Haarlems Dagblad H.M. de Koningin zal korte tijd rust nemen De Koningin Joden en Arabieren bereid om te vechten Lid der eerste het Bijzonder Kamer voor Gerechtshof 62e Jaargang No. 18751 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln 10724, 14825. Redactie 106U0 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bykantooi H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 3 Octolïer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert-tarleven op aanvraag bü de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem {- J ET COMMUNIQUé, dat hiernevens ge publiceerd wordt, zal ongetwijfeld op zien in den lande wekken. Onlangs werd medegedeeld dat H. M. de Koningin zich opnieuw genoodzaakt zag rust te nemen. Dat gebeurde op 24 September, dus pas negen dagen geleden. De Koningin had toen, na een verblijf- van tien dagen op de Ruigenhoek en een bezoek aan de land- bouw-tentoonstelling te Leeuwarden, weer haar intrek op Het Loo genomen. Zij had gehoopt dat zes weken zomervacantie haar in staat zouden stellen, in de loop van Sep tember geheel uitgerust haar arbeid te her vatten. Maar tengevolge van de grote warmte en de vele onderbrekingen van de rustperiode voelde zij zich nog zeer ver moeid en zag zich opnieuw tot rust nemen genoopt. Zij vestigde er bovendien reeds de aandacht op, dat nog niet gezegd kon wor den of zij plechtigheden naar aanleiding van haar vijftigjarig regeringsjubileum en zo ja, welke zou kunnen bijwonen. Zij gaf overigens de wens te kennen, dat dit jubileum (Augustus 1948) in soberheid zou worden gevierd, dat daarbij het maken van .grote onkosten zou worden vermeden en verklaarde dat men er haar een persoonlijk genoegen mee zou doen de gelden, die men aan de jubileum-feesten ten koste zou wil len leggen, te gebruiken tot leniging van de noden in' Nederland en Indonesië. Die mededelingen bevatte het commu niqué van 24 September. Dat van heden kondigt aan, dat de rust van H. M. eerst doeltreffend kan zijn, wanneer zij zioh tij delijk ontheven weet van de zorg voor staatszaken, zodat ingevolge art. '43 van de Grondwet een wetsontwerp bij de Sta ten-Generaal zal worden ingediend, dat haar tijdelijk vanihet Koninklijk gezag ont heft. Volgens de Grondwet moet in zulk geval een Regentschap worden ingesteld; het komende wetsontwerp zal de benoe ming van H. K. H. Prinses Juliana tot Re gentes voor die periode inhouden. Dit is een zo ongewone en indrukwek kende maatregel, dat zij tot onjuiste ver onderstellingen .aanleiding zou kunnen geven en daarom lijkt het goed hier nog eens de aandacht te vestigen op de pas sage: „H. M. de Koningin verzoekt uitdruk-, kelijk mede te delen, dat voor enige'onge- rustheid voor haar gezondheid geen aanlei ding bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zorgen welke op haaf hebben gedrukt en nog steeds drukken niet oqopgemerkt aan haar ge zondheid zijn voorbijgegaan." De Konirtgin is niet lijdende aan enige kwaal. Zij is wel zeer vermoeid. Zij' is 67 jaar oud en heeft een reeks hoogst inspan nende en aangrijpende jaren achter zich, aanvangend in de fatale Mei-dagen van 1940. Het mag wel bekend heten, dat H. M. zich zeer in de zaken pleegt te verdiepen, dat zij zich van haar grote verantwoorde lijkheid immer steeds bewust is en dat de besprekingen met ministers en andere auto riteiten, die zij binnen het kader van haar grondwettelijke bevoegdheid te houden heeft, geenszins het karakter van eenvou dige formaliteiten dragen. De Koningin is zo innig toegewijd aan la-nd en volk, dat alleen daardoor al de omvang van haar arbeidstaak ueridaard wordt. Aangezien zoveel besluiten de Koninklijke goedkeu ring en signatuur vereisen, nadat zij zich van dit alles op de hoogte heeft gesteld en het staatsapparaat natuurlijk nooit zijn werking kan onderbreken, plegen haar va- canties telkens gestoord te worden door de behartiging van staatszaken. De door u en mij, door ons allen verkozen en verworven vacantie, waar.in wij ons „van alles los maken" en ons werk voor korte tijd aan anderen