CORRY DE WEERS BRIDGE City Tax MODE-ACADEMIE Visexpediteurs mogen niet door Haarlem rijden, wanneer hun wagen spettert Bazar, ten bate van de Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord, officieel geopend Nieuwe stookinrichting voor., de Schouwburg Warmste Septembermaand sedert 82 jaar Kampervest 45 Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Bruinkool BRIKETTEN WOENSDAG I OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 EEN GLIBBERIGGEVAL „Wat nu?" vraagt de vervoerder De wegen des vis-expeditcurs zijn meestal lang englibberig. Glibberig niet 'alleen door het water, dat, vaak ver mengd met visafval, uit de wagens druipt, maar ook door de wettelijke bepalingen, die zij op deze weg ontmoeten. Het vervoer van verse vis uit IJmuiden geschiedt over het algemeen via Haarlem of Bloemendaal naar de rest van het land en het is tot zekere hoogte te begrijpen dat de Haarlemse po litic het helemaal niet prettig vindt, dat de vrachtauto's begeleid worden door een sie- pelend straaltje water, waardoor het asfalt verandert in een vrij glad oppervlak. Voor de oorlog ging het meeste visvervoer met auto's, die over het algemeen met een zin ken lekbak waren toegerust. Vele auto's hebben het echter na de bevrijding zo ver niet weten te brengen, zodat zich het ver schijnsel voordat, dat zij, vrolijk spetterend, „door de bocht" gaan. De vakgroep Beroepsvervoer zou graag een verandering bewerkstelligen, maar de eeuwige materiaalkwestie steekt ook hier weer een spaak in het wiel. Maar de vïsvervoerders zitten er mee. De Haarlemse politie heeft namelijk in de laatste tijd een aantal processen-verbaal gemaakt op grond van een politieverorde ning, die in zeer ambtelijke taal vertelt, dat je niet met auto's door de stad mag rijden, waaruit „enig goed" ontsnapt, dat riekt of anderszins de gemeenschap schade kan doen. Hoewel de visexpediteurs al hun best. doen, om de lekkage tot een minimum te beperken, is een zeker waterverlies niet tegen te houden en in de Frans Halsstraat en onder het viaduct bij het Staten Bolwerk zijn dan ook een paar gevaarlijke slippar tijen voorgekomen, volgens de politie als gevolg van het „viswater", volgens de ex pediteurs ook, doordat zich daar een rub berfilm op het wegdek heeft afgezet, dat. als het nat wordt, net zo glibberig is als een vissenhuiö. Boetes van 25 en hoger zijn er uitge deeld door de politie in Haarlem, tot een expediteur haring of kuit wilde hebben en zijn zaak niet „afkocht", maar voor de Kan tonrechter verscheen. Deze rechter heeft het geval objectief bekeken en- tenslotte werd de betrokken vervoerder tot twee kw^ftjes boete veroordeeld. Hiermee is deze aangelegenheid echter allerminst opgelost. De vis moet vervoerd worden en wanneer het niet door Haarlem mag, dan maar door Bloemendaal. Maar ook in deze gemeente kent men een be paling over het verontreinigen van straten en alles wat daar aan vast zit, zodat de kans groot is, dat eventueel vervoer door Bloe mendaal op den duur eveneens strandt op de afvalkwestie. Een visexpediteur is ech ter niet voor één gat te vangen en zou het 'dan desnoods via Amsterdam willen pro beren. Amsterdam kent eahter ook een bepaling Het begint op de bekende vicieuze cirkel te lijken en een oplossing schijnt moeilijk. De Haarlemse politie is inmiddels welwil lend genoeg, al heeft ze de schijn tegen zich, en deed aan de hand, het ve^yoer zo te laten regelen, dat alleen klinkerwegen gebruikt hoeven te worden, want op stenen is het slipgevaar natuurlijk veel minder groot dan op asfalt. Aan de andere kan", zou het misschien mogelijk zijn, aldus de Hermandad cler Spaarnestad. om één of meer emmers onder de wagens te hangen, waarin het smeltwater kan afvloeien. Zoals de zaak er thans echter voor staat, lijkt de profetie v.an.de beklaagde, die on langs voor dit „delict" in het verdachten bankje stond, niet van alle grond ontbloot. De man zei namelijk tegen de kantonrech ter, toen hij zijn twee kwartjes boete bin nen had: „Ik kom nog wel eens terug, edelachtbare. De kwestie is voor de gemeente Velsen niet zo dringend, omdat hier de wagens over het algemeen nog niet lekken, zo vlak bij de hal en omdat Velsen nu eenmaal een plaats is, waar veel vis omgaat, zodat men er de ongemakjes op de koop bij neemt. Bovendien bezitten