Haarlems Dagblad Tweeduizend Joegoslaven wilden vrije stad Tnëst binnendringen UNO-vergadering geopend De MHlioenen-Nota „Wij hadden oorlog kunnen hebben" Een Braziliaanse voorzitter Actieve ondergrondse in Joego-Slavië Oosterbeek herdenkt opnieuw de strijd der „Airbornes" Stemmig begin van het parlementaire jaar Weerbericht 62e Jaargang No. 18737 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U60U. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Wöens3ag 17 SepIêniKer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4(Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r f ET DOCUMENT, dat minister Lieftinck de Statcn-Generaal als toelichting op de begroting voor 1948 heeft aangeboden, ademt een ietwat minder neerslachtige geest dan dat andere staatsstuk, de Troon rede, waarin de gehele regering aan het woord is. De minister van Financiën waagt zich op enkele punten aan een zeker opti misme. Dat geldt o.a. het verbeterd aspect van de begroting voor de gewone dienst. Op zichzelf maakt die inderdaad een goede indruk en de minister constateert erbij dat de economische toestand van Nederland zich „niet ongunstig" ontwikkelt. Maar nevens het geraamde overschot op de ge wone dienst staat een zo groot tekort op de buitengewone, dat het eindresultaat een begrotings-deficit van 1566 millioen aan wijst. Bovendien zal het nadelig saldo op het Landbouw-egalisatie-fonds voor de dienst-1947 waarschijnlijk nog met 230 millioen moeten worden verhoogd. Dat de minister het er op toegelegd had, door ingrijpende beperkingen van de uit gaven het totaal rond een milliard lager te stellen dan dat voor 1947 en het niet verder heeft kunnen brengen dan 631 mil lioen, zodat hij nog niet tweederden van de voorgenomen vermindering bereikte, heeft hij door uitvoerige uiteenzettingen toege licht. Men kan die met belangstelling en respect lezen en niet de geringste twijfel koesteren aan prof. Lieftincks vindingrijk- beid en volharding, maar niettemin blijven twijfelen aan de algemeenheid der mede werking, die hij bij de staatsdiensten cn- dervindt. Uit de Troonrede werd gisteren op deze plaats de zin gelicht „Met vasthou dendheid zal worden gestreefd naar beper king van overheidsuitgaven" en erbij op gemerkt, dat men dit gaarne krachtiger uitgedrukt zou willen zien. Het maakte enigszins de indruk alsof de regering haar uiterste best moest doen om het van ande ren gedaan te krijgen. Wij stellen ons een vastberadener houding van het gezag voor. In zijn Millioenen-Nota zegt de minister van Financiën: „Een inkrimping van het pennanente bestuurs-apparaat en het for ceren van een ondoordachte vereenvoudi ging zou onder de gegeven omstandigheden, zolang de oorlogsgevolgen nog niet zijn ge liquideerd en de wereld in de toestand van schaarste-economie blijft verkeren, .tot ernstige moeilijkheden en zelfs tot een ad ministratieve chaos kunnen leiden". Niemand zou het forceren van ondoor dachte vereenvoudigingen van de minister willen vergen of daarop willen aandringen. Inkrimping van het permanente bestuurs- aDparaat is evenwel geen zaak, die men daarmede zomaar gelijk kan stellen in funeste uitwerking en wij moeten hopen, dat de minister zich niet te gemakkelijk door alarmerende gedachten over ernstige moeilijkheden en administratieve chaos zal laten beïnvloeden. De mededeling, dat in enkele gevallen 1948 nog personeelsuitbrei ding nodig zal maken, doet wensen dat de minister desnoods vermomd eens een onverwachte inspectie in die enkele gevallen zou houden. Het zou van invloed op zijn gehele opvatting kunnen zijn. De eenvoudige burger krijgt vaak duidelijker indrukken, dan aan de hoge mannen op de eenzame departementale toppen ten deel vallen. Aan de zonzijde van de begroting ver toont zich een in bevredigend tempo toe nemende productie. Die bewijst, wat