De nieuwe theorie NIEUWE KOLENBONNEN Ook Frankrijk werkt op het gebied der atoomsplitsing Ex-burgemeester van Haarlemmerliede voor het Tribunaa 3 Wereldnieuws J WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: In het omvangrijke en nog steeds sle pende vraagstuk „Duitsland" is een onder deeltje thans zo goed als geregeld: De Saar-kwestie. Ook dit détail was voorbe stemd geweest, in het grote complex Yan het Duitse vredesverdrag te worden opge nomen en wanneer Frankrijk zich daarbij zou hebben neergelegd, zou de status van dit gebied thans in hetzelfde stadium ver keren als het gehele Duitse probleem, na melijk in het stadium van hopeloze en chaotische verwarring. Indertijd heeft Frankrijk, resoluut en zonder te letten op protesten van de andere grote mogend heden, het Saargebied ingelijfd in de Fran se douanegrenzen en daarbij aangekondigd, dat het voornemens was de Saar binnen afzienbare tijd tot een economisch geheel met Frankrijk te maken. Toe#»Frankrijk deze aankondiging deed, waren de symptomen van een grandioze mislukking ten aanzien van het Duitse vredesverdrag reeds zo talrijk en duidelyk, dat er geen hoop bestond op een spoedige en afdoende oplossing. Dat de zaak echter zo lang en zo definitief zou traineren, was toen nog niet in alle ernst doorgedrongen en vooral het gevaar van een onherroepe lijke splitsing tussen Oost- en West-Duits- land was toen nog 'niet zo acuut, zodat deze Franse stap indertijd meer als een prestige-aangelegenheid werd beschouwd dan als de consequentie van een noodzake lijke eenzijdige actie. Thans is wel ge bleken, dat Frankrijk de economische terugkeer van de Saar in het belang van beide partijen heeft moeten forceren, om dat er anders niets zou zijn terechtgeko men van deze aansluiting, die uit hoofde van de historische ontwikkelingen en vooral in het kader van de Franse r&hten op herstel en veiligheidsgaranties eigenlijk zo eenvoudig zou zijn op te lossen geweest. Het Duitse probleem telt wel facetten die ingewikkelder zijn! Deze Saarkwestie werpt nogmaals een duidelijk licht op het betreurenswaardige feit, dat het Duitse vraagstuk niet beheerst wordt door de vraag wat logisch, rechtvaardig en juist is, doch door dat gecompliceerde geheel van tegenstrijdige doeleinden der belang hebbenden. Behalve de Saarkwestie zijn er ten aanzien van Duitsland wel meer onderwerpen, die in een handomdraai zou den kunnen worden opgelost en waarvan de oplossing de Europese en wereldecono mie onmiddellijk gunstig zou kunnen be- invloeden. Maar ter wille van het grote geheel dat politieke twistappel is ge worden blijven ook die détails van een regeling verstoken. De havenkwestie, de handel der nabuurlanden op hun Duitse achterland, de herleving van de Duitse vredes industrie, de Duitse economische eenheid, de volledige uitvoering van het besluit tot herstelbetalingen al deze onderdelen worden getroffen door het zelfde lot als het grote geheel en intussen lijden niet alleen Duitsland, maar alle landen van Europa steeds heviger onder het ontbreken van enig herstel in het hart van hun werelddeel. Voor Frankrijk zijn de problemen met betrekking tot Duits land allerminst opgelost met een inlijving van de Saar, doch in ieder geval is thans een détail, dat geen uitstel kon lijden, goeddeels op weg naaj een definitieve regeling. Wat Frankrijk thans met betrek king ,tot de Saar heeft ondernomen, is enkel een kwestie van economisch belang. De politieke aansluiting van dit gebied zal de eerste jaren nog niet aan de orde komen, al zijn de Franse intenties in die richting onmiskenbaar. De Fransen zijn nog niet vergeten, hoe de Saar landers in 1935 Hitler-Duitsland kozen met een over weldigende meerderheid. Zij kunnen niet aannemen dat de bereidheid der Saar lan ders om economisch een te worden met Frankrijk welke bereidheid, zich ver leden Zondag duidelijk in de verkiezings uitslagen demonstreerde veel meer dan een opportunistische ingeving is, nu Duits land economisch geen enkel perspectief biedt. Het is