overlaten is de Koningin nooit beschoren. Zij is thans, na de oorlogsjaren en ni de inspanning en zorgen, die de eer ste jaren van wederopbouw en de Indo nesische crisis haar hebben gebracht, zo-, zeer vermoeid, dat zij een vacantie behoeft, waarin zij geheel vrij van staatszaken zal zijn. Wij hebben de indruk dat niet het voornemen bestaat dat het Regentschap van lange duur zal zijn. Van harte de wens uitsprekend dat de Koningin zeer spoedig een volledig herstel van krachten moge ten deel vallen, moge hier ook getuigd worden van het ver trouwen, waarmede zonder twijfel het Re gentschap van Prinses Juliana, die ons volk zeer na staat en volle sympathie geniet, zal worden begroet. Deze haar eerste tijde lijke ervaring met het Koninklijk gezag en met de verantwoordelijkheid, daaraan vertfonden zal de Prinses kunnen ingaan met de zekerheid, dat haar optreden alge mene waardering en instemming onder vindt. R. P. Britse mijnwerkers gaan langer werken Tussen de Britse kolenraad en afge vaardigden van het verbond van Britse mijnwerkers, is een overeenkomst gesloten, waarbij de mijnwerkei's of vrijwillig een half uur per dag langer of ook Zaterdag zullen werken. De punten van de overeenkomst tussen de afgevaardigden zijn nog niet bekend gemaakt, aldus een bericht van Reuter. De punten zullen op een conferentie van de mijnwerkersbonden op 10 October bespro ken worden. Inmiddels wordt aangeno men. dat het waarschijnlijk verrichten van een half uur overwerk per dag of het door werken op Zaterdag aan de plaatselijke omstandigheden aangepast zal worden. Oorspronkelijk was de regering gekant tegen het doorwerken op Zaterdag, daar zij vreesde, dat hierdoor gedurende de week meer gevallen van thuisblijven zou den voorkomen. De kolenraad meent ech ter, dat hij erin zal slagen de toestemming der mijnwerkers te verkrijgen om maat regelen daartegen te nemen. Ds. B. J. Aris overleden Naar wij vernemen is de predikant van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden te Amsterdam ds. B. J. Aris, Donderdag middag plotseling te zijnen huize over leden. Ds. Aris, die nog slechts 48 jaar was, ge noot grote bekendheid, door zijn Bijbelle zingen voor de jeugd, <3ie hij voor de mi- .crofoon van de V.P.R.O., waarvan hij be stuurslid was, hield. De overledene stond als Nederlands Hervormd predikant achtereenvolgens te Nieuwe Schans, Hoogezand en Oudkerk en was sedert 1932 te Amsterdam werkzaam. Ds. Aris hield ziph intensief bezig met j het probleem der onkerkelijken, waarover hij een lijvig rapport opstelde, had zitting I in de commissie voor de gezangbundel en I ram ook in het werk van Gemeente-op- I bouw1' een belangrijke plaats in- 1 Zij legt het Koninklijk Gezag tijdelijk neer Prinses Jaliana in die periode Regentes Reeds in een vorig bericht is medegedeeld, dat H.M. de Koningin zich nog zee' vermoeid gevoelt en zich opnieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltreffend zijn, wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de Staat. Teneinde hiertoe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaac/« bij de verenigde vergadering der Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig worden gemaakt, waarin met toepassing van artikel 43 van de Grondwet de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Majesteit, zodra Haar gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uit oefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dat voor de tijd gedurende welke de Koningin het Koninklijk Gezag neerlegt, H.K.H. Prinses luliana als Regentes van het Koninkrijk zal optreden. Hare Majesteit is voornemens om terstond na de tot standkoming van deze wet daaraan voor enige tijd toepassing te geven. H.M. de Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te delen, dat voor enige onge rustheid voor Haar gezondheid geen aanleiding bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zorgen, weike op Haar hebben gedrukt en nog steeds drukken, niet ongemerkt aan Haar gezondheid zijn voorbijgegaan. Wij tekenen hierbij