Rika Hopper 50 jaar op de planken De 9 Muzen J Genot en ontspanning nemen een belangrijke plaats in op het Engelse budget Zeeuwen en Zwitsers worden geboren op een Haarlemse zolder De lange rok domineert reeds in New Vork Enkele reis Wijk De Bilt kan voorlopig niets voorspellen over de kömende winter DONDERDAG II SEPTEMBER 194/ 3 OP BEZOEK BIJ EEN VITALE VROUW O CHILDERIJEN van Lizzy Ansingh. Si' mon Maris en vele andere bekend" mon Maris en vele andere bekende hedendaagse kunstenaars sieren de wan den van de appartementen die de nu bijna 70-jarige mevrouw Rika Hopper in de Am sterdamse „Plantage" bewoont- Het is er smaakvol en gezellig, een interieur met liefde gerangschikt en onderhouden, ei> de boven de deur aangebrachte zegswijze „Eigen haard is goud waard" stelt de be zoeker, als hij tegenover een nog van leven en levensblijheid tintelende actrice zit, dadelijk op zijn gemak. De telefoon staat geen ogenblik stil. af spraken voor interviews en poseren worden gemaakt en we zijn nauwelijks een kwar tier binnen of het bericht, dat de „Come- dianen" vanmiddag uit Indonesië terug komen brengt de huishouding in rep en roer. Want daae moet mevrouw Hopper bij zijn en Dientje, die haar nu al vyf en dertig jaar trouw is en de geheimen van het theaterleven even goed kent als haar meesteres, ook. Er gaat gauw een seintje naar de directeur van de Haarlemse Stads schouwburg, Herman Deinum. en we ho ren hoe de sprèekster niet vergeet een speciale groet voor „de jongens op het toneel" mee te geven. Tussen de telefonades door babbelen we wat- Zij vertelt van dat begin een halve eeuw terug, als twaalfjarig meisje reeds opvallend door het expressieve gezicht en de klankrijke stem; de weerstand van de vader; de steun van de artistieke moeder en dan de vijf jaren toneelschool, die re sulteren in een eerste prijs, zowel voor treur- als blijspel. De nu zes-en-zeventigjarige Julia Cuy- pers, die samen met haar echtgenoot Jozef van Lier een reizend gezelschap leidde, zat in de examen-commissie en legde met een beslag op de afgestudeerde. Na een seizoen van hard werken en veel leren kreegzij een aanbieding om bij de Koninklijke Vereniging „Het Neder lands Toneel" „de Amsterdammers" hèt gezelschap in die dagen, te komen, waar zij 23 jaar zou blijven. Hier werden de eerste triomfen behaald: „Vriendinne- j tje" van Brieux en bovenal de Katuscha j Maslowa uit Tolstoi's „Opstanding", maar ook Nora van Ibsen, Dora van Sardou en Portia in de ..Koopman van Venetië". Een P zekere voorliefde voor de Russen en de Noren zal mmouw Hopper altijd houden en wanneer zij jaren later, als haar eigen theater aan de Plantage Middenlaan in aanbouw is, de Russen ziet spelen onder regie Van Peter Scharoff, dan staat haar keus vast: Deze man zal de openingsvoor stelling regisseren. Dat gebeurde en toen al evenals nu nog hingen de acteurs aan zijn lippen, terwijl hij de aanwijzingen gaf voor Hamsuns „Het leven grijpt". „Dat Scharoff nu mijn jubileumstuk re gisseert. beschouw ik als het mooiste ge schenk dat ik kan ontvangen", verklaart de toneelspeelster en natuurlijk praten we ex en over de vele voeten, die de opvoering van „Het zilveren koord", dat nu „Het glazen Paleis" zal heten, in de aarde heeft. Want de jubilaresse wil niet alleen een stuk brengen, waarin zij zelf kan schitte ren, maar dat ook bij het publiek een nobele indruk achterlaat. De samenwer king tussen haar en de schrijfster, Jeanne van Schaik-Willing staat daar wel borg voor. De wisselwerking tussen fantasie en realiteit. We hebben het nog even over de zware rollen van de laatste jaren. „U weet nfet, hoe vaak het inleven in een rol een ge weldige invloed heeft op je innerlijk", ver telt ze en ze herinnert zich nog levendig welk een inspanning de creatie van de gierige, achterdochtige, jaloerse, egoïsti sche en egocentrische mrs. Bramson uit „Spel met het noodlot" zo geheel in te genstelling met 1iaar eigen onverwoest- bare levensblijheid haar prikkelbaar maakte. En zij vertelt hoe Bouwmeester, die zij als jong actrice, 's avonds eerbiedig