Heemstede koopt grond voor woningbouw Lampekappennaaisters 612 hCt inlegVel Franse kwekelingen bezochten Spaamestad Taxi? Bel 1.2.3.4.5 IK ort en Bondig DE STEM DER KERK Opticien Vink, Speksf Verloren Chocolade artikelen „Steinbach" VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Route der autobuslijnen, wordt later bepaald Een belangrijk besluit van de gemeente raad van Heemstede Donderdagmiddag was gronden aan te kopen, gelegen ten Westen van de Raadhuisstraat en ten Zui den van de Kerklaan, Verschillende eige naren verklaarden zich bereid de grond, welke voor de bouw van woningen be stemd is, af te staan. Voor dit doel stelde de raad een crediet van f 127.000 beschik baar. Bij de besprekingen deelde de heer E. J. van L e nt, die als waarnemend bur gemeester optrad, mee, dat getracht zal worden het aantal woningen dat de ge meente in 1947 mag bouwen, op deze gronden tot stand te brengen. De boerde rij van C. van der Weiden zal blijven be staan en het bedrijf wordt voortgezet. Een verzoek, om een schadeloosstelling aan de heer H. J. Kuipers te verlenen, die schade heeft geleden aan zijn woning, werd afgewezen. Een crediet van f 4600 werd beschikbaar gesteld voor reorganisatie van het Adriaan van Ostadeplein. De voorzitter was het met jhr. v. d. Poll (c.-h.) eens, dat een hoog bedrag gevraagd wordt, maar de verandering is noodza kelijk. Een commissie van advies werd samen gesteld, bedoeld in artikel 8 der woon- ruimtewet. Zij bestaat uit de heren H. M. van Unen, E. Honderdos, N- J. v. d. Linden, A. J. J. Verspoor en J. A. A. M. van der Weiden. Op verzoek van mevrouw Van N i s p e n-v an W e 1 y zal de com missie eventuëel bijgestaan worden door adviseuses. De raad besloot te bepalen, dat een herziening van het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente, dat gelegen is Oostelijk van de Herenweg en Zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlenvaart, .zal worden voorbereid en verenigde zich met het voorstel van B. en W. te begin nen met 1948 f 1000 uit te trekken om een bijdrage in kosten voor aanschaffing van leermiddelen enz. te verlenen aan ouders wier financiële toestand daarvoor aanleiding geeft, als de kinderen middel baar of voorbereidend hoger of nijver heidsonderwijs genieten. Op vragen van. de heer Verspoor (Partij van de Arbeid) deelde de voor zitter mee, dat de aanleg van de begraaf plaats spoedig aanbesteed zal worden en dat door een tekort aan personeel- bij Openbare Werken de bouw van een brug in de Vrijheidsdreef zo lang op zich laat wachten. Aan de heer Hopstaken (K.V.P-) antwoordde de voorzitter, dat het trottoir op de Zarndvoortse laan tussen de Willem Klooslaan en de Herenweg nog voor de winter verbeterd zal zijn. De heer Van Beelen (K.V.P.) vernam, dat de verlichting in de Vijfherenstraat bin nenkort aangelegd wordt. Heemstede en d? tram. De heer Verhoeven (K.V.P.) stelde een vraag ovèr het verdwijnen van de tram, waarna de voorzitter ant woordde, dat hij ongeveer een maand ge leden een conferentie tussen burgemees ters van de bloembollenstreek en de di rectie der N.Z.H.V.M. heeft bijgewoond. Toen zijn de plannen meegedeeld- De tram is in plaatsen als Hillegom, Lisse en Sas- senheim een obstakel voor het verkeer. Daar wordt de opheffing der tram toege juicht. Heemstede heeft hiermee zijn iiv stemming betuigd. De opheffing van de stadstram is vooral voor Haarlem van belang. Zij kan in het nieuwe stratenplan niet gehandhaafd worden. Als er binnen kort tot asfaltering wordt overgegaan en de tram zou gehandhaafd blijven, dan moet de maatschappij nieuwe rails laten leggen, hetgeen een groot bedrag vraagt. Tegen een trolleybus heeft het gemeente bestuur van Heemstede bezwaren, omdat de Heemsteedse Dreef door vele palen be dorven zou worden. Daarom zijn benzine autobussen aan te bevelen. De directie van het bedrijf zal nog nader met B. en W. van Heemstede over de route onder handelen. De autobus Haarlem-Lerden gaat over de Herenweg, zodat de omge ving van de Rijnstraat uit haar isolement verlost wordt. De voorzitter deed mededelingen over de totstandkoming van de uitwisse ling met Leamington, waarna de heer Verhoeven een opmerking maakte over de samenstelling der tennisploeg en de heer Van den Brink (Partij van de Vrijheid), die de reis meegemaakt had hulde bracht aan het gemeentebestuur, dat ook een aandeel in de organisatie heeft gehad. Mr. Zeelenberg (Partij van de Vrij heid) kreeg de toezegging, dat nagegaan zal worden naar aanleiding van de 7 