h. 0. oogst groot succes in Engeland Engelse gastvrijheid op haar best Taxi? Bel 1.2.3.4.5. De landvoogd vond „zekerbegrip" voor het Nederlandse standpunt Ciiy Tax [Kort en Bondi Een nieuwe bestrijdingsmefhode voor de narcis-vlieg larven De kadi en het varken WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD it De eerste concerten van de Haarlemse Orkest Vereniging in Engeland gegeven, hebben grote successen opgeleverd. Maan dag concerteerde het orkest in Leicester en Dinsdag werden twee concerten in Wol verhampton gegeven. Des middags voor scholieren en des avonds voor het publiek. Het publiek in de grote zaal van de Montfordhall in Leicester die bijna drie duizend bezoekers bevatte, toonde zich zeer tevreden over het concert en uitte dat door minuten lang te applaudisseren. In het bijzonder oogstten de solisten Gijs Ileths (viool) en Jaap Stotijn (hobo), die respectievelijk het vioolconcert van Brahms en het concert voor hobo met strijkorkest van de Engelse componist Gordon Jacob vertolkten, hadden een ware ovatie in ontvangst te nemen. Het programma van het eerste concert, dat onder leiding stond van Kees Hartvelt, bevatte voorts de Ouverture Coreolan van Beethoven, Prima Vera van Henkemans en de ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Wagenaar. Deze nummers vormden een waardig slot van een goed geslaagd con cert. Concert voor 2000 scholieren. Dinsdagmiddag concerteerde de H.O.V. voor tweeduizend scholieren in de prach tige Civic hall te Wolverhampton. Dit ge bouw bevat een van de modernste concert zalen van Engeland. Het orkest stood thans onder leiding van Marinus Adam. Des avonds luisterde een talrijk publiek naar twee piano-soli van Hans Osieck. De pianist oogstte #veel bijval met het piano concert in F van Mozart en met zijn eigen compositie, Concertino voor piano met orkest. Voorts werd gisteravond ten ge hore gebracht de zesde symphonie (Pasto rale) van Beethoven, Voorts werden ten gehore gebracht de compositie van Mari nus Adam op het thema „Merck toch hoe sterk" van Valerius en de Piet Hein-rap sodie van dr. P. van Anrooy. Het orkest toonde beide dagen, dat het tot grote din gen in staat is. Alle orkestleden waren, ordanks de vermoeiende reis, goed gedis poneerd en speelden met grote toewijding. Ontvangsten. Het comité, dat het orkest begeleidde, bestaat uit de waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, tevens voorzitter van Haarlems Bloei, de heer Van Gink, directeur van deze stichting, die de tour nee en de concerten georganiseerd heeft, jnr. A. Beets, voorzitter van de H.O.V. en de heer J. K. Tadema, regeringsvertegen woordiger in het bestuur der vereniging. Overal zijn de leden van het gezelschap hartelijk ontvangen. Zondag kwamen de kelijk alle verwachtingen en was een ty pisch staaltje van Engelse gastvrijheid. Ter verwelkoming waren aanwezig de waarnemend burgemeester Alderman mr. W. Lawley en de leden van het committee. Een uitgebreide lunch werd geserveerd aan een tafel in H-vorm opgesteld. De tafel was met oranje-bloemen versierd en de leden van de vrouwelijke bediening droe gen oranje-strikken in het haar. Een har telijke toespraak werd gehouden door mr. Lawley, welke beantwoord werd door de heer Geluk, namens het orkest. Na het jeugdconcert volgde een thé. De organist van de Civic-hall speelde op verzoek enkele orgelwerken. AMSTFRDAMSPHF KI.ITI'in MIJ Cricket in Engeland Compton en Edricli In de laatste match van het Engelse cricket seizoen de kampioenclub Middlesex tegen The Rest of England maakte Denis Compton zijn hoogste score van het seizoen (246), zodat hij zijn record voor het aantal centuries in een seizoen nog met één verhoogde. Het oude record voor het hoogste aantal runs Ir. een seizoen, dat zo lang op naam van Tom Hayward (Surrey) had gestaan, had htj teeds ver overschreden. Zijn batting-partner Edrich passeerde Hayward's to taal van 3518 runs nu ook; hij scoorde ln deze match 130. De twee hoge scores van ..the Midle- sex twins" in deze match werden tegen de beste Engelse bowlers (Bedser, Goddard. Wright. Howorth) gemaakt! Middlesex sloot op 543 voor 9. waarna The Rest 116 voor 4 maakte. Het is niet aannemelijk dat Compton en Edrich ln deze laatste match tn dit Jaar nog eens zullen batten. Hun cijfers voor het