vij ook nooit betwijfeld hebben, dat de Hol landse arbeids-energie bezig is zich te her stellen. Er staat tegenover dat voldoende besef van de armoede, waarin Nederland verkeert, nog steeds ontbreekt. Dat is een ernstige zaak. Prof. Lieftincks herhaald be roep op verhoging van de spaargelden wordt erdoor benadeeld, terwijl die ver hoging van besparingen toch al ,zo'n moei lijke zaak is tengevolge van de algemene levensduurte en de zware belastingdruk. De vaderlandse armoede heeft de minis ter duidelijk genoeg belicht in zijn beschou wingen over een helaas nog onvoldoende verbetering van de export tegenover een onvermijdelijk hoog import-peil. dat be langrijk boven de export-mogelijkheden ligt. Dit maakt -buitenlandse hulp ge durende „de eerstkomende jaren" zoals de minister verzekert tot een nood zakelijkheid. Het is moeilijk credieten te vinden onder zulke voorwaarden, dat de verplichting tot rentebetaling en aflossing gelijke tred houdt met de stijging der bin nenlandse productiviteit. Dit doet meteen denken aan het grote belang, dat ook Ne derland bij het slagen van het Plan- Marshall heeft. Men denkt daar des te sterker aan als men in de Millioenen-nota leest hetgeen ons te wachten zou staan als niet voldoende hulp uit het buitenland zou worden verkregen: ernstige stilstand in de economische activiteit, terugval van de verzorging der bevolking beneden het lichamelijke bestaans-minimum, daling van de opbrengst der geraamde begro- tings-middelen, belangrijke vertraging van de wederopbouw, ontwrichting van sociale verhoudingen en improductieve belasting van het budget door grote werkloosheid. Ook de werkloosheid doemt bij de schat ting van zulk een mogelijkheid weer voor ons op. Het gehele beeld is dusdanig dat dc onontbeerlijkheid van buitenlandse fi nanciële hulp eruit blijkt. Minister Lief tinck acht haar onontbeerlijk ondanks in spanning van alle krachten in den lande. Hij spreekt bovendien van ernstige ge varen die onze economische .toestand be dreigen, maar meent dat en hij herhaalt Weer: zolang kans op voldoende hulp be staat een verdere schrede gezet zal kunnen worden op de weg van economisch, sociaal en cultureel herstel. Het gedeeltelijk optimisme, waarvan hierboven sprake was. wordt dus we! aan zwaar voorbehoud onderworpen. Wij tonen toenemende fut, maar wij zullen er niet zonder belangrijke hulp uit het verre Wes ten kunnéh komen. Nog in geen jaren. Daar komt het op neer. En de daarachter liggende toekomst en de positie van ons land zien er dusdanig uit. dat een Millioe nen-Nota als deze dit blad alleen verster ken kan in zijn mening, dat naar waarüjke samenwerking der volken van Europa, in federale vereniging, gestreefd moet wor den om blijvende bestaanszekerheid te kunnen verwerven. Twaalf Amerikaanse soldaten voorkwamen bloedvergieten Het incident bij de overneming van Pola door Joegoslavische troepen, waarbij de Amerikanen en Engelsen overhaast in de nacht moesten terugtrekken tengevolge van het feit, dat Joegoslavische troepen dadelijk na middernacht tegen de afspraak in oprukten, is gevolgd door een ernstiger voorval, dat zich afspeelde bij de grens van het gisteren lot vrije stad uitgeroepen Triëst. In de nacht van Maandag op Dins dag rukte een Joegoslavische troepenmacht van tweeduizend man op met het doel de vrije stad te bezetten. Amerikaanse soldaten, twaalf in getal, die als wachtposten aan de grens waren opgesteld, konden door tactisch optreden niet alleen verhinde ren dat de Joegoslaven hun voornemen uitvoerden, doch wisten tevens vijandelijk heden te voorkomen. De Joegoslaven trokken zich tenslotte terug en militaire auto riteiten van Amerikaanse en Joegoslavische zijde traden met elkaar in contact om de aangelegenheid te regelen. Deze besprekingen zijn nog niet afgelopen. Volgens U. P. heeft een