Haarlems Dagblad Hier in Europa De Verenigde Staten achten hulp aan Europa onmiddellijk nodig Bevin over „Europa{s laatste kans 's Nachts valt er regen maar...in zee .Wat de volkstelling leert over dc woningnood II V-S. eisen bespreking van toestand in Bulgarije I Weerbericht 62e Jaargang No. 18726 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 34825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 35054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. ^onïïcrctng SepfêmEer 1^47 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rp ERWIJL NEDERLAND VERVULD IS A van de loop van zaken in de Indone sische crisis toont de openbare mening weinig besef van het feit, dat de Europese crisis zich snel toespitst. Velen schijnen in de mening te verkeren, dat die zich tot Engeland bepaalt. Mensen, die er meer van begrijpen, denken er anders over dan zij. Wij hebben gisteren de jongste uiteenzet tingen van president Truman vermeld. Hij heeft de moeilijkheden der Verenigde Sta ten klein genoemd in vergelijking met de strijd om het bestaan, waarin de volken van Europa zijn gewikkeld. Hij heeft ge legd: „De oude wereld is uitgeput, haar beschaving in gevaar. Haar volken leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toekomst". En vandaag lezen wij Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, in zijn rede voor de vergadering van *het Britse vakverbond: „Ik spreek hier frank en vrij en zal geen diplomatieke taal gebruiken om de betekenis van mijn woorden te verdoezelen. De komende con ferentie van Londen (van de ministers van Buitenlandse Zaken) biedt naar mijn mening de laatste kans om tot economische eenheid in Duitsland te komen en de we deropbouw van Europa te regelen. Dit werelddeel is thans geheel verscheurd". Bevin heeft de vraag gesteld, of de vol ken van Europa hun vrijheid zullen kun nen handhaven of overal aan de dictatuur ten prooi vallen. Het is waar dat Truman, sprekend over het Plan-Marshall, heeft verklaard dat Amerika bereid is alles te do§n ..binnen veilige grenzen" om Europa te hulp te komen. Hij acht dit „zonder twijfel in het belang van de Verenigde Staten en het Westelijk halfrond in het algemeen". Het is ook waar dat Robert Lovett, waarne mend minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, tot grote voldoening van de Engelsen hulp aan verschillende Europese landen voor de uitvoering van het Plan-Marshall heeft toegezegd. Dat blijkt noodzakelijk. De crisis spitst zich zo snel toe tengevolge van de slechte oogsten Amoral in Frankrijk dat tussentijdse hulp aan landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk blijkt. Voor het eind \-an het jaar, zegt Lovett, zullen wij Ame rikanen een beslissing moeten nemen. Het is nu maar te hopen dat dit gebeuren zal en het Amerikaanse Congres zich met de inzichten van president Truman en zijn minister Lovett zal willen verenigen. Zeker is dat niet. Het is ook te hopen dat het Plan-Marshall verwezenlijkt zal worden, op de grondslag \-an economische samen- werking der zestien betrokken Europese landen, die minister Marshall begrijpelij kerwijze als voorwaarde heeft gesteld. Want Amerika ziet er geen heil in om mil- liarden te storten in de bodemloze put van een blijvend verdeelde, verscheurde, elkaar wantrouwende groep Europese staten.'Al moge dit dan moeilijk begrijpelijk zijn voor die Europese politici en politikasters, die ruzie en „het hebben van gelijk" be langrijker schijnen te vinden dan het be reiken van een nieuwe ontwikkeling naar betere toestanden. Als het Plan-Marshall een vereend ant- Avoord van de zestien betrokken staten krijgt of laat ons maar liever zeggen: van het grote merendeel ervan is het te hopen, dat het Congres het Plan-Marshall zal aannemen. Dat is namelijk nodig. De Verenigde Staten vormen een democrati sche eenheid. En dat niet alleen. Zij doen dat zelfs met overtuiging. En het is nog de vraag of het Congres da huidige toestand van West-Europa en de daar bestaande neiging tot groeiende samenwerking hoop vol genoeg zal achten, om er milliarden in te steken. Wie deze