Haarlems Dagblad Moskou Communisten van negen landen in nieuwe „Internationale" De T.N.I. haalde drie Nederlandse militairen uit Amerikaans inspectievliegtuig De Gaulle begint de verkiezingsstrijd met een duidelijke rede te Parijs D.D.T. over Cairo 62e Jaargang No. 18753 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U6UU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. i'eL 1223a Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 6 Octolïcr 1947 Verschijnt dageltfks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4(Franco per post 4.50. Postgiro 27310T. Advert-tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1 Westen heeft een nieuwe troef uitge speeld en daarmee opsdhuddiing in de ge hele wereld gewekt. Op een conferentie te Warsdhau -van de communistische partijen van Sovjet-Rusland, Joego-Slavië, Bulga rije, Roemenië, Hongarije, Polen, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië zijn besluiten genomen, die na de ontbinding der commu- nistische Internationale in het jaar 1943 midden in de oorlog thans een nieuwe phase inluiden. Men vormt kennelijk een nieuwe internationale communistische sa menwerking. Te Warsdhau is een gemeenschappelijke verklaring over de internationale toestand aangenomen. Daarin wordt de politiek der Sovjet-Unie en „de andere democratische landen" gesteld tegenover die der Verenig de Staten en Engeland, die beschuldigd worden van imperialistische plannen tot beheersing der wereld. Rusland c.s. plaat sen zich daarbij in de positie van het be dreigde slachtoffer. Zij zeggen: „Wij vor men een hinderpaal voor de verwezenlijking van die wereldbeheersende plannen van de Angelsaksen en daarom is een kruistocht tegen ons ingezet, waarbij gedreigd wordt met nieuwe oorlog. Het Plan-Marshall is slechts het Europese facet van een nieuwe politiek van expansie, die de Amerikanen dn alle delen van de wereld nastreven. Het anti-imperialistische kamp moet zich daar om verenigen." Op dit motief is een bureau ingesteld dat dn Belgrado, de hoofdstad van Joego-Slavië, eijn zetel zal hebben en dat zal dienen voor uitwisseling van ervaringen en coördinatie van activiteit der vertegenwoordigde par tijen van de betrokken negen landen. Co ördinatie van activiteit betekent gezamen lijke ordening van werkzaamheden. Het is dus duidelijk dat hiermee de communisti sche Internationale herleeft, zij het op dit ogenblik nog niet over de gehele linie. In de lijst van de te Warschau vertegenwoor digde communistische partijen komen de namen Nederland, België en Engeland niet voor. Blijkens een Reu ter-bericht uit Lon den heeft een woordvoerder van de Engel se communistische partij gezegd, dat het nieuws omtrent de conferentie te Warschau voor haar als een volkomen verrassing is gekomen. Hij was van mening, dat het voor de partij waarschijnlijk het grootste nieuws sinds de ontbinding van de Internationale Is. Omtrent de nieuws-waarde van het be richt vindt hij instemming bii zijn politieke tegenstanders, want bij de U.N.O. in New York spreekt men van „een kleine Komin tern", van een verwijding van de kloof tus sen Oost en West en toont zich bezorgd en de Moskou'se correspondent van de Daily Herald, het orgaan van de Engelse Labour Party, verzekert dat waarnemers in Moskou „de communistische vangarmen om de gehele wereld zien grijpen." Ja. dit is belangrijk nieuws. Het duidt onmiskenbaar op een verscheroing van het conflict tussen Oost en West. Het geeft ook diegenen gelijk, die erop aandringen dat zoveel mogelijk landen hun invloed en be middeling zullen doen gelden om dit. con flict tot een oplossing te brengen. Natuur-, ijlk is de kans daarop niet uitgesloten, al heeft Sovjet-Rusland zelfs toen het door Amerika werd uitgenodigd, om mede te profiteren van de steun aan Europa die in het Plan-Marshall (beraamd is, daarop een weigerend antwoord gegeven. Dit herinnert men zich onmiddellijk als men leest, dat de conferentie van Warschau het Plan-Mar shall betitelt als „slechts het Europese facet .van de Dolitiek van expansie, die de Ver enigde Staten in alle delen der wereld na