Hannie Termeulen maakte de snelste tijd Radio Moors Op 1 November wordt een taxirit goedkoper Exploitatie van Hollandia-bron groeit City Tax ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Nieuw wereldrecord van Jany op de 400 meter borstcrawl Ook de derde dag om het Europees kampioen schap leverde, voor wat de wedstrijden van Vrijdagmorgen betreft, onbevredigende resulta ten voor de Nederlandse ploeg, In het nummer 4 x 200 meter estafette borstcrawl werd Neder land vijfde, doch slechts drie werden voor de finale geplaatst. De waterpolo-ploeg won met slechts 4—0 van Oostenrijk, hoewel de doelcljfers tenminste 6—0 hadden moeten zijn, wilde het zevental, en dan nog wel bi> eventueel gelijk spel tussen Italië en Frankrijk, voor de finale- poule ln aanmerking komen. Ten slotte behaalde Coby Floor in het nummer springen een zeer verdienstelijk resultaat door de 6de plaats te be zetten uit twaalf deelneemsters. Sportlef is de eerste serie van de estafette 4 x 200 meter borstcrawl uitnemend geslaagd. Het werd een prachtige strijd tussen Hongarije en Zweden op de eerste drie maal 200 meter, Frankrijk kon dank zij Jany eerst op de vierde 200 meter Ingrijpen. Hij slaagde er in, zowel Joego Siavië als Zweden voorbij te streven en achter Hongarije als tweede aan te komen waar bij officiëus voor Jany een tijd van 2 min. 4.9 sec. werd genoteerd, een nieuw wereld-record dus. dat natuurlijk niet erkend kan worden, aan gezien het in een estafette Is gevestigd. De Hon gaarse ploeg verbeterde het Europees record en bracht het op 9 min. 3.4 sec.. Frankrijk was houder met 9 min. 5 4 sec. Wat Nederland betreft zij meegedeeld, dat Aldendorff. die als 3e startte de beste tijd van het viertal maakte n.l, 2 min. 20 sec. Hoving, die was begonnen, was het slechtst op dreef minuut 8.9 sec. Er werden drie series verzwonv men. De uitslag van de wedstrijd, waarin Maus uitkwam was: 1. Eimas, Portugal 1 min. 9.8 sec.; 2. Valent. Hongarije 1 min. 10.5 sec.: 3. Summers, Engeland 1 min. 12.4 sec 4. F. C. Maus, Neder land 1 min. 12.5 sec.; 5. KopelstStter, Oostenrijk; 6 Bergamo, Italië. AJleen de eerste drie werden geplaatst. Het belangrijkste feit van Vrijdag was de ver betering van het wereldrecord op de 400 meter borstcrawl heren door de Fransman Alex Jany, die het zeer scherp staande record van Smith (Verenigde Staten) van 4 min. 38.5 seconde met niet minder dan 3.3 seconde verbeterde en op 4 minuten 35.2 seconde bracht. Er werd ln drie heats gezwommen, doch de snelste tijden golden voor de einduitslag: 1. Jany, Frankrijk 4 min. 35.2 sec.: 2. Mltro. Hongarije 4 min. 50.4 sec.; 3. Bartuseck, TsJecho-SIowakije 4 min. 51.4 sec. Van Daatselaar en Sindorff kwamen ln de twee de serie uit. Eerstgenoemde boekte het beste resultaat met een tijd van 5 min. 4 sec. Voetbal Kennemerland treedt aan tegen Rotterdam De eerste klassers uit Haarlem en IJmui- den komen op de eerste competitiedag in het veld tegen Rotterdamse cluos. Zal Ken- nemerland het grootst aantal punten ver met 2 min. 2S.5 sec., en Van Daatselaar noteerde ",'3 'j,_T„ Ij:" I mm ö.l „c. Siidort wrriohiit «„ede overen? Die kans is groot. In het Noonier 2 min. 22.1 sec. Slndorf verrichtte een goede prestatie. Voor hem werd 2 min. 21.9 sec afge drukt. De uitslag van de beide series luidt le serie: 1. Hongarije 9 min. 3,4 sec. (nieuw Europees record); 2. Frankrijk 9 min. 9.9 sec.; 3. Zweden 9 min. 11 sec.; 4. Joego Slavlë 9 min. 22.8 sec.; 5. Nederland 9 min. 29.5 sec. 2e serie: 1 Engeland 9 min. 28.9 sec.; 2 Tsje- cho-Slowakije 9 min. 31.3 sec.; 3. Italië 9 min. 40 sec. In de finale komen uit Hongarije. Frankrijk. Zweden. Engeland. Tsjecho-Slowakije en Italië. De tijd van Nederland ligt slechts weinig boven die van de winnaar var. de tweede serie Enge land; de tijden van Tsjecho-Slowakije en Italië die wel ln de eindstrijd uitkomen, liggen ver daar boven. Nederland—Oostenrijk 4—6. De Nederlanadse ploeg, welke tegen Oosten rijk uitkwam, speelde in de gewone opstelling Hoewel het zevental sterk ln de meerderheid was. werd er zo slecht geschoten, dat maar vier doelpunten werden gemaakt, doch ten minste het dubbele aantal had kunnen worden bereikt, Indien men wat rustiger en minder nerveus had gespegld. Vooral de mldvoor Van Feggelen schoot slecht en heeft talloze kansen verknoeid. Braasem (2), Van Rootselaar en Van