waar, dat Duitse politieke perspectieven evenmin erg bemoedigend zijn, doch thans partij te trekken van het Duitse politieke vacuum en later een on tevreden, intrigerende minderheid aan zijn kwetsbare Oostgrens te hebben dat is een bokkesprong waarvoor de voorzichtige j Franse politici weinig voelen. Aanwinst van grondgebied is voor de Fransen niet zonder meer aanlokkelijk. Er moeten garanties voor de „inwendige vrede" bij zijn en vooral garanties voor de - onaantastbaarheid van het democra tisch geheel. Dit voorbeeld van Franse om zichtigheid spreekt het duidelijkst tot de andere oprechte democratieën, die een voor de toekbmst zo nuttig mogelijk effect willen bereiken ten aanzien van hun eisen aan Duitsland. Annexaties en wat dies meer zij, gebiedsuitbreiding sine qua non, opneming van minderheden dat zijn alle misschien zeer oanlokkelijke repré- aaille-daden voor h«t ogenblik, doch in de toekomst zit de eiser met het kwaad der overijling: Troebelen binnen de grenzen, die eertijds een tamelijk eensgezinde be volking omspanden, inmenging door het buitenland en nieuwe aanleidingen tot oor log. Dit procédé is specifiek Europees, maar er is geen enkele reden om het te con tinueren. Intussen levert deze hele beschouwing een aanbeveling voor de „nieuwe Euro pese theorie", dat de economie aan de po litiek voorafgaat en dat de landen hun politieke constellatie moeten richten naar de natuurlijke economische ontwikkeling. De voorbereidende werkzaamheden aan het plan-Marshall, die culmineerden in het Parijse rapport, wezen ook in die rich ting. Voorop staat de vraag: wat is in Europa economisch noodzakelijk, dan pas komt aan de orde, hoe de politieke ver houdingen daaraan kunnen worden aange past. Dat deze nieuwe theorie aanhangers heeft gevonden, behoeft niemand te be twijfelen, die zijn ogen de kost geeft: De op stapel staande economische unie tussen de Lage Landen, de economische unie van Frankrijk met het Saargebied, de plannen tot economische eenwording der Scandi navische landen, de bereidheid van zestien Europese landen tot het stichten van een Tol unie is deze opsomming voldoende? Wellicht, doch volledig is zij nog niet: Want de tijd en de ontwikkeling der din gen gaan snel. Iedere dag brengt, onder de indruk van sombere omstandigheden en gevaarlijke politieke verwikkelingen, méér symptomen van een groeiende Euro pese heroriëntering op het economisch principe. Dit is geen reden tot overmatige vreugde want er is altijd nog een kans dat zij te laat komt. J. L. Tito Schipa. Het concert, dat de wereldbe roemde tenor Tito Schipa in de grote zaal v; het Concertgebouw te Amsterdam zal geven, vastgesteld op 14 November. Dit is het enige op treden van Schipa in Nederland. Jubileum Rika Hopper. In het landelijk hul digingscomité voor het gouden jubileum van Rika Hopper hebben onder andere minister dr. J. J. Glelen en de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, zitting genomen. Myra Hess onderschelden. De Nederlandse ambassadeur te Londen heeft aan de pianiste Myra Hess de versierselen van commandeur de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Uitreiking Gysbert JapiksprUs. Op Vrijdag 10 October zal te Bolsward de uitreiking plaats hebben van de „Gysbert Japiks-prijs" voor Friese litteratuur, ingesteld door de Staten van Friesland en voor de eerste maal toegekend aan dr. Obe Postma voor diens gedichtenbundel „It sil bistean". Gelijke Monniken Gelijke kappen dat is een waar woord voor' ieder die prijs 6telt op een rechtvaardige verdeling. Wij houden ons daaraan bij de levering der diverse soorten kolen. ALs dezer dagen de uitkomen, stuur ze dan direct naar BRANDSTOFFENHANDEL „De Spaarnestad" FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Tel. 14164 en 13904 (Adv.) Ook Frankrijk heeft thans zifh „atoom- stad", fort Ghatillon in de Parijse banlieue, waar onder leiding van Frederic Joliot- Gurie 130 Franse onderzoekers aan het ex perimenteren zijn. Daarmede hebben zij een werk hervat, waaraan reeds