Weekabonnementen Scheepswerfdirectie beschuldigd van hulpverlening aan de Duitsers Haarlemmers weten nu wat Engelse mist is ,Kriminalsekretar" Ruhl is ontevreden fKort en Bondig DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD iGeneraal Winkelman als getuige De beide directeuren van de werf „Güsto" je Schiedam en Slikkerveer, de 60-jarige N. W. C. en de 39-jarige H. J. A. M. S. en rie bedrijfsleider, de 41-jarige C. T. had den zich voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof te ver antwoorden wegens het verlenen van me dewerking aan de vijandelijke oorlogvoe ring. Aan de verdachte C. was ten laste ge legd, dat hij van Mei 1940-April 1945 de z.g. „Power"-schepen had afgebouwd ten behoeve van de vijand, hoewel zij voor. de Nederlandse marine bestemd waren en dat hij allerlei schepen voor de vijandelijke marine zou hebben gebouwd of gerepa reerd. Bovendien werd hem ten laste ge legd, dat hij een contract zou hebben ge tekend om de Nederlandse constructie tekeningen van drie stel lanceerbuizen, die het voordeel hadden geen verraderlij- ke bellenbaan bij het afvuren achter te laten, aan de vijand uit te leveren. De ten laste legging van S. behelsde het zelfde, behalve het laatste punt. Beiden zouden Voorts arbeidskrachten naar Kor- neuburg aan de Donau hebben gestuurd om Donautanklichters te bouwen. De be drijfsleider T. zou fotocopieën van een Engels boek, bevattend instructies ovèr de montage van Engelse Rolls-Royce Merlin, motoren aan de Duitsers hebben gegeven. C. verklaarde, dat hij het contract over de lanceerbuizen, dat hem door de Duit sers was voorgelegd, had getekend nadat generaal Winkelman, die hij als hoogste Nederlandse' autoriteit in die tijd had be schouwd, hem had geadviseerd, de bevelen van de Duitsers op te volgen. Dit advies zou generaal Winkelman op een bijeen komst in zijn hoofdkwartier van bij de metaalverwerkende industrieën en de scheepsbouw betrokken personen hebben verstrekt. Vier dagen later werd een twee de bijeenkomst gehouden, waarin generaal Winkelman een geheel andere verklaring zou hebben afgelegd, welke met de eerste in lijnrechte tegenstelling zou zijn. Generaal Winkelman, gis getuige ge hoord, zeidé dat de strekking van zijn ad vies afwijzend was geweest en dat hij slechts ernstige drang van Duitse zijde als overmacht zou beschouwen, in welk geval hij nakoming der Duitse bevelen gerecht vaardigd zou achten. Bevel tot brandstichting werd niet uitgevoerd. Aan de bedrijfsleider, die hierna werd gehoord, vroeg de president, waarom hij in de Meidagen van 1940 in gebreke was ge lieven de hal op de werf, waarin zich de .power-boten" bevonden, in brand te ste ken, waartoe alles in gereedheid was ge bracht en hetgeen hij vrijwillig op zich had genomen. Hij zeide, dat hij beloord had dit te doen, zodra de Duitsers op de werf zouden komen of wanneer hij daar toe order zou krijgen van een bevelvoe rend officier. Toen echter het bericht van de capitulatie kwam, voordat de Duitsers er waren, besloot hij de brandstichting niet uit te voeren uit vrees voor mogelijke re présailles van Duitse zijde. Een getuige a décharge, vice-admiraal Doorman b.d., deelde mede, dat hij aan de bedrijfsleider van de ,,power"-afdeling, die toevallig bij hem in Den Haag was en naar Schiedam zou teruggaan, het bevel tot in brand steken van de bewuste hal had gegeven. De bedrijfsleider was echter met een schip van de marine, liggend bij de werf Gusto, naar Engeland gevaren en had het bevel tot brandstichting aan T. over gedragen. Getuige Doorman besprak ook de kwes- tie der foto-copieën van het Engelse boek, dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE dat instructies bevatte over de Rolls Royce- motoren en over de kwestie van de plannen der torpedo-lanceerbuizen. Hij zeide, dat het boek slechts aanwijzingen verschafte over het onderhoud der motoren en dat dit voor de Duitsers geen waarde bad. Dat er foto-copieën gemaakt waren zou te ver klaren zijn uit de noodzakelijkheid om een boek aan boord van elk schip te hebben, dat dergelijke motoren bezat. De zitting werd hierna .verdaagd. Film over Willem Barendsz bijna gereed De film over de walvisvaart met de Willem Barendsz