D Olie op Perzisch vuur Pendsjaab is een vul1: aan van haat Clandestiene drukkerij in Den Haag vervaardigde 5000 tabaksbonnen Amerikaanse export vertoont d een aanzienlijke daling Nederlandse verliezen in Indonesië C Panda en de Meestervlieger Wereldnieuws ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Hoelang is het geleden dat de zogenaam de Perzische kwestie de wereld bezig hield? Nog niet zo lang, dat men vergeten is hoe de Veiligheidsraad daarbij voor een van die aangelegenheden stond, welke de te gengestelde belangen van de twee grote partners Amerika en Rusland in een helder licht stellen en die deze partners in snel tempo tot rivalen hebben gemaakt. Perzië werd indertijd reeds duidelijk een olievlek op het blazoen der UNO, want de strijd in de Veiligheidsraad ging in de eerste plaats om de Perzische olierijkdom, niet uitsluitend als Perzisch nationaal belang, doch vooral als begeerlijk goed voor de grote mogendheden, die in de olie een van hun strategisch-kwetsbare punten zien, sinds de oorlogsmechanisatie dit mi neraal tot „de ruggegraat der legers" heeft gemaakt. De Veiligheidsraad wist na veel débacles, waarvan met weglopen uit de vergade ring van de Russische delegatie wel de meest spectaculaire was, te bewerkstelli gen dat de Sovjet-troepen zich uit Per zië teruggetrokken, maar niet nadat de Perzische regering bepaalde verstrekkende toezeggingen had gedaan, die pas later openbaar werden Een daarvan de be langrijkste was een „olieovereenkomst" niet de Russen, die de Sovjet-Unie een groot aandeel in de Perzische olieproductie verschafte. Deze overeenkomst is nooit door het Perzische parlement bekrachtigd; aangezien de premier Ghavam es Sultaneh niet durfde riskeren dat het oude parle ment de overeenkomst zou verwerpen, wist hij de Russen te bewegen geduld te hebben met de practische uitvoering der overeenkomst tot na de nieuwe verkiezin gen, die in Augustus hebben plaatsgehad. Thans zou dus het ogenblik zijn aange broken om het nieuwe parlement de olieovereenkomst voor te leggen, want de regering, die bij de verkiezin gen aftrad, is opnieuw gevormd en er is dus geen enkel argument meer te vinden, waarvan Ghavam, die weer premier is, zich zou kunnen bedienen om de Russen aan het lijntje te houden. Het is welhaast zeker dat de Sovjet-Unie thans spijkers met koppen heeft geëist, want de Perzi sche premier heeft zich, blijkens de be richten, tot de Amerikaanse ambassadeur gewend om advies en bijstand. Hij vreest blijkbaar opnieuw, dat het parlement de olieovereenkomst zal verwerpen en voor ziet daardoor ernstige moeilijkheden met het grote nabuurland, dat trouwens al enige tijd geleden in het Noordelijke Azer- beidsjan, dat bij de Sovjet-Unie hoort, duidelijke voorbereidselen tot dwangmaat regelen tegen Perzië nam. Er hadden grote manoeuvres plaats met tankeenheden en reizigers, die uit dit gebied in Teheran arriveren, delen mede dat die bedrijvigheid vooral de laatste weken eerder toe- dan afgenomen is. Intussen heeft Amerika ook niet stilge zeten. De Amerikaanse ambassadeur heeft in een openbare redevoering de Perzen een hart onder de riem gestoken door nadruk kelijk te verklaren, dat de Verenigde Sta ten zich in de oliekwestie betrokken zouden achten zodra er ten aanzien van deze aan gelegenheid van zekere zijde bedreigingen tegen Perzië zouden worden geuit. Ame~ rika", aldus de Amerikaanse ambassadeur, „erkent, het recht van Perzië om in vrije wilsuiting te beschikken over zijn binnen landse hulpbronnen. Dit is een belangrijk aspect van de souvereïniteit van het land. Voorstellen van buitenlandse mogendhe den dienaangaande moeten in vrijheid kun nen worden aanvaard of verworpen". Het is meer dan duidelijk dat de Ameri kaanse