Haarlems Dagblad De Engelsen geven Palestina op Dat Tekort Détails van het Amerikaanse plan voor een „super-Veiligheidsraad" Dr. Beel verdedigt hetoptreden van mr. van Kleffens in Veiligheidsraad i Weerbericht 62c Jaargang No. 18746 Bureaux. Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 27 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4fFranco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag b\j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 11/ IJ LEVEN nu bijna twee-en-half jaar na onze bevrijding van het Duitse juk en er is een staatsbegroting voor 1948 in gediend met een geraamd tekort van het geen men anderhalf milliard pleegt te noe men, maar 1566 millioen gulden is. Het is misschien tekenend dat in het spraakge bruik zes-en-zestig millioen verwaarloosd worden, alsof het een nietige decimaal geldt. Maar hel is een ontzaglijk bedrag er bij. Deze begroting en de bijbehorende Mil- lioenen-nota hebben bij veel mensen, die over deze dingen plegen na te denken, een onbehagelijke stemming gewekt. Die wordt vergroot door de omstandigheden waarin wij leven en door zulke commentaren als de minister van Financiën zelf gaf, toen hij een inflatoir karakter van deze begroting alsnog erkende en schreef over ernstige gevaren die onze economie bedreigen. Daar werden dan wel weer hoopvolle woorden aan toegevoegd onder voorwaarde dat het buitenland voldoende hulp verstrekt en dus met een verwijzing naar het Plan- Marshall unaar de slotsom is tot geen gerustheid. Wij zijn Hollanders en dit ziet er niet reëel genoeg uit. Bovendien beroept de minister zich telkens weer op de nood zaak van groter besparingen door de bevol king en wij weten allemaal dat die niet te verwachten zijn bij een zo ongunstige ver houding tussen lonen en prijzen als zich thans voordoet. Het is niet alleen een schier algemeen verschijnsel geworden, dat men de grootste moeite heeft om er te komen, maar velen komen er niet. Van die allen kan men dus niet alleen geen extra besparingen venvachten, maar ook van hun oude besparingen is geen sprake meer. De minister 'heeft bij een vorige gelegenheid gezegd, dat hij hoopt op een categorie die nog wel degelijk besparingen kan maken. Die moge bestaan, maar haar prestaties zullen niet voldoende zijn. Dit is trouwens niet een zaak, die men alleen met reken sommetjes kan oplossen. De hoofdzaak is van psychologische aard. Men zal de Hol landers weer in een sfeer moeten brengen, waarin zij zich bij hun traditie thuis voe len en waarin de meesten :n hun hart graag I terug zouden keren. Ik bedoel de sfeer, waarin de tering naar de nering wordt ge zet. Die ontbreekt nog steeds. En die kan alleen geschapen worden als de Staat erin voorgaat en met meer kracht naar een sluitend begrotingsbeleid streeft. Dat is noodzakelijk. Ik geloof dat de -volksver tegenwoordiging, beantwoordend aan de taak die deze term inhoudt en dus de stem ming in de bevolking tot uiting brengend, zou moeten besluiten tot vele besnoeiingen op de uitgaven in deze begroting en dus tot het opheffen van een aantal diensten en het opgeven van voornemens, die boven onze economische stand gaan. Want de tering naar de nering zetten betekent niet de nering van vroeger tijden, maar die van deze tijd, die slecht is. Zij is verbeterd sinds 1945, maar toen was zij dan ook verschrik kelijk slecht. Dat zegt dus niet zoveel. De minister heeft een inflatoire tendenz ook in deze begroting niet bunnen ontken nen. Is hij zich wel bewust van het feit, dat die dooriveëkt en zich gelden doet in het particuliere en bedrijfsleven? Ziet hij het niet 'teveel als een wetenschappelijk financieel en economisch"probleem, zonder zich te verdiepen