MOORE'S De Partij van de Arbeid hield een economisch congres B.M.H.C. herstelde zich en versloeg Amsterdam Kort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Voor turfmolm, hooi, stro en houtwol Reparatie Philishave J. VAN DEN BER2 nieuwe bonkaarten MAANDAG 6 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD i Minister Vos besprak het Plan Marshall Op het Economisch Congres van de Partij van de Arbeid dat in Amsterdam gehouden is, heeft minister Vos een inlei ding gehouden over „het plan Marshall". Ir .Vos stelde het plan op één lijn met dat van de New Deal in de Verenigde Sta ten in 1933, toen daar een zeer ernstige politieke en economische crisis moest wor den overwonnen, al vloeide deze crisis voort uit overproductie en de huidige uit productieverlies. Toen trachtte men uit de moeilijkheden te geraken door verhoging van de koopkracht, thans zal dit moeten worden geprobeerd met een politiek van intensivering van de arbeid. Ir. Vos, die een groot aantal richtlijnen gaf voor de verhoging van het welvaarts peil, bezag het streven van Engeland, om zelf uit de moeilijkheden te geraken. Deze zelfhulp zal een belangrijk element blijven en moeten zijn bij ieder streven naar ver betering. Maar niemand zal kunnen ver helen, dat een dergelijke nu ondernomen poging voor de meeste Europese landen, die thans aan het plan Marshall steun ge ven, in de naaste toekomst lot een aanmer kelijk verlaagd levenspeil moet leiden. Want zelfhulp betekent: trachten de pro ductie op te voeren zonder voldoende im port, omdat nog niet voldoende kan wor den uitgevoerd. Wanneer Nederland van daag gedwongen zou zijn om uit- en in voer in volledig evenwicht te brengen, dan zou dit-betekenen het afschrijven van vele te importeren goederen, dus het verlies van allerlei grondstoffen, werkloosheid in industrie en terugval in productie. Daar uit vloeit automatisch weer teruggang in export voort. Het is de vraag op welk niveau wij het evenwicht zouden kunnen bereiken, maar dat dit niveau lager zou zijn dan het huidige staat vast. De beste weg in West-, Midden- en Zuid-Europa zou zijn internationale over eenstemming met internationale hulp. Als vérstrekkende doeleinden van het plan noemde minister Vos het stichten van een Europese tolunie en monetaire unie, uit groeiend tot een economische Europese unie. Tot besluit wierp minister Vos de vraag op of de Verenigde Staten politieke voor waarden aan deze nieuwe bevieling zouden verbinden. Indien men als politieke voor- waarde beschouwt het in de Verenigde Staten geuite verlangen, dat dit Europese herstel zal uitlopen op een nauwere econo mische samenwerking in de vorm van een tolunie en een economische unie, dan be hoeft tegen deze voorwaarde, die inder daad betekent, dat straks een deel van de souvereiniteit op economisch gebied over gaat naar een groter geheel, geen bezwaar te worden gemaakt, aldus de minister. De economische toestand ln Nederland. Nadat van gedachte was gewisseld over de inleiding van minister Vos en deze daar- op geantwoord had. sprak drs. G. M. Ne- derhorst, lid van de Tweede Kamer over „De economische toestand in Nederland". Het is de grote vraag of wij in staat zul len zijn ons economisch welvaartspeil te handhaven, zeide spreker. Wij hebben meer aan het buitenland te betalen dan wij uit het buitenland ontvangen. Tot nog toe zijn we er vrijwel in geslaagd dit tekort door leningen sluitend te maken. Het geleende bedrag bedraagt thans 2.1 milliard gulden. Op den duur komen wij te staan voor grote bedragen voor rente en aflossing. Tot dus verre is daarvoor 140 millioen gulden uit gegeven. In de toekomst zal dit zeker een bedrag van een half milliard worden. Dit moet een reden tot ernstige bezinning zijn. Ook de heer Nederhorst drong aan op een verhoging van de huidige productie, waarbij de winsten, meer dan tot dusverre aan de gemeenschap ten goede moeten komen. Uitvoerig ging spreker in op de vaststelling van het loonpeil, waarbij hij opmerkte, dat ondanks de loonstop de lo nen door de instelling van kinderbijslag, verlaging van de loonbelasting en door Haarlemse Jachtclub vierde dertig jarig bestaan Aangezien de viering van het 25-Jarlg bestaan In 1942 geen doorgang kon vinden, had het be stuur van de Haarlemse Jachtclub de gelegenheid aangegrepen veel aandacht te besteden aan het dertig jarig bestaan. Het was al begonnen met de nationale zeilwedstrijden welke in samenwer king met de andere Haarlemse verenigingen gehouden zijn. Zaterdag is de viering voortgezet met een receptie, maaltijd en feestavond. De waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk gaf blijk van zijn belangstelling en woonde deze onder delen van het programma bij. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A, den Tex, had een schriftelijke gelukwens gezonden. Op de receptie boden zeilverenigingen uit den lande' en enkele Haarlemse sportverenigingen hun ge lukwensen aan. De voorzttter, ir. C. J. Meyers beantwoordde de toespraken. De receptiezaal was gevuld met vele bloemstukken. Aan de maaltijd zaten 140 dames en heren .aan. De heer Wm. F. A. Potjer, voorzitter van de jubileum-commissie, sprak namens de leden het bestuur toe en overhandigde een geschenk onder enveloppe. Een actie onder de leden had een flink bedrag opgeleverd, dat bestemd zal worden voor de aankoop van een jol of voor verfraaiing I van het gebouw. Een groot succes was de vertoning van de clubrevue „Gut, gut. wat lekt 'le weer" in zeven taferelen, samengesteld door de heer J. W. Wichers en opgevoerd door de leden der Jacht club. Vele belevenissen van het Noorder Spaarne en van wedstrijden werden in herinnering ge bracht. De dames en heren oogstten een groot succes. Tenslotte volgde een gezellig bal, dat de feestvierenden tot in de nacht bijeen hield. vacantiegralificaties, met twaalf procent omhoog zijn gegaan. De door de regering aangekondigde politiek van prijsverlaging heeft niet geheel aan de verwachtingen be antwoord, eensdeels doordat de grondstof- l'enprijzen op de wereldmarkt inmiddels omhoog zijn gegaan, anderdeels door het ontbreken van bindende voorschriften ten aanzien van de productie. De heer Nederhorst drong aan op een algemene prijsverlaging waarbij hij Bel gië, dat in één klap alle prijzen met 10 procent heeft verlaagd, tot voorbeeld stelde. In investeringen en besparingen meende spreker een oplossing te zien van de hui dige moeilijkheden. Door dat dertien procent van het natio nale inkomen bespaard moet worden om het economisch herstel tot stand te brengen, is het opstellen van een spaar - schema, waarin wordt aangegeven waarop dit voor iedere inkomensgroep neerkomt, gewenst. Motorrijder gedood bij botsing met bestelauto Verkeersongeluk op de Julianalaan in Bloemendaal Zaterdagmiddag is op de Julianalaan in Bloemendaal een verkeersongeluk ge beurd, waarbij de 35-jarige motorrijder C. K. uit Bloemendaal het leven heeft verloren. Om kwart over drie reed een bestelauto in de richting Overveen. Toen de chauf feur, na de richtingaanwijzer te hebben uitgestoken, een bocht naar links maakte, om de Prins Hendriklaan in te rijden, na derde de motorrijder. Deze heeft nog ge remd. hetgeen eohter niet verhinderde, dat hij tegen de rechterkant van de bestel auto botste. K. sloeg met het hoofd tegen de carrosserie en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is door de1 po litie' van Bloemendaal in beslag genomen evenals de auto en de vrij ernstig bescha digde motorfiets. Kind verongelukt in Velsen Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed een vrachtauto van de J. P. Coenstraat de Wijk aan Zeeërweg op. Even voorbij de hoek stak, zonder uitkijken, de zevenjarige jongen Van Nierop de weg over, met het gevolg dat hij gegrepen werd. Een ogenblik bleef de jongen hangen aan het voorspatbord, doch, voordat de wagen tot stilstand kon komen viel hij eraf, met het gevolg dat het achterwiel over zijn hoofd reed. Hoewel het echtpaar Sloot, leden van de Rode Kruisbrigade on middellijk te hulp snelden, kon dr. P. Brouwer, inmiddels gewaarschuwd, slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot werd door de dienst van Van Gameren naar het politie bureau vervoerd. Later is gebleken dat de chauffeur van de vrachtauto geen rijbewijs had. SCHEEPSBERICHTEN Laatste positie Nederlandse passagiersschepen, Maandag 6 October: Delftdijk. Vancouver—Rotterdam. 4 Oct., te San Francisco; Dulvendljk, RotterdamVancou ver, 4 Oct. te Los Angeles, Indrapoera, Rotter- dam—Java, 4 Oct, Kaap Guardlaful. Kota Agoeng, JavaRotterdam, 6 Oct. Hoek van Holland. Noordam, 6 Oct. van New York te Rotterdam. Volendam, JavaRotterdam, 4 Oct. te Suez. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 October 1947 ONDERTROUWD: 4 Oct.: L. v. d. Pols en G. E. S. d. Bruin. GEHUWD: 4 Oct C. Wagemaker en G. v. Waard. F. Roest en G. M. Pérukel. BEVALLEN van een dochter: 2 Oct.: J. H Hoekstrav. Daalen. A. E. M. Vroom Nieuwenhuijs. 3 Oct.: A. M BreedSchouten. 4 Oct.: E. Bellaartd. Jongh. BEVALLEN van een zoon: 2 Oct.: M. P. C. HeeremansHuiberta. 3 Oct.: C. M. Bilars— Hetem. B F. d. Jongd. Rooij. J- A. Spronk— v. Leeuwen. G. J. HoesbergenLutje Huisik. E. H. Huijbensv. d. Stoop. 4 Oct.: J. J. Veen- straTimmer. A. Holsbergen—Lablans OVERLEDEN: 3 Oct.: T. H. L. Gerth v. Wijk, 75 j.. Delftlaan. E. AarnoutsSchout, 85 j., Schagchelstraat. Oud-wethouder voor het Truhuuaal De eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal zette hedenmorgen de openbare behandeling voort van de op 21 Juli ge schorste zaak tegen de gewezen leraar in het Duits M. van Driel. die tijdens de be zetting optrad als wethouder van Onder wijs en waarnemend burgemeester. Het Tribunaal had door het horen van enkele getuigen het verband willen vast stellen tussen het klagen van de beschul digde over het door de toenmalige rector van het Kennemer Lyceum, dr. A. de Vletter, vastgestelde, voor hem ongunstige lesrooster, bij de Duitsers en de arrestatie van dr. De Vletter. Volgens de verdediger, mr. A. Beets, was dit oorzakelijk verband niet vast komen te staan, al keurde ook hij de door zijn cliënt gevolgde weg af. Spr. vestigde er nog eens de aandacht op, dat Van Driel niet van een anti-Joodse gezindheid had blijk gegeven. De kampcommandant had verklaard, dat de beschuldigde op zijn mede-geïnterneerden een gunstige invloed had. Pleiter hoopte dat het Tribunaal van oordeel zou zijn, dat Van Driel genoeg geboet had en eventueel met een voor waardelijke straf volstaan zou. Advies op 20 October. Nieuwe IJselhrug bij Zwolle door minister Vos geopend Zaterdagmiddag knipte ir. H. Vos. mi nister van Verkeer en Waterstaat het rood- wit-blauwe lint door dat de toegang tot de nieuwe Katerveerbrug over de IJssel bij Zwolle versperde. Hiermede is opnieuw een uiterst belangrijke schakel in ons verkeers- net hersteld en zijn het Westen en Noord- Oosten van ons land weer definitief ver bonden. Ir. Vos herinnerde er aan, dat de brug thans voor de derde maal opengesteld wordt. In 1940 werd de brug opgeblazen en het duurde tot 1943 voor zij weer her steld was. Op 14 April 1945 ging de brug voor de tweede maal de lucht in. „Het was na de bevrijding een geluk", aldus minister Vos, „dat de Canadezen met een Bailybrug kwamen helpen. Deze brug was 741 meter lang, de langste, welke de Ca nadezen in Europa gemabkt hebben". De nieuwe brug heeft in zekere zin „oorlogswinst" gemaakt, immers zij is breder dan de vorige, zodat de wielrijders geen gebruik meer hoeven te maken van de autoweg. Na afloop van de openingsplechtigheid namen minister Vos en de talrijke geno digden in Zwolle een „défilé" af van hon derden vrachtwagens, dat georganiseerd was door het particulier beroepsvervoer op de weg. Gisteren was het een grote dag èn voor de N.Z.H., die nu wijd en zijd met haar spik splinternieuwe ivagens kon pronken, èn voor de bewoners van tot nu toe geïsoleerde delen van Haarlem en omgeving, die de comfortabele bussen geestdriftig begroet hebben. Op het Christiaan Huygensplein werd de eerste bus met haar bemanning door een comité van buurtbewoners gehuldigd. Duizenden hebben gisteren, aangelokt door het Octoberse zomerweer, van de nieuwe verbindingen gebruik gemaakt en de maatschappij voor de geboden service geprezen. Het „Instituut" vertoonde een belangwekkende film Met een vertoning in het Frans Hals theater van de film „This happy breed" L.Wat leven we gelukkig") opende het In stituut voor Arbeidersontwikkeling het sei zoen. De voorzitter, de heer Van Asperen, dankte de directe van het Frans Halsthea ter voor de medewerking, d:e zij ook dit jaar aan het Instituut verleent en deelde mede, dat naast bet geven van lezingen, cursussen, filmvoorstellingen en excursies getracht zal worden de leden ook toneel voorstellingen te bieden. „Het verenigings werk moet een stuk van het leven der leden worden", zei de heer Van Asperen en de secretaris van het Instituut, de heer Boer- horst, dankte met een bloemenhulde de voorzitter voor het vele werk, dat hij ten bate van de arbeidersontwikkeling voor hem zeker een stuk van zijn leven ver zet had. De film brengt het leven van een klein burgerlijk Engels gezin tussen de twee