geallieerd gene raal gisteravond een samenvatting gege ten van de incidenten die de terugtrek king van de Anglo-Amerikaanse troepen Jbn de opmars van de Joegoslavische troe pen naar de nieuwe grenzen begeleidden en verklaarde: „Wij hadden oorlog kunnen hebben". De verklaring werpt een duidelijk licht op het grote gevaar van vijandelijkheden. De generaal noemde op: De plotselinge ommezwaai van Joegoslavië, waardoor de troepenverplaatsing moest plaats vinden in de nacht, zodat een vroegere overeen komst tussen de geallieerden en Joegosla vië werd geschonden. De door Joegoslavië gedane pogingen om met een grote troepenmacht het ge bied van Triëst binnen te dringen, waar door dezelfde overeenkomst werd ge schonden. Het verzoek van Joegoslavië om verder op Italiaans grondgebied te mogen door dringen, waardoor een groter gebied zou verkregen worden dan door de grenscom- missie was vastgesteld. Een zuivere schending van de grens die was vastgesteld langs de Franse lijn in het gebied van Collio bij wachtpost 115, waar Tito's troepen twee huizen en een smalle strook Italiaans grondgebied bezetten ten Westen van de vastgestelde lijn. Deze schending zal nog rechtelijk behandeld moeten worden. Anke Servaes overleden Schrijfster van boeken voor en over kinderen Dinsdagavond is in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar de schrijfster, me vrouw A. G. Valkhoff-Wijdom (pseudo niem Anke Servaes) op 49-jarige leeftijd overleden. De eerste werken van Anke Servaes waren meisjesboeken. In 1935 verscheen haar „Bezoekuur", een bundel verhalen voor volwassenen. Een jaar later werd haar eerste roman „Kinderzaal", een van haar bekendste boeken, uitgegeven. Hier in vertelt de schrijfster van haar ervarin gen als verpleegster in een kinderzieken huis. Enkele van haar andere boeken zijn: ,Wie volgt", „Kindertoevlucht", „Oorlogs kinderen" en „Moeder Liesbeth". Van haar laatste werken zij vermeld „Paul Alleen", dat in Januari is verschenen en een no velle: „Koos" die in October in de handel komt. Zij werd 26 November 1897 te Tilburg geboren. Na in Rotterdam de onderwijzers- acte te hebben behaald, was zij practisch werkzaam in een kinderziekenhuis in Den Haag. In 1926 huwde zij met de schrijver Rein Valkhoff. In 1940 ging het gezin Valkhoff tot het katholieke geloof over. In 1945 werd Anke Servaes benoemd tot lid van de maatschappij der letterkunde. Amerika bereidt een militair verdrag tegen agressie voor Kruisvaarders en Tsj'etniks maken het Tito lastig Volgens een correspondent te Athene van het conservatieve Engelse blad „Daily Te legraph" zouden enkele berichten uit het Grieks-Joegoslavische grensgebied er op wijzen dat een Katholieke anti-Tito-bewe- ging gedurende de afgelopen twee weken in Zuid-Servië opereert. Deze berichten veronderstellen, dat drie verschillende on dergrondse organisaties de laatste twee weken een actie tegen maarschalk Tito voe ren. Een katholieke ondergrondse organi satie, de „kruisvaarders", zou actief optre den in geheel Zuid-Servië. „Griekse mili taire kringen, evenals kringen van de Brit se Intelligence Service", aldus de Daily Telegraph, „geven te kennen, dat er iets buitengewoons geschiedt bij de Griekse grens in Joego-Slavië, voornamelijk in de omgeving van Devdjelia en Monastir". Sabotage. Griekse voorposten hebben Zaterdag nacht duidelijk het geluid van zware ar tillerie, machinegeweren en mortieren ge hoord en Zondag overdag grote rookzuilen gezien boven Devdjelia. De stad Monasftr is des nachts in duisternis gehuld, hetgeen door vluchtelingen uit Joego-Slavië. die de Griekse grens overschrijden, aan sabotage door de „kruisvaarders" wordt toegeschre ven. Deze zouden de electrische centrale vernield hebben. De vluchtelingen, die door Griekse offi cieren werden ondervraagd, zeiden, dat de organisatie der „kruisvaarders", welke zich uitstrekt over de bergketen Gradina Pla- nini, op 26 Augustus de eerste aanval tegen maarschalk Tito's strijdkrachten begonnen, enkele bergtoppen veroverden en de ge regelde Joegoslavische troepen dwongen naar het dal van Strumnitza terug te trek ken. Op 7 September overvielen de kruis vaarders enkele dorpen om Devdjelia. Zij zouden de hoofdwegen in Zuid-Servië be heersen, zodat enkele voorposten van het Joegoslavische leger moesten worden prijs gegeven. De tweede groep zou bestaan uit aanhan gers van Mihailovitsj, de z.g. „tsjetniks", 8000 man omvatten en in het gebied van Nisj tussen de rivier Morava en de Joego- slavisch-Bulgaarse grens opereren. Ten slotte zou er nog een derde groep zijn, „Macedonische revolutionaire organisatie" genaamd, die met een strijdmacht van 10.000 man in de gebieden van Philip Ko- zantovo en Strumnitza actief optreedt. Zowel de candidaat der Sovjet-Unie, de Tsjech Jan Masaryk, als die van Amerika, de Australiër Evatt, werd bij de verkiezing van een voorzitter voor de Algemene Vergadering der UNO, die gisteren in Flushing Meadows is ge opend, verslagen door de Braziliaan Aranha, die na twee stemmingen als overwinnaar uit de bus kwam. Bij de eerste stemming behaalde geen van de drie candidaten de meerderheid. Aranha was zeer verrast en deed een beroep op de hulp van zijn beide riva len. teneinde het presidentschap der vergadering zo goed mogelijk te kun nen vervullen. Het merkwaardige van deze verkiezing is, dat hierbij de La tijns-Amerikaanse staten lijnrecht in- .gingen tegen de intenties der Verenigde Staten, ondanks het pas gesloten ver drag van Rio, dat de eenheid van het Westelijk halfrond bevestigde. De vergaderzaal van de Verenigde Vol ken was omtrent het uur, dat de eerste zit ting werd geopend, dicht bezet. De strakke lijndn van de' moderne zaal werderf enigs zins van sfeer veranderd door de kleurige klederdrachten van sommigen der delegatie leden, waaronder de wijde burnoezen van Saudi-Arabia en de kleurige lange gewaden van de Indische vrouwelijke afgevaardigden een fleurig cachet aan deze eerste zitting gaven. Het zag er voor de zitting naar uit dat er nogal enige strijd zou geleverd moeten worden voor de aanwijzing van de nieuwe voorzitter, wiens plaats tijdens de vorige zittingen met zoveel tact werd ingenomen door de Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak. In zijn openingsrede, verklaarde de voor- zitter, dat met teleurstelling moest worderi geconstateerd, hoe in het afgelopen jaar weinig voor de zaak van de vrede kon worden gedaan. „Het zal daarom onze taak zijn,'' aldus spreker, „een juist beeld van de huidige situatie te geven. Onze agenda is overvloedig gevuld met punten, maar alles komt neer op beantwoording van de vraag of de weg, welke wij thans inslaan, naar vrede dan wel naar strijd zal leiden. Onze agenda is derhalve een morele agenda." Amerika's plan. Naar uit gezaghebbende bron te New York wordt vernomen, heeft de Ameri kaanse delegatie ter algemene vergadering der UNO een plan tot een verdrag-van on middellijke wederzijdse verdediging tegen agressie, ondersteund door gewapende troe pen van de ondertekenende staten. Dit plan zal aan de Algemene Vergadering worden voorgelegd. Het voor te stellen verdrag zal dc vor ming ten gevolge kunnen hebben van een internationale politiemacht, om Grieken land onmiddellijk te verdedigen tegen agressie van Joego-Slavië, Albanië en Bul garije. Het zou een aanvulling vormen op het Handvest der UNO en in overeenstem ming zijn met artikel 51 van het Hand vest, volgens hetwelk de staten het recht van individuele of collectieve zelfverdedi ging erkennen, indien een gewapende aan val plaats heeft op een lid van de UNO tot aan het moment, waarop de Veiligheidsraad de noodzakelijke maatregelen voor het handhaven