Cea Kaptijn I Kort en Bondig j Predikbeurten ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 Een binding van culturele verenigingen in Haarlem Veelbelovende perspectieven In het seizoen 1946/7 heeft, zoals wij reeds eerder mededeelden, het bestuur van de Literaire Club het initiatief ge nomen om in Haarlem te komen tot een combinatie van verenigingen, die zich op het gebied van kunstzinnige en culturele uitvoeringen bewegen. Doel was het mogelijk te maken, dat inwoners van Haarlem en randgemeenten lid werden van één vereniging, waardoor zij tevens in de gelegenheid zouden wor den gesteld alle uitvoeringen bij te wo nen van de bij de combinatie aangesloten verenigingen tegen de speciale prijzen. Dit streven werd met succes bekroond. De Literaire Club en de Filmkring H 46 besloten op te rechten de Haarlemse Kunstgemeenschap, die in nauwe samen werking met de Volksuniversiteit het doel zal nastreven. Ieder die zich als lid op geeft van de Haarlemse Kunstgemeen schap, ontvangt regelmatig alle program ma's en aankondigingen van de Literaire Club, de Filmkring H 46. Kamermuziek afdeling en Haarlemse Volksuniversiteit, en kan alle uitvoeringen, voorstel lingen, lezngen en cursussen bijwo nen tegen de gereduceerde prijzen, die voor de leden van iedere vereniging gel den. Er zullen uitvoeringen georganiseerd worden op het gebied van literatuur, voor drachtskunst, kamermuziek, film, beelden de kruisten enz. De contributie is laag ge steld. namelijk op f 3.per jaar. Voor 1947 nog slechts f 1.50. Men verwacht nu de aanmelding van duizenden leden. Het is in een bevolkings centrum van Haarlem, Aerdenhout, Bloe mendaal, Heemstede en Overveen moge lijk een bloeiende vereniging te stichten, die de inwoners in de gelegenheid stelt de beste manifestaties op kunstzinnig en cul tureel gebied bij te wonen. Dezer dagen deelden wij reeds mede welke belangrijke concerten, lezingen en vooretellingen op het programma staan. Eindelijk is dus de binding van de cultu rele verenigingen in Haarlem tot stand ge komen. Dit zal het publiek ongetwijfeld ten goedjj komen. Daardoor werd het moge lijk een kunstenaar als Max Croiset te ho ren voor een toegangsprijs van slechts f 1.50 hoewel in den Haag en Amsterdam prijzen gelden van f 3, f 4 en f 6. Het bestuur van de Litteraire Club heeft voorlopig de leiding van de Kunstgemeen schap, maar het is bedqeling op de eerst volgende vergadering een bestuur te kiezen Er zal naar gestreefd worden er zorg voor te dragen, dat op het gebied van literatuur film, muziek en beeldende kunst Haarlem zal gaan meetellen onder die steden welke de cultuur hoog houden. Zou de Kunstgemeenschap de leden een maal bij duizendtallen tellen, dan openen zich goede perspectieven. Vooral ook met het oog op een nieuw zalen-complex be tekent samenwerking van culturele ver enigingen in één lichaam, de eerste steen. Morgen snorren de bussen •Van Noord naar Zuid van Oost naar West Morgenochtend zullen de bewoners van Haarlem-Oo9t, Heemstede-^West en de zee helden- en natuurkundigenbuurt gewekt worden door de snorrende N.Z.H.-bussen, die hun wijken uit een jarenlang isolement gaan verlossen. Naar ons ter ore kwam zullen de bewo ners van de omgeving van het Chr. Huy- genisplein het vertrek van de eerste bus niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Voor het gemak der-lezers herhalen wij in grote trekken nog eens de route, die de verschillende lijnen volgen: Lijn 3. Van Heemstede (Laan van Bloe- menhove) over Leidse vaart, Raaks, Post kantoor, Nassaulaan, Parklaan, Station, Schotersingel, Kleverparkwëg, Molen straat, Kleverlaan, Bloemendaal (Bos- en Duinplein). Lijn 4. Van Chr. Huygensplein, Lorentz- kade, Vlaanuse weg, Ramplaau, Bloemen- daalse weg, Julianalaan. Zijlweg, Raaks, Postkantoor, Nassaulaan, Parklaan, Station, Verspronckweg, Santpoorterstraat, Velser- straat, Marnixstraat, Duinoordstraat, Pla- taanstaat, Seenbokstraat, Orionweg, Pla- netenplein. Lijn 5. Dr. Schaepmamstraat, Nagtzaam- straat, Kruistochtstraat, Slachthuisstraat, Rustenburgerlaan, Baan, Plein, Van Eeden straat, Wilhelmina straat, Raaks, Postkan toor, Nassaulaan, Parklaan, Station, Frans Halsplein. Schoterweg, Rijksstraatweg, Vergierdeweg, Vondelweg. Chiropodist - Voetkundige Steunzolen naar maat, ook afd. Pedicure Voortaan practijk 9-12, 2-5 u. ZIJLVEST 25 b/d Raaks Tienduizend valse textielpunten Haarlemse tekenaar aangehouden Op Dinsdag 30 September heeft de Eco nomische recherche op de Jansweg te Haarlem een 24-jarige Haarlemse teke naar aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van 10.000 valse textielpunten. Hij had deze verkocht en wilde ze juist afle veren. It vérband met deze arrestatie zijn nog er personen aangehouden. Drie ver- da c'. 