Haarlems Dagblad Wimmer's Uitingen Shinwell opgevolgd door Gaitskell als minister voorde brarldstofvoorziening Vier aanvallen op Van Kleffens „Een afdoende antwoord is nodig," meent Amerikaans afgevaardigde Ministers en Kamerleden maakten een tochtje met de „Karei Doorman" (62e Jaargang No. 18755 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admln. 10724, 14825. Redactie 1U60U. Directeur-Hoofdredacteur 15U54. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. "Woensdag 8 October 1947, Verschjjnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pR IS REDEN om terug te komen op de mededelingen van dr. A. E. Cohen, van i hel Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- tatie, die de ex-commissaris-generaal in Nederland dr. Wimmer in de bunker te 1 Dachau, waarin hij gevangen zit, heeft ver- i hoord. Wij 'hebben er al aan herinnerd dat Wimmer de minst beruchte van Seyss- Inquarfs vier commissarissen-generaal is geweest. De overigen waren de generaal der politie Rauter, die iedereen zich leven-' dig herinneren zal, de Oostenrijker dr. Fischböck, die met economische zaken be- I last was en dr. Schmidt, behandelaar van algemene zaken, die een eind aan zijn leven j maakte door uit een rijdende trein te springen. Hetgeen vooral naar voren treedt uit de mededelingen van Wimmer, ex-General- Kommissar voor Binnenlandse Zaken, is de ruzie die in de Hitler-bende heerste. Zij is I ook bevestigd door andere onthullingen, in de laatste tijd gedaan. Hitier mocht dan grote invloed op zijn medewerkers hebben, het ging niet zover dat hun samenwerking goed was. Zelfs in zijn naaste omgeving heersten venijnige twisten, blijkbaar gevoed door Hitler's tegenstrijdige en onduidelijke bevelen. Wimmer heeft uitgepakt over de onenigheden tussen Martin Bormann en Himmler, die'weerklank vonden in heftige rivaliteit en zelfs openbare vijandschap tussen de N.S.D.A.P. en de S.S. Bij het stel letje leiders in Nederland waren de ver houdingen niet beter. Rauter was tegen de zin van Seyss-Inquart benoemd en een fel tegenstander van Schmidt. Wimmer zelf was kennelijk tegen Schmidt gekant, die hij als een fanaticus bestempelt. Het is goed dit eens te belichten, omdat veel mensen ten onrechte menen dat onder een dictatuur, al moge zij dan tyranniek optreden, goede samenwerking pleegt te bestaan, in tegenstelling met het menings verschil dat onder een democratisch bewirld aan de dag treedt. Die mensen zien het ver keerd in. Dictaturen tonen steeds weer dezelfde verschijnselen. Hetgeen zich in de parlementaire democratie in de vorm van meningsverschil bn dispuut doet gelden, verwordt onder de dictatuur tot felle vijandschap en haat. Die worden veroor zaakt door het dwangsysteem waaronder men leeft, door de angst en spanning die eigen wandaden meebrengen, door naijver om "in het gevlei te komen bij de dictator en door de gelegenheid om onder een ré gime, dat de controle der openbaarheid mist, slinkse streken uit te halen. Het ver schijnsel is dus gemakkelijk genoeg ver klaarbaar en het bewijst opnieuw dat men, als de parlementaire democratie gebreken vertoont, haar moet pogen te verbeteren, maar haar zeker niet vervangen door de dictatuur, waarbij men van de wal in de Eloot raakt, Onthullingen zoals die van Wimmer en andere Duitse ex-<machthebbers zijn leer zaam ook voor die Nederlanders, die de bezettende macht plachten te beschouwen als een onverbrekelijke eenheid, vervuld van eendrachtige geestdrift voor haar Führer en bezield met de wens tot innige samenwerking in zijn dienst. Want zo'-was het met die macht allerminst gesteld. An dere Nederlanders begrepen dat beter en maakten er gebruik van door de Duitsers ertussen te nemen en ook de rivaliteit, ver oorzaakt door hun „over-organisatie" hetgeen slechte organisatie is tot hun nadeel te baat te nemen. Maar zij, die dit deden, vormden