ambassadeur hierdoor nog eens wilde herinneren aan de gebeurtenissen uit het verleden, toen Rusland meende zijn oliebelangen in Perzië niet beter te kun- De radio geeft Zondag nen dienen dan door bezettingstroepen in het land te handhaven tegen de uitdruk kelijk geallieerde afspraak in door drei gementen dus, die nog wei-den versterkt door de vijandige toon in de Russische pers en de intimidatiepogingen van Rus sische agenten in het land. Thans doet zich het zelfde voor: De Prawda houdt niet op de aandacht der Perzen erop te vestigen dat het zeer gevaarlijk zou zijn, de olie overeenkomst te verwerpen. De Ameri kaanse ambassadeur heeft in bewoordin gen, die niets aan duidelijkheid te wensen overlaten, de houding der Amerikaanse regering omschreven. Hij legde er de na druk op, dat bet Amerika onverschillig laat of Perzië besprekingen van welke aard ook voert met buitenlandse mogendheden, zolang die besprekingen aan Perzië de ruimte laten voor een vrijwillig accepteren of verwerpen der geopperde voorstellen „Wanneer deze voorstellen echter zouden vergezeld gaan van dreigementen en bit tere vijandigheid", aldus de ambassadeur, „worden wij, en elk land ter wereld, er wel in betrokken". De waarschuwing aan Russisch adres is allerminst bedekt van aard: Ofschoon de naam Rusland niet ge noemd wordt, kan er geen twijfel zijn. En er kan evenmin twijfel zijxl over de be tekenis dezer waarschuwing. De steun der Verenigde Staten aan de Perzische regering tot verdediging der nationale hulpbronnen oliebronnen! is hiermede ondubbel zinnig toegezegd. Zo ondubbelzinnig, dat de Perzische regering reeds enkele ge mechaniseerde troepeneenheden naar de Noordelijke grens heeft gezonden, welke krachtige houding waarschijnlijk niet zou zijn aangenomen wanneer de Perzen had den moeten vrezen, dat zij aan hun lot zouden worden overgelaten. De ontwikkeling der dingen in Perzië wijst er intussen op, dat hier de gebrui kelijk Sovjet-Russische methode om door middel van Russisch-gezinde bevolkings groepen de politieke instelling der volks vertegenwoordiging zodanig beïnvloeden, dat eventuele Russische aspiraties tenvolle gesteund worden, gefaald heeft. Anders zou het parlement van Pèrzië immers met graagte de olieovereenkomst hebben aan vaard. De Perzische regering is er in ge- geslaagd, de talrijke pogingen der linksen om een omwenteling te bewerkstelligen, de kop in te drukken. Weliswaar door methoden, die niet geheel in overeenstem ming zijn met democratische principes en die wanneer dat ter zake dienende zou zyn! wel vatbaar zouden kunnen wezen voor aanmerkingen door de Amerikaanse hogeschool-democratie. Wanneer ooit enig doel enig middel hei ligt, dan zal zulks waarschijnlijk wel in de strijd der Perzische regering tegen de op- posante elementen het geval zijn en onge twijfeld hebben de Amerikanen met deze overweging hun democratisch geweten ge sust wat des te gemakkelijker voor hen zal zijn geweest door het feit, dat de Amerikaanse oliebelangen in Perzië vol komen veilig zijn. J. L. DE ONTWIKKELING VAN MJID-OOST AZ/E Bijgaande kaarten geven de ontwikkeling van Zuid-Oost Azië weer, van koloniaal gebied tot een verzameling zelfstandige rijken. Na het einde van het koloniale tijd perk (na 1900) begint een grote verande ring merkbaar te worden in Zuid-Oost- Azië. AUSTRALlë dat tot 1900 bestond uit een aantal afzonderlijke Engelse koloniën beleeft in 1901 de stichting van de Austra lische bond en verkrijgt de Dominion sta tus. Dit feit was voor Australië van grote economische waarde. De afzojiderlijke sta ten waren namelijk niet bij machte zich op de wereldmarkt le doen gelden. Als eenheid en met steun van Engeland bleek Australië in staat zich een vooraanstaande positie te