Haarlems Dagblad Duitsland Minister Marshall werkt thans aan het „foorprogramma voor Europa" Autobussen weer in Tweede kamer Dr. Beel geeft de deelstaten van Indonesiëeen uitdrukkelijke belofte Nieuw Frans aanbod aan Indo-China 62e Jaargang No. 18732 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert 'Peereboom Donderdag 11 September 194-7. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De TOESTANDEN in het bezette" Duits land zijn slecht en wij kunnen daar niet onverschillig tegenover staan, al kynnen wij er geen directe invloed op uitoefenen 'of er verandering in brengen. Dit is ons buurland, oneindig veel groter dan het onze en er zal een tijd komen, waarin wij er weer veelvuldige en nauwe betrekkin gen mee zullen moeten onderhouden. In dit vooruitzicht 'kan men niet alleen in termén van politieke en économische relaties den ken. Die geven alleen grote lijnen aan. Wij moeten ons wel afvragen: wat zal het voor een Duits volk zijn, dat straks uit de be trekkelijke afzondering, waarin het nu leeft, te voorschijn zal treden om in de een of andere vorpi zijn taak als Europese natie te hervatten? De prognose is niet gunstig. Noch Neder landse. noch andere waarnemers uiten zich hoopvol. Het leven in de verwoeste steden, waar zovelen in bunkers en kelders moeten beslaan, de armoede en de honger hebben zowel in lichamelijke alls in geestelijke zin kwade uitwerking doen gelden. Een man die zich daarvoor bijzonder geïnteresseerd heeft en die herhaaldelijk pleit voor be vordering van betere toestanden is de En gelse uitgever Victor Gollancz. Hij is een Jood en daarom kan men des te hoger waarde aan zijn optreden hechten. In een artikel in The Observer heeft hij, na een nieuw bezoek aan Duitsland, pas weer ge schreven over algemeen moreel verval, over corruptie en zwarte handel, prostitutie met het doel, enkele cïgaretten te bemach tigen, over de honger die in de lente van dit jaar geleden is en de steeds sneller ver dwijning van hetgeen wij Christelijke mo raal noemen. Hij voorspelt, binnen enkele jaren, een zo massale sterfte in Duitsland tengevolge van tuberculose, dat het ge weten der wereld erdoor geschokt zal wor den. Het is niet mijn doel,»sentimenteel over de Duitsers te worden. Menigeen zal zeg gen: zij oogsten wat zij gezaaid hebben en dat is niet-te ontkennen. Maar ik geloof dat wij nu wel zover van de oorlog verwijderd zijn. dat de meesten van ons niet het Duitse volk als geheel schuldig zullen verklaren aan de misdaden van S.D. en S.S. en an dere handlangers van de Hitier-bende. Wij kunnen het indirecte schuld verwijten door zijn neiging tot slaafse onderwerping aan de ijzeren vuist. Maar zelfs dat is nog heel iets anders dan direqte schuld. Het is waar dat het de meesten van ons ook voor de overval op ons land al moeite kostte, enige sympathie met de Duitse volksaard te ge voelen. Er was altijd respect voor de Duit se energie en arbeidskracht, maar dat is iets anders dan sympathie. Na hetgeen ons volk ondervonden heeft door Duits toedoen is het moeilijker dan ooit. zoiets als. warme belangstelling voor de Duitsers te ontwikt kelen. Maar wij kunnen rechtvaardig zijn en begrijpen, dat talloze Duitsers zich per soonlijk aan geen misdrijven hebben schul dig gemaakt. En als wij bedenken dat ook in dit volk tienduizenden zich actief tegen het Hitler-régime verzet hebben, die dien tengevolge gemarteld zijn in concentratie kampen en voor het merendeel daarin om gekomen, moeten wij niet te achteloos spre ken van een kleine minderheid. Het zijn immers overal en altijd slechts minder heden, die bereid zijn het persoonlijk offer te brengen en alles op het spel te zetten. Onze interesse 'voor hetgeen in Duitsland geschiedt kan zich voor het overige niet losmaken van welbegrepen eigenbelang. Het is niet in ons belang, dat dit volk in een staat zou geraken waarin het, Ln wan hoop verkerend, opnieuw gemakkelijke prooi voor politieke avonturiers