C Gewijzigde wet op het regentschap zonder debat of stemming aanvaard Inflationistische tendensen blijven zich voordoen Nederlandse verliezen in Indonesië J Sport in het kort Wereldnieuws j ZATERDAG tl OCTOBER 1947 2 Parlement in tijdnood stapte over bezwaren heen (Van onze parlementaire redacteur). De schijnwerpers, in de vergaderzaal aangebracht, ten behoeve van een film opneming, schenen fel op de regeringstafel, waar met de premier diens ambtsgenoten van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Oorlog gezeten waren. Had men van deze bijeenkomst, waarin de wet inzake het Regentschap aan de orde was, een ge luidsfilm gemaakt, dan zouden degenen, die de film straks te zien krijgen, toch niets uit ministeriële fnond kunnen op vangen. Want de minister-president heeft tijdens de vergadering slechts een zwij gende rol vervuld. Misschien was dit in de gegeven omstandigheden nog maar het beste wat hij kon doen. De positie waarin hij verkeerde was immers bepaald ietwat pijnlijk. De enige, die sprak, was mr. Van S c h a i k. Als voorzitter van de Commis sie van Rapporteurs gewaagde hij van de sympathie van het parlement voor de Ko ningin, die zich 49 jaar lang met een inder-1 daad boven elke lof verheven plichts-, betrachting aan Haar even hoge als zware taak heeft gegeven en thans, vooral ook na de zware oorlogsjaren alsmede na al het geen daarop volgde, behoefte heeft aan rust, wat de staatszaken betreft. Die rust, waarop de Landsvrouwe alleszins aan spraak mag maken, gunnen de Staten- Generaal Haar gaarne, gelijk aldus mr. Van Schaik de verenigde vergade ring eveneens vol vertrouwen tegemoet ziet het Regentschap van Prinses Juliana, die ongetwijfeld het schone voorbeeld van Haar Koninklijke Moeder, wat plichts betrachting betreft, geheel zal volgen. De rest van de zeer korte rede van de voorzitter van de commissie van rappor teurs diende eigenlijk om kenbaar te ma ken, dat de bij het afdelingsonderzoek aan gesneden staatsrechtelijke bezwaren tegen de opzet van het wetsontwerp, bij hen die deze hadden opgeworpen, geenszins waren weggenomen. Maar in de gegeven omstan digheden was het parlement tenslotte be reid over de bezwaren heen te stappen. Na lezing van het Voorlopig Verslag en de Memorie van Antwoord moet de con clusie luiden, dat het kabinet deze keer op het gebied van ons staatsrecht geen goede beurt heeft gemaakt. Het parlement bleek tenslotte bereid het voorstel te aanvaarden zonder debat en hoofdelijke stemming. Dit alles om der wille van de bijzondere rede nen, welke tot de behandeling van dit uit een constitutioneel oogpunt verre van vlekkeloos wetsontwerp noopten. Het zwakke van het door de regering ingenomen standpunt is, dat zij met be hulp van een paar opmerkingen in de Me morie van Antwoord de critici trachtte te FRANS - DUITS ENGELS SPAANS Geslaagd dank zij RESA-ARNHEM (Bekende Schriftelijke Cursus) De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13,00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens.' 8.30 Voor 't platteland. 8.40 Het ensemble „Intermezzo". 9.12 Sportmededeltngen 9.IS Men vraagten wij draalen. 9.45 Vrede en rede. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Oogstdankdienst uit de Buurkerk te Utrecht. 11.45 „Tot het hart van het volk". 12.00 Fanfare-corps uit Berge Ijk. 12.30 Zondagclub. 12.40 Wormerveer s meisjes koor. 13.15 The Romancers. 13.50 De Spoorwegen spreken 14.00 Gramofoon. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Radio Phiiharmanisch orkest. 15.45 Film praatje. 16.00 Radio-dansorkest. 16.30 Sportrepor- tages. 17.05 Gesprekken met luisteraars. 17.20 „Een gedicht". 17.30 Ome Keesje. 18 15 Gramo foon. 13.30 Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 20.05 Actualiteiten. 20.15 „Lon- den-show". 20.40 AVRO-allerlei. 20 45 „De koper mijn". hoorspel. 21.35 „Meesters der melodie". 22.35 Hersenschim-mastiek (Chiel de Boer, Jan Boots en Bob Wailagh). 23.15 „Nocturne". 23.35 Gramofoon. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.1S Gramofoon. 8,30 Morgenwijding. 9.45 Inleiding tot de Overijsselse dag. 10.45 Hoogmis in de kerk te Hengelo. 12.03 Oud-Nederlandse dansen. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 „Koffie met Deventer okek". 