Britse mijnwerkers leggen houweel neer Raden Achmad terroriseert Tjikampek Dr. Beel huldigt dr. van Mook Dé Haarlemmers kunnen zich deze winter weer naar hartelust ontwikkelen C Wereldnieuws VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 2 'EEX DRl'PPEL 1\ DE VOLLE EMMER: Reeds 52.000 stakers in 46 mijnen Van onze Londense correspondent) In dit nieuwe noodlotsuur in Engelands geschiedenis, nu het van de ene crisis in de andere valt, dreigt een minderheid der Britse mijnwerkers roet in het eten te gooien. De ogen van de gehele wereld zijn op hen gericht, want zij vormen de sleutel tot het Europees herstel. Of nu al de mijnen staatseigendom wer den, de vijfdaagse werkweek werd inge voerd, alsmede vacantie met behoud van loon. de mijnwerker bleef het voornaamste zorgenkind. Het was letterlijk en figuurlijk een koolzwarte dag voor Engeland, toen het eerste schip met Amerikaanse steenkool de haven van Swansea binnenliep. Uilen naar Athene. Kolen naar Engeland Maar op diezelfde dag in Juli ging de hele bezetting van een mijn kalmpjes naar eencricketmatch kijken. Engeland ver loor die dag net zoveel kolen als zojuist uit de Verenigde Staten waren aangevoerd! De wilde stakingen verslonden de rest va§ de dure dollarimporten. Het is niets onge woons, wanneer het voltallige personeel van een kolenmijn op eigen houtje een extra-week vacantie neemt. Intussen hebben in Yorkshire duizenden mijnwerkers het houweel in de hoek ge gooid. Het aantal stakende mijnwerkers in Engeland is opgelopen tot meer dan 52.000 bij 46 mijnen. Dit betekent een verlies van zestigduizend ton steenkool per dag. Kenners van het bedrijf zeggen, dat de mijnwerkers niet zonder meer mogen wor den veroordeeld. Zij weigeren een maat regel uit te voeren, die hen van bovenaf, zonder kennis van zaken, zou zijn opge legd. Het betrof hier de uitbreiding met zestig centimeter per dag van de strook kolenlaag, die zij per dienst uithakten. Dit strooksysteem belemmerde de productie, omdat de mijnwerkers in vele mijnen n.iet meer behandelen dan deze strook van tra ditionele lengte, ook al is hun werktijd nog lang niet om. De arbeiders in kwestie be weren, dat zy de handen al vol hebben aan de normale strook. Maar in plaats van te praten over de oplossing van het probleem wordt er pardoes gestaakt. Wantrouwen over en weer De kern van het vraagstuk is, dat er iets niet deugt' in de verhouding tussen "be-i drijfsleiding en personeel. De meeste con flicten zijn er het gevolg van. De nationa lisatie alleen was blijkbaar niet voldoende cm een betere atmosfeer te scheppen. Over en weer zit er nog diep wantrouwen tussen de bij de kolenproductie betrokkenen. Het verleden wreekt zich nog steeds. Nationa lisatie was een louter administratieve maatregel. Veel veranderde- er niet in de afgelegen, vaak troosteloze mijndorpen. De oude mentaliteit bleef er hangen. Het pro bleem van de menselijke verhoudingen in de industrie werd niet opgelost. De cen tralisatie maakte dit eerder nog moeilijker, vergaande decentralisatie wordt dan ook bepleit, wil men ooit tot gezond - zakelijk en persoonlijk overleg komen. Het is meer dan een politieke .leus, w x.eer de Conservatieven zeggen, dat zij in de nationalisatie-politiek van de regering een totalitaire neiging herkennen, al ge bruiken zy daarbij meestal te dikke -jvoor- den. Het is dwaasheid om Attlee met Hit- Ier te vergelijken. Maar waartegen zij blijkbaar willen waarschuwen, is een mon strueus monopolistisch productiesysteem, waarin de mens een soort robot dreigt te worden. Eden komt op voor een „democra tie der kleine bezitters". Anderen weer pleiten voor wat zij noemen „volkskapita- lififne". De politieke dictionnaire is echter te ver ouderd om het werkelijke probleem, dat zich ook door de beschamende gebeurte nissen in de Britse mijnen manifesteerde, te omschrijven. Het is de vraag, hoe of in een steeds uitdijend industrialisme al of niet genationaliseerd aan de persoon lijkheid en dus ook aan de verantwoorde lijkheid van de enkeling recht kan worden gedaan. Nu reeds is gebleken, dat de Brit se mijnindustrie dermate gevarieerd van karakter is, dat te