Koeiendrama aan de Westergracht Krantenhal „DE PATRIOT" Rudolf Steinerschool geopend Velsens agent voor het Bijzonder Hof |1<ort en Bondigj Taxi? Bel 1.2.3.4.5. VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Wanneer de koe gedrenkt is, bouwt men de drinkbak' De spoormensen van het goederenstation i In elk geval, de bak komt er en naar lan de Westèr gracht. in Haarlem hehhen cnViatfi>,n wNrtinn j„„ aan de Westèfgracht in Haarlem hebben een drukke zomer achter de mg. Hon derden wagens met vee uit alle delen van het land zijn behalve de normale trans porten naar het Westen gerold omdat de boer op zijn verdroogde landerijen de beesten niet meer voeren kan. Donderdagmiddag lawaaiden weer twee honderd koeien in de veewagens; de vorige dag waren zij uit Purmerend en Eist ver trokken om in Haarlem ter slachtbank te worden geleid; er bevonden zich zelfs die ren onder die aanzienlijk langer dan een etmaal in de zwarte gevangenis op wielen hadden vertoefd. „En dan ging dit transport nog heel gauw" verzekert een drijver. Hoewel alle koeien vóór het transport per trein op de markt van verzending ge drenkt moeten worden, schijnt daar door de noodtoestand van deze zomer nog wel eens het een en ander aan ontbroken te hebben. De smachtende koebeesten stommelden Donderdagmiddag naar adem hijgend en hees loeiend over een wankele loopbrug de frisse lucht in. De veewagens stonden aan het eind van het emplacement en de uitgang is bij de Westergracht zodat de drijvers en hun halfwasjes even met de handen in het haar stonden, hoe de kleine kudde op weg naar het abattoir te krijgen. Van dit besluiteloze moment maakte het vee gebruikt door op^ een plukje groen af te stuiven, dat langs de spoorbaan de tuintjes van het personeel omzoomt en de worteltjes en de boerenkoolstruiken waren niet meer te redden. Na veel geschreeuw en ander misbaar lukte het tenslotte de dieren in een groep je te verenigen en onder het wakend oog van de drijvers, die niet'zachtzinnig, maar ook zeker niet wreed zijn, koersten de ter dood veroordeelden uitgang-waai*ts. Maar weldra kozen de beesten weer het koeienpad en stoven zij dwars over bergen kolen en de dwarsliggers naar de „haven", de kom waar een losplaats voor schepen is gemaakt. De steile rand veroorzaakte hier een moment een ware Tantaluskwelling, maar toen de eerste koeienlippen aan de Noordwal het water voelden, stonden er weldra lange rijen gulzigrslurpende koe beesten over het kostelijkste aller vochten gebogen en het mag een wonder heten, dat er geen dieren in 'het water sprongen. Het was eigenlijk een vrij eenvoudige oplossing, die er voor dit kwellende koeiendrama te vinden is. Jaag ze de haven op en drenk ze! Maar de drijvers zijn gehouden het vee zo spoedig mogelijk af te leveren aan het slachthuis, dus een oponthoud van min stens een uur zal vermoedelijk niet getole- I reerd kunnen worden en bovendien bestaat op deze manier kans dat een der dieren iets miskomt. schatting vijftien koeien zullen er dan een plaatsje kunnen krijgen. Wanneer men ziet hoe gewillig de dieren zich na het drenken door de stad naar het slachthuis laten leiden is de verzuchting gerechtvaar digd, die ook de heer Serné wel eens zal hebben geslaakt: „Hoe is 't mogelijk, dat dit zolang heeft moeten duren". De moeilijkheden die achter deze grote koeienverhuizing schuil gaan, zijn toch al groot genoeg. De boer, die in Oost of Mid den Nederland zijn kostelijk melkvee moet verkopen, de landbouwer wiens paarden sterven aan het vreten van vochtig zand „zandkoliek" is* deze nieuwe ziekte inder haast gedoopt,zien hun levend bedrijfs kapitaal in gevaar: de slachthuizen kunnen het werk nauwelijks aan: het extra rant soen vlees dat wij krijgen is geen teken van weelde. Zwartbonte dorstigen laven zich aan het Haarlemse water. „Exodus" nadert Hamburg De drie schepen met Joodse vluchtelin gen waaronder de „Exodus" hebben Don derdagavond op ongeveer 540 k.m. vaU Hamburg koers gezet naar de kust. Men verwacht, dat de schepen Zaterdag buiten de mond van de Elbe loodsen aan boord zullen nemen en ongeveer te middernacht Hamburg zullen