de minderheid. Het is wen selijk dat in zo breed mogelijke kring be grepen wordt hoe het werkelijk onder een dictatuur gesteld is. Daar leeft steeds een broeinet van haat, afgunst en corruptie. Dit te begrijpen kam ons alleen sterken in de erkenning van de waarde van ons eigen bewinds-stelsel, dat op vrijheid en op be slissende zeggenschap van het volk-als- geheel is gegrond en niet op de machts- willekeur van één man en diens ruzie makende, intrigerende aanhang. Wimmer heeft erkend dat de grootste fout van de Duitse politiek in Nederland de Duitse onwetendheid omtrent het Neder landse volkskarakter was. Dat klopt. Dat hebben wij gemerkt. De Duitsers snapten er niets van. Door schade en schande is Wimmer nu wijzer geworden en heeft zijn ontdekkingen nogal grappig geformuleerd in deze woorden: „De Nederlanders eijn betrekkelijk objectieve lieden, die overigens gaarne neen zeggen, maar deze eigenschap ook onder elkaar botvieren. In Nederland ben ik Engeland gaan begrijpen." Kijk eens aan! Maar men kan het ook anders uitdrukken. De Nederlanders zijn mensen, die buitengemeen gesteld zijn op hun vrijheid en op hun recht, een eigen mening te bezitten. Men kan, als men over macht heeft, hen op allerlei manieren be dreigen, een aantal van hen deporteren.- anderen gevangen zetten en martelen of zelfs fusilleren, maar hun streven naar vrijheid en bewustzijn van recht op eigen mening zullen er niet door geschokt wor den. Want die denkbeelden zitten te diep in hen geworteld. Daarbij bieden zij inderdaad een gelegenheid aan de Wimmers en derge- lijken in deze wereld, om Engeland te gaan begrijpen. Want de Engelsen denken er precies zd over. Alleen zeggen die wat min der vaak neen tegen elkaar. Overigens moet het dr. Wimmer opgevallen zijn, dat naar mate wij krachtiger neen tegen de Nazis zeiden onze onderlinge meningsverschillen sneller verdwenen. Het komt allemaal door die diepgewortelde overtuiging van vrij heid en recht op eigen mening. Als een an dere macht ooit hetzelfde in ons land poog de uit te halen, wat de Duitsers hier be staan hebben, zou die dan ook op precies dezelfde muur van dn wil stoten. Ook als zij meer van ons begreep dan de Duitsers deden, zou zij er toch niet in slagen, de weerstandskern van ons volk te breken. Want wij kunnen niet anders en wij ge loven niet anders. Ook heeft de Duitse tijd ons heel wat nuttigs en bruikbaars ge leerd. Een gewaarschuwd man telt voor Er'is nog een andere interessante kant aan Wimmer's uitlatingen. Ik bedoel het eenvoudige feit, dat de Duitsers met de Nederlandse aard onbekend waren en dat Wimmer zo verrast was door zijn ontdek kingen. Daarmee toont hij immers weer eens duidelijk aan, dat het Duitse volk behoudens een minderheid zulk een aard niet bezit. Het'oordeelt niet'objectief, ook niet betrekkelijk objectief en mist de kracht om neen te zeggen. Het bestaat in grote meerderheid, met inbegrip van de meeste ontwikkelde lieden, uit een gedweeë, volg- zame massa, zeer vatbaar voor bevelen. Dat wisten wij wel, want de Duitse aard is ons sinds lang bekend. Maar het is toch; nuttig als een man als Wimmer, die Hitier- despootje in ons land gespeeld heeft, zo duidelijk van de tegenstelling getuigt en er BRITSE KABINETSWIJZIGING: De minister van OorlogBellengermaakt plaats voor Shimvell De Engelse premier Attlee heeft thans zijn kabinet de grootste wijzigingen aan gebracht sedert de Labourregering werd gevormd. Deze hergroepering toont Att- lee's besluit om de druk van uiterst linkse zijde te trotseren. De belangrijkste wijzi gingen zijn wel het aftreden van Shinwell als minister van Brandstofvoorziening en van Bellenger als minister van Oorlog. Het aftreden van Wilmot als minister voor Al gemene Voorziening werd reeds voorspeld, daar hü tegen de socialisatie der ijzer- en staalindustrie gekant was. Shinwell werd het meest van alle