De Telling. Mr. van Kleffens protesteert tegen „meten met twee maten Drie nieuwe resoluties bij de Veiligheidsraad in behandeling Incident in zitting van Veiligheidsraad bij behandeling der Egyptische kwestie d 62e Jaargang No. 18717 TT 1 T^V 11 1 Zaterdag 23 Augustus 1917 Bureaux: Grote Houtstr. 93. TeL Admin. 10724, I "I I 1 I ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon. en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I f 1 1 I U I I I I f I I 1 I f I 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL JL V/ JL Ja Ja ^^^1 fW* JL ^^tLi -f4-—franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem E HARDNEKKIGE REKENAARS, die het Centraal Bureau voor de Statistiek drijven, zijn met merkwaardige vlugheid voor de dag gekomen met ihet eerste resul taat van de onlangs gehouden twaalfde volkstelling. Het geldt de woningnood. Die mocht dan ook wel voorrang hebben. Of de snelheid der rekenmeesters tot aanmerke lijke bespoediging in de voorziening in deze nood zal leiden is een andere vraag. Laten wij het hopen. Dat jaren nodig zullen zijn om het euvel te overwinnen kan ieder begrijpen, die de voornaamste getallen even overdenkt. Bij een voorraad van ruim twee millioen woningen in ons land doet zich een tekort voor van driehonderdduizend, hetgeen wil zeggen dat dertien procent van de gezinnen geen woning heeft. Bovendien moet een woning-reserve van 2l'2% als normaal beschouwd worden. Als men die erbij rekent zou het woningtekort op 340.000 gesteld moeten worden, maar daar staat tegenover dat het aantal, bestemd voor huisvesting van twee of meer gezinnen, toegenomen moet zijn. De grootste woning nood heerst in Limburg (21%), Gelderland met 18 en N,oord-Brabant met 17% volgen erop. Onze provincie staat met 10% laag in de lijst, hetgeen ons niet moet doen ver gelen dat in enkele- plaatsen de toestand zeer ernstig is. Want van een gelijkmatige verdeling van het euvel kan men evenmin in Noordholland als in andere provincies spreken. Een van de-zwaarst beproefde gemeenten in het gehele land is Velsen. Een andere overweging is weer, dat som mige plaatsen door hun bijzondere omstan digheden een extra-snelle bevolkings-toe- neming hebben. Daarbij zal men bij de voorziening ook rekening moeten houden; anders zouden die plaatsen binnen enkele jaren weer ver achterop komen te liggen. Dit geldt b.v. voor Eindhoven. Commentaren van deze aard. duiden er weer op, dat men bij de statistiek geenszins tot betrouwbare gevolgtrekkingen kan komen door zich op globale uitkomsten te baseren. Bij ieder getal dient de statisticus j zich af te vragen: geeft dat wel een juist beeld? Welke invloeden doeiT zich hierbij gelden, die in een ander geval niet mee tellen? Zijn in dat andere geval soms an dere invloeden aan het werk? Daarom zou ik het Centraal Bureau onrecht doen als ik alleen van rekenmeesters sprak. Er is een grote kennis van zaken nodig om niet al leen de cijfers vast te stellen, maar er ook de juiste toelichtingen, beperkingen en reserves aan te verbinden. Wie dat niet doet komt spoedig tot verkeerde conclusies en raakt de koers kwijt op dat terrein vol voetangels en klemmen of moet ik in de geesf des tijds zeggen: landmijnen dat een sahrander Fransman geïnspireerd heeft tot zijn aanduiding van de statistiek -aLs „l'art de grouper les chiffres" de kunst van cijfers te groeperen. In vele gevallen kan men er inderdaad mee bewijzen wat men wil, als men daarmee anderen (soms ook: zichzelf) voor de mal wil houden. Het Centraal Bureau voor de statistiek, in no bele onpartijdigheid verheven boven andere cijferaars op dit gebied en doordrenkt van een veelzijdige