13.15 Toespraak commissaris der Koniijr gin in Overijssel. 13.20 Twents Phil harmonisch orkest. 13.50 „Katholicisme in Overijssel". 14.30 „Schering en inslag". 16,16 De Zonnebleom. 16.30 Vespers. 17.00 Kerkdienst uit Alphen aan de Rijn. 18.30 Gramofoon. 19.00 Psalmen van Swee- linck. 19.15 „Kent gij Uw Bijbel"?. 19.45 Gramo foon. 20.00 Voetbalflits uit Overijssel. 20.12 „De gewone man". 20 20 „Losse flodders", revue. 22.05 Gramofoon. 22.10 „Hoe de Van Rooyens het rooien". 22.15 Avondgebed. 22.45 Katholiek nieuws 22.50 Slavisch Svmphonie-programma. PROF. SCHERMERHORN VOOR DE RADIO. Prof. ir. W. Schermerhorn zal Zondag avond van 19.00 tot 19.20 uur over de zen der Hilversum I een toespraak houden, onder de titel „De strijd rondom Indo- Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7,30 Gramofoon. 8.45 Werken van Tsjaikofski. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Concert in C gr, terts. 9.45 „Arbeidsvitaminen". 10.30 „Van vrouw tot vrouw". 10.35 Gramofoon. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Werken van Saint- Saëns. 12.00 Gramofoon. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 dansmuziek. 13.16 „The Avrollans". 13.45 Gramofoon. 14.00 Orgelconcert Pierre Palla. 14.45 „Wat gaat er om in dc wereld". 15,00 „Bortbon- nière". 16.30 Opera Aida. 17.15 Bolero. 17.30 „Boort zegt het voort". 17.45 Het rijk over zee. 18.15 Pianospel. 18.30 Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Dn nu naar bed. 19.05 Concert. 19 30 Inlei ding tot muziekbegrip. 19.45 Appel voor ex- poiitieke gevangenen. 20.05 Radioscoop. 22.30 Zweedse gezant spreekt. 23.15 Vierlanden- concert. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.03, 8 00. 13.00. 19.00, 20.00 en 22 30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 „Woord voor de das". 8.15 Sionsliederen. 9.oo Gramofoon. 9.15 Be n?k bij zieken. 9.35 Vragen aan voorbijgan gers. 10.05 Gramofoon. 19.39 Morgendienst. 11,15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Orgelcon cert uit de Bakenesserkerk door Egbert Vos. 12.00 Gramofoon. 12.32 Ordroepmanncnkoor. 13.15 Kamerorkest. 14.00 Voor dc scholen. 14.30 Mare Rozelaar en Felix de Nobel. 14.50 „Glaconda- ensemble". 16.00 Bijbellezing. 17 00 Ultzerad.rag jongste luisteraars. 17.15 Onbekende kamermu ziek voor blazers. 17.45 Musette-klanken. 18.00 Notenregen. 18.15 Sport, 18.30 „De varianten". 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19 40 Vrije Universiteitsweek. 20.15 Gramofoon. 20.30 „Landverhuizers", hoorspel. 21.35 Gramofoon. Kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 83.00 Gramofoon. paaien (bijvoorbeeld door de stelling te on derschrijven, dat de Koninklijke Macht onsplitsbaar is en door mede te delen, dat deze keer het Koninklijk Besluit ter uit voering van de wet, dan ook meteen het begin èn het einde van het tijdelijk neer leggen van de uitoefening van de Ko ninklijke Macht zal bepalen) doch tenslotte de wet niet daarmee in overeenstemming bracht. Deze laat de mogelijkheid open, dat de Koningin eerst een Koninklijk Be sluit uitvaardigt, waardoor het Regent schap zal aanvangen, om vervolgens later onder het Regentschap met een Ko ninklijk Besluit te komen, tot afsluiting van de Regentsöhapsperiode. Dit nu kan moeilijk door de staatsrechtelijke beugel, sterker nog, het is ondoenlijk als men terecht op het standpunt van de on- splitsbaarheid van de Koninklijke Macht staat. Want zodra er een Regent(es) is, oefent die de volle Koninklijke Macht uit en dus kan dan niet plotseling het staats- hoofd-in-ruste toch weer een stukje Ko ninklijke Macht gaan uitoefenen door de uitvaardiging van een Koninklijk Besluit over de beëindiging van het Regentschap! Had het parlement over meer tijd be schikt, dan zou het er vermoedelijk nog wel in geslaagd zijn minister Beel te be wegen de voorgestelde regel althans op dit punt te verbeteren. Thans echter verkeer de men in tijdnood, doordat de ministers veikondigden dat de grootste spoed ver eist was. Terecht had men trouwens in het Voorlopig Verslag opgemerkt, dat de Sta- ten-Generaal onvoldoende gelegenheid voor een behoorlijke behandeling van het wetsontwerp hadden gekregen. Alles te zamen genomen moest het de premier wel uitermate moeilijk vallen de parlemen