c C J Goud in fort Knox In Genève zijn plannen besproken voor internationale handels-organisatie Brand in departement van sociale zaken Frankrijk en Vietnam kijken naar Indonesië Moskou herdacht zijn 800-jarig bestaan Wereldnieuws DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD" IN DE WERELDPOLITIEK: Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de spot van fi nanciële „cracks" in Engeland en Amerika over zich afgeroepen door hard-op te den ken. Hard-op denken is altijd een zeer ris kante bezigheid; een filosoof heeft eens als slotsom vap zeer diepzinnige overpein zingen die bij filosofen geen zeldzaam heid zijn gevonden dat de wereld on mogelijk zou kunnen voortbestaan, wan neer de méns niet de gave zou hebben, zijn gedachten verborgen te houden. Wat Bevin hard-op dacht, bereikte via pers en radio practisch de gehele beschaafde wereld en dat maakt het natuurlijk nog des te ge vaarlijker. Hij dacht, dat het Amerikaanse goud, opgeslagen achter stevige deuren in Fort Knox, wel eens zou kunnen worden verdeeld onder de landen, die een gebrek aan goud hebben en dientengevolge in ar moede en zorgen om hun economische sta biliteit worstelen. Hij dacht verder, dat het Amerikaanse goud toch maar nutteloos en werkeloos in Fort Knox ligt te blinken zelfs van die glans blijft de wereld ver stoken en dat het prettig zou zijn, wan neer Engeland inplaats van met leningen, met een hoeveelheid van dat edele metaal zijn economische spoken te lijf zou kunnen gaan. Dit laatste heeft hij niet hard-op ge dacht, maar een goed verstaander heeft maar een half woord nodig om te weten, welke gedachten in Bevins brein die uit gesproken gedachten begeleidden. De New- York Times werd er zeer boos over: Dit blad verwierp de practische uitvoerbaar-, heid en het nut van Bevins idee volledig en maakte er de opmerking bij. dat Bevin het Amerikaanse goud maar liever moest vergeten. Wat het blad nog meer zei, signa leerde de mate van boosheid, waarin de redactie geraakt was, want het werd een stekelige opmerking: Bevin zou zich maar liever op het goud. dat nog in Engelands bodem op delving lag te wachten de kolen concentreren en zorgen, dat daar mede de Engelse crisis werd gekeerd. Dit is, wat men noemt, een vinnig we derwoord. Want de beklagenswaardige Bevin zal, als hij pleegt te dromen, niet vaak een nacht doorbrengen dat het on derwerp „kolen" niet een rol in zijn droom speelt.Kolen en nog eens kolen zijn immers de grote zorgenkinderen der Engelse regering, die alles in het werk stelt om een zo hoog mogelijke productie te be vorderen binnen de grenzen van het ont zag, dat zij voor de delvers van het zwarte goud pleegt te koesteren. De gunsten, waar mede zij de inspanningen der mijnwerkers heeft prdberen te kopen, hebben echter weinig resultaat gehad, gezien de geneigd heid van dezen om ieder ogenblik,dat er aanleiding toe kan worden gevonden, te gaan staken. In Yorkshire zijn er op dit moment duizenden die het houweelerbij hebben neergelegd en Engeland verliest wekelijks rond 250.000 ton aan niet-gedolven steenkool, gezwegen nog van de verliezen die door het stopzetten van textiel-, ma chine- en staalfabrieken tengevolge van gebrek aan kolen geleden worden. De aan sporing van de New York Times tot Bevin zal dus wel overbodig geweest zijn, te- iheer, 'waar de Engelse regering op het moment van het uitbreken der staking een gezelschap Amerikaanse Congresleden op bezoek had, die kwamen kijken hoe de si tuatie in verband met het hulpplan van Marshall in Engeland erbij stond. Er was de Britse regering veel aan gelegen, die commissie van Amerikanen' de indruk te geven dat in Engeland met de beschikbare grondstoffen en mankrachten het maxi mum gedaan werd om die hulp van Ameri ka zo gering mogelijk te houden. Die indruk hebben de Amerikanen intussen niet ge kregen. Want ten aanzien van het meest- delicate onderwerp, de kolen, zagen zij in Yorkshire 'stilliggende mijnen en mijnwer kers, die aan het cricketen waren.... De Amerikanen zijn er natuurlijk op ge brand, tekenen van onmacht der.door hen allerminst bewonderde Labourregering aan het licht te brengen en het is daarom geen wonder dat de commissie uit het Ameri