straf gecentraliseerde leiding over het doel heenschiet. In Enge land bestaat reeds een instituut, dat zich op de studie van het probleem der mense lijke verhoudingen in het bedrijfsleven heeft geworpen. Zolang dit niet is opge lost, zal ook de nationalisatie, zeker in de overgevoelige mijnindustrie, een slag in de lucht zijn gebleken. Weer zeven jaar geëist wegens moord De 39-jarige metselaar S. P. uit Bussum. die op 23 September 1946 zijn vrouw met een dolk doodde, en deswege tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld was. heeft in hoger beroep voor Amsterdamse Hof bevestiging van dit vonnis horen eisen. Amsterdams geschenk voor Atheense universiteit De gemeente Amsterdam heeft bij het eerste eeuwfeest der universiteit van Athene een oor konde doen vervaardigen en deze naar de Jubile rende universiteit gezonden. Het stuk Is Ir Griekse dichtvorm gesteld en gecalligrafeerd. Ir KOOPMANS KINDERMEEL aVunxcls. Onze troepen slikken een bittere Engelse pil Rotterdams raad is geen uitzondering meer Rotterdam was een uitzondering wat de Indeling van de raadszaal betreft. Overal in den lande zit het college van B. en W. aan een „tafel" voor het front van de raadsleden, doch in Rotterdam zetelde, schier eenzaam, de burgemeester onder een baldakijn in een vorstelijke zetel. De ge meentesecretaris alleen zat rechts van hem. De wethouders zaten verscholen tus sen hun fracties. Na enige vergeefse po gingen de meerderheid van de raad scheen tot tweemaal toe de oude situatie te knus te vinden om er verandering in te brengen gelukte het burgemeester Oud tenslotte toch medewerking te verkrijgen voor het veranderen van de raadszaal. Zo zaten Donderdagmiddag de wethouders voor het eerst aan weerszijden van de burgemeester. Energie-congres afgelopen Het tweedaagse internationale congres voor eleclro-warmte en electro-chemie Is Donderdag gesloten door Prof. Dr. H. C. J. H, Gelissen. die in zijn slotwoord dank bracht aan allen, die op een of andere wijze aan de totstandkoming en het vlotte verloop van-het congres hun mede werking hadden verleend. Prof. Gejissen sprak de hoop uit, dat men ten spoedigste weer de gelegenheid zal hebben JjiJeen te komen onder een internationale organisatie in een der hoofd steden van Europa. Door een der Noorse afgevaardigden werden daarna dankwoorden voor de Nederlandse gast vrijheid gesproker, namens pp congressisten. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 19.00. 20 00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Franse koorzang 8.15 Platen 9,00 Symphonische muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Chopin. 12.00 Angelus. 12.03 Franse liederen. 12.30 Weerbericht, 12.33 Welk boek?. 12.38 Dansorkest, 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.45 Filmkwartier. 14.00 Platen. 14 30 Toneelkijker. 14.45 Harp. 15.00 Naar de binnen landen van Utrecht. 15.15 Bioscooporgel. 15.43 Kiosk. 16,00 Musetteklanken. 16.20 De Dr. Arlëns- vereniging. 16.30 Gregoriaans. 17.00 „De Wig wam". 18,00 Negerliedjes. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.20 Kareoïseptet 19.5 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20 05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat? 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Omroeporkest. 22,40 De Van Rooyens. 22.45 Avondgebed. 23.15 Symphonle no. 5 van Williams. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 813 Jan Corduwe- ner. 8.40 Platen. 9.35 Symphonische muziek. 10.00 Morgenwijding. 10,20 Voorlezing. 10.35 Liederen Van Schubert. 10.55 Voor arbeiders in continu bedrijven. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Stafmuziek Amster damse politie. 14.00 Het Nederlandse lied. 14J5 Symphonische muziek. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Lichte muziek. 15.30 Esperanto. 16.05 A. J. C.-uitzending. 16.30 Vaudeville-orkest. 17.00 Sport- praatje. 17.45 De sociaal-democratische beweging in Frankrijk. 18 15 Omroepkoor. 10.30 Jeugdher- bergconferentlc. 19 00 Mozart-Beethovcnprogram- ma, 19.30 De Vrijz. Protestantse leugdbeweglng in Tsjecho-Slowakije. 19 45 „Is de Bijbel een vervelend boek?". 