Haarlems Dagblad Het Reichswald smeult nog Tegen Moedeloosheid Onze twaalf eenheden huisbrand zijn practisch gewaarborgd De Koningin moet rust nemen Troepen in Indië worden zo mogelijk in 1948 verminderd tot 60.000 man j Weerbericht 62e Jaargang No. 187-13 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admin IU724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hootdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 24 SeptemEer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per weck 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273U' Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administrtu Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem [N ANTWOORD op het Plan-Marshall 1 hebben zestien Europese staten, waar onder Nederland, nu hun gemeenschappe lijk plan tot economische samenwerking aan de Amerikaanse regering doen toe komen. Het vraagt om een ontzaglijke financiële bijstand 22.4 milliard dollars in drie jaar tijds te besteden, om een economische ineenstorting in Europa te ver mijden en om weer op gang te komen. Het belooft in nogal stoutmoedige percentages de uitvoering van een productie-plan, dat dit zou waarborgen. „Het woord is nu aan Amerika", zoals Bevin heeft gezegd en men kan met enige spanning afwachten wat het Congres, dat ruim 19 van de 22.4 milliard zou moeten toestaan, beslissen zal. De bittere, zich in de laatste tijd toe spitsende tegenstelling tussen Oost en West in feite tussen Sovjet-Rusland en de Verenigde Staten heeft moedeloosheid bij velen doen ontstaan. Het is bekend dat dit verschijnsel zich vooral sterk doet gel den in Engeland, dat in acute economische crisis verkeert en in Frankrijk, dat velerlei crises beleeft. Ook in ons land doet zich bij een aantal mensen een stemming van ont moediging gelden, waarin sombere profe tieën worden geuit over een derde wereld oorlog. die „toch niet te vermijden zal zijn." De instituten voor opinie-onderzoek in ver scheidene landen hebben gepoogd dit pes simisme te registreren en ijverig genoteerd, hoeveel ondervraagde mensen uit de ge bruikelijke „doorsnede van het publiek" een nieuwe wereldoorlog binnen tien of vijf-en-twintig jaar verwachten. 11c zal dit rapport niet publiceren, want het zou bij velen een verkeerde indruk wekken. Het registreert geen feiten, geen weloverwogen argumenten, geen kennis van zaken, maar slechts percentages zwartgalligheid. Daar hebben wij niets aan. Het maakt ons niet wijzer over de werkelijke vooruitzichten en het bevestigt alleen hetgeen wij altijd ge weten hebben, dat een deel van de mens heid uit pessimistisch-aangelegde lieden bestaat en dat zij daaraan uiting geven zo dra onzekerheid zioh in enige vorm doet gelden. Want meer dan onzekerheid om trent de toekomst bestaat niet. Al zijn de verhoudingen tussen Oost en West op dit ogenblik slecht, gevaar voor oorlog doet zich voorlopig niet voor en niemand kan zeggen welke gebeurtenissen zich binnen tien jaar in de bedoelde grote landen en in de algemene internationale verhoudingen kunnen voordoen, die wellicht een vol komen wending in gunstige zin zouden be werken. Het is een oude waarheid, dat het veelal anders loopt dan men wel dacht. Vergelijkingen met de toestand, die in 1938 heerste, gaan niet op, want toen stond een militaire macht gereed, die kennelijk op oorlog aanstuurde. Dat is nu niet het geval. En men kan somber zijn omtrent Sovjet- Rusland, maar zal daarbij toch moeten er kennen dat de Russische historie zich geenszins kenmerkt door aggressiviteit in tegenstelling met de Duitse en dat het voor zulk een groot deel verwoeste huidige Rusland volstrekt niet voor