Van Weert Gemengde reacties op de plannen der N. Z. H. om de tram door bussen te vervangen !S 115 iZ De Muurbloem arl v. Empelen „The Company of F our" in Haarlem 't TREFPUNT Predikbeurten ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 De belangrijkste vraag in de bollenstreek is zal de bus voldoende capaciteit hebben De reactie ln de bloembollenstreek op de •angekondlgde reorganisatie van het N Z.H.- net, waardoor de tramlijn HaarlemLelden ln een autobusdienst zou worden omgezet. Is niet onverdeeld gunstig te noemen Velen zouden liever de trom gehandhaafd zien, doch dat zijn grotendeels niet de vaste maar de gelegenheldsrelzlgers Over het alge meen ziet mer. wel de voordelen van de bus verbinding. die hoofdzakelijk bestaan ln kor ter rytyd en grotere frequentie Men ls er echter niet zeker van. dat auto bussen. vooral op de Epltsuren. de passagiers stroom zullen kunnen verwerken Wie Iedere morgen de stampvol geladen tramtreinen ziet rijden, vraagt zich af. of een zodanige ver voerscapaciteit ooit met bussen zal worden bereikt Tal van Jongelui uit de bollenstreek volgen te Haarlem en te Lelden het onderwijs aan de Middelbare scholen; velen, vooral meisjes, rei zen leder morgen daarheen naar hun werk En dan ls daar nog het niet onbelangrijke aan tal forensen, dat dagelijks reist naar Haarlem. Amsterdam en Den Haag De directie van de NZH heeft aangekondigd dat ln do dienst zal worden voorzien met Cross- ley-bussen. welke 46 passagiers kunnen mee nemen. Velen zijn «ui oordeel, dat deze bussen voor dit doel niet capabel zijn; voor de HJn HaarlemLelden worden meer geschikt geacht de oplegger-bussen, die ook tijdens dc vorige sneeuwperlode bewezen hebben, heel wat te kunnen .stouwen" De omzetting van tramlijn In buslijn doet weer een oude kwestie opnieuw op het tapijt komen. nl. die van de stoptrein. HUlegom. Lisse en Sassenheim zijn de centra van de bloembollenexport, een bloelende tak van we reldhandel. en men voelt zich toch een beetje huiverig met als enige verbinding esn autobus dienst. Ongetwijfeld zouden de N.Z.H -plannen heel wat gunstiger beoordeeld worden, als men naast de bus altijd nog de treinverbinding achter de hand had. Het zal dan ook niet tc verwonderen zijn. als naar aanleiding van deze reorganisatie-plannen de roep om dc stoptrein klemmender wordt! Een onbetwist voordeel ls de verdwijning van de tram met het oog op de verkeersveilig heid De trambaan slingert zich nu eens naast, dan weer op de rijweg, en dwars door de smalle hoofdstraten der bollendorpen. waar al menig ongeluk ls gebeurd en oneindig veel meer op het laatste nippertje werden voorkomen. Voorts heeft het gedwongen wachten op tegenliggers menig passagier, beducht voor z'n aansluiting, op de zenuwen gewerkt, en ls de slakkengang achter de stadsdiensten van Haarlem en Lel den een voortdurende ergernis. Wat Haarlem betreft. Is er ook nog het voor deel, dat de omweg door het Haarlemmerhout park wordt vermeden, aangezien het in het voornemen der tramdirectie ligt. de auto-iyn te leiden langs Herenweg en Wagenweg Voor de bewoners van De Glip zal dan een recht streekse verbinding (doortrekking van de lijn naar het Sportpark) wel noodzakeiyk worden 1 Tijdens een onderhoud, dat wij met de bur gemeester van HUlegom, Jhr. Mr. Dr O. F A. H. van Nispen tot Pannerden (die ln zyn hoe danigheid van voorzitter van „Bloembollen cultuur" geacht kan worden de consequenties voor de ganse streek voldoende te overzien) gaf deze als zyn mening te kennen, dat wel- Het bussenpark van de N.Z.H. Scaniavabis komt 1 Oplegger verdwijnt Wanneer in de loop van het volgende Jaar de tramlijnen HaarlemHeemstede en HaarlemLeiden door busdiensten vervan gen zullen zijn, zal het bussenpark van de N.Z.H. 138 wagens moeten* omvatten om een voldoende vervoerscapaciteit te kunnen waarborgen. Dertig nieuwe bussen zijn reeds in dienst, 108 andere nog in bestelling. Deze zullen in drie soorten geleverd worden. Er komen grote en kleine Crossleys. voor resp. 46 en 42 personen en dan komt er een nieuwe verschijning op de wegen en straten, die door de maatschappij bereden worden: een Zweedse bus, die naar de naam Scaniavabis luistert en aan 34 reizigers plaats zal bie den. De opleggerbussen zullen weer verdwij nen. Zij zijn geboren op een ogenblik toen een massaal vervoer met weinig materiaal verwerkt moest worden. De Rijksverkeersinspectie verleende slechts voor een jaar toestemming om deze bussen te gebruiken, daar zij niet aan alle eisen voldoen. Al zal deze termijn wel verlengd wor den. hun dagen zijn toch geteld. Kroniek van het kleine kwaad De Haarlemse recherche heeft een 19-Jarlge werkster aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van vijf levensmiddelen kaarten. Eveneens werd een 17-Jarlge smid aangehou den, die gisteravond uit de kleedkamer van dc Stadsschouwburg een portemonanie met geld van een toneelspeelster heeft ontvreemd. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag kunnen bonkaarten voedingsmidde len. tabaks- en versnaperingskaaraen afgehaald worden: Haarlem (Vleeshal): Ta tot en met Tra*. Heemstede (Binnenweg 160): 9 tot 12 uur W. X. Y en Z. 2 tot 4.30 zelfverzorgers Schoenenbon te Haarlem (Vleeshal) I tot en met K. InschrUvlngsbewljzen voor toer rijwielbanden te Haarlem (Vleeshal) 1 tot en met K: te Bloe- mendaal (Bioemendaaalse weg 168) en Zandvoort (Haltestraat 4) letters N tot en met P. Voor de a.s. moeder kregen wij weer pitriet wiegen geheel bekleed .zonder punten, in de prijs van 59 50 geheel vooroorlogse kwaliteit Ook hebben wij voor U een box met bodem en groot telraam. voor de Baby ANEGANO 16 HA AKI.KM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 September 1947 ONDERTROUWD: 18 Sept.. W. M. v. d. Heuvel en J. H Smit. GEHUWD: 19 Sept. M. A H v. Leerdam en G L M Schippers BEVALLEN van een zoon- 17 Sept a d. Jong Agterhof: J. H Beccarl— Vrind, 18 Sept.. C. Bons—Siebehng; A. M C. Wlsker— Luyben; N. A w. v. Ophuijsen—Bruck; 19 SeptM A. Ka- plteijn—Stokman BEVALLEN van een dochter: 17 Sept.. J. A. v. Zwlenenv Looy; D. P. v. Vliet—v. d. Zijden1 J. C. Kemper—Hoogduin: 18 Sept M. J. d GrootOuderdorp; A. Koorn—Schaap; E. d, Wit —Horsman: 19 Sept.. G. A. v Soest—Wcsseling. OVERLEDEN: IR Sept.. A. M d. Granff. «2 Con- nherfstraat t. F S R'-ujitip-BBItgei60 i D v Htil'.Haan; W M Z-mh-i 74 1 Mleh- snaai; J. d, Wai-Srebeoga. 6S l Kriuingcr- ntraat; 19 Sept., J. Bakkct^-v. Vleeren, 50 J„ Dr. Leijdsstraat, licht theoretisch de tram voordelen had boven de bus. maar dat voor de Bollenstreek de dwljnlng van de tram ongetwijfeld een betering betekende, voornameiyk wegens de kortere rytyd cn grotere frequentie. Hy was van oordeel, dot de vervoerscapaciteit der bus sen Inderdaad het zwakke punt was. maar vertrouwde dat dc tramdirectie door opvoe ring der frequentie het vervoer op bevredi gende w\jze zou weten op te vangen. Inmiddels zijn de Gemeentebesturen ove: deze aangelegenheid nog niet geraadpleegd, en zal er dus ln de verschillende gemeenteraden nog wel een en onder over loskomen! Over route der autobussen wordt nog beraadslaagd Wij hebben medegedeeld, dat de directie der N.Z.H. haar beslissing, om de elec- trische tram Haarlem-Heemstede en Haar lem-Leiden op te heffen en te vervangen door autobuslijnen. genomen heeft zonder te wachten op het rapport der Verkeers- commissie die ingesteld is door de ge meenten Haarlem, Bloemendaal en Heem stede. Deze commissie is reeds meer dan een jaar aan het werk, maar haar rapport is nog steeds niet uitgekomen. Wel hebben wij enige maanden geleden een overzicht gegeven van de stromingen die in haar midden naar voren gekomen zijn en de conclusies die daaruit te trekken waren. Het zou bovendien onjuist ziin te veron derstellen, dat de N.Z.H.-directie geen rekening met het werk dezer commissie gehouden heeft, want zij zelf maakte daarvan immers deel uit. De omstandig heden dwongen de directie evenwel haar beslissing niet langer uit te stellen. Zij stond voor de keus onmiddellijke maat regelen te nemen het materiaal voor haar tramlijnen te verbeteren of het roer om te gooien en over te gaan op autobussen. Er kon niet gewacht worden tot de Ver- keerscommissie eindelijk met haar rapport gekomen was en dit een onderwerp van bespreking had uitgemaakt in de verschil lende gemeenteraden, omdat daarmee dan natuurlijk weer tijd gemoeid zou zijn. Alle betrokken gemeentebesturen zijn door de N.Z.H. tijdig in kennis gesteld van de genomen beslissing. Indertijd zijn uit verschillende gemeenten stemmen ge hoord die aandrongen op het opheffen van de tram, zodat de N.Z.H. meende op in stemming met haar besluit te mogen re- j kenen. Wel is aan te nemen dat in de Haar- 1 lemse gemeenteraad gediseüssieerd zal worden over de routes van de autobus lijnen voorzover Haarlem daarbij betrok ken is. Daarvoor is nog slechts een voor lopig schema opgemaakt, de definitieve routes moeten nog worden vastgesteld. Daarbij zal de N.Z.H. natuurlijk rekening houden met de inzichten van het ge meentebestuur. De hoofdzaak is dat eerst van gemeentewege een uitspraak komt over de plannen der N.Z.H. om de Grote Markt te maken tot centrum van het bus- verkeer. Pas als daarover overeenstem ming bestaat kan gedacht worden aan het ontwerpen der verschillende routes. Nederlands legercommuniqué Het Nederlandse communiqué van heden meldt, dat de laatste Nederlandse verlie zen bedragen twee gesneuvelden en zeven gewonden. Bij Bandjar* werden 1250 Chi nezen bevrijd. Nederlandse troepen zuiver den gebieden ten Zuidwesten van Soeka- boemi, ten O^pten van Koeningan en len Zuidoosten van Bandjar Bij patrouillegang