taire critiek deugdelijk te weerleggen. Daarom koos hij, door te zwijgen dan ook de wijste partij. Bepaald eleganter zouden wij het ge vonden hebben, indien de premier de con sequenties had getrokken van de door hem in theorie beleden leer van de on- splitsbaaTheid van de Koninklijke Macht, door haar ook in de praktijk ten volle trouw te zijn, dat wil zeggen door de wet uitdrukkelijk te laten voorschrijven, dat één-en-hetzelfde Koninklijk Besluit be gin èn eind van de Regentschapsperiode dient te bepalen. De wet inzake toepassing van artikel 43 van de Grondwet is heden in het Staatsblad afgekondigd. De bevrijder van Eindhoven gecremeerd Sobere uitvaart van generaal Matthew op Westerveld Nadat des ochtends het stoffelijk over schot van de plotseling te Delfzijl overle den Engelse brigade-generaal Arthur G. Matthew uitgeleid was door burgemeester J. van Julsinga van deze havenplaats waar-bij een brigade der Koninklijke Ma- rechaussée de erewacht vormde bij de Karei Doormankazerne waar de overlede ne stond opgebaard, vond 's middags te Westerveld de crematie plaats. De baar was gedekt door de Engelse vlag en daarachter schreden luitenant John W. Matthew, neef van de gestorvene, briga de-generaal Eric Read, commandeur in de Orde van Oranje Nassau en luitenant kolonel N. Stevenson. Burgemeester mr. M. M. Kwint verte genwoordigde het gemeentebestuur. Dit was de wel zeer sobere stoet die de bevrijder van Eindhoven, de man die eerst bij Duinkerken vocht, toen zyn aandeel had in de strijd in Noord-Afrika en ten slotte met het invasieleger in Normandië landde, bracht waar „as tot as, en stof tot stof" wordt, zoals Rev. C. E. Elton, die de korte liturgie leidde, zei. Hoewel niet gesneuveld in de oorlog is deze man. drager van het teken der D.extinguished) S.(ervice) en Comman der of the British Empire, toch heengegaan in het land dat hij heeft helpen bevrijden. Morgen wordt zijn as per vliegtuig naar Londen gebracht, waar Woensdag de of- üciële rouwdienst wordt gehouden, waar na de urn in zijn geboorteplaats Cam bridge wordt bijgezet. Een huis wordt opgeknapt B. en W. van Bloemendaal hebben bij de raad een voorstel ingediend tot het ver lenen van een crediet van 6520, dat nood zakelijk is om een aantal voorzieningen ter verbetering en herstelling van het pand Bloemendaalseweg 189 te treffen. Vijftienhonderd gulden X nodig voor het buiten-schilderwerk, vijf en twintig hon derd voor warmwatervoorziening en sani tair. Verder zal de studeer- en werkkamer van de huurder grondig onder handen ge nomen worden. Door het aanbrengen van sanitair zal de huurprijs verhoogd worden van 1000 tot 1100 per jaar. Ds. F. Ch. Krafft leidt extra dienst in Waalse Kerk te Haarlem Zondagmorgen zal een extra dienst worden gehouden in de WaaXe Kerk te Haarlem, waarin zal voorgaan pasteur F. Ch. Krafft uit Lausanne, die door de Al gemene Synodale Commissie van de Ne derlands Hervormde Kerk is uitgenodigd een bezoek aan Nederland te brengen. Pasteur Krafft, die president is vain de „Amitié Hollande-Süisse", was voor de oorlog ruim dei-tien jaar voorganger van de WaaXe Keik in Haarlem. Een kleme zaak mei een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Haarlemmer vervoerde een vreemd vrachtje Vannacht zag een agent van politie nabij de Burgwal een man lopen, die een fiets zonder banden droeg. Het was de bedoe ling het rijwiel in het water te gooien. De man werd aangehouden en op het bureau van politie bekende hij Dinsdag de fiets gestolen te hebben van een zolderschuit, liggende aan de Koudenhorn. De bandên had hij er afgehaald. Oud-Spanjestrijders krijgen het Nederlanderschap terug Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot naturalisatie van Wilhelm Bouman en 17 anderen. Met uit zondering van twee gevallen hebben alle voorgedragenen het Nederlandsdhap ver loren door vrijwillig zonder daartoe ver kregen Koninklijk verlof, in Spaanse krijgsdienst te treden. Zij zijn thans zon der nationaliteit. Het wil de minister van Justitie voor komen, dat er geen bezwaar is om de be trokken oud-Nederlanders, die zich gedu rende de oorlog goede vaderlanders ge toond hebben en in dat tijdperk aLs oud deelnemers aan de strijd in Spanje bij zonder risico's gelopen hebben, hun ver loren nationaliteit terug te geven. Overi gens komen sommigen hunner ook uit hoofde van vervulde militaire dienst bij de Nederlandse strijdkrachten voor koste loze naturalisatie in aanmerking. MUNITIE-ONTPLOFFING EIST NOG EEN SLACHTOFFER. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is de sergeant-majoor C. A. van der B. uit Soest, die Woensdag bij de munitie-ont ploffing in de Soerense bossen ernstig werd gewond, overleden. Effecten- en Geldmarkt De zware strijd tegen de inflatie, waarin het grootste deel der wereld is betrokken, houdt aan en het lijkt er helaas nog niet op dat dit monetaire ziekteproces, dat de te rugkeer van de stoffelijke welvaart der wereldbevolking bedreigt, spoedig zal kun nen worden gestuit. Aan alle kanten worden de symptomen van het sluipende kwaad zichtbaar, zodat het geen verwondering behoeft te wekken dat met name de Europese effectenbeurzen, welke met betrekking tot deze ziekte aX een soort koortstihermometer functioneren, een levendig aspect vertonen en dat de vraag naar aandelen doorgaans groot is. Reeds eerder hebben wi.i melding ge maakt van een nieuwe stijging der goud prijzen, nadat deze in de tweede helft van 1946 en de eerste helft van 1947 een vrij scherpe daling hadden ondergaan. Het gou den Pond, dat nominaal met Fr. frs. 500 gelijk staat, X in Parijs sinds korte tijd van Fr. frs. 3250 tot Fr. frs, 4300 gestegen. Te Brussel X de notering ongeveer B. frs. 810 bij een koers van B. frs. 122 voor het pa pieren Pond. in welke beide laatste koersen wel zeer duidelijk de scherpe depreciatie van de EngeXê valuta tot uitdrukking komt. Het is.dan ook geen wonder dat men op de Londense beurs, waar, in tegenstelling met Amsterdam, in Amerikaanse shares sinds 1 October weer ruiltransacties mogen worden uitgevoerd, bereid is 15 a 20 pet. boven de New-Yorkse pariteit te betalen en dat de vrees voor een devaluatie van het Pond handel en bedrijf in haar ban gevan gen houdt. Zelfs in de Verenigde Staten wordt de nog steeds aanhoudende stijging der groothandelsprijzen als een inflatiever schijnsel gebrandmerkt en onder meer toe geschreven aan de door de regering ge voerde goedkoopgeldpolitiek, welke aan vankelijk aX een voorbehoedmiddel tegen deflatie bedoeld was. De financiële redac teur van Reuter merkt op. dat vooraan staande Britse bankiers en hoge ambtena ren deze diagnose ook ten aanzien van En geland aanvaarden en verwachten dat de rentevoet voor kortlopend geld zal worden verhoogd als onderdeel van een welover wogen deflatiepolitiek. Ook in ons land zijn niet alleen leidende figuren in de financiële wereld, maar ook tal van theoretici van oordeel dat door de ook hier gehandhaafde goedkoopgeldpoli tiek inflatie in de -hand .wordt gewerkt. Want evenals elk ander artikel kan geld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de vol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: Lt. t. Zee 3de kl. D. A. J. van der Pijl, uit Amsterdam, ge sneuveld 4 October 1947. Koninklijke Nederlandse Landmacht: korp. A. Arents, uit gem. Herwen en Aerdt, gesneuveld 29 September bij Tandjong- poera; sold. W. R. Broekema, uit Appinge- dam, gesneuveld 29 September 1947 te Sin- dang; sold. W. J. Kok, uit Nijkerk, gesneu veld 29 September 1947 te Tandjongpoera; sold. 1ste kl. P. Winkelman, uit Den Haag, gesneuveld 29 Sept. 1947 omgeving Tjia- mis; korp. M. Oosterom. uit Kockengen, gesneuveld 30 Sept. 1947 te Semarang; serg. J. P. T. van der Togt, uit Amsterdam, gesneuveld 30 Sept. 1947 te Djampangkoe- lom; sold. C. Heywegen, uit Rotterdam, gesneuveld 1 October 1947 bij Kopeng ten Z.O. van Salatiga: sold. J. v. Dinius, uit Deventer, gesneuveld 1 Oct. 1947 bij Ko peng; sold. H. J. Neyenhuis. uit Blanken ham, gesneuveld 1 Oct. '47 bij Waled; serg. J. van Noorloos. uit Andel (N. Br.), gesneuveld 1 Oct. '47 bij Waler; sold. J. C. Mol, uit Leur (N. Br.), gesneuveld 2 Oct. '47 bij Gloedoer; 2de lt. F. T. Salverda, uit Wommels (Fr.), gesneuveld 2 Oct. '48 omgeving Poeralinga; sold. G. Geerts, uit gein. Odoorn, gesneuveld 4 Oct. '47 te Ga- roet. Koninklijke Nederlands-Indisch Leger: sold. 2de kL Inf. J. Koekoel, gesneuveld 29 September 1947; Ambonnees sold, milicien 2de kl. S. Uneputty, gesneuveld 4 October 1947 (sinds 23 