Waardering uit binnen- en buitenland voor het werk van S. H. de Roos Prinses Juliana woonde congres bij van militaire oorlogsslachtoffers Periode van mooi weer nog niet voorbij Een nieuw gevaar bedreigt thans de Amsterdamse Broodvoorziening Tandartsassistente S. Bouma tlAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 re-tentoonstelling Zaterdag werd in het Frans Halsmuseum de eretentoonstelling geopend van werken door S. H. de Roos bij gelegenheid van diens 70e verjaardag.,. De voorzitter van het tentoonstellings comité jhr. dr. M. Raderxnachec Schorer opende met een prettig woord de rij der sprekers en huldigde de kunstenaar om zijn veelzijdige culturele arbeid. Hij noemde hem een pionier zoals dat William Morris in Engeland geweest is en prees hem tevens zijn vrije beeldende arbeid. Een aantal geschenken, voor het merendeel uit Ame rika afkomstig, vergezelde zijn woorden. In een schrijven door een vereniging van vakgenoten uit Chicago werd de heer de oos het erelidmaatschap aangeboden. Een hartelijk applaus klonk uit de rijen eer zeer talrijke aanwezigen toen de ver tegenwoordiger van de minister van On- oerwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Vroom, na een huldigend woord mee deelde, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de jubilaris te bevorderen tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Een oorkonde werd hem aangeboden door de heer J. C. Koenders, directeur der Lettergieterij „Amsterdam" en bij monde van de heer Echauzier wenste de Neder landse Vereniging voor Boekdrukkunst ge luk en vereerde zij hem met een werkje van dr. Ovink, gezet in het nieuwste let tertype van de jubilaris. „Een voorman der renaissance van de wekdrükkunst, die aan de jongeren de plicht oplegde om de door hem geschapen ichoonheid met zorg te bewaren". Deze ivoorden vergezelden een ex^plaar van de speciale,uitgave „Vijf dichters in Arca- iië" door Aart van der Leeuw, dat de heer Jhr. Leeflang kle kunstenaar offreerde als >eschenk der stichting „De Roos". Een geestig woord sprak de directeur Oly ran de Lettergieterij „Plantin" te.Brussel, naam van een 23-tal Belgen. HQ schonk kunstenaar, als vriend, een door hem zelf „uit letters" vervaardigd portret. Dan sprak Wim Brusse voor de „Gebon- len Kumtfederatie" over zijn droombeeld: eenmaal een hogeschool voor de studie der „letter"kunst. Hij sprak zeer geestig over het karakter der „letter" en vulde zijn ge lukwens aan met prettige herinneringen uit zijn jeugd-relatie met De Roos. Nadat de heer Winterink namens het ty- Het woningtekort in Heemstede en Bennebroek De woningtelling heeft aangetoond, dat er in Heemstede 5130 woningen zijn, die bewoond worden door 5781 gezinnen van meer dan 2 personen en 927 alleenwonen- oen. Er zijn dus 651 gevallen van dubbel- beworung van gezinnen. Dit percentage (ruim 12}/£) is in vergelijking met ver schillende andere gemeenten vrij hoog, maar daarbij moet bedacht worden dat de huizen in Heemstede in het algemeen ruim zijn. Er zijn bovendien nog 7 andere niiiftten als woning in gebruik bij 5 ge zinnen en 2 alleen-wonenden. Op het moment der telling stonden tij delijk 8 woningen ledig. 11 woningen wa ren in gebruik voor kantoor of andere doeleinden. De Heemsteedse bevolking bestond bij de Volkstelling uit 22675 personen, 10804 mannen en 12171 vrouwen.. Heemstede heeft dus een zeer groot vrouwen-over schot! Aan de Glip (Zuid-Heemstede) staan 117 woningen, waarin 120 'gezinnen en 6 afteen-wonenden waren ondergebracht. In Bennebroek werden geteld 526 wo ningen, waarin aangetroffen werden 557 gezinnen en 43 alleen-wonenden. In dit geval dus 31 gevallen van meer dan één gezin, of 6%. Belangrijk minder dus dan in Heemstede. Verder was er nog 1 andere bewoonde ruimte, die betrokken is door een gezin. de dag der telling stonden 4 woningen ledig, 6 woningen zijn ingericht voor kan toor, enz. De bevolking van Bennebroek bestond uit 2311 personen, 1134 mannen en 1177 vrouwen. Een zeer laag vrouwenoverschot dus! Kippeneieren worden twee cent duurder Kippeneieren zijn twee cent duurder geworden, lenelnde de pluimveehouders in staat te stel ten, de kippen beter te verzorgen, waardoor de productie van eieren wordt gestimuleerd. Voor de consument gelden thans de volgende prijzen: klasse I 18 cent: klasse IX 17 cent, klasse II! 16 cent klasse IV 15 cent. klasse V 14 cent, ïasse VI t2Mj cent. De