C c Ifl Tweede Kamer gaat accoord met de herverkaveling van Walcheren J Dierenzorg is mensenplicht ÉsSï? sSïJÊsmA Wereldnieuws WOENSDAG I OCTOBER 1947 2 Onverwachte meerderheid tegen gemengd zwemmen Van onze parlementaire redacteur) Het sluitstuk van (het Indisdh debat lever de geen verrassing meer op. Het kabinet kreeg zijn zin, want zowel de communis tische motie-De Groot als die van de heer Schouten (A.R.), welke minister Beel beide had afgewezen, werden verworpen, de eer- te met 974 (alleen de conimunis'en voor), de tweede met 2657 stemmen: hier vorm den de A.R., de C.H., de St. Gereformeer den en de Partij van de Vrijheid de oppo sitie. Prof. Romme (K.V.P.) had te voren verklaard de motie ten dele overbodig en bovendien ten dele minder gelukkig gefor muleerd te achten, zodat hij er daarom met zijn vrienden tegen zou stemmen. Vervolgens zette de Kamer zich aan de gedachtenwisseling over ht wetsontwerp herverkaveling Walcheren, dat een aantal in hun typische klederdracht getooide boe ren van dat zwaar door de oorlog geteis terde eiland, de reis naar Den Haag en naar de gereserveerde tribune had doen onder nemen. Zij kregen waar voor hun geld, want twee Zeeuwen hoorden zij spreken, te "weten mr. Van der Feltz (C.H.), die zich bovendien aan lyrische ontboezemin gen overgaf in zijn betoog, dat zich vooral keerde tegen de door het wetsvoorstel ge opende mogelijkheid, dat pachters gedwon gen worden bun oorspronkelijke grond te verlaten en elders, eventueel buiten Zee land. weer een landbouwbedrijf te vinden, en de heer Mes (K.V.P.) die hier anders over dacht en eigenlijk volkomen met het ontwerp kon meegaan. Dit laatste was ins gelijks het geval met ir. Vondeling, die er zelfs een mooi voorbeeld in zag ter navolging in andere landstreken, waar zich soortgelijke nood voordoet. Daarentegen moest de heer Van den Heuvel (A.R.) niets van de dwangmethode weten. Hij achtte bet voorts uit den boze, dat er niet vóór alles zorg wordt gedragen voor be hoorlijke vergoeding van op Walcheren ge leden oorlogsschade. Van de overige spre kers behoorde de heer DeHartog (Vrij heid) tot diegenen, die in beginsel tegen dwangbepalingen zijn, maar die moesten erkennen,-dat de zo dringend noodzake lijke sanering van de agrarische verhoudin gen op Walcheren, welke thans meteen dient te geschieden, in dit bijzondere geval de dwang eventueel onvermijdelijk doet zijn. In de avondvergadering verklaarde mi nister M a n s h o 11 bij de beantwoording van de verschillende sprekers, dat hij thans over de kwestie van de materiële oorlogs schade wenste te zwijgen, daar hiervoor een afzonderlijk wetsontwerp komt. Wat som- miger grief in zake aantasting van het eigendomsrecht betrof, wees hij er op, dat bedoeld recht alleen aan banden wordt gelegd en dat, nu de overheid 50 tot 70 mil lioen gulden in de economische wederop bouw van Walcheren steekt, zij toch zeker ook wei in het algemeen belang op de in de wet voorziene wijze tot sanering mag overgaan. Wie zijn grond op Walcheren voor" herverkaveling en sanering ter be schikking stelt om vervolgens in de N.O.- polder te gaan boeren, geniet daarbij een voorkeur, die zeker op den duur wel waar dering zal ontmoeten. Reeds nu blijkt men er veel voor te voelen, want 160 personen, die 2800 hectaren beschikbaar stellen, wil len naar de N.O.-polder. Daar worden 3000 ha. gereserveerd, die tijdig ter beschikking zullen komen. De minister, die onder meer nog te kennen gaf, dat vooral de bedrijven tussen de 3 en 7 ha. dusdanige vergroting zullen krijgen, dat zij een redelijk bestaan zullen gaan opleveren, deelde nog mede, dat men in 1948 een begin zal maken met de indijking van het Sloe ten Zuiden van de dam tussen Walcheren en Zuid-Beve land. Het artikel, dat dwangmaatregelen mo gelijk maakt, artikel 45, kwam tenslotte in stemming. Toen scheen de fractie van de Partij van de Vrijheid er toch"" de voorkeur aan te geven, ook nu met de principiële tegenstanders van zulk een dwang-voor- schrift mee te gaan, te weten met de A.R., de C.H. en de St. Gereformeerden. Dit 18- ta'. legde he: echter tegen de 44 voorstem mers af, waarna weldra het gehele ont werp er zonder hoofdelijke stemming door- ging. Zwembad en zedelijkheid. De rest van de avond deed plotseling