een oorlog ge reed is en dat ongetwijfeld ook binnen een aantal jaren nog niet zal' zijrf Wie zegt dat hij een derde wereldoorlog binnen tien of vijf-en-twintig jaar verwacht, beweert iets, dat hij niet bewijzen kan en dat slechts op zijn algemeen pessimisme of op een pessi mistische bui berust. Deze beschouwing ben ik begonnen met de nota der zestien Europese staten aan Amerika te vermelden, omdat die een gun stig verschijnsel is. Zij betekent het ge slaagde resultaat van een overleg van zes tien regeringen, dat zich te Parijs snel en constructibf ontwikkeld heeft. Nu kan men dat ook wel zwartgallig beschouwen en zeggen: ja, ze worden het wel eens als er iets te halen is. Maar dat is erg goedkoop. Dezelfde „men" zou ongetwijfeld vóór de conferentie gezegd hebben: dat lukt nooit, want ze zullen allemaal het .beste voor zichzelf en ten koste van de andereu wil len bedingen. Het tegendeel is waar. De conferentie heeft zelfs erkend dat elk der betrokken landen belang heeft bij de wel vaart van de andere, hetgeen inhoudt dat elk der landen nadeel ondervindt als het slecht gaat bij de andere. Dat is een feit, dat door ervaring ruimschoots bewezen is en gemakkelijk verklaard wordt dRor het enorme belang, dat ieder land bij zijn buitenlandse handel heeft. Als het Engeland of Frankrijk, België of Denemarken slecht gaat is dat geen voordeel voor ons, maar een nadeel. En het is niet alleen een nadeel voor de betrokken handelaars, maar voor ons hele volle. Er zijn nieuwe, grote dingen in wording. Daarvan is het Plan-Marshall, dat een zo geweldige transactie voor economisch her stel beoogt als nog nimmer in de wereld vertoond is, er één. Het opent grote moge lijkheden. In onze eigen hoek van Europa zien wij een andere, in feite eveneens grote onderneming zich ontwikkelen in de Neder lands-Belgisch-Luxemburgse samenwer king, die een zeer gunstig verloop heeft. Vergeleken bij de toestand vlak na de be vrijding is een grote opleving, een ontwa ken van geesten en van de energie, vast te stellen. In zulke omstandigheden moet men zich niet door zwartgalligheid omtrent de tegenstellingen tussen grote mogendheden laten ontmoedigen en aan onbewezen praat over kans op oorlog binnen tien of vijf-en- twintig jaar waarde hechten, maar veeleer de hoop koesteren dat de opleving en ont wikkeling der energie en der samenwer king zich in de spanne tijds, die ons zeker gegeven is om tot herstel te komen, ook in nog groter verband zullen doen gelden. Hoop en moed ziin voorwaarden om te kunnen slagen. Zwartgalligheid verlamt, alleen. Misschien wat meer kolen voor grote gezinnen en grote huizen R. P. Het Europese rapport is onderweg Dinsdagochtend om 3.20 uur is de En gelsman Walter Kirkwood, de officiële boodschapper der Europese economische conferentie, van het Parijse vliegveld Orly vertrokken naar de Verenigde Staten. Kirkwood die verbonden is aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, had het rapport dat de conferentie over het plan-Marshall heeft uitgebracht, bij zich. Het historische rapport bevindt zich in een eenvoudige tas van wit canvas. Alleen een diplomatiek zegel wijst op de belang rijkheid van de inhoud. Kirkwood is spe ciaal uit Londen komen vliegen om het document over te brengen en verwacht Vrijdag weer in Londen terug te zijn. De kolenpositie in Nederland is, verge leken bij het vorige jaar, wel wat verbe terd, maar toch is het nog niet mogelijk voor huisbrand meer dan twaalf eenheden beschikbaar te stellen. En dan moeten, naast de algemeen gewenste anthraciet ook cokes, eierkolen en briquetten geaccepteerd worden. Maar die twaalf eenheden zijn zo