welke in het volgend sei zoen wordt uitgebracht, is thans vrywel gereed. De montage geschiedt door me vrouw Rita Roland uit Heemstede, die op dit gebied zeer veel ervaring heeft. De muziek wordt gecomponeerd door Max Vredenburg, die met zijn compositie einde Augustus gereed hoopt te zijn. Over het orkest dat de gecomponeerde muziek zal uitvoeren wordt nog onderhandeld. De belangstelling zowel in als buiten het bioscoopbedrijf is zeer groot. Men hoopt de film half September voor vertoning in Ne derland gereed te hebben. HAARLEM-DERBY De sportploeg uit Haarlem, die gedurende ruim een week haar krachten ln Derby zal meten met sportbeoefenaars aldaar, heeft op duidelijke wijze ondervonden, wat Engelse mist betekent. Toen Zaterdagmiddag om kwart o\er drie bij het Station ln de Spaarnestad werd verzameld, zal niemand vermoed hebben, dat het tot Maandagmiddag zou duren, eer de Haarlemmers op bun tijdelijke verblijven zouden zijn aangekomen De beruchte Engelse mist was de oorzaak, dat het stoomschip ,,Bury" waarmee de tocht van Rotterdam naar Engeland werd gemaakt, verscheidene malen het anker moest laten vallen. Eerst Zondag avond om halfnegen werd ln Huil aangelegd. Het gevolg van dit oponthoud was. dat ook de tweede nacht aan boord moest worden doorgebracht, nadat eerst een tochtje door Hull was gemaakt. Maandagmorgen duurde de treinreis vier uur en om 12.55 uur kwam het Haarlemse gezelschap in Derby aan. Ondanks de langdurige reis was de stemming uitste kend. Ook de minder goede accomodatle had blijkbaar geen invloed gehad. Op het station waren ter begroeting aan wezig mr. Bates, burgemeester van Derby, mr. John Hili, gemeente-secretaris en de heer D. J. A. Geluk, waarnemend burgemeester, die de Haarlemmers per vliegtuig was „nagereisd", doch vele uren eerder was aangekomen. On middellijk begaf het gezelschap zich naar het Trinity C. V. C.-restaurant, waar mr. Bates met een kort woord de gasten welkom heette en de wens uitsprak, dat allen evenals vorig jaar. prettige dagen in Derby zullen beleven, Alles zal ln het werk worden gesteld het ver blijf zo aangenaam mogelijk te maken. De heer "Geluk bood aan de gastvrouwen en gastheren zijn excuses aan voor de late aan komst. daarna bracht hij htm dank voor hun ontvangst. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de uitwisseling de goede verstand houding tussen de naties zal verstevigen. Nadat de Haarlemmers aan hun gastvrou wen en gastheren waren voorgesteld, begaven zij zich naar de aangewezen adressen, echter niet om uit te rusten. Het duurde niet lang. of de wielrenners waren op de weg, om te trai nen en de zwemploeg was spoedig ln de zwem inrichting aanwezig. Maandagavond ls een gezellige bijeenkomst gehouden. Waarnemende ministers Gedurende de tijd, dat de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen dr. Jos. Gielen. wegens verlof afwezig is, wordt het beheer van zijn departement waargenomen door de minister van Justi tie. mr. J H. van Maarseveen. Kapitein-luitenant ter Zee J. J. A. Scha- gen van Leeuwen, minister van Marine, neemt tijdens de afwezigheid wegens ver lof van de minister van Oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez, het beheer van diens departement waar. Voor de tijd dat de heer L. Neher, mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting in Nederlands-Indië vertoeft, wordt het beheer van zijn departement waarge nomen door .de minister van Verkeer en Waterstaat ir. H. Vos. „Enkele onrechtvaardigheden" door Boedapest toegegeven Radio Boedapest heeft toegegeven, dat de toepassing van de nieuwe kieswet, waarbij vroegere fascisten van stemmen worden uitgesloten. ..in enkele gevallen tot onrechtvaardigheden heeft geleid". Zeven personen, onder wie enkele Joden, die uit Duitse concentratiekampen zijn teruggekeerd, waren abusievelijk van het kiesrecht Uitgesloten. Bepaalde buiten landse bladen, aldus de radio, hebben ech ter van een muis een olifant gemaakt. Maandag eindigde de Jamboree. Een van de laatste dagen bracht de presidetn van de Franse republiek, Vincent Auriol een be zoek aan het kamp, waar hij met groot enthousiasme ontvangen werd. Pas op met vuur in de natuur Onder de verzengende stralen