruideniers, dat telf een actie voert ter verhoging der vinstmarge voor de kruideniers, heden norgen in Amsterdam heeft genomen om kruideniers aan te raden „op geen mkele wijze mede te werken aan door de ninister uitgevaardigde of nog uit te vaar digen maatregelen om de actie der bakkers ;e breken'. Met name wordt dan de verkoop van lloem aan het publiek ontraden. Haarlemse sportbeoefenaars in Derby aangekomen Zaterdagmiddag deden talrijke ouders. familie- Eden en vrienden op het station te Haarlem 80 sportlui uitgeleide, die in de komende da len hun krachten met de Derby-anen zullen Onder hen, die op het perron achterbie ren bevond zich de loco-burgemeester, de heer A. Geluk, die zelf Zondagmiddag per rliegtuig naar de Engelse uitwisselingspartner i vertrokken. Per tretn wérd naar Rotterdam gereisd en ver- rolgens per boot naar Huil.'Zondagavond is het ten Westen van Matterborn in de dennen- jezelschap in Derby aangekomen. jg Weer een botsing als gevolg !van een verkeersovertreding Zaterdagmiddag veyleende een bestuur der van een uit de richting Heemstede ko mende motorcarter op de Leidsevaart op de hoek van de Leidsestraat te Haarlem geen voorrang aan een van rechts komende motorrijder. Een botsing volgde, waarbij de Jiotorrijder viel en het linkerbovenbeen irak. Hij werd naar het St. Elisabeths gast- luis overgebracht. Zijn vervoermiddel werd twaar beschadigd. Maat en gewicht van slaolie De 120 gram slaolie, welke op de bon Korden verstrekt, meten geen 120 maar ruim 130 kubieke centimeter. Slaolie is namelijk lichter dan water. Iemand die bijvoorbeeld 5 bonnen inlevert moet niet 6 deciliter, maar 6% deciliter ontvangen. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag is Ba tot en met Bez in de Vleeshal tc Haarlem aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en ver- •naperingskaartcn. In Overvecn (gebouw Domi) zijn aan de beurt e letters D tot en met G. Heemstede: Dinsdag uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnapeiings- kaarten. Van 9 tot 12 uur is de beurt aan Bef tot en van 2 tot 4.30 uur Bo tot Bru. Agenda voor Haarlem MAANDAG 18 AUGUSTUS Spaarne: „Een meisje zoekt een moordenaar", U j„ 2.30. 7 00 en 913 uur. Rembrandt: „New Hoon", alle leeft,, 2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksreis", 14 j 2 00. 4.15. 7.00 en tur Frans Hals: „Met de Willem Barendsz /alvtsvangst". alle leeft.. 2 30 en 8.00 uur. City: „Aloma of the south seas 14 j.. 2.15, 4.30, oo en 9.15 uur. Luxor: ..Het bnek der w der- Is". 14 j.. 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. DINSDAG 19 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert. 7 30 uur. Bioscopen: fcddag- en avondvoorstellingen. Nederlanders, die er mijnhout kappen, denken aan sabotage Het Duitse Reichswald langs de Noord- Limburgse grens staat over een grote af stand in brand. Een felle vuurzee laait op en tot op grote afstand zijn rookzuilen waar te nemen. Nadat reeds enkele bran den in de afgelopen w eek werden gesigna leerd, is Zaterdagmiddag, nadat de werk zaamheden der Nederlandse firma's, die hier mijnhout kappen, geëindigd waren, een grote brand ontstaan, welke zich over een oppervlakte van 700 a 1000 ha heeft I verspreid. Ten Noord-Oosten van Siebengewald en j ten Zuiden van Groesbeek brandt het j Reichswald langs de grenskant over een lengte van circa 15 km. De brandhaard ligt j bossen onder Kleef. In deze bossen lag veel I gekapt hout gereed voor de Nederlandse i kolenmijnen. Enkele honderden Neder landse werklieden vinden hier werk in dienst van de firma's die aan de Limburgse kolenmijnen het mijnhout leveren. In het bos bevindt zich ook veel legermateriaal van de strijd, welke daar gevoerd is in 