CORRY DE WEERS Wielrenners wonnen, athleten verloren Kwaadwilligheid vermoed bij brand in Reichswald Deventer tapijten komen uit... Moordrecht De Leusderheide wordt afgebrand r Kort en Bondig DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 HAARLEMS DAGBLAD HAARLEM-DERBY Zeer groot was Woensdag de belangstelling op ..Municipal Sports Ground" in Derby voor de wieier- en athletiekwedstrüden. De Haarlemse athleten moesten tegen de Engelse sportbeoefe naars het onderspit delven. De dames brachten het er beter af en de wielrenners waren prachtig op dreef. De athleten van Derby behaalden 46 punten, die van Haarlem 20 punten. De Haarlemse wiel renners verwierven 21 punten en hun tegenstan ders 15. He resultaat van de sportwedstrijden was. dat Derby won met 61 tegenover 50 punten voor Haarlem. Turner won de sprintwedstrijd. Voor de wedstrijd over één ronde waren vier series samengesteld, waarvan er drie in het voor deel van Haarlem eindigden. Peters, Duyns en Gerritsen wonnen en in de laatste serie kwam de Engelsman Turner het eerste aan. Deze renners Kwamen in de finale uit. welke door Turner ge wonnen werd. gevolgd door Duyns. Gerrits en peters. In de wedstrijd met achtervolging over 4000 meter zegevierde de Haarlemse ploeg, bestaande uit Peters. Duyns, G. Voorting en Drost. De tijd was 5 min. 26.7 sec De ploeg van Derby, bestaan de uit Crowther. Box. Cotteritl en Barker deed er 5 min 39 sec. over. De race over vijf mijlen leverde een zege op voor G. Voorting, zijn tijd bedroeg 11 min. 40.7 sec. Tweede werd Drost en derde Turner. Athletiek. Zowel de dames- als^jerenathleten hebben hun krachten gemeten met de gastvrouwen en -heren. Uitsluitend loopnummers stonden op het programma. De 100 yards eindigde in 't voordeel van Miss Kinna, die tot twee maal toe mejuf frouw Bakker versloeg, èerst in de serie, doch als snelste tweede plaatste deze zioh en daarna jn de eindstrijd. Mevrouw HermansDe Goede zegevierde in de tweede serie in 12.2 seconde, maar in de eindstrijd verloor zij. De uitslag was: 1. Miss Kinna 12.2 sec.; 2. mejuffrouw Bakker; 3. Miss Fielding. Mejuffrouw Handgraaf won de 220 yards in 18.6 sec.; tweede werd. Miss Clarke en derde mejuffrouw Mulder. De vier maal 100 yards werd een Haarlemse zege met de dames Bakker, Hermans, Stolwijk en Handgraaf. die de afstand aflegden in 54.9 sec. De uitslagen van de herennummers waren: 100 yards: 1. Hunter. Derby 10.7 sec.: 2. Fogarty. Derby; 3. Sloos. Haarlem. Kwartmijl: 1. Waring, Derbv 54.8 sec.; 2. Bleyswijk, Haarlem; 3. Gib- ïon. Derby. 880 yards: 1. Walters, Derby 1 min. Jeugd breekt „Dreefzicht" af Jonge boefjes hebben kans gezien in het vrijwel geheel onttakelde en haveloze ge bouw Dreefzicht" nog voor 250 schade aan te richten. Zij drongen gisteren in het gebouw door en begonnen een bombarde ment met puin en stenen tegen zwart- marmeren schoorsteenmantels en de laat ste glas-in-loodramen. De aanvallers be haalden een volledige overwinning. Zoals men weet, heeft de gemeenteraad besloten „Dreefzicht" te doen restaureren. De dienst van Openbare Werken heeft zich daartoe van -materialen verzekerd. Echter zijn moeilijkheden gerezen, die de uitvoe ring van het herstelplan verhinderen. Men streeft op het ogenblik naar een oplossing van deze bezwaren. Tent-evangelisatiecampagne De afdeling Haarlem van de Nederlandse Chris telijke Gemeenschapsbond organiseert van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Augustus op het Soendaplein een zevendaagse tentevangelisa tiecampagne. Vuftien predikanten en evangelis ten zowel uit Haarlem als daar buiten verlenen hun medewei km?. Vier koren, een muziekcorps en zangsolisten zorgen voor afwisseling. De leiding van deze tentsamenkomsten, die een interkerkelijk karakter dragen, berust bij de heer J. Dammuller. evangelist bij de Neder landse Christelijke Gemeenschapsbond. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid bonkaarten voe dingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten af te halen: Haarlem: (Vleeshal) restant B, Heemslede: (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur Do tot Dr; 2 tot 4.30 uur restant D. Overvcen: (gebouw Domi) S tot en met Z. Hillegom: (Jhr. Mockkade) K tot en met L, Schoenenbonnen té Heemstede; transportban denbonnen te Haarlem en Heemstede. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Augustus 1947 ONDERTROUWD 20 Aug.: A. 1. Horst en A Imanse, B. H. Balm en E. Klomp, J. Hee- ren en M. E. H. Hetem, K. Zantinge en E. Mennega, I. Hensen en A. B. v Es, W. F. Gardenier en C. R. Deurloo. E. G. Buijsman en J. F. Scheffer. P. J. Visser en P. Stok, E. v. Maaren en W. H. v Wilpen, P. J. H. Linke en J F. Leijdeckcrs, P. N. Aarsen en J. Wop- penkamp, D. v. Viersen en J. M v. d. Aard weg N J Visser en M. P. Jonk, W. Hommer- ten en J. E. M. v. Veen. C. F. A. Bruyning en N L. Volger. N. Portegies en J. C. M. v. Loe- nen, A. Heijdanus en M. Vereschildt. R. baron o Smeth cn C H. L. v. Geelen, N. Zandetra en J. S. Kloos. P. v. Eis en M. Bakker. J. Dijkstra en A. E. Arnoldt, A. W. T. Hetharia en B. Safranek. GEHUWD 20 Aug.: P. d. Boer en J. M. v. Muijen, A. Angenent en K. Schreiber, H. J. Draijer en W. L. A. Duin. W. A. Kessens en M. v. Loenen, M. J. Lammers en J. M. Duivenvoorden, H. v. d. Meulen en E. Thoolen, P. C. v. Zeeland en A. M. Bijster, J. A. Westerman en G. Schmitz, T. J Kaart en C. A. v. Koten, J. H. Moolenaar en W. M. Keetlaer, L. Achterberg en A. B. Bos, H. J. v d. Meer en E. Ie Febre, W. Bosch en B. C. v Kampen. W Nijland en L. T v. Boekhoven, R. W. Cooke en J. M. v. Berk. J. P. d. Graaf en M. A. v. d Voort, J. M Drogtrop en G. Derks. K. Velthuis en L. G. M. Meulenbeek, C. J. M. Roozen en J. M. Chabot. D. J. Reijn- ders en G M. Verbart, R v. d. Putten en A. K. Peters. J. K. v d. Voorde en E. Bakker. E K. Reith en L. Valk. M. K. Vente en A. M. Verlaan. BEVALLEN van een zoon 19 Aug.: A, B. Venema—Boerkoel, O. C. HoltkampJorna, M. C. v. Poelgeestd. Munnik, M. J. Welte vredenHogeweïj, C. M. Zegers Veeckens Calkoen. J. H OfficierCapel. C. M. Harm- senLigthart, T. W. Baanv d. Toorn. 20 Aug.: W. VeltkampHilbrand. BEVALLEN van een dochter: 19 Aug.: K. J. Tulend. Roo, M. M. Winterv. Doorn. M. v. d. BergKoene. OVERLEDEN 18 Aug J. L. Surendonk, 83 j., Leidsevaart. G. v. d. Haak, 58 j., Kamper singel. Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT n; 3. J. Hermans, Radio-uitzending. Het Nederlandse programma van de BBC zal op Zaterdagavond a.s. tussen halfnegen en negen uur een uitzending van de Sportuitwisseling be vatten. Enkele Haarlemmers zullen daarbij aan het woord zijn. De uitzending ge-.chiedt op de kortegolf zenders 17, 96, *1, 31 en 25 meter. Veldslag 0111 appelen Woensdagmorgen deed een militair bij de Haarlemse politie aangifte, dat drie jon gens. die uit de tuin van een BloemerxJaalse villa appelen hadden geplukt, zich in het Staten Bol werk met hun buit zaten te versterken. Twee agenten trokken op het fruitiievende trio af. doch dit bleek niet van zins zich met of zonder appelen zonder slag of stoot over te geven. Er werd een veldslag in miniatuur met de herstellers van recht en orde geleverd, die onge twijfeld door betere bewapening, uitrusting en training, al spoedig een doorbraak forceerden. De jongens omstreeks 15 jaar oud werden als krijgsgevangenen en het restant appelen als oorlogsbuit aan de Bloemendaalse politie over geleverd. Republikeinse motieven imponeren bevolking Een beschouwing De Zweedse prins Karei Gustaaf, erfgenaam in rechte lijn van de Zweedse troon, bracht met zijn moeder en zusjes een bezoek aan zijn overgrootvader, koning Gustaaf Adolf, die vacantia hou.dt in zijn zomerverblijf op het eiland Oeland, het kasteel Sol- liden. - Prins Karei Gustaaf op de knie ven zijn overgrootvader. Links prinses Bri- gitta, achter de koning prinses Margaretha, op de voorgrond prinses Christina, prinses Sybilla en prinses Desirée. Schaken Bouwmeester en v.d. Velde eindigen gelijk lil de Hoofdklasse van het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem z\]n de kampioen H. Bouwmeester en G, B v. d. Velde (belden De Rochade) gelijk geëindigd, doordat belden him laatste partij respectievelijk tegen W. Geuzenbroek en A. Herfst wonnen. Hier door zal een beslissingsmatch van 4 partijen noodlg zün. om uit te maken wie van hen zich kampioen 1947 mag De geweldige brand in het Reichswald is nagenoeg bedwongen. Dat wil zeggen: men heeft de brandoppervlakte weten te beperken door het opwerpen