AANMAAKHOUT NE0PH0T0 Hart's arl v. Empelen Taxi? Bel 1.2.3.4.5 PENSION VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 haarlems dagblad Buitengewone vergadering van „Bloembollencultuur" Onder leiding van de heer Th. M. Hoog Jr. hield de afdeling Haarlem van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur Don derdagavond een druk bezochte vergade ring. Het belangrijkste agendapunt, de behan deling van het voorstel Grootebroek tot af schaffing van alle saneringsmaatregelen, werd na uitvoerige discussie aangehouden. Buitengewone vergadering De Algemene Vergadering voor Bloem bollencultuur houdt op 27 October een bui tengewone algemene vergadering, uitge schreven op verzoek van een vijftiental afdelingen. In behandeling komt het voor stel der afdeling Grootebroek tot afschaf fing van alle saneringsmaatregelen. De verwachting is, dat een groot aantal afde lingen dit voorstel zal steunen. Het plan van de voorzitter Het indertijd in ons blad besproken plan van de voorzitter van „Bloembollencul tuur"' tot het uitschrijven van een refe rendum onder de leden der Algemene Ver eniging omtrent de al of niet continue ring van de bestaande maatregelen, ten einde eindelijk de zo nodige stabiliteit en eenheid in het vak te krijgen, is over het algemeen in vakkringen zeer gunstig ont vangen. En ook omtrent de uitslag van dit refe rendum meent men al reeds te kunnen voorspellen, dat het tot uiting zal bren gen, hoe de grote meerderheid van kwe kers en exporteurs van al die maatrege len af wil. Velen echter zijn van oordeel, dat het referendum volgens het pl?n van jhr. Van Nispen tot Pannerden in te beperkte kring wordt gehouden. Natuurlijk kan de auteur van het plan zich slechts bepalen tot de kwekers, daar zijn invloed als voorzitter der Algemene Vereniging zich officieel slechts tot hen uitstrekt. Maar ook de ex porteurs, zo oordeelt men, moeten in deze aangelegenheid hun stem kunnen uitbren gen. Daarom zou het aanbeveling verdie nen. als dit referendum niet alleen werd gehouden onder de leden der Algemene Vereniging, maar onder allen die bij het Bedrijfschap vcor Sierteeltproducten zijn aangesloten. Het zou dan te wensen zijn, dat dit Bedrijfschap onder de aangeslote nen het referendum uitschreef. Van groot belang is natuurlijk ook, hoe dit referendum wordt gehouden en op welke wijze de in 't geding zijnde kwesties worden gesteld. Maar de stemming is op het ogenblik zodanig, dat zelfs velen die zich immer verre hebben gehouden van de huns in ziens te luidruchtige of te soherp doorge voerde anti-sanerings-actie, zich onom wonden uitspreken over de wenselijkheid, dat de huidige saneringsmaatregelen zo spoedig mogelijk verdwijnen. De anti-saneerders inmiddels, georgani seerd in de Vereniging tot Behoud van het Bloembollenvak, die dezer dagen een eigen orgaan het licht deed zien, zijn actiever dan ooit. Dezer dagen werd ook te Lisse een afdeling opgericht, waar echter de woordvoerders der anti-saneerders zich hadden te verdedigen tegen-scherpe'oppo sitie van hen, die wezen op Nederland's positie in de internationale constellatie, welke de volkomen vrijheid, die de anti-sa neerders voorstaan, eenvoudig onmogelijk maakt. Totdat, naar men hoopt, het voorge stelde referendum de vrede en de een dracht in de rijen van kweekers en ex porteurs doet terugkeren, blijft de „anti these" in het Bloembollenvak oorzaak van felle strijd! Is hier iets van V hij? Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem lijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende. |n de afgelopen week als gevonden aangegeven Voorwerpen: autoped, armbanden, alpino, auto band, bagagedrager, brillen, boord, broche, za- leldekje, étui met inhoud, muntbiljetten, geld, Inlegvel, dames-, heren- en klnderjassen, tafel kleed. kruiwagentje, koffer met inhoud, textiel- kaart, halsketting, regenkapje, kap van auto lamp. kistje met inhoud, portefeuille met in houd, portemonnaie met inhoud, pop, parapluies, gouden ring. zilveren ring, rolfilmpje, servetring, rijwielgereedschap, sleutels, wandelstok, sierspel, kinderschoentjes, actetas met inhoud, vulpen houders, windjack, waterzakken, zeiltje, zweep. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 October 1947, ONDERTROUWD: 1 Oct., B. H. Croon en I. H. Hageman; E, J. v. d. Beek ep J. J. v. Opijnen. GEHUWD: 2 Oct., H. SchoÜs en M. J. C. Dam; J. F. v. Gullek en M. J. v. Densen; P. N. v. Westen en. A. M. H. Korenstra; H. Dekker en M. Faymonville; K. G. Wonder en M. M. Comes; J. P. v. Kempen en A. v. d. Werff; C. Broertjes en Leverink; H. J. M. Verweif en C. A. E. Abspoel; J, v. d. Hulst en W. v. Wichen; j. v. d. Putten en H. v. Hagen. BEVALLEN van een zoon: 30 Sept., J. H. Rooft—Braakman; 1 Oct.. J. Nieuwenhuizen— Willemsen; A. Hagenaar—Wormsbecher; D. C. Frissen—CamffermanE. M. v. KampenForrer; M. E. Hombroek—Faubel2 Oct., J. Reuer- gert—Planting. BEVALLEN van een dochter: 1 Oct., C. H. Boerée—Teeuwen; C. A. WassingGouwen; M. d. Smit—Koster; 2 Oct., J. M. v. Waard—Pohl; M. M. Hesselman—Handgraaf; A. Mathot- Bos; J. j'. Zijp—Nolet. OVERLEDEN: 30 Sept., Jkvr. A. v. Loon. 74 j„ Gasthulsvest; P. Libosan, 65 j.. Leidsestraat; 1 Oct., T. J. t. HaveHendrikse, 62 j„ Berkenrode- »t; W. A. Bolhuis—Duijveman, 88 j., Haze- paterslaan. De afgelopen maanden hebben wij besteed om aan het inwen dige van onze zaak een geheel ander aanzien te geven. Zaterdag 4 October a.s. vindt de heropening plaats. Behangselpapierhandel Kleine Houtstraat 49 Telefoon 11279 Agenda voor Haarlem VRIJÖAG 3 OCTOBER Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. De leeuwerik: film „Meneer De Bruin zoekt een hond", 8 uur. Nut van 't Algemeen: Theoso fische vereniging, openbare voordracht, 8 uur. Rembrandt: „Grote verwachtingen", 14 J„ 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uurWFrans Hals: „De wraak der goden", 18 J-, 2.30, 7.00 en 9,15 uur. Palace: „In specteur Stoeder", 14 j., 2.00, 4,15. 7.00 en 9.15 u. City: „De stenen bloem", iedere leeft., 2.15, 4.30, "00 en 9.15 uur. Luxor: „De zonde van Jody Norris", 18 J.. 2.00. 4 15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: «Judy Canova". alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. JfATERDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: Wim Sonnevelt's cabaret 't Is maar comedie", 8 uur. Bioscopen: Middag- in avondvoorstellingen. Muziek De Hongaren besluiten hun Beefhovencyclus Met de vier nog resterende nummers werd Donderdagavond de cyclus van Beet. hoven's strijkkwartetten besloten. Zij wer den ten gehore gebracht in de volgorde 6, *7, 16, 13, een opvolging die enigermate rekening hield met het uigestievermogen van het publiek, en die met Beethoven's laatste compositie (de finale van het 13e kwartet, op. 130, geschreven ter ver vanging van de door zijn uitgever te zwaar bevonden grote fuga, die oorspronkelijk het werk besloot) een bevredigende eind indruk vermocht te geven. Want Beet hoven's Zwanenzang heeft niets van een tragisch adieu, integendeel, een bevrij dende humor regeert hier over een speelse musiceergeest. Wat een contrast met de originele finale, de grote fuga, die wij vooraf gehoord hadden. Daar is het een geweldige worsteling tussen stof en mate rie, heel interessant om te zien op de par tituur, maar lang geen „Ohrenschmaus" voor het alleen maar luisterende publiek. Een geweldige brok muziek is het voor zeker, deze titanenstrijd, die zowel de grenzen van vorm als van inhoud man moedig, ja brutaal overschrijdt. Het is maar goed, dat het werk losgemaakt» is van op. 130, en een zelfstandig bestaan gekregen heeft, groot en groots kan zijn in zijn af zondering. Er zijn mensen die daar anders over denken, die het betreuren dat Beet hoven zich aan het oordeel van de critiek gestoord heqft en toegegeven heeft aan de inzichten van zijn uitgever. Maar ik vraag mij af, zou het toch al niet te synthetisch gebouwde op. 130 niet verpletterd zijn ge worden onder het gewicht van deze mam- mouth-achtige finale? Wat stond Beethoven in zijn op. 18 no. 6 oneindig ver van de niets ontziende gees telijke en artistieke spanningen waaruit die „Grote Fuga" geboren jverd. In dat zesde kwartet is alles helder en evenwich tig volgens de gangbare begrippen, ondanks de rake pogingen om de traditionele stijl te doorbreken, zoals in de merkwaardige finale die