wij helaas geen grote uitgestrektheden asfalt, behalve de Rijks weg. Prijs tweede vuilnisemmer verdubbeld lil Juni besloot de gemeenteraad aan elk gezin een uniforme vuilnisemmer gratis te verstrek ken. De tweede of volgende verstrekking zou tegen betaling van f2,50 per stuk geschieden. Zij, die ondersteuning of een Inkomen gelijk aan of beneden de steunnorm genoten, werden van betaling vrijgesteld. Eén en ander geschiedde In aansluiting op.de reeds voor de oorlog begonnen verstrekking van gemeentewege van vuilnisemmers. Thans hebben Gedeputeerde Staten aan het gemeentebestuur laten weten, dat de regering aan de gemeenten, die in financiële moeilijkhe den verkeren, de eis heeft gesteld, dat de emmers tegen een zodanige prijs worden be schikbaar gesteld, dat de totale ontvangsten, dus met inbegrip van de kosteloos verstrekte em mers, de uitgaven dekken. B. en W. stellen de raad thans voor de 2000 emmers, die nog afgeleverd moeten worden, kosteloos te verstrekken, en geen onbillijke ver houding te scheppen tussen hen, die eerder en hen die later aan de beurt zijn gekomen. Echter meent het College, dat de verkoopprijs van een tweede emmer op vijf gulden gesteld kan wor den. Deze prijs Is f 0.75 hoger dan de aanschaf fingsprijs en deze marge zou bestemd kunnen worden om de kosten wegens het gratis verstrek ken van de emmers aan armlastigen en min vermogenden en de administratiekosten te dekken. In de bovenzalen van Gerzon's Mode magazijnen aan de Grote Houtstraat is een bazar ingericht ten bate van de Kinder bewaarplaats „Haarlem-Noord". Aan de voorbereiding is hard gewerkt en daardoor is een groot aantal goederen bijeen ge bracht. Ook zijn enkele attracties opge steld. Reinalda uit Utrecht en aan de oud-bur gemeester werd verzocht het openings woord te spreken. Hij gaf daaraan gevolg en besprak het nuttige werk dat in Haar lem-Noord verricht is. Na het openingswoord bestond er gele genheid tot kopen en zijn geluk te beproe- veff aan vele attracties. Vermeld zij, dat de bazar ook Donder dag geopend zal zijn. Taxi 13000 DAG EN NACHT Bel De gemeenteraad zal 'hedenmiddag een voorstel van B. en W. behandelen, dat in een nieuwe stookinrichting voor de Stads schouwburg voorziet. Er zullen twee nieuwe ketels worden aangeschaft en voor de vei ligheid en goede werking van de ketel- installatie is hef gewenst ter plaatse een tweede schoorsteen te maken. Verder zal een oliestook-installatie met één olie hoog laag-brander aangekocht worden. Eén der oude ketels zal in het Frans Halsmuseum geplaatst worden; de andere is versleten. Tevens zullen op verzoek van de com mandant van de brandweer uit een oog punt van brandveiligheid voorzieningen getroffen worden. Tenslotte zal de bestaande administratie ruimte in het gebouw worden uitgebreid. De nieuwe installatie zal niet voor het sei zoen 1048/1949 in gebruik genomen kun nen worden. In totaal zullen de kosten f 24.135.be dragen. Delegatie van Benelux naar Amerika en Canada Een delegatie van de Benelux onder lei ding van de Belgische minister van Voed selvoorziening, de heer Moens de Fernig, zal 4 October uit Southampton naar de Verenigde Staten vertrekken. In tegen stelling met de aanvankelijke plannen maakt de Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, deze reis niet mede, aangezien hij door ambtsbezigheden ver hinderd is. Voorts maken deel uit van de delegatie ir. A. H. Boerma, regeringscom missaris voor buitenlandse agrarische aan gelegenheden en zijn Belgische collega de heer Van Essche. Dit is de eerste maal, dat een Neder landse en een Belgische commissie ge meenschappelijk contact opnemen met de Verenigde Staten en Canada. De gemeen schappelijke besprekingen met de twee grote tarwe-exporterende landen houdt nauw verband mèt het streven van Bel gië en Nederland de rantsoenen in beide landen zoveel mogelijk op het zelfde peil te handhaven. Iskar Aribo solist op eerste Vrijdagconcert der H.O.Y. Het winterseizoen der Haarlemse Orkest Ver eniging wordt ingezet met een leden-concert op Vrijdag 3 October (Serie B), dat door Marinus Adam zal worden gedirigeerd. Solist Is Isikar Arlbo. d'ie het piano-concert van Tsjalkofski zal vertolken. Het concert wordt j vaak met financiële moeilijkheden te kam- geopend met Acht Russische Volksmelodieën pen. Op