Haarlems Dagblad De Repoeblik trekt „nieuwe richtlijnen Bij een Herinnering Vetorecht komt in de Algemene vergadering Truman verdient nauwelijks iets meer dan Williams, de baseballspeler Amerikaanse hulp aan „Benelux" Nederlandse verliezen in Indonesië 62e Jaargang No. 18740 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterclag 20 SeplemKcr 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107, Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Vooruitzichten op vreedzame oplossing beter dan ooit Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem y ESTIEN JAAR GELEDEN, in het na- jaar van 1931, hadden de vredes-orga- nisaties der wereld een conferentie belegd in Parijs. Het initiatief was genomen door een eerbiedwaardig Brits staatsman, Lord Robert Cecil, die tevens president van de League of Nations' Union was: de Engelse Volkenbondsvereniging. Er waren delega ties uit ettelijke landen en de aanleiding voor deze bijzondere „Conférence de la Paix" was de Internationale Ontwapenings conferentie, die voor de deur stond. Daar hoopten velen toen op. Wij ook. In Neder land hadden wij een petitionnement ge organiseerd, waarvooi\alle dagbladen actie voerden en handtekeningen van hun lezers vroegen op formulieren, die in de krant werden afgedrukt. Het werd een succes: ongeveer 2\2 millioen mensen, vormend de meerderheid der volwassen bevolking, spraken zich voor Internationale Ontwa pening uit en wij reisden gedrieën naar Genève, om het resultaat van ons petition nement aan de president van de Assemblee aan te bieden. Het gebeurde in een plech tige bijeenkomst in hei Palais des Nations, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en journalisten, waarbij de minister van Buitenlandse Zaken Beelaerts van Blokland onze regering vertegenwoordigde. Wij wa ren er in die tijd allen trots op dat onze gezant in Parijs, jhr. mr. J. Loudon, de Voorbereidende Commissie voor de Ont wapeningsconferentie had gepresideerd. Nederland trad op de voorgrond in het streven naar vrede; onze regerings-verte- genwoordigers deden er zich sterk in gel den. Toen kwam, in October '31, die conferen tie van de internationale vredes-actie in Parijs. Zij' hield gedurende enige dagen haar „séances d'étude", waarin allerlei on derwerpen nopens de ontwapening door be kende persoonlijkheden werden ingeleid, in het Palais Royal, Rue de Rivoli, een histo risch gebouw. Frankrijk gold toen als een machtig land in Europa. Duitsland niet. Het had zich onder de Weimar Republiek maar ten dele kunnen herstellen en er was zonderlinge oppositie groeiende onder een zekere Adolf Hitler, die al vele zetels in de Rijksdag behaald had, maar wiens hys terisch geschreeuw de wereld niet au sé- rieux nam. Ja, dat is lang geleden: 1931. Maar het volgende jaar zou de Ontwape ningsconferentie mislukken, eindigetid in een soort wanhoopstocht van haar presi dent, de Engelse Labour-man Arthur Hen derson, naar de Europese hoofdsteden om nieuwe steun te krijgen voor zijn Confe rentie. Hij faalde en stierf niet lang daarna. In 1933 kwam in Duitsland de schreeuwen de zonderling Adolf Hitler aan het bewind en daarna ging alles bergaf. Zestien jaar geledenIs het eigenlijk wel zo lang? Het lijkt alsof het in een vroe ger leven gebeurd is. Maar ik herinner mij alles duidelijk: ook onzé geestdrift voor de Ontwapeningsconferentie en die conferentie in Parijs. De séances d'étude, bijeenkomsten voor studie, waren besloten zittingen en de meeste sprekers toonden zich erg openhar tig. Hun openhartigheid had evenwel geen blijmoedige toon. Het was op die conferen tie, dat het gevoel van naderend onheil mij voor het eerst