wereldoorlogen in beeld, zoals het begeleid werd door stakingen, crisis, werkloosheid en voortdurende oorlogsdreiging. Hieruit blijkt reeds, dat de titel ironisch bedoeld is. Het scenario is op den d'op Noel Coward: grove lacheffecten (de familieruzie vlak voor de bruiloft), melo-dramatiek (de aan kondiging van de dood van twee kinderen) en een hopeloos oppervlakkig politiek in- zicht, dat zich achter zelfgenoegzame ge- meenplaatsen verbergt. De werkelijk geestige scènes de twee na hun regimentsdiner lichtelijk aangescho. i ten wapenbroeders en de ongetrouwde zus- i ter, die een halfzachte levensbeschouwing j omhelsd heeft kunnen deze gebreken slechts ten dele compenseren. Daarentegen hehöen we niets dan lof voor de verfilming onder regie van David Lean. Een uiterst gevoedige camera, die juist bij de toeschouwer de sterkste indruk ken achterlaat door dat wat zij niet laat zien. De beste momenten zijn de opnamen van de antennes boven de daken der Lnn- dense huizen, voordat de radio het doods bericht van George V doorgeeft en het af treden van Edward VIII, dat alleen wordt aangeduid door een vrouw, die een wand- kalender met zijn beeltenis wegneemt. In de bezetting van de rollen komt geen en kele zwakke plek voor. Ondanks het be denkelijke scenario hopen we, dat dit werk spoedig in het normale Haarlemse bioscoop programma te zien zal zijn. De heer 3. F. Snoeks gehuldigd De heer J. F. Snoeks. voorganger van de Stads Evangelisatie, die Zaterdag zeventig jaar is geworden, heeft in de loop van die dag van vele zijden blijken van belanrstellir.g ondervonden. Des middags wensten afgevaar digden en vrienden hem op een receptie ge luk en des avonds is de jarige gehuldigd in het gebouw aan de Lange Herenstraat 6. Na mens het huldigingscomité spraken de heer P Visser, die een bijbel aanbood en mevTOuw Erbrink. die een actetas overhandigde. Toe spraken zijn gehouden namens het zangkoor, dat een foto aanbood en afgevaardigden uit Amsterdam en Beverwijk. Mevrouw Buiten gaf in dichtvorm een levensschets van de jarige. Na de huldiging volgde een gezellige bij eenkomst met zang en voordracht. Vanavond zullen de leden van de kinder- bond in een feestelijk samenzijn de heer Snoeks huldigen. Hockey Na de nederlaag van 60 heeft de hockeyclub BMIiC zich Zondag op eigen terrein uitstekend hersteld. Am sterdam werd met 41 geklopt. De gasten vertoonden een vrij zwak spel, in het bijzonder dé achterhoede. Toch na men 2ij de leiding en wel in een periode, dat BMHC, dat op Bosschart wachtte, met tien spelers de strijd aanbond. Van Lierop doelpuntte. Stüeker completeerde het Bloe- mendaalse elftal, dat daarna goed voor de dag kwam. Bouwman, de opvolger van A. de Roos, was in vorm en maakte voor rust twee doelpunten. Henkemans doelpunte één maal, zodat de stand 31 was. In de tweede helft zakte het spelpeil aan zienlijk. Weliswaar waren de Bloemenda lers in de aanval, doch productief waren zij niet. Bouwman bracht de stand op 41. De verdere uitslagen in de eerste klas waren: 1 A: LeidenLaren 02: TOGO HHYC 2—2. 1 B: Delftse Studenten—HDM 22. GooiHOC 32. Be FairHilversum 3—1. Strawberries won van HBS. In de promotieklas won Strawberries voor de tweede maal. De ploeg bracht een bezoek aan HBS en won met 21. Zand- voort verloor van Alkmaar met 20 en BMHC 2 leed een nederlaag van 30 tegen Amsterdam 2. De tweede klas D. leverde de volgende resultaten op: Zuidwijck Leiden 2 11. BMHC 3Amsterdam 4 31 VW—Alliance 1—6. Rood-Wit en BDHC startten goed DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid lol het afhalen var. bonkaarten, voedingsmiddelen en schoenen bonnen Haarlem (Vleeshal) Ba tot cn met Ben. Bloemendaal (Hartelustschool) A en B. Afhalen inseh rij vingsbe wij zen rijwielbanden A B ..eerste montage". Haarlem: Vleeshal I en J. Bloemendaal (Bloemendaalseweg 188) en Zand- non (Haltestraat alle letters. j Zowcl Roodwit als BDHC openden het a iui seizoen met overwinningen. In het Heem- r\Ö©im02l VOOr Jnlaaraem steedse Sportpark was Hilversum bij Rood- Wit op bezoek. In de Haarlemse ploeg ont- MAANDAG 6 OCTOBER. i brak mejuffrouw To Goeting. die naar In- Rembrandt: „Grote verwachtingen", 14 j., j dië is vertrokken. Daarentegen speelde 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De mejuffrouw Vreede weer mee. Over alle wraak der goden", 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur j linies was