de oude groepering van Christelijken en niet- Christelyken opduiken, namelijk bij het wetsontwerp zweminrichtingen 1947, dat oorspronkelijk beoogde om aan de gemeen ten de verplichting op te leggen bepaalde veiligheids- en gezondheidsmaatregelen te verlangen alvorens vergunning te verlenen voor een openbare zweminrichting. Van de kant der „Christelijken" bracht men echter de zedelijkheid ter tafel. Dr. Stokman (K.V.P.) wilde het gemengd zonnebaden door de wet te lijf doen gaan. De heer Van Dis (St. Ger.) deed er'nog een schepje bovenop, toen hij zich ook tegen gemengd zwemmen en tegen het geopend zijn van zweminrichtingen op Zondag keer de. De heer Korthals (Vrijheid) behoor- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301,5 M. ï.00. 8.00. 13.W. 18.09, 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operettemuziek. 8.45 Ouverture „Egmont". 9.15 Morgenwijding. 8.30 Orgel. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Kinderkoor. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Modeshow. 31.20 Werken van Schubert. 12.00 Bioscooporgel. 12 30 Weerbericht. 12.33 In 't splonnnetje. 12.38 Piano. 13.15 De Romancers. 14.00 Voor de vrouw. 14 20 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17,00 Oliewinning In Nederland. 17.20 Welk dier?. 17.30 Dansorkest. 18,15 Sportpraatje. 18,30 Strijdkrachten. 19.00 Nu naar bed. 19.00 Praatje uit New York. 19.15 Hij en zij. 19.45 De R.V.D, 20,05 Actualiteiten. 20,15 Symphonische muziek van Wagner, Liszt en Strauss, Ilona Kabos, piano. 21.15 Luisterspel. „De koning, die 's morgens niet kon opstaan". 21.50 Cello. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Negerlied- Jes. 23.15 Reportage. 23.45 Orkest Ambrose. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. cn 1875 M. 7.00, 8.00, 13 00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.35 Planotverken van Schumann. 10.00 Leger des Heiismuziek. 10.15 Morgendienst. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Walsen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12 30 Weerbericht 12 55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek'. 33.25 Orgel 13.45 Hors d' oeuvre. 14.oo Lichte muziek. 14.40 voor de vrouw. 35.00 Symphor.ie van Mozart. 15.30 Piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Werken van Telemann en Bach. 17 35 Symphonische muziek. 17.30 Geestelijke lie deren. 17.50 Rij kover zee. 18.09 Christelijke sociale cursus. 18,15 Planoduo 18.39 Koor. solo zang en declamatie. 19.15 Met de jeugd naar g2. Oehoe keerde zich om op z'n stoel en Edmburg. 19.30 Actualiteiten. 10.45 Platen. 19.55 staarde somber naar Panda. ,,Daar zitten Bachkoraal. 2005 Proloog 2015 „Ster-avond" j we nu„, s})raf. hij. tyfe toeten Op geen p.ar.owerte, van Chopin. *.30 Bo.»n Promo- ren «land, maan dat zeker Lonohoeloe Mde orkest. 1 nietl Dat moet groter zyn! Wat ben j\j voor de tot hen, die de wetgever in deze niet zo ver wilden laten' gaan en vond, dat men een en ander aan de gemeentelijke autono mie moest overlaten. Minister Drees gaf ook te kennen, niets te voelen voor hetgeen men nu ineens in deze wet verlangde. Door middel van een amendement trachtte mr. Beernink (C.H.) te bereiken dat er geen beroep mogelijk zal zijn van een gemeente lijke weigering voor een zwemvergunning, wanneer dit geschied is in het belang van de openbare orde en zedelijkheid. Deze poging mislukte, doordat de meeste leden van de K.V.P.-fractie met de vroegere linkerzijde tegenstemden: het amendement werd met 1943 verworpen. Anders stond het echter met een amendement-Stokman, dat ten doel had in de wet te verlangen, dat in gemeenten waar zweminrichtingen bestaan de raad tijden voor gescheiden zwemmen van elk geslacht afzonderlijk moet voorschrijven en voorts maatregelen zouden moeten worden getroffen, om te voorkomen dat aanstoot wordt gegeven aan de bezoekers en het publiek in de omge ving; dit laatste ging tegen gemengd zonne baden. Minister Drees had tal van practische bezwaren tegen het amendement-Stokman. De heer Thomassen (Arbeid) diende een sub-amendement in, om het mogelijk te maken, dat behalve uren voor niet-ge- mengd zwemmen ook uren voor gemengd zwemmen vastgesteld kunnen worden. Dit sub-amendement werd met 35 tegen 25 stemmen verworpen, waarna, niettegen