c C Twaalf Amerikaanse soldaten Sport in het kort Engelse tafelklokken De Zwembond bereidt zich voor op de Olympische Spelen 1948 Nederland opent tegen Zwitserland het internationale voetbalprogramma Overal in Europa komen importrestricties At 2 .'/W-C RESA-ARNHEM Panda en de Meestervlieger 3 Wereldnieuws ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De Joegoslaven hebben de wereld vergast op een drama, dat waard zou zijn ie wor den opgenomen in het archief, waarin de grote historische toneelstukken van de grote dramaturgen zijn opgeborgen een drama, dat een grote tragedie had kunnen worden wanneer degenen, die op de eerste rij zaten, niet bij hun positieven waren ge bleven en hun nuchterheid hadden be waard op het moment, dat het hoogtepunt passeerde. Plaats van handeling: Italiaans Joegoslavische grens; dramatis personae: Tweeduizend Joegoslavische soldaten; tijd van handeling: kort na middernacht van 14 op 15 September 1947. Ziedaar de détails van het drama, dat de wereld moest over tuigen van het feit, dat de Joegoslaven het niet eens zijn met de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag, in het bijzonder met de afbakening van de Italiaans-Joego- slavische grens en de proclamatie van Triest tot vrije stad. Een twaalftal Amerikaanse soldaten, op post staande aan de grens van ^ïet vrije Triëstse gebied, werd midden in de nacht verrast door het bezoek van enkele Joego slavische officieren, die in krachtige ter men doortocht eisten voor hun troepen „op weg naar Triest." De Amerikanen weigerden het ultimatum, dat hun werd voorgelegd, te aanvaarden: Zij zouden vijf minuten tijd krijgen om de posten te ontruimen en de weg vrij te maken voor het Joegoslavische détachement. „Wij hadden oorlog kunnen hebben zei een Amerikaans generaal later en dit laconieke gezegde omschrijft beter don wat ook, welke tactische en koelbloe dige manoeuvres er nodig zijn geweest om het „drama" niet op een tragedie van on overzienbare omvang te laten uitlopen. De soldaten van de Amerikaanse wachtpost hebben niet naar hun geweren gegrepen, toen de Joegoslavische troepen tot vlak voor hun stelling marcheerden om het dra matische effect te verhogen. Zij hebben diplomatieke methoden toegepast, door de beslissing te vertragen en oneindige moeite te hebben om hun superieuren te bereiken. Tenslotte is de kwestie door voorlopige overeenkomst in der minne geschikt. Er zijn onderhandelaars van beide partijen opgekomen, die wanneer zij niet stil zwijgend uit elkaar zijn gegaan op dit ogenblik nog confereren. Wat kan de bedoeling van dit spel „De opmars naar Triest" geweest zijn? In de eerste plaats, vrij duidelijk, een protest demonstratie tegen de beslissingen der vredesconferentie, maar wel een zeer ge vaarlijke en lichtzinnige demonstratie. In de tweede plaats misschien een poging, om een „fait accompli" te stellen in plaats van een der paragraphen van het vredesver drag, in de hoop dat de Amerikanen en En gelsen zich zouden laten overrompelen door „krachtige houding". Inderdaad zou het ontzaglijk moeilijk geweest zijn, een even tuele doorbraak der Joegoslaven naar Triest ongedaan te maken. De bedreiging, waaraan Triest thans bloot staat en waar tegen de geallieerden noodzakelijk maat regelen zullen moeten nemen, is allerminst symbolisch: De Joegoslaven beschikken over een troepenmacht van ongeveer vijf- en-zeventig dujzend man, terwijl de Britse, Amerikaanse en Italiaanse bezetting in de vrije staat slechts vijftien duizend man om- wat. Daarbij komt nog, dat de Italiaanse politiedétachementen, die hierbij zijn inbe grepen, een onbetrouwbare indruk maken door links^elementen. Wanneer het even tueel op geweld zou aankomen, is de situ atie hier dus allerminst zonder gevaren. Hopen de Joegoslaven door een dergelijke recalcitrant ie tegenover de besluiten van de vredesconferentie deze besluiten tot een dode letter te maken? Men zou bijna den ken, dat het de bedoeling is oin door inti midatie doeleinden te verwezenlijken, die ondanks alle inspanningen daartoe op di plomatiek terrein niet konden worden be reikt. De wijze, waarop