zijn Innings, Not out. Runs. H.S. Gem D. Compton 50 8 3816 246 90.85 W. J. Edrich 51 7 3526 267 80.13 Compton heeft achttien centuries gescoord en Edrich twaalf. Dr. van Mook uit Amerika terug: op Schiphol gearriveerd na zyn reis per vliegtuig uit New York. „Over het algemeen ben ik tevreden over de besprekingen, die ik in de Verenigde Staten heb gevoerd", zeide de luitenant gouverneur-generaal tot de verslaggevers. „U weet wat de bedoeling van mijn reis was: zelf de stemming daar te peilen en voorts het standpunt te verduidelijken, dat de Nederlandse regering ten opzichte van Indonesië inneemt." In beide opgaven meende de landvoogd te zijn geslaagd. Hij zeide zeker begrip gevonden te hebben voor het Nederlandse standpunt en ant woordde op een desbetreffende vraag, dat de beschieting van de consuls in Indonesië op de Amerikanen weinig indruk heeft maakt, „omdat er zoveel geschoten wordt in de wereld en omdat de consuls niet ge raakt waren". De landvoogd zeide te verwachten dat vandaag of morgen het derde land voor de drielanden-commissie zal worden aange wezen. Ook over eventuele financiële steun van Amerika bij de wederopbouw van Indo nesië heeft dr. van Mook besprekingen ge voerd. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat op den duur daarvoor een basis gevon den zal worden, waarschijnlijk in de vorm van credieten. Naar bekend heeft de landvoogd zijn te rugreis uit New York Zaterdag j.l. enkele dagen uitgesteld, omdat op die dag juist Haarlemmers na" een lange reis ïn een ide Australische minister van Buitenlandse autobus in Derby aan en werden aldaarZaken, sir Herbert Evatt, in Amerika arri Dr. van Mook is hedenmorgen om 10 uur Minister v. Boetzelaer van Oosterhout, prof. ontvangen door de burgemeester, Alder man mr. Bates, die de. gasten met enige vriendelijke woorden verwelkomde en een thé aanbood. Vervolgens gingen de Haar lemmers met hun gastvrouwen en gast heren naar hun tijdelijk verblijf. In Lei- cester was het de voorzitter van het Park- committee, Alderman mr. J. W. Wale, on der wiens leiding het concert georgani seerd was, die het orkest welkom heette en na afloop een souper aanbood. De ont vangst in Wolverhampton overtrof wer- Kapokbrand in matrassenhuis Hedenmorgen omst^eks twaalf uur ontstond op de zolderverdieping van het Haarlems ma trassenhuis in de Grote Houtstraat 103 brand ln een voorraad kapok, het laatste restje van de firma. De Haarlemse brandweer was er snel bij om de brandende kapok, matrassen en lege overtrek ken die op de zolder lagen in de tuin te werken. Het nablussen van de kapok, die altijd zeer hardnekkig doorbrandt, bezorgde de brandweer mannen te midden van rook en stof nog een onaangenaam uurtje. Engeland krijgt dollars van het internationale geldfonds Het Engelse ministerie van Financiën heeft medegedeeld, dat het internationale monetaire fonds er in heeft toegestemd, Engeland binnen enkele dagen 60 millioen dollar te verschaffen tegen ponden ster ling. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks en versnaperingskaarten: Haarlem: (Vleeshal) restant .R. Sa tot en met Schik. Heemstede: 9 tot 12 uur V tot en met Vo; 2 tot 4.30 uur restant V. Inlevering formulieren brandstoffen kamerbe woners te Haarlem voor hen. die wonen in straten met de beginletters U en V. Aanvrage lnschrijvingsbewijzen voor toerrij- wielbanden. voor hen die reeds een band heb ben ontvangen: Haarlem (Vleeshal): F en G. Bloemendaal: Bloemendaalseweg 188, Overveen en Zandvoort (Haltestraat 4) letters H, I en J. Schoenenbon (cijfer 6 en kinderen, geboren in September van een der jaren 1932 tot en met 1945) te Haarlem (Vleeshal) letters F en G. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 16 September 1947. GEHUWD: 16 Sept., G. M. Spee en M. J. A. Steenkist. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., G. J. C. v Straaten—Derntson? J. A. Hoogduin—Wempe: M. Lobry—Keijzer; 14 Sept.. W. F. v. Dok—Her- kemij; A. H. Kuijken—Legebeeke; 15 Sept.. C. H. v. Wonderen—v Deursen; J. G. Leemreize— Nijlandj 16 Sept., D. M. Winter—Gosewehr. BEVALLEN van een dochter: 14 Sept., J. C. E. v. Willigenberg—Bonzet-, 15 Sept., J. T. Bruschke Willemse; 16 Sept., E. Kabel—v. d. Broek. OVERLEDEN: 13 Sept., A, M. Verhoeven, 40 J„ Sehotersingel; 14 Sept., P. L. Engelenberg, 50 j.. Saenredamstraat; J. M. J. Visser, 79 j., Jan Gijzenkade. veerde en hij er prijs op stelde met deze bewindsman een onderhoud onder vier ogen te hebben. „Er bestond nogal enig verschil van inzicht tussen ons beiden", vervolgde dr. van Mook, „en daarom is het bijzonder nuttig geweest, dat ik hem heb kunnen spreken". Telefoon 16.17.2 (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 17 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Koninklijke Militaire Kapel, 8 uur. City: „Rome open stad", 18 j., 2.15, 4,30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een tweezijdige Vrouw". 18 J„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen van Zorro" (2e en 3e deel), 14 j., 1.30. 7.00 en 9 15 uur. Rembrand: „Obsessie". 18 J., 2 00 4.15 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voort vluchtig". 18 J., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zevende misdaad". 18 j„ 2.00. 4.15 7 00 en 9.15 u. DONDERDAG 18 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Wükgebouw, Ged. Oude Gracht 104, Humanistisch Verbond, «preker mr. J. In 't Veld, 8 uur. Bioscopen: Huidag- en avondvoorstellingen. „Handige"werfknecht zette de klanten f 15.000.- af Scheepsbouw met ledikantstijlen „Het was toch allemaal zwart geld van die kerels. Nu heb ik er plezier van gehad en anders was minister Lieftinck er maar mee gaan schuiven". Aldus het commentaar van een Haagse scheepsbouwersknecht, die, naar bii zijn arrestatie bleek, Haagse en Rotterdamse watersportenthousiasten voor minstens vijftienduizend gulden heeft opgelicht. Van het geld, dat hij bij verschillende transacties'„verdiende", zette dit loze vis- sertje-in-andermans-portefeuilles de bloe metjes geducht buiten. De scheepsbouwersknecht was werk zaam op een kleine werf, waar hij zich meermalen als ..de baas zelf" voordeed, Hij verkocht nieuw te bouwen motorjacht jes op tekening voor bedragen van drie duizend gulden contant en meer en gunde zijn opdrachtgevers een blik op een in aanbouw zijnde boot, waarvan de spanten bij later onderzoek uit oude ledikant stijlen waren gemaakt. Een der opdrachtgevers ruilde zijn oude motorboot maar vast voor een nieuwe en gaf nog tweeduizend gulden toe. De oude boot werd door de scheepsbouwersknecht graag verkocht. Opbrengst en voorschot doken onder in het wijde keelgat van de handige handelaar. Een andere watersportenthousiast zag een prachtig motorjachtje aan de werf en kocht het voetstoots voor vierduizend gulden. Toen hij wilde gaan varen was de boot weg, want de wettige eigenaar, die natuurlijk van de transactie onkundig was, vermeide zichf er mee onder de wijde blauwe vacantiehemel. De „kapitein" van een grote zeilkano miste aan de werf zijn eigendom en kwam korte tijd later tot de ontdekking dat een van zijn beste vrien den er mee op de Kaag aan het spelevaren was; het bleek, dat de werfknecht ook hier aan het handelen was geweest. De zaak kwam tenslotte toch in handen van de recherche, maar zelfs na zün ar restatie ham de scheepsbouwersknecht een klant er nog tussen, want toen deze met behulp van de sterke arm eindelijk het bootje onder de voeten had, waar hij gezien de betaling van f 2000 rechten op kon laten gelden, bleek het vaartuig zo lek als het bekende mandje te zijn en het zonk prompt. Heemsteedse successen in Leamington Opgewekt keerde vanmorgen een gezelschap van veertig dames en heren uit Heemstede terug, dat had deelgenomen aan een sportuitwisseling met Leamington-Spa. De Heemstedenaren had den prettige dagen gehad en de successen waren groot geweest. HBC speelde een voetbalwedstrijd tegen een districtselftal en won met 1—0. hoewel de gastheren een beter spel vertoonden. Een dameshockey-elftal speelde 3—3. De zwemmers van HPC waren overwegend sterker en zege vierden in alle nummers. Ook de waterpolowed- strljd leverde een overwinning op, n.l. 53. Een tenniswedstrijd tussen Heemstede en Leamington eindigde gelijk (44). Alleen de tafeltennisploeg moest In Leamington haar meerdere erkennen en verloor met 92. H. P. J. Bloemers overleden Oud-voorzitter van de A.N.W.B. Te Velp is in de ouderdom van 67 Jaar na een langdurige ziekte overleden de heer H. P. J. Bloemers. oud-burgemeester van Groningen en Arnhem 'en oud-voorzittqr. van de Kon Ned. Toeristenbond