Van Weert JÏER Limburgse fantast stichtte in België een „filmmaatschappij" KNIPCURSUS DANSSCHOOL W. FORTGENS DANSLESSEN Doodstraf geëist tegen Langendijk Jd5 IS 3Z Predikbeurten ZATERf HA'ARL'EMS DAGBLAD In het voorjaar kwam Limburg in rep en roer door ren fantasierijke jongeman, die door middel van verlokkelijke adver tenties vele aspirant-filmsterren bedroog. De historie scheen te eindigen in het over haaste vertrek van de „manager" met zijn Limburgse dulcinea, maar thans blijkt een vervolg op deze Hollywoodse operette zich in Antwerpen te hebben afgespeeld. Dit vervolg stelt alles, wat de bewuste jongeman, de 24-jarige J. K. tot nog toe ondernam, in de schaduw. In Antwerpen wist K. zich namelijk bij een reclame-bureau in te dringen en reeds spoedig verschenen er advertenties in de Antwerpse pers, die met de volgende tekst Belgische filmfans moesten verleiden: „Cursus voor film! Wordt filmster! Nu „is het mogelijk! Vraagt gratis inlic'n- „tingen aan General Movie_ Asso ciation". Natuurlijk vlogen er ettelijke Vlaamse jongelui' in en K. vertelde op zijn kan toortje allerlei dat voor „filmlessen" moest doorgaan. De grootste coup wist hij echter Zondag 20 Augustus te ensceneren, toen vertegen woordigers der grote kranten op een pers conferentie in hotel Du Commerce in Ant werpen zijn gasten waren. Hier werd de stichting bekend gemaakt van de produc tie-afdeling der G.M.A. Een diner van vijf gangen begeleidde de bijeenkomst en in de dagbladen verschenen artikelen over „deze nieuwe filmindustrie in België". Inmiddels had K. via zijn vriendin, een Limburgs meisje, contact weten te krijgen met haar werkgever in Antwerpen en met allerlei schone voorspiegelingen en aan de hand van de ruchtbaarheid, die er reeds aan „zijn project" was gegeven, wist K. 6000 francs los te krijgen. De fantasieën van de jongeman gingen zelfs zo ver, dat hij de nieuwe relaties vertelde van een erfenis in Venlo in de vorm van 800.000 baar geld en een groot aantal huizen. K. had een opvallende neiging om met hoge autoriteiten in verbinding te treden; de bisschop van Mechelen trachtte hij ook in zijn machinaties te betrekken. Vijfdui zend francs werden een Antwerpenaar af handig gemaakt, als aandeel in een zeer lucratieve, maai slechts in het brein van K. bestaande goudhandel met Nederland. Vervolgens schreef het jongmens een brochure voor een astrologe, die een ho roscoop van koning Leopold had getrok ken en ook hiermee wist hij geld van di verse personen te krijgen. De directie gevat De 22ste Augustus kwam het weinig roemvolle einde van deze film-klucht. Een Antwerpenaar, die K. 6000 francs had voorgeschoten, kreeg argwaan, toen de mooie verhalen van de schuldenaar in geen enkel opzicht werkelijkheid werden. Hij nam daarop krasse maatregelen, ging zelf Benut de komende winteravonden om geheel zelfstandig Uw eigeb kleding te leren maken. Binnenkort openen wij een schriftelijke cur sus PATROONTEKENEN, KNIPPEN en NAAIEN voor- de abonnés van dit blad. Het zijn wekelijkse lessen, die met talrijke voor beelden rijk zijn geïllustreerd. Binnen 2 maanden maakt U al een leuke japon. Het lesgeld bedraagt 75 ct. per les Geen verdere kosten. Materiaal ontvangt U er GRATIS bij. U kunt zich schriftelijk aanmelden vóór 15 Sept. a s Wilt U daarbij duidelijk Uw naam en adres opgeven en op de enveloppe ver melden „NAAICURSUS ILMO" onder no. 8698 bureau van dit blad. (Adv.) Autobus in de sloot Een Deense bus, waarin zich technici uit Denemarken bevonden, die een excursie door ons land maken, raakte Vrijdag op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag in de ge meente Haarlemmermeer ter hoogte van Abbenes door 'n defect aan de stuurinrich ting in de sloot. Van de zes en twintig in zittenden liepen er zes lichte kwetsuren op. Nadat dezen in een ziekenhuis te Lei den waren verbonden, zijn zij met de andere leden van het gezelschap naar Am sterdam gegaan. De autobus was ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Santpoort in het donker Gisteravond zat een groot deel van Sant poort zonder huis- en straatverlichting. Na een half uur echter was het ongemak weer opgeheven. De storing is vermoedelijk ontstaan door dat de koppelkabel Haarlem-Velsen in een haventje bij het Spaarne bij de werf Con rad door een sleepboot werd beschadigd. Razzia in de Vijfhoek De Economische dienst van de Haarlem se politie heeft weer eens een razzia in de „Vijfhoek" gehouden. Een 23-jarige melkbezorger, die in het bezit was van 18 spijsoliebonnen, werd voor een nader onderzoek ingesloten. De