Haarlems Dagblad Engelse Mijnstaking Uitvoerig betoog voor de Amerikaanse radio over de Indonesische kwestie Mogelijke aanvulling van het Kabinet Marshall wil schema klaar hebben binnen de komende veertien dagen In Tombolo is de „schatkamer van Italiaanse zwarte handel Hevige gevechten op Java Weerbericht 62e Jaargang No. 18727 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 5 September Verschijnt dupêlijks behalrf Bon* Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal j\Franco per #ost 4.50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Dr. van Mook licht Amerika in: Erger dan de FiNANCiëLE crisis, waarin Engeland verkeert, lijkt de wil de staking in de mijnen, die nu een verlies van zestigduizend ton kolen per dag ver oorzaakt. Want er blijkt uit, dat de rege ring zelfs na de invoering van de nationa lisatie, een vijfdaagse werkweek en vacan- tie met behoud van loon niet op de mede werking der mijnwerkers kan rekenen. Zelfs de Labour-regering, die hun al deze voordelen heeft bezorgd en die het volk al wekenlang bezweert om te werken, te pro duceren, opdat de crisis overwonnen wor de, vindt bij hen geen gehoor. Dat ernstig. Het is ernstig voor Europa, omdat de kolenproductie van dit Britse volk, „dat woont en leeft op steenkolen" tot de be langrijkste voorwaarden voor het Europese herstel behoort. Maar het geeft ons meer te denken. Wij hebben de Engelsen altijd gekend als een volk met een zeer sterk nationaal besef dat ook in zijn scherpste poli tieke tegenstellingen immer het landsbelang weet voorop te stellen. Nu schrijft onze Londense correspohdent in een analyse van de toestand, dat de nationalisatie der mijnen geen werkelijke verandering heeft kunnen brengen in de slechte verhouding tussen bedrijfsleiding en personeel der mijnen. Zij wordt gezien als een louter administratieve maatregel. Er heerst „diep wantrouwen" tussen de bij de kolenpro ductie betrokkenen. Hij verklaart op grond van meningen van kenners van het be drijf. dat de mijnwerkers niet zonder meer mogen worden veroordeeld, dat hun een eis van verhoogde productie „van boven M" zonder kennis van zaken zou zijn opgelegd. Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe: „Inplaats van te praten over de oplossing •an het probleem wordt er pardoes ge staakt". Tegen de regering in, tegen de vakbonden in, tegen het landsbelang. Zulk een loop van zaken verwachten wij niet van Engeland. Als het in Frankrijk gebeurde, dat trouwens in de laatste jaren rijk aan arbeidsconflicten is geweest en dat worstelt met een innerlijke ontwrich ting en een verzwakking, waarmee Engelse toestanden niet te vergelijken zijn, zou den wij ons niet verbazen. Maar in Enge land! waar een beroep op het volk in het landsbelang nooit schijnt te falen en dat in, de oorlogstijd, die pas achter ons ligt, blijk heeft gegeven van schier boven menselijke energie en-van volle bereidheid lot samenwerking in de gevaarlijkste crisis van het volksbestaan, die het ooit beleefd heeft! Hetgeen er nu gebeurt is inderdaad on rustwekkend. Dat de toestanden in de troosteloze mijngobieden slecht zijn, dat veronachtzaming van het verleden zich wreekt.... men kan dat aannemen. Het verduidelijkt, maar het verklaart niet, nu de weg naar beter verhoudingen betreden Is. Het buitenland zal dit niet anders kun nen zien dan als een breuk in de eenheid, in de sterke „team-spirit" van het Britse volk. Het is waar dat het de bezielende aan •oering mist. die het door zijn huidige crisis zou moeten heenvoeren. De achtbare Clement Attlee is niet de man, die een volk tot uiterste krachtsinspanning en samen werking kan brengen. Diegenen onder ons, die wel eens aan de radio naar zijn rede voeringen geluisterd hebben, zullen het ge voeld hebben. Daar sprak geen Churchill. Maar Churchill is voor het Britse besef evenmin de regeringschef, die in deze tijd vereist wordt. Men ziet hem altijd als een veohter, een min of meer avontuurlijke aanvoerder, een oocJogs-premier. Niet als fle stugge, volhardende bouwer van de •rede. Bovendien