verwerven. De geschiedenis van BIRMA is een aan eenschakeling van onlusten, revoluties en oorlogen. In 1852 verloren de Birmanen aanzienlijke gebiedsdelen aan Engeland. Omstreeks 1880 trachten de Birmanen met Frankrijk vriendschapsbanden aan te kno pen, en dit is voor Engeland reden om het land, geheel te bezetten en als deel van Brits-lndië te beschouwen. De PHIL1PPIJNEN hebben de lang om streden onafhankelijkheid na de tweede wereldoorlog verkregen. Deze archipel, welke uit ruim 7000 eilanden bestaat, waarvan er slechts 200 een naam kregen, was sedert het midden van de 16e eeuw Spaans bezit. Op het einde van de 19e eeuw geraakte Spanje in oorlog met Amerika, waarop de Philippijnen door Amerika werden bezet. Na jaren van heftige strijd verkregen de Philippijnen in 1935 de onaf hankelijkheid, echter onder voorwaarde dat Amerika nog gedurende 10 jaar alle buitenlandse kwesties zou regelen. In 1947 kwam ook hieraan een einde. De Ameri kanen behielden slechts enkele bases. De meest recente wijziging in de landen van Zuid-Oost-Azië is het verkrijgen van de dominion status door India en Pakistan. In 1NDO-CHINA is de ontwikkeling nog niet voltooid, hoewel de berichten uit Frankrijk er op wijzen, dat "binnen korte tijd hier een beslissing zal vallen omtrent het bestaan van de nieuwe republiek Viet nam. Tenslotte is er dan nog INDONESIë, waarover niet in détails behoeft te worden getreden. Papierenlegers staan machteloos tegenover een primitieve massa Van onze Londense correspondent) Verbijsterend, is het tafereel, dat India, met de Britse troepen in volle aftocht, en kele weken na het intreden van de onaf hankelijkheid te zien geeft. De mensen slachtingen, die thans in de Pendsjaab plaats vinden, gaan het voorstellingsvermogen ver te boven. De vraag, die bij het zien van deze dra matische gebeurtenissen onmiddellijk op- samenwerking bestaat tussen Mohammeda nen en Hindoes. In het grootste dee! van dit reusachtige land heersen dan ook rust en vree. He; zwakke punt van de verde- lingspolitiek vormde echter de Pendsjaab, waar de nieuwe grenslijn dwars door het gebied van de fanatieke Sikhs loopt. Vicieuze cirkel. Vanouds beschouwen deze Sikhs de Mo- SUMATRA'S OOSTKUST 2 RIOUW ARCHIPEL 3 BANKA EN BILLITON 4 WEST BORNEO 5 OOST BORNEO 6 REPUBLIEK INDONESIA Z OOST INDONESIË ENGELSE KOLONIËN HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30, 13.00, 19.30, 22 30 uur Nieuws. 8.15 Koor. 8.30 Morgenwijding. 9.55 Hoogmis. 11.30 Pianotrio. Pierné. 12.00 Zang. 12.15 Boekbespre king 12 30 Metropoie-orkest. 13.40 Apologie. 14.00 j ringen werd een derde gearresteerd. T- - Een détailliste aan de Rijswijkseweg Donderdag deed het distributiekantoor aan de Pre tori astraat te 's Gravenhage bij de economische recherche aangifte van het feit, dat verschillende opplakvellen met valse tabaksbonnen door enige détaillisten waren ingeleverd. De politie stelde bij deze détaillisten een onderzoek in. Een sigaren winkelier in de Boekhorststraat te Den Haag had van twee mannen een partij bon nen ontvangen. Hij kende deze twee man nen wel van gezicht en meende, dat zij van een grote instelling waren, waarvoor zij sigaretten kwamen halen. Hij leverde op deze wijze wel meer aan gróte bedrijven. De beide mannen konden worden aange houden en aan de hand van hun verkla- Harmonle-orkest en koor. 15.00 Strijkkwintet, Brahms. 15.30 Walsen. 15.45 Lichte muziek. 16.30 Ziekertlof. 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Sport. 20.05 Toespraak door Prins Bemhard. 20.17 Gewone man. 20.25 Nederlandse liederen. 21.00 Viool. 21.15 Klankbeeld ter herdenking van de Slag om Arnhem. 21.40 Sibelius. 22.15 Avondge bed. 22.50 Symphonie-concert. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Platen op verzoek. 