C De Verenigde Volken vergaderen c „Oost-Indonesië is onbekend in het buitenland door gebrekkige voorlichting" Duitse filmstudio's werken weer Nassauplein was dichter bij dan Smedestraat 3 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De jaarlijkse algemene vergadering van de leder, der „United Nations Organisation" begint vandaag in New York. Hoe zal de UNO er voorstaan na de slotzitting? Deze vraag signaleert de onrust, waarmede de wereld vervuld is ten aanzien van het lot dezer wereldorganisatie en markeert het feit, waarvan iedereen overtuigd is, name lijk dat de UNO gedurende deze vergade ring een vuurproef zal ondergaan. Of zij daaruit met een enigszins gewijzigd, ge louterd en naar men hoopt solider karakter zal te voorschijn treden of dat het vuur haar geraamte zal aantasten en haar zo tot een nog meer verzwakt en levensmoe in stituut zal maken: ziedaar de twee kansen die zij heeft en het risico dat zij loopt. Een risico nochtans, dat moet worden geaccep teerd om eindelijk een juist begrip te krij gen van de verwachtingen, die de volken ten aanzien van hun internationale orga nisatie mogen koesteren. De tijd is immers rijp om af ie rekenen met ongemotiveerde illusies en ongemotiveerd pessimisme de realiteit eist dagelijks scherper en nadruk kelijker haar recht op om te worden erkend als enig richtsnoer voor een vruchtbare en doelmatige buitenlandse politiek der lan den, die voor zich en met elkaar proberen willen een internationale rechtsorde te ver wezenlijken. De algemene vergadering der UNO is reeds wekenlang het onderwerp van ver schillend gestemde commentaren geweest. Staatslieden van grote zowel als kleine landen hebben hun mening gegeven ten aanzien van de te verwachten resultaten. Amerika's afgezant, Marshall in eigen per soon, verklaarde dezer dagen nog dat vol gens zijn opinie deze vergadering mogelijk een nieuwe phase in het bestaan der UNO zal betekenen. Ongetwijfeld doelde hij daarbij op het onmiskenbare Amerikaanse voornemen om de UNO een forse stoot te geven, die haar uit het diepe spoor der onophoudelijke impasses moet helpen en haar de mogelijkheid moet geven om krach tig en resoluut op te treden, waar dit door een meerderheid der leden gewenst wordt. Marshall noemde als voorbeeld de Balkan kwestie, een voorbeeld inderdaad, dat beter dan elk ander de machteloosheid van een UXO-instituut als de Veiligheidsraad il lustreert. Het bericht, dat Amerika over weegt zijn gewapende macht ten dienste van de UNO beschikbaar te stellen om deze aangelegenheid op te lossen, is wel een duidelijk bewijs van de vastbeslotenheid der Verenigde Staten om de UNO tot daden te inspireren en de meerderheidsbesluiten tot uitvoering te helpen brengen. In het algemeen kan worden aangenomen, dat de Verenigde Staten grote plannen hebben met deze UNO-vergadering: Zij willen blijkbaar een radicale ommekeer bewerk stelligen, daarbij het risico van een radi cale mislukking riskerende. Bij het woord mislukking denkt men onwillekeurig aan Rusland. Niet Molotof, niet Gromyko, doch Wisjinski is de ver tegenwoordiger in New York, wat overigens geen enkel verschil maakt ten aanzien van de houding, die men van de Sovjet-delega tie kan verwachten. Persoonlijke interpre tatie komt ook in de Russische politiek niet voort Reeds eerder werd op deze plaats aan dacht besteed aan het feit, dat Wisjinski tijdens zijn reis naar Amerika verklaarde: „Elke soldaat die ten strijde trekt, hoopt op succes", waarmede de Rus zijn verwachtin gen over de resultaten van de Uno-vergade- ring kenbaar maakte. Afgezien van het merkwaardige beeld, dat Wisjinski hier ge bruikt hij maakt van de vergaderzaal een slagveld! valt het te betreuren, dat de Russische woordvoerder thans reeds openlijk zinspeelt op de tegenstellingen, die ongetwijfeld aan de orde zullen komen, dodh die bij een juistere opvatting van'het Handvest, waaronder de vergadering/ zal ageren, vermeden zouden kunnen worden. Wisjinski, ae soldaat, optrekkend naar de 6trijd in New York» waar internationale rechtsorde het principe zou moeten zijn., neen, dat is geen bemoedigend vooruitzicht. De' opinie van vele staatslieden dat deze UNO-vergadering van veel belang zal zijn voor het voortbestaan