werd ons door de directies van het Rjjks- kolenbureau en de Limburgse mijnen ver zekerd practisch gewaarborgd. De stel lige verwachting is, dat ieder ze lang voor het einde van de winter in huis heeft. In het afgelopen seizoen zaten velen nog in April op hun laatste twee eenheden te wachten die zij beter in Januari hadden kunnen gebruiken. Als half October 1947 is aangebroken, kan worden aangenomen, dat van de twaalf toegezegde eenheden er zes zijn afgeleverd. Dan zullen er weer nieuwe bonnen geldig verklaard worden. Indien de 12 eenheden eenmaal volko men veilig gesteld zijn en de kolenpositie zich gunstig blijft ontwikkelen, zal over wogen worden wat meer kolen te geven aan grote gezinnen en aan bewoners van grote huizen (centrale verwarmingen). Met de twaalf eenheden die als alge meen rantsoen voorlopig dus gehandhaafd blijven, wordt ongeveer 80 procent van het verbruik van voor de oorlog gedekt. In 1945 werd uit de Limburgse mijnen 5:096.567 ton kolen gehaald, in 1946 was dat gestegen tot 8.313.827 ton. In 1947 hoopte mep aan 10.000.000 te komen en in 1948 zelfs aan de 12.000.000. Daarmee wordt het vooroorlogse cijfer nog niet be reikt, want dat was in de jaren 1935/1938 13.122.294 ton. Het opmerkelijke bovendien js, dat er toen 20.000 ondergrondse werkers 'waren en nu 24.000. Dus meer arbeiders en minder opbrengst. Per man berekend daal de de productie van 2500 kg tot 1640 kg. De mijnindustrie wijdt dit aan verschillen de oorzaken, de verminderde arbeidslust behoort daar ook toe. Gelukkig is er een verbetering te constateren. Het effect per man steeg van 47 in 1945, tot 62 in 1946, nu is het tot 64 gekomen (1935/1938 is aan genomen als 100). De mijndirectie zou gaarne nog enige' duizenden mijnwerkers aannemen, maar 't aanbod is niet groot. Men is er niet in ge slaagd meer dan 1000 buitenlanders te krijgen. De 1000 politieke delinquenten die in de mijnen werkten, maar die door Justitie teruggestuurd zijn naar de kampen omdat zij gestaakt hebben, zou de directie ook wel terug willen hebben, mits alleen de onrust stokers achtergehouden worden. Verwacht wordt dat in 1947 3.833.456 ton kolen uit het buitenland worden inge voerd (1946: 2.934.592 ton). Die kolen zijn alleen voor industriële doeleinden, dus geen huisbrand. Onze deviezen-positie gedoogt niet meer kolen te importeren. Zij' wenst sobere viering van haar regeringsjubileum Na een verblijf op de Ruïgenhoek, waar Hare Majesteit gedurende tien dagen her stel van gezondheid heeft gezocht, heeft de Koningin, die heden de landbouwten toonstelling te Leeuwarden heeft bezocht, wederom haar intrek op Het Loo genomen. Toen Hare Majesteit aan het begin van deze zomer haar voornemen te kennen gaf om zes weken vacantie te nemen, hoopte zij in de loop van September weer geheel uitgerust haar arbeid te kunnen heiwatten. De uitzonderlijke warmte en de vele nood zakelijk gebleken onderbrekingen van deze rustperiode maken, dat de Koningin zich nog zeer vermoeid voelt en zich opnieuw genoopt ziet rust te nemen. Om deze re den en met het oog op thans reeds binnen komende verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aandacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of. en zo ja, welke plechtigheden naar aan leiding van haar regeringsjubileum zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen mede maken. Het is overigens de wens van de Ko ningin, dat haar aanstaand jubileum in soberheid zal wonden gevierd en dat daar bij het maken van grote onkosten zal wor den vermeden. Men zal er de Koningin een persoonlijk genoegen mee doen de gelden, die men aan de jubileumfeesten ten koste zou willen