van de zon verschroeit op het ogenblik de aarde. Hoewel er regelmatig op gewezen is, hoe gevaarlijk het is een brandend peukje sigaar of sigaret achteloos in de ver droogde natuur weg te werpen, zijn er nog altijd mensen, die hiermede zeer nonchalant zijn. Zo werd de brandweer op één dag twee maal gealarmeerd voor branden, die woedden in de duinen bij de Brouwerskolkweg en bij de oolitie- post aan de Zeeweg. Dank zij het kracht dadig optreden van de Bloemendaalse spuitgasten werd het vuur, dat tenge volge van de droogte gretig voedsel vond, spoedig bedwongen. Toch gingen nog honderden vierkante meters fraai duinterrein verloren. Hij ivenst niet als misdadiger behandeld te worden DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag is er gelegenheid tot het afha len van bonkaarten voor voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten: Haarlem (Vleeshal) Bi tot en met Bok. Heemstede (Binnenweg 160) van 9 tot 12 uur Bre tot Bro; 2 tot 4,30 uur res tant B. Overveen: (gebouw Domi) H tot en met L. H i 11 e g o m (Jhr. Mockkade) A tot en met D. Schoenenbonnen in Heemstede. Transportbandenbonnen in Haarlem en Heemstede. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Augustus 1047. BEVALLEN van een zoon: 15 Aug.. J. A. M. Veldmeijerv. Leeuwen; J. M. Brosensv. Kam pen: 18 Aug.. H. M. Drogtrop—v. Heusden; C. v. BUderbeek—v. Loevezljn; J. Wolterman—v. d. Heep; C. J. Kluck—Poot: 17 Aug.. C. M. G. Wen- nekes—v. d. Plas: J. A. M. KuijperSteman: 18 I. J. Ocenasek—v. Goor; J. H. M. Hulsbergen Stomphorst. BEVALLEN van een dochter 16 Aug., J. E Hessels—Moolhuijzen; A. M. v. d. Laan—v. Ga len; J. Huigen—Maassen: N P. Bakker—Feelens; 17 Aug., M d Raad—Leonhard;: A. A. Goemaat Kruup: H. Fijnaut—Hendrikse, M. W. Scholten Schenclte. A. Konings—Does; A. M. v. d. Bent -Weijland; M. A M. Muller—Ronde; 18 Aug., W. J. F. Koot—Verzijlberg; A. J. Kooien—Ilmer; C. M. v, Leeuwen—Vrenegoor. OVERLEDEN14 Aug.. R. v. d. Beek—Noort- man, 66 j., Centaurusstraat; 15 Aug., A. P. Mel- kert, 35 Dr. Leijdstraat; 16 Aug.. H. J. Dor- landt, 2 m„ Vergierdeweg; W. H. C. d. Jonge, 3 d., GasthuisvestC M. G. d. Ruijter. 4 m., Kam perlaan; H, Drupsteen—v. Dijk, 80 j„ Celebes- straat; N. P. Ransijn, 32 j., Westerhoutpark; C. J, Ludolph, 90 j., Westerhoutpark; 18 Aug., M. E. Koelman, 7 m., Kamperlaan. Agentia voor Haarlem DINSDAG 19 AUGUSTUS. GROTE KERK: Orgelconcert, 7,30 uur. SPAARNE: „Een meisje zoekt een moor denaar". 14 j.. 2,30. 7,00 en 9.15 uur. REM BRANDT: ..New Moon", alle leeft.. 2,00, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. PALACE: „Huwe lijksreis". 14 j., 2,00. 4,15. 7,00 en 9,15 uur. FRANS HALS: ..Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft., 2,30 en 8 uur. CITY: „Aloma of the south seas". 14 j„ 2,15. 4,30. 7.00 en 9,15 uur. LUXOR: „Het bock der wildernis". 14 j.. 2,00, 4,15. 7.00 en 9,15 uur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. BIOSCOPEN: Middag- en avondvoor stellingen. Drie solisten gaan met de H.O.V. mee naar Engeland Gijs Beths, Jaap Stotijn en Hans Osieck zullen tijdens de concerten, die de H.O.V. in de tweede helft van September in mid- den-Engeland zal geven, als solisten op treden. Kees Hartvelt heeft de ouverture „Co- riolan" van Van Beethoven, het Vioolcon cert van Brahms (met als solist Gijs Beths), Primavera van Hans Henkemans, het ho boconcert van Gordon Jacob (solist Jaap Stotijn) en de Gyrano-ouverture van Jo- han Wagenaar op het programma staan van de concerten, die hij te Leicester op 15, te Derby op 17 en te Nottingham op 19 September zal uitvoeren. Marinus Adam zal op de concerten van 16 September te Wolverhampton en van 18 September te Leeds, dat door de B.B.C. zal worden uitgezonden, de Achtste Sym- phonie van Van Beethoven, de Piet Hein- rhapsodie van Van Anrooy en zijn eigen variaties over „Merck toch hoe sterek" di^ rigeren. Op deze concerten zal de pianist Hans Osieck een concert van Mozart en een eigen concertino vertolken. De voorzitter van de H.O.V., mr. Beets, en de regeringsvertegenwoordiger bij het orkest, de heer J. K. Tadema, zul len de reis meemaken, evenals loco-burge meester Geluk en de directeur van „Haar lems Bloei" dat het leeuwendeel