C D J -log drie stappen tot de economische Unie Eerste stap 1 Januari De Unie in beeld Watisdatf Het monument van „de grote strijd' op de Dam te Amsterdam Sport in het kort Wereldnieuws VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 Tf „BENELUX" IS GEEN STOFZUIGERMERK: Dr. Johan Hartog schrijft ons: „Met ingang van 1 Januari geen invoer rechten meer tussen Nederland, België en Luxemburg en met verloop van enige jaren afschaffing van alle formaliteiten tussen de drie landen dat is waar wij met de Tol- Unie naar toe gaan," verklaarde mr. dr. Edmond J. E. M. H. Jaspar, toen wij hem dezer dagen opzoahten in zijn nieuwe kan toor aan de rue de la Loi 75 te Brussel. Aan deze straat staan de panden der adellijke families, die ze zelf niet nyjer kun nen bewonen en vertiuren aan ambassades, verzekeringsondernemingen en thans a^n de Nederlands-Belgisdh-Luxemburgse Tol linie, die zoals dr. Jaspar zeide „wel eens met het afschuwelijke woord Benelux, als was het een stofzuigermerk, wordt aan geduid." Brede marmeren gangen en gla zen behuizing. Een brede trap voert naar dr. Jaspars eigen vertrek. Daar krijgen wij zijn uiteenzetting. „Drie fazen: de eerste begint met 1 Jan. 1948. Wacht, ik zal een exemplaar van de Staatscourant voor u pakken. Ziet u, die is in Den Haag gedrukt en onze Staatsdruk kerij drukt meteen de officiële uitgave voor Luxemburg, en leent de matrijzen aan Brussel. U ziet het wel, al die vastgestelde douanerechten is moeilijk zetwerk. Zo hel pen wij elkaar. De bedoeling is deze: met 1 Jènuari vervallen de invoerrechten tus sen de drie landen onderling, en gaat zij voor van buiten de Tol-Unie komende goe deren gelijke invoerrechten heffen. Dat wil dus zeggen, dat op bijvoorbeeld katoen in België, in Nederland of in Luxemburg de zelfde invoerrechten worden geheven, zo'n zending kan zonder meer van België naar Nederland worden getransporteerd. De ac cijnzen blijven voorlopig nog en ook zult u begrijpen, dat de contingenteringen voors hands nog blijven bestaan, mede door de deviezenmoeilijkheden. Later, maar dat is de tweede faze, ver vallen de accijnzen, waarmee de heffing van alle rechten aan de grens verdwijnt. Nog later, dat is dan de derde faze, komt de Economische Unie tussen de drie landen tot stand. Dan is het om 't even, of men goederen uit Amsterdam naar Arnhem of Brussel verstuurt. Economisch bestaan er dan geen grenzen meer. Deze faze kan na tuurlijk pas intreden, als het monetaire probleem is opgeheven. De heer Jaspar gaat op in zijn werk. Het korte onderhoud groeit uit tot een bespre king. Zijn oude liefde voor internationaal recht (waarop dr. Jaspar promoveerde) na zijn rechtsstudies in Nijmegen en Utrecht, kan hier verwezenlijkt worden in feiten, een mogelijkheid die de Katholieke Werk geversorganisatie (waarvan dr. Jaspar de secretaris was) niet bood, evenmin als het secretariaat van de Bedrijfsgroep Haven bedrijven, een post die dr. Jaspar na de oorlog bekleedde. Voor Maastrichtenaar Edmond Jaspar is het Frans als het ware een moedertaal en zijn Limburgse aard stelt hem in staat de Zuiderlingen te be grijpen. Zijn talloze contacten in Den Haag maakten hem tot de gezochte figuur en zo geviel, het dat de regeringen van Luxem burg, België en Nederland dr. Jaspar deze functie aanboden. De „goodwill" in België wordt door de figuur van dr. Jaspar nog vergroot. Tussen Nederland en België be staat geen enkel politiek probleem en de laatste tijd is de mentaliteit op het gebied van de waterwegen sterk verbeterd. In de toekomst behoeft men hier geen moeilijk heden te vrezen. De handelsbalans is thans in evenwicht, doordat België in credicten voorziet. Wederkerige investeringen in el- kaars landen worden nagestreefd. De verscheurde wereld heeft naar de plannen van de Tol-Unie opgezien en wij vragen dr. Jaspars mening over de toe treding van andere landen. „Dit is uiteraard mijn persoonlijke visie. Er is een Scandinavische Tol-Unie, die een heel eind