leggen, te gebruiken ter leni ging van de noden hier te lande en in Indonesië. Hedenavond om lialf acht zal over de zender Hilversum I de oud-voorzitter van de Volksraad van Indië, dr. J. W. Meyer Ranneft, een rede houden over de Indische kwestie. Door Nederland zal dit jaar 525.800 ton Hoogovencokes geëxporteerd worden, tegen 428.696 ton in 1946. De voor Nederland beschikbare kolen- voorraden worden alsvolgt verdeeld: Huisbrand 3.650.000 ton Gasfabrieken 1.257.000 ton Electrische bedrijven 1.023.000 ton Spoor en tramwegen 604.000 ton Hoogovens 300.000 ton Voedselbedrijven 765.900 ton Overige industrie 1.915.000 ton Gas- en electriciteits- rantsoenering blijft nog Zolang wij rantsoenering van brandstof houden, is het ook nodig gas en electriciteit te rantsoeneren, aldus de directeur van het Rijkskolenbureau. Die rantsoenen zijn evenwel zo, dat ieder er mee kan toe komen. Alleen als iemand gas of electrici teit voor verwarming gaat gebruiken, loopt het mis. De plaatselijke bedrijven zijn wel wat soepeler geworden bij hun controle op de rantsoenering, maar als er in een ge meente overmatig veel gezondigd wordt tegen de rantsoenering, loopt het mis, want dan komen de bedrijven niet toe met de hoeveelheid kolen die zij van het kolen- bureau krijgen. In studie is de vraag of aan de winke liers toegestaan zal worden tijdens de uren dat de zaken geopend mogen zijn, étalage verlichting toe te staan. Europese kolenproductie De gestadige vooruitgang van de steen kolenproductie in West-Duitsland en Polen staat in scherpe tegenstelling tot de achter uitgang tijdens de vacantieperioae in Frankrijk, België en Nederland zo is door de Europese kolenorganisatie medegedeeld. (Deze mededeling is echter in tegenspraak met de cijfers der Nederlandse productie die door het Rijkskolenbureau zijn ver strekt). De steenkolenproductie in het Ruhrgebied is in Augustus ten tweeden male de 6 millioen ton te boven gegaan en bereikte voor de eerste keer 60 procent van het vooroorlogse gemiddelde met 6.166.000 ton. Nog veel belovender voor een verdere stijging is het aantal arbeidskrachten, dat met 8.000 is toegenomen tot 255.000 of 93 procent van de vooroorlogse sterkte. Dit is tevens de grootste maandelijkse stijging van dit jaar. De steenkolenproductie van Polen heeft voor de tweede opeenvolgende maand haar vooroorlogse niveau overschreden en be droeg 5.107.000 ton. Zij werd verkregen met 130 procent van het vooroorlogse aantal arbeidskrachten. De helft van de steen kolenproductie van Polen wordt uitge voerd. 900.000 van de 2.500.000 ton, die werden uitgevoerd gingen naar de landen, die tot de Europese kolenorganisatie be horen. De Franse steenkolenproductie, welke zich in Juli herstelde tot 4.030.000 ton of 104 procent van het vooroorlogse peil 'na de gevaarlijke daling van het twee de kwartaal, is in Augustus opnieuw bene den het vooroorlogse niveau gekomen, n.l. op 3.720.000 ton of 96 procent. Het aantal arbeidskrachten in de Franse mijnen is langzaam achteruit gegaan, doch bedraagt nog 144 procent van het vooroorlogse. Soetan Sjahrir is van de Verenigde Staten naar Engeland gevlogen, waar hij enkele dagen zal verblijven om dan naar Djokja terug te keren. Zijn aankomst op 't Londense vliegveld. BEGROTING VAN OORLOG Maandelijks zullen 3000 militairen repatriëren Het woord is aan. Val to ur: Wen mag van de wereld al Ut' kwaad zeggen dat men wil; ri blijft alleen in stand door hc goede, dat in haar is. DE RIJKSBEGROTING Het ligt, indien de toestand in Nederlands- Indië zich zodanig ontwikkelt als de rege ring hoopt, in het voornemen in 1948 te doen terugkeren de dan nog niet