in de psychologische fac toren. Er is talloze malen en in vele toon aarden betoogd dat wij sinds de oorlog zwaar verarmd zijn, maar het Nederlandse leven geeft daar- geen overeenkomstig beeld van. Het wacht nog steeds op het overtui gende voorbeeld dat van hogerhand moet komen en dat alleen komen kan in de vorm van een uitgesproken versobering, ook (ja: juist) als een algemene verhoging van de loonstandaard -op korte termijn noodzake lijk zou blijken. Hetgeen ons bij de huidige stand van zaken geenszins verwonderen 'zou. Versobering is een moeilijke zaak, maar de noodzaak dat de Staat erin voorgaat wordt steeds scherper gevoeld. Hat is ze ker dat de grote meerderheid der bevolking er zich van bewust is, dat van overheids wege lang niet zuinig genoeg wordt be heerd. En dat is een zachte weergave van de heersende mening. Weinig mensen be grijpen de finesses van het begrotings beleid en de financiële techniek die daar aan verbonden is, maar zeer velen lezen over het enorme tekort van 1566 millioen met verbazing en ergernis, denken aan de kwellende belasting die hun zoveel zorg veroorzaakt en vragen zich af of zij eigen lijk bezig zijn, geld te storten in een bodem loze put. Want welk uitzicht is er nu eigenlijk op een sluitende begroting, waarvan iedere gewone ..man in the street" tenslotte toch heel goed weet en voelt, dat zij de enige normale, gezonde toestand weergeeft? Wan neer zal die in het huidige tempo bereikt worden? De staatsschuld is al enorpi: sinds de bevrijding is zij blijven toenemen en nu, na tweeënhalf jaar, ziet men weer nieuwe toeneming in het vooruitzicht. Dit alles heeft geen goede uitwerking op de stem ming in den lande, dit alles wekt een sfeer van onzekerheid en. ongeloof. Het geeft op dit ogenblik geen aanleiding om rampen te voorspellen maar wel omdat wij in een democratisch land leven de noodzaak om ronduit en niet zonder hoop op sober der beleid aan te dringen en daarbij op meer begrip van de sfeer en de verhou dingen, die zich doen gelden. R. P. Duitslancl-confereiitie op 25 November? De V. S. en Engeland zijn overeengeko men 25 November als voorlopige datum te stellen voor de bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen over de opstelling van het vredes verdrag met Duitsland, aldus werd giste ren in kringen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlanlsc Zaken verno men. Frankrijk heeft Engeland er van in ken nis gesteld, dat het accoord gaat met de door de V. S. en Engeland voorgestelde datum van 25 November. EERSTE CONSULAIR RAPPORT AAN DE UNO OVERHANDIGD. Naar Reuter verneemt is het eerste rap port der consuls heden aan de vergadering der Verenigde Volken overhandigd. Het rapport zou zich voornamelijk bezig hou den met het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uit eindelijk rapport over ongeveer twee maanden gereed zyn. Vrijdagavond keerde met het Indië-vliegtuig mevrouw Schennerhom in Nederland terug. ONOPLOSBARE TRAGEDIE: oorbereiding der ontruiming nog voor het einde der Algemene Vergadering De Engelse minister van Koloniën, Arthur Creech Jones, heeft tijdens de zitting van de Palestijnse UNO-commissie gisteren verklaard, dat de Engelse regering er op is voorbereid Palestina te ontruimen, wanneer de UNO er niet in slaagt een regeling dezer kwestie te bereiken. Engeland is niet bereid het mandaat te blijven uitoefenen wanneer de zaak zou worden uitgesteld tot de volgende Algemene Vergadering. Het wil ieder plan, waarmede de Joden en Arabieren het eens zijn, doorvoeren, doch een andere macht zou zich moeten belasten met de uitvoering van een beleid, dat zulk een plan niet zou omvatten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vulde