der organisatie is wellicht in de eerste plaats geïnspireerd op het feit, dat thans de gewichtige veto kwestie aan de orde zal komen. Argentinië en Australië zullen de leiders zijn in de strijd der kleine volken om het veto-recht uit het UNO-reglement te schrappen, of althans een verzachting te krijgen van de veto-bepalingen. Zij beschikken daarbij over belangrijke dossiers: de achttien veto's van Rusland in de Veiligheidsraad en de door het veto vernietigde meerderheids besluiten over dringende, urgente proble men. Een verrassing is het geweest, dat Marshall enige tegemoetkoming 'heeft doen en minder menigsverschillen kunnen inhou den. „Italië" werd als agendapunt door verschillende Zuid-Aanerikaanse landen ter tafel zal komen, wanneer niet heel spoedig een consulair rapport wordt over gelegd. Zolang deze zaak echter op de agenda van de Veiligheidsraad staat. en dit heeft Gromyko uitdrukkelijk verklaard tijdens de laatste Indonesië-zitting van de Veiligheidsraad zal de Algemene Ver gadering niet verder gaan dan, in •het uiterste geval, tot een aanbeveling aan de Veiligheidsraad, die de wens tot spoedige oplossing der Indonesische aangelegenheid inhoudt. J. L. „Korea": Er zijn sterke aanwijzingen dat Amerika aan de Algemeene Vergadering zal voorstellen de overeenkomst van Tehe ran te laten vervallen voor wat deze kwes tie betreft, en daarvoor in de plaats aan te bevelen dat er verkiezingen onder inter nationaal toezicht zullen worden gehouden en dat een souvereine regering zal worden benoemd. „Atoomenergie" en „UNO-strijdmadht" zijn onderwerpen, waaraan de Algemene Vergadering weinig zal kunnen doen. De betreffende studie-commissies bevinden zidh in een volslagen impasse en een re solutie van de Algemene Vergadering zou De 9 Muzen De N.V. Uitgeversmaatschappij Elsevier heeft een prijsvraag uitgeschreven om de Herman Robbersprijs. Een maal per drie jaar wordt een bedrag van f 10.000 uitgeloofd en wel voor de eerste maal op 15 September 1950. Thans wordt gevraagd een roman of essay over het culturele leven, in Nederland en of België in de negen tiende eeuw. Muzikale -naamplaten. Op een der vakken langs het balcon ln de grote zaal van het Am sterdamse Concertgebouw zal de naam Röntgen worden aangebracht. Het bestuur van het Con certgebouw bedoelt hiermede „het gehele ge slacht Röntgen te eren dat zulke voortreffelijke musici beeft voortgebracht". Na afloop van het eerste abonnementsconcert ln het Jubileumsei zoen van het Concertgebouworkest op Donder dag 2 October zullen de Concertgebouw-vrien- 'den" aan het Concertgebouwbestuur een mar meren gedenkplaat overdragen, waarop de na men van hen zullen worden aangebracht, die 25 gecreëerd met de bedoeling, verzachting te j krijgen van de vredesvoorwaarden. Er is I weinig kans op! „Indonesië" sluit de rij der j Opera-oorlog. Londense musici hebben een belangrijkste kwesties. Het is wel zo goed 1 Pro'estoptocfrt eehouden langs als zeker dat Rusland met dit onderwerp Éjl «-«*"> Co vent Garden, waar het Weens Philharmonisch orkest geëngageerd ls voor een uitvoering met het gezelschap van de Weense staatsopera. Zij droegen spandoeken waarop te lezen stond: „Engelse musici willen in de Koninklijke opera spelen". Van de orgelbespeling ln de Grote Kerk of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 18 September des namiddags van 31 uur door George Robert luidt het programma: Canzona, A. Gabrieli (16e eeuw): Toccata en Fuga F gr. t., J. S. Bach; Aria da chlesa, aut. onbekend; Fantasie, S. Rousseau; Prélude et Fughetta, A. Roussel; Toccata, Oh. Tournemire. MALINO-GASTEN IN ROTTERDAM: Wegens de gezamenlijke adoptie door Rotterdam en Amsterdam van Makassar, Ambon en Koepang, bracht de president van de staat Oost-Indonesië, Tjokarde Gde Rake Soekawati met zijn gevolg een bezoek aan Rotterdam. Het A.N.P., werd een onderhoud toege staan met de heren Soekawati en Nadja- moeddin, de minister-president De heer Soekawati toonde zich zeer te vreden over zijn bezoek aan Nederland, waardoor de vriendschapsbanden zeer verstevigd werden. Oost-Indonesië heeft voor zijn wederopbouw veel hulp van Ne derland nodig. Minister-president Nadjamoeddin was van oordeel, dat men vooral buiten Ne derland