van dammen, welke bewaakt worden door de brandwe ren van diverse Duitse steden. Ongeveer 600 brandweerlieden zijn naar het terrein van de brand geroepen en in samenwer king met het pebsoneel van de Nederlandse houtfirma's bestrijden zij het vuur. Het hout, dat voor vervoer gereed lag, is geheel door de vlammen verteerd. Over grote afstanden ziet men niets anders meer dan l^ale vlakten van zwart geblakerde hei degrond en resten van zwart verbrande stammen. In de late avond van Dinsdag werd nog groot alarm geslagen voor een bosbrand, die in Asperden uitbrak. Het vuur greep snel om zich heen in een dennebos van hoge stammen. Groot gevaar ontstond voor enkele dichtbijstaande woningen, doch men wist deze tenslotte voor brand te be hoeden. Weer duikt het woord sabotage op. Zelfs Duitse ambtenaren hebben het op de lip pen en geven toe dat de oorzaak van deze nieuwe brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Woensdagmiddag sloeg het vuur over naar de akkerlanden op Nederlands gebied, die langs de bos rand uit veengrond bestaan. De korenvel den heeft men echter gemaaid en bijtijds ontruimd, zodat de vlammen slechts aan de stoppels lekken en niet veel schade kunnen aanrichten. Hier en daar laait het vuur in de avond nog op. De witte rook duidt op brede verbrande plekken, maar ook enkele donkere rookzuilen die zich ter hoogte van Frasselt vlak bij de Plasmolen- se bossen ontwikkelen, geven aan dat de brand weer nieuw voedsel heeft gekre gen, Van Swol en Van Meegeren winnen te ri*„ 3 t, v. u Ostende. In het intergeallieerde tennistournooi, De toestand m het Reichswald is thans da, weck ,e oste»de Eehoud„ heb.' zodanig dat de firma s het houtvervoer ben van swol en Van Meegeren zich in de over de situatie De politieke medewerker van ANP geeft de volgende beschouwing over de Indone sische situatie: ,.De politieke situatie rondom Indonesië baart de Nederlandse regering momenteel de grootste zorgen. Ook de Nederlands-Indfsche regering geeft in talrijke telegrammen aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgdheid. Het betreft hier in de eerste plaats de politieke ontwikke ling sedert de bemoeienis van de Veiligheidsraad met het Indonesische probleem. De bevolking in de pas door Nederland bezette gebieden van de republiek blijkt dag aan dag meer vatbaar voor de intimidatie-methode van de zijde der republiek. Deze intimidatie bedient zich hoofdzakelijk van de volgende motieven, de Nederlanlers zijn de politieke actie begon nen uit financiële en economische noodzaak; Nederland staat financiëel voor een Ineenstor ting en zal zich niet Jang meer in Indonesië kunnen handhaven. De lepubliek zal dus bin nenkort terugkeren; de Veiligheidsraad is op republikeinse hand; de Nederlanders zullen zich in ieder geval op 1 Januari 1949 definitief uit de republiek terugtrekken: de bevolking van gehee". Indonesië steunt de republiek. Deze motieven maken blijkens off:c:ële rap porten grote Indruk op de bevolking In de door Nederland bezette gebieden, welke aanvanke'.iik meer tot medewerking met Nederland bereid was dan thans het geval is. De onzekerheid over de toekomst in politiek opzicht blijft voorleren en oefent een funeste Invloed uit. Vele vooraan staande personen in Nederlands-Indië zien mo menteel slechts een uitkomst: hervatting van de politiële actie om het centrum van de anti-Ne derlandse propaganda uit te schakelen. Wellicht mag men de rede van dr, van Mook als een nieuwe poging zien om te trachten de Indonesische bevolking in de door Nederland bezette gebieden tot vrij en angstloos naar voren treden uit te nodigen door haar de verzekering te geven van de Nederlandse bescherming tegen eventuele republikeinse wraaknemingen. Hierbij komt nog, dat ook in het gebied van Oost-Indonesië en Borneo de republikeinse in vloed groeit. Juist ook door hek internationaal prestige dat de republiek door de houding van de Veiligheidsraad verkrijgt en door het verlies van prestige dat haar eigen regeringen geleden hebben door de weigering van de Veiligheids raad haar delegaties tot de besprekingen toe te laten. Het is duidelijk, dat hierdoor dus de basis van de gehele Llnggadjati-pohtiek. waaraan de Nederlandse regering steeds blijft vasthouden, gevaar