Nederlands eerste „weerschip" Een geschiedenisboek van dertig hectare ligt op de Veluwe opengeslagen Vijf maal zoveel toeristen als vroeger naar een goedkoop Nederland Vrijmetselarij geen geheim genootschap DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941 4 Hel openluchtmuseum bij Arnhem waar de tijd rust krijgt (Van een verslaggever) Zo langzamerhand trekken de vacantie- gangers zich terug van de hei en het strand en wordt de natuur aan zichzelf overge laten om te bekomen van de schrik der invasie-1947. Negen millioen Nederlanders zijn met vacantie geweest en meer dan 85.000 van hen hebben de heuvelen rond Arnhem beklommen, om zich te verdiepen in de glorie van vergane tijden, welke daar in het Nederlands Openluchtmuseum is bijeengebracht in de rustige harmonie der bossen. Daar is in de loop der jaren op dertig hectare Veluwe een unieke verza meling herinneringen samengevloeid, die nog steeds niet compleet is. De muren van een oud-Limburgse boer derij met zijn intiem karakter herbergen de fluisteringen van een klein stukje leven zojuist is de vrouw van de voertrog wegge lopen en zij heeft een kruisje geslagen voor het „Lieveneertje" boven de ingang van de woning. Een varken heeft geschurkt tegen de stenen van zijn kot en in de mooie ka mer tikt de staande klok de minuten weg met een blikkerende, koperen slinger. Ze ventig jaar geleden stond deze behuizing nog ergens in het Limburgse, maar als de staatsbemoeiing er niet was geweest, had den wij nu kunnen treuren bij de vervallen resten van dit oude huisje. Nu staat het op dezelfde leemsoort als waar het vroeger op gefundeerd was. Weinig passen verderop staat de deur van bierbrouwerij „De Roskam" op een kier; de bitterzoete geur van mout drijft nog aar zelend onder de lage gewelven en een ver koolde tak steekt uit de oven ten teken, dat er straks een nieuwe lading in de bier ketel kan worden gepompt. De paadjes door het roerloze bos open baren steeds nieuwe schilderijtjes. Een oud- Hollandse kruidentuin laat een zware reuk van ihljm en peterselie los, die /net de vlin ders om de hardstenen pomp treuzelt en daar duikt uit het groen een verweerde papiermolen met waterkracht-aandrijving op; de hamerbakken, waar de lompen vroe ger hun eerste bewerking tot smetteloos Oud-Hollands papier ondergingen, staan werkeloos, maar het is alsof straks de schepper zal komen met zijn vorm, om de eerste bladen uit de brij te toveren. Of blijven we even op de omgang van de bovenkruier, een fiere molen uit Delft, over het landschap kijken. Niet meer dan vijf personen mogen tegelijk op dit houten bouwsel, want het dateert al van zestien- zoveel! Het is een lang, dromerig verhaal, dit Openluchtmuseum, waarin verteld wordt van de rook boven de haard en het stille leven in een ,,los-hoes" met zijn deel voor mensen en dieren tesamen en de schudden de koppen van het vee mankeren slechts boven de keisteentjes, waarmee deze vloer is gelegd door een familie uit Lichtenvoor de, wie weet in welke lang-vergeten tijd. Stom, maar stemmig Het is alles stom geworden nu, de korte bedsteden, waarvan men vraagt, of daar een mens in heeft kunnen slapen, ze zijn netjes opgemaakt en aan de „zaag" boven het vuur raast het koffiewater alleen maar in de verbeelding van degene, die deze oude stulpen weet te bevolken met zijn gedach ten. Dat is overigens het enige „jammer" aan deze prachtige verzameling: zij is spookachtig van verlatenheid, een onver hoedse gasaanval had geen groter leegte kunnen teweegbrengen op deze erven. In de heldere omlijsting van een watertje en een Hollandse lucht, doorschoten van beginnende herfstwolken, heeft zich een Zaanse buurt neergezet. Een complete ver taling van hoe het vroeger in de Zaan streek was, zonder één enkele weglating, met alle sfeer van een dubbel'e ophaalbrug en een houtzaagmolen, een kombof van een keuken met een eerwaardige knaap van een smuiger. zoals de kleurig betegelde schouw in het Zaanse vroeger placht te heten. Met pedante tuitgeveltjes, met sierlijke pronk kamers „aan de Zaan" en met een bootje, dat zich tussen de plompe bladen vergeten waant, maar er toch