kaanse Congres, die zich „thuis" bezig houdt met de hulpplannen aan Europa te bestuderen, een rapport over Engeland kreeg dat, zacht uitgedrukt, niet gunstig was. De „Washington Post" onthulde gis teren enkele bijzonderheden uit dit rap port, dat „streng ggheim" heette, waarin onder meer gesproken werd over de con clusie, dat Engeland niet meer was opge wassen tegen zijn taak als lid der Grote Drie. Wat dit betekent, behoeft weinig na dere toelichting. De Grote Drie, zelfstan dige en machtige overwinnaars in de laat ste oorlog, garanten voor de naoorlogse in ternationale ordening, wakers voor het be houd van de wereldvrede, steunen op een indrukwekkend prestige en een even in drukwekkende macht. Engeland wordt ge acht beide te hebben verloren. In hoeverre de andere twee wél opgewassen blijken te zijn tegen hun taak, is een open vraag, doch deze kwestie wortelt meer in het ge bruik, dat zij van hun macht en prestige maken en niet in een eventueel verlies daarvan. Engeland is dus niet meer capabel aldus de Amerikanen en het lijdt, geen twijfel, dat deze conclusie zich zal demon streren in de manier, waarop de Ver enigde Staten in de toekomst met Enge land als wereldmacht rekening zullen hou den. Om echter tot de kolen terug te keren: De taak. die Engeland ten aanzien van de Europese kolenproductie door de commis sie der Parijse conferentie is toebedeeld, gaf ongetwijfeld het leven aan de bittere opmerking, die Bevin van de New York moet volgens de deskundigen van de Pa rijse conferentie in 1948 een uitvoer ui Engeland van 13 millioen ton mogelijk ma ken. Dit betekent dat Engeland in een jaar tijds moet zien te komen tot een percen tage van 110, vergeleken bij de opbrengst van voor de oorlog. Die 13 millioen ton moet in 1949 reeds 17 millioen worden, in 1951 veertig millioen ton! Deze opdracht aan Engeland is gebaseerd op de noodzaak, de totale Europese kolenproductie zodanig op te voeren, dat in 1951 een opbrengst van 584 millioen ton wordt verkregen. Deze noodzaak ligt opgesloten in het streven, de invoer van Amerikaanse kolen tegen 1951 te reduceren tot nul. Het is duidelijk dat het bereiken van dit „kolen-ideaal", door de Parijse conferentie in haar rapport aan Amerika gesteld, de grootst mogelijke in spanningen van alle Europese landen zal eisen, inspanningen die door gebeurtenissen als de Engelse staking belangrijk minder nuttig effect zullen hebben dan m het rap port van Parijs aan de Amerikanen in het vooruitzicht werd gesteld. De wrevel, die in Amerika ontstaat bij het constateren van ernstige lacunes in de Europese pro ductie, breekt zich baan wanneer Europese politici als Bevin het wagen bepaalde wenken te geven in de richting van Ame rikaanse gevoel!gheden als het goud in Fort Knox. Hard-op denken is voqral voor de misdeelde gevaarlijk, wanneer zijn „weldoener" hem kan horenJ. L. De 9 Muzen Een schout keert. weer. In 1672 boetseerde de beeldhouwer Pleter Xavery een uit vele fi guurtjes bestaande voorstelling van de Leldse vierschaar. In het midden toonde tussen de schepenen de schout en links en rechts bevonden zich dp twee procederende partijen, waarvan de ene blijkens zijn verheugde trekken kennelijk gewonnen had en de ander in een verslagen houding het verlies uitdrukte. Kort voor oorlog gelukte het twee onderdelen van deze voorstelling, namelijk de winnende en de ver liezende partij voor de Lakenhal aan te kopen. De schout werd ln een London's museum ont dekt. Na langdurige onderhandelingen is het thans gelukt om door middel van een ruil de schout weer binnen Leiden te doen terugkeren „De Melodlsten", onder leiding van de heer H. Woudenberg en het „Mannenkoor", onder leiding van de heer P. Germans, bestaande uit leden van het personeel van Conrad-Stork heb ben Zaterdagmiddag een concert ln de straf gevangenis gegeven, dat zeer gewaardeerd werd Voor kinderen is haarverzorging heel belangrijk. Begint er vroegtijdig mee. Waseht hun haar geregeld met de volko men veilige, zeep- en alkali vrije JgV-WIHH l6'nder-£Jiampoott. Binnen een maand hoopt men een tarieven- overeenkomst te tekenen Maandagmiddag om twee uur ontstond brand in twee van de zes keukenliften, die naar iedere verdieping