De Veiligheidsraad herinnert de partijen aan wapenstilstand Sombere voorspelling over komende winter Mr. van Kleffens richt een vraag tot de Poolse vertegenwoordiger Egyptische agitatoren veroorzaken vechtpartij in de Veiligheidsraad 500 bestandsschendingen kostten aan 85 Nederlanders het leven Weerbericht 62e Jaargang No. 18720 m wam "l""^ "I "1 JToeiisdag 27 A igiislus 1917 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, IhhbI I I 1 T I T ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 31825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I II 1 I II I mmm W I I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Jg I I 1 I I A 4,—. Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Advert.tarleven op aanvraag bij de Administratie Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VE EERSTE RONDE GEËINDIGD Indonesische kwestie blijft op de agenda. De Veiligheidsraad heeft gisteren de eerste fase van de behandeling der Indo nesische kwestie afgesloten. De zaak blijft echter op de agenda, zodat de leden op ieder moment discussies over deze aangelegenheid kunnen openen. De zitting van gisteren bracht een Poolse resolutie, waarin Nederland en Indonesië worden herin nerd aan het bevel „Staakt het vuren" naar aanleiding van na 4 Augustus voor gekomen gevechten. Deze resolutie werd aangenomen met tien stemmen. Alleen Engeland onthield zich. Het Belgische voorstel om het Internationale Hof van Justitie te laten beslissen over de competentie van de Veiligheidsraad werd afgewezen met een stem tegen (Polen), zes onthoudingen en vier stemmen voor. De voorstemmers waren Amerika, Engeland, Frankrijk en België. De Poolse afgevaardigde leidde zijn later geaccepteerde resolutie in met een uiteenzetting over gruwelen in Indonesië, die later door de Amerikaanse gedelegeer de ergerlijk" en „eenzijdig" werd genoemd Hij sprak over daden vaji agressie, die door Nederlandse troepen zouden zijn bedreven en lokte daarmede het Amerikaanse protest uit. De Amerikaan zeide: „Wij beschikken niet over de nodige gegevens om te beoor delen, of deze feiten juist zijn. Evenmin weten wij of de Nederlandse gedelegeei-de gelijk heeft met te zeggen, dat de republi keinse regering niet in staat is ox-de en rust op haar eigen gebied te handhaven." Het Franse veto. De Voor-Indische afgevaai'digde viel de Franse delegatie heftig aan ovfr het veto, dat deze gisteren over het Russische voor stel heeft uitgesproken. Het A.F.P. geeft over dit veto nog de •volgende toelichting: Sinds het begin van de debatten over Indonesië was nooit een beslissing gevallen over de competentie kwestie. Zoals bekend betwist Fi'ankrijk, evenals verschillende andere landen, op dit punt de bevoegdheid van de raad, van oor deel zijnde, dat het geschiljussen Neder land en de republiek als een aangelegenheid van zuiver interne aard onder artikel 2 van het Handvest valt. De republiek bezit immers geen internationale status van sou- vereine mogendheid. Bovendien besliste het Russische voor stel, dat voordat het bij de raad werd in gediend overigens aan niemand bekend was, stilzwijgend en zijdelings over deze nog onopgeloste competentiekwestie. Ten einde te vermijden, dat een essentieel be ginsel van het Handvest werd geschonden, heeft Frankrijk dus van zijn vetorecht ge bruik gemaakt. Tenslotte wordt van bevoegde Franse zijde verklaard, dat het Fi-anse veto in de Indonesische kwestie niet dezelfde conse quenties heeft gehad als de veto's, welke tijdens de vooi-afgaande debatten in de Veiligheidsraad zijn uitgesproken. In de vroegere gevallen heeft het veto van een 'grote mogendheid het werk van de Veilig heidsraad steeds lamgelegd en elke moge lijkheid tot actie te niet gedaan. In het onderhavige geval echter heeft de raad zijn werk met vrucht kunnen voortzetten heeft Fx-ankrijk zijn stem uitgebracht voor de Chinees-Australisdhe en Amerikaanse resoluties, die men thans beide zal gaan toepassen. Tijdens de zitting deelde