„Apollo'7 viert zijn 40-jarig bestaan Haarlem is een Academie rijker Taxi? Bet 1.2.3.4.5. Doodstraf geëist tegen rechercheur De „West-circulatie" is hersteld ENGELS! MOORE's School TURFMOLM Dringend!! <PottV fit MAANDAG 5 SEPTEMBER 1917 MAA.REEMS DACBL'XÖ Veertig jaar geleden werd te Haarlem «en muziekvereniging opgericht, die onder de naam Haarlemse Harmonie Muziekver eniging „Apollo" bekendheid heeft gekre gen door haar verdienstelijke uitvoeringen. De herdenking van dit feit kreeg de vorm van een feestconcert, een nationaal en een stedelijk concours. Zaterdagavond werd in de Gem. Concert zaal het feestconcert gegeven, waarop men een indruk kon krijgen van het uitvoerings peil. dat „Apollo". onder leiding van haar dirigent F. A. Dekker, heeft bereikt. Met de vertolking van een programma, samen gesteld uit werken van Vlessing, Suppé, Poppy en Floris, toonde de dirigent zijn zin voor strakke rhythmiek, waarbij het korps toch voldoende vrijheid gelaten werd om zich voor wat betreft klankgaafheid meer malen van zijn beste zijde te doen kennen (bijvoorbeeld Lentelied uit Men- delssohn-fantasie). Er was voor dit optre den hartelijke bijval, maar nog meer waar dering bleek hierna uit de toespraken, waarmede de vereniging en twee van haar oudste leden, de heren J. Kuyl en N. Groe- neveld. alsmede de. dirigent F. A. Dekker, werden gehuldigd. Vermelding verdient de toespraak van de voorzitter van het ere-comité. mr. B. W. Stomps, die namens de Haarlemse bevol king de vereniging gelukwenste. Na de pauze zorgde het Cabaret Variété van Lou Marti voor het handhaven van het feestelijk karakter van deze avond. Concertwedstrtfd. Na de mars- en tamboerswedstrijd, die Zondagmorgen op de Dreef gehouden werd, onderwierpen zich 's middags tien vereni gingen. fanfare- en harmoniekorpsen uit verschillende plaatsen des lands, aan het oordeel van een jury. gevormd door de heren D. F. Bandel. Ed. Flipse en P. van Mever. Het zou te ver voeren elke presta tie afzonderlijk te bespreken. Zij vermeld, dat het gehalte der uitvoeringen over het algemeen uitstekend was en dat enkele ver enigingen een zeer hoog vertolkings-niveau bereikten. In het bijzonder moet de ver eniging ..Orpheus" uit Tilburg en de Tielse Vrijwillige Muziekvereniging genoemd worden om de rijk genuanceerde klank en vaste opbouw van de muzikale structuur. Indruk maakte ook het politie-corps „Her mandad'' uit Rotterdam met felle, geladen, door volumineuze klank gekenmerkte uit voeringen. Onze stadgenoten zal het inte resseren, dat de Haarlemse Postfanfare met haar optreden veel voldoening schonk, in het bijzonder door beheerste, fraaie toon- fanfare. Harm. Gezelschap P.T.T. Den Haag, Onderlinge Oefening, Uitgeest: le prijs. Politie Muziekver. Hermandad. Rotter dam. Tielse Vrijwillige Muziekver., Or pheus, Tilburg: le prijs (met lof). Kunst van het Volk. Den Haag; Door In spanning Uitspanning, Bakkum; Aurora, Koedijk en Phileutonia, Eindhoven: 2e prijs. Bij de marswedstrijd kregen de Haarl. Postfanfare, Kunst van het Volk „Herman dad" en de Tielse Vrijw. Muziekver. een le prijs: bij de tamboerswedstrijd de Haarl. Postfanfare een 3e prijs en de Tielse Vrijw. Muziekvereniging een le prijs. Concertwedstrijd. De concertwedstrijd van Zondagavond betrof uitsluitend Haarlemse verenigingen. De jury. die ditmaal bestond uit de heren J. R. v. d. Glas, M. v. d. Kley en P. J Oomen was gul in het toekennen van eerste prij zen. Allereerst kwam hiervoor in aanmer king de vereniging „Excelsior", die met twee vertolkingen van virtuoos allure een verdienstelijke indruk maakte. De Johez Harmonie werd in dezelfde mate gewaar deerd na twee met toewijding volbrachte uitvoeringen. Enkele intonatie-bezwaren en een nogal vlakke voordracht zullen waar schijnlijk beslissend zijn geweest voor het toekennen van een 2e prijs aan „Euphonia" De fanfarecorpsen „Crescendo" en „Kunst kring'' hielden de eer van