arrestant verklaarde de bonnen in de Vijfhoek van een onbekende voor negen gulden te hebben gekocht. Kinderledikantjes kregen wij weer in een luxe uitvoe ring. bekleed, zonder punten. Ook voor Uw uitzetje hebben wij weer de noodzakelijkste artikelen Komt U even kijken, het valt meestal mee. ooor de Baby ANEGANG 46. HAARLEM naar het „hoofdkantoor" van de „General Movie Association", waar hij de onbe trouwbare directeur kort en goed opsloot en vervolgens de politie opbelde. K. denkt nu in een Antwerpse cel na over zijn dromen en zal na het uitzitten van zijn straf naar Nederland worden overgebracht, daar hij voor verschillende oplichterijen in Den Haag en Leiden en omstreken zich alsnog zal moeten verant woorden. GROTE HOUTSTRAAT 176 TEL. 15150 bericht hiermede, dat de medio September zullen aanvangen. Prospectus wordt gaarne toegezonden. INSCHRIJVING: vanaf heden (Adv.) DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten op Maandag 8 September: Haarlem: (Vleeshal) La tot en met Liz. Heemstede: (Binnenweg 160) 2 tot 12 uur restant M. N tot Ne. 2 tot 4.30 uur restant N. Zandvoort: (Haltestraat) letters L tot en met N Sassenhelm: (Raadhuis) G tot en met K. Vrijdag was het feest voor de Stichting Kinderbewaarplaats" in Haarlem-Noord ter gelegenheid van het feit, dat de crèche 121/2 jaar geleden werd opgericht. In de ochtenduren heeft het meer officiële deel plaats gehad: een toespraak van de presi dente, Mevrouw A. J. Beunders-Vroesom de Haaneen bloemenhulde van de kleine bewoners der crèche en de aanbieding van een lamp voor de hall door de directrice, Mej. H. JPreus. Maar 's middags werd het pas echt feest: de poppenkast kwam met dolle historiën, het ijsje en de muziek maakten blije snoetjes en zowel de „gro ten" als de „heel kleinen" zullen deze dag niet gauw vergeten. Onze fotograaf snapte de poppenkast in het heetst van de strijd lussen goed en kwaad. Ten bate van de crèche wordt op 1 en 2 October een bazar gehouden. BIJZONDER GERECHTSHOF Tot kwart over één duurde Vrijdagoch tend en -middag het getuigenverhoor door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof in de zaak tegen de voormalige wachtmeester bij de Velser politie Ko Langendijk. Eén der getuigen kent de verdachte nog uit de tijd, dat hij kappersbediende was. „De drie stuiver fooi, die ik hem eens gaf, werd met een arrestatie beloond". Langendijk had deze man tezamen met zijn drie broers opgepakt onder het mom, dat zij verdacht werden ,van houtdiefstal. Met een zoet lijntje leverde hij ze aan de Arbeidsinzet over. Bij een Beverwijker sigarenwinkelier werden bij een huiszoeking 1200 rantsoenen sigaretten in beslag genomen. Zevenhon derd verdwenen in de zakken van Langen dijk en zijn trawanten. De arrestatie van de distributie-ambte naar Van Leeuwen komt ter sprake. „Ik redde Van Leeuwen van de arbeidsinzet", beweert verdachte. „En veertien dagen later arresteerde u hem", bijt mr. Besier hem toe. De beschuldigde houdt vol, dat hij niet van plan was „achter de onder grondse aan te gaan. Maar ik moest wel, want ik werd er door Kip bijgesleept". Van Leeuwen werd gefusilleerd. Tenslotte komt de huiszoeking bij de familie Coté in Santpoort ter sprake. Het was al Februari 1945. „Ko, laten we samen onderduiken, dat zal jouw straf een hoop i verlichten", had één van zijn arrestanten, die de bevrijding niet meer zou beleven, voorgesteld. „Ik durfde het niet aan", bekent de be schuldigde. Zelfs de as niet veilig. Eén der getuigen spreekt zijn veront waardiging uit, dat Langendijk tezamen met Bram Visser twee urnen met de as van op Westerveld gefusilleerden uit het crematorium heeft gehaald en in het Vel ser politiebureau opgeborgen. „Dat gebeurde in opdracht van kapitein Spannenburg", zegt verdachte. De procureur-fiscaal zegt een nader on derzoek toe. De verdedigster had vier getuigen dé charge laten oproepen. Slechts één was er gekomen en zijn nogal onsamenhangend verhaal maakt niet veel indruk. De doodstraf. Mr. Besier begint zijn réquisitoir met een verontschuldiging jegens de getuigen. Zij zün al zo vaak moeten komen en er zal nog wel eens een beroep op hen gedaan worden. Vervolgens maakt spr. de balans van Langendijks misdaden op. Zestien ar restaties zijn hem ten laste gelegd met in totaal 49 arrestanten. Achttien van hen kwamen om het leven. Bovendien vermeldt het dossier nog zeven gevallen met dode lijke afloop. De lijst van 's mans wandaden is zo lang, dat de P.R.A. opdracht gegeven werd de onderzoekingen te staken, daar het Hof al genoeg gegevens had. Zonder over