deskundigheid, die zij mis sen. is natuurlijk kwetsbaar voor zulk ver wijt. Het vertegenwoordigt een objectivi teit en een kennis, die liefhebberende statis tici in de regel missen. Bij de gegevens omtrent de woningnood treedt een tweede statistiek naar voren, INDONESIË HOEDT VEILIGHEIDSRAAD BEZIG: 11 Oost-Indonesië en West-Borneo opnieuw geweigerd De Veiligheidsraad heeft gisteren twee zittingen aan de Indonesische kwestie ge wijd, zonder dat besluiten konden worden genomen. De enige beslissing die giste ren gevallen is, was een negatieve, namelijk de hernieuwde uitsluiting van de deel staten Oost-Indonesië en West-Borneo van de discussies. België bracht deze kwestie opnieuw als voorstel ter tafel, doch de stemming wees uit dat slechts vier van de elf leden vóór toelating waren. Als eerste spreker van de middagzitting voerde mr. van Kleffens.het woord, die nog eens nadrukkelijk de bevoegdheid van de Veilig heidsraad betwistte en ontkende dat de wereldvrede door de Indonesische aan gelegenheid in gevaar wordt gebracht. Hij waarschuwde tegen beslissingen die zouden berusten op overschrijding van het gezag van de raad en daarom nietig en voor niemand bindend zouden zijn. In de avondzitting werden de tot nu toe lutie, aangezien deze een voorbijgaan van ingediende resoluties besproken, waarvan wij elders op deze pagina een samenvat ting geven. „Dit zal wel mijn laatste woord zijn", zo zeide de Nederlandse vertegenwoordiger aan het begin van zijn spreekbeurt. „De Raad moet goed bedenken wat hij doet, Wanneer de Australische resolutie, het overigens gematigde Chinese amendement incluis, in stemming wordt gebracht, dan verklaart elk lid van deze raad, dat een bevestigende slem uitbrengt, hierbij, dat deze aangelegenheid onder de jurisdictie van de Veiligheidsraad valt. Met andere woorden: niemand kan zijn stem geven aan de Australische resolutie, die naar eer en geweten er niet van overtuigd is, dat de Veiligheidseraad op basis van het for mele reglement te dezer zake bevoegdheid S bezit. Heden zal een zeer belangrijk prece dent geschapen worden, een precedent, dat voor de toekomst zal gelden en van groot belang zal zijn voor alle conflic ten. welke zullen ontstaan, wanneer in enig land een groep, die er aanspraak op maakt, een regering te zijn. zich stelt tegenover het souvereine of op perste gezag. Ik heb met alle middelen de raad trachten aan te tonen, dat hij ter zake geen bevoegdheid bezit. Ten eerste zijn wij van 'mening dat het Handvest slechts kan worden toegepast in geschillen tussen souvereine staten. Doch zelfs indien wordt aangenomen, dat het Handvest van toepassing is dan beschou wen wij in de tweede plaats deze aangele genheid als een interne kwestie, welke, naar ten volle duidelijk is, geen bedreiging vormt van de wereldvrede. Indien zulk een bedreiging zou bestaan, dan zou de secre taris-generaal der UNO in zijn laatste al gemene verslag niet hebben gezegd, dat hij geen dergelijk gevaar zag en dan zou hij. indien hij dit gevaar onderkend had. hiervan hebben melding gemaakt. Ik weet zeer goed dat een belangrijk element van de onderhavige kwestie' 1s. dat de partijen in het geschil van verschillend ras zijn, terwijl in de Amerikaanse burgeroorlog bijvoorbeeld dit niet het geval was. Doch dit rasverschil geeft aan de Veiligheidsraad zeker geen bevoegdheid. Indien dit wel zo namelijk die van de bevolkingstotalen in was- dan. zcmden WÜ 7-ien- dat Jndja h.',er het gehele land en in de verschillende pro- een versjas kwam geven van de talrijke vineies. waarbij de Noord-Oost Polder als ongeregeldheden m een groot aantal Voor- extra is toegevoegd. Het blijkt