wis-en-drie bijhoort. Kennemer droom. Bijna is het te veel, deze opeenstapeling van herinneringen aan een zeer rustig en zeer welvarend land van melk en honing. Bijna zou men de Kennemer Blekerij maar overslaan, want er wacht nog zoveel Natuurlijk wordt de Blekerij niet vergeten, want stond dit zelfde gebouw niet tot 193"ri achter het Nagtegaaltje in Overveen mef zijn bleek-rode jnuren en hebben wij, mo dernen er niet vaak de geluiden van de stampkuipen uit horen komen en later ge zien. hoe de berries met het wasgoed naar de bleekvelden werden gedragen in de zon van Kennemerland? Nu staat de blekerij van Gehrels in een bos bij Arnhem. Dins dags was het vroeger wasdag tegen de dui nen; dan werd een avond tevoren het vuur in de oven gelegd en de volgende morgen ging het paard lopen om de wentelas te dr'aaicn, die de stampers ophief. Tot 1937. En nu is er geen paard, er zijn geer. vrouwen meer, die in wolken stoom en met de mou wen opgestroopt boenen op de lakens van Mevrouw die-en-die van de Julianalaan. Er is nog zo heel veel te bewonderen in deze grote Oude Doos. Wanneer ge met alle geweld op het vinketouw wilt gaan zitten, koop een kaartje van een kwartje en bij de grote speelweide kan dat gebeuren, want daar staat een onvervalste vinkenbaan, ge schonken door een inwoner van Aerden- hout, met bordjes in de „hut", die de be zoeker vermanen, niet te luid te kwebbe len. want dan schrikken de vogeltjes, wect-u. De vinkenbaan, waaraan ook wel eens een putter of een sijs ten offer viel, is ge lukkig geschiedenis geworden, want het was maar een wreed vermaak, verdwenen is zij echter niet en de historievorser kan er zijn beide ogen uitkijken naar de aan schouwelijke les in vaderlandse gebruiken, welke hier zonder ophouden wordt ge geven. Er is nog veel meer: een Marker vissers hut, waarin een „blauw" vergaard is om van te watertanden en een kolenbranderij of een Twents bakhüs met de bijenkorven nog langszij, maar de onroerende en ont Franse invitatie tot Tolunie-onderhandelingen Alphand, de leider van de Franse dele gatie op de conferentie van zestien te Pa rijs, heeft op een persconferentie verklaard, dat Frankrijk bereid is onderhandelingen aan te knopen met alle Europese landen, die een tolunie met Frankrijk wensen te sluiten. Alphand stelde voor, dat de diverse tol- roerende museumobjecten krijgen slechts unies geleidelijk tot stand zouden worden dén de eer, die hun toekomt wanneer de Sebracht teneinde de verschillende landen hnnHf>rHrfm'7pnri Nnriorion/iprc 'h de gelegenheid to stellen zich aan te passen. De geleidelijke verlaging der tarie- honderdduizend Nederlanders van deze zomer gevolgd worden door steeds weer honderdduizenden. En als ge een sigaar te missen hebt, dan vertelt een vief wagen- makertje u in de grote wagenloods van al les over wagens en brikken, dogcarts en dilligences. Ook zonder sigaar trouwens en met dezelfde lankmoedigheid als waarmee het legertje openluchtsuppoosten verhaalt van de wonderen dezer dertig hectaren. „Aan de Zaan, waar de wieken van de molens.Nee, dit is geen houtzaagmolen aan de Zaan, hij staat op de Veluwe in het openlucht-museum. ven en de geleidelijke opheffing van ande re handelsbeperkingen zouden pas dienen te beginnen wanneer de betreffende landen economische en financiële stabiliteit zouden hebben verkregen. Eibon langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van bon L-01 reserve (voor 1 ei) verlengd is t/'m Zaterdag 20 September. WEN'S VAN OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN: Wij tonen meer discipline, maar hebben nog geen „uitstekeiuie naam" SYMBOLIEK EN RITUAAL Persoonlijkheidsontwikkeling in religieus kader Agenda voor Haarlem DINSDAG 1« SEPTEMBER Grote Kerlc: orgelconcert. 7.30 uur. City: ..Rome open stad". 18 J.. 2 15. 4.S0, 7.00 en 9 15 uur. Luxor: ..Een tweezijdige vrouw". 18 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Sp.iarhe: „Het legioen van Zorro" (2e en 3e deel). 14 J 2 30 7,00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Obsessie". 18 2.00. 