streven." Ook de verklaringen van War schau over de bedreiging van de Sovjet- Unie en haar invloedssfeer door het Angel saksische Westen wekken herinneringen op. Die liggen iets verder in het verleden en onaangenaam-knetterende Duitse termen zoals „wir werden eingekreist" doen aan de onschuldige lammeren van die tijd den ken. Dat is onbehagelijk en toch is er ver schil, dat mij belet te geloven dat wij een voudig rechtstreeks op de derde wereld oorlog zouden aankoersen, of liever gezegd: aangekoerst worden. Het loopt trouwens zo vaak anders dan men verwachtte. Nieuwe lactoren kunnen in het spel gebracht worden. Beter inzicht in de feiten kan heil zame invloed doen gelden. Merkwaardige beschouwingen daarom trent geeft de in Londen verschijnende „Intelligence Digest review of World Affairs" van Kenneth de Courcy, die in het nummer van 1 October betoogt dat de Russen Amerika's economische kracht on derschatten en menen dat de Angelsaksi sche mogendheden voor een ineenstorting staan. Rusland heeft nieuwe moed gevat omdat het dit jaar een veel betere oogst heeft behaald. Eigen zwakte (het lijdt im mers onder de enorme verwoestingen, die de oorlog in het land heeft aangericht) ziet het voorbij in de verwachting, dat de bui tenlandse ineenstorting eerder zal komen. Daar zou het .grote voordelen bij behalen, zowel politieke als materiële. Mocht dit niet bewaarheid worden dan zou het wel licht in toorn toeslaan veronderstelt dit Engelse blad op het kleinste front waar een beslissende slag het Angelsaksische her stel en de Angelsaksische strategie zou kunnen schokken. Het ziet er naar uit of dit het Nabije Oosten zou zijn; de Russische druk op Perzië neemt toe en spoedig zal Rusland ruwer optreden jegens de Turken. (Hier teken ik bij aan dat tegelijk met het bericht van de communistische conferentie te Warschau gisteren de mededeling is ge komen, dat de Amerikanen samenwerking tussen de Griekse en Turkse generale sta ven beogen.) De hier geciteerde Engelse periodiek is van mening dat als de Russen ergens moch ten toeslaan, als gevolg van een herstel in het Westen, dit niet de kracht van een on overwinnelijke mogendheid zal tonen maar een uiting van wanhoop zal zijn. Hetgeen overigens een redenering is, die men niet zonder bezorgdheid leest. Dit nummer van „An Intelligence Digest" heeft overigens nog heel wat meer over de (Russen te vertellen. Het onthult dat Mos kou zich voorbereidt op het lang uitgestelde «negentiende Congres van de Communisti- ische Partij, dat in het voorjaar van 1948 gehouden zou worden. Het vorige had in :1939 plaats. Verwacht wordt, dat Stalin (of (zijn woordvoerder) op dit congres zal aan kondigen dat het onderzoek naar de atoom bom .met succes bekroond is. Waaraan dan toegevoegd zou worden, dat Sovjet-Rusland geen inmenging meer duldt in zijn nieuwe invloedssfeer. Maar (aldus het Engelse blad) het is met dat zoeken naar de atoombom niet meegelopen. De Russen kennen de theorie maar hebben moeilijk heden ondervonden bij het maken van de „Het anti-imperialistische kamp" verenigt zich Naar thans wordt bekend gemaakt, zijn afgevaardigden van communistische par tijen uit negen landen eind September in Polen in een geheime conferentie bijeen geweest „voor uitwisseling van inlichtingen". De vertegenwoordigde landen waren: De Sovjet-Unie, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Joegoslavië Tsjechoslowakije, Frankrijk en Italië. De afgevaardigden hebben een resolutie over de internationale toestand aangenomen, waarin wordt vastgesteld dat het „anti-imperialistische kamp" zich moet verenigen tegen de politiek van expansie der Verenigde Staten en tegen de kruistocht die ontketend is tegen de Sovjet-Unie en de nieuwe democratieën. De negen genoemde communistische partijen zullen hun ervaringen uitwisselen en hun activiteit coördineren, waarvoor een gemeenschappelijk bureau wordt opge richt in Belgrado. nistische beweging, die de Russen sinds de jaren voor de oorlog hebben opgezet' aldus deze functionarissen. De oprichting van een gezamenlijk in formatiebureau van negen Europese