begroette haar na_ de voorstellingen van „Madame Sans-Gêne", waarin hij de rol van Napoleon vertolkte, een hautain „Bonsoir" toeriep. Op de avonden daaren tegen, dat hij de «boer in ..Voerman Hen schel" speelde beantwoordde hij haar met Rika Hopper werd op 24 October 1877 te Assen geboren; aanvankelijk voor bestemd om medicijnen te studeren, zou zij, toen haar mooie stem was opgeval len, naar het Conservatorium gaan. Daar zij hiervoor nog te jong was, ging zij naar de Toneelschool, waar zij in 1893 eindexamen deed. Een jaar later volgde haar verbintenis met de Kon. Vereni ging „Het Nederlands Toneel", die 23 jaar zou duren. InJ.920 kwam zij bij het gezelschap Heyermans. Tezamen met Jaques van Hoven opende zij in 1927 een eVgen theater te Amsterdam, In 1933 maakte zij een 'reis naar New York, wad* zij ruim drie maanden optrad in „Carnegie Hall". Tijdens de mobilisatie speelde zij v'eel voor de troepen. - Na de bevrijding versterkte zij de gelederen van de toneelgroep Comedia vooral door.de economische toestanden". Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat, zolang het toneel de beschikking heeft over dienaren en dienaressen met de toe wijding en het talent van mevrouw Hopper, nog vele, zeer vele toeschouwers „verlost zullen worden van de vloek dér alledaagsheid". In het jaar 1910 verklankte Rika Ropper met haar rijke stem voor de „Vrije Ge meente" te Amsterdam de schoonste frag menten van het Boek der Boeken. Haast u! Ondanks de In omloop zijnde ge ruchten zal de tentoonstelling van Weense kunst schatten niet worden verlengd Zondag 12 Octo ber is de definitieve sluitingsdatum, waarna de geexposeerde schatten per eerste gelegenheid naar Parijs worden geëxpedieerd. Het getal der bezoekers gaat r.og dagelijks mei sprongen omhoog. Het laatste weekeinde voerde 4466 personen naar de Weense tentoonstelling, waarmee het totaal sedert de opening op 130.343 kwam. De expositie „Uit eigen bezit", heeft het enor me aantal van 153.562 bezoekers geteld. Daarvan kwamen tot en met Zondag 96.999 naar de Nacht wacht kijken. Duitsers worden flink. Het Sovjet-Russisch filmverhuurkantoor „Sovexport" heeft de bios coopeigenaar uit Mecklenburg voorgesteld om in de eerstkomende 5 Jaren uitsluitend films van de „Sovexpoft" te vertonen en wel met dien ver stande. dat tweederde van de te projecteren rol prenten Russische zullen zijn en een derde Duitse. De bioscoopeigenaars antwoordden, dat dit een deficit ten gevolge zou*hebben, omdat bij de vertoning van Russische films de inkomsten zo gering zijn, dat zij de kosten niet dekken. De bioscoopeigenaars zijn intussen door het ministerie van Binnenlandse Zaken op de lijst gezet dergenen, wier eigendom onteigend zal worden. Vroeger hebben deze eigenaars hun theaters uit winstbejag ter beschikking van de nazi-propaganda gesteld. De beeldhouwer van Luéteren 65 Jaar. De beeldhouwer Joop van Dun teren, bekend om beeldhouwwerk aan het gemeentelijk biblio theekgebouw, het hoofdpostkantoor to Rotter dam en het beeldhouwwerk aan het gebouw vsfn liet hoofdtoestuur der posterijen te Den Haag, wordt 17 September 65 jaar. Herman Gorter herdenking. Zaterdagmiddag 20 September zal in de bovenzaal van het gebouw Hekelveld 15, te Amsterdam een Gorter-herden king plaats vinden ter gelegenheid van het feit dat het 20 jaar geleden is dat deze socialistische dichter stierf. Als spreker zal optreden dr. Garmt Stuiveling. BIJ „BROOD" BEHOREN SPELEN (Van onze Londense correspondent) Uit den treure hebben de Engelsen -nu al gehoord, dat zij de buikriem nauwer moe- ten aanhalen. Thans hebben de theoretici van de levenssoberheid uitgerekend, dat de Engelsen in 1946 niet minder dan 1566 millioen pond hebben uitgegeven aan niet- essentiële dingeh. Tabak en alcohol nemen daarbij de grootste plaats in met respec tievelijk 603 en 680 millioen, dat wil zeg gen samen tussen de 82 en 83 procent van het totaal. Vergelijkt men de uitgaven aan voedsel en drank met elkaar, dan komt men tot de ontstellende ontdekking, dat voor elk pond besteed voor levensmiddelen, acht