geruime tijd vóór de oorlog bekende Franse ge leerden hun krachten hadden gegeven. Im mers in Frankrijk was het onderzoek der radio-activiteit en der kernphysica ver ge vorderd, sedert Henri Becquerel de radio activiteit en Pierre en Marie Curie de radio actieve elementen hadden ontdekt. Toen de oorlog uitbrak, werd de wereldvoorraad aan zwaar water (ongeveer 180 liter), het enige middel om de snelle loop der electro- ner. op doeltreffende wijze te vertragen, heimelijk in (het bezit van het College de France gebracht. Bij de Duitse inval in de lage landen begaven de Franse onderzoe kers zich met hun materiaal, bij wijze van voorzorgsmaatregel, naar Clermont-Fer rand, en het kostbare zware water werd ondergebracht in eeri cel van de later be rucht geworden gevangenis van Riom. De capitulatie in 1940 dwong de geleerden tot staking van hun arbeid. Halban en Ko- warski, twee onderzoekers, die met Joliot- Curie hadden aangetoond, dat het uitstro men van neutronen een begeleidend ver schijnsel van de splitsing van uraniumker nen was (van 'belang voor de kettingreac ties), begaven zich op hoog bevel met het zware water naar Engeland, waar zij ver der werkten in het Cavendish-laborato- rium. Daarna ging het initiatief echter over in Amerikaanse handen. Intussen is Frankrijks slechte economi sche toestand een belemmering voor de Prinselijk Paar naar Walcheren Het ligt in het voornemen van prinses Juliana en prins Bernhard op 4 November de boomplantdag op Walcheren bij te wonen. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18 00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 en 8.15 Platen. 8.45 Werken van Handel. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Kerkorgel. 7.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Piano. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Doopplechtigheid Prin ses Marijke. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnnetje. 12.3B Dansorkest. 13.15 Roman tisch. programma „Aan de Avon". 13.45 Deanne Durtoln. 14.00 Voor de vr^uw. 14.20 Fluit, cello en piano. 15 00 Voor zieken. 16.00 U kunt het ge loven of niet. 10.0$ Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17 20 Welk dier?. 17.30 Orkestsuite „La tragédie de Salome 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nu naar bed. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Metropole-orkest. 19.45 De RVD antwoordt. 20.00 Actualiteiten. 20.15 Symphonische muziek. 21 00 Lui9terspel „De'familie Barrett". 22.30 In de schijnwerper, 23.15 Orkest Ray Ventura. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7 30 Gebed. 7.45 Harpsoli. 8.15 Platen. 9 00 Pianomuziek van Janaeck. 9 35 Koor zang. 10.00 Leger des Heilskwartier. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Orgelsonate van Bach. 11.00 Doop plechtigheid Prinses Marijke. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12,55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25^ Dansorkest. 13.45 Hors d' oeuvre. 14 00 Vrouwenkoor. 14.30 Pianomuziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Viool en piano. ,J6.00 Bijbellezing. 16.45 Cembalokwintet. 17.15 Symphonische muziek. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Voor land- en tuinbouw. 18.15 Klanken uit Hawaï. 18.30 Koor zang. 19.15 Nieuws uit Indië. 19 45 Platen. 19.55 Pichkrraai. 20 u'. I'i'n'f "7.15 Stud: 'crnvor.d. 81,30 De vaart der volken. 21.50 Baud en plaat. o--"- dr iklng. 23,00 „Vrij en blij". 