Buitenlandse financiële hulp blijft ook in 1948 een noodzakelijke voorwaarde kosten gulden Ongunstige voedselprijzen ons land 215 millioen Toch ontwikkelt de economische toestand van Nederland zich niet ongunstig De begroting 1948 vergeleken met die van 1947 Begroting in een nieuwe vorm DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 3 Leverde de gewone dienst in de begro ting 1947, omgewerkt volgens de voor 1948 gebezigde opstelling en nog afgezien van He achteraf noodzakelijk gebleken supple- toire begrotingen, een tekort op van 85 tnillioen, de thans voor 1948 aangeboden begroting vertoont een overschot op de ge wone dienst van 360 millioen. Naar het oordeel van de minister ligt hierin een niet Onbelangrijke verbetering van de financiële toestand. Zelfs zou gesproken kunnen wor- Èen van een gunstige begroting, wanneer men het begrip van een sluitende begroting flechts zou toetsen zoals dit normaal het geval was aan ae cijfers van de gewone dienst. De liquidatie van de oorlogsgevolgen beeft echter nog niet haar beslag gekregen, fen het herstel is thans in volle gang, zodat ook in het komende jaar nog belangrijke bedragen hieraan moeten worden besteed, jpe uitgaven van de buitengewone dienst pelopen in totaal rond 2029 millioen, waar tegenover een bedrag aan middelen staat fran slechts 103 millioen. Deze buitenge wone uitgaven ten bedrage van 2029 mil lioen, omvatten 1062 millioen aan uit gaven van aflopend karakter, 469 mil lioen kapitaalsuitgaven en 498 millioen suppletie landbouwegalisatiefonds. Het na delig saldo op de gehele begroting komt hiermede op rond 1566 millioen. Indien het ongunstig prijsverloop van de foornaamste uit het buitenland te betrek hen voedingsmiddelen niet zou hebben ge- Jeid tot een verhoging van het nadelig saldo gan het landbouw-egalisatiefonds over 1948 met 215 millioen, dan zou, aldus de mi nister, de gehele dienst van de ontwerp begroting voor 1948 een nadelig saldo heb ben opgeleverd van bijna 760 millioen Jager dan dat van de voor 1947 vastge stelde begroting. Toen in het begin van dit jaar de voor bereidingen werden getroffen voor het op stellen van de thans aangeboden begroting heeft de minister van FinancUjn er op aan gedrongen, ter verlichting vair de moeilijke financiële positie van ons land, door in grijpende beperkingen van" de uitgaven het jfotaal budget rond 1 milliard lager te istelïBn dan dat voor 1947. Beloopt het be id rag der uitgaven voor de gehele dienst in [1948 rond 3909 millioen, hiertegenover jptaan in de verhoogde begroting 1947 uit gaven tot een bedrag van rond f 4540 mil- Sioen, zodat een totale vermindering van 631 millioen werd bereikt. Tien moeilijke punten Grote moeilijkheden stonden het streven haar nog verder gaande verlaging van uit gaven in de weg: 1. De kosten van voorzieningen, welke Sn 1948 nog dezelfde omvang zullen heb ben, zoals de vertegenwoordigingen in het buitenland, het lidmaatschap van interna tionale organisaties enzovoort, bleken voor 1947 te laag geraamd te zijn. 2. Het natuurlijk accres in de staatsuit gaven, bijvoorbeeld door de toeneming der wolking, komt het sterkst tot uitdrukking Sn de toenemende kosten voor het onder wijs. In de desbetreffende posten is reke- bing gehouden met een accres van 10 pro cent per jaar, hetgeen neerkomt op enkele tientallen millioenen guldens. 3. Een verdere stijging van het prijs-, Joon- en salarispeil bracht mede een ver hoging van de kosten zowel van personele als van materiële aard. Van het prijsvcrloop in het buitenland is te verwachten, dat het in 1948 in versterkte mate de invloeden zal ondergaan van de oorzaken, die de prijzen reeds in 1947 deden stijgen, zodat ook voor het binnenland niet mag worden gerekend met een daling ten aanzien van het. prijspeil en van de loon- en salarisvoet. 