C Truman tussen hamer en aambeeld Hoge inzet van een daar spel Tegenstrijdige verschijnselen beheersen de beurzen g een KWEKKEBOOM N. GRACHT 98 Prijzen te hoog; regering verantwoordelijk Panda en de Meestervlieger Nederlandse verliezen in Indonesië ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Het Veiligheidsspel is een interessant en boeiend spel. Het wordt gespeeld met alle intensiteit die de détails van het Handvest veroorloven en alle mogelijkheden, die het reglement van de Veiligheidsraad terecht of ten onrechte oplevert. Een beschouwing over het steeds dalende prestige en de ge vaarlijke dwaalwegen van het college dat Veiligheidsraad heet. zou een herhaling zijn, evenals een schildering van de bijna tragi-komische wijze waarop dit college in de Indonesische en Griekse kwestie is tewerkgegaan, aangezien dit blad niet heeft nagelaten deze teleurstellende gang van zaken in zijn, voorste kolommen aandacht te besteden. Doch gezien het steeds voort gaande drama op het toneel van Lake Suc cess en de vloed van illustre bijzonder heden, die dit drama in de reeks zijner tafrelen blijft opleveren, kan een herhaling als herinnering haar nut hebben om ge prepareerd te zijn op wat komen kan en zal. Wat het Veiligheidsspel gisteravond in zake Indonesië heeft opgeleverd, kan men, sober en als nieuws weergegeven, op de eerste pagina vinden. Men kan dit nieuws vergelijken met wat zich voordien in Lake Success heeft afge speeld, toen de Veiligheidsraad de aanvra gen tot lidmaatschap van de UNO, die door verschillende staten waren ingediend, voor de zoveelste maal behandelde, en 'daaruit de gevolgtrekking maken, in hoeverre het ook gisteravond weer een spel, maar dan een gevaarlijk en dodelijk ernstig spel, geweest is. Bij de behandeling der lidmaatsdhaps- aanvragen heeft zich, behalve de nieuwe stroom van Russische veto's, het opmer kelijke feit voorgedaan dat Amerika op een gegeven moment als een voetballer, die het leder op het uiterste nippertje voor de voeten van een tegenstander wegtipt Gromyko de gelegenheid om een veto uit te spreken ontnam, door het voorstel tot het voorleggen der lidmaatschapsaanvragen van Italië en Oostenrijk aan de Algemene Ver gadering der UNO voor de stemming in te trekken. Wellicht heeft het velen verwon derd te merken, hoe de Amerikaanse* afge vaardigde aldus verhinderde, dat Rusland opnieuw een bewijs van zijn volkomen mis verstaan der rechten en plichten van de grote mogendheden gaf. Het uitbrengen van een derde veto in deze vergadering zou Rusland nog meer gediskwalificeerd heb ben in de ogen van de wereld, en men zou moeten aannemen dat het prestige van de Sovjet-Unie toch niet dooi- Amerika behoeft te worden beschermd. De Amerikaanse afgevaardigde Johnson trok zijn voorstel niet in om Rusland tegen de wereldopinie te beschermen aller minst. De werkelijke reden was tegelijk een illustratie van de nutteloze kronkelen, waarin de Veiligheidsraad door het verder felijke spel van sommige zijner raadsheren is verward geraakt. Johnson speelde hier mede immers het spel volledig mee, zoals hem dat door het optreden van Gromyko werd opgedrongen. Hij verhinderde door het intrekken van zijn voorstel op het laat ste moment, dat de kwestie der lidmaat schappen door een formeel besluit van de Veiligheidsraad in de doofpot zou zijn ge raakt, zeer tot genoegen der Russen, die daarmede zouden hebben bereikt dat twee voor hen ongewenste nieuwe leden der UNO voorlopig uit de stoelen der UNO-ver- gadering zouden zijn geweerd. Het Russi sche veto over het voorleggen van het Oostenrijkse en Italiaanse lidmaatschap aan de Algemene Vergadering zou hebben be tekend, dat die Algemene Vergadering ook inderdaad niet bevoegd zou zijn geweest, dit onderwerp te bespreken, Thans, nu de De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301 m. - 8, 9,30, 13, 19,30 en 22,30: Nieuws; 8,15 Platen; 8,25 Hoog mis; 9,45 Platen; 10,00 Kerkdienst; 11,30. Werken van Bach; 12,15 Boekbespreking; 12,30 Lichte muziek; 12,55 Zonnewijzer; 13,15 Welk boek?; 