10.00 Zondaghalfuur. 10.30 Remonstrantse kerkdienst. 11.45 Toespraak door H. J. van den Broek. 12.00 Harmonie-orkest. 12.30 Zor.dagclub. 12.40 Koor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Pathétique van Tsjai- kofski en Tweede pianoconcert van Rachmani noff. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Dansorkest. 16.40 Sport. 17,00 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Ome Keesje. 18.15 Sport. 18.30 Weense muziek. 19.05 Zweeds concert. 20.05 Zie Hilversum I. 20.17 Orkest. 20.45 Luisterspel. 21.16 Lichte muziek. 21.35 Operaconcert. 22.40 Nocturne. 23.15 Ameri kaanse melodieën. Maandag 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Platen. 9-15 Voor Jonge zieker.. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan. 11.15 Voorlezen. 11.35 Metropoie-orkest. 12.20 Orgel en fluit. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor Jonge moeders. 14.30 Werken van dr. Julius Röntgen. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Piano. 17.15 Koor. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Sport. 18.15 Dick Boer: „Fotograferen". 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking 19.30 Actualiteiten. 20.15 Symphonieconcert. 21.15 Le zing. 21.35 Orgel. 22.00 Muziek voor fluit en piano van Willem Pijper. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Werken van Bizet. HILVERSUM II, Maandag. 7, 8, 13, 18, 20 en 22 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 gr.pl., 8.15 gr.pl. 8.45 Otto Dobrindt, 9.15 Morgenwijding. 9.30 Waterstanden. 9.35 Abeidsvitaminen. 10.30 Een pakje naar Amerika. 10.35 Oklahoma. 11.00 Op de uit kijk. 11.25 gr.pl. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Spionnetje. 12.38 Een groot zanger13.15 De papavers. 13.50 Pierre Palla. 14.20 Dr. P. H. Ritter. 14.35 Koperkwartet. 15.00 Bonbonnière. 16.50 Don Giovanni. 17.15 gram.pl. T7.30 Hoort, zegt het voort. 17.45 Italiaanse muziek. 18.15 Romancers. 18.45 Billy Mayerl. 19.00en nu naar bed. 19.05 Bemhard Person. 19.15 Peter v. An- rooy. 19.30 Cesare-trio. 20.05 Radioscoop. 23.15 Skymasters.*23.45 Wilhelm Teil. REPORTAGES MAR IA-CONGRES Radio Nederland Wereldomroep geeft Zondag 14 September een overzicht van de reportages, die ter gelegenheid van het Maria Congres te Maastricht zijn gemaakt. De tijden der uitzen dingen zijn: 'smiddags 16 07 uur golflengte 16.88 meter, 19.71 meter en 49.79 meter. 's Avonds om 21.07 uur over 25.67, 31.28 en 49.79 meter» verklaarde een hoeveelheid bonnen hebben ontvangen van een man, die ver moedelijk in Delft een sigarenwinkel had. In totaal betrof het hier 420 bonnen. Bij een ander verhoor verklaarde zij de bon nen van een zekere „Streef" uit de van Leeuwenhoekstraat te hebben gekregen. Zij had daarop sigaretten en shag geleverd. Zij wist echter toen niet dat de bonnen vals waren. „Streef" kon worden aangehouden in het gebouw van de Raad van Arbeid. Er wer den 50 valse tabaksbonnen op hem gevon den, die in beslag genomen werden. Hij verklaarde de bonnen van een militair, die veel bij hem thuis kwam, doch waarvan hij de naam niet wist te hebben gekocht. Deze militair werd in burger aangehouden. Bij zijn aanhouding had hij geen bonnen by zich en hij ontkende iets van de zaak af te weten. Bij een onderzoek in zijn woning vond de recherche 1000 valse tabakskaar- ten alsmede een hutkoffer en een rugzak vol sigaretten. Deze hele voorraad werd in beslag genomen. Aanvankelijk verklaarde de militair de hele partij kaarten voor 400,te hebben gekocht van een onbekende op een gracht in Amsterdam. Het verdere onderzoek der politie leidde tot de aanhouding van een relatie van de soldaat, een 25-jarige bankwerker. Bij on derzoek in diens woning vond de