J ft Vier mille teveel is „heel gewoon De nieuwe bonnen CALVÉ'S De Raad voor de luchtvaart wijt de vliegramp op Kastrup aan slordigheid Twee indentieke gevallen met redding op het nippertje C Panda en de Meestervlieger j Zomeravond Wereldnieuws DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD TWEEDE-HANDS AUTO'S 11 Het wagentje van acht jaar oud ziet er zo aardig uit, maar van de opbrengst speelt de scharrelaar mooi weer Wanneer er op het ogenblik in Neder land één gebied is waarop dc zwarte han del hoogtij viert, dan is het dat van de tweede-hands auto's. Hoewel de vehikels, die in zorgelozer tijden dan deze over de Nederlandse wegen plachten te snorren op het ogenblik vrij verkocht mogen wor den, houdt dat niet in. dat de prüs tot een waanzinnige hoogte mag stijgen. En dat is precies wat er nu gebeurt- Stel bijvoorbeeld, dat iemand een wa gen nodig heeft voor zijn bedrijf. Hij be geeft zich naar een handelaar in-tweede- hands automobielen en kijkt daar eens rond. Hjj ziet daar een wagen van een middel-grote, een Citroën of een Fiat of een Austin, of wat de Europese industrie in die prijsklasse dan ook produceert. Stel en dat is het gunstigste geval dat het een wagen is van 1939. De auto ziet er nog al knap uit. zit niet te slecht in de lak. en voor zover de tech nische kennis en die is meestal nogal beperkt van de koper-in-spe reikt, verkeert het geval motorisch ook nogal in een behoorlijke staat. Hij maakt een proef- ritje en het blijkt, dat het apparaat heel aardig loopt. Het rammelt niet al te hard en net „slachtoffer" begint er zin in te krijgen. De schok van zijn leven. Hij informeert eens naar de prijs en krijgt dan de schok van zijn leven. Tien tegen éón, dat die om de zesduizend gul den ligt. En zeer waarschijnlijk nog een paar honderd gulden daarboven. Wanneer de man verstandig is zegt hij heel hard „Nee" en loopt weg. Wanneer hij onverstan dig is of voor zijn werk een auto heel erg nodig heeft, zegt hij „Ja", dingt misschien nog een paar honderd gulden af en kan zich eigenaar van een auto noemen. Een auto dus van 1939, die in die tijd circa vijftienhonderd gulden gekost heeft. Het ding is nu acht jaar oud, heeft gedu rende de oorlog of op houtgas gereden, wat voor een motor helemaal niet best is, of ergens op een vreemde plaats onderge doken gestaan, hetgeen al evenmin ge zond is voor het mechaniek. Kortom het „hele knappe wagentje" heeft een duister verleden waarbij vergeleken dat van Mata Hari slechts schemerig genoemd kan worden. Gebreken. Gaat hij het ding gebruiken, dan is de kans zeer groot, dat de schok, die hij heeft gevoeld bij het horen van de prijs, chro nisch gaat worden bij het zien van de re keningen, die zijn garage-houder hem voor het onderhoud van zijn vierwieler gaat presenteren. Het begint al vaak met de banden. Ze zagen er zo keurig ,.ge-coverd" uit- Maar heeft hij naar de zijkanten gekeken? Dan de accu. De slechtste accu is wanneer hij 'pas is opgeladen voldoende om bij een proefritje vlot te starten. Dan de stuur inrichting. Ach dat beetje speling. Maar diè stuur.speling in zo'n scharrelaars-auto kan soms in een paar maanden zo erg wor den, dat er niet meer mee te rijden valt. En dan de mofor. Wie garandeert hem, dat het uiterst kostbare euvel van ruime zuigers niet tijdelijk verholpen is door nieuwe zuigerveren en dikke olie in het carter. Een motor-revisie kost gauw vijf tienhonderd gulden. Men kan niet zomaar in de achterbrug kijken of in de versnellingsbak. Alleen een vakman kan vaststellen of de wiella- gers nog in orde zijn, of het chassis mo gelijk een botsing te doorstaan heeft ge had en in het gunstigste geval ontzet is, maar ook mogelijk een breuk bevat- Het is een kwestie van vertrouwen, zo'n tweede-hands auto kopen. Maar als gij de dure gele schoenen met spekzolen en het nog v*eel duurdere ruitjespak en de nog verschrikkelijk