ANWB. XJ Schermerhorn en een aantal der thans in ons land verblijvende Indonesische staatslieden waren op het vliegveld ter be groeting aanwezig. Naar dr. van Mook na zijn aankomst uit New York op Schiphol mededeelde, hoopt hij Zondagmorgen a.s. per vliegtuig naar Batavia terug te keren. FAILLISSEMENTEN De Haarlemse Rechtbank heeft uitgesproken de faillissementen van: C. van Altena, van beroep koopman In hout. wonende te Haarlem, Leidsestraat 26 rood. Cura tor: Mr, M. A. van Eek. advocaat en procureur I* Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. iS»»r:sen. H. A. G Tervoort, aardappelenhandelaar, wo nende te IJmuiden. Trompstraat no. 6. Curator: Mr. A. W. Heilema, advocaat en procureur te IJmuiden. Rechter-Commissaris: Mr. J, P. Pe tersen. P. C. van Hoof, aardappelenhandelaar, wonen de te IJmuiden, Rambonnetlaan 54. Curator: Mr. A. W. Heilema. advocaat en procureur te IJmui den. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Petersen. De Handelsvennootschap onder de firma Clee- ren en Co., gevestigd en kantoorhoudende te Driehuis, gem. Velsen aan de Hofdijklaan 76, en haar beherende vennoten J. B. Cleeren, wo nende te Driehuis, gem. Velsen, Hofdijklaan 76, en F. de Vries, wonende te Haarlem, Stephen- sonst'raat no. 81. Curator: Mr. L. All Cohen, ad vocaat en procureur te Haarlem. Rechter-Com- Petersen. Sj. Baarda overleden Zeer onverwacht hij was voor zijn werk in Driehuis is Dinsdagavond over leden de heer Sjoerd Baarda, onze plaatse lijke redacteur van de IJmuider Courant, de Kennemer editie van Haarlems Dagblad. Wij betreuren het verlies van een bekwaam en geacht medewerker, die warme belang stelling had voor de plaats zijner inwoning en ook gold als een deskundige op visserij- gebied. Eerst was hij sinds September 1924 enkele jaren in onze dienst, daarna kwam hij weer in Mei 1932. De heer Baarda was in de gemeente Vel sen een bekende persoonlijkheid. In ver schillende verenigingsbesturen en com missies had hij zitting. Van 15 Mei 1920 tot September 1923 had hij voor de S.D.A.P. zitting in de gemeenteraad, voorts van Sep tember 1927 tot September 1931 voor de groep D. Schilling. Ook was hij destijds secretaris van de Gezondheidscommissie voor Velsen. Thans nog was hij vice-voor- zitter van de Kennemer Journalisten Ver eniging De begrafenis heeft plaats Zaterdagmid dag op Westerveld, na aankomst van trein 14.09 uur. Geen gemeentelijk inspecteur van Haarlems Onderwijs? Den Haag heeft bezwaar Het zal wel haast een jaar geleden zijn, dat de gemeenteraad van Haarlem het voor stel van B. en W. aannam om over te gaan tot aanstelling van een gemeentelijk inspec teur van het Onderwijs. Het was de bedoe ling een onderwijs-deskundige te belasten met de behartiging van verschillende tak ken van onderwijs, die nuttig werk zou kunnen doen omdat zijn werk zou liggen op een terrein dat niet betreden werd door de rijksinspecteur van het onderwijs. De nieuwe functionaris zou in het bijzonder, naar verwacht werd, belangrijke dingen kunnen voorbereiden en doen nu de ver nieuwing van het onderwijs vele nieuwe dingen op de voorgrond schuift. Het raadbesluit is evénwel nog niet door Den Haag goedgekeurd. Zoals men weet moet Haarlem, daar het noodlijdend is, voor zulke besluiten goedkeuring hebben, be halve vafi Ged. Staten, ook van Den Haag, dat extra controle uitoefent op de gemeen- tefinanciën. Den Haag heeft bezwaar tegen deze uitgave. Er is over onderhandeld, maar '9 Clayton is tevreden over gewijzigd Europees rapport Maandag of Dinsdag eindigt de Parijse conferentie Naar verwacht wordt zal te Parijs bin nenkort definitieve overeenstemming wor den bereikt over het uit te brengen rap- Dort Alle landen met uitzondering van Zwitserland namen de Amerikaanse voor stellen aan, doch de Zwitserse afgevaar digde heeft de Amerikaanse delegatie te kennen gegeven, dat zijn land de eenstem migheid niet in de weg wil staan. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen is de Amerikaanse onderminister van Economi sche Zaken, Clayton, „zeer tevreden" over ie op voorstel van Amerika in het rap port aangebrachte wijzigingen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat dit rapport, in verband met de korte tijd welke ter beschikking van de conferentie staat, een voorlopig karakter draagt en dat er regelingen worden getroffen voor een bij eenkomst van de coördinatie-commissie, in dien dit tijdens de bespreking van het Joekes. leder. van de Tweede Kamer Zij zullen rapport door de leiders der conferentie en tSÊ f| B f* de Amerikaanse regering raadzaam mocht blijken. Verder is een semi-permanente organisatie in het leven geroepen, welke de 16 landen vertegenwoordigt en een on derzoek zal instellen naar de gemaakte vorderingen en de uitvoering van het programma waartoe de landen zich heb ben verplicht. Met dit laatste punt heeft Zwitserland zich nog niet formeel accoord verklaard, doch men verwacht, dat dit binnenkort zal geschieden. BINNENLAND Fusie tussen hypotheekbanken. In een bui tengewone vergadering van aandeelhouders der Utrechtse'Hypotheekbank te Utrecht Is de over neming van en de deelneming ln het bedrijf der N.v. Dordrechtse Hypotheekbank met algemene stemmen goedgekeurd Als dank voor de hulp. welke Belgen en Nederlanders verleenden aan Franse krijgsge vangenen, dit uit Duitse kampen ontvluchtten komt een delegatie van de Franse Unie van oorlogsvluchteimgen in de beide landen een pla quette aanbieden. HAARLEM EN* OMGEVING Opnieuw heeft Iemand zich uitgegeven voor ambtenaar van sociale zaken en textielpunten ln ontvangst genomen van een vrouw tn Haarlem, wie hij beloofde een mantel te zullen bezorgen. Men zij gewaarschuwd. De federatie Haarlem van de P3rtU van de Arbeid houdt op Dinsdag 23 September een open bare vergadering tn het Concertgebouw. Spre kers zijn de heren H. J. Hofstra Toneel ,.Hard tegen hard9' Het nog jonge toneelgezelschap Rokato begon gisteravond het seizoen met een stuk van Renè Bos. die het gezegde van-dlk-hout-zaagt-men- planken op ouderwetse wijze eer heeft aange daan. Waarschijnlijk is het echter juist aan het ongeschaafde karakter der rollen te danken dat deze, gemeten naar de maatstaven die men voor dilettanten pleegt aan te leggen, zo uitstekend werden vertolkt. „Hard tegen hard" behandelt in krasse termen het conflict tussen de generaties van achttien- zoveel en negentien-zoveel, De timmermansbaas Genit Meereveld door de heer Jac, v. d. Veldt zowel uiterlijk als Innerlijk met knap vol gehouden beheersing gespeeld ziet met lede Ux Ogen dat zijn kinderen eigen wegen Inslaan, die er schynt wetnito hoop te bestaan, dat het .A-einlg goec)5 beloven. Maar ten slotte wordt het raadsbesluit alsnog goedgekeurd zal wor- gezin na veel beproevingen gelouterd herenigd. den. LIJK GEVONDEN VAN VERDRONKEN ZWEMMER Bij de Zuïdpier te IJmuiden is door het personeel van de sleepboot Hollander II in zee drijvend gevonden het lijk van W. G. van N., een van de zwemmers uit IJmuiden, die sinds 4 September vermist werden. Het stoffelijk overschot van de andere broer is nog niet gevonden. De Amsterdamse bioloog dr. W. E. de Mol heeft een stelsel bedacht, berustend op het koolzuur-zuurstof principe, dat van belang is bij de bestrijding van de voor narcissenbollen zo gevreesde narcisvlieg- larven. Deze larven ontwikkelen zich uit de in het voorjaar op de narcisbollenvelden ge legde eitjes van de narcisvlieg en vreten zich in de narcisbol, welke daardoor ver nield wordt. De larven ontwikkelen zich daarna wederom tot vliegen en het spel herhaalt zich, waaruit volgt, dat een enkele „besmette" bol in een veld of een partij een gevaar van belangrijke afmeting op levert. Men bestrijdt op het ogenblik deze plaag met de „warmwater-methode". De bollen worden in warm water gebracht bij een temperatuur van 43 graden, waardoor de larve wordt gedood. „Het bezwaar van deze methode is" aldus dr. De Mol „dat ten eerste ver schillende fraaie en dus belangrijke narcis- soorten tegen deze methode niet bestand zijn en ten tweede, dat de reeds in de zon gedroogde bol weer door en door nat wordt en dus of gaat rotten of direct weer gepoot moet worden en eerst na dö bloeitijd voor export geschikt is. Gedurende dit tijdsver loop van bijna een jaar is de kans voor her nieuwde besmetting aanwezig." Volgens de methode van dr. De Mol wor den de bollen in een afgesloten ruimte ge bracht. waarin een gasmengsel van 80% zuurstof en 20% koolzuur onder een druk van 10 atmosferen wordt gepompt. Deze toestand blijft 8 a 10 uur gehandhaafd. Ge bleken is: dat de larve absoluut dood