het ogenblik is er weer geld no- van Lladow. Na de pauze brengt het orkest de en daarom wordt de bazar gehouden. „„.H. „rtBrtk Andrtesten ter, De presidcnte hcopte, da, d„ bazar zal sIa. De heer en mevrouw M. A. Reinalda-Deen bij de grabbelton op de bazar, welke ten bate van de kinderbewaarplaats Haarlem- Noord gehouden wordt. Dinsdagavond is de bazar officiéél ge opend. De presidente van de Stichting Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord", mevrouw A J. Beunders-Vroesom de Haan gaf in haar openingswoord een historisch overzicht. Op een bijeenkomst van 26 Fe bruari 1931 werd de noodzaak van het in richten van een kinderbewaarplaats be sproken en leden van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen en van de toen malige Vrijheidsbond zetten een actie op touw, welke succes heeft gehad. In de loop der jaren is hard gewerkt, doch men had j De temperatuur van de afgelopen maand Sep tember was In De Bilt gemiddeld 16.8 graden, een waarde, welke sedert 1729 niet meer Is over troffen. De Septembermaanden van 1779, 1846 en 1865 hebben een 'even hoge gemiddelde tempera tuur gehad. Daarmee hebben wij de zesde maand In successie achter de rug, waarvan de tempera tuur boven normaal is, het warmtetekort van de eerste maanden van dit jaar is ingehaald. Dit is echter nog niet het geval, wanneer men ook de I maand December 1946 in ae beschouwing be- 1 trekt. De warmte van deze zomer blijkt dus niet voldoende te zijn geweest om het tekort van de winter te compenseren. Slechts 4 dagen'van de afgelopen maand waren te koud. De 26 andere hadden een gemiddelde temperatuur, welke bo ven het normale peil gelegen was. Vooral de 10de en de I9üe waren warme dagen, waarop de temperatuur, de tijd van het jaar ln aanmerking genomen, tot ongekende hoogte steeg. In De Bilt kwamen 10 zomerse dagen voor. Dit record aan tal van de laatste 100 jaar was ook in 1929 be reikt. Normaal bedraagt het aantal zomerse dagen slechts 2. Ook het aantal uren zonne schijn. dat 190 bedroeg, was in De Bilt boven de normale hoeveelheid (154 uren). De zon soheen gedurende ongeveer de helft van het aantal Telefoon I 0. I LI Derde symphonie gehore. Mr. Van der Goes van Naters spreekt te Heemstede Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, zal op een openbare vergadering, die door de afde ling Heemstede van de Partij van de Ar beid op Vrijdag 10 October in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg belegd wordt, het woord voeren over „De huidige situatie in de binnen- en buitenlandse po litiek". Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM, 30 September 1947 GEHUWD: 30 Sept., G. Kort en M, M. M. C. <J. Bruin; M. S; Sliggers en A. C. v. Wijk; W. Buhrman en M. C. Reijnders; A. F, v. Domme len en G. Smit. BEVALLEN van een zoon: 28 Sept., A. P. M. ZüreherEverard29 Sept., C, A. Seriier— Mer- tens; A. v. d. Miesen—Mijenhuis. BEVALLEN van een dochter: 26 Sept., E. C. C, v. d. Peet—Botter; 27 Sept., A. d. Leeuw—v. d. Veer; 28 Sept., A. Stegeman—Fallaux; 29 Sept... A. Top—Flgge; H. d. Boer—Posthumus; T. G. Verzellberg—v. d. Meij; 30 Sept., C. J. E. Meljers —Priem: J. J. A. v Soest—Wlllems. OVERLEDEN: 27* Sept., F. B. Oudijk, Steen bokstraat 34 J.; 28 Sept., F. C. v. d. Ham. 9 j.. L. Begijnestraat; M. C. Been—Vink, 84 j., Ju- lianastraat; S, d. Jong—Ferwarda, 78 j., Craye- nesterlaan: M. C. Puts, 84 j., Hagesiraat; M. E. Martens—Ge^de, 79 j.. Schotersingel; 29 Sept., C. M. Roelofs—v. d. Meulen, 97 J., Gasthuisvest; J. W. d. Man, 66 J„ Olmenstraat. gen en verder wekte zij de bezoekers op het werk te blijven steimen. Mevrouw baronesse De Vos van Steen- wijk-Van Royen en de waarnemend bur gemeester, de heer D. J. A. Geluk, waren verhinderd de bazar té openen. Gisteravond verschenen de heer en mevrouw M. A. staat aan de spits voor in- en ver koop Dames- en Herenkleding enz. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 1 OCTOBER Spaarne: ..Vrije levens", 14 j.. 2.30. 7 00 en 9.15 Uur Rembrandt: „Rhapsody In blue". 2.30, 6.45, tn 9.30 uur. Frans Hals: „Mensenjacht O.S.S.", 14 p.. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Palace: „De tweeling broeders". 18 j.. 2,00 4,15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Hls butler's sister", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Dr. Ehrlich", 14 j., 2.00, 4.15, 1.