bereiken. De „Hamburger Echo" meldde gisteren, dat Britse soldaten reeds zijn begonnen patrouille te lopen in het havengebied van Hamburg, waar plannen zijn gemaakt voor de ontscheping van de 4500 Joodse vluch telingen. De schepen zullen meren aan de kades van de Duitsland-Afrika lijn, waar een gang van prikkeldraad is gemaakt van de loopplank van het schip af tot de plaats waar de vluchtelingen zich zullen moeten verzamelen. Het gezicht op deze route is afgeschermd door jutematten die even hoog zijn als de prikkeldraadversperring. Allé verkeer in dit gebied van de haven is verboden, koorts is niet toegestaan, dat andere schepen in de buurt van de vluch telingenschepen komen. Men schat dat de ontscheping 3 dagen in beslag zal nemen. Het is weer mis met de regenkansen De Bilt, dat gisteren een optimistisch geluid liet horen over toenemende buien activiteit in het Westen, laat vanmorgen de moed weer zakken. Hoewel er in de laatste paar dagen een langzame wijziging in de luchtdrukverde ling is gekomen, zoo meldt het K.N.M.I., heeft deze toch niet tengevolge gehad, dat een zolang verwachte periode van werke lijke regenval is ingeluid. Wel zijn op som mige plaatsen enkele zware buien geval len, doch deze waren zeer plaatselijk en brachten slechts een geringe verbetering in de toestand der uitgedroogde gronden. De activiteit van een verblijdende Oceaan-depressie is nu zo sterk afgeno men, dat een verdere uitbreiding van haar invloed in Oostelijke richting nog slechts heel langzaam gaat en over Engeland vrij wel geen regen meer brengt doch alleen nog wat toenemende bewolking. Bovendien stijgen de barometers in Duitsland en het Zuidelijk gedeelte van de Oostzee weer eens zodat de depressie niet veel kans meer maakt. Tengevolge van de stijgingen der lucht druk over Duitsland is de wind in ons land tijdelijk wat meer Oostelijk gewor den waardoor drogere lucht wordt aan gevoerd. De kans op vorming van ver spreide buien in de namiddag is daardoor gering geworden, en op zee ontstane buien moeten in de richting van Engeland af drijven. De droogteperiode zal dan ook nog wel minstens tot begin volgende week aanhouden. Het weer zal overdag over het algemeen zonnig zijn met in de namiddag geleidelijk weer iets hogere temperaturen, doch 'met vrij koele nachten met slechts op enkele plaatsen mistvorming. Weer grote brand in Ooltgensplaat Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit ln een zaadschuur te Ooltgensplaat, waarin een grote hoeveelheid land- en tuinbouw- zaden was opgeslagen. Het vuur dat zeer snel om zich heen greep, tastte na enkele minuten ook de twee belendende zaadschuren aan zodat alle drie de schuren tot de grond toe afbrandden. De brandweer stond machteloos. Men sctaat de schade op f 120.000. Op het terrein van de brand waren aanwezig burgemeester Hordijk met de beide wethouders. Omtrent de oorzaak van de brand tast men ln het duister. Er komt nu'definitief verbetering. De andere oplossing: een grote drenkbak met automatische watervoorziening, ls in aantocht. Er is op aandringen van ,de in specteur der Dierenbescherming, de heer W. C. Serné, die al zeven jaar lang op dit aambeeld heeft gehamerd, een vier meter lange betonnen drinkbak besteld. Het ma teriaal laat echter op zich wachten, zo dat hier wellicht een spreekwoord zou kunnen ontstaan: Als de koe gedrenkt is, bouwt men de bak Het water In de zweminrichting aan de Kieverlaan Raadslid stelt vragen Naar aanleiding van de berechting door de krijgsraad te velde van veertien in de Ripperdakazerne te Haarlem gelegerde militairen, die weigerden in de Gemeen telijke Zweminrichting aan dè Kleverlaan te zwemmen, daar het water volgens hen te vies was, heeft het raadslid mr, M. Pro per drie vragen aan B. en W. gesteld. In de eerste plaats wil het raadslid we ten of het college van oordeel is, dat de zweminrichting aan alle eisen, die ten aanzien van de hygiëne gesteld kunnen worden, voldoet. Vervolgens vraagt de heer Proper of het B. en W. bekend is, dat zoals ter krijgsraadzitting bleek een bacteriologisch onderzoek een minder gunstig rapport had opgeleverd. Tenslotte wordt gevraagd of voorstel len tegemoet gezien kunnen worden, waar door de verversing van het water wordt bevorderd en het aantal z.g.n- overstort- plaatsen uitgebreid. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag is er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en ver- ■naperingskaarten. Haarlem: restant K. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 4 September 1947 GEHUWD: 4 Sept.. J. Koningen J. v. d. Zande; W. J. d. Zeeuw en B. J. Sweerts; H. J. Heijde- man en 1. J. Rose; J. D. v. d. Does en W. Eekhof; D. v.. Viersen en J. M. v. d. Aardweg; J. W. Aufdemkampe en A. H. Post; A. t. Horst en A. Imanse; J. H. Becker en L. Zemel. BEVA1 LEN van een zoon: 2 Sept., A A. v. d. Goes—Doesburg; 3 Sept., J. J. SchrasMllders; G. H. v. Brero—Horsten; B. v. d. Hoek—Boon; A. C. d. Jong—Eichhorn; E. Oosterwijk—Voorn; H .G. Keizerd. Boer; C. Taudin Chabot— Bar.sse d. Vos v. Steenwijk; 4 Sept.. E. Z. v. Andel—Roeland. BEVALLEN van een dochter: 2 Sept., C. C. M. v. Vllet— Overes; 3 Sept., M. v. Kouteren—Fran- sen; J, M. Sehmit—Roosenhart; 4 Sept., A. M. G C. Bentlage—v." Buuren; L. d. Winter—Warmer- dam, OVERLEDEN: 1 Sept.. C, Kejzer, 53 J., Alte- nastraat; 3 Sept., M. C. v. Wberkens, 2 d.. Gast- huisvest; T. J. Blommesteijn, 21 j., M. v. Heems- kerkstraat. NIET meer Gr. Houtstraat Vo Gerzon MAAR alleen standplaats Verwulft. (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 5 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Palace: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, city: ,,De zevende sluier", 14 J.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „HÖtel Casa blanca", alle leeft. 2,00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen van Zorro", 14 J„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odd "man out". 18 J., 2.00. 4.15. 7,00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jose phine, het meisje van Broadway". 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De Zondaar", 8 uur. Gem. I er vele naar het buitenland, Concertgebouw: Feestavond „Apollo", 7.30 <uur. naar Zweden, waar reeds vyfüg bioscopen met Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. 1 de FP 2 zya uitgerust. De paedagogische beginselen toegelicht Woensdag werd een begin gemaakt met de opbouw van een school, berustende op de paedagogische beginselen van dr, Ru- dolf Steiner, door de opening van een eer ste en tweede klasse in het schoolgebouw aan de Wouwermanstraat hoek Santpoor terstraat. Deze methode van onderwijs wordt reeds toegepast in enkele scholen Nederland, namelijk Amsterdam, den Haag en Zeist, en in vele scholen in het buiten land, als Zwitserland, Duitsland, Engeland en Noorwegen. Naar aanleiding van dit feit ontvingen wij van lezerszijde de volgende toelichting: Het starre intellectuële karakter, dat de leerstof tegenwoordig heeft aangenomen, wordt door velen als een last gevoeld. De feiten stapelen zich op in het leerprogram ma .maar worden door het kind niet ver werkt en liefst zo snel mogelijk vergeten. De paedagogie van Rudolf Steiner gaat uit van het inzicht, dat het beginnende school kind langs geheel andere banen kennis op neemt dan de volwassene. Als men be denkt wat voor respectabele hoeveelheid kennen en kunnen een kind zichzelf heeft bijgebracht gedurende de eerste zes levens jaren, dan zal men begrijpen, dat ons on derwijs bij deze „methode" moet aanslui ten. Dit betekent, dat men de fantasie en de activiteit van het kind niet terugdringt, maar in de juiste banen heeft te leiden, daarmede voortgaande op de reeds door het kind ingeslagen weg om zich de wereld te ontsluiten. In het Steiner-onderwijs neemt het kunstzinnige element een belangrijke plaats in. Schilderen, tekenen, boetseren en eurythmie komen op het leerplan voor en bieden de onderwijzer een middel om tot een dieper begrijpen van de indivi-1 duële verschillen der kinderen te komen. De eenzijdigheden van intellectuële nervo siteit en ongebreidelde impulsiviteit wor den door het kunstzinnige beleven en han delen tot evenwicht gebracht. Nieuwe projectie- en geluids