Feggelen maakten de doelpunten. Van Rootselaar speelde zijn 25ste internationale wedstrijd. Schoonsprlngcn. De uitslag var. het nummer schoonspringen dames kiidt; 1. kampioen van Europa Moreau. Frankrijk 100 43 p.; 2. Sandinger, Oostenrijk 90.67 p.. 3. Aubert Pir.ei, Frankrijk 86.78 p.; 4. Grómer, Oostenrijk 84.94 p.; 5. Szagot. Hongarije 82.93 p.; I Coby Floor, Nederland 79.91 p. Snelste tijd voor Hannie Termeulen. De middagwedstrijden leverden voor Hannie Termeulen en Irma Schumacher. In de 100 meter borstcrawl dames handhaafde laatstgenoemde zich in haar serie door als twee de tc eindigen achter Fritze Nalhansen, Dene marken. In de tweede serie werd een verrassing genoteerd aangezien de Zweedse zwemster Fre- din na een spannende race met de Deense •zwemster Greta Andersen won. In de derde serie won Hannie Termeulen. Zij maakte met 1 min 7 seconden de snelste tijd. De Nederlandse zwemsters komen in de eindstrijd uit. evenals de Deense dames Fritze Nathansen en Greta Anderson, de Zweedse zwemsters Ingegard Fre- din en Gt'sela Thidholm en een Belgisch meisje, de in ons land bekende Fernando Caroen. De Haarlemmer F. Maus heeft het ln de 100 meter rugslag niet tot de finale kunnen bren gen. Hij werd vierde in de tijd van I minuut 12.5 seconde. De beste lijd werd gemaakt door de Europese recordhouder George Vallerey, die ln een lelijke stijd de twee banen aflegde ln 1 CHIN. IND. REST HONGKONG Huis der duitend hrrriyke smaken HAARLEM, Smedectraal 21 Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 31 Telefoon 2925 (Adv.) Sportpark krijgt EDO Sparta op bezoek en wij veronderstellen, dat de Haarlemmers.die de laatste weken serieus geoefend hebben, zullen winnen. Zij verschijnen in de vol gende opstelling: doel: Wille; achter: Las- schuit en Schijvenaar; midden: Karpes, J. Schildwacht en Odenthal; voor: Spek, De Koekkoek, Bax, Rootselaar en Steendam. Stormvogels zal het tegen Feyenoord moeilijker hebben en de IJmuidenaren ho- gen, dat zij het tot een gelijk spel kunnen rengen. Haarlem heeft RFC als tegen stander en heeft de beste papieren. Ten slotte krijgt VSV in Beverwijk Xerxes op bezoek en gelet het goede spel in het Spaarnebeker-tournooi. kan een overwin ning voor de thuisclub tegemoet worden gezien. In de tweede klas ontvangt RCH in Heemstede Overmaas. Dat is geen gemak kelijke taak voor de Racing aan het begin van het seizoen. De derde en vierde klassers starten even eens. Voor het programma verwijzen wij naar ons blad van Donderdag. Den Haag kan rolschaatsen De eerste Nederlandse rolschaatsenbaan gaat Zondag in Den Haag open. Er wordt een hockey-wedstrijd-op-wielen gespeeld tussen twee Belgische teams, een schoon- rijderspaar komt de Bolero dansen en over 5000 meter wordt een omnium-race ver reden. De baan is met haar 2400 vierkante meter de grootste van Europa en met de Schaatsbond wordt al onderhandeld, om de Nederlandse rijders in'Den Haag hun zo- mertraining te laten verzorgen. Sport in 't kort KENNEMERLAND—ROLLAND. De schaak wedstrijd Kennemerland—Rolland tussen vijftien spelers van iedere club is voorlopig ln 7—7 ge ëindigd. Eén partij zal arbitrair beslist worden. Van ouda bekend. Tel. 14600 Officieel Phlllpe-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) Haarlems oudste inwoner overleden TaxiBel l 3 0 0 0 DAG EN' NACHT Korfbal Haarlemse twaalftallen hebben een moeilijke taak Zondag begint de korfbalcompetitie 1947/48. welke voor de Haarlemse twaalftallen een zeer moeilijke zal wezen. Oosterkwartier I, dat naar de tweede klasse is gedegradeerd, speelt tegen: Groen Geel (Wor- merveer), Amum (Amsterdam). ZKV (Zaandam), Aurora (Haarlem). Watervliet (Beverwijk). Land- lust (A'dam), DVD (Amsterdam). Sport Ver eent (Santpoort) en BEP (Purmerend). Het zal trachten het verlies zo spoedig moge lijk Sn te halen, doch dit zal een zeer tasüge taak zijn. Reeds a.s. Zondag ontmoet het een sterke tegenstander, n.l. ZKV in Zaandam. De overige twaalftallen uit Haarlem en omgeving ln deze afdeling, t.w. Aurora. Sport Vereent en Watervliet, zullen terdege moeten oppassen om niet naar de derde klasse te degraderen, aange zien de laatste drie automatisch uit de tweede klasse verdwijnen. Sport Vereent moet het seizoen openen tegen DVD te Amsterdam, dat altijd ln eigen omgeving sterk is. Aurora gaat naar Purmerend en kan daar tenminste een gelijk