Haarlems Dagblad Crote Verwachtingen Zeven vruchteloze stemmingen over de opvolging van Polen i: Bijzondere Raad van Cassatie behandelt de zaak tegen jhr. De Geer Ramadiers „smeekbede" aan Amerika veroorzaakte rush op de winkels Weerbericht 62e Jaargang No. 18749 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 34825. Redactie I06U0. Directeur-Hoofdredacteur 35054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom \Coenscïag 1 ücïoEer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administrate Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r l ET IS VIJFTIEN7 JAAR GELEDEN dat 11 de Spaanse geleerde José Ortega Gasset in zijn waarschuwend en analyse rend werk „De Opstand der Horden- schreef: „De waarachtige toestand van Europa zou dus deze blijken te zijn: zijn luisterrijk en lang verleden heeft het tot een nieuwe levenstaak doen komen, waarin alles grotere omvang heeft gekregen, maar tegelijkertijd zijn de in stand gebleven iiv stellingen van dit verleden dwergachtig klein en beletten zij de tegenwoordige groei. Europa is tot grootheid geraakt 'als een samenstel van afzonderlijke naties. In zekere zin zijn de idee en het gevoel van nationaliteit zijn kenmerkendste uitvinding Doch nu ziet Europa zich verplicht, zichzelf te overvleugelen. Dit is het schema het ontzaglijke drama, dat in de komende jaren zich zal afspelen. Zal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instel lingen of zal het voorgoed daarin opgeslo ten blijven? Want het is reeds eerder ge beurd, dat een grote beschaving ten onder ging omdat zij de traditionele opvatting van de Staat niet kon veranderen". In het jaar, waarin Ortega dit schreef, 1932. mislukte de Ontwapeningsconferentie. Vlak daarop kwam Hitler in Duitsland aan het bewind (Januari 1933). Het ontzaglijke drama, door Ortega aangekondigd, zette zich in. Het bereikte een geweldig hoogte punt in de Tweede Wereldoorlog, waarin Hitlers poging om Europa onder zijn macht te brengen faalde. Op die wereldoorlog volgde een staat van verdoving, waarin velen twijfelden aan de herwinning van voldoende energie voor een werkelijk her stel en waarin grote plannen tot het inslaan van nieuwe wegen slechts door enkelen werden te berde gebracht. Men luisterde aanvankelijk niet. Maar terwijl de Russen Oost-Europa in hun invloedssfeer Wokken begon West-Europa, uitgeput en afhanke lijk van Amerikaanse hulp, tot ontwaken te komen. De grote gedachten vinden nu steeds meer gehoor. Men ziet reeds feiten tot politieke werkelijkheid worden, waar in twee jaar geleden niet zou zijn geloofd en die duidelijke aanwijzing geven van een wordingsproces in de richting, door Ortega y Gasset als de enige uitweg aangeduid. Want zulk een aanwijzing ligt in de snel groeiende schepping van de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse Tolunie, waarin men de derde handelsmacht der wereld aankondigt, maar die nog een gans ander aspect bezit: het begin der nieuwe Euro pese aaneensluiting. Het is verduidelijkt in de ontwikkeling van het Plan-Marshall tot I grote Amerikaanse hulpverlening aan Euro pa. De Amerikanen hebben een ant woord gevraagd, gebaseerd op Euro pese samenwerking. Zestien landen hebben er gehoor aan gegeven en het ingediend. Om hulp te kunnen krijgen* bleken zij te móeten samenwerken. Om hulp te kunnen I krijgen bleken zij het plan voor een Euro* pese Tolunie, aanvankelijk wel besproken maar als te moeilijk opzij geschoven, niet I te kunnen loslaten. Het is opnieuw in be handeling genomen. De Europese federalisten zijn zich intus sen gaan organiseren eh congressen gaan beleggen. Ook graaf Coudenhove-Kalergi, de oude leider van de Pan-Europa Bewe- ging, is weer in volle actie gekomen. Nu de poging van Hitier, om Europa door geweld tot eenheid onder zijn tirannie te brengen, is mislukt evenals destijds Napoleons po ging, komt eindelijk de