installatie in Cinema Palace De opmerkzame geregelde bezoeker van Cinema Palace heeft het natuurlijk reeds ont dekt: de nimprojectie ls scherper, helderder en rustiger geworden en vooral de geluidsweer gave ls opvallend beter dan voorheen. En wan neer hij eens een kijkje zou mogen nemen lr de „machinekamer" van deze bioscoop zou hy daar de oorzaak van deze vooruitgang ont dekken: een grijze metalen kast. de PP 2 van Philips, welke lrv haar binnenste twee pro jectieapparaten en een dubbele geluidsverster ker herbergt, toestellen welke voordien alle afzonderlijk ln de cabine waren opgesteld er vrijwel de gehele ruimte vulden. De^PP 2 bevindt zich precies ln het mid den van de cabine, waardoor dè beelden op het doek niet meer „vertekenen". De grootste betering ls echter de lichtbron, welke ln dit moderne apparaat wordt toegepast, namelijk een hogedruk-kwlkdamplampje van enkele centimeters lengte en ter dikte van een pot lood, dat meer licht produceert dan de tot dusverre gebezigde koolspitslampen, welke vele nadelen hadden. ZIJ moesten voortdurend bij geregeld worden, produceerden veel roet, eer enorme hitte en bovendien het gevaarlijke gif tige koolmonoxyde, dat door een soort schoor steen op de projector bulten de cabine geleid moest worden. Het licht was onrustig en we gens het grote brandgevaar waren omvangrijke koelinstallaties tussen lichtbron en film nood zakelijk. Het kleine kwikdamplampje maakt deze voorzorgsmaatregelen vrijwel alle overbodig. Mocht het tijdens de voorstelling defect ra ken, dan behoeft de operateur slechts een knop om te draalen om een reservelampje ln te schakelen. Dit geschiedt zo snel. dat het publiek in de zaal er vrijwel niets van bespeurt De FP 2 ls voorzien van een Ingenieus be veiligingssysteem: bij storingen ln het mecha nische of electrlsche deel of by bedlenlngs- fouten gloeit een rode lamp aan en schakelt het apparaat zichzelf onmlddeliyk uit, evenals by filmbreuk. De projcztle van reclameplaatjes geschiedt ook volgens een nieuw systeem, waarby het ene beeld langzaam vervaagt terwyi het vol gende reeds verschynt. De voortreffeiyke geluidsreproductie wordt mede bereikt door gescheiden luidsprekers voor hoge en lage tonen. Cinema Palace heeft voor Haarlem de pri meur van dit technisch meesterstukje van onze nationale Industrie, waarvan er ln Ne - derland nog slechts een gering aantal ln ge bruik ls. Om der wille van de deviezen gaan onder andere Vrijdagochtend hervatte het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de berechting der politieke delinquenten met de behan deling van de zaak tegen de beruchte agent der Velser „Inlichtingendienst" Ko Langendijk. Het publiek was in groten ge tale opgekomen en dromde reeds lang voor het aanvangsuur in de Spiegelstraat teza men. 'Onder de 27,van zijn slachtoffers die in de getuigenbank hadden plaats genomen ging een misprijzend gemompel op toen een zichtbaar zenuwachtige Langendijk, die in zijn grijs colbertje er weer uilza; als de kappersbediende van weleer, bin nen geleid werd. Tussen de president, mr. E. van Schaeck Mathon, en de verdachte ontstond een schermutseling over de vraag in welke verhouding Langendijk tot de Inlichtingen dienst stond. „Ik behoorde niet tot kamer 21", ver weerde Langendijk zich, „maar tot de zo genaamde vliegende brigade, die voor al lerlei karweitjes gebruikt werd en waar voor allé agenten opgeroepen konden wor den". „Uw verdediging zal dus gebaseerd zijn op de opvatting dat u in opdracht handel de", stelde de president vast. De eerste getuige, een bejaarde glazen wasser uit Santpoort, bracht al dadelijk spanning in de zaal. Langendijk had bij zijn arrestatie, wijzende op het portret van de Koningin gehoond „Zij hangt er ook weerf'. Later had hij op het politiebureau schate rend het verhaal gedaan hoe de glazen wasser op zijn knieën was gevallen en om hulp had gebeden. ,Ik heb geen haat", zegt de getuige een voudig, „maar ik hoop dat hij zich nu voor God zal buigen in zijn cel". „Wjj hebben hem alleen gearresteerd", meende de beklaagde, „het was doodeen voudig". Een oude vrachtrijder uit