spel behalen. Ten slotte heeft Watervliet de gemakkelijkste taak, want het oqtmoet op eigen veld het zo juist ge promoveerde Lar.dlust, dat wel schotvaardig Is, doch technisch nog te zwak. Oosterkwartier 2 Is ingedeeld ln de reserve eerste klasse en kan zich ln die afdeling hand haven. Zondag reeds kan het op beide punten beslag leggen tegen Archipel 2 te Amsterdam. Animo Ready I. dat voor het eerst in de 3de klasse uitkomt, heeft het niet makkelijk met Roda (Westzaan). OKV (Oostzaan). Ados (Hoorn). KVH (Den Helder), OBZB, Victoria en Nleuwen- dam (allen Amsterdam). Gelukkig begint het met een uitwedstrijd tegen het vrij zwakke OBZB. en wil het zich hand haven. dan moe! worden gewonnen, want veel •ucees in de overige uitwedstrijden durven wij niet te voorspellen. De reserve-twaalftallen Aurora 2 en Sport Ver eent 2 zijn ln de reserve 3de klasse ingedeeld bij DTV 3, Luto 2, Blauw Wit 4, Swift 3 en Landlust 2. Deze ploegen ontlopen elkaar niet. veel ln sterkte; alleen Blauw Wit 4 zal hier wel weer verre boven de andere uitsteken. Sport Vereent 2 kan winnen van Swift 3. Daarentegen zal Aurora de punten wel aan Blauw Wit moe ten laten. Schaken Kampioenschap van Haarlem In d< finale met 30-tallen om het kamploen- «Chap van Haarlem, speelde Haarlems Schaak Gezelschap zijn eerste wedstrijd tegen „Het Oosten" cn won deze met 25'4'9. Donderdag Staat H.S G. voor een zwaardere taak. dan speelt gil nameii'k teeen ri- -chaakveren.'.'fns „Haarlem", samengesteld uit de sterkste spelers van vJer Haarlemsche schaakverenigingen. Veel buitenlanders ter Jaarbeurze Zowel op de twee exportdagen, als op de twee „gewone" dagen, hebben meer zakenmensen de Utrechtse jaarbeurs be zocht dan dit op de eerste vier dagen van de voorj aar sbeurs het geval was. Op Donderdag en Vrijdag was het bezoek van buitenlandse inkopers groot, zodat ook toen er veel buitenlandse transacties zijn afgesloten. Het is uit met de bonloze karnemelk De melkproductie is als gevolg van de langdurige droogte dermate gedaald, dat de verstrekking van bonvrije karnemelk en uit onder- of karnemelk bereide consump tiemelkproducten noodgedwongen twee weken eerder dan in het voornemen lag, gestaakt moeten worden. Met ingang van 14 September mogen karnemelk yoghurt en dergelijke niet meer zonder bon worden afgeleverd. Het eerste jaarverslag van bet internationale monetaire fonds Het Internationale Monetaire Fonds te Washington heeft zijn eerste verslag over het jaar eindigend 30 Juni 1947 het licht doen zien. Het verslag bevat uitvoerige al gemene beschouwingen omtrent de werk zaamheden en de politiek van het fonds, alsmede een belangwekkend overzicht van de voornaamste feiten uit de ontwikkeling der wereldeconomie sinds de bevrijding. Het concludeert' „De wereld nadert een keerpunt, waarop een duidelijke keuze ge maakt moet worden: ofwel door gemeen schappelijke inspanning naar hogere pro ductie en hogere levensstandaard, ofwel naar economische verwarring en verar ming". Het verslag vermeldt vervolgens, dat in het afgelopen jaar Turkije, Italië, Syrië, Libanon en Venezuela in het fonds werden opgenomen, waarmede* het totaal aantal I leden is gekomen op 44. De gezamenlijke j bijdragen der leden namen toe met 324 millioen tot 7.721.5 millioen dollar. sm Vlees „uit het steegje" In Bergen op Zoom is een frauduleuze slachtplaats ontdekt waar reeds verschil lende koeien op illegale wijze hun dood hebben gevonden Het is een vies gebouw tje in een smalle steeg, waarin de hygië nische toestanden onbeschrijfelijk slecht zijn. Het vlees was weliswaar van goede kwaliteit maar door de hoge temperatuur en de zeer slechte hygiënische toestanden is er heel wat bedorven. Hoewel de koeien tegen zwarte prijzen en het vlees in het zwart aan tal van slagers werd verkocht, ging het in de slagerswinkels tegen nor male prijzen van de hand. De slagers kochten het blijkbaar slechts op om hun onverantwoord tekort aan bonnen te kun nen dekken. I. Kroon In het Noodziekenhuis aan de Hazepa- terslaan, waar hij de laatste maanden verpleegd was, is in de ouderdom van 102 jaar overleden de heer Izaak Kroon, de oudste inwoner van Haarlem. De overle dene, die op 9 December 1844 in Appinge- dam geboren is, woonde geruime tijd in Amsterdam. In Juni van dit jaar is hij in het Noodziekenhuis ter verpleging opge nomen en bij zijn komst