De filmopnemingen in de studio aan het Manpad zijn begonnen Ruim 11 millioen per dag te kort Haarlem in cijfers [Kort en BondigJ MUSICA ARNHEM KORTEBAANDRAVERIJ te Bennebroek Kampioenschap van ZuidHoliand MIDDENSTANDCURSUS DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Veertigduizend kaars en een nagemaakte maan In het bos van het buiten Manpad in Heemstede, ligt een vijver, die 's nachts evengoed een meer kon zijn en de kabou ters hebben er iets overheen gebouwd, dat evengoed een Bailey-brug genoemd kan worden, omdat het een stevig samenraap sel is van balken en ijzeren platen, ramme lend onder de voeten van een late bezoe ker, De visite gaat tastend op het felle licht temidden van de beuken en de den nen af, tastend naar boomwortels en een beetje griezelend, omdat er net een nacht vlinder tegen zijn voorhoofd is gefladderd en een dikke kikker van de wal in de gladde waterspiegel is geploempt. „Deze kant uit" klinkt een stem, „loop maar op het licht af", net alsof de mens in een donker woud niet uit zichzelf op alles, wat ook ma* een spiertje licht geeft, af loopt. Maar de kreet is slechts een gast vrije uitnodiging om verder te komen in de geheimzinnigheid van een nachtelijke film studio en dat is maar goed ook, want zon der die uitroep zou dit verhaal misschien nooit verteld zijn. t „Sssst" maant de stem. „Draaien!" komt er even later en dan ritselt de camera in de richting van veertigduizend kaarsen, die te weeg worden gebracht door een batterij van Jupiter-lampen. „Die dingen heten spots" verbetert de gastheer, regisseur Paul Bruno Sohreiber en we zijn volledig in de sfeer van deze openlucht-studio, waar de film „Myrthe en de Demonen" meter voor meter in elkaar wordt gezet. Op hou ten rails rijdt de camera, met Bert Haan stra er gespannen achter, langzaam voor een tafel langs. Een tafel, beladen met de schoonste aardewerken en de fijnste spij zen van deze gevorderde beschaving. En er achter leunt koning Builcos, tijdelijk opper- heerser over Manpad en Wet demonenrijk, dat er geschapen is, vermoeid in "een hoog- gerugde stoel, terwijl ceremoniemeester Menelack met een enorme pijp komt aan dragen, want deze vorst is een hartstochte- lijk toeback-suigher. Maar vanavond schijnt de despoot geen trek te hebben in heren baai. want hij wijst Menèlack plus pijp heftig terug, zodat de verzorger van des konings stoffelijk heil beteuterd afdruipt. „Niet beteuterd genoeg" veroordeelt de regisseur'en nogmaals wordt de scène over gedaan. Weer moet de koning slapen gaan. gapend wakker worden en de pijp terug wijzen. De "ceremoniemeester is deze keer voldoende beteuterd, de koning wordt ech ter niet „echt genoeg" wakker, aan het gapen mankeert het een ^n ander en ten derde male gaat het toneeltje over. Met engelengeduld doet de'regisseur nog eens voor, hoe hij het hebben wil en een lichtbron wordt verplaatst, de zilveren vaas, die te veel glimlichtjes produceert, verhuist een meter naar links. „DRAAIEN!" Het is ganselijk niet opwindend, op het Manpad. Nachten lang herhalen voor een paar meters film en om de haverklap de houten rail voor de camera-wagen verleg gen, opnieuw instellen, het nummerbord voor de te spelen scène even opnemen, een beetje 'schmink bijwerken van 's konings reukorgaan en prinses Tuuk moet een beetje gaan verzitten, want anders komt ze niet goed in het beeld. Tot eind September zullen zo de nach ten op het Manpad gevuld worden, repete ren, opnemen, herhalen, draaien, afbreken, opbouwen. In het huis zelf liggen de papier- maché poppen hun tijd af te wachten: gri- #meur Bronkhorst heeft ze van de juiste expressie voorzien, de ogen draaibaar ge maakt en de mond beweegbaar, alleen de dikke Boeddha, die straks de Koning gaat vervangen, heeft nog niets om zijn roze poppen lijf. Temidden van deze nog onbeweeg lijke figuren, belangrijke personages in de film, wanneer de vlees-en-bloed personen veranderd zijn in starre ge drochten, die het voorzien hebben op de onschuldige kleine Myrthe, hebben we een ogenblik heel verbaasd gestaan. Want de grote moeilijkheid bij de voor bereidingen van de film was, dat