Balkan-kwestie van de agenda Ingrijpende wijzigingen van Purmerend tot Leiden Nachtelijk militair gedrang in het veragdent Itahaans-Joegoslavisch grensgebied Kort en BondigJ DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD DE N.Z.H. KRIJGT EEN NIEUW GEZICHT Autobus heeft het pleit gewonnen De Raad van Commissarissen der Noord- I De busroute zal niet via De Glip, maar Zuidhollandse Vervoer Maatschappij heeft via de Wagen- en Herenweg gaan. Vlet pu in beginsel belangrijke beslissingen geno. men. die in een nabije toekomst ingrijpen de wijzigingen in de structuur van de be langrijkste transportonderneming voor lo caal verkeer tussen Noordzeekanaal en Residentie ten gevolge zullen hebben. Het betreft hier allereerst de geleidelijke vervanging der electrische tractie op daar voor in aanmerking komende trajecten door autobussen, ook de overdracht van een enkele lijn. die niet tot het specifieke N.Z.H.-vervoersgebied behoort, aan een andere onderneming. Zo zal de tramlijn Amsterdam-Purmer- end aan de N.A.C.O. worden overgedra gen, die dit baanvak met bussen zal be rijden. Hiertoe heeft de overweging geleid, dat men voor de onmiddellijke vervanging staat van het oude tramwegmateriaal het geen tot een nieuwe en omvangrijke kapi taalsinvestering zou leiden, waarvan de rentabiliteit in de toekomst twijfelachtig zou zijn. Want wel is het vervoer op de lijnen in Waterland die voor de oorlog grote er- liezen opleverden in de bezettingsjaren enorm toegenomen, maar het is zeer de vraag of deze aanwas gehandhaafd blijft. Daar komt nog bij dat, wanneer de IJ-tunnel een keer gebouwd is, de tram als vervoermiddel naar Amsterdam toch af gedaan heeft, daar de bussen het Centraal Station dan rechtstreeks kunnen bereiken. Tot dat tijdstip wordt de tram naar Vo- lendam in ere gehouden. Hier is een be langrijk „spitsvervoer", dat niet gemakke lijk met bussen op te vangen is. Het aftandse materiaal zal, tot het einde ook voor deze lijn aangebroken is, door de uit 1918 daterende „Beynes"-tramstellen. die door de forensen als de „luxe" betiteld worden, van de lijn Amsterdam-Zandvoort vervangen worden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de N.Z.H. de lijn Haarlem-IJmuiden. tot nu toe in exploitatie bij de NA.C.O., over neemt. Snel en licht materiaal op Amsterdam-Zandvoort De lijn tussen de hoofdstad en haar bad plaats wordt door de N.Z.H.-directie als de belangrijkste van haar net beschouwd. Zij wil dit tonen door dit traject met het modernste materiaal te begiftigen. Welke I bliek zal echter met één tegenvaller reke ning moeten houden: de tarieven zullen dan verhoogd worden. De huidige ritprij zen werden door de directie als „bespotte lijk laag" gekwalificeerd. Het trampersoneel zal omgeschoold moe ten worden. Bij gevallen, waarin dit niet mogelijk blijkt, zal tot verplaatsing of op wachtgeld stelling worden overgegaan. Wij vernamen nog, dat de maatschappij aan conducteurs boven conductrices de voor keur geeft. Haarlemse net compleet Allereerst wordt het Haarlemse net com pleet gemaakt. Een belangrijke stap wordt daartoe op 5 October gedaan, op welke da tum de winterdienstregeling in gaaf. Lijn 3 van Bloemendaal naar het station wordt doorgetrokken via Nassaulaan, Raaks en Leidsevaart naar de spoorweghalte Heemstede-Aerdenhout en de Laan van Bloemenhove. Voorzover de materiaal positie het toelaat, zullen na di-ukke schouwburgvoorstellingen extra bussen rij den. Lijn 4 van Planetenplein over Station en Oven-een naar het De Ruyterplein wordt via de Lorentzkade doorgetrokken naar het Christiaan Huygensplein. JLijn 5 van Vondelweg naar het station, zal via Nassaulaan, Raaks, WRhelmina- straat, Van Eedenstraat, Lorentzplein, Baan, Rustenburgerlaan. Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagtzaamplein naar het einde van de Dr. Schaepmanstraat in Haar lem-Oost rijden. Op al deze lijnen zal een tienminuten- dienst regel zijn. Op de drukke trajecten komt een vijfminutenfrequentie. Er resten dan slechts twee lijnge deelten ,die wegens tekort aan materiaal nog niet bereden kunnen worden. Dat zijn Bloemendaal (dorp)-Provinciaal Zieken huis en Vondelweg-Spaarndam. De autobussen van den Haag over Noord- wijk zullen hun eindpunt weer op het Lorentzplein krijgen om brandstoffen te sparen. De laatste tram naar Leiden zal ten ge rieve van de bewoners van de bollenstreek eerst om 23.30 uur van het station te Haar lem vertrekken. Al met al kan men in erkentelijkheid Hoofdbewoners duperen inwonende gezinnen Raadslid stelt Het is in Haarlem voorgekomen, hoofdbewoners van huizen, waarin meer gezinnen zijn ondergebracht, de gas-, electriciteit- en watertoevoer naar het be trokken perceelgedeelte afsneden. Dat hierdoor onhoudbare toestanden ontstaan, spreekt vanzelf. Het raadslid F. S. Noordhoff heeft nu de volgende vragen aan B. en W. gericht: Zijn B. en W. ermede bekend dat som mige hoofdbewoners ertoe zijn overgegaan, Pola door de Joegoslaveti beset volgens bepalingen van het vredesverdrag De vredesverdragen van de geallieerden en de chef van het protocol Molotakof. De de stroomlevering af te snijden, teneinde lie, daardoor een inwonend gezin te duperen? T- r>Ild Imuunimui iiuar Aanvankelijk typen dal uiteindelijk zullen worden. vaststellen, dat Haarlem en omgeving, dank vormt nog steeds een onderwerp van studie. ZI' de directie der N.Z.H.V.M. en haar me- Men heeit het aanvankelijk gezocht in de dewerkers in betrekkelijk korte tijd van Amerikaanse P.C.C.-modellen, waarvan Den Haag binnenkort een paar exemplaren te zien zal krijgen. Dit zijn lichte motor wagens, die een hoge aanzetsnelheid bezit ten. Daar staan verscheidene nadelen te genover. Zij zijn meer geschikt voor locaal verkeer dan voor interlocaal, omdat het comfort voor de reizigers op de tweede plaats komt. Verder zijn zij slechts aan één zijde be- stuurbaar, zodat aan het einde der lijnen een zgn. „lus" gemaakt moet worden. Dit is met name in Amsterdam onmogelijk. De Amerikanen bleken tot nu toe niet bereid voor Nederland afwijkende typen te bou wen, zodat waarschijnlijk een ander model gekozen zal worden. In ieder geval zal Amsterdam-Zandvoort met grote frequentie door korte tramstel- len van één of twee wagens bereden wor den om tegemoet te komen aan de wensen van het Amsterdamse gemeentebestuur, dat de zware tramtreinen met lede ogen in zijn, binnenstad ziet. Deze aangelegenheid is vrij dringend, want de huidige overeen komst tussen N.Z.H. en hoofdstad duurt nog tot 1952, op zijn langst tot 1954. Tram in Haarlem exit Het ziet er naar uit, dat de vervoers- knoop in Haarlem op korte termijn dras tisch doorgehakt zal worden. De N.Z.H. staat, door de asfallerings- werkzaamheden in de binnenstad, voor het alternatief haar rails over lange af stand te vernieuwen, waardoor dc huidige toestand zeker twintig jaar bestendigd moet blijven, willen de kosten er weer uit komen, of wel ook op lijn 1 over te gaan tot bus- tract ie. Het trolleybusplan is door de ontwikke ling der dingen in de oorlogsjaren en niet in het minst door de tegenkanting op aesthetische grondslagen van enkele rand gemeenten op de achtergrond geraakt. De vervoercommissie is nog steeds niet met haar rapport gereed gekomen en de N.Z.II. kan daar niet op blijven wachten. Hierbij moet men in het oog houden, dat zowel de gemeente Haarlem als de Rijks waterstaat zich tegen de doortrekking van lijn 1 naar de Vondelweg, waardoor het behoud van de tramlijn nog gerechtvaar digd zou zijn, verzetten. De vervoermaatschappij heeft nu aan het gemeentebestuur van Haarlem laten weten, dat zij bereid is de tram te doen verdwij nen, als zij van de gemeente de garantie krijgt, dat haar bussen door de binnen stad mogen rijden. Met name is de maat schappij eraan gehecht de Grote Markt aan te doen. Dit zou betekenen dat in de Grote Houtstraat iedere anderhalve minuut een autobus zou passeren, tegen eens in de zes minuten een tram met aanhang wagen nu. Het is niet uitgesloten dat dit een nog groter verkeersobstakel zou wor den. Reeds in 1948? Krijgt deze verandering haar beslag en dat zou reeds in de loop van 1948 het geval kunnen zijn dan zal ook de dienst Haarlem-Leiden met bussen uitgevoerd worden. Er is een twintig minutendienst