Limmen, die het verhaal van zijn arrestatie al zo dik wijls voor het Hof gedaan heeft, verklaar de: „Hij was de ergste van allemaal". Verdrachte haalde zijn schouders op: „Ik heb alleen een ruitje ingetrapt". „Je pikte maar wat je pikken kon" riep de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, uit, toen even later Langendijk moest toege ven dat een door hem gearresteerde slager uit IJmuideiv „een klein beetje onrecht vaardig behandeld was". Van een inval in een schuur te Bever wijk, waar een aantal inwoners naar de Cabaret „De draaideur" Als het waar ls dat al die betrekkelijk jonge Haarlemse mensen, die gisteravond het toneei en de orkestbak van de Schouwburg bevolkten, uit Bos en Vaart afkomstig zijn, dan ls het daar kunstzinnig wonen. Ruim twintig medewerken den verzorgden namelijk onder de titel „Dt Draaideur" een veelzijdig cabaretprogramma voor de leden van de vereniging uit dat kwartier De eer voor het welslagen komt voor een niet onbelangrijk deel toe aan Louis Arp, die een zes tal sketches voor deze gelegenheid heeft ge schreven. waarin humor en onbedorven fantasie elkaar evenzovele malen tot een verrassend goed einde aanvulden. Wat mij het meest heeft getroffen ln dit pro gramma en ik geloof niet dat dit een persoon lijke voorkeur ls was de animo aan weers zijden van het voetlicht voor de edele danskunst. De Valse Noble van Schubert was ondanks alle onvolkomenheden ln de uitvoering charmant en boeide het oog door de sierlijke eenvoud der choreografie. Hierbij aansluitend moeten stellig de smaakvolle décors worden geprezen. Merkwaardig en ln elk geval zeer persoonlijk van opvatting waren de zotte zing-zeg-wljsjes, door Willy van der He:den ten gehore gebracht. De conférence viel soms enigszins uit de toon In elk geval waren de gelanceerde mopjes te oud om nog succes te kunnen boeken. En in de twee de plaats: Frans Heswerg. die alle hulde ver dient voor zijn artistteke leiding, moet in he' vervolg zija-dlsclpelen ook het stilstaan leren DAVID KONING Is hier iets van U bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur Inlichtingen te krygen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: armbanden, autppeds, brillen, zilveren broches, gouden broche, leesboek, ceintuurs, postduif, étui met sleutels, honden, horloges, handdoek, badpak en zwembroek, dameshandschoen, inlegvel, heren regenjas, jongens- en damesjasje, levensmidde lenkaart, halsketting met gouden sluiting, Jon genskousjes, zilveren manchetknoop, alpino muts, damesmantels, auto-nummerplaten, porte- monnaies met Inhoud, buitenlands paspoort, por tefeuille met foto's" en papleren, parapluies, ring, gouden dasspeld, actetas met inhoud, dames tassen met inhoud, vulpennen, zilveren vulpot lood, kindervest, windjack, zeiltje van kinder agen en andere zaken. Engelse radio placht te luisteren en waar Langendijk één der getuigen met een re volver bedreigd heeft, wist de verdachte zich niets rfieer te herinneren, hetgeen de president deed opmerken: „Je bent toch lang genoeg bij de politie geweest om te weten dat teveel ontkennen de zaak niet beter maakt". Langendijk gaf daarna een omstandige uiteenzetting, toen een der slachtoffers wil de weten wie hem verraden had, maar toen enkele ogenblikken later een 72- jarige man vertelde dat Langendijk hem bij zijn arrestatie zeer ruw had behandeld, wist Langendijk zich weer niets te herin neren. (De zitting duurt voort) Wenen zendt weer zijn zingende afgezanten Het Oostenrijkse jongenskoor de „Wiener Sangerknaben" is Maandag te Amsterdam gearriveerd. Zij zullen in de komende maand een tournée door ons land maken, waarin een vijftigtal concerten geprojec teerd is. Op Maandag 8 September zullen zij on der leiding van kapelmeester Haymo Tau- ber in de Gemeentelijke Concertzaal U Haarlem oude en nieuwe liederen en een opera-in-zakformaat ten gehore brengen. Benarde tijd achter de rug. Het Instituut der Sangerknaben heeft onder de Duitse bezetting van Oostenrijk een zeer moeilijke tijd doorgemaakt. Aan vankelijk na de „Anschluss" met rust ge laten, werd de leiding in begin 1939 gevan gen