de Joegoslaven tewerk JUBILEUM WED STUUD EN „ST. BAVO". In het R K, Verenigingsgebouw te Heemstede wer den de ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der R.K, Dam- en Schaakclub ,,St. Bavo" ge organiseerde nederlaagwedstrijden besloten. De Haarlemse Damclub kwam uit legen het eerste tiental van „St. Bavo", Hoewel de Haarlemmers vijf invallers hadden en de Heemstedenaren twee. won de Haarlemse Damclub met 15—en legde beslag op de door de gemeente Heemslede beschikbaar gestelde verguld zilveren plaquette. Voorts speelde de Haarlemse Damclub III voor de nederlaagwedstrijden 1ste klasse van „St. Bavo" tegen het tweede tiental der jubilerende vereniging. De Haarlemse Damclub III won deze wedstrijd met 11—9. HAARLEMS SCHAAKGEZELSCHAP WON. Het Haarlems. Schaak Gezelschap speelde met dertig leden de tweede wedstrijd om het kam pioenschap van Haarlem, thans tegen de Schaak club „Haarlem". Dit was wel de belangrijkste ontmoeting in deze strijd. H, S. G. behaalde echter met klein verschil tegen de sterke tegen stander de overwinning. De voorlopige uitslag de ochtend na de van kracht wording van het vredesverdrag over te nemen van de Anglo-Amerikaanse troepen, kwamen zij midden in 'de nacht, enkele minuten na twaalven, aanmarcheren en drongen zij de andere troepen als het ware van het te be zetten gebied af, zodat ook toen de grootste koelbloedigheid gevraagd werd. van de Engelsen en Amerikanen om de vrede te bewaren. De Joegoslaven deden niet de minste poging om beleefd en beschaafd te lijken. Zij hoonden de terugtrekkende Britten door onder hun ogen de Ameri kaanse en Britse wachthuisjes in elkaar te trappen zij beschilderden de straten met reuzeletters „TITO" en tal van hamers en sikkels en zij legden de evacuërende troe pen zoveel mogelijk moeilijkheden in de weg, zodat deze belemmerd werden in hun pogingen om het gebied ordelijk en snel te verlaten. Ook toen „hadden we oorlog kunnen hebben", wanneer het kwaad ge wild had. Wat was het nut? Een demon stratie klaarblijkelijk van het goed recht der Joegoslaven en een accent op het feit, dat de Westelijke troepen hier „niets te maken hadden". En daarmee komen we, wellicht, op de kern der kwestie: De Weste lijke mogendheden hebben niets te maken in het gebied, dat het Oosten voor zich annexeert. De invloedssfeer van Oost- Europa loopt met een punt uit in Italië. Namens de Kon. Ned. Zwembond heeft tegen de vrije stad Triëst aan, en is daar de heer Wesselo, voorzitter van de „Com- voorlopig, doch zonder genoegen, tot stil- missie Zwemwtkistrijden" mededelingen stand gekomen. Intussen graven de Ita- gedaan omtrent de plannen voor Londen liaanse communisten aan de andere zijde ™or.<\,e Olympische Spelen-1948 Hij toon den onder de zetel van de regering de tSSSl hVtS Gaspeii, waai in links niet meet vertegen- <jat ^aar 0p Europese zwemkampioen- woordigd is sinas de premier het Marshall- schappen minder successen voor Nederland plan accepteerde. Zij graven in de hoop zijn behaald dan verwacht was. „Maar" en de verwachting, dat vandaag of morgen zo zeide hij „dat kwam niet door achter- die zetel zal ineenstorten, opdat zij de ge- uitgang van ons, maar door sterke voor- legenheid krijgen het terrein te bereiden uitgang van de tegenstanders. „Toch heeft ■oor een nieuwe doorbraak van de lava- met maanaanwijzing of schcepjesmechaniek JAGT, UURWERKMAKER KL. HOUTSTR. 105, HAARLEM - TEL. 14448 (Adv.) Is 15M-—lOVj in het voordeel van H. S. G. Er moeten nog vier afgebroken partijen gearbi- treerd worden. Het eerste en tweede tiental van de verenigingen waren aan elkaar gewaagd, en het derde tiental van H. S. G. won op overtui gende wijze. De uitslagen luiden: le tiental H. S. G.— „Haarlem" 4—3 met drie afgebroken partijen; 2e tiental H. S. G—„Haarlem" 5i. met een af gebroken partij; 3e tiental H. S. G.