staande minister Drees opnieuw in een uit voerig betoog zijn bezwaren kenbaar maak te, het amendement-Stokman met 35 tegen 26 stemmen werd aangenomen. De minister vroeg hierop schorsing der beraadslagingen om zich nader te kunnen beraden. Om half een fs nachts ging de Kamer uiteen, nadat besloten was de interpellatie- Wagenaar (Comm.) over de prijsverlaging van enige levensmiddelen toe te staan. Deze interpellatie zal in de vergadering van 10 October gehouden worden. Weer een bon voor bananen In de bonnenlijst van morgen zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden ge maakt. Aangezien de verstrekking van ba nanen afhankelijk is van allerlei factoren, welke met de transitohandel in dit pro duct samenhangen, is het noodzakelijk dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribueerd. Voor zover op de op 13 Augustus aange wezen bon yoor bananen nog niet is af geleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. Commissie voor Grondwets herziening samengesteld Thans is de staatscommissie ingesteld, aan welke zal worden opgedragen op korte termijn te onderzoeken of en ja in hoe verre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalingen der Grondwet, teneinde de mogelijkheid te scheppen om ter voorbe reiding van de hervorming van de staat kundige structuur van het Koninkrijk de daartoe noodzakelijke wettelijke bepalingen vast te stellen en daartoe de nodige voor stellen te doen. In deze commissie zijn be noemd: tot voorzitter dr. L. J. M. Beel, minister-president, tot vice-voorzitters mr. J. H. van Maarsseveen, minister van Justi tie en mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeese gebiedsdelen, tot leden dr. S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer, prof. F. I. F. M. Duynstee, hoogleraar te Nijmegen, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Kamer, mr. W. A. van Helsdingen, raadsadviseur van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen, prof. mr. E. H. 's Jacob, hoogleraar te Utrecht, prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleraar te Leiden, prof. mr. C. P. M. Romme, J. Schou ten. mr. B. J. Stokvis en H W. Tilanus, le den van de Tweede Kamer. Lid, tevens se cretaris is dr. M. J. Prinsen, secretaris generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken. Nederlandse verliezen in Indonesië Volgens officiële Nederlandse gegevens bedroegen de Nederlandse verliezen op 29 September zes gesneuvelden en 12 gewon den. Op verschillende plaatsen werden onze patrouilles beschoten. Op Java en De 9 Muzen Frankrijk eert Adolphe Menjoti. De Franse regering heeft de flimspeler Adolphe Menjou tot ridder in het legioen van eer benoemd. De on derscheiding is de kunstenaar, die, ondanks zijn Frans uiterlijk en zijn Franse naam, een gebo ren Amerikaan ls. door de Franse consul te Hollywood overhandigd. Twee keer. De tentoonstelling van Weense kunstschatten had gedurende het laatste week end weer enorme aantallen bezoekers te verwer ken: Zaterdag en Zondag tezamen telde men 7900 personen, van wie alleen in de vier uren. dat de expositie op Zondagmiddag is geopend 43S9. De drommen, die zich voor de kunstwerken verdringen, kunnen zodoende slechts een glimpje van het geëxposeerde materiaal opvangen. In tussen is de Weense tentoonstelling de Keuze- tenioonstelling voorbijgestreefd, waar het de aantallen bezoekers betreft en nadert thans snel de 200.000. Om nauwkeurig të zijn„Tot en met Zondag 23 September weiden 188.407 personen geteld. Det expositie „Uit eigen bezit" kwam slechts tot 184.819. Muzikale overlevende. De componist Arnold Schoenberg heeft de laatste hand gelegd aan een overlevende uit Warschau". Symphonie van Koetsier op reis. De eerste symphonle van de componist-dirigent Jan Koet sier zal op 16 October in Praag ten gehore wor den gebracht door het Tsjechische phüharmont- sehe orkest onder leiding van Rafael Kubelik. Massagraf op vliegveld Tw ente De rijksidentificatiedierist voor berging van lijken te Amersfoort heeft een begin gemaakt met de opgravingen op het vlieg veld Twente, waar zich volgens verklarin gen van de voormalige S.D.