Rood-Wit sterker en won met Palace: „Inspecteur Stoeder", 14 j., 2.00, 4.15, 50. Mejuffrouw Wolterbeek opende de 7.00 en 9.15 uur. City: „De stenen bloem"; score, waarna mevrouw SchmeinkJon- iedere leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: geneel de stand op 30 bracht. In de twee- „De zonde van Jody Norris", 18 j2.00, 4.15, de helft doelpuntten mejuffrouw Vreede en 7.00 en 9,15 uur. Spaarne: „Judy Canova", I mevrouw Schmeink (50). alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. De Bloemendaalse dames speelden tegen DINSDAG 7 OCTOBER. TOGO een vlotte wedstrijd. Zij begonnen Stadsschouwburg: „De dag van je leven", 8 met tien speelsters, maar konden het toch uur. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert bolwerken en namen zelfs met rust de lei- H.O.V 8 uur Remonstrantse Kerk: Lezing ding door toedoen van mejuffrouw Fran- dr. W R. M Noordhoff „De liquidatie van de eken, die na de hervatting nogmaals doel- oorlogsgeest. in verband met het Duitse j puntte (02). Bij BDHC speelde mejuf- vraagstuk". 8 uur. Brinkmann: Voordracht frouw Top een góede partil. Huishoudelijke voorlichting, 8 uur. i De uitslagen waren: eerste klas: Amster dam—HDM 3—0. Be Fair—HHYC 0—5. GooiHOC 81, Promotieklas A: MRHC —TOGO 2 6—2. Leiden—RBC 8—0. Straw berriesHBS 13. Promotieklas B: Alk maarRood-Wit 2 13. HHYCKievieten 23. VictoriaAeolus 12. Tweede klas B: Rood-Wit 3Zuidwijck 31. Clubhuis Te WerveLeiden 41. Zandvoort'BDHC 3 4—6. Tweede klas C: Gooi 2—FIT 1—1. BDHC 4Ijsvogels 22. PinokeHurley 32. Amsterdam 3Camelion 33. Roeien Wedstrijden Westelijke Roeibond De Delftse Sport wint de W.R.B.-Beker. Het Spaarne wint het hoofdnummer. De jaarlijkse wedstrijden van de Weste lijke Roeibond, ditmaal te Haarlem vast gesteld, zijn Zondag op het Zuider Buiten Spaarne gehouden. De Zaanlandse en de Schie dongen niet mee en het aantal deel nemende verenigingen beperkte zich tot vier. Zoals altijd golden bij deze wedstrij den de nummers voor beginnelingen als hoofdzaak. Vijf punten werden toegekend voor de overnaadse vier heren, twee voor de overn. skiff heren, drie voor het stijl roeien dames in overn. vier en twee voor het stijlroeien dames in overn. skiff. Het resultaat was ditmaal dat de twaalf te be halen punten tussen D.D.S. en Het Spaarne verdeeld werden. De Delftenaren, die in het afgelopen seizoen zulke grote prestaties met hun oude acht geleverd hebben, zijn ook in bescheidener nummers van goede krachten voorzien. Zij bewijzen wel, wat zelfs een burger-vereniging met een klein ledental bereiken kan als de geestdrift en de samenwerking er zijn. Ditmaal wonnen zij drie van de vier beginnelingen-nummers en daarmee (evenals verleden jaar) de W.R.B-Beker. Het Spaarne zegevierde evenwel in het hoofdnummer (overn. vier heren) en behaalde dus vijf punten tegen D.D.S. zeven. De liohte Spaarne-ploeg vormde een goed geheel en sloeg door felle strijdlust met lengte de Laak: D.D.S. was derde. In de bijnummers won de Laak met een goede ploeg de gladde vier heren, na scher pe kamp met Het Spaame, met een halve lengte en behaalde daarmee de wisselbeker voor dit nummer, aangeboden door J. W. v. d. Ende. Het nummer Invitatie-Acht werd door Njord met een zeer homogene en snelle ploeg gewonnen; tweede was D. D.S. op één lengte, derde Het Spaarne een lengte achter D.D.S. De Haarlemse ploeg was in dit geval een gelegenheids-combi natie. Uitslagen waren: Overn. Vier beginnelingen heren (hoofd nummer): 1. Het Spaarne in 3 min. 42 1/5 sec.: 2. De Laak in 3 min. 45 3/5 sec.; 3. D.D.S. Overn. Skiff beginnelingen heren: 1. D. D.S. in 4 min. 19 4/5 sec.; 2. Het Spaarne in 4 min. 26 4/5 sec.; 3. Die Leythe. Overn. Vier Dames Stijlroeien: 1. D.D.S. 104 pt.; 2. De Laak 92 pt; 3. Het Spaarne 86 pt. Overn. Skiff Dames Stijlroeien: 1. D.D.S. 93 pt., 2. Die Leythe 91 pt., 3. De Laak 86 pt. Gladde Vier Heren: 1. De Laak in 3 min. 46 sec.: 2. Spaarne II in 3 min. 48 sec.; 3. Spaarne I. Gladde Vier Dames Snelroeien: 1. Die Leythe, 2. Het Spaarne op 2 1. Achtriemsgieken: 1. Njord, 2. D.D.S., 3. Het Spaarne. Het prachtige herfstweer bevorderde de belangstelling voor de wedstrijden, die groot was. Er is sprake van dat de W.R.B.