en dus onschadelijk is en dat de toegevoegde koolzuur voedsel voor iedere plant de groeikracht der bollen opvoert. Aangezien deze methode volkomen droog is zijn de bollen direct nadat zij de drukruimte ver laten hebben, geschikt om bewaard of ver zonden te worden. Dr. De Mol vertelde voorts, dat in samen werking met de directie van een groot bol- len-exportbedrijf in Limmen bij Alkmaar sedert 1941 eerst in het klein en later op grotere schaal proeven met narcissen zijn genomen. De resultaten zijn van die aard. dat er goede hoop bestaat op deze wtjze de narcis- vlieg geheel uit te roeien. Bij een der laat ste toepassingen heeft men een levende colorado-kever tussen de te behandelen bollen gezet en het bleek dat deze gevrees de aardappelverdelger al evenmin tegen het koolzuur-zuurstof-druk principe be stand was als de narcis-vlieglarve. Hoewel de bouw van ruimten, welke een druk van 10 atmosfeer kunnen verdragen, geen onoverkomelijke moeilijkheden meer oplevert, zou bij de bouw van voldoende kamers om alle voor export bestemde nar- cisbollen te behandelen zoveel geld gemoeid zijn. dat daaraan voorlopig met kan worden gedacht. „Wel behandelen wij" aldus de kweker „een deel van de bollen welke wij voor de verdere cultuur behouden en niet alleen wij, doch ook kwekers uit an- Een overzicht van de installatie van Dr. de Mol. Op de voorgrond wagentjes met de zakken narcissen die reeds voor een deel in de drukcylinder gereden zijn. Op de achtergrond de cylinder met zuurstof en koolzuur. bij ons om op ons bedrijf hun bollen te .laten behandelen. De resultaten zijn gun stig." Dr. De Mol deelde tenslotte mede. dat hij octrooi heeft verkregen voor Nederland, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Taxi Bei 13000 DAG EN NACHT Economische rechter Dinsdagmiddag stond voor de Haarlemse politierechter voor Economische Zaken een rechter terecht. Het was jhr. mr. P. G. M. van M. uit den Haag, wie ten laste was ge legd dat hij in strijd met de distributie bepalingen vlees voorhanden had gehad. „Het vlees" was in dit geval een com pleet varken, dat een gewicht van 73 kilo gram bereikte. De verdediging van de verdachte rechter kwam hierop neer, dat hij niets van de aanwezigheid van het zwijn gemerkt had, omdat zijn vrouw het buiten zijn mede weten van een pachter, die hij eens een dienst had bewezen, in ontvangst had ge nomen. Een varken van 73 kg stuur je tenslotte niet terug, als het je wordt aan geboden. Des rechters echtgenote liet het dier on middellijk doo>* een slager pekelen, maar de vreugde om het nieuw verworven bezit duurde slechts kort, want na twee dagen had de C.C.D. er al „de lucht van" en ver huisde de teil met ingezouten calorieën naar de koele ruimten van de Controle dienst. Mevrouw van M. wist er dus wél van, maar zij had de rechter niets durven vertellen. Zelf was zij door de Haarlemse politie rechter enkele maanden geleden voor dit feit tot een boete van 1000 en veertien dagen hechtenis voorwaardelijk veroor deeld. Tegen haar man, van wie hij de opzet niet bewezen achtte, eiste mr. G. W. F. van der Valk Bouman een boete van 500 we gens het voorhanden hebben van het vlees. De politierechter, mr. J. H. H. Hülsmann, was van oordeel dat, om een strafwaardig feit te doen bestaan, er een zekere relatie moest zijn tussen de verdachte en diens varken. Dat was niet het geval geweest* mr. Van M. wist eerst van het bestaan van het dier af, toen het zyn neus voorbij ging. Vrijspraak, concludeerde hy dus. En een opgeluchte rechter verliet het dere streken, zelfs uit Zuidiholland, komen i beklaagdenbankje. Het stuk maakte enigszins de indruk van eea wankel huls dat met dikke klodders moralise rende verf is bestïeken Dat het niet is ingestort, komt door het overwegend goede spel. vooral van mevrouw Marijke Horn—Olthof die met deze prestatie naar het eerste gelid der Haarlemse amateurs ls gepromoveerd. De heer W. Vogel, regisseur van deze voorstel ling, heeft tot schade van het geheel vrijwel iedere gelegenheid om <Je tekst door spel te on dersteunen onbenut voorbij laten gaan. Tevens werd het tempo geremd door de overdreven aan- dach' aan het gesproken woord besteed. Deze critiek is slechts bedoeld als aansporing om de volgende maal meer vaart en meer stemming op het toneel te