13,40 Apologie; 14,00 Oude en moderne motetten; 14,30 Sym- phonie van Mozart; 15,20 Melkmachine; 15,30 Symphonische muziek; 16,00 Piano; 16,30 Ziekenlof; 17,00 Kerkdienst; 18,30 Strijdkrachten; 19,00 Gewijde muziek; 19.45 Zwemkampioensqhappen; 20,00 Ac tualiteiten; 20,07 De gewone man; 20,15 Amerikaanse volksmuziek; 20,25 Orgel; 20,35 Luisterspel „De bruid van de pistole man"; 21,35 De zilvervloot; 22,10 De van Rooyens; 22,17 Gebed; 22,50 Brahms-Mo- zartprogramma. HILVERSUM II, 415 en 1875 m. - 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 8,15 Platen; 8,30 Voor de tuin; 8,45 Platen; 9,12 Postduiven; 9.15 Honkbal; 9,30 Gevraagde platen; 10,00 Lezing H. G. Cannegieter; 10,15 Lichte muziek; 10,45 Poëzie; 11.00 Blaaskwartet; 11,25 Metropole-orkest; 12,00 Postduiven; 12,03 Harmoniekorps; 12,30 Zondagclub; 12,40 Kinderzang: 13,15 Lichte muziek; 13,50 De Spoorwegen; 14,00 Muziek van Handel: 14,05 Boekbespreking; 14,30 Kur- hausconcert; 16,05 Etudes van Chopin; 16,30 Sportreportages; 17,00 Koorzang; 17,20 Harmoniekorps; 17,40 Franse chansons; 18,15 Sportreportage; 18,30 De jeugd én de kerk; 19,00 Kerkdienst; 19,30 Lezing over Vrijzinnig Protestantisme; 20,05 Actuali teiten; 20,15 Zang, piano, orgel en orkest; 21,35 Luisterspel „De blauwe smaragd": 22,00 Kamerorkest; 23,15 De Skymasters; 23,45 Hawaiïanmuziek. zaak formeel nog hangende is al is zij door het Russische veto in een impasse geraakt kan zij elk ogenblik door een der leden van de UNO aan de Algemene Vergadering worden voorgelegd en dat geeft de beide solliciterende staten nog een kans, aangezien de Algemene Vergadering besluiten kan nemen zonder afhankelijk te zijn van het veto. Ongeveer hetzelfde deed zich bij de Griekse kwestie voor, die intussen door de Verenigde Staten reeds als agendapunt voor de Algemene Vergadering is aange wezen. De Griekse kwestie raakte op een volkomen doodlopend spoor door het Rus sische veto over een compromis-resolutie, die beoogde de versohillende in het conflict betrokken Balkanstaten een bevel tot sta king der wederzijdse agressivlteïten te geven. Wanneer daarna een der leden van de Veiligheidsraad op het onzalige idee zou zijn gekomen om een voorstel tot voorleg ging der Griekse kwestie aan de Algemene UNO-vergadering in stemming te brengen en er zou een veto over deze kwestie zijn uitgebracht, dan zou de Griekse aange legenheid voorgoed, of tenminste voor ge ruime tijd, aan iedere discussie zijn ont trokken geworden. Wanneer bijvoorbeeld Polen op instigatie van Rusland zulk een voorstel zou hebben ingediend, zouden er onmiddellijk stemmen zijn opgegaan om te verhinderen dat dit voorstel in stemming zou komenThans zijn de Verenigde Staten, zonder gebonden te zijn aan een uitspraak van de Veiligheidsraad, in staat geweest de Griekse kwestie aan de Alge mene Vergadering voor te leggen en zij zijn nu eveneens in staat, de Algemene Ver gadering te belasten met de discussie over de lidmaatschappen. Is 'het te veel gezegd, dat er een Veilig heidsspel gespeeld wordt? In de aanvang van deze beschouwing werd het boeiend en interessant genoemd. Die kwalificering be hoeft nadrukkelijk een aanvulling. Dit spel is bovenal dodelijk gevaarlijk, en uiterst funest voor datgene, wat de inzet van het spel vormt- en waaraan dit college zijn naam dankt: De Veiligheid. De veiligheid van de vrede, van de mensen, en van alles wat die mensen in het licht van die vrede hebben opgebouwd, hopen op te bouwen en vernachten te presteren. Als ironie zou men in de tweede plaats kunnen verwijzen naar de millioenenbe- groting van de UNO, en erbij voegen, dat het bovendien nog een kostbaar spel is. J. L. Autodieven of een nieuwe lift-truc? Een auto van de Tilburgse geneeskundi ge dienst, welke op de weg van Utrecht naar Den Haag reed, nam even voor de kruising van de weg naar Leiden een man op, die wanhopig met zijn armen zwaaide. De man vertelde dat, toen hij met zijn auto voor twee liftende militairen stopte, deze hem een revolver onder de neus hielden en hem op deze wijze