in het gebouw van het departement van Sociale Zaken lopen. In de kokers schijnt zich een hoeveelheid papier te hebben bevonden, de brand greep in elk geval snel om zich heen en ging met hevige rookontwikkeling gepaard. De Haagse brandweer rukte met groot materiaal uit, maar daar de plattegrond van het grote flatgebouw aan de Zeestraat niet te vinden was, werd zij ernstig in haar werk belemmerd. Enige typistes op de vierde verdieping konden zich ternauwernood door de rook in veiligheid brengen. En op een balkon van de vijfde étage stonden vijf wanhopige piannen, die zich door het vuur ingesloten waanden. De brandweercommandant wist met een zijner assistenten het balcon ech- ter te bereiken en ook zij werden naar Ternes te "incasseren kreeg! De Britse kó- minder benarde oorden overgebracht. On- De directeur-generaal voor de buiten landse economische betrekkingen, de heer Speekenbrink, deed Maandag in een pers conferentie te Den Haag mededelingen over de handelsconferentie te Genève. Bouwen de op de resultaten van de destijds te Lon den gehouden eerste voorbereidende han delsconferentie en aan de hand van de for muleringen door de redactie-commissie te New York heeft de bijeenkomst te Genève zich bezig gehouden met het ontwerp van eer, handvest voor een internationale han- lelsorganisatie. Deze organisatie, bij ver korting I.T.O. genaamd (Intern. Trade Or ganisation), is gedacht als een instelling van de Verenigde Volken. De tegen 21 November te Havanna bijeengeroepen in ternationale handelsconferentie zal over dit ontwerp-handvest beslissen. Alle staten leden van de UNO, met stemrecht, en alle slaten-niet leden van de UNO, zonder stemrecht, ijphalve Spanje dat niet is ge vraagd, die naar Havanna zijn uitgenodigd, zullen moeten beslissen of zij op basis van dit charter een overeenkomst zullen aan gaan en een internationale organisatie stichten. Het is moeilijk vooruit te zeggen, of het hiertoe komen zal. In Genève waren zeven tien staten vertegenwoordigd; in Havanna zullen er meer dan vijftig zijn. Ook de eco nomische betekenis der deelnemers speelt daarbij een grote rol: Amerika bijvoorbeeld was in Genève wel aanwezig, Rusland niet. En zulk een organisatie is hoofdzakelijk gebaseerd op de vrijwillige en hartelijke medewerking der staten. Het heeft al moei te genoeg gekost, om in Genève de uiteen lopende belangen zoveel mogelijk met el kander te verzoenen: landen, die door het oorlogsgeweld zijn verwoest, andere, die door de inspanning zijn uitgeput, weer an dere, die niet geleden hebben of zelfs ster ker uit de oorlog te voorschijn kwamen: agrarische en industriële staten, die alle wil men laten samenwerken. Men heeft dan ook vijf maanden lang aan de honderd artikelen van het Handvest gedokterd. Het charter heeft alleen betrekking op goederen, niet op diensten. Het regelt ook alleen de goederenhandel en niet het ver voer; verkeersproblemen vallen onder aparte scheepvaart- en luchtvaartconven- lenproductie, die kort geleden I van de vooroorlogse opbrengst procentt bedroeg. De radio geeft Woensdag hilversum i, 301.s m. 7.00. 8.00. 13 00. 19 00 20 00. 22 30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Platen. 7.45 Wij dingswoord. 8 15 Pinten. 9.00 Voor zieken. 9 30 Platen 10.30 Morgendienst. 11 00 Plano. 11.30 Pla ten. 1215 Orgel. 13.15 Gewijde muziek. 14 00 Trjalkofskl. 14.30 Lezing over kamerplanten. 15 00 Viool en plano. 15 30 Platen. 15 45 Metropole orkest. 16 20 Meisjeskoor. 16 45 Voor de Jeugd. 17 35 Pianokwartet Fauré. 18,10 Platen. 18 30 Strijdkrachten. 19.15 Causerie. 19.30 Actualitei ten. 20 15 Wtjdingssamenkomst. 21.00 Kamerkoor. 21 30 Marinierskapel 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Orkestparade. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00. 23 00 uur Nieuws 7.30 Platen, 10 00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 1 35 Volksliederen. 10.55 Platen. 12.00 Lichte muziek 12 30 Weerpraatje. Voor platte land 12.38 Orgel en zang. >3 20 Accordeonorkest. 14 00 Voor de vrouw. 14.15 Russische platen, 14.40 Kamermuziek. 15,00 Jeugdkoor. 15 20 Hoorspel voor de Jeugd. 