23.30 Bymphonto van Rizert, Vrijgelaten Nederlanders uit Pameumpeuk terug Nadat het republikeinse persbureau Antara reeds in tegenstelling tot vroe gere berichten had gemeld, dat de Ne derlandse militairen die bij de noodlan ding van een Amerikaans vliegtuig door de TNI werden gevangen genomen, vrij gelaten zouden worden, arriveerden Maandagmiddag op het vliegveld Kema- joran, de Amerikaan MacCallum en de soldaat Poley. De laatste, afkomstig uit Zeeland, vertelde aan Aneta, dat alle in zittenden van de Beechcraft direct na de landing in een auto naar het huis van een republikeins kapitein gebracht werden, waar zij een goede behandeling ondervon den. Later werden zij naar een ander huis overgebracht, waarbij de Nederlanders ge scheiden werden van de Amerikanen, die echter aandrongen op hereniging, hetgeen geschiedde. De soldaat W. Poley zal waar schijnlijk Donderdag per Constellation naar Nederland vertrekken, omdat zijn vader stervende is- Dit was ook de reden, waarom MacCallum hem in de Beechcraft had meegenomen. MacCallum, de zelf in Pameumpeuk bij de Nederlanders was achtergebleven, kreeg later bericht, waarin hem toestem ming gegeven werd te vertrekken. Hy ver klaarde, dat de behandeling van de TNI goed was geweest. De andere Nederlan ders, luitenant Van der Ham en sergeant majoor Van der Kalken waren reeds in Bandoeng afgezet. nieuwe ontwikkeling van het atoomonder zoek. De grootste moeilijkheid is het gebrek aan uraniumerts, dat, zoals bekend, vooral in de Belgische Congo en in Canada voor komt en daar in grote hoeveelheden wordt opgekocht door de Amerikanen. Joliot- Curie laat daarom in de eerste plaats jonge mensen opleiden tot prospector. Dezen zul len dan in Frankrijk en de overzeesg ge biedsdelen naar uranium moeten speuren. Onder de bezwaarlijkste omstandigheden tracht men voorts de hand te leggen op de gereedschappen, die voor het atoomonder zoek nodig zijn. want het materiaal, waar over het College de France en het radium- instituut beschikken, is onvoldoende. In weerwil van al deze obstakels heeft Joliot- Curie na 16 maanden arbeid de regering kunnen rapporteren, dat Frankrijk binnen afzienbare tijd in het bezit zal zijn van de installaties, die het in staat zullen stellen een nuttige bijdrage te leveren tot het vreedzaam gebruik van de atoomenergie. Maandag twee gewonden Het Nederlands communiqué van Maan dag maakt melding van twee gewonden op 6 October aan Nederlandse zijde volgens de tot dusverre ontvangen berichten. Op West-Jaya zijn enkele Nederlandse patrouilles en 'bivak? beschoten. Bij een aanval op de brug bij Wado op de weg SoemedanTjiawi gebruikten de republi keinen mortieren en mitrailleurs. Op Mid- den-Java zijn Nederlandse posten en pa trouilles beschoten ten Zuiden van Gom- bong, ten Noord-Oosten van Poerbalingga, bij Bandar, bij Dedoengdjati en omgeving, ten Zuiden van Weleri en ten Zuiden van Salatiga. Bij schermutselingen ten Oosten van Semarang in de omgeving van Dempet is een bende van 50 man verdreven. Een bivak bij Goedoeg sloeg aanvallen af. Op Oost-Java ziin Nederlandse patrouil les beschoten ten Zuiden van Banjoewangi en ten Zuid-Oosten van Probolinggo. Het detachement bij Lemboeng werd dqor een sabililabende van 150 man aangevallen. Deze aanval werd afgeslagen. Op Sumatra in het gebied van Medan werd ten Zuiden van Pematangsiantar een bende verdre ven, waarvan twee man werden gevangen genomen. 18 km ten Zuiden van Padang is een groep terroristen uiteengejaagd. Lucifers worden iets goedkoper Met ingang van 26 October zal de prijs van lucifers met enkele centen worden verlaagd. Voor geïmporteerde lucifers en voor Neder- lanadse lucifers van eerste kwaliteit (60 stokjes per doosje) per pak vari 10 doosjes is een maxi mumprijs van 22 cent vastgesteld. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stokjes per .doosje) wordt van 18 op 16 cent verlaagd. De z.g. boekjes lucifers mogen 1 cent kosten. De prijs, de kwaliteit, het land van herkomst en het gemiddelde aantal lucifers per doosje moeten op elk pak zijn vermeld. De nieuwe prijzen gelden alleen voor withou ten ongekleurde lucifers. De duurdere rode lucifer, welke slechts ter camouflage van slecht hout werd gekleurd, zal niet meer in de handel komen. Na 26 October zal de handel nog 30 dagen ge legenheid hebben de voorraden met oude prijs uit te verkopen. Met ingang van 28 November zal ook de dan eventueel aanwezige oude voor raad tegen de nieuwe prijzen moeten worden verkocht. Dinsdagmiddag stond de gewezen bur gemeester van Haarlemmerliede en Spaamwoude, de 44-jarige Hendrik