dwongen uit te stap pen, waarna de militairen, die Engels spraken, met de auto verdwenen. De auto van de Tilburgse geneeskundige dienst heeft nog een achtervolging ingezet, doch is er niet in geslaagd de autodieven in te halen. Gisting in de Amerikaanse Democratische partij als gevolg van Roosevelts beheer (Van onze correspondent te New York stemt maar daarentegen altijd gevonden kan worden in het kamp van „links", om niet te zeggen communistisch getinte figu ren als senator Pepper en de befaamde Henry Wallace, beiden democraten. Van partijdiscipline kan noch bij de re publikeinen noch bij de democraten meer gesproken worden, een feit dat door de par tijleiders terecht als zeer ernstig wordt wonderlijke wijze zijn verdeeld, met vol komen miskenning van partij groepering. Toonbeeld van wanorde. Toonbeeld van wanorde is momenteel William Clayton, de Amerikaanse onder- minister voor Economische Zaken arriveer de in Londen voor besprekingen over eco nomische aangelègenheden. - De toto toont Clayton (links) in gezelschap van Lewis Douglas. Het blijft ook voor de Amsterdamse effecten beurs uiterst moeilijk om zich uit de veelzins tegenstrijdige economische verschijnselen van deze tijd een klaar beeld te vormen van de toe stand. waarin zïoh de wereld bevindt en daaruit voor de toekomst haar consequenties te trekken. Aan de ene kant wordt er hard gewerkt aan herstel en opbouw van wat in de oorlogsjaren is verloren gegaan, aan de andere kamt zijn er tal van factoren, die voor het redres een ernstige bedreiging vormen en er aan. jn de weg staan. Ziet men naar de Parijse conferentie, waar het initiatief van de Benelux tot -het vormen van een iolunïe tussen zestien staten, sterke weer klank vindt en de daarmee verband houdende problemen inzake de uitwisseling van goederen en het opheffen van valuta-belemmeringen in studie genomen worden, dan is men geneigd te -constateren dat de vertegenwoordigers der toon aangevende landen van goeden wille zijn en op economische toenadering mag worden gehoopt. Maar al is men het in principe eens over de noodzakelijkheid van internationale samenwer king. bij de uitwerking der geopperde denkbeel den treden onmiddellijk de tegenstellingen tus sen de onderscheidene landen aan het licht en blijken de moeilijkheden, welke door het ver broken evenwicht zijn ontstaan, zo groot, dat men er aan gaat twijfelen of ze wel ooit zullen kunnen worden overwonnen. Men behoeft hierbij nog niet eens te denken een strijd der ideologieën, maar kan zich Nederland met zijn nieuw dollarcrediet van 3 195 millioen en het daarop in de V. S. gelever de commentaar geen slecht figuur en de Amster damse beurs zou zeker blijk geven van een vaste stemming, wanneer de onzekerheid inzake Indië daaraan niet in de weg stond. Een gunstige Indruk maakte het jaarverslag van de Leverbros, waaruit wij releveren, dal de winst van f 18 millioen tot f 32 millioen ge stegen is, de omzet van f3.2 milliard tot f3.6 milliard, waarvan de fiscus f 120 millioen, of 3.2 •ien de aandeelhouders f 67 millioen, of 1.05 t ontvangen (zijnde 8.9 op de gewone aandelen). Het feit dat Amerika in naam slechts twee politieke partijen heeft, maakt het politieke toneelspel slechts in schijn gemak kelijker te volgen. Beide partijen. Repu blikeinen en Democraten, hebben een enorme traditie in het land en hoewel in Amerika vaak gesproken is over een Derde Partij en een zodanige groepering inder daad wel eens is gesticht, is het nimmer een blijvertje gebleken. De eenheid, die men zou menen te mogen afleiden uit het front van slechts twee par tijen, verbergt echter een grotere hetero geniteit, zowel in de boezem der Republi keinse als der Democratische partij. De Republikeinse partij, die na 15 jaar mach teloos tegen de hervormingen van Roose velt te hebben aangebokst, thans aan de meerderheid is, geldt als het meer behou dende deel van de Amerikaanse volksver- te gen woord iging. Maar binnen de partij,^ w, treffen wij een groep hyper-conservatievenDeal ïjveraars en veel politiek leed en