dat dc pol- 'n?!sche welke, m.eer ,slat?to"crs der pas 238 woningen telt (plus 145 andere kobben geelst dan ome korte politiële actie, bewoonde ruimten) met een totale bevol- °£,zult" W'J ««V, dat H,Moestan o£ Pa king van 1487 zielen. Dat is dan ook bet k'stan hier volgende maand voor de raad enige geval, waarin men het woord bevol- I verschunen en dat de raad htm moeilijk- kingsdiehtheid niet bezigen kan. Het grote hecl™ f1 ^an bespreken? - - - „Niet meten met twee maten, mijnheer de voorzitter!" aldus riep mr. Van Klef- poldergebied, datihet laatst aan de baren ontworsteld is, telt nog maar een heel schaarse bewoning. Het zal niettemin snel ontwikkeld moeten worden in het belang der productie, zodat men het niet moet be schouwen als een streek, die geen zorgen oplevert bij de voorziening in de Woning nood. De totale bevolking des lands blijkt ten lijde van de volkstelling 9.263.631 te heb ben bedragen, zodat men een beetje te vroeg is geweest met de mededeling, ver leden jaar reeds gedaan, dat wij de 9% millioen bereikt hadden. Vermoedelijk zijn wij daar ook nu -ofschoon er sinds de volkstelling natuurlijk weer een stijging moet geweest zijn nog niet aan toe. Het Is evenwel al erg genoeg. Nederland moet lm wel het dichtst bevolkte land van Euro pa zijn, met België als tweede: veel dichter bevolkt dan landen als Duitsland en Enge land. Daarbij komt dat de verdeling over het grondgebied allesbehalve gelijkmatig is. Bijna de helft der bevolking (4.453.595) bewoont de provincies Noordholland, Zuid holland en Utrecht. Deze laatste, de klein ste provincie des lands, komt met ruim een half millioen inwoners boven de be volkingen van Zeeland, Drente. Friesland en Groningen uit. Het laagste bevolkings- totaal blijkt niet meer Drente, maar het zo zwaar beproefde Zeeland te hebben; het verschil is evenwel klein. De bevolking van de provincie Noord holland vormt 18.26% van die van het ge hele land; die van Zuidholland zelfs 23.8%. Het is zolang veler gewoonte geweest om in „records" te denken en prat te gaan op nieuw bereikte hoogtepunten, dat allerlei mensen zich misschien voorstellen dat wij de tienmillioenste inwoner des lands met een Nationale Feestdag begroeten zullen, als hij over een jaar of vier in ons midden mocht versohijnen. Ik misgun hem de spaarbankboekjes en de zilveren lepels en vorken niet, maar reden voor een Nationale Feestdag zal hij ons zeker niet geven. Want het probleem der overbevolking wordt, vooral in een tijd. als -deze, een zaak van beklemmende zorg. Hoe zal dit kleine land blijvend arbeid en zelfvoorziening van een zo grote bevolking kunnen opleveren? Het is ook daarom dat ons belang zozeer ge moeid is bij de schepping van een Fede rale Unie van volken in Europa, die de enige mogelijkheden zou bieden om de bodem-rijkdommen en de productie van het Westen te baat te nemen en in aller belang te regelen. Vlak naast Luxemburg, België en Nederland, thans samenwerking zoekend en vindend in „Benelux", ligt het zwaar onderbevolkte Frankrijk met zijn grote uitgestrektheden van rijke bodem, die maar voor een deel worden gebruikt. R. P. De Haarlemse recherche heeft een zes en dertig jarige stoker aangehouden, verdacht van diefstal van een fiets, welke voor een winkel aan de Grote Houtstraat stond. Het rijwiel heeft hij aan een onbekende in IJmuiden verkocht voor i 25. fens uit. Hij vervolgde: „Ten derde derom aannemend, dat het Handvest le de zer zake van toepassing is verklaren wij dat. aangezien de wereldvrede op over duidelijke wijze niet in gevaar wordt ge bracht, de paragrafen zes en zeven niet van toepassing zijn. Mijnheer de voorzit ter, ik zou