afgeloste delen der beide lichte divisies, de le divisie „7 December", de zes met deze divisie uit gezonden bcwakingsbataljons en de tweede serie van zes bewakingsbataljons. Indien mogelijk zal ook de in JuniJuli 1947 naar Indië vertrokken 2e divisie tegen het einde van 1948 nog geheel of gedeeltelijk naar Nederland terugkeren. De gemiddelde sterkte der troepen der Koninklijke Land macht in Nederlands-Indië zou dan in 1948 60.000 man bedragen. Griekse Nationale Garile Het Griekse ministerie van openbare vei ligheid heeft bekend gemaakt, dat alle Griekse mannen van 34 en 35 jaar zullen worden opgeroepen voor dienstneming in een nieuwe „nationale garde". De voornaamste taak van de nationale garde, die 50.000 man sterk zal worden, zal het herstellen en handhaven van recht en erde door het gehele land zijn. Het gere gelde leger zal hoofdzakelijk worden ge bruikt voor de grensgebieden. De dienstplichtigen in de nationale gar de zullen hun dienst moeten verrichten in de streken waar zij wonen en zullen in staat zijn hun werkzaamheden in het bur gerlijk leven gedurende enige uren per te verrichten. Automatische" Skymaster steekt de Oceaan ovi Een Skymaster C-54 van de Amerikaan se luchtmacht is onlangs van New-Found- land naar Engeland gevlogen, zonder dat ook maar één lid van de bemanning van 9 koppen een instrument of een handle heeft aangeraakt. Het toestel werd gedurende deze Oceaan- vlucht, bestuurd door radio-golven, uitge zonden doör twee radio-schepen en een zender die op een vrachtauto geplaatst was. 's Ochtends om zes uur startte het toe stel in Stephensville, New Foundland, en De plasregens hebben het vuur in het Reichswald niet geheel kunnen doven. Het vreet nu als het ware onder de grond voort. De bosbodem is namelijk met een dikke humuslaag bedekt. Tientallen jaren lang is het rijke bladerendak van eiken en beuken hier neergevallen. Daartussen kwam het dorre hout, dat afknapte en zo ontstond een uiterst brandbare laag, waar in het vuur bleef smeulen. De brandweer lieden hebben hun waakzaamheid naar el ders verlegd en ook het grootste deel der houtarbeiders is uit de bossen vertrokken. Medio October echter begint de campagne- Dan trekken de Nederlandse firma's met hun arbeiders dieper het bos in om aan de rand van de eertijds vermaarde Duitse stad Cleve hout te kappen. Meer dan de helft van de bosrijkdom in het Reichswald van eertijds is verwoest, vertelde ons een houtvester. Deze brand heeft veel schade aan het gevelde hout gedaan, maar ook®aan het gewas. De bo men, die als zwartgeblakerde stammen met grillige bladerloze takken overeind zijn blijven staan, halen geen nieuwe bloei meer, maar sterven af. De houtvester ver haalde voorts nog van de ontzaglijke ver nieling bij de Novemberstorm van 1940. Toen gierde een orkaan over het Reichs wald en kraakte tienduizenden bomen. Twee jaar lang hebben ongeveer driehon derd arbeiders werk gehad om al het door de storm neergeworpen hout te verwegen 500.000 kubieke meter dennen, beuken en eiken lagen tegen de grond. Wat er met dit hout gebeurd is? De Duitse partijregering voerde een cam pagne voor minder lawaai in de grote ste den. In plaats van met stenen geplaveide straten kregen vele Duitse steden, evenals dat in Nederland hier en daar het geval was, straten van houtblokken, met teer overgoten. In de oorlog stonden deze straten bij bomtreffers spoedig in lichterlaaie en bar ricadeerden zij de hulpverleningsdiensten. De verwoesting van het vele bosbezit is te meer te betreuren, daar al jaren geen nieu we beplantingen zijn uitgevoerd. De bemanning en passagiers van de „machine zonder piloot", gekiekt na