Droogte-, hitte- en zonneschijn-records in massa geslagen DANSSCHOOL W. FORTGENS DANSLESSEN Russisch protest tegen de plannen voor West-Duitsland fkort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5. DINSDAG 2 SEP"! EMBER "M7 HAARLEMS DAGBLAD En nog is er geen regen in zicht Nu de zomermaanden Juni, Juli en Augus tus zijn verstreken, kan een voorlopige balans opgemaakt worden van de enerzijds zo fraaie maar voor verschillende boeren en tuinders zo castrofale weersomstandig heden. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt in Juni 17,5, in Juli 18,9 en in Augustus 19,8 graden, zodat de gemiddelde temperatuur van de zomermaanden dus 18,7 graden bedroeg, hetgeen eenmaal sinds 1706, namelijk in 1826, is voorgekomen. De maand Augustus is echter nog nooit zo warm geweest. Het hoogste maandge- middelde bedroeg tot nu toe 19.7 in 1842. Wanneer men echter de maand Mei, die dit jaar een gemiddelde temperatuur heeft ge had, die normaal is voor de zomermaand Juli, mede in de berekeningen opneemt, dan verkrijgt men een gemiddelde tempe ratuur over vier maanden van 17,8, een waarde, die nog nooit eerder is voorgeko men. Niet alleen de temperatuur was abnor maal hoog, ook het aantal uren zonneschijn vertoonde een record. In de drie zomer maanden was het resp. 247, 280 en 316, dit is 49, 56 en 70 van het maximaal mo gelijke aantal uren zonneschijn. Totaal werd in De Bilt 843 uur zonneschijn ge registreerd, hetgeen het grootste aantal is sinds het begin der zonneschijn-registre- ringen sinds 1899. De eveneens beruchte zomer van 1911 leverde 767 uur zonne schijn op. De schadelijke gevolgen van deze abnormale weersomstandigheden moeten dan ook in hoofdzaak geweten worden aan het buitengewoon aantal uren zonneschijn en daarbij aan de droge wind, waardoor de op vele plaatsen nu en dan nog vrij grote hoeveelheden neerslag zeer spoedig weer konden verdampen. Nog geen hoop Wanneer men tenslotte de weerkaarten bestudeert, dan ziet men, dat er nog steeds een langgerekt hogedrukgebied bestaat, dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over het zeegebied nabij Schotland en Ierland tot over de Azoren. Aan de zuidkant van dit maximum bevinden zich over Zuid- Frankrijk en West-Rusland enkele ondiepe in belangrijkheid afnemende depressies, die geen invloed op het weer in ons land meer zullen kunnen uitoefenen. Op de oceaan blijft de depressie activiteit op zeer grote afstand, de kernen der storingen trek ken nog steeds langs de zuidkust van GROTE HOUTSTRAAT 176 TEL. 15150 bericht hiermede, dat de medio September zullen aanvangen. Prospectus wordt gaarne toegezonden. INSCHRIJVING: vanaf heden (Adv.) Groenland in de richting van IJsland. Verwacht kan dan ook worden, dat de droogteperiode nog wel ten minste tot het einde van de week zal kunnen aanhouden. Wel kunnen hier en daar enkele verspreide buitjes vallen, doch de neerslaghoeveel heden zullen van te weinig betekenis zijn, om enige verbetering te kunnen brengen in de toestand der uitgedroogde gronden. De nachten blijven aantrekkelijk koel met op vele plaatsen nevel of mistvorming. Over dag zal er over het algemeen weinig be wolking zijn en de temperatuur zal een neiging vertonen om weer iets hoger te worden. P. D. Barthel ten grave gedragen Zaterdagmiddag had op de Noorderbegraaf- p'.aats onder grote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de hcci P- D. Barthel, in leven accountant en een beken de figuur in het Gereformeerde verenigingsleven Een aantal sprekers, onder wie vertegenwoor digers van de diaconie der Gereformeerde Kerk van het Christelijk Lyeum, van de Gerefor meerde schoolvereniging „Groen van Prlnst"- ren" en van 't personeel van het accountants kantoor P. D. Barthel roemde het geloofsleven, de nauwgezette plichtsbetrachting en de gulii hartelijkheid van de overledene. Dr. P. j. Richel las in de aula enige verzen uit de brief van Pan lus aan de Corlnthlërs en bad aan de groeve na de belijdenis des gelools uitgesproken te hebben, het Onze Vader. Een zoon van de gestorvene dankte voor de