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hal»: Voortvluchtig", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zevende misdaad", 18 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, WOENSDAG 17 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Koninklijke Militaire Kapel, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- Btellingen. r\ VER DE VRIJMETSELARIJ hangt sinds onheuglijke tijden een waas van geheimzinnigheid. Er zijn maar zeer weinig mensen, die volkomen op de hoogte zijn van doel en streven van deze orde en men moet over het algemeen tot de ingewijden behoren om een juist inzicht in organisatie ■erkwijze te krijgen. Het feit, dat de vrijmetselarij niet openbaar, maar een be sloten gezelschap is, heeft tot deze voor stelling van zaken veel bijgedragen. De Duitsers hebben in de bezettingsjaren getracht de algemene onkunde in volks woede te doen verkeren. Tevergeefs, want de Nederlanders zijn daarvoor te nuchter. Wei brachten zij onnoemelijke schade toe aan gebouwen en andere bezittingen van orde. Het hoofdgebouw te den Haag werd repetitie-gelegenheid voor het „Deut- sches Theater", alom in den lande werden de „tempels" verwoest of zwaar bescha digd en de kostbare en belangrijke biblio theek, die tal van oorspronkelijke werken, zelfs wiegedrukken over vrijmetselarij, al chemie, magnetisme, metaphysica en der gelijke bevatte, werd weggevoerd. Gelukkig kon een groot deel weer teruggevonden ■orden. Bij elkaar bedraagt de schade toch nog ruim vier millioen gulden. Daarboven uit gaat het verlies van de vroegere grootmeester, generaal H. van Tongeren, die reeds direct in 1940 door de bezetters werd gearresteerd en het daarop volgende jaar in een concentratiekamp om het leven kwam. De Vrijmetselaren hebben dezer dagen getracht door het houden van een pers conferentie de mysterieuze sfeer om hun organisatie te doorbreken. Zij hebben allereerst vastgesteld, wat de ,Orde van vrijmetselaren onder het Groot Oosten der Nederlanden" beslist niet is. Het is geen geheime organisatie, want ieder die aan de statuten voldoet, kan er lid van werden. Ook is het geen instelling tot onderling hulpbetoon, waarvan de le den elkaar steeds de bal toewerpen en waarvan gezegd zou kunnen worden dat men zijn kostje gekocht heeft, wanneer men er een keer maar binnen is gekomen. Ook is de orde geen anti-godsdienstig ge nootschap. Integendeel, zij laat haar leden daarin vrij en wil uitgesproken zelf geen godsdienst zijn. Vrijmetselarij is evenmin een politiek instrument, omdat haar leden verschillende opvattingen op maatschap pelijk en staatkundig terrein toegedaan kunnen zijn, zodat men nooit als een een heid naar buiten zou kunnen optreden. Wat dan wel? Zou men het doel der Vrijmetselaren op zijn allereenvoudigst weer willen geven, dan zou men moeten zeggen: men treedt tot de orde toe, omdat men een beter mens wil worden. Daarop richt zich de grondwet der orde. Nu kan men tegenwerpen, dat iedere godsdienstige gemeenschap dat ook wil, doch in de vrijmetselarij wordt eigen lijk de leden van verschillende geloofs overtuiging gelegenheid geboden gezamen lijk naar een zelfde doel te streven. Per soonlijkheidsontwikkeling, zo zou meij de taak der orde het best kunnen omschrijven. Zij tracht haar adepten door gestadige ar beid aan zichzelf te ontwikkelen tot per soonlijkheden, die elk voor zich en naar eigen aard het zelf ontvangen licht uit dragen in de samenleving. Uit deze opvat ting vloeit voort, dat de vrijmetselaren een absolute gewetensvrijheid voorstaan. Ter vertolking van haar idealen en ge dachten bedient de orde zich van symbolen cn ritualen, over het algemeen aan de bouwkunst historisch zouden de Vrij metselaren uit de kathedraalbouwers zijn voortgekomen ontleend. Symboliek De Vrijmetselarij verzinnebeeldt de mensheid in een tempel. Aan die tempel zijn wij allen bouwers. Maar niet alleen bouwers, wij zijn ook de stenen, die tot dat bouwwerk dienen te worden samenge voegd. Aanvankelijk zijn het slechts ruwe stenen, die voor de bouw ongeschikt zijn, maar die bewerkt dienen te worden om er kubieke stenen van te maken, die passen zullen in de bouw. De ruwe steen is derhalve het symbool van de nog onvolkomen mens