in het gebied van Medan arresteerden Ne derlandse troepen een viertal deserteurs van het voormalig Brits-Indische leger. De Hoogovens zijn de grootste ruwijzer-exporteur De verdeelbare winst der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te Velsen-IJmuiden bedraagt, blij kens het verslag over het boekjaar 1946- 1947 f 1.733.940Hiervan wordt uitge keerd een totaal van f 1.185.186 aan aan deelhouders overeenkomstig de statuten. Van het saldo f 548.754.wordt uitge keerd f 96.906.aan commissarissen, di rectie en houders van oprichtersbewijzen, en het resterende, vermeerder met het onverdeeld saldo vorig boekjaar, totaal f 464.518.komt ter beschikking. Voor gesteld wordt \}/2 procent dividend uit te keren op de gewone aandelen en 3/4 pro cent op de preferente aandelen en het saldo van f 77.086.als onverdeeld divi dend op nieuwe rekening te boeken. De netto winst over 19461947 bedroeg f 5.367.626 en het saldo verlies vorig jaar f 3.633 685.waarna f 1.733 940. resteert. De totale ruwijzerproductie bedroeg 22.129 ton. De export bedroeg 120.105 ton, waarmede het bedrijf de grootste ruwijzerexporteur ter wereld is. Van Gelder Zonen N.V. Blijkens het verslag van Van Gelder Zonen N.V over 1946. kon. hoewel de beperkte aan voer van grondstoffen en de aanvankelijk ook nog onvoldoende koler.voorziening vele moei lijkheden veroorzaakten, dé productie der pa pierfabrieken geleidelijk opgevoerd worden, zodat vooral in her tweede halfjaar een rede lijke bezetting bereikt werd De totale pro ductie over 1946 bedroeg 80 000 ton (10.000 ton in de laatste 4 maanden van 1945). He: was mogelijk, met de in 1946 gemaakte winst, het verliessaldo van het vorig jaar ge heel te delgen en 4% (nihil) op de preferente aandelen, voor te stellen. Na afschrijving van I 827.452en na toe voeging van 801.010.— aan de bijzondere reserve, waarmede in voldoende mate is ge reserveerd voor de verschuldigde belastingen, bedraagt het voordelig saldo der winst- en verliesrekening 6 075 123 waarvan na af boeking van het verliessaldo van het vorig jaar ad 5.792 800.97 resteert 282 222.— waarvan voor aandeelhouders bestemd f 254.000.21 te vermeerderen met onverdeeld dividendsaldo 41.805.05 totaal 295 805.29 i Er blijft een onverdeeld dividendsaldo van 25.805,29 Onvoorziene omstandigheden voorbehouden vertrouwt de directie dat over 1947 ook de dividenduitkering op de gewone aandelen zal kunnen worden hervat. Piet Hein-rhapsodie verrukte jeugd van Nottingham (Eigen berichtgeving) De concerten, die de HO.V. Vrijdagmiddag en -avond voor de bevolking van Nottingham gaf, waren uit muzikaal oogpunt bezien de meest geslaagde van de gehele trip. Het or kest was, ondanks de vermoeienissen, bui tengewoon op dreef en de twee duizend meisjes en jongens van de Nottingliamse scholen, die het jeugdconcert bijwoonden, dwongen Hartvelt door hun frenetiek applaus de Piet Hemrhapsodte te herhalen. Ook 's avonds was het publiek zo geest driftig. dat Stotijn zich liet overhalen tot een toegift. Het orkest kreeg aan het einde van het concert een minutenlang applaus, dat tot een ware ovatie aanzwol, te doorstaan, Intussen heeft ons ook een recensie van het te Leicester gegeven concert bereikt. De Leicester Evening Mail prijst de HO.V. en haar dirigenten, omdat zij de moed toonden de platgetreden paden te verlaten. „Dit pro gramma. zo 6Chrijft het blad, had de gehele bevolking naar de zaal moeten trekken". De uitvoering van het hoboconcert van Gordon Jacobs was de eerste in Leicester. Het ls een prima orkest, meent het blad verder, waarin echter de strijkers te bescheiden 2ljn. Hier door gaat de toonkwaliteit uit boven de kwa liteit van het geluid. Vandaag bezoeken de musici Londen Zij worden Zondagmorgen op het station te Haarlem verwacht. CHIN. IND REST. HONGKONG Huls der duizend hrcriykr smaken HAARLEM. Smcdestraal 21 Telefoon 21375 ZANDVOORT Zeestraat 38 Telefoon 2925 (Adv Lepelstraat 5 Tel. 15655 Heeft zo juist ontvangen, een pracht collectie HANDGE8REIDE wollen damesjumpers in zeer aparte modellen en kleurnuances. Haarlemse Gereformeerde Organisten vereniging Vrijdagavond werd op een buitengewone bijeenkomst in de Kloppersingelkerk het vijftienjarig bestaan herdacht van de Ge reformeerde Organistenvereniging, kring Haarlem en omstreken. De kring, aanvan kelijk zeven organisten (ellende, is nu uit gegroeid tot 28 leden, die op maandelijkse vergaderingen zich bezinhen op hun taak voor de kerkdienst. De huidige samenkomst droeg een speciaal karakter. Vele geloofs genoten waren gekomen om de avond mee te maken, hiermee getuigende voor hun begrip voor het orgel in de eredienst en voor de belangrijke taak die van de orga nisten verwacht wordt. Het was een mooie gelegenheid voor ds. L. Hoorweg Jr. om in een toespraak „de plaats van het orgel in