de poppen al klaar waren, toen de mensen er nog bijgezocht moesten worden met facies, die zoveel mogelijk op de pop pen leken. En het is gelukt. Die prinses Tuuk bij- voórbeeld is een getrouwe afspiegeling van de papier-maché-Tuuk. de koning is pre cies zo'n dikgegeten monarch als zijn na maak-tweede ik. Jan Musch is er vanavond niet, want de kok komt niet in het stuk voor, Ludzer Eringa ook niet, want ook zijn rol komt DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag kunnen bonkaarten voedingsmidde len. tabaks- en versnaperingskaarten afgehaald worden: Haarlem: (Vleeshal) Ma tot en met Meu. Heemstede: Binnenweg 160) 9 tot 12" uur restant P en Q. 2 tot 4.30 uur R tot Re. SANTPOORT Afhalen nieuwe bonkaarten in het Badhuis: Woensdag 10 September de letters A t.m. G, Donderdag 11 September de lettei-s H. t.m. L, Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 September 1947 GEHUWD: 8 Sept.: J. Notenboom en W. Kok BEVALLEN van een zoon: 4 Sept.: A. M. Voorhamv. Berkel. 6 Sept. G. PrinsKo ning. W. A. d. Zwarte— Hommersen. 7 Sept.: J Prijs—Groenendaal. L Huttinga—Ge- schiere E. M. Methorst—Gerritsen. P. Ele- veld—d. Vries. A. Jocker—Krommenhoek. 8 Sept.: G. Aarts—d. Bruin. C. F Suijk— Wagemaker. G. Dijkstra—Koops. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept.: N Zomer—Venema. G Hendriks—Meiners. 7 Sept.: E J. M. Hoek—Yiese. M. C. Zwiers— Damen. M. J. v Bakkum—Derks, H. Koop man—Stam. M. GoedegebuureMeerens. J. C. Kesteloo—v. Tunen. 8 Sept.: J v. Wijland— Kars, K. v EisVerhoef. E. C. Horn—Jolink. OVERLEDEN: 6 Sept.: W Nesselaar, 69 j„ P. C* Hooftstraat. 7 Sept W. Vessies, 73 j.. Teijlerstraat. Taxi bTÏ 13000 DAG EN NACHT later pas voor de camera. Maar Theo van Vliet de tovenaar is present en dommelt wat, terwijl aller aandacht gericht is op de koning en zijn wakker-worden. Plotseling ratelt de brug weer, ten teken, dat er opnieuw bezoek komt. Ditmaal is het een gezelschap van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat eens poolshoogte komt nemen bij de werkzaamheden in Heemstede. Het hoofd van de afdeling Film, de heer L. Vroom is er bij en nog een paar anderen geveh van hun belangstelling blijk voor de grote onderneming, die nieuwe perspectieven heeft beloofd te zullen openen voor de filmkunst, om pas laat in de nacht naar Den Haag te vertrekken, want al is het niet afwisselend, in hoge mate fascinerend blijft dit bedrijf van fonkelende requisieten, be- bedrijvige filmmensen en bekende acteurs. Voetbal H.Y.y. won de Zilveren Bal De eindstrijd om de Zilveren Bal ging tussen twee tweede klassers, n.l HVV en SVV en win naar werd HVV, dank zij het feit, dat de ploeg na het gelijke spel (1—1) het beste de strafschop pen nam Rust ging in met blanke stand. Twaalf minuten voor het einde doelpuntte Van Oven uit een door Colthoff genomen hoekschop, waar na Schrumpf voor SVV gelijk maakte. Terrein van H.B.S. afgekeurd Vrijdag en Zaterdag is op Houtrust In Den Haag een concours-hippique gehouden, voor welk doel het gemeentebestuur het terrein had gevorderd. Het veld is zodanig vernield, dat de hoofdconsul van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Zondag het terrein voor voetbal wedstrijden afkeurde. HBS is dus voorlopig weer zonder veld. Regisseur Schreiber wijst Hare Hoogheid Tuuk, hoe zij haar rol uioet opvatten, ter wijl cameraman Haanstra en zijn assistent De Herder zich gereed houden voor de volgende opname. Handelsbalans over Juni Het blad „Holland shipping and tra ding" geeft in zijn Augustus-nummer de import en export-cijfers van ons land over de maand Juni. Deze zijn afkomstig van het Centraal bureau voor de statis tiek. Wij ontlenen hier aan: Onze importen over die maand belie pen een bedrag van 471.5 millioen gulden. Tegenover dat niet geringe bedrag konden wij slechts voor 122.9 millioen Exporteren. Het tekort op onze handelsbalans bedroeg dus 348,6 millioen, oftewel ruim 11 mil lioen per dag. Er moet echter rekening mee gehouden worden, dat in liet import- cijfer een bedrag van 106.3 millioen gul den voor de aankoop van schepen is be grepen. Wanneer wij bekijken waar