soms niet eens op de hoogte van het bestaan van Oost-Indonesië is. Hij weet dit mede aan de Regeringsvoorlich ting. die in hoofdzaak zich alleen met de Republiek en de problemen van Lingga- djati bezig hield. Zelfs vooraanstaande personen in Ame rika hadden voor de komst van de heer Soekawati nooit van Oost-Indonesië ge hoord. Op een vraag, hoe het met de partij vorming in Oost-Indonesië staat, ant woordde de minister-president: „Deze is al aardig op gang. Er zijn groepen van links tot rechts, wat van de levendigheid van de staat getuigt. Zelfs de meest linkse partij erkent echter de staat, wat van liefde voor de federatieve beginselen ge tuigt, in de geest van Linggadjati". Burgemeester Oud hield tijdens de lunch op het Stadhuis een begroetingsrede. „De ontwikkeling van de politieke toestand heeft het herstel van de verstandhouding tussen Rotterdam en de gebieden in het verre Oosten lange tijd in de weg gestaan", Prins en Prinses in Schotland ter kerke. Naar de „Times" meldt hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard tezamen met het Engelse koningspaar, de beide prin sessen Elizabeth en Margaret en luitenant Philip Mountbatten een kerkdienst in de Crathie Church bijgewoond. De dienst werd mede bijgewoond, door de hertog en hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent, die in de buurt van Balmoral verblijf houden. De hele regering met de „Karei Doorman" op stap Op uitnodiging van de minister van Ma- blijken ten aanzien van de eisen der vet°~ rjne zulïen op Donderdag 25 September de afschaffers, ofschoon erbij gevoegd werd IaJen de Mlnislerraadi van de Raad dat de tijd voor een ingrijpende wijziging der UNO-statuten niet geschikt geacht werd. Frankrijk heeft intussen verklaard, dat het uitdrukkelijk blijft, staan qp behoud van zijn vetorecht. Over de Russische hou ding in deze kwestie bestaat geen twijfel. Wat Engeland en China aangaat, verwacht ir.en steun van deze twee groten aan de voorstanders van een wijziging der veto bepalingen. Wat biedt de omvangrijke agenda nog meer? Louter netelige en gecompliceerde kwesties: „Palestina" moet zijn beslag krij gen door een uitspraak der .UNO over de ontwerpplannen der Palestina-commissie, die in meerderheid een verdeling in een Joodse en een Arabische staat voorstelt. De radio geeft Woensdag HILVERSUM 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Wijdings woord. 8.15 Platen. ïofto Morgendienst. 11.00 Zangrecital. 11.30 Cello. 11.45 Musette-orkest. 12.30 Weeroverzicht, Pianoduo. 13 15 Mozart. 14.00 Platen. 14.30 Llohte muziek. 15.15 Handel en Mo zart. 16.00 Voor de Jeugd. 18.00 Kamerkoor. 18.20 Toelichting op ,.A child our time". 18.30 Strijd krachten. 19.15 Herdenking van de slag bij Arn hem. Uitvoering van het oratorium „A child of our time" van Michael Tippltt. In de pauze: Re portage. 21,00 Lezing „De strategische betekenis van de slag bij Arnhem". 21.20 Strljdkorkest. 21.50 Lichte muziek. 22.45 Avondwijding. 23.00 Orgel.. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18 00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.30 Platen. 8.50 voor de hulsvrouw. 9.00 Sibelius en Baeh. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Liederen .van Moussorgski. 11.00 Pla te- 12 00 Licht muziek 12.30 Weerpraatje. Voor h' platteland. 12.38 Orgel. 13.20 Tango's en rum- b; - 14 00 Voor de vrouw. 14.15 Viool en piano. 14.45 Joodse liederen. 15 05 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Accor deon-orkest. 17.45 Rijk over zee. 18.20 Harmonie orkest. 13.45 Reportage. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Ons leven en ons geloof. 19.45 Lezen 5n de Bijbel. 20.15 Metropole-orkcst. 21.00 Luister spel „Vergeten kinderen". 21.30 Eroica. Van Beethoven. 22.30 Nederlandse liederen. 22.45 Mr, A. M. Joekes: „Kroon en parlement". 