en de ku bieke steen symboliseert de mens als bruikbaar en nuttig lid der gemeenschap. Om die kubieke steen te kunnen voort brengen dient de Vrijmetselaar te werken met de hamer zijner geestelijke kracht en met de beitel der zelfbeheersing, opdat al het onbruikbare en onvolkomene woriie verwijderd. Hij moet zich bedienen van passer en van winkelhaak, van waterpas en schietlood, opdat hij op de juiste plaats in het bouwwerk zal passen. Zijn hande lingen moeten „in de haak zijn", zijn le venshouding dient te zijn evenwichtig als het waterpas, recht als de liniaal en tege lijk diepgaand als het schietlood. Door middel van deze symboliek tracht de Vrijmetselarij in de mens te wekken of te verlevendigen het bewustzijn van de hoge waarde zijner persoonlijkheid. Organisatie De Vrijmetselaren zijn georganiseerd in loges, kleine plaatselijke verenigingen, alleen gebonden aan het grotere organieke verband, de Grootloge. De Nederlandse Grootloge werd in 1756 gestitht en omvat alle in Nederland en Oost- en West-Indië en de in Afrika gevestigde Nederlandse loges. Nederland telt op het ogenblik ruim 3000 vrijmetselaren, in Zilid-Afrika zijn er 5000. Iedere loge komt op gezette tijden bijeen. Er valt te onderscheiden in voorhof- arbeid en tempelarbeid. Deze laatste be staat in het bespreken van rituële, symbo- lieke, religieuze, wijsgerige of maatschap pelijke onderwerpen. De tempelarbeid bestaat in de plechtige aanneming van nieuwe leden, de verlening van een hogere graad en de viering van hoogtijdagen, waarbij de orde zich van een zinrijk rituëel bedient. De tempel symboliseert het heelal, de ritus die van de opgang van de duisternis uit naar het licht. Het beginsel van alle persoonlijkheids vorming is het afdalen in het diepste zelf. Vandaar, dat degene, die zich bij de Vrij metselarij aansluit, als eerste wegwijzer op zijn pad de aloude spreuk vindt*Ken Uzelf. Zoals zelfkennis het begin van alle wijs heid is, zo is de zelfbeheersing de kracht, die de mens nodig heeft om te komen tot zelfveredeling, t^t schoonheid. Naar analogie hiervan bezit men in de orde een bepaalde graad. Men begint als leerling, vervolgens wordt men gezel, ten slotte meester. De drie graden zijn in el kaar aanwezig: in elke leerling of gezel is de meester voorondersteld, in elke meester blijven de leerling en gezel werkzaam. In de tempel zitten de leerlingen aan de Noordzijde, de gezellen aan de Zuidkant,; maar de meesters zitten over beide groe pen verspreid. De voorzitter der loge zit in het Oosten, om, naar de bewoordingen van het ritueel, „te getuigen van het licht, dat was, dat is en wezen zal". Hij wordt bijgestaan door twee opzieners, die in het Westen zijn ge plaatst. Deze drie functionarissen represen teren het gezag in de loge. Boven de voorzitter, in het gebogen pla fond, dat het uitspansel voorstelt, is het „Alziend oog" aangebracht van de „Opper- bouwer des Heelals", met welke aanduiding de Vrijmetselarij ieder Godsbegrip wil om spannen. Voor de voorzitter staat een kubusvormig altaar, waarop de „Drie grote lichten" dei- Vrij metselarij liggen: Bijbel (in niet-Chris- telijke landen ook Koran. Avesta of een ander heilig boek), winkelhaak en passer. In het midden der tempel ligt een tableau dat omgeven is door de drie kleine lichten van wijsheid, kracht en schoonheid. Niet overal dezelfde vorm Het bovenstaande geldt in het bijzonder voor de Nederlandse magons. In Scandi navië komen naast de vrijmetselaren ook de „Vrije timmeraars" voor. die beide op uitsluitend Christelijke grondslag staan. Niet ontkend kan worden, dat in de La- In de komende jaren wil men zien te bereiken dat ons land in tegenstelling tot vroeger een toeristen-importerend land wordt. Men stelt zich voor, dat mits alle betrokken organen en personen medewer ken over een drietal jaren uit het vreemdelingenverkeer een opbrengst ver kregen wordt, welke een vervijfvoudiging is van het voor-oorlogse cijfer. In plaats van 10 millioen zou dan het vreemdelin genverkeer een bijdrage van 50 millioen gulden aan onze betalingsbalans kunnen verlenen. Voor de oorlog, toen het, deviezenvraag- stuk nog