Haarlems Dagblad De Totalisator Prof. Gerbrandy mag twee maanden niet voor de radio spreken De Republiek kiest Australië Nadere beschikkingen voor de woonriiimte-regeling Bevin „dacht hardop" over het Amerikaanse goud in Fort Knox Weerbericht 62e Jaargang No. 18728 I Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantooi H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. £2713, 10132. Directeur F Zalertlag 6 Sepleiiilx i 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ''^redacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Niet zonder verwondering zal men gelezen hebben, dat de indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot weder-invoering van de totalisator te verwachten is. Onze tijd is vervuld van andere en vrijwat belangrijker kwesties dan de uitbreiding en organisatie van het wed den op renpaarden en harddravers. Bestaat L er een dringende behoefte aan? Het is voorshands niet duidelijk waar die zich op grondt. De toelichting bij het wetsontwerp zal dit wellicht ophelderen. Vermoedelijk zullen de belangen van de paardenfokkerij naar voren worden gebracht. Indertijd gold immers de overweging, dat die werd gesti muleerd door de rennen ei> dat de rennen het georganiseerde wedden nodig hadden om de publieke belangstelling te behouden. Na de afschaffing van de totalisator in 1911 werden dan ook jarenlang geen rennen gehouden, maar later -breidde de Neder landse paardensport zich in velerlei vormen belangrijk uit, waarvan vooral de successen van Nederlandse renners bij de Olympisdhe Spelen en bij andere springconcoursen ge tuigden. Is het overigens ook denkbaar dat de re gering. zich bewust van de levensduurte en I van de vervaarlijke fiscale operaties die zij op het Nederlandse volk toepast, het de I gelegenheid wil geven om zich door middel van het kansspel op rennende paarden een financiële troost te verschaffen? Nfet dat dit een heilzame uitwerking op het totaal der wedders zou hebben, want de totalisa tor keert slechts de inzetten der verliezende wedders aan de winners uit die boven dien hun eigen inzet terugkrijgen. Dus ver huist het geld slechts van de ene wedders- portemonnaie naar de andere en vice-versa. Want ervaring met het wedden op paarden leert, dat wie het geregeld doet op den duur op evenveel verlies als winst moet rekenen. Ja eigenlijk nog wel op wat meer verlies dan winst. Want de ver deling van het geld, bij de loketten op de renbaan gestort, geschiedt eerst na aftrek van belastingen en andere onkosten. Aha! Ziet de regering er dus een nieuw I belasting-object in, dat haar aantrekt? Overweegt zij daarbij wellicht, dat wij wel een afleidinkje kunnen gebruiken in deze tijd en zal zij even slim zijn als de Fransen, die de belasting-aftrek op de wed-gelden indertijd voor de ziekenhuizen bestemden, zodat iedere verliezende wedder op Long- champs, Auteuil, Le Tremblay, St. Cloud of Maisons-Laffitte zich troosten kan met de gedachte, dat hij tenminste aan een goed doel heeft bijgedragen? De gelegenheid tot gokken is in ons land met het totalisator-verbod niet verdwe nen. De Beurs bleef er immers alle moge lijkheid toe bieden. En de Beurs is vrij wat gevaarlijker voor gokkers dan de totalisa tor, omdat zij de gelegenheid opent om te wedden met geld dat riien niet bezit. Aan de loketten op de renbanen kan men alleen het geld riskeren dat. men bij zich heeft, want de totalisator eist contante betaling. Daardoor is dit systeem ook te verkiezen boven het in Engeland nog altijd bestaande stelsel der bookmakers. Want bij die ..par ticuliere ondernemers" kan men telefonisch zijn weddenschappen opgeven als men bij hen ,,als klant" bekend is. Men kan een rekening bij hen openen. Ook is hun prijs berekening onderhevig aan de persoonlijke winst, die zij berekenen en is het r.og al eens voorgekomen, dat bookmakers spoor loos verdwijnen van de renbaan, als het hun tegengelopen is. Want het gilde heeft immer bedenkelijke figuren geteld. De totalisator daarentegen die op de Franse renbanen al sinds lange tijden al- jjleen