werd hij in het register van de Haarlemse bevolking in geschreven. De heer Kroon is dus slechts enkele maanden de oudste inwoner vap Haarlem geweest. De echtgenote, mevrouw Klaartje Kroon-van Dam leeft nog en heeft de leeftijd van 84 jaar bereikt. Voor Haarlem 5 cent per kilometer minder Besprekingen tussen het directoraat- generaal van de prijzen en de vakgroep personenvervoer langs de weg over een verlaging van de taxitarieven zijn dezer dagen afgesloten. Als resultaat kunnen wij het volgende melden: Verschil is ge maakt tussen de tarieven voor de grootste drie gemeenten. In Amsterdam zal het tarief in algemene trekken worden 70 ct. (tot dusver 75 ct.) eerste aanslag, waarvoor 1 km. moet wor den gereden en verder 25 ct. per kilome ter (tot dusver 30 cent per kilometer). Bij bestellingen zal het tarief in werking mo gen treden van de standplaats waar de taxi zich bevindt af: practisch zal dit in de meeste gevallen de dichtstbijzijnde standplaats zijn. Het „vrij voorrijden" komt dus te vervallen. Door het bestaan van een taxicentrale voor geheel Am sterdam zal het publiek in het algemeen tegen misbruiken worden beschermd. Voor Den Haag zal het tarief in alge mene trekken worden 75 ct. eerste aanslag (evenals tot dusver) waarvoor 1 km. moet worden gereden en verder 25 ct. per km- (tot dusver 30 ct. per km.) Bij bestel lingen zal het tarief slechts mogen ingaan nadat de passagiers zijn ingestapt. Den Haag blijft dus het „vrjj voorrijden" be houden. Zolang er hier nog niet een taxi centrale in navolging van Amsterdam is ontstaan, zal het vrij voorrijden niet kun nen vervallen, hetgeen wel enige bezwa ren ontmoet bij de bestellingen van de buitenwijken uit. Ip de buitenwijken mo gen echter alle gereden kilometers in re kening worden gebracht. Rotterdam zal in hoofdzaak het tarief als dat van Amsterdam krijgen, met dien verstande echter, dat de eerste aanslag 75 ct. zal bedragen. In Rotterdam zal het vrij voorrijden bij bestelde ritten vervallen. In de toekomst zal de prijs ongetwijfeld weer verlaagd kunnen worden. Voor de overige gemeenten met station- nerende taxi's wordt het tarief verlaagd van 40 ct. per belaste kilometer tot circa 35 ct. Het tarief is hier relatief hoger, dan in de grote gemeenten, doordat hier de terugrit bijna steeds leeg is en door dat standplaatsen meestentijds ontbreken of betrekkelijk onbelangrijk zijn. Voor de gemeente Haarlem is de uitzon- deringsregel voorlopig gehandhaafd, ech- I ter met een overeenkomstige verlaging per belaste kilometer van 5 ct. Verkoping van huizen De uitslag van de verkoping ■-> het No tarishuis was: Kerkplein 15 en 14. Bloe- mendaal, 20.000, A. J. Grootegoed; Billi- tonstraat 24, Heemstede, 3125, A. v. d. Putten; Badeloöhstraat 11, 5100. A. Jan sen qq.; Middenweg 165 hoek Saturnus- straat, 7100, P. Francken qq.; Middenweg 167. 6500, J. J. de Ruyter; Linschoten- straat 22zw. en rd., 4975 (opgehouden); Cruquiusstraat 10, 80.50, J. M. C. Meye- rink; Paulus Buyslaan 15, Heemstede, 11.500, F. Wildeboer qq.; Rozenprieel- straat 49 zw. en rd.. 51 zw. en rd.. 53 zw. en rd., 7500. mr. B. E. van Tijn qq.: Gast huislaan 150, 4200, G. J. Smit qq.; Noor der Stationsweg 15, 8710, A. de Graaf; Timorstraat 119, f 3825 (opgehouden); Laan van Bloemenhove 13, 8150, mej. M. v. d. Bos. Niet geveild zijn: Overtonstraat 18, 20. 21, 47 en 71; Middenweg 96 en Van 't Hoff- straat 56. Bravo, kievit! De kieviten hebben deze warme zomer blijkbaar aangegrepen om de Neder landse eierenpositie te helpen verstevi gen. De heer H. Ploegemans uit Haarlem vond namelijk in een weiland tussen de Zomervaart en de Ringvaart een kie vitsei. Het legsel was niet groter dan dat van een zwaluw en het zal dan ook wel een afscheidsgeschenk van de Haarlemse kieviten zijn. Beverwijk Filmavond voor pluimvee-telers Voor de filmavond van de Kennemer Pluimveevereniging, welke in veilingge bouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat is gehouden, was een grote belangstelling, ook van dames. De heer H. J. Vessies verwelkomde de vele bezoekers. Bijzondere dank bracht hij aan de heer H. P. van Groeningen, keur meester uit Amsterdam en voorzitter vai „Ancona". Een belangrijk overzicht gold het zilveren bestaansfeest van de K.P.V. Met waarderende woorden richtte de voor zitter zich tot de heren M. J. Dekker, H. Groen, H. van Riessen, S. de Vries en H. C. Wisman, die gedurende deze kwarteeuw de vereniging als lid en zelfs als bestuurslid gediend heeft. De voorzitter sprak de wens uit dat zij de vereniging in de toekomst met dezelfde liefde zouden steunen. heer Van Groeningen feliciteerde daarop vereniging, bestuur en leden. Hij deelde mede, dat de Anconaclub aan de Jubileumtentoonstelling medewerking zal verlenen. De vervolgens door de spreker zelf ver- In kleinere gemeenten, voor zover niet i nifoc ^o7LtroVirirT, „l «.