bekroop. Anderen ongetwij feld ook. Wij hadden eerst een beetje ge glimlacht om de zwartgalligheid van een Poolse minister. Zaleski ook wel omdat hij zulk zonderling Frans sprak. Maar daarna kwam de Franse minister Paul Painlevé, uiterlijk een klein, lelijk mannetje, maar een merkwaardige persoon lijkheid: als professor aan de Sorbonne een vermaard geleerde en tevens bekend politicus en erkend volksredenaar. Die betoogde wat Frankrijk op het gebied der ontwapening niet ondernemen kon, van wege Duitslands gevaarlijke nabuurschap. Hij uitte geestdriftig nobele sentimenten, hij bezong de toewijding van zijn volk aan de vrede, maar hij jammerde over de nood zaak van Frankrijks veiligheid, hief de armen omhoog en kreet de zaal in: „Mais la France! .la France!". Pierre Cot volgde hem op. Pierre Cot was toen een stoere jonge figuur en de Franse minister van Luchtvaart. Hij sprak in de zelfde geest als Painlevé. Hij uitte zich nog duidelijker. Aan het einde van een peroratie pauzeerde hij. staarde de zaal in en riep: „Nous avons peur!Nous avons peur!" Wij zaten daar in een groep Hollanders, Noren, Zweden, Belgen en Zwitsers allen dus behorend tot de kleine volken en ik voel nog het onbehagen dat ons beving, toen wij de stem van het machtige Frank rijk hoorden, die riep: Wij zijn bang. Maar het was niet zo vreemd. Want het zijn altijd de machtigen die zich het meest bedreigd voelen en zich veel meer bewust zijn van gevaar dan kleine volken. Zo was het enkele jaren later ook, toen Hitier en Goebbels de wereld voortdurend toekrijs- ten dat Duitsland omsingeld werd. Naar mate/hun macht groeide werden zij banger en gevaarlijker.veel banger dan Frank rijk, dat niet gevaarlijk was, zich ooit had getoond. En nu? Er is geen Volkenbond meer, die trouwens geen werkelijke Volkenbond was. Er is een organisatie van Verenigde Vol ken, die geen werkelijk verenigde volken zijn. In wezen is het dezelfde zaak: een bond van twistende regeringen van zich souve- rein noemende staten. Er zijn nieuwe machtigen en zij durven niet te ontwapenen of gemeenschappelijk conflicten te voorko men. Zij zijn bang voor elkaar en voort durend vervuld van hun veiligheid. Sovjet- Rusland omringt zich met een „invloeds sfeer" uit angst voor omsingeling; Amerika jaagt op Vijfde Colonnes, bewapent en vraagt zich met huivering af, wanneer de Russen de atoombom ook gevonden zullen hebben. De Russen durven zelfs geen inter nationale commissie van onderzoek in de Balkan aan en het kleine Griekenland moet het gelag betalen. Wat is de sloisom? Er is alleen kans als men een andere weg durft inslaan, in een andere geest. Op deze wijze zal men nooit verder komen. Maar wij moeten altijd op nieuw pogen, wij moeten blijven volhar den, want er is steeds de kans. Daarom zullen al diegenen, die zich in de jaren dertig zo uitsloofden voor de vrede, 'ook nooit spijt van hun werk gehad hebben. Zij hadden zich niet voorgesteld dat zij de uitroeiing van de oorlog beleven zouden. Maar zij achtten het hiui plicht en hun roe ping, vol te houden. Nu zijn zij weer in actie en houden weer vol. Het is het waard. Tenslotte zal de overwinning op de ver dwazing behaald worden. Op meer dan de verdwazing. Op de Duivel. R. P. De suikerfabrieken Zevenbergen, Roosen daal en Dinteloord zullen in de toekomst samen gaan. De suikerfabriek te Roosendaal gaat daar door verdwijnen. De nieuwe combinatie beheerst 3 procent der Nederlandse suikermarkt. De republikeinse regering heeft, na ken nis genomen te hebben van de gezichts punten van alle politieke partijen, aan het werkcomité van de K.Ni.P. nieuwe politieke richtlijnen voorgelegd om langs deze