de eredienst" eens zuiver te belichten. Hij noemde de rol van het koninklijk instrument in de kerk ener zijds bescheiden want zij moet uitslui tend dienend zijn en anderzijds belang rijk, want het orgel, dus ook de organist, moet helpen, voorgaafi. leiden. De vijftien jarige vereniging heeft heel wat gedaan om het liturgisch inzicht te verdiepen, de technische problemen te bestuderen, het stijibesef te verbeteren en de studie te sti muleren; zii verdient daarom dank. De zakelijke uiteenzetting van het werk der vereniging door de heer J. P. Hèbly, die de vergadering leidde, gaf een duide lijk beeld van de geest, en het streven der aangesloten organisten. Veel van wat bereikt is door dat streven werd deze avond gedemonstreerd door een aantal leden, die elkaar op de orgelbank afwisselden. Alzo in een Passacaglia op een thema uit Ps. 24, in een improvisatie op het Onze Vader, in een werk van Jan Zwart, in een proeve van orgelspel tijdens de offerdienst, in het Cantabile van Franck. in een improvisatie op Ps. 87, om nog met te spreken van de begeleidingen van de zang der gemeente. Mej. L. Pull liet met zuivere sopraan- stem een tweetal geesteliike liederen horen. JOS. DE KLERK. Ontheemde kinderen' doen een beroep op uw klerenkast! Ergens op de Veluwe komen kinderen tot rust- Kinderen, die net als alle andere ge zonde meisjes en jongens willen ravotten er. kattekwaad uithalen, die bovenal de tijd. die achter hen ligt, willen vergeten. De tijd, die achter hen ligt: de dagen, dat ze wegkropen voor de boemannen in het groen en in het grijs. Dat verschrik kelijke ogenblik, dat ze het hen zo ver trouwde huis moesten verlaten, de uren boven de monotone cadans der spoorwie- len, de aankomst in het vijandige kamp, het afscheid van vader en moeder, van broertjes en zusjes. IJn toen de eindeloze omzwervingen, van kamp naar kamp. van vluchthaven tot vluchthaven. Hier viel het tegen, daar viel het mee. Totdat, eindelijk, een gehavend en ge teisterd land hen opnam en rust aan bood Dit dan is het triest verhaal van de 500 Joodse kinderen, waarvoor te Apeldoorn een Stichting in het leven geroepen is. Vijfhonderd van velerlei landaard en stand, maar één in een zwijgend en altijd durend leed, die. alleen op de wereld staande, in ons land een nieuw begin kun nen maken. Laten wij dan ook zorgen, dat dit een goed begin wordt. Dat kan allereerst door ieder zichtbaar onderscheid tussen hen en ons uit te wissen. Deze jeugd gaat im lompen ge huld. Ook wij zitten niet al te best in ons textiel, het zij dadelijk toegegeven. Doch onze gave krijgt eerst waarde, wan neer zij werkelijk een offer voor ons be tekent. Dit doel is waard, dat wij er voor offeren. Met deze tastbare, stoffelijke gaven kunnen wij tonen, dat wij ook de geeste lijke nood, waarin deze van hof en heem verjaagden verkeren, willen lenigen. Onze harten, nog bete?: onze kasten open! Het Haarlemse comité bestaat uit: mevr. H. van Frankvan Thijn, Kruisweg 60 r., Haarlem (tel. 20556). dr. Anholt, Schoter singel Haarlem. R. van Frank, Flores- straat, Haarlem-Noord^ de heer Engel- steyn, Heemsteedse Dreef 144, Heemstede en I. Serphos, mr. Enschedéweg 1. Aerden- hout. Jasjes, bloesjes, paren schoentjes, broek- les, alles voor kinderen van 8 tot 14 jaar, kunnen worden afgegeven aan het Bureau van de Joodse gemeente, Parklaan 14A te Haarlem, liefst op Maandag en Dinsdag van 912 uur. Giften in geld zijn aan dit adres-en bij de comitéleden zeer wel kom. Een „echt apart" bloemstukje ls niet duurder dan iets wat U overal ziet Dat is alleen een kwestie van opmaak Voor anistiek verzorgd bloemwerk Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede. Tel. 28080 Wij bezorgen in de gehele omgeving Haarlem. (Adv.) „Lach Professor" (Spaarne) heeft weinig met geleerdheid en veel met lachen te maken, daarvoor staat de figuur van Joe Brown borg. Hij ontpopt zich zoals al tijd als een man die wel vol weerhaken schijnt te zitten en dientengevolge, in welke situatie hy ook te land komt. ongelukken en brokken veroorzaakt. Met zijn breedste grijnslach om zijn kikkermond het is eigenlijk verrassend hoe lelijk Brown is slingert hij zichter gemoedereerd midden in dc narigheden en der traditie getrouw loopt alles nog goed af. Het zijn grappen makerijen zonder enige achtergrond, soms wat aan de ruwe kant. maar wie er voor in de stemming is kan genieten. „De drie muskatiers" hebben met het verhaal van Dumas alleen de romantiek gemeen, zij bewegen zich in de sfeer van het Wilde Westen, dat vervuld wordt van hoefgetrappel en pistool-geknetter. „Het tweede gezicht" (Frans Hals) is in ons blad al eerder aangeroerd. Het is geen gewone film, in deze zin dat zij eigen lijk uit enkele aparte stukken bestaat, die echter wat de inhoud betreft, overeen stemmen Zii behandelen elk op een wijze