4. Gezien de stijging van het buiten landse prijspeil moet in 1948 worden ge rekend op een uitgaaf voor prijssubsidies van het landbouw-egalisatiefonds, welke 200 millioen hoger is dan is voorzien in de vastgestelde begroting 1947. Bovendien eist het fonds voor de prijspolitiek voor 1948 een hogere uitgaaf van 35 millioen. 5. Doorwerking in 1948 van de in 1947 getroffen sociale voorzieningen. Hierbij wordt gedacht aan de noodvoorziening voor ouden van dagen, aan de pensioenen van verzetsslachtoffers en aan de verhoging van de bijdrage aan het algemeen mijnwer kersfonds. 6. De achterstand op het gebied van cultuur en techniek noodzaakte tot uitbrei ding van het aantal leerstoelen aan de Technische Hogeschool, tot uitbreiding van het nijverheidsonderwijs, alsmede tot be langrijke uitgaven voor landbouwvoor lichting en andere uitgaven om ons land de culturele en economische paraatheid te ge ven welke nodig is om de voor zijn wel vaart vereiste positie in het wereldverkeer te verschaffen. 7. De moeilijke financiële positie van. verscheidene gemeenten noopte tot een ver hoging van de bijdrage aan het gemeente fonds. Ook de noodzakelijk gebleken sane ring van de provinciale financiën eiste mede ter bevordering van een normale ont plooiing van de activiteit der provinciën een financiële steun van het rijk. 8. Rekenend op een betere materialen- voorziening, welke zowel de mogelijkheid tot nieuwbouw, herstel en herbouw van onroerend goed, alsmede die tot vervan ging van verloren gegaan roerend goed zal verruimen, zijn verschillende uitgaven voor dergelijke aankopen hoger geraamd. 9. Aan de voortdurende politieke moei lijkheden in Indië bleven uiteraard grote uitgaven verbonden ten laste van de Nederlandse begroting, zij het dan ook, dat bij de opstelling van de begroting voor 1948 reeds voor een deel met een wijziging ten gunste is rekening gehouden. 10. Een inkrimping van het permanente bestuursapparaat en het forceren van een ondoordachte vereenvoudiging zou onder de gegeven omstandigheden, zolang de oorlogsgevolgen nog niet zijn geliquideerd en de wereld in de toestand van schaarste- economie blijft verkeren, tot ernstige moei lijkheden en zelfs tot een administratieve chaos kunnen leiden. In enkele gevallen zal in 1948 nog personeelsuitbreiding nodig zijn. Verder verloopt de taakvermindering in verschillende diensttakken, waarmede de inkrimping van het apparaat gelijke tred zou kunnen houden, niet gelijkmatig. Waar bezuinigd is Dat ondanks de grote moeilijkheden, die dit verhinderden toch nog een belangrijke verbetering mogelijk was, is te danken aan het feit, dat tegenover de posten, welke ondanks verlagingen nog tamelijk hoog moesten worden gehouden, andere posten staan, welke in meer belangrijke mate konden worden verlaagd. In onderstaand overzicht worden enkele sprekende ver lagingen weergegeven, welke betrekking hebben zowel op de gewone- aLs op de bui tengewone dienst. Hoge colleges van Staat, kabinet der Koningin en kabinet van de minister president 644.000 (inkrimping van regeringsvoorlichtings dienst, centrale veiligheidsdienst en buiten landse inlichtingendienst). Justitie 37.023.000 (Voor 1948 is op een belangrijk lager aantal in gevangenissen of kampen op te nemen politieke delinquenten gerekend; de tribunalen zullen eind 1947 worden opge heven en de bijzondere gerechtshoven en de hoge raad van cassatie zullen hun arbeid vermoedelijk in 1948 besluiten). Binnenlandse Zaken 36.601.000 (Een lagere raming van de uitkeringen en de vergoedingen aan evacués en aan overige oorlogsslachtoffers.) Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, rijksbur. voor oorlogsdocumentatie ƒ202.000 Nationale schuld 228.337.000 (Overwegend veroorzaakt door de ge volgen van de conversie in 1947 van een deel der geconsolideerde staatsschuld.) Marine130.400.000 Wederopbouw en Volkshuisv. 39.597.000 (Een verlaging van bijna 18 millioen bij de dienst uitvoering werken vindt haar oorzaak in de omstandigheid, dat, naar wordt verwacht, het aantal in 1948 te werk te stellen arbeiders op 9000 kan worden gesteld tegenover 15.000 voor 1947.) Verkeer on Waterstaat 1.857.000 Economische Zaken 7.145.000 (Door het wegvallen van gedistribueerde artikelen en het daarnaast invoeren van administratieve en distributie-technische vereenvoudigingen kon de raming der distributiekosten ten laste van het hoofd economische zaken belangrijk lager worden gesteld dan voor 1947.) Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning 11.047.000 Sociale Zaken 13.190.000 Overzeese gebiedsdelen 311.000 Stijging der prijzen van grondstoffen In zijn slotbeschouwing merkt de minis ter van Financiën op, dat de algemene economische toestand van Nederland zich in verschillende opzichten niet onbevredi gend ontwikkelde. De toeneming van de nationale productie, welke tot uiting kwam in een stijging van tal van productie-indi- ces, werd begunstigd door de geleidelijke stijging van de arbeidsproductiviteit, mede tengevolge van verbeterde outillage en een meer regelmatige aanvoer van grondstof fen, waardoor een grotere continuïteit in de bezetting der bedrijven werd mogelijk gemaakt. Een stijging van de grondstoffenprijzen onder invloed van de voortgezette stijging der prijzen op de wereldmarkt leverde daarentegen een complicatie op. Deze stij ging kwam in het bijzonder tot uiting in de agrarische sector, hetgeen de financiële positie van het landbouw-egalisatiefonds ongunstig beïnvloedt. Slechts door het ver lenen van grotere subsidies was het moge lijk te grote spanningen tussen het loon- en het prijsniveau te verhinderen. Omtrent de economische verhouding tot het buitenland merkt de minister op, dat hierin een geleidelijke, maar helaas nog onvoldoende verbetering van de export valt te constateren. Anderzijds nopen de omvangrijke materiële middelen, die nodig zijn voor de wederopbouw tot een import- peil, dat onder de gegeven omstandigheden belangrijk ligt boven de exportmogelijk heden. Hulp uit het buitenland blijft nodig Buitenlandse financiële hulp acht. de mi nister derhalve gedurende de eerstkomende jaren nog steeds een niet te vermijden noodzakelijkheid. Het aanspreken van Nederlands eigen deviezenreserves immers dekt niet in voldoende mate het grote te kort aan deviezen. Een moeilijkheid is voorts gelegen in het vinden van c.redieten onder zodanige voorwaarden, dat de ver plichting tot rentebetaling en aflossing ge lijke tred houdt met de stijging der binnen landse productiviteit. Voorts herhaalt de minister zijn reeds meer dan eens geuite overtuiging, dat een opvoering van het peil der binnenlandse besparingen, zowel ter financiering der noodzakelijke investeringen en overige be hoeften, als ter bestrijding van het gevaar van inflatie in hoge mate gewenst is. Daar naast is het geboden, dat ook in de toekomst krachtig wordt voortgegaan met de bezui niging bij de overheidsdiensten. De hoogte van de