'en zijn voor de Officier van Justitie geleid. Het staat vast, dat de tekenaar ds punten niet zelf vervalst heeft. De politie tast omtrent de herkomst in het duister. DISTRIBUTIENIEUWS Formulieren rijwielbanden „eerste mon tage" kunnen Maandag ingeleverd worden in de Vleeshal te Haarlem voor de letters G. en H. en in Bloemendaal (Bloemendaal- seweg 188) en Zand voort (Haltestraat 4) zijn alle letters aan de beurt. In Aerdenhout (Gem. Kwekerij) zijn de letters T tot en met Z aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten en schoenen bonnen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Firma Loomeyer, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; Parkapotheek. Kleverpark weg 13. telefoon 11793; Teyler-apofheek, Teylerplein 79, telefoon 17946; Heemsteelse Apotheek. Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhoutse Apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 3 October 1947 GEHUWD: 3 Oct., H. J. Tjaden en A. J. Mul der; J. B Steenklst en H. J. C. Kuijkhoven. BEVALLEN van een zoon: 30 Sept.. A, C. M. Franckend. Blei 2 Oct.. P. Snoeks—Houwellng; H. J. Bekkerln-g—v. Vuure; p. v. Strien—Stebel; G. Presburg—Blauw; 3 Oct., A. C. Horeman—v. Nieuwenhuizen, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 1 Oct., N. M. Lommei-se—v. Roon; 2 Oct., M. B. Bühl—Kry- nickx; G. F. d. NlJs-r-Schrama; 3 Oct., J. E, Kieviet—v. Wirdum. OVERLEDEN. 2 Oct., G. Kempe, 62 j., Kam perlaan; B. J. Klok, 23 j., Hazepaterslaan. Merkwaardig huwelijksfeest Vader en zoon oorlogsvrijwil liger. Moeder wacht te Haarlem Oorlogsvrijwilliger Jan Schot uit Haarlem van de T-Bngade viert 5 October zijn zilveren huwe lijksfeest. Zijn zoo-n is eveneens oorlogsvrijwil liger bij de U-brigade waardoor zich het zeld zame feit voordoet dat vader en zoon samen ver van huis dit jubileum viesen. De echtgenote van J. Schot woont Harmenjansweg 64, Haarlem, Schot trok reeds op jeugdige leeftijd de wereld in, woonde twaalf jaar in Amerika en keerde daarna terug naar het vaderland. In November 1944 bereikte hij Zuid-Nederland waarna hij dienst nam als tolk bij de Eerste Amerikaanse Divisie. Vervolgens ging hij als oorlogsvrijwilli ger naar Indie, waarheen ook de zoon, zonder dat zijn vader dit wist, vertrok. Beiden zijn thans ingescheept op de „Johan van Oldenbarneveldt" om naar het vaderland terug te keren. Gobelinherstellerij betrekt nieuwe werkplaats De gobelinherstellerij vaivmej. dr. G. T. IJsselsteyn, die tot nu toe in het Frans Halsmuseum -gevestigd was, zal binnen kort een ander onderdak krijgen. De vertrekken in bet museum zullen weer hun oude bestemming krijgen: nl- van Regentenkamers met oorspronkelijk meubilair en aangepaste wandbekleding. De gobelinherstellerij, die op :het ogen blik wandtapijten uit Nijmegen, Maas tricht en Enkhuizen onder handen heeft, krijgt de beschikking over een drietal lo kalen op de eerste verdieping van de Openbare School aan.de Zuidzijde van het Leidse pléin. DIERENDAG- FILMAVOND De fleurig versierde zaal van „De Leeu werik" bleek Vrijdagavond te klein om alle belangstellenden voor de filmavond, die ter gelegenheid van Dierendag door de afdeling Haarlem van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren werd gegeven, te bevatten. De voorzitter, de heer J. F. H. van Daelen, leidde de spreker, de heer P. M. C. Toepóel, bij het gehoor in, die ver volgens met. behulp van de beelden op het witte doek de vreugden en bezwaren van meneer De Bruin, die een hond zocht, ver tolkte. Het is altijd vervelend, als je iets gekocht hebt, en je ziet het enige tijd later weer goedkoper staan. Laten wij echter erg blij zijn dat ver schillende artikelen in prijs naar be neden gaan. Er komt ook gelukkig iets meer. Van jüeeit voor de Baby Anegang 46 Huisvrouwen openden het seizoen Onder ongekend grote belangstelling werd Vrijdagmiddag in „De Leeuwerik" het seizoen 1947/48 van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen geopend De presidente, mevr. J. L. Visser Brutel de la Rlvière wekte de aanwezigen in haar welkomstwoord op steun te verlenen aan het Jacobafonds dat dit jaar zijn zllveVen jubi leum viert en waaruit hulp- en rustbehoevende huisvrouwen gesteund worden. Het koor zong onder leiding van Cor Lgesz enige liederen. In het standeheo van Schubert vertolkte de alt Nel Marwitz de solopartij, waarvoor zij, evenals de dtrlgente en de begeleidster Tryus Mondriaan— Liglhart met bloemen gehuldigd werd. De hoofdschotel van het programma werd door de lezing van de heer Portielje „Omgang met die ren in Artis" gevormd, Op zijn bekende onder houdende manier vertelde de man van de leven de have van de Amsterdamse dierentuin allerlei wetenswaardigs over de beesten waarmee hij dagelijks verkeert. Enige geestige films wijd den de dames in het enerverende leven van zee leeuwen, pinguïns, apen en andere dieren in, KNIPCURSUS Zonder dat U .daarvoor van huis behoeft te gaan zullen ervaren leerkrachten de lezers van dit blad schriftelijk patroontekenen, knippen en naaien leren.. Het is niet moeilijk en een prettige bezigheid voor de winteravonden. De lessen zijn geïllustreerd met talrijke voor beelden en worden U thuisgestuurd. De kosten zijn slechts 75 et. per les en U ont vangt bovendien gratis een fraaie modeplaat met ruim 300 modellen. U kunt zich opgeven voor de cursus I.L.M.O. onder no. 8964 bureau va'n dit blad. (Adv.) Tien kleine negertjes Een thriller van Agatha Christie De beste eigenschap, die