gaarne willen weten, wat de mening van een gerechtshof over deze re denering zou zijn. Waarom zoudt gij ons stellen voor beslissingen welke, aangezien zij zouden berusten op overschrijding van gezag, nietig en voor niemand bindend zou den zijn?" Mr. van Kleffens verklaarde in het ver loop van zijn toespraak nog, dat de Ne derlandse regering een vrij internationaal onderzoek volledig toestaat, „aangezien Nederland niets te verbergen heeft", uitvoering van Linggadjati blijft voor ons een heilige plicht. De raad staat voor de keuze tussen de illusie en de realiteit. De republikeinse regering kan niet au sérieux genomen worden. De Nederlandse verlie zen sinds de wapenstilstand benaderen het aantal verliezen gedurende de militaire actie, indien zij dit niet reeds overtreffen". Spreker wees verder nog op het aantal slachtoffers onder de Indonesiërs. „Ik vrees voor de toekomst van de Veiligheids raad, als zij op deze wijze doorgaat zich door de republiek te laten beïnvloeden". Russisch wantrouwen In de avondzitting sprak de Sovjet afgevaardigde Gromyko. Hij keerde zich onmiddellijk tegen de Amerikaanse reso- de Veiligheidsraad en de UNO zou bete kenen. Hij leverde kritiek op het Austra- lisch-Chinese voorstel, dat de consuls te Batavia rapport zouden uitbrengen over de situatie en verklaarde verder dat de Veilig heidsraad niet kon vertrouwen op meningen en acties van de consuls van Engeland, Frankrijk en Amerika. „De Britse, Franse en Amerikaanse positie tegenover Indone sië is ten voordele van Nederland", aldus Gromyko. „In wezen betekent de gemeen schappelijke Australisch-Chinese resolutie, dat de Veiligheidsraad zich vrijwillig te rugtrekt en een voorstel aanvaardt, dat naar voren is gebracht door de schuldige partij in dit geschil". De vertegenwoordiger van India verzette zich heftig tegen het toelaten van Oost- Indonesië en West-Borneo. Vervolgen: lanceerde hij een aanval op de Nederlan ders. die hij er van beschuldigde een „ko loniale oorlog" te voeren en de Indonesiërs reeds eeuwen lang te hebben „uitgebuit" Hij vroeg een onpartijdig onderzoek door een commissie van de Veiligheidsraad. „De Veiligheidsraad heeft nog geen en kele vordering gemaakt op de weg naar een vreedzame oplossing", aldus de Indi sche vertegenwoordiger. „De troepen moe ten teruggetrokken worden tot op de de marcatielijnen van October '46". „De we reld heeft geen oorlog gevoerd tegen het fascisme om toe te staan, dat de vrijheid aan sommige landen onthouden wordt" De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop verdaagd tot Maandag. Zwolse vrouw wilde haar man vergiftigen Tien jaar gevangenisstraf geëist De vrouw van de Zwollenaar Ch. A. heeft verscheidene pogingen gedaan om haar man door middel van rattenkruit van het leven te beroven. In het begin van dit jaar deed zij dit vergif in de koffie en thee van haar man. Na enige tijd hield zij er mee op, doch in April herhaalde zij haar pogingen, tot haar man argwaan kreeg en zijn vrouw in de keuken bij het inschenken van de koffie bespiedde. In de keukenkast ontdekte hij een potje met een vreemde substantie. Hij bracht het naar een scheikundige, die vast stelde, dat de substantie fosfor bevatte en zeer vergiftig was. De politie werd in de zaak gemengd en arrestee!de de vrouw, die thans voor de arrondissementsrechtbank te Zwolle terechtstond. Als motief voor haar moordpogingen gaf zij op dat haar man haar slecht behandelde. De gedachte om haar man dooi' middel yan rattenkruit om het leven te brengen, was haar ingegeven door haar zuster. Deze zuster woonde eerst in Wierden en verhuisde later, na het over lijden van haar echtgenoot, naar