geprojecteerd, op de drukke trajecten zelfs een tien minutenverbinding. Mocht het ver voer op de bollenbeursdagen niet verwerkt kunnen worden, dan zal dochter N.Z.H. aan moeder N S. vragen aanvullende stop treinen te laten rijden. een vervoersapparaat voorzien zijn dat er. zowel van een oogpunt van efficiency als van comfort uit, wezen mag. Asfalt en tram Wij herinneren er aan dat de gemeente raad ongeveer een half jaar geleden be sloten heeft verschillende asfaltwegen in onze stad te vernieuwen. Daarbij was uit gegaan van de overweging, dat-het nog minstens 5 jaar zou duren voor het tot een opheffing van de tram zou komen. De be slissing van de N.Z.H. brengt nu waar schijnlijk een wijziging in het schema voor de asfaltering. Het zou onverantwoordelijk zijn in begin 1948 nieuw asfalt te als aangenomen kan worden, dat in loop van dat jaar de tram zou verdwijnen. Dan zouden de rails immers een langdurige onnodige belemmering van het verkeer betekenen. Het is dus vrij zeker dat er vertraging in het asfalteringssdhema zal komen. Benoemingen aan de bibliotheek te Heemstede B. en W. van Heemstede hebben de heer P, V. de Wit. directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem, in gelijke functie aan de Openbare Leeszaal en bibliotheek te Heemstede benoemd Tot hoofdassistente werd mej. M. Boon te Meppel en tot eerste assistente mej. J. Allard te Heemstede benoemd. Verder wordt het personeel aangevuld met volontairs, die ook op de Haar lemse boekerij dienst doen. daartegen van hun kant maatregelen zijn genomen? Zo hun daartoe de bevoegdheid zou ont breken, zijn zij bereid aan de raad voor stellen voor te leggen, waardoor zulk op treden van hoofdbewoners onmogelijk wordt gemaakt? Nachtwaker had geen kattenogen Een 47-jarlge nachtwaker uit Heemstede merk te gisteravond de rode lantaarn. Thomsonlaan een opgebroken straatgedeelte aangeeft, niet op, waardoor hij tegen het afslult- bord reed. Hij viel en sloeg met zijn hoofd tegen de lin kervoorzijde van een uit de tegenovergestelde richting naderende auto. De man kreeg een her senschudding en is naar de Maria-Stichting overgebracht. GRAFSTEEN TJ. K. ROOSJEN Op de algemene begraafplaats te Bloemendaal heeft de overdracht aan de familie plaats gehad van een steen op het graf van de heer Tj. K. Roosjen. In leven hoofd der Chr. School voor L. O. en U.L.O. aldaar. De steen was een geschenk van schoolbestuur, personeel en leerlingen dei- school. Bij de overdracht werd het woord ge voerd door Ds. J. C. van Dijk. Namens de familie werd dank betuigd door Mr. A. B. Roosjen uit Amsterdam, een broer van de overledene. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Sept. 1947 ONDERTROUWD 15 Sept.: C. Broertjes en J. v. Leverink. A. H. Bracht en E. Wijkhuizen. GEHUWD 15 Sept.: W G. v. d. Veldt en G Broekman. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept: M. J. C. BoerwinkelBeumer, 2 z. A, C. Mul Tromp. H. SmitBouwsema. J. M. Bartels— Rijnbeek 14 Sept.: M MenetBlokdijk. J. W. L. AbrahamsenHommes. E. Duijndam Taran. 15 Sept.: J. M. Wiegerinck—Barnhorn. A. M. PeekRoest. W. BestemanBakker BEVALLEN van een dochter: 13 Sept.: A. W. M. H. d. JongWelting. J. d. Schotv. Herwaarde W. v. Deutekom—Bloemink. E. A. M. PlantingBurkart. M. Klomp—Wouda, 2 d. 14 Sept.: R. HijlkemaRombach. J. Stro manHanzon. I. Scholtenv, d. Hoek. M. G C. Reinalda—v. Brussel. A. V. v. d. Heijden— Verhelst. A J. BoontjesZandstra. A. Ver donkFrank. 15 Sept.: J. M. M. Labohm v. Velzen, 2d. A. J. AkkermansKleinholz. OVERLEDEN: 13 Sept.: L. J. Schmit Jong bloed, 54 j., Spaarne. T. Sorgdrager, 76 j.. Kleverlaan. met de vroegere as-satellieten zijn heden middernacht in werking getreden en als gevolg daarvan is het aan Joegoslavië toe gewezen Italiaanse gebied van Pola door de Britten en Amerikanen overgelaten aan Joegoslavische leger, dat reeds kort na middernacht naar de nieuwe stellingen hadden de Amerika nen bepaald, dat de overdracht heden om 9 uur in de morgen zou geschieden, daar zij verwarring en incidenten vreesden w anneer zulks in het nachtelijk duister zou geschieden. Wellicht ook hadden