of negen shilling weggaat aan drank, hoofdzaak bier. Het maandelijks gebruik van tabak steeg van 15.8 millioen gewichtspond in 1938 tot 20.7 millioen in 1946 De enorme tabaks belasting, enige maanden geleden door Dal- Vensterglaa beschikbaar voor bedrijfsgebouwen Er bestaat een mogelijkheid op korte termijn vensterglas beschikbaar to stellen voor de beglazing van fabrieken en andere bedrijfsgebouwen. Aanvragen, vermelden de hoeveelheden, dikte en afmetingen kun nen bij de streekbureaux en provinciale bureaux van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting worden inge diend, onder vermelding van de handelaar, van wie men het glas wil betrekken. Over de MëWagen 1940 „Nederlands verdediging legen de Duitse aanval", onder leiding van ge- neraal-majoor D. A VAN HILTEN. A. W. Sijthoff, Leiden. De litteratuur over de Meidagen van 1940 heeft het. hoewel meermalen uitermate interessante gegevens opleverend, nog niet tot een objectieve kroniek van deze belangrijke episode in de Ne derlandse geschiedenis weten te brengen. Daartoe waren de tot nog toe verschenen boeken te vaak gebèseerd op geruchten en veronder stellingen. De sectie „Krijgsgeschiedenis" van de Generale^ Star heeft - echter, onder leiding van Generaal-Majoor D. A. van Hitten een begin gemaakt met de consciëntieuze teboekstelling van alles,, wat er in die vijf dagen van 1940 ge beurde binnen onze grenzen. Dit is allerminst een peuleschll, want wil uit dit werk een goed samenhangend boek ontstaan,dan moeten alle beschikbare bronnen geraadpleegd worden, nog daargelaten de moeilijkheden, welke kunnen ontstaan doordat verscheidene bevelhebbers utt die dagen met meer,in leven zijn. Direct na de bevrijding .ontstond m Den Haag de behoefte een gedetailleerd overzient van de krijgs verrichtingen. Over enige tijd zal een werk orfder de titel: „Nederlands verdediging tégen de Duitse aanval" het licht zien, maar reeds nu is een be knopt overzicht van de Meidagen ter perse, dat eerlang bij de uitgeversmaatschappij A. W. Sijt hoff in Lelden gaat verschijnen. De grondslagen van. de geschiedschrijving der Mei-dagen worden gevormd door de dagboeken, rin de verschillende commandanten verant woording aflegden over de gebeurtenissen tijdens de strijd tegen Duitsland op Nederlandse bodem. Lacunes, ontstaan door he* sneuvelen van ver schillende officieren, werderf aangevuld door het z'enden van CQn vragenlijst aan alle vakcom mandanten, die in de oorlogsdagen in het front gebied opereerden. Voorts zijn tRt besprekin gen met de burgerbevolking uit de voormalige gevechtsgebieden wetenswaardige, bijzonderhe den gekomen en kort voor het ..Overzicht" ge zet werd, konden Duitse archieven nog waarde vol materiaal voor deze historische overzichten leveren. Bij het bord van ieder der gasten, die na af loop van de speciale K.L.M.-vlucht naar Hol land-Michigan door de luchtvaartmaatschappij een feestelijk diner genodigd waren, stond een poppetje. Een poppetje in nationale kleder dracht. En dat poppetje kwam uit Haarlem. De Italiaanse zanger, die op het K L.M.-kan toor te Rome zijn passage-biljetten komt halen om zijn tournée te beginnen, ziet daar ook zo'n Markens boerinnetje of Alkmaars kaasdrager- tje. Tien tegen één kan hij de verleiding niet weerstaan en steekt hij het in zijn zak. Het ding is opvouwbaar en niet veel groter dan een luci fersdoosje. Straks zal hij zijn kinderen of zijn aanbidsters er mee verrassen. Ook dat poppetje komt uit Haarlem. Maar wanneer de volgende maand in de rijke étalages van de grote warenhuizen in Zlirieh. Bern of Genève gropen miniatuurpoples In Zwit serse klederdrachten pronken en de typische luxe-winkeltjes in de wintersportplaatsen deze hun internationale gasten aanbevelen, dan is ook dat te danken aan een jonge Haarlemse industrie. Ergens aan de Koninginneweg staat een huis. Van buiten is aan niets te zien, dat op de zolder armen en benen beweegbaar en gezichten ex pressief worden gemaakt. Dat daar rappe han den mutsjes op poerenhoofden recht zetten en glimmende boerinnetjes