Spaarndam hoog door beslag te leggen op een eerste prijs. En tenslotte bevestigde Harmonig Crescen do zijn reputatie met voortreffelijke uit voeringen van de nobele Ouverture „Iphi- genie en Aulide" van Gluck en de ballet muziek uit Faust (le prijs). Receptie. Bij de receptie van „Apollo", die Zater- De Tielse Vrijwillige Muziekvereniging tijdens de mars-wedstrijd die gehouden is ter gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan der Haar lemse Harmonie Muziekvereniging „Apollo". dagmiddag in het Gem. Concertgebouw werd gehouden, boden onder andere afge vaardigden van de muziekverenigingen Harmonie Crescendo. Kunstkring Spaarn ,*uziek „Derby Siring Orchestra" begon zijn tournee Eerste concert in Zaandam Het Engelse orkest, dat in uitwisseling met de H.O.V. deze week/in dit gewest een tournée maakt en zich Dinsdagavond in Haarlem zal laten horen, begon zijn taak op Zaterdagavond in de Westzijderkerk te Zaandam. Wij hebben daar poolshoogte ge nomen omtrent het artistieke peil van het „Derby String Orchestra", dat ons immers aangekondigd werd als een vereniging van amateurs, zij het dan met medewerking van enige beroepsmusici. Laat ik echter maar direct vertellen, dat het. concert te Zaandam geen ogenblik de indruk gaf. dat daar dilettanten aan het musiceren waren. Het ensemble bleek van een voortreffelijk gehalte te zijn, zuiver en warm van klank, goed van evenwicht, ste vig gerythmeerd en bovenal correct reage rend op een soepele, elegante en smaakvol tekenende directie. Die kwaliteiten traden opmerkelijk voor de dag in de begeleidin gen van het klavierconcert in d kl. t. van Bach (zeer goe<f vertolkt door Kathleen Watts) en in een Elegie voor altviool van Herb. Howells (solist Edward Dixon): maar ook uit de stukken voor strijkorkest alleen (werken van Pachelbel. Vaughan Willams en Grieg) bleek een vaardigheid en een fijne gedétailleerde afwerking, die eer het karakter droeg van subtiele kamermuziek, dan kunst voor de grote ruimte. Nochtans, met zijn circa 30-hoofdige bezetting produ ceert het „Derby String Orchestra" een be hoorlijk voldoende klankvolume. Maar dat is het niet wat ik bedoel; ik wilde maar wijzen op de delicate détailwerking, die het ensemble tot een degelijke kamerorkest stempelt. De dirigent die voor dat alles verant woordelijk is, heet John Pritchard. Laat ik dam, Euphonia. St. Caecilia en Arti et Re-I er nog bijvoegen dat het een genot is deze genwoordiger van jonge dirigent te zien dirigeren. ligioni, evenals een vertegenwoordiger de Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- laregezelschappen, hun gelukwensen aan. N P. ZWAANSWIJK. t Was aldus een aangename kennisma king met onze gasten van Dinsdagavond. JOS. DE KLERK. Academie voor voortgezet economisch onderwijs geopend Onder grote belangstelling van voor- I tal van sectoren uiteen. De sociale werke- aanstaande figuren der provinciale en ge- lijkheid is echter, dat al deze gebieden Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 September 1947 GEHUWD: 6 Sept.: R. H. v. Veen en H. H. Klijzing. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept.: M. C. Roozenv. d. Berg, C. Aartsv. Steen, L. DuimGraphorn. C. J. d. SmitTalen6. 6 Sept.: N. J. T. LoomanRientjes. G. Blom— Roose. BEVALLEN van een dochter: 5 Sept.: M. J. v. GeestDonkerlo, C. A. d. BeusJansen, A. H. PhilippoKrom. A. M. M. d. Hoog— Witteveen, A. M. Zandstra—v. d. Veldt, C. W. Koehorstv. d. Meij. 6 Sept.: A. H. C. v. DamSallé, E. J. Mertens Warmerdam, A. C. J. RomijnSweerts, M. C. Hogervorst— Schoen. OVERLEDEN: 5 Sept.: G. v. Delden. 75 j„ Soutmanstraat. 6 Sept.: C. G. Beenen—Roe- lofs, 45 j., Spaarnbovenstraat. AMSTFJtDAMSCHF RIJTUIG MIJ Agenda voor Haarlem MAANDAG 8 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: „Wiener SHngerkna- ben", 8 uur. Palace: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De ze vende sluier", 14 J„ 2.15 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Hótel Casablanca", alle leeft., 2.00. 