aan, dat artikel 43 van de (?rondwet luidt: „Het Koninklijk gezag wordt mede waargenomen door een Regent, ingeval de Koning krachtens een wet, waarvan het ontwerp door Hem is voorgedragen, tijdelijk de uitoefe ning van het Koninklijk Gezag heeft neergelegd. Over het ontwerp dier wet, welke tevens in de benoeming van de Regent voorziet, beraadslagen en besluiten de Staten-Generaal in verenigde vergadering. (Redactie) De mogelijkheid om de Koninklijke waardigheid tijdelijk te doen waarnemen door een regent is bij de Grondwetsherzie ning Van 1922 in de Grondwet opgenomen. De grondwetgever is daartoe gekomen op grond van de destijds wel eens geopperde gedachte ener reis van H. M. naar Neder- lands-Indië. Men heeft deze mogelijkheid in de Grondwet ook opgenomen voor het geval de Koningin een reis naar het bui tenland zou willen maken of de regering tijdelijk zou moeten neerleggen tot herstel van gezondheid. Verwacht mag worden, dat binnenkort een op dit artikel steunend wetsontwerp aan de Staten-Generaal zal worden aange boden. Zoals uit de tekst van het artikel blijkt, is Prinses Juliana in tegenstelling tot het bepaalde bij andere grondwetsarti kelen, op het regentschap betrekking heb bende in dit geval niet automatisch re genfes. Het wetsontwerp zal de aanwijzing van Prinses Juliana tot regentes bevatten. De voorzitter van de Eerste Kamer r.oept de Staten-Generaal in verenigde vergade ring bijeen. De behandeling, waaraan de gewone procedure van het onderzoek in afdelingen (zeven) en het opmaken van een verslag door een commissie van rap porteurs voorafgaat, zal weinig tijd be hoeven te kosten. Volgens het reglement van orde voor de verenigde vergadering kan geen besluit worden genomen indien niet 76 leden aan de stemming deelnemen, Is het wetsontwerp wet geworden, dan zal Prinses Juliana in een verenigde ver gadering der Staten-Generaal beëdigd wor den. Zij legt de eed of belofte in handen van de voorzitter af. Officiële gasten bij de doop van Prinses Marijke Van de buitenlandse peten, die zijn uit genodigd tot het bijwonen van de doop plechtigheid van prinses Marijke, zullen alleen de Groothertogin van Luxemburg met prins Felix van Luxemburg aanwezig zijn. De kroonprins van Zweden kan door het bezoek van de koning van Denemarken aan zijn land, niet komen. Hij zal zich doen ver tegenwoordigen door de Zweedse gezant. Winston Churchill is wegens drukke werkzaamheden verhinderd te komen. Zijn echtgenote zal echter de plechtigheid bij wonen. Behalve de koningin en de prinsesjes zul len van de familieleden van het prinselijk paar ook de moeder van de prins, prinses Armgard en zijn broer, prins Aschwin aan wezig zijn. Engelse atoomvoorsprong De wereld zal verbaasd staan, aldus het Engelse blad „Daily Graphic", wanneer de vorderingen in Engeland op het gebied van atoomonderzoek bekend worden. Engeland, heeft een voorsprong van 5 jaar op de Verenigde Staten, aldus het blad, en over 4 of 5 jaar worden alle electrische krachtstations met" atoomenergie aange dreven. Vijf toeschouwers werden op slag gedood en vele andere ernstig gewond, toen tijdens de autorennen om de Grote Prijs van Mo dena in Italië een van de wagens met topsiielheid uit de bocht vloog en op het publiek in reed. - De foto werd genomen vlak na het ongeluk. De wagen kwam tegen een boom tot. stilstand en vloog in brand. 9e coureur, Bracco,- tuerd ernstig gewond. Linkse Labourleden op bezoek in Oost-Europa Acht leden van het Britse parlement onder leiding van het links-geöriënteerde Labourlid Zilliacus hebben na een bezoek van een week aan Tsjecho-Slowakije, dat zal worden gevolgd door een bezoek aan Joego-Slavië, te Praag een persconferentie belegd, waarin zij hun inzichten over de politiek van Groot-Brittannië en van de wereld hebben uiteengezet. Zij legden er de nadruk op, dat zij niemand anders dan zichzelf vertegenwoordigden maar dat hun mening gedeeld wordt door zeer velen in de Labour-partij. Zij verklaarden van mening te zijn, dat de crisis, waarin Groot- Brittannië en