a 800 aanvragen voor een huis, aan welk type woningen er de grootste behoefte bestaat. De hger Reynders (Partij van de Arbeid) wilde maatregelen treffen tegen het Beheersinstituut, als niet spoedig het huis op de hoek Heemsteedse Dreef- Spaamzichtlaan verbeterd wordt. De voor zitter antwoordde, dat het huis spoedig voor twee gezinnen ingericht zal worden en als het lang duurt zal onderzocht wor den of afsluiting mogelijk is. Personalia. De raad verleende eervol ontslag aan de heer H. Venema, hoofd van de Bronstee- school, die benoemd is tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Mep- pel. Eveneens werd eervol ontslag ver leend aan de dames E. Boudewijn en M. Vuursteen, als .onderwijzeressen en de heer D. Beets, onderwijzer lichamelijke oefening. Benoemd werd tot onderwijze- aan de school aan de Voorweg mejuf frouw M. van Vuure te Geldermalsen. Toneel „Adel in livrei 9? Om te voldoen aan de wens van vele do nateurs 'heeft de Haarlemse Toneelvereni ging „Door Inspanning Uitspanning" weer eens een blijspel laten zien en wel het be kende „Adel in livrei" van Henk Bakker. Dit is een gelukkige keuze geweest. In de eerste plaats "als opgewekt begin van. het jubileumseizoen het was op 23 Juni 75 jaar geleden dat de vereniging werd op gericht en tevens omdat men, naar ge bleken is, over de krachten beschikte om deze klucht in kleuren en geuren uit te spinnen. Er heerste dan ook een feestelijke stemming onder het publiek dat zijn rech ten op een verzetje dankbaar heeft gehono reerd. Het is onbegonnen werk om dit spel van dwaze verwikkelingen op .een oud ridder goed na te vertellen. Liefde op. het eerste gezicht, verwisseling van personen en de omgang van gesjochten adel met de familie van een bevroren-vlees-baron vormen wel de voornaamste onderwerpen van dit gro teske carnaval. Als ik lofprijzingen mag uitdelen- voor de geleverde prestaties, dan heeft regisseur Frans van Emmerik recht op de erepalm. Welverzorgde dictie (enkele slippertjes in de vreemde talen daargela ten) van de spelers, die vrijwel steeds de juiste toon wisten te vinden èn een leven- Jübil eum-geschenk voor Rika Hopper Huldigingscomité gevormd De datum, waarop mevrouw Rika Hopper te Haarlem haar gouden ton eel jubileum zal vieren, is thans nader vastgesteld op 21 October. Onder regie van Peter Scharoff zal zij dan de hoofdrol vervullen ln het door ..Comedia" op te spel ..Het glazen paleis", naar gegevens Sidney Howard geschreven door Jeanne Van Schalk—Willing. Het ligt ln de bedoeling de Jubilerende actrice op de avond^van de huldiging te Haarlem geschenk aan te bieden. De directeur van de Stadsschouwburg, de heer Heiman Deinum. stelt zijn giro-rekening ter beschikking om bijdragen van hen, die met dit doel sympathiseren in ont vangst te nemen. "Deze bijdragen worden gaarne voor 15 October ontvangen. Van het huldlglngscomlié dat 23 leden telt is ere-voorzitter de waarnemend burgemeestei D. J. A. Geluk, voorzitter is de heer J. B Schuil, en secretaris-penningmeester Herman Deinum. Nieuwe schoenenbonnen Schoenenbonnen zullen in het tijdvak van 29 September tot en met 22 November verstrekt worden aan hen wier stamkaart- DISTRIBUTIENIEUWS Tn de Vleeshal te Haarlem is Zaterdag na- uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnapermgskaarten. voor in6chrij- vingsbewijzen voor toerrijwielbanden en voor een schoenen-bon. De bewoners van Aerdenhout, die in aanmer king komen voor een schoenen-bon. kunnen die van 9 tot 11 uur afhalen aan de Gemeente kwekerij aan de Veld-laan. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 25 September 1947 ONDERTROUWD: 24 Sept., W. 3. v. Bilderbeek en U. Riepel; A. Stroeken en H. M. Smit; G. v. Hei-werden en G. Visser; 25 Sept., G. Sohell en P. v. Eek. GEHUWD: 25 Sept., N. Koomen en N. J. v. d. Wulp; N. G. Nijenhuis en G. Houweling; W. F. Verver en J. A. Schinkel; L. Horsmeijer en E. M. Koopman; P. J. v. Hamersveld en P. M. J. Smid: H. v. Egmond en M. v. d. Jagt; A. C. v. Norden en J. C. Kat; K. Huinin-ga en P. L. Kees man; A. J. v. d. Slikke en W. Oskam; A. G. Dui verman en J. Rabenberg; H. J. v. d. Broek en M. G. v. Brakel; H. Ouwerkerk en M. R. Wij- minga; J. K. Miehon en V. M. F. Koopen; P. J. Visser en P. Stok; N. L. v. Sehagen en J. Noote- boom; H. P. C. M. de Witt Wijnen en C. L. Taylor; P. Liglvoet en M. Cats. BEVALLEN van een zoon: 23 Sept., H. Regouin Karrenbeltj M. N. C. W. Daudelj—Klerk, 24 Sept., C. M. v. d.'schuit—Zomer; C. d. Kondnck Bouckaert; P. M. Hetem—Rijkbost; 25 