zou zijn. De wereld heeft vele politieke avonturiers gekend en Hitler met zijn bende zijn zeker niét de laats ten geweest. Het is evenmin in ons belang, dat het Duitse volk in een blijkende staat van verarming zou komen te verkeren, waarin het op kosten van de rest van Europa zou moeten bestaan in- plaats van, zoals in vroeger tijd, door zijn industrie en handel aanzienlijk tot de wel vaart van Europa bij te dragen. En derge lijk gevaar wordt dreigender naarmate het door de oorlog reeds ontdaan van een groot deel van zijn arbeidskrachten er ger verslapt en verzwakt, ondermijnd door ziekten ejk door demoralisatie. In de loop van dit najaar zal het Duitse vraagstuk in internationale onderhandelin gen tot nieuwe oplossing moeten worden gebracht, tenminste wat de Westelijke zones betreft. Dat zal weer de grote lijnen van politiek en economie gelden, maar het is te verwachten dat onder degenen, die zich daarmee bezig houden, mensen zullen zijn die de toestand, waarin het thans ver keert, in bijzondere ogenschouw zullen nemen en middelen bepleiten, om er ver betering in te brengen. Het is eveneens te venvachten, dat tenslotte meer beroep op Nederlandse medewerking in de oplossing van het Duitse vraagstuk zal worden ge daan. Wij zullen ons weldra meer dienen te gaan bezinnen op onze houding daarom trent. Het Duitse volk is niet weggevaagd door de oorlog. Het is er nog, adhtmaal zo groot als het onze en aan ons grenzend. Wij, evenals alle anderen, zullen er reke ning mee hebben £e houden. Onze kinderen en kleinkinderen zullen ermee 'hebben te leven en in enige vorm mee samen te wer ken. Dat vooruitzicht alleen maakt het reeds onze belangstelling waard. R. P. Drie debutanten in de nieuwe Turkse regering Radio Ankara maakt bekend, dat de nieuwe Turkse minister-president, Hassan Saka, gereed is gekomen met de vorming van een nieuw kabinet. Nedjedin Sadak is minister van Buitenlandse Zaken gewor den. Hij is een békend schrijver en redac teur van het blad Aksham, dat geacht wordt veelal de officiële mening weer te geven. De andere ministers zijn: Faik Baroetcoe: vice-premier. Abdoel Halik Renda: minister van Staat, Sinasi Devrin: minister van Justrtie: Moenir Bilsel: minister van De fensie, Moenir Gole: Binnenlandse Zaken; Nazmi Kesmir: Financiën, Resat Sirer, On derwijs. Kasim Hoelek: Openbare Werken; Javit Esin: Economische Zaken; Behcet Oez: Gezondheid; Sjevket Axlala: minister van Monopoliën; Tahsin Coskan: Land bouw, Soekroe Kocak: Verbindingsmidde len, Mahmoed Nedin Hoendoezalp: Handel en Tahsin Balta: minister van Arbeid; Afgezien van vice-premier Baroetcoe zijn er slechts drie nieuwelingen in de regering, Sadak, Hoelek en Hoendoezalp. Het Prot. Chr. Thuisfront „Pro Rege" heeft ln Bloemendaal een collecte gehouden ten bate van de militairen in Indonesië, die f2215,86 opbracht. Tussentijdse hulpverlening tot wering van honger en koude De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft gis teren verklaard, dat hij tegen het eind van October de gegevens ovèr de Euro pese behoefte aan tussentijdse hulp gereed zal hebben ter voorlegging aan de Congrescommissie. De minister zeide dat het departement van Buitenlandse zaken deze vorm van tussentijdse hulp verlening dringend in overweging heeft genomen „om de nabü zijnde dreiging van onduldbare honger en koude" tegpn te gaan. Hoewel hij zeer beslist een speciale zit ting van het Congres voorspelde, weigerde Marshall zich te binden en verklaarde, dat de „kwestie, hoe de goedkeuring van het Congres moet worden verkregen, de ont wikkeling van de eerstkomende weken moet afwachten." Marshall zeide de behoeften van de Euro pese landen in twee categorieën van het zelfde plan te zien, namelijk de behoefte aan een of andere vorm van hulpverlening om de dreigende honger en koude te weren en de behoefte aan een algemeen program voor het herstel der economie. Marshall wees erop, dat tegen het eind van October