niet het draaipunt van onze eco nomische politiek vormde was het vreem delingenverkeer in hoofdzaak een kwestie van propaganda. Er heerste in Nederland een zeker défaitisme op dit terrein aldus de heer Groenevelt Meyer, de regeringscom- saris voor het vreemdelingenverkeer, die dezer dagen in Den Haag vertelde van de plannen, die er bestaan, om Ne derland als „eiland der goedkoopte" uit te buiten in de vorm-van een toe ristentrekpleister. De mening overheerste, dat wij het toch niet tegen het buitenland konden bolwer ken. Ons land was voor de toeristen duur en saai. Alleen een intellectuele élite werd bereikt, die met name onze musea bezocht. Maar daartegenover gingen de Nederlan ders bij tienduizenden naar het buitenland. Uit de statistieken blijkt, dat de Ame rikanen het gemiddeld niet langer dan 2.9 dag bij ons uithielden. Thans zijn er echter vele factoren, welke tot een gun stige ontwikkeling van het vreemdelingen verkeer in ons land kunnen bijdragt-n. Vooreerst is ons land geen duurte-eiland in Europa meer. De belangstelling voor ons land is voorts toegenomen: zo zal bin nenkort het toeristenverkeer tussen Frankrijk en Nederland op een bescheiden schaal hervat kunnen worden. Op een basis van evenredigheid wordt dan een toeris tenverkeer naar en van Frankrijk moge lijk, waardoor de Nederlandse toerist naar Frankrijk over een bedrag van f 400 aan deviezen zal kunnen beschikken. Zoals de zaken thans staan zal dat per maand tot ongeveer een 140 personen beperkt dienen te blijven. Vele militairen komen hier hun verlof doorbrengen. Zo vertoefden hier in de bloembollentijd ongeveer 2000 Amerika nen met gemiddeld 5 verblijfdagen. Ten slotte is er de omstandigheid, dat Duits land en Oostenrijk voorlopig voor het toe ristenverkeer ziin uitgeschakeld. Nu acht de heer Groenevelt Meyer het mogelijk, om in de eerstvolgende jaren het aantal verblijfsdagen van de Amerikaanse toe risten te verdubbelen, dus op gemiddeld vijf te biyngen. Ook het aantal Ameri kaanse bezoekers moet volgens hem ver dubbeld kunnen worden. Wij moeten goede gastheren zijn... Om evenwel een toeristen-importerend land te worden dienen we materieel en geestelijk in staat te zijn als „gastheer" op te treden. Hier ligt een taak voor de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, voor het hotelwe zen, voor de regering en voor het volk zelf. Dan is een subsidie van de regering zeker te verwachten. De A.N.V.V. is be gonnen met de uitwerking van een actie, welke ten doel heeft, dat reeds in 1948 een belangrijke toeneming van het vreemde lingenverkeer in ons land bereikt wordt. Door deze organisatie wordt de buiten landse propaganda centraal gevoerd. Wat Amerika betreft wordt een algemene pro paganda gevoerd in samenwerking met België en Luxemburg. Het hotelwezen heeft zich deze zo mer reeds zeer ingespannen- Het kampt echter nog met een beperkte capaciteit, die voor het gehele land 80% van de voor-oorlogse bedraagt. Behalve door het geven van een subsi die zal de regering nog meer moeten doen: verstrekking van materialen voor de we deropbouw van hotels en mogelijkheden voor de verbetering en uitbreiding van de bedrijfsuitrusting. Zo zal de voedselpositie het in de toekomst noodzakelijk kunnen maken, dat voor hotels op centrale knoop punten faciliteiten verleend worden. „Het land der fooien". De mentaliteit van ons volk tenslotte ten aanzien van de vreemdelingen achtte de heer Groenevelt Meyer-reeds veel ver beterd. Er zijn echter bij een openhartige enquête door de A.N.V.V. enige klachten door de vreemde bezoekers geuit. Één heeft betrekking op de controle aan de grens. Voorts loopt ons land door het fooiensysteem de kans meer en meer „le pays des pourboires" genoemd te worden. Ook blijkt men in het geheel niet onder de indruk van de spreekwoordelijke Ne derlandse zindelijkheid te zijn. Men klaagt over de weinige badkamers en het gemis aan stromend warm water. Ook treinen en straten worden vuil gevonden. Marken en Volendam worden in het geheel geen Honegger ziek in Amerika Onze correspondent te Parijs meldt: Arthur Honegger, de Frans-Zwitserse componist Van „Jeanne