-chef van En schedé een massagraf van 80 a 100 per sonen zou bevinden. Hoewel men nog slechts een klein deel heeft opgegraven van het aangewezen 50 bij 50 meter me tende terrein, zijn reeds zes lijken ge vonden. De aanwezigheid van meer stof felijke resten is inmiddels vastgesteld. Militairen rooien aardappelen Het aardappelareaal in de veenkoloniën is dit jaar groter dan ooit tevoren. Het tekort aan arbeidskrachten voor het rooien van deze grote oppervlakte is echter ont stellend. Reeds begin September heeft men alle reserves waaronder zelfs en kele honderden personen uit de grote steden in het Westen van het land in geschakeld om deze aardappelen te rooien. Niettegenstaande deze maatregelen bleef het tekort nog zeer groot en waren er uit- compositie voor koor en orkest, getiteld: „Een gestrekte gebieden waar geen of slechts enkele mensen op het land werkzaam waren.. Aan de militaire autoriteiten werd om bijstand verzocht en op 19 September konden de eerste vierhonderd militairen worden ingeschakeld. Dit aantal was ver leden week reeds gestegen tot 1500 en zal binnenkort tot 3000 man worden verhoogd. De soldaten zijn tewerkgesteld in Gronin gen en Drente, voornamelijk in de veen koloniën. Gehoopt wordt, dat het mogelijk zal zijn de aardappelen nog voor het in vallen van de vorst uit de grond te krij gen. Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet die we tenschappelijke samenstelling van Kruscnen zes minerale zouten. Die wekken de bloed zuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te wonden, vief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruscheri^Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Schotse mijnwerkers werken weer De 13.000 Schotse mijnwerkers wier sta king vorige week een schadepost van 80.000 ton steenkool betekende, zijn he den weer aan het werk gegaan. Zij hebben de verzekering gekregen, dat hun eisen om loonsverhoging onmiddellijke aandacht zullen hebben. WERELDDIERENDAG 1947 Het jaarlijkse appèl van de vereniging legen het mishandelen van dieren „Dierenzorg is mensenplidht". Zo luidt het devies, dat de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken heeft gekozen voor de Wereld dierendag op 4 October 1947. Nu, bijkans twintig jaar nadat de Wereld dierendag als een internationale herdenking van de sterfdag van Sint Franciscus werd ingesteld, is het een betreurenswaardig feit dat het met het verantwoordelijkheidsge voel van de mens tegenover het dier nog maar slecht gesteld is. Men vertoeve sleohts één dag in het Asyl in de Ridderstraat om de gevolgen te zien van het gewetenloos fokken van en het hancleldrijverï in kleine huisdieren, zoals dat tijdens en na de oorlog_ in zwang is gekomen. Van huis tot huis had men dieren tot zich genomen, „omdat het toch zo aardig is", zonder zich te realiseren, dat het hou den van kat of hond of welk ander dier ook, verplichtingen schept. Asyluitbreiding. De voortdurende aanloop van zwervers heeft de vereniging genoodzaakt haar Asyl uit te breiden, wat natuurlijk met grote kosten gepaard ging. Daar staat tégenover, dat het ledental irt het afgelopen jaar ver dubbeld kon worden. Op 2, 3 en 4 October zal op de Grote Markt een tentje staan en zal een versierde wagen door de stad rijden ter verspreiding van propaganda-lectuur. In het bijzonder zal op de scholen teri behoeve van de jeugd lectuur verspreid worden. Bovendien wordt op 2 en 3 October een straatcollecte gehouden ter bestrijding van de propaganda-onkosten. Collectanten kun nen zich schriftelijk aanmelden bij het secretariaat van de vereniging, Aelberts- bergstraat 10. Op Vrijdag 3 October wordt in hotel „De Leeuwerik" een door P. M. C. Toepoel in geleide en toegelichte film vertoond: „Me neer de Bruin zoekt een hond". De Broederschaps-federatie houdt op Za terdagmiddag 4 October in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een lezing met als onderwerp „De verantwoordelijkheid van de mens tegenover het dier." Een speciale avond voor de jeugd wordt op Dinsdag 7 October gegeven, die georga niseerd wordt door de Nederlandse Jeugd gemeenschap. In Hotel „De Leeuwerik" wordt een film „Lief en leed der dieren" vertoond. Tenslotte zal een door mejuffrouw Adri Pieok geschilderd drieluik met voorstellin gen op de dierenwereld betrekking heb- Maai- het gaat de Vereniging niet in de 5 October op de hoek van de eerste plaats om leden, het