Bezigheid voor de Zondag Het nieuwe circuit van Zandvoort kan in het voorjaar gereed zijn Neo-fascisten zweren samen tegen de Tsjecho-Slowaakse republiek De algemene prijsstijging doorkruist de bezuinigingsactie der regering Onzekerheid over de toekomst blijft Europese kampioenen in het Sportfondsenbad WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD IN DE WERELDPOLITIEK: Een Maandagse krant, die geen verhaal bevat van een Zondagse revolutie in een of andere Zuid-Amerikaanse staat, kan men bijna als een uitzondering beschou wen. Met een regelmatigheid, die ten aan zien van andere nieuwsberichten alleen door het weerbericht pleegt te worden ge ëvenaard. keert de Zuid-Amerikaanse revolutie terug in de krantenkolommen en het zou een kluchtige en vermakelijke ge schiedenis zijn, wanneer al die revoluties niet telkens weer het leven kostten aan mensen en het levensgeluk verwoestten van een massa, die er in de grond van de zaak eigenlijk niets mee te maken heeft. Wat mag toch wel de attractie zijn van deze gruwelijke Zondagsontheïliging, waarmede men zich daar in Latijns-Ame- rika bezig houdt zonder ooit meer te be reiken dan een labiel politiek evenwicht, dat de volgende Zondag weer wordt ver stoord? Het lijkt zeer onvoldoende om te zeggen, dat het energieke en actieve ka rakter der Zuid-Amerikanen nu eenmaal niet houdt van „Dolce-far niente" en dus een opwindende bezigheid zoekt voor de dagen, waarop niet gewerkt behoeft te worden voor het dagelijks brood. Het is immers allerminst een spel, zulk een re- volutie, doch integendeel bittere ernst, ge tuige de fanatieke manier waarop men te werk gaat en het aantal slachtoffers, dat er valt. Hier vecht telkens weer wel de gelijk een volksgroep met inzet van leven en goed voor een doel, dat blijkbaar zeer moeilijk te bereiken is, of, wanneer het bereikt wordt, niet aan de praktijk vol doet. Men is geneigd, het bericht dat de pre sident van deze of gene Zuid-Amerikaanse staat is opgehangen of gevlucht en dat zijn opvolger met behulp van het muiten de leger de toestand meester is negen tig doden niet al te ernstig te nemen en er met een glimlach het zwijgen toe te doen, overwegende dat het in ons gelijk moedige land toch maar heel wat rustiger leven is. Maar in wezen is de kwestie toch niet zo onbelangrijk. Het doet er feitelijk weinig toe, of een groep gewapende oppo santen in Zuid-Amerika de regering om verwerpt of dat een gezelschap Griekse guerilla's strijd levert tegen regeringstroe pen in Macedonië essentieel is, dat in beide gevallen een duidelijke wanhoops poging wordt gedaan, om een bepaalde toestand, waarmede een deel van het volk zich onder geen beding kan verenigen, koste wat het kost te beëindigen. Waarom zou onze illegale actie tegen de Duitse be zetters zoveel dramatischer en heroïeker zijn geweest dan de strijd der Griekse op standelingen of der Zuid-Amerikaanse muiters? Wanneer men besluit de dood en het verlies van geld en goed te riskeren om tezamen met gelijkgestemden te gaan vechten voor wat men als zijn recht be- sdhouwt en tegen wat men als onrecht ziet, dan is dat geen lachwekkende zaak: Wij hebben aan den lijve ondervonden, hoe hard en hoe wreed dat besluit in zijn consequenties kan zijn en hoeveel door zettingsvermogen er voor nodig is, vol te houden en idealist te blijven tot de zege of de ondergang een feit is geworden. Daarvoor is een bezieling nodig, die al leen door het brandende ideaal kan wor den geleverd- Het Zuid-Amerikaanse voorbeeld is Wel sprekend voor de doelloosheid van een omwenteling, die na haar verwezenlijking dezelfde fouten van het regiem dat zij eli mineerde, vertoont. De blindheid, waar mede strijders voor recht en vrijheid na hun zege datzelfde recht en diezelfde vrij heid miskennen, maakt van die onophou delijke rdeks „Zondags-revoluties" een drama zonder einde. Altijd zijn het dicta turen, die voor dictaturen in de plaats