van schortjes voorzien. En dat dan zo langzamerhand een product ont staat. waarvan iedere vertegenwoordiger een kleine propagandist voor vreemdelingenverkeer betekent. Het begon ln de oorlog. Een man moest onderduiken en verveelde zich. Je kunt je nu een keer niet altijd me' frontkaarter* bezig houden. En dan ga je pop petjes maken, als jc de handigheid bezit. En ah je je dan k.unt verheugen in een artistieke w. met gevoel voor folklore, dan geef Je die poppetjes vanzelf een bijzonder cachet. Zo ontstond een fabriek voor artistiek speel goed. De nadruk moet daarbij gelegd worden op het kunstzinnige. Want het ligt in de bedoe ling van de vervaardigers om niet alleen een product te maken, dat als souvenir aan een ver blijf in ons land of als charmante dankbetuiging voor een Amerikaans pakketje goede diensten kan bewijzen, maar om als het even kan tot een collectie te komen, die een lilliput-museum vin onze Nederlandse klederdrachten, zowel de le- 'ende als de verdwenen, vormt. Intussen is dit koene streven niet onopgemerkt gebleven. In 't binnenland niet. omdat de K.L.M. en de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer er wat in gezien hebben u hun buitenlandse kantoren met dit Haar lems fabrikaat opvrolijken. En in het buitenland ook niet. Orders uit Zwitserland en Egypte .zijn •eeds in behandeling. In Amerika vinden ze •eeds aftrek. Dit alles geeft te meer reden t<y verheugenis, omdat de productie met grote belemmeringen te kampen heeft. Juist nu het accent op de hoedanigheid en niet op de hoeveelheid gelegd wordt. Om de kleertjes te maken, wordt gee.i greep gedaan uit een hoop' vodden, neen, de patronen van hort en jak worden in hun juiste verhouding gebracht. En er wordt niet een willekeurige lip stof gekozen, doch integendeel voor gewaakt, dat het materiaal in Overeenstemming blijft met de werkelijkheid. Tenslotte spreekt het vanzelf, dat vooi^de 'be werking zelf ook een grote fijngevoeligheid en toewijding vereist is. Maar. om de fabrikant en zijn vrouw heeft zich een kleine kern gevormd" van medewerksters, die deze eigenschappen in •zich verenigen. ton ingevoerd, om dollars te sparen zij bedraagt tien pence per shilling werkte remmend. De omzet zakte 20 tot 30 procent. De Engelsman met zijn traditionele pijp is reeds een verouderd begrip, want meer dan driekwart der tabaksconsumptie bestaat uit sigaretten. In 1939 kringelde rook uit 6300 millioen sigaretten omhoog, in 1946 tipte men de as van 8100 millioen stuks! Het is nogal bedenkelijk, dat de geleerde heren van de statistiek lectuur rekenen tot de dingen, waar men strikt genomen huiten kan. De uitgevers krijgen thans 80 Van het papier, dat zij vóór de oorlog verwerk ten, dagbladen en andere periodieken slechts 35 Toch hebben de kranten nog een gezamenlijke oplaag van meer dan 29 millioen. Engelands leeshonger is onver zadigbaar. Er worden dan ook tweemaal zoveel boeken gekocht als voor de oorlog. Alleen het formaat* is kleiner. Ontelbaren beproeven hun geluk met een gokje op voetbal, honden- en paardenrennen. Het wedbedrijf is gegroeid tot een enorme na tionale industrie. In 1938 bracht de totali- sator der paardenraces 9 millioen pond op, in 1946 14 millioen. De omzet van de book makers of „bookies" wordt thans op 460 millioen 'pond geschat. Hondenrennen ko men op de tweede plaats met 200 millioen. De voetbalpools leveren 50 millioen op. De amusementsindustrie als geheel ver toonde tussen 1921 en 1939 een bloei als geen andere, vooral door de ontwikkeling van film en radio. De Engelsman trekt zich van het hier weergegeven statistisch over zicht, dat eigenlijk als een soort vermaning- in-cijfers bedoeld is. weinig aan. Als geen ander verstaat hij de kunst van ontspan ning. Zolang de goederen schaars blijven en hij geld overhoudt, zal er weinig aan leiding voor hem zijn, het budget voor levensgenieting te verlagen. Bij het „brood" behoren tenslotte' de „spelen", hoe de statistici het ook mogen wenden of keren Zander deze kan nu eenmaal de strijd cm het bestaan niet worden gevoerd. HET