belangstelling. Figaro's laatste scheppingen waren dezer dagen te zien op een kapperstentoonstelling in Engeland. De hoofdtooisels heten van links naar rechts: „Griekse glorie", „Herfst" en„Begrafenisstemming". Matroos tussen sloep en tanker doodgedrukt. De 20-jarige A. Meering, matroos aan boord van het Nederlandse scheepje Kemp haan, liggende te Emden, kreeg Zaterdag- inorken van de sturuman opdracht de water merken van het schip over te schilderen. Terwijl hij aan stuurboordzijde bezig was ïn een sloep kwam een Duitse watertank boot met grote snelheid aanvaren, raakte een dukdalf en botste tegen de sloep aan, waardoor deze kantelde en de matroos tus sen de coaster en de sloep bekneld raakte. De matroos werd onmiddellijk in het zie kenhuis te Emden opgenomen, waar men zware kneuzingen constateerde. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het slachtoffer overleden. Woensdag gaan Truman en Evans verder naar Parijs Maandagmiddag om vijf uur zijn de twee Pipercups van de Amerikaanse wereld vliegers Truman en Evans op Ypenburg ge arriveerd, na een uur eerder van Brussel te zijn gestart. Tot Woensdagochtend blijft het tweetal logeren op Kasteel Oud-Was- senaar om de monteurs in de gelegenheid te stellen de toestelletjes grondig na te zien en om.de vlaggen van de landen, die bezocht werden, aan weerszijden van de romp te schilderen. De twee vliegtuigjes, de „City of the Angels" en de „City of Washington" zullen als volgende tussenstation Parijs aandoen. Nederlands ambassadeur in Canada komt naar Den Haag Mr. J. H. vanv Royen, Nederlands am bassadeur in Canada, is onderweg naar Nederland. Het bezoek van mr. van Royen, die de gehele behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, houdt verband met de ver dere besprekingen, welke de regering deze week in Den Haag over het Indonesische vraagstuk met de luitenant-gouverneur- generaal dr van Mook zal voeren. Het bezoek van mr. van Royen hóudt mede verband met het feit, dat hij als plaatsvervangend leider zal optreden van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering der Verenigde Volken, welke midden September aanvangt. Dr. van Mook wordt Dinsdagmiddag om één uur op Schiphol verwacht. Thans staat vast, dat de afgevaardigden uit Borneo en Oost-Indonesië, de sultan van Pontianak, Soekawati, Nadjamoeddin en Anak Agoeng Vrijdag uit New York arri veren. „Doorvlieger" als pionier Dezer dagen landde de K.L.M.-Constel lation P.H.-T.A.W. uit Johannesburg op Schiphol. Op zichzelf was dit niets bijzon ders, maar toen bekend werd, dat het toe stel 's nachts had doorgevlogen en zo slechts 30 uur over een afstand van 2900 kilometer had gedaan, werd het de toevallige omstan ders duidelijk, wat de K.L.M. in de toe komst van plan is. LEIDEN KRIJGT EEN LANDBOUW SCHOOL. In Leiden zal een landbouwschool worden gevestigd, welke in beheer komt bij de Hollandse Maatschappij voor Landbouw. Aanvragen in deze geest waren inge diend door Leiden en Wassenaar met Voor schoten gezamenlijk. De minister heeft thans ten gunste van Leiden beslist. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt: Op de vergadering van de gealli eerde bestuursraad voor Duitsland heeft maarschalk Sokolofsky geprotesteerd tegen het nieuwe plan voor de Brits-Amerikaanse zóne en dit in strijd met de overeenkomst Potsdam genoemd. De Franse bevel hebber, generaal Koenig, heeft protest doen horen tegen de verhoogde exportprijs van de Roerkolen. Koenig heeft daarbij doen uitkomen dat de prijs van de Roerkolen thans aanzienlijk hoger is dan de kolen- prijzen in de importerende landen. Maarschalk Douglas antwoordde hierop, dat de prijs tot dusver beneden de prijs op de wereldmarkt lag en generaal Clay zeide, dat, hangende een eventuële herziening dei- prijsvaststelling, die door Koenig gevraagd is, de nieuwe regeling niet kon worden ver anderd. Wel konden volgens Clay vertegen woordigers der importlanden steeds over de prijsregeling van gedachten wisselen met de deskundigen van de Brits-Amerikaanse zóne. Volgens Reutér hebben Franse bladen