komen en die een tijd lang het volk, dat hen op hun voetstuk hielp, onderdrukken en kwetsen, totdat zij op hun beurt prooi worden van de wraak die zij zelf opriepen. ,,Het oude is vaak verkeerd, maar het nieuwe is niet altijd goed" is een wijsheid, die pract.isch op elke revolutie past. De Griekse opstand die nu al jaren lang een sfeer van gespannen onrust en onveilig heid in Griekenland handhaaft, nadat het land jaren van het diepste leed onderging Handelsaccoord met Franse zóne 7Vz millioen over en weer De handelsbesprekingen, welke een Ne derlandse delegatie te Baden-Baden gevoerd heeft met een delegatie uit de Franse zone van Duitsland, hebben geleid tot een nieuwe handels- en betalingsover eenkomst met deze zóne voor de duur van een jaar. De wederzijdse goederenleveranties zul len ieder een waarde vertegenwoordigen van 7.5 millioen gulden. De leveringen uit de Franse zone zullen omvatten: hout, chemische producten, textielnaalden, bouwmaterialen, .basalt, machines en in strumenten. Nederland zal onder meer aardappelen, zaden en vis leveren. Een eventueel saldo op een nieuwe gul densrekening bij de Nederlandse Bank, voorzover dit een bedrag van 1.350.000 te boven gaat, zal in Amerikaanse dollars worden verrekend. GESCHENKEN UIT AMERIKA. Leerlingen van de lagere scholen in Middel burg en Viissingen hebben pakketjes ontvangen, waarin zich toiletartikelen en speelgoederen be vonden. Het waren „giftboxe;" uit Amerika, die ter beschikking waren gesteld door het Amster damse Jeugd Rode Kruis, de ontvangster van de geschenken. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19 00. 20.00. 22.30 uur Nieuws. 1 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed. 815 Platen 10 15 Morgendienst. 10 45 Bach-cantaten. 11.00 Voor zieken. 11 45 Piano. 12 00 Orgel. 12.30 Weeroverzicht. Lichte muziek 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Lichte muziek. 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Cello en p:ano. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Oude muziek. 17.15 Kamerorkest. 18 oo Lichte muziek 18 30 Strijdkrachten. 19.15 Oud- Nederlandse liederen bewerkt door Willem Pij per. 19.30 Actualiteiten. 20.15 Bach. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Weekoverzicht. 21.50 Platen op ver- zeek. 22 45 Avondwijding. 23.00 Haydn en Mozart. 23.30 Werken van Prokofleff. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00. 13.00, 18.00. 20.00 23.00 uur NiCUWS. *.30 Platen 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vróuw. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Operette 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weeroverzicht. „In spionnetje" 12.38 Melfopole-orkest. 13.15 Roe meens orkest, 14,00 Voordracht. 14.20 Platen. 15.00 Gevarlèerd programma. 16.05 Reprises. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Plano. 17.50 Rijk over zee. 18 15 Sport. 18.30 Dansorkest. 19.00 Voor kleuters. 19 05 New Yorkse correspondent 19.15 Gevarieerd pro gramma. 20.15 Kamerorkest m.m v. Haakon Sto- tijn. hobo. werken van Mozart, Gordon Jacobs en Haydn 21.45 Luisterspel „Nachtvlucht". 22.05 H-reitr-oikc-* CO Vlaamse liedjes. 23.:j R2, tage. 23.30 Platen. door de Italiaanse en Duitse bezetting, streeft naar een verandering van het be staande regiem. Hoe zou het zijn wanneer deze verbitterde mensen de macht zouden kunnen overnemen? Een linkse dictatuur, zoals er nu een rechtse is. Steeds weer onevenwichtigheid en labiliteit wat betreft de belangen der elkaar bestrijdende me ningen en overtuigingen. Uit Joegoslavië worden recente troebe len gemeld, waarbij illegale groepen op treden met sabotage, moord en brand stichting. Het is de enige manier, waarop de dissidenten zich kunnen doen gelden. Een manier, die niet edel cr> mens-onwaar dig is, doch inderdaad de enige. In Polen bewegen de illegale groepen zich reeds maandenlang en hun spoor ken merkt zich door