aan, een groep gematigden en tenslotte en- j Penning zijn hiervan het gevolg geweest, ltele uitgesproken afvalligen, die zich ech- I Truman kon het bonte mengsel van ste ler nog steeds Republikeinen noemen. delijke industrie-arbeiders, wilde arbeids- Lang heeft de Republikeinse Partij ge- 1 bewegingen en andere arbeidsleiders, sym golden (en ook thans kruipt het bloed nogPasserenden met Rusland en Zuidelijke waar het niet kan gaan) als de partij der boeren^ nje^ bij elkaar houden. En juist „niet-inmenging", van het isolationalisme, van het America-first" (eerst Amerika)- beginsel. Binnen de partij kan men dit ele ment nog steeds aantreffen. De bekendste vertegenwoordiger van de Republikeinse isolationisten was senator Vandenbergh, die echter volkomen omgedraaid is en thans een der pilaren is van een gezonde buitenlandse politiek der Verenigde Staten met vollê erkenning van Amerika's inter nationale verantwoordelijkheid in oorloj en vrede. Nog wat verder van „rechts" af, vooral ook op binnenlands politiek gebied, staat Harold Stassen, een 40-jarig politicus, die momenteel ijverig campagne voert voor zijn eigen verkiezing als de Republikeinse Presidentiële candidaat in 1948. Een afval lige is senator Wayne Morse, die nimmer met de behoudende republikeinen mee- „Nog een jaar of vijf'' zei de kapper, „ja, dan is het wel afgelopen. Er gaat veel ai en er komt maar heel weinig meer bij. Zo gaat het. Zo gaat het bijna met iedereen, En gelooft u mij, daar is geen kruid tegen gewassen. We zullen het boven maar lang laten en alleen aan de kant er wat af halen. Als ik het boven lang laat ziet het er nog wel aardig uit. Kunnen we de boel, nog wel wat mee bedekken. Een jaar of vijf. Laten we zeggen zes op z'n hoogst. Dan mag u heel tevreden zijn." Mannen zijn niet zo ijdel. Maar het komt opgevat, daar bij belangrijke wetsvoorstel- dan toch maar als een slag> Als een harde len de voor- en tegenstemmers soms op mep op hel harl Dagi jieve jonkheid. Dag, politicus min of meer in staat om het de- „Jawel, jawel" zegt de wijze man corum te handhaven. De behoudende groep' klampt iedereen zich aan vast, ^aan dat binnen de democratische partij werd vol- 1 komen in de hoek gedrukt door de New DANSLES AANVANG DER LESSEN VANAF 9 SEPTEMBER INSCHRIJVING dagelijks vanaf 25 Augustus, Prospectus gaarne op aanvraag. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR TELEFOON 13525 HAARLEM (Adv.) RESULTAAT VAN OPINIE-ONDERZOEK: Maandag HILVERSUM I. 301 m. - 7, 8. 13. 19, 20 en 22,30 uur: Nieuws; 7,15 Gymnastiek; 7,30 Werken van Mozart; 7,45 Woord voor de dag: 8,15 Gewijde muziek; 9,00 Viool solo; 9,15 Ziekenbezoek; 9,30 Platen; 10,30 Morgendienst; 11,00 Pianomuziek van Bach; 11,15 Voorlezing; 11,35 Platen; 12,00 Muziekkorps Amsterdamse politie; 12.30 Weeroverzicht; 13,15 Orgelconcert; 14,00 Voor jonge moeders; 14,20 Trio „Ancora"; 15,00 Lichte klassieke muziek: 16,00 Bij bellezing: 16,45 Strijkkwartet; 17.30 Sport; 17,45 Rijk Overzee; 18,00 Piano-duo; 18,30 Strijdkrachten; 19.15 Leeslamp: 19.30 Ac tualiteiten; 19,45 Over vis; 20.05 Proloog; 20,15 Metropole-orkest: 20.45 Orgel; 21,10 Over studeren en student zijn; 21,30 Sym phonische muziek: 23.00 Platen. HILVERSUM II, 415 en 1875 m. - 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gymna stiek; 7,30 en 8.15 Platen; 9,00 Strijkorkest; 9,35 Achtste symphonie van Beethoven; 10,00 Morgenwijding: 10.20 Voor zieken: 11,00 „Kaas": 11,15 Viool en nïano; 11.45 Platen: 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weer- overzicht; 12,33 Voor het platteland: 12.38 Orgel en koor; 13.15 Kalender: 13.20 Ac cordeon-orkest; 13.50 Platen: 14,00 le Acte van Rigoletto: 14.55 Chinese legenden: 15.15 2e Acte van Rigoletto: 15,43 Voor kleuters: 15,58 3e Acte van Rigoietto: 16,30 Haydn voor de ieugd: 17,00 Wat te doen in de va- eantie? 18,15 Tango-rumba-orkest; 18.45 Lezing over het 8ste leerjaar; 19 00 Joodse Meer dan negentig procent van het Ne derlandse volle vindt de prijzen op het ogenblik hoog. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan een groot aantal personen, die representatief geacht kunnen worden voor de volwassen Neder landse bevolking, de vraag gesteld: „Ge- beperken tot de economische fricties tussen de looft u dat er iets of iemand verantwoor- Europese landen onderling, gelijk dile tot uit- I delijk is voor de hoge prijzen van tegen- drukking komen in het verschil van opvatting woordig of denkt u dat niemand er eigen- lijk iets aan kan doen?" over de wijge waai"op Duitsland weer op de been moet worden geholpen en de rijkdommen van de Ruhr aan 'de wereld ten goede zullen moeten komen. Afgezien hiervan houdt het dol- larprobleem der Europese staten de aandacht voortdurend gespannen, zowel hier als andere zijde van de Oceaan.waar in de meningen over de duur der thans nog aanwezige prospe- riteit allerminst eenstemmigheid bestaat. Van daar ook dat de New Yorkse beurs geen uitge sproken aspect toont, maar bij betrekkelijk ge ringe omzetten in één doen blijft, hoewel over het algemeen het koerspeil laag en derhalve het rendement der aandelen hoog is. Het dollarprobleem. Frankrijk, dat niet lang geleden het eerste een crediet van de Wereldbank ontving, staat blijk- haar al weer voor een vacuum, zodat een tweede lening van S 250 millioen nodig is. Engeland heeft in Juli niet minder dan 8 700 millioen van zijn groot Amerikaans crediet op genomen, zodat nog slechts 1 milliard resteert. Voorlopig heeft het enige verademing gekregen doordien de op 15 Juli j.l. ingegane verplichting 'om de buitenlandse pondensaldi in dollars uit te betalen is opgeheven. Dit is echter slechts een uitstel en tegen het einde des jaars zal vermoe delijk een nieuw Amerikaans crediet nodig zijn om het tekort op de betalingsbalans te over bruggen. Zo is het duidelijk, dat het economisch redres van ons werelddeel grotendeels door de Ameri kaanse politiek beheerst wordt. Gezien dit feit is het'opmerkelijk, dat te Brussel de prijs van goud en gouden deviezen sinds korte tijd aan merkelijk gestegen is en men daar voor een gouden Pond thans fis. 800 betaalde tegen 141.25 voor een papieren Wat beteeknt deze nieuwe appreciatie van het goud, tengevolge waarvan de Zuid-Afri kaanse góudwaarden te Londen deze week sterk gevraagd waren. Zal Amerika, dat tot dusver de goudprijs nog steeds op S 35 per oz. het voor oorlogse niveau, handhaafde, deze verhogen en langs die weg tot een devaluatie van de Dollar overgaan? Hier en daar schijnt men zulks te verwachten als een poging om de economische bedrijvigheid in de V. S., door het vergemakke lijken van de export, op peil te houden en daar door tevens aan de moeilijkheden der dollar- arme landen tegemoet te komen. In vergelijking met andere landen, maakt Iets of iemand verantwoordelijk meent 59% Niemand 28% Geen oordeel 13% Op een zelfde vraag, onlangs door het Amerikaanse Instituut voor de Publieke Opinie gesteld, was het resultaat: Iemand of iets verantwoordelijk 49 %T Nie mand 41%. Geen oordeel 10%. Ook de versohillende groepen in ons land zijn het unaniem hierover eens. Onder de armste 58% en onder de beter gesitueerden 61%. Inter-Amerikaans pact uitgebreid tot Canada? De Verenigde Staten hebben op de inter- Amerikaanse conferentie in Petropolis (Brazilië) een aanvullend artikel voorge steld op het ïnter-Amerikaanse verdedi gingsverdrag, waardoor het mogelijk zou worden, dat ook Canada zou toetreden, in dien het dat zou wensen. Mocht Canada inderdaad toetreden, dan zou het defensieverdrag het gehele Weste lijk halfrond omvatten (met uitzondering van enige kleine koloniale bezittingen van Engeland, Frankrijk en Nederland) een oppervlakte van circa 15 millioen vierkante mijlen, een gebied, dat zich uitstrekt van de Noordpoolstreken tot Kaap Hoorn. Canada is als onafhankelijk onderdeel van het Britse Gemenebest vrij om zich bij het pact aan te sluiten. Onder de aanhangers van de verschil lende politieke partijen wijkt het oordeel niet veel af van dat van het gehele volle. Onder de aanhangers van de regerings partijen vinden wij bij de Partij van de Arbeid 56% die iemand verantwoordelijk acht, bij de K.V.P.