VLIEGVELD VALKENBURG. De luchtstrijdkrachten zullen per 1 Oc tober het vliegveld Valkenburg ontrui men. Het komt dan geheel ter bescnikfcing van de marine-luchtvaartdienst. Een bont gezelschap, in de fleurige kledij van het- eigen gewest, staat op de zolder van een Haarlems huis voor de ^export ge reed. Folklore kweekt deviezen AMERIKAANS MODEPRAATJE: De meest uiteenlopende facetten van het Slavische volkskarScter het overgege- vene, het lijdende, maar ook de triom ferende geloofskracht bracht Rika Hop per in haar creatie van Katuscha Maslowa in Tolstoi's „Opstanding" tot leven. eert joviale tik op de Vang en een harte lijk „Dag meid". Bij het afscheid geeft deze zeventigjarige Vrouw me twee woorden mee, die de moeite van het overdenken alleszins lonen. Het eerste is van Bolland: „Kunst verlost ons van de vloek der. alledaagsheid", dat Rika Hopper zichzelf met moeite en strijd, in volledige overgave aan haar muze. heeft Veroverd in een periode van veel leed. Het tweede was haar eigen optimisti sche uitspraak: „Het is dwaasheid om van een achteruitgang van het toneel te spreken. Liefde en belangstelling is er altijd geweest en zal er altijd "blijven, om dat het nu een keer „een kunst der ziel" is, ook al zijn er wel eens ups en downs, Agenda voor Haarlem Palace: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier" 14 J.. 2.15, 4.30, 7.0 en 9.15 uur. Luxor: „Hótel Casablanca", alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 u Spaarnc: „Het legioen van Zorro", 14 j,. 2.00. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Odd man out". 13 j 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Jose phine. het meisje van Broadway 18 j., 2 00. 7.00 en 9 15 uur VRIJDAG 12 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV. 8 *ur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Bteuw programma. Op het gebied van de da mesmode is er thans wel een zeer grote ommekeer ge komen. Hebben we jaren lang in korte en zelfs zeer korte rokken gelopen, on langs hebben we het sein ontvangen, dat we ons een aanmerkelijk langere 'rok zullen moeten aanmeten. De nieuwe mantelcostuum- rok reikt tot ver êver de knie, ja zelfs tot halverwege knie en enkel en 't „dinner- dress" reikt geheel tot de enkel, waarbij zeer hoog ge hakte schoenen met enkel bandjes worden gedragen. De namiddagjurk, die meestal nog zwart is, heeft in vele gevallen een queu of een draperie, links voor (Speciale correspondentie) is en afgeschreven en vervangen dient te worden. Iedereen heeft intussen veel plezier in de strijd en vooral in de demonstraties en de mode-ontwerpers hebben precies bereikt wat zij bereiken'wilden, n.l. het onderwerp stevig onder de aandacht van iedereen te brengen, waarbij geconsta teerd kan worden, dat vele vrouwen, ook uit kringen van hen. die Moeder Na tuur met al het nodige lichamelijke schoon heeft gezegend er> „niets behoe ven te verbergen", zich reeds geheel aan de nieuwe lijnen' hebben aangepast. Want wanneer men 't New- Yorkse stadsbeeld ziet, dan geldt De kapsel* worden hoger, om met de rokken en taille in. stijl te blijven, en wor den met bandfluweel ge strikt. Een andere zeer gangbare 'stijl is het kapsel omlaag met een dikke rol in de hals, zodat het gezicht vrijblijft. De nieuwe stijl doet erg ouderwets aan en wordt door «velen met een uitroep „net als vroeger" ontvan gen. Hier in Amerika doet de nieuwe mode véél stof opwaaien en geeft aanlei- opgenomen, zodat de lijn ding tot demonstraties van is het opmerkelijk hoeveel wórdt: voor kort, achter vrouwenclubs of van indi'vi- lange rokken men reeds lang, waarbij grote flatteuse duele vrouwen, die zich ziet. „Als iedereen het doet, speciaal tot doel hebben ge- stled om de „lange rokken rage" ongedaan te maken. Deze groepen dragen borden mee. dat „zij er nooit aan med zullen doen" en in de optochten fiet men dwaze jurken, die met twee touw tjes omhoog gehaald kun nen worden tot elke ge wenste lengte. Dames in zwempakken met grote bor den: „Wij hebben niets te verbergen", „Korte rokken sparen geld", etc. Een van