B-negen en twintig De Amsterdamse beurs blijft optimistisch Een humanist in de nobelste zin Opening Coornhertlyceum betekent verbetering voor het middelbaar onderwijs Nederlandse verliezen in Indonesië Oprichting ener nieuwe Vrijzinnige Partij Wereldnieuws J ZATERDAG 6 SEPTEMBER v 1" '7 N DE WERELDPOLITIEK» ff f> „B 29" vormt steeds meer de belangrijke factor in de Amerikaansche vredespolitiek. „B 29" is niet een codewoord voor een of andere diplomatieke actie op internationaal terrein, doch dóódsimpel het legermerk van de grote bommenwerper, het „reuzen-fort met vleugels", door de Amerikaanse lucht macht gestationneerd op alle belangrijke strategische punten van de Amerikaanse belangensfeer. En zij staan daar niet wer keloos onder zeil, integendeel, zij oefenen gestadig en men zou bijna zeggen koorts achtig om hun actiegebied te verkennen en hun capaciteit ie beproeven, voor het geval datVoor het geval dat werkelijkheid zou worden, wat de Amerikaanse generaal George Kenney dezer dagen als de taak van deze vliegende reuzen noemde: „Het land te verdedigen tegen iedere aanval". De ge neraal voegde er nog bij, dat de B 29- machines geladen met atoombommen ge reed staan langs de gehele verdedigingslijn van de Verenigde Staten. En hij besloot met een zeer merkwaardige opmerking. „Men verliest wel eens de controle over de vreug devuren, die in de wereld ontstoken wor den en dan is het onze taak, met blusem- mers klaar te staan," aldus de generaal, die op het punt stond om een drieweekse in spectietocht langs zijn „blusemmers" te maken. Generaal Stratemeijer, hoofd van het Amerikaanse luchtverdedigingscommando, heeft ook een duit in het zakje gedaan door te verklaren, dat Amerika voor een „blij vende vrede" een luchtmacht van 10.000 moderne vliegtuigen en 400.000 man per soneel nodig heeft. Wie mocht menen dat deze „harde" woorden 2van de Amerikaanse generaals moeten worden beschouwd als gesproken buiten verantwoordelijkheid van de Ame rikaanse regering die immers nog steeds in vereniging met andere regeringen bin nen de UNO. pogingen doet om een wereld ontwapening te bereiken begint aan die mening te twijfelen, wanneer hij verneemt, dat niemand anders dan president Truman Donderdag in een boodschap aan het con gres van Amerikaanse oudstrijders te Cle veland gezegd heeft: „De Verenigde Staten moeten militair sterk blijven en er zal op dit gebied nog veel moeten worden gedaan" waarop de oudstrijders zich haastten om de president te laten weten, dat „alleen een snelle herbewapening een oorlog met de Sovjet-Unie de enig mogelijke vijandin van de Verenigde Staten kan voor komen." Al deze woorden hebben niet veel entou rage meer nodig om te worden opgevat als een teken van de"onherroepelijk in Amerika veldwinnende mening,» dat alleen nog een „gewapende vrede" kans heeft en dat er van een internationale ontwapeningsover eenkomst practisch niets meer kan komen. Die entourage krijgen zij desniettemin toch, want het is niet moeilijk uit de dagelijkse berichtgeving symptomen te nemen, die er op wijzen dat de woorden van Kenney, Truman en de oudstrijders geen losse op merkingen zijn. Drie weken geleden maak ten 31 toestellen van de Amerikaanse lucht macht alweer B 29'ers! een oefen- vlucht naar Alaska en het Poolgebied. Op 2 September j.l. startten 33 vliegende for ten B 29! voor een massale Oceaan- vlucht via New-Foundland en Engeland naar Duitsland en terug via de Azoren en ce Bermuda-eilanden. B 29-toestellen zijn gestavionneerd op de Philippijnen. in Alas ka, in Japan, op de Pacific-eilanden en overal, waar de grillige lijn van de Ameri kaanse invloedssfeer raakpunten met an dere ..sferen" heeft. De B 29 is de atoom machine. De gewapende vrede heeft geen nader signalement nodig. De Amerikaanse achtste luchtvloot heeft de taak van het Amerikaanse lid in de UNO-commissie voor ontwapening overgenomen. Men kan lang en breed redeneren over het betreurenswaardige en wellicht afkeu renswaardige van deze ontwikkeling, doch men dient dan daarbij in Ret oog te houden, dat er bepaalde symptomen in het politieke bestel moeten zijn, die de andere weg de weg waarop de mensheid zich vlak na de tweede wereldoorlog zo gaarne begeven had en waarop de massa van de volken zich op dit moment nog zo gaarne begeven zou hebben afgesloten. De kostbare en de welvaart remmende herbewapening der Verenigde Staten kan gedeeltelijk zijn ver oorzaakt door „stijve" militairisten zoals Amerika