mr. Van Klef- fens mede, dat de resoluties van de Veilig- heidsi-aad door zijn regering bestudeex-d werden. Hij was er zeker van, dat Neder land alles in het werk zou stellen om een spoedige beslissing te bereiken. „Neder land zal iedei'e vreedzame oplossing toe juichen", aldus mr. Van Kleffens. De republikeinse vertegenwoordiger Soe- tan Sjahrir heeft in de zitting officieel aan gekondigd, dat de republiek de genomen beslissingen volledig aanvaardt en ten volle zal medewerken tot de uitvoering daarvan. „De Indonesische regering", aldus verklaar de Sjahrir, „garandeert aan de leden der commissie uit de Veiligheidsraad alle faci liteiten, welke noodzakelijk zijn voor de Het vetorecht op de valreep Spaak acht afschaffing dringend noodzakelijk „De Verenigde Volken zullen hun werk nimmer kunnen voltooien als het recht van veto niet wordt afgeschaft." Zo schi'ijft Paul Henri Spaak, de Belgi sche eerste-minister en minister van Bui tenlandse Zaken, in de Europese editie van de New York Herald Tribune. Spaak, die president is geweest van de eerste Alge mene Vergadering van de UNO te Londen, zegt verder: „Een internationale organisa tie. die alleen de vrede kan verzekeren, zal nooit werkelijk bestaan zolang niet alle naties, groot en klein, het denkbeeld heb ben aanvaard, dat boven haar eigen sou- vereiniteit het internationaal recht staat, waaraan zij zich moeten onderwerpen. Op andei'e wijze is er voor de wereld geen op lossing te vinden en het wordt hoog tijd. dat iedereen dat inziet." Spaak noemde de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse tolunie een practisch voor beeld van hetgeen met een beetje goede wil en begrip is te bereiken. Op deze wijze kan nxen het internationale leven in nieuwe banen leiden cn een organisatie scheppen, waarin alle deelnemers grotere veiligheid en welvaart vinden. Naar verluidt zal de Veiligheidsraad ver moedelijk Dondex-dag een speciale verga- dering wijden aan de kwestie van het ge bruik van het vetorecht. De vergadering zou zich voornamelijk bezig houden met de eertijds -door de Algemene Vergadering aangenomen resolutie, welke de grote vijf aanspoort, alles in het werk te stellen „om te verzekeren. dat het gebruik van het vetorecht de Veiligheidsraad niet zal belet ten snelle beslissingen te nemen." Sovjets bezetten eiland in Mandsjoerije Naar het onafhankelijke Chinese blad Hsin Min Pao xneldt hebben Sovjet-troe pen het eiland Hahiatze aan de samen vloeiing van twee rivieren in het uiterste Nooi-d-Westen van Mandsjoerije bezet. De Sovjet-troepen zouden verdedigingswci-ken oprichten. Vier treffersin de eerste ronde De „eerste ronde" voor de Veiligheids raad vah de Indonesische kwestie heeft in totaal vier resoluties opgeleverd. De eerste daarvan was het beroep van de Veiligheidsraad op 1 Augustus tot sta king der vijandelijkheden, gedaan in gevolge het aannemen der desbetreffen de Australische resolutie. In de zitting van verleden Maandag werd de Austra- lisch-Chinese resolutie aangenomen, die een consulair rapport beveelt en een commissie van drie leden als waarne mers uit de Veiligheidsraad afvaardigt. In dezelfde zitting werd de Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin de Veilig heidsraad zijn goede diensten aan beide partijen aanbiedt ter oplossing van het geschil. In de zitting van gisteren werd de vierde resolutie, die van Polen, aan genomen. waarin de twee partijen nog eens herinnerd worden aan hun bevel tot staking der vijandelijkheden. Toch één partij-kabinet in Griekenland? De Griekse politicus Tsaldaris, die met de vorming van een nieuwe regering in Griekenland is belast, heeft geweigerd het minister-presidentsohap en de portefeuille van Oorlog, Openbare Orde en Justitie aan Sophoelis, leider der Liberale Partij toe te vertx-ouwen. Tijdens een onderhoxxd, dat Tsaldaris met Sophoelis had op de Amerikaanse ambas sade te Athene, bleef laatstgenoemde echter op zijn standpunt staan. Tsaldaris heeft voorgesteld