15 45 Voor de zieken 18.15 Vragen staat vrU. 16.45 Voor de Jeugd 17.15 Tango's en humba's. 17 45 Rijk over zee 18 15 Koper-ensem ble. ,8 45 Toespraak 19 15 Nieuws uit Ind'.è. 19 30 Ons leven en ons geloof. 19.45 Lezen in de Bijbel 20 15 Operaconcert 21.15 Luisterspel. 22.15 Caba ret 22.45 Sport. 23.15 Viool en plano. 23.25 Dans- platen. geveer twee uur na het uitbreken was de brand geblust. De schade valt mee. ties. De komende organisatie zal het onge breidelde najagen van eigen belangen door de verschillende staten moeten tegengaan en het algemeen belang door overleg trach ten te dienen. Het oude onderscheid tussen industniële- eri grondstoffen-landen wil men uitwissen of verminderen en hen hier door minder conjunctuur-gevoelig maken. De ontwikkeling van economisch-achter- lijke landen neemt dan ook een grote plaats in het charter in. Voorts zijn regelen ont worpen tegen te lage levensstandaard, werkloosheid, devaluatie en ^eflatie. tegen productie-quota en restricties, kartels en preferentiële rechten, subsidies, dumping en boycot. Zaken als staatshandel en tol linies worden eveneens in het charter be handeld. Alles is er op gericht, dat de lan den elkaar zullen helpen bij het oplossen van de economische problemen. De organisatie is aldus gedacht: algemene conferentie; 2. de uitvoerende raad (Executive Board), met een aantal vaste en wisselende zetels; 3. de directeur- generaal met zijn staf. Verwacht mag wor den, dat Nederland en België tezapien een vaste zetel toegewezen krijgen. Het lijkt dus veel op de organisatie der UNO. Alleen hebben laatstgenoemde landen er in Genèye doorgekregen, dat er bij eventuele geschil len, op de uitspraak van de conferentie nog altijd beroep mogelijk is en wel op het In ternationale Hof van Justitie. Verschillende punten zijn in Genève open gelaten en worden aan Havanna voorge legd. Buiten Havanna om heeft men reeds een algemene overeenkomst tot verlaging der douane-tarieven opgesteld, vele landen heb ben hiertoe reeds bilaterale verdragen ge sloten, die' later tot multilaterale verdragen zullen uitgroeien. Binnen een maand hoopl men deze tarievenovereenkomst te tekenen Een keer 125 gram boter in plaats van margarine Voor de periode van 14 tot en met 27 September zal voor personen, geboren in 1942 en vroeger, in het totale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen worden door 125 gr^yn boter. Het rantsoen be staat dan uit 250 gram boter en 250 gram margarine'vet. Deze maat regel moet voor éénmaal genomen worden, omdat het tekort aan koelhuisruimte thans opslag voor de wintermaanden van de aan gevoerde hoeveelheid boter niet mogelijk maakt. Het is daarom niet uitgesloten, dat te zijner tijd een overeenkomstige verwis seling in de andere richting nodig is. Kolenbon aangewezen voor kamerbewoners Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bon 74 BV van de aan ka merbewoners e.d. uit te reiken brandstof- fenkaart TB 707 geldig is voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen. „Sloterdijk" naar Indië Woensdag 10 September vertrekt het i.s „Sloterdijk" met 1400 opvarenden van Rotterdam naar Nederlands-Indië. Aan boord zal zich bevinden het 322ste squadron van de Luchtstrijdkrachten. Dit is de eerste maal, dat een compleet squa dron militaire vliegers en technisch per soneel naar Batavia scheep gaat. Prins Bernhard heeft afscheid van hen genomen op het vliegveld Twent'ne. Er bevinden zich vele employés van Philips onder. (Van onze Parijse correspondent) In de publieke opinie der West-Europese democratiën en zelfs van Amerika is thans ten aanzien van de moeilijkheden die ons land in Indonesië het hoofd had te bieden, een zekere kentering waar té ne men. En die kentering tekent zich vooral duidelijk in Frankrijk af. Doch deze lang zame verandering in waardering voor de twee partijen, welke daar tegenover elkan der staan, toont duidelijk aan, dat wij voor de slechte pers, die de politiële actie oor spronkelijk opgeleverd heeft, zélf voor een ruim deel debet staan: wij hebben immer gewacht tot de feiten spraken, instede van zelf tijdig de wereld voldoende in en voor te lichten. Frankrijk, wij hebben daar reeds eerder op gewezen, zag zich in zijn voormalig ko loniaal gebied voor een zelfde soort moei lijkheden gesteld