ministers gecritiseerd wegens de brandstoffencrisis in de vorige winter. De nieuwe ministers zijn in het algemeen jonger dan hun voorgangers. Het nieuwe kabinet zal Donderdag voor het eerst bij eenkomen. Samengevat zijn de volgende verande ringen in het kabinet aangebracht: De minister van Oorlog, Frederick Bel lenger, en de minister van Voorziening, John Wilmot ,zijn afgetreden. De minister van Brandstofvoorzieping, Emmanuel Shinwell, wordt minister van Oorlog, zon der zitting te hebben in het kabinet. Voorts zijn afgetreden: Lord Inman, (die Lord Geheimzegelbewaarder was en thans wordt opgevolgd door Viscount Addison, die het ministerie voor de Betrekkingen met het Gemenebest verlaat), de minister voor Schotldnd, Joseph Westwood, en de minister voor de Pensioenen, John Burns Hynd. Nieuwe benoemingen zijn: Philip Noel Baker, tevoren minister van Luchtvaart, wordt minister voor de Betrekkingen met het Gemenebest, Arthur Woodburn wordt minister voor Schotland, Arthur Hender son wordt minister van Luchtvaart, Hugh Gaitskell neemt Shinwells plaats in als minister van Brandstoffenvoorziening, de nieuwe minister van Algemene Voorzie ning is G. R. Strauss en de nieuwe minis ter voor de pensioenen is George Bucha nan. Het kabinet telt thans een lid minder, namelijk achttien in plaats van negentien. Tenslotte zijn er nog enige minder be langrijke wijzigingen aangebracht. Goede pers. In de Britse pers wordt de gehele kabï- netshervorming gunstig ontvangen, ook in de kranten van de oppositie. Slechts de communistische Daily Worker is ontstemd en noemt de verandering „een wending naar rechts". Hierbij vind het communistische blad steun van de conservatieve Daily Tele graph, die eveneens vindt, dat de regering iets meer in rechte koers blijkt te willen varen. De liberale News Chronicle verklaart, dat de Labourregering haar derde en moeilijkste jaar ingaat met een meer- belovend regeringsinstrument-dan tot dus ver het geval was. De liberale Manchester Guardian vraagt zich af, of Attlee wel ver genoeg gegaan is en noemt de minister van Arbeid. Isaacs, en de minister van Ver keer, Barnes, „nog kwetsbare punten". Ook de onafhankelijke Times stelt de vraag, of Attlee wel ver genoeg gegaan is, doch wenst Attlee geluk met de energie en vaardigheid, waarmee de vernieuwing tot stand is gebracht. Britse troepen verlaten Irak, India en Pakistan Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den vernomen, dat de Britse strijdkrach ten in het lpte najaar Irak zullen hebben verlaten. Slechts kleine eenheden van de Royal Air Force zullen te Habbaniyaih en Sjaibah gestationneerd blijven. Verder zal Groot-Brittannië het recht behouden vliegbases ten Westen van de Eupbraat en in de nabijheid van Basra te bezetten. Het hoofdkwartier van het Britse op perbevel te New Delhi heeft bekend ge maakt, dat de repatriëring der Britse troe pen uit Pakistan en India bespoedigd zal worden. Van de voor repatriëring beschikbare schepen zal een zo intensief mogelijk ge bruik worden gemaakt, zelfs al zou de accomodatie tot oorlogspeil teruggebracht moeten worden. F. J. Bellenger, de thans afgetreden minister van Oorlog, die wordt ojyje- volgd door E, Shinwell. Pakistan over Palestina „Lont voor wereldbrand" Zatroclla Kahn, de gedelegeerde van Pakistan, heeft Dinsdag in de Palestijnse commissie der UNO verklaard, dat de voorgestelde verdeling van Palestina een monstrum is, dat wel eens de lont zou kunnen blijken voor een wereldbrand van tot nu toe ongekende hevigheid. „In de Pendsjaab zijn thans 5.000.000 verplaatste personen", zo zeide Zafroella. „Als zij plotseling zouden wensen om naar de Verenigde Staten te immigreren, zou de UNO Amerika dan dwingen óm hen toe te laten?" Als oplossing van de huidige situatie stelde Zafroella voor, dat de UNO funda mentele voorwaarden zou stellen, welke aan 600.000 Joden