vraag verwondert moet eens even pogen, zich te verplaatsen in de gedachten van een Amerikaan een zakenman, maar niet zonder idealisme en daardoor vervuld van de trots, dat zijn land Europa zou kunnen redden en de wereldvrede verzekeren als hij aan de andere kant van de grote haringvijver naar de Europese heksenketel kijkt. Wie zich in 's mans gevoelens wil verplaatsen moet zich niet bepalen tot de huidige toe stand in Nederland en tot een zekere zelf ingenomenheid over het feit. dat het hier .toch maar beter gaat dan bijvoorbeeld in Frankrijk. Neen met dat soort vergelij kingen komen wij niet verder en sussen onszelf hoogstehs in slaap. Die Amerikaan ziet Europa, niet het kleine stukje ervan dat Nederland heet en dat overigens, zwaar verarmd en niet in staat tot zelf voorziening, evenmin op eigen kracht al leen zijn toekomst kan bouwen. Hij ziet het geheel en weet dat het zal .moeten samenwerken om te kunnen slagen. Doet het dat niet. dan baat zijn hulp evenmin. Daarom heeft de president Truman het ook gehad over Amerikaanse hulp „binnen veilige grenzen". Wij moeten er op hopen datMen kan dat woord vele malen herhalen. Wij moeten op zoveel hopen. Maar het is daar bij goed, om de Averkelijke toestand te be grijpen en niet voor volkomen-ontstellen de feiten te komen te staan, dat men poogt niet te eng-Nederlands te denken. Even min als de Belgen erbij gebaat zijn als zij eng-Belgisch en de Fransen als zij eng- Frans denken en alleen het directe belang van hun eigen land zien. Wij zullen Euro pees moeten leren denken als wij een toe komst willen veroveren. Er zal meer nodig zijn dan hard werken. Er zal een breder visie met. een ongekende bereidheid tot geven en nemen vereist worden, met min der ruzie en Rechthaberei. Dat zal niet eenvoudig zijn. Het komt mij voor dat het de taak van de krant is, de gedachten erop te helpen voorbereiden. Een andere weg zal er niet zijn. R. F. Terreurdaden in Indonesië duren voort Het Nederlands actie-communiqué van heden meldt, dat zonder ophouden in de bevrijde gebieden bedreigingen tot moord, ontvoering en brandstichting plaats vin den tegen de loyale bevolking. Dit ge schiedt door ingeschoven terreurgroepen. Op Java en Sumatra werden wederom Ne derlandse patrouilles, posten en bivaks be schoten. In de nacht van 31 Augustus zijn Chinese inwoners van Soember bij Cheri- bon door een groep van de TNI overvallen. Hun woningen wei-den geplunderd en daarna in brand gestoken. Vijftig Chine zen worden nog vermist- Ten Noorden van Tjimahi in West-Java werden Chinezen door de TNI beschoten. In het gebied van Padang worden degenen, die kleding en A'oedsel A-an de Nederlanders aannemen als verraders gebrandmerkt en bedreigd. De uitvoering van het plan-Marshall zou te laat komen De waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Robert Lovett, heeft op een persconferentie verklaard, dat volgens rapporten van overzee de toestand in Europa zo snel slechter wordt, dat niet op de aanvaarding van het plan-Marshall kan-worden gewacht en tussentijdse hulp aan verschillende Europese landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk is. „Het is duidelijk, aldus Lovett, dat de verslechtering van de toestand in Europa ten gevolge van slechte oogsten vooral in Frankrijk en de uitputting der financiële reserves getypeerd door de economische crisis in Engeland ons vroeg of laar in een geweldige crisis kunnen storten. Daarom moeten tijdelijke maatregelen wor den genomen, liever in de komende maanden dan het volgend jaar. Onze missies in het buitenland melden, dat de toestand in versneld tempo achteruit gaat. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit bezorgdheid gewekt en we zullen vóór het eind van het jaar een beslissing moeten nemen". Lovett Avees er vervolgens op dat dc Wereldbank en de Export- en Importbank in enkele gevallen met een lening zouden kunnen helpen, hoewel de leningen van deze instellingen eigenlijk voor projecten op lange termijn bestemd zijn. Er moet echter een tijSelijk middel worden gevon den om gelden te verschaffen. Valuta-pool Lovett verklaarde verder, dat deskundi gen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën thans de mogelijkheid van het vormen van een „pool tot steun dei- valuta" bespreken om de financiële stabi liteit van Europa te bevorderen. Het idee zou zijn de valuta der landen met te ge ringe productie door middel van goud of dollars te steunen. Als de twee voornaam ste oorzaken van de snelle economische achteruitgang in Europa beschouwt Lovett de terugslag van de economische crisis in Engeland in verband met de kwestie van de omwisselbaarheid van het pond en het feit, dat vele landen gedwongen zijn hun economie in de eerste plaats te richten op het verkrijgen van voedsel. Welingelichte kringen te Washington aehten de verklaring van Lovett de meest betekenisvolle uitspraak betref fende de Amerikaanse politiek jegens Veldmaarschalk Montgomery heeft hij zijn bezoek aan Frankrijk de opleidingskampen der Franse strijdkrachten geïnspecteerd. Franse soldaten demonstreerden bij die ge legenheid trainingsmethoden die Franse leger worden gebruikt. Europa sinds dc rede van Marshall, de minister van Buitenlandse Zaken, te. Harvard, waar deze zijn plan heeft A'oorgesteld. Lovett's verklaring is te vens de eerste aamvijzing, zo meent men. dat het rooster, volgens hetwelk het plan-Marshall zou Avorden behan deld, door de ontwikkelingen niet meer van kracht is. Britse voldoening Een vooraanstaande Britse functionaris en deskundige in economische aangelegen heden heeft verklaard, dat de Britse reactie op de verklaring van Lovett er een is van „onvermengde voldoening". Lovetts verklaring dat de huidige toe stand voor het volgend jaar krachtig moet worden aangevat, valt geheel samen met het inzicht waartoe de 16 landen op de con ferentie over het plan-Marshall te Parijs zijn gekomen. Dit is het Franse broodrantsoen voor één dag! Tweehonderd gram is het gewicht na de laatste rantsoenvermindering; één flinke boterham, en het is op. BRUSSELS BURGEMEESTER NIET NAAR MOSKOU. De heer van de Meulebroek, burge meester van Brussel die door de gemeen teraad van Moskou was uitgenodigd dc feestelijkheden ter gelegenheid van de 800ste verjaardag van de stichting der stad bij te wonen, heeft per telegram doen weten, dat de omstandigheden hem ver hinderen het land te verlaten. De vier-ministersconferentie in November zal beslissend zijn Militair woordvoerder citeert republikeinse uitlatingen Een militair woordvoerder van het Neder landse leger in Indonesië, die in het vliegtuig, waarin ook dr. van Mook de reis naar Neder land heeft gemaakt, op Schiphol arriveerde, deelt het ANP in een uitvoerig militair o1 zicht mede. dat de voortgezette zuiveringsacties in het door het Nederlandse leger bezette ge bied op Java uitstekende resultaten hebben opgeleverd. In enkele gevallen, bijvoorbeeld in Oost-Java, heeft de burgerbevolking. ..beu van het onruststoken door 9e republikeinse rad draaiers" medegeholpen de aanvallers uit hun woonplaatsen te verdrijven. Als voorbeeld van de republikeinse opvatting over het verzoek van de Veiligheidsraad de vijandelijkheden te staken, haalde hij een boodschap aan, die de republikeinse generaal-majoor Moestopo op 17 Augustus J.l. tot de onder zijn bevel staande troepen zond ter gelegenheid van de Moham medaanse jaarwisseling. Daarin wordt gezegd, dat ..het uitmoorden van Nederlandse soldaten moet worden geïntensiveerd, aangezien de Ne derlanders bij voortduring bestandschendin gen plegen". Op dezelfde dag hield ook luitenant-gene raal Soetomo ter viering van het tweejarig bestaan der Indonesische onafhankelijkheid voor radio Djokja een redevoering, waarin hij volgens de militair commentator uitriep: ..Iedere avond wordt een of twee Hollanders door onze broeders, die niet onderdrukt wil len worden, de nek omgedraaid. Een voor een varen zij ter helle. Bravo broeders! Het kan geen zonde zijn, wanneer Jullie er nog wat meer de nek omdraaien." De Indonesiërs in de door het Nederlandse leger bezette gebie den, zou Soetomo hebben toegeroepenBroe ders In dc bezette gebieden, wanneer de Hol landers slapen, moet