—„Haarlem" 6 Mi3/L. Hoewel H.S.G. won, kan „Haarlem" met ere op de door haar geleverde prestatie terugzien. Dinsdag 30 September speelt H.S.G. de laatste wedstrijd tegen de Schaakvereniging „Heem stede" in hotel „Boekenrode" te Aerdenhout, Voorpitgang in andere landen is merkbaar massa uit het Oosten, die door twaalf Ame rikaanse soldaten en een gerekte onder handeling thans in bedwang wordt gehou den. Italië is een begeerde prooi gewor den de stakingen breiden zich volgens de communistische plannen naar behoren uit en leggen de economie lam. Wat dat betekent in een berooid en verslagen land als Italië, kan in een gruwelijk woord wor den omschreven: Chaos. Chaos, die niet groot genoeg kan zijn om tot voedings bodem te worden voor een nieuw regiem, dat weer een stuk zou afhakken van „West- Europa" om het te voegen bij „Oost- Europa". De grens tussen Oost en West is niet geografisch, noch ethnologisch. Zij is zuiver politiek. Met drama's als het Joego slavische en met tragedies als de Italiaanse wordt er aan die grens geïntrigeerd. Zij moet opschuiven, hoe dan ook. Het is bijna symbolisch, dat twaalf Amerikaanse sol daten dat verhinderden. Symbolisch voor de steeds evidenter wordende noodzaak der Westelijke mogendheden om pal te staan en het hoofd koel te houden, niet onder de in druk te komen van hoe boeiende drama's ook en te hopen, dat hun voorbeeld een gunstige uitwerking zal hebben op het brein van hen, die thans beneveld lijken door hun verlangen naar macht en zeggen schap. J. L. Automatische controle op aantal toeschouwers Na afloop van de demonstraties met machines die de toeschouwers tellen als zij binnenkomen en alarm-signalen aanzetten tod ra de maximum capaciteit der tribunes bereikt is, zeide de heer Howarth. secretaris van de Engelse league, dat dergelijke toestellen wellicht binnenkort op alle league-velden geïnstalleerd zullen worden, door een mogelijke wetgeving waarin maatregelen geëist zullen worden, opdat het maximum toe laatbare aantal toeschouwers niet wordt over schreden. Een dergelijke inrichting is al door Derby County in gebruik genomen,. Uit een centrale controle-kamer lelden verbindingen naar de 24 haspels of draailokelten, en het aantal toeschou wers wordt zo automatisch opgetekend. Wanneer de vooraf vastgestelde maximum-capaciteit be reikt is, beginnen alarmklokken te luiden, en de loketten sluiten zich; De kosten bedragen onge veer 10 pond sterling per Jaar per loket, en men meent dat de league-clubs een dergelijke uitgaaf wel kunnen dragen. Wetten over controle op het aantal toeschou wers zijn in de pen geweest sinds de ramp op het terrein van de Botton Wanderers in Maart 1946 toen 33 mensen doodgedrukt werden en 500 gewond. Dit ongeluk was echter grotendeels te wijten aan het opdringen van de massa's buiten de loketten die met alle geweld naar binnen wilden. VOETBAL Het internationaal programma, dat dit seizoen vroeger begint dan anders, wordt Zondag geopend met Nederland-Zwitser land in het Olympisch Stadion. Voor de vijftiende maal komen de ploegen tegen r;. :t- elkaar uit en voor het eerst na 1939, toen 5?! 'i- Zwitsers op eigen terrein met 3-1 won- hun volgens het vredesverdrag wel toe kwam, Pola, is. trouwens een voorspel ge weest van de brutale geste, die zij zich ten opzichte van Triëst veroorloofden: Tegen de afspraak in om de stad en omgeving pas De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8,0. 9.30, 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8,25 Hoogmis. 10.00 Ned. Herv. kerkdienst. 11.30 Ge wijde muziek. 12.15 Boekbespreking. 12,30 Me- tropole-orkest. 13.40 Causerie over het blinden wezen. 13.50 Platen. 14.15 Reportage voetbalwed strijd Nederland—Zwitserland. 16.30 Ziekenlof. 11.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Sport. 20.00 Actuali teiten en Gewone man. 20.20 Nederlandse liederen. 21.15 Luisterspel „IX- muiterij op de walvisvaarder". 22.15 Avondgebed. 22.45 Werken van Saint-Saëns. 23.49 Schlusnus zingt. HILVERSUM ir. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.Of, 18.00. 20.00. 23,00 uur. 8.15 Platen. 8.30 Voer de tuin. 8.45 Lichte muziek. 9.15 Voetbal- discussie. 9 30 Platen op verzoek. 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Volksliedjes. 10.45 Gedichten. 11.00 Symphonie-concert (Dvorak en Bruch). 12.00 Franse chansons. 12.30 Zondagclub. 12.40 Koor. 13.15 Lichte muziek. 