Winkler voor de tweede kamer van het Haarlemse tribunaal terecht. De ten laste legging vermeldde: lidmaatschap van de N.S B. sedert 1934, met een. onderbre king van 1938 tot 1941. van Winterhulp, van Volksdienst. van de Germaanse SS, Economisch front, Nationaal-Socialistische Ambtenaarsorganisatie, Sociaal-econo misch genootschap „Nederland en Europa", colportage met „Vova", blokleider- en kringrapporteurschap, hulp- en steunver lening aan de vijand door het volgen van een burgemeestercursus, waartoe hij ter secretarie van Bloemendaal en Castricum was werkzaam geweest en als secretaris van de Zaandamse burgemeester Vitters te Westzaan was opgetreden. Hij had naar het burgemeesterschap van Apeldoorn gesolliciteerd maar tenslotte Haarlemmer liede en Spaamwoude „gekregen". Uit zijn Westzaanse en Halfwegse pe riode waren nogal wat aanklachten geko men. In het eerste dorp h^d hij twee bloe- menventers aan het Arbeidsbureau en een arbeider, die zijn radio niet had ingele verd. aan de Duitsers overgegeven. Ook had hij een onderzoek ingesteld naar de voor Winterhulp gestorte bedragen, die aan illegale doeleinden werden besteed. „Alleen zijn overplaatsing naar Halfweg was oorzaak, dat hij niet uit de weg werd geruimd", luidde het oordeel van de West zaanse illegaliteit- In Halfweg had hij onder andere de door de Duitsers verjaagde burgemeester Si mons aan het opruimen van prikkeldraad gezet, na de aanslagen op het treinverkeer, de burgerij met het pistool in de vuist tot het opruimingswerk geprest en ook wel deelnemers aan hongertochten laten aan houden en hun schamele oogst afgenomen. Een aankoop van geconfiskeerd katho liek bezit en een aanbieding als beheerder en liqfcidateur van Joodse ondernemingen voltooiden de aanklacht. „Er in getrapt". De beschuldigde, die de meeste feiten in -hoofdzaak toegaf, verklaarde, dat hij on der invloed van de propaganda „er in ge trapt" was. In 1938 had hij. omdat de door hem gedreven houthandel kwijnde, voor de be weging bedankt, maar in 1941 „dook het idealisme weer op". De voorzitter trok dit laatste enigszins in twijfel, waar de ver dachte na Dolle Dinsdag zijn huis op naam van zijn minderjarige kinderen had laten overschrijven. „Omdat ik zoveel van mijn kinderen houd", meende hij. „Omdat u zoveel van uw bezit hield", veranderde mr. Van der Goot. - De beschuldigde, die moest erkennen over de maatschappelijke ontwikkeling geen bepaalde ideeën te hebben en die blijk gaf, dat de lectuur van „Mein Kampf" geen grote indruk bij hem had achterge laten. verklaarde, dat hij .thans een an dere levenshouding, die op christelijke grondslagen rust, had aangenomen. De keerzijde. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, be toogde, dat verdachte Winkler de conse quenties van zijn vorige levensbeschou wing wil aanvaarden. Daarom heeft hij bij de behandeling van zijn zaak iedereen ge spaard, behalve zichzelf. De man heeft tijdens zijn optreden te Westzaan en te Halfweg uit een overdreven plichtsgevoel misstappen begaan, anderzijds heeft de Westzaanse illegaliteit al haar deugden willen uitstallen, waardoor hij aldus de verdediger zwarter is gemaakt dan hij verdient. In Halfweg heeft hy ook heel wat goe de dingen gedaan. De woning van burge meester Simons heeft hij niet willen aan vaarden en wanneer in Halfweg ondanks drie aanslagen op het militaire spoorweg verkeer geen maatregelen tegen de bevol king werden genomen, dan is dat te dan ken aan Winkler's beleid, aldus mr. Van Wijk. Advies over 14 dagen. Duits opportunisme langs de grens Verzoek om annexatie Niemand beter dan de Duitsers, die langs de grens wonen en die in het algemeen een aardige duit verdienen in de smokkelhan del, weten hoe goed het wel in België is en velen zullen het betreuren, dat de loop der historie het niet zo beschoren heeft, dat de grens juist nog enkele meters om hun eigen huis heen loopt. De inwoners van Losheim, een landelijke gemeente aan de Duits-Bel gische grens, meenden er zelfs iets aan te moeten doen en gezamenlijk