op weg is. Men leest over plan nen van een Frans-Italiaanse Tol-Unie. Ik geloof dat schepping van meer Tol-Unies voordelen biedt boven de individuele toe treding van landen. Over enkele decenniën kunnen de Tol-Unies in het grotere ver band met elkander in onderhandeling tij den." Overzee. peldt de Tol-Unie ook voor de over zeese gebiedsdelen van België en Neder land? „Momenteel nog niet. De Congo heeft de status van kolonie, dus als dat nodig is, kan Brussel een beslissing nemen. Onze eigen overzeese gebiedsdelen zouden hierin even wel meer zelfstandig moeten beslissen en met de huidige stand van zaken in Indone sië is dat niet wel mogelijk. Er is over het Includeren van de overzeese gebiedsdelen nog niet definitief gesproken, maar de be doeling is het wel om te zijner tijd, de Congo, Suriname, Curacao en de staten van de Indische Unie op een of andere De radio geeft Zaterdag HILVERSUM 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20 00 en 2300 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Kwartet. 8.35 Pla ten. 9.15 Symphonlsche muziek van Handel en Bach. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Schubertllederen 11.00 Opera concert. 12.00 Lich te muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Millersextet. 14.00 Het Ne derlandse lied. 14,15 Marinekapel. 15.00 „Het bui tenland en wij". 15.15 U.S.A.-dlscoparade. 15 30 Reportage. 16 00 Wintertijd-studietijd. 16.15 Ama teurs. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Sympho nlsche muziek. 18.15 Werelddierendag. 18 30 We relddierendag 19.00 Piano. 19.30 VPRO-lezlng. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Socialistisch commen taar. 21 30 Weense muziek. 22.00 Luisterspel „Don Quichotte". 22.20 Dansorkest. 23.15 Puzzle ru briek. 23.30 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13 00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9 00 Operamuziek. 9.35 Symphonte van Mozart. 10.00 Voor kleuters 10.15 Weense melodieën. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Russische muziek. 12.00 An gelus. 12.03 Liederen van Debussy. 12 30 Weer bericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer 13 15 Welk boek?. 13.20 Boston Promenade Orkest. 33.40 Fllmpraatje. 13.50 Nocturnes van Chopln. 14.00 Toneelkijker. 14.10 Dansorkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Dansorkest. 15.00 Voor jongeren. 15.15 Moderne pianomuziek. *15.45 Kiosk. 16.00 Franse chansons. 16.20 Snelverkeer en oplettendheid. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano. 18. IS Weekoverzicht. 18.30 Vervolgluisterspel „De bestrijder der misdaad". 19,20 Kareolseptet 19.45 Klankbeeld. ..Banden die binden". 19.55 Platen 20 05 Actualiteiten 20 12 De gewone man 20.20 Hoe heet deze plaat? 20.30 Lichtbaken. 21,00 „N"gcr. heii klok". 22 00 Hawalianorkest 22,10 Dansles. 22.40 Da Van Rooyens, 22.45 Gebed. 23.15 Operamuziek, wijze in deze economische unie te betrek ken. Hierover kan ik eigenlijk nog niet veel mrtr zeggen." We hebben veel over de economie gespro ken. Over de schijn die gewekt is dat o.a. de Belgische brouwers zich tegen de Unie gekant hebben. Op de grondslag van deze economische banden moet de verbonden heid van de drie landen ook cultureel ver strengeld worden. In dit verband wijst dr. Jaspar er op dat op 15 November in de Muntschouwburg te Brussel de Nederlande Opera een gala-voorstelling zal geven van HoLmans Vertellingen. Dit wordt aange boden door onze regering, die op deze wijze officieel wil doen blijken van haar erken telijkheid jegens België. Prof. Schermerhorn naar Londen vertrokken Met het K-L.M.