onze im porten vandaan kwamen, dan prijkt boven aan het lijstje Amerika met een bedrag van 214.9 millioen. De andere landen bren gen het niet hoger dan bedragen variëren de tussen 6 en 40 millioen. Er komen weinig dollars binnen. Op het exportlijstje leidt Groot-Brit- tannië met 17.2 millioen. Amerika wordt niet genoemd en valt blijkbaar onder „andere landen'* en men zou dus tot de conclusie komen, dat onze export naar dat land niet bijster groot is geweest. Gezien het feit, dat de dollar de „hardste valuta" is, is het werkelijke tekort ontstaan door import minus export, eigenlijk nog groter. Benelux. Wat de Benelux-partners aangaat, Bel gië en Luxemburg verkochten ons in Juni voor 40.4 millioen gulden aan goederen en kochten van ons voor slechts 14.9 millioen. Ook de detaillering van import en ex port geeft interessante cijfers te zien. Af gezien van de aangekochte schepen blijkt steenkool ons de meeste deviezen te kos ten, 18.4 millioen gulden. Vlak daarop volgen staal met 17.9 millioen. hout met 16.4 millioen en tarwe met 14.4 millioen. Voor aankoop van sinaasappelen en ci troenen blijkt 5 millioen te zijn uitge geven, voor nieuwe auto's 4.5 millioen- Industrie de grote deviezenbron. Wat onze export betreft, hiervan neemt de industrie 94.6 millioen voor haar reke ning en de landbouw 28.3 millioen. Er moet rekening mee gehouden worden, dat een gedeelte van de exportgoederen die bij de landbouw gerekend zijn, een industriële bewerking hebben ondergaan. Bij de landbouw blijken de verse groen ten de voornaamste deviezenbron uit te maken, 6.7 millioen. Bij de industrie zijn het de textielfabrieken, die de meeste vreemde valuta binnenslepen, 17.4 mil lioen. De radio-, gloeilampen-, en electri- sche industrie bracht het tot 11.9 mil lioen. Van trouwen, geboorte en sterfte Agenda voor Haarlem DINSDAG 9 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Derby String Orchestra. 6 uur. Palace: ..Zwevende gratie\\ alle leeft,, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: ..De zevende sluier". 14 j., 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hötel Casablanca", a'.te leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u Spaarne: ..Het legioen van Zorro", 14 J.. 2.30® 7.00 en 9.15 uur, Rembrandt: ..Odd man out". 18 J., 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jose phine. het meisje van Broadway", 18 J., 2.00. 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Dames van congressisten bezochten Haarlem Op de World Power Conference, welke an 2 tot en met 10 September in Sche- veningen wordt gehouden, staan allerlei onderwerpen over de energie op het pro gramma. Electriciteit, water en gas wor den besproken. Tijdens de zittingen wor den voor de dames der congressisten en belangstellenden excursies georganiseerd. Verleden week zijn zij naar de Staatsmij nen in Limburg en naar Amsterdam ge weest en Maandagmiddag bracht een ge zelschap van bijna honderd dames en he ren een bezoek aan Haarlem. Eerst begaven zij zich naar het Stadhuis, waar de waarnemende burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, de gasten in het En gels en Frans verwelkomde namens het gemeentebestuur. In zijn toespraak her innerde hij aan de betekenis van de stad Haarlem als centrum van het vreemde lingenverkeer en besprak de vraagstukken van het congres. Nadat een der dames de burgemeester dank had gezegd, begaf het gezelschap zich naar het Frans Halsmuseum. DRINGENDE TELEGRAMMEN NAAR BUITENLAND. Sinds 1 September bestaat weer de mo gelijkheid dringende telegrammen te ver zenden naar Groot-Brittannië en Noord- Ierland. Deze zelfde mogelijkheid bestaat ook voor de Britse koloniën in het alge meen. In het verkeer met de Fidji-eilanden kunnen alleen maar dringende telegram men worden verzonden naar Suva. De oorlogsjaren hebben een bijzonder stempel gezet op de bevolkingsstatistiek veel sterfgevallen, weinig huwelijken en een zeer laag geboortecijfer. Met de be vrijding is daarin een belangrijke verande ring gekomen. Het sterftecijfer werd ge lukkig reeds gauw weer normaal; veel huwelijken kwamen er tot stand en