van internationale vrede en vei ligheid heeft getroffen. Het verdrag zou door elk lid der UNO, de Sovjét-Unie incluis, ondertekend kunnen worden, doch onmiddellijk van kracht wor den, ook al tekenen Rusland of de daar mede verbonden staten niet. Een actie vol gens het verdrag, waaronder gebruik van gewapende macht der ondertekenende mo gendheden, zou niet onderhevig zijn aan het veto van een grote mogendheid. Britse gezanten naar de vroegere vijanden Nu de staat van oorlog tussen Groot- Brittannië en de vroegere satellieten van Duitsland is opgeheven door het ratificeren van de vredesverdragen, heeft de Britse regering gezanten benoemd in Hongarije, Finland, Bulgarije en Oostenrijk. Sir Victor Mallet is benoemd tot ambassadeur te Rome, als opvolger van sir Noel Charles. Het woord is aari.. Saint e-B euve: Meestal beoordelen wij niet de anderen, maar ons eigen kunnen in anderen. 17 SEPTEMBER: (Van onze parlementaire redacteur) R. P. THOOLSE BRUG TOLVRIJ. In eert spoedvergadering heeft de gemeente raad van Tholen langdurig beraadslaagd over de overdracht van de nieuwe Thoolse brug over de Eendracht. Met algemene stemmen werd een voorstel van B. en W. aangenomen, waarin de raad de overdracht van de brug aan het Rijk aanvaardt, zjj het onder protest. Dit betekent dus, dat de brug, die in October geopend wordt, tolvrij zal zJJn, Ondanks het stemmig zwart der man nelijke aanwezigen, hier en daar onder broken door een fleurige dames-japon, deed het uiterlijk van de Ridderzaal, dank zij kunst- en zoniverlichting opwekkend aan- Hierin was dan meteen een tegen stelling tot de over het algemeen somber getinte openingsrede gelegen. Na dat de jongste commies-griffier van de Tweede Kamer hem met heldere herauten- stem had aangekondigd schreed Dr. Beel in statige tred, plechtiglijk begeleid door de commissie van in- en uitgeleide, de zaal binnen. Zo konden de hoge Indo nesische gasten alsook de heer Gomez, Curacao's vertegenwoordiger, die onmid dellijk achter de ministers en de Raad van State gezeten waren, enige indruk krij gen van Westerse statige stijl. Het ging allemaal heel netjes. Ook het corps di plomatique was slechts in het zwart ge kleed: te midden van dit gezelschap ont waarden we mr. P. Struye, de Belgische minister van Justitie gedurende twee dagen hier regerings-gast met zijn echt genote. Na een kort speechje van voorzitter Kranenburg °hield de Eerste Kamer zich alleen met gewoon formeel werk sa menstelling van commissies enz. bezig. Voor het eerst ontbrak er een voorstel om «en adres van antwoord op de Troonrede aan te bieden, nadat men het vorig jaar reeds de weg gebaand had om tot de af schaffing van dit, op zichzelf geen waarde meer hebbend gebruik te komen. Met deze negatieve daad kon men het nu wel als begraven beschouwen. In de Tweede Kamer diende minister Lieftinck zijn millioenennota en de staats begroting in. De grote hoeveelheid stuk ken. door hem in een koffertje meege bracht, verhuisde hierop van de ministers- tafel naar het bureau van de president. Het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap leverde geen verrassingen. Evenals het vorige jaar plaatste de Ka mer, met bijkans algemene stemmen, mr. v. Schaik no- 1; mr. Joekes (P. v. d. A.) en de heer Smeerde (a.-r.) zagen zich we derom voor het eerste en tweede onder voorzitterschap aangewezen. Donderdag om 1 uur weer openbare ver gadering. Zullen we dan meteen verne men. wanneer de regeringsverklaring over Indonesië komt of zal de heer Schouten (a.