Haarlem mag de electriciteitstarieven (nog) niet verlagen fkort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5. MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Een gevolg van de noodlijdendheid Enige maanden geleden heeft de Haar lemse gemeenteraad besloten de electrici teitstarieven te verlagen, waardoor die op het vooroorlogse peil teruggebracht zouden worden. Tot heden is dit raadsbesluit nog niet uitgevoerd. Het is trouwens zeer de vraag of het daar in de eerste tijd toe zal kunnen komen. Gedeputeerde Staten hadden de goed keuring van het raadsbesluit verdaagd tot het mogelijk was een totaal overzicht over de stand van de Haarlemse financiën te verkrijgen in verband met de begroting voor 1947, die toen nog niet door de raad behandeld was. Inmiddels is de begroting door de raad vastgesteld en aan Ged. Sta ten gezonden. Er heeft ook een overleg plaats gehad met het departement van Binnenlandse Zaken omdat dit toestem ming moet geven voor belangrijke beslui ten die invloed hebben op de inkomsten en uitgaven van gemeenten die noodlijdend zijn. Het gevolg was dat er uit den Haag be zwaren zijn ingebracht tegen het raads besluit. Van de zijde van het gemeentebe stuur vernemen wij evenwel, dat de aan gelegenheid npg niet definitief is afgehan deld. In elk geval is zeker dat de verlaging voorlopig niet kan worden ingevoerd. Men weet dat het streven der regering is om de autonomie, die nu door het toe zicht op de noodlijdende gemeenten zeer sterk in het gedrang gekomen is, met 1 Ja nuari 1948 weer in belangrijke mate te her stellen. Er worden maatregelen op finan ciëel gebied genomen om de financiën der gemeenten te verbeteren. Het is nog de vraag in Haarlem kon men zich daar- Ook populaire abonnementen in de Stadsschouwburg Een conflict van interne aard tussen de directie van de Stadsschouwburg en het bestuur van de Haarlemse Toneelkring maakte het noodzakelijk de organisatie vorm van deze vereniging-te wijzigen. Het werk dat de Haarlemse Toneelkring ten bate van het georganiseerde toneelbezoek heeft verricht, zal thans worden voortge zet door de Nederlandse Toneelunie samen met de Stadsschouwburg onder de naam: Nederlandse Toneelunie Kring Haarlem. Voor de leden van de Haarlemse Toneel kring maakt deze verandering slechts dit verschil, dat de garantie aanwezig is dat de toneelavonden in de Stadsschouwburg zullen worden gegeven. Een tiental avonden wordt vastgesteld, waarop de grote gezel schappen populaire voorstellingen zullen geven. Op 3 October worden de series ge opend met een opvoering door het Residen tie Toneel van ..Tien Kleine Negertjes". In tegenstelling met de gewone abonnements series van de Stadsschouwburg wordt in deze populaire series uiteraard niet ge garandeerd dat stukken gegeven worden, die nog niet eerder te Haarlem zijn gespeeld ook de keuze van stukken zal een andere zijn. Het secretariaat van de Kring blijft ge vestigd: Jan Gijzenkade 222. Bloemendaalse politie arresteert inbreker Vrijdagavond kwam een familie uit Aerdenhout thuis en zij moest bemerken, dat er tijdens haar afwezigheid ingebro ken was. De politie van Bloemendaal nam de zaak direct ter hand, en verwittigde de omliggende gemeenten, met het resultaat, dat de inbreker reeds Zaterdag in Am sterdam gegrepen kon worden. Zijn buit, bestaande uit enige koffers met kleren, had hij nog geheel bij zich, zodat de ge dupeerde Aerdenhouters hun bezit terug konden krijgen. De dader is een zeeman, die blijkbaar ook wel eens „in de handel" heeft gezworven. De Bloemendaalse re cherche vermoedt, dat de man meer weet van andere misdrijven in de gemeente. Lang gewacht en stil gezwegen De Haarlemse politie had al geruime tijd een oogje op een los-werkman, die zich meermalen op verdachte wijze in de om geving van onbeheerde rijwielen ophield. Dezer dagen gebeurde hetzelfde aan de Schotersingel en zie: de fiets van een dok ter verdween met iemand er op, die van de arts geen toestemming had gekregen, zijn rijwiel te lenen. De los-arbeider kon eindelijk op heterdaad betrapt worden. Wagenweg-waanwijzen Ter hoogte van de Hout worden op het ogenblik reparatiewerkzaamheden aan het wegdek van de Wagenweg verricht. Hoe wel zowel overdag als 's avonds duidelijk wordt aangegeven, dat het verkeer hier geen doorgang kan vinden, wagen ver scheidene weggebruikers zich, vooral in de avonduren, op het onberijdbare ge deelte. met het gevolg, dat er allerlei kleine ongelukjes gebeuren. De politie verzoekt ons er bij automobilisten en andere weg gebruikers op aan te dringen, de omlei dingsborden niet te negeren. D1STRIBUTIENIEUWS Dinsdag kunnen bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten afgehaald worden: Haarlem: (Vleeshal) restant P en Q. Heemstede: (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur Sn tot Sr, 2 tot 4.30 uur restant S. Inlevering van formulieren brandstoffen ka merbewoners te Haarlem (Vleeshal) voor hen, die wonen in straten met de beginletters P, Q en R. Uitreiking „Inschrijvingsbewijzen rijwiel banden voor vervanging" voor Bloemendaal (Bloemendaalse weg 188) en Zandvoort (Halte- •traat 4) voor de letters C, D en E. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 September 1947 GEHUWD: 13 Sept., J. J. Kollaard en B. J. Grüter; W. v, d. Vennen en M. t. Cate. BEVALLEN van een zoon: 11 Sept.. J. C. Par- dieske—d. Jong: 12 Sept.. J. K. v. d. MelJ—Sic king; M. C. Halderman—Verburg; J. W. v. d. Linden—v. d. Aar; J. J. VeldenKoning: M. U. Davids—v. Rijn: 13 Sept.. G. Beets—Rademaker. 2 z.; E. M. Wolff—Kerkhoff. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept.. L. C. Biesheuvel—Brand; 11 Sept., A. G. Smolders— Antonisse; 12 Sept., A. M. Tesselaar—v. Vende- loo; 13 Sept.. E. J. Bauk—Vink. OVERLEDEN: 11 Sept., N. v. d. Meer, 6 m.. Zaanenlaan; 13 Sept., V. J. Beutick, l m„ Kam perlaan, Agenda voor Haarlem MAANDAG 15 SEPTEMBER City: ..Rome open stad". 18 j.. 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een tweezijdige vrouw". 18 j. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „Het legioen vap Zorro" f2e en 3e deel). 14 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Obsessie", 18 J.. 2,00, 4.15. 7 00 er, 9.15 uur Frans Hals: ..Voort vluchtig". 18 J, 2^30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zevende misdaad", 18 J., 2.00, 4.15, 7.00 en 8.15 uur. DINSDAG 16 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. over op dit ogenblik nog geen goed denk beeld vormen of de maatregelen weer zullen leiden tot sluitende gemeentebegro tingen, maar in elk geval is het de bedoe ling c^t het extra toezicht, dat nu uitge oefend- wordt op de noodlijdende gemeen ten, komt te vervallen. Dan zou dus zo'n raadsbesluit als het onderhavige alleen aan de normale financiële controle van Ged. Staten overgelaten worden. Muziek De H.O.V. op de valreep Het laatste Zomerconcert Op de vooravond van haar vertrek naar Engeland liet de H.O.V. zich Vrijdag nog eens, onder leiding van Kees Hartvelt voor net Haarlemse publiek horen. Het spreekt haast vanzelf, dat voor dit concert een pro gramma gemaakt was. hoofdzakelijk be staande uit werken die op de tournée zul len worden ten gehore gebracht. Alleen de concertmeester Gijs Beths, die immers in Engeland Beethoven en Brahms zal spelen, onthaalde het publiek op het vioolconcert in g kleine terts van Max Bruch. Hij speel de dit dankbare werk met de vlotheid, de zuiverheid en de charme, die wij van hem gewend zijn. Ook de meester-hoboïst Jaap Stotijn trad als solist op wel met zijn solo-nummer van het reisprogramma, een Concert voor hobo en strijkorkest van de Engelse componist Gordon Jacob. Het bleek een kolfje naar zijn hand, dit stuk dat vol effect voor hobo geschreven is en bij dit alles geen moei lijkheden ontziet; vooral de cadens van het eerste deel is een opeenstapeling van uiter ste mogelijkheden. Maar door Stotijn ge speeld lijkt het allemaal heel gewoon. Als compositie is het werk van Gordon Jacob tussenbeide zeer interessant; in het begin lijkt het wel een moderne Handel-stijl. Al- leerfts mijns inziens het middendeel wat te breedvoerig uitgesponnen, daar blijft het niet boeien: maar de beknopte finale doet het weer best. Ook het aandeel van het strijkorkest is in het werk van groot belang. Het is te verwachten, dat met dit program- ma-nummer eer zal ingelegd worden. Zeer belangrijk is ook het stuk voor kamer-orkest van Hans Henkelmans ..Pri ma vera", waarvan de partijen van fluit, hobo en klarinet, zeer virtuose allures heb ben. maar dat als geheel een fris stemmings beeld is. beweeglijk, en toch uiterst subtiel van expressie. Als samenspel betekende het een knappe prestatie, waarbij men echter zou wensen minder afgeleid te worden door een al te opvallende drukke directie. Maar met een dergelijk stuk mu ziek uit onze tijd, is de Hollandse muze mooi vertegenwoordigd op de Engelse tour née. En ook is het dat met de brillante Cyrano-ouverture van Wagenaar. die door het nu goed in de strijkers zittende orkest gloedvol in klank gezet werd. De "avond was ingezet met de ouverture Coriolan van Beethoven, waarvan vooral het tragisch markante element goed tot zijn recht kwam. Wij wensen de H.O.V. succes op haar reis en behouden thuiskomst. JOS. DE KLERK. REMONSTRANTSE GEMEENTE TE HAARLEM. Voor het beroepen van een tweede predikant in de vacature, ontstaan door het aftreden van ds. Heyn, ls een tweetal opgemaakt, waarop voorkomen: als no. 1 mej. dr. J. W. Herfst te Wassenaar, en als no. 2 mej. ds. H. J. W. Mod derman te Amsterdam. Op 20 en 21 September zal de gemeente uit dit tweetal door stemming een keuze doen, SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. Maasland. 