-lijntoestel is gistermid dag prof. ir. W. Schermerhorn naar Lon den vertrokken. Prof. Schermerhorn zal ditmaal in het buitenland geen politieke doeleinden nastreven zo vertelde hij even voor zijn vertrek doch zijn reis is, zoals hy het uitdrukte „technisch, weten schappelijk, organisatorisch". In Londen zal de oud-ministerpresident besprekingen voeren over de luchtkarte- ring in Indonesië. Van het resultaat van deze besprekingen zal het afhangen of prof .Schermerhorn aan het eind van de volgende week naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Zaterdag hoopt hij van Londen naar Amsterdam terug te vliegen. Prof. Schermerhorn- is fleskundige op het gebied van luchtkartering. Vóór de oorlog was hij adviseur der K.L.M. op dit gebied. Na een ruzie over de kinderen ontstond een vechtpartij tussen de families B. en Van der S. te Nleuw-Amsterdam bij Eramen. De 18-jarige J. B. ging met een stuk hout de 24-jarige ge huwde P. van der S. zodanig te lijf, dat deze later is overleden. De dader is gearresteerd. Ds. P. Warmenhoven te Reeuwijk heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Bad hoevedorp aangenomen. Nederlandse verliezen Officieel wordt gemeld, daf de verliezen aan Nederlandse zijde Woensdag bedroegen twee gesneuvelden en drie gewonden. West-Java: een détachement te Koe- ningan, een bivak te Tjiladoeng en de Westelijke en Noordelijke rand van Tasik- malaja werden beschoten. Midden-Java: Ten Zuidoosfen van Paka- longan werd een bivak te Bandjar weder om beschoten. Oost-Java: een détachement te Batoe ontving mortiervuur. Een bivak te Boed- joer werd met handgranaten bestookt. Op Madoera deed een groep van 100 man een aanval op een Nederlandse patrouille ten Noordwesten van Pamekasan. Sumatra: In het gebied van Medan ver dreven patrouilles republikeinse benden bij Brastagi en ten Westen van Tandjong- poera. In het gebied van Palembang werd bij Soegwaras een patrouille beschoten. Enkele terroristen werden gevangen geno men. „Rechts autostuur een grote handicap" Aanrijding kostte jongeman het leven „Het rijden met een rechtse stuurin richting blijft in landen met een rechts verkeer een grote handicap", zei de Offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank bij de behandeling vari een aanrijding, veroorzaakt door de bestuur der van een vier tons Canadese truck. Het ongeval geschiedde in Maart van dit jaar op de Overtoom te Amsterdam. De be stuurder van de vrachtwagen wilde met matige snelheid door een der nauwste pas sages, die het verkeer te Amsterdam kent, manoeuvreren. De rechtse zitplaats in de cabine van de auto, maakte het voor de chauffeur moeilijk de rand van de vlucht heuvel links van de auto te zien. Even raakte het linker voorwiel de rand. waar door de chauffeur de macht over zijn stuur verloor en over de vluchtheuvel tegen het voorbalcon van een tramwagen botste. Een jongeman, die juist uitstapte, geraak te tussen auto en tram bekneld en over leed kort daarna. De Officier was van mening, dat hier ondanks de ernstige gevolgen een lichte straf kon worden opgelegd en requireerde een gevangenisstraf van zes weken. De uitspraak werd bepaald op 16 October. De „Ternate" beschoten De Marvo meldt heden, dat Hr. Ms. korvet „Ternate" gedurende een onder zoek van voor anker liggende prauwen nabij Selat Pandjang in de buurt van Straat Bengkalis bij de Oostkust van Su matra van de wal af werd beschoten. Het vijandelijk vuur werd tot zwijgen ge bracht. Aan Nederlandse zijde werden noch verliezen noch schade geleden. ONDERZOEK NAAR VLIEG- ONGELUKKEN. De Raad voor <Ie Luchtvaart zal op Maandag 13 October na uitspraak te heb ben gedaan inzake het ongeval nabij het vliegveld Ypenburg met het vliegtuig PH-UCB van de N.V. Nationale Lucht- vaartschool en een onderzoek te hebben ingesteld naar de oorzaken van het onge val in de Tafelbaai met het yliegtuig PH- NAW van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, in behandeling ne men het ongeval met de vliegtuigen PH- NAO en PH-UAE, \yelke op 29 Juli op het vliegveld Ypenburg met elkaar in bot sing zijn gekomen. Andere oorlogsgedenktekens over Nederland verspreid In Nederland komen verscheidene natio nale monumenten, die aan de oorlog en het verzet zullen herinneren. Daaronder wor den gerekend: 1. Het centraal nationaal monument op de Dam te Amsterdam, uitbeeldend „de grote strijd". 