mogelijkheid tot een vrijwillige, federale samenwerking op democratische grondslag als werkelijkheid naar voren. Alleen in West-Europa, omdat nieuwe dwang de Russische het Oos telijk deel heeft afgesplitst: tijdelijk heeft afgesplitst. Want IJzeren Gordijnen zijn niet zeer duurzaam in deze wereld. Te Gstaad in Zwitserland is van 6-10 September een bijeenkomst gehouden van 150 parlementsleden uit tien Europese lan den: België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Zij streven naar Europese federatie. De Ne derlandse groep werd aangevoerd door mr. E. G. M. Roolvink; uit een beschouwing van de correspondent te'Genève van de N.R.C.> die ik hier citeer, blijkt dat o.a. ook de Kamerleden mevr. Fortanier-de Wit en dr. A. H. W. Hacke (beiden P.v.d.V.) er deel van uitmaakten. Dr. Hacke werd tot eerste parlementaire seeretaris gekozen van het Uitvoerend Comité van de Unie van Europese Parlementsleden, die met de grootst mogelijke energie naar de bijeen roeping van het eerste Europese Parlement zal streven. Niet minder dan dat. Graaf Coudenhove-Kalergi treedt als secretaris generaal van de beweging op. Telt zij niet meer dan 150 aanhangers in de betrokken tien lands-parlementen? Veel meer dan dat aantal. Want in ant woord op een enquête, die graaf Couden hove-Kalergi in November 1946, dus bijna een jaar geleden, aan al de 4094 leden van de tien parlementen zond bleek, dat reeds in die tijd 1571 van hen (38 zich posi tief uitspraken voor een Europese Federa tie in het kader der Verenigde Naties. (Ik herinner eraan dat het Handvest der Ver enigde Naties de mogelijkheid tot regionale aaneensluiting uitdrukkelijk opent). Slechts 46 antwoordden afwijzend: 2500 antwoord den niet. Ik teken hierbij aan dat er nau welijks twjjfel aan geopperd kan worden, gezien de ontwikkeling der gebeurtenissen en der geesten sinds November 1946, dat een herhaling van deze enquête op dit ogenblik een meerderheid voor Federale Unie onder de parlementsleden der tien landen zou opleveren. Toen deed die zich, zoals te Gstaad gebleken is, al voor in de Franse Kamer (301 van de 593 leden), de Griekse (207 van de 354), de Italiaanse Constituerende Vergadering (342 van de 554), de Luxemburgse Kamer (28 van de 51) en de Nederlandse Tweede Kamer (53 van de 100), terwijl in onze Eerste Kamer en in de Zwitserse Bondsraad juist 50 '/c, j in de Belgische Kamer 49 9c met Ja ant- j woordde. De correspondent van de N.R.C. VACATURE IN DE VEILIGHEIDSRAAD: Amerikaanse officieren het Griekse leger? in De opvolging van Polen als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad heeft de Alge mene UNO-vergadering gisteren in een volledige impasse gebracht, doordat de ver kiezing van de twee Sovjet-Russische candidaten, Tsjechoslowakije en de Oekraïne, gedwarsboomd werd ten gunste van India. Nadat Argentinië en Canada als opvolgers van Brazilië en Australië waren gekozen, werd Tsjechoslowakije uitgeschakeld en kregen de twee overblijvende rivalen, India en de Oekraïne, geen van beide de ver eiste meerderheid van twee-derde. Dit laatste verschijnsel herhaalde zich nog zesmaal, waarna de zitting verdaagd werd. Pakistan en Jemen leden der UNO De afgevaardigde der Verenigde Staten motiveerde zijn bezwaar tegen de Oekraïne door te verklaren, dat dit land geen vol ledig souvereine staat is. De Amerikanen stelden daarom voor India de plaats van Polen te laten innemen, doch noch de Oekraïne, nooh India konden bij vier stem- mingen de noodzakelijke tweederde meer derheid behalen. Bij de vierde stemming behaalde de Oekraïne 30, India 25 stemmen. Deze situatie bracht de Sovjet-gedele geerde Wisjinsky er toe de Verenigde Sta ten ervan te beschuldigen ofwel het hand vest der Verenigde Volken te zijn vergeten, ofwel dit met opzet te schenden, daar hier in vermeld staat, dat de geografische ver tegenwoordiging moet worden in acht