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Hongaars strijkkwartet. I u, Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen., „Stormschool" Bloemendaal vierde tweejarig bestaan Het tweedaagse feest van de Stormschool Bloe mendaal. welke op Wildhoef gevestigd is. is uit stekend geslaagd. De sportwedstrijden trokken veel belangstelling. Met geestdrift namen militairen er aan deel. Op de feestavond, welke in het Concertgebouw gehouden is, zijn de prijswinnaars op het podium geroepen en de commandant van de Stormschool. de reserve majoor der artillerie, de heer J. H. A. K. Gual- therie van Weezei, heeft hen toegesproken. Te voren had de commandant een historisch over zicht van de school gegeven. De stichting lag eigenlijk in de periode der illegaliteit. In Sep tember 1944 werd ook in Haarlem en omgeving de B.S. opgericht onder commando van mr. N. G. Sikkel. Toen. deze na de bevrijding zijn functie neerlegde, werd de heer Van Vollenhoven zijn opvolger. Later ging de B.S. over in de Koninklijke Nederlandse Landmacht en voor Haarlem betekende dat de slichting van de Stormschool In Bloemendaal. In de twee jaren hebben ongeveer zesduizend militairen hun op leiding voltooid of genoten op „Wildhoef". Hoe er op de Stormschool gewerkt wordt, bleek uit de revue, welke sergeant G. J. de Wilde geschreven heeft en door mevrouw Delbressine en tachtig militairen ten tonele werd gebracht. Grappige scènes uit het leven der tijdelijke be woners van Bloemendaal, die hun schóól „de trots van het vaderland" noemen waren te zien. Aan het verdere deel van het programma werk ten eigen krachten mee. Er werd gezongen, voor gedragen en jongelui bespeelden de gitaar. Na afloop was er dansen, waarbij het orkest „De Kruidnoten", .onder leiding van de heer A. J. Grootegoed, voor muziek zorgde. 1 De feestelijkheden hebben het bewijs geleverd, dat de geest op de Stormschool uitstekend Is. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat voor de letter B ln de Vleeshal te Haarlem gelegenheid tot het afhalen van een inschrijvingsbewijs voor rijwielbanden (eerste montage). In Bloemendaal (Bloemen- daalse weg 188) en Zandvoort (Haltestraat) voor alle letters. Afhalen vain bonkaarten en schoenenbonnen (laatste cijfer distrbutiestamkaart 1 en kinderen, geboren ln de maanden October en November) te Aerdenhout (gemeente-kwekerij) voor de letters K tot en met N. ONDERSCHEIDING VOOR JAN DE VRIES. De secretaris-generaal van de Europese zwem- bond, onze landgenoot Jan de Vries is door de prins van het vorstendom Monaco onderschelden met de medaille eerste klasse voor lichamelijke Verscherping der politie verordening voorgesteld Tegen hondenkwaad en opkopersoveriast Steeds weer wordt geklaagd, dat eige naars van honden onvoldoende toezicht houden op hun dieren. Het gevolg is, dat de honden zich in particuliere tuinen of in openbare- plantsoenen op schadelijke wijze vermaken en ook op andere manie; ren de burgerij overlast aan doen. Reeds wei-den ter bestrijding van dit kwaad de artikelen 37 en 38 van de Alge mene Politieverordening in het leven ge roepen. Nog waren er onwillige honden, die door de mazen wilden glippen. Daarom hebben B. en W. het artikel 37 thans zo scherp geformuleerd, dat: „Een ieder is gehouden zorg te dragen, dat een bescha diging aan bomen, heesters, bloemgewas sen, plantsoenen of grasperken niet wordt aangericht door een hem in eigendom toe behorend. aan zijn zorg toevertrouwd of onder zijn toezicht staand dier"i Tevens hebben B. en W. een andere re dactie van artikel 83 van de politiever ordening voorgesteld, waardoor opkopers, die niet in 't bezit zijn van de vereiste veht- vergunning, moeilijker onder de bepalin gen uit kunnen komen- De raad zal vanmiddag deze wijzigin gen bespreken. Mejuffrouw J. W. Dijkstra 25 jaar bij liet onderwijs Vandaag Is mejuffrouw J. W. Dijkstra, onder wijzeres aan de Crayenesterschool. vijf en twin tig jaar bij het Heemsteedse onderwijs werk zaam. Eerst werkte zij aan de school aan de Voorweg, later aan de Bronsteesehool en sedert de opening van de Crayenesterschool aan deze inrichting. De jubilaresse is vanmorgen op har telijke wijze gehuldigd. Namens het gemeente bestuur waren aanwezig de waarnemend burge de heer E