13,50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Mendelssohn. 15.15 Filmpraatje. 16.30 Filmmuziek. 16.30.Dansorkest. 17.00 Harmonieorkest. 17.15 Mannenkoor, 17.30 Oom Keesje. 17 45 Accordeonorkest. 18.15 Sport 1B.30 Cursus „Het gezicht van het Vrijzinnig Protestantisme". 19 00 Oecumenische kerkdienst. Op een enkele uitzondering na won over het algemeen het land, dat „thuis" speelde. Mogelijk was het klimaat van grote in vloed. De Nederlanders speelden vaak mat in de omgeving der bergen en de gasten van morgeA hadden in ons land veel hin der van de wind. De lijst ziet er als volgt uit: 1920: Zwitserland-Nederland 21 1921: Nederland-Zwitserland 20 1922: Zwitserland-Nederland 50 1923: Nederland-Zwitserland 41 1925: Zwitserland-Nederland 41 1926: Nederland-Zwitserland 50 1928: Zwitserland-Nederland 21 1929: Nederland-Zwitserland 32 1930: Zwitserland-Nederland 63 1933: Nederland-Zwitserland 02 1934: Nederland-Zwitserland 23 (Milaan, voorwedstrijd wereldkam pioenschap) 1934: Zwitserland-Nederland 24 1937: Nederland-Zwitserland 21 1939: Zwitserland-Nederland 21 Zwitserland: Nederland: 16 12 32-29 29-32 De strijd is dus over het algemeen gelijk opgegaan. In het geheugen ligt nog de wed strijd in Milaan, toen Nederland in een uitstekende vorm speelde en velen dachten, dat ons land de eindstrijd om het wereld Kleyn tc 's Gravenhage en ds. F. R. A. Her.kels te Heemstede. 20.15 Walsen. 20.45 Luis terspel „Bandjir". 21.15 Herfstliederen. 21.45 Hersengymnastiek. 22.15 Lichte Engelse muziek. 23.15 Dansplaten. Maandag Onderwerp: „Evangelie en huwelijk". Sprekers: j kampioenschap zou halen. Rome werd r c U")»vr, I *c rL r Yi e c. r- Wc T. A met bereikt, want m de eerste ronde reeds verloren de Nederlanders van de Zwitsers. De Nederlanders waren echter op revanche belust en enkele maanden later versloegen zij de Zwitsers op eigen veld met 4-2. Als de landen de traditie, om in eigen omgeving te winnen, voortzetten, dan is voorspellen niet moeilijk. Te verwachten is, dat de ploegen hard zullen werken om te winnen. Met belangstelling zien wy na tuurlijk de verrichtingen van de Oranje- ploeg tegemoet en in het bijzonder van de voorhoede, waarin vijf spelers zijn opge steld, die allen een plaats in de vertegen woordigende ploeg waard zijn. Of Lenstra echter als rechtsbuiten en Wilkes als mid denvoor zullen slagen is een veel besproken vraag van de laatste dagen. Laten wij ho pen. Met vertrouwen zien wij de wedstrijd tegemoet. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13,00. 19.00. 20.00, 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Handel. 11.15 Voorlezen. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weeroverzicht, bariton en piano. 13.15 Orgel. 14 00 Voor Jonge moeders. 14,20 Lichte muziek. 15.30 Haydn. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Cello en plano. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Boekbespreking, 19.30 Actualitei ten. 19,45 Appèl voor ex-politieke gevangenen. 20.15 Kamerorkest. 21.10 Gewijde muziek. 21.40 Causerie ..Bedrljfsvrcde en bedrijfspen- s'.oen". 22.00 Orgel. 22.45 Avondwending. 23.00 Belshazzar's feest, Walton. 23.40 Platen. HILVERSUM IJ. 414.5 M„ 218 M. en 1S75 M. 7.00, 6.00. 13.00. 16.00. 20.00. 23.00 UUr Nieuws. .7.30 Platen. 9.00 Van Beethoven en Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 11.00 Voor dracht. 11.15 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerpraatje. Voor platteland. 12 33 Harmor.ie-orkest. J3.20 Ltchte muziek. 13.45 „Samson en Daüla", opera van Saint-Saëns (14.3014.45 Voor de vrouw). 15.30 Luisterspel. 16.30 Kwintet, Fauré. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Accordeon-orkest. 16.15 Jodelplaten. 18.30 Lichte muziek. 19,00 Betuws halfuur. 19.30 Theo van der Pas speelt Brahms en Llszt. 20.15 Platen. 21.00 Cabaret. 