recherche een boekhouding met aantekeningen, waar uit bleek, dat hij in tabak handelde. Hij verklaarde aanvankelijk, dat deze boekhou ding stamde uit de tijd van de illegaliteit. Later bekende hij echter een drukkerij van bonnen te hebben aan de Schedeldoeks- haven. Hij bekende in totaal ongeveer 5000 tabakskaarten te hebben gedrukt. Op de valse bonnen kocht hij sigaretten en shag, welke hij zwart verkocht. De militair had ongeveer 1000 kaarten van hem gestolen, die hij apart had gelegd, omdat ze niet helemaal goed gelukt waren. In het per ceel Schedeldoekshaven vond de politie een volledige drukkerij van valse tabaks- kaarten, een pers, clichés en een foto installatie, alsmede een zeer grote hoeveel heid tabakskaarten en een bedrag van 800,De zes aangehoudenen zullen voor de justitie worden geleid. DE ROTTERDAMSE HAVEN DOET HAAR BEST. Ruim 80 dagen eerder dan verleden jaar, is in de Rotterdamse haven het 4000ste schip binnengelopen. Het bleek het Itali aanse s.s. „Fortunata" te zijn. VERLOVINGSRINGEN Een kleine zaak mei een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM De suggestie van de Engelse minister Bevin om tot herverdeling van de.$ 12% milliard goud in Fort Knox over te gaan, is in de V. S. met weinig enthousiasme ont vangen. Men heeft natuurlijk aanstonds begrepen dat het feitelijk niet om het goud te doen is, maar om datgene wat men voor goud kan kopen en ondanks de officiële onttroning is ook vandaag nog voor goud alles te koop zodat de verwerkelijking van Bevin's denkbeeld er op zou neerkomen dat Amerika aan Engeland de benodigde goederen levert zonder daarvoor betaling te krijgen. Daarvoor is echter geen herver deling van het goud nodig en van de ter minologische franje ontdaan, kan men de suggestie van de Engelse minister zelfs be schouwen als. een soort faillisementsaan- vraag, welke aan het crediet van het Britse Rijk vermoedelijk allesbehalve bevorderlijk zal zijn. Men krijgt de indruk dat de uitwerking in de V. S. averechts is. Ondansk de alarm signalen van Marshall en Lovett ten aan zien van de noodtoestand in Engeland en de andere vijftien in Parijs vergaderende „bedelaarslanden" schijnt de isolationisti sche tendenz in de V. S. toe te nemen. „Wallstreet Journal" verwacht dat het plan Marshall niet voor begin 1948 in het Con gres zal worden behandeld en dat de kans op het verstrekken van nieuwe credieten aan Europa gering moeten worden geacht. Men meent dat de Europese regeringen hun moeilijkheden op de V. S. willen afschui ven en dat met name Engeland beter zou doen door inplaats van een greep naar het goud van Fort Knox,te doen, het „zwarte goud" uit eigen bodem omhoog te halen. Met andere woorden: „laat eerst eens zien wat ge zelf kunt doen om uit de nood te komen en dan zullen wij allicht bereid zijn u te helpen." Hst"bof nu niethet be™isT "elevS hammedanen als hun doodsvijanden. Om dat de alom geprezen Ina?sc?e polftSk de? S^eerd is het,elfde het geval Bc.de groe- Rritse reaorins falikant verkeerd is uitge- !3en kunnen het leed, dat hun door de lopen0 inïoncfen ontkent men dat ten"®!- j eeuwen werd aangedaan, niet vergeten De ligste. Men beschouwt de troebelen als een Sikhs zt.n oorspronkelijk een Hindoe-sec blijkbaar onvermijdelijk bijproduct van de die,.e,!k,';1^eeu^na?eledc", =S?l„e'ge" Trf verdeling van India in twee staten. Niet I notheistische godsdienst stmh ten en het mag men ook vergeten, dat er ook wel {^^jfSeid! te h^ ke^lrk' hiUde? zij tegen de Islam stand. In fanatisme wa- reTi beide groepen overigens aan elkaar ge waagd. De haat werd nog aangewakkerd doordat zij in economisch opzicht een tegen stelling vormden. De Sikhs werden in de loop der jaren de grootgrondbezitters, ook doordat zij wegens