als wij in Indië hadden op te lossen. Het heeft een zelfde weg be wandeld om in Indo-China door moeizaam overleg tot een vergelijk te komen, heeft op die weg dezelfde decepties ontmoet en is op dezelfde problemen gestuit. In Franse politieke kringen heeft men daarom de ont wikkeling in Indonesië van meet af aan met een zeer aandachtig oog gevolgd. Men meende uit die ontwikkeling wellicht lering te kunnen trekken en men wist ook uit CCll utdll uiiinui ucil VVU1 ei ondervinding dat de tegenpartijen gereed het „ereldtekort aan vetten en oliën, welk grote commerciële ervaring en het betekent een element van stabiliteit in de Indische Archipel. Misschien, zo leest men verder, zou de oorlog reeds lang tot een einde zijn gekomen, wanneer de U.N.O., met de beste bedoelingen overigens, geen wapenstilstand had voorgesteld ten einde een conflict te regelen, waartoe zij geheel onmachtig schijnt. Aan het slot van rijn artikel brengt de anonieme schrijver dan nogmaals de con sequenties ter sprake, welke uit het on machtige besluit van de Veiligheidsraad kunnen voortvloeien of reeds zijn voort gevloeid: „Men mag zich niet verwonderen, dat de nationalistische leiders in Viet-Nam en Noord-Afrika zich reeds tot de secreta ris-generaal van de UNO hebben gewend met het verzoek het „conflict" te willen regelen, waar zij met Frankrijk in gemengd zijn. Trygve Lie heeft er geen gevolg aan gegeven. Doch een gevaarlijk precedent is geschapen. Frankrijk mag nooit vergeten, dat het lot van zijn overzeese gebieden af hankelijk kan zijn van de oplossing, welke aan de Indonesische affaire gegeven wor den zaT'. Unilever maakt een „vet-plair De Lever Brothers en Unilever hebben een plan ontworpen voor de opheffing van stonden bij de eerste gelegenheid er de politieke consequenties uit te trekken. Diplomatiek heeft zich deze verbonden heid van Frankrijk en Nederland omgezet in de houding, die haar vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, oud-minister Parodi. heeft aangenomen: ten eerste, door zoveel mogelijk naast, doch nimmer tégen Neder land stalling te nemen, en ten tweede, door ter torpedering van het Russische voorstel van haar vetorecht gebruik te maken; het geen zij tot dat moment nog slechts één maal had gedaan. Amerikaanse houding. Deze sympathie voor de Nederlandse zaak komt thans ook^ duidelijker in de Franse pers tot uiting. Een zeer sprekend voorbeeld is het artikel, dat Samedi-Soir, het Franse weekblad met dfe grootste op laag, in zijn laatste nummer aan de Indo nesische kwestie heeft gewijd, en waarin speciaal de houding van Amerika in dat verband wordt geanalyseerd. Volgens Sa- medi-Soir zou van den beginne af Washing ton ten aanzien van het Nederlandse ge bruik van geweld achter Den Haag hebben gestaan, aangezien het Amerika's voorne men was om Engelands plaats in Ned. In dië in te nemen. Hiervoor had, schrijft het Franse bla^I, Amerika drie motieven: een van economische aard 40 der Indische plan zowel in Londen als in Rotterdam op de jaarlijkse vergaderingen der maat schappij is voorgelezen. Dé deskundigen der maatschappij schat ten het tekort op 4 millioen ton per jaar. Zjj dringen aan op een beter contröle- systeem, toegenomen binnenlandse pro ductie in de West-Europese landen, herstel van .de overzeese productie, cultivering on bebouwde gronden, zoals dat thans in Oost- Afrika gebeurt, toenemend gebruik van minerale olieproducten en opheffing van de beperking van de walvisvangst. Zij erkennen echter dat het tekort aan veevoer en de waarschijnlijkheid, dat het aanbod van veevoer slechts zeer langzaam zal toenemen, betekent, dat het lang zal duren, voor de Europese boter- en reuzel- positie weer op het voor-oorlogse peil is gekomen. Op de in Rotterdam gehouden vergade ring van Lever Brothers en Unilever N.V. werd besloten het kapitaal der vennoot schap te stellen op 350 millioen gulden, verdeeld in 30.000 7 pet. cumulatief-prefe- rente aandelen, 125 000 6 pet. cumulatief- preferente aandelen, 75.000 '4 pet. cumula- tïef-preferente aandelen en 300.000 gewone aandelen, alle van 1000 elk. In de vergadering van preferente aan deelhouders werd besloten tot uitgifte van het gehele beschikbare bedrag