com munistische partijen te Belgrado is Zon dag in de Britse pers als „groot nieuws" behandeld. De conservatieve „Daily Mail" schrijft in een drie-kolomskop: „Negen naties vormen Moskovitisch front in Europa". De eveneens conservatieve „Daily Graphic" meldt: „Negen naties in nieuwe rode internationale"- Belgrado middelpunt Dit inlichtingenbureau is de eerste in ternationale organisatie sedert de ontbin ding van de communistische internationale in Juni 1943. Van elk land hebben twee afgevaardigden zitting. Waar nodig zal de activiteit der verschillende communisti sche partijen worden gecördineerd op basis van wederzijds goedvinden- Voorlopig zal elke veertien dagen een communiqué in het Frans en Russisch worden uitgege ven. In de resolutie, die op de September- conferentie in Polen is aangenomen, wordt verklaard, dat de vestiging van een in lichtingenbureau noodzakelijk is om tege moet te komen aan de behoeften der com munistische partijen onder de gecompli ceerde na-oorlogse omstandigheden. De er varing had geleerd,'dat gebrek aan direct contact schadelijk en verkeerd is. Er is geen aanwijzing, dat het lidmaat schap van het bureau ook zal worden aan geboden aan de niet op de Poolse confe rentie vertegenwoordigde landen. Het communistische partijblad Prawda meldt, dat men op de in Polen gehouden conferentie heeft aangedrongen op mobi lisatie van alle democratische krachten in .Europa tegen het imperialisme en kapita lisme. Volgens een aangenomen resolutie neemt de crisis, waarin zich het kapita lisme bevindt. voortdurend in omvang toe, en de kracht van socialisme en de mocratie wordt steeds groter. Het plan- Marshall wordt slechts het Europese deel van een algemeen expansie-plan genoemd, dat door de Verenigde Staten in het ïm- gevoerd. Een bijzondere plaats in het im perialistische „arsenaal" nemen de socia listen van de rechtervleugel in, aldus de resolutie. Ramadier en Blum in Frankrijk, Attlee en Bevin in Engeland, Schumacher in Duitsland, Renner in Oostenrijk en Sa- ragat in Italië worden beschuldigd van „verraderlijk leiderschap", en onderwor penheid aan het Amerikaanse imperialis me. Volgens de resolutie moeten de com munistische partijen zich eensgezind ver zetten tegen de plannen voor imperialisti sche agressie op elk gebied: politiek, eco nomisch en ideologisch. De Engelse liberale „Manchester Guar dian" schrijft in een hoofdartikel onder de kop „opnieuw .een Komintern", dat het hier de „wedergeboorte van de commu nistische internationale" betreft. Het blad acht op zijn zachtst gezegd de kansen voor vrede in Europa „niet verbeterd". Amerikaanse regeringsfunctionarissen te Washington noemen de bekendmaking een bewijs van Moskou's vastbeslotenheid om een algehele actie tegen de Verenigde Staten, hun buitenlandse politiek en hun leiders, op touw te zetten om controle in West-Europa en vermoedelijk in andere strategische gebieden van de wereld uit te oefenen. „Dit is practisoh een politieke oorlogsverklaring aan Amerika en bijna het treffendste bewijs van de voortgezet te arbeid van de internationale commu- Treinongeluk in België eist zeven doden Bij Virton in België is Zaterdagmorgen een treinongeluk gebeurd, waarbij zeven personen om het leven kwamen en zeven gewond werden. De toedracht van het ongeluk was aLs volgt: Zaterdagmorgen tegen half vijf kwam een markttrein uit Virton, tenge volge van een mankement bij Saint Vin centBellefontaine tot stilstand. Toen de trein zich weer in beweging zette geraak ten de achterste twaalf wagons, die ge laden waren met ijzer, los en reden in volle vaart de helling af. Zij stootten op een achterop komende micheline vol reizigers, die juist uit Meix was vertrokken. De los gelaten wagons plus de micheline reden terug naar het station van Meix, waar de hele zaak ontspoorde. Britse troepen weg uit Japan De Australische minister voor het leger, Cyril Chamber, heeft te Canberra mede gedeeld, dat de Britse regering er de Australische van in kennis had gesteld, dat zij van plan is alle Britse troepen uit Japan terug te trekken. Als redenen hier voor werden