de gebruikelijke praktij ken van aanslagen, overvallen, bedreigin gen en terreur. In Hongarije werd de offi ciële parlementaire oppositie in de onder grondse activiteit gedwongen door de af schaffing der parlementaire rechten, even als in Bulgarije en Roemenië. En overal hetzelfde beeld: Dwang en machtsvertoon van boven af. kuiperijen en illegaliteit Van onder op. In een groot aantal landen van Europa zoeken de volken naar het stabiele evenwicht, dat zij steeds maar oorbij streven en" steeds maar verstoren. Actie wekt reactie dwang wekt dwang en onrecht wekt wraak. De vicieuze cirkel kan Vnaar niet verbroken worden, wanneer er eindelijk niet een groep opstaat die haar verworven macht wenst te gebruiken om rechtvaardig, mededogend en verge vend te zijn. Die groep moet het schier- onmogelijke volbrengen, door die drie edele eigenschappen te enten op de poli tiek. Maar dat schier-onmogelyke is con ditio sine qua non .voor de vrede in alle landen en daardoor in de wereld. Als alle opstandelingen dat begrepenVoorlo pig echter blijft een andere vraag urgent: Waar zal aanstaande Zondag een revolu tie zijn? J. L. Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel Daar om moet g& U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwijderd langs na tuurlijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het voor U de remedie weer helemaal de oude te worden, vief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Koopman had 20.000 costuums „aan" De Amsterdamse economische recherche heeft in Amsterdam twee personen aan gehouden, die betrokken bleken te zijn bij een enorme zwendel in textielpunten. Op een 35-jarige koopman werden bij fouille ring niet minder dan een millioen textiel punten, in coupures van 2000 punten, ge vonden. De punten zijn vermoedelijk af komstig van diefstal uit een textielfabriek. Een millioen punten is gelijk aan 20.000 herencostuums of 65.000 japonnen. Bij het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, vond de recherche in een kuil op de Gooise heide nog 110 bonnen voor 1320 luiers. TWEE DUITSERS HIELPEN UIT LIMBURG KOFFIE SMOKKELEN In samenwerking met enige kommiezen heeft de Venlose politie een inval gedaan in een woning te Venlo, waar een smokke laarsbende kon worden gevat. Een grote partij koffie en levensmiddelen, gereed voor de smokkel naar Duitsland, werd in beslag genomen. Twee Duitsers werden on der meer gearresteerd. Nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag benoemd Officieel wordt medegedeeld, dat Sir Neville Bland, de Britse ambassadeur in Den Haag, gezien de leeftijdsgrens aan het einde van dit jaar de diplomatieke dienst gaat verlaten en uit dien hoofde ontheven wordt van zijn functie in Den Haag. Hij zal worden opgevolgd door Sir Philip Nichols, de tegenwoordige ambassadeur in Tsjecho-Slowakije. Bliksem zet boerderij in lichter laaie Tijdens een hevig onweer sloeg de blik sem in een boerderij te Melderslo (Lim burg). De kinderen konden slechts met grote moeite uit het weldra in lichterlaaie staande huis gered, worden. De brandweer uit Horst stond machteloos tegen de vuur zee bij gebrek aan water en de boerderij ging dan ook geheel verloren. Slechts een deel van de inboedel werd gered. De grote schade de pas binneh gehaalde oogst ging geheel verloren wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. AUTOMOBILISME Internationale races zijn vastgesteld op 7 Augustus In de kringen der automobielsportllefhebbers zal met belangstelling kennis genomen worden van het feit, dat de Intenatlonale .Sport Com missie van de Fédératlon Internationale de 1' Automobile dezer dagen te Parijs vergaderend, bij de vaststelling van de voorlopige sportkalen der voor 1948 voor de door de KNAC te organi seren race op 't circuit van Zandvoort als datum heeft vastgesteld 7 Augustus. Dat betekent dus, dat wanneer het circuit in aanleg in de Zand- voortse duinen tijdig gereed