2. Legermonument op de Grebbeberg. 3. Marinemonument te Scheveningen. 4. Koopvaardijmonument te Rotterdam. 5. Monument op de Erebegraafplaats te Bloemendaal. 6. Monumenten bij dë vroegere cen- centratiekampen te Amersfoort, Vught en Westerbork. 7. Monument ter herinnering van de krijgsdaden der Britten bij Arnlhem (reeds geplaatst). 8. Idem voor de Noord-Amerikanen te Maastricht, 9. Idem voor de Canadezen op Walche ren. 10. Monument te Eede in Zeeuws- Vlaanderen, waar de Koningin het eerst bevrijd gebied betrad. 11. Monument te Wageningen, waar de wapenstilstand gesloten werd. Voor al deze monumenten zijn versdhil- lende comités opgericht. De financiering zal voor een groot deel lopen over de Na tionale Monumenten Commissie voor Oor logsgedenktekens, die verleden jaar in het leven geroepen is door de regering „als parlement van het volk om de talloze plan nen tot oprichting van monumenten te co- ordineren en de inzamelingen daartoe in één bedding te leiden." Een nationale inzameling. Deze commissie zal een grote 3jmaande- lijkse actie beginnen voor een nationale in zameling. Er werd een regeling getroffen met de Stichting Oorlogsgraven (beogend het onderhoud van alle graven van oorlogs slachtoffers) en de vele stichtingen voor hulpverlening aan nagelaten betreikkingen van oorlogsslachtoffers („19401945", „Ereschuld en Dankbaarheid", enz.). Deze krijgen alle een gedeelte van het ingeza melde geld, zodat alle actie zich kan con centreren op die ene grote nationale in zameling. V Voor het monument „de grote strijd" heeft de gemeente Amsterdam een deel van het Damterrein (waarvoor een particuliere maatschappij voor de oorlog reeds 400.000 wilde geven) beschikbaar gesteld. Het ter rein waarop het monument komt is 1200 m2 of 12.000.000 cm2. Het comité stelt elke Nederlander in staat een of meer vierk. cm grond te kopen en te betalen met 0.50. Hertogin van Windsor nog steeds een „pijnlijk geval" Prinses Elizabeth mag niet gehoorzamen De hertog van Windsor keerde gisteren uit Frankrijk in Engeland terug ter afwik keling van enkele persoonlijke aangelegen heden. In hofkringen werd deze gelegen heid aangegrepen om nogmaals te verkla ren, dat geen invitatie voor de bijwoning van het huwelijk van prinses Elisabeth was gezonden aan de hertogin van Windsor. Een betrouwbare bron aan het Engelse hof werd door United Press gevraagd,waar om niet een uitnodiging gestuurd was als een geste, met een bijschrift aan de herto gin persoonlijk gericht, waarin zij erop werd gewezen, dat haar aanwezigheid niet gewenst was wegens de antipathie van de koningin-moeder Mary. Hierop werd ge- antwobrd: „Men kan nooit weten. Wellicht zou zij hebben besloten toch te komen en hebben willen zien wat er dan zou ge beuren." Uiteraard blijft de hertog grbij aan geen plechtigheid aan het hof deel te nemen, zolang zijn vrouw niet welkom is. Gisteren werden in St. James Palace, dat gebouwd werd door Hendrik de Achtste, de vader van de eerste koningin Elisabeth, honderden huwelijksgeschenken gesorteerd en uitgestald. Deze zullen voor het huwelijk voor het publiek te bezichtigen zijn. Ondertussen wordt vernomen, dat de eeuwen-oude huwelijks-ceremonie van de Church of England gewijzigd zal moeten worden omdat de bruid troonopvolgster is. Inplaats van te beloven, lief te hebben, res pecteren en gehoorzamen, zal de prinses antwoorden: „lief te hebben, te respecteren en toegewijd te zijn", daar zy geen ge hoorzaamheid kan beloven aan een onder daan. (U.P.) Tholen komt over de brug De gemeenteraad van Tholen heeft zich in het onvermijdelijke geschikt: met al gemene stemmen besloot men de brug over de Eendracht aan het rijk over te dragen, zij het onder protest. Hoewel de brug eerst 10 October officieel wordt ge opend, zal zij met ingang van Maandag 6 October voor eenrichtingverkeer worsen opengesteld. Daar op 1 October de tol- concessie verjaarde, is de brug bovendien tolvrij. De