11 Sept v. Rit de Janeiro naar Santos (uitreis). Waterland. 12 Sept. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. K. N. S. M. Dundee, 11 Sept. van Vlgo naar Tanger. Orpheus. 11 Sept. te Barcelona. Cottlca, 12 Sept. van Amsterdam naar Dover. Omen, 12 Sept. van Amsterdam naar Odense. Deo Duce, 13 Sept. van Amsterdam n. Gothenburg; Hast 5, 12 Sept. van Rotterdam naar Antwerpen. HOLL AFRIKA LIJN. Aalsum, 12 Sept. te Antwerpen. NIJkerk. 12 Sept. te Port Soedan. MIJ. NEDERLAND. Saparoea. 8 Sept. van Colombo naar Penang. OCEAAN. Melampus. 8 Sept. te Montreal. Pplydorus, 10 Sept. te Balikpapan. Polyphemus, li Sept. te Port Said. VINKE EN CO. Farmsum, 12 Sept. midder nacht 180 mijl ten Westen van de Scillys. BINNENLAND Een motorrijder is In Den Haag met grote snelheid tegen een vrachtauto opgereden die bij een poging om uit te wijken omsloeg en op de motorrijder terecht kwam en hem doodde. Oude telefoongidsen verzoekt de P.T.T. In te leveren bij ontvangst van een nieuwe. Dit ls nod:g om het papiergebrek te bestrijden. De burgemeester van Ottawa. Stanley Lewis, die deze functie ook waarnam toen Prin ses Juliana in zijn gemeente verblijf hield, is op het ogenblik de gast van zijn Amsterdamse collega, d' Allly. Zes weggebruikers zijn bij een intense contrAle ln Den Haag aangehouden omdat zij onder invloed van sterke drank verkeerden. On der hen was een bekend arts. Tweehonderdzesentwintig „groentjes" heb ben zich voor het lidmaatschap van het Leids studentencorps opgegeven, dat is ongeveer even veel als vorig Jaar. Ook op Justitieel gebied zullen België en Nederland tot nauwe samenwerking trachten te komen. Daartoe komt de heer Paul Struye. de Belgische minister van Justitie, naar ons land om met zijn Nederlandse ambtgenoot bespre kingen te voeren. Naar aanleiding van de problemen met de middelbare-acte-examens, heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen een commissie Ingesteld, welke tot taak zal hebben hem van advies te dienen inzake een statuut voor de examens middelbaar onderwijs, af te nemen door commissies, die de voordelen van een schoolelndexamen zullen waarborgen. HAARLEM EN OMGEVING Hier ter stede ls een Gereformeerd Lezings comité opgericht, dat zich ten doel stelt eens per maand een spreker uit te nodigen voor Jiet houden van een lezing over een belangrljl^on- derwerp. De heer B. J. Dijkema uit Hoofddorp ls benoemd tot directeur van de Chr. Landbouw school le Gorlnchem. Mej. C. F. ter Steege uit Hillegom is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Soestdijk. Ou 27 September zal te Haarlem een collecte worden gehouden voor het sanatorium „Sonne- vanck". Van de orgelbespeling In de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 16 September s avonds van 7.30—8.30 uur door George Robert luidt het. programma: Cantilena anglica for- tunae. S. Scheldt; Preludium en Fuga g kl. t. (Peters Bd III no. 5). J. S. Bach; Koraalvoorspe len. J. S. Bach; Sonate II. P. Hindemith; Koraal- improvtsatie „Wer nur den lleben Gott lëszt walten", S. Karg—Elert; Sortie. J. Guy Ropartz. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk is ver hinderd Donderdag zijn spreekuur te houden. Dans Cilli-symplionie Er komen nog altijd te weinig mensen kijkenals Cilli Wang haai- onbetaalbaar dwaze Cilli Symphonie voor het voetlicht brengt, hoewel zij er keer op keer een uit bundig succes mee boekt. Men moet zich vooral niet laten weerhouden door het mis leidende praedicaat „dansparodiste". Cilli Wang speelt eigenlijk in de volste zin van het woord corredie, een blij spel, waarbij zij van top tot teen schuil gaat in de huid van een ander, meestal zeer koddig wezen. Daarom noemt zij haar dansen, die zij soms met behulp van kunstledematen tot buiten de grenzen van normale dansver- richtingen drijft, zelf dan ook, metamor fosen. Men heeft maar een grein gevpel voor humor nodig om in een lach te schie- tij bij het zien van een eigenwijs spring- lustig vogeltje, een oliedomme Fridolin- achtige boerenmeid of als haar twee vro lijke acrobaatjes hun clownerieën verto nen. Het programma is sedert haar Indonesi sche tournée met twee nummers uitge breid. die evenwel geen hoogtepunten vor men: de muskiet, een vooral technisch ver bluffend staaltje van komische transfigu ratie, benevens een parodie op het eentonig leven van een kleine man. Dit laatste num mer is, al naar men wil, te lang of te kort. Het zou mijns inziens winnen door beper king tot een verder uitgewerkt onderdeel (bijvoorbeeld de schrijfmachine, die wals- maten tikt) of door uitbreiding tot een af zonderlijke kleine symphonie. Omdat daar het element van verrassing groter is, zou ik tenslotte de vraag of het optreden van Cilli Wang in een cabaret of in combinatie met een ander „nummer" niet doeltreffender zou zijn. bevestigend