d'Arc au Bücher" het oratorium dat vorig seizoen in tal van plaatsen in ons land door een Belgisch symphonie-orkest onder leiding van Lode- wijk de Vecht met zeer groot succes is uit gevoerd, is, naar wij vernemen, tijdens een tournée, welke hij sedert enige weken door Amerika had ondernomen, plotseling door een ziekte overvallen, en wel zodanig dat de overkomst van zijn vrouw dringend gewenst bleek te zijn. Volgens de laatste berichten zou Honeggers toestand niet zon der gevaar zijn. reclame geacht, al blijven zij altijd nog een attractie voor de bezoeker vormen. Ten aanzien van de critlek over het fooienstelsel gaf-de secretaris van de be drijfsgroep Horeca als zijn mening, dat de schuld hier in feite bij het publiek ligt. Er wordt zijns insziens in het algemeen te royaal gegeven. De discipline ontbreekt. Voor het hotel-, café- en restaurantbe drijf hoopt men in het volgend jaar enige algemene richtlijnen te geven Afschaffing van het fooienstelsel wordt niet mogelijk geacht. „De fooi is zo oud als de wereld en als zodanig gerechtvaardigd". In het algemeen zou men zich in cafés tot een fooi van 15% kunnen bepalen. Voor wat de hotels en restaurants betreft, waar de rekening doorgaans hóger is, zou men met 10% kunnen volstaan. Overigens strekt zich het gebruik om fooien te geven niet alleen tot het Horeca bedrijf uit. Zo werd gewezen op de grote bedragen, die bioscoopportiers vaak tou cheren. Hier en ook op andere terreinen zal het publiek zelf daarin verandering dienen te brengen. Drooglijnen van vuurkoord Groesbeek bevat een waar arsenaal De gemeente Groesbeek is sinds Maart van dit jaar „bewerkt" door de Arnhemse hulpverleningsdienst, die thans in een rapport vertelt van de enorme hoeveelhe den oorlogstuig, welke nog in deze uithoek van de provincie Gelderland verspreid la gen. De gemeente werd nu drie jaar gele den door de frontlijn in tweeën gesneden en het gebied werd tot niemandsland ver klaard. Tijdens de overwintering 1945'46 strooiden Geallieerden en Duitsers kwistig hun projectielen en mijnen rond, zodat hier het grootste mijnenveld van Europa ontstond. Vijf maanden opsporingswerk hebben de vernietiging van niet minder dan 104.000 granaten, waaronder 65.000 Duitse handgranaten tengevolge gehad. Monsters van elke soort en elk kaliber waren er onder: de 39 bommen van 750 kilo hebben de Arnhemse mannen bijvoor beeld menig benauwd kwartiertje be zorgd. Het voormalige slagveld leverde verder honderden meters vuur- en slagkoord op, dat door de Groesbekenaren enige keren als waslijn werd geadopteerd. Ofschoon er met man en macht opge ruimd is, blijft de omgeving van Groes beek gevaarlijk door de omvangrijke res ten munitie, welke er nog verspreid lig gen. Dansleraren-van-professle kunnen Zaterdag 27 September hun beste beentje voorzetten ln de wedstrijd om „De grote prtjs van Nederland •.947". die 's avonds om 23.30 uur in de Haagse dierentuin gehouden wordt. Nachtmerrie I N HET NACHTELIJK DUISTER stond 1 op de tramhalte van het Leidseplein een paard. Het zag er moe en verfomfaaid uit. Er lag op zijn ede) gezicht een wezenloze trek, die deed vermoeden, dat het de avond had doorgebracht in de lichtzinnige établis sementen, die in die streek van Nederland zonder tal zijn. Zo was het ook. Het was al heel laat eigenlijk veel te laat voor een paard en het Leidseplein lag geheel verlaten. Er was alleen nog een taxi-chauffeur en die ging naar het paard toe en zei: „Zo jö, wat doe jij hier?" „Op lijn 1 wachten", zei het paard geme lijk. „Ha, daar moet je nou weer een paard voor weze", zei de chauffeur minachtend over zoveel onkunde omtrent de Amster damse gebruiken, „die rijdt niet meer na middernacht". „Kammenieschele", ze: het paard balorig en zwiepte zijn staart in het gezicht van de chauffeur, „ik blijf toch lekker staan". De taxi-man verdween en liet het paard alleen met zijn benevelde gedachten. „Mooi pleintje hier", prevelde het paard welwil lend, „ik wou dat ik een sigaretje bij me had". Ineens klonk over het plaveisel een suk kelige hoefslag. „Daar hejje zo'n proleet voor een wa gentje", dacht het paard en verheugde zich