Sept. vermist). tenslotte alleen goedkoop blijven aX het in ruime hoeveelheid aanwezig is en aange boden wordt en het is dan ook de voort gezette deficittenpolitiek in Frankrijk. En geland en in ons land en de financiering van de begrotingstekorten door middel van de bankbiljettenpers, waardoor ondanks de toenemende vraag, de geldruimte groot blijft. De op deze wijze kunstmatig laag gehou den geïdrente heeft niet alleen tot gevolg dat zij een economisch verantwoorde cal culatie voor de nieuwe investeringen der bedrijven doorkruist, doordat de plannen voor de economische wederopbouw op een rentestand worden gebaseerd, welke op den duur tot teleurstelling moet leiden, maar zij werkt ook het lichtvaardig gebruik van geld in de hanid met als nevenverschijnsel een afneming van de spaarzin der bevol king, welke tenslotte alleen de bron van wezenlijke welvaartsvermeerdering is. Het geld is niet meer wat het zijn moet, een rustig bezit, in welks waarde men ver trouwen stelt, maar het wordt zoals wij het dezer dagen hoorden noemen, een zwarte Piet, die de prijzen omhoog stuwt en ons in steeds sneller tempo in een vicieuse cir kel doet ronddraaien. Door een te gemakkelijk gebruik van het geld wordt de consumptie groter dan eco nomisch verantwoord is en de betalings balans wordt daardoor ongunstig beïnvloed. Dat ook de Nederlandse betalingsbalans nog steeds reden tot grote zorg geeft, heeft minister Lieftinck ons wel duidelijk ge maakt in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Commissie van Overleg 'met de regering inzake Neder lands deviezenpositie. Voor 1947 is net te kort op de betalingsbalans goeddeels weg gewerkt, maar voor 1948 zal het aanzien lijk zijn. zodat Nederland voor dekking zal zijn aangewezen op verdere credietverle- nin-g. Op de Wereldbank, waarvan we als bekend 195 millioen hebben ontvangen, zal wederom een beroep moeten worden gedaan, want we zijn, zoals de minister doet opmerken, nog ver verwijderd van het punt, waarop consumptie en investering uit eigen productie kan worden bestreden en nog verder van het punt, waarop aflossing der verkregen credieten uit lopende op brengsten mogelijk is. Een gelukkige omstandigheid is dat de verplichte aflossing op buitenlandse cre dieten in 1948 slechts 17 millioen be draagt, bij eeri totale schuld van 2 mil liard. Het feit dat de regering, evenals in Engeland, zioh genoopt ziet niet alleen de consumptie opnieuw te beperken (schoenen thee. koffie, cacao), maar ook de aankoop voor productieve doeleinden, wijst onmis baar op de ernst van de situatie, waar dit maal als gunstige factoren kunnen worden tegenovergesteld dat de export in Sept. op peil bleef 160 millioen tegen 163 mil lioen in Aug. en 140.8 millioen in Juli) en bij de spaarbanken in Augustus 4 millioen meer is ingelegd dan terugbetaald.. Mr. Van der Goes van Naters: Internationale ontwikkeling dwingt tot ordening Vrijdagavond analyseerde de fractieleider van de Partij van de Arbeid, mr. M. van der Goes van Naters in het R.K. Vereni gingsgebouw voor de afdeling Heemstede van zijn partij de politieke situatie in bin nen- en buitenland. Sprekende over Indonesië, meende mr. Van der Goes dat het effect der politiële actie nog niet te bepalen was. Spr. wist niet of de actie de wijste oplossing was, wèl was hij ervan overtuigd, dat de Partij van de Arbeid zich in deze fatsoenlijk ge dragen had. Zonder al te triomfantelijk te zijn, stelde spr. vast, dat het nu met hor ten en stoten weer de kant opgaat, waar heen de Partij van de Arbeid altijd gewild heeft. De Indonesische kwestie, aldus spr., heeft bewezen dat het nationale leven be heerst wordt door het internationale. Wanneer straks de Marshall-landen zich aanéénsluiten, dan betekent dit een begin van internationale ordening, en dan is het noodzakelijk dat ook binnenslands volgens plan te werk gegaan wordt. Er zijn nog steeds sterke stromingen, die tegen ordening ingaan. Spr. zeide dan ook niet geheel tevreden te zijn over de regering, met name over de minister van Economische Zaken, die veel te veel aan het particulier initiatief overlaat. Dit par ticulier initiatief is thans nog gevaarlijker dan in het liberale tijdvak, omdat het zich voordoet in de vorm van machtige trusts, die niet