veel duurdere Amerikaan se das van de scharrelaar gezien hebt; zoudt gij hem dan willen vertrouwen? Duur. En de prijs. Diezelfde wagen zou voor de oorlog tweede-hands op zijn hoogst zes honderd gulden gekost hebben. Thans nu hij acht jaar ouder is, tien maal zoveel. Natuurlijk is er een vastgestelde prijs, de zogenaamde „taxatie-prijs". Wettelijk moet men om een rijvergunning te krijgen fn het bezit zijn van een taxatie-bewijs. In de practijk blijkt men op de Rijksver keersinspectie al heel weinig nieuwsgierig naar dat papier. Mogelijk omdat het formulier van een andere instantie afkomstig is? Officieel zou de hierboven beschre ven wagen ongeveer tweeduizend gul den mogen kosten, mits hij in zeer goede staat verkeert. Daar trekt echter niemand zich iets van aan. Want in de mythe, dat er hiér auto's voor taxa tie-prijs verkocht worden, gelooft misschien de Prijsbeheersing. maar dan verder toch ook niemand. De vier duizend gulden teveel gaan onder de tafel door en de quitantie op de rest dekt de lading. Dit middeltje werkt zo feilloos dat al even sporadisch .als er een auto voor de officiële prijs verkocht wordt, er een auto-scharrelaar voor de economische rechter komt. En tussen twee haakjes. Weet u wat een nieuwe Amerikaan zwart kost? Een twintigduizend gulden of zo. Fcest-ouverture. De Russische componist Dimitri Sjostakowitsj heeft een Feest-ouverture opgedragen aan de 30ste verjaardag van de Rus sische revolutie. De ouverture zal voor de eerste keer gespeeld worden door het philharmomsch orkest van Leningrad Volgens radio Moskou heeft Sjostakowitsj gezegd: „In dit stuk heb ik getracht de gevoelens te portretteren van het volk dat ernstige oorlogsbeproevingen heeft on dergaan. de vijanden van zijn moederland ver pletterd heeft en thans zijn land weer opbouwt". Het „Zuid-Nederlands toneel", waarvan de artistiek leider, Pierre Balledux. dit seizoen 25 jaar op de planken staat, zal na de opvoeringen van ..Joseph in Dotan" de première brengen van „Het lied van Bernadette" van Franz Werfel, waarvoor Wouter Paap de scène-muziek schreef. Essay-prijs. De uitgeverij J. M. Meuler-hotf heeft ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een Jaarlijkse prijs van f 1000 ingesteld voor het beste essay op een bepaald gebied. De prijs vooi 1947 wordt beschikbaar gesteld s-oor een st.idle. die betrekking heeft op een onderwerp op het gebied der schone kunsten. De jury besta*! uit mevr. E. du Perron—de Roos, Jan Engelman er Victor E. van Vriesland. De bijdragen moeten oorspronkelijk in de Nederlandse taal geschre ven zijn en moeten voltooid of uitgegeven zijn tussen 5 Mei 1945 en 1 December 1947 Calvé's mosterdsius geeft aan gekookte vis juist het gekruide smaakje, dat het nodig heeft. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht - zó te ge bruiken - droogt niet uit. mosterdsaus. 5 OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS F. 0.38 PER RES Voor het tijdvak van 7 tot en met 20 September. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 709 (serie L) L-04 diversen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). L-05 diversen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnape ringen. Bonkaarten Kd, Ke 709 (serie L) L-14 diversen: 1{)0 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). 