willen beantwoorden zonder daarmede mijn aanbeveling van het programma ook maar enigszins te verzwakken. DAVID KONING Toneel „Als moeder te veel is" Een niet met name genoemd toneelgezel schap gaf gisteren na langdurige succes sen in de hoofdstad in de Concertzaal een voorstelling van „een waarachtig volks stuk met een lach en een traan" onder de veelzeggende titel „Als moeder te veel is". De auteur, Henvo, heeft zich zonder veel diepgaande zorgen bediend van een be proefd recept, dat ook thans zijn uitwer king op een kleine duizend bezoekers niet miste. Er kwamen heel wat zakdoeken voor de dag toen een verliefde weduwnaar (die een buffetjuffrouw had uitverkoren ais levensgezellin en verzorgster van zijn kin deren) zijn oude moeder (die hem deze omgang ontraadde) in drift een schotel geest van zout naar het hoofd wierp, waar door zij op slag blind werd. En er heerste in de zaal uitbundige vreugde toen er na de bruiloft, in een bijeengeraapt décor, dat voor de ene helft uit een bos en voor de andere helft uit een stadsgezicht bestond, een heus pierement ten tonele verscheen dat nota bene echte walsen voortbracht. Tenslotte echter zag een aanvankelijk ge vaarlijke medeminnaar zijn dwaling in en bleek de buffetjuffrouw van minder allooi toch over een goed hart te beschikken, zo dat ieder kon instemmen met het reeds eer der gezongen levenslied: Rozen verwelken en bloemen vergaan, maar oprechte liefde blijft altijd bestaan. Er zijn, in ditzelfde genre, veel betere volksstukken geschreven, met dezelfde har de contrasten, maar met een veel voller ge luid. In ons land bijvoorbeeld door Bouber en Elssensohn. De vertoning stond op een peil waarvoor een gemiddeld amateurgezel schap zich niet zou hoeven te schamen. Naast mevrouw Erfmann Sasbach, die haar kwaliteiten van de oude stempel geenszins verloochende, moet slechts John Toering worden genoemd, die een aardige typering gaf van de verlopen orgeldraaier Hein Drop water. Aan het verzoek, bij open doek niet door de zaal te lopen, werd voldaan. Iedereen is tot het einde' gebleven. Ook DAVID KONING „Polly Perkins" bij Heemstede-West Douglas Murray schreef in een opgeruim de bui het blijspel Polly Perkins" en hij zal er waarsohijnlijk niet bii gedacht heb ben. dat dit nonsensikale stuk vooral bij de amateurtonelisten in de Oude Wereld steeds weer op het programma zou verschijnen. Haarlem heeft er zijn deel eveneens van gehad: na de Friezen hebben de Heemste- denaars het aangepakt en het klaterend applaus van Zaterdagavond in de Leeuwe rik bewees, dat deze jonge groep in tegen stelling tot eerdere experimenten, op het niveau beland is. dat haar bij uitstek „ligt". Dit dolle verhaal van een Canadese meneer, die een erfenis slechts de zijne kan noe men, wanneer hij een Engels weeuwtje verovert, naar wier hand zijn overleden oom. de erflater, tevergeefs dong. heeft regisseur F. Koolbergen een kans gegeven, alles uit zijn mensen te halen, wat er in schuilt. De wat frivole, maar toch wel ro mantische weduwe wier heil ligt in een persoonsverwisseling met de dienstbode, kreeg van mevrouw B. Jansen een spran kelende vertolking, die slechts door haar Friese afkomst enigszins werd dwars ge zeten. Haar tegenspeler Jan Smits kon be wijzen. dat de rol van neef Bob. op wiens tengere, wat luie en zeer levenswijze schou deren het beroep van tussenpersoon in deze bizarre liefdesgeschiedenis rust, speciaal voor hem geschreven leqjc. De bijrollen mochten zich eveneens in een serieuze be handeling verheugen: de vrijgezel-oom Priestly, aan wiens hoede en financiën de vrouwelijke hoofdpersoon is toevertrouwd, bleek een ad rem manneke te worden, toen de heer H. Akkermans hem speelde. Critiek op deze eerste uitvoering van dit seizoen kan mild blijven: de Canadees was mis schien wat te nadrukkelijk en zijn vrolijke zus wellicht wat té opgewekt, maar de eindindruk is toch, dat de Heemstedenaren het blijspel zeker onder de knie hebben. Het dansfestijn na afloop sloot waardig aan bij de lichte toon van deze amusante avond. F. Nu twee Amsterdamse meelfabrieken lamgelegd Hedenmorgen ls bü de meelfabriek N.V. Ceres in Amsterdam naar aanleiding van het nog steeds voortdurende conflict bij de „Holland" een sympathie-staking uitgebro ken, die de .gehele fabriek heeft lamgelegd. Met de staking van de „Ceres" is 75 pro cent van de meelvoorzicning van Amster dam uitgevallen. (Dat wij de bioscooprecensies pas heden publiceren in plaats van, zoals gebruikelijk is op Zaterdag, is een gevolg van de storing bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf die Zaterdag onze technische afdelingen onge veer een uur heeft stilgelegd.) „Voortvluchtig" (Frans Hals). Een onwaarschijnlijk, slecht geënsceneerd ver haal, zich afspelend in een atmosfeer van regen, mist en duisternis, van een ontsnapte