opgegeven het tekort aan arbeidskrachten en de onkosten in dollars voor de bezetting. Ook Nieuw-Zeeland is van plan de sterkte van zijn troepenmacht in Japan te verminderen, aldus deelde Chamber mede. Een Amerikaans „Beechcraft" vliegtuig met Amerikaanse militaire waarnemers aan boord heeft Zondag een noodlanding gemaakt bij Pameungpeuk aan de Zuid kust van Java. Het vliegtuig, dat een in spectietocht maakt op West-Java, ver trok Zaterdag van Tasikmalaja in de rich ting Batavia of Bandoeng. Door slecht weer en veel afdrijven kreeg het echter benzinegebrek en moest daarom een nood landing maken. Aan boord van de ,;Beechcraft" bevon den zich de Amerikaanse kapitein ter zee D. MacCallum, de Amerikaanse luitenant kolonel Fiellock, enige Nederlandse offi cieren en een bemanning van drie per sonen. Nadat een Nederlands vliegtuig benzine had uitgeworpen, kon het Ameri kaanse toestel weer vertrekken. De T.N.I., die het gebied beheerst waar de noodlan ding plaats had, wilde echter de Nederlan ders niet laten vertrekken. Van officiële zijde wordt gemeld, dat het Amerikaanse vliegtuig Zondagavond te Batavia is aangekomen, echter zonder de Nederlandse militairen, die de Amerikanen op hun inspectietocht vergezelden. De namen van de Nederlandse militai ren, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, luiden: Majoor Van der Ham, contactofficier van het leger te Bandoeng, en sergeant-majoor Van Kalken. Verder bevond zich aan boord nog een Nederlands militair, die uit Tasikmalaja was meege nomen, omdat hij met het oog op de ern stige ziekte van een familielid zich naar Nederland moest begeven. De naam van deze soldaat is nog niet bekend. Walter Foote, de Amerikaanse consul, richtte Zondagavond per radio een boodschap tot Soekamo met het verzoek om deze Ne derlanders vrij te laten. Uit de boodschap van Walter Foote. waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat beide Nederlandse militairen als hulp aan Grote vier 27 November bijeen De conferentie der ministers van Buiten landse Zaken zal, zoals door Engeland is voorgesteld op 27 November gehouden worden. Het bericht dat de Sovjet-Unie de uitnodiguig aanvaardt, heeft Londen nog niet bereikt. Amerika en Frankrijk hebben de uitnodiging reeds aangenomen. Een conferentie van de plaatsvervangers voor Duitsland welke conferentie de bo vengenoemde voorafgaat, zal op 6 Novem ber gehouden worden. In December spijsolie Mits er voldoende flessen zijn! In December zal weer een extra rant soen van 120 gram spijsolie beschikbaar worden gesteld. Op 18 December wordt een bon bekend gemaakt, waarop onmid dellijk gekocht kan worden. Deze distri butie van sla-olie gaat echter niet door, als er te weinig flessen beschikbaar zijn. Het publiek moet dus zo spoedig mogelijk de flessen welke het bij de vorige ver strekking van spijsolie heeft ontvangen, bij de winkeliers inleveren. Tot op het uiterste puntje van de pier stond het publiek om de Willem Barendsz een goede reis toe te wensen. de Amerikaanse waarnemers waren toege voegd, blijkt dat kapitein MacCallum uit eigen beweging bij de Nederlanders te Pameungpeuk is achtergebleven. United Press meldt nader dat de drie Nederlanders door de republikeinen als krijgsgevangenen worden beschouwd, daar het vliegveld van Paneumpeuk binnen re publikeins gebied ligt. Chinees troepenschip de lucht in gevlogen Het 12 000 ton metende Chinese stoom schip „*Peto" is op weg van Kanton naar Jainan ter hoogte van Hongkong in de lucht gevlogen. Het schip vervoerde rege ringstroepen, wapenen en munitie. Er zijn 33 doden en 34 zwaar gewonden. Hef woord is aan. Napoleon: Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op den duur wordt het zwaard toch altijd door de geest overwonnen. SOMBER BEELD VAN FRANKRIJK: Generaal de Gaulle heeft op de renbaan kelijkheid van van Vincennes bij Parijs Zondag een grote rede gehouden, die door een halr millioen mensen werd aangehoord. De wegen naar de renbaan waren in de nacht door sabo teurs met grote massa's spijkers bestrooid, «aardoor vele automobilisten schipbreuk leden. Ook werd een storing