van de uitgebreide voorbereidingen tot deze tocht trof de heer C. S. Th. van Gink. Indonesië blijft uitgenodigd ter wereldhandelseonf erentie Een laatste poging van Nederland om een wijziging te brengen in het onlangs genomen besluit van de economische en sociale raad der UNO om Indonesië uit te nodigen tot de komende wereldhandels conferentie, is Zaterdag in een vergadering vSn deze raad verijdeld. Tevoren had Voor- Indië de Nederlandse actie „niets minder dan immoreel" genoemd. De raad besloot met 12 tegen 5 stemmen (Engeland, Cana da. Frankrijk. Nederland en de V.S.) en 1 onthouding (Turkije) de kwestie niet 'op nieuw te bespreken ondanks de mededeling van de Nederlandse delegatie, dat sommige leden van de raad twee weken geleden, toen deze besloot Indonesië uit te nodigen, nog niet over de kennis van alle feiten be- schikten. De Voor-Indische afgevaardigde Sen verdedigde met kracht het recht van Indonesië om de conferentie bij te wonen I en verklaarde, dat het prestige van de raad er onder zou lijden, indien hij op zijn be sluit terug kwam. Stokdove bloemist door tram aangereden Gisteravond reed een 51-Jarlge bloemist op liet rijwielpad ter hoogle van de Provinciale Griffie op de Dreef in de richting van de stad. Plotseling stak hij de trambaan over en merkte niet. dat hem juist een tram achterop kwam. De man. die stokdoof 1s, werd tegen de grond geslingerd en kreeg een snijwonde aan het voor hoofd. Na in een ziekenhuis verbonden te zijn. kon hij naar huis worden overgebracht. Het achterwiel van zijn flets werd geheel vernield. VERKEERSONGEVAL Toen gistermiddag op het Staten Bolwerk een autobus een 59-jarlge wlelrijdster wilde Inhalen, ging deze laatste raar links om een andere voor haar rijdende wielrijdster te passeren. De wlel rijdster reed tegen de rechterachterztjde van de autobus, viel en kreeg een hersenschudding. Zij is naar de Deo overgebracht. „Kriminalsekretar" Ruhl, die tezamen met Lages, Viebahn, Zernikow en Gunther Klein tot de bekendste SD'ers behoort, die het Westen van ons land tijdens de Duitse bezetting hebben geterroriseerd, vindt, dat de Nederlandse kranten hem geen goede pers hebben gegeven! Tijdens een zitting van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, waar hij als getuige moest verschijnen, riep hij uit, dat de Ne derlandse pers over hem heeft gelogen. Ruhl beklaagt zich er over, dat hij be handeld wordt als misdadiger. Hij is opge sloten in een cel tezamen met twee andere Duitsers. Dit duurt reeds zeven en twintig maanden en heeft zo zegt Ruhl zijn gezondheid ondermijnd. Hij ontvangt ge- j regeid van thuis brieven, waarin zijn vrouw schrijft, dat zij en haar kinderen verhon geren. Dat is teveel voor Ruhl. Hij is zijn zenuwen niet meer de baas en zakt vaak meermalen per dag ineen. Ruhl begrijpt, dat hij in Nederland moet blijven om in lichtingen te geven en om als getuige in strafzaken op te treden. Dat hij echter slechter behandeling geniet dan Nederland se verraders grieft hem. Deze ontvangen pakketten en mogen kranten lezen zegt Ruhl doch hij, die in tegenstelling tot de Nederlandse verraders slechts politieman is geweest, zit niet als deze in een kamp, maar in een gevangenis. Ruhl besloot dan ook geen getuigenver klaringen meer af te leggen, tenzij hij in een kamp wordt ondergebracht, waar hij wat meer lucht en vrijheid heeft. De president prof. mr. dr. J. A. van Hamel zeide in te zien, dat de omstandigheden, waaronder Ruhl opjiet ogenblik leeft, verre van ideaal zijn. Hij was bereid met de pro cureur-fiscaal te overleggen of Ruhl, die steeds bereid is geweest alle verlangde in lichtingen te verstrekken, mogelijk naar een kamp kan worden overgebracht. Mr. M. H. Gelinck had hierover reeds met mr. Sikkel gesproken, doch er was nog geen mogelijkheid. „Dann verweigere ich Aussage", zegt Ruhl. Hij heeft zijn beslissing lang overdacht. „In Utrecht", zegt hij, „zit de hele SD van die stad in een kamp, waar de behandeling uitstekend is." „Ook u zult humaan worden behandeld" zegt prof. v. Hamel, „ik zal trachten gedaan Standpunt van de Partij van de Arbeid inzake arbitrage Toelichting op de resolutie Daar. er enig misverstand schijnt te be staan over de