Sept.. A. E. Suman—Ruis; M. T. v. Loon—d. Rooij; J. D. v. Wijk—Eriks; M. C. v. d. Brink—v. d. Heide. BEVALLEN van een dochter: 23.Sept., A. G. d. ZangerOuwerkerk; W. C. v. HattemSie- vêrt; 24 Sept.. C. A. Schrader—Bijnagte; C. A. G. Goossens—Faase; D. DoggenaarBeers; M. G. F Hoes—Termets; E. I. P. Oud-t—Grundmann E. Doezle—Wild; J. d. Klerk—v. Nellestijn; 25 Sept.. L. J. Blauket— Koper; J. A. Schonhage— Augustln; M. T. v. Loon—d. Rooij; T. Kamphuls Beneker; A. H. Klijn—Zaal. Voor direct kan geplaatst worden: bekwame Chef-juffrouw, naaisters cn eenige leerlingen; alleen nette meisjes kunnen bij ons een pret tige en goed betaalde betrekking vinden. Aanmelden vanaf 27 Sept. dagelijks. LAMPEKAPPENFABRIEK „BEHA" Duvenvoordestraat 7 bij den Zijlweg, Haarlem Tel. 21130. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 26 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 u. Spaarne: ..Vrije levens". 14 J_. 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Vrijdag geen matinée). Rembrandt: „Rhap sody in blue". 2.30. 6.45 en 9.30 uur. Frans Hals: „Mensenjacht O.S S.". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: ,,De tweelingbroeders". 18 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Hls butler's sisAer". alle leeft.. 2.15 4.30 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ,.Dr. Ehrilch", 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 September. Stadsschouwburg: „Candida". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Muziek De Beethoven-cyclus van liet Hongaars strijkkwartet Op deze derde avond werden wij weer geconfronteerd met Beethoven in drie van zijn scheppingsperiodes. De lijn ging van het vrij objectieve op. 18 no. 3 (D) naar het zeer subjectieve op. 132 (a), en dan terug naar het „heldenkwartet het derde van de Raesoemowski-reeks, op. 59 (C). Vrij. objectief noemde ik hierboven het eerste programmanummer, doch even terug denkend aan het Andante van dit werk, bekruipt mij de lust die qualificatie terug te nemen, want hoe kan een lyrisch zich uitende Beethoven objectief zijn? Dit geldt trouwens voor Beethoven niet alleen, dat geldt zelfs voor Bach. Doch laat maar staan; naar verhouding toch is de groot meester van het strijkkwartet in dit werk een muzikant avant tout; en hij speelt zijn spel voortreffelijk naar de ware aard van het genre, dat eist dat iedere partij even belangrijk is. Hij speelt je aan 't eind een. quasi tarantella voor, die meesleept als in een roes, en je mag hijgen of zelfs sterre tjes zien, zo'n rhythmische opmontering doet je goed. Het beroemde a-moll-kwartet staat van dit onbekommerde musiceren een heel eind af; Beethoven heeft ons hier wat te vertellen, en hij doet dat op een wijze, die geholpen als wij worden door een paar ver klaringen in de partituur, voor ieder aan dachtig toehoorder tamelijk duidelijk is. Maar het belangrijkste in het werk is toch weer het aandeel van de muzikant, die het middel vond zijn gedachten te uiten in mu zikale vormen, die ondanks hun .vrij- et koenheden, te herleiden zijn tot het klas- sielfe klankenspel. Verlairte bedoelde wel iets anders met zijn „de la musique avant toute chose" voor alles muziek maar het komt hier toch niet kwalijk te pas, evenmin als de rest van het citaat: „et tout le reste est litérature" en de hele rest is ïetterkunde Waarmee ik maar zeggen wil, dat Beethoven's confidenties zuivere muziek geworden zijn. die ons vermag te boeien als zodanig. En wanneer dan de koraalvariaties met hün levendige alter natieven zo subtiel in klank worden gezet als dit door de Hongaren gebeurde, of wanneer de Weense sfeer van de finale zo smaakvol opgewekt wordt als Donder dagavond het geval was. dan stijgt onze bewondering voor de schepping tegelijk met ons respect voor de herschepping. Het „Heldenkwartet" met zijn barearolle- achtig Andante, waarin de cello zulke ef fectvolle pizicati ie tokkelen heeft en met zijn merkwaardige fugatische finale, besloot deze derda cyclus-avond od tref fende wijze. JOS. DE KLERK. Liederen bij kaarslicht Volksuniversiteit Haarlem-centrum De opening van het seizoen der Volksuniver siteit voor Haarlem-Centrum ln de met kaarsen stemmig verlichte Renaissarce-zaal van het Frans Hals-Museum was gewijd aan de lied kunst. De zangeres Bodi Rapp, de soliste op deze avond, hadeen programma samengesteld uit liederen, ontstaan in verschillende tijdperken. Overwegend in aantal waren de liederen van amoureus karakter, zodat het programrna in dit opzicht niet ontkwam aan het