1,-15, L-16 diversen: 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500. gram jam, stroop enz. of 250 grarfi ver snaperingen. L-17 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). Bonkaarten Ma, Md 710 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie L) L-21 suiker: 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen. Tabak- en Versnaperingenkaar- ten enz. Qa, Qb, Qc 707. L-35, L-31 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. L-33 versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. L-36 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd. Hoe lang onder de gapenen Jaarbeurs-voorspel Prijzen, onderverhuur en rondvluchten De Jaarbeurs in Utrecht werpt haar schaduwen vooruit in de vorm van een oekase van het Directoraat-Generaal van de Prijzen, waarbij bepaald wordt, dat alle prijzen ter beurze gebonden zijn aan de overheidsvoorschriften. Verder mogen eenmaal gehuurde stands onder geen beding onderverhuurd worden op straffe van onmiddellijke ontruiming. Drie catalogi, een algemene, een agrari- en een exportuitgave zullen het pu- i k moeten voorlichten en tenslotte heeft de K.L.M. dagelijkse korte rondvluchten van Soesterberg af ingesteld, zolang de beurs duurt. Boeten en gevangenisstraf voor werf-directie De Rotterdamse kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage deed uitspraak in de collaboratiezaak „Werf Gusto". De 60-JartGe di recteur N. W. C van de Werf Gusto te Sch:tdarr en Sltkfceveer werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest eii een geldboete van f30.000 subsi diair 6 maanden hechtenis. De 39-)arige dirftyteu- H, J. A. M. S. tot negen maanden gevangenis straf met aftrek en een geldboete van f 5.000 subs 6 maanden hechtenis en Je 37-Jarige be drijfsleider C. T tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 3 00, 13 00. 19 00. 20 00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7 30 Gebed 745 HJindel en Mo- lart 8.15 Platen. 10.35 Uit het boek der boeken. 10.40 Kinderkoor. 11.00 Ziekenbezoek. 1135 Als de ziele luistert. 11.45 Beethnven-Mozart-variatles 12 00 Angelus. 32 03 Zangplaten. 12.30 Weerbericht 12 33 Harmonlemuziek. 12.55 Zonnewijzer 13.13 Welk boek?. 13 20 Zuid-Afrikaanse volksmuziek. 13 50 Van man tot man. 14.00 Piano. 14 20 Koor zang. 15.00 Kamerorkest. 16.30 Na schooltijd 16 45 Platen 17.45 Wat het buitenland leest 18.00 Syl- vestre-trio. 18 30 Strijdkrachten. 19 15 Sonate van Beethoven. 19 25 Voor Kajotters. 19.40 Platen- 19 55 Hulpactie. 2C 05 Actualiteiten. 20 12 De ge wone man. 20 20 Luisterspel „F.en nieuw leven". 20 50 „De klok sloeg tweemaal". 21.20 Symphonl- sche muziek. 22 10 De Van Rooyens. 22.15 Gebed 22.50 Dansorkest. 22 S0 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 3.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 cn 8.15 Platen. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Platen 9 35 Kamermuziek 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de zieken. 10 45 Viool, u 05 Zang. 11.15 Voor de vrouw 13.30 Harjnoniemu- zlek 12 00 Platen. 12 30 Weerbericht. '.2 32 Sport agenda 12 37 Dar.sorkest. 13,15 ..Rhapsody lq blue". 13.45 Muziek van Coates 14.00 Kookkunst 14 20 Werken van Brahms. 15.10 Nederlandse dichters. 15.30 Roemeense herdersl'.ediea 16.00 Ouvertures. 16,30 Tussen 12 en 16. 17.00 Mlller- sextet. 17.30 Muzlekpraatje J8.20 BarcaroU 18 45 Sy: vest re-kwartet. IS.00 Praat u rustig verder. 19 13 Ex-po!ltIe)(e gevangenen. 19.30 VPRO-cur- *us. :9.50 ..Tien minuten voor acht" 20 05 Kwar tet van Schubert 20,30 D: W R. M. Noordhoff. Haarlem, spreekt over „Dc toekomst van het Vr: zinnig Protestantisme internationaal" 2100 Dc- HoQgsc „s:cm dei Volks" zingt in Kopen hagen 21.20 Maurice Chevalier. 21.30 Buiten Jiinds overzicht. 21.45 „Swing and Sweet". 22 45 Filmpremière. 22.40 Avondwijding. 23.151 «vmoho- msch concert. Woensdagmiddag heeft de Raad voor de Luchtvaart in Den Haag uitspraak gedaan inzake de vliegramp met de K.L.M.-Dakota, die de 26e Januari op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen twee-en-twintig doden eiste. De Raad achtte in zijn uitspraak de aan loop langs de startbaan, waarna het onge luk gebeurde, normaal. De stijging na het „loskomen" was evenwel iets te steil en het overtrekken op 75 a 100 meter eindigde dan ook in een rol naar links, zodat het toestel loodrecht omlaag viel en in vlam men opging. De Raad twijfelde er niet aan, of alle inzittenden zijn direct na de aan raking met de grond gedood. De fatale klamp. Uit de gerechtelijke verslagen van de Deense autoriteiten blijkt, dat er op 75 meter van de onheilsplaats een K.L.M.