het grootste gedeelte van de wereld zich bevinden, de „doods-crisïs van het kapitalisme" is. De enige oplossing is naar hun mening het socialisme. Zij menen bovendien, dat Groot-Brittannië de eenzijdige oriëntering op Amerika en W.est-Europa dienen aan te vullen „door ontwikkeling en uitbreiding van de 'han delsbetrekkingen met de landen van so cialistische opbouw in Oost-Europa en mét de Sovjet-Unie". De zeven parlementsleden geloven niet, dat dit nadelig zou zijn voor de Britse be trekkingen met Amerika en West-Europa. Het is volgens hen te laat om het ka pitalisme in Europa te redden. De enige vrucht zou dan het fascisme zjjn zoals In Griekenland. Bij de beantwoording van vragen ver klaarde het Britse parlementslid Thomas nog, dat in Griekenland een democratisch socialistisch bewind tot stand zou komen, als dit aan het Griekse volk overgelaten zou worden. Indonesische kwestie lieden in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal vandaag zijn zit ting geheel wijden aan de Indonesische kwestie. Onder meer zal het rapport van de consulaire commissie besproken worden. Sumatra's Oostkust krijgt autonomie Gisteren heeft ar. van Mook een bespre king gehad met het voorbereidend comité voor de Vorming van een autonoom gebied Sumatra's Oostkust. In verband ook met hetgeen aan deze bespreking is vooraf gegaan werd, volgens een officieel commu-- niqué, omtrent de volgende punten over eenstemming bereikt: Het gebied van Sumatra's Oostkust, waar thans de Nederlandse regering rechtstreeks verantwoordelijk- is voor de orde en de veiligheid, zal tot autonoom ge bied gemaakt worden. (Daerah Istimewa Sumatra Timoer), zulks in overeenstem ming met de in de petities en betogingen tot uitdrukking gebrachte wens van de overgrote meerderheid der ingezetenen van deze gebieden. Het comité zal daarbij, eventueel na aanvulling ter vertegenwoor diging van bijzondere groepen of belangen, worden omgefcet in een voorlopige raad van deze Daerah. Het zal de bijzondere taak van deze raad zijn om, in samenwer king met de recomba en de Nederlandse regering, de organisatie en het statuut van deze Daerah zo spoedig mogelijk tot stand te brengen Daarbij wordt aangenomen, dat omtrent de positie der zell'besturende landschappen in dit gebied nog nader beslist zal worden, zodra door regelmatige verkiezingen volle dig overleg met dc vertegenwoordigers der ingezetenen kan plaats hebben. De voorzitter en enkele leden van het comité zullen Zondag naar Batavia reizen, teneinde tot een definitieve vaststelling van deze besluiten te komen. De „Willem Ruys" morgei in Rotterdam Het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", dat Woensdag morgen van Vlissingen uit zijn werfproef- tocht begon, bevond zich Donderdagavond in het Engelse Kanaal. Volgens radiotele- fonische mededelingen van de gezagvoer der. kapitein Vellenga, was alles wel aan boord en had de tocht een zeer bevredigend verloop. De „Willem Ruys" wordt Zaterdagmor gen om zes uur voor Hoek van Holland verwacht en zal omstreeks acht uur te Rot terdam arriveren. Daarna gaat het schip waarschijnlijk enige dagen op de werf Wilton-Feijenoord in het dok. Een defini tieve beslissing hieromtrent is echter nog niet genomen. Bi<lault wordt openhartig De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, heeft na een on derhoud van bijna een half uur met presi dent Truman verklaard, dat Frankrijk uiter lijk tegen 1 November zijn voorraad aan dollars, waarmede de noodzakelijke invoer uit Amerika moet worden betaald, zal heb ben uitgeput. Bidault voegde hieraan toe, dat de toestand van Frankrijk wanhopig was en gaf toe, dat andere dollarbronnen in November en December zouden moeten worden aangeboord, daar de Franse rege ring anders gedwongen zou zijn haar aan kopen van steenkool, tarwe en dringend benodigde grondstoffen in Amerika dras tisch te beperken. Mogelijke vorming van een Middellandse-Zee-Entente Azzam Pasja: Abdel Rahman Azzam Pasj'a. de secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft bü