prrIjsverhoging geldt tot "Januari 1948. Hoger honorarium voor ziekenfondstandartsen De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft haar algemene vergadering in het Kurhaus te Scheveningen gehouden. Het belangrijkste punt van de agenda gold de stand der on derhandelingen met de ziekenfondsen. Het bestuur deelde mede, dat in afwachting de wijziging van de Ziekenfondswet voorlopig is overeengekomen, dat 't honora rium voor de verrichtingen, die de zg. eer ste hulp omvatten, van 35 tot 50 ct. per ziel per jaar zal worden verhoogd. Dit geldt zowel voor de vrijwillige als voor de ver- i plicht verzekerden voor de jaren 1947 en 948. TRANSPORTRÏJWIELFN MET BANDEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dit voortaan transportrijwielen met banden zul len worden afgeleverd. Transportrljwielen met banden kunnen bij de distributiediensten wor den aangevraagd onder overlegging van een be reidverklaring van een fabrikant of grossier, «aaruit blijkt, dat deze in staat Is door bemid deling van een kleinhandelaar, een transport- njwiel met banden te leveren. Uiteraard moet de aanvrager voldoen aan de normen, welke voor de verstrekking van een transportrijwiel telden. RANTSOENBONNEN VAN SERIE WORDEN ONGELDIG. De rantsoenbonnen van de serie E, zijn na 27 September niet meer: geldig. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeepartikelen [Uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie G geldig. Agenda voor Haarlem. MAANDAG 22 SEPTEMBER Luxor: „Vloeibaar goud". 18 J.. 2.00. 4.15. 7.00 en 1.15 uur. Spaarne: „De Musketiers", 14. 2.30. "M en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouw tegen vrouw", 18 J., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ■Het tweede gezicht". 18 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Jeugd op drift", 1* J„ 2.00. 4.15, 7.00 en 115 uur. City: „Topper op stap", 2.15. 4.20, 7.00 ien 9.15 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. De voorzitter van het huldigingscomité jhr, dr. M. R. Radermacher Schorer over handigt de heer de Roos het erelidmaat schap van de Society of Bibliographical Arts te Chicago. pografisch Tijdschrift T.T. een open brief had oveVhandigd, die vol lof over des kun- ftenaars prestaties, hem een grootmeester in de typofilie en de typografie noemt, sloot de voorzitter van het comité de huldigings- plechtigheid en ging men genieten van het geëxposeerde. Fietsers door auto aangereden Een vrouw en kind in Haar lemmermeer gewond Aan de Kriiisweg, tussen de Hoofd- en de Sloterweg in Haarlemmermeer, stond Zondagavond omstreeks 9 uur het gezin van de heer K., die aan de IJweg woont, even naast de fietsen. Uit de richting Aals meer naderden twee auto's. De achterste auto, die geen lichten op had en vermoe delijk gesleept werd, kwam in aanraking met mevrouw K., die op haar fiets een 3- jarig meisje had zitten. Zij werd tegen het wegdek geslagen en ook de kleine kwam op de weg terecht. Beiden werden zo ern stig gewond, dat zij naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd werden. De toe stand van de vrouw is vrij ernstig. Alsof er niets gebeurd was verdwenen de auto's in de duisternis. De politie van Haarlemmermeer acht het niet aannemelijk dat de bestuurders de schok niet gevoeld zullen hebben en stelt een onderzoek in. Getuigen van het ongeluk worden opge roepen. Begrafenis Sj. Baarda Zaterdagmiddag is op Westerveld de heer Sjr Baarda, in leven plaatselijk re dacteur van de IJmuider Courant, de Ken- nemer-editie van Haarlems Dagblad. ,op zijn laatste gang begeleid door velen uit de kring zijner collega's, der visserij en uit de rangen der Velsense gemeente-auto riteiten. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, woonde de plechtigheid bij. Onder meer voerden Robert Peereboom, de heer P. Teeling namens verschil lende journalistenorganisaties en de heer J. Kolkman, een collega-vriend van de overledene het woord. Aan het graf sprak Ds. J. Bronsgeest, waarna de zoon van de heer Baarda voor het medeleven bedankte. Zaterdagmiddag hield de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers in Utrecht haar derde congres. Prinses Juliana woonde de tweede helft van het congres bij en onderhield zich na afloop geruime tijd met de oud-strijders. De Nederlandse en Belgische oud-strij öers waren Vrijdagavond in de raadzaal van het stadhuis officieel door het Utrechts gemeentebestuur