1944/45. Onophoudelijk zijn de explosies van bom men en benzineblikken in de voormalige opslagplaatsen van de legers te horen. De brandweren van Kleef en Goch zijn met honderden mannen bezig een dam op te werpen ten einde aan de Oostkant het vuur te stuiten. De bewoners van Kranen burg hadden reeds Zaterdagmiddag een dam ten Zuiden van Groesbeek opgewor pen en hierdoor het vuur ongeveer te hoogte van Milsbeek tot staan gebracht. De vrij harde Oostenwind wakkert het vuur aan, dat tengevolge van de grote droogte gretig voedsel vindt. Hoewel Duit se instanties andere oorzaken voor deze branden geven, gelooft men van Neder landse zijde, dat hier sabotage in het spel is. Men wijst er op dat na 1922 er zelden brand geweest is in het Reichswald. Nadat echter in 1945 het hout aangewezen is voor de Nederlandse mijnen, zijn er elk jaar flinke branden ontstaan. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Augustus 1947 GEHUWD 16 Aug.: S. J. Heugens en S. v. d. Putten. G. M. T. v. Odijck en C. J. Polman Mooij BEVALLEN van een zoon: 11 Aug.: N. H. Bakker—Huetinck. 15 Aug.: K. Koelemij— Paulusma, J M. v. BuurenHorsten, C. Teu- nissenLanda. M. TopNachtegaal. BEVALLEN van een dochter: 14 Aug E. M v. Baaij—Burger. 15 AugK. Noppen— Leijstra G. StolwijkSamson C. C. Snoeks Stoop T C. IJsselsteinZwaai. G Lange- rak—v. d. Meer. M v. Tilv. Crsnenbursh OVERLEDEN: 14 Aug.- P Kuijken—v Rijn. 80 j.. Brouwersstraat J N. v Looij, 63 j.. Hasselaarsplein. 15 Aug. R. Grandia. 3 j.. Torbeckestraat A. J. P. v. Reijen, 82 j.. Riouwstraat. M. A. Scheer, 55 j., Brouwers- I straat. de demobilisatie der wederzijdse troepen machten worde bevorderd". De resolutie besluit: „Het congres is van mening, dat de geest, waarin de Nederlandse burgerlijke en mi litaire ambtenaren de nieuwe verhoudingen aanvaarden, meer nog dan tevoren beslis send zal zijn voor het welslagen ener her nieuwde samenwerking. Het acht het daar om onder andere noodzakelijk, dat met groter kracht dan tot dusverre worde op getreden tegen ambtenaren, die in hun ambt het regeringsbeleid weerstreven. Het meent ten slotte, dat een waarborg voor'de goede uitvoering van een progres sief regeringsbeleid moet worden gezocht in een collegiale leiding, weshalve het be houd en desnoods de hervorming van de Commissie-Generaal gewenst is". (In deze' resolutie spreekt het congres van de Partij van de Arbeid het vertrou wen uit. dat de regering bereid zal zijn, ook van arbitrage gebruik te maken. Onze Haagse correspondent meldt, dat hem bij informatie bij het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is medegedeeld, dat hier arbitrage op grond van artikel 17 van het accoord van Linggadjati is be doeld. Red. H. D.) Vlees extra Door de langdurige droogte is er onvol doende voeder voor het vee; daarom is be sloten aan personen van 5 jaar en ouder (leeftijdsgroepen A, B en C) een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te wijzen. Hiertoe is van 19-30 Augustus bon K03 vlees geldig verklaard. Politieagenten mishandeld in de Jordaan In het centrum van de Amsterdamse Jordaan, op de kruising van de Willem straat eh de Tweede Goudsbloem dwars straat, waar de straathandel welig tiert, hielden twee agenten van politie een zwarte handelaar aan. Toen zij hem naar het po litiebureau wilden brengen, rahkte hij in gevecht met de agenten. Het opdringende publiek toonde zich solidair met de arres tant en toen een der agenten al vechtend, op straat viel, schopte het publiek hem tegen het hoofd. De andere agent werd door de overige omstanders buiten gevecht ge steld. Tenslotte wisten de agenten zich met hun gummistokken en door het lossen van waarschuwingsschoten uit hun benarde po sitie te bevrijden. De zwarte