gaat om de ver- Wagenweg en het Lorentzplem geëxposeerd breiding der idee der dierenbescherming. worden. Zo hoopt men ook op Dierendag 1917 weer door een goedgerichte propaganda jong en oud van onze verantwoordelijkheid jegens het dier te doordringen. Incident tijdens zitting van het Utrechtse tribunaal bestreed de vrijwilligheid daarvan. Tussen de president van het tribunaal en de be schuldigde pntstond een woordensteekspel, w x-- dat verwoeder werd toen de president ver- Sumatra werd engroepen van de TNl en j klaardg, ^at beschuldigde de voorraad- terröristen verdreven. Bij Indaroeng in het gebied van Padang werd een zuive ringspatrouille beschoten met automoti- sche wapens en geweren. Moeder doodt haar heide kinderen t Een Amsterdamse vrouw heeft gister middag haar 5-jarig zoontje in een wasteil lijsten van na de bevrijding had toen ver valsen, hoewel hij al in detentie was. Ver der zouden de bescheiden van een „zwarte" kas zijn verbrand. De beschuldigde wond zich steeds meer op en zeide, dat zijn po sitie veel moeilijker was. dan die van de president achter de groene tafel. De president sprong verontwaardigd op en verweet verdachte nogmaals zijn leven in overvloed in een tijd dat duizenden verdronken. Toen het 7-jarig dochtertje j honger leden en leeggezogen werden door na schooltijd thuis kwam, heeft de moeder I de Duitse vrienden van beklaagde. Op ver- het op dezelfde wijze van het leven be- 1 zoek van verdachte, die verklaarde aan roofd en de beide kinderen naast elkaar i het einde van zijn krachten te zijn, werd in bed gelegd. Des avonds heeft zij zich i de zitting geschorst. Na de heropening bij de politie gemeld. De vrouw bleek on- jbood de verdediger verontschuldigingen genoegen te hebben met haar man, die in aan namens zijn cliënt. Het verhoor ging, militaire dienst is. Vroeger is zij gedurende op iets minder scherpe toon verder. Ten- enige tijd in een inrichting voor geestes- [slotte werd het verder onderzoek ver zieken verpleegd geweest. daagd. Aspirant-ziekenverplegers op „Duinrust" aangekomen Heden zijn op „Duinrust" te Overveen, dat zoals men weet tot marinehospitaal wordt ingericht, 27 aspirant-ziekenverple gers aangekomen. Zij zullen door een paar kaderleden in het komende half jaar tot marine-zieken- Beschuldigd van ernstige collaboratieverpleger worden opgeleid, met de vijand stond voor het Utrechtse 1 Wanneer de officiële opening van „Duin tribunaal terecht C. P. H., directeur van rust" zal plaats hebben is nog steeds niet een Utrechtse batterijenfabriek. De ten- bekend. lasteleggïng vermeldde leveranties aan de faillissementen Duitsers tot een bedrag van 2.050.000. De De Rechtbank te Haarlem heeft uitgesproken beschuldigde erkende de leveranties, doch de faillissementen van: ---------- jac. Bos. handelaar tn bloembollen en zaden. wenende te Beverwijk, Duinwijklaan 41. Rech- ter-Commissaris is: Mr. J. P. Petersen. Curator: Mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Be verwijk. Hendrikus Bleijendaal, vrachtrijder, te Heems kerk. Oosterstrerig no. GO. Rechter-Commissaris is: Mr. J, P. Petersen. Curator: Mr. A. W. Hel- lema, advocaat en procureur te IJmuiden. Vernietigd werden op grond van verzet de fail lissementen van: Petrus Cornells van Hooff, handelaar In aard appelen, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Burgemeester Rambonnetlaan no, 54. Curator: Mr. A. W Hellema, advocaat en procureur te IJmuiden. Hendrik Antonius Tervoort, handelaar ln aard appelen. wonende te IJmulden-O.. gem. Velsen, Trompstraat no. 6. Curator: Mr. A. W. Hellema, advocaat en procureur te IJmuiden. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van: Willem Boon, kleermaker, wonende te Haar lem. Zuidpolderstraat 40. Curator: Mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haarlem. BU KoniklUk Besluit is benoemd tot pre sident van de Rijksdienst voor het Nationale Plan mr. J. Linthorst Homan te Groningen. Panda en de Meestervlieger j een vliegenier, leerling? Ben jij de tweede piloot of ben ik het? Waar zijn je kaarten? Dat gaat zo niet, m'n jongen! Je moet je zelf corrigeren en anders zal ik ontevreden op je worden'. Daarvoor betaal ik je je loon niet!" „Ik heb nog nooit een cent van jc gehad!" nep Panda brutaal. „En