4.15 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen van Zor- ro", 14 J.. 2.30. 7.00 en 9 15 uur. Rembrandt. ..Odd man out". 18 J.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: .Josephine, net meisje van Broadway", 18 1., 2 00. 7 00 en 9.15 uur. DINSDAG 9 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Derby String Ochestra. uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. meentelijke overheid en van tal van pro minenten uit het bedrijfsleven en vele on- deHfcjsautariteiten, opende de voorzitter van de „Snchting voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem", de heer J. H. Textor, Zaterdagmiddag in de aula van de H.B.S. A de van die stichting uitgaande „Academie". Spr. zette in het kort het doel van de nieuwe onderwijsinstelling .uiteen, waarbij hij betoogde, dat het onderwijs hier bij moest dragen tot versteviging van de burgerzin. Voorts gaf hij uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens de heer Geluk, die morele steun, en jegens de ge meenten Haarlem en Heemstede, die fi nanciële steun hadden geboden. Tal van andere maatschappelijke instellingen had den in de één of andere vorm meegewerkt, niet in het minst de vereniging van oud leerlingen der Hogere Handelsschool, die tenslotte er toe bijgedragen had, dat het aantal inschrijvingen van leerlingen reeds tien procent boven de raming lag. Ten slotte verzocht de heer Textor de secreta ris, de heer I. Cransberg, die indertijd het initiatief tot deze „Academie" nam en een groot aandeel in de verwezenlijking daar van had gehad, als eerste de stichtings oorkonde te tekenen, waarmee de voorzit ter de school voor geopend verklaarde. Vervolgens sprak de heer D. J. A. Geluk, loco-burgemeester van Haarlem, een kort woord, waarin hij het gebrek van ons on derwijs, dat te veel aan opeenstapeling van feitenkennis en te weinig aan karaktervor ming doet, weer eens in het licht stelde. Echter biedt deze Academie gelegenheid om in deze lacune t^. voorzien, aldus de heer Geluk. De taak van de school De rector van de nieuwe school, mr. J. Bierens de Haan, gaf daarop een openbare les, waarin hij de alomvattende taak van de Academie analyseerde. Het onderwijs hier wil op een bepaald gebied de feiten leren zien, ordenen en overheersen. Een vorige eeuw heeft deze eis van coördinatie niet kunnen stellen. Het leven viel toen in Toneel ,De zondaar'' Cor van der Lugt Melsert terug op de planken Cor van der Lugt Melsert heeft bij zijn eerste voorstelling na de bevrijding onder vonden dat een groot deel van het Haar lemse publiek hem een warm hart toe draagt. Een enthousiast applaus als belo ning van zijn spelpresattie en als uiting van vreugde om het weerzien is hem Zaterdag avond ten deel gevallen. Toch is het ernstig te betreuren dat hij zijn rentrée in het toneelleven heeft ge maakt met een stuk, dat sterk de indruk wekt niet in de eerste plaats te zijn ge kozen uit louter artistieke overwegingen. „De Zondaar" van mr. J. H. Penning be handelt het probleem van de vervroegde thuiskomst „ongevraagd en ongewenst" van een zakenman, die, hoewel onschul dig. geruime tijd uit de samenleving ver wijderd is geweest en bij zijn terugkeer mérkt dat zijn plaats nu door een ander wordt ingenomen. Tijdens een proces blijft hij zich verdedigen, ofschoon iedereen tegen hém samenspant. Bewijs, zegt hij in het tweede bedrijf, is alles wat met genoeg aplomb beweerd wordt. En later als zijn onschuld vast staat en over herziening van het vonnis wordt gesproken lanceert hij fijntjes: revisie noemen jullie dat Wie kent niet het spreekwoord van de goe de verstaander die maar een half woord nodig tyeeft? Misséhie den vergis ik mij. Doch het ware in ieder geval aangenamer geweest indien Van der Lugt door het stellen van een kunstzinnige daad had bewezen nog steeds aanspraken te kunnen laten