betekenis van de passage in de Zaterdag op hei buitengewoon congres van de Partij van de Arbeid aangenomen resolutie, welke ook over arbitrage spreekt en daaruit veelal gelezen wordt, dat de fartij van de Arbeid hiermede van het regeringsstandpunt afwijkt, hééft het A.N. P. zich voor een toelichting tot de voorzit ter der partij, de heer Vorrink gewend. De formulering: „Het congres spreekt het vertrouwen uit, dat de regering bereid zal zijn, daar waar dit nuttig en mogelijk is, ook van arbitrage gebruik te maken", aldus de heer Vorrink, geeft duidelijk aan. dat het congres der partij de mogelijkheid van arbitrage over het gehele complex van het Indonesisch geschil geenszins heeft toegelaten. De Partij van de Arbeid hand haaft het standpunt, dat arbitrage over de elementaire souvereiniteitsvragen, waar toe dus ook de hervorming van de Neder landse Grondwet zou behoren, niet over wogen kan worden. De betreffende zin snede in de partijresolutie wil slechts tonen dat men vertrouwen heeft in „goede dien sten" en voorts détailkwesties met de verst mogelijk tegemoetkomendheid aan arbi trage wil onderwerpen. Als voorbeelden voor dergelijke kwesties noemde de heer Vorrink: de vorm, waarin de gemeenschap pelijke gendarmerie moet worden gegoten en problemen betreffende juiste begren zing van het de jure en het de facto gezag. te krijgen, dat u iets meer vrijheid zult genieten". „Maar" voegt hij er aan toe „wees nu niet eigenwijs en leg uw getuigenverklaringen af, anders zal ik strenge maatregelen moeten nemen." „Ruhl zou beter doen een zekere be scheidenheid aan de dag te leggen" zegt mr. Gelinck „Hij heeft tenslotte behoord tot degenen, die onnoemelijk leed over vele goede Nederlanders gebracht hebben. En Ruhl zo vraagt hij wat zou er gebeurd zijn als een man voor de SD geweigerd had te spreken?" Daarop blijft Ruhl het ant woord schuldig. Hij wil niet meer spreken vóór hij in een kamp zit. Hij wil de Neder landse justitie overal mede helpen, zegt hij en vooral prof. v. Hamel acht hij zeer hoog. Prof. v. Hamel besluit dan de rechtszitting te schorsen om het hof de gelegenheid te geven zich over de houding van Ruhl te beraden. De raadsman, die in de zaak tegen een Duitse vrouw de verklaringen van Ruhl belangrijk acht, probeert hem nog op andere gedachten te brengen, doch Ruhl is onvermurwbaar. „Ich kann nichts dafür dass Deutschland den Krieg verloren liat" zegt hij. Hij is ten slotte Duitser en geen Nederlander. En als de raadsman het soms niet mocht geloven: „Wenn ich morgen wieder fiir Deutschland kampfen müsstc, dann würde ïch das tun". Prof. v. Hamel laat Ruhl dan bij zich roe pen en na dit gesprek blijkt Ruhl geen be zwaren meer te hebben. Hij legt, uitvoerig als altijd, zijn verklaringen af, die voor verdachte zeer bezwarend zijn. Uit de opgewektheid van Ruhl is af te leiden, dat hij nu meer hoop heeft, zijn wens, het verblijf in dé gevangenis met dat in een kamp te mogen ruilen, in vervulling te zien gaan. Whitehaven telt driehonderd vaderloze kinderen méér Reeds twee-en-negentig lijken van mijn werkers, die bij de ramp in Whitehaven verongelukt zijn, zijn door de reddings ploegen naar boven gebracht. Thans ont breken nog de lichamen van twaalf man nen welke zich op het moment van de explosie in de mijn William bevonden. Het medeleven in geheel Engeland met de bevolking van het zwaar getroffen stad je is zeer groot. Van alle zijden wordt geld gestuurd voor steun aan de nagelaten be trekkingen der slachtoffers. Naar schatting hebben bij deze ramp, een der grootste welke het Engelse mijnwezen ooit trof. drie honderd kinderen hun vader verloren. De stoffelijke resten van de verongelukte mijnwerkers zijn opgebaard in een rouw kamer bij de mijningang. Men is thans bezig met de identificatie van de lijken, Veel moeite levert dit trieste werk niet op daar alle mannen de ochtend van de ramp hun salaris hadden ontvangen en zij dus door middel van de loonzakjes herkend kunnen worden. (U.P.) Boycott op Nederlandse schepen in Amerika voorgesteld Het nationaal bureau van de „nationale maritieme unie" te New York heeft Zon dag uitgenodigd tot een algemene boycott op schepen, die een lading vervoeren, welke moet dienen