verwelkomd. Zaterdagochtend ging een huishoudelijke vergadering vooraf aan het congres, dat de voorzitter, de heer D. van den Heuvel uit Schiedam opende met de begroeting van verscheidene officiële genodigden, onder wie de minister van Oorlog, de vertegen woordigers van de Koningin en Prins Bem- hard, majoor Cassaert, vertegenwoordiger van de Belgische ambassadeur en militair attaché, generaal J..J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-commandant veldleger, de heren De Loz. G. Schoofs en H. Clockaerts en andere Belgische oud-strijders. Aan de Nederlandse Spoorwegen werd hartelijk dank gebracht voor het vrij vervoer der oud-strijders. De heer Van den Heuvel sprak zijn vreugde uit over de inwerkingtreding van de nieuwe Pensioenwet. De heren De Loz en Schoofs brachten de groeten over van de Belgische invaliden van beide oorlogen. Aan de Nederlandse voorzitter werd de hoogste onderscheiding van het Belgische verbond uitgereikt met het verzoek daarin te zien een bewijs van de vriendschap en de verbondenheid tussen België en Neder land. De minister van oorlog, luitenant-kolonel Motorsport Speedway te Lisse bracht spanning De Nederlandse speedway-teams. „De Wind molens" en „De Vliegende Hollanders" hebben Zaterdag op de speedway-baan te Lisse voor het eerst in dit seizoen in een wedstrijd een zelfde aaantal punten behaald n.l. 42. Toch werden ,De Windmolens" tot winnaars uitgeroepen, om dat de door de rijders gemaakte tijden sneller waren dan die van de Noordhollandse collega's. De snelste tijd van'' de middag maakte Jan Bosman in de race tussen de vier beste Wind molen-rijders met 1 min. 26.7 sec. In de finale om de speedway-cup plaatsten zich Bosman, Steman, Boef en Hartman. Nadat Bosman gevallen was en Boef een motor-defect had opgelopen, ontstond een hevig duel tussen Steman en Hartman, dat door Hartman gewon nen werd. Hartman veroverde hiermede voor de eerste maal de speedway-cup. Bij de juniores won Van Rijn uit Den Haag. Motorsport Nederland bezet tweede plaats in de internationale zesdaagse De grote prijs van de internationale motor- zesdaagse werd gewonnen door Tsjecho-Slowa- klje met 9 strafpunten. Italië werd tweede met 871 strafpunten, In het eind-klassement voor de zilveren vaas bezet het Nederlandse b-team met 120 strafpunten de tweede plaats achter Tsje- cho-Slowakije a met 17 strafpunten: 3. Polen b: Polen a; 5. Italië; 6. Tsjecho-Slowakije d; 7. Zwitserland: 8. Nederland a; 9 Hongarije. In de clubcompetitie werd de Podebrady Auto- Club (Tsjecho-Slowakije) eerste en Nederland b derde. A. H, J. L. Fiévéz, hield een rede, waarin hij zeide dat voor de soldaat alleen met aanvallen iets te bereiken is. „Warmeer deze stelling juist is", aldus de minister, „is bewezen dat de bond uit uitstekende sol daten bestaat. Zij zijn niet in hun loopgra ven gebleven, doch eruit gekomen en tot aanvallen overgegaan. Het is echter bij de grote armoede van het land voor de over heid mogelijk geweest, 'aan uw belangen tegemoet te komen. Een maand geleden is een grote verbetering van uw positie ge- j komen. Het was mij een vreugde", zeide de' heer Fiévéz, „daaraan te hebben mogen medewerken." De heer H. Clockaerts bood namens de 190.000 Belgische nationale strijders de Nederlandse makkers een groot vaandel aan. Het nieuwe bondsvaandel bracht daar op zijn eerste groet en neigde als stille hul de ^pn'de gesneuvelde kameraden. Internationale foto tentoonstelling geopend De zevende «internationale Focus-foto- salon, welke dit jaar gecombineerd is met de diamanten fotoschouw van de Neder landse Amateur Fotografen Vereniging, is Zaterdag door de burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. d'Ailly geopend. Deze tentoonstelling omvat behalve de Neder landse inzending kunstfotografieën uit 21 verschillende landen. Zij is van 20 Septem ber tot en met 5 October in het gebouw van Arti te Amicitiae te Amsterdam te bezich tigen. De burgemeester v.an Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, voorzitter van het ere-comité, sprak vriendelijke woorden aan het adres van de vereniging, waarvan hij zélf enthousiast lid is. Zaterdag kwam er een einde aan eon periode van grote warmte, door de inval van koelere lucht over de golf van Bis- caye. Tot die dag was de temperatuur ver boven normaal geweest. De maxima kwa men nog verschillende malen boven de 25 graden, soms zelfs boven de 30 