er verschillende op hoge posten telt, doch anderzijds is er in de Verenigde Staten geen oppermachtige militaire kaste, noch kan het Amerikaanse volk verdacht worden van „Pruisische" mentaliteit. In tegendeel, Roosevelt heeft moeite genoeg gehad om de noodzakelijkheid tot militair ingrijpen in de tweede wereldoorlog tot publieke overtuiging te maken en daarbij had hij nog een „Pearl Harbour" nodig als druppel in de volle emmer. De consequen tie echter van het feit, dat de Amerikanen eenmaal met volle overtuiging de handha ving van de democratie als hun plicht aan vaardden, heeft het nu Truman en de zijnen blijkbaar gemakkelijker gemaakt om het isolationisme te keren en de militaire macht van de Verenigde Staten te blijven gebrui ken als grendel op de oorlogsdeur. De onafwendbare gevolgen van deze Amerikaanse overtuiging, zich demonstre rend in vliegende reuzeforten over de ge hele wereld, zijn echter, dat de vrees van andere landen voor een eventuele Ameri kaanse druk op hun buitenlands en militair beleid toeneemt. Een sprekend bewijs daar voor is de achterdocht, die sommige landen heeft vervuld bij de bekendmaking van het plan van Marshall. En dan spreken wij niet van die landen, welke achter het beruchte ijzeren scherm geraakt zijn, doch van lan den als Zwitserland en Zweden, die open lijk hun vrees uitspraken voor het verlies hunner krampachtig gehandhaafde neutra- liijteit. Een duidelijk symptoon in dit op zicht leverde ook de in Southport congres- serende Labourpartij, die de Amerikaanse afgevaardigde van de brandblussersbond merkwaardige coïncidentie, dat generaal Kenney zijn bommenwerpers brandblussers noemde! uitfloot toen hij het als gast op dit congres waagde in een rede de politiek van het Kremlin te laken en de Russische leiders de schuld gaf van het mislukken der internationale overeenkomsten. De Britten wensten de waarheid niet te horen uit Amerikaanse mond, hoewel zij even te voren hetzelfde hadden horen zeggen door „hun'' Bevin, die zij aan het slot van zijn uiteenzetting over de buitenlandse politiek hadden toegejuichtVrees voor Ame rikaanse inmenging, vrees voor een al te haastig ingrijpen van Amerikaanse brand blussers, vrees ook voor het onmiskenbare gevaar, dat het al te openlijk manoeuvre ren met de „blusapparaten" de brand eer der zou kunnen doen uitbreken. J. L. Gasturbines voor schepen De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt dat met succes proeven genomen zijn met een belangrijke nieuwe vinding op het gebied van scheepsaandrijving met gas in plaats van stoom turbines. De aandrijving geschiedt met „Jet"-motoren evenals bij jet-vliegtuigen, doch met dit verschil, dat de voortstuwingskraeht niet de jet maar de turbine is. De verklaring van de admiraliteit voeg! hier aan toe. dat de nieuwe vinding een belangrijke economische winst betekent ten aanzien van de inwendige verbrandingsmotor en dat verschei dene voordelen aan de nieuwe vinding verbonden zijn zoals verdwijning van brandgevaar. (U. P.). DE PAUS SPREEKT HET MARIA- CONGRES TOE. De paus heeft zich via de radio tot de deelnemers aan het Maria-congres in Maastricht gewend. Aan het slot van zijn rede, die een woord van begroeting, lof en bemoediging voor de „zo oprecht Katho lieke stad Maastricht" bevatte, gaf de paus zijn apostolische zegen. Het wordt elke dag duidelijker, dat de dollar crisis in Europa sinds het stopzetten van de omwisseling van sterlingtegoed In dollars door de Engelse regering, een acuut stadium is In getreden. Het feit dat de Londense beui's. na een aanvankelijk herstel, zowel voor staatsfondsen als voor industriële waarden opnieuw een dalende richting is ingeslagen bewijst wel dat men op de valuta-positie van Engeland in eigen land nog allerminst gerust is. ondanks de wel zeer drastische maatregelen der regering onder andere tot voorlopige stopzetting van alle voedselimport uit Amerika en de over brenging van arbeidskrachten naar de meest productieve bedrijven, maatregelen, welke een groot deel der bevolking van Engeland aan vaardt, maar die hier en daar toch door stakin gen worden gesaboteerd, Men hoort de vrees uitspreken dat de arbeiders met half gevulde magen niet in staat of bereid zullen zijn hun prestaties dermate te verhogen dat de door de DIRCK VOLCKERTSZ COORNHERT Hij woonde jarenlang in Haarlem Bij de inwijding van het nieuwe ge meentelijke lyceum zal menigeen de Vraag stéllen, waarom dit naar Coornhert is ge noemd. Deze oude