ge-, nomefi bij de keuze der leden van de Veilig heidsraad. Boos merkte Wisjinsky op, dat het de bedoeling is van Amerika om een van de Slavische staten uit de Veiligheids raad te stoten. Hij hield vol. dat het Hand vest voorschrijft, dat een Slavische staat wordt gekozen. Irak .stelde voor de zitting te verdagen, doch Wisjinsky maakte tegenwerpingen en verklaarde, dat de oplossing zo nabij was, dat men liever verder moest gaan. Bij stem ming over de vraag om de zitting te ver- aagen, werd deze motie imet 30 tegen 14 stemmen verworpen, waarna men verder ging met stemmen. Bij de zesde stemming behaalde de Oekraïne 34 stemmen, India 22. Bij de ze vende en laatste stemming behaalde de Oekraïne' 33 stemmen en India 23. Tenslotte steende de vergadering voor •erdaging van de zitting waartegen Wis jinsky krachtig protesteerde met de be schuldiging, dat met opzet werd verhinderd, dat een van de Slavische landen de plaats an Polen in de Veiligheidsraad zou in nemen. De UNO telt thans 57 leden, daar de sta ten Jemen en Pakistan gisteren tot de UNO werden toegelaten en onmiddellijk mee stemden bij de mislukte verkiezing van een opvolger in de Veiligheidsraad voor Polen Conferentie over Italiaanse koloniën aanstaande Rusland aanvaardt uitnodiging Naar van gezaghebbende zijde te Lon den wordt vernomen, heeft de Sovjet regering de Britse uitnodiging tot bijwo ning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier. over de toekomst van de Italiaanse koloniën, aanvaard. Het antwoord van de Sovjet-Unie is overgebracht door de Sovjet-ambassadeur te Londen, Zaroebin, die gisteren na over leg met zijn regering te Londen is terug gekeerd. Engeland had voorgesteld de con ferentie heden te Londen te openen, doch door vertraging bij de voorbereidingen is dit niet mogelijk. Zij zal waarschijnlijk Vrijdag beginnen. Het houden van de conferentie is in overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag met Italië. De grote vier moeten binnen een jaar na het van kracht worden van dat verdrag over de toekomst van de koloniën beslissen. De speciale af gevaardigden hebben tot taak een com missie van onderzoek naar het Midden- Oosten te zenden voop een bezoek aan de betrokken gebieden: Cyrenaica histori£ van De Q ek u- E Tripolitame, Eritrea en Italiaans Somali- I ]anj en de andere aftredende leden. De Veilig heidsraad heeft gisteren bovendien nog een fel debat beleefd over de toelating van Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. Er werd wederom geen oplossing gevonden. Polen stelde voor om deze kwestie aan de vijf permanente leden van de Veiligheids raad over te dragen, met de opdracht de zaak te bespreken met de secretaris-gene raal der UNO. Dit voorstel werd echter verworpen, zodat de volgende zitting van de Veiligheidsraad dit agendapunt en alle daaraan verbonden moeilijkheden opnieuw op tafel zal vinden. Amerikaanse functionarissen te Athene hebben de departementen van Oorlog en van Buitenlandse Zaken te Washington oorgesteld om een 30 a 40-tal Amerikaan se officieren toe te voegen aan de Griekse strijdkrachten, die tegen de partisanen in het veld staan. Men neemt aan, dat deze voorstellen deel uitmaken van plannen om de gevech ten tegen de Griekse guerillastrijders te intensiveren. Deze plannen zouden over wogen worden door generaal Chamberlin, die momenteel als hoofd van de inlichtin gendienst van het Amerikaanse leger in Griekenland vertoeft. Uit het bericht, dat de 4 a 5000 man Britse troepen in Griekenland binnenkort hun winterkwartier zullen betrekken, wordt geconcludeerd, dat men bij de be sprekingen tussen Washington en Londen nog geen beslissing heeft genomen over het al of niet terugtrekken van deze troe pen. Hevige aardschok in Perzië Tengevolge van een zeer hevige aard schok zijn meer dan 400 personen in Ghaen in de provincie Khorassan, in het Noord oosten van Perzië, om