bestaat on in Engeland later ook is ingevoerd is een officiële instelling, die mathematisdh-zuiver werkt en altijd, on middellijk ha de race, correct uitbetaalt. Hoe het systeem werkt heb ik al aange duid. Er mag nog wel een woordje ter toe lichting bij. Wedders op de rennen gaan naar de loketten van de totalisator en kopen een ticket, dat het nummer draagt van de ren en dat van het paard, waarop zij spelen willen. Zij betalen voor dat ticket hun inzet. Als de race aanvangt worden de loketten gesloten. He? personeel van de totalisator slaat aan het rekenen en ver deelt de inzetten op de paarden, die ver loren hebben, over winnende wedders. Dat gebeurt dan naar verhouding van de ge zamenlijke inzetten op het winnende paard en de nrs. 2 en. 3. die als „geplaatst" wor den aangemerkt. De totalisator „totaliseert" dus de weddenschappen en keert ze naar verhouding uit. Als de winnaar favoriet geweest is en velen dus op hem gespeeld hebben, krijgt ieder van hen maar een klein bedragje uitgekeerd. Is hij een outsider, blijkt zijn kans b.v. 661 geweest te zijn, dan krijgen de weinigen, die hem uitver koren hebben, hun inzet plus zes-en-zestig maal dat bedrag terug. Gokken, ook op paarden, is erg ongezond voor mensen die erdoor meegesleept wor den. Het is onnodig daarover uit te weiden, want de Beurs heeft <*e gevolgen door vele tragedies in het zakenleven aangetoond. Men kan zich ook bij de totalisator finan cieel te gronde richten, ofschoon minder snel en radicaal. Tegen de totalisator zal wel aangevoerd worden, dat zij een groter publiek tot wedden trekt dan de Beurs doet: vooral meer kleine luyden. Maar ik geloof niet dat men goklustige lieden met een totalisator-verbod tegen zichzelf heeft kun nen beschermen. In de landen, waar veel op paarden go- Wed wordt, maakt een aantal wedders een nauwkeurige studie van de kansen, op grond van afstamming der edele dieren, hun vorige resultaten, hun vorm en de afstanden waarop zij het snelst zijn. Aan gezien een paard geen automaat is en sommige paarden, net als sommige mensen, grillig van aard en stemming zijn, terwijl ook niet alle races regelmatig verlopen, komen die berekeningen heel vaak niet uit. Daarom is het zo vaak een outsider die wint ir.plaats van de eerste, tweede en derde favoriet der voorspellers. Het is en blijft een gok. Van de totalisator kan men slechts zeggen, dat die hem zo netjes, als mogelijk is, berekent. Maar er blijft die aftrek van belasting en onkosten.Daar verliest de regelmatige, rustige wedder op den duur toch door. R. P. Sinds 3 September sneuvelden vijf Nederlanders Het Nederlandse actiecommuniqué van heden deelt mede, dat sinds 3 September vijf Nederlandse soldaten sneuvelden en 28 gewond werden. Het communiqué maakt melding van voortgaande zuiveringsacties in de buurt van Salatiga en beschuldigt de republikei nen ervan, dat zij de voortgang der paci ficatie in de bezette gebieden verhinderen. Rede over regeringsbeleid en Drv. Moók was aansporing tot wetsovertreding De regeringscommissaris voor het Radio wezen mr. L. A. Kespe«\ commissaris der Koningin in Zuidholland, heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy met ingang van 3 Sep tember voor de duur van twee maanden uitgesloten van de bevoegdheid tot het houden van redevoeringen voor de radio, dit naar aanleiding van diens radiorede op 14 Augustus voor de microfoon der N. C. R. V., uitgesproken over het beleid in Indië. De gewraakte passage uit deze rede luidt als volgt: „Maanden lang heeft de luite nant gouverneur-generaal dr. van Mook een volkomen ongrondwettig beleid voerd en gehandeld alsof er geen Indische staatsregeling bestond. De beide kabinet ten zijn hem daarin gevolgd, alsof hij de meest natuurlijke en wettige maatregelen projecteerde en uitvoerde. Staten zijn ge vormd, republieken zijn erkend, buiten het Nederlandse volk om, langs dictatoriale weg, zonder eerst raadpleging der bevol king. Tenslotte is een interim-gouverne ment ontworpen, dat in willekeur alle vroegere staatkundige handelingen over