gelden op een leidende positie in ons theaterleven. De zeldzame combinatie in één persoon van artistieke integriteit en goed koopmanschap door velen erkend pleit sterker voor hem dan enige vertoning van persoonlijke rancune. Ik zou graag willen geloven, dat er bij deze keuze geen opzet in het spel is geweest. van elkaar afhankelijk zijn en elkaar we derzijds beïnvloeden. In het midden van dit alles staat de mens met zijn psychische reacties en de massa met haar macht. Spr. gaf een uiteenzetting van de betekenis van de maatschappelijke orde voor onze samenleving en vervolgde: de ontzaglijke groei der bevolking en de technische ont wikkeling hebben de maatschappelijke or de op vele punten onzeker doen worden. Een aanpassing aan de veranderde om standigheden moet volgen, doch geleidelijk, om het contact rhet de sociale werkelijk heid niet te verliezen. Het vaste kader dsr samenleving is echter bezig ons te ontval len. Er heerst onzekerheid omtrent organi satie, gezag, vrijheid op alle gebieden. Over vitale kwesties bestaat verdeeldheid en het geheel wordt gekenmerkt door een toenemend radicalisme. Wij zullen, aldus mr. Bierens de Haan, antwoord moeten geven op de vraag: Wat is hier gaande? Wat moeten wij doen? Wij moeten weten welke de sociale krachten zijn en hoe zij werken. Dit kan de enkeling helpen zijn plaats in de maatschappij te begrijpen en te vinden. Wij moeten stre ven naar een ruime horizon en een zo ob jectief mogelijke blik. Uit de maatschap pelijke orde alleen kan de mens evenwel niet leven. Deze orde moet gedragen wor den door het besef van wat de belangen van het ogenblik te boven gaat. Het ge hele leven berust op de erkenning van zekere waarden. Naar sprekers diepste overtuiging is de laatste grond der werke lijkheid die, waarvan de godsdienst ge tuigt. Na toespraken van de president-curator, mr. A. Bruch, en van de inspecteur voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs, dr. S. Elzinga, maakte de ere-voorzitter van de H.H.V., de heer B. G. Kernkamp, be kend, dat hij voor de beste leerling, die zich dit onderwijs financieel niet veroor loven kan, een beurs beschikbaar stelde met als enige conditie dat deze abituriënt van de H.B.S. A en lid van de H.H.V. moest zijn. Hij hoopte, dat het Haarlemse bedrijfsleven zijn voorbeeld zou volgen. De voorzitter van de H.H.V.de heer P. C. André de la Porte, sprak een slotwoord, waarin hij de leerkrachten der school op het hart drukte ook de band met de prak tijk van het bedrijfsleven niet te vergeten. Onder de aanwezigen bevonden zich, be halve de reeds genoemde sprekers, de com missaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de griffier der Staten, A. Stufkens, de Haarlemse wet houders mr. S. C. van der Wall en mr.dr. A. F. H. Schreurs en de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra en de Heemsteedse wet houder H. J. W. B. Disselkoen. Namens het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Kamer van Koophandel waren resp. de heren Visser en Swens aanwezig. BIJZONDER HOF Vanmorgen stond deze 31-jarige gewezen rechercheur van de Haarlemse Inlichtin gendienst in het beklaagdenbankje van het Amsterdértnse Bijzondere Gerechtshof om de procureur-fiscaal mr. B. J. Besier de hem ten laste gelegde feiten te horen voorlezen: elf arrestaties, 84 slachtoffers, vooral Joden. Zeven invallen en huiszoe kingen vallen daarbij in het niet. Verdachte, zo begon de president, mr. M. van Vugt, op de 64 bladzijden die voor mij liggen wordt een lugubere opsomming gegeven van vrijheidsberoving, mishan deling en dood. Door u wordt dit alles prac- tisch erkend. U weet ook dat de P.R.A. in een gelijk aantal zaken het onderzoek hal verwege heeft afgebroken omdat het dos sier anders te overweldigend zou worden. Hoe is dit alles zo gekomen? En dan begint Willemsen te vertellen hoe hij in 1941 NSB-er werd nadat hij door ervaringen in het zakenleven .reeds