ontwerp-begroting en de daarmee samenhangende grootte van het uitgavenoverschot van 1566 millioen wor den mede bepaald door het opnemen van verschillende grote uitgaven naast die, welke onder de kapitaalsuitgaven zijn op genomen en welke nodig zijn. teneinde een vergroting van de productiviteit mogelijk te maken in het belang van de toekomstige welvaart van ons land. Hiermede is een be drag gemoeid van bijna 1 milliard. De minister ontkent niet, dat ook de hui dige begroting nog een inflatoir effect ver toont. Uitvoerig zet de minister uiteen, dat het inflatoir effect echter niet zonder meer kan worden gelijkgesteld met het totale geraamde tekort over 1948. Gezien de grote betekenis, welke het Westelijk halfrond voor ons heeft als leve rancier van grondstoffen en voedingsmid delen, kan worden aangenomen, dat glo baal 2/3 van het tekort uit do handels balans uit dit halfrond moet worden gedekt. Indien voldoende liulp van het buiten land niet zal worden verkregen, zou dit leiden tot ver gaande stagnatie van de eco Prof. mr. P. Lieftinck, de minister van financiën. Een nadere belichting van het deviezen- aspect wordt in uitzicht gesteld. Hoewel de economische toestand van ons - land door ernstige gevaren wordt bedreigd, nomische activiteit en zou dc verzorging waarbij vaststaat, dat ondanks inspan- van de bevolking terugvallen tot beneden ning van alle krachten hulp van het het physiologisch bestaansminimum. Daar van zou tevens het gevolg zijn, dat de in de begroting geraamde opbrengst van de mid delen bij een groot deel der belangrijkste posten niet kan worden gehaald, dat de periode van dc wederopbouw in belangrijke mate zou worden verlengd en da» grote werkloosheid tot ontwrichting der sociale verhoudingen en tot improductieve belas ting van het budget zal leiden. buitenland onontbeerlijk is, is de minister toch van mening, dat de uitvoering van hei regeringsprogramma, zoals het in de be groting is weergegeven, de weg open houdt die uit de huidige armoede tot groter wel stand leidt en een verdere schrede betekent in de richting van het economisch, sociaal en cultureel herstel, een schrede, die ons volk, zolang kans op voldoende hulp be staat, zich kan voornemen te zetten. Wanneer men de ontwerp-begroting voor 1948 vergelijkt met die van 1947, deze laatste omgewerkt volgens de voor 1948 gebezigde nieuwe opstelling, dan ont staat m grote lijnen het volgende beeld: Gewone dienst Uitgaven Middelen Vastgestelde begroting 1947 2.467.373.883 2.382.347.972 Begroting 1947 met inachtne ming van sup- pletoire verho gingen en de herzieneraming der middelen 2.564.898.883 2.476.397.972 88.500.911 Ontwerp begroting 1948 2.378.143.646 2 738.189.730 Nadelig saldo 85.025.9__ Voordelig saldo 360.046.090 Buitengewone dienst Uitgaven 4.405.124.115 ^579.6 Nadelig saldo Nadelig saldo Landbouw-egalisatiefonds Nadelig saldo* 2.108.388.495 4.540.649.115 2.673.740.620 2.149.863.495 3.909.746.860 2.841.942.834 1.566.038.976 Dit bedrag zal waarschijnlijk nog ongeveer f 230 millioen hoger worden. Een nieuw schandaal in Frankrijk Amerikaanse auto's Onze Parijse correspondent meldt: De veelvuldige verschijning van kostbare Amerikaanse auto's op de Franse zwarte markt heeft de Franse politie op het spoor gebracht van een grote smokkelaffaire, die op het ogenblik Frankrijks nieuwste schan daal kan worden genoemd. Een onderzoek heeft interessante feiten aan het licht ge bracht. De promotor van Frankrijks jongste smokkelaffaire waarmee honderdduizenden dollars waren gemoeid, is de 28-jarige Sa lomon Edelsburg, die zich ook wel Ebruüin