genomen en in werkkampen geplaatst, en bepaalde „jeugdorganisaties" maakten zich meester van het grote kindertehuis Schloss Wilhelmïnenberg", even buiten Wenen en reeds lange tijd het eigendom der Wiener Sangerknaben. Men ontzag zich niet de naam van het oorspronkelijke ka tholieke instituut te misbruiken en in ver schillende landen „tournées" te maken. Met grote energie werden echter door rector Josef Schnitt, die reeds sinds 1924 de leiding had en in 1939 in een concen tratiekamp was opgesloten, na de bevrijding in 1945 de oude beproefde muzikale en paedagogische krachten opnieuw tesamen gebracht. Van de nieuwe regering kreeg men de beschikking over een gedeelte van de Hofburg als woning, zodat de bekende Zondagmorgenconcerten in de aloude en gespaard gebleven Hofburgkapelle iedere week de luisterrijke plaats in het Weense muzikale leven hernamen. Het vorige seizoen begonnen de buiten landse reizen weer en een gelukkig weer zien met talrijke vrienden in Zwitserland, Frankrijk en de Scandinavische landen schonk de Sangerknaben het vertrouwen dat men hen niet was vergeten. Binnen Iwee maanden consulair rapport De Britse waarnemend consul-generaal Lambert en de Belgische consul-generaal P. van der Stichelen zullen heden aan boord van een speciaal vliegtuig van Lord Killeam, dat uit Singapore is aangeko men, van Batavia naar Djokja vertrek ken. Zij zullen vandaag nog te Batavia te rugkeren. Zij worden vergezeld door twee verbindingsofficieren van de Britse ma rine. De Franse consul-generaal in Batavia. Etienne Raux. verklaarde gisteren dat de commissie van de zes consuls op Ja-va haar rapport over de schendingen van de order „staakt het yuren" in Indonesië waar schijnlijk binnen twee maanden zal heb ben voltooid. Het rapport zal terstond aan de Veilig heidsraad worden toegezonden. De Franse en Australische consuls-generaal, die een bezoek gebracht hebben aan Djokja, welk bezoek zij „zeer bevredigend" noemden, zouden volgens plan gisteren een bezoek brengen aan Oost-Java om informaties uit de eerste hand te verzamelen. Officieel werd bekend gemaakt, dat de Amerikaanse consul-generaal Walter Foote gisteren een bezoek heeft gebracht aan de republikeinse vice-premier dr. Gani om hem van de laatste ontwikkelingen in de consulaire activiteit in te lichten. Men neemt aan dat Foote dr. Gani er van op de hoogte heeft gesteld dat de con sulaire commissie heeft besloten militaire attachés naar verschillende punten van Java te sturen om zich van de toestanden op de hoogte te stellen. Voorts wordt vernomen, dat Foote dr. Gani toezegde behulpzaam te zullen zijn bij het herstel van de diplomatieke be trekkingen van vice-premier Gani met Djokjakarta, aldus U, P. Vandaag weer ministerraad De buitengewone ministerraad, welke gisteren is gehouden met dr. van Mook, de Commissie-Generaal en Nederlands am bassadeur in Canada, dr. v. Royen, heeft tot zeven uur 's avonds geduurd. Vandaag zal er weer ministerraad zijn, echter van het Kabinet alleen. Het lag in de bedoeling om in de heden ochtend om tien uur aangevangen buiten gewone bijeenkomst van de ministerraad te beslissen naar aanleiding van de bespre-, kingen en het overleg, gisteren in de bui tengewone vérgadering van de raad van ministers gevoerd. Intussen hebben wij voorshands de indruk dat de kans groot is, dat de ministerraad ten aanzien van het Indonesische beleid tot een besluit zal ko men, dat ter dege rekening zal houden met alle factoren, welke in verband met dat vraagstuk een rol spelen. En onder die factoren is zeker de internationale niet de minst belangrijke! Met andere woorden, het schijnt, dat er gisteren in grote lijnen overeenstemming viel waar te nemen om onder meer geen handelingen te verrich ten of te doen verrichten, waardoor wij Wè internationale samenleving op voor In- dië zelf en Nederland fnuikende wijze in het harnas zouden jagen. Met dit stand punt zal, zo mag men naar alle waar schijnlijkheid wel aannemen, ook de opper ste leiding in Indonesië zelf accoord kun nen gaan. Naar wij vernemen zal dr. Van Mook Zaterdag nog niet vertrekken, daar zijn