ge olie, in hun hulzen werpen en deze vervolgens in brand steken, maar ge kunt zc ook de keel afsnijden zo ge wilt.. Dit geschiedt gemakkelijker dan het slach ten van een kip. want daarbij moet nog wor den gebeden. Vermoordt dé Hollanders en neemt daarna hun kleren, want die hebt ge verdiend." Volgens het hoofd van de verbindingsdienst der eerste republikeinse divisie werd op 20 Augustus Jl. een treinformatie aan het sta tion Wanaredja te Garoet door ..Volkstroepen" overrompeld. De 17 Hollaudse soldaten, die zich in deze trein bevonden, werden vermoord. Naar aanleiding van dit bericht, haastte de republikeinse legercommandant. Oerip Soemo- hardjo zich aan de commandant van de eer ste divisie zijn gelukwensen oi-er te brengen. De militaire woordvoerder wees er verder nog op. dat ln republikeinse kringen voortdu rend een „Nederlandse opmars naar Djokja" is gesuggereerd, welke Intrige echter niet ge lukt is, daar de Nederlandse troepen zich na de wapenstilstand tot zuiveringsacties be palen. Hongaarse regering biedt haar ontslag aan Hedenochtend heeft de Hongaarse re gering haar ontslag aan de president der republiek aangeboden. Ernest Bevin, dc Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een grote rede A'oor het Britse A-akverbond, dat de South- port congressecrt, gesproken over „Europa's laatste kans" om tot eenheid en weder opbouw te komen. Hij noemde een ge meenschappelijke economische politiek voor Europa het enige middel om het steeds terugkeren .van crises te vermijden. Ten slotte pleitte hij voor een her-verdeling \-an de Amerikaanse goudvoorraad. Wat Duitsland aangaat zeide Bevin, dat hij zijn uiterste best heeft gedaan de oyer- eenkomst van Potsdajn uit te voeren. Het is echter niet gelukt. De Britse zóne moet „selfsupporting" worden gemaakt, hetgeen alleen mogelijk is door de prijzen van ex portgoederen als steenkool te verhogen. De hulpbronnen van Duitsland moeten uit eindelijk aan geheel Europa ten goede ko men. Het terugtrekken van de Britse troepen uit het buitenland is een moeilijke kwes tie. Tegen Maart a.s. zullen 210.000 solda ten worden gedemobiliseerd. Algemene ontwapening kan pas worden uitgevoerd als er volledige collectieve veiligheid be staat. i Bevin betreurde het, dat voor Indonesië naar zijn meninjf Avorden opgelost wan neer beide partijen terugkomen op de vo rig jaar gedane Britse bemiddelingsvoor stellen. Over de UNO zeide Bevin: „De Veilig heidsraad geeft de meest teleurstellende in het resultaten en is eigenlijk een instrument voor propaganda geworden. Er is te veel A'erschil van mening en van het vetorecht wordt op beslist stompzinnige wijze gebruik gemaakt". Vervolgens gaf Bevin als zijn mening te kennen, dat de in N'oA'ember te houden conferentie A'an de raad A-an ministers A-an Buitenlandse Zaken belangrijker zal zijn dan de vredesconferentie. „Ik spreek hier frank en vrij", aldus Bevin, „en zal geen diplomatieke taal gebruiken om de beteke nis A'an mijn woorden te A'erdoezelen. maar deze conferentie te Londen is naar mijn mening de laatste kans om tot economische eenheid in Duitsland te komen en de we deropbouw van Europa te regelen. Dit werelddeel is thans geheel verscheurd. De vraag is: zullen dc volken van Europa %cn kans krijgen ecu betere levensstandaard te bereiken, dc sociaal-democratie en hun Geep pad over rozen Op de Domaniale mijn in Kerkrade werden aan weerskanten van een dwarsligger der spoorlijn twee land mijnen ontdekt, voorzien van een druk- ontsteking en scherp gesteld. Experts uit Venlo, die het gevaarlijke duo, waar meer dan twee jaar lang de kolentrei- nen overheen zij-n gedenderd, verwij derden, hebben verklaard, dat de helse machines slechts een halve centimeter hoger hadden moeten liggen om tot ontploffing te komen. A'rijheid te handhaA-en of'zullen zij overal aan de dictatuur ten prooi vallen? Bevin sprak als zijn overtuiging uit, dat Amerika „zichzelf in een minder gunstige positie brengt en een hoge belasting in eigen land veroorzaakt" door het niet her- distribueren van zijn goud-voorraad, op geslagen te Fort Knox. „Ik