deze onlangs uit de grond gerezen clubs noemt zich heel toepasselijk: „Een heel klein stukje over de knie club" Ook de echtgenöten laan nu een duit in het zakje doen, me: natuurlijk ie bedreiging voor ogen. da; wanneer de lange rok het wint, vrouwliefs gehele gar derobe op slag waardeloos hoeden gedragen worden, rijk met kant en fluweel versierd. De taillelijn is zeer eng en laag. Om dit te be reiken is een nieuw corsetje in de handel, een z.g. taille- corsetje, dat de taillelijn in snoert en de heuplijn accen tueert. Deze corse tj es zijn uitgerust met-echte baleinen, en kussentjes. Ook voor dc kleding van alle dag is alles zeer wijd gehouden en worden wol vilten rokken in allerlei kleuren geannonceerd. Voor sportieve kleding wordt zeer veel koordfluweel verwerkt veel kleurige ruiten Kleuren als paars en rose doen opgang voor het na jaar, in de fraaiste nuances* paarse mantelcostuums en mantels met hermelijnen kragen of met wit schapen bont gevoerd. doe ik ook maar mee' vooral in de Mode. Een artikel in het in vloedrijke „Harpers Ba zaar" zegt; ^Tracht niet de klok terug te zetten. Voor een goeageklede vrouw zal het in de komende winter niet mogelijk zijn om zich goed gekleed te voelen met een rok van vorig jaar." En ondanks gemor en protest ziet het er naar uit. dat er dagelijks vele nieuwe slacht offers vallen voor deze nieuwe gril. t Die opmerking van Har pers Bazaar over „de klok terug zetton" is natuurlijk niet gelukkig. Want een ouderwetse mode her-in- voereri betekent een nog order terugzetten van de klok. dan de handhaver? van de „oude korte rokken" zouden willen doen.... R ZIJN nog streken' in dit land, waar de bewoners weinig kans hebben, om in de Gemengde Berichten van hun dag blad terecht te komen, daar er slechts eens in dc zoveel uuj- een auto gesignaleerd wordt. Dat is in de omtrek van Wijk bij Duurstede, _wetk stedeke pronkt met de molen van Ruysdae] en een busverbinding naar Utrecht. Deze busverbinding nu is aangenaam. Zij begint in een twijfelachtige straat van de Domstad, om dan plotseling tussen de rijkste boomgaarden van dit ondermaanse te voeren. Een Engelse autobus uit den jare 1911 die op onverklaarbare wijze het land is binnengekomen, zwoegt zich met de gezellige aanhang van een balcon, twee maal te hoge ramen en een chauffeur, die op een bok troont met een dreigend-groot stuurwiel in de handen, door een verzame ling van verdoken dorpjes als Werkhoven en Cothen. Dit balcon is elke reis van Utrecht naar Wijk bij Duurstede een doorlopende bron van vermaak voor de vier reizigers, die het gewaagd hebben van de wagen menner een kaartje te kopen Zo tegen de tijd, dat de autobus ergens een paaltje in het vizier krijgt, dat met geschonden letteren te kennen geeft, dat deze plaats- als „halte" bedoeld is, steekt een baardig man in een pilow-broek zijn hand op. De bus begint meteen te stop pen op dit sein en redt 'het meestal vóór het paaltje. De baardige mens heeft- geen toegangsbewijs van node, want het is hem aan te zien, dat hij des winters de houtjes van de vrouw van de busbestyurder klein maakt. In een hoekje van het busportaal stelt de houthakker zich op. vult zijn wangen met een dosis pruimtabak en geeft een grote ruk aan een riem over zijn schou der, zodat een accordeon te voorschijn komt. Dan rollen de boomgaarden en de kippen met de kleine huisjes en het grint van de smalle weg voorbij, terwijl van het achterbalcon een bijna onherkenbare Marseillaise in driekwartsmaat door de slaperige bus galmt. Het was zo heel gezellig, het reisje naar Wijk.