aankomstDe bemanning is trots op de prestatie, dat zij geen hand uitstak". precies tien uur en vijftien minuten later iandde het op het vliegveld Brise Norton, 14 mijl ten Westen van Londen. Het besturingsmechanime was afgesteld op drie opeenvolgende series radio-golven. Het toestel vloog eerst in rechte lijn naar het eerste schip, daar werd het automatisch overgenomen door het tweede en vervol gens werd het verder geleid door de zender op de apto. Deze laatste schakel moest wel verplaatsbaar zijn, omdat men in verband met de windrichting van te voren niet pre cies kon weten op welke startbaan het vliegtuig zou moeten landen. Toen het vliegtuig het vliegveld naderde stond de auto op de meest geschikte start baan, automatisch begon het toestel te lan den en kwam precies op de aangewezen plaats tot stilstand. Begroting; Staatsvissers- Iiavenbedrijf Ook voor 1948 een omzet van 12.5 millioen verwacht In de rijksbegroting voor 1948 wordt ten aanzien van het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden verklaard dat evenals voor 1947 ook voor het komende jaar een omzet in de vishallen verwacht wordt van 12.5 millioen. waardoor ook thans een sluitende begroting kan worden aange boden. De lasten en baten zijn voor 1943 op een bedrag van 710.970 geraamd, zijnde 91.000 hoger dan voor de vorige begroting, zulks in overeenstemming met- de toegenomen activiteit bij het bedrijf. Het in Nederland vertoevende gedeelte van de Koninklijke Landmacht, met inbe grip van de luchtstrijdkrachten, zal worden teruggebracht tot een gemiddelde van 50.000 man. Het hiervan deel uitmakende contin gent dienstplichtigen in opleiding bedraagt, ongerekend het personeel van de leger- luchtmaoht, 11.150 man. Aangezien het in Nederland te volbrengen gedeelte van de eerste oefentijd in 1948 op 5 a 6 maanden is gesteld, komt een contingent van deze sterkte dus tweemaal per jaar onder de wapenen en wordt het totaal uit de lichting in dat jaar te betrekken aantal dienstplich tigen 22.300. Hierbij komt een contingent voor de legerluchtmacht van 5349 man. In de toelichting op de begroting van het ministerie van Oorlog wordt voorts mede gedeeld, dat het voornemen bestaat, de in 1948 naar Nederlands-Indië te zenden troe pen der Koninklijke Landmacht te forme ren in zodanige eenheden, dat deze, na te rugkeer, in de hier te lande op te bouwen oorlogsorganisatie zullen passen. Te dien einde zullen de eenheden, gevormd uit de lichting 1948, bestaan uit zelfstandige bri gades. Het ligt in het voornemen per jaar twee van deze zelfstandige brigades uit te zen den en, onvoorziene omstandigheden daar gelaten, gedurende een jaar in de tropen te doen vertoeven. Indien de politieke om standigheden dit mogelijk maken, zal de troepensterkte in Neóerlands-Indië dus door het verkorten van de duur van het verblijf in de tropen en door het doen re patriëren van sterkere onderdelen dan wor den uitgezonden, worden verminderd. Onder toezicht van de In 1947 benoem de inspecteur voor de demobilisatie zjjn voor 1948 plannen uitgewerkt voor het ont vangen en demobiliseren van het uit Ne derlands-Indië terugkerend personeel. Re kening wordt gehouden «met een gemiddel de van ten minste 3000 per maand. Hulp aan gedemobiliscerden. Vee! aandacht is besteed aan de nood zakelijkheid de gedemobiliseerden alle hulp te bieden bij hun terugkeer in de burger maatschappij. De behoefte heeft zich doen gevoelen om door de luchtstrijdkrachten in Nederland te doen bijdragen in de instandhouding en versterking van de militaire luchtvaart in Indië. In overeenstemming met- het buitenland is besloten om voor de luchtverdediging