oorlogsdiensten veel land van ae Engelsen cadeau kregen. De Mohammedanen zijn meestal arme land arbeiders en kleine boeren. De Sikhs, die slechts vijf millioen in aantal zijn, verarm den echter in de jongste tijd als gevolg van de onlusten. Het is een vicieuze cirkel. In het Oosten trachten de Sikhs, die het liefst een eigen staat zouden stichten, de Mohammedanen tot de laatste zuigeling uit te roeien. De Mohammedaanse wraak keert zich vaak ook tegen de Hindoes met wie de Sikhs zich nauw verbonden voelen. i De opstand is in de hand gewerkt door de algemene chaos die in dit deel van Indië heerst. Het blijkt dat men te optimistisch is geweest inzake de overgangstoestand in het Noorden. Mountbatten nam wel een voorzorgsmaatregel en vormde een uit Mo hammedanen, Sikhs en Hindoes bestaande grenswacht, maar deze kon niet neutraal blijven, toen de militairen zagen wat er met hun geloofsgenoten gebeurde. Dit legertje is dan ook ontbonden. De legers van Pakistan en India beide zullen nu elk op eigen gebied worden inge schakeld, doch beide legers zijn nog maar in staat, van oprichting. Zij worden gevormd door de splitsing van het voormalige Indi sche leger. Pakistan staat enkel nog op papier. De grenzen zijn nog niet definitief vastgesteld. Tussen de intellectuele Mohammedanen en Sikhs, die bijna allen in Londen gestu deerd hebben, bestaat over het algemeen een goede verstandhouding. Vorige week maakten de beide ministers van defensie van Pakistan en India, de laatste een Sikh, nog een gezamenlijke inspectietocht door het. geteisterde gebied. Achterlijke massa» z Maar op dit punt ziet het er in het Ver enigd Koninkrijk bedroevend uit. De sta kingen als gevolg van de versoberings maatregelen der regering, worden veelvul- diger en omvangrijker, zodat de schade reeds op 50.000 ton kolen per week wordt geraamd, hetgeen uiteraard de geprojec teerde productieverhoging der industriële bedrijven in de weg staat. Engelands moei lijkheden zijn daarom nog geenszins over wonnen en het is daarom begrijpelijk dat de Belgische regering in de nieuwe mone taire overeenkomst tussen België en Enge land. waarbij de limiet voor het Belgische Het grote probleem is hoe de primitieve, analfabetische en bijgelovige volksmassa te verzoenen met de vaak hoogstaande gees telijke leiders. „De bevolking leeft nog in de 15e, de politici daarentegen leven in de 21e eeuw", aldus een Sikh-zegsman. De opvoeding van die massa is verwaar- De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de vol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: Gene. Koninklijke Nederlandse Landmacht: serg. J. B. Th. Eibers uit Nijmegen; sold. J. Balder uit Weesperkarspel; sold. M. Boonstra uit gem. Tietjerksteradeel; sold, le kl. A. van der Engh uit Haarlem; sold. A. Prins uit Scheveningen; sold. P. Heek uit Amsterdam; sold, le kl. G. J. van Za- delhoff uit Velp; sold. A. J. Herwijnen uit Rotterdam; sold. J. Kooper uit 's-Graven- hage; serg.-maj. M. Kamperman uit Utrecht; sold, le kl. W. L. Balkema uit Groningen; sold. R. Kiers uit gem. Tietjerk steradeel; sold. A. van Roosenbeek uit Haarlem; serg. C. M. Fonner uit Amster dam; korp. A. J. A. Koellmann uit Alle rnaar; sold. W. Huisman uit Delft; sold. C. R. Jansen uit gem. Hex-wen en Aerdt; korp. J. van Kampen uit geim. de Wijk; sold, le kl. H. E. Lammerts uit Enschedé; sold. H. E. Achterkamp uit Hengelo (O). Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Chin. sold. 2e kl. Gho Tian Soen; sold. 2e kl. H. Saijers afkomstig uit Ned.-Indië: sold. 2e kl. A. H. Bos uit Assen; Ambon, sold. 2e kl. der artillerie P. Kailuhu; Am- bon. sold. 2e kl. der infanterie H. Salwane. 