handelaar kon gearresteerd worden, maar de schuldigen opder het publiek waren verdwenen. De „Sloterdijk" bracht 600 repa- triërenden naar het vaderland Met 600 repatriërenden aan boord is Zondagmiddag de „Sloterdijk" te Rotter dam gearriveerd. Tevens keerden met dit schip 40 leden van de Koninklijke Land macht naar het vaderland terug. De „Sloterdijk" was het vijftigste grote repatriëringsschip, waarbij de stichting ..Nederland helpt Indië" voor een welkom zorgde, allereerst met een welkomstbrief van de Koningin en vervolgens met siga- -retten, fruit, koffie met sprits en broodjes. HO V-CONCERT IN HET BLOEMENDAALSE BOS. Woensdag 20 Augustus om 20 uur /.al de Haar lemse Orkest Vereniging onder leiding van Kees Hartvelt in het Bloemendaalse Bos concerteren Het programma luidt: Cherublni: Ouverture Anacreon; Edv. Grieg: twee elegische melodieën (Herzwunrten en Letzter Frühltng); Mendelssohn: drie delen ui' de Midzonr-inachtsdronmSme- tana: Ouverture Die verkaufte Braut; Joh. Svendsen: twee Zweedse volksmelodieën en Lui- gini: Egyptisch ballet. in Haarlem Reeds op 17 Augustus van dit jaar werd dit aantal bereikt De gemiddelde tempe- damp verloren, ratuur van de afgelopen maanden is tot nu j >-j ti 1*1 toe hoger dan in 1911. Z,eeuws-V laamse kinderen Ook leverde cut jaar reeds meer tropi sche dagen óp (dagen met een maximum temperatuur van meer dan 30 graden) na melijk 16 tegen 13 in 1911, waarvan 2 in September. De zomer welke we nu beleven is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar. Wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen. Later zal de jeugd van nu ver halen vertellen over de beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oudere gene ratie steeds nog veel te vertellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beide zijn echter nu onttroond. Slechts in één opzicht was de zomer van 1911 voor land- en tuinbouw, veeteelt en andere der gelijke bedrijven, nog veel schadelijker dan deze. In Juli en Augustus viel toen in De Bilt tezamen slechts 38 mm regen. Nu zijn er enkele dagen voorgekomen, welke de dorstige natuur wat verlichting brachten. Zo viel in de Bilt van 10 op 11 Juli 39 mm en van 5 op 6 Augustus 41 mm regen, dus in beide gevallen meer dan in 1911 in twee maanden. Hoe zien nu de weerkaarten er uit? In de laatste dagen nam het maximum over Scandinavië aanvankelijk iets af, doch het Brand in bovenverdieping Om ongeveer elf uur vanmorgen is brand ontstaan op de bovenverdieping van het hoekhuis BüderdijkstraatBrouwerskade. Hoewel de brand zich in het begin ais fel liet aanzien de vlammen schoten uit de ramen werd het vuur door de brand weer met twee straley vrij snel geblust. De bewoners van het huis, de familie Brak el, waren een dagje naar Zandvoort. De brand werd ontdekt door de 83-jarige schoonmoeder van de heer Brakel, die zich op de eerste étage bevond. Zij werd er op opmerkzaam gemaakt door een hitte, die zelfs voor de zomerse dag een beetje ab normaal was en zag toen rook naar be neden komen. Zij waarschuwde vervolgens de buren, die met man en macht begonnen, het meu bilair in veiligheid te brengen. Zodoende beperkte de schade zich tot het meubilair van de bovenste etage enige brandgaten in het dak en wat waterschade. Naar de brandweer ons mededeelde is de oorzaak waarschijnlijk gelegen in het vergeten van een ingeschakelde strijkbout. Men vond tenminste op de plaats waar de brand het felste was de overblijfselen van een strijkplank en een bout. WATERPOLO TE IJ MUIDEN Na spannende eindstrijd verloor Haarlem mei 3-2 „We zullen ze hun bunker ervaringen doen vergeten" Veertig kinderen uit het geteisterde Zeeuws-Vlaamse stadje Aardenburg en omgeving werden Zaterdagmiddag