de verklaring van Jones later aan met de bekendmaking, dat Engeland onmiddellijk na het einde der discussies over Palestina in de UNO, zal beginnen met de voorbereiding van het vertrek der troepen en bestuursfunctiona- rissen. De Britse bekendmaking heeft opzien ge baard zowel in de UNO als in de betrokken landen, Engeland en Palestina. Het was een enigszins dramatische coïncidentie, dat onmiddellijk na de verklaring van Jones het mismoedige rapport der UNO-commis sie voor Palestina werd uitgebracht, dat de Palestijnse kwestie als onoplosbaar ken merkte en sprak van een tragedie, waarin de wederzijdse aanspraken als gerechtvaar digd moeten worden beschouwd. Het rap port noemde als enige mogelijkheid voor de UNO, een verzoening te bewerkstelligen tussen de tegenover elkaar staande groe pen en zoveel mogelijk de beloften, aan beide gedaan, te vervullen. De Britse verklaring kenmerkte zich door een grote bereidheid tot het bevorde ren van een vredelievende oplossing. Enge land verklaarde bij monde van minister Jones alles in het werk te willen stellen, om de beide partijen in Palestina tot elkan der te brengen, doch tevens werd er de nadruk op gelegd dat Engeland niet bereid is, niet geweld van wapenen een bepaalde politiek aan Palestina op te leggen. Boven dien zeide Jones dat er geen wezenlijk ver schil bestaat tussen de grote lijnen, die En gland in zijn Palestina-politiek volgt en de gevolgtrekkingen, waartoe de UNO-com- missie gekomen is. Hij sprak de vurige hoop uit, dat de UNO meer succes zal heb ben dan Engeland ten aanzien van het be werken ener verzoening tussen Joden en Arabieren. Tevens kondigde hij aan, dat Engeland speciale voorstellen met betrek king tot de oplossing van het Europese Jodenprobleem bij een betere gelegenheid zal indienen. Naar het gevoelen van gewoonlijk wel ingelichte kringen te Londen zal de volg orde der gebeurtenissen thans waarschijn lijk als volgt zijn: Groot-Brittannië gaat voorbereidingen treffen om Palestina te verlaten zodra de bespreking in de Alge mene Vergadering beëindigd is: daarna terugtrekking zo spoedig als technisch mo gelijk is. Groot-Brittannië zal zich niet be kommeren over de overdracht van de macht aan enige volksgroep in Pa lestina, zodat er een periode van anarchie zou kunnen aanbreken. Hergroepering in Midden-Oosten De nadruk werd er op gelegd, dat het besluit, om Palestina te verlaten niet be tekent, dat Groot-Brittannië zich uit geheel het Midden-Oosten terugtrekt. De terug trekking uit Palestina zal, naar verluidt, deel uitmaken van een algemene hergroe pering van de Britse strijdkrachten in dat gebied. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zal dit omvatten een ontwikkeling van bases in Oost-Afrika: de komende besprekingen tussen de grote vier over de toekomst van de voormalige Italiaanse ko loniën zullen met critische belangstelling gevolgd worden. De Britse positie in het Midden-Oosten zou, volgens de woordvoerder, tot op ze kere hoogte versterkt worden door het be ëindigen van de kostbare taak in Palestina, waar de Britse troepen practisch op voet van oorlog moeten verkeren. Hij voegde er aan toe, dat men in officiële Britse kringen hoopte, dat de definitieve mededeling over het terugtrekken de Joden en Arabieren tot samenwerking zou brengen, om bloed vergieten te voorkomen. Of Groot-Brittannië al dan niet andere leden van de UNO zal bijstaan bij het uit voeren van een opgelegde oplossing, of schoon zelf zijn mandaat prijsgevende, is volgens de mening in Londen zeer onzeker. Naar de mening van de gedelegeerden der voornaamste mogendheden te Lake Success heeft Groot-Brittannië met de verklaring over Palestina de UNO