- wedstrijden voortaan in het voorjaar als eerste wedstrijd van het seizoen, inplaats van zoals nu als laatste, gehouden zullen worden omdat het doortrainen tot October bezwaren oplevert en de jaarlijkse wed strijden van de Z.Z.V. in September te Zaandam hetzelfde doel eerste wedstrijd- ervaring verschaffen aan beginnende roeiers en roeisters beogen. Wielrennen Cor Bijster debuteerde in Antwerpen als „prof" De Haarlemmer Cor Bijster ls beroepsrenner geworden en bond Zaterdag ln Antwerpen de strijd aan tegen een aantal prominente rijders. In Scherens en Van Looveren moest hij natuur lijk zijn meerdere erkenen, maar in een afval- wedstrljd bezette hij de tweede plaats achter Derksen. Derde werd Van Vliet, vierde Van Loo veren, vijfde Scherens en zesde Gosselin, In het klassement deelde Bijster de derde en vierde plaats met Van Looveren. 1. Derksen; 2. Van Vliet en verder 5, Scherens; 6 Gosselin. Sport in 't kort OM DE ROCOCENTBEKER. Dinsdaigavond wordt ln het Sportfondsen/bad, voor de tweede ronde ln de Roeocentbeker competitie, de wa- teipolowedstrijd DWR-ODZ gespeeld. Toneel Max Croiset enDostojewski Openingsavond Haarlemse Kunstgemeenschap Voor een betrekkelijk groot auditorium heeft de voordrachtkunstenaar Max Croiset één van de hoofdwerken van Dostojewski ten gehore gebracht, namelijk de biecht van de door machtswellust bezeten pandjes houder, die naar de er in voorkomende vrouwenfiguur „De Zachtmoedige'' wordt genoemd. Het was de openingsavond van het eerste werkjaar van de Haarlemse Kunstgemeenschap. Max Croiset is een naam die men moet onthouden. Deze monoloog was zo tot in alle onderdelen doorleefd en met behulp van zulk een gewetensvolle techniek tot uitdrukking gébracht, dat détaïlcritiek iedere grond zou missen. Wel dunkt me de opmerking gerechtvaardigd dat de poging om met een enigszins verdraaide stem de vrouwelijke replieken oorspronkelijk te doen klinken in dit relaas heel wel gemist kan worden. Het gesloten karakter van de biecht zou er onaangetast door- blijven. Deze misstap terzijde gelaten, is Max Croi set er in geslaagd Dostojewski op de voet te volgen bij diens penetrante verkennings tocht door het grensgebied tussen goed en kwaad, de chaos van de menselijke natuur. De Zachtmoedige neemt in het werk van Dostojewski een sleutelpositie in. Deze no velle is een onderbreking van zijn „Dag boek van een Schrijver" dat in ziin laatste levensjaren tot stand is gekomen. Zij vormt in haar hevige concentratie de ene pool van zijn levensbeschouwing: het diabolische beginsel van de menselijke ondergang. De Franse schrijver, die Dostojewski „de Shakespeare van het gekkenhuis" noemde, doet hem in zoverre tekort, dat hij geen plaats inruimt voor de filosofische onder grond. Omdat ik de mogelijkheid niet uit gesloten acht. dat ook Croiset een indruk heeft gewekt van ongemotiveerde „krank zinnigheid" van de hoofdpersoon, in plaats van hem als een „belachelijk mens" voor te stellen, geef ik hier een zeer korte uitleg bij wijze van correctie en naar ik hoop tot beter begrip. De niet bij name genoemde pandjeshou- der, een aristocraat van geboorte met een mislukte militaire loopbaan, doorziet vol komen de erbarmelijkheid van zijn oose als Mephisto. die hij overigens als zijn goed recht beschouwt. Daarom komt zijn hoog moed in actie: hij probeert een eigen we reld naar zijn beeld te vormen. Bezeten door ontembare machtsbegeerte tracht hii zich tot een ander zo te verhouden als God tot .de mensen. Hij kiest zich daartoe een geheel onschuldig vrouwelijk wezen uit, dat hem als haar schepper moet aanbidden, waarna hij zich op zijn beurt verdeemoedigt voor deze belichaming van ziin wil. Zelf vergoding en zelfvernedering. Bij dit oroces vergeet hij één ding: dat uit machtsbe geerte slechts machtsbegeerte kan voort komen, dat het geschapene altijd od de schepper gelijkt. De gevolgen zijn dodelijk. Met de zelfmoord van de zachtmoedige stort zijn eigen, door geperverteerde intelligentie ongebouwde schijnbestaan inéén. De laat ste woorden van deze anti-held ziin dan ook: ..Alles is dood en overal liggen de lijken!'' De ontdekking van de misdadige zin van de wellust, die evenzeer kan ontaarden in nolitiek despotisme, maakt deze novelle actueel op een wijze die men misschien niet direct aan de meesterlijke voordracht van Max Croiset ontleend zou hebber. Was ook Hitier geen belachelijk mens? En heeft men het Duitse volk. dat tot zelfmoord werd gedreven, n et het zachtmoedigste der aar de genoemd? DAVID KONING. st Is maar een comedie Tweemaal. Zaterdag en Zondag, hebben Wim Sonneveld c.s. in