graden. De Bilt had in de eerste 20 dagen van September nog 10 zomerse dagen. Het to tale aantal zomerse dagen kwam daar door op 62, waardoor het jaar 1947 tot nu toe, voor zover het aantal zomerse dagen betreft, gelijk staat met 1868. Overtrof fen is deze beroemde zomer dus niet. Tweemaal in September kwam de maxi mumtemperatuur in de De Bilt nog boven 30 graden, het aantal tropische dagen daarmee op 19 brengend. Ook de nachte lijke minimumtemperaturen waren soms bijzonder hoog en lagen enkele malen in de buurt van de normale temperatuurvoor ae maand Juli. Door de hoge maxima en mirrtma steeg ook het 24-uursgemiddelde van de temperatuur tot zeer hoge waar den. De Bilt had zelfs twee dagen met een gemiddelde temperatuur van niet minder dan 9 graden boven normaal. Over de eerste 20 dagen genomen bereikte het et maalgemiddelde van de temperatuur een waarde van 20 graden, het geen niet minder dan 4.1 graad boven normaal is. De gemiddelde maximumtem peratuur over dezelfde periode bracht het tot 26.7 graden. Inmiddels passeerde Zon dag een nieuw koudefront, ditmaal van de oceaan. De frontpassage ging met uit gebreide regenval gepaard, al lopen de af getapte hoeveelheden nogal uiteen. Zo had Groningen 13 mm, De Bilt 20 mm en Eindhoven 35 mm. In Vlissingen daaren tegen viel slechts een halve'mm. Achter het front begon de luchtdruk buitenge woon snel te stijgen, waardoor zich een uitgebreid gebied van hoge luchtdruk vormde boven het zeegebied Westelijk van de Golf van Biscaye, dat zich uitstrekt naar de Azoren en het Zuidelijk gedeelte van de Nooi'dzee. In de kern steeg de lucht druk tot bijna 1040 millibaar (780 milli meter). Langs de Noordzijde van dit maxi mum" trok een nieuwe zeer actieve depres sie, die in het zeegebied nabij Schotland storm veroorzaakt. De invloed van deze storing zal zich ook in Zuidelijke richting uitbreiden. Verder weg nadert op de Oce aan echter op vrij Noordelijke breedte een nieuw belangrijk hoogedrukgebied. Het Installatie president Haarlemse rechtbank In een speciale zitting van de Haarlemse rechtbank zal de nieuwe president, mr. A, M. baron van Tuyll van Serooskerken Dinsdagmorgen worden geïnstalleerd. Onvoorzichtige dame liep tegen auto op Een bijziende 58-jarige dame stak Zaterdag middag zonder op het verkeer te letten de Ke- naubrug ln Haarlem over en ilep daarbij tegen de linkerzijde van een passerende auto aan. Zij kreeg een rechterbeenfractuur, schaafwonden aan het linkerbeen en moest naar de Mar Stichting worden overgebracht. De bestuurder van de auto bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, zodat tegen hem proces verbaal werd opgemaakt. Knaap met Wilhelm Teil-complex verstoorde autobusverkeer Een achtjarige jongen uit de Stalpaert van der Wielenstraat. die in de Jar. Luyckenstraat met een katapult zat te spelen, nam zijn kans w toen een autobus van de N.Z.H. passeerde. De knaap is achtereenvolgens door chauffeur, passagiers en politie drastisch toegesproken. Daar zijn ouders de gebroken ruit moeten be talen, zullen ook zij wel een ernstig betoog tot hem gericht hebben. Ter bestrijding van de kosten der commissie van onderzoek Noordwet Ouderdomsverzekering stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van f 15.000 ter beschikking te stellen voor het jaar 1947. Stakende arbeiders der meelfabrieken willen brand stofvoorziening aan de bakkers doen stopzetten Schaken Haarlems clubkampioenschap, tweede ronde De grote strijd ln de tweede ronde was de ont moeting „Haarlem"—H.S.G. Na spannende kamp bleef H.S.G. meester van het terrein. Heemstede nam tegen Het-Oosten vrij,spoedig een voorsprong van 3—0. doch wie een grote overwinning voor de Heemstedenaren ver wachtte, kwam bedrogen uit. De voorlopige uit slag is 12'Xj—15'.s voor Heemstede. De afgebroken partijen staan Iets gunstiger voor Het Oosten. Rolland kwam zeer onvolledig uit tegen Bloe mendaal: niet minder dan zes borden bleven onbezet. Ondanks de achterstand van 60 weer den de Rollandspelers zich dapper. De eindstand werd 20—10 voor Bloemendaal. De Torens— Spaarndam was een gelijk opgaande strijd. De eerste bordspeler van Spaarndam Oosterwaal bekommerde zich weinig om de faam van zijn tegenstander. Schouten, en behaalde de volle winst. De Torens zegevierde met 8—7. Ook E. J. de Ree, eerste bordspeler van H.W.P, zegevierde over Schouten in de wedstrijd De Torens—H.W.P., welke wedstrijd