Haarlemmer geniet niet de algemene bekendheid van Lorentz, die de peetvader is geworden van het lyceum in het noordelijke deel der stad. Evenals Lorentz kan Coornhert als sym bool zijn bedoeld. Deze naam vertegen woordigt een beginsel; hetzelfde beginsel, waaraan het Erasmiaanse gymnasium te Rotterdam zijn naam ontleent. Tussen de beroemde Rotterdammer en zijn Haarlem se leerling bestaat trouwens geestver wantschap. Eigenlijk is Dirck Volckertsz. Coornhert een Amsterdammer. In 1522 is hij in de hoofdstad geboren, waar zijn vader een bloeiende handel in laken dreef. Dirck was echter geen handelsman; zijn beweeglijke geest neigde naar wetenschap en kunst; hij sloot zich aan bij de rederijkers, leerde drie muziekinstrumenten bespelen, open baarde bijzonder talent als graveur, en be oefende de kunst van het woord in rijm en gedicht- Bij dit alles bezat hij een pein zende geest, die de waarden en doeleinden van het leven met een persoonlijk oordeel doorvorste. Hoewel Rooms opgevoed, waardeerde hij de kerkelijke ceremoniën minder dan de zedelijke practijk, zonder welke geen godsdienst van kracht is, er die hij ook in het opkomende Protestan tisme, ja eveneens bij de „heidenen" te rug vond. De deugd, zoals de Romeinse moralist Seneca deze, onafhankelijk van het Christendom, reeds had gepropageerd, De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8 00 9.30. 13 00. 19.30. 22.30 uur Nieuw». 8.15 Gewijde muziek (gram.). 3 30 Morgenwijding. 9.45 Gram. 10.30 Hoogmis in de Kathedrale Baseliek te 's Her tosenbosch. 12 00 Angelus. 12.03 Gram. 12 15 „In 't Boeckhuys" 12.30 Metropoie-orkest. 13.15 „Welk boek. een goed boek?". 13.20 Metropole orkest. 13.40 Apologier 14.00 Willy Francois, orgel 14.35 Gram. 14.50 R K. Middenstand. 15 00 Gram 15.45 Concert voor viool en orkest 16.20 Katho liek' Thuisfront. 16.30 Internationaal Maria-con gres te Maastricht. 17 00 Kerkdienst uit Ned. Herv, Kerk te Rljsoord. 1B.30 Nederlandse strijd krachten. 19.00 Gram. 19.15 Ds. Straatsma „Kent gij uw Bijbel". 19.45 Sportreportages. 20.00 Actua liteiten en de „gewone man". 20.05 Concert uit Maastricht en in de pauze „Een nieuw leven", hoorspel. 22,00 „Hoe de Van Rooyens 't rooiden". 22.15 Avondgebed. 22.45 Katholiek nieuws. 22.50 Radio Philharmonisch orkest. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00. 18 00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Barcarole. 9.12 Postduiven. 9.15 Aar. de start. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Geestelijk leven. 10 15 Paul Godwin en lsja Rossican. 10 45 „In de tuin der poëzie". 11.00 Gram. 11.30 Britse filmmuziek (gram,). 12.00 Gershwin programma 12.30 Zondagsclub. 12.40 Dameskoor van de Gemengde zangvereniging. 13.15 Vaudeville-orkest. 13.50 De Spoorwegen spreken 14.05 Boekenhalfuur ..Een oud lied" van c. de Dood. 14.30 Omroeporkest, 15.15 Filmpraat- je L. J. Jordaan. 15.30 Pierre Palla. 15.50 Sky- masters. 16,30 Sportflitsen. 17.00 Concert uit Leeuwarden. 17.20 Rotte's gemengd koor. 17.40 Acordeonmuziek. 18.15 Sportuitzendtng. 18.30 Dr II. Faber „Langs wolken en winden". 19.00 Kerkdienst uit de Hervormde kapel te Hilver sum 20.15 Waltztime. 20 45 Bandjir (hoorspel). 21.10 Orkest Nador Bela. 21.45 Hersengymnastiek. 20.15 Bijzondere bezettingen. 23.15 Dansmuziek. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 3,00. 13.00. 19.00 20.00 en 22 30 uur Nieuws. 7.15 Gvmn. 7.30 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gr.pl 8.30 Lichte morgenklan ken 9 00 Voor Jonge zieken 9.30 Klassiek con cert. 10 30 Morgendienst. II.00 Piano-recital. 11.30 Dlsco-varleteiten. 12.15 Orgel. 12.30 Weerpraatje. 13.45 Sangh en Spel. 14.00 Concertgebouw-orkest. 14.30 Kamerplanten. 15 00 Viool-duo. 15,30 Plano duo. 15.45 Metropoie-orkest. 16.20 Zingende jeugd. 10.45 VooY de jeugd. 17.30 NVH. 17.35 Piano-kwar tet. 18.10 Gr.pl. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 CNV- kwartier. 19.30 Actueel geluid 19.45 Gr.pl. 20.05 Programma-proloog, 20 15 Wijdingssamenkomst Dordrecht. 21.00 Kamerkoor. 21.30 Marinlereka- pel. 22.45 Overdenking. 23 00 Gr.pl. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18 00. 20.00 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymn, 7 30 Muziek bij het ontbijt. 8.15 Strijdlied. 8.1* Gr.pi. 9.00 Kamermuziek. 930 Waterstanden 9.35 Gr-pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Re- genboog. 11.00 Piano. 11.30 Voordracht. 11.45 Hil- do.:onde 12 00 Stafmuziek. 