lijdt. Het zou ons niet verwonderen, wan neer de Nederlandse regering binnenkort voor de ernstige noodzaak zal komen staan om met volledige reverentie voor de binnenlandse poli tieke verhoudingen doortastend op te treden teneinde hel ontstaan van meer stabiele verhou dingen ln het Koninkrijk mogelijk te maker. Uiteraard zullen de besprekingen in de Veiligheidsraad van de grootste invloed hierop zijn. Dat echter de Nederlandse regering onder sterke pressie zou staan van de militaire leiding in Nederlands-Indië, werd in politieke kringen in Den Haag ten sterkste ontkend." Republikeinse regering voorbereid op mogelijke hervatting der actie De Indonesische republiek maakte vol gens U.P. gisteracond bekend, dat ter voor bereiding op een mogelijke hervatting van een Nederlandse militaire campagne, de republikeinse vice-president Mohammed u Hatta, die thans op Sumatra is, benoemd match'"zalis tot plaatsvervangend opperbevelhebber in de laatste week van Augustus gehouden j der republikeinse strijdkrachten, worden. j in welingelichte kringen werd verklaard Vóórdat Bouwmeester deze match zal spe- dat de benoeming van Hatta een deel len, neemt hij in Enschedé nog deel aan de vormt van het plan van de Indonesische SïïSSJÏ 'ZETSTZTSSSS -r te blij ven bestaan op Surna ontving. tra, ook al zal geheel Java in Nederlandse In de 2e klasse, waar J. Arnold (Kennemer- handen vallen, land) zo goed gestart was. dat hy voor de In dit verband maakte Djokjakarta andere deelnemers onbereikbaar scheen, heeft G. Hoos (De Rochade) een uitstekende presta tie geleverd. Hy liet zich door de voorsprong van Arnold niet afschrikken, scoorde constant spelend zyn winstpunten en zag zowaar kans zijn laatste partij tegen J. D. Ravensbergen (De Rochade) die in Iets mindere stelling voor hem was afgebroken, in winst om te zetten, waardoor hij met een punt voorsprong het kampioenschap behaalde. Op 24 September zal de Voorzitter van de Schaakkring Haarlem, de heer J. Lankamp, in het clublokaal van de Schaakver, Het Oosten, Restaurant Munniks, Grote Markt, de prysult- relking verrichten. gebroken in laag struikgewas op de heide. Op deze plaats zat nog een mijn geborgen en deze explodeerde door het vuur. Twee politiemannen die bij de brand aanwezig waren, werden zwaar gewond. Zij zijn naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijme gen overgebracht. tevens bekend, dat gevolmachtigden waren benoemd voor iedere minister in het ka binet Sjarifoeddin. In het republikeinse legerbericht van gisteravond werd gezegd, 'dat h(^ front bij Salatiga en Ambarawa, dat Djokja na dert, rustig is. De Nederlandse artillerie beschoot bij Gombong 90 kilometer ten Westen van Djokja het havengebied van Petanahan. Het legerbericht zei verder, dat de Ne derlanders 160 man republikeinse troepen bij Waloejoredjo, ten Westen van Gombong bij een ochtendpatrouille hadden verrast en dat thans 60 Indonesiërs werden ver mist. De troepen behoorden tot de Indo nesisch Islamitische eenheid die haar naar' Nederland weer voortzetten. Volge- tweede ronde geplaatst. Van Swol sloeg Ratliff j hoofdkwartier heeft bij Keboemen 60 kilo- laden vrachtauto's passeren nu weer de (Ver. staten) 6—3, 7—5'en van Meegeren sloeg nieter ten Westen van de republikeinse doorlaatposten aan de grens. Thibaut (België) 6—o, 6—hoofdstad. Mijn ontploft Ten Zuiden van de spoorwegovergang in Gennep is Woensdagmiddag brand uit- Agenda voor Haarlem DONDERDAG 21 AUGUSTUS Cadi-club. Zijl weg. propaganda-avond voor het Cadi-comité. 8 uur. Spaarne: „Een meisje zoekt een moordenaar". 14 j., 2.30. 7,00 en 9.15 uur. Rembrandt: „New Moon", alle leeft. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksreis". 14 J„ 2.00. 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft. 2.30 en liuur. City: „Aloma of the south seas" 14 j., 2.15. 4.50. 7-00 en 9.15 uur. Luxor: „Het boek der wildernis". 14 j.. 2.00. 4.15 7.00 en 9 15 uur. VRIJDAG 22 AUGUSTUS Cadi-club, Zijlweg, propaganda-avond voor het Cadi-comitc. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Zo- merconcert H O.v.. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. K.N.M.V. schorst bestuur van motorrennersbond Het dagelijks bestuur van de K. N. M. V. ge hoord de sportcommissle, heeft besloten de heren P. J. W. van Aartsen (Amsterdam). A. Hartman (Amsterdam). P. Knljnenburg (Wasse naar), O. Moeke (Heemstede), L. Rehorst (Den Haag), J. de Ridder (Alkmaar) en H. Steman (Voorburg), allen lid van de K. N. M. V., te zamen vormende het bestuur van de Nederlandse Motorrenners-bond, tijdelijk te schorsen als lid van de K. N. M. V. op grond van hun voor de motorsport en de K. N. M. V. schadelijke ge dragingen. Deze schorsing gaat in op Donderdag 21 Augustus 1947. Het hoofdbestuur der K. N. M. V. zal de duur van de schorsing nader vaststellen. Voorts heeft het dagelijks bestuur besloten het rechtstreekse contact met de N. M. R. B. te doen eindigen, hetgeen inhoudt, dat deze organisatie niet langer gemachtigd is, financiële overéén komsten aan te gaan mei organisatoren van ter- rein- en wegraces. De K. N, M. V. heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de houding die de Motorrenners bond heeft aangenomen inzake de wedstrijden te Tubbergen. Deze houding was naar de mening van het bestuur van de K. N. M. V. schadelijk voor de belangen van de K. N. M. V. Aangezien echter alleen het hoofdbestuur een definitieve schorsing kan uitspreken, is de huidige schor sing voorlopig. Van de zijde van de Motorrennersbond wordt medegedeeld, dat de bond geen genoegen met deze behandeling zal nemen. De motorrenners bond is een organisatie, die de belangen van haar leden op wedstrijden behartigt. Toen de bond by het voeren van onderhandelingen voor de wed strijden op het circuit van Tubbergen volkomen door de organiserende stichting werd gepas seerd, heeft het bestuur haar leden verboden te Tubbergen te starten. Verschillende renners heb ben hierop hun inschrijvingen geannuleerd. Wedstrijd voor bestel jongens op transportfietsen Het Haarlemse Comité voor Nationale Feesten (afdeling Haarlem Noord) heeft ter gelegenheid van Koninginnedag op 1 September een originele wedstrijd georganiseerd Om twee uur heeft ln de Mamixstraat de start plaats van een cours op transportfietsen, die in viër afdelingen uitéén valt. Er zal een race zijn voor slagersjongens, één voor bakkers- en kruideniersbedienden en één voor andere branches. Ook staat een wedstrijd voor driewie- iige bakfietsen op het programma Er zijn ruim f 100 aan geldprijzen en diverse andere prijzen uitgeloofd Het traject van de race wordt nog nader be kend gemaakt. Zij. die mee willen doen. dienen zich voor 28 Augustus aan de adressen Generaal 1 Cronjéstraat 1 en DuJnoordstraat 36 op te geven, Toen Raadpensio naris Schimm§l- penninck in 1797 tot de directie van de Deventer dwei- lenfabriek de vraag richtte of zij kans zag zijn beschadigde „Smyrnaas kleed" te repareren, in spireerde hij daar mede de jeugdige Gerhard David Bimie, zoon van één der directeu ren, tot het con strueren van een getouw voor het weven van tapij ten. Zo ontstonden daar in de koek- stad al betrekke lijk kort daarna de Deventer hand geknoopte tapijten die hun roem over heel de wereld hebben uitgedragen. Men vindt ze in paleizen en kastelen en andere imposante gebouwen in binnen- en buitenland en één der fraaiste treft men stellig aan in het paleis op de Dam. dat afmetingen heeft van 40 bij 15 meter en van een zeer bijzondere schoonheid is. Tot op de dag van heden is het pro cédé hetzelfde gebleven. Niettemin is er een afwijking ten aanzien van vroeger en die is merkwaardig. Zij is deze, 'dat het befaamde „Deventer tapijt" niet meer in Deventer, doch in Moordrecht wordt ver vaardigd! De Koninklijke Verenigde Tapijtfabrie- ken, na een fusie in 1918 tot stand geko men, hebben de fabrieken te Deventer ge heel ingericht voor het mechanisch weven van tapijten en de handknopery naar Rot terdam overgebracht. Toen de Duitsers in 1940 evenwel het Rotterdamse bedrijf vrij wel met de gmnd gelijk hadden gemaakt, heeft men elders zijn toevlucht gezocht en is men terecht gekomen in Moordrecht. Betrekkelijk kort na de bevrijding is men daar al aan de slag kunnen gaan; nog niet mei volle productie, maar welk bedrijf doet dat wel? Globaal gesproken kan wor- Een hoekje van de nieuwe weef.hal. krachten te krijgen de voornaamste rem mende factor. Dat de productie vrijwel geheel naar het buitenland gaat ligt