brengen. Want overigens dient -zijn Inzicht geprezen, dat tot dit veelbelovende resultaat heeft geleid. Er waren goede rollen te zien van de heren Chr. Spaan. Ant. Jansen en Dick Kemper. Een aardig travestie-rolletje werd verrassend ad-rem gespeeld (de zetter van 't pro gramma heeft blijkbaar een voorkeur voor een mannelijk nageslacht: hij gebruikte tweemaal voor het woordje zoon een hoofdletter, maar voor de drie dochters niet!) en een belangrijke bijrol in één dag door een Invalster opgenomen. Tenslotte een vraag aan het publiek: wat ls er voor lachwekkends aan een doodgewone zoen? Tientallen mensen, die gisteravond de zaal van hotel De Leeuwerik vulden, weten ongetwijfeld het antwoord. DAVID KONING Charlotte Kohier als gast hij „Comedia'9 Naar wij vernemen zal de bekende actrice Charlotte Köhler dit seizoen In afwijking met voorgaande Jaren geen tournée door het land maken met een nieuwe voordracht, daar zij geen geschikte keuze heeft kunnen maken. In plaats daarvan ls zij voornemens bij enkele grote ge zelschappen gastrollen te vervullen. Reeds ls mevrouw Köhler, onder regie van Johan de Meester, begonnen aan repetities van „Glazen beesten" van de Amerikaanse auteur Tennesee Williams bij het gezelschap „Comedia". ln het stuk heeft zij de moederrol op zich genomen Zoals men zich zal herinneren was het aanvan kelijke plan. dat Tilly Lus als zodanig zou op treden. Voorts zal Charlotte Köhler. die de laat ste Jaren niet meer als toneelspeelster op de planken heeft gestaan als gast haar medewerking verlenen aan klassieke voorstellingen door de gezelschappen van Albert van Dalsum en Ko Arnold!. Ook in de plannen van Georgette Hagendoorn is een belangrijke wijziging gekomen. Haar voor nemen was dit seizoen in de Koninklijke Schouwburg te Antwerpen te spelen. Dit vindt geen doorgang. In plaats daarvan maakt zij een groot tournée door Nederland en België mei een nieuw programma van Franse chansons uit alle •tijden. Als begeleider treedt weer op de Haar lemmer Pierre Verdonck. Ook Georgette Hagen doorn zal enkele gastrollen vervullen bij de toneelgezelschappen te Rotterdam en 's Gra- venhage. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 455 452 302% 312 Philips 392% 392% 183',a 182 210% Nederlandse Ford. ^10% Nederlandse Kabel 326 332 Calvé certificaten 186 187% Scheepvaart-Unie 191% 191% Boll.-Amerika HjD 215 220 Deli Maatschappij 157% 159% H. V A. 237% 237% A'dam Rubber 145% 145% Ned Handel MIJ, 141 138% N.-I. Handelsbank 102% 102 Billiton My 11 375 spreken over de Troonrede, de mlllloenen-nota en Indonesië. Medewerking verleent „De Stem des Volks". Voetbal. Het Heemsteedse polltle-elftal heeft ln Schiedam van het Schiedamse poittie-elfial met 42 verloren. Op de Vogelenzangseweg te Aerdenhout kwam de melkhandelaar W. uit Vogelenzang Ih»n een buitenplaats op een ogenblik, dat uit zuide lijke richting een auto naderde. De melkwagen werd gegrepen en werd zwaar beschadigd. W. brak zijn been en moest naar een ziekenhuis in Haarlem worden overgebracht. Troonrede door C.P.N. sceptisch ontvangen Gisteravond sloot de afdeling Haarlem van de Communistische Partij Nederland (De Waarheid) in een sober versierde Ge meentelijke Concertzaal met een demon- stratieve vergadering „Voor een welva rend Nederland" aan op de traditie van de ,Rode Dinsdag" uit vroeger jaren. Soortgelijke bijeenkomsten werden in verscheidene plaatsen van ons land ge houden. „De troon was leeg en even leeg was de troonrede", zo begon het Tweede Kamerlid Jan Hoogcarspel zijn betoog, waarin hij er allereerst aan herinnerde dat, wanneer sommige kranten op het ogenblik schrijven „Djokja wil weer praten", het niet de Re publiek was, die de onderhandelingen af brak. Met „pogen om te houden wat men heeft", achtte de spreker de inhoud van het staatsstuk het best gekarakteriseerd. De beloften, in de huidige troonrede ge daan, vonden bij de heer Hoogcarspel slechts een schamper onthaal, hetgeen hij rechtvaardigde door te schetsen wat er naar zijn mening van de toezeggingen uit vorige troonredes terecht gekomen was. Voorts laakte hy het dat, hoewel er een Nationaal Planbureau opgericht is, van enig plan niets te bespeuren viel. Daartegenover stelde spr. het vastomlijn de welvaartsplan van de C.P.N., dat vol gens hem de Nederlandse