is hij een conservatief. Deze tijd, waarin grote veranderingen zich nog niet voltrokken hebben, maar waarin de atmosfeer geladen is met trillingen van komende gebeurtenissen, is niet meer die an een meer dan zeventigjarige conser- •atieve staatsman. Misschien betekent het Britse mijncon- flict dat ook in Engeland een ongenoegen, een onvoldaanheid tot uiting begint te ko men over een beleid dat te weinig over de staatsgrenzen kijkt, dat te benard en be kneld is en geen waarlijk uitzicht meer siedt. Dat zullen de stakende mijnwerkers niet zeggen. Maar de grote veranderingen zijn veelal ingeleid door een onrust onder mensen, die niet tot klare uitdrukking kwam zolang nog onder de oppervlakte leefde wat pas later tot vol besef zou comen. Bij de huidige staat van zaken is het Iritse conflict een zorgwekkend verschijn sel temeer. Noch het land zelf, noch Europa iuonen zicli nu zoiets veroorloven. R. P. Congres der Britse vakverenigingen Op het congres van Britse vakverenigin gen te Southport is een resolutie verwor- waarin het congres wordt verzocht de „bij voortduring ernstige'toestand in Griekenland" onder ogen te zien. In de resolutie werden voorbeelden aangehaald van de vijandige gezindheid van de Griek se regering jegens de vakbeweging. Voorts is een resolutie verworpen, waar- In de Britse regering wordt, verzocht eco nomische sancties toe te passen tegen het Spanje van Franco. Door 4.083.000 leden werd tegen gestemd en door 3.025.00 vóór. In deze laatste resolutie-werd tevens voor gesteld de Britse regering te verzoeken de Spaanse republikeinse regering in bal- "igschap volledig te steunen. Op 6 October komt het Duitse vredesverdrag weer ter iafel Een A-oordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier over het vredesverdrag met Duitsland op t October aanstaande te Londen zal be ginnen. - De Sovjet-Unie, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben bevestigend geant woord op de vcaog van de Britse regering, of de datum van 6 October convenieerde. Croot-Brittannië had oorspronkelijk 1 October voorgesteld, doch deze datum kwam niet go'ed uit voor Frankrijk. De plaatsvervangers zullen opnieuw moeten proberen tot overeenstemming te komen over de wijze van onderhandelen over het •redesverdrag met Duitsland ter voorbe reiding voor de in November aanstaande te Londen te houden bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Za ken. De aanvangsdatum van deze laatste bijeenkomst is nog niet vastgesteld. Via de Wereldomroep le Hilversum heeft d' van Mook gisteravond een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de Indonesische kwestie, die door de Amerikaanse radio N.B.C. in een exclusieve uitzending werd gerelayeerd Deze uiteenzetting was kennelijk bedoeld om de openbare mening in Amerika voor te lichten omtrent de détails der Indonesische aangelegenheid. Dr. van Mook wees vooral op het „tamelijk ajgemeen verbreide misverstand", dat het conflict in Indonesië iets te maken zou hebben met een herleving van het imperialisme of het oude koloniale systeem en zette uiteen hoe de Nederlandse regering bij de Japanse capitulatie de noodzaa< tot verandering in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië en het recht van de Indonesiërs op nationale onafhankelijkheid heeft ingezien. De landvoogd be schreef verder het karakter van de republiek, zoals die door de Nederlanders werd aangetroffen: een mengsel van het nationalistische ideaal en de twijfelachtige erfenis der Japanse bezetting. De Nederlandse regering, aldus dr. van Mook, heeft getracht de idealistische krach ten te versterken en de Japanse infectie te helpen elimineren. Wanneer zij andere be doelingen zou hebben gehad zou er geen reden zijn geweest langer dan twintig maanden geduldig toe te zien. Intussen hebben wij getracht een weder- opbouwprogramma uit te voeren, in samen werking met onze republikeinse vrienden; een programma, dat het land waarlijk in staat zou stellen om met recht een lid van de Volkenfamilie te worden. In die delen van Indonesië, welke