aan 4 pet. pctroleumaandelen zijn o.a in Amerikaan- cumulatief preferente aandelen, al naar se handen een van strategisch karakter en een uit politieke overwegingen: de vrees namelijk, dat er uit de „ellende en anarchie" welke in Indonesië heersen, Sovjet-Rus sische winst geslagen zou worden. Maar schrijft het blad, de Amerikanen hebben ingezien, dat zij om te kunnen slagen, de Hollandse bijstand nodig hadden. Zij wil len dit land niet vervangen, doch het hel pen ten einde tot een vruchtbare samen werking te komen. Amerika is sterk en be schikt over een enorme financiële macht. Holland bezit organisatievermogen, een gelang de omstandigheden en de geldmid delen dit eisen. 40.000 kilo hooi verbrand In de nacht van Zondag op Maandag brak brand uit bü de veehouder V. te Oostzaan. De brand begon in de hooiberg, die met ruim 40.000 kg. hooi gevuld was. Hooibroei was hiervan de oorzaak. On danks het spoedig ingrijpen van de plaat selijke brandweer brandde de hooiberg to taal uit. De belendende percelen bleven behouden. MINISTER BEEL NAAR LAREN. De minister van Overzeese Gebiedsde len ad interim, dr- Beel, zal hedenmiddag in Laren (N.h de opening bijwonen van het sanatorium voor inlandse Indische studenten. GRAAF VAN RECHTEREN IN NEDELAND. De heer W. C. graaf van Rechteren Limpurg, de Nederlandse gezant in Cairo, is per KLM voor een kort bezoek in ons land aangekomen. Kegelen Internationaal financieel congres in Den Haag Minister Lieftinck spreekt over psychologie en economie In Den Haag is een congres geopend van het „Institut International de finances publiques". Bij de openingszitting in het Vredespaleis heeft de Nederlandse minis ter van Financiën, prof mr. P. Lieftinck, een rede gehouden, waarin hij zei, dat de aanwezigheid der congressisten de voor uitgang van Nederland tekent. Een groot deel van de voor dit congres Opgestelde rapporten, zo zei de minister v-erder, heeft betrekking op economische en financiële gebeurtenissen van het eer ste deel der periode van herstel en weder opbouw, die waarschijnlijk meer dan tien jaren zal duren. De minister hield verder een beschou wing over de psychologische factoren, waarvan algemeen het belang wordt er kend voor wat betreft de op- en neergang van de economische conjunctuur. Deze schijnen de minister een nog belangrijker element te zijn geworden in de na-oor economie. De psychologische toe stand van de verschillende lagen der be volking van een land hangt in grote matee af van de pers en de wetenschap heeft de taak om de kennis van te verwezenlijken "ij de heer g. p. c. van Delden. Pijnboomstraat verwachtingen en van de omstandigheden, I ll3' Haarlem- waaronder zij vérwezenlijkt kunnen wor- den, in de mate waarin haar dat mogelijk is, te verspreiden. Daarom is het een ver heugend verschijnsel, dat mannen en vrou wen der wetenschap uit een twaalftal lan den bijeen zijn gekomen. SSTLg toé T MoskoiVsW-jarig bestaan hee,< kunnen bijdragen, dat de deelnemers de generalissimus Stalm verklaard dat de vre- maatregelen. die getrollen zijn. ol zullen believende volken hoopvol opzien naar de hnnfncrtin iron roori irrnrp 1 - t- ruH ol-nvonHn „laot um maor gaon" Dezer dagen is het 25 Jaar geleden, dat de kegelclub „Laot um maor gaon" werd opge richt. Dit feit zal gevierd worden met een kegel concours, dat op Zaterdag 27 en Zondag 28 Sep tember gehouden wordt op de banen in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Met dit concours wordt het wedstrijdseizoen van de H. K b. geopend. Zondag 21 September van drie tot vijf uur houdt de club een receptie. Wandelsport Damiate wandeltochten Op Zaterdag en Zondag 27 en 28 September houdt de Wandelsportvereniging „Onder Door" wandeltochten over 20, 30 en 35 km. Het vorig Jaar namen 1298 dames en heren deel. Zaterdag is de start ln gebouw „Rosenhaghe" en Zondag het Krelagehuis. Het secretariaat is gevestigd Zwemmen Nederlandse ploe; in Monte Carlo Loting voor het waterpolotournooi De ploegen van de zestien deelnemende la der» aan de Europese kampioenschappen zwei men en waterpolo zijn in de afgelopen dagen Monte Carlo gearriveerd De Nederlandse kw» per speciale autobus Maandagavond om bij hl twaalf aan. Waterpolo. Intussen