12.30 Weerpraatje 12 33 Pi.ittclar.d-causerje. 12 38 Als 12 00 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek 13.55 Voor de vrouw 14.10 Madame Butterfly. 15 00 Congres voor Platte.andsvrouwen. IS 20 Butterfly. 16.15 Fabel 16 30 Butterfly. 16.55 Gr.pl. 17.00 De school is uit 17 30 Swing. 18.15 Jan Corduwener. 18,40 Koor 19.00 Reportage. 19.15 Zang en plano. 19 40 Piano en orgel. 20.05 Dingen v. d. dag. 20.15 Radio philharmonisch orkest. 21.15 GG-cabaret, 21.45 Meester-trio. 22.15 Beroemde koren. 22.40 Vrou wenkoren. 23.45 Orgel. 23.40 Artie Shaw, De opening van het Coornhert-lyceum aan de Oosterhoutlaan heeft voor de gemeente Haarlem een bijzondere be tekenis. De achteruitgang, welke bij het middelbaar onderwijs was waar te te nemen, zal zich vermoedelijk niet voortzetten. Dat bleek uit de rede, welke de waar nemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk Vrijdagmiddag bij de opening hield. Het middelbaar onderwijs stond op een goed peil en ook tussen de jaren 1920 en 1930, toen er een Gemeentelijk Lyceum was. Om bezuinigingsredenen is het lyceum opgeheven, doch *de maatregel kwam het onderwijs niet ten goede. De zuinigheid heeft de wijsheid weer bedrogen, want het aantal leerlingen op de bijzondere scholen, waaraan een lyceum verbonden was, steeg. De gemeente raakte achterop. Door de tijdsomstandigheden is er meer belangstelling voor het middelbaar onder wijs, het aantal inwoners in Haarlem en omgeving breidt zich uit en gerepatrieer- den willen hun kinderen middelbaar on derwijs laten genieten. De gemeente moest er dus wel toe overgaan het onderwijs te reorganiseren en het resultaat was. dat twee lycea wei-den gesticht. De Tweede H.B-S. b aan het Santpoorterplein is met ingang van 1 September omgezet in het Lorentz-lyceum en het gebouw aan de Oosterhoutlaan werd van de regenten van het Doopsgezinde Weeshuis gehuurd en door Openbare Werken, onder leiding van ir. Breuning tot het Coornhert-lyceum verbouwd. Na allen, die aan de totstandkoming van de school hadden meegewerkt, dank te hebben gebracht, hoopte de heer Geluk, dat de rector, dr. L. M. van Dis en zijn docenten er in zullen slagen de goede naam van het Haarlemse onderwijs hoog te houden en aan de opvoeding van het kind hun krachten zullen wijden. Als naam is aan de school gegeven Coornhert, een bekende Haarlemse geleerde, dichter en schrijver van enige eeuwen geleden. Coornhert heeft het zijne er toe bijgedra gen het karakter van het Nederlandse volk te ontwikkelen. De heer Geluk hoop te, dat in de geest van deze Coornhert onderwijs gegeven zal worden. Dr. L. M. van Dis gaf een uiteenzet ting van zijn gedachten over het onder wijs en zeide, dat het gemeentebestuur geen betere keus had kunnen doen door het lyceum naar Coornhert te noemen. Dr. van Dam bood gelukwensen aan in zijn kwaliteit van inspecteur van het mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs, dr. C. S p o e 1 d e r sprak namens de rec toren en directeuren van de gemeente lijke middelbare en voorbereidend hogere scholen, dr. J. van der Eist, rector van het Christelijk Lyceum, die tevens namens de R.-K. Lycea voor meisjes en jongens het woord voerde, hoopte op een prettige samenwerking en de heer H. G. Canne- gieter vertegenwoordigde de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. Hierna werd een rondgang door het ge bouw gemaakt. fy Veertien Gestapo-agenten tot de strop veroordeeld Het Hamburgse Gerechtshof voor oor logsmisdaden heeft 14 van de 13 Gestapo- en SS-lieden, die hebben deelgenomen aan de moord op 50 geallieerde vlieger officieren. tot de strop veroordeeld. De beschuldigden hadden zich allen on schuldig verklaard aan het ten laste ge legde. Gisteren heeft het gerechtshof hen echter schuldig bevonden aan moord op 50 geallieerde vliegerofficieren, die in Maart 1944 getracht hadden tezamen uit een krijgsgevangenkamp in Silezië te ontsnap pen. Het bevel tot de moord is van Hitier uitgegaan. Bij het vernemen van de vonnissen toon den zij weinig emotie. Twee der beschul digden kregen levenslang en twee anderen 10 jaar gevangenisstraf. HET EERSTE „ATOOM-VLIEGVELD" Volgens het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass heeft het onafhankelijke dagblad „Ober Osterreichische Naehrichten", dat te Wenen ver schijnt. een bericht gepubliceerd van zijn cor respondent «e New York, dat te Fairbanks in ^Uaska de aanleg van het eerste vliegveld ten feebrulke bij een atoomoorlog zijn voltooiing