lang voor de oorlog anti-semiet was geworden. Hij had altijd al graag bij de politie willen komen en toen in 1941. zich daartoe een gelegenheid voordeed greep hij die aan. Bij de opleiding te Schalkhaar bleek hij bij zonder gevoelig voor de politieke- vorming. De ordedienst van de Haarlemse politie, waarbij hij geplaatst werd vond hij al spoedig te saai en zo werd hij in 1943 bij de oprichting van de Inlichtingendienst medewerker van opperluitenant Agena. „Ik kan geen vlieg kwaad doen", ver klaarde Willemsen „en het eerste proces verbaal vond ik allerberoerdst. Maar je wende eraan. Zo ging het ook met de Joden-arrestaties. Bovendien hadden ze mij in Schalkhaar geleerd opdrachten uit te voeren, zonder naar het hoe en waarom te vragen". De president: „U heeft een onmense lijke ijver aan de dag gelegd. Niemand gaf u opdracht om te slaan". Willemsen: „Jawel. Krist droeg het mij op". President: „Dus u vond dat de Joden uitgeroeid moesten worden?" Willemsen: „Nee, maar ik beschouwde ze als ongewenste vreemdelingen. Van de vergassingen heb ik nooit iets geweten, want ik leefde op een eiland"- Als Willemsen op een vraag van de pre sident de illegalen een lesje wil geven in het organiseren van de hulp aan onder duikers breekt mr. van Vugt herri af: „Daar behoeft u zich geen oordeel over aan te matigen". Een tiental getuigen is eenstemmig van oordeel dat Willemsen bij zijn arrestaties blijk gaf van een grote Jodenhaat. De meeste indruk Qiaakt de geschiedenis van de Haarlemse verzekeringsagent Bronk- horst die door de verdachte op een stoel werd vastgebonden waarna Willemsen op hem los sloeg. Faber, hierdoor aangemoe digd deed ijverig mee. Willemsen: „Deze getuige spreekt on waarheid,- ik heb niet geslagen. Ik heb hem zelfs sigaretten aangeboden". Een 67-jarige Amsterdammer deed de zelfde ervaringen op als Bronkhorst. De verdachte kan zich dit geval niet meer herinneren. Nogmaalsde koeien aan de Westergracht Naar aanleiding van de moeilijkheden die er de laatste tijd zijn met aan het Haarlemse goederenstation aangevoerd vee, dat niet gedrenkt kan worden, ves tigt de Vereniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken er onze aandacht op dat zij zich reeds ruim een half jaar geleden meermalen met de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht in verbinding gesteld heeft betreffende het gebrek aan drinkgelegenheid aan de Wes tergracht. Haar inspecteur was tweemaal in Utrecht voor een bezoek aan de direc tie der N.S. teneinde met klem watervoor ziening voor het slachtvee aan de Wester gracht te bepleiten. Het resultaat van deze bemoeiingen heeft echter te lang op zich laten wachten. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag kunnen bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten afgehaald worden Haarlem: (Vleeshal) restant L. Heemstede: (Binnenweg 160) 9 tot 12 uur O, 2 >t 4.30 uur P tot Pe. Zandvoort: (Haltestraat) O tot en met R. Sassenheira: (Raad'huis) L tot en met R. Oud vuur vlamt op In een nota der Sovjet-Unie aan de Per zische premier, Soeltaneh, wordt Perzië beschuldigd van „terugkeer tot de politiek van vijandschap en discriminatie tegen over de Sovjet-Unie", aldus deelt het Sovjet-persbureau Tass mede. „De. Perzische regering heeft, aldus de nota, de Sovjet-Russisch-Perzische over eenkomst over de vorming van een Sovjet- Russisch-Perzische olie-maatschappij ge schonden". Na 56 zomerse dagen ff In de loop van de vorige week begon het Scandinavische hogedrukgebied, dat we kenlang het weer in geheel ^Vest-Europa beheerste, tekenen van verzwakking te ver- onen. Het verplaatste zich, in betekenis af nemende, langzaam in Zuidelijke richting. Tegelijkertijd begonnen de barometers in het zeegebied rond de Azoren wat te stij gen en geleidelijk ontwikkelde zich op de Oceaan een enorm hogedrukgebied. Aanvankelijk bleef de stroming in de hogere luchtlagen nog bijna ongewijzigd en konden