de schouwburg hun kleinkunstprogramma ,,'t Is maar ccmedie" opgevoerd voor een goed bezette zaal. Het waren de laatste voorstellingen in dit sei zoen: binnenkort vertrekt het gezelschap voor een tournée naar Indonesië. Wim Sonneveld houdt hardnekkig vast aan de benaming „cabaret" voor iets wat het eigenlijk niet is. maar niemand, die gesteld is op niet te zwaarwichtig op Fran se leest geschoeid amusement, zal daar be zwaar tegen maken. Een korte conférence, een paar chansons (die van Eri Rouché vond ik helemaal niet zo erg mooi) en drie sketches, een beetje weemoed en wat fijne ironie, een hekelvers, een levenslied, een persiflage. Vrijwel alles werd fris. met goede smaak en zonder veel concessies ge bracht. een vreugde voor het oor. maar zelden voor het hart. Bijzonder geslaagd was het tafreeltje in de treincoupe Dienstreis geschreven door collega J. J. van Mecheler.. Het vlijm scherpe spel van Sophie Stein, die later zo beminnelijk het liedje „Oma past wel op de kinderen" vertolkte, is daar niet vreemd aan. Wim Sonneveld zong met veel succes leidjes in drie talen, waarvan ik vooral da» prachtige kleinood van Louis Davids in herinnering wil brengen en dartelde voorts met charmante capriolfen door alle sketches heen. De laatste tijd hebben wij hem n et veel meer zien comediespelen, maar hij is de kunst gelukkig niet verleerd. Het wordt nu tijd om die kostelijke vondst te noemen, die het programma voor de pauze besloot: comedietjes op melodie tjes, aanschouwelijke voorstellingen van bekende wijsjes. In de ballade van de twee koningskinderen maakte Eri Rouché alles weer goed. Ook het liedje „Huilen'' (van Martie Verdenius) was uitstekend. De Hol- I landse burgerlijkheid werd gevoelig te kijk j gezet in de groteske vertolking van de ro mance „In 't stille dal. in 't groene dal. En dan was er nog Jules Verstraete. die enkele staaltjes van zijn weergaloos acteurs talent liet fonkelen onder het licht van de schijnwerpers, die er geen enkele smet op konden vinden. DAVID KONING. Muziek Gecombineerd Harmonie concert Onteer auspiciën van de R.K. Harmonie St. Caecilia uit Haarlem-Noord, werd op Zondagavond in de Gom. Concertzaal een uitvoering gegeven door een massaal en semble. een combinatie van drie korpsen, die alle de heer S. A. Noom als dirigent hebben, n.l. buiten het Schotense korps, de St. Jozefsgezellen-Harmonie er. St. Caecilia, beiden uit Amsterdam. Idea avoor de klankverhouding is een dergelijke samen voeging van krachten niet te noemen: dat bleek duidelijk uit dit experiment, want er ontstond een te zware bas-'en tenorpartij, tegenover de discant. Doch het was wel een hele prestatie om BINNENLAND De reeds aangekondigde sluiting van de Moerdljkbrug zal geschieden Vrijdag 10 October van 10 tot 14 uur. Op alle correspondetie. hestemd voor Duitsland, behoort op de adreszijde de taal waar in de brief ls gesteld te worden vermeld. Prinses Juliana cn Prins Bomhard zijn voor nemens op 27 October een offlclëcl bezoek te brengen aan Goeree en Overflakkee. HAARLEM EN OMGEVING Mej. C. A. A. van Seters uit Haarlem ls be noemd tot onderwijzeres aan een Chr, school te Beverwijk, In de Remonstrantse kerk te Haarlem wor den drie lezingen gehouden met als onderwerp ..Tussen oorlogsgeest en Gods gezag". Morgen. Dinsdagavond, heeft de eerste plaats, dan spreekt dr. W. R. M. Noordhoff. Rem. pred te Haarlem, over „de liquidatie van d« oorlogsgeest, Sn ver band met het Duitse vraagstuk". De Amusementsvereniging ..Gezellig Samen zijn" gaf Vrijdag en Zaterdagavond In de Ca<R- club een toneel-voorstelling, de eerste avond voor de militairen, de tweede avond voor de bur gerij. Mejuffrouw dr. J. W. Herfst, voorgangster van de afd. Wassenaar van de Ned. Protestanten bond. heeft het beroep naar dc Remonstrants- Gereformeerde Gemeente te Haarlem aange- Mej. F. 3. de Muinck Keizer te Aerdenhout ls aan de Leldse universiteit geslaagd voor het candldaatsexamen rechten. De waarnemend burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk zal deze weck niet op Donderdag maar op Vrijdag spreekuur houden AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. het tamelijk zware programma, na slechts één korte gezamenlijke repetitie uit te voe ren zoals dit gebeurde. Het aanvangsnum- mer. de Egmont-ouverture van Beethoven, werd zelfs heel verdienstelijk ten gehore gebracht. Met de le Arléeienne-Suite van