ik heb kunnen ontdekken ln het gisteravond opgevoerde to neelspel „Tien kleine negertjes" van de in kennerskringen vermaarde Agatha Christie, is dat het nooit minder en maar heel eventjes Iets meer wil zijn dan een goede thriller."Er heerst onzekerheid tot het einde en voor dat Is aangebroken heeft men zelfs meer dan de gevraagde waar voor zijn geld gekregen: maar liefst een stuk of acht verrassende moorden en desondanks nog aardig wat stof tot lachen bovendien. Niemand, die van dit genre houdt, zal zich laten weerhouden dit handig gecon strueerde verzinsel te dwaas om luguber te zijn en tenslotte toch heel spannend eens te gaan zier;. Dat moet' men ook zeker niet doen, want het nieuwe Residentie-toneel geeft er onder de vitale regie van Bets Ranucci Beekman een uitstekende vertoning van, Scherp inzicht en jarenlange ervaring hebben haar geleerd, op welke toeren man de motor van het stuk moet laten lopen om het grootst mogelijk nuttig effect te bereiken. Zij maakt een sport van dit soort werk, zou je kunnen zeggen Het heeft dan ook geen zin om de tien spe lenden hier stuk voor stuk op te noemen. Zij vormden tezamen een tot ln finesses inge speeld team. Voor vier van hen wil Ik even wel een uitzondering maken: voor Dirk Ver beek. omdat hij mij (oh. profane vergelijking!) even deed denken aan het zelfportret van John Barrymore als de krankzinnige King Lear, voor Gerard Schild, omdat lk ln geen Jaren zo'n goede rol van hem gezien heb, voor Ludzer Erlnga als eresaluut aan zijn tragikomische generaal en voor Wlm Paauw uit plezierig lo caal chauvinisme Rest mij op té merken dat het stuk een parafrase levert op het bekende gelijknamige kinderliedje en dus niets, met het rassenvraag stuk te maken heeft (er komen, als men de stenen poppen bulten beschouwing laat, zelfs geen negers ln voor) en dat wij deze eerste voorstelling te danken hebben aan de samen werking tussen de kring Haarlem van de Ne derlandse Toneelunie en de Stadsschouwburg, Wie zich afvraagt, waar Iemand die bru tale fantasie vandaan haalt of waarom nie mand vorder kijkt dan zijn neus larrg ls. kan beter thuis blijven Meor dan wat pretentie loos vermaak mist hij niet DAVID KONING. TaxiBel l 3 0 0 0 DAG EN NACHT BINNENLAND Wegens de grote hoeveelheid post voor Indlë is gistermiddag een extra K.L.M.-vliegtuig van SchlphoL vertrokken met drie-en-een-halve ton post aan boord, voornamelijk bestemd voor militairen, De Bosse rechtbank heeft de monteur W. G. uit Eindhoven, die op 10 Mei de jongeman J. J. met beide benen aaneen gebonden in het Eind- hovenskanaal had geworpen, waarna hij hem met de hak van zijn schoen een trap op het hoofd gaf, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met ter beschikkingstelling van de regering, J. heeft er het leven afgebracht door het feit, dat hij de zwemkunst uitermate goed was. HAARLEM EN OMGBVING Hedenavond zal ter gelegenheid van het diamanten jubileum van het Leger des Heils een dankstond gehouden worden in de Bakenesse% kerk onder leiding vjan Kommandant Charles Duiman. Ds. J. J. Buskes Jr. van Amsterdam zal het woord voeren. Medewerking verleent de Rot terdam I Band onder leiding van kapelmeester M. Knippenberg. Dit muziekkorps keerde onlangs terug van een tournee door Zuid-Engeland, waar het veel succes boekte. Het Antl-Rev. raadslid de heer W. C. Bak ker zal Donderdag October voor de A. R. Kies vereniging „A. Mackay", district Centrum Slachthuis Amsterdamse Buurt spreken in de Wilhelminakerk over het onderwerp „De bete kenis van de A. R. Partij in de Haarlemse ge meenteraad". De heer J. de Groot uit Haarlem is be noemd tot hoofd van de school van Christelijk Volks Onderwijs te HK*tm. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Nieuw Vennep ls benoemd mevrouw W. A. A. Fisscher—Ottow uit Hilversum, Enige weken geleden besloot de gemeente raad van Haarlem geen medewerking te ver lenen aan de 9tichting van een R.K. Ambachts school. Tegen dit besluit is hoger beroep aan getekend bij de Kroon. Zwarte handel op de Centrale Werkplaats Een wagenmaker aangehouden De- Centrale Werkplaats van de Neder landse Spoorwegen te Haarlem was al enige dagen het toneel van een levendige handel in zwarte sigaretten. De recher cheurs van de Economische dienst hebben daar radicaal een einde aan gemaakt. Een vijftigjarige wagenmaker, die siga retten verkocht tegen twaalf-en-een-halve cent per stuk, werd op heterdaad betrapt. Hij had vijf tabakskaarten in zijn bezit evenals diverse tabaksbonnen, die hij respectievelijk voor vijftien gulden per stuk en voor 1.75 tot 2 van verschil lende onbekende personen had gekocht. Ook bekende hij, dat hij voor honderd gulden een lap stof van drie-en-een-halve meter van onbekende had gekocht. Deze lap had hij tegen dezelfde prije bij loting op de Centrale Werkplaats van de hand gedaan. De verdachte is in verzekerde bewaring gesteld. „De Wraak der Goden" (Frans Hals) heeft jammer genoeg een titel die de in houd niet dekt, noch enig idee geeft van de merkwaardige soort filmische expressie, die men hier voorgezet krijgt. Voorop staat dat het een knap