J. van Lent en de wethouder van onderwijs, de heer H. J. W. B, Disselkoen. Laatstgenoemde bracht de goede eigenschappen ejuffrouw Dijkstra in herinnering; 25 jaar geleden waren er kleine klassen en thans grote, doch de jubilaresse vervult nog met dezelfde toewijding haar taak. Tenslotte bood de heer Dissclkoen een mand met vruchten, een oor konde een een vaas met bloemen aan. Dr. P. H. Heercs. sprekende namens de ouder commissie. zeide. dat het eerste onderwijs voor de vorming van het karakter van het kind van beldtig is. Van mejuffrouw Dijkstra Is bekend, dat zij hieraan veel aandacht besteedt en ouders kunnen met vertrouwen hun kinderen aan haar afstaan. Als blijk van waardering overhandigde dr. Heeres een radiotoestel en een album, be vattende de namen der ouders. De heer H. S. Boot, hoofd der school wenste mejuffrouw Dijk stra namens de collega's geluk en bood haar een vulpen aan. Nadat de jubilaresse woorden van dank had gesproken, hield zij een receptie, waarop velen gelukwensen aanboden, Ds. P. A- TICHELAAR BEROEPEN. In de Dinsdagavond gehouden vergade- SJAHRIR: „De Republiek is een paradijs" (Fan onze Londense correspondent) „Indien Nederland verder afziet van mi litaire actie zal de oplossing van het Indo nesische vraagstuk alleen maar een kwestie van tijd zijn en waarschijnlijk een korte tijd," aldus Sjahrir in een gesprek dat ik in zijn hotel te Londen met hem voerde, inzake een centrale organisatie. Sjahrir kan, met de gegevens waarover hij op het ogenblik beschikt, niets wezen lijk nieuws in de regeringsvoorstellen ont dekken. Sjahrir betwist dat de regering der repu bliek in haar gebied geen of onvoldoende gezag zou bezitten. „Het tegendeel is waar. Vergeleken met de Philippijnen, Siam of China is de republiek een paradijs", aldus Sjahrir. „Iets anders is dat het republi keinse gezag in de door de Nederlanders bezette gebieden heeft geleden". Dr. Sjahrir zeide dat jtij nooit zou zijn afgetreden indien hij nog een mogelijkheid tot verder vreedzaam overleg zou hebben gezien. Over de bereidwilligheid van Nederland om het contact met de zogenaamde con structieve elementen uit de republiek te hervatten, zeide Sjahrir dat men het aan de republiek moet overlaten haar vertegen woordigers aan te wijzen. „Men spreekt met de republiek of men spreekt niet met haar. Een andere rjjethode is er niet," aldus Sjahrir. Sjahrir verklaarde tevreden te zijn over zijn bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij veel sympathie had ontmoet voor het Indonesische onafhankelijkheidsstreven. „Zelfs voor de republiek", voegde hij er veelbetekenend aan toe. Waarschijnlijk zal Sjahrir aan het eind van de week naar Indonesië terugkeren. Hij hoopt op de door reis weer een ontmoeting te hebben met Pandit Nehroe, de eerste minister van India. Een eeuw geleden werd Annie Besant geboren Een der grootste vrouwen op velerlei gebied in de 19de en het begin van de 20ste eeuw was ongetwijfeld Mrs. Annie Besant. die, behalve de vele andere ambten en posten door haar bekleed op weten schappelijk, sociaal-economisch, politiek, geestelijk en opvoedkundig terrein, jaren lang presidente was van de Theosofische Vereniging, een internationaal lichaam, met als hoofdzetel Adijar, India. Wat deze vrouw voor velen in en buiten de Theosofische Vereniging tot zulk een buitengewone figuur heeft gemaakt, is niet slechts haar zeldzaam redenaarstalent, niet de vele levensdepartementen, waarin zij actief werkzaam was, doch de onmis bare eigenschappen, waarmee waarachtige grootheid gepaard gaat, n.l. waarheidszin, ontembare moed. geworteld in intens /riededogen met de vooral in het midden der achttiende eeuw heersende sociaal- economische noden der armen in Engeland en elders. Door de scherpe tegenstellin'g tussen wat het Christendom leerde en wat de Christe nen deden of liever nalieten ter leniging dezer noden, aan het twijfelen geraakt om trent het bestaan van een God, doorliep zij achtereenvolgens de phasen van Atheïst en Socialist (de z.g. Fabian-Society) waar na zij door een schijnbaar toevallige om standigheid in aanraking kwam met Theo sofie. onder het recenseren van het Theo sofisch Standaardwerk „De Geheime Leer" van mevrouw H. P. Blavatsky. Daardoor kwam zij met de schrijfster m aanraking. Er opepden zich wijdere