aanvangt met La Malinconia, een stuk dat mij onwillekeurig doet den ken aan Heine's Wallfahrt nach Kevlaar en aan De zieke jongeling van Jan van Beers, door de contrasten van ziekelijke weemoed en opgewekte dansvreugde. Al leen bij Beethoven wint het blije element. Dat is trouwens in de regel zo bij hem; al blijft vragende twijfel hem bezig houden, zoals bijv. in het slotdeel van op. 135, „Der schwer gefasste Entschluss", uiteindelijk toch bezwijkt zijn weerstand in een korte maar prachtig coda. Sézkely, Moskowsky, Koromzay, Palotai, de zeldzam%, vier-eenheid, die op deze slot-avond andermaal haar meesterschap toonde, verdiende voorzeker de hartelijke .ovatie die het publiek bracht. Deze toe gewijde kunstenaars verdienen echter meer dan toejuichingen van een ogenblik van opgewekte geestdrift; men blijve ze dank baar. Wie deze avonden van ultieme mu zikale schoonheid meemaakte zal ze trou wens blijven gedenken. Zij zijn een mooie herinnering rijker. JOS. DE KLERK. Toneel Thalia" Thalia heeft het seizoen ingezet met de première voor Haarlem van een kern achtig toneelstuk, gegrepen uit het plat telandsleven, door Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen. Het zijn bekende karakters die men in „Uw wil geschiede...." ont moet zoals de koppige boer, zijn stand vastige dochter en de jonge verkwister maaide wijze, waarop de dwalingen van hun wegen in hun boeiend verloop zijn be handeld, maakt dat deze kleine tragedie, die niet eindigt alvorens de kiemen van een gelukkig nieuw begin zijn gelegd, boven het gemiddelde niveau van de ge dramatiseerde streekroman uitstijgt. Voor de pauze hing er een te eentonig fedrukte stemming op het toneel. Alleen 'iet Loerakker, verdienstelijk bijgestaan door Tini Nijssen. bracht wat kleur. Na de hervatting werd de geest echter over de spelenden vaardig. Bertha Tanis Koevoets, aanvankelijk wat onwaarschijnlijk neu traal in haar moederrol ontplooide aan grijpende kwaliteiten. De dochter, waar a^Jes om draaide, inspireerde To Kruup tot ogenblikken van heel zuiver aangevoeld spel. Eerst in het derde, maar vooral in het laatste bedrijf liet Martien Langeveld zien dat de gesloten boer, in wiens binnen ste de- drift der heilige verontwaardiging strijd leverde met zijn degelijk geloof, de aangewezen partij voor hem was. Ik mag zeker niet nalaten Cor Wassenberg te noe men, die de halfwijze, gedeeltelijk verlam de zoon treffend uitbeeldde. Van de nieuwe regisseur, Joh. C. Rho- dens, wordt in het programma gezegd dat hij de ernstige wil heeft Het spel op hoger plan te brengen. Daarom wil ik opmerken dat de vertoning tezeer herinnerde aan de kleine ruimte van het studeervertrek. De persoonlijke kenmerken kunnen ge rust wat krasser worden gemarkeerd. In de tweede plaats geef ik hem de raad tij dens de generale repetities eens achter in de zaal te gaan zitten. Foutieve groepe ringen en te grote pauzes die soms het spel volkomen tot stilstand brachten om dat er niets leefde op het toneel kan hij daar beter overzien en elimineren. Ik maak deze opmerkingen juist omdat ik het ver trouwen van het Thalia-bestuur in deze spelleider voorlopig gaarne deel. DAVID KONING. in de schouwburg Prins Aschwin 's-Gravenhage, 2 Oct. Bij de aanstaan de doopplechtigheid in het prinselijk gezin zullen, naar is aangekondigd, prinses Arm gard en prins Aschwin tot de gasten be horen. Over de positie van prinses Arm gard en prins Aschwin wordt van regerings zijde medegedeeld, dat beiden in het begin van dit jaar door de minister van Justitie „ontvijand" zijn. Aan het dossier, dat bij de ontvijandingsprocedure is gevormd, worden de volgende gegevens ontleend: „Prins Aschwin studeerde vanaf 1931 tot aan het uitbreken van de oorlog te Berlijn sinologie, Oost-Aziatische kunstgeschiede nis, algemene kunstgeschiedenis, archeolo gie, praehistorie, ethnologie en philosophie. In 1933 behaalde hij o.a. het diploma Chi nese tolk. Evenals iedere andere Duitser moest hij voor -militaire dienst opkomen, onder de voor een ieder geldende dienstplicht-bepa lingen. Ten tijde van hel huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard had hij de rang van korporaal. In 1938 