stuk werk is, zowel zui ver dramatisch als wat de gedachte betreft. Afgezien van het feit, of men de theorie die in deze film met suggestieve beelden en vaardige filmkunst wordt verdedigd, al of niet kan onderschrijven, kan men respect hebben voor.de wijze, waarop een levens probleem tot gestalte komt en wordt toe- De vraag of het leven en de belevenissen van de mens zijn voorbestemd en zich langs vaste lijnen ontwikkelen zonder dat 'hijzelf daarop' enige invloed kan uitoefenen wordt in deze film bevestigend beantwoord het verhaal trekt de volledige consequen ties van dit antwoord en geeft de avontu ren van een man, die zijn noodlot tegemoet gaat en daaraan niet ontkomen kan, ook niet als hij opnieuw de uitzonderlijke kans krijgt om te beginnen waar hij, volgens zijn mening, slachtoffer der omstandigheden werd. De omstandigheden zijn in dat twee de leven geheel anders en toch eindigt de man. waar hij de eerste maal eindigde: op het schavot. De zwaarmoedige, fatalistische sfeer van de Franse film soms zo donker en drei gend, dat zij niet meer harmonieert met de muziek der Franse taal! is ook hier weer volledig aanwezig. De waardering van het geheel hangt af van de subjectieve instel ling der toeschouwers. In het voorprogramma een blijkbaar lachwekkend beeld uit Frans-Afrika, dat in het Nederlands wordt gecommentarieerd, doch helaas onverstaanbaar is. „De Stenen Bloem" (City). De directie van City zet haar bezoekers deze week een Russisch programma voor. Na het wereld nieuws worden we vergast op eert „musical" der Lenfilm, die niet alleen weinig Russisch is. maar bovendien „rammelt". „De Stenen Bloem'' is een verfilmd sprookje, dat als sprookje geslaagd is. maar als film in het ene opzicht te reëel en in het andere niet onwerkelijk genoeg is. Ondanks de bekro ning van dit Technicolorproduct van de regisseur P. Barzjow op het filmfestival te Cannes, maken we onwillekeurig een ver gelijking met b.v. Disney's „Sneeuwwitje", waarin juist het sprookjesachtige zo prach tig behouden bleef. Pogingen daartoe wor den ook in „De Stenen Bloem" gewaagd, maar ze zijn te klein in getal en te zwak van uitvoering om te domineren. De dieren- foto's ziin in dit opzicht nog het best ge slaagd. Bij dit alles komt nog. dat mis schien als uiting van het verschil tussen de Oosterse en de Westerse mentaliteit deze film lijdt aan gebrek aan tempo, dat wij alleen verdragen als het omgekeerd even redig is met de schoonheid van gedachte en vormgeving. Nu dit niet het geval is, kunnen we niet in het sprookje geloven, hetgeen jammer is, omdat als in alle sprookjes de liefde overwint. En dit is iets dat ons nog wel eens kan worden voor gehouden. „De verdwenen kampioene (Spaarrie) Het kleine keukenmeisje Bessie (Judy Ca- nova) uit het grote restaurant te Miami wordt door haar koksvrienden de weg naar de roem opgedreven. Zij heeft dan ook een aardige stem, maar ze moet heel wat moei lijkheden overwinnen voor ze de grote be loning van de ladycrooners-wedstrijd: een contract met een beroemde band, in ont vangst kan nemen. Er is een sterk gepro tegeerde concurrente en om die een slag voor te komen, denken de koks slim te zijn door Bessie onder diens naam te leten op treden. Daarmee raken ze echter van de wal in de sloot, want er is tegen de favo riete een heel complot gesmeed door een troep voor geen misdaad meer of minder terugschrikkende gangsters, zodat Bessie de volle laag krijgt, van een met dynamiet ge laden piano af tot een langzame bevriezing toe. Maar altijd zijn er weer haar vrienden met de lange messen, die haar op het nip pertje van haar hachelijke avonturen red den. Haar wederwaardigheden worden op kostelijke wijze in beeld gebracht, zodat men zich een uur lang èn aan humor, èn aan zang^vooral ook aan het zien van een pittig meisje le_goed kan doen. In het voorprogramma draait „De Rood huidendokter". een epos uit de strijd tus sen blanken en Indianen met veel schur ken, een paar edele kerels, een Strassbur- gerse verzameling galopperende paarden en voor de liefhebbers een reeks lage link sen en hoge rechtsen, die door hele kruit dampdepressies worden afgewisseld. „De zonde van Jody Norris (Lux or). Wat in deze film op de voorgrond treedt is het voortreffelijk spel van Olivia de Ha- villand. De geschiedenis van de moeder, die in de vorige oorlog haar baby afstaat, om dat zij ongehuwd is, wordt zeer uitvoerig behandeld en boeit daardoor niet steeds. De ontknoping moet het dus doen, doch die is betrekkelijk eenvoudig. In de laatste oorlog is de baby van 1918 een volwassen jonge ling geworden en evenals zijn vader mili tair. Hij begri.jpt aanvankelijk niet. wat de vreemde vrouw, die zo behulpzaam is in vele dingen, van hem wil. Eindelijk wordt het hem duidelijk, dat de vrouw zijn moe der is en dat stemt haar tot grote vreugde, omdat zij tenslotte toch als moeder wordt erkend. „Inspecteur Stoeder" (Cinema Pa lace). Een sympathieke figuur, deze po litieman met zijn goedig uiterlijk, zijn hang snor en zijn onafscheidelijk sigaartje, die als het ware om excuus vraagt, dat hij gedwongen is. in een vriendelijk