Bizet was men echter minder fortuinlijk: de combinatie van klarinetten met een heel legertje saxofoons wilde maar niet zuiver accorderen en de triolen van de bariton- saxophoon kwamen niet ongerept op hun bestemming. Ook het tere Adagietto klonk niet bevredigend, want dat was ook in totaal aan het. niet stemmende „riet" toe vertrouwd. Doch waar het sonore koper mocht meedoen was het resultaat beter, altjjd met dien verstande dat de ondergrond naar verhouding te zwaar was. Goede din gen werden gedaan in de Suite Oriëntale van Popy, vooral in de melodische passa ges. waar de baritons hun mannelijk ge luid mochten laten domineren of waar de hobo een kans kreeg. Trouwens de hoboïst, de heer N. Ioing toonde zich doorlopend een ervaren kracht, die met een voor 'n dilettant zeldzame zekerheid ziin toon en zijn techniek beheerst. Zijn voordracht van het Andante uit Haydn's hoboconcert was zeer te loven. Met de Strauss-wals Rosen aus riem Süden was het drievoudig ensem ble eigenlijk het best op dreef. De directie van de heer Noom getuigde van degelijke vakkennis. Ter afwisseling trad op het knapenkoor A'dam. onder leiding van Eug. Adolfs. een klein ensemble, waarin een paar zangertjes meedoen, die bij de Wiener Sangerknaben geen slecht figuur zouden maken. Geen wonder dat deze vocale opluistering veel bijval verwierf. JOS. DE KLERK. Harmonie Crescendo Zaterdagavond gaf „Harmonie Crescen do" een uitvoering die door een talrlik publiek met aandacht beluisterd werd. De nieuwe dirigent van het korps, de heer .Tac. Zwaan, had een programma klaar gemaakt, dat tamelijk zware eisen stelde qua tech niek en muzikaal begrip en dat ook bij zonder goed geschikt was om zijn manier van studeren, zijn methode om het peil der vereniging te verheffen, na te gaan Wat dit laatste betreft, is het opmerkelijk hoe de dirigent, ten koste van tempo en dvna- misch élan, alle mogelijke zorg besteedt aan een correcte verantwoording van de technische opgaven. Oppervlakkig bekeken zou men een minder gunstige indruk kun nen krijgen van het samenspel, dat noch tans toch eerlijk naar volmaking en ver fijning streeft, maar hiermee nog maar halverwege is. omdat het een even nood zakelijke stuwing nog niet ten volle lijden kan. Doorjagen en doen alsof, kan wel eens indruk maken op een argeloos nubüek, maar men komt er geen steek verder mee. met een systeem van verantwoorde détail studie ligt een prachtig resultaat in het vooruitzicht. Dat moet hier het uitgangs punt van de dirigent zijn. Het Faust-baliet bieek deze avond het studieobject te ziin geweest, waaraan de meeste zorg was besteed, wat niet alleen aan het zuivere notenbeeld, maar tevens aan het klankevenwicht te constateren was. In een stuk als de Iphicénie en Auli de- ouverture van Gluck voelt men nog enigs zins het vreemd staan tegenover deze mu ziekstijl. wat ook invloed heeft op de stem ming. Maar van dit onwennige weet men zich bevrijd, als de vertrouwde rhythmen van Joh. Strauss de impulsen loswerken en een sfeer van behaaglijkheid scheppen. Dit geldt bijna evenzeer bij de Zampa- ouverture van Hérold. Samenvattend kan ik als mijn mening uitspreken dat Harmonie Crescendo op de goede weg is om op een voornaam peil tq komen. JOS. DE KLERK. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag 1% uur Koninklijke Olie. 448 450 302 302 382 388% A. K. U 180% 183 Fokker 207 208 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 320 314 Calvé certificaten 180% 180% Scheepvaart-Unie 188% 189% Holl -Amerika Lijn 224 224 Deli Maatschappij 158% 159% H. V. A 227 229 A'dam Rubber 143% 143% Ned. Handel Mij 139% 137 N.-I. Handelsbank 100% 100 Öilliton Mij II. 378 387 naar A. ZONDERLAND Spnnrnwouilerstraat 81 Tel. 12915. binnen 3 uur. ZIJLSTRAAT 87. WONINGRUIL Spoed. Wonlngrnll Eindhoven- Haarlem. Heb RUIM VRIJ HUIS. wil rullen met huls te Haarlem of omgev Geschikte drlehoeksrull gelieve ook te reflecteren. Br no. 8993. Z(J, die 30 Sept. in A'hout hebben gehaald, wordt, ln het belang van de betrokken ambtenaar, drin gend verzocht, als no K 711 a. de linkerbovenhoek v. de lo pende bonkaart niet ls afge knipt, zich hiermede te ver voegen Bloemend.weg 188, dis tributie -kantoor. Boekhouden Middenstand Steno Laatste clubs. Aanvang October FR. HALSSTRAAT 1. Tel. 14624. Sanitair enz. KELLER Jansvs eg 42. MACDONALD Tel. 11823

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3