- hoogteroerklamp gevonden werd en uit deze en andere aanwijzingen zoals het feit, dat een jongeman van de gronddienst geen voldoende instructies had ten aanzien van het verwijderen der klampen con cludeerde de Raad voor de Luchtvaart, dat deze vergeten hoogteroerklamp de oorzaak van de ramp is geworden. Behalve de ern stige verwijten, die in deze het betrokken grondpersoneel treffen, zijn ook gezagvoer der en boordwerktuigkundige van het ver ongelukte vliegtuig volgens het college te kort gesohoten, een vaststelling welke de Raad met groot leedwezen meende te moe ten kenbaar maken, temeer omdat Geyssen- Oorlogsschade-regeling wordt verbeterd Minister Lieftinck heeft aan de Lim burgse Katholieke Arbeiders Beweging laten weten, dat de vergoeding voor huis- raadoorlogsschade verbeterd wordt- Verier zullen er, aldus meldt de Volkskrant, an dere beginselen worden gevolgd bij de vergoeding van oorlogsschade aan wonin gen, kleine bedrijfsgebouwen, en schepen. Er wordt thans de laatste hand gelegd aan de wet op de materiële oorlogsschade, die deze materie opnieuw zal regelen. Een definitieve regeling voor de molestuitke- ringen in verhouding tot de Rijksbijdrage komt eveneens binnenkort af en tenslotte zal bijzondere aandacht worden besteed aan de positie dergerfen, die tegen molest waren verzekerd. Oliestokers, opgepast Er wordt van officiële zijde gewezen op het brand- en explosiegevaar, dat kan ont staan wanneer in een oliestookinstallatie voor centrale verwarming petroleum, al of niet gemengd met stookolie wordt gebruikt. dorffer gedurende zovele jaren de uitste kende naam van de Nederlandse luchtvaart heeft helpen vestigen en hooghouden. Verder betreurde de Raad het, dat aan de maatregel, om de klampen van duidelijk zichtbare wimpels te voorzien, blijkbaar niet de hand is gehouden. (De K.L.M.- klampen hadden toen geen wimpels, omdat ze versleten waren.) Thans is evenwel in deze gevaarlijke leemte voorzien en boven dien zijn hoogteroer- en richtingroerklamp door middel van een kabel aan elkaar verbonden. Tenslotte meldde de Raad nog, dat om streeks JuliAugustus een Zweeds toestel op Schiphol klaar stond voor de start, toen een K.L.M.-personeelslid merkte, dat de Zweden niet alle klampen hadden verwij derd. Te elfder ure is dit alsnog geschied. Ook op Kastrup zelf heeft zich, vóór de ramp met de Dakota, iets dergelijks voor gedaan met een K.L.M.-maehine: oplet tendheid van een politieman voorkwam erger. De Raad achtte het in hoge mate afkeurenswaard, dat over deze beide ge vallen geen nader rapport is uitgebracht. De Prinses op de Jeugdherbergen- conferentie Woensdagmiddag heeft Prinses Juliana de zitting van de internationale jeugdher bergconferentie te Blaricum bijgewoond. Dr. K. J. Anrick uit Zweden hield een in leiding en na afloop gebruikte de Prinses de thee temidden van de afgevaardigden, terwijl zij zich uitvoerig liet voorlichten over de stand van het jeugdherberg werk in de verschillende landen. Dinsdag heeft de conferentie besloten tot toelating van Australië, Luxemburg en Ma rokko in de internationale organisatie. Over Oostenrijk is de belissing nog aangehouden. Voorts werd nog besloten, dat het volgend jaar wederom „werkkampen" zullen wor den georganiseerd. Atoomkracht zal stookolie vervangen Vice-admiraal Edward L. Cochrane, tij dens de oorlog hoofd van het Amerikaanse scheepsbureaö, heeft te Washington voor speld, dat misschien over 5 a 10 jaar bij de scheepvaart atoomkracht in plaats van stookolie zal worden gebruikt. Havenarbeider onder een vracht cellulose Bij het overslaan van pakken cellulose van het m.s. „Hydra" is het s.s. „Snöfrid" in de Jobshaven te Rotterdam, kantelde een hijs, zodat