treft en nu, sedert 20 Juli 1947, is een eerste schrede gezet op de weg van vrij heid en rechtsorde. De daarmede in gang gezette bescherming van de bevolking in Indië stond ineens in het middelpunt van de Nederlandse actie. Die bescherming is één der eerste plich ten van de gouverneur-generaal. Dat zegt onze Indische staatsregeling zelf in arti kel 45, dat bepaalt, dat bescherming der Inlandse bevolking tegen willekeur van wie ook, een der gewichtigste plichten van de gouverneur-generaal is. Zou dr. van Mook. die, in alle mogelijke twijfelachtige handelingen steeds, als ik het zo zeggen mag, het Kabinet heeft „be sprongen", thans, nu het een goede, nood zakelijke, een door recht en wet opgelegde plicht betreft, namelijk de waarachtige be scherming van de Indische volken, terug schrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van hun zelfstandig ministerieel oordeel maar op gezag der politieke partijen, ver oorloven? Ik kan het niet geloven, want de oor zaak van handelen, die dr. van Mook moe! kennen, die noodzaak van handelen ken nen ook al zijn medewerkers, ook de leger commandant, die kent heel Batavia, die kennen al onze officieren, soldaten, die kent heel het lijdende volle van Nederland: Indië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. Die kreet'verstaan en daarnaar handelen betekent opklaring in een groot deel van de wereld". Motieven Het besluit om prof. Gerbrandy twee maanden uit te sluiten is genomen al dus de regeringscommissaris „op grond van art. 17 van de beschikking van 15 Ja nuari 1947 van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, gehoord de commissie van advies van de regerings commissaris. Overwegende, dat deze passage in feite neerkomt op een suggestie aan dr. van Mook om zich niet te storen aan te ver wachten aanwijzingen van het opperbe stuur, waaraan hij volgens de Indische staatsregeling gebonden is, maar in het In donesisch conflict zijn eigen inzicht 9 te volgen, en dat het niet toelaatbaar kan worden jeacht, dat door middel van de radio hoge gezagsdragers openlijk worden aangespoord tot overtreding van de wettelijke voor schriften". Nader .wordt vernomen, dat aan Blijkens een bekendmaking van radio Djokjakarta heeft Soekamo hedenmorgen aan Charles Eaton, dc consul-generaal van Australië, medegedeeld dat de regering van de republiek besloten heeft zich in de commissie van drie door Australië te doen vertegenwoordigen. Bloembollen voor Deense tuinen, koeien voor Hollandse magen. Het handelsverdrag met Denemarken is in zoverre uitgebreid, dat dit land aan Ne derland 10.000 koeien zal leveren. Dene marken krijgt van ons 5000 ton copra en een contingent bloembollen. Naar wij ver nemen bedraagt dit contingent 1.000.000 Deense kronen, de helft van verleden jaar. prof. Gerbrandy ontheffing van dit spreekverbod kan worden verleend, indien hij zijn redevoeringen tevoren door de regeringscommissaris laat le zen en deze er zijn goedkeuring aan hecht. Overigens heeft prof."Gerbran- dy de mogelijkheid in beroep te gaan tegen deze beslissing van de regerings commissaris bij de minister van O., K. en W. In zulk een geval moet de mi nister de voorzitter van de Radio- raad in dit verband horen. Deze voor zitter van de Radioraad isprof. mr. P. S. Gerbrandy. Het Nationaal Comité Handhaving Rijks eenheid heeft zich niet onbetuigd gelaten en betoogt dat deze beslissing van de re geringscommissaris volkomen in strijd is met de begrippen van vrijheid en demo cratie. In wezen wordt de oppositie, volgens het protest van Rijkseenheid, hiermee ge muilkorfd. Dr. van Mook naar Amerika Volgende week regerings verklaring In aansluiting op de besprekingen, welke deze week in Den Haag hebben plaats ge had. zal de luitenant gouverneur-generaal dr. Van Mook zich vandaag naar de Ver enigde Staten begeven, teneinde daar con tact op te nemen met de Nederlandse am bassadeur, mr. van Kleffens, en met Ame rikaanse autoriteiten. Dr. van Mook zal n. dit bezoek, dat van korte duur zal zijn, via Nederland naar Batavia terugkeren. Het