na enige tijd liep het geboortecijfer op tot een recordhoogte. Nu, ruim 2 jaar na de oor log, zijn de cijfers van de huwelijken en de geboorten wel wat gedaald, maar in Haar lem zijn ze toch nog altijd aan de hoge kant. Het geboortecijfer was te Haarlem in de vier oorlogsmaanden van 1945 terug gelopen tot 22-24 per 1000 inwoners per maand. Daarna kwam er na enige tijd een geleidelijke stijging tot zélfs 39 in April 1946. Vervolgens schommelde het enkele maanden tussen de 31 en 32'/2, om in No vember te zakken tot 25. In Januaric>1947 kwam er een stijging tot 28, in Mei 'zelfs tot 30 en nu is het gemiddeld 25. Dit is nog altijd aan de hoge kant, want het gemiddelde cijfer voor de jaren 1930- 1946 is in ons land 25. In 1946 werden er in Haarlem 4395 kinderen geboren, in de eerste zeven maanden van 1947 is het aantal 2403. Het ziet er dus naar uit dat het cijfer over 1947 niet heel veel lager zal worden dan over het vorige jaar. Dit hoge geboortecijfer is voor de ge meentelijke huishouding van veel belang, want het betekent immers over zes jaar: veel schoolkinderen. Reeds nu is er gebrek aan plaatsruimte op de scholen en voor lopig is er nog geen kans dat er nieuwe scholen gebouwd kunnen worden. In 1952 moet men rekenen met de dub bele bezetting van alle eerste klassen. Het sterftecijfer was in Maart 1945 33 per 1000 inwoners, eind 1945 was het ge daald tot 13, in 1946 schommelde het van 812 en in 1947 van 7 tot 10, Het gemid delde sterftecijfer was over 1930-1946 voor ons land 8%- Het aantal huwelijken was in de laatste oorlogsmaanden gezakt tot 3-5 per 1000 inwoners. Na de oorlog steeg het tot 15. Sindsdien is het wat naar beneden gegaan, maar het blijft nog aan de hoge kant. Mei 1947 was weer een recordmaand, namelijk 16 per 1000 inwoners. Voor de oorlog was het gemiddelde acht. Langdurige bruidsdagen. Vroeger was het een zeldzaamheid als een huwelijk werd uitgesteld als het een maal tot ondertrouw gekomen was. Nu is het anders geworden. Er zijn op dit ogenblik te Haarlem niet minder dan 130 echtparen die wel in on dertrouw zijn opgenomen, maar waarvan de huwelijksdag voorlopig verschoven is. Dit staat natuurlijk in verband .met de grote bezwarer die aan vele huwelijken verbonden zijn: het verkrijgen van huis raad, textiel en dat is natuurlijk het voornaamste! het krijgen van een huis of althans kamers. Het inwoner-aantal. Eerst thans is officieel het inwoner-aan tal van Haarlem op 1 Januari 1947 vast gesteld kunnen worden. Het was 155.759; 74.689 mannen en 81.070 vrouwen. Er is dus in onze stad een vrouwenoverschot van niet minder dan 6381. Dansockcsten maten hun krachten in een concours te Hilversum. De ..Optimisten" uit Den Helder deden hun naam eer aan en wonnen In de A-klasse njet 343 punten de eerste prijs. Maai dc Blue Jam Guys uit Beverwijk (die niets met bosbessenjam te maken hebben) waren ook niet mis en behaalden in klasse B met 317 pun ten, de overwinning. De nieuwe weg Noord'Zuid door de bollenstreek Verschillende mogelijkheden voor aansluiting op Haarlem Het is de bedoeling in de toekomst %en nieuwe weg Noord-Zuid in de Bollenstreek tussen Haarlem en Leiden aan te leggen. In enkele gemeentelijke uitbreidingsplan nen is daarmee al rekening gehouden, o.a. in Bennebroek. De weg is daar ontworpen door het Duin. De bestaande weg voldoet lang niet aan de eisen van het moderne verkeer. Vooral in de bebouwde kommen is de toestand slecht, zodat het geen luxe is als er een flinke brede weg voor snelverkeer komt. Het is nog niet uitgemaakt waar de nieuwe weg aansluiting op Haarlem zal geven. Indertijd hebben wij reeds mede gedeeld, dlit de gemeente Heemstede van de Planologische dienst geen toestemming kon krijgen voor de bouw van een complex arbeiderswoningen in de omgeving van de Ringvaart, omdat men die grond wilde reserveren voor bedoelde wegenaanleg. Wij vernemen evenwel, dat Heemstede het minder gewenst acht die weg voor snel verkeer op die plaats te doen lopen. Aller eerst zou het nodig zijn een viaduct te maken voor de kruising van de weg Heem stede-Hoofddorp, maar bovendien zijn dan nog over een