vier pakken, elk van 250 kg, eruit gleden en in het ruim vielen, waar vier arbeiders werkten. Een 25-jarige havenarbeider werd zodanig getroffen, dat hij aan een schedelbasisfractuur overleed. I Duur van de dienstplicht nog in behandeling (Van onze parlementaire redacteur) Zo nu en dan leest of hoort men over plannen inzake verkorting van de dienst tijd. Wat wordt daarmee bedoeld? Als wij het wel hebben, dan gaan in die gevallen, waarin op zulk een mogelijkheid gezin speeld wordt, de gedachten uit naar een verkorting, vergeleken bij de huidige prak tijk. Deze schijnt er namelijk op neer te komen, dat onder de bestaande „nood- regeling" de duur van de dienstplicht on geveer twee jaar is. Nu hoopt minister Fiévez, naar hij ook in 's lands vergader zaal kenbaar heeft gemaakt, het zover te brengen, dat een definitieve vfijziging van de Dienstplichtwet vóór 1 Januari 1948 van kracht zal zijn. In die herziene Dienstplicht wet schijnt de duur van de dienstplicht be paald een stuk beneden de 2 jaar te zullen worden: en daaraan (fenkt men, als men het over verkorting van de diensttijd heeft. Intussen schijnt nog niet vast te staan welke duur dan wèl in de wet zal worden opge nomen. Overigens zij hieraan nog toege voegd, dat vermoedelijk voor sommige on derdelen, met name van enige technische wapens, een langere diensttijd dan de nor male zal gelden. Zo was dit vroeger bij voorbeeld met de cavalerie het geval en evenzeer als destijds een niet onbelangrijk contingent van dat wapen uit vrijwilligers verkregen kon worden, hoopt men ook ten aanzien van de hier bedoelde tech nische wapens' flink wat vrijwilligers te kunnen krijgen. Tenslotte dienen we er op te wijzen, dat minister Fiévez in het parle ment alleen verklaard h#eft er ernstig naar te streven de Dienstplichtwet in herziene uitgave vóór 1 Januari 1948 „onder de pan nen" te krijgen. Zekerheid dienomtrent kon hij niet verschaffen. Het -is dan ook best mogelijk, dat tenslotte wederom verlenging van de werkingsduur van de „noodregeling" na die datum nodig zal blijken te zijn. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag is er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en ver- sn&peringskaarten: Haarlem: (De Vleeshal) Kes tot en met Koz. Heemstede: 9 tot 12 uur M tot Me. 2 tot 4.39 uur Mi tot Mo. Op 11 September a.s. zal de Commissaris der Koningin ln Noordholiand geen audiëntie ver lenen. Kinkhoest-remedie in hoger sferen q Een Hagenaar is in het gelukkige be zit van een overigens welvarende baby, die echter te kampen heeft met een van de lastigste kinderziekten: de kink hoest. De kleine kreeg het zo benauwd, dat vader besloot het eens gelezene over verlichting bij kinkhoest door een hoogtevlucht in praktijk te gaan bren gen. De heren wereldvliegers Truman en Evans waren immers in ons land, en waarom zouden zij de benauwde spruit niet even mee de lucht in kunnen nemen? De toestelletjes van de Ameri kanen bleken echter te klein, zelfs voor zo'n kleine passagier, maar gelukkig .verd een andere sportvlieger, de heer Hugenholtz, bereid gevonden, de zieke jaby mee te nemen. Vanmiddag zou de sinkhoest naar hoger sferen gaan, hope lijk om daar te blijven. Cricket Flamingo's leden een inningsnederlaag De tweedaagse wedstrijd Flamingo's—Free Foresters hebben de Engelsen met innings en 59 ïuns gewonnen. De Nederlanders batten eerst en brachten het tot 144 runs. waarvan Glennle 40, dr. Max Jansen 30 en Colthoff 30. Deze keer had den de f astbowlers meer succes. Read nam 3 voor 41 en Boddington 4 voor S3 Verder Ste vens 1 voor 24 en Peebles 2—29. Voor het verlies van iwee wickets passeerden de Engelsen hel Nederlandse totaal en aan het einde van de eerste dag warer er 173 runs (Pawson 92 not out en Villiers 76 not out). Woensdag had Pawson spoedig 100 runs bijeen Villiers (88) werd kort daarop door De Be us op eigen bowlen