van alle politieke schakeringen de beslis sing om de Duitse staalproductie in de Amerikaans-Britse zóne op meer dan tien millioen ton per jaar te brengen, krachtig veroordeeld. Het Franse blad „le Monde", dat dik wijls de mening van het ministerie van Buitenlandse Zaken weergeeft, vraagt zich af, of het niet beter ware geweest het bekend maken van de verhoging van het industriële peil twee maanden uit te stel len. Thans is de indruk gewekt, aldus het blad, dat men niet langer wilde wachten en hierdoor wordt de kans groot, dat de in November te houden besprekingen van de ministers der grote vier zeer nadelig wor den beïnvloed. Een commentator van radio-Moskou sprak van een nieuw stadium in het stre ven om West-Duitsland tot een protec toraat van Amerika te maken. Hij be schuldigde Engeland en de Verenigde Sta ten er van, de bezwaren van Frankrijk te hebben genegeerd, evenals de waarschu wing van de Sovjet-Unie, en verklaart dat de conferentie is gehouden onder het motto „Duitsland voor alles". Tito acht oorlog „voor het ogenblik" niet mogelijk Betrekkingen met de V.S. „onloochenbaar slecht" Maarschalk Tito heeft in een interview met miss Winter, een Amerikaanse jour naliste, ontkend, dat Joego-slavië enige hulp verleent aan de Griekse guerillastrij- ders of dat een „illegale Griekse radio- omroep" op Joegoslavisch grondgebied zou opereren. „Wij gevoelen sympathie voor de aspiraties van het Griekse volk in zijn strijd tegen de reactie, doch het is abso luut niet waar, dat wij hulp verlenen in de vorm van wapenen of troepen". Tito verklaarde verder, dat hijfon- danks een aantal „oorlogsdreigingen" in het buitenland, „voor het ogenblik" een oorlog niet mogelijk achtte. „Elke aanvaller moet verliezen, zeide hij, en wij zullen nimmer als aanvallers optreden. „Wij zullen wel vechten tot onze verdediging, in het bijzonder wanneer ons land wordt aangevallen". Joegoslavië's enige geheime wapen is zijn moreel, aldus Tito. „Men kan een volk niet vernietigen met atoombom men", voegde hü er aan toe, met be trekking tot een recente verklaring van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, dat de Ver enigde Staten genoopt zouden kunnen worden tot een „drastiche actie", wan neer de toestand in Griekenland zou verslechteren. Tito toonde zich erkentelijk voor de door Groot-Britannië in 1944 aan Joego slavië verleende hulp en stelde de over het algemeen goede betrekkingen tussen Joegoslavië en Groot-Brittannië tegen over de „onloochenbaar slechte betrekkin gen" met de Verenigde Staten, aldus zegt miss Winter. Tito verklaarde voorts, dat hij en zijn strijdkrachten gedurende de oorlog in het geheel geen wapenen hadden ontvangen van Amerika Gevraagd, waar om zijn regering zulke strenge maatrege len trof tegen de oppositie, zeide Tito, dat de Joegoslavische oppositie het niet alleen maar oneens was, zoals de oppositie in de Westelijke landen, doch dat zij spionnage en economisch terrorisme als wapens ge bruikte. Ten aanzien van de handelsbe sprekingen met Groot-Brittannië ver klaarde Tito, dat deze bevredigende voort gang vonden. „Groot-Brittannië wint er bij en wij ook", aldus voegde hij er aan toe. Taxi? Bel 13000 DAG EN NACHT Minder suiker: minder tandbederf De Fédération Dentaire Internationale heeft van 3 tot 10 Augustus in Boston een congres gehouden, waar de Nederlandse tandarts, de heer Ch- F. L. Nord uit Am sterdam voor de periode 19471952 tot voorzitter is gekozen. Naar de heer Nord na zijn terugkomst in ons land mededeelde, was het congres vooral daarom belangrijk, omdat het de eerste maal was sinds 1936. dat de inter nationale tandheelkunde bijeenkwam en ook omdat in Amerika zelfs sinds 1941 geen grote wetenschappelijke bijeenkomst meer kon worden gehouden. Het congres heqft vooral aandacht be steed aan sociale tandheelkunde, met name de mogelijkheid tot het voorkomen, al thans beperken van het tandbederf en tot het geven van preventieve hulp aan kin deren, mede voor orthopaedische behan deling (tandregulatie). In Amerika zijn gedurende de oorlogs jaren uitgebreide