aanwezigheid in verband met de Indone sische besprekingen nog vereist blijft. Premiers van Pakistan en India bespreken evacuatie De premiers van Pakistan en India heb ben in New Delhi een onderhoud gehad i Loy Henderson de speciale Amerikaanse BINNENLAND Het tweejarig dochtertje van een Neder landse schipper, wiens schip de, „Hendrlka" ln de haven van Gent (Belgiei lag. werd tijdens het spelen op de kade van de kolenhaven door een electrlsche kraan gegrepen en ernstig ge wond. Het meisje overleed korte tyd na het ongeval. Tweeduizend ton kunstmest ls met de „Utrecnt" uit Rotterdam naar Indonesië ver scheept; sinds de bevrijding ls dit de eerste zen ding mest naar Batavia. Mlerenzuur voor de rubberplantages, aardappelen voor Malakka, sleepboten, tjalken en een ponton completeerden de veelzijdig lading. BU het opruimen van mijnen op een wel land in Eist Is een mijn ontploft De zestigjarige gehuwde Van de Ven. afkomstig uit Eindhoven en werkzaam bij de Hulpverleningsdienst Arn hem werd direct gedood. Een andere arbeider werd zeer zwaar gewond naar het gemeentezie kenhuis te Arnhem overgebracht. Een driejarig kind raakte tijdens het spelen In Uithuizen onder een wagen en werd gedood. Het jaarlijkse congres van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen wordt van 24—27 September in Maastricht gehouden; Prins Bernhard heeft het ere-vooratterschap aanvaard. Feest ln Sas van Gent zal het zyn, als vaa 5 tot 15 September het 400-Jarig bestaan van hot stadje herdacht zal worden. Een openluchtspel, tentoonstellingen, sportevenementen en andere manifestaties moeten getuigen van de vreugde der Sassenaren over dit vierde eeuwfeest. Mevrouw Maria Elisabeth Hagen uit Dor drecht wordt Vrijdag 26 September een eeuw oud. Voor de overval op de bewaker, die zich op 19 Mei ln een keet op de O. Z. Achterburgwal ln Amsterdam bevond, heeft de rechtbank twee verdachter, tot een gevangenisstraf van 3 Jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. De bezoekers van de Jaarbeurs te Boeda pest (515 September) hebben voor Hongarije geen visum nodig' De Hongaarse legatie. Oran jestraat 8, Den Haag. verstrekt nadere Inlich tingen. De burgemeester van Gothenburg, Dr. B. Jurgen, die wegens de eersie vlucht Gothenbuig —Amsterdam in de hoofdstad verblijft, heeft zyn Amsterdamse college, mr. A. J. d' AUly, een oor konde overhandigd. HAARLEM EN OMGEVING De Arbeiders Toneel Vereniging „Herman Heyermans" zal een uitvoering geven op 11 en 12 September in de Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt het blijspel „Over twaalf dagen tegen middernacht". De Indische club te Heemstede houdt Zater dagavond haar eerste bijeenkomst ter opening van het winterseizoen ln het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. Gisteravond hield het „Haerlems studenten- glldt" een voorlichtingsavond ln de Stadsdoelen voor aankomende studenten. Enige oudere-jaars gaven de „nulde-jaars" een aantal tips betref fende Inschrijving, boeken, colleges cn wat dies meer zij en een van hen hield een uiteenzetting over het student-zyn en de studentenvereni gingen. TUdens afwezigheid van de bewoner heeft men ingebroken Lp een sigarenwinkel aan de Paul Krugerkade. Als verdacht van deze in braak zyn door de recherche twee fabrieksarbei ders aangehouden. 446 doosjes sigaretten cn t pakjes rooktabak zijn ln beslag genomen. De collecte voor „Zonnestraal" (tuberculose bestrijding) heeft te Haarlem f 4342,85 opgebracht, Het comité ls voor dit succes dankbaar. AMSTEKDAM8CHE RIJTUIG MIJ over de wederzijdse evacuatie van Hindoes, Sikhs en Moslems over de grenzen van Indo-Pakistan om zich bij hun eigen ge loofsgenoten te voegen en een burger oorlog te vermijden, welke langzamerhand de vormen van een uitroeiingsoorlog heeft aangenomen. Wanneer Pandit Nehroe van India en Liaquat Ali Khan van Pakistan er in sla gen hun plannen uit te voeren, kan de vol gende week worden begonnen met een grote uittocht, waarbij naar schatting 2 mil- lioen mensen zijn betrokken. De moslems zullen dan naar Pakistan verhuizen en de Hindoes en Sikhs naar India. Terwijl de ministers