die overeenstemt met de aard van de ver schillende regisseurs een kortp geschiede nis van een mens wiens lot sterk beïnvloed wordt door een droom. Het procédé doet wat denken aan een boek van Arthur Schnitzler: „Droom en noodlot", maar heeft er overigens niets mee te melken. Het accent is sterk gelegd op het noodlottige karakter van de droom, maar de verschillende delen hebben tnch elk een eigen stiil. De geschie denis van twee eolfspelers. waarvan er een als geest op aarde terugkeert is het scherzo van deze ..symDhonie" De passage, waarin Edward G Robinson de rol speelt van een advocaat die langzamerhand bezeten wordt van de obsessie dat hij een moordenaar moet worden, is verreweg de beste. De gedachte, die aan deze film ten grond slag ligt dat in de afgrond van ons onder bewustzijn van alles leeft wat wij niet peilen kunnen is interessant genoeg. mii3r het nadeel van deze uitwerking is dat cr een bindende gedachte ontbreekt en dat alles tenslotte alleen gedaan is om dei- wille van het griezelen. Overigens is het goed gedaan en het zien waard. „Vloeibaar Goud" (Luxor). Een ver haal uit de kern van het Amerikaanse leven waarvan de olie afdruipt en dat op welhaast persiflerende wijze een ietwat vermoeiende indruk geeft van de oil-business", waarin kleine mensen met bliksemsnelheid steen rijk worden en grote magnaten met dezelf de vaart tot de bedelstaf dalen. Wat de hoofdpersonen, uitgebeeld door Clark Gable en Spencer Tracy, aangaat: Deze twee ma ken de reis van laag tot hoog en terug ver schillende malen, om tenslotte terug te keren tot het punt waar zij begonnen: Een eenzaam en woest land ergens in Oklahoma, op zoek naar een oliebron. Dit is eigenlijk een film zonder einde Het verhaal lost niets op en geeft geen garantie, dat alles wat men ziet afspelen aan wilde avonturen en liefdescomplicaties. niet weer opnieuw zal beginnen als de bron in Okla homa gevonden zal zijn. Doch beter dan daarover te miimeren kan men zich geluk kig prijzen, iets naders te weten te zijn gekomen van de Amerikaanse mentaliteit, die niet altijd de onze is. Woeste tonelen van vechtende mannen, tedere tafreler. van een snel gegroeide lief de, boeiende episoden van intriges, die zich zowel op het terrein van de „business" als op het gebied van de huwelijkstrouw be wegen, een rechtzaak met redevoeringen als mitrailleurduels, een goede vriend schap. én olie. als maar olie!ziedaar de bestanddelen van deze rolprent, die. als zij gebreken heeft, toch zeker geen gebrek aan tempo vertoont! „Jeugd op drift" (Palace). Aan deze film ligt een betoog ten grondslag dat er de aandacht op vestigt hot de ontspoorde •eugd. die te veel uit gaat. drinkt, steelt, kortom zich volkomen bandeloos gedraagt, te wijten is aan ouders die een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag leggen. Dit betoog wordt door enkele der neven-figuren voorgedragen en telkens af gewisseld met een verhaéltje over die mis- 'ukte of mmaohtendp ieuga Maar Hol'v- wood is over het algemeen niet op zijn best als het gaat zedepreken en hier bereikt het dan ook een averechts resultaat in de vofm van een zoetelijk verhaaltje over een kalverliefde en wat beelden van danspar tijen en autoritten die werkelijk eerder oropaganda vóór dan een aanklacht tegen het leven der jeugd-op-drift is. Jackie Coo- oer speelt een wat sullige jongeman en de tranen waarmee zijn heel wat pittiger te genspeelster Gale Storm haar mooie ogen bederft, kunnen de s^annf <ndruk van deze film niet versterken i Sterker tegenstelling dan tussen de hoofd film en het voor-programma is nauwelijks denkbaar, want de film „Zes iaren", waar. lin het verzet der Nederlandse studenten wordt gekarakteriseerd, laat een wel totaal ander soort jeugd zien: vastberaden en vervuld van een scherp omlijnd doel. Als specimen van een weer enigszins herleven de Nederlandse film-activiteit is „Zes jaren" een verheugend verschijnsel Moge zii dan ook in enkele opzichten enigszins ten ach ter blijven bij studio-films, zij is althans met enthousiasme en overtuiging gemaakt. „Vrouw tegen vrouw" (Rembrandt) Een nogal melo-dramatisch „driehoeks- verhaal" met als hoekpunten een Qanadees officier, ziin Engelse soeiety-echtgenote en zijn geliefde, een Parijse danseres. Na een door de oorlog veroorzaakte scheiding tus sen de hoekpunten 1 en 3. vinden zii elkaar bij toeval weer. maar niet voordat 1 en 2 hun lichtelijk wankele huwelijksleven weer een beetje aan de gang hebben gekregen. Het blijkt dan. dat de officieuze verbin ding 1—3 indertijd een zoon heeft opge leverd en zo besluiten de gelieven de wijk naar Parijs te nemen. Ongelukkigerwijze ontwikkelt zich bij de tot dan kerngezonde danseres plotseling een hartkwaal, waar aan zij onmiddellijk bezwijkt. Een gewild- tragisch einde aan een vrij onbenullige creatie