betrekkelijk klein stuk weg vier nieuwe bruggen noodzakelijk. Voor aansluiting op het verkeer Haarlem- Amsterdam zou een nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne gelegd moeten wor den, wat zeer kostbaar wordt, daar het water daar breed is. Beter wordt geacht de nieuwe snelweg onder Bennebroek reeds naar de Haarlemmer meerpolder over te brengen. Dan is men er met twee bruggen over de betrekkelijk smalle Ringvaart af. hoewel het dan natuurlijk toch nodig blijft een oplossing te zoeken voor de kruising van de weg Heemstede-Hoofddorp. Via Schalkwijk zou de nieuwe weg dan aansluiting kunnen geven op de weg Haar lem-Amsterdam, met een aftakking naar Haarlem zelf. Acht jaar voor „Poppesnor" Na een eis van 20 jaar is de voormalige agent-rechercheur der Amsterdamse poli tie H. B., alias „Poppesnor", die tijdens de bezetting dienst heeft gedaan bij hét bureau Joodse zaken, hedenmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot een gevangenisstraf van acht jaar ver oordeeld. Het Hof "heeft daarbij in aanmerking genomen, dat de verdachte enerzijds eeri reeks ergerlijke en weerzinwekkende fei ten gepleegd heeft, anderzijds, dat ook de Amsterdamse politie en voorts zelfs de Joodse raad eveneens hebben medegewerkt aan de deportatie der Joden. Bovendien heeft verdachte tegen de Joden weinig initiatief getoond. Tenslotte heeft hij meermalen landgenoten, die Joden her bergden en dientengevolge waren gear resteerd, clandestien vrijgelaten en zowel Joden als illegaliteit belangrijke diensten bewezen. Drie-sanatoria-collecte De plaatselijke comités van de t b.c. sanatoria ..Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Zonnestraal' hebben besloten op Zaterdag 20 September ge zamenlijk een collecte te houden in Bloemen- daal, waarvan de opbrengst verdeeld wordt op grond van het aantal van Ieders verpleegdagen in het vorig jaar. Collectanten kunnen zich aanmel den bij de dames R G. van Riessen. Bloemen- daalseweg 133. A. van der Vlugt—Kruit. Noorder Stationsweg 12 en P. Schipper Sr., Kinheimweg 83. allen Bloemendaai. mverouw H. Schlndeler— Koresman. Anjelierenlaan 12, Aerdenhout en mevrouw E.. Talsma—Hlddema, Jullanalaan 51, O verveen. India's heksenketel kookt weer In New Delhi zijn Maandag ongeregeld heden tussen Mohammedanen, Hindoes en Sikhs uitgebroken. Voor-Indische troepen, onder leiding van Britse officieren, waren actief, evenals de politie. Sikhs en Hindoes bestreden de MohamméSanen met sten- guns, handgranaten en geweren. Volgens niet-officiële cijfers zijn er 300 tot 400 personen gesneuveld. Een groep Sikhs heeft op het station te New Delhi vele Moham medanen uit stilstaande treinen gehaald en met zwaarden afgemaakt. Van vrouwen werden de handen afgeslagen. De politie en de.strijdkrachten hebben opdracht ge kregen wetsovertreders dood te schieten en niet slechts buiten gevecht te stellen. Ongevallen in soorten Een 63-jarige voetgangster, die Maan dagmorgen omstreeks half negen zonder op het verkeer te letten het Soendaplein wilde oversteken, werd door een motor rijder aangereden. Zij is met een lichte hersenschudding naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht. Paard op hol Gistermiddag wilde een vrachtrijder in de Indischestraat een kind, dat op het weg dek bleef spelen, „uit de weg ruimen". Hij liet zijn ros stoppen, doch het dier bleek de zorgzaamheid van zijn eigenaar niet op prijs te stellen en sloeg op hol.-De vracht rijder raakte eronder en liep een vleeswond aan de rechterarm op en klaagde over pijn in de lendenen. Het paard kwam in het doodlopende gedeelte van de straat tot stilstand. Botsing tossen jong en oud Een 59-jarige dame werd Maandagmid dag op de Grote Morkt door een twaalf jarige fietser aangereden. Zij moest naar het St. Elisabethsgasthuis worden overge bracht. Regenwee Een motorrijder, die op de kruising Nieuwe Gracht-Jansweg voorrang wilde verlenen aan een auto. zag zijn goede voor nemens door de gladheid te niet gedaan. Hij slipte. Zijn vervoermiddel liep schade op. De auto ook. Muziek De Wiener Sangerknaben zetten hun traditie voort Het „relskoor" van het, na