zijn terugkeer uit Londen op een perscon ferentie te Cairo de mogelijkheid te ken nen gegeven, dat Griekenland, Turkije, de. staten van de Arabische Liga en wellicht ook Halië ertoe over zullen gaan een Mid- dellandse-Zee Entente te vormen. Hij staat de tot standkoming van een' sterk buffer- blok tussen dc twee grote ideologieën in het belang van de vrede voor. Hij zeide van mening te zijn dat niemand zich tegen de vorming van een dergelijke vredes-entente zou verzetten. Met betrekking tot de toekomst der Ita liaanse koloniën zeide hij niet te geloven, dat de grote vier tot een overeenstemming zouden komen. De Arabieren weigeren de mogelijkheid aan te nemen, aldus Azzam Pasja, dat de vroegere Italiaanse koloniën teruggegeven zullen worden, „De Arabie ren hebben twintig jaar tegen Italië ge vochten en restitutie zou betekenen, dat de Arabieren, die aan de zijde der geallieer den gestreden hebben, vervolgd zullen i worden". Aangaande de politiek der Arabi sche Liga zeide Azzam Pasja, dat zij de vereniging van Libië, Tripolitanië en Cy- renaica voorstaat, zo nodig onder Egyptisch beheer. Op de vraag of de leden der Ara bische Liga zich uit de UNO terug zullen trekken voor het geval een voor de Arabie ren ongunstige beslissing zou worden ge nomen, wilde hij aanvankelijk niet ingaan. Tenslotte zeide hij echter „De Arabieren zijn gereed om te vechten." Op de vraag wat de houding der Arabi sche Liga zou zijn. indien, tengevolge van het falen der UNO een beslissing inzake Palestina te nemen, de Britten zouden be ginnen Palestina te verlaten, antwoordde Azzam Pasja: „Wij zullen de Britten ver zoeken de terroristen die zij in het land brachten, mee te nemen." Het Franse Tunis en Marokko noemde Azzam Pasja de slechtst beheerde koloniën die er bestaan. „De Arabische wereld en het menselijk geweten kunnen dit niet dulden." Rabbijn Silver: Verraad tijdens de bezetting Na een zeer uitvoerig getuigenver hoor en requisitoir eiste Donderdag jhr. mr. De Ranitz, advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Assen een geldboete van f 10.000.of zes maan den hechtenis tegen het lid der Eerste Kamer en wethouder der gemeente Emmen, R. Z. H. Als penningmeester van het Diaconessenhuis te Emmen heeft de heer Z. H. indertijd aan de voormalige afdelingscommandant dei- marechaussee te Emmen medegedeeld, dat in het ziekenhuis een gewonde Engelse piloot verpleegd werd. Tevens zou hij hebben verzocht hiervan aan de Duitse autoriteiten te Assen mel ding te maken. De tenlastelegging bevatte tevens de be schuldiging dat hij de administratie op dracht had gegeven een rïota voor ver- pleegkosten uit te schrijven en deze aan de „Deutsche Luftwaffe" te Leeuwarden op te zenden. 1 Bij zijn verweer verklaarde de heer Z. H,, dat de piloot langzamerhand een ge vaar niet alleen voor het ziekenhuis maar ook voor de gehele Zuid-Oosthoek van Drente begon te worden, temeer daar de geneesheer-directeur dr. van Heerde zich Rabbijn Abba Hillel Silver, lid van de Zionistische Uitvoerende Raad heeft het standpunt van het Joodse agentschap inzake Palestina voor de commissie der UNO voor Palestina uiteengezet. Hij waarschuwde, dat de wereld thans „een van de belang rijkste kruispunten in de geschiedenis" be reikt had. Hij vroeg zich af, waarom Groot- Brittannië niet geaarzeld heeft, 100.000 man te gebruiken om een politiek in Palestina door te voeren, die door geen enkel inter nationaal lichaam werd goedgekeurd, hoe wel het verklaard had niet gaarne geweld te gebruiken bij de toepassing van deze politiek. Spreker gaf echter toe, dat een regeling van het Palestijnse vraagstuk niet mogelijk was zonder enige dwang toe te passen. Hij beschuldigde er groot-Briltannië van de UNO niet geadviseérd en gesteund te hebban bij het opstellen van haar rap port over Palestina. De aangekondigde ont ruiming van Palestina door Groot-Brittan nië juichte hij toe, maar het was daardoor noodzakelijker dan ooit geworden, dat de Algemene Vergadering zo spoedig mogehjk- stappen deed. Mfct het rapport