lijnen tot een vreedzame oplossing van het geschil te geraken. Men veronderstelt dat deze nieuwe richtlijnen Zonda.? zullen worden gepubliceerd. Volgens neutrale kringen te Batavia meent men, dat de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van het Nederland- Indonesisch geschil beter zijn dan ooit sinds het begin van de „politiële actie". Het bericht, dat de Verenigde Staten het derde lid van de commissie van drie zullen zijn, werd zowel door de Nederlanders als door de Indonesiërs goed ontvangen. Neutrale waarnemers zijn van mening, dat de verbetering in het begin van deze week is ingetreden toen Sjarifoeddin in zijn verzoenende rede verklaarde, vol vertrou wen te zijn, dat een basis voor een compro mis zou kunnen worden bereikt. Hij duidde hierbij aan, dat de republikeinse regering door bemiddeling van de commissie van drie tot een compromis hoopte te geraken, op welks naleving de Verenigde Staten een toezicht zouden garanderen. Waarnemers geloven dat, indien de Ne derlanders daartoe bereid zouden zijn, de overeenkomst van Linggadjati het middel zou kunnen zijn om over het dode punt te geraken. Daar de „politiële actie" niet vol eindigd was en daardoor de Nederlanders faalden in hun opzet recht en orde te her stellen, zijn zij er niet in geslaagd Indonesië te openen, aldus economisohe waarnemers. Naar schatting kost het op de been houden In zijn rede tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Volken week de Argen tijn José Arce gisteren enigszins af van de opgestelde tekst, om de weigering van Argentinië inzake de terugroeping van haar ambassadeur in Spanje te verdedigen. Hij erklaarde, dat "Argentinië had geweigerd omdat de beslissing van de Algemene Ver gadering een schending betekende van het Handvest van de UNO. Op zijn beurt criii- seerde hij de Sovjet-Unie door de Russen ervan te beschuldigen het Handvest te schenden telkens wanneer het de Russen te pas kwam. Arce ondersteunde de veto-politiek van minister Marshall en verklaarde, dat het gebruik van het veto er alleen toe kan die nen de wereld in twee of meer groepen te erdelen. Hij wees erop, dat door het veto Ierland, Italië, Portugal, Oostenrijk en Transjordanië van het lidmaatschap van de Verenigde Volken werden uitgesloten. Met tien tegen drie stemmen en een ont houding in de commissie voor algemene zaken werd het Australische voorstel om de procedure ten aanzien van de toelating van nieuwe leden te onderzoeken, aangenomen. Tegen stemden Rusland, Polen en Brazilië, en India onthield zich van stemming. Ondanks de Russische tegenkanting werd later in de vergadering het Argentijnse voorstel in stemming gebracht om de ver mindering van het veto-recht van de grote mogendheden in de Algemene Vergadering te behandelen. De uitslag van de stemming over het Ar gentijnse voorstel was negen tegen twee. Tegen stemden Rusland en Polen. Zowel Groot-Brittannië als Amerika ondersteun den de aanbeveling; Frankrijk,-China en India onthielden zich van stemming. Orkaan over New Orleans Gisteren nacht was New Orleans het slachtoffer van de kracht der tropische or kaan welke met een vaart van 170 mijl over het Zuid-Oosten der V.S. trekt. Dit was de grootste storm welke de stad sinds 32 jaar heeft gekend. Alhoewel de 500.000 inwoners van te voren reeds allerlei vei ligheidsmaatregelen tegen de storm had den genomen waren zij toch minder be vreesd voor de windkracht dan voor het water. De stad ligt beneden het zeepeil en ook lager dan de Mississippi. Het in be roering gebrachte water van zee en rivier vormt een ernstige bedreiging voor de dijken.De schade welke de orkaan in de havenplaatsen van Florida