47. „Tjonge! Wat heb ik een dorst!" mom pelde Panda. „Ik zal een blik pakken en wat sneeuw zien te smelten!" Oehoe zat bezorgd in de verte te staren en antwoord de niet, zodat Panda op eigen houtje op onderzoek uitging. Hij had geluk, want al gauw vond hij in een hoek een paar blik ken staan, die tot de rand met onbevroren, glinsterend water gevuld waren. „Wat een bof!" prevelde Pandaéén der blikken aan zijn mond zettend. Hij nam een enorme slok, zwol toen op, liep paars aan en begon wild om zich heen te spuwen. „Wat is er aan de hand?" riep Oehoe ongerust. ,,Ben je niet lekker?" „Blubbluberduh!" riep Panda. Brrrr blah.... bloeiboeh!" Spreek dan toch!" riep Oehoe. „Ik ga dood!" riep Panda. ..Brrblub! Het is ben... benzine!" ..Benzine!" riep Oehoe. „We zijn gered! Sukkel! Wees blij!" Maar daar had Panda nog geen tijd voor. sterlingtegoed van 5 millioen tot 12 loosd. omdat alles geconcentreerd was op millioen is vex-hoogd. een devaluatieclau- de strijd tegen Engeland. Verplicht onder- sule heeft doen opnemen. Indien nodig zal wijs en industrialisatie staan dan ook bo- België zijn tegoed met nog 15 millioen venaan het programma in het nieuwe Indië. verhogen en eerst als het bedrag tot boven i Alleen krachtig optreden van de beide 27 millioen stijgt, zal het goud kunnen regeringen der nieuwe Dominions kan een vragen. België is nog niet vergeten dat En- i einde maken aan de bloedige gebeurtenis geland in 1931 zijn financiële en economi- j sen. Het gevaar is anders niet denkbeeldig, sche moeilijkheden heeft „opgelost" door dat de strijd naar heel Voor-Indië overslaat de devaluatie van het Pond, wat, zoals men j wat een oorlog tussen Pakistan en Hindoe- zich herinnert, alleen aan de Nederlandse i stan zou betekenen. Bank 30 millioen kostte. Toch is deze De Engelse invloed beperkt zich bij dit nieuwe overeenkomst in zoverre voor En- I alles slechts tot de persoon van de gouver- geland van betekenis, daar voortaan uit1 neur-generaal Mountbatten en de Britse België een grotere hoeveelheid goederen officieren der beide Dominion-legers, kan worden betrokken als compensatie voor de verminderde import uit de dollar- landen. Dat men hierop in Europa thans noodge dwongen aanstuurt, blijkt wel uit de terug gang van de Amerikaanse export. Van 1422 millioen in Mei, is deze in Juni tot 1241 millioen, in Juli vei-der tot 1151 millioen gedaald, terwijl aan de andere kant ook de import daalde van 474 millioen in Mei tot 449 millioen in Juli. Dit neemt niet weg dat het Amerikaanse exportsaldo over Juli toch nog 702 millioen bedraagt. j r». T verwacht wordt dat de export der v. s.1 L)it jaar weer „klaprozendag geleidelijk tot 800 millioen per maand zal w .T rw, teruggaan, maar het is wel zeker dat om 1? Nedeilands Oorlogsgrax en Comité een ook voor de V. S. noodlottige stagnatie dat de aanvullende zorg van geallieerde in de wereldhandel te voorkomen, dit land j oorlogsgraven in Nederland op zich heeft vooreerst de Europese importen zal moeten j genomen, ox-ganiseert op of omstreeks 11 blijven financieren, welke vorm het daar- November in de grote garnizoensplaatsen HOOFDAKTE EN LAGERE AKTEN Geslaagd dank zij R E S A - A R N H E M (Bekende Schriftelijke Cursus) (Adv.J voor dan ook wil vinden. Dat het vertrouwen in de oplossing van dit netelig probleem nog niet bijster groot is, kan blyken uit de grote vraag naar goud, welke Zwitserland noopte om de af gifte van gouden munt stop te zetten, aan gezien dit goud, tegen dollars aangekocht, grotendeels naar het buitenland werd ge smokkeld. De Amsterdamse beurs heeft al de boven genoemde feiten en verschijnselen voor kennisgeving aanvaard en een rustig ver loop gehad, waarbij de aandelenkoersen nog steeds neiging tot stijgen hebben. Dat de Nederlandse export in Augustus tot 164 millioen steeg bij een gemiddelde