werd hij als sergeant opgeroepen bij de troepen ter be zetting van het Sudetenland. Begin 1939 werd hij bevorderd tot 2e luitenant. Hij moest de veldtocht in Polen meemaken. In de late herfst van 1939 werd het leger onderdeel, waarbij hij diende, tegenover de Belgische en Nederlandse grens geplaatst. Oudejaar 1939 kreeg hij een speciale ver gunning om prinses Juliana en prins Bern hard in Nederland te bezoeken en daarna wisten laatstgenoemden en prinses Arm gard te bereiken, dat hij overgeplaatst werd in een functie bij een legerstaf in Polen. Op 25 Mei 1940, tijdens de felle pers campagne legen prins Bernhard. werd hij uit het officierscorps en het Duitse leger ontslagen, zonder opgaaf van redenen. Mondeling werd de toelichting gegeven, dat dit het. gevolg was van de houding van prins Bernhard. Tot de herfst vart 1940 heeft prins Asch win vervolgens bij zijn moeder gewoond en gestudeerd en daarna heeft hij zijn studies te Berlijn voortgezet, waar hij begin 1942 aan de universiteit de doctorstitel in de philologie behaalde. Na zijn promotie werk te prins Aschwin aan het Oost-Aziatisch museum te Berlijn. Deze jaren te Berlijn waren voor hem uit de aard der zaak bijzonder onaange naam en moeilijk, aangezien het overgrote deel van zijn vroegere kennissen uit vrees of om andere redenen op grond van de houding van prins Bernhard geen betrek kingen meer met hem wensten te onder houden. Vanaf het moment dat hij weer naar Berlijn kwam is hij begonnen met een aan tal vrienden mede te werken aan het ver zet, Hij werkte voor verschillende groepen, waarvan verscheidene leden werden gear resteerd en ter dood gebracht; in Berlijn had hij tevens nauw contact met de daar nog aanwezige Nederlanders, die zich voor de goede zaak beijverden, zoals b.v. de heer Millenaar, thans lt.-kolonel bij de Neder landse missie te Berlijn. In de herfst 1944 werd hij gedwongen enkele maanden in het Oosten te graven, hetgeen hem vermoedelijk voor arrestatie heeft bewaard. Zijn moeder werd intussen door de SS uit haar huis gezet en moest haar intrek nemen in twee kamers in West- falen. Toen de geallieerde legers dit gebied naderden heeft prins Aschwin zich in de winter 19441945 bij haar gevoegd. Prins Aschwin heeft prins Bernhard via diplomatieke vrienden geregeld voorzien van materiaal, dat door de Engelse Intel ligence gebruikt kon worden. De overlevenden van zijn vrienden uit de verzetsgroepen, waarmede hij samenwerkte hebben thans gezaghebbende functies in Berlijn en Potsdam." Een belangrijke commissie Een bloemstuk hoeft niet altijd groot en kost baar te zijn om er eer mee in te leggen. Dat .kan even goed met een eenvou dig vaasje of schaaltje bloemen, als het maar smaakvol is opge maakt. Voor goed verzorgd bloemwerk Bloe menmagazijn Binnenweg 18 Heemstede. Tel 21 Wij bezorgen in alle omliggende Iplaatsen. lAdvj Meer dan 2000 gulden voor ontheemde kinderen In ons blad van 20 September hebben wij een beroep gedaan op onze lezers om, voor zover dat in hun vermogen lag, geld en goederen af te staan ten behoeve van een vijfhonderd Joodse kinderen, die, van alles berooid en alleen op de wereld staande, in ons land opgenomen zullen worden. Wij zijn zeer verheugd dat dit beroep niet tevergeefs is geweest. Van de secre taresse van het comité, mevr. H. van Frank-van Thijn, die langs deze-weg haar dank overbrengt aan de vele en milde gevers, vernamen wij dat niet minder dan 2262 gulden en een grote partij kleren werd ingezameld. Zondagmorgen 5 October vertrekt het comité met een volgeladen auto- naar het Apeldoornse bos, waar de kinderen op een buitenplaats gehuisvest zijn. WEENSE KUNSTSCHATTEN TROKKEN REEDS 200.000 BEZOEKERS De tentoonstelling van Weense kunst schatten in het Rijksmuseum te Amster dam bereikte gisteren het recordaantal van 200.000 bezoekers. De 200.000ste was de heer J. L. Helleman, tandarts in Bever wijk. Hij ontving een album met foto reproducties der kunstschatten. Daar de belangstelling steeds groter wordt zal de tentoonstelling van Maandag af ook 's avonds geopend zijn. SCHEEPVAART Laaitste positie Nederlandse passagiers schepen, Vrijdag 3 October: Boscbfontein 3 Oct. van