de meeste Congrescommissies, die thans Europa bezoeken, terug zullen zijn. Hij weigerde te zeggen, of de hulp in goederen of dollars zal worden verleend en hoeveel' er nodig zal zijn. Tussentijds rapport. De uit 19 leden bestaande Amerikaanse commissie, waarvan Averell Harriman, minister van Handel, voorzitter is en die moet beslissen in hoeverre Amerika via het plan-Marshall Europa hulp kan bieden, heeft een rapport over de vorderingen van de conferentie te Parijs ontvangen. De bijeenkomst van de commissie is de eerste poging om het werk van de conferentie van Parijs met de plannen, die. in de Verenigde Staten gemaakt worden, met elkaar in verband te brengen. Verwacht wordt, dat het eind-rapport van .de commissie van Harriman op 15 October zal worden over handigd. In een belangrijke zitting heeft de Parijse commissie voor economische samenwerking van Europa de rapporten goedgekeurd van de technische commissies voor de land bouw,"de energie en de scheepvaart. Thans moeten nog behandeld worden de rappor- Mijnramp in Yorkshire Acht doden, vier arbeiders reddeloos Door een ondergrondse ontploffing in de Thornhill-mijn te Dewsbury in Yorkshire zijn acht mijnwerkers om het leven geko men. Twee werden zwaar gewond. Men heeft weinig hoop dat vier nog ingesloten mijnwerkers gered kunnen worden. Het aantal doden is betrekkelijk laag door het feit dat vele mijnwerkers, die aan het werk hadden moeten zijn, wegens de wijdverspreide staking in de mijnen van Yorkshire absent waren. Kolenprocluctie iets In Augustus bedroeg het totaal aantal tonnen steenkool, dat in de Nederlandse mijnen werd gedolven, 801.756 ton, tegen 891.434 ton in Juli. Hier moet bij in aan merking worden genomen dat er in Augus tus slechts 24 dagen gewerkt werd. Deze drie dagen minder (in Juli werd er 27 dagen gewerkt) kostte ons 89.678 ton kolen. De gemiddelde productie per werkdag steeg daarentegen van 33.016 ton in Juli tot 33.407 ton in de afgelopen maand. Voor de binnenlandse behoefte kwam in Augustus 625.173 ton vrij, dat is 78.000 ton minder dan in de maand daarvoor. Tenslotte moest Nederland in Augustus 306.512 ton invoe- •en, 43.608 ton minder dan in Juli. ten van de commissies voor de staalindu strie, de houtnijverheid en de betalings balansen. Men bevestigt, dat 'de commissie voor economische samenwerking haar werkzaamheden deze week zal eindigen, doch het lijkt niet waarschijnlijk, dat haar eindrapport beschikbaar zal zijn bij de slot zitting der conferentie, welke Maandag a.s. zal plaats hebben. D.P.'s naar Nederland Het hoofdkwartier van de Internationale Vluchtelingen Organisatie de I.R.O. deelt mede, dat .ruim tweehonderd perso nen op 16 September uit Duitsland zullen vertrekken om in Nederland in de industrie geplaatst te worden. Dit is de eerste groep van de achtduizend mannen en vrouwen van 18 tot 35 jaar, die nadat de Neder landse regering hieraan haar goedkeuring had gehecht in Nederland te werk ge steld zullen worden. Het betreft hier „verplaatste personen" die dezelfde lonen en faciliteiten zullen ontvangen als dé Nederlandse arbeiders. Na vijf jaar kunnen' zij desgewenst voor het Nederlandse staatsburgerschap in aan merking komen, zo wordt in de mededeling van de I.R.O. gezegd. (U.P.) Grensgeval99 voor een Nederlandse rechtbank Woensdag zeventien gewonden Het Nederlands communiqué van heden meldt dat Woensdag in Indie 17 militairen gewond werden. Op vele plaatsen in bevrijd- ge bied werden Nederlandse patrouille-deta chementen beschoten. Vuurgevechten hadden plaats bij Manondjaja bij Cheri- bon, een punt ten Westen van Tasikma- laja. Een Nederlandse rode ltruiscolonne werd in het gebied van Tasikmalaja be schoten. Ook op Midden-Java Werden Ne derlandse patrouilles herhaaldelijk be schoten. Laboeranroekoe in het gebied van Me- dan kreeg een vaste bezetting voor de be veiliging van de omgeving en van de plaats in verband met de berichten over ont voerde