Zwitsers dorpje een moordenaar op te sporen. Hij doet dat op een echte gemoedelijke manier en toont een bijna kinderlijke vreugde, als hij iets ontdekt, dat hem een stapje nader tot de oplossing bréngt. Maar hij kan ook geweldig uitvaren tegen lieden, die duide lijk laten merken, dat zij iets te verbergen hebben en dat zijn er in dit verhaal nog al wat, van de burgemeester, de dorpsbarbier tot de dochter van de vermoorde toe! En het is eigenlijk meer te danken aan het geluk, dan aan zijn scherpzinnigheid dat de goedmoedige inspecteur het raadsel weet op te lossen. Dan is zijn vertrouwen in de moordenaar nog zo groot, dat hij zich door deze naar de stad laat >ijden. Het wordt een sensationele autorit, wellke de inspec- teud in het ziekenhuis doet belanden en zijn arrestant aan de aardse gerechtigheid ont trekt. Heinrich Gretler, die men nog wel kent als de sympathieke pleegvader van „Marie Louise" toont door zijn prachtige creatie van „Inspecteur Stoeder" opnieuw een ac teur van bijzonder formaat te zijn. Zijn spel maakt, dat men de onvolkomenheden van deze Zwitserse film welke te oor delen naar de damesjaponnen en auto modellen niet zo heel jong meer is gaarne op de koop toe neemt. In elk geval is zij spannend van het luguber begin tot de wel zeer verrassende ontknoping toe. ..Grote Verwachtingen" (Rembrandt) Eén van de vele»voortreffelijke films, die ons de laatste jaren uit Engeland hebben bereikt. Deze rolprent is gebaseerd op een verhaal van Charles Dickens en de makers ziin er bijzonder goed in geslaagd, de ty pisch „Dickensiaanse'' sfeer te behouden. Om de gehele, vrij gecompliceerde intrigue in dit kort bestek uiteen te zetten, is vrij wel onmogelijk en zou er bovendien slechts toe dienen om de verrassingen van het ver haal weg te nemen. Vermeld zij, dat de levens van twee hoofdpersonen, Pip (John Mills) en Estella (Valerie Hobson) in de invloedssfeer komen van twee „maatschap pelijke stroomversnellingen", respectieve lijk in die van een tuohthuisboef en een vrouw, die door een ongelukkige liefde krankzinnig is geworden. Estella blijkt' sterk genoeg om zich aan de psycho-pathi- sche invloed van de tweede te ontworstelen en zowaar weten zij na alle narigheid een zeer acceptabel happy-ending te bereiken. Regie, verfilming en spel zijn vrijwel af, zodat grote verwachtingen van deze film niet op desillusies uit zullen lopen. Verliezen Nederlandse strijdkrachten De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol- gende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Ned, Landmacht: sold. G. Lette, af- I komstig uit Hengelo, gesn. 29 Juli 1947 te Lamongan (na vermissing). luitenant A. B. B. ter Braak, afkomstig uit Hengelo, gesn. 32 Sept. 1947 te Parakan. Luit.-kolo- nel J. M. Koeman, afk. uit Amsterdam, j gesn. op 22 Sept. 1947 nabij Goeboeng. Sold. W. Martens, afk. uit Cuyk (NJ3r.), I gesn. 22 Sept. 1947 omgeving Soekaboemi. Sold. H. Kolk, afkomstig uit Kampen, gesn. 1 23 Sept. 1947 te Batoe. Sold. A. C. M. H. j Teurlings, afkomstig uit Tilburg, gesn. 23 Sept. 1947 te Loeboekparoeh. Sold. F. J. Verheyden, afkomstig uit Boxtel, gesn. 23 Sept. 1947 te Kalang-Goengan. 2de luit. G. Bakker, afkomstig uit Zeist, gesn. 25 Sept. 1947 nabij Tandjong Poera. Sold. H. Botter- I man, afkomstig uit Amsterdam, gesn. 25 Sept. 1947 te Tjilongol. Sold. J. C. Oosten rijk, afk. uit Doom, gesn. 25 Sept. 1947 te Hentgerkrachtencentrale. Kapitein J. W. F. ter Pelkwijk, afkomstig uit Utrecht, gesn. 25 Sept. 1947 bij Tjisalak. Sold. T. Bralters, afk uit Emmen, gesn. 26 Sept. 1947 te Ma- lang. Sold. 1ste kl. H. J. Numan, afkomstig uit Beverwijk, gesn. 26 Sept. 1947 bij Bras- tagi. Sold. I. Catsman, afk. uit Schiedam, gesn. 28 Sept. 1947 ten Zuiden van Salatiga. Sold. 1ste kl, C. G. van der Gaag, afkomstig uit Berkel en Rodenrijs, gesn. 28 Sept. 1947 ten Zuiden van Salatiga. Sold. G. Zentveld, afkomstig uit Egmond aan Zee, gesn. 28 Sept. ten Zuiden van Salatiga. Sold. H. Vige, afk. uit Haarlem, gesn. 29 Sept. 1947 te Garoet. Rectificatie: in verlieslyst van 25 Juli 1947 werd abusievelijk gemeld: 2de lt. W. C. M. Feynen, gesn. 22 Juli 1947 te Me- dan, hetgeen moet zijn: 2de It. W. W. C. M. Feyen, gesn. 22 Juli 1947 tussen Krawang en Tjikampek aan de Westzijde van de brug bij Klari op West-Java. Kon. Ned.-Ind. Leger: Soendanees sold. I 2de kl. Rol, gesn. 2 Sept. 1947 (plaats niet vermeld). Timorees sold. 1ste kl. inf. L. Meloek, gesn. 21 Sept. 1947 (plaats niet vermeld). Timorees sold. 1ste kl ,infr Wake Wowa, gesn. 22 Sept. 1947 (plaats niet ver meld). Jav. mil. sold. Samin Bin Kain, ge sneuveld 23 Sept. 1947 (plaats niet ver meld). Res. kapit. Staf A divisie C. J. J. M. Emons, afk. uit Utrecht, gesn. 29 Sept. 1947 op weg van Poerwodadi naar Nong- kodjadjar. Mevrouw Ros sprak over dr. Annie Besant Op een bijeenkomst van de Haarlemse loge van de Theosofische Vereniging heeft mevrouw W. A. L. Ros—Vrijman in het gebouw van „Hei Nut van 't Algemeen" de betekenis geschetst van dr. Annie Besant. in leven presidente van de Theosofische vereniging, die op l October j honderd jaar geleden