een technicus het minister presidentschap toe te vertrouwen. Reuter meldt, dat Tsaldaris heeft mee gedeeld, een kabinet te zullen vormen uit leden van de Populistische partij, die de meei'derheid in het parlement heeft, hoe wel de deur open blijft voor elke andere partij, die het kabinet wil helpen bij de strijd tegen de communisten. Tsaldaris legde deze verklaring af na een vergadering van twee uur op de Ameri kaanse ambassade, waar de leider der libe ralen, Sophoelis, ook aanwezig was. Soekarno rekent nog op militaire overwinning Onze speciale correspondent te Batavia seint ons heden: De volsti'ekt halstarrige houding van do republiek moet verklaard worden uit het feit, dat de hoogste politieke leiding dei- republiek door de desorganisatie der re publikeinse verbindingen niet op de hoogte is van het volkomen falen van haar „weer macht". Soekarno gelooft nog steeds aan de mogelijkheid van een militaire over winning. Intussen komt er geleidelijk meer angst en onzekerheid aan republi keinse zijde, omdat men voelt, dagelijks meer geïsoleerd te raken. Als een symp toom daarvan is te beschouwen de arres- tatie van de midden-Javaanse vorsten Mangkoe Negoro VIII met acht familiele den en Soesoehoenan Pakoe Boewono XII, die tot dusverre een spel van quasi-me- dewerking aan de republiek hebben ge speeld. Bevreesd, dat hun sympathie voor de Nederlanders van invloed zou zijn op de bevolking, zijn de republikeinen tot hixn arrestatie overgegaan. Voedselcrisis in het verschiet uitvoering van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt eveneens de goede diensten tot bemiddeling en arbitrage van de Veilig- heidsx-aad. De Indonesische x-egering zal alle assistentie verlenen aan de commissie van consuls, welke zal toezien op uitvoe ring van het wapenstilstandsbevel." Voedselautoriteiten te Washington heb ben voorspeld, dat de winter van 1947/'48 in Europa de ernstigste voedselerisis sedert het einde van de oorlog zal brengen. Hoe wel deze voorspelling gebaseerd is op de nog steeds onvolledige oogst-gegevens, er weinig hoop dat zjj onjuist is. De crisis zal beginnen in Januari a.s. en zal in Fe bruari en Maart in een bedenkelijk stadium treden. De grote Amerikaanse tarwe-oogst zal potentieel aanzienlijk worden verminderd door de slechte maisoogst en de prijs-situa- tie. Men is van mening, dat de maisoogst dit jaar veel kleiner zal,zijn dan het vorige jaar. Hierdoor zal een ernstig tekort aan veevoeder ontstaan. De voortdurend stij gende vleesprijzen, alsmede het feit, dat de maisprijzen reeds gelijk zijn aan de tarwe- prijzen, zal er toe leiden, dat tarwe, welke oorspronkelijk voor de export bestemd was, aan het vee zal worden gevoerd. De Zwitsei'se radio meldt, dat Oostenx-ijk, Finland en Siam zijn toegelaten tot de wereld-voedsel- en landbouw-organisatie, De bedoeling van de Poolse resolutie De Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsx-aad. mr. E. van Kleffens. heeft tijdens de zitting van gisteren als Volgt ge reageerd op de Poolse resolutie, die her innerde aan de staking der vijandelijkhe den. „Mijnheer de voorzitter, opdat deze raad en wijzelf de bedoeling van het Poolse voorstel duidelijk verstaan, verzoek ik u mij toe te staan via u een vraag«te mogen stellen aan de Poolse vertegenwoordiger: tien dagen geleden bereikte onze troepen in Noord-Sumatra het bericht, dat repu blikeinse elementen 4000 Chinezen bijeen hadden gebracht op een begraafplaats in de nabijheid van de plaats Pankalan- Bran- dan zonder voedsel, water of enige be scherming tegen de zon. Deze Chinezen gingen dus een zekere, dood tegemoet. Wij besloten deze ongelukkigen te bevrijden, ofschoon wij wisten, dat wij ons hierdoor blootstelden aan republikeins vuur, het geen inderdaad ook gebeurde. Mijn vraag is nu: is het al dan niet de bedoeling van het Poolse voorstel, dat wij voortaan ons onthouden van dergelijke acties? Ik haast mij hieraan toe te voegen, dat ik zeer goed weet, dat Poolse soldaten