voor de zwaarste proef in haar bestaan gesteld. Zowel de Arabische als de Joodse vertegenwoordigers waren zeer voorzichtig in het geven van commentaar op de rede van Creech Jones, in afwachting van overleg met hogere in stanties. Een kwestie van strategie. De enige vraag, welke rijst, nu de Engel sen uit Palestina weggaan, aldus schrijft onze Londense correspondent, is of de zaken niet te ver gedreven zijn en of Arabieren en Joden thans in staat zullen blijken in vrijheid samen te werken. Reeds in 1937 heeft de Koninklijke Peel-Commissie op verdeling aangedrongen. Engeland bleef echter talmen. Zelfs de voorstellen, die het in het begin van dit jaar deed, nadat de Anglo-Amerikaanse commissie eveneens verdeling aanbeval, stelden de definitieve oplossing van het vraagstuk uit. Dat aar zelen is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat Engeland zo lang mogelijk wil de vasthouden aan zijn strategische basis Palestina. Nu de gehele Britse positie in het Midden-Oosten herzien wordt, laat het ook Palestina los, omdat de militairen thans in Oost-Afrika een nieuwe basis gevonden hebben voor de verdediging van de Britse belangen in het Middellandsezeegebied. Waarschijnlijk hopen zij nog een kleine troepenmacht in Palestina te houden op grond van een te sluiten vriendschapsver drag met de nieuw op te richten staatjes en mogelijk zullen de Amerikanen de wacht betrekken bij de uitmonding van de olie leiding in Haifa. Staande tegenover twee onverzoenlijk geworden groepen, had Engeland het aller minst gemakkelijk. Toen het mandaat be gon, kon het niet voorzien, dat het Ara bische nationalisme zich zo sterk zou ont wikkelen en ook niet de uitroeiing van de Europese Joden. Maar toen de grote vlucht uit Duitsland begon, gooide Engeland, om de Arabieren te vriend te houden, de deur van het gedroomde tehuis dicht. Labour verkondigde, dat zij die politiek zou her zien, zodra ze de kans kreeg, maar ook de socialisten deinsden ervoor terug. Men kan zich moeilijk onttrekken aan de indruk, Het woord is aan Henry Adams: Zij weten genoeg, die weten hoe te leren. Sla nog geen aardappelen voor de winter in Reeds thans zijn vele consumenten bezig een wintervoorraad aardappelen in te slaan. Dc tijd is echter daarvoor nog niet geschikt, zodat het gevaar bestaat, dat zij, die thans reeds aardappelen voor langere tijd opslaan, de teleurstellende ervaring zullen opdoen, dat er belangrijke verlie zen aan gewicht en kwaliteit op deze voorraden worden geleden- Een winter voorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden betrokken. Piet Heinin Den Helder teruggekeerd Na een verblijf van bijna twee jaar in de Indische wateren is Hr. Ms. torpedo- bootjager ,,Piet Hein", onder command" van kapitein-luitenant ter zee A. Mole naar in Den Helder teruggekeerd. Vóór de politiële actie werden in Australië le vensmiddelen en medicamenten ingesla gen. welke onder de noodlijdende Indone sische bevolking werden verdeeld. In de Grote Oost werd een bezoek gebracht aan gebiedsdelen, waar zich nog nimmer na de bevrijding van de Japanse overheersing een Nederlands oorlogsschip had vertoond. Bij de politiële actie verleende de „Piet Hein" assistentie. De torpedobootjager is in het bezit van de blauwe wimpel, door de commandant van het zusterschip „Kor- tenaer" uitgeloofd voor het marine vaar tuig dat de reis naar Indië in de kortste tijd zou volbrengen. De „Piet Hein" voer in 1945 binnen 15'/$ dag van Chatham naar Java. Minister Nelier weer naar Batavia? Volgens Aneta zou er sprake van zijn, dat minister Neher naar Batavia terug keert in verband met de te verwachten dat de Engelsen weinig belangstelling meer voor Palestina koesteren, nu