nadert. „Voor de oorlog hadden alleen pelsja gers. vissers en goudzoekers belangstelling voor dit gebied. Op het ogenblik heeft dit deel van de Noord-Amerikaanse wereld, dat slechts door de Beringstraat van het Sovjet-Russisch gebied is gescheiden, buitengewone strategische bete kenis gekregen Vermeldenswaard is het feit, dat men er niet minder dan 40 millioen dollar aan ten koste legt om Fairbanks tot strategisch centrum van een mogelijke oorlog in de Noord pool te maken", aldus het door Tass geciteerde bericht. heeft Coornhert geïnspireerd tot zijn hoofdwerk, de Wellevenskunst, waarmee hij op zijn oude dag zijn vruchtbare schrij- versarbeid besloot. - Waaraan deze onvermoeide strijder heel zijn leven heeft gewijd, was de verdraag zaamheid. die hij inzonderheid tegen de Calvinistische predikanten verdedigd heeft- Hij betreurde het, dat de ketters van gister de inquisiteurs van vandaag worden. In de eenheid boven geloofsver deeldheid zag hij het ideaal van het om zijn vrijheid worstelend vaderland. Dit ideaal deelde hij met de Prins van Oranje, die in Coornhert een van zijn kundigste en betrouwbaarste medestanders heeft ge vonden. Coornhert naar een prent van Hendrik Goltzius De zelfstandige geest van Dirck Volckertsz openbaarde zich ook in zijn particuliere leven. Toen hij als achttienjarige jonkman het meisje van zijn keus had gevonden liet hij zich liever door zijn ouders ont erven dan zijn liefde op te geven. De rij- kemanszoon stond na zijn huwelijk zonder inkomen op straat. Hij moest nu in eigen onderhoud voorzien. Het paar verhuisde naar Haarlem waar Coornhert in de Jans straat naast het St. Caecilia-klooster een woning vond. Met de graveerstift verwierf hij zich een bescheiden inkomen, en in zijn vrije uren leerde hij nog op zijn dertigste jaar Latijn, om de kerkvaders te kunnen lezen en de „heidense" klassieken. De lectuur van Erasmus' geschriften heeft zijn invloed mede doen gelden. Door zijn buitengewone gaven zowel van kunde als van karakter viel Coornhert al spoedig in zijn nieuwe woonplaats op. Hij kreeg een benoeming als notaris en later als stadssecretaris. Toen hij, ondanks zijn voorzichtigheid, waarin hij ook op Erasmus geleek, bij de bezetter verdacht was geworden, nam hij de wijk, maar, op raad van zijn vrienden teruggekeerd, werd hij gegrepen en voor de Raad van Beroer ten gebracht. Na een kortstondig verblijf in de Haagse Gevangenpoort dook hij nog maals onder in het oosten van het land. Eerst na de Pacificatie van Gent kon hij zijn werk te Haarlem hervatten. Maar na de dood van zijn vrouw werd hij hier door te droeve herinneringen gekweld, wes halve hij zich te Delft bij een vriend vestigde. Ook de dood van zijn beschermer Willem van Oranje in hetzelfde jaar maakte zijn bestaan moeilijker. Want nu waren het de 4 Calvinistische predikanten, die hem gingen vervolgen, en tegen wie hij eerst op het laatst van zijn leven te Gouda rust vinden kon. Coornhert is een humanist geweest in de nobelste zin van het woord. En een in stelling, die zich naar deze man noemt, proclameert hiermee de zin voor kennis en kunst, maar tevens het streven naar openheid voor alles wat de rijke verschei denheid des geestes biedt, ongeacht van welke kant het komt en onder welke naam het zich aandient; een verdraagzame ge meenschapszin, waarin burgers van alle gezindten willen medewerken aan een ge zamenlijk doel: het aankweken van kennis, wijsheid en deugd bij het toekomstig ge slacht. H. G. CANNEGIETER. Panda en de Meestervlïeger 41. Panda en Oehoe liepen over de grote, kale vlakte in de richting van de huizen. „Wat een gras!" zei Panda bewonderend. „Dat heet Toendra in deze streken!" legde Oehoe uit. „Let op.' Daar zit een inboorling! Aan hem moeten we de weg naar Imslc vragen. Spreek jij goed buitenlands, leer ling?" „Nee", zei Panda. „U wel, baas?' „Hm!" zei Oehoe, „we zullen zien!" Hij trad op de, in een dikke pelsjas gehulde, ge daante toe en schraapte zijn keel. „Samo- regerlng gewenste productieverhogingen, met name in de steenkolenindustrie, zullen kunnen worden verkregen en er zullen daarom mis schien nieuwe maatregelen nodig zijn om het Britse Rijk van een economische ineenstorting te redden Hoe loffelijk het voornemen der Engelse regering moge zijn om door eigen kracht de moeilijkheden te overwinnen, reeds nu staat het vast dat nieuwe hulp van buiten af niet zal kunnen worden ontbeerd en Minister Bevin heeft dan ook op de vergadering van het