23.15 Cho- t-a, 23,25 PiAUiA. van State en van de beide Kamers der Staten-Generaal een vaartocht op de Noordzee maken aan boord van Hr. Ms. vliegkampsohip „Karei Doorman". De „Karei Doorman" vertrekt die dag 's morgens o-m 9 uur uit de Rotterdamse Mervvehaven en keert omstreeks 7 uur des avonds terug. DOODSTRAF IN LEVENSLANG GEWIJZIGD. Bij K. B. is gratie verleend aan A. Smit en J. T. S. van Efferen, die beiden tot de doodstraf veroordeeld werden bij senten tie van het bijzonder gerechtshof te Leeu worden. Ten aanzien tfan beiden is de dood straf veranderd in een levenslange gevan genisstraf. aldus de heer Oud. „Wij verbeiden met ongeduld de tijd, dat vertrouwen en rust zullen zijn weergekeerd in de Republiek en dat gezamenlijk aan wederopbouw in de ruimste zin van het woord kan worden gewerkt", aldus de burgemeester. Tegen de pogingen van de Republiek, om abrupt haar doel te bereiken, steekt het verloop der gebeurtenissen in Oost-Indonesië en Borneo sterk af. Malino gaf voor velen de stoot tot het besef, dat hier de demonstra tie ligt van wat samenwerking vermag. Spr. verklaarde het voorts als een groot voorrecht te achten, in Rotterdam officieel de adoptie te mogen uitspreken van de steden Makassar, Ambon ei> Koepang en hij bood als herinnering aan dit bezoek een boekwerk over de Maasstad aan. De heer Soekawati antwoordde op deze rede, met een uitweiding over het snelle herstel van Rotterdam in het bijzonder en Nederland in het algemeen en bracht de hartelijke dank van alle Indonesische gasten over voor de ontvangst, die hen in ons land tèn deel is gevallen. Vele nieuwe namen, maar enkele bekenden zoals Hans Albers, keren terug De Duitse filmproductie is thans in alle zones weer op toeren gekomen, nadat de eerste moeilijkheden met materiaal, spe lers en regisseurs overwonnen zijn. Tot nog toe hebben de Duitse bioscoopbezoekers bijna uitsluitend genoegen moeten nemen met oude films, die door de contröleraad ten getale van 372 werden toegelaten. De meeste belangstelling is in de afgelopen twee jaar uitgegaan naar de buitenlandse films, waarvan er 230 werden ingevoerd. Het nieuwe Duitse filmrepertoire dat tot nu toe nog zeer beperkt w^is zal in de komende maanden een aanzienlijke uit breiding ondergaan. In Berlijn werkt de door de Russen gelicenseerde „Defa" thans aan vier nieuwe films. De titels doen vermoeden, dat drie ervan in het lichte genre van de zuivere amusementsfilm val len, namelijk „Chemie en Liefde", „Het zeldzame avontuur van Fridolin Bieder- mann" en „Een, twee, drie, Corona". De vierde: „Strassenbekanntschaft" zal een ernstiger thema behandelen. De CCC Film Berlin begint dozer dagen met de filmopnemingen voor de film „Morituri" die speelt tijdens de laatste oorlog en het gemeenschappelijk lot van vier personen van verschillende nationaliteit behandelt. Dezelfde onderneming heeft ook een draai boek voor een film over Felix Mendelssohn Bartholdi in bewerking. Objekti v-film heeft zojuist „Blonde Hans" voltooid en zal spoedig Hans Albers weer op het doek doen verschijnen in „Ueber uns der Himmel". In de voormalige ateliers der UFA te Tempelhof werkt „Studio 1945" die de film Voor de nieuwe dag" voltooid heeft en nu begint aan „Irgendwo in weiter Ferne". Er zijn voorts in Berlijn nog meer regisseurs en ondernemingen met plannen en licensies, die wachten op de middelen om hun plannen uit te voeren. In de Britse zone werkt de „Junge Film- union" op de Lüneburger Heide aan „Mensen in Gods hand", waarin Paul Dahlke en Gerfci Soltau zullen ontreden. Keutners „Kamerafilm" maakt hier een „Film zonder naam". De onderneming Apollo" zal trachten het leven der zee varenden in beeld te brengen in een prent getiteld „Orkaan" waarin Speelmanns de hoofdrol heeft. In Hamburg werkt Real- film voorts aan „De ark van Noach". In Essen draait „Westfilm" een Beethoven- film. In de Amerikaanse zóne is Geiselgasteig bij München weer tot een zeer actief film centrum geworden. Hier maakt de Neue Deutsche Filmgesellschaft thans de op namen voor de film „Tussen gisteren en /morgen" waarin actuele kwesties behan deld worden. De Ifo, Internationale Film- organisation, heeft in „Weit ist der Weg" de Joodse kwestie aangesneden, waarin een Joodse acteur David Becker en een nieuwe actrice, Bettina Moissi, zullen optreden. In de Franse zone is een aantal film ondernemingen gelicenseerd, die zich tot nu toe evenwel nog slechts met cultuurfil men en synchronisatie van Franse films kunnen ophouden. Met de vertoning van Duitse films in het buitenland is inmiddels een bescheiden begin gemaakt. Tot nog toe zijn vijf Duitse producties naar het