liet noemen. Deze jeugdige gangster "was directeur van een aantal im- en export zaken met klinkende namen als ..Inter Al- lied -Corporation", „Société Frangaise d'Importation" etc. welke weliswaar alleen maar in zijn welige fantasie bestonden, doch die in hun fictieve staat Ebruilin niet temin de mogelijkheid gaven royale grepen in het Franse dcviczenkapitaal te doen, dat door het zogenaamde „Office de Changes" het Franse Clearingbureau wordt be heerd. Met die deviezen, welke hij natuur lijk alleen door medeplichtigheid van hoge functionarissen kon verkrijgen, kocht Ebruilin in Amerika dan Dodges, Fords, Chevrolets en andere wagens, die hij van daar als „cadeau" naar Franse relaties liet zenden. Aldus behoefde hij slechts 12 pro cent der gebruikelijke invoerrechten te be talen. En zo kwam een Amerikaanse Buick de „firma" op Franse bodem op nog geen half millioen francs te staan. Voor ander half millioen gingen ze vervolgens zeer vlot van de hand. Hetgeen de zaak der halve ruim een millioen francs schone winst opbracht; hetgeen altijd nog zoiets als 22.500,gulden is.... Wanneer men dat bedrag vermenigvuldigt met het aantal Amerikaanse sleeën, dat men over de Parijse boulevards ziet gonzen, kan men ongeveer bevroeden, welke „omzetcijfers" deze heren hebben gemaakt. Astronomische getallen. Het is wel ieker, dat de Franse politie hier een kapitale slag heeft geslagen, of schoon men weer niet verwachten mag, dat nu als bij toverslag aan de wantoestan den een eind zal z'ijn gemaakt. Russische geleerden zoeken naar middel om 't leven te verlengen Russische doktoren koesteren de ver wachting, dat een experiment, hetwelk door hen wordt uitgevoerd, de levensduur van een mens tot 120 en in de meest gun stige condities tot 175 jaar zal opvoeren. Dr. Sumikov, werkzaam in de biologische afdeling van het medisch instituut te Mos kou, is er ip het afgelopen jaar in geslaagd om wat hij noemt ..het pigment voor een hoge leeftijd" te isoleren. Deze substantie, aldus dr. Sumikov, ontbreekt totaal in het organisme van jonge kinderen en reduceert het nuttig effect der zenuwcellen, ja het vernietigt deze soms zelfs. Professor Uyin. directeur van bovengenoemd laboratorium, heeft in een artikel verklaard: „Wij be schikken thans over een poeder, gelijk aan een extract, dat genomen wordt uit de hersenen van oude mensen, welke de sub stantie voor een hoge leeftijd wordt ge noemd. Wij moeten deze substantie thans nauwkeurig bestuderen in hoeverre verschilt van die welke gevonden wordt m levende cellen en methoden zoeken om deze stof te verwijderen uit het organisme. Dit zou het waarschijnlijk mogelijk maken de levensduur te verlengen." Prof. Kranenburg voorzitter der Eerste Kamer Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gencvaal voor de zitting, welke vandaag begint, prof. mr. R. Kranenburg, lid van die Ka mer. Belgische „millioenen-nota" Devies: Produceren, sparen, beleggen De Belgische minister van Financiën, Eyskens, heeft een rapport over de finan ciële toestand opgesteld, dat thans ter beschikking van het parlement is geko men. De staatsschuld bedraagt 258 mil liard frank. Zij zal door middel van de speciale belastingen verminderd kunnen worden tot 218 milliard. Zij bedraagt 133 procent van het nationale inkomen tegen 304 procent in Engeland en 153 procent in de Verenigde Staten. Het tekort op de begroting beliep 39 milliard in 1945, 27 milliard in 1946, het wordt geraamd op 13 milliard voor 1947, doch men verwacht, dat het aanzienlijk minder zal zijn tenge volge van hogere belastingopbrengst en vermindering