drijving kunnen wij zeggen, dat dit één der zwaarste gevallen is, die het Bijzonder Hof te behandelen kreeg, aldus mr. Besier, die het vrijwillige element in Langendijks han delingen hoog aansloeg. De procureur-fiscaal herinnerde aan de twee moordaanslagen, die op de verdachte gepleegd werden. Van de tweede werd de daderes, Hannie Schaft, gegrepen en wreed aardig vermoord. Spr. meende, dat zijn eis moest aansluiten bij het oordeel van de toenmalige illegaliteit en vorderde de dood straf. Hij verzocht het Hof geen recht op cas satie te verlenen. Mr. Donker Duyvis stond voor de moei lijke taak nog iets ten gunste van haar cliënt naar voren te brengen. Zij schilderde hem als een enigszins nonchalante figuur, die de draagwijdte van ziin handelingen niet overzag. Hij was N.S.B.'er geworden om zijn kappersbaantje ook na zijn uitzen ding naar Frankrijk te behouden. Zijn hartewens was echter bij de politie te komen en die kans greep hij in 1943 aan. Initiatief is er echter nooit van hem uit gegaan. Spr. pleitte clementie. Verdachte maakt van het laatste woord gebruik om nog een paar hulpverleningen, die hij aan goede Nederlanders verricht zou hebben, op te halen. Op 19 September wordt uitspraak ge daan. Haarlemse groeten voor Indië Vanmiddag om 16.40 uur zal via de P- C. J.-zender een speciaal Haarlems pro gramma voor de militairen in Indië wor den uitgezonden. Het programma is te be luisteren over de 10, 19 en 49 meter band en verder over de derde lijn van de radio centrale. Een zestal Haarlemmers zal zijn groeten de aether in kunnen sturen en een overzicht wordt gegeven van de recente gebeurtenissen in de Spaamestad. CHIN. IND REST HONGKONG Huis der duidend heerlijke smaken HAARLEM. Smedestraal 21 Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38. Telefoon 2925 (Adv) [Volkomen overeenstemming in de ministerraad (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer men kennis neemt van het communiqué over de resultaten van het beraad door het kabinet ten dele ook met deskundige voorlichters gevoerd met be trekking tot het verder te voeren beleid inzake Indonesië en als men voorts het oor in welingelichte politieke kringen ip Den Haag te luisteren legt, is het duidelijk dat er in de ministerraad volkomen overeen stemming aanwezig blijkt te zijn en wel oovereenstemming om een dusdanig in alle opzichten verantwoord beleid te voeren, dat men zich niet in enig avontuur zal be geven, dat uiteindelijk fnuikend voor Indo nesië zelf en Nederland zou zijn door de maatregelen, die dan internationaal daar tegen zouden worden genomen. Met andere woorden, men zal zich ge dragen gelijk het een behoorlijk lid van de Verenigde Naties past. Wat tegelijkertijd geenszins behoeft te beletten om in dat kader alles te doen wat onze verantwoor delijkheid eist, om te komen tot verwezen lijking van de gedachte, die aan Linggad- jati ten grondslag lag. Dat was en blijft immers het doel van de regering en daarop zullen, zo mag men aannemen, ook ver schillende constructieve plannen waarom trent niet in de laatste plaats dr. van Mook nuttige raad zal hebben kunnen geven, gericht zijn. Wanneer wij hierboven gewaagden van overeenstemming, dan betrof dat niet al leen,,, gelijk trouwens uit de verdere gang van zaken nu al blijkt, overeenstemming tussen de ministers onderling maar ook met de landvoogd. Deze immers zal wel dra weer naar zijn post te Batavia terug keren. Voordien kan hij daarom mag men het desbetreffend besluit ook zeer juist achten nuttig werk doen door vooraan staande personen en kringen in Amerika een zo duidelijk en getrouw mogelijk beeld te verschaffen omtrent de verhoudingen en toestanden in Indië. Naar wij vernemen vertïekt dr. van Mook hedenavond om 7 uur van Schiphol ten einde Zondagochtend 11 uur Amerikaanse tijd in Amerika aan te komen. Muziek Lia Palla speelt Strawinsky en Tscliaikowsky H.O.V.