gevangen. Pawson en Sellar zetten een grote stand op, die eerst op 355 werd ge broken Op die stand ging Pawson uit voor 18? (één zes, één vijf. en dertien vièren). Sellar strandde toen hij 91 runs (één zes. dertien vie ren) had geslagen. Op 401 runs voor vijf wickets sloot de Engeise aanvoerder de innings. Klink had vier wickets genomen en Dc Beus het vijfde. In de tweede innings der Flamingo's sloeg Giennie een snelle 44 bij elkaar. Voorts speelde Labouchère met 60 runs eveneens een fraaie lnr.lngs Tegen de Engelse aanval waren de overige batsmen niet bestand en het einde kwam op 198. Peebles bowlde 5 voor 48. Duizend zwemdiploma's in één seizoen Daantje Root en Ria van der Hurk ston den Woensdagmiddag in de zweminrichting aan de Delft in het middelpunt der belang stelling, omdat zij het duizendste en dui zend eerste kind waren, die dit seizoen in het bezit kwamen van een diploma voor geoefend zwemmen. Het zwemmen trok deze zomer veel belangstelling en de animo voor het leren was eveneens groot. De dames en heren van het personeel der meentelijke zweminrichtingen aan de Houtvaart en de Delft vonden echter tijd, om velen de zwemkunst bij te brengen en het resultaat was dat reeds bijna 1100 39. JZiezo!" sprak Oehoe tevreden. „In deze mist kunnen ze onsniet vinden! Ha! Ze kunnen lang zoeken als ze ons hier in deze wolken willen snappen!" „Maar we moeten er toch ook weer uit?" vroeg Panda. „Op deze manier schieten we ook niet op! Het is hier trouwens koud!" Een ogenblikje?" zei Oehoe, aan zijn stuur- knuppel trekkendm „Daar gaan we!" Toen begreep Panda waarom hij in het begin van zijn vliegloopbaan zo streng getest was. Hel kleine vliegtuig begon rond te draaien als een draaimolen, het ronkte en zwaaide, het zakte en gleed af, het klom weer en duikelde totdat Panda niet meer wist wat onder en wat boven was. En toen hij begon te denken, dat ze nu wel zo ongeveer te pletter zouden vallen, werd het ineens licht en scholen ze. gewoon vliegend uil de wol ken te voorschijn. De lucht was verlaten en geen achtervolger was er meer te zien. „W- waar zijn ze?" vroeg Panda. „In die wolk!" legde Oehoe uit. „Daar blijven ze nu wel een poosje zoeken," De heer J. Renout, opzichter der gemeente lijke zweminrichtingen, reikte aaDaantje Root en Ria van der Hurk het diploma uit. meisjes en jongens dit seizoen het diploma behaald hebben. Woensdagmiddag kwamen 150 kinderen in de inrichting aan de Delft bijeeh en slaagden allen voor het diploma. De heer J. Bongertman trad op als exami nator. Het aantal bezoeken wordt gescjiat op drie maal zoveel als andere jaren. Op twee dagen achtereen (Vrijdag en Zaterdag) passeerden zevenduizend personen de lo ketten van beide inrichtingen, hetgeen een record genoemd kan worden. Voetbal „Haarlem" verloor in Luik De voetbalclub „Haarlem" maakte een .uit stapje naar Luik en speelde daar een wedstrijd tegen F. C. Standard, uitkomende in de ere divisie van de Kon. Belgische Voetbalbond. De thuisclub had spoedig de leiding door een mis verstand in de verdediging en voor rust bracht de ploeg de stand op 2—0. In de tweede helft speelde Standard een goede partij en verhoogde de voorsprong tot 40. Haarlem kwam z.andei Smit uit. De beste spelers der roodtoroeken wa ren Kluit en Van der Hulst. Zaterclagmidflagcompetitie De seniorenelftallen van de Zaterdagmiddag competitie in de afdeling Haarlem van de KNVB zijn als volgt ingedeeld: Afdeling A: Tweede Jeugd, ETO. Kennemer- land 2. Kinhelm. SIZO 2. Telefonla, VEW, WRA. IJmulden 2. Aldeling B: Kennemerland 3, Kennemerland 4. NWS, Nieuw Vennep. RCH, SIZO 3. VEW 2 VVB, Zandvoortmeeuwen. Afdeling C: Hoofddorpse Boys, Johez 2, Ken- emerland 5, NWS 2. SIZO 4, Spaarnestad, VEW Zandvoortmeeuwen 2. De competitie begint op Zaterdag 27 Septem ber. Een week tevoren wordt de eerste ronde de Kennemerlandbeker gespeeld. Denen klopten Amsterdam