boven dien", vervolgde Oehoe, „is de benzine al weer op! Waar moet dat heen?" Ja, de mo tor sloeg weer af en Oehoe probeerde in glijvlucht op het onder hem liggende eilandje te dalen.... Eén millioen voor „maritiem besef" Het comité „Onze Marine" heeft een contactvaartuig laten bouwen, de „Van der Steng", dat het in verschillende plaatsen van het land wil gebruiken, om zijn doel stellingen te verwezenlijken. Het wil, door het Nederlandse volk op dit vaartuig in kennis te laten komen met de Nederlandse scheepvaart het „maritiem besef" hier te lande vergroten met het doel van Nederland weer een zeemogendheid te maken. Het comité legt er de nadruk op, dat zijn arbeid zich niet beperkt tot het gebied van de Koninklijke Marine, maar zich ook tot de koopvaardij, de visserij, de scheepsbouw en de watersport uitstrekt. Al deze zaken wil het comité nu door het circuleren van deze show-boat" aanmoe digen. Tevens bestaan er plannen om over enige tijd nog meer zij het dan eenvou diger vaartuigen te bouwen, onj de schooljeugd daarop instructie-reisjes te laten maken. Een juweeltje. Het moet gezegd, dat de „Van der Steng" inderdaad een juweeltje van scheepsbouw kunst is. Drie-en-veertig meter lang, zes meter tachtig breed en met een diepgang van twee meter, kan "het een groot deel van de Nederlandse binnenwateren beva ren. Er zijn was- en badgelegenheden aan boord, men vindt er een ruime kombuis, een zestal hutten, een flinke zaal voor ten toonstellingen, filmvoorstellingen e.d., een salon, een administratiekantoor en een bar. Alles, maar dan ook letterlijk alles, aan boord is tot in de puntjes afgewerkt, niet overdadig luxueus, maar evenmin sober en zowel technisch als aestlhetisch is het inder daad een prachtschip. En dat mag ook wel. want, liet heeft precies één millioen gulden gekost. Dit bedrag is bijeen gekomen door gif ten van maatschappijen en particulieren. Wij zijn het er overigens volkomen mee eens, dat het uiterst nuttig is wanneer de Nederlandse prestaties op scheepvaartge bied gepropageerd worden. Het komt ons echter voor, dat het accent bij deze propaganda op het buitenland moet komen te vallen. En al is de „Van der Steng" voor buitenlandse reizen geschikt, het blijkt wel dat zij speciaal voor binnen lands gebruik is gebouwd. Is het nu werkelijk zo, dat propaganda voor de scheepvaart, voor de „zeebewust wording", zoals het comité dat zegt, hier in Nederland zo dringend noodzakelijk is? Wij zijn immers te zeer doordrongen van het belang van de scheepvaart voor ons land. Marine de hoofdschotel? Gezien dit alles mag het niet onmogelijk worden geacht, dat het inderdaad de Ko ninklijke Marine is, die een belangrijk deel van de aandacht van het comité opeist. Dat. het een versterking en een uitbreiding van deze Marine voorstaat, blijkt trouwens uit vele van zijn geschriften. Het heeft niet veel zin over het nut van een sterke strijdmacht ter zee voor onze reeds overbelaste nationale economie te discussiëren. Maar wanneer inderdaad onze veronder stelling juist zou zijn. dan is het moeilijk te verwachten, dat wij in een tijd waarin warempel het accent wel eens op het besef der noodzaak van internationale samen werking mocht vallen, warm zouden lopen voor een dermate dure propaganda voor een in alle opzichten nog veel duurder doel, het streven naar een sterke vloot. Wij hopen echter van het harte dat de „Van der Steng" op eventuele buitenlandse reizen een waardig zakelijk ambassadeur zal zijn voor een van de belangrijkste wel vaartsbronnen van ons land. Staalovereenkemsi tussen Nederland en Duitse zones Tussen de „Nederlandsche trust-maat schappij voor de handel met het buiten land" en de „joint export and import agency" is een overeenkomst met betrek king tot het verwerken van staal voor een bedrag van 10 millioen dollars tot stand gekomen. De overeenkomst is de eerste grote exporttransactie tussen de gemeen schappelijke zönes en Nederland en voor ziet in de fabricage in de Britse zóne van 1,05.000 ton verschillende soorten wals- fabrikaten, waaronder rails en scheeps- bouwmateriaal, voor de export naar Ne derland. Nederland zal daarvoor de noodzakelijke brandstoffen en grondstoffen leveren. De Nederlandse trustmaatschappij zal aan Duitsland 250.000 ton ijzererts