over eigen welstand. Niettemin verwaar digde het zich neerbuigend om te kijken, toen het aapje naast de vluchtheuvel stil hield. „Doe jij hier?" bromde de koetsier. Het paard werd boos. „Op lijn 1 wachte", zei het korzelig, „is er soms wat tegen dat ik op lijn 1 sta te wachten?" Het knelde zich met het linkervoorbeen om de tram paal en keek uitdagend. „Niks", zei de koetsier, „maar je hoorde al lang in bed te legge". Het was even stil. „Allee", zei de koetsier, „stap maar In, Ik breng je wel effe weg". „Ja maar," zei het paard, „ik heb geen cent op zak. Alles verbrast". „Nou", vond de koetsier, „dat mag'em de pret niet drukke. Jij bent ook niet ieder een". „Vooruit", zei het paard, „naar de Ferdi nand Bol dan maar. En een beetje haast maken, luie sloeber" brulde het tegen het rijtuigpaard. Het rijtuig zette zich in beweging en ter wijl het paard zich behaaglijk in de kussens nestelde, begon het weemoedige dronke mansliedjes zachtjes voor zich uit te zin gen. Eerst zong het: „As de tros wordt losgesmete", maar alras schakelde het over op gezangen van een bedenkelijker allooi. „Wat een stem", zei het tevreden en haalde meteen uit, dat het schalde door de stille straten. Niet voldaan daarmee begon het op luide toon geweldig slechte grappen aan de koetsier te vertellen. Vervolgens maakte het geniepige insinuaties over een ter plaatse opgestelde agent en diens voor ouders, lachte daarbij een hikkerige lach en sloeg van pret een ruit stuk. Toen stopte het fatsoenlijke, hard-wer- kende paard voor de wagen, keek eens ont stemd achterc#7 en zei op dreigende toon: „Hé. denk je der een beetje om? Altijd paard blijven, hè!" In het rijtuig viel een beschaamde stilte. W. L. B. De Cirruszal haar werk wel aan kunnen De „Cirrus", Nederlands .eerste weer schip is gereed om op l4 Sep tember een van de dertien over de ge hele Atlantische Oceaan verspreide weerkundige waarnemingsstations te gaan bezetten, een post die Nederland v met België beurtelings zal waarnemen, steeds voor een periode van drie we ken. Deze post bevindt zich op de breedte van Ouessant aan de ingang van de Golf van Biskaye. Gedurende de afgelopen weken hebben Van Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoom vaartmij., die het schip exploiteert, de Rijksluchtvaartdienst en het K.NM.I., het schip geheel voor zijn taak in gereedheid gebracht. Een uitgebreide radio-installatie, die voor verbindingen met schepen, vlieg tuigen en de vaste wal zorgt en weerkun dige instrumenten zijn aan boord gebracht, waar een radarinstallatie reeds aanwezig was. Het schip is van oorsprong een Ame rikaans marinefregat, dat de Nederlandse regering voor een prik heeft kunnen aan kopen. Van alle „gemakken" voorzien. Voor de zo belangrijke waarnemingen in de hogere luchtlagen zal men gebruik maken van radiosondes, die opgehangen aan grote witte ballons tot 10 km. hoogte kunnen stijgen en door middel van een zendertje, de temperatuur en het voch tigheidsgehalte aan de post op het schip kunnen meedelen. De zo verkregen ge gevens worden snel uitgewerkt en doorge geven aan Schiphol, dat De Bilt er van in kennis stelt, die het op zijn beurt door middel van een internationaal telexnet aan de weerstations op het vaste land doorgeeft. Deze gehele procedure mag niet meer dan hoogstens een half uur in be slag nemen. Van hoeveel belang dit voor de - verhoging van de veiligheid van het tijnse landen de orden dikwijls aan de po litieke ontwikkeling een bepaalde wending willen geven. Ook komen hier „gemengde orden" voor, die zowel voor vrouwen als mannen openstaan. Het Groot-Oosten dei- Nederlanden erkent deze echter niet: het meent dat de geestelijke atmosfeer der orde slechts door een jchelding van het manne lijk en vrouwelijk element gehandhaafd kan blijven. Een vrijzinnige partij? Naar aanleiding van het door mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam gelan ceerde denkbeeld, om te komen tot op richting van een vooruitstrevende vrij zinnige partij (waarin zowel plaats is voor de oud-vrijzinnig democraten, die zich niet thuis voelen in de Partij van de Arbeid, alsmede de dakloze of tot andere