tuchthuisboef, die op het schip van zijn vriend wil ontvluchten. De geliefde van de tuchthuisboef wordt tevens bemind door de kapitein, hetgeen al direct aanleiding geeft tot moeilijkheden. De bemanning van het schip bestaat bovendien uit louter schurken die een zwijggeld van 100.000 francs eisen. De vluchteling zal deze wel even afhandig maken aan een jongeman, die hoe kan het anders ook al van de jongedame in kwestie is gaan houden. Ziehier de weinig verheven basis van het verhaal. Tijdens het verloop van de ge beurtenissen schiet de boef zijn vriend de kapitein dood. blijkt de aardige jongeman aan verduistering schuldig te zijn en wordt eindelijk als het tussen hem en de te veel-beminde toch nog in orde dreigt te komen, het lieve kind door de boef neerge schoten. Het lijkt wel, alsof de maker van deze rolprent zo weinig plezier in het leven heeft gehad, dat hij vastbesloten was om ook anderen de pret te vergallen. Er is ten minste geen andere reden te bedenken, waarom deze Franse cineast een aantal apert immorele gebeurtenissen in dit uit een paar pseudo-tragische intrigues samen- fieflanste verhaal aan den volke zou wil- en vertonen. „Rome open stad" (City) is een film van het Italiaanse verzet, die tevens een merkwaardige uiting betekent van de geest in het na-oorlogse Italië. Ofschoon het ge- §even zich uitsluitend in de oorlogsjaren eweegt.en dan nog in de oorlogsjaren, die een minimum aan moedgevende verwach tingen ten aanzien van een spoedig einde leverden, illustreert de opvatting der ma kers wel heel duidelijk de depressie, die ook na de oorlog over het zonnige land hangen bleef tengevolge van de dubbelzin nige positie, waarin het ten opzichte van de overwinnaars verkeerde. De film ademt een zwaarmoedige en bijna fatalistische geest, die als een zwarte lijst het bloedige schilderij der Gestapopraktijken tegen de il legalen omgeeft. Een prachtige priesterfi guur domineert 't verhaal, dat afgrijselijk duidelijk is en geen détail der gruwelijke vervolging, waaraan de Italiaanse onder grondse blootstond, verdoezelt. De tendens van de knap-gestyïeerde en zorgvuldig ge fotografeerde rolprent is een kreet om er barmen van het goede deel der Italiaanse bevolking tot degenen die de vroegere „as- mogendheid" thans bemoederen en zij stemt tot nadenken, vooral, omdat zij zoveel aan knopingspunten levert met eigen ervarin gen en eigen noden. Afgezien van de bedoelingen, waarmede de Italianen deze film lanceerden, zal zij nuttig werken als herinnering. „Obessie" (Rembrandt) is gemaakt door Alfred Hitchcock. Het lijkt wat erg simpel om dat in de eerste plaats op te merken, maar het is de belangrijkste ka rakteristiek van de film, want Hitchcock is de man van de knapste „thrillers". Deze film kan ook bijna een detectivefilm ge noemd worden, een detectiveverhaal van de geest, want het gaat over een psycho- analiste die door volhardende en liefdevolle naspeuringen zich stukje voor beetje een beeld vormt van hetgeen zich afspeelt in de geest van een harer patiënten die schul dig liikt te zijn aan een moord en die zelf gelooft dat hij de moordenaar is. maar die niettegenstaande de evidente bewijzen in die richting, het slachtoffer blijkt te zijn van een obsessie. Met buitengewone schranderheid wordt dit geestelijk speurderswerk uitgevoerd, op een manier die zeer duidelijk de invloed van deskundigen der psycho-analyse te zien geeft, rr.aar nergens afwijkt van de een voud. die een van de beste eigenschappen der film is. Hitchcock heeft van dit origi nele en boeiend geschreven verhaal Ben Hecht stelde het draaiboek samen een knappe film gemaakt, waarbij hij zeer veel steun ondepvond van de acteur Gregory Peck, een van Hollywoods nieuwste ontdek kingen. een markante persoonlijkheid, een ideale medewerker voor een regisseur die de kunst van het vertellen zo goed verstaat als Hitchcock. Scherp de „gespleten persoonlijkheid" van de hoofdpersoon ontledend, voert de film ons tenslotte naar een droom die de sleutel tot de genezing bevat. Die droom is een hoogst belangrijk motief. De uitwerking daarvan is te danken aan Salvador Dali. die lang geleden in Parijs als surrealist naam maakte met een avantgardistische film „Chien andalou", welke zich ook in het onderbewuste verdiepte. Zijn surrea listische symboliek is met vol begrip voor de mogelijkheden ingevlochten en is een van de merkwaardigste passages in dit werkelijk knappe werk. dat een Ingrid Bergman gelegenheid geeft een sympa thieke rol te vervullen. Zij komt pas tot ontplooiing wanneer zij de haar aanvanke lijke reserve als vrouwelijke arts heeft af gelegd en als liefhebbend meisje tracht de beminde te redden. „De tweezijdige vrouw" (Luxor) zal voorlopig wel de laatste film van Greta Garbo zijn die er gemaakt wordt, want de mysterieuse Zweedse schijnt zich in haar geboorteland