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Vacantie-ervaringen. 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 „Breng eens een zonnetje". 22.00 Koos Koen speelt „Mensen btj de wieg". 22.30 Tango rumba-orkest. 2305 Platen, (Van onze correspondent) Door het snelle oprukken van onze troe pen troffen zij bij de bezetting van Tji kampek op West-Java de bevolking nog vriendschappelijk en onbedorven door valse propaganda. Ook de hoofden waren ons niet onwelwillend gezind. Maar sedert het „slaakt het vuren" is daar ernstig de klad in gekomen. In de bergen bezuiden Tjikampek houdt zich de oproer leider Raden Achmad ver scholen. Achmad is een lastig heer, die als een roverhoofdman een bende vandalen om zich vergaard heeft. De voornaamste wapenen, waarmee hij de bevolking wint, zijn schone beloften en bloedige terreur. Bij nacht en ontij daalt hij neer uit de ber gen, bezoekt de dessa's, spiegelt de hoof den koninkrijkjes met gouden paleizen voor, of laat hen de punt van zijn mes voe len, als ze aan zijn woorden mochten twij felen. Zo zien onze mannen de eerst zo spontaan verheugde bevolking langzaam aan in haar schulp van stilzwijgen weg kruipen, zien zij de dessahoofden sjug en terughoudend worden, en zien zij zelfs, hoe aanvankelijk vreedzame kampongbe volkingen, geleid door de bendeleden van Raden Achmad, meedoen aan het bestor men van de gouden luchtkastelen, die he laas in de regel niet meer dan povere Chi nese woninkjes blijken te zijn. Het is triest, dat zelfs de rustige dessa bevolking van Java zich zo gemakkelijk laat verblinden door het vooruitzicht op ram pokbuit. Maar Achmad en zijn mannen strijken niet alleen uit hun bergen neer om de be volking tot hun politieke overtuiging te bekeren, zij hebben ook oogmerken van meer materialistische aard: zij moeten eten en drinken en ondernemen daartoe i voerige strooptochten in de dessa's. Dit maakt hen weliswaar minder geliefd dan gevreesd, doch de ervaring leert hun, dat uit deze vrees meer zijde valt te spinnen dan uit geliefdheid, zowel wat hun mate riële behoeften als wat hun politieke doel einden betreft. Dit echter is niet het enige, wat het goede humeur van onze militairen in deze sector bederft. Het is zelfs niet het voor naamste. Een kwadere pil voor hen om te slikken wordt gevormd door de talrijke wapens van Britse makelij, die hun bij de zuiveringsacties in handen vallen. Volgens berichten van de bevolking zelf zijn deze wapens met scheepsladingen met Britse scheepsladingen! tegelijk aangevoerd. En dat stemt onze jongens bitter. Overste De Surinaamse sinaasappel Volgens verklaringen in dq Surinaamse pers maakt men zich in Suriname onge rust over het feit dat Surinaamse sinaas appelen in Nederland voor tachtig cent per stuk verkocht worden, hetgeen een winst oplevert van zeventig gulden per krat. Deze situatie moet in Nederland een ongunstige reactie veroorzaken. In Suriname kost een sinaasappel 2 cent. Het blad „De West" is van mening, dat sabotage in het spel was en schreef: „Er bestaat groot gevaar. Er moet iets gedaan worden". „Het Nieuws" noemde de im porteurs „profiteurs, die woekerwinst ma ken ten nadele van de producten". TERSCHELLING WIL WEER „HOLLANDS" WORDEN. De Duitsers deelden in 1942 het eiland Terschel ling bij de provincie Friesland in. De gemeente raad van Terschelling besloot in een zitting echter de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken., het eiland weer in te delen bij de provincie Noordholland. DELEGATIE DER DEELSTATEN ZONDAG IN NEDERLAND. Naar wjj vernemen zal de delegatie Oost-Indonesië-West Borneo niet, zoals aanvankelijk werd bericht, Vrijdag doch eerst Zondag a.s- uit New York in Neder land aankomen. de Boer vertelde ons, dat de anti-Britse gevoelens bij zijn mannen door al deze dingen zeer heftig zijn geworden, en dat deze er al niet minder op geworden is, dert men ontdekt heeft, dat de Engelsen clandestien voorraden van hun onderne mingen hebben laten afvoeren, lang voor dat een Hollandse onderneming kans kreeg om ook over een dergelijke afvoer van producten te denken. Bij de uitreiking der versierselen van