Port Elizabeth te East-Londen; Geen kabinetscrisis in Oost-lndonesië Het Oost-Indische kabinet is afgetreden. Dit is echter niet te beschouwen als een kabinetscrises, daar de Oost-Indonesische regering een commi*niqué heeft uitgege ven, waarin wordt vm-klaard: „In verband met de situatie ontstaan door het besluit van de waarnemend president, waarbij aan de minister-president en minister van eco nomische zaken, de heer Nadjamoeddin Daeng Malewa, ontslag werd gegeven, hebben de overige leden van het kabinqt besloten hun portefeuilles ter beschikking te stellen en de nodige stappen te doen teneinde tot de vorming van een volledig kabinet te geraken. De president heeft de ter beschikkig stelling aanvaard en de leden van het ka binet verzocht tot het tijdstip van de con structie van een nieuw kabinet de lopende zaken te blijven waarnemen. De toestand welke zich thans voordoet kan niet aan gemerkt worden als een kabinetscrisis, omdat het besluit der ministers en de pre sidentiële beslissing slechts genomen zijn om de constructie van een nieuw kabinet op ruimere basis en met inachtneming van de democratische beginselen technisch te vergemakkelijken." Tijdens een persconferentie gegeven door Huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding Het huis Frans Halsstraat 7 valt van bui ten niet bijzonder op. Toch wordt in dit perceel voor Haarlem uiterst belangrijk werk verricht. Hier is de voorlichtingswin kel van de „Commissie inzake huishoude lijke voorlichting en gezinsleiding" geves tigd, Deze instelling is ontstaan in de dertiger jaren, toen de crisis ons volk uitputte en demoraliseerde. Een aantal bestuursleden van maatschappelijke instellingen en ver enigingen sloeg de handen ineen om te trachten door het geven van cursussen en lezingen in koken, 'verstellen, kinderver zorging enz. hulp en steun te geven aan vrouwen van werklozen. Dit initiatief mocht zich al spoedig in een grote belang stelling van hen, voor wie het bestemd was, verheugen. Langzamerhand is het werk uitgegroeid tot een inlichtingscentrum, waar iedere huisvrouw, oud of jong. graag adviezen in wint over huishoudelijke problemen. Het spreekt vanzelf, dat tijdens de oorlog en direct na de bevrijding de commissie waar devolle raadgevingen heeft kunnen geven, die de huisvrouwen in staat stelde om met de onwaarschijnlijkste ingrediënten tooh nog een dragelijk maal samen te stellen. Na de bevrijding werden via kruideniers, op bijeenkomsten en dergelijke, recepten verspreid, die de mogelijkheden van het aangevoerde voedsel, dat ten dele voor de Nederlandse bevolking vreemd was, toe lichtten. Zo werden eipoeder-demonstraties gegeven, waarvoor direct een toeloop van 700 dames te registreren viel. Van Januari IS 16 af werd aan 8000 vrouwen voorlich ting verstrekt, waarbij op te merken is, dat de lezingen, tentoonstellingen, films en kinderverzorging en -opvoedingscursussen ook door het mannelijk geslacht bezocht werden. Het grote succes vormt wel de Voorlich- tingsvvinkel aan de Frans Halsstraat, waar niet alleen gratis adviezen en inlichtingen gegeven worden, maar ook een leskeuken is ingericht voor het geven van kookdemon straties en cursussen. Bovendien werd de zolder verbouwd tot naaikamer, waar les wordt gegeven in naaien en verstellen. Daarnaast worden in het Kuis voor Ouders, Lange Margarethastraat 19, cur sussen gegeven in kinderverzorging -opvoeding. De kosten hiervan zijn zo laag gesteld, dat zij door iedere beurs te be talen zijn. Zo verricht deze commissie in het leven van alle dag, waarin de huisvrouw eigen lijk de hoofdrol speelt, een belangrijke taak, vooral nu zoveel vrouwen, wanneer zij in het huwelijk treden, geen gelegenheid heb ben, zich vooraf in de huishouding te be kwamen. Niet alleen is het noodzakelijk, dat alle Haarlemse huisvrouwen beseffen, dat deze voorlichting ook voor hen gegeven wordt, maar ook, dat zij, die daartoe in de gelegenheid zijn, dit steunen door een bij drage te storten op gironummer 281462 van de penningmeesteresse, mevr. Hartsuyker Müller, Binnenweg 164, Heemstede. Weg achter de zeereep tussen Bloemendaal en Velsen De plannen voor het in gebruik nemen van