geboren is. Mevrouw Ros I gaf eerst een uitvoerige levensbeschrijving en vertelde veel over haar werk. Dr Besant voelde z'ch aangetrokken tot de Theosofische verent- ging en verrichtte veel werk. Zij diende steeds de belangen van anderen, want eigen belangen kende zij niet. Mevrouw Ros merkte op, dat een bijeenkomst als deze van groot belang is. Men hoort immers over haar werk en de toehoorders kunnen haar voorbeeld voor ogen stellen. In haar geest verder te werken is zeer nodig, vooral in deze tijd. Indien velen daaraan medewerken, zullen allerlei verbeteringen tot stand komen. Het nieuwe„Haarlem"-veld in aanleg Zal het in September 1948 te bespelen zijn? Het is bekend, dat de voetbalvereniging „Haarlem" in Noord een nieuw terrein krijgt. Het vroegere is door de Duitsers zo vernield, dat het opnieuw aangelegd moest worden. Nu is het meteen iets Westelijker ontworpen, omdat dit voor de wegenaan leg door de gemeente noodzakelijk was. Er wordt hard gewerkt om het nieuwe veld in orde te maken. Het gras is zowel voor het hoofd- als de bijvelden gelegd. I Nu wordt aan drie zijden van het hoofd - veld zand gestort, om daarop de staan- en de overdekte tribunes te bouwen. Aan de vierde zijde komt de grote overdekte tri bune met daaronder de kleedkamers en het restaurant. De architecten werken thans met spoed aan de uitwerking van deze plannen. Eerst als die volledig klaar zijn, kunnen de bouwvergunningen gevraagd worden en de onderhandelingen met de Wederopbouw beginnen. De juiste capaciteit van de tri bunes is nog niet vastgesteld, maar van bestuurszijde vernemen wij, dat de vaste accomodatie voor ongeveer 12.000 be zoekers gerekend zal zijn. Dat is voor de gewone wedstrijden voldoende. Voor bij zondere gelegenheden kunnen dan extra maatregelen genomen worden, waardoor er wel op 18.000 toeschouwers gerekend kan worden. Het „Haarlem"-bestuur hoopt op mede werking van de Wederopbouw, onder an dere uit de overweging dat de vereniging oorlogsslachtoffer is en dus aanspraak mag I maken op voorrang. Gehoopt wordt dat het werk zo vlot verlopen zal, dat het nieuwe „Haarlem"-veld in September 1948 gebruikt zal kunnen worden. Er wordt verwacht, dat het vrij gemak kelijk zal zijn toestemming te verkrijgen voor het maken van de staan- en onover dekte tribunes, omdat daar alleen stenen en beton voor nodig zijn. Stenen zijn im mers vrij en voor beton blijken er geen moeilijkheden te zijn, vooral niet omdat er zo goed als geen ijzer bij gebruikt zal worden. Er zal vermoedelijk meer „ge vochten" moeten worden om de materialen voor het hoofdgebouw (overdekte tribune, kleedkamers en restaurant) te krijgen. Daaraan moet hout verwerkt worden, ook al zijn de architecten daarmee zuinig. De grote moeilijkheid is dat voor de over kapping ijzer nodig is en dat is op dit ogenblik schaars. Maar zo werd ge zegd de mogelijkheid bestaat, dat de vooruitzichten wat gunstiger worden. Zonder dit hoofdgebouw zou het",.Haar lem''-veld bezwaarlijk voor grote wed strijden te gebruiken zijn. ZONDAG 5 OCTOBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 4 Oct. 7.30: Brouwerskapel. Avondge bed. Ds. E, Pot. Zondag 10: Ds. E. Dijkhuis H. Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefening v. doofstommen en slechthorenden ln de Consis toriekamer der Grote Kerk. 7: Ds, Salverda, Hoofddorp. Nieuwe Kerk 10: Ds. A. J, van Rhijn. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay, Voorber H. Avondmaal. Oosteykerk 10: Ds. J. W. v, Nieuwenhuijzen, Heemstede. 7: Ds. A. j. van Rhijn, Bakenesserkerk 9.30: Ds. E. Pot, Klnderkerk Kapel Bethesda Sarepta 9,'30: Mej. Th. J. C. Koopman, Kinderkerk. 10.45: Ds. Saraber, Znndvoort. Ver, Vr(|z. Her vormden, Jacobstraat 6. 10,30: Ds J. de Graaf Kgllsc Wnllonne, Begijnhof. Dlmanchè 5 Octo- bre a 10 h. 15: Service et Salnte Cêne, présldé par mr, le pasteur M. Jospin. Stads Evangeli satie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda, Medewerking Zang koor Eben Haëzer. Zuidcrkapel. Zuïderstr. 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera. den Haag. 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Evangelisatiesamenkomst. Opwekklngssamenkonisten, Zuïderstr. 15. Don derdag 8: Ds. J. van der Schors, Amsterdam. Youth for Clirist, Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57. Zaterdag 11 Oct. 8: Jeugdbijeen- komst. Spr, Dr. H. v, d. Loos met medewerking van Ans Stroink, alt; Bouw Lemkes, viool; Jan Hugo Smit, piano en Ko de Jong, zangleider. Vrije Evang, Gemeente. 10: Ds. D. J. D. du Fossé, H. Av. 5: Dezelfde. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds, A. R. de Jong Christian Science 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Evang. Luth. Gemeente 10.30: Ds. G. J. Llndeyer, van Dordrecht, Ver. Doopsgez. Ge meente 10,30: Ds, Leendertz, Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M, Noordhoff. Geref Kerk. Kloppet-singelkerk io: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A, M. Boeylnga. Wilhelminakerk 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. L. Hoorweg Jr Zuld-Óosterkerk 10: Ds. J. W. Slertsema 5: Ds. P. de Ruig. Lyceumkerk (Ingang van Merlen- straat) 9: Ds, L. Hoorweg Jr. 5: Ds. Slertsema. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhof kapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Parklaan 26, Dinsdag 7.30: Candidaat Hege man. Oud-Geref, Gemeente. Parklaan 21. Maan dag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag.Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34, 10: Dhr. Ph, Lin deman. 5: Dezelfde. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstr, 26, 10, 3,30 en 8: Lt. Commissioner Ch, Durman, Pinkstergemeente, Nieuwe Krulsstr. 14. 10 7.30: Samenkomst, Gemeente des Heren 10 en 7: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Hoofmanstraat 12. 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Gem. Gods, Fr. Halsstraat 4. 10: Sa menkomst, Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoef, Herst. Apost. Zendingsgemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned, Ver. van Spiritisten „Hnrmonia". 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. A. 't Hoen, uit Baarn. Uni versele Eredienst (Soefi Beweging) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Ro/.ekrufsers Genoot schap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst Mevr. H. Stok-Huyser. Kerk van Jezus Christus van de Heilige der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47, 10.30 en 6: Vergadering, HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk 10: Ds. G, Koch, H. Doop, 7: Dr. H, d. Loos. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Imma- nuëlkerk 10: Ds. J. de Jong, Voorber. H. Av. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds J. Kroon 5: Ds. G. H v. d. Woord, Ver. Doopsgez. Gem., Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds. J. A van Arkel. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 10 en 5: Ds, J. C. Marls. Noorder Kapel Mlnahassastraat 10.30: Evan- gelisntlesamenkomst. Dhr H Mojet, den Haag HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Kerk Wll- helminaplein, 10: Ds. Henkels. 7: Ds. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Bartlema. 7 uur: Ds. van Nieuwenhuijzen. Ned. I'rot. Bond. 10.30: Ds. E. Frater Smid. Voorganger bij de Vrije Gemeente te Amsterdam. Geref. Kerk (Art. 31) 8.15 en 3: Ds, J, Keizer Geref. Kerk. Lyceum. 9: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Slertsema, Koedi'efslaan1'0: Ds. A Dondorp 5: Dr. P.' J. Richel, Camplaan: 10: Dr, P. j, Richel, 5: Ds. A Dondorp, AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds D. Crommelln te Aerdenhout. Rellg. Kring. 10.30: Mevr. Ds. H. Dufour van Hall, te Bentveld. BLOEMENDAAL. Ned. Herv, Kerk, 10: Ds G. A Barger. van Heemstede M. Doop. Universele Eredienst. Popellaan 1. 4 uur: Dienst. Geref. Kerk. 9. 10 30 en 5: Dr, L. Praamsma van Stadskanaal. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. W F Dankbaar, van Oegstgeest BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Maas. Evangelisatie. Donderdag 7.30: Dhr. J. Sevensma, Evangeilsatlesamenkomst ln geb. Rehoboth, Schoollaan. SPAARNDAM, Ned. Herv. Kerk, Oost Oude Kerk. 10: Ds. G H. v. d, Woord. West Kon. Emmaschool. 10: Ds. J. Kroon, 5: Ds. G. H. v. d. Woord, Evangelisatie „Bethel". Oostkolk. 10: Dhr. A. van Besselaar, uit Amsterdam, yj. m CHIN. IND. REST, HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21. Telefoon 21375 (Adv.) Suikerbietenoogsl veel lager dan- de raming In West-Brabant werden de eerste sui kerbieten op 1 October naar de fabrieken gebracht. Nog deze week zullen de raffina derijen met de campagne beginnen. Deze zal dit jaar niet lang duren, want er zijn. dit jaar door de droogte maar weinig bie ten: meer dan 200 millioen kg minder dan aanvankelijk werd geraamd, hoewel dit jaar 51000 ha was ingezaaid tegenover 45000 ha in het vorige jaar. Dit betekent een verlies van naar schatting acht mil lioen gulden. De coöperatieve fabrieken zullen dit jaar 60 pet. van de totale bietenopbrengst ver werken. Hiervan nemen Dinteloord, Roo sendaal en Zevenbergen samen 28 pet. voor hun rekening, Sas van Gent 6 pet., Putters- hoek 14 pet. en Groningen 13 pet. De Cen trale Suïkermaatsohappij verwerkt 40 pet. verdeeld over haar fabrieken te Breda, Halfweg, Oud-Beijerland, Sas van Gent, Steenbergen en Vierverlaten. Het aanvankelijke plan om 300 millioen kilo bieten niet te vermalen, maar over de veehouderij te verdelen is van de baan. Wel zal wegens de précaire veevoeder positie worden overgegaan tot een rant soenering van natte pulp. DISTRIBUTIE DIENST HAARLEM Mededeling No. 219. UITREIKING: 1. Bonkaarten voedingsmiddelen K 713; 2. Schoenenbonnen. In het tijdvak van 6 October t.m. 22 November a,s. zullen in het Centraal Uïtreiklokaal „De Vleeshal", Grote Markt alhier de navolgende distributiebescheiden worden uitgereikt. I. Bonkaarten voedingsmiddelen K 713. Bij de uitreiking van deze kaarten wordt de leeftijdsindeling één jaar verschoven. Thans zal worden uitgereikt aan personen: 1. Geboren in 1927 en eerder; Bonkaart KA 713 2. Geboren m"i928 t.m. 1933; Bonkaart KB 713 3. Geboren in 1934 t.m. 1943: Bonkaart KC 713 4. Geboren ln 1944 t.m. 1946: Bonkaart KD 713 5. Geboren in 1947: Bonkaart KE 713 Zelfverzorgers dienen zich voor de ontvangst van deze bonkaarten te wenden tot de afdeling „Bijzondere Arbeitj", Zijlstraat 70 alhier. Bij deze uitreiking dienen te worden overgelegd: 1. Tweede Distributieslamkaart. 