Tholense raad heeft uiteinde lijk toch besloten de opening van de brug met enig feestelijk vertoon gepaard te doen gaan, al was men tot voor kort van oordeel dit niet te moeten doen omdat de opheffing van de tol voor Tholen een ern stig verlies betekent. Wie dit doet krijgt een „certificaap van eigendom", een mooi drukwerkje in de vorm van waardepapier, dat historische documenten kunnen worden. De bedragen dezer certificaten lopen van ƒ0.50 tot ƒ1000. De commissie #wil het accent leggen op het feit, dat het monument te Amsterdam een nationaal gedenkteken wordt. Het komt te staan op grond die uit alle delen van ons land afkomstig is. Als demonstratie daarvan zullen de Commissarissen der Ko ningin in alle provincies grond uit hun ge west in een urn naar Amsterdam brengen. Bij die gelegenheid wordt een plechtigheid in de Nieuwe Kerk georganiseerd. Reeds nu krijgt de commissie veel bewir zen van/ instemming met haar plan. De K.N.A.C. zal op 9 November en de K.N.M. V. 6$ 16 November een sterrit naar Am sterdam organiseren. De deelnemers moe ten op hun tocht alle plaatsen van de na tionale monumenten bezoeken en tenminste 1 cm2 grond op de Dam kopen. Als alle 12.000.000 cm2 grond verkocht worden, zal de opbrengst 6 millioen gulden zijn. De monumenten zullen in het alge meen eenvoudig van opzet zijn, zodat van dit bedrag veel zal overblijven voor de hierboven beschreven doeleinden. Ook Haarlem wacht nog De beeldhouwer Mari Andriessen, die geruime tijd geleden van het comité voor een gedenkteken aan de Dreef opdracht kreeg een ontwerp hiervoor te maken, hoopt binnen afzienbare tijd zijn tekenin gen aan het comité te kunnen voorleggen. Hiermede zal een belangrijke stap gezet worden op de lange weg naar een definitief monument voor de aan de Dreef gefusil leerd en. Zoals men weet, werden na de bevrijding te Haarlem drie comités opgericht, die zich ten doel stelden op de plaatsen, waar Ne derlanders door de bezetter gefusilleerd waren, waardige gedenktekens op te rich ten. Zo zou de heer Andriessen een ontwerp maken voor de Dreef, Theo van Reyn voor de Jan Gijzenkade en prof. L. O. Wencke bach voor de Westergraoht. Echter werd reeds op 15 October 1945 bij Koninklijk Besluit vastgelegd, dat het op richten van oorlogs- of vredesgedenktekens op fpenbare plaatsen slechts geoorloofd is na goedkeuring van het ontwerp door de minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, die zich daarbij laat voor lichten door een centrale of door provin ciale commissies. Terzelfdertijd werd een prijsvraag uitge schreven om te komen tot een gedenkteken dat in het gehele land op gelijkvormige wijze de plekken zou aangeven waar Neder landers door Duitse kogels stierven. De comités voor de monumenten aan de Jan Gijzenkade en aan de Westergracht namen daarop hun opdracht terug en vericozen het resultaat van de prijsvraag af te wach ten. Tot nu toe is dit alleen bij de jury be kend en wij hebben ons laten vertellen, dat men tot nu toe niet tot publicatie van de prijswinnaars (als die er zijn) is overge gaan. omdat de inzendingen als geheel niet aan de eisen, die men aan een nationaal gedenkteken moet stellen, beantwoord heb ben.' Het Comité, dat voor het monument aan de Dreef zal zorg dragen, heeft gemeend, zijn eigen weg te moeten gaan en heeft de opdracht aan Andriessen gehandhaafd. Zo dra het ontwerp gereed is, zal men in over leg treden met de provinciale commissie voor de oorlogs- of vredesgedenktekens. Intussen wachten de twee andere comités, wachten ook de doden en hun nabestaan den op. een definitieve oplossing, die de plek, waar zij het hoogste offer voor hun 'ideaal brachten, met een waardig teken zal aangeven. Bulgaarse regering verbaasd Interventie over Petchof in strijd met internationale recht" De Bulgaarse regering heeft een nota aan Engeland gezonden, waarin het protest in zake de executie van Petchof wordt ver worpen, „zijnde in strijd met alle principes van het internationale