Chinezen. Een Nederlandse pa trouille, welke werd uitgezonden, slaagde er in J280 Chinezen uit handen van repu blikeinse benden te bevrijden. Het cijfer 83, dat gisteren werd opge geven voor het aantal gewonden van Dinsdag, was foutief en moet 38 zijn. Vcrlieslijst der Koninklijke Marine- De verliezen van'de Koninklijke Marine bectragen van 5 Augustus tot en met 31 Augustus: gesneuveld 11, gewond 5, omge komen tengevolge van een ongeval 6. Op deze verlieslijst komen geen officieren voor. Hel woord is aan Plinius Wij maken grote reizen om dingen te zien,-waarop wij in onze eigen omgeving geen acht slaan. Wisjinski „als soldaat" naar de UNO-vergadering De plaatsvervangende minister var. Bui tenlandse Zaken der Sovjet-Unie. Wisjins- ky, heeft op doorreis naar New York op een persconferentie te Londen verklaard, dat zijn land niet voornemens is zijn hou ding ten opzichte van het plan Marshall te wijzigen. Over de vooruitzichten, die de Sovjct- Uitie op de komende algemene vergadering der UNO heeft, verklaarde hij, dat „iedere soldaat, die op mars gaat, op succes hoopt". Wisjinsky zeide weinig interesse te heb ben in de kwestie der Sovjet-Russische vrouwen, die niet naar hun Engelse echt genoten mogen vertrekken. „Ik stel veel meer belang in het feit, dat 150.000 Sov jet-Russische burgers in de Engelse- zyie van Duitsland nog niet zijn vrijgelaten' PARLEMENTAIRE ROMMELDAC' Zaterdag wordt het parlementaire zit tingsjaar 19461947 gesloten. Dinsdag daaraan volgende opent H. M. de Koningin het nieuwe zittingsjaar en dan komt al weer de millioenennota voor 1948. Zulk een parlementaire jaarwisseling heeft veel weg van een verhuizing en de laatste ver gadering vóór de sluiting lijkt dan ook op een rommeldag; waarbij men zich de. vraag stelt: wat zullen we in het nieuwe huis Kortgeleden werd bij de Duitse grens een ambtenaar van de Duitse douane door een Nederlandse smokkelaar neergeschoten. De Enschedese SS-man J. J. Voerman, wietis uitlevering tot nog toe door de Britse auto- riteiten steeds geweigerd werd, ivas op Duitse bodem getuige van de schietpartij en moest dus ook gehoord worden in de rechtszaakwelke volgde. De vermoedelijke dader van de aanslag, een 31-jarige schilder uit L&nneker, zou op de normale manier terecht gestaan hebben, als de kivestie met de SS'er er niet geweest was. De oplossing werd gevonden in het verplaatsen van de rechtbank naar de plaats van het misdrijf, namelijk Glanerbrug. De getuige Voerman kon gehoord worden en 'toch op Duits grondgebied blijven, zodat onze fotograaf getuige was van de zonderlinge situatie, die zijn foto in beeld brengt. Rechts de SS'er en links van de tafel, die slechts voor de helft Nederlands is, dc leden van de Ne derlandse rechtbank. - De eis tegen de schilder was zes jaar. Sockawati: Ons vertrouwen kan niet leven zonder voedsel In „Hótel-des Indes'' te 's-Gravenhage werd Woensdagavond namens de Neder landse regering door mmister-president Beel en de minister van Buitenlandfee Za ken, baron van-Boetzelaer van Oosterhout een diner aangeboden aan de delegaties van Oost-Indonesië en West-Borneo. Bij deze gelegenheid hebben minister president Beel en de heer Soekawati het woord gevoerd. De Nederlandse minister-president ver- .tolkte de voldoening van het Nederlandse volk over de komst der delegaties, die de op democratische grondslag gebouwde staten van Oost-Indonesië en West-Borneo vertegenwoordigen, welke stafën de evolu tie boven de revolutie hebben gekozen. Dr. Beel trok een vergelijking tussen de staat kundige en economische opbouw in de deel staten en die in de republiek, welke laatste ten prooi valt aan chaos en vernietiging. Maandag slotplechtiglieid der vredesverdragen Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft op een door het ministerie gehouden pers conferentie meegedeeld, dat de ratificatie- Sprekende over de plicht van Nederland ten aanzien van de bevrijding van terreur en onderdrukking