het leven gekomen. Rijkdom uit het verleden Ter gelegenheid van het congres van de Federa tie Goud en Zilver is in Scheveningen een show gehouden van kostbare sieraden en oude cos- tuums. Er waren Friese, Zaanse en Zeeuwse costuums uit de acht tiende eeuw, Franse hoftoiletten uit 1795 en hoerendrachten uit ver schillende perioden. De toiletten waren boven dien getooid met siera den ter gezamenlijke waarde van ruim drie millioen. - Foto van een Biedermayercostuum uit 1840. De draagster is getooid met talrijke kostbare juwelen uit*'die tijd. Overstromingen in Pendsjaab doen twisten vergeten Duizend vierkante kilometers van Mid- den-Pendsjaab zijn overstroomd door het water van drie buiten haar oevers getre den rivieren. Aanvallers en aangevallenen trachten tezamen aan het water te ont komen. Temidden van de vernielde, nog niet rijpe oogst, hebben duizenden dorpe lingen uit de omstreken van Lahore hun toevlucht gezocht op daken en verhogin gen. Vele dorpen zijn afgesloten en voedsel zowel als viuehtelingen-convooien worden door het modderige water tegengehouden. Deze nieuwe ramp heeft de moeilijkheden om de vluchtelingen te vervoeren en van voedsel te voorzien zeer vergroot. Grote gedeelten van het laag gelegen Lahore, vlak bij de grens tussen Oost- en West-Pendsjaab, zijn overstroomd. De overstromingen over een groot ge bied van Noord-India werden Dinsdag avond door de onder-commissaris te New- Delhi, Randhawa, beschreven als een „on vergelijkelijke ellende, waarbij de recente onlusten in Delhi tot een onbeduidend heid verbleken". Dinsdag wei-den in het gebied van Delhi 40.000 mensen door de snel stijgende Joemna. welke doorgaans een rustige rivier is. bedreigd. Meer dan 100 dorpen in dit gebied zijn overstroomd of door het water geïsoleerd. Vliegtuigen zijn gecharterd om voedsel uit te werpen voor dc vluchtende bevolking. De ..Oranje" morgen in Amsterdam Het m.s. „Oranje" met 807 repatriëren- den aan boord wordt Donderdagmorgen om 8.00 uur in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal om 13.00 uur in Amster dam beginnen. De Bijzondere Raad van Cassatie vèndaag begonnen met de behandeling van het cassatieberoep van oud-minister president jhr. mr. D. J. de Geer. die we gens hulpverlening aan de vijand door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd met bijzondere voorwaarden en 5 geldboeten van f 4000. De president, -mr. Haga, begon met de ondervraging van de requirant, waarbij allereerst ter sprake kwam de bekende land. Zij kunnen ook besluiten tot het uit- 1 Requirant ,mcrkte op> dat hü van de nodjsen van ^interesseerde landen als0^racht „aar Ned.rIands.indië te Italië, Ethiopië, Zuid-Afrika, Australië, - - India en Pakistan, om hun standpunt be kend te maken. Verhoging der onderwijzers- pensioenen gevraagd Het Tweede Kamerlid de heer Van Sleen (Anbeid) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of deze bereid is, de pensioenen te herzien van die on derwijzers, die reeds voor de jongste verbetering der onderwijzerssalarissen gepensionneerd wa ren. De heer Van Sleen ziet een dergelijke her ziening als rechtsherstel, daar volgens hem deze onderwijzers in het verleden ten onrechte een te laag salaris hebben genoten. komst. Vrees die weerhoudt van aaneen sluiting doet het begrip „souvereiniteit" overigens wel volkomen teniet. Als dit aanvaard werd zou het op den duur bete kenen, dat West-Europa zich onderwierp aan Rusland's welbehagen. Het Congres der parlementsleden te Gstaad heeft dit standpunt dan ook niet- ingenomen, maar zich evenals het Congres der Federalisten te Montreux voor federa tieve aaneensluiting desnoods zonder Oost- Europa uitgesproken. Natuurlijk met de bij voeging, dat toetreding van andere landen tot de federatie steeds mogelijk blijft. Want dat is een van de wezenstrekken van het begrip federatie. Hei Congres te Gstaad heeft