eindigde in een 7—13 overwinning voor H.W.P. De definitieve uitslag van de wedstrijd Spaarn dam—'t Schouwtje uit de eerste ronde, waar bij drie partijen moesten worden gearbltreerd, luidt 87 voor Spaarndam. DAMCLUB „SINT BAVO". Voor de hoofd klasse van de Ned. Dambond speelde St. Bavo tegen Zaandam De voorlopige uitslag is 9—3 voor St. Bavo, de vermoedelijke uitslag 11—9. Het tweede speelde voor de eerste klasse tegen E.M.S. te Bennebioek en boekte een zware ne derlaag met 6—14, De stakende arbeiders der Amsterdamse meelfabrieken „Holland" en „Ceres" voe ren sedert enige dagen een actie om de brandstofvoorziening aan de bakkers stop te zetten. De stakingsleiding motiveert dit door te verklaren, dat de nog werkende meelfabrieken, in het bijzonder Wessanen, welke normaal 25 procent van de Amster damse meelvoorziening verzorgt, thans veel meer leveren dan voorheen en zodoende de actie der stakers schaden. De stakingslei ding stelde er prijs op te verklaren, dat zij het conflict niet tot een algemene staking wil doen uitgroeien. Zij heeft in de vier weken van de staking pogingen gedaan tot overleg te komen en noemde in dit ver band de bemiddelingsbesprekingen door de burgemeester. Ook thans is nog een moge lijkheid tot bemiddeling aanwezig, waar van de directie van de „Holland" wel ge> bruik heeft gemaakt, doch niet op de wijze, die de stakers wensen. De uitwerking van de stopzetting der kolenaanvoer zal niet direct merkbaar zijn, daar dl bakkers tijdens de bakkersstaking een zekere buffervoorraad konden vormen. Enkele kleine bakkers zouden echter reeds geen brandstof meer hebben. Bij voortzet ting van deze actie zou ernstig gevaar voor de Amsterdamse broodvoorziening ontstaan. SCHEEPVAART JAVA-CHINA-JAPANLIJN. - Tjitjaleogka. 23 Sept. te Singapore, vla Batavia (25 Sept.). Sema- rang (2 Ocht en Soerabaja (3 Oct.) naar Makas sar (6 Oct.) Tjisadane. 21 Sept. van Amoy naar Sjanghai (23 Sept.). Tjibaöek van Makassar. 23 Sept. vla Soerabaja (25 Sept.) Semarang (27 Sept en Batavia (29 Sept.) naar Hongkong (8 Oct.). TJImenteng, 27 Sept te Hongkong, via Tarakan (4 Oct.) naar Makassar. KON. HOLL. LLOYD. Salland. uitreis, 19 Sept. te Buenos Aires Ittersum. thuisreis. 18 Sept. van Santos naar Victoria. Delftland, 18 Sept op uitreis te Rio de Janeiro. K. N. S. M. Caribia, 19 Sept. van Rotterdam naar Bremen. Iris. 18 Sept. van Lelxoes naar Amsterdam. Orestes, 19 Sept. te Amsterdam. Stentor, 20 Sept. te Amsterdam. Euterpe, 20 Sep te Amsterdam. Stuyvesant. 20 Sept. te Amster dam. Cottlca, 19 Sept. v. Madeira n. Paramaribo. Zeehond. 19 Sept. van Antwerpen naar Lelxoes Rnelf. 19 Sept. van Santander naar Pasajes. Orenen. 19 Sept. van Kopenhagen naar Nakskov. MIJ. NEDERLAND. Java, 19 Sept. van Soe rabaja naar Makassar. Johan de Wüt. 19 Sept. van Trinidad naar Plymouth. Radja, 20 Sept. van Pulupandan naar Singapore; Tarskan. t9 Sept. van Kamran naar Djeddah HOLL. ARFIKA LIJN, Jaarstroom. 18 Sept. te Dakar. Anistelstad, 17 Sept. van Port Gentil naar Pointe Noire, Volgens de directie van de „Holland" is de meelpositie tamelijk ernstig. Men leeft in Amsterdam wat meel betreft van dag tot dag. De voorraden Amerikaanse bloem raken op. Er zijn nog ongeveer 6000 balen meel, die volgens de directie van de „Hol land" niet in goede staat verkeren en die via het Aan- en Verkoopbureau voor Akker bouwproducten zullen worden gedistri bueerd als veevoer. In de fabriek zelf heeft de broeiing in de machines aanleiding ge geven tot een ware insectenplaag: larven, motten en klanders vermenigvuldigen zich in de warme vochtige atmosfeer met ont stellende snelheid en vormen een plaag voor de omgeving. Bij de „Ceres" is de toestand stationair. Hier staken 60 man. Ook hier zijn de machines in ongereinigde staat achtergelaten. Er is hier een voorraad van 2000 bplen meel, welke naar elders zal worden vervoerd. W ie helpt collecteren? Vier Haarlemse verenigingen, die de uitzending van kinderen naar buiten ver zorgen, n.l. „Centraal Genootschap", „Ka tholieke kinderuitzending", „Naar buiten" en „Kinabu", houden van 29 September tot 3 October een huis aan huis lijsten- collecte, die op 4 October in een straat collecte haar bekroning zal vinden. Talloze zwakke kinderen zijn door be middeling van deze verenigingen ln staat gesteld door een uitzending van vijf of zes weken naar buiten, weer „bij" te komen na de oorlogsjaren. Voor de collecten zijn echter helpers en -sters nodig. De verenigingen hopen, dat die zich in groten getale zullen opgeven bij mevr. Stienhuis.' Kleverparkstraat 16 (tel. 14211) of bij A. Aukes, Bos en Ho- venstraat 30 (tel. 12093), zo mogelijk voor Vrijdag 26 September. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er In de Vleeshal te Haarlem gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voe dingsmiddelen. tabaks- en versnaperlngskaarten voor restant letter T. U en Va tot en met Vis; te Bennebroek van 9 tot 12.30 uur. letters A. B. C en D en van 2 tot 4 uur voor'zelfverzorgers. Sehoenenbon te Haarlem (Vleeshal) van L tot en met O: te Bloemendaal (Hartelustschool) voor alle letters: te Heemstede en Bennebroek (Bin nenweg 160 9—12 alle letters. Inschrijv-lngsbewijzen van toerrljwlelbanden te Haarlem (Vleest^!) L tot en met O; te Bloemen daal (B'oemendaaleweg 188) Q tot en met S; te Zand voort (Haltestraat 4) Q tot en met S, Heemstede en Bennebroek (Binnenweg 160) 2 tot 4.30 uur A tot en met E. weer blijft dus nog enigszins wisselend van karakter, waarbij over het algemeen maar weinig regen zal vallen. De temperatuur is minder» hoog dan vorige week, doch komt nog Viiet onder de normale waarde, welke nu inmiddels ook nog maar ongeveer 13 graden bedraagt. Toneel Overschotje' is 11 Datio Nlceodem! .overleden 1934) is wat men noemt een handig vakman geweest, die zijn te kort aan bezielde verbeeldingskracht zo goed en zo kwaad als het ging aanzuiverde met een over maat van technisch vernuft eh doeltreffende berekening. HlF was secretaris van de beroemde actrice Gabrlëlle Réjane, later met succes direc teur en regisseur van een toneelgezelschap dat de halve wereld bereisde en schreef zijn stuk ken zowel ln het Frans als in zijn moedertaal, het Italiaans. Deze stukken werden omdat zU zulke dankbare speelroilen bevatten ln alle mo derne talen bewerkt en de vermaardste acteurs hebben ze met Inzet van hun talent ln waarde doen stijgen. Merkwaardig genoeg ls hiervan „Scampolo" hier gebracht onder de titel „Ovprschotje" hoewel bij lange na niet het beste van zijn blijspelen, op onze planken zo populair geworden, dat gisteren ln de Concert zaal zelfs al van de duizendste voorstelling werd gesproken. Dit merkwaardige resultaat zou ondenkbaar zijn zonder Annie van Ees, die deze kruising van Boefje en Pygmalion reeds honder den malen heeft doen herleven. Toch ls het, alle gedemonstreerde gevoeligheid ten spijt, niet meer dan een grappig maaksel. Waarom het gezelschap, dat de vertoning waarover hier geschreven wordt verzorgde, zich Nederlands Nationaal Toneel noemt, is niet ge heel duidelijk. De keuze van dit buitenlandse, door anderen tot aanzien gebrachte maar au fond volkomen onbelangrijke stuk, kan aLIeen maar dienen als bijzonder verzwarende omstan digheid bij de bestraffing van deze aanmatiging. Dat het programma wordt ontsierd door twee spelfouten ln de naam van de auteur (er staat: Nicodemie!) doet de deur dicht, zodat wij over de merkwaardige'personen-opgave verder maar zwijgen. Ik heb dit stuk vroeger opgevoerd gezien door Annie van Ees, Jos van Gasteren, Cor van der Lugt, Frits van Dijk en Ludzer Erlnga. De na men van de thans spelenden verbleken naast de hunne volkomen. Deze krachten waren zelfs niet middelmatig te noemen. ZIJ waren minder dan dat Waarom met alle geweld een nieuw gezel schap opgericht als men met over opzienbarende medewerkers beschikt en de voorkeur geeft aan platgetreden paden? Als dit een Indruk moest geven van ons nationaal toneel, zouden de za ken hier droevig gesteld zijn. Een grote uitzon dering kan gemaakt worden voor de vertolkster van de titelrol. Hetty Berger, die de moeilijk ste opgave het beste volbracht. Haar optreden was verrassend fris en eerlijk, daarbij meerma len gevoelig raak. Het spel werd geregisseerd door cruys Voorbergh. die wij gelukkig tot beter in staat weten. DAVID KONING Is hier iets van IJ bij? Aan het hoofdbureau van politie tè Haarlem, Nassaulaan 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur Inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende in de afgelopen week aangegeven gevonden voorwerpen: zilveren armbanden, autoped, autówiel met band, brillen, breiwerk, gouden broche, ceintuurs, radlateurdop, zilveren tabaksdoos, étui met Inhoud, bankbiljet, geit. honden, handdoek en zwembroek, dameshoed, gouden dameshorloge, dames heren- en