evenmin als de onze zich van een dergelijke daad zouden onthouden. Ik zou het op prijs stellen een rechtstreeks antwoord op mijn vraag te ontvangen. Ik kan het Poolse voorstel even als de uitnodiging van 1 Augustus om de vijandelijkheden te staken alleen maar zo begrijpen, dat de republikeinse ti-oepen en de rovende benden dienen op te houden met moord en vernielingen van publieke en pai'ticuliere eigendommen. Er ontstaat een zeer moeilijke situatie, wanneer deze centrale, republikeinse regering of de cen trale leiding van de republikeinse troepen, die via radio aansporen tot wreedheden, otage, vernietiging en subversieve ac ties, al deze daden niet nalaten. Citaten Ik heb hier voor me enkele van deze ra diotoespraken. De x-epublikeinse generaal Soetomo verklaarde op 17 Augustus, 16 dagen na de uitxfodiging tot het staken der vijandelijkheden: „Verbx-and ieder huis dei' Nederlandei's, verbrand alles. Een Neder lander vermooi-den is gemakkelijk genoeg. Hij kan immers niet steeds waakzaam zijn". De republikeinse minister-pi'esident ver klaarde op 21 Augustus voor de radio: „Ons Petchof's partij ontbonden Een gat in het Bulgaars parlement De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft gisteren door middel van toepassing der spoed-procedure, besloten de agrari sche oppositiepai'tij van Petchof, evenals de jeugdorganisaties van deze-partij, te verbieden en te ontbinden. De 63 afgevaar digden van deze partij zijn bijgevolg van hun zetels in de Nationale Vergadering, die zullen open blijven tot de nieuwe verkie zingen, vervallen verklaard. Bovendien worden alle eigendommen van de partij geconfiskeerd Na een fellé aanval van de minister van Justitie op de agrarische partij, die hij „een neo-fascistische" oi'ganisatie noemde, be tuigden de wooidvoerders van de partijen der regeringscoalitie hun adhaesie met het roorstel der regering, de partij van Petchof te ontbinden. Geen spreker der oppositie nam het woord om het wetsvoorstel te be strijden. De afgevaardigden der agrarische partij waren niet aanwezig toen er gestemd Werd. Nadat de nationale vei'gadering had gestemd vóór het verbod der pariij van Petchof. werd de zitting opgeheven. De af gevaardigden zullen tot 16 September op :s gaan. land zal doox'gaan alles te doen wat de vijand kan benadelen". Dit zijn slechts enige korte aanhalingen. Ik geloof, dat het duidelijk is dat, indien dit doorgaat, wij zullen hebben te bepalen hoe wij deze si tuatie het hoofd kunnen bieden. Ik zou u in overweging willen geven dat, indien de Poolse resolutie wox-dt aangenomen, dit in de eerste plaats en voornamelijk betekent, dat uw verzoek de republiek zal afhouden van dergelijke subversieve acties als wij zoeven vermeldden. Ik zal in het vervolg zonder te letten op de vraag aangaande de jurisdictie, de Veiligheidsraad inlichten over eventuele vei'dei'e aansporingen *door de republikeinse autoriteiten tot boven- gewi'aakte handelingen. Dit is werkelijk heid, al het andere is theorie". „Leiders der I. C. Farben stonden voor niets" Proces te Neurenberg Te Neurenberg is het proces begonnen tegen 22 hoge functionarissen van de I. G. Farbenindustrxe. De eex-ste Amerikaanse aanklager, Telford Taylor, zeide in zijn openingsverklaring, dat zij de goochelaars zijn. die de fantastische plannen, beschre ven in „Mein Kampf". tot werkelijkheid hebben gemaakt. Zij waren gewillige en belangrijke deelnemers aan het misdadige avontuur, hebben meegeholpen elke vorm van vrijheid te vernietigen en het Duitse volk aan de tirannie van het derde rijk te onderwerpen. Taylor schilderde de ontwikkeling van het concex-n, dat van een kleine chemische fabriek gewoi-den is tot een enorm in dustrieel bedrijf, een van Hitler's voor naamste bronnen voor munitie en explo sieve stoffen Vele uitvindingen in de labo ratoria van het concern zijn overigens van onschatbare waarde voor de mensheid ge weest. Een onderdeel van het bedrijf, dat bij het concentratiekamp Auschwitz