-ers 59%. Het grootste verschil treedt op bij de C.P.N.-ers, waar 84% iemand verantwoordelijk acht en 6% niemand. Wie is verantwoordelijk? 15% 16% De antwoorden op deze vraag in Neder land en in d. Verenigde Staten luiden: Nederl. V.S. De regering 34% De handel, de fabrikanten, de kapitalisten 9% De vakvereniginger De oorlog 4% 1 De grondstoffensituatie3% - De zwarte handel 2% - De bevolking zelf, iedereen.. 1% 7 De boeren1 Diversen 6% 5% 59% 55% (In de V.S. werd door sommigen meer dan één antwoord gegeven zodat het totaal daar groter is dan 49%). Meer dan een derde acht in Nederland de regering verantwoordelijk. Het grootste aantal zegt kortweg: de regering (25%). De overigen noemen de prijsbeheersing, de directeur-generaal van de Prijzen, minis ter Lieftinck, de distributie, de ambtena ren ,de ministers, de regerings-inkopers in Den Haag, de departementen en dergelijke. In tegenstelling tot Amerika worden de vakverenigingen en de boeren hier door niemand genoemd en de handel, de fabri kanten en de kapitalisten veel minder dan daar. Het gevolg is dat er in Amerika drie schuldigen zijn: de regering, de handel en de industrie en de vakverenigingen. In ons land is er één het zwarte schaap volgens het publiek: de regering. thans begint de conservatieve groep, na een lijdensweg van 13 jaar onder Roosevelt, zich te herstellen en blokkeert keer op keer avances van Truman in de richting van linkse- en labor-groepen en voormalige New Dealers. Sinds het veto inzake de Labor-wet werd vernietigd is bovendien ook de linker groep der arbeidersbeweging zeer ontevreden en wordt daar gezegd dat de Democratische Partij niet langer de „progressieve" belangen in de Verenigde Staten vertegenwoordigt. Truman heeft derhalve met zijn veto de republikeinen verder van zich verwijderd zonder de linkse groepen in het land aan zich gebon den te hebben. Henry Wallace. koppie-krauw. Over vijf jaar ben je kaal. Zo'n echt glanzend, rond, bleek, kaal kop petje. Zo gaat dat. Zo gaat dat met ieder een. Wat zei je, kapper? Met iedereen? Maar ik heb een meneer gekend, die had de Democratische Partij. Zolang Roosevelt op z'n zeven-en-zeventigste nog een heel nog leefde was hij als groot leider en groot hoofd met haar. 1J- „daar n dai hoofd^ met haar van die éne ome. Een uit zondering. Een uitzondering, die de regel bevestigt. Maar u voelt het toch zelf wel, wanneer u met uw vingers door uw haar gaat, dat dat zó dim geworden is? En de kam gaat er een tikkie gemakkelijker door heen dan vroeger, nietwaar? Nee, laat ik u nou d'r is niks wijs gaan maken." Toen het spiegeltje me had laten zien, dat het er van achteren keurig uitzag (en nog een veeg met de kleerborstel toe. Dank u wel, meer. Pot van meneer. Dank u wel meneer) ben ik door de stad gaan slente ren. Neen, niet lopen. Slenteren. Een droe viger en een wijzer man. Een heer op jaren. Wat zijn vijf jaar? Een seconde. Over een seconde heb ik een bloot, glim mend, bleek bolletje. Net als die meneer voor me. Wat een gezicht! Wat een tragedie! „Weet je nog, vroeger had je zo'n zwaar Hoofd met haar, had gisteren een dame gezegd, die er niet om wat te zeggen in twintig jaar nu ook niet bepaald jonger op was geworden. Ze had gedrukt op vroe- ger. En er was iets akeligs in haar stem. Op z'n gunstigst meelij. En op z'n ergst leedvermaak. Dat was de hele avond niet uit mijn hoofd gegaan. En dus werd van daag, manmoedig, maar met nog een heel klein beetje hoop in 't hart de bange vraag aan de kapper gesteld. Hoe lang nog, kapper? Op z'n hoogst, maar dan ook op z'n hoogst zes jaar, meneer. De Veiligheidsraad. En de toestand op Java. Vechten in Palestina. Honger in India. In Amsterdam geen brood. Rusland en Amerika, De verloving van Mien af. En Engeland geen dollars. Jawel, jawel. Dat is allemaal veel erger dan over zes jaar zo'n glanzend bleek schedeldak. Maar tóch Wat ziet die man voor me er zielig uit. Dan is het toch eigenlijk wel afgelopen. Dan heeft de oude, taaie Don Juan