Zwolle. Dit overlijden bleek destijds bij nader on derzoek ook aan vergiftiging door ratten kruit te wijten te zijn geweest. De Officier van Justitie achtte bewezen, dat de vrouw haar echtgenoot van het leven had willen beroven en eiste tien jaar gevangenisstraf. Op 4 September zal de rechtbank uitspraak doen. Minister Huysmans in Zeeuws Vlaanderen De minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huysmans, heeft in gezelschap van de directeur-generaal van het depar tement van Economische Zaken een reis door Oost- en West Zeeuws Vlaanderen ge maakt. In Sas van Gent, Sluiskil, Koe wacht en Clinge werden industriebedrijven bezocht, waarbij de moeilijkheden, welke deze bedrijven thans ondervinden, onder de aandacht van de minister werden ge bracht. In Aardenburg werd een bespre king gehouden met vertegenwoordigers uit de vlas-industrie. Raadsbesluit geschorst Bij Koninklijk Besluit Is het besluit van de gemeenteraad van Zandvoort van 22 Juli tot in stelling van een commissie van advies voor de verdeling van woonruimte geschorst tot 1 Juli 1948. Hongarije; „Amerikaans protest ongefundeerd" Hongarije heeft gisteren geantwoord op het Amerikaanse protest inzake het ont houden van het stemrecht aan een groot aantal kiezers. De Hongaarse regering noemde dit Amerikaanse protest een „on gefundeerde generalisatie". In een verklaring getekend door de waarnemend minister van ^Buitenlandse Zaken Emoe Mihalyfi. werd ontkend dat communisten toe hadden gezien op de verkiezing van candidaten der andere par tijen; dat de communisten het beheer voerden over de kiescommissies: dat de politie-organen ook maar iets uitstaande hebben met de verkiezingen. Mihalyfi zegt verder in zijn verklaring: „Het rapport dat een millioen personen zijn afgevoerd van de lijsten, berust ken nelijk op een fictie en is terug te voeren op het feit dat mensen die van de lijst zijn gelaten, met hun klachten naar de bui tenlandse legaties en pers gingen. Het is zeer bedroevend dat diplomaten en bui tenlandse correspondenten op grond van verspreide gevallen die onder hun aan dacht werden gebracht, dergelijke alge mene conclusies hebben getrokken". Mihalyfi gaf toe dat de kiezers van een flatgebouw van de kieslijsten waren afgevoerd „omdat de vertegen woordiger van het gebouw als politiek onbetrouwbaar geclassificeerd werd". „Dit is een inbreuk op de volksrechten begaan door bureaucraten, welke in breuk ik ook veroordeel, doch het is even onjuist om de conclusie te trek ken dat een millioen personen het kiesrecht is ontnomen", aldus Mihalyfi. (U. P.) Weer Chinees telegram aan Veiligheidsraad De Verenigde Ohinese genootschappen aan Sumatra's Oostkust hebben de voorzitter van de Veiligheidsraad een telegram gestuurd, waarin zij verklaren, dat de republikeinen 7 dagen na het beëindigen van de vijandelijk heden de belangrijke plaats Pang-Kalan- arandan, 50 kilometer ten Noorden van Medan (Noord-Oost-Sumatra) volledig in brand heb ben gestoken en de bezittingen van 5.000 Chi nezen, van wie een groot aantal werd ver moord. hebben geplunderd. In het telegram wordt de Veiligheidsraad verzocht doeltref fende maatregelen te nemen om de Chinese bevolking van Pangkalanbrandan te bescher men. Het woord is aan...._ J ean Jacques Rousseau Om rechtvaardig tegenover an deren te zijn, moet men eerlijk zijn tegenover zichzelf. Weer een mijn-explosie in Engeland In dc North-Morrison mijn bij Annfield- plain (Durham) heeft zich een explosie voorgedaan. Zeven mijnwerkers werden gedood en er worden er nog tien vermist. De Veiligheidsraad heeft momenteel drie nieuwe resoluties in overweging, waaro gisteravond reeds