perspectieven voor haar. en zij trad na enige tijd toe tot de Theosofische Vereniging. Een intense moederlijke tederheid paar de zich ook in deze laatste periode aan een krachtige, nobele strijdgeest. In de Theo sofische levensbeschouwing vond zij de oplossing van de problemen waarmee zij in die lange jaren van smartelijke twijfel, tastend geworsteld had. Wat zij destijds als verloren waande, vond zij in deze nieuwe levensbeschouwing, die voor haar, uren. dat zij boven de horizon was. Sinds 1934 was September niet meer zo zonnig geweest. Er viel overal in het land te weinig regen, vooral in Zuid-Limburg was dit het geval. Elders viel om streeks 80 procent van de normale hoeveelheid. Dansavond Yoma Sassburgh Een schat van bloemen en een langdurig applaus heeft de danseres Yoma Sasburgh gis teravond in ontvangst genomen als hulde van het ln niet onbevredigende getale naar de Stads schouwburg opgekomen publiek. Het gehele in compositorische opzet boeiende programma werd met grote aandacht dooh, naar ik aanneem, zonder overgave gevolgd. Men kan het gebodene in twee delen onder scheiden, waarvan het laatste, de vier nummers na de pauze, het minst bevredigde. De te vlakke persoonlijkheid van de uitvoerende choreografe liet geen der dramatische verbeeldingen een waarlijk meeslepende gestalte aannemen. De belde dansen van Lucifer leden onder een tekort aan onontkoombare stuwkracht. Ook de abslnbh-drinkster overtuigde niet. geheel omdat de goede intenties als half verwerkte fragmen ten naast elkaar bleven staan. Het hoogtepunt van het programma werd be reikt ln de laatste dans voor de pauze, de Sona tine van Clifton Parker. Bij deze stemmings- dans was evenwel de innerlijke melodie juist te zwak om met de muziek, die toch waarlijk niet werd gekenmerkt door een overmaat van be zieling. tot een hogere eenheid samen te smelten. Kan men van de sierlijk beheerste bewegingen in de Chinese lyriek niet zeggen dat zij uit dieper aard werden geboren, zij leverden ln hun koel samenspel doorslaggevende bewijzen van haar jtjpte begaafdheid die nog naar dwingende vorm® op zoek is. Enkele door hun grillige plastiek bekorende vrije interpretaties en een aardige solo-pantomime maakten de avond vol. Moge. wanneer Yoma Sasburgh hier nogmaals terugkeert, haar nu soms door krampachtige verzinsels ontsierde verbeelding het metaphy-volgens haar zeggen, een herkenning be- Sisch schouwspel opleveren van kenbare emoties i tekende, terug, alomvattend en van on- dat de danskunst tot een belijdenis van getoof eindige schoonheid. ■HM ül Over de gehele wereld wordt thans dit het onstuimige weer, dat de golven op de costuums^fontworpen dooreeuwfeest herdacht. Vrijdagavond houdt I Schelde wild opjoeg, niet kon tanken. In AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. opvoeding en sport. Een zelfde onderscheiding j r'n§ van het kiescollege der Nederlands ontvingen de heren E. D. Drigny, voorzitter van Hervormde Gemeente van Santpoort is de Europese zwembond en H. Fern, presiden* j beroepen ds. P. A. Tichelaar, die thans als huppredikant werkzaam is. van de internationale zwem federa tie. in schoonheid verheft en waartoe zij ongetwij feld de technische dispositie bezit. Aan belichting Reece Pemberton van de Covent Garden Opera) was voorbeeldige zorg besteed. Begelei ding en aanvullende muziek werden voortge bracht door de vier vaardige handen van Viola Tunnard en Clifton Parker. DAVID KONING Drie jaar voor weermaclits- aamiemer De Heemsteedse aannemer H. K., die aan de opdrachten van de Duitse weermacht anderhalf millloen gulden had verdiend, werd Woensdag morgen door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en tien jaar uitzetting uit het recht om een lei dende functie in eer. bouw- en handelsonderne ming uit te oefenen, veroordeeld. De procureur-fiscaal had vier jaar gevangenis straf en een boete van f25.000 geëist. De ontzet ting uit de rechten was conform de eis. Nieuwe banden voor rijwielen Op bon C 30 inschrijvingsbewijs ver vanging van banden Bi 610 is tot en met 30 November een toerbuitenband ver krijgbaar. Óp D 42 inschrijvingsbewijs vervanging Bi 609 een binnenband. Op All van het inschrijvingsbewijs eer ste montage is een buitenband en op B II een binnenband verkrijgbaar gesteld. BRANDBLUSSERS VOOR DE A.N.W.B.