„JU, W. wordt porpdpn vaardigde films over alles wat betrekkin. met stationerende taxi's wordt gereden i- j zal een tarief worden, berekend van 25 heeft op de teelt van konijnen, duiven en ct. per kilometer van garage tot garage. De tot dusver bestaande vaste aanslag van 75 ct. zal geheel vervallen. Het minimum- vrachtbedrag blijft gehandhaafd op f 1.50 Voor interlocale ritten zal het tarief geen wijziging ondergaan behoudens dat voor de eerste aanslag van 75 ct. thans 1 km. moet worden gereden. (Tot dusver behoefde hiervoor niets gereden te wor den). Het wachttarief zal vereenvoudigd wor den in die zin, dat f 2.40 per uur of 10 ct. per 21/2 minuten zal mogen worden bere kend, onafhankelijk van de totale tijds duur van het wachten. Voorts zal het verboden worden om een fooi in het tarief te bedingen. Het publiek mag echter wel een fooi geven (gebruike lijk is 10% met een maximum van f 5 per etmaal). De nieuwe bepaling houdt ver band met het-bestaande misbruik om een ritprijs te noemen inclusief de fooi, waar door het publiek in de waan wordt ge laten. dat de fooi nog verschuldigd is. Het publiek wordt aangeraden het te betalen bedrag te verifiëren met de taxi meter. Het zal verboden worden de taxi meter af te slaan voordat het bedrag is afgerekend met de passagier. In de grote gemeenten zal het gebruik van een taxi meter verplicht worden gesteld. In alle taxi's en huurauto's moet op een duidelijk zichtbare plaats een kaart aan wezig zijn welke goedgekeurd en afgege ven wordt door het gemeentebestuur en waarop de tarieven, die in rekening mo gen worden gebracht, vermeld staan. Het vrachttarief en het tarief voor de bagage blijven ongewijzigd gehandhaafd. Wegens de noodzakelijke tijdrovende voorbereidingen (o.a. afstellen der taxi- meters) zullen de nieuwé verlaagde tarie ven ingaan op 1 November. Santpoort H.A.R.K.-KLEDING. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse ontving van de H.A.R.K een restant gedragen dameskleding. UIT HAARLEMMERMEER Maar nog loopt 80% van het mineraalwater de sloten in Het bronwater van eigen bodem begint bij de Nederlanders, na lang versmaad te zijn eindelijk dezelfde waardering te vin den, als het versterkende vocht dat, in het buitenland aan de aarde onttrokken, voor de oorlog onze grenzen over „stroom de". Dit is een indirect gevolg van de stop* zetting v?" deze import door de deviezen- schaarst-' ardoor de consumenten voor hun da£ e minerale „natje" de blik wel naar binnenland moesten richten. Dat bleek geenszins een beproeving. Zij ondervonden integendeel, wat verschillen de vooraanstaande doktoren vóór de oor log na een vergelijkend onderzoek reeds hadden verkondigd, namelijk dat het Ne derlandse mineraalwater in geen enkel opzicht voor het buitenlandse behoeft on der te doen. Daarom zou ook, bij de hui dige armoede van ons land, de import van brondranken een zinneloze deviezenver- kwisting zijn. Deze beperkt zich dan ook tot geringe hoeveelheden, welke ons land zich bij be paalde transacties verplicht ziet op te nemen. Met de vier bronnen waarover het be schikt, kan het zich voldoende „bedrui pen". Dat zijn de „Trega"-bron te Maas tricht, de „St. Geertruida"-bron in Ber gen op Zoom, de „Snelle Sprong" bij Te- gelen en tenslotte de „Hollandia"-bron in de Haarlemmermeer. Ze worden geëxploiteerd door verschil- enigd, nauw samenwerken opdat ook in dc toekomst in Nederland Nederlands bror water zal worden gedronken. Omdat ons land vroeger een dankbaar afzetgebied was voor het buitenlandse bronnenvocht, was de eerste geschiedenis van de Hollandia-bron geenszins roos kleurig. De bron werd terstond na de droogleg ging van het Haarlemmermeer ontdekt bij het bouwen van een der eerste boerderijen aan de IJweg, doch de exploitatie er van liet op zich wachten tot het einde der 19e eeuw. toen de bekende dr. v. d. Sleen een