om de Nederlanders te steu nen in hun „oorlog in Indonesië". De uit nodiging was gericht tot 90.000 leden van diverse maritieme organisaties. Het natio naal bureau van de N.M.U. heeft vorige week een overeenkomstige boycott aan bevolen op schepen, die ladingen vervoe ren. bestemd om de Britten in Palestina te steunen in hun „lafhartige plan tegen het Joodse volk." OPBRENGST COLLECTE. De op Zaterdagmiddag in Haarlem-Noord gehouden collecte ten bate van de kinder bewaarplaats aan de Ambachtstraat heeft een bedrag van ongeveer 500 opgebracht. Het bestuur der crèche is zeer dankbaar voor en ingenomen met dit gunstige resul taat en betuigt zijn erkentelijkheid jegens de milde gevers, de collectanten en alle andere medewerkers, die hiertoe hebben bijgedragen. Regering-Markos zetelt mogelijk in Joego-Slavië Tsaldaris voert besprekingen met het Foreign Office Een zegsman van het Foreign Office uitte gisteren de veronderstelling dat de nieuwe Grieks communistische „regering", welke door generaal Markos is uitgeroepen, haar hoofdkwartier had in Joegoslavië. Hij zeide te geloven dat de zogenaamde „vrye Griekse radiozender" staat in Nish (Joegoslavië). De nieuwe regering zou er gens in de buurt van dit station gevestigd kunnen zijn. Hij verklaarde dat de proclamatie van generaal Markos voor Engeland niet als een verrassing was gekomen, daar men het reeds lang voor mogelijk hield, dat in de buurt van de Noordgrens van Griekenland een dergelijke regering zou worden geves tigd. (U.P.) De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, die, op weg van New York naar Athene thans te Londen vertoeft, heeft verklaard, dat de „obstructie-poli tiek" in de Veiligheidsraad Griekenland elke dag honderden mensenlevens kost en dat het land grote materiële verliezen lijdt, daar 200.000 boeren hun land hebben moe ten verlaten en naar de steden zijn ge vlucht. Tsaldaris zeide voorts, dat er in het coa litiekabinet geen fundamentele meningsver schillen bestaan en dat de regering 85 pro cent van de Griekse kiezers achter zich heeft. De Bulgaars-Joegoslavische overeen komst, die onlangs te Bied gesloten is, noemde hij een deel van het algemeen of fensief tegen Griekenland. Van betrouwbare zijde spreekt men de verwachting uit, dat de Griekse minister van Buiten|andse Zaken, Tsaldaris, met de kabinetschef van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Sir Orme Sargent, de nieuwe toestand, die tijdens het afgelopen weekend in Griekenland is geschapen door de aangekondigde formatie van een com munistische autonome regering zal bespre ken. Men verwacht tevens, dat maatregelen zullen worden bestudeerd, die door de UNO zouden kunnen worden genomen om een einde te maken aan de Griekse burger oorlog en de uitbreiding van de guerilia- oorlog ondanks het Sovjet-veto in de Vei ligheidsraad. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide. dat Tsaldaris waarschijnlijk een on derhoud zou hebben met Sargent en niet met Bevin, omdat laatstgenoemde vermoe delijk te veel in beslag genomen werd door regeringszaken. Jeugdfestival te Praag geëindigd Het jeugdfestifal te Praag, waaraan is deelgenomen door zeventienduizend jonge ren uit de gehele wereld en zestigduizend jonge Tsjechen en Slowaken, is Maandag geëindigd met een optocht, waarin alle delegaties, een-en-zeventig in getal, mee liepen. Ook Nederland, dat door diverse jeugdbewegingen vertegenwoordigd werd, was aanwezig. De Tsjechoslowaakse ministerpresident, Clement Gottwald. heeft de deelnemers toegesproken. Ten laatste werd het woord gevoerd door de voorzitter van de wereld federatie der democratische jeugd, Guy de Boisson, die o.m. verklaarde, dat slechts door eenheid de doelstellingen van de jeugd vrede en democratie, verwerkelijkt kunnen worden. De democratische jeugd, zo zei hij. wil strijden voor de verwezenlijking der verlangens der jeugd in koloniale gebieden tegen vijanden van de vrede, reactie en fascistische elementen. Griekse guerilla's op pad Volgens uit Saloniki ontvangen berich ten zün sterke guerilla-strijdkrachten de belangrijke stad Naouses in Macedonië binnengevallen. Bijzonderheden van de strijd zijn nog niet beschikbaar. Schotse padvinders op komst