inderdaad grote verwachtingen gewekt. Het wil zo merktspoedig mogelijk een Europese Consti- op dat het de vraag is of die allen ook j tuerende Vergadering bijeenroepen, liefst voorstanders zijn van de onmiddellijke al in 1948, die een federale Grondwet aan schepping van een Europese romp-fede- alle Europese staten zal kunnen voorleg- ratie, zolang Rusland en zijn satellieten nietgenGesteund door de aanhang in de slechts weigeren zich bij de Europese fede- j verschillende parlementen, natuurlijk, ratie aan te sluiten, maar er bovendien, I Gij zet grote ogen op bij het lezen van „naar te vrezen is", een tegen Rusland en 1 zulke plannen? Wij leven in een tijd, waar- het communisme gerichte actie in zouden in zeer grote veranderingen op til zijn. Het zien. zouden God geve het! heilzame ver- Dit herinnert levendig aan de jaren voorsnderingen kunnen worden. In Zwitserland 1940. Wat hebben de West-Europese Jan- hebben in deze dagen merkwaardige en den toen bereikt, door zich uit vrees voor belangrijke internationale bijeenkomsten Duitsland niet aaneen te sluiten en zelfs j plaats. Ook die van de actie voor Morele geen militaire afspraken te maken? DatHerbewapening te Caux-sur-Montreux, zij, het ene na het andere, onder de voet j waarover wij al meermalen bericht hebben. R. P. gelopen wei-den! Vrees opent geen toe-1 gaan voor het eerst kennis nam uit het memorandum-Gerbrandy. Een nevendoel had requirant naar hij zeide niet, ook niet toen hij een „permit" had aange vraagd voor Zwitserland. De president wees de requirant er op, dat hij in Lissabon bij de Duitse gezant heeft aangedrongen op spoed met 'het ver lenen van een visum. Zou die spoed niet betracht woixlen, dan zou hij niet near Nederland, maar naar Indic gaan. Ligt daarin niet opgesloten aldus mr. Haga dat u toen heel goed begreep, dat de Duitsers liever zagen, dat u naar Neder land ging dan naar Indië? Jhr. De Geer: ..Ik herinner mij niet, of ik het woord „Indië" gebruikte het was in ieder geval alleen mijn bedoeling dui delijk te maken, dat ik niet in Lissabon wilde blijven". President: ,.Ik heb de indruk, dat u de gang naar Nederland ook zelf bedenkelijk vond. Hoe is dat?" Requirant ontkende deze zienswijze ge had te. hebben. President: „U beschouwde zich als ge woon burger, gelijkstaande met een kin derjuffrouw, zoals u zelf zeide. Maar dat standpunt klopt toch niet met het uitge ven van een brochure. De Duitsers zouden zich van een brochure van een kinderjuf frouw niets hebben aangetrokken". Jhr. De Geer: „Ik schreef die brochure niet als oud-minister-president maar als iemand, die de internationale toestand be oordelen kan, zoals ook Colijn een bro chure schreef". President: „Voelt u nu nog niet dat u daarmede de Nederlandse verzetskracht moest aantasten?" Requirant: „Neen". President: „Het is gebleken, dat de Duit se autoriteiten uw terugkomst hier zeer waardeerden". Jhr. De Geer: „Seyss Jnquart schreef direct na mijn komst een brief aan de se cretarissen-generaal. waarin hij hun ver bood enig contact met mij te hebben. Daaruit blijkt dus het tegendeel". De president merkte op, dat Jhr. De Geer van alle zijden, ook door de hpogste, gewaarschuwd was. „Toen u al deze waar schuwingen in de lucht sloeg, kon men toch wel van opzet spreken". (De zitting duurt voort) Het woord is aan Mackintosh: De mensen zijn nooit zo goed of zo slecht als hun meningen. Treinongeluk bi j Malang kost 25. levens Volgens radio Djokja werden 25 perso nen gedood en 70 ernstig gewond bij een treinongeluk nabij Malang. In verband met de zware belasting en de stijgende spoorbaan moesten van de trein van Ma lang naar het noorden vier wagons wor den afgehaakt. De remmen van de afge haakte wagons bleken echter niet te func- tionneren en reden dientengevolge met steeds toenemende snelheid de heuvel af. Twee wagons sloegen hierbij om. De afdelingen van