de strategi- besprekingen met de dnelanden-commis- sche waarde ervan blijkbaar verminderd is. i sie- Naar verluidt zou minister Nehei Men vraagt zich af, of de grote politiekvertrekken tezamen met jhr- mr. H. van wel in staat is menselijke problemen te be- Vreedenburch, chef directie politieke za- naderen, laat staan op te lossen. De En gelsen zeggen, dat ze alleen maar in Pa lestina waren om te zorgen voor het even wicht tussen Arabieren en Joden. De laat- sten wisten niet beter of het doel der man- daatspolitiek moest zijn de voorwaarden te scheppen voor het Tehuis. In positieve, con structieve politiek sdhoten de Engelsen tekort. ken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, om de landvoogd gedurende de be sprekingen bij te staan. Naar alle waarschijnlijkheid zal een Spaanse 'landelsdelegaüe medio October naar ons land komen om besprekingen te voeren over hel af stuiten van een nieuw handelsverdrag. Het oude handelsverdrag tussen Spanje en ons land loopt ip l October af. De Verenigde Staten hebben thans een uitgewerkt plan gepresenteerd aangaande de instelling van een permanente commis sie uit de Algemene Vergadering der UNO, welke commissie alle leden der UNO in de gelegenheid zou stellen mede te beslissen bij de regeling van wereldproblemen. Het Amerikaanse plan erkent volledig de pri maire verantwoordelijkheid van de Veilig heidsraad voor onmiddellijk en doeltref fend ingrijpen ten einde de internationale vrede en veiligheid te garanderen. Volgens net plan zal de taak der commis sie het volgende moeten omvatten: De bestudering van zaken, die de alge mene welvaart of de vriendschappelijke betrekkingen aangaan, alsmede al derge lijke zaken, die door de Veiligheidsraad voor de Algemene Vergadering gebracht worden. Verder: De bestudering van de beginselen van samenwerking en internationale vrede en veiligheid, het doen van aanbevelingen in deze materie, bestudering van de vraag, of een zaak het bijeenroepen van een buiten gewone algemene vergadering der UNO vereist, de leiding bij onderzoekingen en de benoeming van commissies van onder zoek; en tenslotte het onderzoek van de kwestie, of de commissie permanent moet worden na het eerste proefjaar. Verklaard wordt, dat de commissie zich op de hoogte moet houden van de ver antwoordelijkheden van de Veiligheids raad. John Foster Dulles, Amerikaans vertegen woordiger bij de Veiligheidsraad, heeft te kennen gegeven, dat de commissie wellicht kwesties betreffende de vredesverdragen zou dienen te bestuderen. Hij voegde er aan toe, dat Marshall, mi nister van Buitenlandse Zaken, reeds had verklaard, dat de kwestie van het vredes- TWEEDE KAMER Regering blijft het nodig achten, te streven naar samen- werking met constructieve elementen in de republiek (Van onze parlementaire redacteur) verdrag met Oostenrijk voor de Algemene Vergadering der UNO gebracht zou moeten worden, indien er geen schot in de zaak zou komen. In dat geval zou de commissie die zaak in ogenschouw nemen. Dulles zeide verder, dat de commissie ook kwesties als de regeling van het Koreaanse vraagstuk en aanbevelingen voor herziening van het vredesverdrag met Italië, welke op de hui dige agenda van de Algemene Vergadering staan, zou kunnen bestuderen. De commis sie zou kwesties kunnen bestuderen, waar van zij zou weten, dat zij aan de volgende Algemene Vergadering zouden worden voorgelegd. De leden zouden het recht be houden te mogen kiezen, of zij een kwestie aan de Algemene Vergadering of aan de Veiligheidsraad zouden voorleggen. Doopplechtigheid van Prinses Marijke wordt uitgezonden De doopplechtigheid van Prinses Marij ke op 9 October in de Domkerk te Utrecht zal door de