der Indonesische gebie den, zeide dr. Beel dat begrip voor die plicht op internationaal terrein helaas slechts zeer onvoldoende aanwezig bleek. „Daardoor valt het ingrijpen van de Vei ligheidsraad te verklaren," aldus dr. Beel. „dit politieke forum heeft zelfs geweigerd de delegaties van Oost-Indonesië en West- Borneo tot de besprekingen toe te laten, documenten van de vredesverdragen mek Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland bijna zeker Maandag 15 Septem ber te Parijs en Moskou gedeponeerd zul len worden. Wanneer deze plechtigheid voorbij is, zullen de eerste vijf vredesverdragen, die reeds in Februari ondertekend werden, eindelijk van kracht worden. De ratificatiedocumenten van het Ita liaanse vredesverdrag zullen door de am bassadeurs van Amerika, de Sovjet-Unie en Engeland en waarschijnlijk door de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault te Parijs worden gedeponeerd, die van Hongarije, Bulgarije en Roemenië door vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en Engeland te Moskou. overgangstijd om de onderscheidene vol keren van Indonesië bescherming te ver lenen van haar rechten en vrijheden en om bij te dragen dat zü binnen de kortst mo gelijke tijd komen tot een vrij en onafhan kelijk staatsverband op federatieve grond slag in een Koninklijke Unie met'Neder land, Suriname en de Nederlandse Antil len verenigd. Zij spreekt de hoop en ver wachting uit, gezien dc recente ontwikke lingen aldaar, de staat Borneo binnenkort in de rij der deelstaten van de federatie te kunnen begroeten en dat de overige nog niet georganiseerde gebiedsdelen buiten hel de facto gezagsgebied der republiek en alle bevolkingsgroepen bevrijd van terreur en intimidatie, een aanvang zullen kunnen maken met hun staatkundige opbouw ten einde de hun toekomende plaats in het ge heel op te nemen." Vertrouwen op belofte. Mede namens de Borneose vertegenwoor diger Sultan Hamid II sprak de heer Soe kawati. Hij dankte voor de gastvrijheid en zeide onder meer: „Onze regering is ervan overtuigd dat de verenigde staten van Indonesië slechts vorm en inhoud kunnen krijgen, wanneer de samenstellende delen de gelegenheid hoewel de delegatie der republiek Indonesia krijgen zich ten volle le ontwikkelen naar wel tpelating had gevonden." Dr. Beel verklaarde tenslotte: „De Nederlandse regering wil van deze plaats nogmaals haar vaste \'Oornomen tot uitdrukking brengen, dat zij zich niet zal cn wil onttrekken aan de op haar rustende uiteindelijke verantwoordelijkheid Niets nieuws Jean Jolineau uit Nevers Frankrijk geeuwde gisterochtend beleefd maar enigszins verveeld, toen de zuster hem in het tehuis voor kraamvrouwen ver telde, dal zijn vrouiv een drieling ter ivereld had gebracht. - Het. was niets nieuws poór Jean, die reeds veertien kinderen had, waarvan een drieling en twee tweelingen. Onafhankelijkheid binnen het Franse imperium De Franse regering heeft bij monde van Èmile Bollaert, Hoge Commissaris van Indo-China, een nieuw aanbod aan de na tionalistische leiders van de verschillende Indo-Chinese staten gedaan, waarin poli tieke onafhankelijkheid binnen het Franse imperium wofüt. voorgesteld. Dit ontwerp voor een „Indo-Chinees Linggadjati" werd opgesteld tijdens de besprekingen, die Bol laert gevoerd heeft met het Franse kabi- In de Noord-Oostpolder worden maatregelen genomen om een le sterke uitdroging van de grt>nd te voorkomen, door infiltratie met water uit het Ramsdiep. Hiertoe wordt nabij de Rampsol een gfote inlaatsluis gebouwd waardoor de stand van het grondwater naar behoefte geregeld kan worden. Déze infiltratie beoogt het grond waterpeil te verhogenzodat uitdroging der gronden onmogelijk is. net. De ontwerp-overeenkomst houdt in: 1. De volledige binnenlandse bestuurs- jpacht zal door de Franse Tegering worden overgedragen aan de regeringen van de verschillende Indo-Chinese staten. 