ben er zeker A'an, dat de herdistributie een der snelste methoden is om de koopkracht van de ver woeste gebieden der wereld te vergroten", zeide Bevin. Personeel van verf fabriek in staking Het personeel van de N.V. Verf fabrieken Pieter Schoen en Zoon is hedenmorgen voor een volledige Averkdag in staking ge gaan uit protest tegen de uitspraak van, hef Haarlems Tribunaal tegen de heren P. S., W. H. E. W. en P. D. De verontwaar diging richt zich voornamelijk tegen de onderdelen van het vonnis, volgens welke de directeuren ontzei zijn uit de kiesrech ten en niet langer leidende functies in het bedrijf mogen bekleden. Britse mutatie in Den Haag Berichten uit Den Hjtag, dat de Britse ambassadeur in Nederland, sir Nevile Bland, zich binnenkort zal terug trekken, worden in welingelichte kringen te Lon den bevestigd. Men gelooft, dat sir Philip Nichols ambassadeur te Praag hem zal op volgen. Het woord is aan.... Wijnaendts Francken: De kunst van luisteren is dik wijls moeilijker dan die van spreken. Iudia klaagt Z.-Afrika aau Het nieuwe Dominion India heeft in een 18 bladzijden tellend memorandum, dat in de Algemene Vergadering der UNO deze maand zal worden behandeld. Zuid-Afrika er van beschuldigd, dat het zich niet ge stoord heeft aan de verleden jaar door de Algemene Vergadering uitgesprok.cn aan- beveling, dat Zuid-Afrika zijn wetten in zake de rasverschillen in overeenstemming zou brengen met de beginselen en doel stellingen van het handvest der UNO. Walcheren kreeg een stortbui en er wordt in het Westen nog meer verwacht Dc weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de bewoners van dc kust gebieden van ons land duidelijk gemaakt, welke gcA-olgcn de zeer warme zomer zal hebben A'oor liet weer in de komende herfst. Gedurende dc laatste nachten entston den immers uitgebreide wolkenpartüen boven de Noordzee, de Waddenzee of het IJselmeer, waaruit zich plaatselijk buien ontwikkelen, die soms landinwaarts dre ven. Eo ontlastten zich gisteren boven het uitgedroogde Walcheren enkele van derge lijke boven zee gevormde stortbuien, welke in Vlissingen in totaal 28 millimeter regen veroorzaakten. Afgezien vain enkele ver spreide buien in het Oosten van het land in de namiddag, bleef het echter overal droog en tamelijk zonnig. Gedurende de afgelopen maanden is de temperatuur van het zeeAvater tot zeer hoge Avaarden opgelopen. Dit heeft voor ons land twee belangrijke gevolgen. In de eerste plaats worden koele Westelijke tot Noordelijke luchtstromingen, die in de komende maanden naar ons land toeko men, flink verwarmd, waardoor vooral in de kuststrook de temperatuur een neiging zal hebben hoger te zijn dan normaal, het geen zich voornamelijk zal uiten in hoge Westelijke minimumtemperaturen. Dit effect zal overigens ook verder land inwaarts zijn invloed doen gelden. Daar Haarlemse cijfers Er zijn thans nadere gegevens van de Volkstelling bekend die betrekking hebben op de woningnood te Haarlem. 37817 woningen worden bewoond door 37817 gezinnen van meer dan 2 personen en 6506 al leen wonende personen. Verder zijn er nog 33 andere woonruimten in gebruik waarin 40 ge zinnen en 36 alleenwonenden zijn onderge bracht. In Haarlem wonen gemiddeld 4.1 personen in een huis. Voor de andere grote steden zijn de cijfers Amsterdam 3.5. Rotterdam 3.9, den Haag 4.1, Utrecht 4.2. Eindhoven 5.6, Gronin gen 4, Tilburg 5. Nijmegen 5.1 en Enschede 4.5. Te Haarlem zijn 538 percelen ln gebruik als kantoorgebouw. Er waren tijdens de Volkstel ling 111 leegstaande huizen, waarvan er even wel 77 onbewoonbaar waren. De huizen en de bewoners waren over de verschillende wijken als volgt verdeeld: Oude stad Leidse buurt Rozenpriëel Amsterdamse buurt Harmenjanswegbuurt Cronjébuurt, Oud-Schoten en Indische buurt Kleverpark en Huis ter Zaanenkwartler Haarlemmerhoutkyrartler Ramplaankwartier Spaarndam 5273 6289 1410 5526 6854 1442 5080 10280 2937 1391 238 Engelse mijnwerkersslaking breidf zich uit Mijn na mijn in het grootste steenkool- gebied van Engeland Yorkshire werd gisteren door de mijnwerkers verlaten. Deze zijn