kenmerk van eenzijdigheid. En begrijpelijk wordt het dat dc vertolking van een lied als „Auf dem Kirchhof" van Joh. Brahms, of van Caplets aangrijpende „La croix doulcureuse", waarmede de domine rende sfeer onderbroken werd. als hoogtepunten van voordrachtkunst werden ondervonden. Niet temin verkregen de overige vertolkingen een eigen waarde, in het bijzonder door bezielde zegging en door een met kunstzining Inzicht toegepaste klankkleur van de stem, waarvoor het kop-reglster van betekenis werd. Een blij vende hert nering zal men bewaren aan de ook in vocaal opzicht geslaagde voordrachten der rijk-melodische liederen van de omstreeks 1600 levende Engelse componist John Dowland en van diens 17e eeuwse geniale landgenoot Henry Pur- cell. Eveneens van de aria's van J. B. Lully en van het teer gezongen lied „Therese" van Joh. Brahms. Na de pauze maakten met het reeds ge noemde werk van Caplet, de evenwichtige lie deren van Fauré indruk en werd de aandacht gevestigd op de karakteristieke melodie-vorming van Roussel, Met vijf Afrikaanse liedjes van Rudolf Mengelberg, van behoudend tot gema tigd modern muzikale aard, werd de avond be sloten. De pianist Felix de Nobel, die voortreffelijk begeleidde, werd betrokken in de waarderir.gs- uitlngen, waarmede de vertolkingen werden be loond De voorzitter van de Volkuniversiteit dr. L. M. van Dis sprak vooraf een inleidend woord tot de aanwezigen en begroette in het bijzonder de waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk. P. ZWAANSWIJK Padvinderswijdingsdiensten Evenals dit het vorige seizoen het geval was zullen ook in het komende winterseizoen regel matig op de laatste Zondag van iedere maand wijdingsdiensten voor padvinders(sters) worden gehouden. In deze diensten, welke over het al gemeen in Jde Grote- of St. Bavokerk worden gehouden (van 16,30 uur—17.30 uur) zullen pad- vinderslelders of leidsters voorgaan en is, be halve iedere padvinder(ster) ook elke belang stellende van harte welkom. Zolang dit mogelijk is. zullen de groepen een bloemen- of f rui toffer in de dienst brengen, welke bloemen na afloop worden bezorgd door padvinders bij één der Haarlemse ziekenhuizen. dige opbouw van ieder tafereel maakten „ummer eindigt op het cijfer 1. voor 20- kracht bereikten. j bevindt. De medewerkenden hebben hun inspan- Tevens zal in dit tijdvak aan kinderen ning door hartelijk applaus beloond ge- geboren in de maand October of Novem- kregen. Zij hebben dit zonder uitzondering ber van een der jaren 1932 tot £tti met 1945 verdiend. De vereniging bezit in Bei) de ais mede aan kinderen, geboren in de Mon cn Harrjr Mulisch een paar dat! nog maand December van het jaar- 1946 of menige verloving op de planken zal slui ten. De debutante, mejuffrouw M. Beuk- man. als ik de naam goed heb verstaan, is een aanwinst, die haar plaats zeker zal vinden tussen de beproefde krachten, wier namen hier niet genoemd kunnen worden, maar die nieuwe bewijzen leverden van hun deugdelijke kwaliteiten voor de be oefening dezer liefhebberij. Jan van Dam moet trachten, als ik een opmerking mag maken die geenszins afbreuk wil doen aan zijn opvallende prestatie, iets minder egaal të spreken. En nu aan het werk voor het tweede stuk van dit feestjaar. Proficiat. DAVID KONING. ,,De ster van Bethlehem" Uitvoering door een vrijzinnig- protestantse lekenspel-groep Te Haarlem Is opgericht de Vrijzinnig Pro testantse Lekenspelgroep. Toegetreden zijn de Lutherse Toneelvereniging, de Doopsgezinde Jeugdgemeenschap en Jongeren Kring, de Re- monstrante Jonge Gemeente, de Jongeren van de Open Rellgeuze Gemeente, de Vrljz. Chr. Jeugd Centrale en de Vrijz. Herv. Jongerenkring. Met Kerstmis hoopt men „De Ster van Bethle hem" op te voeren van M. Nijhoff. De regie is in handen van Ben Albach, koorleider is Han Aufdemkampe. De spel- en koorrepetlties be ginnen op Woensdagavond 1 October ln het Vrijz. Prot. Jeugdhuis, waar ook het secretariaat gevestigd Is. Januari 1947 een schoenenbon worden ver strekt. De plaatselijke distributiediensten zullen de uitreikingsregeling nader bekend maken. Ondervakgroep Broodbakke rij benadeelde haar leden De ondervakgroep Broodbakkerij heeft haar leden bij de verkoop van rywielban- den zonder bon voor vele duizenden gul dens benadeeld door het berekenen van te hoge prijzen. Een diepgaand onderzoek naar de transacties van deze vakgroep wordt ingesteld. De ondervakgroep Broodbakkerij ver- •leende haar medewerking bij de levering aan haar leden van transport- en