gelegen was, heeft daar geïntemeei'den als slaven- ai'beiders gebruikt. „De leiders van de I. G. Farben stonden voor niets, aldus Tay lor, en zij hebben de oorlog mogelijk ge maakt. Reeds in 1933 hebben zij de nazis in het geheim van geld en wapens voor zien". die thans te Genève in plenaire vergade ring bijeen is. Slechts een der deelnemen de staten verzette zich tegen de toelating van Finland. Sir John Boyd Orr, de direc- tqur-generaal van de FAO verklaarde, dat „millioenen in Europa in de komende win ter en lente slechter gevoed zullen worden dan tijdens de oorlog." Er is eveneens wei nig hoop op merkbare verbetering van de toestand in Azië dit jaar. Nieuw schip voor de Halcyonlijn Vrijdag zal van de werf van Van der Giessen te Krimpen aan de IJssel de te waterlating geschieden van het 9000 ton metende s.s. ,Stad Leiden". Dit schip is door de Duitsers op stapel gezet en wordt thans in opdracht van de Nederlandse re gering afgebouwd. Het is bestemd voor de Halcyon-lijn. Het woord is aan. V i o 11 e t-L e d u c liet verval begint pas wer kelijk voor een volk als het ophoudt, de arbeid als leven- wekkend beginsel te beschou wen. Ahmed Kamel Kotb. leider van de Egyp tische socialistische Fellah-partij, die on langs tijdens een vergadering van de Vei ligheidsraad opschudding teweeg bracht, werd gisteren uit de gedelegeerdenha], grenzend aan de vergaderzaal van de Vei ligheidsraad, verwijderd. Kotb sprak No- krasji Pasja, de Egyptische premier, in de hal aan en begon tegen hem in het Ara bisch uit te varen, waarop hij luide pro testerende door het hoofd van dc veilig heidsdienst bij de arm gepakt en de hal uitgezet werd. Tegenover verslaggevers verklaarde Kotb, dat Nokx-asji Pasja hem onlangs bij een ontmoeting op straat had berispt voor zijn misdadig gedrag in dc Veiligheidsraad. Samen met Mustafa Momen van de Mo hammedaanse broederschap, die eveneens bij dezelfde gelegenheid de Veiligheidsraad in beroering gebracht had. stapte hij ver- volgens in een taxi. Op opgewonden toon verklaarden zij. alles in het werk te zullen stellen om dc vergaderzaal van de Veilig- heidsi'aad binnen te komen. Nog geen twintig minuten later ver schenen Kotb en Momen op de pei'sgalerij van de raadskamer der Veiligheidsraad. Toen hun verzocht werd zich te verwij- In Heiligerlee zijn vier-en-twintig klokken gegoten, welke bestemd zijn voor een kerk gebouw in Greenwood in Zuid-Carolina Verenigde Staten van Amerika). De vol gende week zullen de klokken worden verscheept. SINDS 4 AVGVSTUS: Het Nederlandse aetiecommuniqué van heden geeft een overzicht van de republi keinse schendingen van het door de Vei ligheidsraad bevolen staken der vijande lijkheden op 4 Augustus. VUfhonderdmaal werd het bestand geschonden - 200 maal aan de grenzen en 300 maal in het binnen land van de thans bezette gebieden op Java en Sumatra. Sinds 5 Augustus sneuvelden daardoor 85 Nederlandse soldaten. 234 wer den gewond en twee worden als vermist beschouwd. De verliezen bedroegen gisteren 11 ge sneuvelden en 14 gewonden. Tijdens de gehele actie vielen 74 doden en 178 ge wonden, zodat in totaal sedert de aanvang van de actie 159 Nederlanders gedood wer den, 412 gewond en 18 vermist. Het communiqué maakt melding van nieuwe botsingen op Java en Sumatra in vrijwel alle sectoren. Verbeterde situatie In een overzicht van de toestand in In donesië, dat $an officiële zijde te Batavia wordt geleverd, wordt gesproken van het feit. dat de ontwikkeling in de door de Ne derlandse troepen bezette gebieden een ta melijk gunstig aspect begint te krijgen, vooral op Sumatra. Deze bekendmaking zegt: „Merkwaar dig was vooral de hartelijke ontvangst door de arbeiders op de olieterreinen op Palem- bang: de Amerikanen van de Standard Oil raakten zeer onder de indruk van het enthousiasme hunner arbeiders en de uit Duitse oorlogsmisdadigersafkomstig uit de leiding der I. G. Farben, staan terecht irt Neurenberg. Derde rij van links naar rechts