Volkomen vrijheid in een onafhankelijk Palestina zouden garan deren. „Dat deze oplossing de zionisten niet volkomen zal bevredigen is voor dc UNO geen reden om een regeling te treffen, die een grove onrechtvaardigheid betekenen ten aanzien van de meerderheid treffen die een grove onrechtvaardigheid zou betekenen ten aanzien van de meerder heid der Palestijnse bevolking en tevens een flagrante schending zou zijn van de be ginselen van het Handvest defUNO", aldus Zafroella. Na de rede van Zafroella Kahn werd de zitting van de commissie verdaagd. Derde broedsel van zwaluwenpaar In één van de stallen op het terrein, waar het Coornhert Lyceum tijdelijk gehuisvest is, broedde einde September een zwaluwpaartje zijn derde legsel. Tot vreugde van de leerlingen van het lyceum zijn de vier jonge zwaluwen 1 October uitgevlogen, zodat zij nog juist op tijd waren om de grote tocht naar het Zuiden mee te maken. VEILIGHEIDSRAAD Geen beslissing over het Russische voorstel Restant gedroogde pruimen en abrikozen vrij Winkeliers, die nog een restant gedroog de pruimen of gedroogde abrikozen in voorraad hebben, mogen deze tot 25 Octo ber vrij verkopen. Rozijnen mogen niet vrij worden verkocht. Het woord is aan...- Wouter Loeb: Het waar succes van 't waar genie Is niet hoeveel applaus, maar wie. DE NIEUWE „KOMINTERN" Viermaal werd gisteravond tijdens de zit ting van de Veiligheidsraad die de Indo nesische kwestie behandelde een aanval gedaan op de Nederlandse vertegenwoordi ger, mr. Van Kleffens. De afgevaardigden van India, China, Polen en de republiek Indonesia oefenden critïek uit op de wijze, waarop Van Kleffens de Nederlandse zaak had verdedigd en stelden vast, dat Neder land het bestandsbevel heeft genegeerd en dat het verhaal over de door Indonesiërs bedreven wreedheden overdreven moest worden geacht. Het kwam in deze zitting niet tot stemming over het Russische voor stel, dat in de vorige vergadering werd in gediend en terugtrekking der troepen op dc oude. stellingen behelsde. India en Polen steunden dit voorstel. Donderdag aanstaan de zal de behandeling worden voortgezet met redevoeringen van de Amerikaanse, Nederlandse, Belgische en Russische ver tegenwoordigers. De vertegenwoordiger van India, dr. Pillai, zeide: „Wederom verzoekt mijn re gering de Veiligheidsraad er op aan te drin gen, dat beide legers op hun oude posities terugtrekken, anders is het zinloos te ver wachten, dat aan de gevechten een einde zal komen." Dr. Pillai betreurde de toon en de inhoud van de laatste redevoering van dr. Van Kleffens, die naar zijn mening niet voldoen de aandacht schonk aan de voorwaarden, noodzakelijk voor een vredelievende rege ling van het conflict en verklaarde verder, dat het verhaal van Van Kleffens over wreedheden, uiteraard kon worden be antwoord met een even uitgebreide haal over wreedheden door de andere zijde begaan. Dr. Van Kleffens had bovendien nagelaten duidelijk te maken, wat de Ne derlandse regering zich voorstelde te doen om het bestandsbevel uit te voeren. De Pool Katszucni oefende critiek op de samenstelling van het consulaire lichaam te Batavia, waarvan drie leden regeringen vertegenwoordigen, die de politiële actie steunen, „zelfs de schitterendste, kundig- ste pogingen van Van Kleffens om de po sitie der Nederlandse regering te verdedi gen, kunnen het feit niet verhullen, dat de oorlog voortduurt, dat de Veiligheidsraad Nederland talrijke kansen, voor een vrede lievende oplossing heeft gegeven en dat deze zijn gebruikt om de militaire actie voort te zetten," aldus de Pool. De Chinese gedelegeerde Tsiang verzette aan toevoegt: „In Nederland ben ik Enge land gaan begrijpen." Het zal menigeen weer iets beter doen beseffen dat Wij, evenals de Belgen en de Fransen, de Zwit sers en de Denen, de Noren en de Zweden, horen bij het Westen. R. P. Hedenmorgen arriveerden de