buitenland gegaan en in Locarno heeft „In jenen Tagen" onder regie van Helmuth Keutner op het inter nationale filmcongres opzien gewekt. Al leen de door de Sovjetbezetting opgezette „Defa" is in staat geweest voldoende tech nische middelen te verwerven om op de internationale filmmarkt te verschijnen. Indische luchtpost: Steeds groter chaos in de Pendsjaab Pandit Nehroe, gouverneur-generaal van India, heeft medegedeeld, dat ongeveer 45.000 Hindoes, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in Oost- en West- Pendsjaab tengevolge van de onlusten om het leven zijn gekomen. Naar schatting kwamen in de afgelopen week te New Delhi duizend personen om het leven. Weer een I.D.-agent voor Bijzonder Hof „Dat is niet zo mooi", meende de opper wachtmeester van politie Evert Berkelaar, toen opperluitenant Agema hem in Maart 1943 meedeelde, dat hij hem voor de In lichtingendienst nodig had. Want Berke laar voelde wel, dat er bij die dienst iets niet klopte. Maar politie-president Blank •had met zijn vuist op tafel geslagen en uitgeroepen: „Wie maakt hier de dienst uit, jij of ik?" Zo verklaarde Berkelaar Maandagmorgen voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Hij was een figuur, die zich aan de or ders hield en zo was hij in zeven gevallen van arrestatie en vier van invallen en huiszoekingen .van de partij geweest. Een klein voorval in 1942 maakte dit duidelijk. Berkelaar kwam langs een café aan het Spaarne. waarvan de kastelein hem er op opmerkzaam maakte, dat een Jodenjongen zonder ster liep. „Ik kende die kastelein wel en dus kon ik niet an ders", zegt de verdachte. „U was bang voor uw hachje en daarom moest die jongen er maar aan geloven", meent de president. In Mei 1943 kreeg Berkelaar van Agema de opdracht om in Roosendaal een paar ondergedoken Joden te gaan arresteren. Zijn trein ging om zes uur 's avonds- Om elf uur was hij in Roosendaal. Maar ge durende die vijf uur had hij geen kans gezien een plan uit te denken, waardoor de Joden gered konden worden. Integen deel, nog dezelfde nacht ging hij tot de inval over. Er was eens een handelsreiziger, die zich oneerbiedig over de bezetters uit liet tijdens een luchtalarm. Berkelaar kreeg opdracht de man naar het bureau te bren gen. Op het Soendaplein zag de arrestant kans te ontsnappen. Niet alleen zette de verdachte een achtervolging in, maar bo vendien loste hij een waarschuwingsschot. Het eigenaardige hiervan was vooral, dat het niet in de lucht gericht was, maar te gen de straat. De getuige verklaarde per tinent, dat het geen waarschuwing was, maar een poging om hem aan te schieten. „Ik dacht, dat hij van fietsendiefstal verdacht werd", zegt Berkelaar, wanneer het verhoor op een nieuwe Joden-arresta tie komt. „Waarom bracht u hem dan naar het Nassauplein. inplaats van naar de Smedestraat", wil de president weten. „Dat was dichterbij," antwoordt de ver dachte onder grote hilariteit. De herinnering aan de nazi-tijd wordt pas goed wakker bij het eenvoudige ver haal van een Heemsteedse verpleegster die een Jodènmeisje naar een duikadres zou brengen. Onderweg werd het tweetal door Berkelaar aangehouden. Van Klever laan tot Grote Markt, bad, smeekte, soe batte de verpleegster om toch in ieder ge val het meisje te laten gaan. Berkelaar liet zich niet vermurwen. Bij de Grote Markt deed het meisje nog een krachteloze poging om weg te komen. „Dat gaat zo maar niet", zei de agent en haalde haar in. Voor het Hof ligt een verklaring dat het meisje in Sobibor vergast is. Willemsen, als getuige a décharge op geroepen, vertelt dat Berkelaar inderdaad tegen enkele opdrachten geprotesteerd heeft- Overigens had hij slechts een on dergeschikte functie. Het Hof besloot de zitting tot 29 Sep tember te verdagen om nog enige getui gen, onder andere de agent van de 1. D., Zwart te horen. Andermans leed werd een „broodwinning" Op het station te Venlo werd door de Venlose politie gearresteerd Elisa E. uit Kerkrade, die er haar beroep van maakte om bij verschillende vrouwen in Venlo en omgeving, wier echtgenoten nog steeds na deportatie naar Duitsland vermist zijn, bezoeken af te leggen met de mededeling, dat de mannen nog zouden leven. Op deze manier wist zij zich gastvrijheid op ver