gezamenlijke omroepvereni gingen in een nationaal programma wor den uitgezonden. De plechtigheid begint om kwart over elf en zal een half uur duren. Naar wij vernemen zullen bij de doop plechtigheid van Prinses Marijke als peten worden uitgenodigd de groother togin van Luxemburg, de kroonprins van Zweden, Winston Churchill, mevrouw personfei'entic in de zaal van de Veilig- Roëll-Feith, mevrouw J. Post-Salomons heidsraad, waarop ongeveer zeshonderd en de heer A. J. Andree Wiltens. personen aanwezig waren, eritiek geoefend Mevrouw Roëll-Feith heeft gedurende op John Foster Dulles, de republikeinse acht jaren, waaronder de vijf oorlogsjaren deskundige in buitenlandse aangelegen- voor dc prinsesjes gezorgd en niet het heden, en George Earlc, de voormalige di- Prinselyk gezin lief en leed gedeeld. Zij plomaat, die hij beschuldigde van oorlogs- was de rechterhand en persoonlijke vrïen- ophitsing. Excellentie Beel moge slechts ad interim aan het hoofd van Overzeese Gebiedsdelen staan en dat nog sinds kort, dit heeft hem niet belet een buitengewoon knap betoog te leveren naar aanleiding van het Indone sische beleid der regering en van het daar over gevoerde Kamerdebat. Als premier heeft hij zich uit de aard der zaak trouwens voortdurend me* de proble men in kwestie moeten bezig houden. Zodoende bleek hij in staat goed en over tuigend voor de dag te komen. Duidelijk toonde hij aan, dat de regeringsverklaring wel degelijk heel wat positiefs en construc tiefs omtrent het verder te voeren beleid inhield. Zijn rede getuigde in menig opzicht van begrip voor de werkelijkheid, gecom bineerd met een fantasie, in de zin van voorstellingsvermogen, waarover de wer kelijke staatsman dient te beschikken. En bij dit alles kwam bovendien, dat hij blijk gaf van behendige politieke stuurmans kunst. Met name sprak dit uit de wijze waarop hij enerzijds de felste oppositie man. de heer Schouten (A.R.) bepaald in een hoek wist te drijven, anderzijds baande hij zodoende de weg om voor zover aan- mkelijk de afstand tussen hem en prof. Logemann, de woordvoerder van de Partij van de Arbeid hier en daar nog vrij groot had geschenen, deze aanmerkelijk te ver kleinen. Natuurlijk liet hij tevens niet na, goed te doen uitkomen hoezeer de aanvoer der. van de andere regeringspartij, prof Routine (K.V.P.) alle aanleiding had om replicerend nog eens ter dege te onderstre pen. dat hij het beleid van het kabinet vol komen kon steunen. De politiële actie. Wat het politieel optreden aangaat, ver namen wij, dat de militaire adviseurs zich niet tegen het beperkt karakter daarvan hadden verzet. En prof. Logemann kreeg, met verwijzing naar de Handelingen, te horen, dat in Juli reeds voorop had gestaan, dat het doel niet alleen was, aan de on houdbare toestand een einde te maken, maar ook betere voorwaarden te scheppen voor verwezenlijking van de beginselen van Linggadjati. Later pas was het in zo verre op een teleurstelling uitgelopen dat tengevolge van allerlei aanvankelijk niet aanwezige factoren de destructieve elemen ten een tijdlang in de nieuw bezette ge bieden te veel ondermijnende actie hadden kunnen voeren. Vasthoudende aan haar overtuiging, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd was ge weest tot zijn resoluties, had de regering gemeend zich desondanks van haar kant niet- als een onwillig lid van de internatio nale gemeenschap ie moeten gedragen. Met een weglopen van mr. Van Kleffens zou den wij allesbehalve gebaat zijn geweest. Wisjinski lucht zijn woede Onparlementair geschimp op persconferentie Andrei Wisjinski, de Sovjet-Russische gedelegeerde bij de UNO, heeft op een Een vreedzaam taf reel bij een stemlokaal in een der Engelse