bui ten de republiek liggen, is dit proces ge durende het jaar 1946 gunstig verlopen. Maar in de republiek, op Java en Sumatra, zijn andere krachten aan het werk geweest, die tenslotte te sterk bleken voor de repu blikeinse regering en de overweldigende meerderheid der bewoners. Elementaire fout Toen de geallieerde strijdkrachten land den om op Java en Sumatra de capitulatie in ontvangst te nemen, waren zij voor deze taak te zwak. Dit stelde de Japanners in staat tot het afgeven van hun wapenen aan de Indonesiërs en deze wapenen zijn in handen van verscheidene dikwijls on verantwoordelijke en soms misdadige groepen en benden gevallen. Slechts een deel hiervan heeft een soort republikeins leger gevormd en zelfs dit leger werd gaandeweg een huurlingenleger, dat zich losmaakte van elke centrale macht. Het bezit van een geweer beduidde een bron van inkomsten door de schrikaanjagende kracht van het wapen. Daarentegen zouden recht en orde het einde betekenen van het vrije en losbandige bestaan voor vele der plaatselijke oorlogsheren en bendeleiders met hun volgelingen. Afgezien van deze groep was er nog een categorie, voor welke een samenwerking tussen Nederlanders en Indonesiërs en de terugkeer tot een meer normale toestand het einde van inkomen en positie zou hebben beduid. Zij waren de profiteurs, wier aantal groeide, toen .ztch een van de grootste smokkelaffaires der geschiedenis ontwikkelde. Op Java en Su matra bestond nog een grote en moderne uitrusting voor de voortbrenging in de tro pen, op de bezittingen bevonden zich be langrijke voorraden producten - waar van sommige vooroorlogs die de wereld hard nodig had. De eigenaars waren ge ïnterneerd door de Japanners en hun werd de toegang tot deze voorraden geweigerd door de republikeinse autoriteiten. Met de hulp van' de gewapende strijdkrachten wer den deze waardevolle goederen gecoufis- keerd en een grote vloot van kleine kust vaarders, hoofdzakelijk^ afkomstig uit Sin gapore en Malakka, begon met het weg voeren. Indonesië heeft bij deze transactie grote verliezen geleden, tot een waarde van honderden millioenen guldens. De repu bliek heeft slechts twintig procent van de waarde terug ontvangen. Maar niettemin bleef er nog een aardige duit over voor alle grote en kleine autoriteiten, die licen ties verstrekten of deze handel bescherm den. Dr. van Mook bescheet verder de wan orde en corruptie, die in het republikeinse gebied ontstonden en de onmogelijkheid om met de bewindsmannen van Djokja tot een vruchtbare uitvoering van afspraken en overeenkomsten te komen. Zelfs na de wapenstilstand van 14 October 1946 gingen de vijandige propaganda en de agressie voort, terwij] de republikeinse generaals het bevel van hun regering om het vuren te staken negeerden. Binnen de republiek ontstond een stelsel van terreur. Er bestond voor de republikeinse regering geen moge lijkheid iets op te bouwen. De actie Toen ten laatste het land zijn volledige ondergang tegemoet ging, toen voorts de gewelddaden overal toenamen, toen moed willige vernieling van waardevolle pu blieke en privé-eigendommen immer meer ging plaats hebben en er geen verdere mo gelijkheid bleek te bestaan de wederop bouw te beginnen, hebben wij besloten een politiële actie in te zetten, teneinde de voor waarden van orde en veiligheid te schep pen, zonder welke.het land geen toekomst meer zou hebben. Onze bevindingen heb ben dit besluit gerechtvaardigd. Bijna over al buiten de „toeristenplaatsen" waren staatsbestuur, justitie en handel niet meer aan te treffen. In enige gebieden, waar het systeem van vroeger nog meer of minder voortgang vond, zijn lijsten ontdekt, waar op de overgebleven kundige en fatsoenlijke ambtenaren genoteerd stonden voor een gewelddadige dood. De gewapende benden vermeden de strijd maar lieten een spoor achter van branden de huizen, vermoorde mensen meest: Chinezen verwoeste fabrieken en een geïntimideerde bevolking. Maar voor de bewoners van die streken, waar wederom veiligheid heerst, heeft onze actie de ver lossing