toerban- den, welke de overheid heeft beschikbaar gesteld voor het kleinbedrijf. Het zijn ban den met een kleine afwijking, welke het kleinbedrijf zonder bon kan betrekken. De ondervakgroep, die als tussenpersoon optreedt, krijgt deze banden met 30 pro cent korting op de prijs van goede banden, doch heeft haar leden de volle prijs laten betalen. Oorspronkelijk werd het in het gehele land teveel geïnde bedrag op 20.000 ge raamd. Van bevoegde zijde wordt thans medegedeeld, dat dit bedrag aan de lage kant geschat is. Als een uitvloeisel van het Culturele Verdrag gesloten tussen Frankrijk en Ne derland zijn een vijftiental Franse kweke lingen, vergezeld door twee inspectrices en drie leerkrachten van Franse kweek scholen een week lang gasten van de Ne derlandse regering. Donderdagmorgen arriveerde het gezel schap in Haarlem. Personeel en leerlingen der Rijkskweekschool waren aangezocht hun Franse collega's op de laatste dag hun verblijf een goed programma aan te bieden, ket bestond uit een bezichtiging van de St. Bavo waar mejuffrouw Barbas hen op orgelspel vergastte. De waarne mend burgemeester, de heer D. J. A. Ge luk ontving het gezelschap op het Stad huis en sprak als zijn overtuiging uit, dat dergelijke bezoeken van aankomende op voeders en opvoedsters der jeugd een zeer goed middel zouden blijken tot ver sterking van de banden tussen Frankrijk en ons vaderland. Na een bezoek aan het Frans Halsmu seum begaf de groep zich naar de Rijks kweekschool waar een gezellige koffie maaltijd door de leerlingen was aangericht. In de namiddag vermeldde het program ma bezichtiging van kweek- en leerschool en van een tweetal tentoonstellingen van eigen werk in beide scholen. Twee klassen der Ryksleerschool gaven speelliedjes ten beste en demonstreerden een moderne zangmethode. Ook werden enige volks dansen uitgevoerd. Tenslotte verzamelde het gezelschap zich in de muziekzaal, waar orgel- en pianospel, zang van het kweekschoolkoor en samenzang een tweetal korte cause rieën afwisselden, gehouden door de he ren J- Dek en J. W. Fossen. respectievelijk over de onderwijzersvorming in ons land en de geschiedenis van de Haarlemse Kweekschool. Belastingontduiking en collaboratie De overdracht van de Conrad aan de Duitsers De feiten, waarvan de Bennekomse advo caat mr. A. v. d. D. beschuldigd wordt, val len in twee groepen uiteen. De fiscale re cherche houdt zich bezig met het onderzoek naar belastingontduiking, die door de ver dachte op grote schaal zou zijn gepleegd en waarvoor de termijn van het voorarrest met dertig dagen is verlengd. Daarnaast wordt mr. A. v. d. D. verdacht van colla boratie. „Het Vrije Volk" weet te melden, dat hijgen rol zou hebben gespeeld bij de overdracht van de werf „De Conrad" te Haarlem aan de Duitsers, die dit bedrijf in de N.V. „Holland-Nautic" omgezet hebben. Hierover vernamen wij nader, dat mr. v. d. D., die zich reeds lang voor de oorlög bezig hield met financiële transacties met het buitenland, relaties onderhield met een Duitse financier, een zekere Sachsenberg. Tijdens de oorlog verzocht deze mr. v./d. D. hem behulpzaam te zijn bij de onderhan delingen over de aankoop van „De Con rad". Eén en ander verliep echter niet naar wens en mr. v. d. D. gaf de zaak op. Een half jaar later kreeg hij van Sachsenberg bericht, dat de zaak voor elkaar was en de opdracht de overeenkomst op te stellen. Later, toen de zaken voor de Duitsers slecht gingen, zou hij zijn bemiddeling verleend hebben om de- onderneming veilig te stel len. Een vrijwel analoge manipulatie zou hij toen bij een zeevisgroothandel te IJmuiden, die vroeger Joods bezit was, toegepast heb ben. Voor zijn diensten moet mr. v. d. D., die zich er vooral op zou toegelegd hebben de Duitse zaken een Nederlands cachet te geven, een vast maandelijks honorarium ontvangen hebben. De P.R.A. te Haarlem heeft de zaak nog in onderzoek. Voor het Coornhertlyceum bevelen B. en W. van Haarlem als tijdelijke leraren aan: tn de mu ziek L. J. v. Mechelen te Haarlem, in de Engelse taal J. Schaap te Bloemendaal. De directeur, de heer Jr. van der Meu- len, sprak in zijn slotwoord de mening uit, dat de Nederlandse kwekelingen gaar ne een tegenbezoek, dat reeds in uitzicht gesteld is, zullen brengen. Twee maanden geëist tegen automobilist In de ochtend van de 17de Juni slipte een uit Amsterdam komende auto op de Amsterdamse straatweg. De wagen maakte een paar grillige schuivers en kwam ten slotte bij de Nagtzaamstraat tegen een boom tot staan. Helaas met het