zij er een korte plechtigheid aan willen verbinden. Doch de Joegoslaven kwamen reeds kort na middernacht. Zij drongen als het ware de andere troepen van het gebied weg en gedroegen zich zeer agressief tegen de uit rusting, die de Amerikanen en Britten bij hun overhaast vertrek hadden achtergela ten. Merkwaardig genoeg verliep een en ander zonder incidenten. Un. Press meldt, dat kort na midder nacht een Joegoslavisch officier in het Amerikaanse hoofdkwartier vérscheen met de mededeling, dat, daar het vredes verdrag om een minuut na twaalf van kracht werd, de Joegoslavische eenheden onmiddellijk na dat tijdstip hun nieuwe stellingen zouden betrekken. „Wij waren", zo verklaarde de Amerikaanse opperbevel hebber, „op een dergelijke zet van de Joe goslaven voorbereid en terstond werd bevel gegeven aan alle wachtposten tegen middernacht op te breken". De correspondent van United Press deelt mede, dat de Joegoslaven terstond na het binnenrukken in het gebied de Amerikaan se schildwachthuisjes in elkaar trapten en eveneens een begin maken met het door snijden van de telefoonlijnen die, nog naar het Italiaanse gebied leidden. In de gebieden waar de Joegoslaven him kwartier opsloegen kon men het klappen van vuurwerk horen en er werd gezongen en geschreeuwd als welkom voor Tito's troepen. Op verscheidene plaatsen werden de terugtrekkende Amerikaanse en Britse troepen herhaaldelijk omringd door schreeuwende en zingende Joegoslaven, die de Anglo-Amerikaanse terugtocht belem merden. Champagne. Naar de Finse legatie in Moskou officieel bekend maakt, werden de vredesverdragen met Finland, Hongarije, Roemenië en Bul garije om 6 uur gisteravond op het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken gedeponeerd. De Sovjet-Unie werd vertegenwoordigd door Molotof, zijn plaatsvervanger Malik De herdenking van het hoogtepunt in de Battleof Britain" werd in Engeland ge accentueerd door een grootse luchtparade, die honderden oorlogsveteranen der RAF in formatie boven Londen bracht. Hollandse matrozen van in de Theems liggende sche pen waren getuige van deze herdenking. Zij waren vol ontzag voor de indrukwekkende demonstratie van Engelands luchtlielden, die de Luftwaffe decimeerden en daardoor het vaderland hebben gered. VEILIGHEIDSRAAD MET VETO'S Door broeiïng ontstond brand in bruinkool De brandweer rukte vanmorgen om half acht uit voor een brand, welke ontstaan was in een hoeveelheid bruinkool, gelegen op de terreinen van De Groot's Handel en Transportmaatschap pij aan de Spaarhdammerweg. Ruim tweehon derdduizend kilogram bruinkool was daar op geslagen. Doordat bries van de brandstof was gaan broeien, is brand ontstaan. Het vuur was echter diep in de grote hoeveelheid gelegen en er was alleen maar rook le zien. De bruinkool werd In de loop van de morgen in zakken ge laden en de brandweer stond met een slang ge leed, om het vuur te blussen. Rusland heeft gisteren in de Veilig heidsraad de Verenigde Staten ge dwongen. een voorstel in te dienen om de Balkan-kwestie van de agenda af te voeren. De Amerikaanse delegatie had oorspronkelijk voorgesteld, de. kwestie op de agenda te handhaven om zodoende de onderzoekcommissie in stand te houden, doch tegelijk daar aan een voorstel verbonden om de kwestie aan de Algemene Vergadering voor te leggen. Dit gecombineerde voor stel werd door een Russisch veto ge torpedeerd, ofschoon de meerderheid vóór stemde. Toen bleef Amerika niets over dan voor te stellen, de zaak van de agenda af te voeren, om daardoor de vrijheid te krijgen de kwestie aan de Algemene Vergadering voor te leg gen. Daar dit een zuiver procedure- voorstel was. gold het vetorecht niet, zodat de raad dit voorstel met meer derheid kon aanvaarden. Toen de Amerikaanse gedelegeerde Johnson zijn eerste voorstel ter tafel bracht, zeide de Rus Gromyko, dat bij de stemming over de resolutie van het recht van veto gebruik kon worden gemaakt, doch Johnson verklaarde, dat het hier een zuivere procedure-kwestie betrof en zij met meerderheid van stemmen kon wor den aangenomen. Gromyko antwoordde, dat de resolutie niet in stemming kon