komtten ook andere omstandigheden zulks veroorloven, de eerste in ternationale automobielrace in ons land op een afgesloten circuit op 7 Augustus van het volgend jaar zal worden gehouden. De vraag dringt zich dus op hoe het met de werkzaamheden aan het circuit staat. Wij heb ben dezer dager» in gezelschap van de heer H. van Alphen, de burgemeester van Zandvoort, aan wier.s initiatief de plannen voor de aanleg van dit circuit, dat feitelijk tot grondslag eer, toerweg door de duinen heeft, een bezoek aan het werk gebracht, en er ons van kunnen over tuigen. dat er een alleszins redelijke kans be staat, dat deze weg, welke een lengte krijgt van ruim 4,5 k.m. tegen het aanstaande voorjaar gereed kan zijn. De afgraving en het uitzetten van het tracé is thans zover gevorderd, dat het nu verder op het puinstorten voor de onderlaag en het aanbrengen van het wegdek aankomt. Bekendmaking van het complot valt samen met aankondiging, dat „links frontgevormd is a Volgens het Tsjcchoslowaakse nieuws bureau zijn tachtig personen gearresteerd naar aanleiding van de ontdekking van een uitgebreid complot tegen de staat in Slo wakije. Tot de samenzweerders zou onder andere behoren de voormalige Sovjet-Russische generaal Vlasof, die tijdens de oorlog leger corpsen vormde om aan de zijde der Duit sers te strijden. Ook een .groot aantal Tsje cho-Slowaakse ambtenaren zou bij het complot betrokken zijn. De mededelingen van een op 10 Sept. j.L gearresteerd voormalig lid van Vlasofs le gercorps leidden tot de arrestatie van een tachtigtal anderen in verschillende delen van het land. Bij huiszoeking is een aanzienlijke partij bewijsmateriaal in beslag genomen, zoals een radio-zender, wapenen, compromitte rende foto's, drukpersen, gebruikte stencils met tekst van opruiende pamfletten en an dere illegale stukken. Volgens bekentenissen van de gearresteer den zou de organisatie tot doel gehad heb ben de vorming van gewapende groepen als basis-eenheden voor een gewapende opstand tegen de Tsjecho-Slowaakse repu bliek, samenwerking met de Oekraïnse op standelingen en werving van Slowaken voor deze groepen, het stichten van verwarring en het provoceren van ongeregeldheden door propaganda van het buitenland uit, het verspreiden van illegale geschriften, zoals het periodiek „Nastup" („de Aanval") het ondernemen van sabotage, het voorbe reiden van aanslagen op politieke tegen standers en van een aanslqg op president Benesj. Volgens de officiële mededeling omtrent het ontdekken van het complot, waren de Slowaakse leden van de organisatie voor het merendeel voormalige leden van de Hlinka-garde en personen, bekend door hun fascistische activiteit ten tijde van de „Slowaakse staat". Links front -gevormd De Tsjecho-Slowaakse sociaal-democra tische partij heeft een overeenkomst ge tekend met de communisten teneinde een nieuwe poging te doen om een verenigd front in Tsjecho-Slowakije te vormen. De overeenkomst houdt de bepaling in, dat uiteindelijk een soortgelijke overeenkomst met de socialistische volkspartij zal wor den gesloten en getekend. Naar verluidt zouden de ministers van industrie en voedselvoorziening, Lausmann en Mayer, hun ontslag hebben ingediend. Lausmann zou zich niet hebben kunnen verenigen met enkele maatregelen op in dustrieel gebied en Mayer zou zich verzet ten tegen de vorming van een eenheidsfront van de socialistische partij met de commu nisten. Velen beschouwen de overeenkomst als een volledige fusie van de socialistische en communistische partijen. In sociaal-demo cratische kringen zijn velen met bange voorgevoelens jegens de overeenkomst ver vuld. Het centraal comité van de soc.-dem. partij te Pilsen zou verklaard hebben, dat de overeenkomst het doodvonnis voor de onafhankelijkheid van de socialistische partij betekende. Het Christelijk vakverbond slaat de vleugels uit In Putten wordt deze week de negende christelijk-sociale cursus gehouden, uit gaande van het Christelijk Nationaal Vak verbond. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, opende deze cursus met een rede waarin hij memoreerde dat de Christelijke vakbeweging thans reeds meer leden telt dan in 1940, ondanks de weinige steun, die deze beweging volgens spreker van de ambtsdragers der Protestants Christelijke kerken geniet, uitzonderingen niet te na gesproken. De Christelijke vakbeweging heeft, naar de mening van de spreker, ook een roeping in de Overzeese gebiedsdelen en in het buitenland en om deze te onderschrijven heeft het bestuur een belangrijk bedrag voor dit doel gereserveerd. Nieuwe bestelauto in vlammen Puin is er in Zandvoort In grote hoeveelheden aanwezig, en dat is zelfs reeds over een lengte van ruim 1,5 k.m gestort, zodat op dit gedeelte met het Inwalsen zou kunnen woftten begonnen Tot dusverre ls het werk in zogenaamde werk verschaffing verricht, maar het was burgemees ter Van Alphen al spoedig duidelijk, dat deze wijze van werken een. vlotte tot standkoming van de toerweg, welke ?jilk een grote aantrek kelijkheid voor de badplaats zal kunnen vormen, in de weg stond. De werklieden zijn thans op een enkele na, verdwenen om bij 't binnenhalen van de oogst behulpzaam te zijn. Teneinde alsnog de werkzaamheden te bevorderen dienden B. W. van Zandvoort onlangs een voorstel bij de Raad in, dat met algemene stemmen werd aangeno men, en dat beoogt de aanleg van de weg aan te besteden en daarvoor een lening aan te gaan. Dit raadsbesluit ls nu bij Gedeputeerde Staten van Noordholland en wacht op goedkeuring.Komt die goedkeuring tijdig af. dan is er alle reden om aan te nemen, dat de afwerking tegen Mei ge reed zal zijn, onder voorwaarde natuurlijk dat wij niet evenals het vorig jaar met een abnor maal strenge winter te doen krijgen. Adres van antwoord voor de Senaat van de baan Op de agenda der Eerste Kamer-verga dering kwam in tegenstelling met an dere jaren geen voorstel voor om de troonrede te beantwoorden met een adres van antwoord. Zoals men weet was dit antwoord steeds een onpolitiek stuk. Het zou in de bedoeling liggen in komende jaren eenzelfde gedragslijn te volgen: DE STAATSBEGROTING 1948 Dinsdag ontstond een uitslaande brand in een perceel in de Kruisstraat te Delft. De vuurhaard lag op een hooizolder, ge legen boven een stalling en aan weers zijden begrensd door oude woonhuizen. De bovenverdieping van het perceel brandde volkomen uit maar uitbreiding kon voor- komen worden. In de stalling werd een i"ro,T v»» rpniums De WalPrraM nieuwe bestelauto door het vuur vernield. (Van onze financiële medewerker) Wel zelden zal de Nederlandse Staats begroting met zoveel spanning zijn tege moet gezien als ditmaal, nu het van dag tot dag duidelijker wordt, van hoe groot belang de toestand van 's Rijks financiën is voor de monetaire basis van ons bedrijfs leven en de economische toestand van ons land. Wat die monetaire basis betreft, zie men slechts naar de onmiskenbare inflatiestem ming op de Amsterdamse effectenbeurs, waar de aandelen de pot* uitrijzen, omdat men in het bezit daarvan een compensatie meent te zien voor een verdere waarde vermindering van het geld. En wat de economische toestand van ons land aangaat, zowel Marshall als Clayton hebben ons, als één van de 16 landen, die te Parijs een schema trachtten op te stellen voor een Amerikaanse hulpactie aan Euro pa, in klare bewoordingen;doen weten, dat van die zijde op geen steun te rekenen valt. als niet het potentieel van eigen hulpbron nen ten volle wordt benut en alle krachten worden ingespannen om het door Amerika te dekken tekort op de betalingsbalans tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Tot de middelen, welke nodig zijn om dat doel te bereiken, behoort ook een zodanig financieel regeringsbeleid, dat binnen de kortst mogelijke tijd weer een evenwicht op de staatsbegroting wordt verkregen, waar