sterke ijzerafzetting langs de slootranden bij de bron had opgemerkt. De boer die op de bewuste boerderij woonde, moet met kroost en vee een blakende gezondheid genoten hebben. Er kwam een buisleiding naar Haarlem, waar de „Drinkhal" en het Brongebouw verrezen, die echter verre van rendabel bleken te zijn en op den duur weer werden afgebroken. In 1937 werd in de Haarlemmermeer een nieuw bedrijf opgebouwd, dat zich reeds flink had opgewerkt toen de oorlog uitbrak. De arbeid vond nog voortgang via het Rode Kruis werd onder andere veel van het versterkende bronwater naar de gevangenen te Vught gezonden tot dat de bezetter dit voor zich opeiste. Daar op heerste er jaar rust boven de on uitputtelijke ader. Na de bevrijding werd het werk ter stond hervat. Zoals reeds' is uiteengezet steeg de vraag naar minerale dranken uit lende maatschappijen, waartussen geen I eigen land enorm het bedrijf maakte concurrentie bestaat, doch die, in een spe- een hausse door van 100% a 150% ciale vakgroep, welke rechtstreeks onder vooral deze zomer. Men werkte soms dag Voedselvoorziening" ressorteert, ver- en nacht door met drie ploegen om aan de grote bestellingen, speciaal uit de bad plaatsen, te voldoen. Van „seizoenproductie" kan hier moei lijk gesproken worden, wèl van een ver plaatsing van het afzetgebied in de winter, van het strand naar de grote steden. Flessen! Helaas wordt, nu de kans op een grote ontwikkeling zich voordoet, de productie ernstig belemmerd door een nijpend em ballage-tekort. Met dé bestaande instal laties, zou een veel grotere omzet be- eikt kunnen worden als er maar vol- loende flessen waren. Maar daar bestaat een schreeuwend tekort aan. De Neder landse glasproductie dekt hoewel zij langzaam opgevoerd wordt geenszins de behoeften en het Hollandia-bronbedrijf kan jaarlijks ten hoogste 600000 flessen „bemachtigen". Het bescheiden aantal wordt echter uit gebuit; de flessen die vandaag leeg binnen komen gaan morgen weer vol weg. De rei zigers zijn dan ook meer „flessentrekkers" in de goede zin van het woord natuur lijk dan verkopers. Toch moeten nog veel leveranties door dit euvél 1 a 2 weken uitgesteld worden. Ook kisten zijn er lang niet voldoende. Medisch enthousiasme. Over het medicinale water uit de Hol landia-bron zijn de doktoren enthousiast. Geen wonder, het belangrijke jodium-per- centage heeft een groot aandeel in de krop-bestrijding. Het keukenzout- en kalkgehalte is hier het grootst uit alle aders van Europa. Verder komen broom en litium in het water voor. Door toevoeging van koolzuur, waarvan het „rantsoen" ook nog lang niet toerei kend is, verkrijgt men het bekende tafel water. Hiertoe wordt ook het bijzonder hoge ijzergehalte door het „doorbladen" van lucht aan het water onttrokken. Het „staalwater" dat vroeger veel op dokters advies genuttigd werd vindt thans minder aftrek, omdat staalpillen eenvoudiger zijn. Al deze belemmeringen zijn oorzaak van het feit, dat het bronwater voor 80% in de sloten van „de Meer" gespuid moet worden. 1 hoenders, maakten deze propaganda- herdenkingsavond tot een succes. Distributiedienst Uitreiking Inschrijvingsbewijzen B.I. 610 tot en met B.I. 701. Aan personen, die in één der maanden October 1946 tot en met Januari 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor één toerbuitenband hebben ontvangen, zal thans een inschrijvingsbewijs 610 tot en met 701 worden uitgereikt. De uitreiking vindt plaats te Hillegom op Treslong op Dinsdag 16, Woensdag 17 en Donderdag 18 September a.s., telkens des v.m. van 8.30 tot 11.30 uur en des nam. van 1.30 tot 4 uur. Lisse: in het distributiekantoor op Vrij dag 19 en Maandag 22 September van des v.m. 9 tot 11.30 uur en des nam. van 1.30 tot 4 uur en op Dinsdag 23 September al leen van 9 tot 11.30 uur. Sassenheim: in het distributiekantoor op Woensdag 24 en Donderdag 25 September telkens des v.m. van 9 tot 11.30 uur en des nam. van 1.304 uur. De hiervoor benodigde formulieren MD 330-30 kunnen worden afgehaald te Hille gom op Maandag 15. Dinsdag 16 en Woens dag 17 September telkens des v.m. van 9 tot 11.30 uur. Te Lisse op Maandag 15 en Donderdag 18 September van 2 tot 3.30 uur, Vrijdag 19 September van 9 tot 11.30 uur en Maan dag 22 September van 23.30 uur. Te Sassenheim op Maandag 15, Woens dag 17, Vrijdag 19, Maandag 22 en Woens dag 24 September telkens