voor de hand. Het ta pijt is een buiten onze grenzen zeer gewild artikel dat men gaarne koopt. Opvallend is daarbij hoeveel bestellingen voor cocos- producten er uit Engeland komen, sinds India, dat op dit gebied zeer veel produ ceert, geen Dominion meer is. De binnenlandse afzet, alleen op vergun ning is uiterst bescheiden. Zo mag van co- cosproducten alleen dat deel hier blijven dat voor minstens 50 pet van papiergarens is vervaardigd. Hetgeen overigens aan de kwaliteit niets af doet. Deskundigen ver zekerden ons dat papiergaren minder kleurbestendig is dan cocos. maar daaren tegen duurzamer in het gebruik. In totaal werken er op de beide fabrie ken. die 20 pet van de Nederlandse pro ductie voor hun rekening nemen, thans 350 arbeiders, tegen 600 voor de oorlog. Zij alle zullen op Dinsdag 26 Augustus te Moordrecht bijeen komen om er gezamen lijk het 150-jarig bestaan te herdenken. En zij zullen dat doen in opgewekte stem ming omdat de verwachtingen voor de toe komst zeer goed zijn. De huidige achter den gezegd dat ongeveer 60 pet. van destand op het gebied van vloerbekleding capaciteit wordt gehaald. Het tekort aanl kan nog in jaren niet worden opgeheven grondstoffen, vooral cocosgarens en verf is Jen ook daarna zal het Deventer tapijt zijn meer nog dan de moeilijkheid om arbeids- J volle attractie blijven behouden! Haarlemse bakkers wenden zich tot de burgemeester Hedenmorgen hebben vertegenwoordi gers van het Actiecomité der Haarlemse bakkers zich tot de waarnemend burgemees ter. wethouder A. J. M. Angenent gericht met het verzoek zijn invloed bij de minis ter aan tc wenden om tot een oplossing van het huidige conflict te komen. De heer Angenent bleek in beginsel be reid dit verzoek welwillend te overwegen. Hangende dit verzoek zal er van een be drijfssluiting der Haarlemse bakkers geen sprake zyn. Tweede Kamer zal worden ingelicht In de hedenmorgen gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzit ter medegedeeld, dat de regering voor nemens is in verband met de ontwikkeling van de toestand ten aanzien van Indonesië op korte termijn aan de Kamer inlichtingen te verstrekken. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen geschieden. Kort na negen uur vanochtend is een aanvang gemaakt met het afbranden van een gedeelte der Leusderheide. Het besluit tot deze heidebrand is genomen, teneinde de talrijke projectielen, die zich hier nog onder de grond bevinden, onschadelijk te kunnen maken. Een lucifervlammetje op de kurkdroge heide was voldoende om de brand te ontketenen. Nadat het vuur aan vankelijk uiterst langzaam in de heide doordrong, kreeg de wind plotseling vat op het vuur, dat tegen wind in die Noord-Oost is was ontstoken. Lekkende vlammen beten zich vast in de hei en grote rookslierten werden door de wind voortgedreven. Brandgeulen leiden het vuur in de gewenste richting. Om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn waren twee compagnieën van het 8ste regiment infanterie uit Amersfoort, gewapend met schoppen en vuurzwepen, op de heide aanwezig, evenals een ploeg van de mijnen opruimingsdienst. Boven het geknetter van de vlammende heide was nu en dan het geluid van ont ploffende geweerkogels te horen. Voor lopig deden zich geen zware ontploffingen voor. De grote verkeersweg in de rich ting Doorn was uitsluitend voor militair vervoer toegankelijk. De vele nieuwsgierigen, die van het schouwspel niets willen missen, zien voor lopig nog niets anders dan rook en af en toe wat vlammen. Journalisten en foto grafen moesten een verklaring tekenen, dat zij de heide op eigen risico betraden. Engeland neemt radicale monetaire maatregel Omwisseling sterlingsaldi stopgezet Hugh Dalton, de Engelse minister van Financiën, heeft gisteravond voor de BBC het Britse volk medegedeeld, dat met in gang van heden 21 Augustus de omwisse ling van sterlings in dollars tijdelijk was stopgezet, aldtis meldt United Press. Dalton zei: „Wij hopen dat het begrepen wordt, dat Groot-Brittannië uitgebreide voorzorgsmaatregelen neemt om de ster- ling.koers vast te houden. Indien de hui dige spanning op het pond-sterling aan houdt zou dit het einde betekenen van alle multilaterale handel. Onze beslissing zal ongetwijfeld over een wijd