gebracht. Vervolgens sprak de landvoogd over dc tegenwoordige toestand in Indonesië, waar terrorisme en moord in volle gang zijn. „Slechts wanneer liet vernietigende ele ment zal zijn geëlimineerd uit de Indone sische gemeenschap, zal liet land de fat soenlijke natie kunnen worden, die het verdient te zijn". Dr. van Mook besloot aldus: „Kolonisatie behoort tot het verleden. Haar weinige overgebleven aanhangers mogen zich soms nog doen horen, doch zij sterven uit; maar de door' de Japanners veroorzaakte ziekte moet eveneens ver dwijnen. Indien een herinnering uit het verleden nog in onze goest werkzaam is, dan is het deze. dat noch wij noch fat soenlijke Indonesiërs wensen dat dit land. dat een voorbeeld placht te,vormen van een eerlijk en behoorlijk bewind en van een goede reputatie in dc gehele wereld, het slechte voorbeeld blijft van politiek gekonkel, verwarring en terrorisme, dat het thans geworden is. Het internationale onderzoek zal laten zien, wat de enig overgebleven la-acht van Djokjakarta is en zal tegelijkertijd aan tonen, dat onze actie een noodzakelijke zuiveringsmaatregel is, noodzakelijk om een kwaal te genezen, die Indonesië tot een van de rotte plekken in de wereld zou hebben gemaakt- De republiek is tot op heden slecht be gonnen. Maar een groeiend aantal Indo nesiërs wenst te bewijzen, dat dit met veroorzaakt is door enigerlei aangeboren onbekwaamheid van hun ras. Slechts de omstandigheid, dat de oorlog en de Japan se invloed niet volledig geliquideerd wer den door de overwinnende machten, heeft het onmogelijk gemaakt om zonder hulp van buiten de werkelijke en hechte grond slagen te leggen voor een herstel, dat de vrije staten van Indonesië de gelegenheid zal schenken hun plaats in de wereld te vinden. Op ons rust de verantwoordelijk heid deze bijstand te verlenen, en wij zul len hem verlenen, totdat het gebouw vol tooid zal zijn". Nieuwe bonnen voor fietsbanden Tot en met 31 October is op de bon C 29 van het inschrijvingsbewüs voor vervan ging van fietsbanden B I 609 één toer-bui- tenband verkrijgbaar. Voor het kopen van een binnenband zijn gedurende dit tijdvak geldig de bonnen D 40 en D 41 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 607, resp. BI 608. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Het woord is aan.. Alfred de Musset: Niemand, kent zichzelf zolang hij niet geleden heeft. Amsterdams burgemeester vliegt naar Moskou De burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly. en wethouder B. C. Franke zijn via Stockholm en Helsinki naar Mos kou vertrokken per K.L.M.-vliegtuig. De gasten zullen Nederland vertegenwoordi gen bij de feestelijkheden ter ere van het 800-jarig bestaan van de Russische hoofd stad- Burgemeester dAilly heeft een twee me ter lang handgekleurd panorama bij zich, dat een beeld geeft van Amsterdam ten tijde van Czaar Peter de Groote. Het zal ^en geschenke worden aangeboden aan de vroede vaderen van Moskou. De leden van het Derby String Orchestra" hebben Donderdag Derby verlatenjuist toen het weer na een prachtige zomer van enige weken veranderde, maar vanmorgen bij hun aankomst in Nederland was het weer stralend. Met gelukkige gezichten verlieten zij de boottrein, die om halfelf aankwam en wandelden zij naar het Stad huis. waar de waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Gelukhen verwelkomde. In zijn toespracfk herinnerde hij aan het contact, dat door de sportuitwisseling tus sen beide steden ontstaan is en hij hoopte, dat dc culturele uitzending een succes zal worden. Dank bracht de heer Geluk aan de heer Van Gink, die de tournée voorbe reid heeft. Namens het gezelschap dat uit dertig dames en heren bestaat, dankte mr. Smart het gemeentebestuur voor de ontvangst. Vanntiddag wordt een repetitie gehouden en Zaterdag staat het eerste concert, dat in Zaandam gegeven wordt, op het pro gramma. - Op dc foto de secretaresse van het orkest uit Derby, die de burgemeester de hand schudt. Het jaar der uitersten in de natuur Volgens radio Koblenz heeft nacht vorst zware schade aangericht aan groenten en andere producten in de Franse zone van Duitslandt Te Donau- Esschingen (Baden) daalde de tempe ratuur tot 4.5 graden Fahrenheit onder nul,, te Freiburg tot 1,8 onder nul. Dit ivas de vroegste nachtvorst sinds 1902. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals men zich wellicht zal herinneren bestond er, voordat begin Mei minister Beel en minister Jonkman zich naar Indië begaven, het plan om het kabinet aan te vullen, in die zin dat minister Jonkman ten dele van de zware last, die zijn depar tement en al wat er mee samenhangt, drukte, bevrijd zpu worden. In overweging was toen dat naast hem iemand zou gaan optreden als minister voor de staatsrechte lijke hervorming van het koninkrijk en er is zelfs al sprake van geweest dat de mi- nister-president die portefeuille op zich zou nemen, waarna dan Binnenlandse Za ken in handen van een nieuw te benoe men minister zou komen, welke dan ver moedelijk tot de K.V.P. zal behoren. Aldus zou dan het zogenaamde „politieke even wicht" in het Kabinet hersteld worden, wat 'eigenlijk sedert de benoeming van minister Neher (P.v.dA.) ten gunste van de Partij van de Arbeid enigermate verbroken was. Thans schijnt men eindelijk weer zeer ernstig te overwegen om dat oude plan in een of andere vorm te gaan verwezenlij ken. Of dit al zeer spoedig zal gebeuren, dan wel pas na enige weken, konden wij op dit ogenblik nog niet nagaan. Wel is het ons bekend dat minister Jonkman, al gaat zijn gezondheid thans gelukkig weer vooruit, waarschijnlijk nog wel enige weken rust zal moeten houden, teneinde een instorting te voorkomen. Nader wordt gemeld, dat gedurende ds tijd dat minister Jonkman door ziekte ver hinderd is zijn werkzaamheden te verrich ten, zijn departement door de minister president wordt waargenomen. Dr. Beel treedt met ingang van 30 Augustus op ais minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim. De Woiiingruiintewet nog niet van kracht Naar wij vernemen is de wet op de Wo- ningruimte 1947, die oorspronkelijk 1 September in werking had moeten treden, uitgesteld tot vermoedelijk het begin van de volgende maand. De reden van dit uit stel is, dat er nog ministeriële richtlijnen af moeten komen voor de gemeentelijke verordening over deze materie. DE HULP AAN EUROPA Berichten over bekorting van Trumans verblijf in Z.Amerika duiden op haast Welingelichte kringen te Washington verklaren dat president Truman misschien zijn huidig verblijf in Zuid-Amerika zal bekorteh om te Washington plannen die thans woraen uitgewerkt, goed te keuren. Deze betreffen diingende hulp aan Europa. Zij zullen waarschijnlijk aan een speciale bijeenkomst van het Congres in November v/orden voorgelegd George Marshall, de minister van buitenlandse zaken, is een serie conferenties met zijn voornaamste deskundigen begonnen, teneinde binnen de volgende veertien dagen een definitief schema uit te werken, voordat hij de algemene vergadering der UNO bijwoont. Dit schema is gebaseerd op het feit, dat de V S. zich realiseren, dat de moeilijkheden van Europa met de dag groeien en aan het eind van het jaar misschien niet meer op te lossen zijn. Een eerste aanwijzing van isolationistische j reactie op de crisis welke in de Araeri- I kaanse pers veel aandacht heeft getrokken is te vinden in een uitspraak van George Bender, republikeins congreslid van Ohio, die president Trumans regering er van beschuldigde een „synthetische" interna tionale crisis te verwekken. John Taber, voorzitter van de toe wijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, die van vele belang rijke fondsen de draden in handen houdt, verklaarde, dat hij „zeer ver ontrust was-door het feit, dat de mees te Europese landen niet zichzelf kun nen helpen". Hij zou aandringen op Tragiek in de Pendsjaab Rawalpindi®-/) Chihanwala* f Amrilsar Lei£fï» LAHORE» :Julloen^fij^ 'lllliCj*. De troebelen in de Pendsjaab hebben reeds duizenden doden geëist en aanhoudende volksverhuizingen veroorzaakt, waardoor dc ellende in dit Indische gebied tot tragi schc