-r.), die gister al weer geruime tijd met de voorzitter confereerde, er opnieuw om vragen? Theo Frenkel weer op de planken. Na een ernstige ziekte van ongeveer een jaar is de acteur Theo Frenkel thans hersteld. Hij zal Vrij dagavond 19 September meespelen in de Haagse première van „Le tombeau sous 1' are de triomplie". Dr. L. J. M. Beel bij zijn aankomst op het Binnenhof voor de opening der Staten- Generaal. Hongaarse minderlieidlsleider ter dood veroordeeld Janos Esterhazy, de vroegere leider van de Hongaarse minderheid in Slowakije en gewezen lid van het Tsjechische parlement, is Dinsdag te Bratislava bij verstek ter dood veroordeeld. Zijn verblijfplaats is on bekend. Esterhazy werd ervan beschuldigd de Hongaarse separatistische partij gesteund te hebben, welke de splitsing van de Tsje- choslowaakse staat beoogde. Hij zou voorts voorzitter zijn geweest van de „Verenigde Hongaarse Partij", welke trachtte samen te werken met de Sudeten-Duitsers onder Konrad Henlein en de fascistische volks partij van Slowakije. Zijn verdediger voerde aan, dat hij anti-nazi geweest is en Joden heeft geholpen tijdens de Duitse bezetting. „Herfstpraclit" te Groningen In tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels. de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, baron R. H. de Vos van Steen- wijk en talrijke vooraanstaande figuren opende ce burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H Cort van der Linden de tentoonstelling ..Herfstpraeht 1946". welke gedurende een aantal dagen in de tuinen en zalen van de Harmonie te Groningen is ondergebracht. Het initiatief van deze groot opgezette expositie werd geno men door de bloemisten en hoveniers te Gro ningen, „Het uniform van de airborne troepen zal steeds de beste introductie blijven in Oosterbeek", zo zei de heer Maas, voorzit ter van het Oosterbeekse airborne-comité, toen hij 500 Britse leden van de „pil grimage 1947" van de slag om Arnhem wel kom heette bij het thans geheel gereed gekomen airborne monument, dat de Oos terbeekse bevolking heeft gesticht in een plantsoen in de nabijheid van Hötel Har- tenstein. waar in de rumoerige September dagen 1944 het hoofdkwartier gevestigd was van de Britse luchtlandingsdivisie, welke zo hevig heeft gestreden en geleden om in het bezit te komen van de Rijnbrug bij Arnhem. Behalve deze 500 Britten, waarvan enige tientallen nog in uniform waren en als een speciale eredelegatie een bepaalde plaats bij deze plechtigheid kregen, woonden de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de burgemeesters van Arnhem en Oosterbeek deze plechtigheid bij. Burgemeester J. J. Talsma van Ooster beek heeft daarna het officiële gezelschap en vooral de Engelse gasten met in het bij zonder hun leider, brigadier G. W. Lath- bury, een hartelijk welkom toegeroepen. Brigadier Lathbury richtte zich het eerst tot zijn landgenoten om him te zeggen hoe trots hij was, dat hij deze „pilgrimage 1947" mocht leiden en zijn oude strijdgeno ten en het Britse volle in het openbaar Nederland mocht vertegenwoordigen op deze historische plek. Hartelijk dankte hij voor dit monument, dat een altijd blijvend symbool zal zijn van de vriendschap tussen zijn airbornes, de Poolse airbornes en de Oosterbeekse bevolking en eveneens een symbool voor de verbondenheid van het Nederlandse en Engelse volk. Daarna legde brigadier Lathbury als eer ste namens de Britse landingstroepen een bloemstuk aan de voet van het monument, dat de vlaggen voerde van Engeland. Po len en Nederland. Een Britse onder-officier legde daarna als eerste van een lange rij een bloemstuk. De plechtigheid, welke door duizenden werd bijgewoond, werd besloten met het spelen van de volksliederen van Engeland, Polen en Nederland. Spanning tussen India en Pakistan stijgt „Beide partijen lijken wel gek", zegt Gandhi In een toespraak tot de strijdende Hin doe-organisatie, Rshtriya Sevak Sangh, verklaarde Gandhi gisteren, dat indien Pakistan voortgaat met onrust te verwek ken er een oorlog zal uitbreken tussen In dia en Pakistan. „Het lijkt op het ogenblik wel of beide purtijen gek ziin geworden", aldus Gandhi, .met