gebied een grote beroering in de handel veroorzaken, maar zij is onvermijdelijk." Dalton zei verder, dat tengevolge van de beslissing om de convertering van de ster ling op te schorten er tekprten ln voorra den en verdere imkrimpingen van de rant soenen zouden plaatsvinden; de moeilijk heden komen in werkelijkheid omdat wij veel meer invoeren dan uitvoeren." Dalton verklaarde, dat er ook een run was geweest om sterlings in dollars om te zetten en zei, dat in de vijf werkdagen eindigend 15 Augustus niet minder dan 176 millioen was uitbetaald. Maandag en Dins dag van deze week hadden wij opnieuw 66 millioen uit te betalen. Dat dit zo niet ver der gaan kan, is duidelijk." Hij verbond aan deze mededeling een oproep aan de bevolking om „d:t oude land er door heen te slepen". Houdt u kalm, werk hard en spaart geregeld wat u missen kunt. Bedenk dat we allen tezamen in deze strijd gewikkeld zijn. In deze noodtoestand is luiheid een misdaad. Er is geen andere mogelijkheid dan hard te werken, wanneer wij van plan zyn onze nationale economie weer op de been te helpen. In Australië begint de strijd om de banken Naar de Daily Herald mededeelt is een golf van critiek in radio en pers. ge volgd op de aankondiging, dat Australië's socialistische regering de nationalisatie van de particuliere banken in de zin heeft. Vele invloedrijke krantenmensen zijn financieel geïnteresseerd in de banken, die zich voorbereiden om deze kwestie uit te vechten tot in de Privy Council" (Raad van State) teneinde hun kapitaal van negenhonderd millioen pond in handen te kunnen houden Intussen zijn de banken cn andere com merciële instellingen bezig een „verdedi gingsfonds" op te bouwen cn Australië's beste advocaten in het staatsrecht te engageren. Maar zelfs indien de Australische Hoge Raad en de Privy Council" de nationa lisatie als ongrondwettelijk zou beschou wen, dan zou de regering de particuliere banken kunnen dwingen hun werkzaam heden te staken door hen een belasting van 100% op te leggen. Elfjarig doofstom knaapje in Ringvaart verdronken Een dezer dagen geraakte bij Vijfhulzen een elfjarig Jongetje, dat aan het vissen was. ln de Ringvaart. Eerst een kwartier later werd het ongeval op gemerkt. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Het tongetje, dat doofstom was. logeerde bij de familie Willemse aan de vyfhulzerdljk. Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Donderdag 21 Augustus: Oranjefonteln. Amster dam—Kaapstad. 2t> Aug. van Teneriffe. Wester- dam. wordt 23 Aug. van New York te Rotterdam verwacht. k. dat gisteren PINNENLAND Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn voor nemens het opcnluchtsped „De Watcrw overd", geschreven door A den Doola in het Keljenoord-stadion te Rotterdam den opgevoerd, bij te wonen. F.cn Duitse tijdbom van 1000 kg. 1s uit dc Maashaven opgehaald. Deze ls waarschijn lijk een van de projectielen geweest, waarmee do Duitsers na „dolle Dinsdag" de havenwerken wilden vernielen- Deze bom heeft echter haar werk niet gedaan. Zij ls nu door deskundigen onschadelijk gemaakt. Door het verschuiven van een lading kolen in het ruim van een te Rotterdam liggend Ameri kaans vrachtschip is een 35-jarige havenarbeider bedolven. Kon nadat men hem bevryd had, ls hij overleden. Een leerllngvlleger, die op Ypenburg een landingsproef voor het verkrijgen van zUn bre vet moest afleggen, stortte met het lesvllegtulg van geringe hoogte neer. De leerling kreeg een hoofdwond cn het toestel werd niet ernstig be schadigd. Het personeel van de Haagse Tramweg Maat schappij. dat georganiseerd ls in de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft besloten een loonsverhoging van 15 procent te eisen. Gisteren Is de Commissaris der Koningin ln de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man. met de KLM-Consteilatlon PH-TEO. die In Holland (Michigan) „Holland" werd gedoopt, ln Nederland teruggekeerd. Met hetzelfde toestel keerde ook de Nederlandse pianist George van Renesse terug, Tijdens de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht zal op Woensdag 10 en Donderdag 11 September een concours-hipplque worden gehouden, waarby het kampioenschap van Nederland voor tulg- paarden voor één- en tweespannen zal