schillende adressen te verwerven waarbij ze zich niet ontzag allerlei diefstallen en oplichtingen te plegen. Elisa, die nog maar kort geleden haar laatste straf te Maas tricht uitzat, bleek goede sier van het ge- stolene te hebben gemaakt, zodat ze bij haar arrestatie weinig meer in haar bezit had. Panda en de Meestervlieger 49. Ze vlogen uren lang zoniet iets te beleven. De sneeuwstorm was afgedreven en Oehoe had alle gelegenheid om zijn middagslaapje in te haler,terwijl Panda voor de afwisseling stuurde. Zo kwamen ze boven een woest bergland, waarvan de pieken hoog in de lucht staken. Op één van die pieken sat een drietal inboorlingen met rnongoolse gelaatstrekken en een mitrail leur. „Vliegende draak van witte duivels!" sprak één van het drietal. „Nodig hoffelijk uit tot dalen en licht gesprek!" Wat hij met deze vreemde woorden bedoelde bleek al spoedig. De inboorling met de mitrailleur richtte nauwkeurig zijn wapen en begon te schieten. De kogels vlogen om het toestel heen en doorboorden de vleugels en het hoogteroer. „Wat gebeurt er. leerling?" vroeg Oehoe, wakker schrikkend. „Wat doe je daar? Laat dat!" „Ik doe niets!" riep Pa7ida. ,fir wordt geschoten, geloof ik! Doe alsof je niets merkt!" zei Oehoe. „Vlieg rustig door!" Radio-Hilversum en Masjoemi De mededeling van radio-Hilversum als zou de „Masjoemi" een „revolutie" tegen de regering van Soekarno voorbereiden, werd in een mededeling van de leider van de Masjoemi, dr. Soekiman „belachelijk" genoemd. In een officiële bekendmaking wordt er door dr. Soekiman op gewezen, dat de „Masjoemi" unaniem achter de republi keinse regering staat waar het erom gaat, het hoofd te bieden „aan de Nederlandse agressie", ofschoon de partij in sommige politieke opzichten tegen de regering ge kant is. Honderd jaar ingenieurs-instituut Het koninklijk instituut van ingenieurs zal van 22-26 September in Den Haag zijn eeuwfeest op luisterrijke wijze vieren. Te Batavia zal door de groep Ned. Indië op Dinsdag 23 September, de hoofddag der viering in Den Haag, een herdenkings bij eenkomt worden gehouden. De voorzit ter, dr. ir. P. Honig, zal bij deze gelegen heid een rede uitspreken over het onder werp „Westerse techniek en Oosterse maatschappij". Vervolgens zal een radio- telefonisch contact tussen het moeder- instituut, de groep West-Indië gn de groep Ned.-Indië tot stand komen, waarbij van elk dezer centra uit een korte toespraak zal worden uitgezonden. Duitse massamoordenaars voor Amerikaans gerecht In Neurenberg is gisteren de grootste moordzaak in de reeks processen die al daar werden gevoerd, geopend. Voor een Amerikaans tribunaal verschenen Otto Ohlendorf, voormalig hoofd van de bij- zonderë Duitse politie-instanties en 22 andere leden van dezelfde organisatie. Zij worden er van beschuldigd, medeplichtig te zijn aan de moord op een millioen men sen. Na voorlezing van de aanklacht ver klaarden r-zij niet schuldig te zijn. De or ganisatie, die bestond uit leden van de SS. de Gestapo en andere politie-afdelin- gen, zou het Duitse leger bij zijn invasie van de Oostelijke landen gevolgd zijn met het doel Joden, Zigeuners en andere per- sonëh van „inferieur ras" en „politiek on gewenst" uit te roeien. Ohlendorf, die bij de Duitse politie de rang van generaal- majoor had, heeft toen hij indertijd ge tuigde voor het internationale tribunaal, dat Göring es. berechtte, toegegeven, ver antwoordelijk te zijn voor de dood van 90.000 personen. Athletiek Nieuw record op de 3000 meter steeple chase Op de sintelbaan te Amsterdam is het Nederlands record 3000 meter steeple chase dat met 10 min. 26 sec. op naam stond van Jaap Meyer (AAC), tot tweemaal toe ver beterd. In de eerste serie haalde de record houder met 10 min. 24,2 sec zijn record met 1.8jsec. omlaag en in de tweede serie bleven drie lopers ver beneden deze tijd. Walstra uit Leeuwarden bleef maar liefst 33.8 sec. onder het oude record, zodat hij he( Neder lands record met een tijd van 9 min. 52.2 sec. op. zijn naam bracht. Ook De Roode en Weenink (beiden van Suomi) noteerden zeer goede tijden, t.w. 10 min. 6.8 sec. en 10 min. 10.6 sec. resp. Kanosport Nederlandse kampioenschappen Tijdens de kanokampioenschappen lange afstand te Venlo bracht