is reeds de officiële loting gehoudi van het waterpolotournooi, waaraan tien li; den deelnemen Eén poule van vier landen we gevormd, en twee poules van drie. Aan het hoo van poule één, kwam door loting. Nederland staan, aan het hoofd van de belde andere gro pen Hongarije en België Deze drie landen we den over de drie poules verdeeld uit hoofde vj het feit. dat zij respectievelijk derde eei vierde waren geworden bij de laatste Europe kampioenschappen in 1938 ie Londen. De lot:: der overige landen, verdeeld over de drie gro pen. had het volgende resultaat: Groep één: Nederland. Itallèh Frankrijk. Oo tenrllk. Groep twee: Hongarije. Zuid Slaviè Zweden. Groep drie: Belgie Engeland en Ts cho-Slowakije. De loting voor de Nederlandse ploeg Is nog gelukkig geweest De moeilijkste ontmoeting die teger. Italië, van we!k land men weinig niets weet Deze wedstrijd wordt Woensdag s speeld. Slechts de winnaar vangeike poule kor in de eindstrijd van drie. Schaken H. Bouwmeester winnaar in tournooi van „De Rochade' In de hoofdklasse A van hei zomerschaaktoti nooi van „De Rochade" heeft H. Bouwmees (Haarlem) op fraaie wijze beslag gelegd op eerste prijs. Hij bleef ongeslagen, in de B-gn* zijn nog niet alle partijen uitgespeeld V staat echter, dat J Bonkenburg (Heemstede) eerste eindigt hoewel de mogelijkheid bestaa dat hij de eerste plaats zal moeten delen. Oc in de andere groepen dienen nog partijen g, speeld te worden. De prijsuitreiking is bepaa op 10 September. De uitslagen van de laatste ronde lulden: Hoofdklasse: J v. Dijk—F. A Spinhoven 0-! F. A Spinhoven—H Bouwmeester 0—1; H. Bouu meester—J Blokker remise: G B v. d. Velde J. Bonkenburg remise; H Schmitz—G. B. Velde 1—0. Ie klasse: A. HaftsmaW. J. Jolink 01 Hovlnga—A. Haitsma 0—l; A. Haitsma—P. teveel i—0 2e klasse: Mevr. Mazirel—C. S. G Noordho 0—1; P A. Staal—J. W. P. Valk 0—1; M. Koe;t man—P. A. Staal 1—0; J. C. Visser—J A. S( verein t—0. 3e klasse: R. den Boeft—F. Wijdoogen 1- De eindstand in hoofdklasse A luidt: 1. Bouwmeester (Haarlem) 5V» pnt.; 2. F. A Spta hoven t'i pnt,; 3 J. v. Dijk (Haarlem) 3'^ pnt 4. J. Blokker (Haarlem) 3 pnt; 5,S. Bonkea burg (Heemstede) 2 pnt 6. W. Miedema (Haai lem) lVi pnt.; 7. C. Boutellief (BI,daal) 1 pnt. Voetbal R.C.H. verpletterde Emmen Met niet minder dan 11—0 heeft RCH Zond. een uitwedstrijd legen de Noordelijke eerst klasser Emmen gewonnen. Bijna de gehele eerst helft waren de Haarlemmers voor het doel de: thuisclub. Met rust was een voorsprong v; 70 verkregen, welke stand daarna tot 11—0 opgevoerd Het bleek, dat het spelpeil In h( Noorden niet hoog slaat. Hellingman (4), Hans (3). Hoogendoorn (2), Biesbrouck en Hut maak ten de doelpunten. Scheidsrechtersgroep „Haarlem' Vanavond houdt de Scheidsrechtersgroep „Haan lem" in restaurant Brinkmann haar 'jaarlijks algemene vergadering, waarop verslagen w uitgebracht en bestuursverkiezing aan de ord wordt gesteld. Plannen zullen besproken wordet over de viering van het 25-jarlg bestaan. Engelse league De resultaten van de Maandag ln de Engel» league gespeelde wedstrijden lulden als volgt Eerste divisie: Aston Villa—Everton 3—0; Black pool—Blackburn Rovers 10; Burnley—Mar. Chester United 00; Sheffield United—Liverpool 3—1; Stoke City—Preston North End 9—1. Motorsport Schorsing van motorrenners Het hoofdbestuur der KNMV, in vergaderinj bijeen op 7 September 1947 le Utrecht, heeft'hel gerezen conflict met enige leden, die tijdelijk door het dagelijks bestuur waren geschorst ln détails besproken en behandeld. De geschorsU leden der KNMV zijn door het hoofdbestuur Ie de gelegenheid gesteld, hun houding te verde digen, waarna het hoofdbestuur de volgende be slissingen heeft genomen De schorsineen van A. Hartman (Amsterdam) Moeke (Heemstede), H. Steman (Voorburg) en D. Rehorst (Den Haag) op te heffen pei September 1947. Ten aanzien van P. J. W Aartsen (Amsterdam) en P. Knijnenhurg (Was senaar) werd bepaa.d, dal hun schorsing eindigt op 1 Mei 1948. Tenslotte werd J. de Ridder Alkmaar als lid geschorst tot 21 Augustus 1952. In een rede ter gelegenheid van de vie worden, in andere landen dan de hunne, beter zullen bégrijpen. Na het welkomstwoord van minister Lietinck werden