richtten zij zich met een verzoekschrift tot de Belgi sche gemeente Manderfeld, waarin zij de annexatie van Losheim door België ver zoeken. Zij beroepen zich op het feit, dat zij volgens het verdrag van Versailles wa ren geannexeerd, dat zij gedurende twee jaar Belg waren eri slechts weer Duitsers werden als gevolg van de overeenkomst tussen de regeringen van België en Duits- 'and inzake (je exploitatie van de Noorde lijker gelegen spoorweg RoetgenKalter- herberg. Het verzoek is aan de ministeriële instanties doorgegeven, die de Losheimers deden weten, dat zij hieraan te zijner tijd de nodige aandaoht zullen schenken. Inmiddels groeit ook in de Duitse dorpen Auw, Roth en Kofscheid de sympathie voor luilekkerland België; hoewel zij niet met zwaarwichtige redenen, zoals Losheim, aan komen om een annextie te rechtvaardigen, spreken zij reeds van een volksstemming. Vijfduizend Nederlandse paarden naar Frankrijk (Van een correspondent te Parijs) In de oorlog hebben 700.000 Franse paarden het leven-gelaten. Dit verlies is inmiddels, dank zij een intensieve „bevol kingspolitiek" echter ruimschoots weer aangevuld. Volgens de statistieken grazen er momenteel drie millioen paarden Franse weiden, tegenover een 2.800.000 in 1939. Niettemin zijn deze drie millföen nog onvoldoende om aan de inmiddels ge stegen behoeften te voldoen. Aangezien die behoeften goedkoper door import dan door de eigen fokkerij zijn te bevredigen, heeft thans de Franse regering 5000 paar den in Nederland aangekocht. De prijs van een Hollands paard komt de Franse boer dan te staan op 700.000 francs; voor een Franse soortgenoot heeft hij meer dan het dubbele neer te leggen. Willemsen in cassatie De gewezen wachtmeester van de zoge naamde Inlichtingendienst der Haarlemse politie, Willem Meindert Willemsen, die door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam tot de doodstraf was veroordeeld, is van dit vonnis in cassatie gegaan. Als zijn verdediger zal mr. J. A. J. Bot- tenheim uit Amsterdam optreden. Panda en de Meestervlieger 68. „We moeten hier weg!" zei Oehoe „We moeten benzine hebben! Die Kraan slaapt en we moeten iets doen vóórdat hij wakker wordt! De vraag is alleen maar: Wat?! Het antwoord daarop, leerling, kan kort zijn. We planten een vlag op het aaan!" Oehoe voegde de daad bij het woord. Hij bond een oude lap aan een slok en plantte die stok in het zand. „Nu gaan we ook slapen!" zei hij. „Slaap is zéér be langrijk, leer dal van mij!" Panda dacht, dat hemisschien beter geweest zou zijn ttrmd en wachten op de dingen die komen om de wacht te houden bij de vlag, maar hij was zó moe, dat hij niets zei. En even later lagen ze beiden in diepe rust. Toen het zo ver was ging Kraan overeind zitten en knipoogde grijnzend. „Nu ga ik de in houd van die oude kist eens beter bekij ken!" dacht hij. „Ik kan best wat goud gebruiken!" Ir. A. Paulen geridderd Nederlandse mijnen door zijn toedoen voor vernieling gespaard De oud-Haarlemmer ir. A. Paulen, hoofd bedrijfsingenieur bij de staatsmijnen en reserve-kolonel in algemene dienst, is door de Koningin benoemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde. De motivering voor deze hoge onder scheiding vermeldt, dat ir. Paulen zich in de strijd door het bedrijven van uitste kende daden van moed, beleid en trouw onderscheiden heeft door op 16 September 1944 na daartoe van de leiding van het verzet in Limburg de opdracht te hebben ontvangen, door de vijandelijke linie door te dringen naar de 2e Amerikaanse pant serdivisie te Valkenburg en zich beschik baar te stellen voor het dienen van ad vies en het bieden van hulp bij de te ver wachten operaties. Dank zij zyn grote kennis van de mijn streek en van de Duitse opstellingen en verdedigingswerken aldaar heeft hij deze operaties op uitnemende wijze bevorderd. Hij heeft persoonlijk deelgenomen aan deze operaties door op buitengewoon moe dige en zeer kundige wijze herhaaldelijk vrijwillig als gids op te treden onder vijandelijk artillerie- en