door dan tegelijkertijd één der voornaam ste oorzaken van het voortschrijdend in flatieproces wordt weggenomen. In de Nota, welke de staatsbegroting van 1947 begeleidde, heeft minister Lieftinck als zijn mening uitgesproken, dat het in flatoire effect dier begroting toen op 1187 millioen geraamd als schadelijk voor de maatschappelijke ontwikkeling moet worden beschouwd en dat een aan zienlijke vermindering van het begrotings tekort noodzakelijk geacht moet worden. Sindsdien heeft hij bij herhaling toege zegd, dat de Staatsuitgaven voor 1948 aan merkelijk zouden worden besnoeid.' Laat ons zien, welk perspectief de thans gepubliceerde Milliardnota voor 1948 op dit punt opent. Hoezeer ook moet worden toegegeven dat, zoals de minister doet opmerken, aan het streven naar verlaging der uitgaven grote moeilijkheden in de weg stonden, moet toch worden geconstateerd dat het bereikte resultaat teleurstellend is. De op zet van de minister bij het begin van dit jaar gemaakt, namelijk een besparing van 1 milliard op de uitgaven, kon niet wor den bereikt; het is bij de 631 jnillioen ge bleven en het begrotingstekort voor de gehele dienst bedraagt voor 1948 nog 1566 millioen, dat is slechts 400 millioen min der dan het tekort, dat in September 1946 voor het jaar 1947 werd geraamd. We hebben hieronder de eindcijfers der begroting voor 1948 opgesteld in vergelij king met die van de aanvankelijk gepubli ceerde en van de thans gewijzigde begro ting voor 1947: Dat de toeslagen op de eerste levensbe hoeften bijna 200 millioen hoger blijken te zijn dan geraamd werd, is in strijd met het aan deze post gegeven „aflopend ka rakter", ook al valt zulks te verklaren door de stijging van het buitenlands prijspeil, dat trouwens heel de begrotingspolitiek der regering doorkruist. We staan dus voor het feit, dat het ge hele tekort voor 1947 ruim 400 millioen groter zal zijn dan het aanvankelijk ge raamde bedrag, waardoor men onwillekeu rig geneigd is ook de cijfers voor 1948 met enige reserve te aanvaarden. Verbeterde positie van de gewone dienst in 1948. Het is niettemin een verheugend ver schijnsel, dat de teruggang van het tekort van 2379.9 millioen voor 1947 tot 1566 millioen voor 1948, voor geen gering deel, namelijk voor 448 millioen op rekening komt van de gewone dienst. Doch aanstonds moet hierbij de opmerking worden gemaakt dat deze verbeterde situatie niet is te dan ken aan een vermindering der uitgaven, welke slechts 89 millioen bedraagt, maar» aan een stijging der inkomsten, welke laat ste met»/ 359 millioen zijn toegenomen. Weliswaar zijn de uitgaven voor de Natio nale Schuld in verband met de conversie, van 779.5 millioen tot 610 millioen ge daald, hier staat tegenover dat bijvoorbeeld de uitgaven voor Sociale Zaken van f 124.2 millioen tot f 230 millioen, die van Onder wijs van 252.5 millioen tot 280 millioen gestegen zijn. Het zijn echter nog steeds de kapitaals uitgaven met aflopend karakter, die het budgetair evenwicht verstoren. Per saldo konden ze van 1273.8 millioen tot 1008.5 millioen worden teruggebracht, maar ook hier blijkt al weer hoe weinig vertrouwen men in ramingcijfers stellen kan, want in het Liquidatieschema voor de jaren 1946- 1951, in de vorige Nota opgenomen, werden bedoelde uitgaven voor 1948 op f 848 mil lioen geschat, een cijfer, dat thans dus weer met ca. 200 millioen wordt overschreden. En wanneer men dan ziet dat de uitgaven voor orde en rust in Indië en liquidatie- oorlogvoering thans op 280 millioen wor den aangenomen bij een cijfer van 347 millioen voor 1947, vraagt men zich af of de minister hierbij niet een ongemotiveerd op timisme ten aanzien van de oplossing van de Indische kwestie aan de dag legt. De in de vorige Nota uitgesproken verwachting, dat de kosten in 1948 niet meer dan f 175 millioen zouden bedragen en het herstel van orde en rust in Indië eind 1948 geheel zal zjjn voltooid, is tot