heeft aange richt wordt geschal? op 50 millioen dollar. (U. P.) BARON VAN BOETZELAER NAAR PARIJS Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat de minister van Buitenlandse Zaken, baron Van Boetzelaer van Ooster hout, Maandagochtend naar Parijs zal ver trekken. Hij zal daar aanwezig zijn bij de sluiting van de conferentie over het plan- Marshall. van ongeveer 120 duizend militairen in In donesië aan Nederland 350 duizend pond sterling per dag. Deze financiële uitputting tezamen met het stijgende tolgeld voor on gevallen, welke een daggemiddelde bedra gen van 4 doden en 7 gewonden, maken het, niettegenstaande de order van de Veilig heidsraad om het vuren te staken, zeer noodzakelijk, dat er spoedig een oplossing komt. Welingelichte kringen menen dat sinds het bezoek van dr. Van Mook aan Amerika het waarschijnlijk is, dat de kans om door oprukken naar Djokja tot een oplossing te geraken, merkbaar is verminderd. Zij wa ren vol hoop, dat beide partijen bereid zou den zijn de onderhandelingen te hervatten. Het Parijse rapport gereed en eenstemmig aanvaard Volgens U. P. heeft de commissie voor Europese Samenwerking der 16 landen in Parijs gisteren het eindrapport voor Euro pees herstel volgens het plan-Marshall goedgekeurd. In het plan wordt om een hulpverlening van 22.499.000.000 dollar gevraagd voor een tijdvak van vier jaar. Het ontwerp zal Maandag worden voorgelegd aan de voltal lige zitting van de Parijse conferentie. Zweden en Zwitserland, die tot nu toe hun goedkeuring hadden voorbehouden om te wachten op instructies van hun rege ringen, hebben eveneens hun goedkeuring aan het ontwerp gehecht. Tijdens de zitting van Vrijdag werd een verklaring voorgelezen van de Turkse en Griekse regering, waarin de beide rege ringen hun belangstelling kenbaar maken voor de oprichting van een tol-unie tussen de beide nabuurstaten. Duizend ruiters van Landelijke Rijverenigingen uit alle provinciënhebben gisteren gedéfileerd voor het Prinselijk Gezin op he i Paleis Soestdijlc. Na afloop van het défilé begaven Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zich te paard naar een ter rein aa.n de Veenhuizertol, waar de beste ruiters demonstraties gaven. Amerikaanse inkomens De man. die zijn brood met zijn handen verdient, is de eerste geweest om van de grote behoefte aan arbeidskrachten in de oorlogsjaren tc profiteren. In 1945 kwam er een rustpunt in de voortdurende stij ging van het wekelijks loonbedrag. Toen de oorlog eindigde, kwam er tevens een einde aan de zo voordelige overuren. De grote strijd, die toen ontbrandde tussen de vakverenigingen en het bedrijfsleven, was gericht op het behoud van het wekelijkse loonbedrag, dat wil dus zeggen, dat de uur tarieven omhoog moesten. De strijd is evenwel over £e gehele linie met succes gestreden. 400.000 mijnwerkers, aangevoerd door de weinig sympathieke, maar uitermate geslepen John Lewis, hebben thans weeklonen van ongeveer 60 tot 70 dollar. Krachtige Russische nota aan Perzië Dc Sovjet-Unie heeft, naar uit be trouwbare bron gemeld wordt, een tweede nota doen overhandigen aan de Perzische regering in verband met de ratificatie van de tussen Perzië en de Sovjet-Unie gesloten overeenkomst aan gaande een gecombineerde petroleum- maatschappij. De nota is overhandigd dooi de Sovjet-ambassadeur Sadtsjikof en is in „zeer krachtige" termen gesteld. Secretaris van Tribunaal lichtte dossierstukken Indertijd hebben we bericht, dat de ad junct-secretaris van het tribunaal te Leeuwarden, mr. J. van der M., uit zijn functie was ontheven wegens het feit, dat hij uit een dossier stukken had gelicht en in strijd met zijn instructie als