kinder- jassen, jurkje, zilveren halskettinkje, zilveren sigarettenkoker, sigarettenkoker met poederdoos en vulpotlood, kat, rol linoleum, stormlamp, alpinomuts, gouden oorring, overall, pop, por- temonnaies met inhoud, rozenkrans, klnder- rljwlel, kindersandaaltjes autospiegel, slipover, 1 paar zwarte schoenen, sleutels, tassen met In houd, vulpennen en vulpotloden, bontvel, sehoe nenbon. wollen sok. VERGADERING UITGESTELD. Wegens een avondvergadering van de Tweede Kamer, volgende op het afleg^fen van een verklaring inzake de Indonesische kwestie door de Regering, zijn de heren Joekes en Hofstra beiden verhinderd om als sprekers op te treden in de openbare vergadering van de Partij van de Arbeid van Dinsdag 23 September in het Concert gebouw. Deze vergadering wordt dientengevolge verschoven naar Maandag 29 September in dezelfde zaal. REMONSTRANTSE GEMEENTE TE HAARLEM. Beroepen ls bij de Remonstrants Gereformeer de Gemeente te Haarlem mejuffrouw dr. J. W. Herfst. Rem. pred.. thans voorgangster bij de Ned. Protestantenbond te Wassenaar. Het is de bedoeling, dat de be roepene. wanneer zij het beroep aanneemt, tevens door de afdeling Bloemendaal van de Ned. Protestantenbond wordt benoemd tot voorgangsters van dl_e afdeling. SOCIALE ZONDAG K. A. B. Zondag organiseerde de afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeidersbewe ging een sociale Zondag. De dag begon met een H. Mis in de St. Bavokerk, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Verenigingsgebouw. Er werden in teressante toespraken gehouden door ka pelaan J. Heemskerk, die rector Th. Kraakman verving en door de heer J. v. d. Akker, voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging in het Bisdom Haarlem. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, *20 Sept. 1947 GEHUWD 20 Sept.: M C. Syfu en M. G. v. Bakkum. J. H. Ploeg en G. J. Kuyer. A. W. T. Hetharia en B. Safranek. J. J. Scholte en J. v. Zanten. BEVALLEN van een zoon: 19 Sept.: M. G. Erentsd. Klerk. A. Reemer—Abdala. 'A. S. RenkemaDallinga. 2 z A, H v. Bezuije d. Bruijn. 20 Sept.: E. Smit—Kohier. BEVALLEN van een dochter: 19 Sept.- W. A. v. d. LaanSchaeffer. 20 Sept. G. J d Peijl—Schriever. M. J. Holtkamp Viveen. A Elskamod Jong. OVERLEDEN: 19" Sept N. P. Visser. 77 Orionweg. BINNENLAND Omdat de omstandigheden, waarop ln andere jaren de wlntermelkprijs van krach: wordt (eind October, begin Nov.) als gevolg van de droog te reeds thans aanwezig kunnen worden geacht, heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening besloten de wlnterprljs op 28 September te doeo Ingaan en deze vast te stellen op 17 cent. De op 28 September ingaande prijs staat los van de wlnterprljs. welke zal gel den van etnd October 1947 tot eind April 1948. De nieuwe melkprijs voor de boer brengt geen wijziging In de melkprijs voor de consument. Twee gedetineerden uit het kamp Vught, die m Waalwijk te werk gesteld waren bij het leggen van telefoonkabels, zijn vla een steegjo bij het postkantooi ontsnapt. Met Ingang van 1 October zal de N. C. R. V. weer uit haar eigen studio-complex aan de Schuttersweg te Hilversum kunnen uitzenden. Dit was niet mogelijk geweest sinds 1940. toen de Duitsers de gehele technische apparatuur uit deze studio hadden geroofd. HAARLEM EN OMGEVING De Heemsteedse gemeenteraad vergadert a.s. Donderdagmiddag om 4 uur. Dan worden o.a. de leden der commissie van advies bedoeld ln de wet Woonruimte benoemd. Bij da Geref. Kerk van Badhoevedorp ls beroepen ds. P, Warmenhoven te Reeuwtjk. In de Grote of St. Bavo Kcrlt te Haarlem word; Dinsdag 23 September om half acht door George Robert een orgelbespeling gegeven. Het programma luidt: Preludium en Fuga b. kl. t., J. S. Bach; Koraalvoorspelen, J. S. Bach; Pre ludium en Tripelfuga Es gr. t„ J. S Bach: Ko- raalvoorspel: O Mensch. beweln' dein' Sllnde gross, J. S. Bach, Preludium en Fuga C kl. t„ J. S. Bach. B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot tijdelijke lerares ln de Franse taal aan het Lorentzlyceum mevrouw B. P. H. Drubel Kelner—Esser te Haarlem: tot tijdelijk lerares ln de lichamelijke oefening aan de Hoger^ burgerschool voor meisjes mejuf frouw W. D. Groeneveld te Bloemendaal: tot tijdelijke leraren Frans aan de HBS a de heren J. A. Meyers en A. van der Zanden, belden Amsterdam, Malelse taal de heer A. Bakker, Engelse taal de heer R. Davidson, stenografie de heer