dusver althans door de werkelijkheid gelogenstraft. Inflatoir karakter. Het is uit de Nota voor 1948 wel duide lijk geworden, dat de uitgaven met een af lopend karakter, niet aflopen in het tempo, dat de regering zich heeft voorgesteld, want de geprojecteerde vermindering van uit gaven houdt voornamelijk .verband met de 67 millioen lager geraamde uitgaven voor Indië en met 80 millioen minder voor het Consumentencrediet. Overigens blijkt uit de begroting dat de algemene prijsstijging en de daarmee ver band houdende verhoging van lonen en .salarissen ook de staatsuitgaven over heel 1947 1947 1948 Kapitaalsuitgaven Kapitaalsuitg. met afl. karakter Totaal Landbouwegalisatiefonds Tekort gehele dienst aanvankelijke herziene raming raming (in millioenen guldens) -f 91.0 88.5 360.0 487.7 504.6 419.3 1254.1 1273.8 1008.5 1651.1 1866.9 1067.8 316.2 513.0 498.2 1967.4 2379.9 1566.0 jjTpE KlEWUZNl Wat valt hier in de eerste plaats op? Dat het dienstjaar 1947 naar de herziene raming 410 millioen meer zal vragen dan aanvankelijk werd geraamd, hetgeen voor ƒ180 millioen aan tegenvallers op de gewone dienst en voor 197 millioen aan grotere uitgaven voor het landbouwegalisatiefonds te wijten is. Deze belangrijke overschrijding van het begrotingstekort voor 1947 is te opmerke lijker, wanneer bedacht wordt dat de Rijks middelen over de eerste zeven maanden van dit jaar reeds een paar honderd mil lioen meer hebben opgebracht dan de ra ming, waaruit dus de conclusie getrokken moet worden dat de uitgaven op de gewone dienst van 1947 aanmerkelijk gestegen zijn. Het destijds geraamde overschot is dan ook in een tekort verkeerd. ZWEMMEN De Deense ploeg, welke Zaterdag en Zondag avond in het Sportfondsenbad te Haarlem uit komt In de revanche van de Europese zwem- kampioenschappen telt verscheidene kampioenen. Zo als bekend is veroverden de Deense zwem sters vier titels en de schoonspringer Christian sen één. Begrijpelijk bestaat er voor dit enige optreden an de D-ense ploeg in ons land grote belang- organiserende igtng ,,De Waterratten" besloten de i accomodatie te verbeteren. Op de zlttribdne zijn Drie paarden konden worden gered. Ver- verhogingen aangebracht en bij de staanplaatsen zekering dekt de schade. I worden vlonders opgesteld, waardoor de toe- Panda en de Meestervlieger 50. De mitrailleur ratelde en de kogels fio len Panda en Oehoe om de oren. Het vlieg tuig werd op vele plaatsen doorboord, maar dat was het ergste niet. Het ergste was, dat één van die kogels de benzinetank trof en dat de kostelijke benzine, die ze met zó veel moeite gevonden hadden er uitliep. „He laas!" zei Oehoe moedeloos. „We moeten dalen! We hebben niets dan pech en ellen de. Het enige lichtpuntje, dat ik zie, is dat ik tenminste een klein dutje heb kunnen doen! Vooruit dan maar, weer!" De vlieg machine daalde in een dal tussen hoge ber gen in en kwam goed aan de grond. Dat was tenminste een geluk bij een ongeluk. „Daar staat een soort huisje, daar op die berg!" zei Panda. Misschien hebben ze daar benzine!" Oehoe en Panda begaven zich mistroostig weer op weg, schouwers tn staat gesteld worden de wedstrij den beter te volgen dan anders. De leden van de Nederlandse zwemploeg, onder leiding van Jan Stender, die Vrijdag in ons land terugkeren hebben vóór hun vertrek toegezegd in Haarlem te zullen starten. Voor Zaterdag zijn in de eerste plaats van be lang de landenestafettes voor dames. Op het programma staan de 4 maal 100 meter borstcrawl en de 3 maal 100 meter wisselslagestafette. De Deense meisjes hebben op het eerste nummer het kampioenschap behaald, dank zij Karen Harup, die bijzonder op dreef was. De ploeg bestaat uit Fritze Nathansen, kampioene 100 meter borst crawl. Grete Andersen, Karen Harup en Evi Svendsen. Voor Nederland, dat tweede werd in Monte Carlo zullen starten Margot Marsman. Marte Faessen. Irma Schumacher en Hanny Termeulen. De drie maal 100 meter