van Joyce Howard. Gerald Montgomery als de Canadese of ficier laat hier en daar redelijk goed spel zien. maar slaagt er niet in het slappe ver haal aanvaardbaar te maken. Het is wel merkwaardig dat ook kort na de eerste wereldoorlog eenzelfde film is gemaakt naar het oorspronkelijke toneel stuk van Morton. Toen speelden Betty Compson en Clive Brook er de hoofdrollen in. Dat was in 1923. ..Topper op stap" (C i t y). De ..Topper' films hebben een verdienstelijke reputatie van luchtige gevallen te zijn die spotten met zaken van leven en dood die anders met de grootste ernst behandeld plegen te worden. Deze comedie is mei zoveel charme en argeloosheid in elkaar gezet, dat het niet mogeüik is er ernstig over te gaan redene ren. Het is een prachtig blijspel, waarin een loopje wordt genomen met vele men selijke hebbelijkheden, gevolgen van con ventionele levensprincipes, die even hard nekkig zijn als het diep in iedereen ver borgen kinderlijke verlangen om er mee te breken. Wel. in dit schuimige geheel wordt er mee gebroken, wordt trouwens met veel wat onomstotelijk heet te zijn, gesold en dat is niet in de laatste plaats te danken aan een knapD? truc-fotograaf dfe alle vraagstukken der materie spelend- en spottenderwijs oplost en met ware tove naarsbehendigheid een stemming oproept die waarlijk de naam van filmsprookie 1 waardig is. Toneel Vier artistieke leiders breken nieuwe theaterbanen Wij hebben ons afgevraagd waarom de Engelse toneelgroep, die op Woensdag 24 September een galavoorstelling in de Stads schouwburg geeft, zich „Company of Four" noemt, hoewel er vijf medespelenden staan aangekondigd. Gelukkig was de directrice, miss Dorothy Black, die te 's-Gravenhage in het hotel De Twee Steden logeert, waar de overigen zich Dinsdag bij haar zullen voegen, zo vriendelijk dit raadsel voor ons op te lossen. Deze „Company of Four" heeft haar naam te danken aan de wonderlijke rol die het getal vier in de plannen van het gezelschap speelt. Het is ontstaan in September 1945 op initiatief van de vier artistieke leiders: Rudolf Bing (een Oostenrijker van geboor te, die het thans lopende Festival van scho ne kunsten te Edinburg organiseerde); Tyrone Guthrie (een beroemd regisseur, die jarenlang aan Engelands eerste gezel schap, Old Vic, verbonden is geweest); Norman Higgens (directeur van het Arts Theatre van Cambridge) en de impresario Hugh Beaumont. Hun bedoeling was onder andere het in Engeland heersende stelsel om het repertoire te beperken tot jaren achtereen lopende kasstukken te doorbre ken. Besloten werd ieder gekozen stuk eerst vier weken in de provincie en daarna vier weken in Londen te spelen. Helaas wilde het noodlot dat de eerste vier pre mières wanhopig stemmende mislukkingen waren. Eerst in September 1946 brak de periode van algemene erkenning en daar mede van voorspoed aan. In die maand werd de wereldpremière gegeven (in het kleine avant-garde theater The Lyric, Hammersmith) van Jean Cocteau's „l'Aigle a deux têtes" met welk stuk, aldus een bij de herinnering glimlachende Dorothy Black, het lieve winstje van tienduizend pond sterling werd gemaakt. De vertolkster van de hoofdrol, Eileen Hirley, van wie nooit iemand eerder had gehoord, kreeg direct een engagement aangeboden door sir Alexander Korda, om de rol van koningin te spelen in de Hamlet-film, die Laurence Olivier voor hem maakte, tegen een salaris van zestigduizend pond. Dit was de eerste maal dat men in Engeland Parijs te vlug af was geweest. Het repertoire. «SS Dorothy Black vertelt met zicht bare voldoening dat het niet bij dit ene experiment is gebleven. Ibsen, Molnar en Saroyan werden gespeeld drie schrijvers wier werken in de laatste maanden ook in ons land te zien zijn geweest. Maar baan brekend was de introductie van Jean Paul Sartre op de Britse planken Zover zijn wij in Holland nog steeds niet Talrijke jonge auteurs zagen hun werken door de Company of Four ten doop gehou den. Ook Wynyard Browne, wiens Dark Summer hier Woensdag wordt vertoond Browne genoot reeds enige bekendheid door de romans die hij heeft gepubliceerd. „Dark Summer" is voor deze tournée ge. kozen, omdat het geen typisch Engels blij spel is, maar een stuk dat een internatio naal probleem van deze tijd behandelt: de terugkeer uit de oorlog van een jong sol daat, die tweemaal een oogoperatie zal moeten ondergaan om zijn gezichtsvermo gen terug te krijgen. Er groeit een liefdes verhouding tussen hem en een Joodse emigrante, welke wordt verstoord omdat lastertongen beweren dat de vrouw geen andere bedoelingen heeft dan het verkrij gen van de Engelse nationaliteit. Het Joodse meisje trekt zich echter vrijwillig terug als zij bemerkt, dat zijn hart de voorkeur geeft aan zijn verloofde, die hij niet de lasten van zijn blindheid heeft willen opdringen, maar