teruggetrokken te hebben. Overigens is zij in deze comedie helemaal niet meer de languissante fatale vrouw waarvoor het bioscooppubliek vroeger in de rij stond en ze zegt trouwens zelf ergens in de niet ongeestige dialoog dat „myste rieus doen tegenwoordig niet meer in de mode" is. In de handeling wordt daar ook nog een beetje de draak mee gestoken. Het is on geveer als een Garbo-met-vacantie en zo is ook de sfeer van dit niemendalletje, waarom hartelijk gelachen wordt, waarin George Cukor voor d£ zoveelste maal laat zien dat hij een glad en amusant filmver haal kan vertellen, maar waarin ook te zien is dat het met de Garbo-legende voorgoed gedaan is. „Het legioen van Zorro" (Spaarne) dringt steeds verder door in de geheimen der bende die de plannen van de jonge Mexikaanse staat tracht te dwarsbomen en naarmate de geschiedenis vordert worden de middelen, waarmee de partijen elkaar te lyf gaan grootscheepser en gevaarlijker. Gezien de revolutionnaire elementen die in de zaak betrokken zijn. is het bovendien zoals meer voorkomt moeilijk de goeden en de kwaden te scheiden en zo nu en dan onvermijdelijk dat men geneigd is zijn sym pathie aan de verkeerde te schenken. Even onvermijdelijk echter worden de schurken ontmaskerd en hier wordt zelfs een on echte godheid aan de kaak gesteld, zodat als het legioen tenslotte, met gedunde ge lederen net op het nippertje heeft gezege vierd het zich er op kan beroemen dat net de politieke basis van de pas gevormde regering heeft verbreed door een verzoe ning tussen blanken en Indianen tot stand te brengen. Een en ander zijnde de achter grond voor een woelig patroon van gevech ten en levensgevaarlijke toeren, waar geen enkele minnaar van de Wild-West-roman- tiek zich bekocht aan kan voelen. „De zevende misdaad" (P a 1 a c e) heeft haast alle goede eigenschappen van een goed detective-verhaal in zich verenigd be halve misschien dat men van het begin af kan zien wie de misdadiger is. Maar dat is nauwelijks een tekortkoming, maar eerder een bijdrage tot de spanning van deze mis- dadenreeks die overigens een ongewoon motief heeft en een ontknoping die aan dramatiek niets te wensen over laat. Het is allemaal zonder pretentie en gespeeld door mensen die kennelijk allen schik in het geval hebben gehad en er nergens naar ge streefd hebben het er al te dik op te leg gen. zodat het resultaat precies is wat het zijn moest boeiende amusementsstof, waarin de fantasie in evenwicht wordt ge houden door de beminnelijke droge humor, die het voorrecht der Engelsen is. De rol- verdeling bevat geen bekende namen be halve die van Emeric Pressburger. Hij is de ene helft van het duo Pressburger Powell dat verscheidene originele en bril- liante scenario's vervaardigde, onder an-1 dere voor „Een zaak van leven en dood", I Nederlandse delegatie ter UNO-vergadering De Nederlandse delegatie ter tweede algemene vergadering van de Verenig de Naties, welke op Dinsdag 16 Sep tember te New York bijeenkomt, is als volgt samengesteld: Vertegenwoordigers: Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, minister van Buitenlandse Zaken, hoofd der delegatie; dr. J. H. van Royen, ambassadeur te Ot tawa, oud-minister van Buitenlandse Za ken, plaatsvervangend hoofd der delegatie; jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties; mr. J. W. A. Burger, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, oudminister van Binnenlandse Zaken; mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Behalve deze vertegenwoordigers ls een aantal plaatsvervangers aangewezen, waaronder de secretaresse van het lande lijk centrum der R.K. Vrouwenbeweging. Voorts bevindt zich zowel onder de des kundigen als onder de „secretarissen" een vrouw. Een „welvaartscongres" van de C.P.N. „Geen Amerikaanse liefdadigheid" Een tweedaags welvaartscongres van de Communistische Partij Nederland, in de Haagse dierentuin had ten doel om, zoals de heer Hoogkarspel, lid van de commu nistische Tweede-Kamerfractie, het uit drukte „met arbeiders uit verschillende bedrijven de richtlijnen van het welvaarts plan, ongesteld door de C.P.N. te bespre ken". Zaterdagavond is het congres begonnen en de heer Hoogkarspel maakte zich tot tolk van de gehele partij, door te verkla ren, dat „de tegenstellingen in het kapi talistische stelsel zodanig zijn gegroeid, dat ondergang of herinrichting der maat schappij de twee hieruit voortspruitende mogelijkheden zijn". De heer G. Wagenaar. voorzitter van de C.P.N. betoogde dat de na-oorlogse politiek van zijn partij op nationale on afhankelijkheid is gericht, een onafhanke lijkheid welke slechts door internationale economische samenwerking behouden kan blijven. Spreker meende, dat Nederland niet gered kan worden door de liefdadig heid van Amerikaanse dollarkoningen maar wel door eigen krachtsinspanning