geheel van dc deze week door het Kabinet met de luitenant gouverneur-gene raal, diens adviseurs en nir. van Roven ge voerde besprekingen is volgens het A.N.P. „vruchtbaar" geweest. Het ligt in het voornemen der regering om in de loop van de volgende weck, overeenkomstig reeds eerder gedane toe zeggingen, een verklaring over het Indo nesische beleid in dc Twéede Kamer der Staten-gcneraal af te leggen. Weer vlees extra Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger tot en met 14 September op bon L-06 diversen van de bonkaart voor voe dingsmiddelen 100 gram vlees verkrijgbaar Hedenmorgen ontspoorde de trein, die 8,07 uur uit Zandvoort te Haarlem moet aan komen, door tot nu toe onbekende oorzaak over het wissel in spoor 3. Onder de vele forensen ontstond een kleine paniek, doch al spoedig bleek dat niemand persoonlijk letsel opgelopen had. Ook de materiële schade bleef beperkt. Het treinverkeer verliep al spoedig in en over normale banen. De wagenvoerder mist alleen zijn tabaksdoos. I)e minister van Binnenlandse Zaken lieeft overwegingen van rechtvaardigheid en bilhjk- tlians een aantal beschikkingen ingetrokken en een nieuwe beschikking het licht doen zien met betrekking tob een vergunning tot bet in gebruik nemen van woongelegenheid en ten aanzien van vordering. Deze zijn een uitvloei sel van de woonrulmtewet 1947. welker In wer king treding is opgeschort omdat deze uit werking nog niet gereed was. Aan deze nieuwe beschikking, die tegelyk met de woonrulmtewet 1947 in werking zal treden, is het volgende ontleend: De in de wet bedoelde vergunning ten be hoeve van vestiging in de gemeente mag niet worden geweigerd aan ambtenaren, bedienaren van de eredienst en personen, die in inrichtin gen of kampen, welke door 't rijk worden be heerd. zijn gevestigd, aan wie de betrokken ge meente. 'tzij door 't burgerlijk, militair of ker kelijk gezag, als stand- of verblijfplaats is aan gewezen. Hetzelfde geldt voor een of andere openbare dienst, ten behoeve waarvan in leg met B, en W. een woning of gebouw is gevorderd. B. en W. zullen steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woongelegenheid kun nen verlenen aan de eigenaar, aan wie zij die vergunning hebben toegezegd, voor het geval hij de kosten van nieuwbouw geheel of ge deeltelijk zelf draagt. Betreffende vordering is het volgende be paald: Het oordeel van B. en W over de doel matigheid van de verdeling van woongelegen heid en over de doelmatigheid van een vorde ring moet steeds mede worden bepaald door Stroopster De vrouw emancipeert zich zo lang zamerhand in alle beroepen, die vanouds des mans zijn, en meestal tot volledige tevredenheid van het sterke geslachtEr zijn echter grenzen en deze werden on getwijfeld bereikt, zo niet overschreden door een dame uit Nijverdal, die zich onledig hield met het strikken van wild, een bezigheid welke haar zeer vlot af ging. De siroopster is door de koddebeier in de mantelkraag gevat. Brandweer helpt de fruittelers De droogte in de Betuwe is zo ernstig datde appel-oogst bedreigd wordt. Thans is dc Arnhemse brandweer te hulp geroepen om boomgaarden in dc omgeving van Eist te bespuiten. held. Hierbij verdient onder meer het lot van bejaarde bewoners als zodanig aandacht en voor overweging komt ook in aanmerking be hoefte aan woongelegenheid ten gebruike voor uitoefening van een beroep, het economisch belang van de personeelsvoorziening voor een bedrijf, en dergelijke. Tenzij onverwijlde vordering noodzake lijk is. zal van de vorderingsbevoegdheid geen gebruik worden gemaakt, dan nadat het B. en W. redelijkerwijze onmogelijk ls gebleken, om op basis van vrijwilligheid een oplossing van de hulsvestlngsmoci- lijkheid te bereiken. PwTuig tot samenwoning. Vordering van een gedeelte van een woning ten behoeve van a-sociale personen mag niet plaats hebben (Hierbij wordt aangetekend, dat het woord a-sociaal zowel ten opzichte van degene, tot wie de vordering wordt gericht als van hem, voor wie deze gebeurt geldt, maar niet voor politieke delinquenten). Woningen van bejaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag heb ben verworven, zullen bij voorkeur niet in haar geheel worden gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte in een ander perceel In de gemeente kan worden verschaft. Voorts is een commissie van advies ingesteld, bestaande uit ten minste vijf leden, al of niet lid van de gemeenteraad, doch Ingezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de commissie zitting hebben twee personen, die representatief zijn. Polifie van drie landen zoekt dr. Rudolf Paul Verdwenen premier van Thü- ringen is nog steeds spoorloos De Berlijnse correspondent van het ANP meldt over de verdwijning van dc TJiii- ringse minister-president Paul nader, dat Weimar, de hoofdstad van Thüringen. door de politie is afgesloten. Alle ministeries staan onder bewaking en ook de hoogste ambtenaren kunnen de gebouwen slechts met een bijzondere vergunning betreden. Paul had tijdens het weekeinde besprekin gen gevoerd met de liberale leider Külz en met minister Koch van Hessen, welke laatste na een rede op de Leipziger M?lse enkele uren door dc Sovjet-politie is vastgehouden. Uit Weimar wofdt voorts vernomen, dat Paul sedert enige tijd het vertrouwen van het Sovjet-bestuur verloren heeft en reeds een vergeefse poging heeft gedaan om naar de Franse 7,óne te ontkomen. Langs alle grenzen van de zóne patrouil leert thans Russische, Amerikaanse en Duitse politie. De Sovjets hebben uitlevering van Paul gevraagd wanneer hij de grens mocht zijn gepasseerd. De door de Sovjets gelicen- seerde pers heeft nog met geen woord over de mysterieuze verdwijning van de lei dende politicus gerept. Uit een mededeling van de Thüringse politie blijkt, dat Paul in 1935 tot Góering het verzoek heeft ge richt lid van de partü te mogen worden. Dit verzoek is echter afgewezen. Later heeft hij zich van zijn Joodse vrouw laten scheiden. Paul was aanvankelijk lid van de libe rale partij. Na zijn benoeming tot minis ter-(president door de Sovjet-bezetting trad hij tot de socialistische eenheidspartij toe. Hij was daar echter niet gezien. Paul zou zich ook aan minderwaardige finan ciële manipulaties hebben schuldig ge maakt. Het Franse kabinet wankelt Het woord is aan Ramadier zou ontslag 1 willen aanbieden Het feit, dat de Franse minister-presi dent Ramadier onmiddellijk na de stemming over de vertrouwenskwestie in verband met de steenkool-subsidie een onderhoud met president Auriol heeft gehad, heeft het gerucht doen ontstaan, dat hij zijn ontslag heeft aangeboden. Er is echter nog niets bekend, dat dit gerucht zou kunnen bevestigen. De ministerraad is gister middag bijeengekomen, doch er zijn geen bijzonderheden over de bespre kingen bekend gemaakt. De minister-president was niet tevreden met de kleine meerderheid, welke de stemming over de vertrouwenskwestie van de steenkool-subsidie voor de rege ring heeft opgeleverd en zou overhellen naar de mening dat, gezien het hoge aan tal onthoudingen van radicale afgevaar digden (volgens A.F.P. is officieel een ge tal van 54 onthoudingen opgegeven), het kabinet niet meer de vereiste eenheid bezit om de economische situatie van de ko mende twee maanden onder de ogen te zien. De communisten hebben tegenge stemd, de uiterst rechtse republikeinse vrijheidspartij stemde gedeeltelijk tegen en onthield zich gedeeltelijk van stem ming. Dit was voor de vijfde maal in ze ven maanden tijds, dat Ramadier de kwestie van vertrouwen stelde. La Rochefoucauld: Wij hebben meer traagheid van geest dan van lichaam. Ernstige autobotsing op weg naar Amsterdam Vrijdagavond had op dc Amsterdamse straatweg ter hoogte van het tankstation, even buiten de gemeente Haarlem een ernstig auto-ongeluk plaats. Een uit Haarlem komende wagen, be stuurd door een inwoner van Amsterdam, zwenkte door tot nu toe onbekende oor zaak links af, op het ogenblik, dat ook een auto uit de richting Halfweg naderde. Deze trachtte een botsing te vermijden door eveneens links «f te zwaaien, om zo doende om de Haarlemse wagen heen te