proeven gedaan met fluorpreparaten, waarvan men hoopt dat het toepassen hiervan op grote schaal de (tandregulatie) welke vooral in Amerika Prof. Gottlieb (Dallas, Texas) meent dit te kunnen bereiken door regelmatige be handeling met chloorzink. waarmede in Dallas uitnemende resultaten waren be reikt- De heer Nord is van mening dat de be handeling van orthodontische patiënten (tand regulatie) welke vooral in Amerika zeer kostbaar is, ook in zieken fonds ver band mits goed georganiseerd, zeer wel is toe te passen. Prof. Toverud (Oslo) verstrekte uitvoe rige détails over de teruggang van de tandcaries gedurende de oorlogsjaren in Noorwegen, welke hij toeschrijft aan het oorlogsdiëet, waarin suiker vrijwel ont breekt. Meer typhus in Bergen op Zoom Het aantal typhusgevallen te Bergen op Zoom heeft zich de laatste dagen uitge breid. Weer moest een aantal patiënten, zes in getal, in speciale barakken opgenomen worden. Zij behoren allen tot het gezel schap dat aan de kampeertocht heeft deel genomen. waaruit ook de eerste patiënten zijn voortgekomen. BU een botsing van twee Amerikaanse les vliegtuigen uit een eskader va.i zestien, dat terugkeerde van een begroetingsvlucht voor ge neraal Eisenhower te Minnesota, zijn drie officieren van het Amerikaanse leger het leven gekomen. Sinds 4 Augustus zijn 103 Nederlanders gesneuveld Volgens een Nederlands communiqué vielen op 30 Augustus in Indonesië zes doden en 13 gewonden. De beschietingen door leden van de T.N.I. van Nederlandse patrouilles en posten namen toe. Het com muniqué van hedqn deelt mede, dat vijf Nederlandse soldaten sneuvelden en 11 ge wond werden gedurende de laatste twee dagen. Daarmede is liet totale aantal ge sneuvelden na de wapenstilstand gekomen op 103, het gewondencijfer op 283 en het aantal vermisten op 6. Volgens een aanvullend communiqué hebben. Nederlandse troepen 47 Chinezen aan de zuidkust van West-Java bij Pasir Dalang bevrijd. In een kampong ten zuiden van Garoet (West-Java) werd een pamflet gevonden, waarin de bevolking wordt mee gedeeld, dat de geheime dienst van de republiek reeds een lijst bezit, waarop de namen van personen voorkomen, die zaken doen met de Nederlanders. In het pamflet wordt gewaarschuwd, dat krasse maat regelen tegen die personen zullen worden genomen. Congres van Europese federalisten geëindigd Het congres van de Unie van Europese federalisten is Zaterdag geëindigd. Er is een centraal comité gekozen, bestaande uit 20 leden, die Zwitserland, Italië. Duitsland, België, Nederland. Frankrijk, Denemarken, Engeland, Oostenrijk en Luxemburg ver tegenwoordigen. Met algemene stemmen heeft het congres een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat van een Euro pese federatie ook Duitsland deel moet uit maken, dat, evenals de andere landen een deel van zijn souvereiniteit moet afstaan ten behoeve van de gemeenschappelijke or ganisatie. Deze motie geldt ook voor Oos tenrijk. Een andere motie over de alge mene politiek verwierp politieke blokvor ming. Landbouwtentoonstelling in de Houtrusthallen Met, woorden van grote waardering en hartelijke gelukwensen van de regering bij de opening van de eeuwtentoonstelling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft minister S. L. Mansholt hedenmorgen deze enorme expositie in de Haagse Hout rusthallen voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. De rotonde van de Houtrusthal was haast te klein om de vele genodigden bij deze plechtigheid een plaats aan te bieden. On der hen bevonden zich de Commissarissen der Koningin van Zuidholland en Noord holland en tal van andere hoge functiona rissen. De mededeling van de heer F. den Har- tog, voorzitter van de jubilerende „maat schappij", dat, in navolging van H. M. de Koningin ook Prinses Juliana het be- schermvrouwschap ervan heeft aanvaard, werd met luid applaus begroet. „Still going strong" aldus tekende de minister de jubilaresse bij haar 100-jarig bestaan. De landbouw, aldus spreker, is de hoofd voorwaarde voor het bestaan. De tentoon stelling is middel doch geen