-Zomerc'oncert Dirigent Kees Hartvelt liet het Zomerconcert. van Vrijdagavond openen met de vriendelijke vijfde Syiaphonie van Schubert, een werk dat om zijn zuiver evenwichtige vorm, zijn smaak volle humor en zijn zangerige hartelijkheid, zo iets is als een Idylle uit een rimpelloze tijd. volkomen argeloos en gespeend van schokken de problemen. Daarna kwam de pianiste Lla Palla met het Capriccio van Igor Strawinsky. dat ons uit de romantische droom van Schuberts paradijselijke visie wegrukte naar het kaleidoscoplsch aspect en het gedaver van onze moderne tijd. De gril ligheid, die aan het Capriccio lnhaerent ls. past wel uitnemend om een dergelijk.niets ontziend muzikaal tijdsbeeld uit te drukken, de grootste contrasten van stugge hardheid, motorische stuwing, lyrische verheffing tot sentimentele zwfjmel toe, naast elkaar te zet ten. Flitsen, flitsen en nog eens flitsen van een rommelige wereld die haar evenwicht kwijt ls en er lak aan heeft de dingen mooier voor te stellen dan ze in werkelijkheid zijn. Maar er hoort een technisch kunnen en een bravour van een Strawinsky toe om dat alles aanne melijk te maken, afgezien nog van de instru mentale vaardigheid resultaat van lange voorbereiding om een zo gecompliceerde partituur tot klinken te brengen. Doch goed, wij kregen er enig Idee van. al moesten we voor Hef nemen, dat het orkest vaak ann samen hang te kort schoot. Wat begrijpelijk ls bij een eerste uitvoering, waaraan slechts korte tijd kon gewerkt worden. Lla Palla Het zich ondertussen niet onbetuigd: met kracht en overtuiging pleitte zij voor het notenrijke en fel dynamische stuk. Het pianoconcert in bes kl t van Tschai- kowsky werd ten slotte door Lla Palla en het orkest met het nodige pathos en bravour ten gehore gebracht. Het klonk ruig en eerlijk en stemde het zeer talrijke publiek tot een graad van geestdrift, die zich ontlaadde ln een ge weldige ovatie, •JOS. DE KLERK. Fietser rijdt tegen train aan Een 54-jarige wielrijder, die Vrijdag avond op het rijwielpad op de Dreef in de richting van de stad reed, merkte de uit de tegenovergestelde richting komende t?am niet op. Op de kruising van de trambaan en het rijwielpad reed hij tegen de tram aan en viel- Met een hersenschudding en een gebro ken arm werd hij naar de Maria-stichting overgebracht. Zijn fiets werd ernstig beschadigd. Van de tram werd de rechterkoplamp vernield. Te IJmulden is beroepen als predikant bij de Ned Herv. Gemeente Ds. D. Goudswaard var IJsselmonde. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 5 September 1947 GEHUWD: 5 Sept., A. C. Bosse en J. C. A. F. v. veldhuljsen; J. Dijkstra ^en A. E. Arnoldt. BEVALLEN van een zoon* 4 Sept.. W. M A v. Polen—v. d. Kroft; P. C. Schuchhard—v. Wort; S Sept., E. O. BrutinBlahyJ: A. H. v. d. Kort— Pijen; F, v d. Linden—Lindeman. BEVALLEN van een dochter: 3 Sept., E. M. v. d. Ploeg—v. Hazebroek; 4 Sept., F. M. Hen- fllng—Pletinckx; 5 Sept., S v. Velzen—Vollenga OVERLEDEN: 3 Sept., M. Zonneveld—Visser. 40 j„ Gasthulsvest; L. Beumer, 4 m., Blllderdljk- straat; 4 Sept., w, d. VriesGroenewoud, 58 J., Turfmarkt; W. RelmerlnkStoel. 59 J.. A. Loos- Jesstraat; B. G. v. d. Voort, 42 j.t Dahllastraat. „Gejaagd in de nacht" (Rembrandt). Er loopt een stervende man door een stad. Hij is een Iers rebellenleider, gewond bij een overval ten dienste van zijn „organi satie" en de hele stad is vol politie, die hem zoekt. Hij wankelt voort, met een door bloedverlies beneveld brein dat hij alleen bij flitsen controleert wanneer zijn achter vólgers te dicht naderen, en ontmoet ver schillende mensen die ieder op hun manier reageren. Twee vrouwen proberen hem met hun EHBO-wijsheid te verzorgen, een koet sier loodst hem in een uithoek van de stad, een kroegbaas schuift hem af, een kleine rat van een zwerver klampt zich met de slimheid van een halve dwaas aan hem vast om de politie-premie te verdienen, een dronken schilder wil de blik in zijn ster vende ogen vastleggen, een verlopen dokter behandelt zijn arm, om een reden die nie mand weet en tenslotte wordt hij herenigd met het meisje dat alle redelijke bezwaren overboord heeft gezet, omdat haar liefde haar enige geloof is. Het is geen verhaal met een verheven of zelfs maar met een sterke dramatiek, het biedt geen plaats voor onwerkelijke „gla mour". noch voor sensatie, al is het span nend. Het geeft de regisseur alleen maar de mogelijkheid om mensen te schilderen, in hun simpelste en van alle uiterlijke luis ter ontdane wezen. En dat heeft Carol Reed volbracht op een manier die het beste geeft van wat de Engelse filmkunst die na de oorlog al menige opmerkelijke film op leverde. te bieden heeft. Het verhaal is verteld in een trant die het hijgende, krampachtige van de rusteloos vluchtende man voelbaar maakt, het geeft een huive- ringwekkde realiteit, maar is tegelijk ver vuld van een zuiver menselijk medeleven. Men voelt een enkele maal de neiging op komen zich af te vragen of het nodig was zó diep in de menselijke ellende al' te dalen, maar die vraag wordt weerlegd door de gaafheid van het relaas. „De Zevende Sluier" (City) was enige tijd geleden reeds in Haarlem. Velen zullen de reprise van dit diepzinnige en boeiende filmwerk met voldoening