hoogte is gestegen. Dit kaartje geeft ligging en grenzen van het roerige gebied. Krijgsgevangenen werden millionnairs rr De oudste koning ter wereld, Gustaaf van Zweden, onlangs 89 jaar geworden, heeft zijn hartstocht voor het jagen nog niet verloren. Deze. bijna traditioneel geworden fototoont de bejaarde vorst in het jacht gebied van Oeland. i Het is vrijwel uitgesloten, dat iemand een paar weken in Italië is, zonder het woord „Tombolo" te hebben gehoord. Tel kens weer komt dat woord in gesprekken terug, mysterieuse, vaak gefluisterde ge sprekken. Want „Tombolo" is zo ongeveer identiek met de zeven hoofdzonden; het is voor velen, voor de meesten, een begrip dat afschuw wekt..Tombolo" is een ka rakteristiek landschap, bestaande uit dui nen en grootse bossen van pijnbomen, langs de zeekust in de omgeving van Pisa en Livorno. Het is eenzaam, vrijwel on bewoond. Althans dit was zo voor de oor log. In de lange winter van 1944 '45 be gon het Tombolo-gebied zich te bevolken. Deserteurs sloegen er (letterlijk) hun ten ten op: Amerikanen, Engelsen, doch vooral Marokkanen en negers. Zij vonden er een schaarse bevolking van Duitse deserteurs, Polen en andere Slaven, uit de „Arbeits- dienst" gevlucht. Weldra vormde zich een vreemde maatschappij, die leefde van mis daad en zwarte handel. Gewapende over vallen op geallieerde legerauto's en later op civiele wagens, die passeerden langs de Via Aurelia, wei-den een belangrijke bron van inkomsten. Vrijwel buiten het bereik der militaire politie leefde daar een talrijke bende lang zamerhand verwilderende jongemannen in een soort oerstaat. Een groot aantal vrou wen, die uit winstbejag de oprukkende le gers uit Zuïd-Italië gevolgd waren, sloten zich bij hen aan. Onder die vrouwen zijn verscheidene „ex-dames" uit de meest aristocratische kringen: gravinnen en mar kiezinnen voor wie dit bandeloze leven een onweerstaanbare aantrekkingskracht blijkt te bezitten. De meest wilde verha len over deze buiten de wet staande „maat schappij", waar negers en Slaven, Ameri kaanse gangsters en deserteurs der SS. el kaar met de modernste wapenen bestrijden terwille van ,de gunsten van een vrouw, doen in Italië de ronde. Dit is slechts een deel van het zonder linge leven in de Tombolo. Het werd alles honderdmaal erger, toen de Amerikanen de pijnbossen tot opslagplaatse'n maakten van hun oorlogsmateriaal en er tevens een paar grote kampen oprichtten voor Duitse krijgsgevangenen. Die Duitsers werden ge bruikt als werklieden in de opslagplaatsen en als chauffeurs. In de eerste weken be paalden zij er zich toe van iedere vracht wagen een paar kisten te „verliezen" langs de weg. welke kisten dan door zwarte handelaars op de markt werden gebracht. Toen zij later bij duizenden, vrijwel zon der toezicht in dc enorme depóts (Livorno is het Amerikaanse hoofdkwartier) wer den gebruikt, ontwikkelde zich een handel in gestolen waar: koffie, suiker, benzine, autobanden, motoren, kleding, enz. van een ongehoorde omvang. De Amerikanen, voor al de negers, belast met het toezicht, deden zaken voor eigen rekening. Twee jaar lang heeft Italië een zwarte handel gekend als geen ander land Europa: de bron was meestal Tombolo, waar maandelijks tekorten zijn gecon stateerd van meer dan honderd millioen dollar. De diefstallen in Tombolo zouden volgens sommige berichten de Amerikaanse schatkist meer hebben gekost dan de ge hele .Italiaanse campagne van Sicilië tot de bezetting van de Povlakte. Krijgsgevangenen in weelde. De krijgsgevangenen leefden in weelde. Zij aten hun gebraden kippetjes met in Frankrijk bestelde champagne. Hun mai- tresscn hadden meer juwelen, duurdere bontmantels dan die derAmerikanen. Tegen hoge prijzen kochten zij van Itali aanse avonturiers, die uit alle windhoe ken naar Tombolo kwamen, gouden hor loges en ringen. Dat goud werd gesmolten en verwerkt tot uniformknopen. die ze daarna met uniformstof bekleedden, of tot zware spijkers voor bergschoenen. Zelfs gouden schoenzolen, in drie delen verdeeld om er veerkrachtig op te kunnen lopen