komen. Deze manoeuvre mislukte en de Am sterdamse auto werd in de flank gegrepen en kantelde om. Door de schok werd de zeer licht ge bouwde wagen uit Haarlem volkomen in elkaar gedrukt. Dc bestuurder moest zwaar gewond in de Maria-Stichting wor den opgenomen. Zijn toestand was heden morgen redelijk. De inzittenden van de gekantelde wa gen, een jonge man met zijn moeder, wer den slechts licht gewond cn konden, na verbonden te zijn. per taxi naar hun wo ning in Amsterdam vervoerd worden. Financiële kringen noemen het een fantastisch idee Het idee dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken in zün rede tot het Labourcongres te Southport opperde her verdeling van het „werkeloze" goud der Verenigde Staten, dat opgeslagen ligt in Fort Knox heeft in Engeland en Ame rika heftige reacties gewekt, die vooral aan Amerikaanse kant niet vleiend zijn voor het inzicht van Bevin in financiële aange legenheden van internationaal belang. De New York Times raadt Bevin aan, het goud maar liever te vergeten en zich te concen treren op het zwarte goud. dat in de En gelse grond ligt en nog gedolven moet wor den. In Britse regeringskringen gaf men te kennen dat Ernest Bevin door zijn voorstel uiting gaf aan een geliefkoosd idee van hem zelf zonder dat hij daarbij vooraf dc steun van de regering heeft gehad. In deze krin gen verklaarde men, dat in de oorspronke inzag, hoe de herdistributie van het goud iets meer zou kunnen betekenen dan een tijdelijke hulp voor het herstel' van dc handel, voordat de ontvangers het aan de Verenigde Staten teruggaven bijwijze van betaling voor de Amerikaanse importen. In financiële kringen noemt men het idee „fantastisch". De „Financial Times" schrijft, dat Bevin wel naïef moet zijn. wan neer hij zich voorstelt, dat het dollar-tekort door een dergelijke manoeuvre opgelost kan worden. De Britse voormannen dokteren aan de crisis „Sheffield" ligt sti! De ..Federation of British Industries" cn het bestuur van de „Association of British lijke tekst van zijn rede geen toespeling Chambers of Commerce" hebben de Britse werd gemaakt op de bedoelde goudvoor raden en dat Bevin „slechts hardop had gedacht." Hij pleegde geen overleg met zijn bureau an Buitenlandse Zaken en de collega's van de schatkist. Misschien, zo zeide men. heeft Bevin er wel geen juiste voorstelling van gehad hoe het plan moest worden uitge voerd. Naar vernomen wordt heeft Bevin bij regering voorgesteld de subsidies op kosten van het levensonderhoud progres sief te verlagen, de arbeidstijd in de essen tiële industrieën tc verlengen en dc re geringsuitgaven drastisch te beperken, ter bestrijding van de huidige economische crisis. Deze voorstellen werden gisteren bespro- ken. toen Herbert Morrison. lord-president of the Council en sir Stafford Cripps, <ie j president van de Board of Trade, een ont- vorige gelegenheden deze gedachte rnfor- ^oeling hadden met vertegenwoordigers meel tegenover Britten en Amerikanen ternr RrïHa, TnHu«irm« nc prake gebracht, doch daarbij niet te ken nen gegeven dat hij haar in het openbaar zou bespreken. Leden van de uit 18 personen bestaande commissie uit het Amerikaanse Congres, die zich in Londen bevindt in verband met de hulpverlening aan Europa, hebben een uur met Bevin geconfereerd en hem om nadere inlichtingen betreffende zijn voor stel gevraagd. Een woorvoerder van het ministerie van Financiën gaf openhartig toe, dat hij niet Griekse regering treedt heden af Amerika helpt een handje Uit betrouwbare bron verneemt Reuter, dat de Griekse populistische regering onder Konstantïn Tsaldaris heden zal aftreden. Koning Paul zal de liberale leider Themis- tocles Sophoelis verzoeken een nieuwe re- jering te vormen. De verklaring is uitge geven na uren van grote politieke bedrij vigheid, waarbij Tsaldaris koning Paul heeft bezocht, toen Sophoelis confereerde met de speciale afgevaardigde van de Ver enigde Staten Henderson en met de Ame- iikaanse ambassadeur in Griekenland, ïacveagh: Men neemt aan. dat Sophoelis om verdere Amerikaanse hulp verzocht heeft ten einde de nieuwe regering in de gelegenheid te stellen „recht en /orde aan het land terug te geven". Vermoedelijk zal de nieuwe regering Zondag de eed afleggen. Zij zal bestaan uit populisten en liberalen. Aandelen Nederlandse Bank weer verhandelbaar De minister van Financiën heeft meege deeld, dat nu het wetsvoorstel inzake de naasting der aandelen in de Nederlandse Bank N.V. gepubliceerd is, geen bezwaar bestaat tegen de hervatting van de handel ter beurze in aandelen en certificaten van aandelen der Nederlandse Bank. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft bepaald, dat deze handel weer op 8 September zal beginnen. Exodus-scliepen le Cuxliafen De drie Exodus-schepen met Joodse emigranten zijn hedenmorgen om half ne gen in Cuxhafen aangekomen. Eén der drie zal morgenochtend in Hamburg de opva renden debarkeren, de andere twee zullen respectievelijk Maandag en Dinsdag in Hamburg aankomen en hun levende lading lossen. Molotof en Wisjinskl niet naar de UNO-vergadering Volgens kringen, welke in nauwe relatie staan tot de Sovjet-Russische delegatie bij de UNO, zou noch Molotof, noch Wisjinsky de komende Algemene Vergadering van de UNO bijwonen. Als hoofd-afgevaardig- de zou door de Sovjet-regering worden aangewezen Boris Stein. an de Federation of British Industries. De besprekingen werden verder bijgewoond door minister Bevin, de minister van Ar beid, George Isaacs en de minister van Fi nanciën, Hugh Dalton. Men verwacht, dat Morrison de leiders der industrie de hoofd lijnen van het plan van Cripps, om de Engelse export dit jaar op te voeren tot 140 proeent van het vooroorlogse niveau cn tot 160 procent in 1948. teneinde het te kort op de betalingsbalans voor de komen de 6 maanden ad 370 millioen pond ster ling te halveren, zal uiteenzetten. Nadat de eerste minister. Attlee, van zijn vacan- tie in Wales is teruggekeerd, zal het plan van Cripps de volgende week aan de com missies van het kabinet worden voorge legd. In een schrijven aan Attlee van sir Arnold Gridley. uit naam van het bestuur van de Association of British Chambers of Commerce wordt o.a. gezegd, dat de bc- zettingskosten van Duitsland moeten wor den verminderd en dat nationalisatie- plannen, die niet onmiddellijk tot verlaging van kosten leiden, moeten worden "uitge steld. De regering moet een einde maken aan de stijging van de kosten in de ex portindustrieën. Verder wordt voorgesteld een einde te maken aan het kostbare systeem van aankopen in het groot van buitenlandse grondstoffen. Door gebrek aan steenkool tengevolge van de mijnwerkersstaking hebben de mes senfabrieken in Sheffield, het beroemde centrum van de staalindustrie in Yorkshire, hun poorten moeten sluiten. Sommige staalfabrieken produceren 45 procent min der. Volgens het communiqué, dat na een bespreking van Shmwell, de minister van brandstof en energie, met functionarissen van de mijnwerkersbond is uitgegeven, zal een commissie een onderzoek instellen naar de toedracht te Grimethorpe, van waar de een maand geleden uitgebroken staking is overgeslagen tot thans 54 mijnen. GOED STROOPJAAR IN LIMBURG. De moeilijkheden voor de Zuid-Lim burgse stroopfabricage die ook de appel- stroopaanmaak omvat zijn door de grote fruitoogst en de redelijke prijzen van fruit dit jaar niet meer aanwezig. Na de ver werking van fruit of bieten voor stroop en jam leverden de fabrieken bovendien hun fruitpulp en bietenpulp ter verwer king tot veevoeder. WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bi'.t. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: In de nacht hier en daar vorming van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen Gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreide buien. Zwakke wind. Des nachts iets minder koel, overdag wat minder warm Zondag 7 September: Zon op 5 59 uur. onder 19 16 uur Maan op 21.59 uur. onder 13 59 uur Maandag 8 September: Zon op 6 01 uur. onder 19.14 uur Maan op 22.39 uur. onder 15.20 uur (Laatste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1