De Woensdagavond in het Olympisch Stadion gespeelde wedstrijd Amsterdam—Kopenhagen hebben de Denen, die een verbluffende snelheid en fraai combinatiespel lieten zien, met 32 ge wonnen. Voor de wedstrijd boden elf Neder landse meisjes in Volendams costuum poppen in nationale klederdrachten aan de Deense spe lers aan. Doelpuntrijke wedstrijd in Utrecht In het Stadion van Utrecht is Woensdag de liehtwedstrijd Utrechts elftal—Bondselfta". ge speeld en in een overwinning van 7—6 gasten geëindigd. De wedstrijd is als oefening een teleurstelling geweest. Er werd in de eerste heift te hard gespeeld. Doelman Van Baggum (DOS) kwam in botsing met Roosenburg en moest met een hersenschudding het veld ver laten. Veel lichtpunten zijn er niet op te sommen. Alleen Van Schijndel (SVV) en Vonk (Elinkwijk) staken iets boven hun medespelers uit. Het bondselftal had^spoedig een voorsprong van 30. waarna Utrecht tegen scoorde. De stand werd 1—5 en voor rust doelpuntten de ploegen nog één maal (2—6). In de tweede helft maakte Utrecht vier doelpunten en het bondselftal een. waardoor de eindstand 67 werd. Grote overwinning voor Arsenal De uitslagen van de Woensdag gespeelde wed- stiijden in de eerste divisie der Engelse league luiden: Arsenal—Charlton Athletic 60; Derby County —Burnley 11; Grimsby TownWolverhampton Wanderers 0i; Liverpool—Manchester United 2—2; Manchester City—Everton 0—1: Middles brough—Sheffield United 3—0; Portsmouth- Stoke City 3—0. Curiosa Elf li ui'. De straat is stil, doodstil, en onder het roerloos bladerdak van haar bomen donker, zeer donker. Zij schijnt gans verlaten. Maar plotseling snort een auto aan en verdrijft stilte en duisternis. Zij vertraagt haar gang en schijnt te aarzelen. Haar koplampen zoeken. Dan vinden zij iets. Die straat is toch niet verlaten ge weest. Er zit een kleine man in. Op een bankje. De auto staat nu stil en er stapt iemand uit. Hij schrijdt op het bankje toe en vraagt: „Is hier een apotheek?" De figuur op het bankje beweegt zich even. Een lome stem uit met inspanning deze woorden: „Ik b-ben - een b-beetje - ge-ge-ge-dérail- leerd". „Uw tram ook?" vraagt de ander be langstellend. „N-nee. D-die is weg. Met - mijn vrouw. Ik heb - lichte st-st-stormschade". „Hm", zegt de ander. „Zo. Hm. Maar waar is die apotheek?" Een arm verheft zich moeizaam en ge- baart vaag. De ander verdwijnt en komt spoedig terug. „Is het ge-ge-gelukt?" „Het is gelukt. Maar waar wacht u eigenlijk op?" „Op - mijn vrouw". „Weet u waar zij is?" „N-nee. - D-dat g-geloof ik niet". „Maar als ze nu in het donker teruj> komt en ze vindt u niet? Wat dan?" „D-dan - blijf ik - hier zitten". „Vannacht?" „L-lang. - Ik k-kan niet opstaan. Het h-hindert niet. D-de maan komt op. D-de zon komt op.... Enfin". Daar klinkt een blijde, gelukkige berus ting uit de stem. En de ander is ontroerd. Hij gaat weg. Hij zet zo zacht mogelijk zijn motor aan. Hij schakelt geruisloos in en glijdt zachtjes heen. Hij wil zo'n stille sfeer van aanvaarding en gelukzaligheid niet verstoregi. Thuis gekomen slaat hij een boek open en leest de Chinese dichter Li-tai-po. aan wie de schoonheid werd ge openbaard, waarbij hij meestal dronken was. Dat is lang geleden. (Hij leefde van 698 tot 762.) Maar zoveel verandert niet. Nog rusten op de bankjes dezer onvol maakte wereld, op schone zomeravonden, de Li-tai-po's in dichterlijke beneveling. Enfin. H. R. Zwaluwen tegen Millwall Vooi de wedstrijd tegen de Engelse tweed» divisie club Millwall F C Woensdagmiddag 10 September om vijf uur op het Sparta-terrein te Rotterdam is het Zwaluwen-elftal als volgt samengesteld: Doel: De Muinck (Sittard); achter Schijvenaar (EDO) en Van Bun (MVV); midden: Van Stof- felen (Ajax), Mdhrlng Enschedé) en De Vroet (Feijenoord); voor: Lenstra (Heerenveen). Rij vers (NAC). Wilkes (Xerxes). Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Bondselftal tegen From. Donderdagavond 11 September om acht uur speelt een bondselftal op het terrein van VUC i:i Den Haag een wedstrijd tegen de sterke Deense club Frem uit Kopenhagen. Het bonds elftal komt uit in de volgende opstelling: Doel: Kraak (Slormvogels); achter: Daudey (Hercules) en Van der Linden (Ajax); midden: Van 't Hart (Ajax), Wilmink (Heracles) en Ha- zeveld (GVAV); voor: Fischer (Ajax), Biesbrouck (RCH), Schrumpf (SVV), Denhuizen (BW) en Van Eyck (VFC). Cricket in Engeland Eindstand der counties De eindstand van het county-kampioenschap, waarin iedere deelnemende county 26 wedstrij den heeft gespeeld, is: 1. Middlesex met 236 pun ten; 2, Gloucester 216; 3 Lancashire 186; 4. Kent 172; a. Derbyshife 160; 6. Surrey 140; 7. Worcester 120; 8. Yorkshire 120; 9. Glamorgan 116; 10. Sus sex 116; 11. Essex 100; 12. Nottingham 100; 13. Somerset 100; 14. Leicester 92; 15. Warwick 84; 16. Hampshire 78; 17. Northants 54. Dammen Haarleinse Damclub viert veertigjarig bestaan Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Haarlemse Damclub recipieert het bestuur Za terdagmiddag a.s van 14.5o tot 17.00 uur in de bovenzaal van Restaurant Munnlks. Grote Markt 10. Zaterdagavond a.s. houdt de club in „De Leeuwerik een feestavond. Zaterdagmiddag arriveert het vertegenwoordigend Limburgse tiental in Haarlem. Het gezelschap, dat uit 26 personen bestaat, zal de receptie en feestavond bijwonen en Zondag a.s. aanzitten aan een maal- waaraan 160 personen zullen deelnemen. Maandagavond te 19.00 uur vangt de ere-wed- strijd aan tussen de Haarlemse Damclub en het vertegenwoordigend Limburgse tiental in het clublokaal der H.D.C. Zondag en Maandag wor den met de Limburgse gasten uitstapjes ge maakt naar Zandvoort, Marken en Volendam. Welkom Officieel wordt te Singapore medege deeld, dat alle NAAFI-clubs aldaar met in gang van één September wederom voor Ne derlandse militiaren toegankelijk zijn op dezelfde wijze als voor bewoners van elk ander met Engeland bevriend land. Slachting. De gouverneur van Pakistan. Moham med Ali Jinnah. heeft alle Mohammedanen opgewekt om de levens en eigendommen van de minderheidsgroepen te beschermen. „Zij die verantwoordelijk zijn voor de algemene slachting In de Pendsjaab zullen meedogen loos worden neergeslagen", zei Jinnah. Protest. Peter Seaman, de administrateur van de Runnymede Park, een der drie schepen, die met illegale Joodse immigranten naar Hamburg varen, heeft zijn ontslag genomen. Hij verklaarde: „Tk acht mij geenszins be voegd de politiek van de Engelse regering te critiseren. maar wil niets meer te maken hebben met deze onterende behandeling van refugé's zonder vaderland". Spieren, zweet en hersens. G. W. Thompson, de president van het Britse vakverenigingscon gres heeft gezegd: „De Britse productie slag moet door zweten erf zwoegen gewon nen worden. Het ts echter niet alleen een kwestie van spierkracht, ook de hersens moe ten gebruikt worden". Gehoorzaam Vatlcaan. Radio Moskou heeft me degedeeld. dat de Amerikaanse kardinaal Spellman binnenkort een bezoek aan het Vatlcaan zal brengen. Politieke kringen, zet radio Moskou, brengen dit bezoek in verband met de Amerikaanse bedoeling om var. het Vatlcaan „een gehoorzaam Instru ment in handen van het Amerikaanse Impe rialisme" te maken. Rozig geheel. In Parijs is het huwelijk voltrok ken lussen Doris Duke, de rijkste vrouw ter wereld, en Porforlo Rubirosa, een Domini- caaans diplomaat. Rubirosa was voorheen ge trouwd geweest met Danielle Darieux. BUzondci eerlijk. Een Hongaarse regeringsver tegenwoordiger heeft aan journalisten ver teld, dat de Hongaarse verkiezingen „zuiver en eerlijk" in hun werk waren gegaan. Er zijn wel een paar misbruiken geweest, zoal» het meervoudige stemmen, zei hij, maar die hebben geen invloed gehad op het resultaat.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2