Krauch, Schmitz. von Schnitzler, Gajoics- ki. Vierde rij van links naar rechts HdfligerIlgner, Jahne en Kühne, stekende houding en het optreden van het „Gadjah Mei'ah" bataljon (een bataljon van het K.N.I.L.). De Recomba Abdoel- kadir Atmodjowidjojo is eveneens niet on tevreden over de ontwikkelingen in West- Java. Slechts d2 situatie in de grensgebie den blijft zorg baren door de terreur en de voortdui-ende aanvallen. Waar het evenwicht tussen de goederen circulatie en de geldcirculatie enigermate is hersteld, verdwijnt dc onrust ziender ogen. De bevolking heeft kennelijk de meest ernstige ervaringen van de laatste jaren steeds voor ogen en vreest slechts de waardevermindering van het geld. In het Palembangse en het Oostelijke deel van Java's Oosthoek is de situatie na een be langrijke injectie van goederen vooral textiel onmiddellijk vei'beterd. Telkens blijkt weer hoe ontzaglijk door bepaalde bevolkingsgi'oepen geleden wex'd. Zaterdagavond heeft de recomba van West-Java via de radio het republikeinse vei'bod voor samenwerking met de Neder landers bestreden: Hij zette uiteen dat hij, en zijns gelijken, een vrije staat wensen maai' niet een staat die geregeerd woi'dt door mensen die slechts aan zichzelf den ken. doch die beschikken over oprechte en eerlijke ambtenaren. Abdoelkadir vervolg de: „Wij zijn er van overtuigd, dat ons streven niet veel verschilt, doch het is dui delijk dat het pad dat wij bewandelen ge heel anders is". Militair ge<lood hij botsing in Maastunnel te Rotterdam Gistenniddag is in de Maastunnel te Rotterdam een motor met twee militairen met gi'ote vaart tegen de achterzijde van een autobus geréden. De berijder verloor de macht over het stuur en botste tegen de wand van de tunnel. EenUuo-passagier do 43-jarige sergeant majoor-telegrafist H. Z. uit Schiedam werd van de motor geslingerd en was op slag dood. De motoiTijder, de 40-jarige A. B. van de duikbootbasis Waalhaven wex'd cx-nstig gewond en moest Ln hot havenziekenhuis worden -opgenomen. Franse loonbesprekingen zijn mislukt Een vertegen woord iger van het algemene Franse vakverbond de C. G. T. heeft medegedeeld, dat de hervatte besprekin gen tussen de Franse regering en ver tegenwoordigers van de gemeenschappe lijke commissie van werkgevers en werk nemers op niets zijn uitgelopen. Volgens zijn zeggen was dit resultaat te wijten aan het feit, dat André Ph:lip. minister van Economische Zaken, geweigerd had. de voorgestelde loonsverhoging van 11 te baseren op de bestaande „zwarte lonen" in plaats van op de lagere door de regering voorgestelde loonschalen. deren begonnen zij luidkeels^ te roepen: „Weg met het imperialisme. Wij zijn Iver om voor de vrijheid van ons land te vech ten". Zaalwachters verwijderden het tweetal, dat later weer. tijdens een rede van de Bi'aziliaanse afgevaardigde over liet Brits-Egyptisch geschil, onopgemerkt binnensloop. Toen zij gezien werden, be gonnen zij fluistei-end te discussiëren. Zaalwachters omstrengelden hen met hun armen en poogden hen van hun zetels to lichten. Terwijl Kotb zich hevig verzette, x-olden hij, twee zaalwachters en de plaats- vex'vangende leider van de veiligheids dienst de trappen af tot zij tenslotte be neden in de zaal belandden. Er vielen sla gen en Kotb kreunde toen een voltreffer op zijn maag werd geplaatst. De betogers weiden naar het wachthuis geleid, waar de speciale medewerker van Trygve Lie, de secretaris-genei'aal der UNO. hen de les las met de woorden: „U maakt mis bruik van het feit. dat u hier als beschaaf de mensen behandeld wordt, hoewel u als een stel kwajongens optreedt en daai'mede uw zaak geen dienst bewijst". Kotb en Momen werden hierop uitgenodigd in een auto te stappen. De hen vergezellende ge- uniformeei'de bewaker kreeg opdracht, de twee rustverstoorders in het centrum van New York af te zetten. Dinsdagavond heeft de Veiligheidsraad de behandeling der Egyptische kwestie voortgezet. De Braziliaanse afgevaardigde, Muniz zeide, dat