Donderdag arriveren ln Heemstede dertig Schotse padvinders van de „35th Liberton group" die tot begin September bij het kasteel ..Meer en Berg" hun tenten zullen opslaan. Op dat terrein zal Zaterdagmiddag om half drie een kermis worden georganiseerd voor ouders, vrienden, genodigden en padvinders uit de omstreken, waarvan de opbrengst is be stemd om de kosten te dekken Van een tocht Het ligt in de bedoeling om volgend Jaar een aantal Nederlandse padvinders een tegenbe zoek aan Schotland te laten brengen. Morele Herbewapening Tijdens de vierde week van.de Wereld conferentie voor Morele Herbewapening te Caux sur Mont-reux in Zwitserland heeft onder meer de heer F. Philips, een der di recteuren van het Philipsbedrijf, het woord gevoerd. Hij gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop de nieuwe geest der morele herbewapening kan worden ver spreid over de wereld door in een bepaald bedrijf te worden uitgedragen. Als voor beeld vertelde hij, hoe het Engelse Philips bedrijf werd stil'gelegd tijdens (je steen koolcrisis in de afgelopen winter: tijdens deze gedwongen werkloosheid betaalde de directie volle lonen uit. Later, toen het bedrijf weer op gang kwam, werkten de arbeiders over om de verloren tijd in te halen echter zonder dat zij betaling ver langden voor dit overwerk. TRECHTER OP OLIEFLES NIET MEEWEGEN! Naar het directoraat-generaal voor de Prijzen ter ore kwam, wordt somtijds on derwicht gegeven bij het kopen van spijs olie, doordat bij het wegen wel het ge wicht van de fles, maar niet dat van de trechter wordt afgetrokken. Het publiek lette er op dat de trechter niet wordt meegewogen. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Dinsdag 19 Augustus: Aldabl. Buenos Aires— Rotterdam. 18 Aug. te Antwerpen. Noordam. 18 Aug. van Rotterdam te New York. Oranje, Am sterdam—Batavia, pass. 18 Aug. Lissabon. Tabinta Java—Amsterdam, passeerde 19 Aug. Ouessar.t. Tennis Van Meegeren schakelde Sabbe uit In dc tientallen partijen, die ln de eerste ronde van de Nederlandse tenniskampioenschappen op te Metsbanen te Schevenlgen werden gespeeld, deed zich slechts een enkele verrassing voor. Dat was de overwinning van Van Meegeren (Amster- dam) op de vroegere tennlsleraar Sabbe. Deze was na zijn Hilversumse overwinning van Zater dag op Krijt sterk favoriet voor de partij, doch Van Meegeren troefde hem In taaie vasthoudend heid. Stas, Wiegers, T. Borren. Bosscha art en Keuls bereikten de derde ronde Curiosa. Het lawaai De geurige, kleurige stilte van een onzer choonste zomeravonden in dit subtropisch Holland anno '47 wordt wreed vaneenge- reten. Het was zo schoon op het terras. Ge aanschouwt er lieflijke bosschages, hoog rijzend tegen dc klare hemel. Daarin ligt, half verscholen en verstolen, hetzelfde huisje met de verweerde muren en de kleine, kleurige vensterluiken, waarvan zo menigeen gedroomd heeft. Maar hij woont nu in een kaarsrechte, nette straat, niet lantaarnpalen inplaats van bomen en alle maal mensen vlak bij elkaar. Toch kan hij op dat terras weer even dromen cn troost zich maar, dat hij het huisje niet kan bin nengaan. Want als hij dat deed zou hij immers de klare hemel, de bosschages, dc verweerde muren en de kleurige venster luiken niet meer zien. Hij zou weer naar buiten willen. Het is hier stil maar ook bewegelijk. Er gens uit het onzichtbare stijgen kleine rookwolken in de hoge lucht; die komen daar in een draaikolk en beginnen een wonderlijke rondedans, in slierten cn pluimen en wuivende slingers, sierlijk en geruisloos ronddartelend. Het hele terras staart ernaar. Het wordt erdoor geboeid en vertederd. Het heeft er een kinderlijk plezier in. Maar dan nadert het Grote Lawaai. Het brult, dendert en knettert. Het scheurt de stilte en de avondvrede kapot. Het wordt geleverd door acht of tien militai ren, twee aan twee voortsnellend op zware motoren. Hun grimmige gelaten tonen ijzeren vastberadenheid en onversaagde moed. Zij stormen voort, het lome, ver schrikte zomeravond-verkeer voor zich wegvagend, het onbestemde tegemoet. Gaan zij ons verdedigen? De motoren daveren en bulderen. Rust en dromen zijn stuk. Wij denken allemaal weer aan de oorlog. Sommigen richten zich met een