-Want de oude man kwam met de pet rond en toen er vier stuivers in teza men waren, heeft hij de Marseillaise nog eens als toegift ten gehore gebracht, zit tend op een bank (de harmonieaman). Iiater. toen wij van de kerk en de molen en het slot in Wijk bij Duurstede bekomen waren, is-er een grandioze boot uit Rot terdam gekomen en deze heeft voor een comfortabel, vervoer naar Arnhem ge zorgd. Maar het kartonnen bordje: Dansen aan boord dped menige reiziger achter om zien naar de autobus, waar het man netje naast de chauffeur op -de bok ge klommen was en deze functionaris een oruim aanbood. De accordeon hing achte loos bij wijze van reclame aan dc portier- kruk. J. F. Motorrijder verongelukt Op de Broekhovenseweg in Tilburg is d^ 36-jarige W. van G. met zijn motor in veile vaart op een tankwagen gereden. Met een schedelbasisfractuur werd hij in ernstige toestand naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. De 19-jarige duo-rijdster mej. J. liep een ernstige hersenschudding op. Haar toestand is bevredigend. MIDDELBURGS GESCHENK VOOR AMERSFOORT. Tijdens een bezoek dat sportlieden uit Amers foort dezer dagen aan Midde^urg brachten, heb ben B. en W. van Middelburg aan het college van B. en W, van Amersfoort, een Delfts bord aangeboden als een blijvende herinnering aan de halp van Amersfoort, na de bevrijding van d« stad Middelburg. De NIWIN ontving reeds meer dan een millioen Vrijwillige bijdragen Het overzicht van het NI WIN-werk van September 1946 tot en met Juni 1947 geeft een verheugend beeld van de belangstelling die ons volk voor zijn militairen en bur gers overzee aan de dag legt. Zo blijkt uit dit verslag dat in de maanden September 1946 tot en met Juni 1947 door het Neder landse volk aan vrijwillige bijdragen ƒ900.000,werd bijeengebracht. De in deze tijd gedane uitgaven (de Kerstpakketten-actie 1946, cantinewagen- actie, sportartikelen, muziekinstrumenten en verwelkoming van terugkerende mili tairen) bedragen 746.000. Bovendien werd voor een bedrag van 144.000 aan orders geplaatst en voor de nog dit jaar te plaat sen orders is 1.054.000 uitgetrokken. Hieruit volgt, dat in de tweede helft van dit jaar nog 1.044.000 moet worden in gezameld. Inmiddels heeft het bedrag aan vrijwillige bijdragen het millioen reeds overschreden. Van het rijkssubsidie werd 2.361.000 uitgegeven. Prijsopdrijving bij de slavenhandel Naar de correspondent van Belga te Dur ban mededeelt, zou volgens officieren van de koopvaardijvloot, die te Durban uit havens van Middellandse Zee en Rode Zee zijn aangekomen, de slavenhandel door de Arabieren tussen Afrika en Arabië via de Rode Zee hen-at zijn. Als gevolg van het terugtrekken der Britse militaire patrouil les na het einde van de oorlog zouden de slavenjagers stoutmoediger geworden zijn. Rijke Arabieren zouden voor een slavin 30 tot 40 pond moeten betalen, een sterke jonge man kost 80 pond. De Arabieren be klagen er zibh over. dat deze prijzen het dubbele zijn van de voor-oorlogse. Het merendeel der slaven zou afkomstig zijn van de Ivoorkust, de Goudkust en Ka meroen. De Verzamelplaats zou zich in de Soedan bevinden. Internationaal congres gewijd aan schoenen Te Hilversum wordt van 22 tot en met 26 September het eerste congres na de oor log van het internationaal bureau voor de behartiging van de schoen- en lederbe- langen gehouden. Bij dit bureau, in het kort B.I.C. genaamd (Bureau International pour la défense du Cuir en de la Ohaussu- re) zijn «aangesloten de nationale beroeps organisaties van ambachtslieden en han delaren in de schoen- en lederbranche van talrijke Europese landen. Er bestaat in de kringen van schoen- handel en schoenambacht grote belangstel ling voor dit congres, hetgeen blijkt uit de omvang der buitenlandse delegaties. Uit Frankrijk komen bijvoorbeeld veertig am- bachts- en handelslieden. Zelfs uit Honga rije komt een delegatie van tien man. De afdeling klimatologie van het KNMI deelt mede: Wij beleven zonder enige twijfel een tijdvak met grote afwijkingen in de tem peratuur en men brengt dit in verband met een wijziging in ons klimaat, dat het karakter zou krijgen van een vastelands klimaat, met warme zomers en koude win ters. De zomers zijn sinds 1932 bijna zonder onderbreking warmer dan normaal ge weest, maar van de winters waren er ze ven beneden normaal, acht er boven (de winters van 1935 en 1936 meer dan twee procent). Een duidelijke klimaatwijziging spreekt niet uit deze getallen. Het kan echter pas na verloop van jaren blijken, of er een verandering in ons klimaat is inge treden. omd eerst dan kan worden vast gesteld, of ierdaad dc normale cijfers wijzigingen .