de congressisten toege sproken door Max Leo Gerard, oud-minis ter van Financiën van België en voorzitter van het congres. Namens het Nederlandse instituut voor openbare financiën heette prof. B. Schendstok de congressisten wel kom. Panda en de Meestervlieger 43. De piloot trad nader, groette een beetje afwezig en zei toen haastig: „Dit is Imsk, nietwaar? Ik ben piloot Wervel. Schrijf me maar gauw in.' Ik moet„Wacht even!" zei de inboorling. „Deze heren waren er vóór UI Maar ze spreken een vreemd dia lect. U moet Uw beurt afwachten!" „Nu gauw af! Kom, Panda, we starten weer!" breekt mijn klomp!" riep Oehoe. „Dit is I Panda en Oehoe holden weg, verbaasd na- Imsk en U spreekt geen buitenlands? Nu. gestaard dóór de inboorling en piloot Wer- des te beter! Ik ben piloot Oehoe met mijn I vel. „Dat heb je er nu van, als je vreemde toestel Ohodat daar staat. Schrijf me maar falen leert!" hijgde Oehoe. Niemand ver- I staat je en het is niet eens nodig!" hoofdstad van een grote vredelievende mogendheid en haar zien als machtige steunpilaar voor de vrede". Stalin voegde er aan' toe. dat Mos- kou's verdienste was, dat het de strij'd voerde voor een durende vrede en vriendschap tussen de landen, dat het de strijd aangebonden had met de oorlogsstokers. „Want een imperialis tische oorlog is een voordelige zaak. Daarom is het niet te verwonderen, dat agenten van het imperialisme op allerlei wijze de oorlog trachten uit te lokken. De verdienste van Moskou is dat het onvermoeid de provocateurs van nieuwe oorloge») ontmaskert en alle vredelievende landen verzamelt om de banier van de vrede". „Een der pijnlijkste gezwellen in de grote hoofdsteden van de Europese, Azia tische en Amerikaanse staten is het be staan 'van sloppen, waar millioenen ver armde arbeiders tot een ellendig bestaan en een langzame pijnlijke dood gedoemd zijn. De door Moskou bewezen dienst is, dat het deze sloppen volledig heeft doen verdwijnen en de arbeiders in staat heeft gesteld hun kelders pen krotten door be hoorlijke huizen te vervangen", zo zeide Stalin. Feest. Millioenen hebben Zondag de 800ste verjaardag van Moskou gevierd met de grootste en kostbaarste feestelijkheden sinds het eind van de oorlog. De feest vreugde begon Zaterdagavond met het dansen van honderdduizenden paren op pleinen en in parken, totdat het naderen van de dageraad hen naar de restaurants dreef om te ontbijten. 100 millioen elec- trische gloeilampjes verlichten de gebou wen, pleinen, parken en de schepen op de Moskwa Alleen al 100.000 daarvan 1 zomen de torens en spitsen van het Kr< lin. Rumoer. Het postkantoor van Algiers werd on langs in rep en roer gebracht, toen een boa constrictor zijn lange lijf tussen de wachten den voor de loketten liet golven. De slang was echter even bang als de klanten Tante Pos en verdween In de kelder. Volgem postale autoriteiten was het beest afkomstig uit een postpaket. Expert. De auteur van het boek „Hoe men ge lukkig kan woiden. ondanks dat men •rouwd is", dr. H. Edward Morrison, heef! medegedeeld, dat hij van plan Is voo vierde maal te gaan trouwen, wanneer grechtshof hem van zijn huidige echtgenote zal hebben verlost. (U. P.) James Roosevelt, de oudste zoon van wijlen de president en hoofd van het democratisch comité voor Callfornlë heeft verklaard, dal hij graag zou willen, dat de rljdkommen vaa de Verenigde Staten zouden worden herver deeld onder de Amerikanen en hij heeft ge zegd. dat hij het in dit opzicht met de com munisten eens was. Haganah. Een groep van de Haganah het Joodse leger In Palestina is er In geslaagd het opblazen van een brug ln Boven-Galilea door terroristen te verijdelen, zonder dat zil van wapens gebruik hoefde te maken. Broodstaking. Op verschillende plaatsen ln Frankrijk wordt op het ogenblik gestaakt wegens de vermindering van het broodrant soen. In Clermont-Ferrand staken 20.000 ar- beioers uit de auto-industrie In le HSvre hebben de havenarbeiders een staking aange kondigd. In Noord-Frankrijk is de staking van hei trampersoneel algemeen geworden en het arbeidsverbond van Nlmes heeft be sloten er gedurende 24 uur het bijltje bil neer te legger».

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2