doel, zij is een middel om de grote en ingewikkelde land bouwvraagstukken op een geheel nieuwe en oorspronkelijke manier in het licht te stellen met het oogmerk om net begrip te doen leven: „doel van de landbouw is de voorziening van de consument." De moei lijkheden op hel gebied van de voedsel voorziening. aldus minister Mansholt. zul len nog in geen jaren zijn opgelost. Spre ker zeide dat alleen samenwerking, natio naal en internationaal, een oplossing zal kunnen bewerkstelligen. K.L.M. busstation geopend in Den Haag In Den Haag heeft de president-direc teur der K.L.M., dr. A. Plesman, een bus station dezer maatschappij aan de Kal vermarkt geopend. Hij wees er daarbij op, dat de aansluiting van het luchtverkeer aan het wegverkeer een zeer moeilijk probleem vormt- Goede luchtvaartstations in de diverse gemeenten zijn een grote noodzaak. De aansluiting aan de lucht haven dient sneller te worden en het op onthoud door deviezencontröle en douane formaliteiten moet minder tijd gaan kos ten. Met andere woorden de tijd op de grond behoort te worden ingekrompen. Hoewel zulks voor Schiphol niet nood zakelijk is, meende dr. Plesman, dat in de toekomst de steden wel van helicoptères gebruik zullen gaan maken om de passa giers een snelle verbinding met de lucht havens te verzekeren. SCHEEPVAART Laatste posities Nederlandse passagiersschepen, Dinsdag 2 September. Aliiena. RotterdamBuenos Aires. pass. 31 Aug. Madeira. Duivendijk. vertrekt 2 Sept van Antwerpen naar Rotterdam, alwaar 3 Sept v.m verwacht. Edam. 29 Aug. van New York nanr Rotterdam via Antwerpen Joh. van Oidenbar- nevelt. Amsterdam—Batavia, pass. 31 Aug. Beachy Head. Kota Baroe, RotterdamJava, pass. 31 Aug. om 23 uur Ftnisterre. Kota Inter RotterdamJava, pass. 1 Sept 18 uur Gibraltar. Maaskerk, Amsterdam—Duala, pas,, l Sep- Ouessant. Oranje, Amsterdam—Batavia, 2 Sept. te Singapore Volendam, verm. 17 Sept. van Ba tavia rjaar Rotterdam. Westerdam. Rotterdam- New York, pass. 31 Aug. om 2.30 sciily. Ir. W. Mensert onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: ir. W. Mensert, directeur van het provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland. Korfbal Competitie-indeling K.N.K.B. Op de Zaterdag gehouden Distrlctsvergaderlng van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond werd de aanvang der competitie bepaald op 14 September: de vergadering stelde ingevolge het advies der Districtscommissie de volgende com petitie-indeling vast: Eerste klasse: WK. BI Wit. KZ. SVK, Swift, Luto, AW, AZ, Rohda, Archipel Tweede klasse A: Samos, Olympia, Zwaluwen Excelsior, Giraffes, Fortuna, DTV. Indo. Ooster park, DED. DDV. Tweede klasse B: Oosterkwariier. Aurora, Groen Geel. Sport Vereent. ZKV, Watervliet, Landlust. Amum. BEP, DVD. Derde klasse B: Roda, OKV, Ados. KCN, Vic toria, OBZB. Animo Ready. KVH. Degradatie: Uit 1ste klasse: 3 ploegen: uit 2de klasse 3 ploegen per afdeling. Promotie: Uit 2de klasse: 2 ploegen totaal, uit 3de klasse: 2 ploegen totaal. Reserve 1ste klasse: Blauw Wit 2, Oost*-rkwar- tier 2. SVK 2, Swift 2, Archipel 2, DTV 2, KZ 2. WK 2. Reserve 3de klasse A: Excelsior 2, Zwaluwen 2 Olympia 2, Samos 2, Tovers 2, Vogel 2, Blauw Wit 3. D: DTV 3, Luto 2, Swift 3, Landlust 2, Aurora 2, Sport Vereent 2, Blauw Wit 4. Animo Ready 1 ingedeeld. Het Bondsbestuur van de H. K. B. heeft alsnog aan Animo Ready toestemming gegeven om he volgende seizoen In de derde klasse K N.K B uit te komen. Dit besluit werd enigszins vergemakkelijkt daar de oudste korfbalvereniging van Haarlem ..Haarlem", zich vrijwillig terugtrok, een be sluit, dat door de besturen van K.N K B. en H.K.B zeer wordt betreurd. Immers deze ver eniging, die meer dan 30 Jaar :n de K.N K B. van de eerste tot en met de derde klasse heeft gespeeld, was een sieraad voor de K.N.K.B. Animo Ready won na strafworpen de Stads-Editiebeker Bij het tournool van de Haarlemse Korfbal- bond om de Stads-Editiebeker zorgde Ooster- kwartier 3 voor een verrassing door Nieuw Flora en Sport Vereent 2 uit te schakelen, waartioo' de finale uitkwam tegen Animo Teady, dat deze via strafworpen met Watervliet 2 had bereikt. In de eerste minuut van de eindstrijd gaf Luikel aan Oosterkwartier een voorsprtng. Daarna kwam Animo Ready er beter in. en nog voor rust maakte mej. Moerman gelijk. Ook na de hervatting was er volop spanning, doch in de stand kwam geen wijziging. Ook hier moes ten strafworpen toen de beslissing brengen, waarbij Animo Ready de geluktsige was. De uit slagen waren: le afdeling: Oosterkwartier 3TUB 0—0; N. Flora—SV 2 2—0: SV 2—Oosterkwartier 3 2—3: THB—N. Flora 1—1; N. Flora—Oosterkwa: tier 3 0—l: THB—SV 2 1—1. 