hebben begroet. Het is een rolprent die het waard is, twee maal gezien te worden, vooral omdat de gecompliceerde intrige en de psychologische inslag van het gegeven een zeer nauw keurige beschouwing nodig maken: de be wondering voor de originaliteit van het verhaal en de keuze der acteurs zal menig een verleiden, nog eens City-waarts te gaan. Zij kunnen er bovendien genieten van een paar uitstekende „musicals" van En gelse makelij, juweeltjes van Arthur Ranks productie. „Zwevende gratie" (P a 1 a c e). Sonja Henie in kleuren. Dat betekent het toppunt van alle oogbetoverende schitteringen, die de film kan brengen op het gebied van de revue. Een ijsfeest. zoals de Amerikanen dat kunnen ensceneren, is reeds op de zwart wit-rolprent fascinerend en overdadig ge noeg en de kleuren geven er nog een extra bekoring aan. Afgezien van het feit dat Sonja geen actrice van formaat is. kan men toch zijn genoegen beleven aan haar nim- mer-falende kunst op de gladde ijzers, die zij opvoert tot een raffinement dat het beste variété-nummer overtreft. De films, die haar dwarrelingen op het ijs vastleg gen. bestaan gewoonlijk voor driekwart uit ijselijke manoeuvres en voor de. rest uit een onbetekenend verhaaltje, dat alleen maar dient om die manoeuvres een schijn van bestaansrecht te geven. Ook ditmaal is het procédé gelijksoortig, doch men kan niet zeggen dat de maker niet gestreefd heeft naar een evenwicht, zodat men niet van het „goede ijs'' teveel krijgt en zich niet ver veelt bfj de dramatische intermezzo's die overigens met een goede dosis humor en een tikje sentimentaliteit alleszins ge nietbaar ziin gebleven. „Josephine, het meisje van Broadway" (Frans Hals). Deze film biedt de toe schouwer, veel. Vlot en boeiend spel met Jane Powell, Ralph Bellamy en Constance Moore in de hoofdrollen, een goed gegeven en verder muziek en zang van de goede soort. De geschiedenis speelt zich af op Broadway, het New-Yorkse middelpunt van vermaak. Er zijn vele revues van groot formaat op het doék te zien en een aantal komische scènes verdient de bijzondere aan dacht. Dan is er te genieten van goede i zang en muziek, waarbij een groot orkest, i onder leiding van Morton Gould zijn mede werking verleent. „Het legioen van Zorro" (Spaarne) is een avonturengeschiedenis, gebaseerd op de wilde gebeurtenissen die zich afgespeeld moeten hebben bij de vorming van de Mexicaanse republiek, ongeveer een eeuw geleden. Zij verhaalt van een regering, die profijt wil trekken van goudmijnen, van een bende die het goud liever voor eigen doeleinden gebruikt en van nog weer een andere organisatie van regeringsgetrouwe mannen die deze misdadige voornemens trachten te doorkruisen. Het komt allemaal neer op een felle strijd waarin de tegenstanders letterlijk geen mid del onbeproefd laten om elkaar uit te roeien. Woeste gevechten spelen zich af wisselend af in geheimzinnige spelonken en de onherbergzame gebieden van het land. overvallen en verraad volgen elkaar op en alles wordt nog geheimzinniger ge maakt door het optreden van een gefingeer de godheid, die de Indianen opstandig maakt. Deze week wordt het eerste deel der ge beurtenissen vertoond en, zoals te doen ge bruikelijk is. ziet het er aan het slot van deze episode nog niet naar uit dat recht en rechtvaardigheid zullen winnen. Ook het voorprogramma voert de toe schouwers naar de open velden van on ontgonnen Amerika, maar deze rolprent is toch van een minder schokkende soort en gewijd aan het optreden van een vrouwe lijke cowboy, die de enige in haar soort schijnt te zijn. „Hotel Casablanca" (Luxor). De drie Marx Brothers leiden in de stad Casablanca een wonderlijk bestaan als hotel-directeur, kamelen-exploiteur en Manusje-van-alles. Hun toch al niet rustige aard wordt nog verder opgewonden door een schat, een schone spionne, enige achtergebleven nazi agenten en de plaatselijke notabelen. De krankzinnige situaties die ontstaan, zijn vol van de gebruikelijke kolder en de gebroe ders lanceren gedurig voortreffelijke „wise cracks", die jammer genoeg onvertaalbaar zijn en daarom de bezoeker, die geen „slang" begrijpt, moeten ontgaan. Zelfs dan blijft er echter nog genoeg grappigs over om van tijd tot tijd de lachlust op te wek ken. hetgeen in deze tijd uiterst verfrissend kan werken. ZONDAG 7 SEPTEMBER. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. C Kerk. Zaterdag Brouwerskapel. lng. Kiel plein 7.30: Avondgebed. Dhr. N. Dijkshoorn, ^ondae 10: Ds A. J. van Rhljn. H. Doop. 4: Liturgi sche Godsdienstoefening voor Doofstommen cn Slechthorenden ln de Consistoriekamer der Grote Kerk. 7: Ds E, Pot. Nieuwe Kerk. 10: Ds G A Barger. Heemstede. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds, W J. van Elden. Oosterkerk 10: Ds E Dijkhuis Bakenesserkeric 9.30: Ds E. Pot, Kiuderkerk Kapel Bethesda Sarepta 9.30: Dhr. P. H. Geursen. Ktnderkerk. 10,45: Ds. G. J. Waardenburg Ver. tan Vryz. Hervormden. Ja- cobstraat 6 10,30: Ds. J Heldinga. Egllse Wal- lonne. Begijnhof. Dimanche 7 Sept. a 10 h. 15: Service preside par mr. Ie pasteur Fagel. d'Am- sterdam. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: Ds. Jac. Bulten. Haarlem. 7.30 J, P. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10 Dhr.' W.Dubbeldam, Evang. te Rotterdam, H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen 8: W. Dubbeldam, Evangelisatiesamenkomst. Opwek- klngssamenkomsten. Zuiderstr. 15 Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Vr(|e Evang. Gemeente, Bakenessergracht. 10: Ds du F< 5: Dezelfde. H. Avondmaal. O, R. G. Centrum. 10.30: Ds. A R. de Jong. Christian Science. 10: Ned. Taal. i 1.15Engelse taal. Evang. Luth. Gemeente. 10.30- Ds. C. H. Brandt. Ver. Doops gezinde Gemeente i0 30: Ds. Leendertz. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W, R. M. Noord- hoff. Geref. Kerk. In alle diensten H. Avondm. Kloppet-singelkerk 10 en 5: Ds. J. W Slertsema Wllhelmlnakerk 10 en 5: Ds. A. M Boeylnga. Zuid-Oosterkerk 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos Oer. Gemeente. Parklaan 21. Za terdag 7 30: Cand. W. de Wit, uit Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. E van Dijk, van den Haag Christ Geref. Kerk. Raaks. 10 en 4.30: Ds M Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34 10 en 5: T. Jansma. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7 30: Somenkomst. Gemeente des Uceren 10 en 7: Samenkomst Gem. Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Vergade ring van Gelovigen, Hoofmanstraat 12. 10." Samenkomst (Broodbrekem. Kerk van Jezus Christus van Heiligen der Laatste Dagen, Jansstraat 85 10.30 en 5: Vergadering. Herst. \post. Zendingsgemeente, Wllhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Herst. Apost. Zendingsgemeente, Jacobljnestr, 15, 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. ter. van Spiritisten „Harmonla", Jansstr. 83. 10 30: Wydlngsmor- gen. Dhr. H. C. L. v. d. Laan. ttozekrulsers Ge nootschap, Bakenessergracht 13. 7.15: Mevr. H. Stok-Huyser. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk, 8: Ds. P. D. Emous, van Badhoevedorp Jeugddienst. 10 en 7: Ds. N. de Zeeuw, van Veendam. Zaterdag 7,30: Avondgebed. Imma- nuëlkerk. 10: Dr. H, v. d. Loos, H. Doop. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. Klein, Hoofd- red. v, d. Open Deur Ned, Prot, Bond, Berken, straat' 10. 10,30: Ds. J. P. v. Mullem, te Edam. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel. Mi- nahassastraat. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk, 9. 10 30 en 5: Ds. P. de Ruig. In alle diensten H Avondmaal. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Marls. Noordorkapel, Minnhasgastraat. 7.30: Dhr. L J. Pasman. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wll- helminaplein. 10: Ds Hcnkels. Kapel Nieuw Vredenhof 10 30: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Bond 10.30: Dr. P. D TJalsma. Rem. Rotterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan, 10: Dr. P. J. Richel Voorber K. Av. 5: Ds. A, Dondorp. Camplaan 10: Ds A. Dondorp. Voorber. H. Av. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art 31) Herenweg 141. 8.15 en 3: Ds. Keizer, H Avondmaal. Gebouw Herenweg 141. Woensdag 8 L. J. Pasman, Haarlem AERDÈNnOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. E. Saraber. van Zandvoort Heiig. Kring. 10.30: Ds C. B Heyn, Rem Pred te Haarlem. BLOEM ENDAAL. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. Ouwehand, van Wijk aan Zee. 7Ds. A J. v. Rhijn. Jeugddienst Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10 30: Gezongen H. Mi? Nert. Prot. Bond. Potgieterweg 4 10.30: Ds. S. M. A Daalder, Dg. Haarlem OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. J. Spaling Dzn., van Noordwykerhout. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C Brörens. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds Ph. S. Paber, era, pred. te Sloten. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 10: Ds. Klein, Hoofdred. v. d Open Deur SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. ds. P. A. Tichelaar, gezinsdienst. Kapel. 