leveren, hoofdzakelijk van Zweedse, Braziliaanse en Spaanse oorsprong, 100.000 ton Ameri kaanse kolen en 80.000 ton Amerikaanse olie. Fusie van dagbladen boven het Noordzeekanaal Met ingang van 1 October zullen bijna alle Noordhollandse dagbladen, verschij nende ten Noorden van het Noordzeeka naal, ondergebracht zijn in een nieuwe combinatie, de N.V, Verenigde Noordhol landse Dagbladen. Deze combinatie is ont staan uit de fusie van de N.V. Noordhol landse Pers en de combinatie van zg. „oude" in September 1946 weer ver schenen bladen van de „Noordhollandse Courant". In de nieuwe N.V. wordt boven dien opgenomen „De Oprechte Hoornse Courant". Tenslotte is de N.V. Dagblad voor Noordholland, die geen dagbladen meer uitgeeft, tot de nieuwe N.V. toege treden. Het gevolg zal zijn, dat voortaan nog slechts zes dagbladen zullen verschijnen en wel „De Helderse Courant", „De Schager Courant-De Nieuwe Schager", „Het Dag blad voor West-Friesland", „Het Dagblad voor Alkmaar". „Het Dagblad voor Ken- nemeiiand-De Kennemer Koerier" en „De Zaanlander". Het personeel is in principe door de nieuwe combinatie overgenomen, met dien verstande, dat na drie maanden een deel zal afvloeien. Na 1 October zal ten Noorden van het IJ alleen nog „De Typhoon", dagblad voor de Zaanstreek, als enige oud-illegale krant blijven voortbestaan. Engelse bezuiniging gaat in De Engelsen hebben gisteren de buik riem een gaatje nauwer gezet, want gis teren traden de versoberingen, die de re gering enkele weken geleden bekend maakte, in werking. Van Woensdag af zal geen benzine meer gébruikt mogen worden voor pleziertocht jes, zal geen geld meer worden verstrekt voor reizen naar het buitenland en mag de post geopend worden om te zien of geen valuta of waardevolle artikelen op illegale wijze het land uit gebracht worden. Bo vendien zullen van Woensdag af de spoor kaartjes een zesde duurder worden, zal de prijs van steenkool worden verhoogd en zullen minder punten verstrekt wor den voor kleren. (U. P.) Lang of kort „Eliza", vroegen wij, „ben jij voor of tegen lange rokken?" „Tegen", zei Eliza en ging fatsoenlijker zitten. „Wij ook", zeiden wij, „en wij consta teren niet zonder vreugde dat wij in deze mening niet alleen staan. Ten eerste heeft laatst een Engelse minister in het Lager huis verklaard, dat de rokken hém niet kort genoeg konden zijn". „Zo'n minister toch", zei Eliza blozend. „Ja, maar dat was vanwege de textiel- besparing, zoals hij vertelde toen het La gerhuis uitgelachen was. Ten tweede heb ben wij hier een schriftuur van het Gallup- instituut, je weet wel, die kerels die allerlei mensen vragen of ze bijvoorbeeld graag kreeft met suiker eten en dan vertellen dat 75 het niet lekker vindt, 10 het wel lekker vindt en 15 het nog nooit geproefd heeft, en die hebben zich nu ge ïnteresseerd voor het brandende probleem van de roklengte in Amerika". „Welaan dan", zei Eliza en legde haar boek neer, „voor den dag ermee". „Om te beginnen dan", beleerden wij met een statistisch gezicht, „blijkt dat 96 van de vrouwen en 92 van de mannen in het land van de dollar van deze strijdvraag op de hoogte zijn. Wanneer je daarbij bedenkt dat meer dan vijftig procent van het Ame rikaanse publiek nog nooit van het Plan- Marshall heeft gehoord, dan heb je met een een duidelijk besef van het belang van dit probleem". „Cijfers", zei Eliza, „over een zo diep menselijke vraag zeggen ons niets". „Maar ons wel", beweerden wij triom fantelijk. „Ziehier. Van de vrouwen van 21-29 jaar is 34 voor lange rokken en 55 er tegen, de rest interesseert het niet. Van 29-49 jaar is 36 vóór en 53 tegen, maar van 50 jaar en ouder is 48 voor lange rokken en 40 tegen. Zegt jou dat niets?" „Inderdaad", gaf Eliza toe en staarde een moment naar heur nylons. Toen vroeg zij zonder te kijken: „En de mannen?" „Van de mannen, Eliza", zeiden wij niet zonder schaamte, „blijkt 55 c/c meer genoe gen aan korte rokken te beleven en slechts 23 de lange japon voor te staan". „Dacht ik het niet", zei Eliza geschokt, „55 tegen en 23 voor. Maar wat zijn die andere 22 in 's hemelsnaam voor man nen?" „Dat, Eliza", zeiden wij met de wijsheid, die de onze is, „dat zijn verstandige man nen". W. L. B. Voetbal ADO versloeg Chinees elftal De Chinese voetbalclub