het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau aan dr. van Mook, gistermiddag aan het begin van de buitengewone mi nisterraad, heeft.de.minister-president dr. L. J. M. Beel een korte toespraak gehouden, waarin hy er op wees dat dr. van Mook een man is, „die nu reeds jaren de hitte van de dag heeft gedragen, de vraagstuk ken in verband met Indonesië kent als weinigen en zich met bewonderenswaar dige werkkracht en persoonlijke toewij ding aan de oplossing hiervan heeft gege ven, daarmede land en volk van Neder land en Indonesië naar beste weten en eer lijke overtuiging dienend". Dr. Beel memoreerde vervolgens de lan ge ambtelijke loopbaan, welke dr. van Mook heeft doorlopen en zeide: „Deze te rugblik leert, dat hij onder de last van zijn steeds zwaarder verantwoordelijkheid zijn veerkracht en élan niet- heeft verloren. Het is nu nog niet de tijd de resultaten van zijn arbeid te overzien. De geschiedenis zal hierover eerst na verloop van jaren een juist oordeel kunnen vormen. Zoveel is echter zeker, dat hij voor een welhaast bovenmenselijke taak is gesteld". Dr. Beel besloot zijn toespraak met de woorden: „Het verheugt de regering, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft u, dr. van Mook, te bevorderen tot Grootkruis in de orde van Oranje Nassau. De regering ziet in deze onderscheiding, op dit ogenblik verleend, een u ten volle toekomend blijk van grote waardering en erkenning voor de wijze waarop gij u tot heden van uw taak hebt gekweten". In de ochtend is Dr. v. Mook Donderdag door de Koningin in audiëntie ontvangen. Parketwacht wordt Rijkspolitie Met ingang van 1 September zijn de parket wachten der rechtbanken over het gehele land overgegaan in het corps rijkspolitie. Voor de oorlog waren de i^ksveldwacht (waar toe ook de parketwacht behoorde) en de mare- chaussée samengevoegd, doch in Augustus 1943 was het corps parketwacht als gevolg van toen uitgevoerde reorganisatie bij de politie afgescheiden. Thans heeft de parketwacht als afzonderlijk coprs opgehouden te bestaan en is zij opgeno men in het corps rijkspolitie, dat na de bevrij ding werd opgericht. Tweede bedrijfsschool van „Werkspoor" In navolging van de het vorig jaar door Werk spoor-Amsterdam gestichte Paul van Vllssinge- school, werd Woensdag ook te Utrecht op het terrein der N.V. een bedrijfsschool geopend, de A. E. Dudok van Heelschool. Deze stelt zich ten doel jongens, die het achtste leerjaar van het nog moeten doorlopen, in één jaar een ge combineerde theoretische en practische cursus te geven, welke voldoet aan de eisen van het voortgezet lager- en nijverheidsonderwijs. De nieuwe school biedt plaats aan 60 leerlingen. Hilversumse scholen krijgen gasverwarming Daar in de afgelopen winter ook vele scholen in Hilversum wegens gebrek aan brandstof moesten worden gesloten, hee|| het Hilversumse gemeentebestuur zich beraden om zulks voor de loekomst u>veel mogelijk te voorkomen. Men heeft een gedeeltelijke oplossing gevonden door de scholen welke in de omtrek der gasfabriek liggen, via speciaal te leggen buizen te verwar men van dit gasbedrijf af Dit betekent boven dien een jaarlijkse besparing van meer dan duizend gulden. Programma's van Volksuniversiteit en Geloof en Wetenschap Ook in de aanstaande herfst en winter zullen de bewoners van Haarlem en om geving, die hun kennis en inzicht willen uitbreiden en verdiepen, in het herfstpro gramma van de Volksuniversiteit van alles van hun gading vinden. In totaal zullen in het komende kwar taal behalve de openingsavonden 23 luistercursussen gegeven worden in Haar lem-Centrum, Haarlem-Noord en Heem stede. De openingsavond voor het Centrum vindt op Donderdag 25 September plaats in de Renaissaneezaal van het Frans Hals museum, waar Bodi Rapp. aan de vleugel door Felix de Nobel begeleid, een zang recital zal geven. Onder hen, die voordrachten zullen ge ven treffen we de namen van Paul Brom berg, H. P. Baard. dr. K. Heeroma, dr. H. Groot en dr. W. H. v. Dobben aan. De on derwerpen, die behandeld zullen worden, betreffen onder meer de ontwikkeling van het ballet, de strijd om de grondstoffen, schilderkunst, Nederlandse