com missaris verhoren had afgenomen in kampen en woonhuizen. De president van het tribunaal, mr. Bijlsma, concludeerde hedenmorgen tij dens de behandeling van het beroep van mr. Vein der M. tegen dit ontslag voor het ambtenarengerecht, tot handhaving van het ontslag. Hij nam aan, dat mr. Van der M. het onderzoek met de beste bedoe lingen was begonnen, doch dat hij gefaald heeft in het juiste middel. De Italiaanse troepen die in Gorizia binnentrokken na de in werking treding van het Italiaanse vredesverdrag, werden door het merendeel der bevolking hartelijk verwel komd. Deze stad kwam aan Italiëin ruil voor het gebied dat aan Joegoslavië moest worden afgestaan. Voor een goed begrip van zaken diene hier vastgelegd voor de Nederlandse lezer, dat het een onjuistheid zou zijn om deze lonen te gaan omrekenen in guldens. Ruwweg kan men zeggen, dat men met een dollar in Amerika doei, wat men met een gulden in Nederland kan doen. De huidige na-oorlogse dollar heeft absoluut minder koopkracht dan onze vooroorlogse gulden. Eén auto per 5 Amerikanen. Wanneer men zulke lonen van 50 tot 70 dollar per week ziet in zulke typische Amerikaanse bedrijven als de staalindu strie, de petroleumindustrie en de auto mobielindustrie, met dan als uitschieters momenteel de bouwvakken, dan is het goed hiertegen het Amerikaanse gezins inkomen te zetten, zoals dit in de sta tistiek voorkomt. In 1946 had 60% van die gezinnen een inkomen van 2000 of meer, tegen 53% in 1945 Het zal de Europeaan nog steeds bevreemden, dat'bij een gezinsinkomen van S 2300 toch vrijwel iedere Amerikaan se familie een auto houden kan, immers er is gemiddeld één auto per vijf Amerika nen. Het houden van een auto is echter aanzienlijk goedkoper in Amerika dan in Nederland. Immers het maken er van is een van de top-industrieën van het land en het gebruik wordt niet door belastin gen ontmoedigd, maar juist door het ont breken van belastingen aangemoedigd. De enige belasting op een auto in de staat New Vork bedraagt b.v. $16 per jaar. Voor dit bedrag krijgt men zijn nummer plaat keurig thuis gestuurd. De nummer plaat is dus het teken, dat men zijn be lasting betaald heeft en geen belasting ambtenaar behoeft u dus langs de weg lastig te vallen met de vraag „wegenbe lasting alstublieft". Voor hen echter, die prat gaan op een „adellijk" laag nummer, is Amerika een slecht land: men krijgt elk jaar een nieuwe plaat en een nieuw num mer. Ondanks het feit, dat er thans een stevige benzinebelasting wordt geheven, kost een liter der allerbeste benzine niet meer dan 5 cents, een liter olie van 25 tot 35 cents. Malle gevallen. Dat zich op het gebied der inkomens „malle gevallen" voordoen, wordt wel be wezen door het feit, dat Truman, die on geveer 100.000 per jaar heeft (plus vrij wonen in het' Witte Huis) maar nauwelijks meer verdient dan Ted Williams, wiens taak het is home runs te slaan voor zijn baseball club in Boston. Vergelijk nu Truman eens met Leo McCrarey, die en kele succesfilms van Bing Crosby regis seerde en met meer dan 1.000.000 per jaar ging strijken. De gouverneur van de staat - Maryland (een staat zo groot als Nederland met ongeveer 2.2 millioen in woners) heeft 100 in de week. Een met selaar heeft een inkomen van 105 in 5 werkdagen. Maar die arme gouverneur van Maryland draagt de verantwoordelijk heid voor het lot van ruim 2 millioen on derdanen en voor een budget van tiental len millioen dollars. De chef-ober van een night-club maakte in de laatste jaren op zijn slofjes een 20.000 per jaar, dat is tweemaal zoveel als de directeur van het Amerikaanse budget (die voor 35.000.000.000.