die hem desondanks trouw is geble ven. Regisseur van Dark Summer is Frith Banbury, een zeer bekena acteur, die hier mede zijn eerste proeve van spelleidihg aflegt, na jarenlang onder de beste leer meesters te hebben gewerkt. De enige man nelijke rol wordt vertolkt door Dan Cun ningham, die niet. zoals eerst werd ver meld, in de filmstudios heeft gewerkt, doch integendeel de gehele oorlog in krijgsge vangenschap doorbracht, waaruit hij in 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Hij is pas 26 jaar oud, maar niet de jongste van het gezelschap. Dat is Annabel Maule, die desondanks reeds dertien jaar toneel ervaring heeft. Voor 1940 was zij Enge lands kinderactrice nummer één (zij trad veel samen op met.de vermaarde Gertrude Lawrence) in de oorlog werkte zij als ac tief koerierster in het Vrouwen-hulpcorps. Joan Miller, een Canadese, kent men ln Londen vooral als aankondigster van tele visie-programma's. De ster van het gezelschap is Jean Cadell, die het vorig jaar haar veertigjarig toneel jubileum vierde. Zy is een karakterspeelster van groot formaat, die menigmaal sensa ties verwekte door haar veelzijdige ge daanteverwisseling. Nationale demobilisatieraad geïnstalleerd Met toespraken van prins Bernhard en dr. L. J. M. Beel werd hedenmorgen de Nationale demobilisatieraad, die vertegen woordigers van de betrokken departemen ten en particuliere instellingen omvat, hedenmorgen te 's-Gravenhage geïnstal leerd. Treedt Nadjamoeddin af? Naar het A.N.P. in doorgaans welinge lichte kringen te 's-Gravenhage verneemt, zou een heengaan van Nadjamoeddin als minister-president van Oost-Indonesië op handen zijn. WALVIS IN ZICHT De première van de film ..Walvis in zicht", vervaardigd door de Polygoon-Profilti-productie, zal op 2 October plaats hebben ln Groningen, ter gelegenheid van een filmfeest, dat de afde ling Hel Noorden van de Nederlandse Bioscoop bond organiseert. SCHULTE EN LAKEMAN GESCHORST. Blijkens een officiële mededeling heeft de sport- commissie van de NWU Schulte en Lakeman ..voor hun onsportieve gedrag in de wedstrijd te •5 Hertogenbosrh. waar zy de wielersport al een heel slechte dienst bewezen", geschorst tot 1 Januari 1948. Zij hebben huo gecontracteerde gage verbeurd. De winterbanen zullen het dus tot zo lang zonder Schulte moeten doen. Burgerlijke stand van Heemstede GETROUWD: T. Sloog en C. Timmermans: J. van Zeideren en M. Coenradl; H. A. Mees en A. van Splunter; I. K Bakker en M S Visser; T C. Collet en C W Warnaar BEVALLEN C. M Harkmans—Knape. z.\ H. M. Rucker—Slebos. z M. A. van Noppen—Ten- sen, z.; M. Kramer—Redeker, d.; W. Rijpstra— Kevcrkampi d.; A. BrouwerKuipers ,d, OVERLEDEN: J. Bonsel, 82 J, BINNENLAND In zes weken HJds heeft men In Hoensbroek een H. B S. gebouwd die zes lokalen bevat. De topografische dienst zal van Utrecht naar Delft worden verplaatst Het viaduct over het Vondelpark Ie Am sterdam. dat de verbinding zal vormen tussen de van Baerlestraat en de le Constantijn Huy- gensstraat zal op 16 October ln gebruik worden genomen Prinses Juliana heef! de nieuwe comman dant van het Leger des Hells in Indonesié op het palels Soestdljk ln audiëntie ontvangen. Wilde zwijnen trekken op het ogenblik ln verschillende groepen over de Duitse grens naar ons land. De burgemeester van Praag de heer Vacek brengt op dit ogenblik een bezoek aan Am sterdam Een industriehaven voor Maastricht, waar voor de raad millloen had gevoteerd ls nu door de minister van binnenlandse zaken goed gekeurd. De haven zal op het Julianakananl uit monden. Het Deense schoolschlp „tfanmark", dat op het ogenblik zijn Jaarlijkse oefentocht maakt met leerlingen van de Deense handelsmarine, ls de haven van Amsterdam blnnegelopen De RUkslandbouwwinterschool te Leeuwar den bestaat dit Jaar een halve eeuw HAARLEM EN OMGEVING - Ds. F. D. Emous van Badhoevedorp ls be roepen als predikant bij de Ned Herv. Gemeente wyk aan Zee en Duin. Voor het doctoraal examen Geneeskunde slaagde onze stadgenote MeJ. Frida Th de Vries. Gister stak een 4-jarlg jongetje zonder op het verkeer te letten de Orionweg over en liep daarby tegen een passerende auto op. Het kind kreeg een lichte hersenschudding en schaafwnn den aan gezicht, armen en benen. Taxi? Bei 13 000; DAG EN NACHTE Mutatie bij Haarlems Tribunaal Bij K.B. is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1947 aan mr. W. Veniet eervol ontslag verleend uit zijn functie als secretaris van het Tribunaal voor het ar rondissement Haarlem en is benoemd tot secretaris van genoemd Tribunaal mr. N. Kolff, thans adjunct-secretaris by ge noemd Tribunaal. BODEGA GROTE HOUTSTRAAT 125-127 - TEL 20889 GER. VAN HUISSTEDE De bekende Radio Pianist een geweldig succes. Verkrijgbaar naar .verkiezing Oude genever, Nightcap Oorlam, Grauwe Hengst f 0.50, geschonken zoals wij ze ontvangen Geopend 's middags 4 uur ZONDAG 21 SEPTEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel. Avondgebed, Ds. E Pot. Zondag 10: Ds, J W, van Nicuwenhulj- zen. Heemstede. 