worden verreden. Na talloze klachten over zakkenrollery op het station D. P. te Rotterdam heeft de recher che de 58-larige P. van V. op heterdaad betrapt. De man had enige duizenden guldens op zakl Het nationale park „De Hoge Veluwe" ont ving de 100,000ste bezoeker van dit seizoen, mej. Z. A. H. Jalvingh uit Rulnerwo'.d. ZU kreeg een origineel herinneringsgeschenk, nameiyk ccn „stang" van een zwaar hertengewei, „een 14- ender". voorzien van een zilveren plaatje met inscriptie. HAARLEM EN OMGEVING Op Initiatief van enige personeelsleden van het P.D.B.V.O. te Haarlem is de Klaverjasclub „De Vier Azen" opgericht. Besloten werd het lidmaatschap voor een leder open te stellen Het bestuur werd samengesteld uit de heren J W. a. M Maas (voorzitter). c. w Pater (penning meester) en G. G Tijsterman (secretaris). Van Klnsbergenstraat 46. In September za! worden overgegaan tot het houden van onderlinge wed- strljden. WILT U EEN GOEDE PRIJS VOOR KLEDING? Dan naar Kampervest 45 Cricket in Engeland In de Engelse county-competltie heeft nu Midd lesex de leiding van Gloucester overgenomen, nadat de ontmoeting tussen de leidende counties te Cheltenham (Gloucestershire) met klein ver schil door Middlesex gewonnen is. Middlesex heeft nu 200 punten ln 22 wedstrijden en Glou cester 192. eveneens In 22. Beide moeten nog vier vvedstryden spelen en de voorsprong van Middle sex is gering, want voor een overwinning worden 12 punten berekend. Middlesex speelt nu te Derby tegen Derbyshire en Gloucester te Cheltenham tegen Glamorgan. Denis Compton van Middlesex heeft (In de lestmatch tegen Zuld-Afrika) zijn veertiende century van dit seizoen gescoord cn heeft dus een kans om het Engelse record, dat op naam van de vroegere Surrey-speler Jack Hobbs staat (zestien centuries in een seizoen) te evenaren of misschien zelfs te verbeteren. June Oxbury in Heemstede Gisteren arriveerde per K.L.M. uit Lon den de 17-jarige June Oxbury. studente aan het „Cheltenham Ladies College". Zij heeft met haar novelle „America-Canada" de eerste prijs gewonnen van de prijsvraag, die door de ..British Society of Internatio nal Understanding" was uitgeschreven. Dit Britse genootschap is een culturele instel ling, welke naast het uitgeven van boeken en geschriften van opvoedkundige waarde ook het uitwisselen van personen tussen de verschillende landen propageert. De eerste prijs bestond uit een vacantie van twee weken door te brengen in Frankrijk. België of Nederland. June Oxbury heeft Neder land gekozen, omdat ze ons land „het meest interessant" vond. Zij heeft onderdak gevonden bij een Heemsteedse familie. Santpoort Kapelaan De Graaf vertrekt Kapelaan H. C. de Graaf, die hier in Augustus 1943 zijn intrede deed, vertrekt Vrijdag naar zijn nieuwe- parochie Mid delburg. De leden van de parochie van O. L. Vrouwe van Altijddurende Bijstand spijt dit, want kapelaan De Graaf was een zeer bemind priester. Op sociaal terrein heeft hij veel gedaan, evenals in de bezettings tijd in het ondergrondse werk en de jougd en de sport hadden zijn volle belangstel ling. Vooral de leden van de R.K.S.V. „Vd- sen" zullen hun geestelijke adviseur mis sen, want hij leefde met hart en ziel met hun prestaties op het groene veld mede. Hedenavond is er gelegenheid om af scheid van kapelaan De Graaf te nemen. Burqerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: A A. v d. Bogaaid—Sclione- veld, 7.: M. Derksema—Tlllmann. z W. J. v. Dam—Houtman, d.; J H. Hilgeman—v. Riimme- len. z H Verdegaal—v Kessel. d. ONDERTROUWD: H Arendzen en C. W. War burg; G. Joustra en E. v. d. Plaat; G A. Huls man en M Geerlink: J J. v. Egmor.d en A. v. Duijn; J. V Mossembekker en W R. Flisslnger. GEHUWD: I Staal en A. v. d. Hoff; A. J. J. Klaassens en M. J. de Ron; Ch. Hakkenberg cn H. Meinsma, Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 413 la 413% 291V2 292 370 ai 368% A. K. U 182% 181 Fokker 215 Nederlandse Ford. 391 Nederlandse KabeJ 284 287 Calvé certificaten 171% 170% Scheepvaart-Unie 179% 179% Holl.-Amerika Ltjn 200 201% Deli MaatschapDÜ 148% 150% H. V. A 230% 232% A'dam Rubber 142% 143% Ned. Handel Mi).. 129 130% N.-I. Handelsbank 100% 100 Billiton Mij. II 350

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3