hier te lande eveneens van straalmotor vliegtuigen gebruik te maken. Voor het verkrijgen van de nodige er varing is een jachtvliegschool opgericht; welke nog in de loop van 1947 met straal- mo'tor-vliegtuigen zal worden uitgerust. Teneinde het personeel volledig geschikt te maken voor zijn oorlogstaak en om te voorkomen, dat de verkregen ervaring weer verloren gaat, is besloten om in 1948 enige afdelingen gevechtsvliegtuigen te vormen. Hiermede wordt tevens een eerste begin gemaakt met de 'organisatie van de lucht verdediging van Nederland. De gemiddelde sterkte van het personeel der luchtmacht (met inbegrip van de luchtmachtstaf) is voor 1948 geraamd op 7150 man, waarvan zich in 1948 1801 man in Indië zullen be vinden of naar Indië zullen vertrekken. Aan ongeveer 20.000 militairen zal in 1948 het oorlogsherinneringskruis worden uitgereikt. i De begroting wijst een eindcijfer aan van 470.114.000.—. dat 173.276.004 lager is dan dat voor de dienst 1947. Wraak en weerwraak in de Pendsjaab De toestand in Amritsar, de heilige stad der Sikhs en belangrijk punt van de route, die Mohammedaanse réfugiés uit India naar Pakistan volgen, is gespannen door de voortgezette aanvallen op vluchtelingen. Een trein met honderd cholera-patiënten werd buiten de stad aangehouden. Niet-Mohammedaanse vluchtelingen hebben op het militaire hoofdkwartier voor evacuatie verklaard, dat een trein met meer dan 2000 vluchtelingen tot drie maal toe door Mohammedanen is aange vallen. Het aantal doden en gewonden wordt geschat op 300 tot 1000. De militaire autoriteiten van Pakistan verklaren even wel, dat dit aantal niet meer dan 80 bedraagt. Later is een convooi Mohammedaanse vluchtelingen onder gewapend geleide, dat door Amritsar trok, aangevallen. De ver liezen aan beide zijden zouden ongeveer 70 man bedragen. Bij een aanval op een trein met Mohammedanen op het station van Amritsar zouden 200 a 300 personen ge dood of gewond zijn. Ondanks inentingen op grote schaal wordt melding gemaakt van gevallen van cholera in vluchtelingenkampen. Voor Sociale Zaken is 90 millioen meer nodig Het hoofdstuk Sociale Zaken van de Rijksbegroting voor 1948 sluit op f 231.610.851 tegen t 141.923-307 in 1947. Voor de gewone dienst wordt f 90.817.803 meer gevraagd dan in 1947, voor de bui tengewone dienst f 1.130.259 minder. Voor de noodvoorziening ouden van dagen is f 150.000.000 geraamd, op andere posten is een verlaging verkregen van ruim f 5.000.000. Voor overbruggingsuitkeringen wordt f 15.000.000 gevraagd. Het totaal bij dit departement in dienst zijnde personen werd in 1946 verminderd met ruim 1600. Bij de personeelsuitgaven is f 18.000 uit getrokken voor uitbreiding van de Ar beidsinspectie. welke verband houdt met de instelling van een bureau voor loon- techniek. Om tot het gunstige vooroorlogse peil der volksgezondheid terug te keten zijn ingrijpende maatregelen nodig, hetgeen in de begroting tot uiting komt. Er zijn hogere bedragen uitgetrokken voor bestrij ding van verschillende ziekten, voor kleu terzorg en voor uitbreiding der kraam ver? zorging. Het subsidie voor kinderuitzen ding is eveneens hoger geraamd. Het ligt in het voornemen een hertellingsoord voor de oudere jeugd op te richten, dat bij wijze van proef in bedrijf zal worden ge steld. Wanneer in 1948 een wettelijke regeling van de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering in werking zou kunnen treden, zullen de betreffende subsidies kunnen vervallen. De begroting van het rijksarbeidsbureau is een weerspiegeling van de heroriënte ring van de vraagstukken betreffende de arbeid en de arbeidsmarktpolitiek. Deze