de i'aad niet op bevre digende wijze een uitspraak lrón doen, overeenkomstig het Egyptische verzoek, aangezien deze politieke aangelegenheid teveel juridische aspecten vertoonde. Muniz had geen bezwaren tegen de amen dementen van China, Australië en België. Hij stelde verder voor, dat de directe on derhandelingen tussen de twee landen hervat zouden worden. De voorzitter, Faris el Chaury, zeide dat Egypte tex-echt de aanwezigheid der Britse ti-oepen beschouwde als mogelijke aanlei ding tot botsingen, zoals er indei'daad reeds voorgevallen zijn. en die de inter nationale veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen. Hij zeide verder dat Egypte er gelijk in had, te menen dat de inbreuk op zijn souvereiniteit, volgens het handvest, het recht gaf zijn toevlucht te nemen tot zelfvei-dediging. Sprekende als gedelegeerde van Syrië zei de voorzitter, dat Egypte het volste recht had de zaak voor de Raad te bi-engen. Australië gaf zijn steun aan de Brazi liaanse resolutie, waarin directe onder handelingen tussen de beide la-nden aan bevolen werden. De Australische afgevaax-digde. Hodgson, zeide dat de raad nooit een instrument mocht worden voor landen welke zich van hun verplichtingen wilden ontdoen. De Egyptische eerste-minister, Nokrasji Pasja verzette zich tegen het Australische amendement, dat een gelijktijdige bespx-e- king van de Soedanese kwestie bij alle verdere onderhandelingen voorstaat. Hij meende dat dit slechts een zaak tussen Egypte en de Soedan was. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen de Braziliaanse ont werpresolutie. De Poolse afgevaai-digde Julius Katz Suchy, verklaarde zich \«oor het onmiddellijke terugtrekken der Britse troepen en tegen de Braziliaanse i'esolutie. Hij zeide dat geen enkele beslissing van de Raad de vooruitgang naar onafhanke lijkheid van de vroegere koloniën kon to gen houden. Cadogan steunde het Belgische en hot Austi'alische amendement. Hij verweet El Choury gesproken te hebben zonder ant woorden in acht te nemen. Hij herhaalde de Britse eis dat het verdrag van waarde zou blijven. Surinaamse sinaasappelen Een strop voor grossiers en detaillisten „Alleen de importeurs hebben eraan ver diend", was de gangbare mening onder de gx'oenten- en fruitgrossiers, die wij over dc jongste import van sinaasappelen spraken. De algemene klacht, die onder grossiers en detaillisten leefde, was vooral, dat de regering een zending heeft vrij gegeven, die nog niet eens toei-eikend was voor de Nederlandse ziekenhuizen. Zoals één van onze zegslieden ons zei: „We zijn sterk voor vrije handel als er genoeg aanvoer is". Intussen hebben de meeste groot- en kleinhandelaren op deze partij sinaasappe len dik verloren. Het publiek bleek niet erg willig om vooral nu er fruit te kust en te keur te krijgen is 90 cent tot een gulden vijftien voor één Surinaamse si naasappel neer te tellen. Daar de vruchten met dit warme weer ook niet lang goed blijven, hebben de meeste winkeliers ze ver onder de inkoopsprijs van de hand moeten doen. Zelfs de afzet in de kringen van zwarte handelaren en hun eetgclegcn- heden schijnt niet al te groot geweest te zijn. Zeker is, dat dc volgende zending, die over 14 dogen te Rotterdam verwacht wordt en 16.000 kisten omvat (dc vorige was slechts 1600 kisten groot. Iedere kist bevat gemiddeld ongeveer 200 sinaasappe len) veel lagex-e prijzen zal opbrengen. In grossierskringen schatte men zelfs dot de appels nu hoogstens tegen vijftien cent per stuk geveild zouden woi'dcn. AANHOUDEND ZOMERWEER Verwachting medegedeeld door het K N M I in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de nacht en ochtend hier cn daar nevel of mist met weinig wind. Mor gen droog, warm en overwegend zon nig weer met alleen in het Zuidelijke gedeelte van het land een vrij krach tige wind tussen Noord en Oost. 28 Augustus: Zon op 5.43.uur, onder 19.39 uur Maan op 18.58 uur. onder 1.31 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1