het algemeen belang als richtsnoer nemen. Spr. merkte op, dat het onaan vaardbaar is, dat 40 procent der steen koolproductie in particuliere handen be rust. Sprekende over de samenwerking met de Katholieke Volkspartij, merkte mr. Van der Goes op, dat het onvermijdelijk is, dat in een coalitieregering de partners van tijd tot tijd op eikaars zenuwen werken. Wij moeten alleen om zeer principiële redenen het kabinet verlaten, aldus spr., bijvoor beeld wanneer de katholieken het pro- gram-Beel niet willen uitvoeren. Onder het onheilspellend drijven der communis ten is het noodzakelijk, dat democratische katholieken en socialisten van geheel West- Europa zich aaneensluiten. Spr. schetste de huidige situatie aldus: óf er komt op korte termijn een bloedig conflict, óf Moskou buigt zich. Tenslotte zei de fractieleider over de afscheiding van mr. Oud: Wij betreuren het, dat een hoogstaande figuur als Oud het federatief karakter in politiek en gees telijk opzicht van onze partij niet begre pen heeft. Ook voor hem was plaats in onze rijen. Anderzijds is zijn positie nu voor ons veel duidelijker geworden. Mr. van der Goes besloot met te zeggen, dat hij de komende verkiezingen niet vreesde en dat hij ervan overtuigd was, dat de Partij van de Arbeid een leidende positie in Nederland zou gaan innemen. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van een gedeelte van ..De Stem des Volks" uit Haarlem. Honneger aan de beterende hand (Van onze correspondent te Parijs) Naar wij vernamen, is de componist Arthur Honeger, over wiens gezond heidstoestand de laatste weken beangsti gende geruchten de ronde deden, thans reeds zo ver hersteld, dat hij binnenkort zijn tournée door Amerika zal kunnen hervatten. Voetbaloverzicht Is hier iets van U bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12,30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgen de, ln de afgelopen week, als gevonden aange geven voorwerpen: autoped, armbandje, auto binnenband, bal, boot, broche, duif, fluit, hand doek en zwembroek, hoed, honden, horloges, handschoenen, inlegvel, babyjasje, koffer, le vensmiddelenkaart. laars, mand met kippen, overall, portemonnaie met inhoud, pet. ringen, riem. rozenkrans, schort, shawl, schoentje, sleutels, tassen, vulpotlood, vulpennen, vorkjès. kinderwagen, zeiltje. Sneller en sneller Volgens een telegram aan „Detroit News" uit Cleveland (Ohio) heeft een hoge regeringsfunctionaris verklaard, dat Amerikaanse „robot-raketvliegtuigen" een snelheid hebben bereikt van 1700 km per uur. ZoaX bij de EngeXe experimenten wor den de raketten uit een moedervliegtuig losgelaten, op grote hoogte. Panda en de Meestervlieger 71. „Wat is hier gebeurd?" vroeg de bri gadier die stilletjes naderbij ivas geslopen. „Zijn jullie schipbreukelingen? Hebben jullie ruzie gehad? Vooruit! Vertel op! Wie moet ik hier arresteren?" Die vent wil de. begon Panda. „We zijn géén schip breukelingen!" zei Oehoe. „We zijn vlieg- luigbreukelingen! Geen benzine meer, snapt U?" „Die Kraan wildehernam Panda. „Wat wilde die Kraan?" vroeg de politieman ongeduldig. Dat wil ik U juist uitleggen!" riep Panda boos. Hij wilde.." Maar op dat moment krabbelde Kraan weer een beetje overeind en stak zijn wijs vinger naar Panda uit. „Arresteer die schxirk, inspecteur!" zei hij ernstig, „Dat is een dief! Twee eerste klas wedstrijden vragen de aandacht Op de vierde Zondag van de voetbalcom petitie worden twee eerste klaswedstrijden in Haarlem gespeeld. „Haarlem" krijgt be zoek van 't Gooi en zal er waarschijnlijk wel in slagen een zege te behalen, waar door het bij de leidende clubs gerangschikt blijft. VSV heeft vrij en zal vermoedelijk wat het aantal punten betreft, ingehaald worden door Ajax. dat van De Volewyckers zal winnen. De tweede ontmoeting in Haarlem gaat tussen StormvogeX en ADO. De Haagse club heeft ook nog geen over winning behaald. Verdeling der punten ligt het meest voor de hand. EDO trekt naar ExceXior. om één van de zwakste clubs te ontmoeten. De Haarlemmers moeten echter oppassen, want de Rotterdamse ploeg zorgt wel eens voor een verrassing. In de tweede klas komen Velsen en Ken- nemers in Santpoort tegenover elkaar. De thuisclub maakte vorige week negen doel punten en wij veronderstellen, dat