een rijwielpad door het duingebied tussen #Bloemendaal aan Zee en Velsen verkeren in een vergevorderd stadium. Zoals bekend hebben de Duitsers in deze streek vele sporen van hun aanwezigheid achtergelaten. Zij bouwden de „vesting IJmuiden" en lieten talloze bunkers en stellingen verrijzen. Veel is reeds verdwe nen, maar het gebied is nog niet zonder gevaar. Ook is in de oorlogsjaren een weg aan gelegd, gedeeltelijk van puin en klinkers en gedeeltelijk van klinkers. De breedte bedraagt vier meter. De weg ligt vlak ach ter de zeereep en loopt evenwijdig aan de kustlijn. Zoals wij dezer dagen meldden ijvèrt de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond reeds jaren voor rijwielpaden door de kust strook en wel van Hoek van Holland naar Den Helder. In de provincie Zuidholland, vorderen de plannen reeds. Wat de weg tussen Bloemendaal en Vel sen betreft, vernemen we, dat de ge meente Velsen op verzoek van de ANWB de weg als rijwielpad in het wederopbouw- plan heeft opgenomen. Aan de gemeente Bloemendaal is verzocht hetzelfde te doen. De ANWB hoopt de provinciale autoritei ten hiervoor eveneens te winnen en wil met de medewerking van eigenaren trach ten de weg, zij het van een afrastering voorzien, voor het rijwielverkeer open te stellen en daarmee de toeristische belangen van het dichtbevolkte westen te dienen. De vrijwillige brandweer Terugkeer gaat niet vlot In de laatste gemeenteraadszitting, die door burgemeester Reinalda gepresideerd werd. werd besloten tot de terugkeer der Haarlemse v willige brandweer. Dat was op 20 Maart 1947. Sinds die datum, waarop dus een besluit geno ten ls. waarnaar de „vrijwilligers" bijkans twee jaar reikhalzend hebben uitgezien, ls al weer ruim een half jaar verlopen. Wij hebben op gezette tijden geïnformeerd hoe ver men op de weg van de „papieren" tot de daadwerkelijke terugkeer gevorderd was. Het bleek al spoedig, dat er heel wat moeilijkheden te overwinnen waren. Zo is er getracht het oude vrijwilligerscorps te combineren met de lucht beschermingsbrandweer. Dit is niet gelukt. Naar ons nu weer ter ore kwam. zullen de vrijwilligers „binnenkort" officieel benoemd worden. Dat wil echter in het geheel niet zeggen, dat h'et corps dan voor uitrukken gereed staat. Men zal. alvorens men de verantwoordelijkheid Uitkering aan ouden van dagen Raad van Arbeid gereed met eerste betaalbaarstellingen Gisteren hebben wij enige bijzonder heden gepubliceerd over het aantal aan vragen om uitkering, dat op grond van de op 1 October in werking getreden „Nood wet Ouderdomsvoorziening" in het onder de Raad van Arbeid te Haarlem ressorte rende gebied in behandeling is genomen. Daarbij is ipedegedeeld, dat de eerste uit keringen in Haarlem pas in Januari zullen geschieden. Dit was onjuist: de eerste be taalbaarstellingen zullen nog deze week de Raad van Arbeid verlaten. Het kan echter wel Januari worden, voordat de laatste betalingen kunnen geschieden, omdat de Commissie van Onderzoek hier ter stede voor een zware en omvangrijke taak. staat. Het uitbrengen van verschei dene duizenden adviezen vergt zelfs bij de grootste activiteit noodzakelijk enige tijd. Training voor de Olympische Spelen begonnen Te Amsterdam heeft het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité een vergadering met de voorzitters van de aangesloten bonden gehou den. waarbij algemene sportvraagstukken zijn besproken. Uiteraard stond de uitzending van de Nederlandse delegatie naar de Olympische Spelen te St Moritz en te Londen op de eerste plaats. Ten gevolge van de voor elk onderdeel der uitzending enorm gestegen kosten bleek de financiering grote moeilijkheden op te leveren. Toch hoopt het N.O.C. alsnog de middelen te vinden, opdat Nederland op een waardige wijze zal worden vertegenwoordigd. De training der verschillende ploegen Is hiertoe Inmiddels door alle bonden met voortvarendheid ter hand ge nomen. Het gesloten seizoen vormde een pur* van be spreking. Bij monde van lr A. J. Paulen. voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Ath- letiek Unie, werd de K.N.V.B. hulde gebracht voor de loyale wijze, waarop deze bond zijn toe zeggingen was nagekomen