van uitgaven. Sedert dc be vrijding hebben de speciale belastingen 15 milliard opgebracht (de ra/hing was 19 milliard). Collaboratie-fraude. Hoewel de belasting op het kapitaal aan de raming beantwoordt, stuit, aldus het verslag, de heffing van de belasting op uit zonderlijke winsten en op leveranties aan de vijand op ae grootste moeilijkheden. Er moet, zo zegt de minister, voor goed een einde worden gemaakt' aan de belasting fraude. Het bedrag aan tijdelijk geblokkeerde gelden is door belastingbetaling en deblok kering verminderd van 42 milliard tot 11 a 12 milliard. Het bedrag aan definitief geblokkeerde gelden is door betaling der speciale belas tingen en door enige dcblokkeringsmaat- regelen verminderd van 63.5 milliard tot 48.6 millard. Het verslag besluit met de woorden: België ziet zich voor een zware taak ge plaatst: sanering van het verleden, even wicht van het heden, voorbereiding van de toekomst. De financiële politiek kan veel tot verwezenlijking dezer doeleinden bijdragen. Maar het beste antwoord op de regeringspolitiek kan het land geven door te produceren, te sparen en te beleggen. Prijsvragen voor de weten schappelijke wereld De gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft vier prijsvragen uitgeschreven: De faculteit der godgeleerdheid vraagt een verhandeling over de plaats van het Oude Tes tament In dc Christelijke verkondiging. De facul teit der wis- cn natuurkunde verlangt een expe rimenteel onderzoek van dc verschijnselen der blnoculaire kleurmenging door middel van tereoscoplsehe observaties. De faculteit der letteren cn wijsbegeerte verlangt een beschrij- van de staatkundige en maatschappelijke denkbeelden van de wijsgeer G. J. P. J. Bolland. De faculteit der geneeskunde, uitgeschreven uit het ..Fonds-Relch" vraagt een onderzoek de onderlinge afhankelijkheid van de phos- phatase-actlvlteit van serum en de phosphatase- activitelt van een of meer organen of orgaan- systemen onder verschillende experimentele omstandigheden. Voor 15 September 1948 moeten de antwoorden, ln het Nederlands gesteld, worden toegezonden aan de secretaris van de Senaat der Amsterdam se universiteit, waar ook nadere inlichtingen te krijgen zijn. Op de 8ste Januari 1949 wordt het oordeel der faculteit over de ingekomen verhandelingen In het openbaar medegedeeld. Als prijs voor het twoord. dat een bekroning wordt waardig ge keurd. Is de gouden erepenning uitgeloofd. Verlenging van het „besluit oorlogspleegkinderen" Aan het verslag betreffende het wets» ontwerp „Verlenging van dc termijn van het besluit oorlogspleegkinderen" ontlenen wij het volgende: De vaste commissie in wier handen dit wetsontwerp is gesteld heeft tegen een verlenging van de termijn, gedurende welke de commissie voor oorlogspleegkin deren met dc zorg over de haar toever trouwde minderjarigen belast is, geen be paald bezwaar. Wel zou de commissie gaarne vernemen hoe het destijds gerezen conflict tussen de Joodse en de niet-Joodse leden is opgelost. Het zou volgens de commissie aanbeveling verdienen de verlenging niet slechts een maal te doen plaats vinden voor twee jaar, maar telkens voor ten hoogste zes maan den, met dien verstande dat dc gezamen lijke verlenging en niet langer dan twee jaar mogen duren. Foto-tentoonstelling in Amsterdam Van ïO September tot en met 5 October wordt in „Art! et Amlcitiae" tc Amsteidam een foto tentoonstelling gehouden. De Nederlandse Ama teur Fotografen Vereniging viert haar zestig jarig bestaan dooi een expositie van het werk harer leden in combinatie met dc Internationale