21.30 Lichte muziek 22.00 Lezing „Een halve eeuw democratisch socialisme in de Neder landse volksvertegenwoordiging", 22.25 Tango ea rumba-orkest, 35.15 Platen, WINSTKANSEN VOOR OOSTERKWARTIER. Oosterkwartier moet Zondag naar BEP te Pur- merend. dat afgelopen Zondag met dubbele cij fers van Aurora won. Een gewaarschuwd man telt voor twee. en dus zal Gosterkwartier alle pogingen in het werk stellen om beslag op beide punten te leggen. Aurora krijgt op bezoek het sterke Groen Geel. en het zou ons meevallen, indien het een gelijk spel wist te bewerkstelligen. De semi-plaatselijke ontmoeting Sport Vereent —Watervliet zal wel weer spanning brengen. Meestal won Watervliet, ofschoon Sport Vereent op. papier veel sterker was. Dit seizoen slaan wij echter ook de werkelijke winstkansen van Sport Vereent hoger aan dan die van Watervliet met andere woorden, wij zien Sport Vereent met bescheiden cijfers winnen, Monte Carlo ons veel geleerd. Meer dan in het nabye verleden zullen wij erop bedacht moeten zijn, dat het vacuum tussen top klasse en middelmaat niet te groot wordt. Nel van Vliet b.v. is het duidelijke voor beeld van een zwemster, die altijd gemak kelijk in eigen land wint en nu, plotseling tegenover sterke zwemsters geplaatst, bij na verloor. Hanny Termeulen staat er bij na evenzo tegenover .In eigen land een hele serie gemakkelijke overwinningen en in Monte-Carlo een (onwennig) moeten vech ten om elke meter! We willen nu proberen de middelmaat op te trekken aan onze top klasse om zodoende straks in de gelegenheid te zijn, die topklasse uit te breiden en te wijzigen. Het is b.v„ niet waarschijnlijk, dat een Iet van Feggelen daarvan in 1948 nog deel zal uitmaken! Wat gebeurt er nu? En te meer, daar we het aan onze fa meuze resultaten op de Olympische Spelen in 1936 in Berlijn verplicht zijn, in Londen goed voor de dag te komen, hebben wij een nieuw trainings-schema opgesteld. In overleg met de clubtrainers worden in elke zwemkring de beste, meest-belo- vende krachten tezamengebracht en elke week apart onder handen genomen. De besten van deze kringtraining worden na enige tijd tezamen gebracht in groter ver band: in de rayontraining. Nog later, ver moedelijk omstreeks Januari 1948, worden de beste rayon-zwemmers voor de centrale training gekozen en daaruit wordt tenslotte de Olympische ploeg samengesteld. Voor dit uitgebreide oefenschema zal een 20.000 gld. nodig zijn en de Nederlandse zwemwereld is druk doende, tenminste een belangrijk gedeelte van dit bedrag bijeen te garen. Zij hoopt grote bedrijven te kunnen be werken en men zal in de „kringen" door feestavonden e. d. de dikte van haar geld buidel trachten te doen toenemen. Nieuwe talenten op komst! Men zal ertoe moeten overgaan, naast de orthodoxe schoolslag, de butterfly (vlin derslag) officieel in te voeren. Deze les heeft Morvte-Carlo ons reeds geleerd! Nü won Nel van Vliet nog, een volgend maal zal zij met de „ouderwetse" sdhoolslag overtroefd worden. Maar er zijn enige aangename verras singen in petto. Jonge, ontluikende talen ten zijn aanwezig en zullen op het juiste ogenblik naar voren worden gehaald. Men kan er echter zeker van zijn, dat wij niet zullen vervallen in de fout van dit jaar en onze prominenten vlaWmor de spelen bui tenlandse reisjes toestaan. Dat zal zeker niet gebeuren! Ook zal niet worden toege staan, dat we het laatste half jaar vóór de spelen recordpogingen ondernemen. We zullen ons kruit droog houden! (Van onze financiële medewerker) Het is wel tekenend voor de critieke si tuatie, waarin Engeland verkeert, dat kort na de suggestie van Bevin om het goud van we op 30 Juni 1947 f 1659 millioen in het 1 buitenland ge'eend en tellen we de jongste j dollarlening van S 195 millioen daarbij, dan blijkt onze schuld aan het buitenland thans rond f 2200 millioen te bedragen. In Fort Knox in Amerika te herverdelen, de totaal bedroeg de Nederlandse Staatsschuld Amerikaanse goudschat met 20 millioen, per 30 Juni j.l. f 22.801 millioen en vermeer- uit Engeland afkomstig, versterkt wordt. Het wekt de indruk dat het Engelse dollar- crediet nagenoeg uitgeput is, nu 400 mil lioen daarvan vooreerst geblokkeerd moet blijven, en dat men thans gedwongen is de goudschat, die nog altijd £600 millioen be draagt, aan te spreken. Er wordt over heel de wereld geconferereerd over de noodtoe stand, waarin Europa ten aanzien van zijn behoeftenbevrediging