2. Titelstrook van de bonkaart 714. (Losse In wisselingsbonnen zijn ongeldig). Het publiek wordt er ter voorkoming van moeilijkheden uitdrukkelijk op attent ge maakt, dat de Inwisselingsbonnen uitsluitend door de uitreikingsambtenaar van jpijn Dienst mogen worden verwijderd. Ter bevordering van een vlotte gang van zaken, wordt het publiek verzocht, de bonkaar ten in de betreffende stamkaart te voegen. AKKRUISING T. D. Bij deze uitreiking wordt de T. D. gecodeerd met een diagonaal kruis In het vakje 407d. II. Schoenenbonnen. In het vervolg zal de uitreiking van schoenen bonnen gelijktijdig geschieden met de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen. Thans komeri voor een bon ln aanmerking: I. Personen, wier T. D. nummer eindigt op het cijfer 1 en in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt. Het publiek is in dit geyal vrij een keuze te maken tussen de beslaande bonsoorten. II. Kinderen. a. Kindei en. geboren in de maanden December 1946 en Januari 1947 komen onmiddellijk voor een sohoenenbon in aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T. D. indien blijkt dat zij nog geen bon hebben ontvangen. In de maand, waarin zij hun eerste verjaardag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw voor een bon in aanmerking. Aan kinderen, geboren op 1 Februari 1947 of later mag geen bon worden verstrekt. b. Kinderen, geboren in de maanden October en November van een der jaren 1932 t.m. 1945, komen thans, eveneens volgens onderstaande letter!ndeling, voor een extra schoenenbon in aanmerking. In deze gevallen wordt geen kcuzebon ver strekt, maar uitsluitend een bon, afhankelijk van de leeftijd van het kind. INNAME BON. De verstrekking van de schoenembonnen be doeld onder I, geschiedt tegen gelijktijdige in name van de bon 612 van het inlegvel GA tot GE 605. Voor de sehoenenbonen voor kinderen, ge noemd onder II wordt de bon 604 van het be treffende inlegvel ingenomen. Losse bonnen zijn ongeldig. AFKRUISING T. D. Voor de verstrekking van een bon bedoeld onder I wordt de betreffende _T. D. in de cate gorie „Schoenen" gecodeerd' in het vakje Le met 710A resp. 711A. Voor de uitreiking van een bon genoemd onder II, wordt de T. D. in het vakje Ka eventueel t.m. Ke gecodeerd met 710A resp, 711A. De letterindeling voor deze beide uitreikingen luidt als volgt: Maandag 6 OctoberA Dinsdag 7 October Ba t.m. Ben Woensdag 6 OctoberBep t.m Bod Donderdag 9 OctoberBoe t.m, Bos Vrijdag 10 OctoberBot t.m. Bro Zaterdag 11 OctoberRest, B Maandag 13 OctoberC, Da t.m. Di Dinsdag 14 OctoberRest. D, E t.m. Ek Woensdag 15 OctoberRest. E, F t.m. Fl. Donderdag 16 OctoberRest. F, Ga t.m. Gem Vrijdag 17 OctoberGen t.m. Go Zaterdag 18 OctoberRest. G Maandag 20 October^..,... Ha t.m. Hei Dinsdag 21 OctoberHek t.m. Hof Woensdag 22 OctoberRest. H Donderdag 23 OctoberI, Ja t.m. Jong Vrijdag 24 OctoberRest. J. Ka t.m. Kef Zaterdag 25 OctoberKeg t.m. Kl Maandag 27 OctoberKl. t.m. Ko Dinsdag 28 OctoberRest, K Woensdag 29 OctoberLa t.m. Lez Donderdag 30 OctoberRest. L Vrijdag 31 OctoberMa t.m. Mei Zaterdag 1 NovemberMem t.m, Mol Maandag 3 November.Rest. M, N t.m, Ni Dinsdag 4 NovemberRest. N, O t.m. Op Woensdag 5 November.... Rest, O, Pa t.m. Pet Donderdag 6 November.... Peu t.m. Pre Vrijdag 7 NovemberRest. P, Q Zaterdag 8 November Ra t.m. Re Maandag 10 November.... Ri t.m. Ro Dinsdag 11 .NovemberRest. R Woensdag 12 November.... Sa t.m. Schik Donderdag 13 November.. Schil t.m. Se Vrijdag 14 November...... Si t.m. S Zaterdag 15 November.... Rest. S Maandag 17 NovemberT. U Dinsdag 18 NovemberVa t.m. VI Woensdag 19 NovemberRest, V, Wa t.m. Wen Donderdag 20 November.Rest. W Vrijdag 21 NovemberX. IJ en Z. Zaterdag 22 NovemberNa-uitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrij dag van 8,30—12.15 uur en van .14,00—16.45 uur; 's Zaterdags van 8 30—12.15 uur. Voor SPAARNDAM geschiedt de uitreiking ln het dienstgebouw aldaar van de Gemeente secretarie en wel op: Dinsdag 21 October 1947 van 9.0012,00 uur letter» A l.m. G.: 14.0016.00 uur letters H t.m. N Woensdag 22 October 1947 van 9.00—12.00 uur let ters O t.m. U; 14.00—16.00 uur letters V t.m. Z. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op geves tigd, dat teneinde onnodig wachten voor het publiek te voorkomen de uitreiking der distributiebescheiden uitsluitend op de voor elk aangewezen dag zal plaats hebben. De distributiebescheiden zullen slechts worden uitgereikt aan diegenen, van wie de Tweede Distributiestamkaart bij de reconstructie van het Bevolkingsregister van een contrölezegel T. D 2 1 dienststempel is voorzien. Aan personen beneden de leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden mede gegeven. HAARLEM, 4 October 1947. De Directeur, A. VAN DRIE1J

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6