ir. J. Kraaier van „De Geuzen" alle individuele titels op één na op zijn naam. In de 500 meter race moest hij de eer aan de Haarlemmer W. van der Kroft laten, die met een tiende seconde verschil won in 2 min. 18.7 sec. Bij de da mes was de meerderheid van mejuffrouw A. de Waal Malefijt uit Haarlem minder dan vorig jaar, toen zij vijf titels veroverde. Haar clubgenote, mevrouw A. v. d. Anker Doedens won de wedstrijd over 500 meter in 2 min. 47.8 sec. en mejuffrouw De Waal Malefijt werd derde. In het nummer ge mengd 500 meter werden mej. Van Ber- ghem en Scheringa van HKV eerste in 2 min. 19 sec. en mevrouw A. van den Anker Doedens en H. Nica tweede. De dames A. van den Anker en De Waal Malefijt wer den tweede in de wedstrijd 500 meier da mes en A. J. BossenTj. Cuperus van de HKV bezetten de derde plaats in het num mer 1000 meter. Handbal Concordia behaalde de kampioenschappen Zondag werd de strijd voortgezet om het kam pioenschap van Haarlem. Bij de dames behaalde Concordia het kampioenschap. De beslissings wedstrijd Concordia—Rapiditas eindigde in een overwinning van 60 voor Concordia, nadat Ra piditas eerst met 5—2 en Concordia met 5—0 van Bato had gewonnen. Bij de heren ook een overwinning voor Con cordia. Rapiditas—Concordia bracht ae beslissing Met 8—5 won Concordia na een uitstekende wed strijd. De ploegen hadden zich door een overwin ning op HOC in de finale geplaatst. In de tweede afdeling dames zegevierden de reserves van Rapiditas met l—o over Gita 2 en werden daardoor kampioen. GERRIT LUST OVERLEDEN. - Op 49-jarlge leeftijd is te Zaandam overleden de oud-ZFC rechtsbuiten Gerrit Lust. Van 19rT—1938 verde- digde hij de rood-witte kleuren, Zwemmen De tragische dood van Nancv Riach Nancy Riach. de Britsche recordhoudster borst- crawl over 100, 150, 220, 300 en 400 yards, die aan de Europese kampioenschappen te Monte Carlo heeft deelgenomen en daar Zaterdag aan kin derverlamming is overleden, werd Vrijdag ziek. Tegen het advies van haar dokter Gobson in, i ze deel aan de series van de 100 meter. Daarna stuurde de dokter haar onmiddellijk naar bed. Men dacht, dat zij al verscheidene dagen leed aan een lichte maagaandoening. Voor de wedstrijd van Vrijdag had zij een injectie ge kregen. Op Zaterdagmorgen, toen het Interna tionale medische congres, dat met de FINA ge associeerd ls. juist bezig was met de discussie over infintiele paralysis (kinderverlamming) werd bekend dal Nancy Riach door deze kwaal was aangetast. Zij was in het ziekenhuis van Monaco opgenomen en kon al niet meer spreken". De overige leden van de Engelse ploeg kregen van dë medische autoriteiten toestemming aan de kampioenschappen te blliven deelnemen. Een dokter uit Nice heeft de Engelse dokter bijge staan. maar het was vergeefs. De veertienjarige Margaret Girvan verving Riach in de estafette wedstrijd van Zaterdag. Na afloop daarvan klaagde ze over maagpijn en keerde terug naar haar hötel. Zondagavond was Margaret volledig hersteld. Derde wereldrecord voor Jany De 17-Jarige Franse zwem-crack Alex Jany, heeft Maandagmiddag in het 25-meter bad te Menton het wereldrecord 100 meter borstcrawl, dat sedert 1944 op naam stond van de Amerikaan Allan Ford, verbeterd. Jany wist een tiende seconde van Ford's tijd af te nemen en legde de afstand in 55.8 sec. af. Jany ls thans in het bezit van de wereldrecords 100 200 en 400 meter borstcrawl. Tennis H.L.T.C. clubkampioen Zaterdag en Zondag zijn op de baneö van „Eindenhout", onder leiding van het districtsbestuur de jaarlijkse wedstrijden om het clubkampioenschap van Haarlem gehouden. Wedstrijdleiders waren de heren Rogmans en Smuling. De clubs waren naar sterkte ingedeeld in drie afdelingen. In de eerste groep werd HLTC kampioen. 