wisselslag estafette is geen officieel nummer, maar ls Zondagavond op de gala-avond wel verzwommen. Nederland werd eerste en Denemarken tweede. Te verwachten ls het. dat de Nederlandse dames Zaterdag weer sterker 2ulien zijn. Op de 100 meter rugslag verschijnt de kam pioene Karen Harup aan de start en zij zal trachten te bewijzen, dat zij de sterkste is. Voor Nederland komen Iet Koster—Van Feggelen en Gré Gaillard uit, die In Zuid Frankrijk goede resultaten geboekt hebben, Christiansen werd kampioen schoonspringen op de plank var» 10 meter. In het Sportfondsenbad is de plank drie meter hoog. doch hierop zal hij laten zien dat hij een uitstekend springer is. Haasman ls uitgenodigd in een wedstrijd tegen hem uit te komen. Het programma bevat nog enige nummers voor heren, waaraan finalisten van de Nederlandse kampioenschappen aan de start verschijnen en een waterpolo wedstrijd DWR—HVGB. MINISTER LIEFTINCK TERUG UIT LONDEN. Prof. rar.. P. Lieftinck, minister van Financiën, die enige tijd in Londen is ge weest tot het voeren van monetaire be sprekingen, is Dinsdag per KLM-vüegtuig teruggekeerd op Schiphol. de linie in sterke mate heeft beïnvloed en dat daardoor tal van besparingen zijn en worden geneutraliseerd. Het is daarom geen wonder dat de minis ter in zijn beschouwing over de begrotings cijfers en de economische toestand van ona land, grote omzichtigheid betracht en ook thans weer er op wijst, dat de begroting een inflatoir effect vertoont, al mag dit ook niet worden gelijkgesteld' met het voor 1948 geraamde tekort. De regering staat waarlijk voor ontzag lijke moeilijkheden. Zij kan zich niet onttrekken aan de uit gaven voor de culturele en economische paraatheid, welke nodig ziji\ om ons land de voor zijn welvaart vereiste positie in het wereldverkeer te verschaffen, aan de andere kant moet zij rekening houden met het feit, dat ook ons land voor de financiering daar van afhankelijk is van de hulp uit het bui tenland, omtrent de mate. waarvan de minister in het kader van het plan-Marshall grote onzekerheid constateert. De deviezen- voorziening is thans de regulateur van onze economische -activiteit, maar om de beno digde deviezen te krijgen, zullen de staats uitgaven tot het uiterste nïoeten worden beperkt. De toestand is vandaag veel minder dan de regering een jaar geleden meende te mo gen verwachten, zowel wat de ontwikke ling van onze handels- en betalingsbalans, als de mogelijk gebleken besparingen op het nationaal inkomen betreft. De minister heeft dan ook zijn hypothetische becijferin gen over het nationaal budget ditmaal achterwege gelaten. In zoverre ademt deze begroting meer werkelijkheidszin dan de beide voorgaande. Maar al noemt de minister het tekort van 1 \;2 milliard voor 1948. na dat van 2.4 milliard voor 1947, minder verontrustend dan dit op het eerste gezicht lijkt, gerust stellend zi.ir deze cijfers toch allerminst. Want zolang de minister van Financiën het inflatoir karakter van zijn staatsbegro ting moet erkennen, blijft èn voor de mone taire basis var. het Nederlandse bedrijfs leven èn voor de economische toekomst van ons land een onzekerheid bestaan, die nadelig is voor een gezonde activiteit. Staking. Hedenmorgen zijn 850.000 metaalarbei ders in Italië in staking gegaan, nadat de onderhandelingen over een nieuw collectief contract waren vastgelopen. De staking van een millioen landarbeiders tn Noord-Italië duurt nog steeds voort. De pot en de ketel. Zafroelllah Khan. de leider der delegatie van Pakistan bij de UNO heeft in de Algemene Vergadering verklaard, dat Pakistan een formele klacht bij de UNÓ zal indienen, indien de regering van India geen stappen neemt, om het afslachten van Mo hammedanen te doen ophouden Indien geen oplossing gevonden wordt, za! Pakistan zich gedwongen zien zijn toevlucht tot „direct* maatregelen" te nemen. A

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2