worden gebracht alvorens was uitgemaakt, of zij een sub stantiële of een procedurekwestie was. Met 8 stemmen tegen twee (Polen en Sovjet-Unie) en een onthouding (Syrië) stelde de raad vast. dat de onderhavige resolutie een procedurekwestie was, doch Gromyko verklaarde, dat hij zijn veto te gen dit besluit in bracht. De Amerikaanse resolutie werd met 9 stemmen tegen 2 aangenomen, doch Gro myko zeide, dat de resolutie door zijn veto was afgewezen, wat een scherp protest van Johnson tengevolge had, die verklaar de, dat de Sovjet-Unie misbruik van haar bevoegdheden maakte door de vrijelijk ge uite wil van de raad tegen te gaan. Johnson stelde vervolgens voor, dat de raad de Griekse kwestie van de agenda vangen. af zou voeren. Deze resolutie werd met '9 tegen 2 stemmen (Rusland en Polen) aangenomen. Joegoslavische beschuldiging. Tijdens de behandeling heeft de Joego slavische afgevaardigde Josef Vilfan, de Amerikaanse politiek in Griekenland aan gevallen, Hij zeide: „Het is onmogelijk het huidige Griekenland een onafhankelijke staat te noemen. Ongetwijfeld is de jong ste Griekse crisis veroorzaakt door de druk, uitgeoefend door de Verenigde Sta- t.pn". Vilfan zeide voorts, dat de Griekse re gering het resultaat was van Amerikaans dictatoriaal optreden en dat zij bedoeld was om de Amerikaanse politiek ten uit voer te brengen. Hij noemde de Ameri kaanse inmenging in Griekse aangelegen heden een directe bedreiging van de vre de en de internationale veiligheid en acht te optreden van de Veiligheidsraad nood zakelijk. Stankverspreiding bij het Openbaar Slachthuis Bewoners van de Diepenbrockstraat hebben zich met een brief tot het college van B en W. gewend, waarin zij verzoeken maatregelen te treffen, opdat een einde wordt gemaakt aan de ondragelijke stankverspreiding, veroorzaak; door het Openbaar Slachthuis. Van de zijde van de directie van het Slacht huis vernamen wij, dat al het mogelijke gedaan wordt, om te voorkomen, dat er zich stank ver spreidt. Daarvoor zijn allerlei maatregelen ge troffen. Mogelijk is het dat de stank zich de laatste dagen tn de omgeving meer verspreid heeft, omdat er zeer veel geslacht Is. De kwestie blijft echter steeds moeilijk, doch de directie hoopt, dat de voorzorgsmaatregelen van dien aard zijn, dat de bewoners geen hinder hebben van het slachten. Minister Witteman is begonnen De minister-president dr L. J. M. Bee! heeft Maandagmiddag de portefeuille van Bin nenlandse Zaker, overgedragen aan de nieuwbenoemde minister mr. dr. P J. Wit teman. Minister Witteman heeft daarop zijn werkzaamheden ten departemente aange- De dagelijkse verliezen in Indonesië gehele plechtigheid werd op de film vast gelegd. Molotof bood de vroegere satellie ten van de asmogendheden champagne aan. De vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden hadden de verdragen twee uur tevoren getekend. Triëst vrije stad. Krachtens de bepalingen van het vredes verdrag met Italië is Triëst gisteren vrije stad geworden. Dit heeft tot demonstraties aanleiding gegeven, vooral van de zijde der Italiaans gezinde jeugd. Geallieerde journalisten en Britse onderdanen werden aangevallen en beledigd. Er werden 15 per sonen gewond en een gedood. Voor de Ita lianen was het een „rouwdag". Het centrum van de stad was vol Itali aanse vlaggen en alle winkels sloten ten teken van rouw. Aan de pro-Italiaanse demonstraties van gisterochtend namen verscheidene duizenden personen deel. Negen personen werden gewond toen van uit een raam twee handgranaten werden geworpen naar een groep Italianen, die de Joegoslavische vlag beledigden. In de steden Gorizia en Udme heerste vreugde onder de Italianen. Italiaanse strijdkrachten zijn deze steden binnenge trokken ten teken, dat zij weer onder Ita liaans bestuur zijn geplaatst. Heden zullen hier de geallieerde vlaggen plechtig wor den neergehaald en vervangen door Ita liaanse. Melk voor Haarlemse schoolkinderen Maar op 5 scholen krijgen de leerlingen die niet Thans is er weer gelegenheid om aan alle kinderen der lagere school melk (zonder bon) te verstrekken. Elk krijgt op 4 dagen (Maan-, Dins- Donder- en Zaterdag) 14 liter. Alle openbare en bijzondere scholen op vijf na maken daarvan gebruik. De vijf die er buiten staan zijn bijzondere scholen. Daar vindt men de verstrekking te be zwaarlijk. De moeilijkheid is ook dat de melk op de scholen moet worden uitge schonken, daar er wel liter-, maar nog geen -liter flessen zijn. Er wordt wel ge tracht. die te krijgen, maar dit is tot heden niet gelukt- De kinderen betalen voor de melk een kleine vergoeding. Alleen als de ouders daartoe niet in staat zijn, wordt een andere regeling gemaakt. De gemeente krijgt van Den Haag voce deze melkverstrekking een subsidie, waardoor het mogelijk was een sluitende rekening te maken zonder rekorf voor de gemeente. Vroeger werd er op de Haarlemse scho len ook schoolvoeding aan kinderen die het nodig nadden verstrekt. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst vindt het nog niet nodig de schoolvoeding te hervatten, om dat de melk nu in behoeften voorziet. Trou wens zou het zeer bezwaarlijk zijn school voeding te geven omdat er geen borden en lepels zijn. Schoolkleding, die vroeger ook verstrekt werd, wordt ook nog niet gegeven. Dit we gens de distributiemoeilijkheden. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen tabaks en versnaperingskaarten: Haarlem: (Vleeshal) Ra tot en met Rus. Heemstede: 9 tot 12 uur T tot en met To: 2 tot 4.30 uur restant T en U. Inlevering formulieren brandstoffen kamerbe woners te Haarlem voor hen, die wonen ln straten met de beginletters S en T. Aanvrage insohrljvlngsbewijzen voor loerrij- wielbanden, voor hen die reeds een batjd heb ben ontvangen: Haarlem (Vleeshal): D en E. Bloemendaal: Bloemendealseweg 188. Overveen en Zandvoort (Haltestraat 4) letters F en G. Schoenenbon (cijfer 6 en kinderen, geboren In September van een der Jaren 1932 tot en met 1945) te Haarlem (Vleeshal) letters D en E. ,,BevrijdingssyIllphonie,, van Henk Byvanck Het eerste concert in het zestigste sei zoen van het Concertgebouworkest bracht de eerste uitvoering van Henk Bijvanck's Bevrijdingssymphonie. een vierdelig werk, ontstaan tussen Februari en Juni 1944, dat de tragische belevenissen der bezette lan den in muziek uitdrukt. Het eerste deel beeldt het leed der onderdrukten uit onder de titel „Rouw". In het scherzo wordt het verzet uitgebeeld, het derde deel geeft de bede om verlossing, het vertrouwen in Gods Het Nederlandse communiqué van heden meldt, dat republikeinse troepen verschei den aanvallen op Nederlandse kampemen ten hebben ondernomen. De aanvallen hulp, weer. De finale schildert de strijd in werden afgeslagen. De Nederlandse verlie zen van gisteren bedragen: twee gesneu velden en vijf gewonden. Een vijandelijke formatie van 350 man viel een Nederlands kampement bij Kawali (West-Java) aan. Bij Gombong op Midden-Java moesten op dringende TNI-troepen worden verdreven. Een détachement aan de rivier Serajoe bij Rawalo sloeg een aanval af. Van benden ten Zuiden van Awembagoes op Oost- Ja va, welke dit gebied onveilig maakten, zijn 72 man gevangen genomen. Bij een intensieve patrouillegang in het gebied van Medan is een aantal saboteurs ge vangen genomen. Een détachement bij Tandjong Poera op Noord-Sumatra is met mortieren beschoten. Het eerste communiqué der consuls te Batavia Het consulaire comité te Batavia heeft gisteren zijn eerste communiqué uitge geven. Hierin wordt medegedeeld, dat in de gisteren gehouden vergadering een sub comité is ingesteld ter behandeling van de militaire aspecten van de consulaire taak en hei coördineren van de activiteiten van de militaire waarnemers. Dit subcomité bestaat uit de kapitein van de Amerikaanse marine D. J. MaeCallum en de overste D. Rhys, militair ataché van het Britse consulaat. Het communiqué meldt verder, dat het consulaire comité rapporten ontving van de consuls, die waar- nemingstochten ondernamen op Java sedert de vorige vergadering der consuls. FRANSE AANWINST. Franse gendarmes hebben heden het ge bied van Tenda en Briga van de Italiaanse politie overgenomen. Volgens het vredes verdrag met Italië komt dit gebied aan Frankrijk. Verwacht