- WEGENWACHT. M^e naar aanleiding van een advies van Tie Hoofdinspectie voor het Brand weerwezen, worden alle Wegenwachten van de A.N.W.B. uitgerust met brandblus- apparaten van het modernste type. Het zal daardoor mogelijk zijn auto's, waarin een "begin van brand is ontstaan voor uit branden te behoeden. Reeds is een groot deel der „gele rijders" van dit apparaat voorzien. De brandweerinspecties hebben de We genwachten vertrouwd gemaakt met het hanteren der apparaten- Mirin Dajo wekt beroering De vertoning van een stukje nieuwsfilm over de verrichtingen van de Haarlemse „fakir" Mirin Dajo heeft in Londense bioscopen ernstige gevolgen gehad. Het filmpje laat zien, hoe de man zich met messen en degens laat doorsteken terwijl hij rustig blijft doorpraten met de artsen die ter controle aanwezig zijn. Een 55- jarige bioscoop-directeur werd bij het zien van dit filmpje onwel. Vijftien minuten later viel hij bewusteloos en drie uur later stierf hij. Ook in andere theaters vielen bezoekers flauw of werden,ziek. Verschil lende bioscopen hebben thans besloten het stukje film uit het programma te schrappen, meldt United Press. BINNENLAND In DelfzUl brak brand uit in een barak waarin zes gezinnen waren ondergebracht, po barak brandde tn korte tijd tot de grond toe af. waarbij de Inboedels van de toch al door do oorlog gedupeerde bewoners gedeeltelijk ver loren gingen. De oorzaak is onbekend. In de Staatscourant Is opgenomen de acht ste aanvulllngsbeschlkklng Vennootschapsbelas ting 1942. Deze achtste aanvulllngsbeschlkklng dient ter vervanging van enkele tijdens dc bezet ting tot stand gekomen aanvullingsbeschlkkln- ■gen. alsmede om de regeling van enkele onder werpen te herzien en tevens voorzieningen te treffen wegens he* -tand komen van de wet Belastingherziening 1947. >1® Het ligt in hei w»rnemen van de minister van Oorlog, net afwikkelingsbureau Militair Gezag Ingaande 1 Januari 1948 op te heffen. De arbeiders bij de verschillende filialen van de N V. Nederlandse Anthraclet Handel Mij»- to Amsterdam, die Woensdag naar aanleiding van het conflict bij de meelfabrieken „Holland" en „Ceres" te Amsterdam een sympathiestaking be gonnen, hebben het werk hervat, Bij de „Hol land" wordt nu reeds 5, en bij det „Ceres" twee weken gestaakt. De meelvoorzienlng van de hoofdstad ondervindt echter op het ogenblik geen enkele stagnatie. Het uitvoerend comité van de conferentie, welke zich te Parijs heeft bezig gehouden met het opstellen van de uitwerking van het ..Plan Marshall" zal op 4 October met de Queen Mary" naar Amerika gaan. ten einde van gedachten te wisselen met de Amerikaanse regering over het rapport der conferentie. Van Nederlandse zijde gaat mee dr. H. M. Hlrschfeld. die vergezeld wordt door drs. E. H. van de Beugel. De „Tablnta" !s te Montreal aangekomen met het tweede grote transport Nederlandso emigranten van dit jaar. De 750 emigranten, van wie de oudste 88 en de Jongste drie maanden was, hadden tijdens de overtocht ruw weer ge troffen, doch zij waren bij de aankomst vol goede moed Prins Bernhard heeft ln zijn functie van inspecteur-generaal der Marine een bezoek ge bracht aan het marinierskamp te Doorn. De in spectie werd besloten met een gevechtsde monstratie. Voor 1 Juli 1948 zal uit de Russische zóne van Duitsland 40.000 ton kallzout aan Nederland geleverd worden ln ruil voor eenzelfde kwantum superfosfaat. Het vervoer zal vla Baltische ha vens geschieden. In de vacature-Stufkens (Partij van de Ar beid) heeft de voorzitter van het Centraal Stem bureau benoemd verklaard tot. lid der Eerste Kamer mr. G. J. van Heuven Goedhart te Bussum. Hr. Ms. mijnenvegers „Pieter Florlsz" en „Abraham van der Hulst" zullen op 7 October Port Said aandoen. Indien men aan de opvaren den post (gewone of aangetekende brieven en briefkaarten) wil zenden, welke daar wordt uit gereikt, dan moet deze correspondentie uiterlijk 2 October gepost zijn. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling ln de Grote* Kerk te Haarlem op Donderdag 2 Octo ber des namiddags van 3t uur door George Robert luidt: I. Paduana hispania (thema met variaties). J P. Sweellnck; 2. Preludium en Fuga (Peters Bd III no. 4). J. S. Bach; 3. Adagio uit de 2e sonate. G. B. Martini; 4. Praeludlum (Ciacona) en Fuga, W. Petri; 5. Cantabile, Jos. Jongen; 6. Choral: Justorum anlmae in manu Dei sunt, Jacques Ibert. Een Maranatha-conferentie wordt van 28 tot 28 October gehouden ln het gebouw der Vrljz. Hervormden aan de Jacobstraat te Haarlem; zij duurt drie dagen. Mej. H. Goldschmedlng te Haarlem ls be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan een Chr. School te Noordwljk aan Zee De Haarlemse recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 3S-Jar!ge dienstbode, die zich ten nadele van haar werkgeefster schuldig had gemaakt aan diefstal van f 390 en enig ser viesgoed. Het serviesgoed en een bedrag van f 330 zijn achterhaald. De „Willem Ruys" heeft voor het eerst zee gekozen Gisteren zou de „Willem Ruys", het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, voor het eerst zee kiezen voor het maken van de zogenaamde werftocht. Het vertrek uit de haven van Vlissingen kon evenwel niet doorgaan, daar het schip door de Haarlemse loge een bijeenkomst in het de namiddag heeft men de „Willem Ruys" gebouw van het Nut van 't Algemeen aan j nog een eindje versleept, maar ook dit de Lange Veerstraat, waarop mëvrouw W. mocht niet baten, zodat 's avonds besloten A. L. RosVrijman als spreekster zal op- i moest worden de volgende ochtend af te treden. Messerschmult-f abrieken vernietigd Volgens radio-Hamburg behoren de on dergrondse Messerschmidt-fabrieken te Augsburg in de Amerikaanse zóne van Duitsland tot de ondergrondse fabrieken, wier vernietiging Dinsdag door het Ame rikaanse militaire bestuur werd gemeld. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij XI, Slotkoers Heden gisteren 1% uur 442 441% 297 296% 377% 379% 175% 173 206 208 430 440 314 313 179% 180% 184% 185% 222 223 147 147 225 224 138% 138 140 139% 100 100 378 375% wachten. Gelukkig kwam er 's nachts een verandering in de weersgesteldheid, waar door hedenmorgen vroeg kon worden ge tankt en het schip omstreeks negen uur zee kon kiezen. Dit verlate vertrek zal naar alle waarschijnlijkheid niet van in vloed zijn op de aankomst in Rotterdam, welke op Vrijdag is bepaald. Deze werf tocht gaat niet naar de Golf van Biscaye, zoals eerst was gemeld, doch niet verder dan Zuid-Engcïlsnd. De in November te houden technische proefvaart zou naar de Golf van Bisc&ye gaan, maar ook dit staat nog niet vast, ZWEEDSE ONDERZEEBOOT VERMIST. Zweedse torpedobootjagers en vliegtui gen zijn op zoek naar een onderzeeboot» die tijdens manoeuvres is verdwenen. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDÏENST HEEMSTBDE-BENNEBROEK. Op Donderdag 2 en Donderdag 9 October a.s. kan weer zeep worden aangevraagd voor dok toren en verpleegsters, tegen overlegging van de stamkaart en diploma. De bonnen kunnen on middellijk in ontvangst worden genomen. Aanvragen rijwielen. ln het tijdvak van l t.m. 10 Oct. a.s. kunnen weer aanvraagformulieren voor een rijwiel wor den afgehaald. Alle dagen, behalve Donderdags en Zalerdags van 9—12 uur, Binnenweg 160, loket 2. Stamkaarten moeten worden meegebracht. Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarlus GR. HOUTSTRAAT 102 Phiiishave reparatie KELLER A MACDONALD Jaiwtvcg 42 Telefoon 11828 Leer nu goed Bridgen! Onze gezellige cursus vangt aan Do 2 Oct van 8-10.30 u. ln Rest Munnlks, Gr. Markt 10 Vanaf halfacht nog gele genheid tot inschrijving. BKIDGESCIIOOL CASTELEIN ZONDER BON Eig. gep 6.— per 100 stuks. Uit voorraad leverbaar. KOOPMAN S KOLENHANDEL AMSTERDAMSTRAAT 17 TELEFOON 17365 Voorbereiding herziening Uitbreidingsplan Het hoofd van het gemeentebestuur van Heemstede brengt ter openbare kennis dat de Raad dier gemeente in zijn ver gadering van 25 September 1947 heeft bepaald dat een her ziening van het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente dat is gelegen oostelijk van de Herenweg en zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlenvaart zal worden voorbereid. Heemstede, 1 October 1947 Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, E. J. VAN LENT, j B Kantoor J. F G. BOOF, en Zn. Oud adj. Insp. belastingen! I Accountant, Belastingzaken. I Boekhoudingen. Roamslngel 31 Haarlem. Tel. 13615. Ph. lansen AANVANG NIEUWE CURSUS Opleiding coupeuse Naaien en knippen v. hulsh. gebruik. GROTE HOUTSTRAAT 3 r«L, Ingang Spekstraat

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3