het Indonesische en Chinese Rode Kruis verleenden .de eerste hulp. Dr. van Mook naar Sumatra's Oostkust Gistermiddag zijn dr van Mook en ge neraal Spoor naar Palembang gegaan met het doel de plaatselijke toestand in be schouwing te nemen en om de onder de be volking van Sumatra's Oostkust levende verlangens te bestuderen. Dr. van Mook reist in een Mitchell-vliegtuig van de le gercommandant en zal worden vergezeld door de heer van der Wal, wnd. directeur van het binnenlands bestuur,-^rof. K. Ent hoven, adviseur van dr. van Mook en de heer J. Ozinga. Heden zullen zij Medan bezoeken, waarna het gezelschap Donder dag naar Batavia zal terugkeren. ANGST-PSYCHOSE IN FRANKRIJK De New Yorkse politie heeft dezer dagen „scheepsladingen" wapens in het water van de Long Island Sound gedeponeerd, om lastige en omvangrijke gevonden voor werpen kwijt te raken. Deze gevonden voorwerpen speelden een rol in de onder wereld van Amerika en werden „gevon den" bij het onderzoek van de talloze misdaden, die door gangsters werden gepleegd. (Van een correspondent te Parijs) Het is ongeveer een maand geleden, dat Paul Ramadier, de voorzitter van de Franse ministerraad, zijn volk de mare deed, dat het land een algemene catastrophe stond te wachten. De graanoogst, ^ei hij, had slechts 20 pCt. van het noodzakelijke mi nimum opgebracht, de schatkist was leeg en de winter beloofde de hardste te wor den, die Frankrijk sedert jaren had be leefd. Toen wij deze redevoering indertijd van enig sober commentaar voorzagen, heb ben wij er al op gewezen, dat zij in eerste instantie W£* kennelijk voor buitenlandse i.e. Amerikaanse oren was bestemd. Men diende die woorden voornamelijk te verstaan, als een, naar onze mening niet zeer waardige, smeekbede om buitenlandse hulp eer nog dan een appèl aan het verant woordelijkheidsbesef, het gevoel voor inter nationale solidariteit van de machtige rijke bondgenoot aan de overzij der oceanen. En zeer waarschijnlijk trachtte Ramadier aldus tevens enige morele pressie uit te oefenen op de Amerikaanse diplomatie, opdat het werk van de 16 confererende mogendheden in Parijs toch vooral maar au sérieux zou worden genomen. Dramatisch reactie. Het is nog niet mogelijk thans reeds uit te maken, of deze meest pessimistische redevoering, die misschien ooit door een Franse premier was gehouden, Reynaud's wanhopige oproep aan Roosevelt in Juni 1940 meegerekend, in Amerika enig effect heeft gesorteerd. Doch men kan thans al wel zeggen, dat haar uitwerking in Frank rijk zelf uiterst waarneembaar en zeer on gelukkig is geweest. Bij het Franse volk, dat gemakkelijk, snel en vaak niet heel doordacht pleegt te reageren, hebben Ramadier's woorden wei nig minder dan een angstpsychose opge roepen. Nergens waar men een recente opinie-test heeft het uitgewezen zich momenteel zo intens met de mogelijkheid van een naderende oorlog bezig houdt als hier een weekblad toonde zelfs de treu rige moed om de uitbarsting van een nieuw wereldconflict nog voor Kerstmis a.s. te voorspellen en nergens ook, waar die" psychose, welke ovérigens en helaas geen specifiek-Frans symptoom genoemd mag worden, tot zulke ongedisciplineerde handelingen leidde. Wanneer, aldus redeneerde men hier, het gevaar van een hongerwinter dan der mate acuut is, als de premier voorspelt, dan dient ieder terwille van het naakte lijfsbehoud tijdig de nodige maatregelen te treffen. En zo volgt dus een algemene rush op de magazijnen en men hamsterde wat men vinden kon: aardappelen ook als die zich niet voor reserve leenden Uitvinder van Gestapo-badkuur viel flauw voor executie Georges Delfanne, de uitvinder van de door de Gestapo in Parijs toegepast „bad kuur", waarbij de slachtoffers in ijskoud water werden gedompeld om hen tot ver klaringen te dwingen, is hedenochtend vroeg te Parijs door de kogel terecht ge steld. Toen de. bewakers in zijn