des n.m. van 23 uur. Bij het afhalen der formulieren en van het Inschrijvingsbewijs moet de tweede Distributiestamkaart van betrokkene mede gebracht worden. Na-uitreiking Inschrijvingsbewijzen aan irsonen. die tussen Mei 1945 en 30 Sep tember 1946 één of meer bonnen voor éen buitenband hebben ontvangen. Personen, die tussen Mei 1945 en 30 Sep tember 1946 voor de laatste maal reeds één of meer bonnen voor één buitenband heb ben ontvangen, doch verzuimd hebben één der Inschrijvingsbewijzen B.I. 606 tot en met B.I. 609 af te halen, worden thans eveneens in de gelegenheid gesteld om op de hiervoren genoemde dagen en uren een aanvraag in te dienen. Aan deze personen wordt uitsluitend een B.I. 610 uitgereikt. Maandag kunnen bonkaarten voedings middelen, tabaks- en versnaperingskaarten worden afgehaald: Haarlem (Vleeshal) Pa tot en met Pol. Heemstede (Binnenweg 160): 9 tot 12 uur Schr. to Se; 2 tot 4.30 uur Si tot Sm. Inleveren van formulieren brandstoffen voor kamerbewoners te Haarlem voor hen, die wonen in straten met de beginletters N en O. Uitreiking inschrijvingsbewijzen rijwiel banden voor vervanging in de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort: Bloemendaalse weg 188 te Overveen en Haltestraat 4 te Zandvoort voor de letters A en B. UIT DE BOLLENSTREEK Sassenheim Zondag^'lienst doktoren Zondag wordt de dienst waargenomen door dr. A. A. Hueber. VOOR DE STICHTING 1940—1945. In de week van 14 tot 20 September wordt door de Stichting 1940'45 de In zamelingsactie 1947 gehouden in de Bol lenstreek, omvattend: SassenheimLisse; Noordwijkerhout, Hillegom, Bennebroek, Heemstede. Burgerlijke stand Geboren: Maria Helena, d. van J. Th. ten Bosch en C. M. Caspers. Overleden: E. Jansenvan der Walle, 71 jaar. Ondertrouwd: C. J. H. Hoogervorst en P. S. van den Berg; A. J. van Duijn en H. Bij. Getrouwd: A. P. Eist en A. Overvliet; J. Schiffers en L. de Jong. Ingekomen: H. E. Meyer, Hoofdstraat 167 Pijnacker; B. J. F. Wolsing, Teijlingenlaan 17, Oss; A. K. Kooy, Hoofdstraat 158, Lisse. Vertrokken: A. L. M. Rhemrev en gezin, Den Haag; C. F. Verstraelen, Den Haag; J. v. d. Voet, Cornley (Can.); M. Kramer Van Beuten. Oegstgeest; E. H. A. v. d. Voort. Amsterdam: IJ. M. J. H Weustens, Amersfoort. INENTING. Op Dinsdag 16 September 2 uur zal ten gemeentehuize (burgerzaal) gelegenheid bestaan tot kosteloze inenting en her- inenting. Men wordt verzocht geboorte bewijs of trouwboekje mede te brengen. Telefoon 16.17.2 (Adv.) Hillegom Schaakclub „De uil" Op de door de Schaakclub De Uil gehou den ledenvergadering werd de heer F. v. d. Berg uitgeroepen tot clubkampioen 1947. Voorts werd medegedeeld dat de simultaan- séance van Dr. Euwe wel is uitgesteld, doch op een later tijdstip zeer zeker zal plaats hebben. De vereniging heeft voorts het initiatief genomen om de liefde voor hef schaken bij de jeugd te bevorderen door het openen van een schaakcursus onder leiding van de kampioen van de Bollenstreek de heer B. A, Bax. Voor de Bondscompetitie werden twee tientallen ingeschreven. Het eerste tiental, ingedeeld in klasse 2C, zal o.a. uitkomen tegen HSG IV (Haarlem). Zondagsdienst doktoren De Zondagsdienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door dr. Ten Hoopen. STRAATPREDIKING. Hedenavond wordt een openluchtsamen komst gehouden, uitgaande van de Geref. Kerk alhier, te 7.30 uur aan de v. d. Ende laan. met medewerking van het Evangeli satie-zangkoor. Lisse Zondagsdienst doktoren Zondag wordt de dienst waargenomen I door dr. J. M. van Dijk. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. Mededeling No. 2lfi. AANVRAGEN INSCHRIJVINGSBEWIJZEN VOOR TO ER RIJWIELBANDEN In het tijdvak van 15 t.m. 2G September a.s. bestaat in het Uitreiklokaal ..De Vleeshal", Grote Markt alhier gelegenheid tot het afhalen van aanvraagformulieren voor Inschrijvingsbewij zen voor rijwielbanden (MD 333-30) voor: I. Personen, die in een der maanden October 1946 t/m. Januari 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor 1 toerbuitenband hebben ontvangen. II. Personen, die tussen 1 Januari 1945 en 30 September 1946 voor de laatste maal een of meer bonnen voor een toerbuitenband heb ben ontvangen, doch nog niet in het bezit 7-Un van een „Inschrijvingsbewijs B. I." Deze aanvragen, welke individueel moeten worden ingediend, behoren volledig ingevuld en