schok in hun stoel op. Het is tenslotte nog maar zoo kort geleden. De ober ziet het rumoer peinzend na. „Wat gebeurt er?" vraagt iemand. Hij glimlacht vergoelijkend. „Da's elke avond zo, meneer. Dat kunnen ze niet la ten. De jongens hebben ook niet zo veel Over het terras vaart een grinnik. Natuurlijk. Och ja. Ze zijn jong. En ze hebben ook niet zoveel. Dit zou geen Pruis ooit kunnen begre pen. Dit is Holland. Gelukkig wordt het nu weer stil en die rook boeit ons opnieuw, in haar stille, fan tastische rondedans: in wuivende pluimen en veren, in toefen en slingers. De avond is wonderlijk mooi. Mogen wij ook eens géén lawaai? H. R. BINNENLAND Een woordvoerder van de republikeinse regering heeft verklaard, dat zijn rege ring de aanstelling van officiële vertegenwoor digers in India cn Pakistan alsmede het zenden van gezanten naar de Arabische landen, over weegt In de Staatscourant van Maandag ts opgeno men een regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden in het bloembollenbedrljf. In een speciale zitting van de Haagse ge meenteraad heeft mr. J. J. Boasson afscheid ge nomen als gemeentesecretaris De Koningin be noemde mr. Boasson tot Ridder In de Orde van de Nederlandse Leeuw De Amsterdamse politie heeft een 25-Jarlge matroos en een 22-Jar!ge bakker gearresteerd, die 's nachts étalages van Juwellerszaken hadder. ge plunderd na dc ruit te hebben Ingeslagen, Bel den hebben bekend. BU een Inbraak In een grosslerderü op het terrein van het slachthuis in Den Haag zijn f 10.000 en honderden rantsoenen voor suiker, zeep. bloem en boter gestolen. Zaterdag en Zondag heeft de Haagse politie op het Schevenlngse strand driehonderd „ver dwaalde" kinderen aan de ouders teruggegeven. De aanvraag van Albanië voor het lidmaat schap van de UNO ls voor de tweede maal door de Veiligheidsraad verworpen. De uitslag was, drie voor. vier tegen en vier onthoudingen. Na 30 Augustus worden dc z.g. oorlogszegels niet meer aan de postkantoren verkocht, rie geldigheid voor de frankering eindigt op 31 December. Om tegemoet te komen aan de ver langens der verzamelaars zullen de zegels echter nog tot en met 31 December verkrijgbaar ztjn aan het phtlatelistenioket van het postkantnor te 's Gravenhage. Inwisseling der zegels kan niet geschieden. HAARLEM EN OMGEVING De directeur van Openbare Werken heeft aanbesteed het maken van rioleringswerken voor stadsuitbreiding ten oosten van dc Vergierdeweg (noordeli)k deel) Laagste inschrijvers P. J. Bun schoten en Co.. Haarlem voor f 42.669 Ir. W. Mensert, die per l September als directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland zal aftreden, zal op Vrijdag middag 29 Augustus van 15—17 uur In het hoofd kantoorgebouw te Bloemendaal gelegenheid geven afscheid van hem te nemen. Op 23 Augustus hoopt de heer H. J. Zoet de dag te herdenken, waarop hIJ 50 Jaar geleden in dienst van de juwellersfirma W. Voet en Zoon in de Anegang trad zeven personen werden gisteren wegens openbare dronkenschap te Haarlem bekeurd. Gevolg van de hitte, ongetwijfeld. De uitgestelde filmvoorstelling over dc wal visvangst voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling wordt nu Woensdagavond In het Frans Halstheater gegeven. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem. (H. Joannes de Doper) de heer J. L. W. Witteman; te Haarlemmerliede de heer Th. G. J. Kloeg; te Badhoevedorp do heer G. J. P. van der Byl; en te Santpoort dc heer B. A. Pronk. Tot leraar aan het seminarie „Hageveld te Heemstede ls benoemd dc heer A. P. F. Angevaare. Taxi? Bel 13 000 DAG EN NACHT (AdV.) Eerste Britse troepen uit Bombay Het eerste contingent Britse troepen is Zondag uit Bombay vertrokken. Lórd en lady Mountbatten waren bij het vertrek aanwezig. Amsterdamse Beurs Slntkners Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 460% 410 294% 290 367% 367% 179% 180 210 213 Nederlandse Ford. 390 Nederlandse Kabe' 284 283% Calvé certificaten 172% 172% Scheepvaart- Unie 176% 177 Holl.-Amerika Lijn 196 199 Deli Maatschappij 143 140% H. V A 221% 223 A'dam Rubber 135% 139*4 Ned. Handel Mij.. 128 129 N.-I. Handelsbank 100% 100 Billiton Mij. II 332 340

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3