recht." De Bulgaarse regering geeft haar verbazing over het pro test te kennen en verklaart, dat geen enkele staat het recht heeft zich in de binnenland se aangelegenheden van het land te men gen. De terechtstelling was niet in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag. Het is niet in het belang van de goede ver standhouding tussen beide landen, zo gaat de nota voort, wanneer Engeland de Bul gaarse regering blijft schetsen als de dic tatuur van een minderheid. De regering bestaat uit vijf partijen, vertegenwoordigd op basis van algemene verkiezingen. Bul garije is er van overtuigd, dat de menings verschillen met Engeland zullen verdwij nen, wanneer alle pogingen tot buitenland se interventie en die van reactionaire groe pen om zich weer van de macht meester te maken, zijn gestaakt. Bulgarije stelt de vriendschap met het Engelsohe volk zeer op prijs en hoopt, dat zijn streven in die rich ting door de Britse regering zal worden begrepen en gesteund, in het belang van beide landen. Panda en de Meestervlieger Onderzoek naar onderaardse vergassing van steenkoollagen Op het ogenblik wordt in de Nederland se mijnstreek een onderzoek ingesteld naar mogelijkheden van ondergrondse vergas sing van steenkoollagen. In de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en België wordt oijdergrondse vergassing van steenkool reeds toegepast. De vergassing geschiedt door bepaalde delen van kolênlagen in brand te steken. De uit deze verbranding ontwikkelde gassen worden hoofdzakelijk ten behoeve van de chemische industrie gebruikt. Aangezien in de Nederlandse mijnstreek vele dunne kolenlagen worden gevonden, die met gangbare tnijnbouwmethoden niet rendabel te maken zijn, zou bij een gun stig resultaat van het onderzoek naar de mogelijkheden voor onderaardse vergas sing, een aanzienlijke bron voor de che mische industrie kunnen ontstaan. Deviezenvoorsckrift brengt beroering in grensdorp Het verplichte inleveren van de in Bel gië verdiende francs heeft in het Neder landse grensdorp Putte, van welk dorp de meeste arbeiders in België werken, reelds heel wat stof doen'opwaaien. De arbeiders willen beslist niet meer dan 50 pet. van het in België verdiende loon bij de De- viezenbank inleveren. Tot dusverre kwa men slechts enkele arbeiders hun verplich tingen ingevolge de nieuwe beschikking na. Een aantal arbeiders heeft reeds een proces-verbaal opgelopen en hun is de toegang tot de grensstrook ontzegd. De maatregelen zullen nog strenger worden als de arbeiders blijven weigeren 75 pet van hun loon bij een Deviezenbank in te leveren. KOOPMANS KINDERMEEL n\cLi kx*\cleSu<r^/ Haarlems Schaak Gezelschap clubkampioen De laatste wedstrijd in het tournooi om hel clubkampioenschap-schaken van Haarlem, HeemstedeH.S.G.. is ongetwijfeld de span nendste geweest. Bij het afbreken waren nog 12 partijen onbeslist, terwijl het scoringsbord 10—i voor Heemstede aanwees! Na de arbitrage, die in sportief onderling overleg gehouden is. werd de eindstand: 16—14. Voor H. S, G. was dit voldoende om beslag te leggen op de De Tello-beker. Andermaal heeft H.S.G. bewezen, de sterkste vereniging in Haarlem te zijn, hoe wel het krachtsverschil tegenover Heemstede en ..Haarlem" minimaal is. Zoals de voorzitter van de schaakclub „Haar lem" J. Haan, vóór* de wedstrijd Het Oosten- Haarlem opmerkte, zorgt Het Oosten vaak verrassingen: óf het boekt een zeer goed óf een zeer slecht resultaat. In deze wedstrijd was dan bepaald het slechte resultaat aan de beurt, want over de gehele linie toonde de schaakclub „Haar lem" zich de sterkste. Vooral aan de eerste 19 borden was het krachtsverschil enorm: 9—1 voor Haarlem. Slechts aan de laatste borden boekte Het Oosten enige successen, waarna de totaal uitslag werd: 623 voor Haarlem. De eindstand bij de nos. 1 luidt: 1. H. S. G.: 2 gew.; 2. Haarlem: 2 gew.; 3. Heemstede: 1 gew. 4. Het Oosten: 3 veil. In de groep nummers 2 verloor Kennemer land met 5',£—9Vi v.an