2e afdeling: Aurora 3—Oosthoek 2—0; Antm< Ready—Watervliet 2 0—0; Aurora 3Animo neady 0—2; Oosthoek—Watervliet 2 0—2; Animo Ready —Oosthoek 7—0; Watervliet 2—Aurora 3 4—0 Eindstrijd: Animo Ready—Oosterkwartier 3 4—0. Waterpolo Nederland won met 8—0 van Engeland In het Zwembad Terworm te Heerlen werd Zondagmiddag de wa terpolo weds tr ijd Nederland —Engeland gespeeld. Het zwakke Engelse zeven tal was tegen het snelle en technisch uitsteken de spel van de goed op elkaar ingespeelde Ne derlanders niet opgewassen en moest met 80 het onderspit delven. Indien het Nederlands ze vental na rust. toen de stand reeds 30 was. niet kalmer aan zou hebben gedaan, zou de over winning ongetwijfeld met dubbele cijfer* zijn behaald. Aanvoerder Braasem was de beste spe- maakte drie doelpunten. AMSTERDAMSCHB RIJTTTO MIJ DWR dames en HVGB heren kampioenen van de kring De door HPC georganiseerde wedstrijden om het kampioenschap waterpolo zijn een succes geworden De jeugdtltel werd gewonnen door d» ploeg van HPC, die uitstekend spel de monslreerde. De uitslagen van de waterpolowedstrljden om het kampioenschap van de kring Haarlem Dames. Afd A: VZV-DWT 0—1; HVGB—VZV 1—1; DWT-HVGB O-O. Afd. B: HPC—DWR 0—5 Haarlem—HPC 4—1; DWR—Haarlem 1—0. Finale: DWR-DWT 4—2. Heren. Afd A: DWH-DWT 5—0; HPC—DWR 2—2; DWT-HPC 0-5. Afd B: Haarlem-VZV 2—1; HVGB—Haarlem 5—1. VZV—HVGB 1—4. Finale: DWR—HVGB 2—4. Door deze uitslagen komen de wlsseibekers voor 1947 in het bezit van de dames van DWR en de heren van HVGB. Tennis België-Nederland 14—20 BINNENLAND Zondag werd de nieuwe apostolische vicaris van Nieuw Guinea, mgr. Jac. Grent In zijn vroe gere parochiekerk te Wervershoof door Mgr. .T. P. Huibers, bisschop van Haarlem, tot bisschop gewijd. De twee Engelse motortorpedobootjagers die Maandagochtend aan de De Ruyterkade te Amsterdam gemeerd hebben en vier dagen in de hoofdstad zullen blijven, zullen vandaag, Woens dag en Donderdag opengesteld worden voor het publiek, dat tussen 14 cn 16 uur aan boord zal worden toegelaten. Maandagmiddag landde op Schiphol het K L. M.-toestei PH-TCY. dat een aantal Zweedse gasten vervoerde die de openingsvlucht van de lijn Amsterdam—Gothenburg meemaakten. Deze lijn zal geëxploiteerd worden door de K. L. M In samenwerking met de A. B. A. De chef van de generale staf, Lulterar.t- Generaal Mr. H. J. Kruis, heeft een Uitnodiging ontvangen van de Zwitserse regering om de ln September te houden manoeuvres van het Zwitserse leger als gast der regering bij te wonen. Naar „Le Solr" bericht, hebben Nederland. Tussen de drie landen zou een overeenkomst zijn gesloten voor de duur van drie Jaar. De samenwerking zou vooral betrekking hebben op de vervaardiging van scheikundige producten. In de vacature, ontstaan door het verlijden van de heer Mr L. J. A. Trip, is tot lid var het college van curatoren van het fonds ten behoeve van Indologische studiën aan de Rijksuniversi teit te Utrecht benoemd de heer Dr. S. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar De droogte dreigt ook in het land van Al ten* rampzalige gevolgen te krijgen. De bleten worden reeds van het veld gehaald om het vee ln leven te houden. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse raad vergadert mrrgen. Woensdagmiddag De agenda vermeldt 15 punten en een serie benoemingen. E. de Kat vroeg ontslag als leraar aan de openbare ulo scholen te Haarlem A. G. I. Erftemeyer te Amsterdam, mr. F. C. Konyman te Haarlem en J. van Wamel te Haar lem worden door B. en W. van Haarlem voorge dragen voor de benoeming tot leraren aan het Lorentzlyceum, de eerste twee voor tijd' lijk. Zij zullen respectievelijk onderwijs geven Ir. Ne derlandse taal. staatswetenschappen en wis kunde. Voor tUdclUk lerares ln de Franse taal aan het Coornhertlyceum wordt door B en W. van Hahrlem voorgedragen mevr. H. L. Spanjaard te Bloemendaal. Op Donderdagavond 4 September zal mej. Joh. Ekering, Evangellste van de Tabernakel zending te Parijs spreken in de "Zuiderkapel te Haarlem. Onderwerp: „De kern van het Evan gelie". Het Haerlems Studenten Gildt houdt Don derdagavond in zijn sociëteit ln de Stadsdoelen een voorlichtingsavond voor aankomende stu denten. Op deze avond zal een uiteenzetting worden gegeven over alles wat aan het studeren vastzit. Aanvang 8 uur. Ds. A. J. Bronkhorst Ned Herv predikant te sGravenhage en voorheen te Wijk aan Zee en Duin, :s voornemens 24 Sept. aan de R. U. *e Utrecht te promoveren tot doctor ln de theo logie op een proefschrift getiteld: „Schrift en Kerkorde". Een reuzen- schildpad spoelde onlangs aan op het Bretonse strand, waar der gelijke monsters niet iedere dag plegen te verschijnen. De badgasten, die bij het opduiken van de kolos naar alle richtingen uiteengesto ven waren, omdat zij niet wisten welk een gedrocht daar plotseling uit het rijk van Neptunus tot hen kwam, keerden alras op hun schreden terug toen zij merkten, hoe het dier door uitputting niet in staat was, enige agressieve handeling te plegen. Zij hoorden even eens van mannen, die het weten konden, dat zee schildpadden geen mensen vlees lusten en zeer vreed- zame dieren zijn zodat zij spoedig in een kring rond telde de fotograaf er niet ben ontfermd en hem voor de zeldzame badgast ston- bij, doch het vermoeden een zacht prijsje aan een denm Wat er verder met de bestaat dat strandvonders dierentuin of aan de vil- schildpad. gebeurd is, ver- zich over de vondeling heb- der hebben overgedaan. Ondanks de achterstand 7—10 op de eerste da,, heeft de Nederlandse ploeg Zondag de Belgische te Spa verslagen met 20—14 De overwinning noch ln het Belgische noch in het Nederlandse kamp verwacht, doch als maatstaf tussen speelsterkte van beide landen mag deze uitslag niet gelden, want de Belgische ploeg miste 'wee van haar eerste vier nl. Peten en Devroe werden drie enkelspelen en twee dubbelspelen achter elkaar gewonnen. Dat bracht de jtano van 7—10 op 12—10. Het verdere verloop was spannend tot 1313. daarna werd het 1913 tenslotte 20—14. Uit de acht heren enkelspelen, er werd gekruist gespeeld, kwamen wedoom zes overwinningen. Uit de vier damesenkelsp<»]en ditmaal 3 punten (Zaterdag één) me). Rolli Couquerque heeft een uitstekende partij speeld tegen de Belgische kampioene mej De Borman 3—6. 6—2, 6—2. Van Swol en Washer, de Belgische nummer één. hebben een zeer snelle edstrijd in hoog tempo en goed spel gespeeld De Belg won met 3—6, 8—6, 64. Amerika behoudt de Davis-beker Jack Kramer zorgde te New York voor een goede Amerikaanse start in de Challenge round van de Davis cup tegen Australië door ln het eerste enkelspel de Australische kampioen Dinnv Pails te slaan met 6—2 6—1 6—2 Ook het tweede enkelspel was voor Amerlka. Ted Schroeder versloeg Bromwich met 6—4. 5—7, 6—3, 64. De Australiërs hebben daarna net Amerl kaanse publiek een onaangename verrassing be zorgd door het Amerikaanse dubbel Kramer— Schroeder in vier sets te kloppen. De 'trljd was rijk aan spannende momenten en doorgaans waren de Australiërs ln de meerderheid, vooral aan het net. De cijfers waren 6—4, 2—6, 6—2. 8—t Maandag werd de stand 3—1 door eer. over winning van Schroeder op Pails (6—3, 86, 4 9—11, 10—8. Het laatste enkelspel van de ontmoeting Ame rika—Australië in de „Challenge Round" van de „Davis Cup of Forest Hills" is gewonnen door Jack Kramer (Amerika) die John Bromwich (Australië) sloeg met 6—3. 6—2, 6—2, aidus de eindstand brengend op 4—1 voor Amerlka. Veel groter was de spanning in het andere enkelspel dat Ted Schröder op het kantje af met 63. 86. 