de depressies niet tot West-Europa doordringen, maar in de laatste 48 uur is de stroming nu ook Over Scandinavië meer Westelijk geworden, onder voortdurende langzame luchtdrukdalingen aan het aard oppervlak. Een meer normale „West-circulatie" is nu eindelijk tot stand gekomen van Noord- Rusland over de gehele Atlantische Oceaan È'en kunstzinnige daad was deze reprise en midden Amerika tot over de Pacific. De feenszins. Van der Lugt is een gevoelig depressies, die nu over Amerika trekken oneelkunstenaar, die dank zij een vol- kunnen dan ook betrekkelijk ongestoord en strekte beheersing iedere nuance in zijnisnel in Oostelijke richting verder trekken, tekst relief verleent en die zonder de mm- Zaterdag trok het eerste storingsfront ste nadruk zyn tegenspelers vlijmscherp f d „f^nrf>ndp dp rnstiue znn- kan treffen, Van de zeven anderen liet al-; °^er £ns lancl- Beamende de rustige, zon leen Theo Vink, in een overigens theatraal ni2® Zondag was al weer een nieuw sto- geschreven rol, een aardige typering zien. j ringsfront in aantocht en vandaag is in onze Magda Janssens speelde teveel ouderwets] omgeving althans de activiteit der depres- toneel en Gerhard Alexander leed aan sies buiten kijf. chronische stemverheffing. De regie werd Het K.N.M.i. in De Bilt merkt echter op gevoerd door de hoofdrolspeler. Om er een ^at perioden tussen de opeenvolgende bSfeenén°'vMUêon vrMmdrbepiït zljI was ^r?si<?,TE, '""f zii"' z°?a! "f egocentrisch. Tot schade van de voorstel- tamelijk langdur.De opklaringen zul ling, len kunnen voorkomen. een behoorlijk lange periode in de West hoek terecht en zal tijdelijk in kracht toe nemen. De temperatuur zal niet veel meer boven de 20 graden uit kunnen komen, hoe wel de hoge temperatuur van het Noordzee water er een garantie voor is, dat het niet al te veel afkoelt. In de kuststreken zullen plaatselijk zware buien kunnen voorkomen als de van de Oceaan aangevoerde ludht nog wat meer afkoelt en de koude lucht laag dikker wordt. Men kan zich dus nu gaan voorbereiden op het verrichten der werkzaamheden, die men al zo lang heeft moeten uitstellen, omdat er te weinig regen viel. hoewel het na een dergelijke abnor male droogteperiode zeer veel moet regenen om de sterk uitgedroogde gronden tot op voldoende diepte vochtig te maken. Het aantal zomerse dagen is in De Bilt inmiddels opgelopen tot 56 en zal voorlopig niet groter kunnen worden. Dit aantal werd slechts overtroffen door het jaar 1868 met 62 zomerse dagen. Verkeer wordt omgelegd „U deed dit alles dus uit haat", besluit de president het getuigenverhoor. Willemsen: „En uit plichtsgevoel". De procureur-fiscaal illustreert het be lang van de zaak met enige cijfers: van de 84 arrestanten keerden er 56 nimmer terug; in het dossier bevinden zich nog 22 gevallen met 9 doden. Dit zijn alleen nog maar de getallen die Willemsen er kend heeft. Daar zyn geen woorden voor te vinden. De verdachte beroept zich al leen nog maar op ambtelijk gegeven bevelen. Aan de hand van de jurispruden tie betoogt de spreker dat dit excuus niet opgaat. Ik zie hier geen mogelijkheid om enige andere straf te vragen dan de zwaar ste. die de bijzondere rechtspleging kent: de doodstraf. Willemsen sluit de ogen en gaat zitten. Uitspraak op 22 September. DE ZAAK TEGEN LANGENDIJK. In het Zaterdag door ons opgenomen verslag van de zitting van het Amster damse Bijzonder Gerechtshof, waarin de Velser politieman Ko Langendijk terecht stond, is door onze verslaggever gespro ken van twee „moordaanslagen" die op hem gepleegd zijn, onder andere een door Hannie Schaft te Haarlem. Die aanduiding is natuurlijk onjuist, het waren immers po gingen om het doodvonnis, dat de ille galiteit over hem geveld had, te voltrek ken. De Gaulle vraag) een „staaf met een hoofd" Generaal Charles de Gaulle heeft gister middag aan de vooravond van de bijeen komst der Amerikaanse. Britse en Franse deskundigen te