districten, waar een tussentijdse verkiezing is gehouden. din van de Prinses. Mevrouw Post is de weduwe van ..Jo hannes". een der landelijke hoofdfiguren van de K. P.. die gevallen is bij de oven-al op het Huis van Bewaring op de Wete ringschans te Amsterdam. De heer Andree Wiltens was de voorzit- ter van de Raad van Negen uit hot stu- dentenverzet en een vooraanstaand figuur van het geestelijk verzet in Nederland. Verliezen van Donderdag Het Nederlands communiqué van Vrij dag meldt, dat de verliezen van Donder dag bedragen: vier gesneuvelden en zes gewonden. Verscheidene benden werden uit door Nederlanders gepatrouilleerd ge bied verdreven. Ten Zuiden van Malang werd een republikeinse commandopost verdreven. Volgens het republikeinse communiqué hebben dd Nederlanders een grootscheep se aanval met 500 man ontketend ten Zui den van Malang, waarbij 93 Indonesiërs werden gedood. Het Nederlands communiqué van heden meldt, dat in de tector van Garoet, Ta- sikmalaja en Tjiamis Nederlandse troepen in botsing kwamen met benden, welke patrouilles beschoten en zich schuldig maakten aan overvallen en sabotage. Een Nederlands detachement bij Ketenger, bij de grote krachtcentrale benoorden Poer- wokerto op Midden-Java, sloeg een aan val van een sterke bende af. De Nederlandse verliezen van gisteren bedroegen drie gesneuvelden en 19 ge wonden- Ook critiseerde hij de door McNeil, de Britse gedelegeerde, in de algemene verga dering gehouden rede als „bijtend en sar castisch en vol pogingen om grappig te zijn". Als oorlogsophitsers noemde Wis jinski ook William Bullitt, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou en de radio-commentator Walter Winchell. Wisjinski zeide, dat hij na zijn rede in de algemene vergadering vele brieven had ontvangen, welke uiting gaven aan „on vriendelijkheid en kwaadwilligheid". Hij ergerde zich ten zeerste, toen tegen hei; einde van de voorlezing van zijn verkla ring een vijftigtal journalisten aanstalten maakte om heen te gaan. Vele diplomaten waren ter conferentie aanwezig, o.a. Sir Alexander Cadogan. de permanente Britse vertegenwoordiger ter UNO. die vijf mi nuten in de zaal verbleef. Toen Wisjinski eritiek ging leveren op McNeil fronste Sir Alexander zijn wenk brauwen en ging heen. Er werden heftige woorden gewisseld tussen Wisjinski on journalisten van de Hearst-pers. Toen een der journalisten vroeg, of ook sommige uitlatingen van Stalin als oorlogsophitsing aangemerkt moesten worden, wond Wis jinski zich zeer op. „Deze vraag kan ik niet beantwoorden", aldus antwoordde hij. „mijn antwoord zou de vraagsteller niet aanstaan". MINISTER JONKMAN KRIJGT SPOEDIG „REORGANISATIE VAN T KONINKRIJK" Naar het A.N.P. verneemt zal minister Jonkman binnenkort zeer waarschijnlijk een nieuwe portefeuille, n.l. die voor de reorganisatie van het Koninkrijk, onder zijn beheer krijgen. Wij stonden er aanvankelijk heel slecht voor en juist dank zij het blijven van mr. Van Kleffens en het door hem ter tafel brengen van constructieve voorstellen (con sulair rapport-Commissie van Drie voor goede diensten) was het eindresultaat voor Nederland heel wat gunstiger geworden dan het zich eerst liet aanzien. Sprekende over de concrete en construc tieve voorzieningen voor .de naaste toe komst, waarmee de regering zich bezig houdt, verklaarde de premier, dat inmid dels op economisch gebied reeds allerlei gedaan en bereidt is: in 1948 zal de tin productie van Banka en Billiton vermoe delijk meer bedragen dan in 1939. Voorts kon hij gewagen van haven- en wegenver betering sinds de politiële actie, van voor uitgang in de nieuw bezette gebieden wat de rijstdistributie en de gezondheidszorg betreft. Het