in de Metro veroorzaakt, en gedurende de rede was een storende luidspreker in bedrijf- On danks al deze hindernissen kon de Gaulle zijn rede op tijd houden en zün toehoor ders waren enthousiast. De generaal gaf een somber beeld van de toestand in Frankrijk, „dat siddert aan de rand van een financiële en sociale afgrond, en be dreigd wordt door de compacte massa van tweederde deel van Europa, onder di recte leiding van de Sovjet-dictatuur, die voortdurend naar het Westen opdringt". De Gaulle was in zijn beschuldigingen aan het adres van de Franse communisten nog duidelijker dan bij voorgaande gele genheden. Hij noemde hen altijd en in al les ondergeschikt aan de dictators van het Oosten. „Er is geen vrije burger in de wereld, aldus de Gaulle, die het besluit van de Verenigde Staten niet toejuicht om hun macht te gebruiken als tegen wicht voor de ambities van de Sovjets". Nadat hij had gewezen op de noodza- Op de Engelse wegen rijden propagandiste n der grote Engelse touristen- en verkeers- organisaties die de passerende automobilisten en motorrijders handtekeningen vra gen voor een petitie aan de regering, waarin geprotesteerd wordt tegen de scherpe beperking van de benzinetoewijzingen. Benzine voor propaganda is er dus nog.... (bom. De betrokken experts zouden Stalin nu medegedeeld hebben dat zij succes nabij (zijn en dat hij zijn verklaring veilig kan afleggen. Maar maarschalk Beria, die met de leiding der gehele onderneming belast is, zou minder optinjj^tisoh zijn. Beter is men in Rusland geslaagd met de ontwikkeling tvan nieuwe raket-projectielen,' waarvan één dat fantastische snelheid en afstand zou bereiken door de opeenvolgende ont ploffingen van een reeks tijd-ladingen, die telkens de snelheid weer zouden vergroten. Ook lopen er geruchten dat een Plan- Stalin voor Europa zou gelanceerd worden in concurrentie met het Plan-Marshall, waarbij onmiddellijke hulp zou worden aangeboden. Wij zouden het dus in West- 'Europa beleven dat een soort gedrang der Tnachten ontstond om ons te helpen. Dit ziet er wel heel vreemd uit. Maar wij leven, anno 1947, in een uiterst zonderlinge «wereld. R. P. K. L. M. vliegt weer via Voor-Indië naar Batavia Naar het A-N.P. verneemt, hebben de regeringen van India en Pakistan weder om toegestaan, dat K.L.M.-vliegtuigen ge bruik maken van de vliegvelden Karachi en Calcutta, nadat de vergunning hiertoe sedert begin Augustus was ingetrokken. Het ligt in de bedoeling de route Amster- dam-Batavia weder over Karachi en Cal cutta te leiden. Deze route liep geduren de ruim twee maanden via Colombo. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken had men hierover echter nog geen offi ciële mededeling van Voor-Indië ontvan gen. Aan de pbtlltellstenloketten der postkan toren zijn twee nieuwe waarden in de serie luchtpostzegels van Curasao verkrijgbaar gesteld. Grootscheepse aanval op de bacillen-overbrengende vliegen Gisteren werd aangekondigd, dat vliegtuigen van de Egyptische lucht macht Cairo en omgeving vanmorgen vroeg met D.D.T.-poeder zouden be strooien om de vliegen, die de cholera- bacil overbrengen, te vernietigen. De besproeiing zou twee uur duren. Het ministerie van gezondheid heeft de be volking per radio dringend aangeraden om binnenshuis te blijven, doch de vensters open te laten ten einde het D.D.T. de huizen binnen te laten komen. Volgens een communiqué van het Egypti sche ministerie van gezondheid zijn Za terdag 69 personen in Egypte aan cholera gestorven en er werden 19 positieve en 98 verdachte gevallen opgetekend. Amar Pasja, de Egyptische ambassadeur in Londen, heeft de dank van Egypte over gebracht aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, voor de hulp verleend in de strijd tegen de cholera. Op de vraag of de verleende hulp en de betuiging van dank enige politieke betekenis hadden, antwoordde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hieraan geen politieke betekenis gehecht moest worden. Hij zeide verheugd te zijn dat het stadium nog niet aangebroken was, waarbij wederzijdse hulp onmogelijk is, zonder dat dit gepaard gaat