Berlijn, waar gepoogd zal worden een oplossing te vinden voor de Franse eisen ten aanzien van de Duitse cokes en steenkool, te Bayonne voor een grote menigte een rede uitgesproken. De Gaulle drong aan op ondubbelzinnige samenwerking van Frankrijk met de Wes terse mogendheden en bepleitte, dat de V.S. de Franse belangen by de regeling van de Duitse problemen niet in de weg zouden staan. Voorts zeide De Gaulle: „De Fransen moeten kiezen aan welke zijde zij willen staan. Onder de ijzeren zweep van het Sovjet-bestuur worden beetje bij beetje de vrijheid der mensen en onafhankelijkheid der volkeren in twee-derden van Europa verstikt. Een hevige bedreiging van Frank rijk neemt thans vorm aan. Tot slot deed generaal De Gaulle een be roep op alle Fransen zich rond zijn partij te verenigen. „Om weer op te staan moeten wij ons aan een harde en lange nationale discipline onderwerpen. Wij hebben een staat nodig mét een hoofd, dat werkelijk hoofd is." Vijf ton boete minder voor een millionhair Het Gooise tribunaal heeft advies gewezen tegen de mllllonair P. v. L. B. te Amsterdam, vroeger woonachtig te .Huizen Deze was in verzet gekomen tegen het oorspronkelijk ad vies, dat luidde: een boete groot f 2.000.000. Het* tribunaal adviseerde thans de beschuldig de een boete van anderhalf millioen op te leggen De feiten waarvoor beschuldigde terecht stond zijn: lidmaatschap NS.B., financiële steun verlenen aan N.S B en Jeugdstorm, en de aankoop van onroerend Joods bezit. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag 1% uur Koninklijke Olie. 423 428% 305 306 378% 379 A. K. U 184% 185 210 Nederlandse Ford. 410 Nederlandse Kabel 321 316 Calvé certificaten 175% 184 Scheepvaart-Unie 187% 189% Holl.-Amerika Lijn 209% 211 Deli Maatschappij 150% 153 H. V. A 229% 229 A'dam Rubber 142% 142% Ned. Handel Mij 138% 142 N.-I. Handelsbank 100% 100% Billiton Mij. II 359% 366 BINNENLA-<'D De te verwachten toeloop voor-de Utrechtse Jaarbeurs heeft de Spoorwegen doen besluiten een aantal extra treinen naar en van de Dom stad te laten rijden. Een-en-twintig Nederlandse leerlingen van middelbare scholen gaan 8 September mét het emigrantenschip „Tabinta" scheep naar Ameri kazestien hunner als deputatie voor Holland- Michigan. De Internationale federatie van Jeugdbcrg- organlsaties. die haar congres in Blarlcum houdt, is toegetreden tot de UNESCO. De Ne derlander Leo Meilink is als secretaris In bet federatie-bestuur voor het komende Jaar opge- Do bon L-16 reserve voor 250 gram rijst geeft ook recht op een half pond bloem of zelfrijzend bakmeel. Een Schiedams distillateur leverde zijn klan ten meer dan hun rantsoen en bovendien ver kocht hij geestrijke vochten zonder er toewij zing voor te hebben gekregen. De tuchtrechter was het hier niet mee eens en beboette de han dige stoker met f23.000. De vroegere burgemeester van Den Bosch heeft zich voor het Tribunaal zijner vroege: e stad moeten verantwoorden en het advies luidde voor diverse minder mcoie gevallen: drie Jaar in ternering met aftrek. Zaterdag heeft de vereniging Nederland- Canada in Scheventngen haar tweede'jaarver gadering gehouden. In Krasnapolsky, Amsterdam, Is een her denkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de kunsttaal Espe ranto. Bij die gelegenheid Is een motie aangeno men. waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het Esperanto „zo spoedig moge lijk op de scholen in te voeren". Acht maanden en vier voorwaardelijk was het vonnis tegen de KLM-kok, die in Januari zijn vrouw probeerde neer te schieten, omdat zij hem ontrouw was geworden. Zevenhonderdduizend textielpunten werden twee maanden geleden uit de safe van eer. Am sterdams accountantskantoor ontvreemd. De recherche heeft de dader aan De Kaag aange houden. de 24-Jange vroegere assistent boekhou der van het kantoor, die van de opbrengst der punten de bloemetjes aan De Kaag duchtig bui ten zette. Toen hf) gearresteerd