Bloemendaal. welke uitslag voor Kennemerland net voldoende was voor de tweede plaats door beter bordpuhtengemiddelcie. De definitieve uitslag Rolland—Kennemerland werd 7t&714. De eindstand in deze groep is: 1. Bloemendaal: 2 gew.: 2. Kennemerland: 1 gelijk; 3. Rolland: 1 gelijk. FEESTAVOND „DE WATERRATTEN". Za terdag 11 October oiganiseert de H. Z. en P. C. „De Waterratten" ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan een feestavond in het gebouw de H.K.B. Het programma vermeldt het optre den van: Paul Ostra, Jan Davids, accordeon solist, Swips, sneltekenaar, de Hawaian Serena- ders, enz. De datum waarop gelegenheid zal worden gegeven gelukwensen aan te bieden, zal nog nader worden bekend gemaakt. WATERPOLOWEDSTRIJD DWT—ROBBEN. - In de competitie om de Rococent-beker. wordt Maandagavond in het Sportfondsenbad de wa- terpolo-wedstrijd DWT—Robben gespeeld. SCHOTEN SPEELT OP HET TERREIN VAX EDO. De voor Zondag vastgestelde voetbal wedstrijd Schoten—WMS zal in het Noorder Sportpark, op het terrein van EDO, worden gespeeld. 64. Oehoe kalmeerde onmiddellijk en be gon het zand van de verhoging af te gra ven. Panda vergat de ruzie en zijn boosheid en hielp hem en al heel gauw kwam er een soort deksel boven de grond uit. „Een kist!" mompelde Oehoe. „We hebben al die tijd op een kist gezetenleerling! Vlug, help me, laten we het ding uitgraven. Wie weet, wat dat je je boeken kent, leerling?! De avon- er in zit!" Ze groeven en groeven en al turen van kapitein Kid en zo? Welnu! Het gauw lag de kist boven het zand. „Nét wat toeval heeft ons in aanraking gebracht met ik dacht!" sprak Oehoe. „Dit is een typisch voorbeeld van een vroeg-achttiende eeuws :eerovers-valies! Ik mag toch aannemen een van de bergplaatsen van die oude pi raten! Ik wed om een stuiver tegen mijn viiegtuig, dat deze kist vol goud zit, Pun&J" De bom van morgen. Robert Patterson, voorma lig Amerikaans minister van oorlog, schrijft in het ..Cosmopolitan Magazine", dat „bui tenlandse regeringen minimaal vier en maxi-' maal tien jaar nodig hebben om atoombom men te produceren", tenminste indien zij dezelfde methode als de V. S. volgen, welke methode een zeer gecompliceerde is. „Indien een ander land een eenvoudiger methode vindt, is het evenzeer mogelijk, dat de ge leerden morgen een nieuwe atoombom maken". Toeslag. Het militair bestuur van de Brits- Amberikaanse zóne is met de leiding van de Roerkolenmijnen en de vakbonden overeen gekomen. dat een nieuw plan tot verhoging van de kolenproductie zal worden doorge voerd. Volgens dit plan zullen de mijnwer kers Amerikaans voedsel, kleding en sigaret ten extra ontvangen, wanneer een productie verhoging van 16 procent wordt bereikt. Het doel van deze nieuwe aansporing is een da gelijkse productie van 280.000 ton te bereiken. We! bidden, niet schrijven. George Bernard Shaw, de 91-Jarige auteur, heeft in een tot de Ierse bevolking gericht schrijven ver zocht. wel voor hem te blijven bidden doch hem niet meer te schrijven om mede te delen, dat men dtt deed, daar hij geen tijd had voor privé-correspondentie. Vreemde bron. De Tsjecho-Slowaakse politie heeft een bende ontdekt welke op de zwarte markt ponden sterling verkocht, die door de nazi's gedrukt waren in het concentratie kamp Sachsenhausen. Verrukkelijke ontdekking. Te Mazelspoort bij Bloemfontein is in het sterrebeeld Lepus een nieuwe komeet ontdekt. Zij is niet met het blote oog te zien. Leve de „onafhankelijkheid"! Maurice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse commu nistische partij heeft in een rede het plan- Marshall aangevallen. Hij zei dat het „da vrijheid betekent voor de kapitalistische jakhals om de arbeider, de boer en de hand werksman te verslinden". Bovendien vond hij het onverenigbaar met de nationale sou- verelnitelt, Hij vond Amerikaanse hulp best, wanneer die maar niet de nationale onaflhatw kelijkheld in gevaar brengt. D,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2