over Palestina betrof, kon he^ Joodse agentschap zich met 10 van de elf unanieme aanbevelingen van de com missie verenigen. „Wij bicden de Arabieren zonder voor behoud vriendschap en vrede aan. Indien men hieraan in dezelfde geest tegemoet treedt, zullen wij allen gezegend worden. Zo niet, dan zullen wij doen wat ieder volk onder dergelijke omstandigheden moet doen namelijk tot het uiterste vechten." Hij betoogde verder, dat de Joden de supervisie van de UNO tijdens het over gangstijdperk voorstonden en dat bij het handhaven van orde en rust gebruik dient te worden gemaakt van de in Palestina aanwezige mannqn. ..Het Joodse volk wordt niet geïmporteerd door lege dreigementen. Mochten de Engelsen uit Palestina trekken, dan staan de Joden gereed om zonder dra len een macht bijeen te brengen om de veiligheid te handhaven." Mr. P. 1. Oud treedt uit de Partij van de Arbeid Naar het ANPverneemt, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. De dure sinaasappelen uit Suriname Het woord is aan. Lewis: Niet voor de juistheid maar wel voor de oprechtheid van onze meningen moeten instaan. Rulir-nota's in Washington Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag de berichten bevestigd dat de Ne derlandse. Belgische en Franse regeringen nota's aan Amerika hebben overhandigd, waarin gewaarschuwd wordt tegen het overdragen in Duitse handen van een grotere verantwoordelijkheid voor de steenkoolproductie van het Ruhrgebied. Dit zou aldus de nota's, een bedreiging der veiligheid van bovengenoemde landen be tekenen. De woordvoerder legde er echter de nadruk op, dat de controle op de dis tributie stevig in Brits-Amerikaanse han den zal blijven. De nota's waren overhan digd naar aanleiding van de plannen, wel ke op de Brits-Amerikaanse conferentie over de productie van het Ruhrgebied te Washington zijn opgesteld. Voormalige Duitse generaals naar huis terug Uit Berlijn wordt gemeld, dat gister avond om 8 uur in Hoek van Holland tien voormalige Duitse generaals zijn gearri veerd. die uit krijgsgevangenschap in Enge land zijn teruggekomen en als vrije man nen naar huis terugkeren. De namen van de generaals zijn: Bassenge, Neuffer, Po- lack, Schober, Thonann, Broich, Schlieben, Will, Frienel en Hildebrandt. Gandhi 78 jaar De gouverneur van Suriname heeft een telegram aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen gezonden naar aanleiding van de buitensporig hoge prijzen, welke in Nederland voor de sinaasappelen uit ■Suriname zijn gevraagd. Dergelijke prij zen, zo zegt de gouverneur, zijn niet in het belang van de Surinaamse fruitexport. Hij „y,.dringt er op aan dat van regeringswege mangelen worden genomen dm .e voo?- Komen dat de sinaasappelen uit Suriname Dit was dan ook de reden, dat na een alar merende telefoon van de S D, met de me dedeling, dat de man zou worden opge haald, de heer Z. H. het verzoek aan de afdelingscommandant heeft gericht om, naar hij verklaarde, de geneesheer-direc- teur te sparen. Dit verzoek werd gedaan als resultaat van besprekingen, die hij met een bekende illegale strijder over deze- kwestie had. Dc advocaat-fiscaal merkte in zijn requisitoir op clat. de overheid niet te vergeefs het zwaard uitdraagt. Een feit is het, zo merkte hij op, dat deze overheid, waarvan ook de heer Z. H. deel uitmaakt, aarzelt in eigen vlees te snijden. De eerste reactie was dan ook deze zaak te laten voor wat zij was. Nadere bestudering had hem echter van mening doen veranderen. Mr. De Ranitz kwam tot de conclusie dat de meeste feiten in de tenlastelegging be wezen zijn. Hij eiste een geldboete van tienduizend gulden of zes maanden heohtenis. Beperking der voorlichting in Indonesië Bij bevelschrift krachtens de staat van beleg en getekend door het hoofd van het tijdelijk bestuur te Batavia, mr. A. Zwa gers, is het de dagbladen en periodieken verboden republikeinse legerberichten op te nemen. Het bevelschrift, dat 26 Septem ber gedateerd is en op die dag is ingegaan, is pas 2 October bekend geworden. in Nederland op abnormale