collegiaal orgaan naast de luitenant gouverneur-generaal denkt de regering zich geheel binnen de grenzen van de Grondwet. Toen hij het over dat nieuwe orgaan had, bracht de premier dank en «hulde aan de heengaande Commissie- Generaal. De beginselen van Linggadjati blijven aldus dr. Beel de grondslag vormen voor de reconstructie van het Koninkrijk, Om trent de samenstelling en bevoegdheden van de in te stellen centrale organisatie (voorloopster van een federale regering) zal eerst overleg met de Indonesische ver tegenwoordigers gepleegd worden en daar na zal het dan eventueel tot noodzakelijk gebleken wetgevende bepalingen komen. Doel der Grondwetsherziening. De aanstaande beperkte Grondwetsherzie ning beoogt de mogelijkheid te openen, voorbereidingen voor de staatsrechtelijke structuurwijziging te treffen zonder dat dan constitutionele slagbomen in de weg staan. Of men later het nieuwe weer in een volgende Grondwetsherziening zal bezege len is nog geenszins beslist, zodat prof. Logemann zich hierover thans niet onge rust behoefde te maken. Met deze afge vaardigde was de premier het volkomen eens. dat het Indonesisch probleem nu een maal in de internationale verhoudingen betrokken was. Intussen moet men zijns inziens wel beseffen, dat de door de Com missie van Drie te bewijzen goede dien sten alleen betekenen het tot eikaar bren gen van de partijen om samen te gaan over leggen. Hiertoe is de regering bereid, mits blijke, dat in de republiek voldoende con structieve elementen hetzelfde willen. In tegenstelling tot de heer Schouten achtte hij het nodig en mogelijk naar sa menwerking met hen te streven. Onjuist was het van de A.R. woordvoerder, die constructieve elementen met de destruc tieve krachten over één kam te scheren. En evenzeer keurde Excellentie Beel het verlangen van de heer Schouten af om deze republiek te vernietigen. Iets anders was. dat hij niet bij voorbaat een her nieuwde politiële actie, doch slechts als uiterste middel en na afweging tegenover hetgeen er internationaal in de weegschaal zou liggen, wilde uitsluiten Maar dan zou het toch alleen moeten zijn om gevaarlijke ziektekiemen uit te snijden teneinde de mogelijkheid te scheppen tot gezondmaking van het lichaam. Hier kon men wel heel duidelijk het radicale verschil tussen de premier en de heer Schouten beluisteren, hetgeen eveneens het geval was, toen dr. Beel er de nadruk op legde dat men oog moet hebben voor het bestaan van het nationale streven in het Verre Oosten cn voor ons principiële uitgangspunt, al voor handen in de Koninklijke rede van 7 De cember 1942, van vrijwillige samenwerking, dus van overleg. Motie-Schouten. Een door de A.R. woordvoerder bij de verder weinig om het lijf hebbende replie- ken voorgestelde motie, welke per sé wet telijke regeling van het collegiaal orgaan en van de centrale organisatie verlangde, wees de minister-president af, aangezien zij de handen van de regering te zeer zou binden. Deze motie zal dus Dinsdag zeker worden verworpen, evenals een onaan nemelijk genoemde communistische motie, welke weerspiegeling was van wat Gromy- ko in de Veiligheidsraad had voorgestaan. DROOG WEER. j Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond In da nacht hier en daar vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Motgenoverdag enkele overdrijvende j wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige, naar Westelijke richtingen op- lopende wind. Weinig verandering van temperatuur. 28 September: Zon op "5.34 uur. onder 18.27 uur Maan op 18.23 uur. onder 3.59 uur 29 September: Zon op 6.38 uur. onder 18.25 uur Maan op 18.36 uur, ondej 5.13 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1