verkeert en naar middelen gezocht om de importmogelijkhe den van dit werelddeel op peil te houden en te vergroten, maar intussen moeten de goederen, welke in de V.S. gekocht worden, worden betaald en in plaats dat de Euro pese landen hun importen uit de V.S. kun nen vergroten, zijn zij tot dusver ge dwongen die importen te verlagen. Daartoe is niet alleen Engeland reeds overgegaan, ook Zweden zag zich wegens het snelle verlies van dollars, daartoe ge noodzaakt. Dezer dagen is ook uit Frank rijk en Australië bericht dat deze landen hun dollarimporten beperken. Het is mo gelijk dat deze officiële mededelingen ook tot de tactiek der dollararme landen beho ren om Amerika „over de streep" te halen, maar in elk geval is het wel duidelijk, dat het beeld van de internationale handel grondig verandert, zonder dat men weet wat daarvan de gevolgen zijn. derd met genoemde dollarlening dus f 23,3)6 millioen tegen f 22.635 op 31 Oct. 1946. Rekening houdende met het feit dat f 900 millioen van de „vorderingen" op Duitsland op de Nederlandse Bank werd afgeboekt, zijn we dus in 8 maanden tijds ruim f 1 y2 milliard achteruitgegaan, een cijfer dat nagenoeg correspondeert met het huidige begrotingstekort. Zo bezien en mede gelet op de voortgaan de stijging van de goed er en prijzen in ons land, waardoor het groothandelsindexcijfer voor Juli met 271,6 weer enige punten ho ger ligt dan dat van Mei (268,1) en ca. 15 punten hoger dan dat van Aug. 1946 (257) kan het niet verwonderen dat de Amster damse beurs bij grote omzetten op de aan delenmarkt doorgaans stijgende koersen laat zien, ook al is dan na het midden der week enige reactie ingetreden. Bij een zo danige tendentie is het niet gewaagd emit- tenten van de f 3,4 millioen aandelen in de pas opgerichte Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek, welke a 108 pet. worden aangeboden, een groot succes te voorspel len, wat zonder twijfel ook het geval zal zijn met de f 20.550.000 4 pet. aflosbare cum.pref. aandelen Leverbros a 104 pet., welke niet vooi 31 Dec. 1955 worden afge lost. Vooral de belegger, die thans aan alle kanten geknauwd wordt, zal in deze aan- Het is wel opmerkelijk, dat op de jaar- I delen een begerenswaardig object vinden, vergadering van het Internationale Mone- dat hem nog ca. 3'/2 pet. rendement op- taire Fonds de directeur, Camille Gutt, de levert. opmerking gemaakt heeft dat het zeer ze- ker niet de politiek van het fonds is de wis selkoersen te/handhaven, indien blijkt dat irr Jl l ,4» ze niet overeenstemmen met de werke- ij©Cïl OOll UCïl JKOCtS lijkheid. Het statuut van het fonds voor ziet in dergelijke wijzigingen, welke tot 10 procent zelfs mogen worden aangebracht zonder goedkeuring van het fonds, en al heeft het tot dusver met die wijzigingen niet te maken gehad, het is mogelijk, aldus de heer Gutt, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn. Het is duidelijk dat de Europese landen, die thans op grote schaal uit Amerika en andere landen van het Westelijk halfrond moeten importeren, geen belang hebben bij de devaluatie van hun valuta, waardoor zij voor hun importen nog meer zouden moeten betalen. Maar wanneer men ziet dat de prijzen in de V.S. nog steeds 9tijgen zodat het groothandelsindexcijfer, dat ruim een jaar geleden nog 356 was, thans tot 438 is opgelopen en de stijgende graan prijzen reeds van hogerhand zijn beteu geld dan zou een devaluatie van de dol lar onder deze omstandigheden voor Euro pa zeer zeker enige verlichting kunnen brengen en zij zou in de V.S. allicht een stagnatie in de industriële bedrijvigheid, welke volgens velen niet kan uitblijven, kunnen voorkomen. In elk geval zullen er maatregelen moe ten worden genomen om een scherpe da ling van de import naar Europa tegen te gaan en hoezeer men van Amerikaanse zijde bij de Europese landen ook op zelf werkzaamheid en zelfverantwoordelijk heid aandringt,"men zal zich aan die maat regelen ook ter wille van zichzelf, niet kun nen onttrekken. Onze staatsschuld Minister Lieftinck was in zijn Millioenen- nota optimistisch ten aanzien van de Ne derlandse deviezenpositie, maar