uitvoerige discussies zijn ontstaan. Deze resoluties zijn ingediend door Australië (een afzonderlijk en een met Chinees amendement) en Amerika. De tekst van de Chinees-Australische re solutie luidt als volgt: „Aangezien de Vei ligheidsraad op 1 Augustus 1947 een be roep heeft gedaan op Nederland en de re publiek Indonesië tot het terstond staken der vijandelijkheden, aangezien van de Nederlandse en republikeinse regering be richt is ontvangen, dat de order tot het staken van het vuren was gegeven en aan gezien het wenselijk is stappen te nemen en omstandigheden te scheppen, welke een De grootste bommenwerper ter wereld is voor zover bekend, op het ogenblik een Amerikaans toestfl, dat speciaal geschikt is om atoombommen naar verre uithoeken der wereld te brengen. De kolos maakt een merkwaardig slanke indruk, ondanks zijn geweldige afmetingen. Nokrasji Pasja, dc Egyptische minister president, heeft Vrijdag in de Veiligheids raad verklaard, dat de aanvaarding van dc Braziliaanse resolutie om een beroep te doen op Engeland en Egypte om de directe onderhandelingen te hervatten, de ,.be' staande dreiging" niet uit de weg zou rui men en dat „Egypte gedwongen zou kun nen zijn het geschil opnieuw voor de Vei ligheidsraad te brengen". Nokrasji zcidc verder, dat Egypte ge hoopt had door de Veiligheidsraad „uit dc ketenen der geschiedenis" te worden be vrijd, doch dat deze hoop niet in ver vulling was gegaan. Tijdens het debat over de Egyptische kwestie sprong een der leiders van de Mohammedaanse broederschap, die een plaats had op de publieke tribune, van zijn stoel op en begon te protesteren. Hij werd met geweld uit de zaal verwijderd. Het incident werd veroorzaakt door Moestapha Momen, die luidkeels het vol gende protest uitte: „Mijnheer de voor zitter, ik kom hier uit' naam van alle volken van het Midden-Oosten en uit naam van de Mohammedaanse broeder schap. Wij eisen dat onze zaak recht wordt gedaan. Tot dan zullen duizenden mensen in de strijd voor de vrijheid sterven". Dit was de eerste maal, dat een dergelijk inci dent in de geschiedenis der UNO is voor gekomen. „Bloedig" gedicht. geüniformeerde zaalwachters optreden. Kortb weyd echter voorzichtig voorbij de perskamer geleid. In een interview ver klaarde Nokrasji Pasja, dat hij liever geen commentaar wilde leveren op de inciden ten, die waren veroorzaakt door, wat hij noemde „opgewonden agitatoren". In zijn antwoord op de rede van No krasji Pasja verklaaxxie Cadogan, dat hij de bewering van de Egyptische premier, dat de situatie in Egypte een bedreiging overeenstemming tussen de partijen verge makkelijken, stelt de Veiligheidsraad met voldoening vast, le. dat door beide partijen stappen zijn ondernomen tot uitvoering van de resolutie van 1 Augustus 1947; 2e. dat door de Nederlandse regering op 11 Augus tus een verklaring is uitgegeven, welke be vestiging geeft van haar voornemen om de souvereine democratische verenigde staten van Indonesië te vormen in overeenstem ming met het accoord van Linggadjati. De Veiligheidsraad stelt voorts vast, dat de Nederlandse regering voornemens is de consuls te Batavia onmiddellijk te verzoe ken een gezamenlijk rapport uit te brengen over de huidige toestand in Indone sië en dat de republikeinse regering de Veiligheidsraad verzocht heeft een com missie van waarnemers samen te stellen. De raad verzoekt, dat de regeringen, welke zitting hebben in de Veiligheidsraad en waarvan consulaire vertegenwoordigers te Batavia zijn gestationneerd, dezen in strueren om gezamenlijk rapporten over de situatie in Indonesië na het uitgeven van de order tot de wapenstilstand op te stellen, welke zullen