op het station te Haarlem door hun pleegouders en het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwenbeweging, dat zich hun lot heeft aangetrokken, ontvan gen. „We zullen ze hun bunkerwoningen laten vergeten", was algemeen het devies van de pleegouders, die hun drie weken gast vrijheid zullen verlenen, Dat behoeft niet alleen de leuze te zijn van de onderdak verlenende families, 't Zou wel zo goed zijn indien de Haarlemse burgerij eens spon taan meehielp dit dofel waar te maken. Door het inzamelen van spelen als halma, mens-erger-je-niet, schaak en damspelen, puzzles en dergelijke hoopt het bestuur van de Nederlandse Vrouwenbeweging, dat ook in de aanstaande herfst en winter de Aardenburgse kinderen in de gelegenheid zijn de kille atmosfeer van hun éénkamer woningen te vergeten. Laten daarom de Haarlemmers hun zolders en kelders eens afspeuren om te zien, of er niet iets is, waarmee zij deze oorlogsslachtoffertjes kunnen verrassen. Nog beter: laten zij iets afstaan, dat zij eigenlijk niet missen konden, maar dat zij door deernis bewogen, toch willen afstaan. Tenslotte: ook bijdragen ter tegemoet koming in de reiskosten van deze jeugdige Aardenburgers zullen welkom zijn. Stor tingen of overschrijvingen kunnen plaats hebben op giro-nummer 448764, ten name van mevr. A. M. Pennings-Gerritse, Plein lrood, Haarlem, aan welk adres men ook geld en spelen kan afgeven. r. BINNENLAND De eerste Finse gezant, die na de bevrijding aan het Nederlandse Fof word: geaccrediteerd, de heer Asko Ivano uit Helsinki. Is In gezelschap van zijn dochter In Nederland aangekomen. Zaterdagavond is in de gemeente Vries (Drente) een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij de 30-Jarlge J. C. B. uit Leusden en zijn duopassagier, de 27-jarige W. H, uit Paterswoldo op slag werden gedood. B, wilde met te grote snelheid een bocht nemen, waardoor de motor fiets tegen een boom reed De motor kwam met enige palen en bomen in aanraking. BU het circus Strassburger, dat momenteel in Sehevenlngen optreedt, is een kameeltje ge boren. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland heeft een commissie benoemd, welke rapport zal uitbrengen over de vraag of het lidmaatschap der vereniging verenigbaar is met dat van de Partij van de Arbeid. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren doet een beroep op alle dierenvrien den om voerlieden in de gelegenheid te stellen hun paarden te drinken te geven. Ter gelegenheid van de Messe. welke van 1$ Augustus tot 7 September In Hannover gehouden zal worden zal de KLM ln opdracht van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Duits land. gedurende die tijd een aantal speciale vluchten uitvoeren. In totaal zullen 532 Neder landse zakenlieden per vliegtuig naar Hannover gebracht worden. De Staatscourant van Vriidag bevat een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaar den voor de houtwarenindustrle, een intrekking van de prijzenbeschlkklng consumptie-aardappe len 1946 en een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de meubelindustrie. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan J Meekof. tot de doodstraf veroordeelde bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden. De doodstraf is veranderd ln levenslange gevangenisstraf. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Dinsdag 19 Augustus des avonds van 7.308 30 uur door George Robert luidt: 1. Ach Gott, vom Htmmel sieh' darein. S. Scheidt; 2. Sonata III d kl. t.. J. S. Bach: 3. Concerto III. G F. Handel; 4. a. Deull. b. Im provisation. S Dupuis: 5. Final. C .Franck. Twee kinderen vielen Zaterdagmorgen spe lenderwijs van een balcon van een woning ln De Clercqstraat. Zij liepen slechts lichte kwetsuren op. Ter gelegenheid van zijn jubileum Is mgr. F. B J. M. Fllbry, plebaar. van de Haarlemse Kathedraal, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Maandag 18 Augustus. Aldabl. Buenos Aires— Rotterdam, passeerde 16 Aug. Ouessant. Delft- dijk. Rotterdam—San Francisco, passeerde 17 Aug. van Curasao Duivendijk, 15 Aug. van Rot terdam te New York. Oranjefontein, Amsterdam Kaapstad, passeerde 17 Aug. Finlsterrc. Veen- dam. 16 Aug. om 15.05 van Southampton, passeer de 17 Aug. 5 uur Scilly. Volendam, Rotterdam- Java, 15 Aug. van Aden. In het jaar 1697 bracht Peter de Eerste. Czaar van Rusland, later bekend als Peter de Grote, onóer de schuilnaam Michaelew een bezoek aan Zaandam teneinde zich te bekwamen in de scheepstimmerbouw. Een eenvoudig arbeider, zekere Gerrit Kist. die vroeger ln Rusland had gewerkt, herkende hem reeds toen hij amper een voet aan wal had gezet en hij bood zij vorste lijke vriend onderdak in het bouwvallige groen houten huisje, dat tot lering en vermaak van het nageslacht bewaard is gebleven. De Czaar vond een betrekking als timmerman op de we van Ltjnst Teeuwisz. Rogge, doch zijn incognl: werd niet heel lang gerespecteerd. Reeds na een week vertrok de „keizer in boezeroen" naar Am sterdam. waar hij vier maanden ongestoord heeft kunnen werken en vandaar ging hij i Engeland op uitnodiging van Koning-Stadhou der Willem III. Nog driemaal ls de vorst enkele uren in Zaandam terug geweest, eenmaal met groot gevolg en eenmaal in gezelschap van de Czarina. Niemand zou uit deze magere historische fei, ten een boeiend openluchtspel kunnen samen stellen. Ook dr P. H. Sohröder, die het heeft geprobeerd, ter herdenking van dit verblijf en die toch waarlijk zijn sporen op dit gebied wel verdiend heeft, ls het niet volkomen gelukt. Mede dank zij de vindingrijke artistieke leiding van Carel Briels en de schilderachtige décors van Karei Brückman is het resultaat een kluch- ra kijkspel geworden dat Zaterdagavond voor de eerst maal werd opgevoerd Het bonte gedoe van honderden burgers en burgeressen in hun veelkleurige klederdracht tegen de aardige achtergrond van voortreffelijk gereconstrueerde woningen, werven, herberg en stadhuis, bijeen gehouden door het bijna zwarte lint van Zaan, leverde telkenmale effecten die het oog ln verrukking brachten, vooral ln het woelige markttafereel. waarmede het spel opent. Wanneer men toegeeft aan de verleiding deze uitvoering te vergelijken met het spel dat dezelfde schrijver, eveneens met behulp van aan de historie ontleer.de gegevens, ter gelegenheid van het Haarlemse eeuwfeest vervaardigde, dan moet zonder een grein locaal chauvinisme v der opgemerkt dat de Spaamestad wel zeer voorrecht geweest. Het kon ook haast niet anders. Waar de geschiedenis van Haarlem in het bijzonder gedurende het beleg betrekkelijk rijk is aan dramatische gebeurtenissen en de aanknopingspunten met het Jongste verleden voor het grijpen liggen, is het bezoek van d ondernemende monarch uit het verre ooste hoogstens een merkwaardig Intermezzo. De te Haarlem gestelde voorwaarde dat het stadhuis als centrum der handeling moest dienen, is ge bleken een doorslaggevende vondst geweest te zijn, die aller aandacht concentreerde. Te Zaan dam was het omgekeerde het geval. Het tonee' strekte zich uit, zonder aanwijsbare noodzaak Het zevental van de kring Haarlem, dat door de reis naar Derby invallers telde, heeft in het Zaterdag en Zondag gehouden waterpolotournooi van VZV in IJmuiden uitstekend werk verricht en het verloor in de eindstrijd met 32 een uitslag, welke anders had geweest ais Kollerie een strafworp had inge schoten. De belangstelling voor het tournooi was weer groot en de organisatie