eerste gasten, die de doopplechtigheid van prinses Marijke zullen bijwonen, in ons land. De aankomst van de groot hertogin van Luxemburg en haar gemaal aan het station te Utrecht, waar zij werden verwelkomd door het prinselijk paar. zich tegen de Sovjet-resolutie, omdat hij het aan de vooravond van de werkzaam heden der drie-landencommissie niet ver standig achtte, indien de Veiligheidsraad anders zou doen dan zijn volledig vertrou wen in deze commissie uitspreken. Tsiang verklaarde voorts, dat Van Klef fens zijn eigen zaak had verzwakt door in zijn redevoering te overdrijven en het ac cent op de wreedheden te leggen. Hij kon niet accoord gaan met diens conclusie, dat de republiek als geheel verantwoordelijk te stellen was voor deze wreedheden. Als laatste spreker voerde de Indonesi sche afgevaardigde N. Palar het woord. Nederland heeft het bestandsbevel gene geerd en doet dit, nog, aldus de heer Palar. De Nederlanders overwegen voortzetting van de militaire actie en zijn voornemens eenzijdig op te treden, ondanks de Veilig heidsraad en de Verenigde Volleen. De vre de in Indonesië zal zo lang worden bedreigd als er Nederlandse troepen op Indonesische bodem staan. De Nederlandse legerleiding is zo niftchtig, dat zij in aanzienlijke mate beslist, wat de Nederlandse regering moet doen. Palar beschuldigde de Nederlanders er van Linggadjati eenzijdig te hebben vast gesteld, er vervolgens een eenzijdige inter pretatie aan te hebben verbonden, het toen eenzijdig te hebben losgelaten en tenslotte de demarcatielijnen eenzijdig te hebben bepaald. Betreffende de wreedheden, waarover de heer Van Kleffens in de vorige zitting ge sproken heeft, zeide Palar: „De Nederlan ders hebben wreedheden bedreven op Zuid- Celebes, waar zij meer dan een jaar lang een politiële actie uitvoerden." Parnell Thomas, voorzitter van de commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit, heeft voorgesteld een oonferentie te beleg gen- van afgevaardigden van alle lan den van het Westelijk Halfrond voor het bespreken van een eenvormig wetgevend program als antwoord op „de uitdaging vervat in het manifest van de nieuwe Komintern". In een brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, verklaart Thomas, dat „deze uitdaging van links, die te wijten is aan de na-oor- logse chaotische toestanden in Europa, afdoende beantwoord moet worden'". Verschillende commentaren Met betrekking tot de oprichting van het informatiebureau der communistisohe par tijen te Belgrado heeft Edgard Lalmand, algemeen secretaris vah de Belgische com munistische partij, verklaard, dat deze ge nerlei, wijziging zal brengen in de politiek of de activHeit van de Belgische communis tische partij. „Wij zullen", zo zeide hij, „evenals in het verleden, de vrede en de nationale onafhankelijkheid van België blijven verdedigen". De secretaris-generaal van het Poolse departement van buitenlandse zaken, ge neraal Grosz, heeft verklaard, dat de com munistische proclamatie geen verandering zal brengen in de Poolse buitenlandse po litiek. Het officieuze Vaticaanse blad „Osserva- tore Romano" noemde de organisatie een nieuw element in de wereldtweedracht, hoewel alle krachten dienen te worden ge bruikt om tot vrede te komen. De commu nisten aarzelen niet er voor uit te komen, dat er een economische oorlog woedt, die dreigt een politieke oorlog tussen de V.S. en de U.S.S.R. te worden. Arrestaties in Zwitserland. Edgar, Woog, een vooraanstaande figuur uit de Zwitserse pro-communistische ar beiderspartij, is met elf andere partijlei ders op Maandagavond gearresteerd. Woog is candidaat bii de Zwitserse par lementsverkiezingen, welke aan liet einde van deze maand gehouden zullen worden. Montage-taart De techniek gaat vooruit. Tot voor kort hadden we alleen nog maar pre-fabricated huizen thans blijkt dit procédé reeds te zijn uitgebreid