4: Liturgische Godsdienst oefening voor Doofstommen en Hardhorenden ln de Consistoriekamer der Grote Kerk. 7: Ds. G. van Leeuwen, 's Gravenhage, Jeugddienst. Nieuwe. .10: Ds B, Pot. Noorderkerk 0 en 10,45: Ds. P. j. Mackaay, Oosterkerk, 10: Ds. E Dflk- huis, H. Avondmaal, Bakenesserkerk 9.30: Kin- derkerk, Ds. G. J. Waardenburg. Kapel Be- thesda Sarepta 9.3Ó: Klnderkerk Dhr. R. Smit, Rotterdam. 10.45: Ds. W. J. van Elden Ver, van Vrij?,, Hervormden, Jacobstraat 6, 10.30! Ds. J. Heldlnga. 9 30: Klnderdienst 0 1,v. Ds J. Heidinga, Eglise U'allonnc, Begijnhof 30. Di- manche 21 Septembre a 10 h. 15: Service pré- sldé par mr. le pasteur C, de Ru, de Rotter dam. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7 30: Dhr. F H. v. d. Horst, Evangelist te Lelden. Zulderkapei, Zulderstr. 15. 10: Dhr. A. Vrfes, den Helder, 8: Dezelfde. Evangelisatie- samenkomst. "Opwekklngssanieiikoinsteii, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam met medcw van Jettie Visser, sopraan. Vr(je Evung. Gemeente, Bakenessergracht. 10 en 5; Ds. D du Fossé, Evangelie prediking. God. Oude Gracht 47. 4: J. Prinsen O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA, 10.30: Ds A. R. de Jong. Christian Science, 10: Ned Taal 11.15: Engelse Taal. Eval Luth. Gemeente. 10.30: Ds. C. H. Brandt Ter. Doopsgezinde Gemeente. 10 30: Ds Daalder. Remonstr. Gereform. Gemeente 10 30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds L. Hoorweg Jr. Wilhelmlnakerk 10: Ds. J. W. Slertsema. 5: Ds. A M. Boeylnga. Zuld-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeylnga 5: Ds J. A van Arkel Geref. Kerk (Art, 31)Begijnhofkapel 10.30 en 5: H. Avondmaal Oud-Geref. Gemeente. Parklnan 21. Maandag. 7.30: Ds E. van Dijk. van den Haag, Chr. Geref. Gein.. Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 10 en 5: Dhr. J. v. Dam. 8: Jeugdsnmen- fcomst (Salem), Pinkstergemeente, Nieuwe Krulsstr 14. 10 en 7.30: Samenkomst Gemeente des Heren. 10 en 7: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Hoof manstraat 12 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Hersteld Apost. Zcndlngsge- mcente, Wilhelmlnastraat 21 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge- meente. Jacobynestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening Ned. Ver. van Spiritisten ..llar- monla". 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. de Jong- Harmeyer Rozekrnisers Genootschap. Bake nessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Mevr. H. Stok-Huyser. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk 10: Ds. J. de Jong. 7: Ds. G. Koch, Za- terd, 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10. Ds. D. Tromp, van Amsterdam, Jeugddienst. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. H Doop Ds. G. H. van de Woord Ned. Piot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds F Kleyn. den Haag Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.3 Ds. L. Hoorweg Jr. Ds. J W Siertsema. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. W. Ruiter, van Sneek HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk Kerk Wtl- helmlnapleln. 10: Ds. F. R. A. Henkels. 7: Ds. Bartlema. Kapel Nleuw-Vredenhof. 10 30: Ds. Barger 7: Ds J. W. van NleuwenhulJzen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. H. Jansen Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds A Dondorp 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J Richel. 5: Ds A Dondorp Geref. Kerk (Art. 31) He renweg 141. 8 15 en 3: Ds Keizer. AEKDEMIOLT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds H. Bartlema. van Heemstede Rclig, Kring. 10.30: Ds. W, Mackenzie. Remonstr. Pred. te A'dP.m. BLOEMENDAAL. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. G. Koch, Haarlem-N. Ned. Prot. Bond, Pot- gleterweg 4. 10.30: Ds C B Hevn. Rem Hrl. Universele Eredicn-t. Soefi-Beweglng Popel- laan 1 4: Dienst VrUe Katholieke Kerk. 10 30: Gezongen H. Mis Geref. Kerk. 9. 10 30 en 5: Ds. S, G. Bloem, van Soest. OVER VEEN. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Dr. Ch, de Beua BADHOEVEDORP. Ned. Ilerv. Kerk. Imma nuëlkerk. Relgeretraat 38a. 10: Ds J, G Göe- bel, A'dam 7: Ds. E. D Emous Geloof- en Llefdekerk, Hoofdweg, Hinden. 10: Ds. G W, IJzerman Kapel „Rehobotb". Nieuwe Moer dijk 294. 10: Dhr B Elzlnga. Amsterdam. BENNKHROEK Ned Ilerv Kerk 10: Ds de Ru, uit Zandvoort SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk Oost Oude Kerk. 10: Ds. G, H. van der Woord. West Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, H, Doop. 5: De. Q. H. v, d. Woord,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6