klopte als al tijd. Voor het eerst speelde een Oostelijke ploeg mee, zij was echter de zwakste. Ir do eerste spéelhelft ging het over het al gemeen wel. maar door gebrek aan uit houdingsvermogen zakte het peil en grote nederlagen waren het gevolg. Niet alleen had Haarlem invallers, ook de andere kringen doordat het Nederlands zevental speelde. Amsterdam was verzwakt door het ontbreken van Van Feggelen en Smitshuijzen. Het zevental verloor in de eerste rónde van Den Haag en kon zich in de herkansing niet plaatsen. Het speelde gelijk (44) tegen Utrecht, maar bij het nemen van strafworpen wonnen de Utrech tenaren. die in de halve eindstrijd door Haarlem uitgeschakeld werden. Haarlem heeft drie maal gespeeld. In de eerste ronde had de ploeg het tegen het Oosten niet moeilijk en won met 82. In de halve eindstrijd was de kring Utrecht, die al drie wedstrijden in het tournooi ach ter de rug had. de tegenstander Haarlem was productiever, hetgeen uit de cijfers van 61 blijkt. Den Haag had Rotterdam er onder gehouden en kwam met Haarlem in de eindstrijd. In de eerste helft waren de Hagenaars beter op dreef en in het bijzonder Stam. die driemaal de bal langs Vrught schoot Hiertegenover stélde Swier doelpunt nun. 10 s (31 voor Den Haag). Na de hervatting ontstond, toen Hogeland de stand op 32 had gebracht, een felle strijd. Kollerie le verde in de voorhoede een fel duel met de zwaar spelende Van der Voet. Even voor het einde werd de Hagenaar uit het water gezonden en Kollerie moest een strafworp nemen, welke geen succes opleverde. De tijd was te kort. om nog van de numerieke meerderheid gebruik te maken. De uitsla gen waren: Eerste ronde: Den HaagAmsterdam 40; Rotterdam:Utrecht 42: Haarlem Het Oosten 82. Tussenronde om één plaats in de halve eindstrijd: Am sterdamUtrecht 44 (Utrecht wint na het nemen van strafworpen); Het Oos tenUtrecht 15. Halve eindstrijden: Den HaagRotterdam 40; HaarlemUtrecht 61; 5e en 6e plaats: Amsterdam—Het Oosten 0; 3e en 4e plaats: Rotterdam Utrecht 53: le en 2e plaats: Den Haag Haarlem 32. Wielrennen Negentienjarige won de Ronde van Halfweg De ronde van Halfweg 1s Zaterdagmiddag in de Houtrakpolder verreden Bij de amateurs won de 19-jarige Wim Post uit Amsterdam Deze jeugdige renner behaalde de zege ln de eind sprint voor L Copier (Ouderkerk a. d. Amstel) en P. Sleveking (Amsterdam), die resp 2e en 3e werden. Dc winnaar legde de 100 km af ln de tijd'van 2 uur 45 min 33 sec De wedstrijd voor nieuwelingen over een af stand van 50 km werd gewonnen door de Zwa nenburger W. Snijders in de tijd van 1 uur 31 „Gezellig Samenzijn" trad op in „De Leeuwerik" Steeds wanneer men door amateurs georgani seerde en verzorgde toneel- en cabaretavonden bezoekt, wordt men getroffen door de toewijding en overgave waarmee de metselaar en de lood gieter. de slager en de bakker, de typiste en de winkeljuffrouw zich aan „hun" nummer geven. Zij voelen zich artisten ln de dop. die als ze er maar even de gelegenheid toe hadden, grif de ogenschijnlijk romantische weg naar de n zouden bestijgen. Zn was het ook met de werkende leden var amusementsvereniging „Gezellig Samenzijn", haar krachten voornamelijk uit het Rozenpriëel betrekt en die Zaterdagavond ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van hun club al hun talenten op het podium van „De Leeuwerik' deden schitteren. De lang niet onverdienstelijke balletgroep van Daisy Dorona optredende In een aan het kli maat aangepaste kledij, blonk uit In een parodie „Parijse Straatjongens" en de lieftallige Miss Tobl Lagetta zong melancholieke liederen, zoals dat ln een nonstop-revue past. Plm du Jardln zorgde met zijn „orkestre ttplca" voor vlotte en beschaafde klanken en verwierf