Focus-Fotosalon. die een unieke collectie buiten landse meesterwerken tentoonstelt. Prins Bern- hard heeft het beschermheerschap over deze tentoonstelling aanvaard. Inleiding tot het stelsel vcCri meer-jarige begrotingen Als resultaat van een tot stand gekomen wijziging in de comptabiliteitswet kon de ontwerp-begroting 1948 in een nieuwe vorm worden gegoten. Dit hangt samen met het feit, dat van verschillende zijden is aangedrongen op een meer overzichte lijke en systematische wijze van samen stellen van de begroting, welke tevens wordt aangepast aan de invoering van een nieuwe staatsadministratie. De begroting onderscheidt: de gewone dienst, posten van aflopend karakter van de buitengewone dienst en kapitaalsuit gaven van de buitengewone dienst. De posten van aflopend karakter van de buitengewone dienst zijn de uitgaven, voortvloeiende uit de bijzondere tijdsom standigheden, zoals de uitgaven voor de expeditie voor herstel van orde en rust in Indië, die voor de wederopbouw, het land- bouwherstel, de bemoeiing met distribu tie- en prijsregeling, de bijzondere rechts pleging. In afwijking van vorige jaren worden voor 1948 de bedragen voor her stel van oorlogsschade aan rijkseigendom men ook onder deze dienst gebracht. Sinds 1945 kwamen deze ten laste van de kapi taalsuitgaven. Kapitaalsuitgaven van de buitengewone dienst omvatten uitgaven, welke worden gedaan ten behoeve van investeringen in 1947, welke betrekking hebben op voor zieningen waarin, tengevolge van de bui tengewone omstandigheden, tempovertra ging is opgetreden, zoals de uitvoering van technische werken, installaties, aan schaffingen, bijdragen in oorlogsschade, waarop een bestedingsplicht rust als mede posten, welke tengevolge van ver traging in de administratieve afwikkeling niet tot uitgaaf kwamen. Het ligt in de bedoeling om voor zo ver kan worden aangenomen, dat het in ae loop van 1948 wel mogelijk zal zijn aan deze voorzieningen uitvoering te geven de daarvoor nodige gelden bij suppletoire begroting aan te vragen onder gelijktijdige vermindering met dezelfde bedragen van de overeenkomstige artikelen op de begro tingen voor 1946 of 1947. Deze voorzienin gen betreffen een totaal bedrag van 254.535.000. Het toepassen van de beginselen, welke aan een meerjarige begroting ten grondslag liggen, levert liet voordeel op, dat voor het doen vair uitgaven voor geheel het zelfde doel of object slechts éénmaal auto risatie behoeft tc worden aangevraagd cn verkregen, zodat het begrote uitgaven- totaal over een langere periode geen dub bele tellingen zal bevatten, die een ver wrongen beeld van het financiële beleid nieuwe activa, voorzover tegenover die geven. Door deze procedure zal het moge uitgaven een reële toeneming van het z'|n gelden, welke voor een bepaald staatsbezit staat, en de kapitaalverstrek- deel zijn toegestaan, werkelijk voor het kingen. Ook hier is een afwijking in ver gelijking met andere jaren, omdat de uit gaven voor nieuw-, aan- en verbouw en de aankoop van gronden en opstallen door bemiddeling van de rijksgebouwendienst, welke voorheen ten laste van de gewone dienst geschiedden, thans ten laste van de kapitaalsuitgaven komen. Door de huidige indeling valt de begro ting per ministerie uiteen in evenzoveel afgeronde delen en onderdelen, als over eenkomt met de organieke leidinggevende functies van diensten en diensttakken. Voor de bevoegde functionarissen levert dit, naar het oordeel van de minister, de zo zeer nodige duidelijk afgebakende be grenzing van hun interne financiële ver antwoordelijkheid, welke een rationeel be heer