mitrailleurvuur, aan het hoofd van de aanvallende tanks of van de voorste infanterie-afdelingen. Aldus droeg hij er toe bij, dat de 2e Amerikaanse pantserdivisie in twee snelle stoten van Valkenburg tot Geilenkirchen kon doordringen, waardoor de vijand was genoodzaakt in allerijl terug, te trekken op de lijn Kerkrade-Geilenkirchen. De Nederlandse mijnen werden hier door voor vernieling door de vijand ge spaard en de bewoners van deze dichtbe volkte streek werden voor grote ellende behoed. Twee mijnwerkers gedood In de staatsmijn Maurits te Lutterade is de 27-jarige ongehuwde houwer F. H. Fiévez uit Heerlen in een vulpijler door stenen uit de blaasleiding zo •ernstig ge wond, dat hij overleed. In de mijn Laura te Eygelshoven werd de gedetineerde J. Blok bij het ontkolen door een van een geringe hoogte uit het dak der mijngang vallende steen in de nek getroffen. Hij werd in het St- Joseph-zie- kenhuis te Heerlen opgenomen, waar hij is overleden. Dit slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. POËSKE SCHERENS GERIDDERD. Blijkens een mededeling van dë Belgische Wielerbond heeft de prins regent aan de wereldkampioen Scherens het ridderkruis van de Belgische kroonorde uitgereikt. Nieuwe uitgaven „Een naald vol dromen", door JAN ENGELMAN. J. M. Meulenhoff, Am sterdam. Onze kunstmedewerker Herman Moerkerk heeft enige tijd geleden een uitvoerige beschou wing gewijd aan het werk van Er-nee 't Hooft, ter gelegenheid van een tentoonstelling .harer borduurwerken in Haarlem. Haar kunstzinnige aanleg en technische vaardigheid hebben ook Jan Engelman geïnspireerd tot een beschou wing. waarin hij constateert dat Emee 't Hooft een verblijdende lust heeft aan de vormen der natuur en een als ware het literaire eruditie aan de dag legt bij het uitvoeren van haar onderwerpen. Engelman gaat voorbij aan de vraag naar de hedendaagse verhouding tussen het handwerk én de machinale vervaardiging van gebruiks voorwerp en sierkunst Hij stelt echter met ver heugenis vast dat Ernee 't Hooft kan tekenen; dit in tegenstelhng tot vele „kunstnijveren" in wie hij niet meer kan zien dan mensen met vaardigheid en goede smaak. Engelman constateert dat het naaldwerk van Ernee 't Hooft niet halen kan bij meesterlijke gobelins uit de vijftiende en zestiende eeuw en bespiegelt dan verder dat de waaide der orna mentstijlen Is weggevallen met de maatschappe lijke achtergrond waaruit zij hun betekenis en kracht putten. Maat. hij besluit met op te mer ken dat Ernee 't Hooft, die een oud kunst ambacht vernieuwt, in elk geval meer is dan een dier kunstnljveren wie het aan beeldend ver mogen en beschaving ontbreekt en dat zij bo vendien in haar volle ontwikkeling als kunste nares Is. Vier en twintig foto's in het boekje geven een goede indruk van het besproken borduurwerk. „Peter de Grote", door dr. TH. J. G. LOCHER. Ploegsma, Amsterdam De herdenkingen van Tsaar Peter, die enige tijd geleden, in Amsterdam en Zaandam zijn ge houden. hebben de figuur van de Russische heerser die in Nederland het scheepstimmeren kwam leren weer in de herinnering wakker ge roepen. Dergelijke herdenkingen plegen anecdo- tische bijzonderheden naar voren te brengen en met schone woorden voorbij te gaan aan de achtergrond der schijnbaar belangwekkende dingen. Deze achtergrond is verre van anecdo- tisch; Tsaar Peter's belangstelling voor onze scheepswerven was een der uitvloeisels van de Russische expansiedrang naar het Westen en Peter's werk was het begin van de groeiende betekenis die Rusland in de Europese politiek kreeg en in menig opzicht is het mogelijk een rechte lijn te trekken tussen bepaalde delen van Peter's optreden en Stalin's politiek. In Peter de Grote is de grondslag te vinden van verschil lende aspecten van de verhouding tussen Rus land en het Westen die op het ogenblik méér dan enig ander vraagstuk de aandacht van de wereld tot het uiterste gespannen houdit. Prof. Locher's boek geeft niet de sleutel, daar mee de Russische houding van tegenwoordig zonder meer verklaard kan