om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de zomersporten zouden worden geschaad door de niet-tijdige beëindiging van de voetbalcompetitie. Wanneer abnormale weers omstandigheden dit niet onmogelijk maken, kan worden aangenomen, dat de competitie-, promo tie- en degradatiewedstrijden dit seizoen vóór 15 Juni zullen zijn afgelopen. Voorts zal de K. N. V. B. overwegen na deze datum tol 15 Augustus een beperkt gesloten seizoen door te voeren met dien verstande, dat in deze periode slechts op werk dagen vriendschappelijke wedstrijden zullen worden gespeeld en bij het vaststellen van deze wedstrijden za! met de belangen van de zomer sporten rekening worden gehouden. De datum voor de Olympische dag werd voor lopig vastgesteld op 20 Juni 1948. OLYMPISCHE SPELEN De heer W. van Zijll, voorheen consulent voor de lichamelijke opvoeding in de inspectie te Groningen, is benoemd tot directeur van het Nederlands Olympisch Comité. BINNENLAND Ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan zal het dilettrfntengezelschap Diogé op Woensdag 8 en Donderdag 9 October des avonds 7.30 uur in de Stadsschouwburg de Amertkaanse showl operette ..Rose Marie" van R Friml opvoeren. De muzikale leiding ls ln handen van de heer H. Steenklst. Regte de heer K. Baars. HAARLEM EN OMGEVING Het was geen gewoon sigarenkistje, dat de Jubilerende Mulo-onderwijzer Koster te Heemn stede (men zie ons verslag ln ons blad van gisteren) van de oudercommissies der Bronstee- school ontving, maar een fraaie, oud-Hollandse sterkist, waar ook nog sigaren inzaten! pe heer G. M. Baars te Haarlem ls aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutlsch examen scheikundig Inge nieur. De Doorman Troep Haarlem van de Neder landse Padvindersvereniging organiseert Zater dag 4 October een fancy fair. ten bate van het botenfor.ds. Van halfdrie tot halvler en van zeven tot elf uur ls de bazar geopend in het gebouw Klein Heiligland 12. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: Y. Plokker en M. A. Schulz; R de Kadi en A. A. M. van de Rijdt; W. van der Zee en H. Boersma; P. Knuttel en A. W. Jager Gerimgs. GETROUWD: J. Nieuwenhuizen en A. Schipper. BEVALLEN: G. M. P. Juffermans—Smit. d.; J. E. van Wijk—kruyer, z.; M. C. Bakker—NoolJ. z.; E. T van den Vrijhoef—Spaans, d. OVERLEDEN: N. Kreek, 66 J. Amsterdamse Beurs Slotkoers Hed.en gisteren 1*4 uu* Koninklijke Olie. 444 450 298 304 382 384 A. K. U 173*4 179 Fokker 208 207 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 313 320 Calvé certificaten 18014 180H Scheepvaart-Unie 186 189 Holl.-Amerika Lijn 22314 224 Deli Maatschappij 149 158*4 H. V. A 226 228 A'dam Rubber 139 142 Ned. Handel Mij 139 140 N.-I. Handelsbank 100 100 Billïton Mij II.... 376V4 378 president Soekawati en enkele ministers i van de beroepsbrandweer kan overnemen, ge- verklaarde de minister van voorlichtingducht moeten oefenen en van vrijwilligerszljde met nadruk dat de mogelijkheid bestaat dat er voor de vorming van een nieuw ka binet overleg zal worden gepleegd met de leiders der voornaamste groeperingen in het parlement. winter zich voor een regelmatige training minder goed r lenen, zodat de kans groot is, dat het raads- binet overleg zal worden gepleegd met de besluit van 20 Maart 1947 eerst een jaar later „zichtbaar" resultaat zal opleveren. Grondboringen voor de zeehaven in Katwijk Donderdag is een begin gemaakt met de grondboringen welke voor de aanleg van de toekomstige Katwijkse zeehaven zullen wórden verricht. De eerste boring geschied de op het strand, ongeveer 150 meter ten Zuiden van de uitwatering. Deze boringen moeten gegevens verschaffen omtrent de samenstelling van de bodem op grotere diepte en het zout- en chloor-gehalte van het grondwater. Binnenkort zal worden overgegaan tot sonderingen die de draag kracht van de bodem moeten vaststellen. DISTRIBUTIENIEUWS Cottica, 3 Oct. van. Paramaribo te Trinidad Zaterdag bestaat er in de Vleesha' te Haarlem verwacht; Delftdijk 1 Oct. van Portland naar San Francisco; Indrapoera. Rotterdam Java. 3 Oct. te Aden verwacht; Johan de Witt, 2 Oct. van Curasao te Amsterdam; Kota Gede, JavaRotterdam, pass. 2 