— zor gen aan zijn hoofd heeft) of van andere figuren juist onder de topklasse in de Amerikaanse regering! EERSTE OPTREDEN VAN DE INTERNATIONALE BRIGADE. Volgens Anfcara zou de internationale brigade, bestaande uit Indiërs, Maleiërs en Philippinos, welke ten doel heeft voor de republikeinse regering te vechten, voor de eerste maal op Midaen-Java zijn opge treden. In de loop van de strijd zouden vyf Nederlanders zijn gedood en ongeveer 30 gewond. Amerikaanse Congresleden bezoeken Hoogovens Vrijdagmiddag hebben tien Amerikaan se congresleden die op het ogenblik in West-Europa vertoeven met het oog op de uitvoering van het plan-Marshall een bezoek gebracht aan de Koninklijke Neder landse Hoogovens in IJmuiden, vergezeld van een groot aantal hoogwaardigheids bekleders van- de Nederlandse departe menten. De heer Charles A. Wolverton, de leider van dit „show me" (laat me zien) comité sprak in zijn antwoord op de begroeting van ir. A. H. Ingen Housz zijn bewonde ring over het herstel van deze zware Ne derlandse industrie uit en hij vatte zijn indrukken samen in de woorden: „de hoogovens zijn niet alleen een bedrijf van staal, maar er heerst ook een geest van staal". Nederlands recht op hulp erkend. De Congresleden hebben in Den Haag een persconferentie gehouden, waarbij een van hen verklaarde, dat Nederland het Amerikaanse vertrouwen heeft en daarom recht heeft op hulp. Deze groep van Congresleden is een on derdeel van het gezelschap, dat de Oceaan overstak om overal in Europa een onder zoek in te stellen naar de behoeften van de verschillende landen. Zij zullen hun ervaringen toetsen aan het rapport der Pa rijse conferentie en adviezen verstrekken die het Marshall-plan zo effectief moge lijk ten uitvoer zullen doen brengen. De vier Congresleden, die Nederland be zochten, waren diep onder de indruk van wat op 't gebied van herstel en vooruitgang na de oorlog in Nederland reeds bereikt Is, doch zij waren er tevens van overtuigd, dat er nog veel zal moeten gebeuren voor aleer de normale handel zal zijn hersteld. Het woord is aan Middleton: Hij reist het best die weet, wanneer terug tc keren. Deel van Tokio onder water Amerikaanse vliegtuigen hebben levens middelen en medicamenten uitgeworpen voor 350 passagiers van een trem. die sinds vier dagen tengevolge van overstromingen te Itsjinoseki (Noord-Hondo) geïsoleerd zijn. Het water, dat de trein omringt, is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand bereikt had, waren de reizigers gedwongen boven op de wagons te klimmen. Nieuwe overstromingen bedreigen de Noordwestelijke buitenwijken van Tokio, waar een Vó millioen mensen wonen. Metde evacuatie van vrouwen en kinderen is reeds begonnen. 35.000 bewoners van Itsjinoseki, die reeds dagen op daken en in bomen vertoeven zijn ook per vliegtuig van het nodige voorzien. Volgens officiële cijfers van het Japanse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn gisteren 644 personen verdronken. De overstromingen zijn veroorzaakt door een tyfoon. Volgens latere berichten staat Tokio ten Noordwesten van de rivier dc Naka en 8 km van het centrum der stad onder water. Het water stijgt 15 centimeter per uur. Amerikaanse legereenheden helpen de be volking bij de evacuatie van de overstroom de gebieden. Van onze correspondent) Naar wij van welingelichte zijde vernemen is het te verwachten dat in het kader van het Marshall-plan aan Nederland in de nabije toekomst op zeer uiteenlopend gebied hulp en steun zal worden verleend. Zelfs al zou vol gens Amerikaans inzicht geen aan vaardbaar plan voor dc economische wederopbouw van Europa tot stand kunnen worden gebracht, dan zou toch aan het voornemen van