2. Frankrijk moet de garantie ontvan gen, dat pro-Eranse Indo-Chinezen niet vervolgd zullen worden. 3. Wederzijdse uitwisseling van mili taire en politieke gevangenen. 4. De politie-strijdkrachten van de ver scheidene Indo-Chinese staten zullen in vredestijd de binnenlandse orde handhaverr. doch zullen in geval van buitenlandse agressie worden ingelijfd in de Franse strijdkrachten, in welk geval Frankrijk verantwoordelijk zal zijn voor de verdedi ging van Indo-China. 5. De Indo-Chinese staten moeten alle verdragen, welke Frankrijk met buiten landse mogendheden afsluit, respecteren. Bollaert legde er de nadruk op, dat het Franse aanbod in zijn geheel moet worden aanvaard of verworpen en dat de aanvaar ding ervan moet worden voorafgegaan door een order „staakt het vuren" uitgevaardigd door beide partijen. Hij deed een beroep op alle Indo-Chinese politieke partijen hun binnenlandse onenigheden te beslechten en zich aaneen te sluiten voor de wederopbouw van hun door de oorlog verwoest land. (U.P.) Dr. van Mook confereert opnieuw met Lovett Dr. van Mook en mr. van Kleffens heb ben Woensdagochtend nogmaals een be zoek gebracht aan de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett. Na afloop van het onderhoud, dat ruim een uur geduurd heeft, verklaarde di-. van Mook tegenover een correspondent van Aneta. dat gesproken was over „het vaststellen der feiten", die het Nederland se standpunt in de Indonesische kwestie verduidelijkten. Direct na de conferentie vertrok dr. van Mook naar New York. eigen aard en behoeften. Daarbij moqt als conditio sine qua non gesteld worden, dat het principe van ge lijkwaardigheid en gelijkgerechtigheid der .samenstellende delen onverzwakt gehand haafd blijft wat ook liet drijven moge zijn van onverantwoordelijke extreme elemen ten in Djókja. Elementen, die ons land en volk vernietigen in plagls van te helpen opbouwen. Elementen die en dat zeg ik als Indonesisch nationalist het vrijheids- streven vanjiet volk, ons gezond nationa lisme, bedreigen. Het verheugt ons dan ook uit uw mond te mogen vernemen, dat de Nederlandse re gering zich nog steeds niet kan en wil ont trekken aan haar verantwoordelijkheid, om bij te dragen, dat een vrij en onafhankelijk staatsverband op federatieve grondslag zal ontstaan. Wij hopen en vertrouwen, dat onze ver wachten welke wij putten uit de herhaalde verzekeringen van dc Nederlandse regering dat zij de principes van Linggadjati ten uitvoer wenst te leggen, niet zullen wor den beschaamd, doch dit vertrouwen kan niet léven zonder voedsel.'' De delegaties zullen vandaag een'bezoek aan Eindhoven brengen. In de loop van de middag volgt dan een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Eindhoven en een bezoek aan de Philips-bed rijven. Voor Vrijdag staat een bezoek aan de Bata- fabrieken in Best op het programma. Consulaire besprekingen over „de derde man" Verschillende candidaten Gromyko. de Russische gedelegeerde m de Veiligheidsraad, van 1 September af tevens voorzitter van dit college, heeft verklaard, dat indien de Veiligheidsraad niet binnenkort de rapporten over de In donesische kwestie ontvangt, tot het op stellen waarvan de consuls dér vreemde mogendheden te Batavia opdracht is ge geven, de raad de Indonesische kwestie op nieuw aan de orde yan de dag zal stellen. Inmiddels verneemt AFP dat de con suls-generaal van België en Australië de besprekingen met-elkaar hebben geopend, welke moeten leiden tot de keuze van een derde lid in .de commissie van drie. Vol gens sommige kringen maken de Verenigde Staten, die reeds bij herhaling goede dien sten hebben aangeboden, een kans. maar ook het onpartijdige Brazilië of het onpar tijdige Columbia zouden sterk in aanmer king komen. Ook met de mogelijke keuze van Groot-Brittannië wordt ernstig reke ning gehouden. meenemen en wat kunnen we alsnog in het oude achterlaten? Tot deze laatste behoorde ditmaal een drietal wetsontwerpen, waaraan niets te bespeuren viel van een