gevolg hiervan kiui al leen maar vernieling en ellende zijn". Terwijl Gandhi deze waarschuwing uitte kwamen in de stad nieuwe berichten bin nen over de Moslem-aanval op de 60 mijl lange colonne waarmee 80.000 Hindoes op weg zijn van het Pakistaans gedeelte van de Pendsjaab naar India. Men schat het aantal doden en gewonden thans reeds op 1000. Er werden twee aanvallen onderno men en de kleine militaire escorte stond machteloos door de grote meerderheid van de aanvallers. De beschuldiging van de eerste minister van Pakistan, Liquat Ali Khan, dat Pa kistan aan alle zijden omringd is door strijdkrachten wier doel het is te vernie len heeft de spanning niet verminderd. In antwoord hierop verklaarde de eerste minister van India, Pandit Nehroe, dat niemand er aan denkt Pakistan als een vijand te beschouwen of enige gedachten koestert om dit land te vernietigen. De straten van New Delhi liggen nog met lijken bezaaid en alle tekenen wijzen nog op recente onlusten, ofschoon van ge meente-zijde alles in het werk wordt ge steld om de straten schoon te maken. Sterke politie-afdelingen patrouilleren door de straten van de stad om een her haling van de onlusten te voorkomen. (U. P.) Sjalirir naar Londen Naar onze correspondent in Londen ons seint, zal de vroegere Indonesische premier Soetan Sjahrir aanstaande Zondag in de Engelse hoofdstad aankomen. Het is niet bekend hoe lang hij zal blijven en welke j: autoriteiten hij zal ontmoeten. 1* Een overzicht van de plechtigheid bij het thans voltooide „Airborne"'monument bij Oosterbeck. De weg naar Arnhem Op, de gedenkwaardige Zondag van 17 September 1944 barstte het geweld los boven Nederland. Van België uit rukte het tweede Britse pantscrleger langs een smalle en gevaarlijke weg door Zuid- Nederland op naar Arnhem. Die weg was gebaand door de Anglo-Amerikaan se Airborne troops, een legereenheid van onverschrokken en heldhaftige jonge mannen, die in zwermen uit de lucht neervielen op dc tevoren gebombar deerde Duitse stellingen rond de knoop punten. De Zuiderlingen zullen deze mannen nooit vergeten: Schuil gaande onder takkebossen en camouflage-over alls, gewapend met enorme antitank- mitrailleurs en voorzien van alles wat zij voor hun gevaarlijke taak nodig hadden, zuiverden zij in kalme wandel pas de steden en dorpen op hun weg en vonden intussen de tijd om de bevolking die hun vaak enthousiast in de weg liep een Lucky Strike en een stuk chocolade te laten proeven.Later verzamelden zij zich om ingescheept te worden voor een nieuwe ojiderne- ming. Een onderneming, waarvan de meesten niet meer terugkeerden. „Arn hem" werd hun noodlotmaar tegelijk hun onsterfelijke roem. De slag bij Arnhem is een mijlpaal op de weg naar de Europese vrede geweest; hij is te gelijk de gedachtenis aan het zware offer van duizenden jonge kerels, die stierven toen Nederland het eerste straaltje van het licht der vrijheid zag gloren. Gisteren slechts één gewonde in Indonesië Het Nedcrlan<Ise legerbericht van heden meldt, dat zuiveringsacties gevoerd worden langs de Westkust van Java In de buurt, van de Wijn koopsbaai. Gisteren werd een Nederlander bij de gevechtshandelingen gewond. Voortdurende ge vechten woeden ln Midden- en Oost-Java. Het iMaatseiyk N.I.W.I.N.-Cogiltc te Heem stede ontving var. het bestuur van de afdeling Heemstede der Nederl. Vereniging voor Lucht bescherming een gift van f 500 ten behoeve van „onze jongens overzee". WISSELEND BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt. geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: Na een koelere nacht overdag weer flink oplopende temperatuur Wisse- lend bewolkt, doch bijna overal droog weer Weinig wind. Donderdag 18 September: Zon op 6.18 uur. onder 18.50 uur Maan op 10.45 uur. onder 20.22 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1