vergaderden vulden de wegen naar de grenzen zich met vluch telingen, die de orgiën van roof. plunde ring en moord, welke de verdeling van India kenmerken, willen ontlopen. (U.P.) FRANSE REGERING VERWERFT VERTROUWEN Naar officieus in de wandelgangen van de Franse Nationale Vergadering wordt vernomen, heeft de regering-Ramadier op de door haar gestelde motie van vertrou wen een meerderheid verkregen. TERAARDEBESTELLING C. KEIZER. Op de algemene begraafplaats aan de Klever laan te Haarlem ls vanmorgen ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van de heer C. Keizer, oud-hoofd van de vroegere Neutrale School voor IJmulden en omstreken, die dezer dagen in de ouderdom van S3 Jaar is overleden. Vele vrien den volgden de baar. Onder hen waren de heren S. A. Wilson, hoofd van de Bloemendaalse Schoolvereniging en R. Reinalda. hoofd van de Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveïd. Aan de groeve sprak een zwager woorden van dank voor de blijken van deelneming. In de Jeugdherberg Jan Gijzen" in Haarle-fn-Noord logeerden vannacht vier en veertig Schotten, die dezer dagen hebben deelgenomen aan 't internationale trekkers kamp in het Gooi. Ter gelegenheid van hun komst was er Donderdagavond een ge zellige avond georganiseerd, waaraan ook de Haarlemse volksdansgroep onder leiding van de heer Van de Wateren medewerking verleende. - Foto: een Schots meisje danst terwijl een Schot haar met de doedelzak begeleidt. Weer nieuwe Griekse regering op komst Naar wordt verwacht, zullen de door afgezant in Griekenland, geopende onder handelingen heden tot de vorming van een nieuwe Griekse coalitieregering leiden. Men gelooft te Athene, dat besprekin gen, die gisteravond laat tussen de libe ralen en populisten zijn gevoerd, tot re- silltaat zullen hebben, dat het een week oude kabinet van Tsaldaris door een nieu we regering onder leiding van de liberaal Themistocles Sophoelis zal worden ver vangen. Henderson had tijdens een onderhoud met Griekse leiders meegedeeld, dat zijn regering de onmiddellijke vorming van een coalitieregering op zeer brede basis wenst. De ambassadeur van de Verenigde Staten, McVeagh, was bij het onderhoud tegen woordig. MINISTER-PRESIDENT VAN THÜRINGEN VERDWENEN. Dr. Rudolf Paul, de minister-president van Thüringen, Ls sinds Maandagmiddag verdwenen. De politie stelt een onderzoek Muziek- en filmavond voor Ereschuld en Dankbaarheid Woensdag 17 September, des avonds om 8 uur, zal in het Concertgebouw te Haarlem een grote muziek- en filmavond gegeven worden ten bate van het comité „Eereschuld en Dankbaartieid". De Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van luitenant J. Rochus van Yperen heeft mede werking toegezegd en er ls een programma samengesteld, dat met Dichter und Bauer. de Slavonische Rhapsodic en enige fr.sse marsen zeker niet zal nalaten, belangstelling te trekken. Bovendien wordt de documentaire film over Nederland in mobilisatie en oorlog „Den Vader- lant Ghetrouwe" gedraaid. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: H. J. Dlelwart en V. M. J. Braam; A. G. van Thiel en A. Brand; W. E. Thu- nlssen en M. H. van Bambeek; I. C. Collet en C. W. Warnaar. GETROUWD: B. F. Enschedé en Jonkvr E. van Geen; L. J. Alford en H. M. van Schalk; J. J. W. Anneveldt en M. A. van de Poel; H. A Dek ker en E. A. Breukels; H. Bosman en G. Broek hof: J. G. van Veen en B, B. Willemse; J. D. van den Broek en C. A. M. Ducrot; B. E. Wort- man en A. A. Plomp. BEVALLEN: A. C. Jansen—Meure, d.; H. C. Kroon—de Greef. d.; G. C. van Vessnm—Klerk, d.: M. E. Boer—de Bruin, d.; A. B. Menslnk— Lubbers, d. OVERLEDEN: A. J Bakker, 5 j.; Wed. A O. Vervooren—Pander, 61 j. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1 uur Koninklijke Olie. 418)4 422% 301 304 374 374)4 182% 183 Nederlandse Ford. 415 Nederlandse KabeJ 315 320 Calvé certificaten 175%' Scheepvaart-Unie 185% 187% 4oll.-Amerika Lijd 206 209% )e!i Maatschapplt 149 148% H. V A 227% 229 A'dam Rubber 141 141 Ved. Handel MIJ. 137 W-I. Handelsbank 100% 100 Billiton MU. II 359

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3