zij er deze Zondag meer zal maken dan de be zoekers. RCH zal het tegen ODS, dat na drie wedstrijden vijf punten veroverd heeft, niet zo gemakkelijk krijger, als in de vorige wedstrijden. Is de voorhoede echter weer op dreef, dan hebben de Haarlemmers een goede kans. Kinheim-HFC is een belangrijke wed strijd in de derde Mas. De thuisclub zal immers trachten het eerste winstpunt te boeken. Op het terrein aan de Schalkwij- kerweg komt VVE bij Ripperda op bezoek. Schoten speelt voor de derde keer „thuis", thans tegen Purmersteyn. een oude tegen stander uit de derde klas. Van Zandvoort- meeuwen. dat Succes op bezoek krijgt, venvachten wij opnieuw een zege. Paardensport Concours-hippique in Keulen Vandaag en morgen wordt in Keulen een internationaal concours-hippique gehouden, georganiseerd door het Belgische bezettings leger. Tal van geallieerde officieren zullen hieraan deelnemen, onder wie generaal Mac Greery, commandant van de EngeXe zóne; kolonel Kayser (Amerika); de rit meesters Gudin de Vallerin en d'Alencon (Frankrijk); luit.-kolonel Nossent (België) en majoor de Bruyne (Nederland). UTRECHTS ELFTAL—OOSTELIJK ELFTAL 4—3. De gisteravond gespeelde voetbalwed strijd tussen een Utrechts en een Oostelijk elftal is met 43 door de Utrechtenaren gewonnen. Met rust leidde Utrecht met 3—1. JUBILEUM-TOURNOOI SCHAAKCLUB „ROL LAND". De schaakclub „Rolland" houdt op de Zaterdagen lt. 18 en 25 October een Jubïleum- schaaktoiirnool. waaraan in hoofdzaak wordt deelgenomen door de leden der Jubilerende ver eniging, Teneinde de attractie te verhogen, heeft men tevens enige sterke schakers tot deel neming uiteenodigd.De wedstrijden beginnen des avonds halfzeven en worden gespeeld in 't club lokaal van Rolland: Gebouw Irene, Elswouts- laan 2. De deelnemers ln de sterkste groepen zijn: Groep I: G. B. v. d. Velde (Haarlem), F. A. Spinhoven (H.S.G.). S. Herfst (Rolland) en w. Burger (Het Oosten) Groep II: P. verdonck (H.S.G.), P. A. v. Driel (Haarlem). J. J v. Kampen (Het Oosten) en C Nieuwendijk (Rolland). Groep lil: D. Wiellnga (Rolland). W. v. d. Werff (Bloemendaal), Ir. A. K. Spaarstra en J. Strljbis (Rolland). to totaal zijn er 36 deelnemen. I Die de taal der vogelen verstaat Mijn vriend, de grote dichter, heeft nog nimmer een zijner verzen gedrukt gezien, maar hij loopt in lange haren, een flu welen jasje en een slobberbroek en hij zegt dat Aafjes geen ware dichter is en dat Stalin geen ware communist is en hij ver telt mij dat hij grote plannen heeft deze Westerse wereld te verlaten. „De Latijnse beschaving is de enige beschaving" zegt hij „en daarom ga ik naar Mexico". Ik vraag niet hoe hij daarheen wil komen van de twee gulden, die hij van my geleend heeft. Zo behoort het ook. Men moet dichters nimmer vragen hoe zij iets willen ver wezenlijken, want de droom en de illusie zijn hun werkelijkheid. Wanneer mijn dichter zegt dat hij naar Mexico gaat, dan gaat hij daar ook heen, al is het slechts in zijn dromen, want die zijn genoeg. Ik ken zijn leven en ik weet dat er, in deze wereld en in deze samenleving, dat er in deze nuchterheid van distributiebeschei den en brandstoffenkaarten, nog maar en kelen zijn die de ontastbaarheden van il lusie en droom tot hun werkelijkheid heb ben gemaakt: een heiligdom, dat met zeven sleutels gesloten is voor de burger, doch dat wijd open staat voor wie de taal van bloemen en vogels en de wijde herfsthemel kan verstaan. Zo is mijn dichter, die de bonkaarten versmaadt omdat zij van deze wereld zijn en die liever aan zijn vrienden vraagt hem het brood en het bed te verschaffen, die hij ondanks hun materiële verachtelijk heid nodig heeft om te kunnen blijven dromen. Een vriendelijke vrouw wil hem het sopje wel bereiden, waarin hij zijn ene hemd wassen kan en altijd is er wel een tafel waaraan ge als miskend en trots poëet moogt aanschuiven voor een snede brood en wie zo bevoorrecht is een glas bier uit eigen middelen te drinken, die mag van geluk spreken dat hij ook de dichter een pint aanbieden mag. Hij heeft eens, van een goede uitgever, een aardig voorschot op een nimmer ge schreven bundel gekregen. Die dag kregen alle vrienden wijn en biefstuk en te mid dernacht kon hij plechtig verklaren dat het geld op was en het