een staking begonnen uit solida riteit met de mijnwerkers te Grimethorpe, die het werk 23 dagen geleden hebben neergelegd. De stalling die het land reeds 200.000 ton "steenkool kost. is overgeslagen naar 46 mijnen, in 35 hiervan is het werk ge heel neergelegd. Ongeveer 52.000 man zijn bij de staking betrokken. Men schat dat Engeland zolang de staking duurt, min stens 40-000 ton per dag verliest. Shin well, minister van Brandstofvoor ziening, zal zijn vacantie onderbreken om met de leden van de nationale steenkool- aad te confereren. In de buurt van Lübeck wacht 't kamp ..Lager am Si au" op dc aankomst van de Joodse vluchtelingen van dc Exodus, die Palestina niet bereikten en in Frankrijk weigerden aan land te gaan. Niemand zal hebben durven voorspellen dat dit kamp twee volle jaren na de oorlog nog nazi-slachtoffers zou herbergen. De meeste nazi's zelf zijn in tussen al vrij gelaten Uit deze cijfers blijkt dat dubbelbewoning sterk voorkomt in het Kleverpark en Huls ter Zaanenkwartler, alsook in het Haarlemmer, houtkwart ley. Iets minder is het ln verhou ding in de Cronjébuurt. Oud-Schoten en In dische buurt, alsook in het Leidse kwartier. Gering is het ln het Rozenpriëel en nog ge ringer in Spaarndam. Het absolute woningtekort was voor Haar lem berekend op 4200 woningen of 10 pet. De percentages voor andere grote gemeenten zijn Eindhoven en Nijmegen 19 pet., den Haag 18 pet., Enschede 15 pet., Tilburg 12 pet Rotter dam en Groningen 10 pet.. Amsterdam er Utrecht 8 pet. Ernstig auto-ongeluk in de Haarlemmermeer Hedennacht omstreeks 3 uur ls een grote vrachtauto met aanhangwagen, volgeladen met fruit, die over de rijksweg den Haag—Am sterdam in de richting van de hoofdstad reed, op het viaduct over de vyfliuizerwcg door het hekwerk heengebroken en langs de helling omlaag gestort. De wagen werd volkomen 1 nield. De twee inzittenden werden onder de wrakstukken uitgehaald. Een ervan zwaar gewond: h(J ls ln zorgelijke toestand naar het Wllhelmlnagasthuis te Amsterdam ver voerd: de ander was ongedeerd gebleven Over de oorzaak van het ongeval is nog niets be kend. De politie is nog met het onderzoek bezig. Staking voor liet recht De arbeiders in de Italiaanse provin cies Turijn, Asti cn Alessandria hebben ge hoor gegeven aan een oproep van de par- tisanenorganisatie van Casale Monferrato oq| te staken uit protest tegen het uitstel van het doodvonnis, dat twee jaar geleden tegen zes fascisten is uitgesproken. In een manifest van alle vakverenigin gen en politieke partijen behalve de liberale en Christen-democratische wordt verklaard, dat de handel en industrie stil blijven liggen tot „het recht zijn loop zal hebben". In Amersfoort zal op 1 October het eerste A. M. V. J.-tehuls voor militairen in Nederland geopend worden. Ook Hilversum en Utrecht krij gen dergelijke tehuizen* de lucht, die over zee gestroomd is, vee! vocht heeft opgenomen, is meer land inwaarts bij heldere nachten veelvuldig trustvorming te verwachten bij hogere temperaturen dan waarop dat andere ja ren in de herfst plaats vindt. Dc tempera tuur zal dus een tendenz veHonen te hoog te worden, wanneer tenminste geen con stante circulatie met Noordoostelijke win den ontstaat, waardoor koude cn droge continentale lucht aangevoerd wordt. Stortbuien op komst? Een tweede belangrijk gevolg zal zijn, dat er aan de kust waarschijnlijk veel vuldig grote buienactiviteit zal voorko men, waardoor plaatselijk veel neerslag kan vallen. Grote watermassa's koelen slechts heel langzaam af. Hoe koeler de lucht, die aangevoerd wordt, hoe heviger de buien, waarbij vaak onweer en soms hagel kan voorkomen. De kans op vorming van deze buien is verder het grootste bij kleine Avindsnel- heden, daar de lucht dan gelegenheid heeft veel vocht op te nemen. O plantage win den kunnen deze buien landinwaarts drij ven. doch zij moeten dan uitsterven om dat er 's nachts en in de vroege ochtend het land koel is. Een gevolg van deze grbte buienactivi teit boven zee zal verder zijn, dat meer landinwaarts minder kans bestaat dan an dere jaren, dat zich in de namiddag door