de Ineenstorting van het nazi-régime, op oude voet herstelde in stituut der Wiener Sangerknaben, is een tournée begonnen door Nederland, die ruim twee ma den in beslag neemt, jne: nagenoeg elke dag een concert. Het programma vermeldt 58 uitvoe ringen. maar naar ik vernam zal dit getal nog ruimschoots overschreden worden Haarlem trof het, dat het de Wener zangertjes ln 't begin van de tournée kon horen (het was namelijk het zever.de optreden binnen zes dagen). Nu klonken hun goed gecultiveerde stemmetjes toen ze goed en wel ingezongen waren, nog fris en kleurig van vermoeidheid was nog geen spoor Als van ouds werd begonnen met een paai religieuse cappella-werken, svaarmee de oor spronkelijke bestemming van het Instituut, dat dateert van 1498. aangegeven wordt. Het is waar lijk fraaie samenzang. Maar hpt wordt pas echt. wanneer het gevoelige Weense element erbij komt, met Mozart en Schubert: dan gaat het verrukkelijk klinken. En het blijft die strelende sfeer behouden !n de meerstemmig bewerkte volksliederen, die dan met bisnummers uitmon den bij Joh. Strauss en bij het onvermijdelijke „Schiaf r.un roein Prinzchen" van Bern. Flless. -Maar die stevig getrainde koorzangertjes blij ken. als 't er op aan komt, ook stuk voor stuk solisten van formaat en comedianten van goed ras te zijn. Althans met de vertolking van de fijne opéra-comique van Offenbach „Monsieur et gadame Denis" werd vocaal en toneelmatig een"prestatie geleverd, die de hoogste verwach tingen overtrof. Wat een gratie ln hét „Tanzet die Chaconne", wat een humor in de coupletten van Bellerose, wat een klankschoon vocaliseren van Nanette, wat een setevigheid in de grote ensembles, waarbij het koor de dolste toeren uithaalt, wat een voortdurende losheid en tuurlUkheld van beweglngl Men kan er w; lijk verbaasd van zijn dat alles ln zo'n beweeg lijk speelstuk zo vlot verloopt, terwijl dirigent Haymo TSuber geen enkele wenk of aanduiding te geven heeft, want hij zit voor de acteurs vrij wel verdoken achter de vleugel en bepaalt zich uitsluitend tot de pétlllante begeleidmg van het werk. Er was dus deze avond veel en velerlei te ge nieten. JOS DE KLERK Weer zes concerten van Toonkunst De Maatschappij tot bevordering der toonkunst, afdeling Haarlem en Omstreken zal dit seizoen wederom zes kamermuziekavonden geven in de grote zaal van het Gem. Concertgebouw. De eerste avond van deze serie zal gegeven worden op Dinsdag 14 October, het is een viool recital van Theo Olof. Donderdag 11 December treedt Nlkita Magaloff op (plano). Dinsdag 20 Januari een zang-recital van Pierre Bernac. aan de vleugel de bekende componist Francis Poulenc Vrijdag 20 Februari, plano-recital door Monique Haas. Dinsdag 9 Maart Qatuor Loe- wenguth. De serie wordt besloten op Dinsdag 13 April, dan zullen optreden het beroemde Engelse pianisten-paar Ethel Bartlett en Rae Robertson, welke solisten het vorig Jaar enorme bijval in onze stad hebben geoogst. Truman telegrafeert aan plattelandsvrouwen-congres Het internationaal congres van platte landsvrouwen is in Krasnapolsky, Amster dam, begonnen. De presidente van de Ne derlandse bond, mevrouw W. Evers Dijkhuizen las het openingswoord van de Prinses, die wegens een lichte ziekte niet kon komen, voor en vervolgens werd aan de bijna 600 congressisten, waaronder 450 buitenlandse vrouwen, meegedeeld, dat president Truman een telegram met zijn gelukwensen aan het congres had gezonden. Minister S. L. Mansholt, de volgende spreker, herinnerde aan de oorlogstijd en de band, die volgens hem toen tussen stad en platteland ontstond. SCHEEPVAART K. N. S M. Bonaire. 6 Sept. te Paramaribo Delft, 4 Sept. te Punta Cardon. Trajanus, 6 Sept van Paramaribo naar Amsterdam. Dundee. 6 Sept. te Rotterdam. Caribla. 5 Sept. van Amster dam naar Aarhus, Tiberius, 5 Sept. van Malaga naar Gibraltar. Ornen, 5 Sept. van Gothenburg naar Amsterdam. Danae. 5 Sept. van Gibraltar naar Rotterdam. t MIJ. NEDERLAND. - Tawall. 4 Sept. v. Bom bay naar Basra. Nieuw Holland, 5 Sept. van Aden naar Suez. HOLL. AFRIKA LIJN Jaarstroom, 5 Sept van Antwerpen naar Bordeaux. Maaskerk, 4 Sept van Bordeaux naar Dakar. Lajiglee Scott, 5 Sept. te Dar-es-Salaam. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN Tjitjalengka. Manilla (5—10 Sept.). Amoy (12—13 Sept.). Hong kong (14—18 Sept.). Batavia. TJIsadane, Semarang (7 Sept.), Batavia (8—11 Sept.). Muntok (12 Sept.) Singapore (13 Sept.). Hongkong (18 Sept.). THba- dak. Batavia 3—9 Sept.). Semarang (10 Sept.). Soerabala (11—13 Sept,), Makassar (15—20 Sept.) TJImenteng, Japan (9—18 Sept.). Hongkong (23— 25 Sept.). Tarakan (30 Sept.—1 Nov.). Makassar (3 Oct.) TJipondok. Hongkong (8 SeptSjang hai 11 Sept.). Straat Mal3kka. Honkong (5 Sept.). Siar.ghal (8 SeptRuys, Hongkong (6 Sept.). Manilla (8 Sept.). Makassar (12—17 Sept.) Batavia (20 Sept.). Heinrlch Jessen. Amoy (7—8 Sept.). Swatow (9—10 Sept.). Hongkong (1113 j Sept.). Singapore (19 Sept.). BINNENIND De chef van de marine-staf. schout bij pacht Jhr. E. J. v. Holthe, Is benoemd tot vlce-adml- raal. De toelichtingen op de besluiten, die do Nederlandse regenng in Londen destijds geno men heeft, zijn thans in druk verschenen. De uitgifte van 5 2.000.000 3'»/» 20-jarige obli gaties van de provincie Gelderland Is aange kondigd. De Vlctorla-Regla, die weer in de Amster damse Hottus bloeit, !s reeds door 10.000 bezoe kers bewonderd. Dinsdag- en Woensdagavond van 8—10 uur is de prachtige blpem nogmaals to bezichtigen. Tegen (to Groningse politieagent J. v. d. S„ die in bexettlngstljd talrijke huiszoekingen en arrestaties verrichtte, is levenslange gevangenis straf geéist. In Terneuzen doen zich lichte vergiftigings verschijnselen voor na het eten van vlees. Nu zit het p:aatsje helemaal zonder dit voedings middel. want de verkoop ervan ls stopgezet. Het seniorenconvent uit de Haagse gemeen teraad heef! oud-burgemeèster Mr Dr S. J. R. de Monchy thans de gouden medaille met Inscriptie aangeboden, die al eerder beloofd, maar nog niet geslagen kon worden. De doodstraf werd geéist voor het Bijzonder Hof ln Maastricht tegen de 25-jarige musicus T. Wijnands uit Maastricht, die zich een beruchte naam verwierf als bewaker van een speciaal Jodencommando In het kamp Amersfoort. Post voor de Piet Hein Opvarenden van H. M.s torpedobootjager „Piet Hein", die op 16 September de haven van La Valetta (Malta) znl aandoen, kunnen daar post gewone en aart- getekende brieven en briefkaarten uitgereikt krijgen, mits deze uiterlijk op 11 September op de "post gedaar. is. HAARLEM EN OMGEVING Een 3-daagse conferentie wordt gehouden op Dinsdag 16. Woensdag 17 en Donderdag 18 Sep tember in het gebouw Lange Herenstraat te Haarlem, uitgaande van de Stads-Evangeltsatte. Algemeen onderwerp: Simon Petrus ais visser, discipel, apostel'. Zangkoren en solo-zang wisse len de sprekers af Maandagmorgen stak een ongeveer zestig Jarige dame op het Soendaplein de weg over. om de tramhalte te bereiken, op een ogenblik, dat een motorrijder naderde. ZIJ werd door de mo tor aangereden en aan hoofd en armen gewond. Na ter plaatse voorlopig te zijn Verbonden, is de dame per ziekenauto naar een ziekenhuis overgebracht. De wethouder van openbare werken te Haarlem Is op 11 en 18 September verhinderd spreekuur te houden. Een 24-jarige chauffeur van een vrachtauto reed dezer dagen in de Nadorststraat en wilde rechtsaf de Rollandstraat inrijden Aan de rechterkant van de weg stond een melkwagen en daarom stuurde de chauffeur naar de linker kant van de weg. Een 24-jange wielrijder na derde. die nog Juist-van zijn flets kon springen. Alleen het rijwiel werd beschadigd. Toen de chauffeur uit zijn wagen stapte, sloeg en trapte de wielrijder hem. waardoor hij ge'wond werd. Wegens mishandeling heeft de chauffeur een klacht Ingediend. BU beschikking van de directeur-generaal der PTT is met ingang van l December 1947 ont slag verleend op verzoek aan de electrotechnl- sche ambtenaar der telegrafie en telefonie de heer R. Qrillls te Haarlem (teiefoondlstrlct) Bij de Geref. Kerk van Bennebroek :s be roepen ds K. Feenstra te Kraltngscheveer. Een groot aantal vrouwen van bij de Haar lemse Bestuurders Bond aangesloten organlsa- ttes vertrok Zaterdag met 5 autobussen om een week