letterkunde, tijd en eeuwigheid in de kosmos, opvoeding en opvoedingsfouten en de vogels en hun leven. In Haarlem-Noord zal de voordrachts kunstenaar Jac. van Elsacker op Maandag 20 September in de Nederlands^ Protestan tenbond aan de Berkenstraat het winter werk openen. Hier zal het hoofd van de J. P. Coen- sohool, de heer A. E. van der Linden vier lezingen houden over de opvoeding onzer kinderen en dr. J. M. Rombouts houdt zo wel in de Protestantenbond als in de J. P Coenschool twee voordrachten over „Di mens, wat erin zit en wat eruit komt" Verder staan cursussen over electrotech- niek, Arthur van Schendel en portretschil derkunst op het lijstje. In Heemstede opent mevrouw Iris Zei- linga-Doodenheefver in het gebouw van de Protestantenbond met een voordracht avond het seizoen. Verder kunnen de Heemstedenaren kie zen uit vier lezingen over het genieten van muziek door Casper Höweler, vier voor drachten over Vlaamse primitieven er twee voordrachten door drs. J. Slikboer over psychotechniek. Geloof en Wetenschap De vereniging „Geloof en Wetenschap" heeft voor haar jubileumjaar zij zal op 8 Januari 40 jaar bestaan een vooral op toneelgebied buitengewoon aantrekke lijk programme samengesteld. Er zullen drie opvoeringen van stukken van Shakespeare gegeven worden, verder „Egmont" van Goethe en „Japhta" van Vondel, die beurtelings door het Amster dams, Rotterdams en Nederlands Toneel en „Comedia" gegeven worden. De lezingen zullen de katholieke levens beschouwing telkenmale confronteren met de algemeen maatschappelijke en geeste lijke problemen uit heden en verleden. Zo zal prof. dr. L. H. Grondijs „De waar heid over Spanje" benaderen en prof. dr. L. Bellon „De Westerse beschaving en Smokkelaars werkten met eigen motorboten Grote partij Griekse rookwaar in beslag genomen De Amsterdamse economische politie is op het ogenblik bezig drie, elkaar becon currerende groepen sigarettensmok-kelaars op te rollen. Deze drie groepen elk circa 12 mdn groot modem uitgerust met snelvarende motorboten sneller dan de politiéboten auto's en motoren, voorzagen en voorzien de Amsterdamse zwarte marlet van sigaretten. Voorts le verden zij ook andere plaatsen in Neder land sigaretten. Via hun eigen transport organisatie werden de voorraden vervoerd- De sigaretten zijn hoofdzakelijk afkomstig van Griekse schepen. Twee Griekse zeelie den en twee Nederlanders zijn gearres teerd. In totaal zijn op het ogenblik in beslag genomen 157.200 sigaretten en 800 stuks damestextiel- Op het Rembrandtsplein te Amsterdam kochten de smokkelaars voor 5 gulden per stuk Amerikaanse dollars. Voor een „slof" sigaretten betaalden zij gemiddeld 3 dollars. Donderdag werden op het Griekse schip „Olthon" 105.000 si garetten in beslag genomen. De activiteit van de politie heeft de smokkelpraktijken reeds in zoverre be perkt, dat het centrum van de smokke larij op het ogenblik naar Rotterdam schijnt te zijn verplaatst. Ook zijn de smokkelaars voorzichtiger geworden want vorige week verliet een Grieks schip de Amsterdamse haven nog vol sigaretten, die men niet had durven „lossen". Eigen lijfwacht. Donderdag wilden twee agenten op de Nieuwendijk te Amsterdam een lid van de i zwarte handelaarsbent aanhouden. Gelijk reeds meer moest worden geconstateerd, schijnen de belangrijke mensen „van het vak" zich thans voor dergelijke eventuali teiten te omgeven met een soort lijfwacht. In elk geval bemoeiden de omstanders zich direct met het voorval en in de ver warring wist de overtreder zich aan de greep der politiemannen te ontworstelen Panda en de Meestervlieder 40. „Komaan!" zei Oehoe na ee% poosje, „nu moeten we toch het wedstrijdreglement eens lezen! Het -is best mogelijk, dal hier ergens een contrólepost is waar we moeten dalen om ons te melden.'" Hij haalde een papier uit zijn binnenzak en begon aan dachtig te lezen. „Het eerste station i» lmsk!" zei hij. „Daar moeten we landen! Waar ligt lmsk, leerling?" ,,Ik weet hel niet!" riep'Panda zenuwachtig. „Nooit van gehoord!" „Aan jou heb ik ook niet veel!" mopperde de piloot en hij begon te dalen. ,,Dan moeten we maar een voorbijganger raadplegen. Bah! Allemaal