ten goede komt en het inzicht in mogelijke bezuinigingen bevordert. De invoering van de staatsbalans, ge paard gaande aan de reorganisatie van de administratie, zal het verder mogelijk ma ken het systeem der meerjarige begroting in te voeren. Als een eerste stap tot de invoering van meerjarige begrotingen is reeds bij het opstellen van deze begroting rekening ge houden met posten van de jaren 1946 en aangegeven doel te besteden, zonder dat gedurende de loop van het dienstjaar nieuw opgekomen uitgaven in de begroting van dat jaar worden bestreden uit over schotten, welke zijn of zullen ontstaan, doordat door een of andere oorzaak wer ken of voorzieningen niet in het gegeven dienstjaar konden worden uitgevoerd. Zwarte handelaar gearresteerd De politie te Lisse heeft een goede slag geslagen met de arrestatie van een zekere J. v. S-. die op heterdaad betrapt werd bjj het verkopen van cigaretten zonder bon tegen een veel te hoge prijs. De hier op verrichte huiszoeking bracht een grote voorraad voedings- en genotmiddelen aan het licht. Tevens werden 2500 textielpun ten in beslag genomen. Van S. is naar het Huis van Bewaring overgebracht. NIEUWE BESTUURSLEDEN IN „DE TULP". Tijdens de algemene leden vergadering, welke Maandagmiddag door de vereniging ..Dc Tulp" ln Haarlem werd gehouden, werden ln de be- stuursvaeatures M. J. v Geest. N, w. Philfppo, C Ph. Freriks en C. J. Segers respectievelijk gekozen de heren G. v. Rijn. H. Arendshorst, J. C. v. d. Berg cn J. Th. de Vrome. Gewone uitgaven en ontvangsten, (in millioenen guldens) Hoofdstuk der begroting 1948 uit- mid- gaven 'delen Huis der Koningin 1.6 1.6 Hoge collegs van Staat, kabinet der Koningin en kabinet van de mi nister-president 5.3 0.1 5.7 0.1 Buitenlandse Zaken 29.1 2.2 15.6 1.4 Justitie 92.9 26.9 •89.8 23.2 Binnenlandse Zaken 277.0 1.2 251.4 2.4 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 280.0 21.3 252.5 13.0 Nationale Schuld 610.0 44.5 779.5 43.2 126.5 2564.0 104.5 2255.0 242.8 1.5 226.3 1.5 158.0 5.1 302.8 5.3 Wederopb. en vólks- 55.9 42.9 60.3 14.1 Ver keer en Waterstaat 123.0 4.0 104.1 3.4 Economische Zaken 39.4 9.1 28.8 5.1 Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 97.7 9.3 113.6 10.4 Sociale Zaken 230.5 5.2 124.2 3.3 Overzeese gebiedsdelen 8.4 0.9 6.7 0.9 Onvoorziene uitgaven 2378.1 2738.2 uit gaven mid delen 2467.4 2382.3 Vergelijkende cijfers van de verschillende diensten Buitengewone uitgaven en middelen van aflopend karakter (in millioenen guldens) Hoofdstuk dei- begroting 1948 uïtg. midd. Justitie46.9 Binnenlandse Zaken 3.8 Onderwijs, K. en W... 3.1 Nationale Schuld 17.3 buitengew. afl. nat. soh. 3000.0 3000.0 Financiën510.4 1.0 Oorlog 207.7 Marine 44.2 Wederopb. en Volks huisvesting 55.! Verkeer en Waterstaat 39.5 Economische Zaken Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Sociale Zaken Overzeese gebiedsdelen 15.1 2.6 82.8 27.1 40.4 0.8 9.9 0.6 Totaal 4062.7 3054.2 uitg. midd. 90.0 19.2 18.6 3.2 9.7 732.0 279.9 15.4 108.6 37.1 "55.9 56.5 17.7 10.0 102.5 0.-1 12.0 0.6 Buitengewone kapitaalsuitgaven en -ontvangsten (in millioenen guldens) Hoofdstuk der begroting uitg. midd. uitg. midd. 0.7 Binnenlandse Zaken 0.9 0.3 Onderwijs, K. en W. 5.2 3.4 Nationale Schuld 25.3 19.2 Financiën 33.4 4.8 47.3 10.3 19.6 137.2 28.3 56.8 Wederopb, en Volks- 248.0 0.2 164.0 0.1 Verkeer en Waterstaat 69.6 14.9 40.5 1.3 Economische Zaken 53.1 2.2 41.2 0.4 Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 9.8 2.2 12.4 5.2 Sociale Zaken 0.3 468.9 49.6 503.1 36.5

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5