worden, maar het kan bijdragen tot het verhelderen van inzicht. Tienduizend Mohammedanen voor de strijd om Palestina In een telegram aan Azzan Pasja, de secretaris-generaal van de- Arabische liga, heeft het hoofd van de Mohammedaanse broederschap, Sjeikh Hassan el Banha, verklaard, dat een divisie van 10.000 jonge mannen gereed staat om Palestina gewa penderhand te redden. GEBLOKKEERD INDISCH PENSIOEN. De president van de civiele kamer der Haagse rechtbank deed uitspraak inzake de eis van de oud vice-president van het Hoog gerechtshof in Nederlands-Indië tot uitbe taling van diens pensioen over het tijdvak Maart 1942—Augustus 1945. gedurende welke periode eiser, die tevoren zijn pen sioen in Nederland had ontvangen, in In dië woonachtig is geweest, daardoor vol gens de z.g. „bevriezingsordonnantie" van 29 Augustus 1945 de pensioenbetaling over dat tijdvak werd opgeschort. Eiser was van oordeel dat een in Indië gepensionneerde het recht heeft, zijn pen- sien in Nederland dan wel in Indië betaal baar te doen stellen. «Het verweer van de pensioenfondsen was, dat de Indische pen sioenfondsen berusten op het Indische pu blieke recht en dat derhalve de Indische wetgever gerechtigd is tot opschorting van de pensioen-uitbetaling. De president van de rechtbank verenigde zich met de opvatting der pensioenfondsen en wees de vordering af. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. U kent dat. Door die zangerige Rheumatjsche pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru- schen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Redenering. De Hongaarse eerste-minister. Din- nyes. heeft in de nationale vergadering ver klaard, dat de misbruiken bij de verkiezingen op- Sl Augustus gestraft zullen worden. Er zullen echter geen zware straffen uitgedeeld worden, aldus de premier, daar het uitein delijke resultaat niet beïnvloed is. Linkervleugel. Tweehonderd afgevaardigden van de linkervleugel der Poolse-boerenpartij, die te Warschau bijeen gekomen zijn, hebben een resolutie aangenomen, waarbij de afzet ting van Mikolajczyk als leider van de partij wordt geëtst. Voorts zou het leiderschap moe ten berusten bij arbeiders en boeren en in de buitenlandse politiek naar een nauwe samen werking met de Sovjet-Unie moeten worden gestreefd. Futiel protest. In politieke kringen te Londen meent men te weten, dat Spanje protest heeft aangetekend tegen het feit, dat Bevin de Britse minister van buitenlandse zaken, de vorige week te Londen een onderhoud heeft gehad met Indalecio Prieto, de ln balling- schap levende Fnaanse socialistische leider." Minder brood. N.v, plaatsvervangende Ame rikaanse bevelhebber in Duitsland, generaal- majoor Hayes heeft medegedeeld, zullen de Amerikaanse troepen op bevel van generaal Eisenhower bij de middag- en avondmaal tijden minder brood ontvangen om graan te sparen. Geen reden. John Taber. de voorzitter van de commissie voor toewijzingen van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden, die momen teel een bezoek aan Duitsland brengt, heeft verklaard, dat hij er geen vermagerde men sen heeft gezien, hoewel hij er naar uit gekeken heeft. Hij voegde eraan toe, dat de commissie, die Turkije. Griekenland, Italië, Triëst. Oostenrijk en Duitsland heeft bezocht, tot dusver niets gezien heeft, dat reden zou kunnen zijn voor het bijeenroepen van een speciale congreszitting. Armen over elkaar. De Amerikaanse Skymaster met het „mechanische brein" is na een vlucht van 2400 mijl. die in 14 uur en 11 minuten is gedaan, in Newfoundlapd aangekomen. Het vliegtuig is in Engeland opgestegen. De zich aan boord bevindende bemanning heeft de réis met de armen over elkaar kunnen maken. i Beul. De temporaire krijgsraad te Pontianak heeft de Japanse vice-admiraal Tasashige ter dood veroordeeld. Tasashige liet in de eerste helft van 1944 meer dan anderhalfduizend ingezetenen van West-Borneo waaronder vrouwen en kinderen, zonder vorm van prp, ces onthoofden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2