2. Groenendaal; 3. Heemstede en 4. Westrust. De strijd in afdeling 2 was zeer spannend. De laatste ontmoeting tussen Bloemendaal en Eindenhout moest de beslissing brengen. Bloemendaal werd winnaar en eindigde daardoor jls nummei één. Door een groter aantal gewonnen partijen werd Duinlust 2 en Eindenhout 3. Vierde werd Wimbledon. Kampioen van afdeling 3 werd Brederode. In elite ontmoeting werden vijf partijen gespeeld. De voorzitter van het district Haarlem, de heer A. M. Tijsseling, reikte de prijzen uit. Voetbal Veertien Zwitsers aangewezen: De keuze-commissie van de Zwitserse Voetbal bond heeft veertien spelers aangewezen, die de reis naar Amsterdam maken en waaruit het na tionale elftal voor de wedstrijd tegen Nederland zal worden gevormd. Het zijn de doelverdedigers Orrodl (Lugano) en Eich (Young Fellows), de achterspelers Gyger en Steffen (beiden Canto nal) en halfspelers Belli (Servette), Courtat (Grenchen). Eggiman (Lausanne) en Lusentl (Young Fellows). De voorhoede zal worden ge kozen uit: Bickei (Grasshoppers). Fatton (Ser vette). Fink (Young Fellows) Amado (Grass hoppers). Maillard (Lausanne) en Tschuy (Grenchen). Autosport Cobb reed 375 mijl per uur De Engelse coureur John Cobb bereikte da grootste snelheid, welke ooit te land behaald ls toen hij ln zijn gestroomlijnde 2500 p.k. race wagen een op de zoutvlakte te Bouneville (Ver. staten) uitgezet parcours aflegde met een vaart van 375.32 mijl per uur. De drie ton Railton-mobil-special spoot wol- De drie ton Railton-mobil-speclaal spoot wol ken zout op, terwijl hij over de 11 mijl lange baan reed. De wagen kreeg een groot gat in de carrosserie, zodat hij de rit terug niet maken kon. welke noodzakelijk ls voor een officiële recordpoging. De talrijke proefritten hadden het aluminium omhulsel blijkbaar aangetast. Cobb'8 record van 1939 staat op 369.7 mijl per uur. Sport in 't kort HET ZOMERSCHAAKTOURNOOI VAN DB ROCHADE. Het zomerschaaktouroool van ,,De Rochade" heeft meer tijd ln beslag genomen, dan men aanvankelijk had begroot. In de afgelopen week werden verschillende partijen uitgespeeld, zodat thans nog zes partijen op beslissing wach ten. Hiermede hoopt men deze week gereed te komen. De prijsuitreiking heeft men thans vast gesteld op Vrijdag 26 September. De resultaten luiden: Hoofdklasse: J. E StrengersG. B. v. d. Velde l0. le klasse: J v. d. Schaaf—W. Mantel 'A P. ter Plegt—K Kas Vt—Vy, H. I. v. Es—S. J. Abspoei 10: M Hovlnga—G. Kranendonk 1—0. 2e klasse: J. W. P. Valk—P. Koeleman 0—1: M. Koeleman—J. P. Jaeobszoon 0—1; C. ten Hengel G. v. Egmond l0; J. A. Soeverein—J. v. d. Moot 1—0. 3e klasse: J. J. Mölman—J. W. Haverkort 01; I. Marlnus— N. J. W. Hoogland Va—M>; F. Wij namisJ, Boeré 10. HVGB NAAR HILLEGERSBERG. De jeugd van HVGB verloor van een adsplrantenzevental van SVH met 30, maar het eerste zevental boekte een zege van 74 op SVH 1. In de eerste helft waren de Haarlemmers beter op dreef en behaalden een voorsprong van 31 Na de her vatting ontstonden meer doelpunten en het resul taat was 47. Rivier gestolen. Perzlë beklaagt er zieh over. dat Arghanistan een rivier gestolen heeft. Mo hammed Hosein Adl. de nieuwe Perzische minister van Landbouw, verklaarde namelijk dat de Afghaanse regering door de loop te verleggen van de rivier Hirmand, welke langs de Perzisch-Afghaanse grens stroomt, de provincie Sistan van alle watertoevoer heeft beroofd, zodat de vruchtbare bouw landen in dit gebied tot een dorre woestenij zl^n geworden. Krachtig. Naar verluidt heeft het Egyptische kabinet na een bijeenkomst'van twee uur een nota aan Engeland opgesteld, waarin in krachtige bewoordingen wordt verklaard, dat de waarschuwing van Robertson, waar nemend gouverneur-generaal van de Soedan, dat de Soedanese regering krachtig zal op treden om de openbare veiligheid te hand haven. niet bindend voor Egypte is. Bezuiniging. Naar de „Daily Herald" mededeelt, heeft de Britse regering plannen in overwe ging om 500 000 millltairen te demobiliseren en de uitgaven voor het leger in het komen de begrotingsjaar met 300.000.000 pond sterling te verminderen. B-17. Een vliegend fort van de Amerikaanse luchtmacht is in de Chesa peake-baai (V. S.) neergestort. Negen van de inzittenden kwa men op het leven. De tiende wist zich met behulp van zijn parachute te redden. De straf. S.S.-gruppen-führer Josef Kisch is door het militaire gerechtshof In Dachau ter dood veroordeeld. Hij liet in 1944 ln het concentra tiekamp Mauthausen veertig Nederlandse en zes Britse parachutisten neerschieten, na hen gedwongen te hebben door een cordon schild wachten heen te breken. „Auf der Flucht erschossen" heette dat in S.S,-terminologie

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2