en door een schakel te vormen tussen Oost en West. De Amerikaanse buitenlandse politiek was voor de heer Wagenaar aan leiding, om een felle hekeling van haar gevolgen ten beste te geven en in dit ver band noemde hij de „Benelux" een pro duct van de Amerikaanse plannen met Europa; op dezelfde wijze critiseerde hij een inter-Europese tolunie, waarin vol gens hem ons land slechts de rol van „groenteboer" zou kunnen vervullen. Vervolgens werd de binnenlandse econo mische situatie in ogenschouw genomen. Zowel de Indonesische politiek als het verdere beleid van de regering waren in de ogen van de heer Wagenaar fout en als enig antwoord op al deze problemen gaf hij het communistische welvaartsplan. De tweede dag (Zondag) werd gevuld door een rede van het Belgische Kamerlid F. v. d. Bergh, die evenmin enthousiast was over de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse tolunie. Een Tsjech en een Pool roemden de resultaten van de economische opbouw in hur» landen; het Eerste-Kamerlid Her mans en zijn collega Van Zanten bespra ken nog diverse onderdelen van de bin nenlandse problemen en tenslotte werd een voorstel om een studiecommissie voor de handel met de Oost-Europese landen te vormen door het congres aanvaard. Bedenkelijk „grensgeval" Het dagblad „Tubantia" schrijft onder de titel „Een aanfluiting" het volgende over een terechtzitting aan de Nederlandse grens die op 10 September heeft plaats gehad en waarvan in ons blad destijds een foto is gepubliceerd: „Een Nederlands rechterlijk college toog gisteren naar Glanerbrug om op de grens een zitting te houden. In een strafzaak moest namelijk een getuige worden gehoord die weigerde Duitsland te verlaten. Het lijkt bijna op een klucht wanneer men hoort, dat deze getuige een Nederlander is. die de grens niet durft te overschrijden, omdat hij weet, dat hij dan als berucht S.S.'er onmiddellijk in de kraag wordt ge pakt. Reeds lange tijd is bekend, dat deze S.S.'er in Gronau woont, waar hij blijkbaar goede relaties met de douaneambtenaren onderhoudt. Want op een nacht toen een Duitse grensbeambte werd neergeschoten, patrouilleerde hij met deze langs de grens, Vele maanden geleden heeft de Ensche- dese P.R.A. reeds om de uitlevering van deze beruchte S.S.'er gevraagd. Maar tot dusver zonder enig resultaat. De Britse autoriteiten vinden blijkbaar geen aanlei ding om aan dit zo alleszins redelijk ver zoek te voldoen. En toen deze man, die in feite onder Engelse bescherming leeft, door de rechtbank moest worden verhoord, was de enige mogelijkheid een zitting op de gtens te ensceneren! Het niet uitleveren van deze S.S.'er is niets anders dan een aanfluiting van de Nederlandse zaak. De man trad gisteren buitengewoon arrogant op en lachte de aanwezigen in het gezicht uit. Aan het slot verklaarde hij brutaal: „Wij krijgen die Hollanders nog wel eens!" De Britten die toch beweren, dat alle oorlogsmisdadigers moeten worden gestraft, tasten door het niet uitleveren van vrij in Duitsland rondlopende landverraders, het Nederlandse prestige aan. Door een recht zitting als die van gisteren wordt dit prestige nog meer geschaad. Men hoort de laaste tijd steeds meer klachten over de brutale wijze waarop de Nederlanders in Duitsland worden bejegend. Door metho den zoals die nu worden toegepast, werken de Britten dit in de hand. Hiertegen past een krachtig protest." Bloemundaals politie-auto's krijgen radio B en W. var Bloemendaal stellen de gemeen teraad voor een crediet van 16500 ter beschik king te stellen voor aankoop van drie radio- installaties ten behoeve van de politie. De Instal laties worden ln auto's aangebracht, die dan ln voortdurend contact met het hoofdbureau van politie staan. Ten allen tijde kunnen de auto's naar een plaats van een verkeersopstopping of misdrijf gedirigeerd worden. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN VAN HOUT GOEDKOPER. Er is een nieuwe prijsregeling voor hou ten huishoudelijke goederen afgekondigd, waarin het aantal „utllity"-artikelen met 44 stuks is uitgebreid De prijken van de reeds bestaande „utility"-artikeien op dit gebied zjjn. mede gezien het niet van toe passing zijn der omzetbelasting op deze artikelen, gemiddeld met ruim 6 pCt. ver laagd. Curio H ar rnoniekorps Hoe menigmaal schieten wij droevig te kort in aandacht en eerbied voor de per soonlijke offers, door anderen in hun sim pele dagelijkse leven gebracht! Hoe vaak miskennen wij de stille held. die langs ons gaat en wie geen lintjesregen ooit be sproeien zal! Ik stond in het dorp. temidden der in gezetenen die desondanks ook stonden en deelde in de bewondering voor hun voorbijtrekkend Harmoniekorps Het stapte ferm en blies krachtdadig. Het marcheerde in de pas met een scherpte en gelijkheid, die mijn sergeant-majoor uit verre mobi- lisatiedagen grimmig