5 u. ds. W. A. Duys. 8.30 u. En gelse dienst.ds. W. A. Duys. „De Toorts". 10 u. ds. L. W. Erdman. Geref. Kerk. 9.45 en 5 u. ds. A. Ver schoor. Boksen Thans geraakte Van Klaveren tegen Van Dam gewond Evenals enige weken geleden in Rotterdam ls de partij tussen de middengewichlen Luc van Dam en Beb van Klaveren ontijdig geëindigd, doordat Van Klaveren de strijd na de negende ronde moest staken op advies van de dokter. Een wonde aan het linkeroog, die hij ln de vijfde ronde had opgelopen, had zulke afmetingen aan genomen. dat verder boksen voor de Rotterdam mer onmogelijk werd. Gedurende het gehele gevecht had Van Dam. die de vorige maal door een oogwonde zijn titel verloor, het beste van het gevecht. Van de negen ronden bracht de Amsterdammer er zes op zijn naam. twee eindigden onbeslist. Van Dam liet zijn tegenstander voortdurend in komen en ving hem dan prachtig op. In de twee de ronde gaf Van Dam plotseling een rechtse op de kaak van zijn tegenstander, maar hij zette niet door én Van Klaveren herstelde zich spoe dig. In de negende ronde begon Van Klaveren zeer goed en trof Van Dam tweemaal met een rechtse op de kaak. De Amsterdammer redde zich echter door goed weg te slippen. Hiema werd de strijd gestaakt. Harry Bos en Jan Nlcolaas boksten een zeer fraaie partij, die onbeslist eindigde. De partij tussen Walter Kraus en Theo Snij ders eindigde in de derde ronde, toen laatstge noemde werd gediskwalificeerd wegens een te lage stoot, Dit was een zeer slechte partij, die niets meer met boksen gemeen had. Nadat Nolte enige weken geleden in Zaandam getracht had de titel van de Amsterdammer Schneider in het vlieggewicht af te nemen, wat toen mislukte omdat hij een oogwond opliep, waardoor hij de strijd moest staken, ls de Hage naar Theo Nolte er ln geslaagd, zij het dan ook op zeer fortuinlijke wijze, de titel te bemachti gen, zodat hij nu de titels in het vlieg- en ban- tamgewicht op zijn naam heeft. Gelukkig was deze overwinning, omdat, toen in de 13de ronde van het harde gevecht Schneider eerst voor acht tellen neerging en daarna nog eens met de planken kennis maakte, scheidsrechter Knol vlugger telde dan wel geoorloofd was. waardoor hij Schneider tot verliezer op k.o. verklaarde, toen deze hoogstens 6 a 7 seconden op het canvas had gelegen. Sportagenda voor Zondag Enige tournooien vragen Zondag de aan dacht. In Amsterdam worden de laatste partijen gespeeld voor de Arolbeker en in Rotterdam komen de finalisten van de Zil veren Bal in het veld. De Haarlemmers kennen al vele jaren het Spaarnebeker-tournooi. Niet uitgesloten is het. dat morgen op het HFC-terrein de eindstrijd gaat tussen Haarlem en De Vole- wijekers. In de voorronde moeten de rood- broeken de strijd tegen Go Ahead aanbin den. Om één uur wordt als tussenwedstrijd HFCDEC gespeeld. De Wnllerbeker is de prijs, welke be schikbaar is in het tournooi van „Bloemen- daal" op het terrein aan de Brederodeweg. Het programma wordt geopend met Zand- voortmeeuwenBloemendaal en dan volgt HillinenSchoten. Om kwart over twee komen de winnaars tegenover elkaar. jÜllv 'li inschrijving dagelijks van 7 tot 10 uur. HAARLEM EN OMGEVING Prof. G. c. Dlbbetz cn prof. dr. A. D. Fok ker. belden uit Overveen, zijn door de minister van O K en W toegevoegd aan de afdeling der algemene wetenschappen voor het afne men van de examens ln 1947/48 aan de Tech nische Hogeschool Delft; evenals Dr. C. Lake- man utt Hemstede Ir. R. J. Legger leraar aan de MTS en Ir. W. J. Muller te Haarlem werden voor hetzelfde doel toegevoegd aan de afdeling Werktuigbouwkunde, Scheepsbouwkunde en Vliegtuigbouwkunde. Ds. G. R. Kuyper, predikant bij de Gerefor meerde Kerk te Kralingen, voorheen te Haarlem, heeft een blessure opgelopen aan zijn rechter been. waardoor hij voorlopig niet kan werken. Het bestuur van w(ik zeven van de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft gunstig be schikt op een verzoek van het bestuur van de Chr. Huishoudschool om enige lokaliteiten ln het wijkhuis beschikbaar te stellen voor les lokaal. De „wonderwagen" van het N.V.V. zal van 9 tot en met 13 September in Haarlem komen. Met dece wagen zullen ln de open lucht geluids filmvoorstellingen gegeven worden en wel dit ls het bijzondere op klaarlichte dag. De Centrale Ereraad te 's Gravenhage heeft de collectieve uitspraak van de ereraad voor de Beeldende Kunsten d-d. 9 Juli 1945. voor zover gewezen tegen de kunstenaar Jan Visser, kunst schilder te Haarlem ln privé, vernietigd en be slist dat tegen hem geen maatregel wordt ge nomen. aangezien geen gedragingen zijn komen vast