cel kwamen om hem naar de plaats van executie te brengen, viel Delfanne flauw en bij moest op een brancard worden vervoerd. Met hem werden twee andere Franse Gestapo-mannen terecht'gesteld. J eieren, conserven, graan, wijnDe prij zen vlogen de hoogte in. Officieel met 23 pCt. alleen voor de maand Augustus. Doch in werkelijheid bedragen vele prijzen thans al het dubbele van enkele maanden her. Voor een ei legt men nu 20 tot 25 fran ken neer 50 a 60 cent'r. kilo aardappelen kost 20 francs, een kilo bief stuk 400, ongeveer een tientje dus. En in October beloven kleren en andere textiel- waren, evenals de schoenen met 50 tot 100 pCt. in prijs te stijgen. Als olie op het vuur. Men mag natuurlijk Ramadier's woor den niet uitsluitend verantwoordelijk stellen voor deze flitsende prijsstijgingen. Doch het is wèl zeker, dat zij er de psycho logische condities in hoge mate voor heb ben bevorderd. Die woorden waren als de olie, welke een smeulend vuur in een mi nimum vail tijd hoger op doet laaien. En zo is Frankrijk do rand van de af grond dan weer een stapje dichter ge naderd. Een dieptevrees maakt zich mees ter van het volk. Men denkt en spreekt over de oorlog, men schrijft over devalu atie en revolutie. En men gelooft, als een kind in Sinterklaas, in dc wonderdoende goedertierenheid van minister Marshall. Men leeft, anders gezegd, in een atmosfeer, die met de realiteit nog maar verre rela ties onderhoudt .Men staat op het punt en is bereid de verantwoordelijkheid voor eigen daden in andermans handen te leg gen. Frankryk zwijgt. Het woord is aan Amerika Demarcatielijnen zijn factor in het geschil Consulaire commissie zou naar republikeins standpunt hellen De gisteren in Batavia aangekomen Ame rikaanse militaire waarnemers zullen waar schijnlijk morgen met hun werk beginnen. Vermoedelijk zullen zij naar Djokja en Soe- rabaja gaan. Uiteraard zal het uiteindelijke rapport voor de Veiligheidsraad worden vertraagd, doch deze vertraging zal nio* meer dan 14 dagen kosten. Inmiddels vin» de samenstelling van het rapport voortgang, doch aangezien het in de bedoeling ligt, dat de gegevens van alle waarnemers in het rapport worden verwerkt, kan uitein delijk het militair gedeelte van het rap port pas in eindvorm worden gegoten, wanneer de Chinese waarnemers (die nog niet allen in Batavia zijn teruggekeerd) zowel als de Amerikaanse waarnemers te rug zyn. De „Nieuwsgier" tekent hierbij aan, dat het vaststaat, dat de consulaire commissie zeer onder de indruk is geko men van het fundamentele verschil in in zicht omtrent de betekenis van de demar catielijnen tussen Batavia en Djokja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de Nieuwsgier, „dan is de consulaire commissie geneigd over te hellen naar het republikeinse stand punt, dat een unilaterale vaststelling van de grenzen tussen het Nederlands en repu blikeins gebied door de Nederlands-Indi sche autoriteiten in hoofdzaak tot de hui dige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijke reserve ten aanzien van dergelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commissie leden het onmogelijk maakt omtrent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen", zo besluit ae Nieuwsgier. Dr. A- Melchior zal op Zaterdag October in de zaal van de Haarlemse Kegelbond voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen spreken over zijn ervaringen als scheepsarts op de „Willem Barendsz". RUSTIG HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N.M I. in De Bilt. geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: Koude nacht met vorming van nevel- of mistbanken, welke morgen weer op- lossen, overigens gedeeltelijk bewolkt j en droog weer. In de namiddag iets nogere temperatuur Tijdelijk nog ma- t:ge Westelijke wind iangs de Wadden- eilanden, overigens weinig wind.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1