werd. was het kapitaal geslonken tot zeventien centen, Prinses Juliana heeft het erevoorzittérschap op zich genomen van de stichting „De Neder landse vrouw 18981948", die namens alle vrou wen in Nederland de Koningin een huldeblijk wil aanbieden btj haar gouden regeringsjubileum, Zaterdag werd de eeuwfeesttentoonstelling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in Den Haag door 14.000 personen bezocht Men overweegt om de expositie te verlengen. HAARLEM EN OMGEVING De Stads-Blbtiotheek en Leeszaal van Haar lem leende in Augustus 1947 8131 werken uit (v. j. 8434) waarvan 481 van de Muziekbibliotheek. De instelling werd bezocht door 2835 oezoekera (v. J. 2520). In de Grote Kerk te Haarlem wordt Dinsdag 9 September des avonds van 7,30—8.30 uur door George Robert het volgend orgelprogramma len gehore gebracht: 1. Concert d kl. t.. Vlvaldl- Bach; 2. Menuet. G. F. Hflndel, 3. Koraaivoor- spelen a. Herzlich tut mleh verlangen en b. O Welt, leb muss dich lassen. Joh. Brahms: 4. Evocation (Miserere: AUegrl en Ave verum; Mo zart), Fr. Llszt; 5. Tonstück. N. W. Gade; 6. Patria. J. Brandts Buijs. Het Hongaarse Strijkkwartet (bestaande uit de heren Székely. Moskowsky. Koromzay en Palotai) zal weer een Beethoven-Cyclus geven in de Gem Concertzaal te Haarlem Alle kwar tetten van Beethoven zullen In 5 avonden len gehore worden gebracht en wel op 18, 22. 25, 29 September en 2 October. Kamll, een Anglo-Arablsch volbloedpaard van de Heemsteedse fokker T. G. Medeblik uit Heemstede, behaalde op de tentoonstelling in Hilversum een derde prijs. Heemstede Huishoudelijke voorlichting De Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting opent op Donderdag 11 Sep tember het winterseizoen met een speciale middag welke in het Volkskoffiehir.s aan de Heemsteedse Dreef gehouden zal wor den. Er zal onder meer een film worden vertoond, Postzegelbeurs Er is besloten voortaan elke Woensdag middag in het Volkskoffiehuis aan de Dreef een postzegelBeurs te houden. Op Zaterdag 13 September zal boven genoemde toneelvereniging in „De Leeu werik" te Haarlem een opvoering geven van het blijspel „Polly Perkins". Deze vereniging gaat nu reeds voor de tweede keer naar Haarlem omdat zij blijkbaar geen zaal in Heemstede geschikt vindt voor haar uitvoeringen. PIANO De Fa. Walter. Z(jlweg 86, tel. 19916 heeft momenteel aan te bieden enkele prachtige in strumenten w,o. „Stelnbach". .Thürmer" en „Gebr. Perzlna" Al deze instrumenten met vol ledige garantie. Leert Engels van een Engelsman. Beginners clubs en opleiding Prakt Examen. Fr, llalsstr. 1. Tel. 14624 DAVID KONING. Met ingang van Dinsdag zullen werk zaamheden verricht worden aan de tram rails bij het Proveniershuis in de Grote Houtstraat. Daarom rfal het verkeer Noord- Zuid gedurende ongeveer veertien dagen omgelegd moeten worden. Men kan dus niet door de Gierstraat rijden, doch moet gaan via de Botermarkt en de Wilhelmina- straat of de Gedempte Oudegracht in de De wind komt nu waarschijnlijk voor I richting van het Spaarne. Uw Trouwdag WORDT EEN SUCCES 1* i INDIEN 0 GEBRUIK MAAKT VAN ONZE MODERNE LUXE WAGENS VOOR l/WTROUHRir Amst. Rijt. Mij HAARLEM. PLEIN 21 Tel. 1.2.3.4.5. Mevrouw de Lange. Jacques Perklaan 3. Heemstede, telef. 27287. vraagt net meisje voor dag en nacht. Goede be handeling. Klein gezin. FIJN DROOG per zak en per baal. Thuisbe zorgen zonder prijsverhoging Fourngehundel A. ZONDERLAND Spaarnwouderstr. 81, tel. 12915 Wie helpt voor slechts 1 Jaar besch. Jong echtp. in Haarlem of omgev aan Woongelegen heid. Vrouw verw. baby, dus. spoed gew. Br. lett. N. O. R. Ntfgh en v. Ditmar, A'dam-C. SCHIET MET QUICK Reuze match. Klets op klets. Vijftal vol. Doelman dol. Fijne spil Polly pill ONBREEKBARE NEUS iL PATENT QUICK STUDS VOETBALSCHOENEN IN GOEDE SCHOEN- EN SPORTZAKEN VOO* OCHANOCL VERKOOPKANTOOR. NIJMEGEN. GROENE STR. 240

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3