dienen tot voorlichting en leidraad van de Veiligheidsraad. Deze rap porten zullen handelen over het in acht nemen van de order tot de wapenstilstand en over de toestand, in de bezette gebieden of in die gebieden, waaruit de strijdkrach ten zouden kunnen worden teruggetrokken bij overeenkomst tussen de beide partijen. De Veiligheidsraad verzoekt dc regering van Nederland en de republiek Indonesië genoemde vertegenwoordigers alle vol machten te verlenen, welke noodzakelijk zijn voor een effectieve vervulling van hun taak. De Veiligheidsraad besluit de zaak verder in overweging te nemen, wanneet de situatie dit zou vereisen. De tekst van de Australische resolutie luidt als volgt: „Aangezien de Veiligheidsraad op 1 Augustus 1947 een beroep gedaan heef: op Nederland en de republiek Indonesië om hun geschil door arbitrage of andere vreed zame middelen op te lossen en de Veilig heidsraad van de voortgang der pogingen tot oplossing op de hoogte te houder, en aangezien het wenselijk is, dat zo spoedig mogelijk onderhandelingen beginnen met het doel te komen tot een rechtvaardige cn blijvende oplossing, verzoekt de Veiligheids raad de regeringen van Nederland «n dc republiek Indonesië om al hun geschilpun ten te onderwerpen aan arbitrage door een commissie, bestaande uit één lid, gekozen door de republikeinse regering, één door dc Nederlandse regering en één door de Veilig* heidsraad." De Amerikaanse gedelegeerde hééft de volgende resolutie aan de Veiligheidsraad voorgelegd: „De Veiligheidsraad besluit'haar forde diensten aan te bieden om beide pretijen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar oen oplossing van haar geschil overeenkomstig paragraaf b van de resolutie van de road van 1 Augustus 1947. De raad verklaart zich bereid, indien de partijen zulks ver zoeken een oplossing te vergemakkelijken door een commissie uit de Veiligheidsraad, bestaande uit drie leden, waarvan elke partij een lid aanwijst, en het derde voor de vrede komt, niet kan aanvaarden. Hij steunde het Chinese en het Belgische lid wordt aangewezen door de twee aldus amendement op de Braziliaanse resolutie, welke respectievelijk betrekking hebben op de ontruiming van Egypte door de Britse troepen cn voorlegging van de kwestie aan het internationale hof van justitie. Op uitnodiging van de verslaggevers nam Momen plaats in de perskamer, waar hij een met bloed geschreven gedicht toonde. Momen verklaarde, dat het ge dicht met bloed van leden der Moham medaanse broederschap geschreven was en I dat het een eed inhield tot verdrijving van de Britse troepen uit het Nijldal. Kort nadat de Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, zjjn rede begonnen was, veroorzaakte de voorzitter van de socialistische Fellah-partij, Kamel Kortb, die eveneens op de publieke tribune zat, een tweede incident. Ook hij sprong van zijn plaats op en schreeuwde luid een protest en opnieuw moesten de blauw- Joden van de „Exodus" op weg naar Hamburg De Britse ambassade in Parijs heeft of ficieel bekend gemaakt dat de ruim vier duizend Joden van de Exodus, die thans op weg zijn naar Hamburg, in twee Duit se kampen geplaatst zullen worden. De ambassade zegt, dat het ene van deze twee kampen in 1945 door Britse soldaten gebouwd is om bevrijde Britse krijgsge vangenen te huisvesten en dat het andere in 1942 door de Duitsers is gebouwd om Franse en Poolse arbeiders te herbergen. „Deze twee kampen zijn de beste huis vestingscentra die men op het ogenblik in Duitsland kan vinden. Zodra de réfugiés Batav gekozen leden." Nederlanders zouden in actie zijn bij West- Java Republiek meldt luchtverken- ning boven Djocjakarta