verwarming nieuwe buien vormen, daar in de herfst de kracht van de zonnestraling geleidelijk minder wordt en de lucht bo ven het relatief zeer warme zeewater reeds grotendeels is „uitgebuit". Vanmiddag buitengewone ministerraad (Van onze parlementaire redacteur) Hedenmiddag heeft er een buitengewone bijeenkomst van de ministerraad plaats, gewijd aan het Indonesische probleem. Ter A-oorlichting van alle ministers zullen in deze bijeenkomst ook aanwezig zijn dc lui tenant gouverneur-generaal dr. Van Mook, dc Commissie-Generaal, onze ambassa deur te Ottawa dr. Van Royen, die de ge hele behandeling van dit vraagstuk in do Veiligheidsraad heeft meegemaakt, en Abdocl Kadir, adviseur van dr. Van Mook. Voor het begin van de kabinetszilting van hedenmiddag heelt een kleine plech tigheid plaats gehad. In tegenwoordigheid van de volledige ministerraad, de leden van de Commissie-Generaal, mevrouw van Mook en dochtertje is door de minis ter-president dr.L.J.M. Beel de onderschei ding van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau aan de luitenant gouver neur-generaal uitgereikt. De minister president hield hierbij een korte toespraak. Brandje bij Beijnes Gistermiddag om vijf uur brak brand uit in de fabriek van Beijnes op het Sta tionsplein. In de afdeling Machinale Hout bewerking waren enige arbeiders bezig met hout zagen. Daarbij werd gebruik ge maakt van een cirkelzaag, die met een snelheid van 4800 toeren per minuut draait. Vermoedelijk heeft de zaag op oen spijker een \fonk geslagen, die in de af- schuifbuis terecht kwam. Door de sterke luchtstroom is d<brand ontstaan in het ketelhuis, waar afgezogen mot en zaagsel terecht komt. Daar het personeel de brand direct ontdekte, heeft men het vuur met enige emmers water kunnen blussen. De brandweer kon volstaan met nablussen. Petchofs proces „schandelijk" genoemd De V.S. hebben de Sovjet-Unie er A-an beschuldigd dc overeenkomst A-an Jalta te hebben gesehonden door haar weigering stappen te doen inzake het vonnis tegen N'ikola Petehof, de leider der boerenpartij in Bulgarije. Amerika wenst met Engeland en de Sovjet-Unie de algemeene politieke toe stand in Bulgarije te bespreken. Deze beschuldiging is vervat in een tweede protestnota betreffende Petchof, gericht aan de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, en Zondag j.L door de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou overhandigd. In de nota worden vonnis en proces „schandelijk" genoemd. De Sovjet-be wering, dat de gehele kwestie een binnen landse aangelegenheid is, wordt betwist. De houding der Sovjet-Unie is een ont kenning van de rechten der V.S. als onder tekenaar van het Bulgaarse wapenstil standsverdrag. Ook Engeland. Ook de Britse zaakgelastigde te Moskou, Roberts, heeft een tweede brief gezonden aan Wisjinsky, plaatsven-angend minister van Buitenlandse Zaken, waarin het Ame rikaanse standpunt, dat de bestuurscom missie het recht heeft zich met deze zaak bezig te houden, wordt gesteund. Roberts verklaart, dat gezien de ophef fing van Petchofs agrarische unie, die bij de verkiezingen on 1946 30% van het stcm- menaantal op zich verenigde, er goeda reden is te geloven, dat de politieke A'rij heid in Bulgarije is vernietigd. Hij dringt aan op onmiddellijk overleg tussen Engeland, de V.S. en de Sovjet- Unie. Er is tot nog toe geen antwoord op deze brief ontvangen. De Bulgaarse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad heeft heden aan de secretaris generaal der UNO, Trygve Lie, een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat de Griekse militaire voorbereidingen aan de Bulgaarse grens een bedreiging van de veiligheid van zijn land betekenen. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Tamelijk koele nacht met opnieuw op j vele plaatsen nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Mor- gen middag tijdelijk wat wolken vor- ming, doch bijna overal droog cn vrij zonnig weer. Weinig wind Vrijdag 5 September: Zon op 5.56 aur. onder 19.21 uur J Maan op 21.11 uur. onder 11.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1