noodlottig gevolg, dat een zekere Lensink, die zich te voet naar zijn werk begaf door de auto werd gegrepen en tegen een lantaarnpaal geslingerd. Hij is later aan de gevolgen hiervan overleden. Donderdagmiddag stond de bestuurder van de auto, een 54-jarige diamantkoop man, voor de arrondissements rechtbank te Haarlem terecht. Hem werd dood door schuld, subsidiair overtreding van de we genverkeersregeling ten laste gelegd. De verdachte verklaarde, dat hij niet snel had gereden, omdat hij net gestopt had, maar op het ogenblik, dat hij remde voor een wielrijder, die hij meende te zien, was de wagen geslipt en was hij de macht over het stuur kwijt geraakt. Een medereizigster bevestigde deze le zing, maar een motorrijder, die de auto van de diamantkoopman had zien aan komen, was van oordeel, dat deze wel 9( kilometer per uur had gereden. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman, betuigde zijn deel neming met de familie van het slachtoffer, betoogde, dat de bestuurder zeker te hard had gereden, gezien de verklaring van de passagiere ..plotseling leek het wel of we honderd kilometer reden". Juist in de moderne auto's merkt men eerst hoe snel men rijdt, als er iets mis gaat. Boven dien heeft de bestuurder op het slippen fout gereageerd. Spr, concludeerde, dat de diamantkoopman onvoorzichtig, roekeloos en onoordeelkundig had gereden; en achtte een voorbeeldige straf op haar plaats. De eis luidde twee maanden hechtenis en een jaar ontzegging van het rijbewijs. De verdediger, mr. R. Heeg, conclu deerde op juridische en practische gronden tot vrijspraak. Uitspraak op 9 October. Provinciaal Waterbedrijf boekte een nadelig saldo In het verslag over het boekjaar 1946 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land wordt meegedeeld, dat ook dit Jaar een na delig saldo heeft opgeleverd, ditmaal rond f 133.000. De raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven heeft na zeer ernstige overweging ge meend voorshands toch nog niet te moeten advi seren de tariefsverlaging van 1 Januari 1935 weer geheel of gedeeltelijk ongedaan te maken. De reserves van het bedrijf zullen dus ter dekking van het verlies moeten worden aangesproken, hetgeen uiteraard, zonder de solide basis van het bedrijf aan te tast Ai. niet lang kan worden voortgezet. Het aantal abonnementen steeg van 112.051 tot 115.358 Met het vergroten van de voe ding uit de Haarlemmermeer naar de water toren Aalsmeer kon een begin worden gemaakt, mede doordat, wegens de vergroting van het vliegveld ..Schiphol", een deel van de zich in de Aalsmeerderweg bevindende transportleiding aan haar bestemming zal moeten worden ont trokken. SCHEEPVAART Laat9te positie Nederlandse passagiersschepen. Vrijdag 26 September: Johan van Oldenbarne- velt, AmsterdamJava, 24 Sept. van Belawan. Kota Baroe, Rotterdam—Java. 24 Sept. te Bela wan. Oranje. Batavia—Amsterdam. 25 Sept. van Port Said. Poelau Laut. Java—Djeddah. 24 Sept. ten Zuiden van Ceylon. S.s. „Nieuw Holland'* Het s.s. ..Nieuw Holland" van de K. P. M dat Zgaterdag j.l. van Batavia te Amsterdam ls ge arriveerd. zal thans eind October met troepen aan boord van Amsterdam naar Indlë ver trekken. Politieman deed dienst „onder de klok" Voor de derde kamer van het Haarlemse tribunaal stond een gewezen politieman terecht die „onder de klok" dienst had g- daan, dat wil zeggen agent van de speciale recherche of inlichtingendienst van de Haarlemse politie was geweest. Dat wil ook zeggen een handlanger van Krist, Willemse, Faber en Smit. Het was de 58-jarige H. P., voormalig hoofdwachtméester van de staatspolitie die voor de Duitsers hun promotie-sy^eem in voerden, van 1913 af hier ter stede zijn straatdienst had gedaan. Het was in Maart 1943 dat de toenmalige commissaris Verschoor aan P. vroeg „on der de klok" dienst te willen doen. En toen deze zei, daar bijzonder weinig voor te voelen, zette Verschoor onmiddellijk de duimschroeven aan en' begon volgens P. althans te dreigen met ontslag en zelfs met arrestatie. Voor deze dreiging zwichtte P. en zo stemde de man. dcor vele getuigenverkla ringen gekarakteriseerd als een fatsoenlijk mens, er in toe hand- en spandiensten te verlenen aan de vier beruchte Gestapo- imitatoren. „U was geloof ik erg bang voor de Duit sers", vroeg mr. Muller. „Ja, mijnheer de president," antwoordde P. nauwelijks verstaanbaar. Angst de drijfveer. Het werk van P. bestond voornamelijk uit het schrijven van „Ausweise'' voor de „Sperrgebiete" en het transport van gear