wijze worden verhandeld. Linggadjati geen basis meer, aldus Sjarifoeddin Volgens radio Djokja verklaarde de In donesische premier Sjarifoeddin gisteren voor het werkcomité van de KNiP, dat hij Linggadjati geen basis voor de toekomstige onderhandelingen met de Nederlanders achtte. Voorts zeide Sjarifoeddin, aldus radio Djoüja, dat alle» toekomstige over eenkomsten met de Nederlanders moeten worden gegarandeerd en onder toezicht gehouden van een derde partij. Sjarifoed din herhaalde, dat het noodzakelijk was, dat de Nederlandse troepen uit Indonesië zouden worden teruggetrokken. De re publikeinse relaties met het buitenland zijn goed, aldus de premier, „en de repu bliek heeft vertrouwen in de toekomstige Nederlands-Indonesische onderhandelin- ;n". Vervolgens kondigde Sjarifoeddin aan, dat de republikeinse regering plannen heeft om de export met de buitenwereld ter hand te nemen en dat zij voor dit doel twee nieuwe havensteden heeft ontworpen welke havens capaciteit zullen hebben voor schepen van 8000 ton. Hij voegde daaraan toe, dat een uitbreiding van dc spoorwegen in studie is om dit exportplan uitvoerbaar te maken en dat de blauw drukken reeds gereed zijn. Tenslotte kon digde hij aan. dat het onderwijs zou wor den geïntensiveerd. De tweede October heeft Mohandas Ka- ramchand Gandhi een etmaal gevast, ter wijl geheel India zijn 78ste verjaardag als een nationale feestdag heeft gevierd. De radio zond een speciaal programma uit en bijna elke stad in India hield de een of andere plephtigheid. Intussen leeft de Mahatma in groté zorg 'om de steeds heviger wordende tegenstel ling tussen Mohammedanen en Hindoes, die voortgaan met elkander af te slachten. Het is bekend dat de oude vrijheidsleider de verzoening tussen deze twee groepen als zijn hoogste levensdoel beschouwt. Gebed en vasten zijn de voornaamste middelen, waarmede hij de vrede in zyn land hoopt te verwerkelijken. Sergeant schoot zijn commandant neer Een tragedie welke zich op een Juni avond ,van dit jaar te Lüneburg in Duits land afspeelde wordt binnenkort voog de krijgsraad te velde-West in Den Haag be handeld. De sergeant L. J. P. van het corps tol ken zal terecht staan wegens moord, sub sidiair doodslag of zware mishandeling, alsmede feitelijke insubordinatie, de dood van zijn commandant, de luitenant J. H. W. ten gevolge hebbend. P. schoot zijn commandant in diens slaapkamer te Lüneburg met een revolver neer. De luitenant, diens vrouw en de sergeant woonden in het huis te Lüne burg, waarin ook het bureau van het corps tolken was ondergebracht- Op de bewuste Juni-a-vond kwam de luitenant onder de invloed van alcoholhoudende dranken thuis. Hij maakte ruzie en zijn vrouw en de sergeant hadden.de handen vol om hem enigszins in normale doen te brengen. Eindelijk begaf men zich ter ruste. In de slaapkamer van het echtpaar W. ontstond echter opnieuw ruzie. De ser geant hoorde mevrouw W. om hulp roe pen. Hij trok wat kleren aan en rende, gewapend met zijn revolver, naar de slaapkamer van het echtpaar. Luitenant W. had zijn vrouw bij de keel. Naar ser geant P. verklaart heeft hij zijn meerdere herhaaldelijk toegeroepen de vrouw los te laten. Toen de luitenant zulks niet deed. schoot P. en trof W. in de schouder. W. liet zijn vrouw las, draaide zich om en liep enkele passen op de sergeant toe. Deze schoot pog twee keer. De luitenant viel neer en is kort daarna gestorven- De Krijgsraad onder presidium van majoor mr. H. H. A. de Graaf zal deze zaak öp 10 October behandelen. Auditeur militair is majoor mr. dr. J. M. Baak, raadsman van de verdachte is mr. C. H. Telders. Weerbericht RUSTIG HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldtg van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Koude nacht me; tegen de ochtend vorming van mistbanken. Morgen overdag enkele overdrijvende wolken velden en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Veranderlijke wind 4 October: Zti op 644 uur, onder 18.13 uur 0,ndcr U.4B uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1