lot de voortbrengselen der banket bakkerskunst. Prinses Elizabeth, de Engelse troonopvolgster, krijgt bij haar huwelijk een taart uit Austra lië, die 100 kilo weegt en in stukken is aangekomen in de Engelse hoofd stad. waar zij zal worden „gemon teerd". Het resultaat zal ongetwijfeld een pronkstuk zijn, maar wellicht enigszins oudbakken De gearresteerden worden er van be schuldigd gelden verduisterd te hebben, welke door het Zwitserse volle ingezameld waren voor Poolse en Russische kinderen. De arrestaties hebben in Zwitserland groot opzien gebaard. Onder de arrestan ten bevindt zich ook het enige communis tische lid van de gemeenteraad van Zü- rich. die de gelden gebruikt zou hebben voor communistische propaganda. Chili mobiliseert tegen stakers De president van de Chileense republiek heeft op een conferentie van de voornaam ste ministers en militaire autoriteiten van het land verklaard, dat de regering er van op de hoogte gesteld was, dat „een vreem de mogendheid, een satelliet van de Sovjet-Unie, betrokken was bij de voor bereiding van een omwentelingsplan, be stemd om in Chili ten uitvoer te worden gebracht, dat moest dienen om de controle te bemachtigen over alle hulpbronnen, welke rechtstreeks of indirect de oorlogs voorbereidingen van de Verenigde Staten zouden kunnen dienen". De president stelde de communistische partü geheel verantwoordelijk voor de houding van de mijnwerkers, die blijven weigeren het werk te hervatten. De regering heeft bevel gegeven tot mo bilisatie van leger-reserves. ten einde maat regelen tegen de staking te kunnen nemen. Generaal Santiago Danus zal de leiding voeren van de militaire controle in de mijn- gebieden. De staat van beleg zal worden afgekondigd. Parijse zwemmers in Haarlem De Haarlemse zwemvereniging ..lie Water- vrienden" organiseert op Zondag 2 November in het Sportfondsenbad een internationaal Wa tervrienden tournool, waaraan Nederlandse af delingen en een groep van de Arbeiderssportbond uit Parijs deelnemen. Driehonderd vijftig zwem sters en zwemmers komen uit. Dc wedstrijd nummers zijn: 100 meter schoolslag, 100 meter borstcrawl, 100 meter rugslag en enkele estafet tes. De Fransen spelen een waterpolowedstrljd legen een Nederlandse ploeg. Verder staan demonstraties en figuurzwemmen op het pro gramma. De politie heeft zes Rotterdammers gear resteerd, die op 26 Augustus hadden ingebroken In het distributiekantoor te Barnevcld en daarbij een aanzienlijke hoeveelheid distributiebonnen buit maakten, De buit was op de zwarte markt, verkocht. De opbrengst hadden de heren opge maakt. Een „helicoptère-brief" voor alle gasten Op uitnodiging van de minister van Marine heeft een aantal leden van het kabinet, de Raad van State en de beide Kamers der Staten-Generaal gisteren een tocht gemaakt aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman". Een gezelschap van ongeveer 120 per sonen scheepte zich gistermorgen in aan de Merwehaven te Rotterdam. Onder hen waren vier ministers, de heren dr. Jos. J. Gielen, S. L. Mansholt, ir. H. Vos en J. J. A. Schagen van Leeuwen. Voorts waren Prinses Margriet zal doop plechtigheid niet bijwonen Prinses Margriet zal Donderdag bij de doopplechtigheid van haar zusje in de Dom kerk te Utrecht niet aanwezig kunnen zijn, daar zij nog niet geheel is hersteld van een middenoorontsteking. Italië krijgt een senaat De Italiaanse constituerende vergadering heeft de instelling van een Italiaanse se naat goedgekeurd. De verkiezing van de leden hiervan zal berusten op enkelvou dige vertegenwoordiging. Omtrent het aantal senatoren is nog geen beslissing genomen. Ontvoerders van Sjahrir op vrije voeten Het Chinese blad „Sin Po" te Batavia deelt mede dat de republiek een elftal personen die gedetineerd waren in ver band met de ontvoering van Sjahrir in Juli '46 heeft vrijgelaten. Het blad verwaclft, dat thans