bevolking het enthousiasme voor de wederopbouw van het land weer kon teruggeven. Vooraf had een gedelegeerde op het Eco nomisch Congres van de C.P.N. zijn in drukken weergegeven. Het Haarlems Salon-septet onder-leiding van H. de Nijs luisterde de avond op. De Leusderheide brandt weer Om half tien vanmorgen is voor de tweede keer de Leusderheide bij Amersfoort in brand gestoken. De eerste keer, op 21 Augustus. is ongeveer 100 ha afgebrand, waarna de M.O.D. vijf ton explosieven uit het terrein heeft verwijderd. Ditmaal zal ongeveer 1000 ha worden afgel r?.nd. 1500 militairen uit Amersfoort en Doorn nemen aan deze „operatie" deel. Met hun helmen op liggen zij in „fox holes" rond het afgebakende terrein, om direct te kun nen ingrijpen als de brand in de verkeerde richting gaat. Als de wind iets sterker wordt zullen de bewoners van Amersfoort hun ramen wel moeten sluiten om de dikke rook buiten te houden. Vannacht zal de heide blijven branden. SCHEEPVAART mon. 13 Sept. van New Yorltnaar West-Indtë. Cottica 13 Sept. van Dover n»r Madeira. Jupl- 13 Sept. van Paramaribo naar Mobile. Delft, 13 Sept. van Cristobal naar Buenaventura. Stuy- vesant, 12 Sept. van Ponta Delgada naar Ply mouth. Boskoop. 13 Sept. van Madeira naar Curacao. Kalle. 14 Sept, van Paramaribo naar Trinidad. Orpheus, 14 Sept. te Cartagena. Euterpe. 14 Sept. van Lissabon naar Amsterdam. Ardennes. 14 Sept. van AlexandriS naar Kymassl. Iris. 13 Sept. van Vlana do Casielo naar Oporto. Caribia. 13 Sept. van Kopenhagen naar Amster dam. Hercules. 13 Sept. van Bandlrma naar Ismtr Orestes. 13 Sept. van Amstetdam naar Du blin. Van Ostade, 13 Sept. te Amsterdam. Juno, 13 Sept. van Rotterdam naar Gibraltar. Geras- slmos Vergottla. 14 Sept. :e Amsterdam. Marinier, 14 Sept. te Rotterdam. Theseus. 14 Sept. te Oran. Oreon, 13 Sept. van Haifa naar Beiroet Omen, IA Sept te Odense. Stentor. 13 Sept. Gibraltar gepasseerd. Dupdee, 14 Sept. van Tanger naar Gibraltar. HOLL. AFRIKA LIJN. Amstelveen, 13 Sept, Las Palmas gepasseerd op weg naar Bordeaux. Bloemfontein, 14 Sept. te Antwerpen. Oranje- fontein. 13 Sept, van Lorenzo Marques naar Belra. Boschfontein. 13 Sept. van Teneriffe naar Kaapstart. Amstelkerk, 15 Sept. van Dakar naar Plymouth. Maaskerk, 13 Sept. van Dakar naar Freetown. MIJ. NEDERLAND. Tarakan. 12 Sept. van Batavia naar Dledda. Hugo de Groot. 14 Sept. v. Singapore naar'Soerabaja. Oranje. 13 Sept. van Batavia naar Amsterdam Radja, 13 Sept. te Carangian. Taltsse. 13 Sept. van Batavia naar Soerabaja. Tawall, 13 Sept. te Basra. K H. L. Slland. (uitreis), 14 Sept. te Monte video. Maasland, 12 Sept. te Santos (uitreis), Mer- wede, 13 Sept. te Amsterdam, Ittersum, 16 Sept. te Santos (thuisreis). Werkster gevr. B Meyer, Dames, en Heren- kleermakerlj naar maat. Ju- llanapark 34, burgerdochter P.G als hulp In de huishou ding. ln gezln met 2 kl. kin deren. Intern Werkster aanw. Wagenweg 218. Tel. 18103. Helder 2e meisje gevr. dat gewend ls netjes te wer ken, v. dag of d. en n., niet beneden 22 J. Goede verzorging en salaris. Alleen v. g, g v. Aanm 's avonds tuss. 89. Pr Mauritsl. 28. Haarlem-Zuid. AUTO Te koop gevr. kl wagen door part. liefst van part. Brieven no. 8797 Door omstandigheden zoek lk voor mijn DIENSTECHTPAAK een betrekking als hulsknecht en dienstmeid of concierge In Haarlemmerhout. Heem stede. Bentveld of Zandvoort Brieven no. 8803 Energiek persoon 26 J geh z. z. g. g ln rte boekhouding. Brieven no. 8795 HULP-MONTEUR gevraagd. Garage Kors, Burg wal 74. Jonge zakenvrouw vraagt 2 0 3OO0 VOOR UITBREIDING BEDRUP maandelijkse aflossing. Brie ven no. 8796 PIANOLES Afin. door gertlpl. lerares. Uitat referentlt*. Jenny GUsbrrtse, Kweektuin- straat 44. 11.-N. 4 Heren zoeken gemeensch BILLIJK PENSION, best. uit 1 gr. zltk.. ben. 4 kl, slpk (alles gem.) met voll. pension, was en verstel, vol komen vryheld v. bew Be reid zo mog gehele etage te huren; te H'stede of omg. Haarlemmerbout. Br. no 8798 WEET Udat uw naaister uw Japonnen en mantels bin nen één weck vervaardigt? v. Kt IJK. Wagenweg 150. Te koop gevraagd: LUXE AUTO Genegen goede pr(Js te beta len. Br. no 3404 Wcnslng*# Adv. Bur.. Tempeliersstr, 32 Rulgh. D. ST. JACHTHOND vermist sed. Zaterd.avond Teg ael. terug bez. Vtfverwcg 10, Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3