heroriëntering brengt mede. dat de ar beidsbemiddeling allengs arbeidsvoorzie ning wordt. Het totaal steeds wisselend aantal bij de arbeidsbureau* ingeschreven werkzoekenden heeft een vrijwel vaste kern vdn ongeveer 35000 personen, die zeer moeilijk plaatsbaar zijn. Het ligt in de bedoeling, bij ieder hunner te onder zoeken voor welke taken zij nog geschikt' zijn of geschiktheid kunnen verkrijgen cn in het bedrijfsleven taken op te sporen, welke hun kunnen worden opgedragen. De repatriëring (buitengewone dienst)" loopt vrij snel ten einde. De repatriëring van Nederlanders, die gehuwd zijn met vrouwen van vijandelijke of vreemde na tionaliteit zal vermoedelijk tegen het ein de van 1947 haar beslag krijgen, indien zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen met dc geallieerde bezettingsautoriteiten in Duitsland. Amerikaanse soldaten door Joegoslaven gearresteerd Drie Amerikaanse soldaten werden Dinsdag op de voorlopige grens van dc vrijstaat Triest door Joego-Slavische troepen overmeesterd, aldus meldt U. P. Een officieel verzoek om vrij* lating ls niet beantwoord. De manschappen maakten deel uit van eert patrouille te paard van vijf personen, welke toebehoorden aan de 351ste Infanteriedivisie, die patrouilleert langs de grens bulten de stad Monl» Coste. De mannen zagen In de buurt van de grens een detachement Joegoslaven. met wie rij gingen praten. Onder het gesprek kwamen zIJ dichter bij en stapten van hun paarden. Plotse ling werden zij door de Joegoslaven omsingeld, waarna drie van hen over de grens werden ge leid en onder gewapend geleide naar Canon» werden overgebracht. De twee overige Amerikanen haastten r-ieh terug naar hun-hoofdkwartier om van het geval melding te maken. Kinderverlamming blijft binnen normale perken In Amersfoort zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Op last van de burgemeester van Amersfoort zijn daarop alle wedstrijden cn sportgebeurte nissen in deze stad, welke inspanning ver eisen, afgelast. Aan de sportverenigingen is een verzoek uitgegaan oefening en trai ning der leden voorlopig achterwege te laten. Deze maatregel is genomen omdat geestelijke of lichamelijke oververmoeid heid de vatbaarheid voor deze ziekte ver groot. Ook uit andere delen van het land ko men berichten over gevallen van kinder verlamming. Zo werden in Zwol'le gedu rende de laatste maanden dertien gevallen geconstateerd. De afdeling volksgezond heid van het ministerie van Sociale Zaken, deelt echter mede, dat er geen enkele re den tot ongerustheid bestaat- Gedurende de zomermaanden neemt het aantal ge vallen van kinderverlamming altijd iets toe. Dit jaar steekt zelfs gunstig af bij andere jaren. Gewoonlijk komen per jaar in ons land ongeveer honderd gevallen van kinderverlamming voor. Tot nu toe zijn er dit jaar ongeveer 60 geconstateerd. Martien van Niel is ook gevonden Bij Den Helder is aangespoeld het stof felijk overschot van de achttienjarige Mar tien van Niel, dié op 11 September j.l. met zijn broer in IJmuiden is gaan zwemmen, waar zij zijn verdronken. De slachtoffers zullen Donderdagmiddag na aankomst van trein 15.09 uur op de Begraafplaats „Westerveld" ter aarde wor den besteld. AFNEMEND BOIÏG Verwachting, medegedeeld door het KNMI. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: Koude nacht met kans op lichte nacht- vorst op beschutte plaatsen: nog enkele S buien in de kuststrook. Morgen over- j dag: Wisselende bewolking en bijna nergens buien meer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Zon op 6 29 uur; onder 18.34 uur j Maan op 17.29 uur; onder Q.22 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1