ondertekend, volgens onderstaande letterinde- ling te worden ingeleverd in het Uitreiklokaal .De Vleeshal", waarbij de Tweede Distributie- stamkaart dient te worden overgelegd. Codering T. D. Bij toewijzing wordt een „Inschrijvingsbewija I." uitgereikt, waarbij de T. D. wordt geco deerd ln een der vakjes voor rijwielbanden, on der toevoeging van de letter I. De letterindellng luidt als volgt: Maandag 15 Sept. 1947 A en C Dinsdag 16 Sept. 1947 B Woensdag 17 Sept. 1947 D en E Donderdag 18 Sept. 1947 F en G Vrijdag 19 Sept. 1947 H t.m. Hof Zaterdag 20 Sept. 1947 Rest. H Maandag 22 Sept. 1947 I t.m. K Dinsdag 23 Sept. 1947 L t.m. O Woensdag 24 Sept. 1947 P t.m. SI Donderdag 25 Sept. 1947.... Rest. S en T t.m. V Vrijdag 26 Sept. 1947 W, X. IJ, Z en Na-uitreiking. In verband met een goede organisatie dient men zich stipt te houden aan deze letterindeling; op andere dagen kan men absoluut niet worden geholpen. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag van 8.30—12.15 uur en van 14.00—16.45 uur; der Zaterdags 8.30—12.15 uur. Aanvragen InschrijvingsbewUzen „eerste mon tage". Met ingang van heden, kunnen door personen die nog nimmer bonnen voor toerrljwielbanden hebben ontvangen, geen aanvragen meer worden afgehaald of ingediend. Binnenkort zal de mogelijkheid hiertoe op nieuw worden opengesteld, waaromtrent nadere publicatie volgt. HAARLEM, 12 September 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL, DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. Mededeling No. 127. UITREIKING SCHOENENBONNEN. In het tijdvak van 15 t.m. 27 September 1947 zullen in het Centraal Uitreiklokaal „De Vlees hal". Grote Markt alhier, volgens onderstaande letterindellng, schoenenbonnen worden uitge reikt. Thans komen voor een bon ln aanmerking: I. Personen, wier T. D. nummer eindigt op het cijfer 6 en in het bezit zijn van een Inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt. Het publiek Is in dit geval vrij een keuze te maken tussen de bestaande bonsoorten. II. Kinderen. a. Kinderen, geboren in de maand November 1946 komen onmiddellijk voor een schoenenbon ln aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T. D. indien blijkt dat zij nog geen bon hebben ontvangen. In de maand, waarin zij hun eerste verjaardag vieren, komen zij evenwel neit opnieuw voor een bon in aanmerking. Aan kinderen, geboren op l December 1946 of later mag geen bon worden verstrekt. Kinderen, geboren in de maand September een der jaren 1932 t.m. 1945. komen thans, eveneens volgens onderstaande letterindeling, voor een extra schoenenbon In aanmerking. In deze gevallen wordt geen keuzebon ver strekt, maar uitsluitend een bon, afhankelijk van de leeftijd van het kind. INNAME BON. De verstrekking van de schoenenbonnen be doeld onder I, geschiedt tegen gelijktijdige In name van de bon 612 van het Inlegvel GA tot frZ 605. Voor de schoenentoonnen voor kinderen, ge noemd onder II wordt bon 604 van het betreffen^ de Inlegvel ingenomen. Losse bonnen zijn ongeldig AFKRUISING T. D. Voor de verstrekking van een bon bedoeld onder I wordt de betreffende T. D. iri de catego rie „Schoenen" gecodeerd ln het vakje Le met 709 A. Voor de uitreiking van een bon genoemd onder II, wordt de T. D. in het vakje Ka even tueel t.m. Ke gecodeerd met 709 A. De letterindeling is als volgt: Maandag 15 Sept. 1947A en C Dinsdag 16 Sept. 1947 B Woensdag 17 Sept. 1947 D en E Donderdag 18 Sept. 1947 F en G Vrijdag 19 Sept. 1947 H t.m Hof Zaterdag 20 Sept. 1947 Rest. H Maandag 22 Sept. 1947 I t.m. K Dinsdag 23 Sept. 1947 L t.m, O Woensdag 24 Sept. 1947 P t.m SI Donderdag 25 Sept. 1947 Rest. S en T t.m V Vrijdag 26 Sept. 1947 W, X, IJ, Z Zaterdag 27 Sept. 1947 na-uitreiking. •erband met een goede organisatie dient men zich slipt te houden deze letterindeling; -op andere dagen kan men absoluut niet worden geholpen. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag 8.36—12.15 uur en van 14.06—16.45 uur; des Zaterdags van 8.36—12.15 uur, HAARLEM, 12 September 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL, OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. BRANDSTOFFEN KAMERBEWONERS. Vanaf heden t.m. 19 Sept. bestaat er gelegen heid aanvragen ln te dienen, 's namiddags tussen 2.06—3.30 uur. Stamkaarten ver/huurder en huurder mede-t brengen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6