Sing Tao Sportclub speelde Dinsdagavond de tweede wedstrijd in ons land en kwam in Den Haag uit tegen ADO, Het spel der gasten was aantrekkelijk om te zien, maar niet productief. De Hagenaars wonnen met 5—3, nadat de rust met 4—0 was ingegaan. In de tweede helft speelden de Chinezen geestdriftiger en doelpuntten drie maal. Schaken Jubileum van „Holland'" De schaakclub „Rolland" heeft bevestiging ontvangen, dat de Belgische schaakkampioen, levens winnaar van het Europees Zöne-sehaak- tournooi, O" Kelly de Galway Vrijdagavond 17 October in het gebouw „Domi", Zandvoorter- pad te Overveen zal spelen tegen de leden der jubilerende vereniging. Het jeugdschaaktournooi. door „Rolland" ge organiseerd, heeft een vlot verloop. De uitslagen van de tweede ronde luiden: J. .Schultz—J. Pul- les 10; H BijvoetC. den Heyèr 10; N. Zwa- neveld—E. Kool (n.o.) 1—0; A, Schmitz—J.' A. v. d. Ende 0—1; V. EmanuelG. Drontmann 1—0; H. Klinkenberg—W. Franck 0—1; H. Stulen—J. Luypen 0—1; O. den Boeft—P. J. Verhoeff 0—1; W. Tollenaar—P. de Jong (n.o.) 1—0; W. Hove niers—F. Kuykgh 0—1; H. Smit—A, Nibbering 0—1; R. den Boeft—R. Comans 1—0; R. Schlat- mann—C. Brink 1—0; R. Comans—R. Schlatmar.n 1—0; C. Brink—R. den Boeft 0—1; Tj. Baarda— N. Meulenbroek 1—0; F. Spegers—A. v. d. Deyl 0—1; F. Kok (n.o.)—Klein 0—1; L. Roosjen- Rühl 1—0. Tournooi „De Rochade" geëindigd De eindstanden van het zomersohaaktoumod van „De Rochade" luiden: Hoofdklasse A: 1. H. Bouwmeester 5% pnt.; J, F. A. Spinhoven 4'.4 pnt,; 3. J ,v. Dijk 3Vj pnt. Groep B: 1. J. Bon ken burg 3!4 pnt.; 2. Herfst 3 pnt.; 3. J. E. Strengere 214 pnt.; Ie klasse A: 1. W. J. Jol ink 614 pnt.; 2. Haitsma 5 pnt.; 3. M. Hovinga 414 pnt. Groep B: 1. C. Koster 6 pnt.; 2. P. ter Plegt 414 pnt.; 3. P. Dijkstra 4 pnt. 2e klasse A: I. C. Korthuys 314 pnt (na toepas sing Sonneborn—Berger systeem); 2. C. S Noordhoff 314 pnt.; 3. A, Notenboom 3 pnt. Groep B: 1. P. Koeleman Sl-j pnt.; 2. J. Berg 5 pnt.; 3. J. P. Jacobszoon 414 pnt. Groep C: l. J. C, Visser 614 pnt.; 2. D. Par- doen 4',pnt.; 3. J.A. Souverein 3',4 pnt. 3e klasse- Groep A: 1. J. W. Haverkort 514 pnt, ia toepassing SonnebornBerger systeem); den Boeft 5".. pnt.; 3. F. Wijdoogen 5 pnt. Groep B: 1. N. J. W. Hoogland 5% pnt. loting); 2. I Marinus 514 pnt.; 3. F. Wljnands 4 pnt. Ex-koloniaal. Maarschalk Tito heeft op een par- tisanen-congres in Belgrado verklaard, dat de Truman-doctrine een poging is om oorlog in Europa te verwekken. „Er zijn volken die altijd kolonialen voor hun oorlogen willen gebruiken. In leder geval kunnen zij daar Joego-Slavië niet meer voor gebruiken". Met stemverheffing zei Tito: „Wij moeten werken alsof de vrede eeuwig zal duren, doch ons tevens voorbereiden, alsof de oorlog morgen zal uitbreken". Op Ball zijn gearriveerd de Amerikanen Joffe en Underhill. Joffe is een beroemd cineast en de heer Underhill van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken assisteert de heer Joffe. Bovendien ls door de rege ringsvoorlichtingsdienst nog de Nederlandse Bali-kenner J. Houbolt aan het gezelschap toegevoegd. Wat zij er gaan doen7 Foto's en films maken. Eerlijk man. Pandlt Nehroe heeft gezegd, dat hij op de hoogte is van de brute daden door de bevolking van Pakistan, vaak met behulp van de autoriteiten, gepleegd. Hij zou graag maatregelen willen nemen, ware het niet dat ln India precies dezelfde feiten gepleegd zijn. Staking. De voorzitter van de Amerikaanse bond van luchtlijn-piloten, Davld Behncke, deelt mee, dat Amerikaanse vliegtuigen, die op Shannon, Londen en diverse steden van het Europese vasteland vliegen, niet hebben kunnen vertrekken wegens een staking van piloten, die het antwoord is op de tactiek van de directie der „American Overseas Airli nes" bij het vernieuwen van de contracten der piloten. Gebrek aan benul. De New York Herald Tribune zegt dat Truman geen benul heeft van het optreden, dat de Europese crisis vereist. „Zelfs als hij zegt dat de toestand tn Europa critiek is. weifelt hij nog vastberaden stap pen te doen", zegt de New York Times, „en wat de voedsel toestand betreft, hoopt hij blijkbaar op een wonder, dat hem zal ont heffen van het nemen van een polltlek-impo- pulajre beslissing".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2