ïebben ondergaan. Gaan wij de historische gegevens na dan blijkt wel, dat een dergelijke tegenstelling tu^en winter en zomer als in dit jaar sinds het begin van de waarnemingen in 1706 niet is voorgekomen, maar minder belangrijke tegenstellingen zijn herhaalde lijk aanwezig. Er is.echter geen enkele regel in te ontdekken. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zeer koude winters gevolgd, die van 1733, 1788, 1834. 1868 en 1897 door zeer zachte. Tijdvakken met strenge winters,, zoals wij nu meemaken, zijn ook eerder gecon stateerd: 1755-1763. 1784-1805. 1820-1855. In zulke tijdvakken wisselen koude en Geen Indische evacuatiebewijzen meer na 1 October Ten aanzien van de evacuatie naar Ne derland maakt de directeur 'van Sociale Zaken in Batavia bekend, dat de mogelijk heid tot verkrijging van het zogenaamde evacuatiebcwijs, dat recht geeft op eva cuatie naar Nederland, behoudens voor enkele groepen, zonder restrictie op 1 Oc t-ober niet meer zal bestaan. De regeling is niet van toepassing op diegenen, die nog uit het binnenland zullen vrij komen. Aan houders van evacuatiebewijzen kan in bijzondere gevallen uitstel worden ver leend. dejph alleen indien uitstel in het be lang van het land noodzakelijk is. De Sloterdijk kiest het ruime sop Met,1400 militairen aan boord is Woens dagmiddag de „Sloterdijk", door de rege ring in charter gegeven aan de Rotter damse Lloyd. vertrokken, om koers te zetten naar Indonesië, met contingenten mariniers, marinemannen en luchtstrijd krachten aan boord. Hoewel er op de „Sloterdijk" plaat? is voor 1600 man, weiden er slechts 1400 meegenomen, om de manschappen wat meer bewegingsmogelijkheid te bieden. Er heerste een uitstekende stemming. warme winters elkander zo grillig af, dat er geen regelmaat in valt te bespeuren en dat het onmogelijk is hierop een verwach ting te baseren. Conclusie? er is geen betrouwbare regel te geven over de aard 4*an de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelyk dat er een zeer zachte dan wel een zeer strenge winter zal komen. Im hoeverre het mogelijk zal zijn volgens dn methodes van de lange-afstands-verwach- ting iets over de komende wintermaanden mede te delen, valt nu nog niet te zeggen. Musserts lijfwacht noemde de leider: „holletje hink'" Een van de leden ga. de illegalen inlichtingen De vijftiende kamer van het Amster damse tribunaal behandelde een zaak tegen de 23-jdVigc H. P. E. uit Amsterdam, die in de oorlog kampioenschappen in het ge wichtheffen en worstelen behaalde en in April 1943, toen hem tewerkstelling in Duitsland wachtte, toegetreden was tot de N.S.B. en sportleraar bij de lijfwacht van Mussert was geworden. Voor het tribunaal verklaarde E.. dat hij dit alleen gedaan hdd om aan bewerkstel ling in Duitsland te ontkomen. Hij zelf voelde niets voor de partij en evenmin voor „bolletje bink", zoals naar hij zeide de leider door de leden van zijn lijfwacht genoemd werd. Op zekere dag was ccif medewerkster van „Vrij Nederland" bij hem gekomen en had hem uitgevraagd over het doen en laten van Mussert. waarbij zij in vertrouwen vertelde, dat het in dc be doeling lag Mussert uit de weg te ruimen. Volgens beschuldigde heeft hij toen alle in lichtingen gegeven. Het Tribunaal zal op 24 September §d- vies uitbrengen. Herfst-aardbeien Een kweker in Valkenburg (Zuidhol land) is er. dank-zij de tropische hitte van dit jaar. in geslaagd, voor de tweede maal van dit jaar aardbeien van de koude grond te oogsten. De land- en tuinbouw tentoonstelling in Den Haag moet het met „kunstaardbeien" zien te doen. De minister van Justitie heeft dc commlsste eïnstaüeerd, die tot taak heeft richtsnoeren te ntwerpen voor de herziening van de -civiel© procedure er. van de reehlerlljkc organisatie, teneinde een snellere cn. meer bevredigende pro- •sgang te verkrijgen. Voorzitter Vin de commissie js prof. mr. T J, Dorhout Mees. hoogleraar aan de RijksunlversM te Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5