Britse verbond van vakverenigingen aan Amerika ver zocht het in Fort Knox opgestapelde goud over Europa te verdelen, wat in goed Hollands wil zeggen: leen ons geen geld. maar geef ons wat we voor de economische opbouw van ons we relddeel r.odlg hebben, cadeau. Het gaat er inderdaad meer en meer op lijken dat het die kant op moet, waarvan blijkbaar ook in de V. S. vele leidende figuren, onder wie president Truman, overtuigd schijnen te zijn. Ook daar ziet men in dat op de uitvoering van het plan-Marshall vermoedelijk niet meer kan worden gewacht, waarbij uiteraard ook het Amerkaans belang een grote rol speelt, nu tal van Europese landen, mede door het jongste be sluit der Engelse regering, zich genoopt zien de goedereninvoer uit Amerika te beperken. Enge land. Frankrijk, Australië en de Scandinavische landen hebben daartoe reeds besloten en daar ook de uitvoer van die landen naar Engeland zal worden beperkt, omdat men daar voor zijn pondentegoed geen dollars meer kan krijgen, zal het beeld van de wereldhandel in de naaste toekomst aanmerkelijk worden gewijzigd. Het kan niet anders of dit moet gaan ten koste van de welvaart in de V. S„ die op een topprestatie gebaseerd is, welke op haar beurt weer ten nauwste met de export verband houdt. Alleen naar Engeland en Australië voerden de V. S. in de eerste zeven maanden van dit Jaar voor meer dan S 200 millioen uit en het is ver moedelijk met het oog op de gedwongen beper king van de invoer uit de V. S. dat minister Lieftinck, oud-minister Steenberghe, de gouver neur van de Belgische Nationale Bank en ande ren een deflatieperiode nabij achten, De vraag die vandaag alles,beheerst is deze: Wat zal Amerika daar tegen doen? Zal het op korte termijn een steunactie op touw zetten en daaraan ettelijke milliarden ten laste van de overvloeiende schatkist ten koste leggen, zal het een algemene prijsdaling met al den aankleve daarvan zonder meer over zich heen laten gaan, dan wel zal het door een devaluatie van de dollar (verhoging van de goudprijs) de export stimuleren en op die wijze de dollar- en goud- arme landen tegemoet komen. Men kan er wel van verzekerd zijn dat op de 11 September te houden besprekingen van de Internationale Bank en het Monetaire Fonds deze vraagstukken aan de orde zullen komen, waarbij uiteraard ook de internationale valutaverhoudingen een punt van bespreking zullen uitmaken. Opmerkelijk is dat in een sfeer van zo grote onzekerheid, de Amsterdamse Beurs haar vaste stemming handhaaft en de koersen der aande len hun hoogste stand na de bevrijding hebben kunnen bereiken. Een feit is dat er tal van hausse-motieven aanwijsbaar zijn. Gunstige jaar verslagen van Ford. Stork. Oostzee. Hillegers- berg-en Hollandse Stoomboot met mooie divi - denden. schadevergoeding van Mexico aan de Koninklijke Shell voor genationaliseerde bedrij ven ad 81 millioen, te betalen in 15 jaar en goed voor onze deviezenpositie, recordopbrengst der Rijksmiddelen over Juli, zodat de raming der staatsinkomsten voor 1147 ver zal worden over schreden, maar met dat al blijft ook onze dol larpositie precair en kan een algemene prijsda ling hoezeer in vele opzichten wenselijk, ook de positie en rentabiliteit onzer bedrijven aan tasten. In de vacature-Palar is voorzien De heer N. Stufkens (Arb.), lid van de Eerste Kamer, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer, in de vacature, ont staan door het bedanken van de heer Palar, aangenomen. Als opvolger van de heer Stufkens in de Eerste Kamer komt nu in aanmerking mr. G. J. van Heuven Goed hart. De regering maakt tot haar leedwezen oekend, dat in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Nederlandse Landmacht: Sold. J. Does van 3-8 R.I.. afkomstig uit Heer-Hugowaard; Sold. J. L. de Kraker, van 3-8 R.I., afkomstig uit Terneuzen; Korp. H. J. Wolff, van 3-8 R.I., afkomstig uit Amsterdam; Sold. J. H. van den Berg, van 3-2 R.I., afkomstig yit Hardenberg; Sold. 1ste kl. H. A. Courtens, van 8 R.S., afkomstig uit Maastricht; Sold. L. Hemmes, van 3-2 R.I., afkomstig uit Gouda; Sold, lste kl. A. Belo, van 4 R.S., afkomstig uit IJselstein; Sold. H. E. Heinen, van 2-5 R.I., afkomstig uit Sittard; Korp. T. C. Theunis- sen, van 4 R.S., afkomstig uit gemeente Nw. Ginneken; Sold. G. J. Beekvelt, van 4e reg. Prinses Irene, afkomstig uit Weesp; Sold, lste kl. K. Roeloffs, van 3 R.S., af komstig uit Leur (N.B.); Sold, lste kl. F. de Vries, van 3 R.S., afkomstig uit 's Gra- venhage; Sold. S. Buisman, van 3-3 R.I., afkomstig uit Vlaardingen; Sold. H. Gui- chelaar, van 3-1 verk. regiment, afkomstig uit Hoogeveen. Kapitein A. H. M. Dieperink. van 2-4 R.I., afkomstig uit Overveen. Gesneuveld 28-8-47 (plaats niet vermeld). Sold. P. W. Huysmans, afkomstig van Weert. Serg. Majoor G. B. Rosijn, van 3 R.S., afkomstig uit Amsterdam. Sold. Ie kl. M. Timmer, van 2-4 R.I., af komstig uit Wormer. Sold. H. van den Wildenberg, van 3 R.S., afkomstig uit 's Hertogenbosch. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Ambonnees Mil. Sold. 2de kl. Defruan. Javaans sold. 2de kl. Ponimin; Mil. Korp. Paratroepen M. Polnaja; Chin. sold. 2de kl. Cey Eng Ho; lste luitenant inf. J. W. Nix. Beter bier en goedkoper Waarschijnlijk zal in November de dicht heid van het bier andermaal worden ver hoogd en worden gebracht op het voor oorlogse peil. Het accijnsbedrag zal dan aan deze vooroorlogse dichtheid moeten worden aangepast. De accijns zal in verband daar mede kunnen worden verlaagd tot 1-85 per hectolitergraad (ongeacht de opcenten). JAARBEURS-VOORBODE Exportdagen, tussenpersonen en gereserveerde coupés De eerste dagen van de naj aars-beurs in Utrecht, Dinsdag 9 en Woensdag 10 September zullen weer aan de export en het buitenlandse bezoek gewijd zijn en buitenlanders kunnen bij voorbaat verze kerd zijn van een uitgebreide service: niet alleen, dat deze twee dagen om een grote toeloop tè voorkomen, de entreegelden verdubbeld worden, maar de spoorwegen reserveren zelfs tweede-klas coupé's voor buitenlanders, die 's ochtends en "s avonds tussen Utrecht en Amsterdam rijden. Voor de eerste maal zal dit jaar de vak groep makelaars in assurantiën ter beurze aanwezig zijn. Verder belooft deze beurs in velerlei opzicht zeer uitgebreid te wor den: mr. Milius, de directeur ried de za kenmensen aan zich onmiddellijk naar de groepen te begeven, die voor hen van be lang zijn- De K.L.M. organiseert tenslotte speciale vluchten van Groningen, Leeu warden en Maastricht naar Soesterberg. PERSSTEMMEN OVER: Enige tijd geleden zijn berichten in de pers*versdienen over plannen tot weder oprichting van de Vrijzinnig Democratische Bond. Mr. P. Oud, burgemeester van Rot terdam, die reeds enige keren heeft laten blijken, dat hij het niet steeds eens is met het beleid van de Partij van de Arbeid, wijdt daaraan in het Algemeen Handels blad een artikel. Daarin herinnert hij er aan. dat hij indertijd al heeft doen uit komen. dat mocht onverhoopt de fusie (tus sen; S.DAP. en V.D.B.) op teleurstelling uitlopen, het wederoprichten ener afzon derlijke organisatie door de niet-socialis- tische democraten in overweging zou moe ten worden genomen. Mr. Oud verklaart dat hem van concrete plannen tot heroprichting van de V.D.B. niets bekend is. Hij heeft dadelijk begrepen dat wanneer het tot een breuk in de P. v. d. A. zou komen, de scheidingslijn anders zou lopen dan tussen oud V. D. en de overigen. „Er hebben in het voorjaar van 1946 besprekin gen plaats gehad tussen enige v.-d. en een aan tal jongeren uit de toen nog bestaande liberale partij. Uit die besprekingen bleek, dat er alle grond was voor de verwachting, dat uit een samensmelting van de V.D.B. met belangrijke groepen van liberalen een krachtige vooruitstre vende vrijzinnige partij zou kunnen worden ge vormd. De oprichting van de P. v. d. A. was toen echter reeds in een zodanig stadium, dat dergelijke plannen niets is kunnen komen een „middenpartij", zich er voor moesten hoe den daarbij conservatieve elementen te betrek ken. Men kan echter moeilijk aan de indruk ontkomen, dat de P. v. d. V. daar niet in alle opzichten vrij van is gebleven. De P. v. d. V. zal door haar houding duidelijk moeten tonen hoe het er wat dit betreft met haar voorstaat. Daar immers hangt het van af. of zij op drift geraakte vooruitstrevende vrijzinnig denkenden kan opvangen om aldus gezamenlijk het vrijzin nige element een krachtige positie te geven." Het Algemene Handelsblad schrijft: „Het wil ons dan ook voorkomen.' dat wie naar een verbreding zoekt van een grondslag voor het progressieve vrijzinnige deel der natie dat het socialisme niet begeert, in de beginselen der Partij van de Vrijheid een basis voor discus sie aanwezig kan vinden. Ook in die parfij zijn jongeren en ouderen zijn linker- en rechtervleu gels die de accenten op het partijprogram niet steeds eerner leggen. Hier liggen naar het ons voorkomt mogelijkheden voor vruchtbaar over leg met