resteerden. maar niettemin heeft hij ook enkele malen meegedaan aan arrestaties. Ook daarbij speelde zijn angst hem tel kens weer parten. Meer dan eenmaal is hij in de gelegenheid geweest een arrestant te laten ontsnappen, maar de vrees voor ont dekking weerhield hem ervan. Zo bijvoorbeeld het geval van een meisje dat door hem en een ander was gearresteerd en dat hij alleen naar het hoofdbureau moest brengen, dat hem de manier in de mond gaf door te zeggen: „Ik zou best weg kun nen lopen. U is oud en ik ben jong." P. durfde niet en waarschuwde haar het niet te doen. Een lelijk punt was, dat hij bij zijn be noeming tot hoofdwachtmeester tesamen met Krist, die ook tot die rang verheven was. een bedankbrief aan politie-president Blank schreef. Gelukkig voor hem lagen er in het dos sier verklaringen van mensen, die mede deelden dat door P.'s toedoen, enige men sen voor de ellende der concentratiekampen gespaard zijn gebleven. Naar hij verklaarde, heeft hij altijd ge weigerd eer. aandeel van de „Joden-pre mies" in ontvangst te nemen. In Juli 1944 werd het hem tenslotte te erg en kwam hij onder het werk dat hij zeide te verafschuwen, uit door een ernstige ziekte te simuleren. Zijn verdedigster, mr. Van Beek, qualifi- ceerde hem als een man zonder vee! moed of. ruggegraat, die door byna tragische om standigheden tot dit werk kwam, maar ten slotte de gezien zijn karakter zeer moeilijke beslissing wist te nemen, verdere handlangersdiensten te weigeren. Zjj be pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. Amsterdamse Beurs Slntkoers Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 448 445% 299 301 386 377 A K U 17514 175% 212 210% Nederlandse Ford. 425 429 Nederlandse Kabel 313 321 Taivé certificaten 18214 181 Scheepvaart-Unie 186% 186 Holl.-Amerika LijD 223 222 De li Maatschappij 152% 152% H, V. A 227% 226 A'dam Rubber 140% 140% Ned Handel MJJ 139% 140 N.-I. Handelsbank 100% 100% Billiton Mij II 387 384 AMSTEKDAMSCHE RIJTUIG MIJ. V__ BINNENLAND In Hilversum hebben zich twee ongevallen met dodelijke afloop voorgedaan. Op de Jan van der Heydenstraat geraakte een 6-jarig meisje onder een auto. Zij werd ernstig gewond cn ts later overleden. Een tweejarig Jongetje liep voor de ouderlijke woning plotseling de rijweg over en werd door een stadsbus overreden. Nu het schoorsteenvecgselzoen weer is be gonnen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat de prijzen ztjn vastgesteld op f 1,75. f 1,50 en f 1,35, al naar de grootte der ge meente. BIJ een opdracht tot het vegen van meer dan een rookkanaal is de prfjs per schoorsteen kanaal aanmerkelijk lager. Een Amsterdamse firma Is gedurende een aantal Jaren de levering opgedragen van diaman ten boorkronen ten behoeve van alle Tsjecho- Slowaakse mijnen. Deze opdracht houdt ver band mei de plannen, om door Intensieve mecha nisatie de kolenproductie van Tsjecho-Slowaklje te verhogen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Roermond zal Maandag terecht staan de 34-jarige mijn werker H. M. S. uit Kerkrade. HU wordt er van beschuldigd tijdens de oorlogsjaren tri dienst van de Duitsers als leider en voorman van werk commando's Nederlanders, die ln het concentra tiekamp ,van Amersfoort gevangen waren, mis handeld (e hebben. Er worden in deze zaak ge tuigen gehoord uit Maastricht. Kerkrade. Haar lem. Schiedam. Rotterdam. Utrecht. 'sGravon- hage. Amsterdam. Dordrecht en Enschedé. In Roermond is een man aangehouden die ln het bezit was van 22 kilo gesmokkelde koffie. Thuis bleek hij nog een grote voorraad artikelen en goederen te hebben, welke hij frauduleus uit Duitsland had betrokken, onder andere twee lasapparaten, honderden Weck ringen, een doos lichtschakelaars en lappen costuumstof. De'man. een hulpgevangenbewaarder, Is thhns zelf op gesloten in het Huls van Bewaring te Roermond. HAARLEM EN OMGEVING Candldaat P. Rlemcrsma wordt Zondag 28 September des voormiddags te 10 uur bevestigd als predikant der Gereformeerde Kerk van VUf- huizen door Ds. J. DUk van Amsterdam. Des middags 3 uur houdt hij zijn Intrede. Ds. A. J. Bronkhorst, Ned. Herv. predikant te Den Haag. wiens eerste gemeente Wijk aan Zee en Duin is geweest, is aan de Rijks Universi teit te Utrecht gepromoveerd tot doctor In de Theologie op een proefschrtlt getiteld „Schrift en Kerkorde.