wel voor goed de ogen gesloten. Dan kunt ge wel zeggen: „nou, dat is dat" en uw laatste kam breken en de stukken weggooien en zeggen „dat is geweest en dat komt nooit meer terug." Wel te rusten, vrienden. Dag, jongeman. Over vijf jaar. Op z'n hoogst zes. Maar had hij niet gezegd: „'t kan ook best nog maar drie jaar duren ELIAS. Bij dit alles is Henry Wallace de lachen de partij en voor het eerst sedert 1912 lijkt een derde partij weer mogelijk. Wallace heeft alles wat in Amerika links is, achter zich. Zijn streven is thans óf om Truman naar links te krijgen, waardoor hij tenslotte toch nog voor de Wallace-groepering als presidentiële candidaat acceptabel zou zijn, óf, als Truman niet ver genoeg naar links wil, pressie uit te oefenen op de Democra tische Conventie om volgend jaar niet Tru man maar een linkse candidaat aan te wij zen voor de presidentsverkiezingen. Nu is de situatie in de Verenigde Staten zo, dat een Democratische candidaat geen kans on het presidentschap heeft indien hij niet vol ledig gesteund wordt door de „Solid South" (Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, North en South Ca rolina, Tennessee, Texas en Virginia) en die Solid South wil pertinent niet naar links. Blijft Truman derhalve gematigd om het Zuiden te behagen, dan is er veel kans dat Wallace zich als" onafhankelijke can didaat aandient aan het hoofd van zijn par tij, zich noemend de Progressive Citizens of America (P.C.A., de vooruitstrevende burgers van Amerika). IiiermeiJc zou hii aan Truman en de De mocratische Partij onttrekken de stemmen van labor, van de communisten en andere minderheden, zoals de American labor party. Kans om met deze stemmen presi dent te worden is nihil, maar het zou vol doende zijn om het schip van Truman tot zinken te brengen en een republikein (Dewey, Taft, Bricker of Stassat) met vlag en wimpel over de eindstreep te helpen. De politieke historie van de Verenigde Staten kent van de vorming van Derde Partij een leerzaam voorbeeld. In 1912 brak Theodore (Teddy) Roosevelt met de Re publikeinse Partij en stichtte zijn Buil Moose Progressive Party. Plij had tamelijk veel succes in zoverre dat hij de officiële republikeinse candidaat William Howard Taft verhinderde om president te worden waardoor de democraat Woodrow Wilson het presidentschap binnen kon halen. Het komende jaar belooft dus rijk te worden aan politiek gemanoeuvreer maar het is duidelijk dat Truman op onprettige wijze terecht gekomen is tussen hamer en aambeeld. De feiten en ontwikkelingen in het heden zijn echter meer het gevolg van Roosevelts partijpolitiek beheer dan van 10% fouten van Truman zelf. Hij is erfgenaam van een boedel, waarvan hij de inhoud niet kon overzien toen hij deze aanvaardde. Minister Neher blijft een maand in Indonesië Vrijdagavond is het vliegtuig „Param; ribo" met minister Neher aan boord te Ba tavia geland. De minister werd verwel komd door dr. van Mook, dr. Idenburg, luitenant-generaal S. H. Spoor, vice-admi- raai Pinke en andere autoriteiten. Op weg tussen Singapore en Batavia verklaarde minister Neher aan een correspondent van •Aneta, dat hij zeer waarschijnlijk een maand in Indonesië zal blijven. Hij zal zich op de hoogte stellen van de schade welke geleden is zowel door de Japanse bezetting als door de latere gebeurtenissen. In het bijzonder zal hij trachten vast te stellen hoeveel buitenlands kapitaal nodig zal zijn voor de wederopbouw. Als zeer be langrijk nevendoel van zijn reis ziet de mi nister het verstevigen van de betrekkingen tussen de Nederlandse en de Nederlands- Indische regering. Zijn bezoek zal niet tot Java beperkt blijven. Europese eenheid in de aether Te Londen zijn besprekingen geopend over een Europees radio-omroepsysteem, dat geen nationale grenzen kent. De plan nen, die „technisch volmaakt" genoemd worden, hebben naar verluidt, de goedkeu ring van het merendeel der Europese re geringen. Zij beogen een aantal zendsta tions, verspreid over Europa, te verbinden en voor een dienst te laten werken; er zou- muziek: 19,25 Toespraak door C. van der den dan twee a drie groepen lange-golf- Lende: 19.40 Kwartet en zang; 20.05 Dmgen van de dag: 20.15 Residentie-orkest: 21.00 Platen: 21.15 GG-cabaret; 21.45 Luister- wedstrijd t.b.c.