de velen die zich in de P. v. d. A. niet bevredigd voelen en de vele progressieve dak lozen die tot dusver geen voldoening schenkend politiek domicilie hebben kunnen vinden. In die zin verwelkomen wij het woord van een zo gezaghebbend man als de burgemeester van Rot terdam." Het Vrije Volk: „De heer Oud en de zijnen, voor zover zij tot de Partij van de Arbeid zijn toegetreden, hebben daarmee in het belang van de zaak. die zij wil den dienen een offer gebracht, hetgeen respect van uergenjKe piannen mets is Kunnen Komen Ik had toen wel gaarne gezien, dat de jongere e,n waardering heeft gevonden. Maar zij wisten, rial 7li Int nartll tnatrn/ii»ri Hl— haar crvr-ia. liberalen aan de opriohting van de P. zouden hebben meegedaan teneinde aldus het vrijzinnige element van de partij te versterken doch daartoe bestond in hun kring geen nei ging. Het is daarop gekomen tot de oprichting van de Partij van de Vrijheid. Bij die partij heb ben zich ook een aantal v.-d., dte overwegend bezwaar hadden met de P. v. d. A. mede 'e gaan. aangesloten. Weer anadere oud v.-d. zijn dakloos geworden omdat zij noch naar de P. noch naar de P. v. d. V, wilden gaan. Uit dit alles blijkt, dat men de zaak veel te simpel stelt, wanneer men zonder meer spreekt van herop richting van de V.D.B De vraag, die beantwoord moet worden, is of de tijd niet langzamerhand rijp wordt voor het opriohten van een vooruitstrevende partij, waar in groepen uit de P. v. d. A., de P. v. d V. en de daklozen zich zullen kunnen thuis gevoelen. Zo'n partij zal in onze huidige staatkundige constel latie een zeer nuttige taak kunnen vervullen. Zij zal een bindend element kunnen vormen tus sen de grote partijen van rechts en links." De Nieuwe Rotterdamse Courant schrijft in een beschouwing onder de titel „Vrijzin nigen op drift", dat zo'n hergroepering numeriek voor de P. v. d. A. wellicht een verzwakking zou betekenen, maar het ka rakter van de partij zal zuiverder kunnen worden wanneer hij die in zijn^hart geen socialist is een ander onderdak Itan vinden. .Anderzijds zal heel wat huidige aanhang van communisten een zuivere socialistische partij prefereren boven de weinig constructieve agita- de Waarheidsvrienden. Zo zou een nieu we hergroepering aan de linkerzijde zuiverder toestanden scheppen, welke wellicht een bredere basis aan .de regeringspolltiek zouden kunnen •erschaffen." war nitchevo omsk tomsk Imsk!" sprak hij. ,,Huh?" vroeg de vreemdeling verbaasd. „Drommels!' zei Oehoe zijn voorhoofd af- vegend. ,fio you speak jrangais? Parlez- Verder merkl he, blad op. VOUS mglez. Caramba. De inboorling I „Indertijd hebben wij gesohreven dat zij, die haalde glimlachend de schouders op,initiatief wensten te nemen tot het gesprok over dat zij tot een partij toetraden, die haar socia listische gezindheid met onder stoelen of banken stak Misverstand daaromtrent was uitgesloten. Sinds haar oprichting is er principieel niets ver anderd. Daarom vindt men in het betoog van de heer Oud dan ook geen enkel ander argument voor afscheiding dan een onbehagen dat reeds voor de oprichting van de Partij van de Arbeid bestond en dat tenslotte toch niet verdwijnen wil. En voor de stichting van een nieuwe partij vindt men dan ook geen ander argument dan dat er tussen de grote partijen plaats zou zijn voor een middenpartij, een opvatting die naar onze overtuiging voor de grote meerderheid van de oud-leden van de voormalige V. D. B. in de Par tij van de Arbeid geen aantrekkelijkheid heeft, omdat zij met volle overtuiging en met hart en ziel het democratische socialisme en de partij die daarvan de draagster is zijn toegedaan." Niet naar Moskou. Nadat eergisteren de burge meester van Brussel de uitnodiging om de plechtigheden bij het 800-jarig bestaan van de stad Moskou bij te wonen had afgeslagen, heef! gisteien de burgemeester van Londen, Sir Bracewell Smith, hetzelfde gedaan. Hij gaf als reden op. dat hij zich met vacantie in Vichy bevond en daardoor de uitnodiging te laat had ontvangen. Verdachte dode. Het Beierse ministerie voor de zuivering heeft bekend gemaakt dat de vroe gere minister van Justitie van Duitsland, Franz GClrtner, die in 1941 overleden is, posthuum berecht zal worden wegens de on dertekening van de anti-Joodse wetten „ter bescherming van het Duitse bloed en de Duitse eer". Het proces zal plaats hebben, om over de geldigheid van zijn testament kunnen beslissen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2