wordt, dat de Italia nen in staat zullen worden gesteld met have en goed te vertrekken. Het gaat om een onregelmatig gevormde grensstreek van ongeveer 100 km lang en nergens bre der dan 15 km. Zij omvat de steden Tenda en Briga, Normandië. de opmars der troepen en cul mineert in het Engelse volkslied. De uit voering van dit nieuwe werk onder leiding van Hein Jordans kreeg een warme ont vangst. De heer Bijvanck werd op het podium geroepen en deelde in het enthousiaste applaus. Deze in 1909 geboren componist en pianist legt thans de laatste hand aan een 12-delige orkestsuite „De liefde van de H. Antonius". Onze agrarische producten halen hoge prijzen op de wereldmarkt Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Nederland in de maanden van Januari tot Juni voor 199 952.000 gulden aan landbouw-, tuinbouw-, en veeteelt-producten heeft uitgevoerd. In de Jaren 1937—1939 bedroeg dit getal 162 562.000 m de overeenkomstige maanden. Deze stijging is echter niet ln het minst te danken aan uitvoer van grotere hoéveelheden agrarische producten, maar aan een prijsverho ging op de wereldmarkt. Gemiddeld oedraagt de export quantitatlef In dit half jaar slechts 26 V, van de overeenkomstige perioden in '37—'39. De landbouw wist nog 80 V» van de voor oorlogse export te halen, maar de tuinbouw slechts 44 De veeteelt sluit het lijstje met 7 V, van de voor de oorlog uitgevoerde hoeveel heden. Wat de prigzen oetreft. deze blijken bijna vijf maal zo hoog te zijn als voor de oorlog. Soerabaja weer radio- telefonisch bereikbaar Zaterdag zal het radio-telefonisch ver keer tussen Soerabaja en Nederland her vat worden. De verbinding loopt via Ban doeng en voorlopig bestaat alleen een mo gelijkheid tot spreken op Dinsdag en Za terdag. DIESELVRACHTVERVOER IN DE KNEL. Wegens de drastische beperking van de toewijzing van gasolie voor diesel vrachtwagens heeft het bestuur van de vakgroep „Goederenvervoer langs de weg" zich tot de minister van Financiën gewend met het verzoek onmiddellijk te willen overgaan tot de onbeperkte uitgifte van dagenkaarten aan houder» van diesel vrachtwagens. BINNENLAND Twee Amerikaanse oorlogsbodems, de lichte luchtdoelkrulser ..Fresno" en de torpedoboot- lager ..Bordeion", zullen Donderdag aan de Rot terdamse Parkkade arriveren voor een vriend schappelijk bezoek, dat tot Woensdag 24 Sep tember zal duren. Vijfhonderd Engelse ..Airborne Pilgrims" zijn met het m.s .Arnhem" van dc Hoek—Har wich Lijn in Hoek van Holland gearriveerd om deel te nemen aan een pelgrimstocht naar Arn hem en Oosterbeek ter herdenking van de slag btj Arnhem De feestelijkheden, welke georganiseerd waren, ter herdenking van het 400-Jartg bestaan van Sas van Gent werden besloten met een festival en een vuurwerk. In het Esperanto sprak burgemeester Mr. Dr J. tn 't Veld van Zaandam de openingsrede van het Internationale Esperanto-congres uit. dat Maandag ln deze stad is begonnen. Een nieuwe beursbengel zal binnenkort ln de toren van de Amsterdamse beurs hangen. De klok. ongeveer tsoo kilo zwaar, wordt door een commissie van beuisbezoeker» aangeboden en zal van een electrtsch luldapparaat voorzien worden. In de buitenmuur van de Martinikerk ln Sneek is een gedenkteken aangebracht ter nage dachtenis aan de Canadese militairen, die bij de bevrijding van Frleslands tweede stad het leven lieten De burgemeester van Amsterdam, mr A. J, d' Allly ls van zijn bezoek aan Moskou ln de hoofdstad teruggekeerd. De burgemeester sprak met veel bewondering over alles, wat hij ln Rusland gezien heeft. Mr. Victor de Bont. een Nederlandse lnwo- nei van Chicago, die zich het lot van Oostburg (Zeeland) aantrok, door vijf en twintig grote kisten mei kleren en schoeisel en 200 dozen met voedsel' te sturen, ls reeds eerder door de Ko ningin tot officier tn de Orde van Oranje Nassau benoemd Thans heeft Oostburg hem de medaille der gemeente aangeboden. HAARLEM EN OMGEVING De eerste kamer van het Haarlemse Tribu naal zal de behandeling van de zaak tegen de NSB-wethouder van Onderwijs M. van Driel. die indertijd voor het horen van enkele getuigen geschorst werd op 22 September voort zetten. Ds. P. C. Vermeulen te Laren <N H.) heeft bedankl voor het beroep naar de Ned. Herv, Gem van Halfweg. De arbeidersgemeenschap der Woodbroo- kers houdt ln Bentveld op 11 en 12 October een cursus over .Evangelie en Communisme", In leiders zijn Mr J J Boasson. A. J Koejemans en Ds. L H Ruitenberg. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem houdt Zondag 21 September een excursie naar de tentoonstelling van Weense kunst tn het Rl^tsmuseum te Amsterdam. De heei Huib de Ru zal als deskundig leider op treden. ll^ruur komen de deelnemers samen in de hal van het station. Zaterdagavond 27 Sep tember ls er een excursie naar de Internationale fototentoonstelling in Artl et Amicltla te Am sterdam. Vertrek 6% uur van de hal In het De Koninklijke letterlievende vereniging „J. J. Cremer houdt op Woensdag 24 September haar jaarlijkse ledenvergadering in het gebouw van ce Haarlemse Kegelbond. Op Maandag 29 Septemoei vind! fn de Stadsschouwburg de opening van hei seizoen plaats met een opvoe ring van „Mensen in 't plantsoen", een spel ln drie bedrijven door Peter Dewking. Henk Bak ker voert de regie. Taxi Bei 13 OO O DAG EN NACHJ Hockey Reis van hockeyspelers (sters) naar Derby De dames en heren van de hockeyploeger. die morgen naar Derby vertrekken, om daar een aantal wedstrijden te spelen, hebben op het ter rein van HBS aan de Donkerclnan oefenwed strijden gespeeld, opdat zij niet ongetraind ln het veld verschijnen. Voor 19. 20. 21 en 22 September zijn in Engeland wedstrijden vastgesteld. De heren komen uit tegen Derby Hockeyclub. Dar- ,t H. C.. Belper H. C -en Derbyshire Rams Ook de dames spelen vier wedstrijden De herenploeg bestaat uit veertien spelers, die uit komen in HBS en Alliance en dc damesploeg uit zestien speelsters van Rood Wit. Alliance en HBS De dames van Rood wit zijn op het ogen blik me: een Heemsteedse ploeg In Leamtngton- Spa. Als scheidsrechter gaat mee de boods- scheidsrechter. de heer J HUlebrand. die tevens als leider zal optreden. Hij is speciaal dooi de Engelsen uitgenodigd door de wijze, waarop hij met Pasen de wedstrijden tussen Haarlem en Derby leidde. Het gezelschap wordt op 25 Sep tember ln Haarlem terug verwacht. Zweedse luchtvaart blijft met de DC-6 vliegen Een Zweedse parlementscommissie, die in diverse Europese landen en later in de Verenigde Staten een studie gaat maken van de mogelijke samenwerking tussen de luchtvaartmaatschappijen en de onder scheidene regeringen, meer in het bijzon der nog van kapitaalinvesteringen dezer regeringen of van private organen in" het kapitaal der luchtvaartondernemingen, vertoeft thans m Nederland. De „Plesman van Zweden", de heer Karl Flohrman verklaarde, even buiten het ka der van het bezoek tredend, dat er geen sprake van is, dat de Zweden hun orders op Dougles DC-6 toestellen annuleren om in plaats daarvan Constellations te bestel len. De heer Flohrman zag de DC-6 als de goedkoopste en meest doelmatige machine voor een maatschappij als de Zweedse ABA. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: C. Quakkelaar en M. de RooiJ; G H C. Weyers en C. M. Appelman. GETROUWD" H G van Waard en K. V'.sscher; E. J. Brinck en J J. Dutnker; J C. Juffermana en H. M Wij ga; A. G. van Thiel en A. Brand; J. Lammers en M, T. J. Scholte. BEVALLEN A. A Draljer— Kokkelkoren, z.; Brandt—Meulenbelt. z.; A M, Kokkelkoren Eken. d M. A. K. van Keeken—de Vries, z.; L. G. "an Boeschoten—Goossens. z.; M. J. II. Pijpers—Van Lierop, d.; M. E. Vosse— Koomen, J. T. Geutskens—Holm, z.; E. Selhorst— Meleln, z. OVERLEjDEN: P. A. Seheltens. 2 J.: E. van Beusekom. 33 J.. M. M. Bank. 47 J.: M. M. Steen bergen. 77 J. Amsterdamse Beurs Slotkners Heden gisteren I uur Koninklijke Olie 445 452 302 310 388% 392 A K U 179 180*4 211 Nederlandse Ford 407 Nederlandse Kabel 326% Calvé certificaten 183% 185% Scheepvaart-Unie 18814 191% Holl.-Amerlkö Lijp 212% 215 Dell Maatschappij 156% 157 H V A 232*4 234 A'dam Rubber 143'4 144% Ned. Handel MIJ.. 141% 140% N.-I. Handelsbank 101% 102 Bilüton Mij, II 376 4 38Q

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3