In het republikeinse legerbericht van gisteravond wordt gezegd, dat Nederlandse marine-eenheden in actie zijn gekomen langs de Westkust van Java. Zij hebben zich, aldus dit communiqué, meester ge maakt van het eiland Liwoengan in de Pepperbaai en zijn buiten de kust van La- boehan voor anker gegaan ter voorberei ding van een aanval op deze belangrijke havenstad. Het eiland Liwoengan ligt buiten de kust van de provincie Bantam op een punt waar de Westkust van Java een scherpe hoek vormt die naar Sumatra gericht is. Laboehan ligt in vogelvlucht 71 mijl van Een der opleidingsvaartuigen van t Belgische zeekadcttencorps, de „Hinders", brengt momenteel een bezoek aan Rotterdam. Amerika'» nieuwste hobby Een K.L.M.-Constellation zal op 28 Augus tus naar New York een pakket sigaren bandjes meenemen. Deze sigarenbandjes moeten dienst doen als monsters bij het in September te New York te houden congres van „The International Cigar Band So ciety" met het doel om deze hier te lande zo verbreide hobby ook in de nieuwe wereld ingang te doen vinden. Een lid van deze vereniging zal met „the world's most colorful motor car", welke geheel bedekt is met sigarenbandjes, het pakket op het vliegveld te New York ko men afhalen. Een leger van journalisten en fotografen zal deze „gebeurtenis" in woord en beeld vastleggen. geïdentificeerd zijn, zullen alle Britse sol daten, die de kampen bewaken, worden teruggetrokken. In geen geval zal de Duit se politie gebruikt worden. Op de Joodse hulporganisaties en op het Britse Rode Kruis zal een beroep worden gedaan om de materiële omstandigheden van deze réfugiés te verbeteren". Toen de drie Britse vrachtschepen met de réfugiés van de „Exodus '47" gistermid dag het anker lichtten, hadden slechts zes emigranten de schepen verlaten als gevolg van het Britse ultimatum, waarin gewaar schuwd werd dat zij naar Duitsland terug gebracht zouden worden indien de Franse gastvrijheid niet aanvaard zou worden. Hedenochtend hebben zij een vertegen woordiger van de Franse regering verteld dat zij door de Britse bemanningen hu maan behandeld zijn. Gedurende de vijf entwintig dagen dat zij in Port du Bouc gewacht hebben, hebben ongeveer wee honderd réfugiés hun belofte verbroken om niet vrijwillig aan land te gaan, tenzij dit in Palestina of op Cyprus zou zijn. Het grootste deel daarvan was ziek of naaste bloedverwanten van de zieken. (U.P.) Engelse vliegboot in zee gestort Een vliegboot van de British Overseas Air ways, die gebruikt werd voor de dienst Hongkong—Engeland, is bij het neerstrijken nabij de Bahrein-eilanden in zee gestort. Naar men meent te weten, zijn enkele in zittenden om het leven gekomen. Het communiqué zei verder, dat de Ne derlanders weer begonnen zijn met lucht- verkenningen boven de republikeinse hoofdstad Djokja. Tweehonderd doden te Cadiz Na een onderhoud van de Spaanse mi nister van -Marine met generaal Franco ia een communiqué gepubliceerd, waarin da laatste cijfers over de ontploffingsramp te Cadiz worden gegeven: 200 doden, 500 in ziekenhuizen opgenomen gewonden cn meer dan 1000 licht gewonden. Weerbericht WEINIG VERANDERING. I Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N M I. in De Bilt. geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Heldere nacht Overdag tijdelijk wat j bewolking, overigens zonnig weer Droog. Weinig verandering van tem- I peratuur Wind zwak tot matig uit j Noord-Oostelijke richting. Zon op Maan op won op Maan op 24 Augustus: 5.37 uur. onder 19.48 uur 15.34 uur onder 23.09 uur 25 Augustus: 5.38 uur. onder 19 45 uur 16.50 uur. onder 23.56 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1