leven zo heerlijk als nooit te voren. Er zijn slechts heel weinigen, die zo door het leven kunnen gaan, dat alle burgers het goede hoofd meewarig schudden en dat alle vogels jubelen in de lichtste en zaligste aller hemelen. Zij kennen het onderscheid niet tussen nacht en dag, tussen ochtend en avond, want hun leven is tijdeloos: een grenzeloze zee van verrukte dromen. Gisteren heb ik met hem langs de grach ten van de stad gelopen: de heer en de dichter, de burger en de begenadigde, de slaaf en de volkomen vrije. Ge hebt zes hemden, een eigen tafel en een eigen bed. Ge betaalt uw eigen bier en op uw tabakskaart koopt ge uw sigaret ten. En ge gevoelt dat ge slechts gering zijt van ordentelijkheid en regelmaat naast deze dichter, die naar Mexico reist op de vleugelen van zijn wijde verbeelding, die zijn waarachtigste werkelijkheid is. Wij lopen zwijgend naast elkaar. En ik weet, dat hij nu door een vreemde wereld gaat van witte kathedralen onder een blauw-en-gouden hemel; dat hij de geur van rozen en wijn proeft en dat een vreemde, verre muziek zijn hart verrukt. Ik zeg niets. Omdat de burger te zwijgen heeft wan neer de dichter in zijn gedroomde wereld toeft het ongekamde hoofd hoog in de wolken, bloemen rond zijn voet en de zang der vogels in zijn ziel, die deel is van een ongerepte eeuwigheid. ELIAS. Korfbal Herstelt Sport Vereent zich? Oosterkwartier ontvangt a.s. Zondag thuis het zwakke DVD en wint Daarentegen moet Ooster kwartier 2. dat reeds om 12 uur tegen Swift 2 speelt, oppassen, daar dit twaalftal behoorlijk sterk Is. Aurora—Watervliet is de wedstrijd van de dag. Daar Aurora langzamerhand op dreef is geko men, geven wij de Hoogovenmensen weinig kans op succes. Sport Vereent moet naar BEP. en het wordt hoog tijd. dat de Santpoortenaren eens een over winning boeken. Die kans is er a.s. Zondag. Animo Ready ontvangt KVH uit Den Helder en kan deze wedstrijd wel winnen. Sport Vereent 2 ontvangt de veteran en ploeg Blauw Wit, welke wint. Aurora 2 heeft een vrije Zondag. Het programma van de Haarlemse Korfbal- bond voor Zondag luidt: le klas: Nieuw Flora- Watervliet; Oosterkwartier 3—Oosthoek: Haar lem—THB. 2e klas A: Watervliet 2 a—Haarlem 2; Onder Ons—Aurora Ready 2. 2e klas B: Aurora 4 Watervliet 3, 3e klas: Watervliet 5—Oosterkwar tier 5; Aurora 5—SV 4. Vrije hand. Het linksgeoriënteerde Engelse weekblad „New Statesman and Nation" eist een debat in het Lagerhuis over de berich ten dat Britse afdelingen in Palestina de vrije hand gelaten zou worden om de Irgoen „volgens haar eigen methoden'" van repliek te dienen. De „methoden zouden ontvoering en verhoren met uitoefening van geweld zijn, waarbij het slachtoffer in enkele gevallen bezweek en zijn lichaam verdonkeremaand werd". Niet altjjd zon. Donderdagavond werd de Rivièra door een hevige wolkbreuk geteistred, waar door straten onder water kwamen te staan en gewassen en tuinen vernield werden, In La Bocca. nabij Cannes, moest de brandweer in roeiboten en amphibie-Jeeps de kinderen uit een overstroomde school redden en de bur gerbevolking uit haar huizen evacueren. De bliksem veroorzaakte talrijke branden en storingen op het electrlciteitsnet. Tussen la Napoule en Theoule werd de spoorlijn ge blokkeerd door een aardverschuiving (U. P.) Verloren illusie. In een radiorede tot het Franse volk zeide premier Ramadier Donderdagavond dat 't eens zo rijke Frankrijk thans arm is en dat het tijd wordt dat de Fransen dit feit gingen erkennen en de gedachten laten varen, dat op een goeie dag nog wel verborgen reserves aan het licht zouden komen. Komextern. Grigore Gafency, voormalig Roe meens minister van buitenlandse zaken wordt uit Genève in Londen verwacht om met boerenleiders uit Joego-Slavië, Honga rije. Bulgarije. Roemenië en Polen te spreken over het standpunt, dat zij In zullen nemen ten aanzien van het communistische infor matiebureau ln Belgrado. Niet opzU- De republikeinse Amerikaanse sena tor, Owen Brewster, heeft commentaar ge leverd op de concentratie van Arabische strijdkrachten bij de Palestijnse grens, Zei Brewster: „Een tanen van de UNO, Naties die Hitler en Hirohito hebben overwonnen kunnen niet voor de Arabische naties opzij gaan".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2