H. W. Fris, staatswetenschappen mr. F. Vorstman, allen Haarlem en Spaans de heer G. P. de Ridder te Amsterdam. Op 26 September zal het dertig Jaar geleden zijn, dat de heer A. Regellnk in dienst trad bij de Haarlemse politie. Tuinlieden exposeerden Een door de onderlinge Tuinliedenvereni- ging Aerdenhout en omgeving gehouden tentoonstelling toonde door haar verzorgde en artistieke aanblik hoe de vakbekwaam heid onder de leden is toegenomen. Het ziet er naar uit. dat voor de volgende expo sitie £en grotere ruimte gezocht zal moeten worden. Verschillende fabrieken van kunstaarde werk hadden prijzen ter beschikking ge steld. De beoordeling van de jury volgt hieronder. Groep mooiste bloemenmanden: 1 Firma Bakker en Goseling. 2 D. Schuyt, 3 J. L. Schrama. 4 G. Boting. Mooiste fantasiestuk. 1 Firma Bakker en Goseling, 2 D. Schuyt, 3 P. Klaase, 4 Jac. de Boer. Mooiste vazen: 1 D. Schuyt, 2 Bakker en Goseling, 3 J. L. Schrama, 4 G. Boting. Grafkransen: 1 J. L. Schrama, 2 D. Schuyt, 3 P. Klaase, 4 F. Booms. Graftakken en kruisen: 1 Bakker en Go seling, 2 A. Schipper, 3 F. Booms, 4 D. Schuyt. Fruit: 1 B. Ravenhorst, 2 P. Warmerdam. Mooiste inzending bindwerk en arrange ment: X D. Schuyt. 2 J. L Schrama. Mooiste groep potplanten: De Boer en Verdonschot, 2 B. Nieuwenhuis. Eervolle vermeldingen werden toege kend aan de inzending afgesneden bloe men en groenten van School- en Werk- tuinen, Bakker en Goseling voor mand Passepartout-dahlia's, W. A. v. Zadel, voor Passepartour-dahlia's, W. A. v. Zadel voor vaas Artisjokken en P. Klaase voor-opge stoken kolenbak. De Kerkweg wordt opnieuw bestraat Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat tot nadere aankondiging de Kerk weg te Santpoort, van de Terrasweg tot de Kruidbergerweg in verband met het uitvoeren van bestratingswerkzaamheden voor het openbaar verkeer zal zijn afge sloten. Kinderverlamming Bij de familie S. in Lisse is een geval van kinderverlamming geconstateerd. De patiënt is naar een ziekenhuis vervoerd. Amsterdamse Beurs Slntkners Heden Vrijdag 1 uur Koninklijke Olie. 451 451 307 301 389 389 A K U 174% 174 208 207 Nederlandse Ford 415 Nederlandse Kabel 318 315 dalvé certificaten 182% 181 Scheepvaart-Unie 191 191 Holl - Amerika Lijn 219% 221% Deli Maatschappij 158% 157 H. V A 235 234% A'dam Rubber 143 143% Ned Handel Mt) 137%. 135% N.-I. Handelsbank 102% 102 Billiton Mij II 373 383 gevraagd. Brieven no 8832. VAKMAN BIEDT AAN: nieuw mod geschild. Linnen hang en leg f 125. klnderledtk vanaf f 35 Klnderllnnenkast f 85. mod keukentafels met lade enz. enz. Joh. de Breukstr. 30, Haarlem. Spoed! Dame zoekt twee ge. stoff. KAMERS op goede stand Gebr van keuken niet nood zakelijk. In H'lcm of randgem, Brieven no 8826 Te huur gevr. per 1 Oct. of la ter GE.M. I'AHTERRE (Etage) door off. fam. Br. met prijsopg Mlchlelse.n, L. V. Poot 268, Den Haag. Terst. t. h. Heemstede omg. BI Brug v g gesitueerden on- gem. of ged gest. en gem ZIT- EN SLAAPK. ann. badk gebr, keuken, c v w k str w, el. v 2 pers geen k. Brieven Gevr. Duitse krulssn PIANO Brieven no. 8831 Wegens veel teleurstelling zkt. Jongeman uit geg milieu tegen 1 Oct. ZÏT-SLP.KAMER (gr.) of Zit- en Slaapkamer met ruimte voor berging, met of zonder pens. Op een prettig tehuis wordt meer gelet dan op goede stand. Br. no 8837 WILT U BEZUINIGEN door Woningrull? Gevraagd vrjphuls met tuin te Hrl.. Bid. of Hst f 30 a f 40 p. m Agb. vrij bovenhuis he Hrl.. 4 ka mers. keuken en gr zolder f 19 50 p. m. Br. no 8827. Dringend gevraagd HONDEN-MIN Niet te groot om 2 pasgeboren Welsh terriers bij te leggen. Tegen vergoeding. Uitsteken de kans voor rasloos honden moedertje. die pas geworpen heeft of één dezer dagen Jon gen moet krijgen Spoedige aanmelding by P Heerkens Thljssen. Splegelenburghlaan 13. Aerdenhout. Tel. 27050. Gevraagd licht motorrijwiel Brieven no 8829 Gevraagd: merk HERENRIJWIEL m. of z. banden Br. no. 8830 Te koop gevraagd door Lerares PIANO. Evt. gebreken geen bezw Br. liefst m. opg. v pr Molenaar. Znagmolenkade 41. Rotterdam AANGEB. zeer snelle Rudge Python. 4 klepplge 500 c.c mo tor. ln- en ultw. als nw dubb. uitlaat, duo. voorb nw., ach- terb. 80 pet voctschakellngt prima wegllggtng. verbr. geen olie. Brieven no. 8835. Vleessn ümachines Snelwegers Bascules Koffiemolens Kasregisters Handel. Reparaties Onderhnudsabonncment SPAARNE 78. Tel, 21818,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3