als men let op het grote deficit van onze handels balans, kan ook voor ons land nieuwe hulp van buiten ni.pt worden ontbeerd. Blijkens een opgaaf in de millioenennota hadden De K.R.O. (301 meter) zal een radio reportage van de voetbalwedstrijd verzor gen. Verslaggever is Leo Pagano. De elftallen venschijnen in de volgende opstelling: ZWITSERLAND CORRODI (Lugano) GYGER STEFFEN (Continental) (Continental) BELLI EGGIMAN COURTAT (Servette) (Lausanne) (Grenchen) BICKEL FINK AMADO MAILLARD (Grasshoppers) (Y.S.) (Grasshoppers) (Lausanne) FATTON (Servette) DRaGER VAN DIJK WILKES (Ajax) (Aj.ax) (Xerxes) DE VROET MÖRING (Feyenoord) (Enschedé) SCHIJVENAAR VAN DER LINDEN (EDO) (Ajax) KRAAK (Stormvogels) RIJVERS LENSTRA (NAC) (Heerenveen) VAN STOFFELEN (Ajax) VERLOVINGSRINGEN Een kleine zaak met een grole keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Dr. van Mook Zondag terug naar Indonesië Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van dr. Van Mook om Zondag a.s. uit Nederland naar Batavia te vertrekken. DE NIEUWE B-SCHEPEN VOOR DE „NEDERLAND". De m.s. „Bali" en „Borneo" welke respec tievelijk bij de R.D.M. te Rotterdam en bij de scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen voor de Stoomvaart Mij. „Nederland" in aanbouw zijn, zullen omstreeks 15 Novem ber 1947 en Januari 1948 aan de „Neder land" worden opgeleverd. MIDDENSTANDSDIPLOMA Geslaagd dank1 zij (Bekende Schriftelijke Cursus) Pakketjes voor Nederlandse kinderen in Indië Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft, in nauwe samenwerking met „Ne derland helpt Irudië" en de „NIWIN", een plan uitgewerkt, om in de Kersttijd aan Nederlandse kinderen in Indië een ge schenkenpakketje uit te reiken. De pakketjes zullen door de Nederland se jeugd worden ingepakt. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Nederlandse Rode Kruis- Hr. Ms. Piet Hein komt terug uit Indië Hr. Ms. torpedoboot;jager „Piet Hein" wordt, na twee jaar dienst in Indië, op Vrijdag 26 September in de haven van Nieuwediep (Den Helder), terugverwacht. De commandant der zeemacht in Neder land, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal zich reeds te IJmuiden aan boord begeven om het laatste deel van de reis mee te maken. De ,-,Piet Hein" is de eerste Nederland se oorlogsbodem, die thuisvaart na deel genomen te hebben aan de politionele actie. De Oranje Naar ons werd medegedeeld kan het m.s. „Oranje", dat uit Batavia naar Amster dam vertrokken is, en volgens het vaar- plan daar op 3 October verwacht wordt, reeds op 2 October tegemoet gezien wor den. De „Oranje" vertrekt dan weer op 10 October met ongeveer 1000 passagiers naar Indië. 53. Oehoe en Panda werden met dikke koorden aan elkaar vastgebonden en naar buiten geleid. De bandieten voerden hen het rotspad af en een ander weer op en na een lange tijd op deze ongemakkelijke is een soort tempel!" legde Oehoe uit. „Een pagode noemen ze dat. Ik begrijp niet, wat we daar moeten doen„Dat is ons hoofdkwartier!" zei de voorste bandiet hof felijk. „Daar woont de god der twintig- manier gelopen te hebben kwam er een duizend losgelden!" „Ah, juist!" zei Oehoe, vreemdhoog gebouwtje in 't zicht. „Dat ,J5en vreemd land is het hier, baas!" fluis- 1 terde Panda. Zelfs de bandieten hebben hier hun eigen tempel. Is hier dan geen politie?" Sstzei de voorste bandiet. „Treedt binnen, edele duivels!" Oehoe en Panda werden de tempel ingeduwd. Het was er half duister en in een hoek stond een afgodsbeeld waarvoor een schaal stond. En in die schaal brandde een vlammetje „Het Sprookje van de Gouden Koets" sdhreven sommige kranten vroeger altijd. Ze deden niet eens moeite om er origineler, mooiere woorden voor te vinden. „Het Sprookje van de Gouden Koets" was vol doende voor wie van sprookjes houden. En houdt niet iedereen daarvan? Ach, en ik herinner mij dat goede tafe reel van vroeger. Hoe ver is dat al weg gezonken in de vergetelheid? Er was zon op het Binnenhof, het zwart- en-goud der diplomaten, de schittering van ridderorden en de witte pantalons der heel hoge heren. De duiven wiekten fladderend om de torens en