4—6, 9—11, 108 van Dinny Pails wist te winnen. HFC WON IN' LEIDEN. Maandag speelde HFC een oefenwedstrijd: tegen ASC in Leiden en won met 6—3. Voetbal Stormvogels won Zilveren Molentournooi In de eerste ontmoeting was de Noorde lijke eerste klasser Leeuwarden aan het werk tegen UVS uit Leiden. Het werd een pittige strijd, waarin de Leidse tweede klas ser in technisch opzicht een tikje beter speelde dan Leeuwarden. Het spel werd echter te kort gehouden om veel succes op te leveren. Dank zij een klein misverstand in de Leeuwardense achterhoede slaagden de Leidenaren er in een overwinning van 10 te boeken. StormvogelsRCH was de beste wed strijd van de dag. Stormvogels als steeds een hardwerkende ploeg, vond in RCH een tegenstander, die qua techniek aan de eer ste klasser zijn handen vol gaf. Steeds weer belaagden de RCH-spelers net IJmuidense doel, doch vonden Kraak in ongenaakbare vorm. Bovendien speelde Schoorl weer een verdienstelijk partijtje op de spilplaats. Eerst in de tweede helft doelpuntte Hanse met een schitterend schot, waarna de IJmuidenaren gelijk maakten (11) Nadat in de laatste minuten RCH nog een paar goede kansen verloren had laten gaan, kwam het einde met 11. Stormvogels was er met het nemen van strafschoppen beter in en bereikte de eindstrijd. Nadat de adspiranten van HFC en RCH de rustpoos haaden gevuld met een aan trekkelijk partijtje jeugdvoetbal, waarbij -de RCH'ers met 51 in de meerderheid bleven, volgde de verliezers-ronde. In de wedstrijd LeeuwardenRCH bleek duidelijk dat het voetbal in het Westen zeer gunstig afsteekt tegen dat uit het Noorden. Hoe de Leeuwarders ook werkten, zij kon den niet verhinderen, dat RCH met de rust reeds een voorsprong van 30 had ver kregen. De einduitslag werd 51. Wat het RCH-eiflal betreft, kunnen wij niet anders zeggen, dat het elftal op twee goede wed strijden kan terug zien. De eindstrijd die nu volgde, ging tussen UVS en Stormvogels. De strijd begon met een overwicht van de Leidse tweede klas ser, die in*Wallaart en Kantebeen nog een paar goede krachten bezitten. Met een zeer hard schot gaf Kantebeen UVS de leiding, doch voor de rust kwam nog de gelijkma ker van de voet van Schoorl. Het liep UVS niet mee. toen een hard schot buiten be reik van Kraak tegen de paal geschoten werd. Stormvogels bood steeds beter tegen stand en in de laatste 15 minuten bracht de ploeg met twee fraaie doelpunten de eind stand op 13. waardoor zij wederom in het bezit van de fraaie Zilveren Molen kwam. die door de waarnemende burge meester van Heemstede werd uitgereikt. Het Zilveren Baltournooi is voortgezet met de volgende wedstrijden: UnitasHet Gooi 0—1: WV—HVV 0—1: SW—Emma 2—1; BW—Heracles 3—1: Het Gooi—HVV 12: SWBVV 22 (SVV wint met doel- schoppen). Zondag 7 September komen in de eind strijd tegen elkaar uit HW en SW. In het Arolbeker-tournooi waren de uit slagen der eerste ronden: HBS—AFC 2—0; HDVS—Zeeburg ia 2—1; AGOW—PSV 2—1; KFCDWS 1—0. Het Elswout-tournooi van DIO heeft Hil- linen overtuigend gewonnen door Droste met 50 te siaan. Haarlem 2 veroverde de derde Drijs door een overwinning van 10 op WT3. De voorzitter, de heer Ponstein. reikte de prijzen uit. Soort in 't kort KIEKENS DERDE IN ROTTERDAM. Vijf vijftig amateurs namen deel aan de Ronde van Feljenoord: De Haarlemmer Kiekens werd derde achter Koot, Eindhoven en Geerts, Tctc- ringen. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIE DIENST BLOEMENDAAL. omvattende de gemeenten Bloemendaal en Zand voort. BRANDSTOFFEN voor kamerhuurders. Voor het verkrijgen van brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners, kunnen belangneb- benden In het tijdvak van l tot en met 6 Sep tember 1947 formulieren MD 323-16 afhalen aan de distributiekantoren Bioemendaalseweg 168 te Overveen en Haltestraat 4 te Zandvoort. De ingevulde formulieren dienen op dezelfde plaatsen te worden ingeleverd van 3 tot en met 20 September 1947. Daarna zullen betrokkenen worden opgeroepen tot het ln ontvangst nemen van de brands toff enkaar ten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3