met zijn vir tuose accordeon potpourri's terecht een geest driftig gehoor, hetgeen niet gezegd kon worden var. de conférencier Ted BUcker. De slangenmens mr. Bosanl bewees tot groot ontzang der toeschouwers met ringen, sleutel gaten en tonnen op afdoende wijze zijn opvouw- baarhetd. De secretaris, de jeugdige heer Brammer, her dacht ln zijn openingsrede de overleden voorzit ter Keizer en de heer J. Hoppenbrouwer leid de het nachtelijk bal, waarbij Ted Bücker en zijn Rhythm Club de muziek leverden. zo ver het oog reikte, waarbij een gebrekkige geluidstechniek er veel toe bij droeg de verwar ring te vergroten. Het derde, niet te onderschatten voordeel dat Haarlem boven Zaandam genoot, was de mede werking van beroepsacteurs, om van de capaci teiten der amateurs nog maar te zwijgen. De openluchtuitvoering van het Czaar Peter spel ls niet meer geworden dan een kleurig stuk gelegenheidswerk, een folkloristisch panorama, dat zijn waarde ontleent aan een flinke dosis gulle humor en aan zijn picturale weelde. Het tijdsbeeld van A. den Doolaard een visioen dat het spel besloot miste deze belde redding- brengende factoren. Het was een zeer haastig gemengde cocktail van statistische gegevens, her inneringen aan Radio Oranje en voorproefjes van het nieuwe Stadlonspcl, zonder een zweem van werkelijke bezieling. Moest dr. Schröder het bij gebrek aan diepte van het onderwer ln speelse uitweidingen zoeken. Den Doolaard meende een oplossing te kunnen vinden ln do ijle hoogten der holle fraseologie. Vier jaar geëist tegen „professor" Pootjes Tegen de 57-jarige J. W. Pootjes uit Hil versum, die zich professor noemt, is we gens hel aansporen van militairen tot de sertie, voor de Amsterdamse rechtbank bij verstek vier jaar gevangenisstraf geëist. De officier van justitie, mr. B. Kist, zei- de, dat de verdachte geestelijke afwij kingen vertoont. Mr. Kist wilde daarom niet de maximum-straf eisen voor het door verdachte gepleegde misdrijf, die 7% jaar bedraagt. De officier had gaarne een psychiatriscn onderzoek bij de heer Pootjes laten instellen, doch daar deze is ondergedoken is dit voorlopig niet moge lijk- „Hij heeft ontzaggelijk veel ellende ver oorzaakt voor militairen, van wie sommi gen tot zeer zware gevangenisstraffen zijn veroordeeld", ze'de de officier. „De ver dachte trekt zich hiervan echter niets aan. Aan één van de militairen schreef hij: „Je bent nu wel tot drie jaar veroordeeld, maar dat is altijd nog beter dan in Indonesië doodgeschoten te worden". De heer Pootjes vertoont volgens mr. Kist kennelijk geestelijke afwijkingen. Hij erkent geen wereldlijk gezag. Ook vóór de oorlog heeft hij herhaaldelijk beledigingen tegenover de Koningin geuit. Hij is toen opgesloten, doch een psychiatrisch onder zoek, dat men wilde instellen, is verhin derd door de Duitse inval in 1940. Onvoorzichtig kind berokkent zichzelf en een ander leed Zondagmorgen stak een 13-jarig meisje zonder op het verkeer te letten de mr. Jan Gerrilszlaan over. Een 30-jarige timmerman, die met een paar jongelui in traming was voor wielren- wedstrijcen. moest daardoor krachtig rem men en sloeg tegen de grond. Met een ge broken sleutelbeen wera hij naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Het kind kreeg een shock. Amsterdamse Beurs Slotkners Heden Vrijdag 1% uur Koninklijke Olie. 408 405% 292% 294% 366 'i 367% A. K. U 177% 178 208 210 Nederlandse Ford. 388 Nederlandse Kabel 284% 284 Calvé certificaten 174 172% Scheepvaart-Unie 177 175% Holl.-Amerika Lijn 196 196 Deli Maatschappij 164 142 H. V. A 224 220 A'dam Rubber 137 133% Ned. Handel Mjj 129 127% N.-I. Handelsbank 100 100 Billiton Mij. II 338 332

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3