*' De heer Th. Dijkstra uit Alkmaar ls be noemd tot onderwijzer aan een Chr. school (hoofd de heer K. H. Oosterhagen) te Haarlem. Op Donderdag 2 October zal de audiëntie van de Commissaris der Koningin niet doorgaan. Die van 9 October wordt verschoven naar 10 October. De Economische dienst van de Haarlemse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee brandstoffemhandelaren, die turf verkoch ten voor prUzen. variërende van f 30 tot f 35 per duizend stuks, hoewel de vastgestelde prUs f 19.50 bedraagt. Ongeveer 80.000 turven zijn tn beslag genomen. De gewezen burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. H. W Ink Ier, zal op 7 October voor de tweede kamer van het Haar lemse Tribunaal terecht staan Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem zal begin October de lessen beginnen f aan de Arbeiders Avondschool en Kaderschool. In samenwerking met de Haarlemse Bestuur- dersborvd en de besturen van de Partij van de Arbeid te Haarlem. Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort ls de organisatie geregeld. Er zijn reeds verschillende deelnemers, maar er kun nen er zich nog meer aanmelden De heer A. Regelink, die vandaag dertig Jaar bij de Haarlemse politie werkzaam is. ls van morgen op het bureau van politie door de hoofd commissaris. de heer J. FontUne geluk gewenst. Ook ln zijn woning ontving de jubilaris van vele zijden blijken van belangstel!'.ng. Vanavond om acht uur wordt de heer A. Regelink een sereuado gebracht door he» Politlemuzlekcorps, waarvan hij een der oprichters ls en acht en twintig Jaar lid. Het gorps vertrekt van het bureau van politie aan de Rijksstraatweg en wandelt naar het Dietsveld. waar de jubilaris woont. In dtf loop van de zorpermaanden ls op het strand van Bloemendaal een aantal voorwerpen gevonden. Eigenaars kunnen zich op werk dagen tussen 9 en 12 uur en van 2 tot 5 uur wenden tot de administratie van het bureau van politie te Overveen. Gevonden zijn o.a. drie kunft-gebltten, een fototoestel, vulpenhouders en portemonnales met geld. Algemene Samenkomst 28 September a.s. van 78 uur Grote Kerk, Grote Markt Onderwerp: HOE NU VERDER? Sprekers: Ds. E. POT en Dr. L. M. VAN DIS BIJZONDER KERKEWERK NED. HERVORMDE GEMEENTE HAARLEM Secretariaat Damstraat 19, telefoon 15458. NETTE MEISJES en LEERLINGEN GEVRAAGD Wasserij BOSCH EN VAART. Brouwersvaart 24. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Ao. 1909 Telefoon 13845 Nieuwe (Nieuwe) Gracht 74 INBOEDELVEILING 2 October a.s. waarvan in het nummer van Maandag a-s. nadere aankondiging der te veilen goederen, welke dage lijks kunnen worden ingebracht of afgehaald. Makelaar P. HOOGEVEEN EN ZOON AANGEB. WINKLER laatste uitgave, compleet. PRINS ENCYCLOPAEDIE Brieven onder no. 8870. Onder de moeilijkste omstandigheden heeft Opticien Vink alles gedaan wat mogelijk was om in de behoeften aan brillen van vele mensen te voorzien. Het blijkt nu dat de waardering voor hetgeen toen werd gepresteerd, niet uitblijft. De cliënten die in hun grote nood zo goed werden geholpen, kopen nu ook hun nieuwe brillen bij r. no. een Werkster gevr. Maandags van 9-5. Vrijdags v. 9-12. Aanm. Jullanalaan 164 Overveen 's Av van 6-9 uur. Te huur goede stand H'stede 2 GEST. en 2 ONGEST. KA MERS, l kamertje met was. tafel, gebr vfcn zolder, garage en tel. f 100 p. m. Voll. lnl. Br. no, 8891 Jongedame, 20 J. met einddi ploma H. B. S. A en kantoor ervaring zoekt werkkring WONING RUIL. Aangeb. zon nige nat ln Schiedam, directe tramverbinding m. R'dam. huurprijs lncl centr. verw f 660 p J. Gevr.: Geheel Huls met tuin te Velsen of omllgg. plaatsen. Brieven no. 8914. WONINGRUIL Aangeb, huls te Zandvoort. ben. 2 kamers, keuken, boven 3 slaapk. met 2 vaste wast. Ook te koop. Gezocht woning te Haarlem met atellerrulmte Br. □o. 8892 DAME, reizende 20 Sept. 6.25 u. uit A'dam op Stationsplein Zwolle ontmoet, verzoeke adres bekend te maken of te schrU- ven onder no. 3535 Wenslng's Adv. Bur., Tenipelicrsstr. 32. Kunstzinnig Portret SCHOTERWEG 92. Telefoon 21941. Stw voor piano Een wèlverzorgde sortering vindt U ln de speciale MUZIEKAFDELING van Boekhandel „De Boekpers" Het dorado voor muziekliefhebbers! WONINGRUIL. Gevr te Haar lem of omg. een huls tot f 45 p m. voor huls te Arnhem, bcv. kamer en suite, serre, keuken, kelder. 3 slaapk., m. 1 v. wast., badk. m. W C ca vaste wast. grote zolder, vbor- en achter tuin met schuur. Huur f 38 p. m. Brieven 8883 Woensdagavond Concertzaal bruin leren Dameshandscline- nen Teg, bel. terug te bez. Lorentzkade 406 of tel. 15058. CHOCOLA TER IE 'ïcio, Ruim gesorteerd ln Plano aangeboden Moderne eiken kast, klein model. Br, no. 8915

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3