tijdverlies!" In tussen kwam het toestel zonder ongevallen op de grond. Oehoe stapte uitgevolgd door Panda„Wat een kale vlakte!" zei Panda. „Hier komen vast niet veel voorbijgangers langs. We hadden toch misschien beter een goede kaart kunnen meenemen, baas!" „Bah!" zei Oehoe. „Daar staan huizen! volg me, leerling!" haar toekomst" aansnijden. Mrs. Sheed- Ward komt uit Londen om te spreken over Cardinal Newman en prof. Léopold Levaux onderneemt de reis uit Luik voor een verhandeling over Léon Bloy. De muzikale afdeling omvat een piano recital door Willem Andriessen en een Kerstmisprogramma door Hubert Cuypers' „Minnestrelen". „Voetbalpool" kost ons land twee millioen aan deviezen Voor de oorlog verheugde de Engelse voetbalpool zich in Nederland in een ge weldige populariteit en het was dan ook geen wonder dat ondernemende lieden deze lust tot „gokken"', die na de oorlog zeker niet verdwenen bleek, wilden gaan exploiteren. In Nederland is deze vorm van kans spel echter niet toegestaan, dus wierpen zij een blik over de grenzen en stelden zich in verbinding met de organisatie van de Belgische voetbalpooL In alle plaatsen in Nederland wei-den agenten aangesteld, die weer sub-agenten onder zich hadden, zodat men de Nederlandse bevolking in al zijn geleding»* kon bereiken. Deze agen ten gaven de invulformulieren uit, inden de gestorten gelden, welke zij doorzonden naar de centrale figuur van het „voetbal poolconcern" in Nederland, die er voor zorgde dat de gelden over de grens naar België gesmokkeld wei-den. Men heeft be rekend dat op deze wijze twee a twee-en- een half millioen deviezen op illegale wijze werden uitgevoerd. De politie kwam er ach ter, de centrale figuur, M. A. van den A. werd geverbaliseerd en met hem tiental len a-genten en sub-agenten in geheel Ne derland. Donderdag stonden achttien van deze mensen allen uit Rotterdam en omgeving voor de kantonrechter terecht. De ambte naar van het O. M. zeide in een zijner requisitoirs, dat deze organisatie alle al lures had van een concern, daar te voren was vastgesteld, dat eventueel te betalen boetes voor rekening van de organisatie kwamen. Voorts had men, na de inbeslag neming van de ingezamelde invulformu lieren. aan de deelnemers de gestorte be dragen gerestitueerd en tevens zoals bij een groot concern gebruikelijk, had men zijn eigen verdediging. De hoofdfiguur werd veroordeeld tot f 1000 boete en twee maanden voorwaar delijk, de overige straffen varieerden van f 800 boete of vier maanden hechtenis en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. „Het vierde Prinsekind" sluit zijn poorten Het oude, afgereden Fordje, dat zo vaak naast het houten bestuursgebouwtje in het kinderkamp te Vledder, temidden van het ruige Drentse land, stond, was bijna het symbool van de gehele opzet en uit voering voor het vacantie-kamp voor kinderen van oorlogsslachtoffers „Het vierde Prinsekind": elke cent, die binnen gekomen is, wordt ten bate van het kind gebruikt en alle medewerking geschiedt bijna gratis. In alle opzichten is de stichting dit eer ste jaar er in geslaagd de opzet tot een goed einde te brengen. Onder de 6000 kinderen, die deze zomer een achtdaagse vacantie in een van de vele kampen hebben genoten, zijn verschil lende opgetogen jongens en meisjes uit Kennemerland geweest. Volgend 'jaar hoopt het „Prinsekind" zijn actie op de zelfde of grotere schaal voort te zetten. Almelose textielfabriek nog steeds goeddeels lamgelegd Een van de grootste textielfabrieken in Nederland, die van de firma Ten Cate in Almelo, ligt reeds geruime tijd stil ten gevolge van een conflict tussen werkgever en een aantal arbeiders. Vierhonderd werknemers zyn hierdoor zonder werk gekomen, maar 90 hunner hebben de arbeid inmiddels kunnen her vatten. De arbeiders, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, krijgen van de Textielunie een uitkering. Ruim 300 arbeiders hebben echter ontslag aange vraagd omdat zij het niet eens zijn met de houding der directie. Het'arbeidsbureau van Enschedé heeft deze aanvrage in be handeling genomen, hoewel de eindbeslis sing in dit geval vermoedelijk uit Den Haag