Oct. Minikoy; Kota Inten 3 Oct. van Rotterdam te Batavia verwacht; Tabinta 3 Oct. van Montreal te Amsterdam. gelegenheid :pt het afhalen „inschrijvingsbewijzeu A.B." voor rijwielbanden, eerste montage voor de letter F, In Aerdcnhout (gemeente-kwekerij) Is de letter S aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonner». Inschrijvmgsbewijzen voor bander. „eerste montage" ln Bloemendaal (Bloemendaalse weg 188) en ln Zandvoort (Haltestraat 4) «11e letters. „Nederland in zeven dagen" De opnemingen voor het eerste korte filmpje in de Nederlandse productie van Eagle-Lion, „Dutch in Seven Lessons", zullen' dezer dagen voltooid zijn. Het filmpje, dat in onze bioscopen onder de titel „Nederland in zeven dagen'" vertoond zal worden, moet thans nog gemonteerd en gesynchroniseerd worden. In deze propaganda-film voor het bui tenland. welke als korte documentaire ons land in 20 minuten wil behandelen, laten de regisseurs Henry Josephson en Charles van der Linden, een buitenlandse camera man optreden, die een week de tijd krijgt een overzicht van Nederlandse problemen ea aspecten te geven. Dit blijkt niet te t^wezenlijken. zodat deze operateur op het idee komt elke dag een Nederlander uit te kiezen en deze filmisch te intervie wen. Een week lang worden zo zeven Ne derlandse typen uitgenodigd hun commen taar te leveren op Nederlandse omstan digheden: een stewardess, een architect, een huismoeder, een sportief meisje en anderen. Iedere man scheert zich Beter en Sneller mei een Philips „PhiuShave" Hven <!c stekef in het stopcontact, dafl uw kin en wangen licht gemasseerd met de „PHILISHAVE", Philips elcctrische droog- scheerapparaat..enook Uw baard vliegt eraf. Stoppelbaarden of vlasbaarden, bolk of holle kaken, tere of taaie gclaats- huid,- dat alles is de „PHILISHAVE" om het even. Hij scheert snel, pijn loos» grondig. Hij bevrijdt U eindelijk van een iedere morgen weerkerende rompslomp van mes, zeep, kwast, aluin en handdoeken! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND- EINDHOVEM JONGELUI DIE WENSEN TE TROUWEN HELPEN WIJ hun toch reeds zo hoge aanschaffingskosten verminderen. Levering direct van Fabriek. Waardoor betere meubelen tegen bilijker prijzen. Komt vrijblijvend een kijkje nemen. Toonkamers Westerhoutpark bij Wagenweg, Telefoon 18840. KONINKLIJKE MARINE De Marine Wervingsgroep Nederland Afd. Amsterdam houdt zitting voor het verstrekken van inlichtingen en het inschrijven van aanmeldingen voor dienstneming bij: het KORPS MARINIERS (Marinier 3e kl., tamboer en pijper) de VLOOT (o a. Matroos, ziekenverpleger, Geschut- maker en Vuurleidingmonteur), de MARINE LUCHTVAARTDIENST (o.a. Vliegtuig- telegrafist, Vliegtuigmaker) de MARINE VROUWEN AFDELING (MARVA) (Admi nistratieve diensten) te Haarlem op het Gemeentehuis elke Dinsdag van 911 uur en op het Hoofdbureau van Politie Nassau- plein 3 elke Donderdag van 1921 uur. Bovendien dagelijks van 9—12 uur en van 1416 uur Marinewerf Kattenburg Amsterdam. WONINGRUIL Vrij huts te Leiderdorp: 2 ka mers en suite. 4 slaapkamers, zolder, vestibule, gang, keu ken. schuur, voor- en achter tuin. Huurprijs f 30 per rnnd. Tegen kleiner vrij huls of be nedenhuis Haarlem of Over- veen Brieven Acacialaan 20, Leiderdorp, WONINGRUIL Aangeb. vry modern huls ln H'Iem N., omtrek Delftlaan (6 kamers, douchechel. keuken, v. en achtertuin). In ruil gevr. vrij huls ln H.Z. of H.W., liefst met ruim uitzicht Br, 8971. Jong ambtenaar zoekt een voudig doch goed BI. gelakt KAJUITBOOT te koop. 16 m2. pr. staat en zeer snel, met of z. 1i/2 pk Johnson bb. motor. Brandsma. Roer dompstraat 10, tel. 22571. Te koop: mooie zwarte POEDELS II wk. Lorentzkade 444. Nieuw hout. Kurk droog, op maat. Speelgoed geiyk. Vast gestelde prys f 0.21 p. kg., mi nimum afname 25 kg franco thuis. Br no. 8970. Moderne Duitse BABY-VLEUGEL te koop. Lengte 1.25 m. Zeer bill, prijs, 5 J. gar. Mertena, Zwaanshals 342, Rotterdam. f5.- PERMANENT f5.- met garantie, ook voor dun, moeilijk en grijs haar. J. Tille- mans, gedlpl. D. en H. kapper ZonnebloiMUstr. 2, Tel. 21840. Kunstzinnig Portret SCTIOTERWEG 92. Telefoon 21941.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3