goedgekeurd zou heb ben. En met hem viel niet te gekscheren. Hij had een potige naam ook. zij het dan een verbasterd-Franse. Hij heette Lafors en is La Force niet de Kracht zelf? Dat Harmoniekorps trok dus voorbij. Voorop ging pralend het kleurrijke vaan del. zwaar belast met medailles en lauwer kransen. Want er zijn gemeenschappelijke compensaties mogelijk, als men persoonlijk onbesproeid door lintjesregens blijft. En de stoere mannen droegen sierlijke uniform petten. Zij bliezen op louter blinkende in strumenten. Het was een lust voor het oog. Ook het oor. schoon ietwat verdoofd, voelde zich niet onbehagelijk. Want het korps blies gelijk en zuiver. Ernaast schreed de dirigent met die overwinnaarsblik, die kennelijk beduiden wilde dat hij alle andere Harmo niekorpsen der Lage Landen lustte. Daar was dan ook reden voor, want hij rukte op ten concourse. Hij was gelijk Napoleon, op weg naar Austerlitz. Ik zag de dorps-trots na. Plotseling viel mij iets op: vele grijze en zelfs witte haren onder de kranige petten. Een zekere stram heid in de mars trof tevens. Ik vroeg: „Waarom zijn ze zo oud?" „Dat komt", antwoordde de nevenstaan de ingezetene, „doordat het dorp te groot is geworden. Begrijp je mij?" „Neen", zei ik van harte. „Er gebeurt hier nu zoveel. Er is allerlei afwisseling. Ook cultureel hebben wij heel wat. En nu trekt de Harmonie niet genoeg jonge krachten meer. In kleine dorpen, waar weinig omhanden is. lukt dat wel. Zie je? De kleinste dorpen hebben de jong ste blazers." „Interessant", zei ik. „En moeten de ouden dan maar steeds doorblazen?" „Zij moeten niet, maar zij willen het. Trouw aan het Korps, aan het Vaandel, aan het VerledenZag je daarnet die cornet-a-piston? Dat is de voorzitter. Die blaast al een halve eeuw mee. Als iemand dat eens kon uitrekenen „Een luchtballon vol", zei ik. „Nee, drie. Nee, nog meer" „Nou juist. Maar veel van hen hebben erg slechte tanden. Sommigen hadden ze allang moeten laten trekken en gebitten kopen. Maar daarmee kunnen ze niet bla zen. En daarom, terwille van het Korps, het Vaandel en het Verleden, lijden zij dik wijls de hevigste kies- en tandpijnen en vermijden de tandarts. Daarom kunnen zij ook nooit biefstuk eten. Daarom marcheren zij door, al zijn zij rheumatisch." Als- ik een hoed op had gehad in deze warme zomer, zou ik hem afgenomen heb ben voor de ruggen van dat verdwijnende korps. De Oude Garde sterft, maar geeft zich niet over, zoals Cambronne (of was het maarschalk Ney?) bij Waterloo gezegd zou hebben, als hij evenveel gelegenheid tot rustig nadenken had gehad als de man. d:e het later bedacht heeft. Wat zegt gij nu, zwartgalligen, die be weert dat rie mens alleen voor oorlog offers wil brengen en niets voor de harmonie on der de mensen over heeft? Achteloos, van ons zelf en onze eigen zorgen vervuld, negeren wij zulk helden dom. Dit stukje moge iets goed maken. H. R. AMSTFROAMSCHR RlfTTHO MIJ Tuinbouw export ernstig getroffen De Engelse beperkingen op de import Het besluit van de Engelse regering om met ingang van 12 September de invoer van groenten en fruit stop te zetten als gevolg van een algehele herziening van de exportregelirigen in dat land, betekent zo deelt men van bevoegde zijde mede een onverwachte slag voor de toch reeds moeilijke afzet van onze tuinbouw producten. Voor de groenten is hij betrekkelijk ge ring, daar sedert 1 Augustus alleen nog maar komkommers naar Engeland konden worden uitgevoerd. Ook voor meloenen en perziken, voor welke vruchten het seizoen bijna ten einde is, betekent de stopzetting niet zo grote terugslag. In de uitvoer van druiven en peren is de situatie echter geheel anders. Het vorig jaar nam Enge land in totaal 5400 ton druiven van Ne derland af. Nu zijn er dit jaar weliswaar reeds 1200 ton verscheept, maar wij staan nog maar aan het begin van een goed oogstseizoen en de verwachtingen waren dit jaar aanzienlijk hoger. Van de grote perenoogst zijn tot nu toe 12000 ton naar Engeland vervoerd (in 1946 5600 ton). De overvloed van peren dit jaar ma'akt een ruimere export zeer gewenst. Voor een aantal landen, waaronder Nederland is de mogelijkheid opengesteld voor een indivi duele export vfcn fruit na 3 October. ENGELSE ZWEMSTER OVERLEDEN De 20-jarige Engelse zwemster, Nancy Riach. die in de Britse ploeg voor de Euro pese kampioënschappen uitkwam op de 100 meter borstcrawl, is Zondag overleden. Nancy Riach was Zaterdag ernstig ziek geworden. De doktoren constateerden kin derverlamming. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford. Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II ex. div. Slotkoers Vrijdag 439 295 385 181 210 32414 181 186 209% 15314 228% 141 141% 101 367 Heden 1% uur 443 300% 389 179 412 325 183% 188 212 157% 229 142 141% 101 375

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3