met poli tieke bijbedoelingen. Chinese veerboot op mijn gelopen Zaterdagavond is ter hoogte van de stig gewond. SJAHRIR LID VAN REPUBLIKEINSE DELEGATIE. Volgens Antara heeft het republikeinse kabinet Sjahrir benoemd tot lid van de republikeinse delegatie, welke wordt ge vormd voor de toekomstige besprekingen met de Nederlanders onder toezicht van de commissie van Drie. Mr. van Kleffens legt documenten over In de redevoering, welke mr. Van Klef fens Vrijdag in de Veiligheidsraad heeft gehouden (waarvan wij reeds een samen vatting gaven), zeide hij nog dat het con sulair rapport nergens de indruk geeft, dat de Nederlanders zich ook maar de ge ringste geweldplegingen hebben gepermit teerd jegens de vreedzame bevolking. In dien de raad effectief wil handelen dient hij een beroep te doen op de republikeinse regering om haar zinloze en wrede ge welddaden na te laten. Alleen omdat wij gedwongen zijn deze gewelddaden tegen te gaan, wordt er op Java en Sumatra gevochten. Vervolgens legde mr. Van Kleffens een document over. dat op de republikeinen was gevonden en waaruit de opzet bleek van een militair plan van actie door de Barisan Brani Mati (zelfmoorddetache ment) ter verovering van Soerabaja, wel ke stad reeds lang voor de politiële actie onder Nederlands gezag stond. Het spreekt vanzelf, aldus mr. Van Kleffens, dat de instructies hiertoe afkomstig zijn geweest van hoge republikeinse autoriteiten en uit deze instructies wordt de ware geest van de huidige republikeinse regering onthuld. Student gedood tijdens rumoer in Leiden grondwetsherziening en eensgezindheid, verklaarde de generaal, dat Frankrijk boven zijn stand leeft en de uitgaven met ruim een derde moeten wor den verminderd. Alle Fransen moeten zich verenigen om het land te bevrijden van de onvruchtbare greep der partijen. Zij moeten harder werken en de militaire landsverdediging weer opbouwen. De Gaulle waarschuwde er voor, dat, wan neer het land blijft in de chronische toe stand van materiële en morele crisis, het -spoedig niets meer zal zijn dan een ge broken stuk speelgoed in de handen van buitenlandse concurrenten, en het in een nieuwe oorlog een zeer geschikt slag veld zou kunnen blijken te zijn. „Het i3 al genoeg, dat wij in 1940 plotseling wer den overweldigd door een ramp. Dat moet niet weer gebeuren". „De wanorde in Frankrijk heeft geleid tot een geweldige verspilling, zedenverval en een atmosfeer van onverschilligheid, die ons aan ons zelf doet twijfelen en ons in de ogen van buitenlanders verlaagt", zo ging de Gaulle voort. Het enige middel daartegen is de vestiging van een nieuw gezag, dat onpartijdig is en de wet zonder zwakheid toepast- De communisten in Frankrijk dringen zich overal in en stich ten verwarring. Het is nog niet te laat om te handelen. Frankrijk is nog niet in een stadium gekomen, dat zijn lot alleen maar afhangt van het resultaat van de wedijver tussen anderen. Het moet in West-Europa de leiding nemen bij het vormen van een factor, die zwaar weegt in de wereldweeg schaal van wederopbouw en vrede. Op d:e wijze zou Frankrijk zijn belangen, vooral met betrekking tot Duitsland, kunnen ver dedigen. Het nationaal besef is reeds bezig te ontwaken en de meeste Fransen zien in wat hen te doen staat. Het komt ech ter op daden aan om degenen te verslaan, die met verheven spot en verbazingwek kende onbeschaamdheid zich opwerpen als de voorvechters voor democratie en onaf hankelijkheid." „De gemeenteraadsverkiezingen, zo be sloot de generaal, geven het volk een kans te laten zien, dat het weet waarom het gaat. Ik ben er van overtuigd, dat Frank rijk tenslotte de juiste weg zal kiezen, maar laat het niet te lang wachten, want alles gaat snel in deze wereld". Het gejuich na het einde van zijn rede onderbrak de Gaulle met de volgende woorden: „Fransen, wij zijn hier met een half millioen mensen en voor de eerste maal zullen wij met dit getal de Marseil laise zingen". Daarop zetten allen het volkslied in. Saargebied stemt indirect vóór unie met Frankrijk Volgens een Zondagavond te Saar- brücken verrichte schatting hebben de drie