te vertoeven op het vacantleorod „Mor genrood" In Oisterwijk. Zaterdag keren zij per trein terug. Opvolger op de lUst der Katholieke Volks partij van mr, dr. P, J. Wltteman. als lid van Provinciale Staten van Noord'holland. is de heer H. W. A. Kemna uit Amsterdam De Zondag ln Haarlem gehouden collecte voor „Herwonnen Levenskracht" heeft f 5016 opgebracht. In Overveen was de opbrengst f 470 en in Bloemendaai f 165 De Communistische ParlU Nederland, afde ling Haarlem, houdt op Dinsdag 16 September een openbare vergadering ln het Concertgebouw. De heer J. Hoogcarspe! uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer, en een gedelegeerde van het Economisch congres, zullen het woosd voeren. Het Haarlems Saionseptet. onder leiding van H. de Nijs. verleent medewerking. Feestplannen van het Leger des Heils Woensdag 1 October houdt het Leger des Hells In Haarlem ter gelegenheid van zijn 60-Jailg be staan een receptie In de Kroonzaal van Brink- mann op de Grote Markt. De9 avonds wordt ln hel Concertgebouw de jubileumviering voortge zet ln de vorm van een groots programma, waaraan een uitgebreid aantal personen zal meewerken. Ex-hoofdcommissaris in cassatie De voormalige hoofdcommissaris van politie te Groningen en daarvóór te Haar lem, Ph. Blank, die door het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld was tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek, stond gisteren terecht voor de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gra- venhage. Na een lang pleidooi van ver- dachtes raadsman, die in herinnering bracht, dat zijn cliënt verscheidene malen illegale werkers gewaarschuwd heeft, wanneer zij gevaar liepen, concludeerde de procureur-fiscaal tot verwijzing van de zaak naar het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. ACCORDEONS KOOPT Piano- en Orgel handel M iizleklnstrumenten NANSAULAAN 10. Tel, 2.1 7.6.9, Te koop aangeboden ZELDZAME COLLECTIE SCHELPEN Te bevr. A. W. VAN GRAAS. L. Veerstraat 28 tel. 21379- Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U. Fokker Nederlandse Ford. Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 427 304 Va 376 183% 181 188% 210 152 229 142% 139 100% Heden 1% uur 426 »/2 302 379% 180% 212 415 315 180% 189 211% 154 229 142% 141% 100% 368 Geen hongersnood Zo lang Jaap ln de Jacobstr er ls. Heden pracht lnmaak- haring 5 ct.. Panharing alle maal vol 4 p. f 1. Gekrulde zure haring p pot 10 st 88 ct En let op« alles eerste soort. KINDERWAGENS uit voorraad leverbaar ln di verse modellen en kleuren, ook met Spatbordjes. „HET MEUBELHUIS" Hagellngertveg 75. Santpoort Tel. 8416. Per touringcar op 17 Sept. naar Verwoest stadsdeel. Burgera Dierenpark. Openlucht Mu seum. Grebbeberg a f 8 75 p p. Zuider Stationsweg IA. Bloe mendaai. tclef 23732. op WOENSDAG 10 SEPTEMBER om hel 35 paarden ingeschreven GEVRAAGD: type-werk aan huis Frans. E of Ned Br. onder let ter P. aan Boekh. „Boeken rode". M Saa. Zandv.laan 147. Heemstede DE WINTER NADERT Laat nu nog uw Schilder- en Behanguerk verzorgen door A, J. v. OPZEELAND, Schilders, en Behangcrsbcdryf Archipelstr. 68, Haarlem. Schoolbesturen en Schoolhoof den overal ln Nederland. Inte resseert D GRATIS VACANT IEVERBLIJF volgende zomer voor leerlin gen en personeel? Vraagt In lichtingen onder motto Scho len Adv. Bur. Rouma en Co.. Herengracht 226 Amsterdam Wegens te klein agb. DAMESKLEDING m. 42. t w. wollen en zyden Jurken, f 12.50—f 50. koren- blauwe taftzljden avondjurk f 60. zamgnren mantelpakje f 60. gryze herfstmantel f 65. z. g. a n bruine pumps, m 39 f 25. 2 positiejurken f 10 en f 15, enz. Langelaan 12, Bent veld. Leerlinge biedt haar ter overname aan tegen sterk verlaagde prys. Prof. v. d. Waalsstraat 63. Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 13728 Gehele Kunstgebitten f 75.- Volledige behandeling In begrepen Spr.uren van de Tandarts dageiyks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr. uren: Maandag WoensdRR Vrijdag 58 HERENHUIS - koop gevr, v. gedee'.teiyk zelf te bew mot 3 pers. Koop som pl.m, i 10.000. Br. 8695.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3