te staan, welke grond zouden kunnen op leveren voor dc toepassing van artikel 1 der wet van 5 April 1946 betreffende de zuivering der kunstenaars. Op dc dahlia- cn fruittentoonstelling van de Bond van Volkstutnders te Amsterdam, behaal de de volkstuinvereniging „Eigen Tuin" aan de Zomerweg te Haarlem de eerste prijs, n.l. de legpenning van H. M. de Koningin. Met ingang van 1 September is aan het Toonkunst Conservatorium te Rotterdam voor het vak algemene muziekleer benoemd de heer A. Herckenrath Jr. te Heemstede. Gisteren herdacht de heer A. Seegers de dag waarop hij 55 jaar geleden ln dienst trad bij de firma Joh. Enschdé te Haarlem, De Jubi laris bracht de dag in alle stilte door. Dr. Ir. H. G. Gcerlings uit Santpoort is door de minister van O., K. en W. toegevoegd aan de afdeling der waterbouwkunde, scheepsbouwkun de en vliegtuigbouwkunde om de examens in de cursus 1947/48 aan de Technische Hogeschool te Delft af te nemen, evenals Ir, J. H. Palm te Beverwijk. Taxi Bei 13 000 DAG EN NACHT Korfbal Haarlemse twaalftallen spelen seriewedstrijden Vele Haarlemse twaalftallen gaan Zondag op tournée. Oosterkwartier trekt met 4 twaalftallen naar Rohda. Amsterdam. Aurora ontvangt op eigen terrein Spangen uit Rotterdam en De Zwa luwen uit Hilversum. Sport Vereent en Water vliet gaan naar Olympla te Bussum. Haarlem neemt voor de 20ste maal deel aan het Fluks- tournool en komt in de voorronde uit tegen Fluks 2 cn Vlcus Orientis 3. Ook Animo Ready neemt aan dat tourr.ooi deel en speelt tegen Leonidas (Noordwolde), G. K. V. 4 en Fluks 3. en kan. daar het te laag is ingedeeld, de eerste prijs behalen. „Herwonnen Levenskracht" houdt een speldjesdag De vereniging der fuberculose-bestrijding van de Katholieke Arbeidersbeweging, Herwonnen Levenskracht, komt morgen, Zondag, belangstelling en een offertje vra gen bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van haar sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, Haar sanatorium, onder leiding van de directeur dr. Bronkhorst, heeft vermaard heid. Het heeft in deze 25 jaren meer dan 12000 tuberculose-patiënten aan de maat schappij kunnen terug geven en nog dui zenden staan op de wachtlijsten om opge nomen te worden. Maar sanatoriumverple- ging kost handed vol geld. Het Haarlemse comité vraagt: „Ingeze tenen van Haarlem, loopt morgen de col lectebus die de jonge meisjes u aanbieden niet voorbij, maar geeft uw ruime gift. De ;uberculose-patiënten zullen u er dankbaar voor zijn." NACHTDIENST APOTHEKEN. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539: Firma C. G, Loomeyer en Zoon. Zijl weg 34. tel 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174: Schoterbos-apotheek. Rijksstraatweg 19. tel. 12711; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 93, tel. 28197; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- selaan 164, tel. 26772. GOED EN BESCHAAFD DANSEN IEREN? Dansschool Klaster .CULTURA", JANSSTRAAT 83, TEL. 21108 OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. Mededeling No. 215. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN voor ka merbewoners 1947/48. Inlevering formulieren. In het tijdvak van 8 t.m. 20 September a.s. be staat ln het Uitrelklokaal ..De Vleeshal", Grote Markt, alhier volgens onderstaande letter- Indeling gelegenheid tot het indienen van de ln de week van 2 t.m. 6 September J.l, afge haalde formulieren MD 323-16, ten behoeve van de distribuUe van brandstoffen voor kamerbe woners voor het stookselzoen 1947/48. De volledig Ingevulde, ook door de huurden getekende formuliereikbehoren door de verhuur der te worden Ingediend, waarbij zowel de stam kaarten van verhuurder als dte van de huurders dienen te worden overgelegd. Bij verstrekking van een kaart zullen de T. D.'s van de kamerhuurder worden gecodeerd in het vakje T/c. De letterlndeling op STRAATNAAM luidt als volgt; Straten met de beginletters* Maandag 8 September '47.. A en C Dinsdag 9 September '47B Woensdag 10 September '47 D. E en F Donderdag 11 September 47 G en H Vrijdag 12 September '47.. I, J en K Zaterdag 13 September '47 L en M Maandag 15 September '47 N en O Dinsdag 16 September '47.. P, Q en R Woensdag 17 September '47 S en T Donderdag 18 September '47 U en V Vrijdag 19 September '47.. W. X, IJ en Z Zaterdag 20 September '47 (Na-uitrelking). Geopend voor het publiek: Maandag t.m, Vrijdag 8.3012.15 uur en van 14,00—16.45 uur; des Zaterdags van 8.30—12.15 uur. HAARLEM, 5 September 1947. De Directeur, A. VAN DRIELi

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6