om die kleine, ranke, gou den fontein. Er waren schoten van het geschut. En dan de stilte, wanneer die koets van goud en glas, met de paarden, de lakeien en de generaals daar binnen kwam ge zwenkt. Het Wilhelmus was nooit zo ont roerend als in die ademloze stilte. De Ko ningin kwam. Met het neigen van het vaan del. En dan in de Ridderzaal het lidht, dat door de kleuren van de hoge vensterbogen als een wonder kwam spelen over het rood en het blauw, het wit en het goud en het zilver. En die klare stem Het was nu zo anders. Alleen maar de buitenkant heb ik gezien. Er stonden wat mensen en er was wat bedrijvigheid en de zon sloeg vonken uit de gouden fontein en de vlucht der witte duiven ging dwars door de grijsheid van dit eeuwenoud stuk Holland. Heren verschenen in het keurigste en burgerlijkste zwart. Maar geen Gouden Koets en geen ont roering. Een vreemd en grijs syrnlbool, dacht ik, de leegte van een sprookje dat niet werd verteld, een vreemd, een bijna angstaan jagend symbool van deze vreemde, angstige tijd, waarin wij leven. De traditie van goud en blauw, kristal en rood en zilver in de zon, glanzende paar den en een wit-gepruikte koetsier op de bok, generaals met gestrenge generaalsge- zichten en lakeien in poederblauw en wit werd nu verbroken door het zwaarmoedig ste en burgerlijkste van alle kledingstuk ken: de pandjesjas met de grijze pantalon, Wij zijn zulke kinderen, wij mensen. Wij hebben het sprookje zo nodig. Wij moeten onze ziel te gast laten gaan aan iets, dat wij als onwezenlijk weten, doch dat wij als het wezenlijkste ervaren in ons hart: de schittering der uiterlijke vormen, die ons omhoog heft uit de regel matige staat van ons leven, die ons de aardse dingen tooit met glanzen en kleuren en de wiekslag der witte duiven en het trappelen van de paardenhoeven in de stille beslotenheid van die zeer oude bin nenhof, die het hart van Hollands vrijheid is. Wij zijn zulke kinderen. Want wij hebben het nodig voor onze ziel, dat grote mannen zich tooien in de kleedij hunner grote waardigheid, omdat zij gekleed als wij zelve zo gering als wij zelve zijn. Met een lint en een kruis en gouden stiksels op de jas wordt de heer uit de stille straat de sprookjesprins uit het hoge slot op de toppen der wereld. Wij zijn zulke kinderen. En in de gewoonheid van ons leven, in de angst van de wereld en in de vrees van de mensheid dorsten wij naar de lafenis van het sprookje, naar het licht dat door kleurige vensters binnenstroomt over blauw en zilver en wit en goud. Geen zilveren ridders dit jaar. Geen gouden koets. Maar heren in hun pandjesjas. En heren in gepoetste schoenen. De duiven wiekten in de zon. Doch hun vlucht was zo zwierig niet. ELIAS. Vreemd. Prins Moezzafar Flroez, die in Novem ber van zijn post als Perzisch ambassadeur in Moskou ontheven is. vanwege zijn „vriendschappelijke gevoelens ten aanzien van de Sovjet-Unie", is plotsklaps verdwe- dwenen. nadat hij door de openbare aankla ger in Teheran van verraad en verduistering beschuldigd was. De voormalige Azer- beidsjaanse leider Plsjewari Is volgens be richten uit de Sovjet-Unie in Balcoe bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Eerst redden dan staken. De Noord-Italiaanse landarbeiders hebben zich bereid verklaard, hun reeds elf dagen durende staking te on derbreken. om de rijstoogst ln de Po-vlakte te redden. Wanneer de rijstoogst binnen is, zal er weer verder gestaakt worden. Standaard-proces. Het Roemeense communisti sche blad „Romania Libera" schrijft dat de politie het onderzoek heeft voltooid in de zaak tegen Julius Maniu. de leider der opge heven boerenpartij en dé overige opgesloten partij-functionarissen. Volgens het blad heb ben zij zich schuldig gemaakt aan verraad door buitenlandse Interventie aan te vragen teneinde het „democratische" regiem ln Roe menië omver te werpen. La Guardia. Agence France Presse meldt, dat de oud-burgemeester van New York en leider van de UNRRA. de Amerikaanse liberaal' Ftorello la Guardia steeds zwakker wordt en dat de doktoren geen hoop meer geven,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2