Tan Ma- lakka, Soebardjo, Abikoesno, Moh Yamin, mr. Gatot, Chairul Salim en andereii wederom een belangrijke rol gaan spelen. Indien dit zo is, dan zou dit volgens de ,Sin Po" een verder, afglijden in de rich ting der extremistische stromingen be tekenen. met de vice-president jhr- mr. F. Beelaerts van Blokland een aantal leden van de Raad van State aanwezig, zomede een aantal leden der Eerste- en Tweede Ka mer met de president van laatstgenoemd college, mr. J. R. H. van Schaik. De minister van Marine heeft aan boord zijn gasten verwelkomd, waarna het hoofd van de machinekamer, de hoofdofficier T_ marinestoomvaartdienst der tweede klasse "an hoord van de „Karei Doorman waar- B. W. Vinke tal van wetenswaardigheden, 1neMinisters en Kamerleden gisteren een vooral op technisch gebied vertelde. Het tochtje op de Noordzee maakten, staan gezelschap heeft vervolgens, in groepen steeds twee in asbest „uniform" geklede verdeeld, een rondgang door het schip ge- brandweerlieden gereed om direct te kun- maakt, het starten en landen van „Auster" 7Icri ingrijpen, als er eens iets verkeerd vliegtuigen gadegeslagen en een voorstel- Oaa-t bij- de landing van vliegtuigen op het ling bijgewoond, waarbij films over landen en starten werden vertoond. Verder was men getuige van schietoefeningen met een „pom-pom" op. meteo-ballons en van de landing van een helicoptère welke van het vliegveld Ypenburg was opgestegen met aan boord de chef van de marinestaf, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, de vliegerofficier Marine-luchtvaartdienst, hoofdofficier-vlieger der eerste klasse H. Schaper, de officier-vlieger der eerste klasse G. F. Rijnders en de officier-vlieger der tweede klasse E. C. Senger, die de machine bestuurde. De helicoptère gaf enige demonstraties. Minister Vos is later op de middag met het toestel naar Ypen burg terug gevlogen. Toen de helicoptère aan boord landde werd er een miniatuur postzakje uitge dragen, welke ter herinnering aan deze tocht een „helicoptère-brief" voor alle ge nodigden met speciaal stempel bleek te bevatten, De directeur-generaal der P.T.T. de heer T. van Houwelingen zond daarin de deelnemers deze groet: „De eerste prac- tische toepassing in Nederland van een nieuwe mogelijkheid in het postverkeer stelt het staatsbedrijf der P.T.T. in de ge legenheid U deze groet aan boord van Hr. Ms, „Karei Doorman" te zenden. Door deze vlucht? en de daarop nog volgende proefnemingen zal moeten worden aange toond of het hefschroefvliegtuig reeds thans of in de naaste toekomst kan wor den gebezigd als een nuttige aanvulling en vervolmaking van het postale vervoers- apparaat". Om ruim zes uur meerde de „Karei Doorman" na de leerzame en aangename tocht op Noordzee en Waterweg, weer in de Merwehaven. I dek van het schip. Vooriiidisclie volksverhuizing Generaal-Majoor Chimni, de comman dant van de militaire evacuatie-organisa tie, heeft verklaard, dat in de maand, die Zaterdag is geëindigd, meer dan 750.000 Hindoes en Sikhs de Westelijke Per.dsjaab hebben verlaten, en meer dan 850.000 Mohammedanen uit de Oostelijke Pends jaab naar Pakistan zijn geëvacueerd. 300.000 Sikhs en Hindoes zijn onderweg en 2.000.000 wachten op transportgelegen heid; 150.000 Mohammedanen zijn thans op transport. Chimni zeide, dat ziekte en voedselte kort de evacuatie ernstig belemmeren. In dien de vluchtelingen op 15 October geen woonplaats zullen hebben, kan de oogst voo- het volgende jaar niet worden ge zaaid, wat voedselgebrek als gevolg zal hebben. i Weerbericht MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest zware bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Morgen geleidelijk toenemende wind, overwegend tussen Zuid- en Zuidwest. Iets minder zacht. 9 October: 6.32 uur, onder 18.02 uur 0.40 uur, onder 16.45 uur Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1