groepen behorende niet-socialistische democraten) en de daarop gekomen perscommentaren schrijft mr. D. U. Stikker in het Algemeen Handelsblad, voorzitter van de Partij van de Vrijheid, een artikel, waarin hij pleit voor opneming dezer groepen in zijn orga nisatie. „Ongetwijfeld zullen er nuances over blijven, maar niet voor elk verschil moe ten weer politieke partijen worden opge richt. Er moet gestreefd worden naar een heid, niet ten koste van vervaging van be ginselen, maar eenheid met als grondslag samenwerking van in wezen politiek ge- lij kgezinden. Daarvoor moet een politiek gesprek geopend worden met als einddoel een sterke progressief gezinde partij die allen omvat voor wie de geestelijke vrij heid primair is, de sociale gerechtigheid plicht en die het economisch leven niet wil zien terstarren in het keurslijf van een socialistische dogmatiek die uiteindelijk in staats-absolutisme moet eindigen. Tot een zodanige koers zijn wij bereid." luchtverkeer, voor de zeescheepvaart, de landbouw en andere belanghebbenden zal zijn, is duidelijk- Tijdens de eerste proefvaart maakten wij, even buitengaats, een op stijging van een ballon met radiosonde mee. Met een vaart van 300 m. per minuut verdwenen ballon en radio sonde uit onze gezichtskring, echter niet uit het gezichtsveld van het ra daroog, zodat de windsnelheid op grote hoogte kan worden bepaald. In de toekomst hoopt men ook oceanogra- fische waarnemingen te gaan doen. De „Cirrus" is nog provisorisch inge richt, speciaal de accomodatie der be manning zal nog verbeterd worden. Dit zal echter pas kunnen geschieden, nadat de „Cumulus", een tweede voor dit doel gekocht Amerikaans marinefregat, gereed zal zijn. Dit schip zal begin September uit New-Orleans vertrekken en half Septem ber in Rotterdam, de thuishaven der weèr- schepen, aankomen en ongeveer in drie maanden tiids verbouwd wordenn. De totale bemanning van elk schip zal uit ongeveer 58 personen bestaan, onder wie acht radiotelegrafisten van de afde ling luchtverkeersbeveiliging en vyf weer kundigen. Zoals men weet is Nederland lid van de internationale burgerlijke luchtvaartorga- nisatie, die in September 1946 besloot tot het inrichten van weerstations op de At lantische Oceaan ten behoeve van de luchtvaart. Zeven van de stations worden geëxploiteerd door de Ver. Staten, één door de Ver. Staten tezamen met Canada, twee door Groot-Brittannië. een gezamen lijk door Noorwegen. Zweden en Groot- Brittannië en een door Frankrijk. De plaats van de stations is in nauwe samen werking met de internationale meteorolo gische organisatie bepaald. De Franse en de Britse stations zijn sedert begin Augus tus bezet; Amerika heeft op een station na, de bezetting van zijn posten voltooid. DUW MET FATALE GEVOLGEN. In Gemert ontstond een vechtpartij tus sen twee mannen van respectievelijk 86 en 65 jaar. Beiden verkeerden onder invloed van sterke drank. Op een gegeven ogen blik werd de oudste in een sloot geduwd, ten gevolge waarvan hij zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. Nieuwe uitgaven „Fresh fields and polders new". Uitgave van „Nederland in den Vreemde". Reeds Jaren circuleert in het buitenland een brochure, die belangstelling moet proberen te wekken voor de Nederlandse Zuiderzeewerken. Daar dit project zo langzamerhand Is uitge groeid tot een enorm stuk werk, dat op een be wogen oorlogshistorie bogen kan. heeft de ver eniging ..Nederland in den Vreemde" te Amsterdam gemeend er goed aan te doen. de oude brochure in een nieuw pak te steken. Deze verjongingskuur heeft het werkje ongetwijfeld groter documentaire waarde gegeven: de totale geschiedenis van de dam tussen Wlerlngen en het toenmalige vasteland van Noordholland tot de laatste plannen aangaande de verdere inpol dering van de vroegere Zuiderzee heeft een plaatsje gekregen tussen de vele foto's die het foldertje sieren. Zowel voor „export" 'als voor binnenlands gebruik lijkt dit historische werkje uitermate geschikt, temeer omdat de Duitse aanslagen op de landwinningen met schrijnende wkeurtgheid zijn verteld

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6