moet komen. Wanneer deze beslissing ten gunste van de aanvragers zou uitvallen, komt de fa briek van Ten Cate stil te liggen en men verwacht dan ook, dat alsnog pogingen gedaan zullen worden om de partijen tot elkaar te brengen. Maastricht in feesttooi Deze week heeft Maastricht de stad met haar toch al opgeruimde en lichte sfeer, een buitengewoon feestkleed aangetrok ken. De straten en pleinen zijn vol van groen en bloemen, erebogen welven zich tussen de huizen en 's avonds gloeien de lampions aan langs de parken, plantsoe nen en stadsmuren om te tonen, dat Maas tricht, de gastvrouwe van het internatio nale Mariacongres, deze hoge eer waar dig is. Maastricht is een stad, waar het Katho lieke leven zioh van het ganse Zuiden sa mentrekt, voor zover Den Bosch deze functie voor Brabant niet overneemt. Er is. thans een groot aantal kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders naar de oude Maasstad gekomen om het congres bij te wonen, zelfs uit China was Mgr. Lebouille, de bisschop overgekomen, om de opening van het grote congres met zijn aanwezig heid op te luisteren. Het kardinaalsrood is Woensdag door de oude straten getrokken, onder daverende toejuichingen heeft KardinaaJ de Jong de hartelijke ontvangst over zich heen laten gaan en een glorieuze stoet plantte zich daarna voort tussen de mensenhagen, die telkens weer opdrongen, om meer te zien van het kleurrijke schouwspel. Uit mergelblokken gehouwen zijn op de pleinen der stad altaren verrezen, op het Vrijthof, waar de oude Sint Servaas de stemmige achtergrond van vele ceremo niën gaat vormen wordt elke avond een groots openluchtspel opgevoerd, dat de Maria-verering als kern heeft en in de stad vermengt het Maastrichtse dialect zich deze week met alle tongvallen en talen van de omliggende en ook verdere landen. Zomeravond-verdriet DE AVONDEN van deze zomer zijn wel licht het schoonste onderdeel ervan: als het fluweel van het donker zich in de stadstuinen legt en er de gewone dingen van de dag verhult, smaakt een sigaar van elf cent op een balcon van drie meter als een koninklijke Havana op een welriekende loggia met het Lago-noem-maar-op aan uw voeten. Op het moment echter, dat de maan de stemming nog aanzienlijk komt verbeteren en uw signora met een kopje thee en de muggenolie komt aandragen, wordt de zoelte ijselijk verstoord door een langge rekte klaagtoon van een klarinet uit de notenhouten salonradiokast achter de schutting uwer linker buren. De klarinet in zijn droefgeestige eentje is nog uit te houden, erger wordt het even wel wanneer een nadrukkelijke meneer van de BBC via de gerestaureerde en nóg vrij onvolmaakte tweekringer van uw rechterbuurman komt vertellen, hoe el lendig droog deze zomer is, daarin prompt terzijde gestaan door een radde Vlaming, wiens causerie over de wereldpolitiek uit het open raam van de benedenbewoners wordt gespuwd, omdat „zij" uit den Bel- gique stamt en het contact met thuis niet wenst te verliezen. Ach, en dan is de baarlijke duivel over de tuintjes gevaren. Hij zit schrijlings op een vensterbank, gooit een hoorspel te pletter tegen de muur aan de overkant en speelt luguber met het te hoge stemgeluid van een juffrouw, die het Concertgebouw en het toestel van de kruidenier misbruikt om'juist u uit de verzaligde sfeer van deze honingzoete avond te rukken. Tijdens de vlucht naar het voorbalcon, zo ge dat rijk zijt op deze pover behuisde wereld, breekt bijna een oor van het thee kopje. Aan de voorzijde van de woning ligt vermoedelijk een straat met een sui zende gaslantaarn en een tram met licht jes op de achtergrond. Daar is het goed, zolang de buurvrouw, die haar huiskamer aan de voorzij heeft, de deuren belieft dicht te laten. Zo niet, dan overstelpt Beethovens vijfde het hele balcon, dat allang geen loggia meer is en uw vrouw, die allang geen signora meer is, zegt ver wijtend, dat gij niet zulke lelijke woorden moest gebruiken„de buren kunnen je horen". Zo zal ook dit staartje van de zomer, waarvan wij ondanks de schroeiende droogte dankbaar genieten, tot pulver ge malen worden door de radio's. De wereld heeft veel radio's en 's avonds