spoedeisend karak ter en die op de agenda leken geplaatst omdat ze toch en passant meegenomen konden worden. De afwikkeling van de ge blokkeerde-markenbelasting werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beëindiging van finan ciële tegemoetkomingen aan rechthebben den op een inschrijving in het Grootboek voor de Rijn- en Binnenvloot werd even eens zonder hoofdelijke stemming aange nomen, nadat minister Lieftinek nog eens had gewezen op de toezegging in de Me morie van Toelichting, dat wie door deze opheffing van het „tonnengeld" niet lan ger in zijn levensonderhoud zou kunnen voorzien, een beroep zou kunnen doen op het juist 'voor dergelijke oorlogsschade categorieën ingestelde C. B. V. O. (Cen traal Bureau Verzorging Oorlogsslacht offers). Tenslotte was daar dan als derde ont werp de intrekking van het beruchte Vierde Uitvoeringsbesluit van Juli 1940, waardoor de vooroorlogse Wet Autover voer Personen weder geheel in werking treedt. *Er zijn onderwerpen, waarvoor alle fracties cn alle leden in de Kamer warm lopen - Een van die onderwerpen is het autobusverkeer. Reeds herhaaldelijk is hierover gede batteerd en ook ditmaal werden de sluizen der welsprekendheid wijd open gezet, boe- wel er zich geen enkel nieuw gezichtspunt voordeed. De concurrentie en het dreigen de monopolie der ATO (de spoorwegen), de kwestie van het streekvervoer, de Zon dagsrust, dit alles passeerde nogmaals de revue. En terwijl aldus het personenver voer in d,e Tweede Kamer aan de orde was, gaf de Bond voor Bedrijfsautover- keer in Nederland een persconferentie in hotel Central, honderd meter verder, om alarm te slaan en te waarschuwen dat voor het goederenverkeer per auto een zelfde gevaar dreigt, namelijk „wegconr- t ^centreren" van het particulier bedrijf en geleidelijk opkomen van een overheids- monopolie. Minister Vos deed toczeggin- gc-n, maar moest erkennen, dat er van de vroegere 344 autobusondernemingen nog - slechts 69 over waren, waarvan maar een derde deel particulier is, een derde deel gemengd bedrijf en een derde deel over heidsbedrijf. Niettemin bleek dc tegenstand tegen het ontwerp gering. Een amende ment om hangende beroepen tegen be- drijfsopheffingen alsnog af te handelen, werd met grote meerderheid verworpen en het wetje aangènomen. Regeringsverklaring en interpellatie-aanvraag. Aan het begin der vergadering werd dé heer Stufkens. inplaats van de heer Fa'ar als lid van de P. v. d. A. gekozen, beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter dealde mede, dat 'de Re gering in de loop van de volgende week een verklaring zal afleggen over de Indi sche kwestie, hetgeen een woord van te leurstelling van de heer Schouten (A.-R) uitlokte. Tenslotte werd de heer Vondeling (Ar beid) verlof verleend, om minister Mans- holt op een nader te bepalen dag te inter pelleren over de ongerustheid in landbouw- kringen wegens de slechte bedrijfsresul taten en de prijzen voor de landbouwpro ducten. Daarna ging de Kamer in de afdelingen ter onderzoek van nog een vijftiental wetsontwerpen. Prinsj'esdag in het zicht. Bij de opening van de Staten-Generaal op 16 September zal de Koningin zich 's middags om 1 uur pdr auto van het paleis Noordeinde naar de zitting begeven. De Koningin volgt de route Noordeinde, Lange Voorhout. Tournooiveld, Korte Vij verberg naar het gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof. Brifse mijnstaking eindigt Maandag De mijnwerkers te Grimethorpe (Zuid Yorkshire), wier staking Engeland onge veer 500.000 ton steenkool gekost heeft, hebben heden besloten Maandag het werk te hervatten. Weerbericht IETS MINDER WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind.' overwegend 'ussen Zuid-Oost en Zuid-West Tijde lijk toenemende bewolking met hier en daar een enkele bui Iets minder warm Vrydag 13 September: Zon op 6 08 uur; onder 19.04 uur Maan op 2.13 uur. onder 18.31 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1