-bestrijding: 22.05 Deens dansorlcest; 22,35 Tino Rossi zingt; 22.45 De Amerikaanse anti-arbeidswet; 23,15 fllaten. zenders komen. De grondslag van het plan is, dat er een aantal centra opgericht zal worden, vanwaar uit de programma's over de zenders verspreid worden. Deze stations zouden dan gemeenschappelijk bezit van de Europese landen worden, 30. Oehoe trok aan zijn hoogteroer en slaagde er in om zijn machine in evenwicht te houden. Maar zonder schroef zat er niet veel snelheid yneer in en het enige wat hij doen kon was in zweefvlucht dalen. Toevallig lag gr een klein boerendorpje beneden hen en de daken van de huisjesIk zal.." Verder ging hij niet. Panda zag kwamen angstwekkend vlug op hen af.de top van een watermolentje met de snel- Houd je vast, leerling!" schreeuwde Oehoe.lheid van een auto op htm machine af Ico- „Misschien vliegen we tegen een huis aan.men, en klonk een afschuwelijk gekraak, Nee, we halen het! Ik zal op het xoeiland\het toestel schokte en steigerde en Pandaj kunnen landen! Nee., we halen het niet.sloeg de beide handen voor het gezicht. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: sgt. vlieger G. H, Verberne uit 's-Gravenhage; Mar. 3de kl. H. Hecker uit. Maastricht; Sgt. mar. J. Ot- tevanger uit Amsterdam; Mar. 1ste kl. G. J. Mensink, uit Tubbergen (Over.); Mar. le kl. G. M. van de Kuit uit Ede (Gld.). Koninklijke Landmacht: Sold. 1ste kl, A. W. Mouwen uit Oudenbosch; Serg. B, Bletterman uit 's-Gravenhage; Sold. L. Bijl uit Amsterdam; Korp. J. W. de Ruyter uit Bergen op Zoom; Korp. G. de Jong uit Cheshire (Engeland); Sold. J. C. Roos uit Eindhoven; Sold. A. van der Schans, af komstig uit Sprang-Capelle; Sold. T. J. Bonius uit Achtkarspelen; Huzaar Z. V. van Laar uit- Rotterdam; Sold. J. H. J. Loeffen uit Nislelrode; Sold. 1ste kl. J, Snijders uit Poortvliet; Sold. A. Hazen uit Pijhacker; Sold. J. M. Leermakers uit Am sterdam; Sold. C. J. Maas uit Udenhout; Sold. G. Meyer uit 's-Gravenhage; Korp, M. P. Verdegaal uit Noordwijkerhout; Korp. Th. L. G. Vervuurt uit Oostrum; Serg. D. J. Hettema uit Hengelo; Sold. P. Verberne ^uit Amsterdam. PROF. Dr. E. LAQUEUR OVERLEDEN In Mustair (Zwitserland) is plotseling overleden prof. dr. E. Laqueur, sedert 1919 hoogleraar in de geneesmiddelenleer aan de Amsterdamse universiteit. f Wereldnieuws Personen! - Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat volgens personen, die de laatste dagen uit Turkije in Parijs zijn gearriveerd, aan zienlijke Turkse troepenverplaatsingen in de richting van de Griekse en Bulgaars-Turkse grenzen waren op te merken. Lening, De wereldbank heeft aan Denemarken een crediet verleend ten bedrage van 40 millioen dollar, rente 814 aflosbaar in een periode van 25 jaar. Voor 1953 zullen nog geen terugbetalingen hoeven te geschieden. Einde. De regering van Paraguay heeft bekend gemaakt, dat de burgeroorlog, die zes maan den geduurd heeft, geëindigd is door de vol ledige vernietiging van het gros der opstan delingen. De militaire en burgerlijke autoriteiten zijn thans in het gehele land de toestand Neef Hcinrich De 30-jarige neef van Hermann Goering. Helnrich Goering is ontsnapt uit een interneringskamp in Tsjecho-Slowakije, waar hij sinds Januari 1946 vertoefde. Men is hem nog niet op het spoor. Buitengewoon, Zondag 24 Augustus zal een buitengewone zitting van de Bulgaarse na tionale vergadering beginnen. Het parlement was op reces tot 16 September. De officiële mededeling aangaande de buitengewone zit ting bevatte geen agenda. Uitgebreid protest. Gisteren hebben zich in Cairo en Alexandria demonstraties voorge daan. waarbij geprotesteerd weid tegen Engeland, de V, S. Frankrijk, België, China, Brazilië en de UNO. Veertig personen, waar- onder tien bereden agenten weiden gewond.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2