lijkt het, alsof er meer radio's dan mensen zijn. Wanneer wij niet kwaad zijn op onze bu ren. en dat zij wij zelden, nietwaar, laat ons dan zuinig zijn met de stilte van de vallende nacht: Beethovens vijfde* en de Skymasters komen heus nog wel eens voor de microfoon. Een éigaar van elf cent ia een stille avond is genoeg genot ineens. J. F. Rika Hoppers jubileum De bekende actrice mevrouw Rilja Hop» per zal midden October te Haarlem met het gezelschap Comedia optreden ter vie ring van haar gouden toneel-jubileum. Een Haarlems comité, dat zich ten doel stelt haar bij deze gelegenheid te huldi gen, is in wording. Handbal Handbalkampioenscliap van Haarlem Zondag 7 en Zondag 14 September organiseert de handbalvereniging Rapiditas wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem op het terrein an de Schalkwljkerweg. Er zal worden gespeeld in drie afdelingen, n.l, en eerste afdeling bij de heren en dames en een tweede afdeling bij de dames. Voor dit. toumool schreven in de verenigingen Bato, BGV. Gita, HOV. Beverwijk .IJMOND, Concordia, Rapiditas, OSS, Alle voorwedstrijden worden gespeeld op Zon dag 7 September. De winnaarsronden zijn op 14 September vastgesteld. Sport In 't kort VOETBALCLUB „BLOEMENDAAL". In de Woensdag gehouden jaarvergadering van voetbalclub „Bloemendaal" werd de vroegere speler M. Dieperlnck. kapitein der Mariniers, die gesneuveld is. herdach't. De ere-voorzitter, de heer Adr. Carsee hield een toespraak, waarin hij opmerkte, dat het materiële in de sport steeds meer en meer gaat overheersen, waardo. zij, die slechts de sportieve zijde bezien, zich hiervan afwenden. De periodiek aftredende be stuursleden de heren J. Houwen, M. Jansen en C. Peeters werden herkozen en gekozen werd de heer A. van Esveld. Wandelende Pool. Teruggekeerd van zijn Noord- poolexpeditie heeft dr. Robinson in Ottawa verklaard, dat de magnetische Noordpool de laatste 15 jaar 350 k.m. is verplaatst en zich thans op 75 graden N.B. en 100 graden W.L. bevindt. De oorzaak daarvan kon hij niet opgeven. Nog eens rond. William Odom. die enkele weken geleden in record tijd rond de wereld vloog; maakt thans plannen voor een wereldvlucht over de beide Polen. De route zou lopen van Chicago naar de Noord-pool, Tokio. Kieuw- Zeeland, de Zuid-pool, Chili of Argentinië en tenslotte weer Chicago. Hij stelt zich voor dat de vlucht drie k vier dagen, misschien een week. wanneer reparaties zouden moeten worden uitgevoerd, zal duren. Het vliegtuig is een viermotorige B 32 bommenwerper. (U. P.) De grote vraag. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat de Franse regering bij de Russische regering heeft geïnformeerd of Rusland in staat. Is graan naar Frankrijk te exporteren. De Russische regering zou hierop nog geen antwoord kunnen geven daar men nog niet gereed is met de raming van de oogst, terwijl er bovendien nog bepaalde on zekerheden bestaan, vooral ten aanzien van de oog^J in Siberië. Oude mensen. Abt André Glory en Romain Ro bert, voorzitter van het praehistorisch ge nootschap van Ariège. hebben in twee grotten in de omgeving van Espat in Haute-Garonne praehistorische skeletten ontdekt. Uit vaat werk en sieraden die daarbij gevonden zijn kan worden opgemaakt, dat ongeveer 3000 jaar voor het eind van het bronzen tijdperk als datering moet worden aangenomen. Revue der candidaten. Nadat de uit drie leder, bestaande subcommissie van de Veiligheids raad de besprekingen over de candidatenlijst voor het gouverneurschap van Triëst voor lopig gesloten had, heeft Engeland twee nieuwe candidaten voorgesteld, naar verluidt een Noors en een Zwitsers diplomaat. Negen andere candidaten, die tot nog toe niet met algemene stemmen door de grote mogend heden pp de lijst zijn geplaatst moeten de revue fiog passeren. Van armenhuis tot ziekenhuis. Hans Schlange- Schöningen, de Duitse leider van het bureau voor voedsel en landbouw in de Engelse en Amerikaanse zóne van Duitsland heeft In de economische raad dezer beide zónes ver klaard, dat Duitsland, thans het armenhui» der wereld, spoedig het ziekenhuis der we» reld zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2