van 126 millioen voor de eerste zeven maanden, maakte een goede indruk, zomede de lichte teruggang der biljettencirculatie. hoewel deze over een langere tijd gerekend, nog steeds crescendo gaat. De moord in de Hudsonstraat te Amsterdam De arrondissements-rechtbank te Am sterdam ontsloeg Vrijdag de Amsterdam mer P. W. W., die op 17 Febi-uari in zijn woning aan de Hudsonstraat te Amsterdam zijn 50-jarige vrouw na een woordenwis seling met een hamer het hoofd verbrijzel de, van verdere rechtsvervolging, doch stelde hem ter beschikking van de rege ring. W. leed reeds lange tijd aan een zieke lijke stoornis van zijn geestvermogens en werd verpleegd in het Wilhelminagasthuis. Begin Februari was hij daar uit, op drin gend verzoek van zijn vrouw, ontslagen, echter onder de uitdx-ukkelijke voorwaar de dat zij alle risico's daaraan verbonden voor haar eigen rekening nam. T.b.c.-collecte op stations op 17 September 17 September 1944 begon de spoorweg staking en daarom is de 17e September voor het spoorwegpersoneel een bijzondere gedenkdag. De spoorwegtuberculosever- eniging, welke vereniging het personeel en zijn gezinnen steunt bij tuberculose, meen de deze gedenkdag te moeten bestemmen voor het houden van een collecte ter bate van haar patiënten Besloten werd die dag aan de reizigers en het spoorwegpersoneel een tbc-speldje te koop aan te bieden voor en op de stations, een collecte. Militairen gewapend met de collectebus zullen een „aanval" doen op het publiek. Iedere gever zal een klein speldje ontvan gen, in de vorm van een klaproos. Onvoorzichtige trampassagier verongelukt Donderdag stapte de 13-jarige W. M. Bol, op de Brielselaan in Rotterdam uit de bijwagen van lijn twee. Teneinde zich een omweg te besparen kroop hij onder een afscheidingshek door. Dit werd zijn ongeluk. Hij werd gegrepen door de stoom tram van de R.T.M. en zo ernstig gewond, dat hij des avonds in het Zuiderzieken huis overleed. De jongeman was juist die dag jarig. In zee verdronken Donderdag waagde de 34-jarige C. H. Parlevliet uit Wassenaar, zich bij het zwemmen te ver in zee. Op een afstand van ongeveer 200 meter uit de kust riep hij om hulp. De heer W. van Muiken uit Voorschoten, die hem achterna ging, ge lukte het hem uit zee te halen. Kunstma tige ademhaling werd geruime tijd toe gepast, echter zonder resultaat. Havencoördinatie. Maandag 15 September a.s. zal op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel een commissie van drie landen bij eenkomen. welke de mogelijkheid van coördi natie van het havenverkeer der Franse, Belgische en Nederlandse havens zal onder zoeken. Oppositie-proces. De 75-jarige dr. Julius Maniu, de voorzitter van de Roemeense boerenpartij, die tot de honderd in Juli gearresteerde lei ders der oppositie behoort, zal de volgende maand terecht staan, aldus een te Boekarest verschijnend blad. Met hem zullen 26 andere leden der partij berecht worden, waaronder Mlhalache, de ondervoorzitter en Nicolas Penasco, de secretaris van de nationale boe renpartij. „Haven der reactie". Tass, het Sovjet-Russische persbureau, meldt dat volgens het Joego slavische blad „Polatiika", Parijs, een haven is geworden voor Joego-Slavische oorlogs misdadigers. die er de bescherming zouden genieten van Franse reactiönnairen. Zij zou den er onder meer een militaire missie heb ben opgericht onder leiding van ene Julovic, de rechterhand van de ter dood veroordeelde generaal Mihailovitch. De weg terug. Op vier October zullen de iicha- men van 5600 gesneuvelde Amerikaanse soldaten uit Antwerpen naar de Verenigde Staten terugkeren. Op 28 Amerikaanse am bassades in Europa zullen die dag rouwpleclM tig'hedeu worden gehouden,^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2