en bekleed met een dun laagje leer, zijn door de Amerikaanse controle ontdekt. Het kamp was een kamp van louter million nairs! Thans zijn de krijgsgeyangehen vertrok ken. Daar zij wisten, dat hun geheim was uitgelekt en zij zeer strenge controle duchtten, hebben de meesten hun goud be graven in het uitgestrekte bos. Natuurlijk is het hun bedoeling eerlang, wanneer de Duitse grenzen open zijn, als toeristen naar Tombolo terug te keren. Een schat, die ge taxeerd wordt op milliarden lire wacht hun daar. Tenzijanderen hen te vlug af zijn! een „gedegen rapport over onze eigen hulpmiddelen, voordat er tot verdere hulp aan Europa zou worden overge gaan". Volgens een woordvoerder van de groep die Truman in Rio de Janeiro vergezelt, is niets bekend van een plan van Truman om zich per vliegtuig van Rio naar Washington te begeven. Het laatste plan is om met het slagschip IVJissouri naar Trini dad te varen en van daar verder te vliegen. Volgens deze woordvoerder zal de rede van Truman voer het Braziliaanse congres, welke vandaag zal worden gehouden, in teressant en belangrijk zijn. Intussen meldt de United States Infor mation Service dat, terwijl hoge Ameri kaanse diplomaten te Parijs besprekingen voeren met het uitvoerend comité van de 16 landen welke deelnemen aan de confe rentie over het Marshall-plan, de Ameri kaanse regering in Amerika bezig is één van de meest uitgebreide inventarissen van de economische hulpbronnen op te maken, welke ooit ondernomen is. Hieraan wordt met de grootste spoed ge werkt onder aanwijzingen van de presi dent. Commissies zijn bezig gegevens te verzamelen teneinde een juiste maatstaf te verkrijgen voor de beoordeling van Europa's behoeften aan steun, aangepast aan de binnenlandse eisen welke aan de Amerikaanse economie worden gesteld. Deze uitgebreide studie is toevertrouwd aan twee regeringscommissies en een on partijdige commissie bestaande uit 19 voor aanstaande burgers. Het Nederlandse actiecommuniqué van heden meldt dat het aantal schendingen van het bevel „staakt het vuren" door de republikeinen thans tot 800 is gestegen. 347 maal gebeurde dat binnen het door de Nederlandse troepen bezette gebied. De laatste tien dagen wérd het bevel 34 maal geschonden. Tevens deelt het communiqué mede, dat bij Salatiga en Ambarawa een grote zuiveringsactie is ingezet, die hevige republikeinse tegenstand ontmoet. De ver liezen aan republikeinse kant zijn groot. Ook ten Zuiden van Gombong worden he vige gevechten geleverd. Uit de omgeving van Leomadjan in Oost- Java werden herhaaldelijk schietpartijen gerapporteerd. Bij zuiveringsacties in het gebied van Tandjongpoera in Noord-Su- matra werd in een vuurgevecht een aantal republikeinen gedood en gewond. Een aanvullend communiqué meldt, dat in Medan 12000 Chinezen een protestbe toging hebben gehouden tegen de wanda den van republikeinse strijdkrachten te genover de Chinese bevolking aan de Oost kust. Talrijke slachtoffers van de wanda den, weduwen, wezen, gewonden en mis handelden, namen deel aan de betoging. Een voor de landvoogd bestemde petitie werd de resident ter handgesteld. De Chi nese consul werd een petitie voor door zending aan de regering tc Nanking over handigd. De militaire politie arresteerde een Indonesiër, Soeit genaamd, die schul dig is aan de moord op de Zwitserse fa milie Kunzle. De arrestant bekende de moord bedreven t.e hebben. De schuldige verklaarde gehandeld tc hebben op bevel van de politie- tevens Pemoedacommandant Hij had zich juwelen en geld, tot een be drag van 15000 gulden, van de Zwitserse familie toegeëigend. Het bedrag Is thans door de politie achterhaald- Op aanwij zing van de moordenaar zijn de lichamen der vermoorden opgegraven. WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond: Heldere vrij koele nacht Morgen over- dag droog, zonnig en warm weer met I slechts enkele overdrijvende wolken- velden. Zwakke wind. Zaterdag 6 September: Zon op 5.58 uur, onder 19.18 uur Maan op 2131 uur, onder 12 36 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1