toonaangeven de kringen om dc zogenaamde Benc- lux-landen financiële en economische bijstand te verlenen, uitvoering wor den gegeven. In deze economische en culturele alliantie der drie landen ziet men in de Verenigde Staten een doel treffend middel om Europa uit de economische crisis tc halen. Gestreefd wordt om ook Frankrijk in dit blok te betrekken: ook de Scandinavi sche landen zouden bereid zijn met „Be nelux" in onderhandeling te treden. Voor elke staat afzonderlijk zal dan van Ame rikaanse zijde worden nagegaan, welke steun nodig is. Voor Nederland is daarbij gedacht aan het ter beschikking stellen van diverse graansoorten en half-fabrika- ten. Laatstgenoemde maatregel zal :n niet onbelangrijke mate bijdragen tot ver sterking van onze dollarpositie. Zowel Antwerpen als Rotterdam en Amsterdam zullen in sterkere mate dan voorheen in de interesse-sfeer der Amerikaanse ex porteurs komen. In overleg met de betrok ken landen zal daarbij een speciaal beta lingssysteem worden ingesteld, waarbij rekening wordt gehouden met 't schrijnend dollar-tekort, waarmede men in Europa te kampen heeft. De ontwikkeling van de toestand in In donesië heeft naar Amerikaans inzicht in de laatste weken een wijziging ten voor dele van het Nederlandse standpunt on dergaan. Daartoe hebben niet alleen de berichten uit Indonesië zelf» doch ook besprekingen van Amerikaanse afgevaar digden in Nederland met figuren uit de kringen van de Indische ondernemers bijgedragen. Wel wordt vastgehouden aan de opvatting dat zoveel mogelijk langs vreedzame weg tot een oplossing moet worden gekomen. Men is in Amerikaanse economische kringen zeer belangstellend naar de rap porten. welke thans in Indonesië worden opgesteld. Meer en meer acht men in de De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: mar. 3e kl. D. de Haan uit Leeuwarden; korp. mar. G J. B. Mutsaers uit Venlo; mar. Ie kl. M. R. Koster uit Schaesberg (Limburg); mar. Ie kl. H. Th. M. van de Ven uit Eindho ven; le It. mar. H. A. L. Bila uit Maas tricht; korp. mar. L. J. Dor uit Breda: mar. le kl. P. C. van Dommelen uit Rot terdam. Koninklijke Nederlandse Landmacht: 2e It. E. C. M. van Berckel van 4 R.S. uit Den Haag; sold, le kl. Cr Klaver van 4 R.S. uit Winkel (N.H.); korp. A. Palm van 4 R.S. uit Babberich (Gld.); sold. W. Philips van 4 R.S. uit gem. Odoorn; sold. C. van der Meulen van 2 R.V.A. uit Amsterdam; sold. W. A. Banning van 3-12 R.I. uit Didam (Gld.); opperwachtmeester J. J. Bakker van 3-8 R.V.A. uit Breda: sold. J. C. Jan sen van 1-8 R.V.A. uit Goirle; sold. J. Th. Ossenblok van 3-8 R.V.A. uit Roosendaal (Br.); sold. B. Oving van 3-12 R.I. uit Borger (Dr.); serg. F. Pol van 3-12 R.I. uit Leeuwarden; sold, le kl. J. H. Alles van 2-4 R.I. uit Schermerhorn; sold. A. Kremer van 2-7 R.I. uit Hoogezand: sold. J. Wil- lemse van 3-1 verk. reg. huzaren uit Nij megen: sold. L. de Graaf van 8 R.S. uit Voorschoten; sold. P. Kerkhof van 3-3 reg. Jagers uit Rotterdam; kapitein H. J. van Weynsbergen van instructieschool Prins Bemhard uit Loosduinen; sold. A. P. de Wit van 4 reg. Grenadiers uit Bever wijk. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Ambon sold. 2e kl. infanterie Z. Luhuli- ma; mil. sold. 2e kl. infanterie E. Peltzer uit Indïë; Ambon, sold. 2e kl. infanterie J. Siahaya; Menadonees sold. 2e kl. in fanterie D. Rumemper; sold, le kl. vechtw. W. Willemsen uit Enschede; Soendanees sold. 2e kL infanterie Sana. j IVerenigde Staten een zelfstandig Indone sië op basis van de Koninklijke rede in December ook van verdragende betekenis voor Amerika zelf. Ook bij dit streven wil men de Nederlandse regering ter wille zijn. „Erfenis van de oorlog" De auditeur-militair over de bomaanslag op Sinter klaasavond De auditeur-militair van de Krijgsraad te velde mr. dr. J. M J. Baak, sprak in zijn requisitoir tegen de militairen die betrokken zijn geweest bij de bomaanslag op de Prinsengracht in Den Haag over de jaren van degeneratie van de bezetting en over de erfenis van het nazidom, welke oorzaak werd van de duivelse surprise van St. Nicolaasavond 1946. De auditeur-militair bracht hulde aan de Haagse recherche, speciaal aan oud commissaris Pool en releveerde de stugge houding van V. H., die niet bekennen wil de. Hij noemde het een ernstige fout van deze officier, dat hij zijn mannPn en spe ciaal de B. niet heeft geremd. Inplaats daarvan speelde hij frère compagnon met zijn chauffeurs. Hij bevond zich in een milieu van ontevredenheid en gaf de on tevredenheid van zijn mannen voedsel. Daarbij kreeg de erfenis der illegaliteit voedsel. De nasleep van de illegaliteitsmentali teit en de grote desillusie van de oorlog hebben tot het plegen van al deze daden geleid. Ondanks de grootste eerbied voor de verzetslieden wil mr. Baak de ogen niet sluiten voor de vreselijke gevaren en de consequenties van bovengenoemde aanlei dingen. Een der grootste moeilijkheden van de illegaliteit was het in bedwang houden der geesten. De tragedie der ille galiteit is, aldus de auditeur-militair, dat juist het avonturisme hiermee nauw ver want was en dat daardoor juist zovelen zich tot het verzet gevoelden aangetrok ken. Velen daarvan waren geestelijk te zwak om de weelde van de illegaliteit te kunnen dragen. Onder ademloze spanning van de vele aanwezigen, onder wie de secretaris-gene raal van het ministerie van Oorlog en tal van hoge officieren, sprak de auditeur militair mr. dr. J. M. J. Baak daarna zijn eisen uit. De verdediger van korporaal J. P. J. P., mr. M. P. Plantenga ging uitvoe rig in op de persoon van zijn cliënt. P. kreeg voor zijn dapperheid in 1940 het oor- logsherinneringskruis met gesp. Mr. Plan tenga noemde de bom-tragedie de onver mijdelijke kortsluiting van de na-oorlogse tijd. Tijdens de bezetting heeft P. vele ge vaarlijke personen geluiquideerd, zonder dat het tot ongelukken kwam. De Secret Service liquideerde mensen, evenals de Duitse geheime dienst. Men ging af op aanwijzingen, zonder dat men de feiten kon controleren. Is het dan zo ver wonderlijk. dat in een tijd, dat in ons land nog zoveel ongeregeld was, de Nederlandse overheid zich ook van een illegale groepe ring tot opruiming zou hebben bediend? De feiten luiden anders, maar tot deze opvat ting kon men in die tijd gemakkelijk ko men. Bij de voorbereiding en de uitvoe ring van de daad was P. overtuigd zijn plicht te doen. Mr. dr. K. W. P. Klaassen, die ten be hoeve van de sergeant de B. pleitte stipte de tegenstelling van opvatting van de bij zondere rechtspleging aan. Temidden van een wirwar van gedachten en stromingen moet men zich sergeant d. B. denken. Hij betoogde, dat d. B. geestelijk gedwongen werd tot de handelingen, die hem thans verweten worden en kwam in zijn eindconclusie tot de mening, dat v- H., B., L. en S. sergeant d. B. misbruikt hebben als werktuig tot het verrichten van hande lingen, die misschien hun stoutste fanta sieën overtroffen hebben. KOELERE NACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met slechts S hier en daar enkele buien. Meest ma- tige wind tussen Zuid en West. Koelere nacht. Morgen overdag in het Noord- 5 Oosten van het land lagere tempera- tuur. Zondag 21 September: Zon op 6 22 uur. onder 18.43 uur i Maan op 14.29 uur, ondéT 21.10 uur j

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1