partijen in het Saargebied welke de economische unie met Frankrijk voor staan. bij de verkiezingen van gisteren 70 pCt. van het stemmenaantal ontvangen. Gemiddeld meer dan 90 pCt. der stem gerechtigden bracht hun stem uit. Te S^arbrücken en in enkele plattelands- districten bedroeg dit percentage 96. Volgens de voorlopige uitslagen heeft de Christelijke Volkspartij aanzienlijk meer stemmen dan de andere drie par tijen. Het percentage der kiezers dat op de communisten heeft gestemd, was klei ner dan bij de plaatselijke verkiezingen verleden jaar. Er is een aanzienlijk aantal niet-geldige stemmen uitgebracht. Vóór de stad Saarbrücken luiden de offi cieuze uitslagen: Christelijke Volkspartij 45.6 procent; Socialisten 37.6 procent; Communisten 10.1 procent; Democraten 6.66 procent. Van het totaal aantal geldige stemmen hebben de partijen de volgende percenta ges ontvangen (tussen haakjes het percen tage bij de verkiezingen in 1946): Christelijke Volkspartij.. 51.2% (50 Sociaal-Democraten 32.8% (26.1%) Communisten 8.4% 9.1%) Op grond van de voorlopige einduitslagen zou de zetelverdeling van de wetgevende vergadering als volgt zijn: Christelijke Volkspartij 28 zetels Sociaal-Democraten 17 zetels Democraten 3 zetels Communisten2 zetelJ Nederlandse verliezen Het aantal doden tussen 29 September en 6 October aan Nederlandse zijde be draagt, volgens Nederlandse berichtgeving dertien. Voorts wordt melding gemaakt van 60 gewondeji en een vermiste. De ver- In Leiden is Zondagavond de 26-jarige student S. tijdens een relletje getroffen door een schot dat een politie-agent loste, en spoedig daarna in het ziekenhuis over leden. w De student, die onder invloed van sterke j melde acties over deze periode behelzen drank verkeerde, had het enkele burgers beschietingen van Nederlandse bivaks door lastig gemaakt en zich daarna verzet tegen republikeinen, aanvallen van republikein- stad Taipoe in de Chinese provincie Kwan- twee politie-agenten die hem eerst vruch- se benden, welke soms 200 man sterk zijn, toeng een motor-veerboot op een drijvende teloos tot orde maanden en daarna wilden botsingen met Nederlandse patrouilles, een mijn gelopen. Dertig Chinese opvarenden overbrengen naar het politiebureau. Een nachtelijke aanval op een hospitaal te kwamen om het leven en 44 werden ern- aantal burgers en militairen bemoeide zich Batan. aanvallen te Sarangan en op Su- met het geval en in de vechtpartij die matra. terwijl op Madoera een groep van hieruit volgde en gedurende welke een 100 man een Nederlandse patrouille aan- militair een der agenten zijn gummistok viel. De zuiveringsacties tegen zwervende ontrukte was de student aan het ge- 1 republikeinse benden gaan voort, laat gewond. Toen de agenten de student naar een dokter wilden brengen om hem te laten verbinden, drong het publiek opnieuw dus danig op, dat een der agenten aanleiding vond andermaal er waren reeds eerder waarschuwingsschoten gelost te schie ten. Zijn tweede schot trof de gearres teerde student in het onderlijf. Onregelmatigheden bij de Rijksverkeersinspectie te Arnhem Wegens onregelmatigheden heeft de justitie ingegrepen bij de Rijksverkeers inspectie in het district Arnhem. Enige arrestaties te Arnhem en Nijmegen zijn verricht. In het uitgebreide onderzoek is ook de Prijsbeheersing gemengd. In de gemeente Lichtenvoorde is de 10.000ste inwoonster met sirenengeloei begroet. Vader en moeder Ten HolderGoossens kregen van de burgemeester een spaarbankboekje met f100. Er kwamen zoveel geschenken, dat er een spe ciaal comité is gesticht om ze te verzamelen en ereen tentoonstelling van te houden. Daarna mag het echtpaar Ten Holder de cadeaux hebben. Weerbericht MINDER KOUD DES NACHTS Verwachting medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meer bewolking, doch vrijwel overal droog weer. Vannacht plaatselijk vor ming van nevel of mist en minder koud. Morgen overdag minder warm. Veranderlijke wind. 7 October: Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur Maan op 22.32 uur, onder 13.27 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1